Haarlemsche Courant Duitsche troepen op 50 k.m. van oliecentrum Maikop. Nieuwe maatregelen ten behoeve van de Volksgezondheid. 287e Jaargang No. 185 x x Abonnement p. week 9,28, p. maand i,ls, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nnmmers cent. Advertenties 3—15 a.m. ƒ3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele pry». Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. S cent p. m.m. pitf.t Grafische Bedreven Damlate. Zaterdag 8 Augustus 1942 Wnd. Hoofdredacteur: 3. V. BAÜDEWTNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Kennemer Editie Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 03, Bijkantoor: Soenda» plein 37. Tel. Directie 13082. Hoofdredactie 15051. Redactie 10S0O, Administratie 10721, 14825. Soendapleln 12230. Postgiro 134958. Directie PH. A. MEES - P. W. PEEBEBOOM. Bureau IJmulden: Kcnncmcrlaan 102, Telefoon 5437. De stad .Tisjewskaja ingenomen. Ondanks groote hitte buitengewone marschprestaties der Duitsche infanterie. Sowjet-vloot in de Zwarte Zee vrijwel zonder havens Luchtaanvallen op Qost Engeland en West Schotland t Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In het gebied van den Kaukasus achter volgen Duitsche en Roemeensche troepen den vijand bij groote hitte en met buiten gewone marschprestaties van de infanterie in de richting van Krasnodar. De aan een spoorwegkruispunt liggende stad Ti sjewskaja werd genomen. Snelle troe pen bereikten bij hun opmarsch vanuit de bruggehoofdtyi der K o e b a n het gebied op 50 kilometer ten Noord-Oosten van Maikop. Verder Oostelijk werd het gros van m een Sovjet-Russische divisie tijdens een poging tot doorbraak vernietigd. Aan vallen overdag en des nachts van de luchtmacht richtten, rich op transport bewegingen en spoorweginstallaties van de Sovjets aan de kust van de Zwarte Zee, de Noordelijke uitloopers van den Kaukasus en aan de benedenknie van de W o 1 g a. Ten Noorden van de Sal zijn Duitsche en Roemeensche for maties in gevecht gewikkeld met nieuw Gandhi met ongeneigd met Japan te onderhandelen. Uitvoerend comité neemt besluiten. Algemeene staking in uitzicht gesteld. Op een persconferentie is Donder dagavond aan Gandhi de vraag gesteld of hij de „duidelijkste vérzekering" wilde geven, dat hij thans niet over weegt onderhandelingen met Japan te openen. Gandhi antwoordde, dat hij een der gelijke verklaring niet kon afleggen. Hij zeide echter verder, dat hij, wan neer hij met Japan zou onderhandelen, dit „uitsluitend en alleen in het belang van de Geallieerde zaak" 2oü doen. Voor het openen van onderhandelingen, zoo heeft Gandhi verder verklaard, moet de onafhankelijkheid van Indië verwezenlijkt Zün en dan moet hij het verlof van de vrije Indische regeering ontvangen voor zulke onderhandelin gen Op een vraag naar de soort geweldlooze maatregelen, die hij zou nemen, antwoordde Gandhi, dat een algemeene staking niet bui ten zijn overwegingen ligt en dat hij daar niet voor zal terugschrikken, wanneer een algemeene staking „tot de laatste noodza kelijkheid" zou worden. In zijn rede voor de commissie van het Voor-Indische congres heeft Gandhi onder meer verklaard: dat Indië slechts door strijd zijn vrijheid kan verkrijgen en dat de vrij heid den Indiërs niet als een geschenk des Hemels in den schoot zal vallen. De En- gelschen, aldus zeide Gandhi woordelijk, zullen ons onze vrijheid moeten geven, wan neer wij voldoende offers hebben gebracht en onze lcracht bewezen hebben. De besluiten. Volgens den correspondent van Reuter, zou een aanvullend artikel van Gandhi's voorstel, dat zoojuist door het uitvoerend comité werd aangenomen, de oprichting van een federale regeering voor gansch Indië in overweging nemen met een maximum zelf bestuur voor de provincies. Een laatste oproep wedfl tot Groot-Brit- tannië gericht om het voorstel van het Con gres te aanvaarden. In Congres-kiingen verklaart men, dat in dien de houding der Britsche regeering on verzoenlijk blijft en „de toepassing der sanc ties" noodzakelijk maakt, het Congres be reid zou zijn onder Gandhi's leiding een massa-beweging voor de ongehoorzaam heidscampagne te ontketenen. Eerst zouden de winkels gedurende een dag gesloten blij ven en vervolgens zouden algemeene sta kingen worden bevolen teneinde de oorlogs inspanning .te verlammen. In Biitsche kringen wordt de mogelijk heid van een tegenvoorstel door de Lon- densche regeering niet uitgesloten. Het Al-Indische congres heeft gisteren na een zitting van drie uur besloten den voor zitter. dr. Azad, opdracht te geven Roose velt, Tsjang Kai Sjelc en den Sovjet-ambas sadeur in Londen brieven te schrijven met het verzoek den eisch van het Congres tot onafhankelijkheid van Indië te onder- Steunen. Britsche reactie. Sir Stafford Cripps heeft in de „Times" een verklaring gepubliceerd over de ge- beurtenissen in Indië, waarin o.a. wordt ge zegd: over de houding der Britsche regee ring bestaat geen twijfel. Het is onmogelijk midden in den oorlog in een zoo" groot land als Indië een „wijziging in de controle" tot stand te brengen, en niemand kan ver wachten, dat de Britsche of Indische regee- zing zal wijken voor eenigerlei ..bedreigin gen met wanorde en chaos". wij zullen Indië noch verlaten, noch zul len wij sabotage van de Engelsche oorlogs inspanning dulden zoo schrijft de Daily Telegraph over het voorstel van Gandhi aan de commissie van het Al-Indische congres. Het blad zegt verder, dat wanneer' oe Indische Congresleiders zoo opgeblazen Van machtswaan zijn, dat zij zich geen dui delijk beeld kunnen vormen van deze on verbiddelijke feiten, zij de gevolgen op hun eigen hoofd zullen zien neerkomen. In een artikel van de New York Post uit New Delhi wordt betoogd, dat de Engel sehen van oudsher in Indië in de eerste Plaats een troepenreservoir hebben gezien. In eiken Britschen odrlog hebben de In dische troepen meer dan alle andere kolo niale soldaten hun bloed voor Engeland moeten offeren. Ook in dezen oorlog is dit weer het geval. Zonder den steun van het Indische leger zou sr thans geen Engelsche soldaat meer op Egyptischen bodem staan, want steeds heeft men de Indiërs in den strijd geworpen, als dezeverbitterd en hardnekkig begon te worden. aangevoerde vijandelijke strijdkrachten. Tijdens den afweer van tegenaanvallen werden hier alleen Donderdag door een pantserdivisie 51 zware pantserwagens vernietigd. In de groote bocht van den Don herhaal de de vijand zijn vergeefsche aanvallen. In het gebied van R z j e f zetten de Sovjet troepen hun wanhopige ontlastingsaanval- len voort. Sterke formaties gevechtsvliegtui gen en duikbommenwerpers, alsmede een heden der luchtdoelartillerie brachten den formaties van het leger tijdens de zware afweergevechten werkelijke verlichting. De vijand leed groote verliezen aan menschen en materiaal. In de Finsche Golf werd in het zeegebied van Lavansaari een Sovjet-Russisch bewakingsvaartuig door bomtreffers tot zin ken gebracht. Vier booten en een mijnen- zoeker werden beschadigd. In het hooge Noorden bestookte de luchtmacht Sovjet- Russische troepenkampementen op het Vis- sehersschiereillnd en batterijstellingen ten Zuid-Westen van Moermansk met bom men van zwaar kaliber. Aan het Oostelijk front werden Donder dag in luchtgevechten door luchtdoelartil lerie 138 vijandelijke vliegtuigen ten val gebracht. Acht eigen toestellen worden ver mist. Eenige Britsche vliegtuigen hebben Don derdag in den loop van den dag op groote hoogte storingsvluchten naar Zuid-West en West Duitschland uitgevoerd. Donderdag nacht richtte de Britsche luchtmacht haar aanvallen opnieuw op woonwijken van ver scheidene steden van het industriegebied in Rijnland en Westfalen. De burgerbevol king leed eenige verliezen. Door brisant- en brandbommen ontstond materiëele schade en schade aan gebouwen. Nachtjagers scho ten zeven der aanvallende bommenwerpers neer. In den strijd 'tegen Groot-Brittannië heeft de luchtmacht Donderdag voor den oorlog belangrijke installaties in Zuid-West-E n- geland met bommen van zwaar kaliber bestookt. In den nacht van 6 op 7 Augustus werden haveninstallaties en installaties der bewapeningsindustrie in Oost-Engèland en aan de Westkust van Schotland aangeval len. Verscheidene groote branden werden waargenomen. Alle vliegtuigen keerden op hun bases terug. De Sovjet-luchtmacht. De bolsjewistische leiding heeft tot ont lasting van haar troepen te land in de ver schillende sectoren van het Oostelijk front de laatste dagen vrij sterke formaties der luchtmacht in den strijd geworpen om zich te verdelgen tegen de onstuimige aanvallen en het vooral in het Zuiden van het Ooste lijk front steeds verder om zich heen grij pende oprukken der snelle Duitsche. _.fnr- matiès. Dit voornemen heeft dén bolsjewis ten, naar het opperbevel der- weermacht mededeelt, een verlies* aan vliegtuigen en vliegend personeel gékost, dat nauwelijks te vervangen Ts. Volgens tot nu toe ontvangen berichten zijn in den tijd van 3 tot 8 Augustus 442 Sovjet-vliegtuigen vernietigd. In denzelfden tijd werden 27 Duitsche vliegtuigen vermist. Dit buitengewoon hooge verlies aan Sov jet-vliegtuigen bewijst opnieuw, dat ae for maties Duitsche jachtvliegers het geheele luchtgebied boven het Oostelijk front onbe- oerkt beheerschen en dat de bolsjewisten1 voor een groot gedeelte nog slechts beschik ken over gebrekkig opgeleid vliegend per soneel, dat na een korte oppervlakkige op leiding in den strijd geworpen, spoedig een prooi wordt van de dag aan dag aanvallen de Duitsche jachtvliegtuigen. De vloot. Door het verlies van haar belangrijkste basis Sebastopol verkeert de Zwarte-Zee- vloot der Sovjets in een hachelijke positie. De Oostkust der Zwarte Zee telt van de Straat van Kertsj tot de Turksche grens drie havens, die kade-installaties hebben. Dit zijn Novorossisk en Tuapse ten Noorden van Jen Kaukasus en Poti in de nabijheid van 8atoem. In Batoem ankeren de schepen in diepe baai en worden met kabels aan lönd vastgelegd. Ruim 10 schepen kunnen 3p deze wijze een ligplaats vinden, terwijl voor tankschepen een kade aanwezig is. In alle overige aanlegplaatsen laden en lossen de schepen op de reede en moeten bij onstuimig weer zeewaarts stoomen om niet op het strand te slaan. Deze havens waren van groote beteekenis /oor den uitvoer van graan, olie en ertsen ait het gebied van den Kaukasus. Batoem had in 1935 een goederenverkeer van 5.1 millioen ton en de anderen varieerend van 1.2 tot 2.3 millioen ton. Ter vergelijking Jiene, dat dit cijfer voor Odessa, de be- .angrijkste haven van de Oekraine, in dat jaar slechts 3.8 millioen ton bedroeg. In la- 'er jaren is de uitvoer sterk gedaald en dienden de havens voornamelijk voor het binnenlandsch verkeer, terwijl de olie ver- -eweg het voornaamste uitvoerproduct werd. Het handelsverkeer heeft vooral in Novo rossisk geleid tot den aanleg van havenwer ken. die den laatsten tijd nog uitgebreid werden. Schepen van elke grootte kunnen er aanleggen, terwijl silo's en pompinstal- laties voor den opslag van graan en olie ?orgen. Ook werd er veel mangaanerts uit gevoerd. Tuapse en Poti hebben beide een door golfbrekers beschermde haven en zijn door pijpleidingen met de oliebronnen ver bonden. Poti had tevens beteekenis als uit- voerhaven van erts, evenals in geringe mate >ok Batoem, dat vooral oliehaven is. De voorziening met vloeibare brandstol iou dus weinig moeilijkheden opleveren. Maar in elk ander opzicht zijn deze handels havens ongeschikt voor een oorlogsvloot. Werven, dokken en andere voorzieningen voor het herstel en onderhoud van groote oorlogsschepen zijn niet aanwezig. Slechts als bases voor duikbooten schijnen zij den laatsten tijd gebruikt te kunnen worden. De strijd in Egypte. Het Italiaansche weermachtbericht luidt: Aan het Egyptische tront 'verkennings- .ctiviteit en optreden van artillerie. De luchtmacht van de- As ondernam aanvallen op de achterwaartsche verbindingen van jen vijand. Kampen en op marsch zijnde co lonnes werden getroffen. Tijdensx luchtge vechten werden drie Curtiss-toesiellen en oen Hurricane door Duitsche jagers neerge daald. Italiaansche en Duitsche bommen werpers bestookten inrichtingen en machi nes op den beganen grond op de vliegvelden Micabba en Ta Venezia op Malta. Gevangenen studeeren. Meer dan 600 Britsche gevangenen zullen lezen zomer in Duitsche en Italiaansche ge vangenkampen wetenschappelijke examens ifleggen. Het Roode Kruis te Genève heeft ten behoeve van de studie der Britsche ge vangenen een boekerij van 50.000 deelen ter beschikking gesteld, die aan de kampen verdeeld worden. English cant Engeland wil China met geld steunen, nu het geen wapenen_meer kan ontvangen. Er bestaat een zeker soort liefdadi|- heid, die waar zij wordt toegepast, eerder vrees dan vreugde verwekt. Zeker soort weldoeners hebben voor den nood van anderen slechts belang stelling, wanneer de stem van het eigen geweten te luide spreekt. Men kent de beruchte armenzorg, waarmee parvenus en kapitalisten,over de ruggen der arbei ders tot welstand gekomen, ten koste van die arbeiders hun eigen braafheid ten toon pogen te stellen. Nergens ter wereld heeft de liefdadigheid van dergelijk verdacht allooi zoo'n hooge vlucht genomen als in Engeland. Voor de zen trek in het Engelsche volkskarakter, die een zonderlinge mengeling vormt van egoïsme en braafheid heeft men zelfs een karakteristieke uitdrukking gevonden. Men noemt haar „English cant wat onvertaal baar is, omdat de eigenschappen, die zij aanduidt, nergens in die mate bestaan en het léven beheerschen als in Engeland. Niet alleen in het Engelsche maatschappelijke leven, ook in de politiek speelt die „English cant" een roL En het merkwaardige is wel, dat de En- gelschman zichzelf zoo slecht kent, dat hij de zijde van zijn karakter, die door „cant" geheel is overwoekerd en die hij beter deed te verbergen, telkens weer bloot geeft en de wereld verbaasd doet staan over de naïvi teit waarmee hij zelfs op zijn laakbare eigenschappen nog prat gaat. Voor -deze verbazing heeft de Engelsche minister van buitenlandsche zaken thans weer aanleiding gegeven door een rede door hem in Mansion House te Londen ge houden overhulp aan China. - Geen redelijk denkend mensch gelooft meer dat Engeland in de toekomst in het Verre Oosten nog een rol zal spe len. De nooden van Engeland liggen bovendien niet meer zoo ver van huis. Het lot van Engeland wordt niet meer beslist op de verre gele wateren van den Jangtse. Vlak voor de krijtrotsen bij Dover, waar het strijdtooneel van den tonnageslag op den Atlantischen Oceaan begint en boven de huizenzee y.van Londen, waar Duitsche bommen werpers het luchtruim veroverden, daar voltrekt zich Engeland's noodlot een maal, maar in een tijd, die nu al bijna ten onder gegaan m de herinnering, stonden in China nog Engelsche belan gen/op het spel. Maar bij hetgeen zich nu in China af speelt, is Engeland niet meer betrokken China was eens Engeland's bondgenoot, to* het werd verraden, zooals andere landen voordien en nadien door Engeland aan hun lot werden overgelaten. De oorlog, die nog in China woedt, gaat nu alleen nog de beide onmiddellijk daarbij betrokken mogend heden, China zelf en Japan aan. Daden om den vroegeren bondgenoot te steunen, kan Engeland niet meer verrichten. Duizend Pond En waar voor daden geen plaats meer is. daar begint zooals steeds de „English cant" welig te tieren. In één adem stelde de mi nister in zijn Londensche rede vast, dat China thans meer geïsoleerd is dan ooit, maar dat de Engelschen voor dat zwaar be proefde land een „hart vol medegevoel" hebben...... Meer dan ooit" zoo ver volgde hij „is Engeland erop bedacht China practische hulp te doen toekomen", Hoewel door transportmoeilijkheden het verzenden van geneesmiddelen en wapen- materiaal moeilijk is, wat Engeland dus ontslaat van den onaangenamen plicht den bondgenoot metterdaad te steunen, deed de minister óp de Engelschen een beroep, China met geld te steunen. Wel begrijpend, dat goed voorgaan daarbij goed zou doen Duitsch offensief bereikt. De voorloopige resultaten. (DAD) Het Duitsche offensief aan het Oostelijk front duurt nu sinds 40 dagen mei onverminderde hevigheid voort. Groote successen zijn reeds geboekt; nog grootere worden verwacht. De ontwikkeling is in vollen gang en heeft, naar men mag aan nemen, haar strategisch hoogtepunt nog geenszins bereikt. Men acht het te Berlijn nog te vroeg, om thans reeds een balans van de behaalde successen en de strategi sche consequenties daarvan voor het ver dere verloop van den strijd op te maken. Het belangrijkste is, naar men ons ver klaarde, dat na de geweldige krachtsin spanning van veertig dagen onophoudelijk oprukken over een breed front, en in tel kens wisselende opmarschrichfmgen, de aanvalskracht en gevechtswaarde der Duit sche en verbonden troepen nog ongebroken zijn en dagelijks nog niéuwe groote over winningen blijken te kunnen bewerkstelli gen. In zoover de tot nu toe behaalde resul taten een terugblik veroorloven, vestigt men van militaire zijde vooral op de volgende twee punten de aandacht: 1. De zuidelijke vleugel van het Sovjet front is onder den druk der Duitsche aan vallen voor een belangrijk deel ineengestort en de bolsjewistische tegenstand over een breed front gedesorganiseerd. 2. In de door de Duitsche troepen ver overde gebieden bevindt zich een aanmer kelijk deel van de Sovjet-Russische bewa peningsindustrie en voorzieningscapaciteit, waarvan het verlies ook niet bij benadering door Anglo-Amerikaansche aanvoeren kan worden gecompenseerd. volgen, maar aan den anderen kant toch ook heelemaal niet van zins het geld over den balk te gooien, deelde de minister ten slotte mede. dat de Koning en de Koningin voor het schoone doel 1000 pond beschik baar stelden. Voorwaar een klassiek staaltje van Engelsche liefdadigheid en van „English cant". De Engelsche kapitalist, in welgekozen bewoordingen, getuigend van zijn medege voel voor den zwaar in- Engelschen loon dienst beproefden Chineeschen arbeider en soldaat, legt een mager bankje van duizend als een symbolisch zalfje op de ontelbare wonden, waaruit 't Chineesche millioenen- volk door Engelands misdadig toedoen than; bloedt. En omdat zooals dat bij den kapita- listischen stand van zaken behoort het slachtoffer van de weldadigheid nog ten overvloede zijn dankbaarheid moet toonen, ging de Chineesche ambassadeur Wellington Koo zoover, als een hond aan zijn eigen volk te verklaren, dat de Britsche natie haar vriendschappelijke gevoelens jegens China waarlijk niet op spontaner en bemoe digender wijze tot uiting had kunnen bren gen. Alleen de dwarskijker, die overal wat achter zoekt, zou gaan vermoeden, dat Wel lington Koo niet van een alleszins begrij pelijk sarcasme is gespeend. Engelsche luchtaanvallen op Nederland. Nachtelijke vluchten van de Britsche luchtmacht boven Nederlandsch grondge bied hadden in de afgeloopen week uit fluitend ten doel, de Nederlandsche bur gerbevolking te terroriséeren. Zoo werd er door het lukraak uitwerpen van brisant- en brandbommen op woonwijken geringe scha de aan gebouwen alsmede glasschade aan gericht. Voorts werd een kerkhof gebom bardeerd. Volkomen zinlooze aanvallen met boordwapens op scfiepen van de bin nenvaart en op een zandzuiger veroorzaak ten geen noemenswaardige schade. Dr. F. O. graining doet belangrijke mededeelingen. „Een krachtig en schoon volk zij ons doel". Aldus sprak dr. F. O. Bruining, directeur- generaal van de volksgezondheid in een persconferentie, waar hij uiteenzette welke maatregelen de overheid zal nemen om de volkskracht te versterken. Dat hierbij in het bijzonder gestreefd zal worden naar het bevorderen van gezonde huwelijken en kinderrijke gezinnen, ligt voor de hand en in dit verband trokken in het bijzonder de mededeelingen, welke dr. Brnining deed ovqr huwelijken van gemengd ras en over sterilisatie sterk de aandacht. O.a. keuring voor hef huwelijk. De spreker herinnerde er eerst aan, dat de zorg voor de volksgezondheid in ons land reeds zeer goed was. Er is op dit gebied prachtig en dikwijls baanbrekend werk ge daan, zoowel op het gebied der geneeskunde als op dat der diergeneeskunde en der ge- neesmiddelenleer. Ook de opleiding onzer tandartsen is zeer goed. De voorbehoedende zorg voor de volksgezondheid heeft ook reeds de aandacht gehad en aanleiding gegeven tot een aantal maatregelen ter voorkoming van besmettelijke ziekten, uitzending van gezonde doch zwakke kinderen naar bosch en zee enz. In de toekomst zal de zorg voor de volksgezondheid vooral in prophylactische richting moeten gaan. Binnenkort zullen voorschriften verschijnen voor de jeugd- tandverzorging en dierenbescherming. Rheumatiekbestrjjding Is eveneens in ver- gevorderden staat van voorbereiding. De tuberculosebestrijding wordt uitgebreid. Groote gezinnen. De gezondheidszorg zal zich thans ook moe ten richten op het. bevorderen van vroege huwelijken van gezonde menschen. De groote gezinnen zullen bijzonder gesteund moeten worden, het krijgen van kinderen moet blijd schap geven en geen drukkende zorg ver oorzaken. Ook de zwangere vrouw dient met zorg omringd te worden, evenals de kraam vrouw en de zoogende moeder. Zeer in het bijzonder moet de jeugd be-, schermd worden en wel door lichamelijke, opvoeding en het regelmatig» naar buiten brengen van gezonde kinderen, doch alleen onder toezicht van de inspectie van de volks gezondheid. Wij kunnen niet volstaan met een laag sterftecijfer van de zuigelingen, hoe mooi dit ook is. Deze zuigelingen moeten, wanneer zij volwassen geworden zijn. in staat zijn tot behoorlijk lichamelijk werk. De vrou wen moeten gezonde kinderen ter wereld kunnen brengen en deze -zelf voeden. Ook haar huishouden moeten zij kunnen doen. In verband hiermede is keuring vtfor het huwelijk noodig. Bovendien zal de keuze van echtgenoot(e) met zorg moeten ge schieden. Dus geen huwelijken tusschcn te zeer verschillende "rassen of met erfe lijke gebreken zwaar belasten. Huwelijken tusschcn ariërs en joden zullen niet meer toegelaten worden, evenmin "huwelijken tusschen ariërs en Indische volken. Tegen het huwelijk van ariërs en menschen van gemengd bloed (mits niet joodsch) zal de overheid zich niet verzetten. Daar èr zeer weinig vreemd bloed meer in ons land zal komen, zal de invloed daarvan vrij snel verdwijnen. In het algemeen is het wel wenschelijk, dat halfbloeden trouwen met halfbloeden. Zwakzinnigen. Bepaalde groepen, zooals de zwakzinnigen moeten van het voortplantingsproces worden uitgeslepen, door isolatie of onvruchtbaar maken. Dit zal een groote last van de ge meenschap afwentelen en weer ten goede komen aan de gezonden. Volgens mij, aldus dr. Bruining, is onvrucht baar maken voor de betrokkenen te verkie zen. Natuurlijk zal een beoordeeling van deze gevallen op streng wetenschappelijke wijze moeten geschieden. Van kerkelijke zijde ver wacht ik geen ernstig bezwaar. De kerken onttrekken vele duizenden gezonden aan het voortplantingsproces. In religieuse orden worden immers juist vaak de beste kinderen opgenomen. De Staat mengt zich niet hierin en brengt daarnfede een groot offer. Men kan daar tegenover toch moeilijk die enkele erfe lijk zwakzinnigen laten opwegen Bovendien zullen ze op deze wijze snel afnemen en hier mede evenredig de noodzaak van ingrijpen. De ingreep zelf werd overigens in sommige christelijke kerkgemeenschappen toegepast bij zangers, wier fraaie stemgeluid men zoodoen de wilde behouden en kan dus moeilijk voor deze meer ernstige noodzaak worden afge keurd. Ik sta hierbij wat langer stil, omdat het een geliefd onderwerp is bij zekere schrijvers, die meer tot afbreken dan tot opbouwen ge neigd schijnen. De hoofdzaak blijft het posi tieve streven om te komen tot een geestelijk en lichamelijk gezond volk en dit op alle wijzen te bevorderen. De zorg voor het ras door middel van de toegepaste eugenitiek of erfelijkheidsleer behoort tot het terrein der voorbehoedende of prophylactische genees kunde. Wij hebben den plicht te zorgen voor de meeste kostbare levende have. die de schepper ons toevertrouwd heeft, te weten het Nederlandsche volk. Het is waarlijk niet genoeg hoe nuttig dit overigens ook wezen moge alléén honden, paarden, katten en konijnen in dit opzicht angstvallig te be- wakèn. Een krachtig en schoon volk zij ons doel, mede gedachtig de oude zegswijze, dat in een gezond lichaam een gezonde ziel huist. GEEN BRIEVEN „STATION RESTANT- MEER. Naar de N.R.C. vérneemt zijn de Neder landsche Spoorwegen niet langer bereid, post stukken met de aanwijzing „station restant' of een aanduiding van soortgelijke strekking aan het publiek uit te reiken Deze stukken zullen voortaan als onbestelbaar worden be handeld. Zoo nöodig grijpt Japan in Br. Indië bliksemsnel in Eventueel onafhankelijkheid voor Philippijnen en Burma Japan t.a.v. de Sowjet-Unie paraat In een te Osaka gehouden bijeenkomst heeft kolonel Nakao Jahagi, het hoofd der legerpersafdeeling van het Japansche kei zerlijke hoofdkwartier, verschillende pro blemen van Grpot-Oost-Azië besproken. Indien de Engelse h-A m-e r i - kaansche militaire macht, zoo opende hij zijn betoog, in samen werking met Tsjoengking zou probee- ren Indië te maken tot een vooruitge schoven post om Burma aan te vallen, zouden de Japansche strijdkrachten ge dwongen worden tot bliksemsnelle mili taire maatregelen teneinde een zoo danig initiatief terstond in de kiem te smoren. Leger en vloot zijn volkomen paraat om aan elke uitdaging het hoofd te bieden. Met betrekking tot de verhouding tusschen Japan en de Sovjc t-U n i e. zeide Jahagi, dat de vrede tusschen deze twee landen bewaard zal blijven, indien de Sovjet-Unie strikt blijft vasthouden aan de Russisch-Japansche overeen komst van neutraliteit. Hij legde even wel den nadruk op de beteekenis van sterke verdedigingswerken in het Noor den, in verband met het werk van we deropbouw in de Zuidzee-gebieden. Ten aanzien van Tsjoengking zal Japan voortgaan met het verrichten van in tensieve militaire operaties. Onze strijd krachten zullen de doodelijlte aanvallen voortzetten om het bewind van Tsjang Kai Sjek te vernietigen, zonder af te wachten dat dit regime uit zichzelf ineenstort. Wat Indië betreft, zoo hopen wij, dat dit land de banden der Britsche overheersching zal afwerpen en in het' bezit eener volledige onafhankelijk heid oprecht zal samenwerken met Japan bij den opbouw van het gemeen schappelijke gebied van welvaart van Groot-Oost-Azië. Men dient in te zien, dat de opbouw eener nieuwe wereldorde na dezen oor log van vitaler belang is dan de strijd van dit oogenblik zelf. Daarom herhaal ik, dat de oorlog van Groot-Oost-Azië een hon derd-jarige oorlog is en dat het volk op deze enorme taak moet worden voorbereid. Anierika's bedreiging jegens Ja pan besprekende, zeide Jahagi: Amerika heeft in de wereld rongebazuind, dat het in 1944 zijn omsingeling voltooid zal hebben en Japan zal kunnen aanvallen. Australië heeft een leger gemobiliseerd van tien di visies van' 300.000 manschappen in totaal en 500 vliegtuigen, terwijl Nieuw Zeeland drie divisies van 70.000 man in totaal en 250 vliegtuigen gereed houdt. Dit geheele gebied wordt gereed gemaakt als basis van voorbereiding tegen het door de Japanners bezette gebied in de Zuidzee. Elke poging van den vijand evenwel, zoo verklaarde Ja hagi, om Japan aan te vallen zal eindigen in een treurig fiasco. Overgaande op den wederopbou van de Zuidelijke gebieden zeide Jahagi. dat de vitale kwestie is de doeltreffende ont wikkeling der gebieden met hun geweldige hulpbronnen, alsryede het vlot vervoer van goederen tusschen "Japan en de zuidelijke gebieden. Wat de politieke toekomst dezer landen betreft zeide Jahagi. dat aan de Philippijnen en Burma onaf hankelijkheid zal worden toegekend, in geval zij met Japan samenwerken bij den opbouw van het gemeenschappe lijke gebied van welvaart. Ten slotte riep Jahagi het Japansche volk op, van harte met de regeering samen te werken tot het verkrijgen van een nieuwe rechtvaardige wereldorde. Rijksmaarschalk Göring beraadslaagt. O.m. Rijkscommissarissen aanwezig. Op uitnoodiging van den voorzitter van den ministerraad voor de Rijksverdediging, Rijksmaarschalk Göring, zijn de Rijksver- dédigingscommissarissen en gouwleiders van Duitschland met de economische raadgevers der gouwen en de landelijke boerenleiders Woensdag en Donderdag te Berlijn bijeen gekomen. Aan de vergade ringen, die in het bijzonder gewijd waren aan de bespreking van de actueele oorlogs- economische en volkspolitieke vraagstuk ken. namen onder andere deel generaal- veldmaarschalk Milch, de Rijksminister Frick. Göbbels, Lammers, Funk, Speer en Rosenberg, de Rijksleiders Bormann en Ley, Generaloberst Dalüge en de staats secretarissen der betrokken ministeries. In aansluiting daarop heeft de Rijks maarschalk in aanwezigheid van de mi nisters van den Rijksverdedigingsraad be sprekingen gevoerd met de militaire bevel hebbers, Rijkscommissarissen en gouver neurs-generaals der bezette gebieden. Japan en de Sotvjet-Vnie. Japansch kolonel over de mogelijkheid van oorlog. Kol. Hasegawa, de leider van de persaf- deeling van het Kwantoengleger heeft te genover vertegenwoordigers der pers ver klaard, dat de Nooi-delijke verdediging van Japan „tot in de kleinste bijzonderheden is voorbereid" en het Kwantoengleger „ten uiterste geoefend is". De Noordelijke grens van Japan kan niet doorbroken worden. Of schoon de Japansche troepen over reusach tige gebieden verdeeld zijn en in het Zuid oosten en Westen felle gevechten leveren, kon spr. met vol vertrouwen zeggen, dat het geen tegenstander ooit zal gelukken in Ja pansche gebieden vasten voet te krijgen. De Sovjet-Unie, aldus de kolonel, zou wel in een situatie kunnen komen, dat zij gedwongen zou worden tot een strijd met Japan, of zij zou willen of niet, want de Ver. Stalen hebben er het grootste belang bij dat Sovjet-Rusland een directen aanval op Japan onder neemt, teneinde daarmede tegelijker tijd Indië te beveiligen. Om dit doel te bereiken, hebben de Ver. Staten geen moeite geschuwd. Stalin be vindt zich thans in een toestand, die hem zou kunnen dwingen toe te geven aan de eischen der Ver. Staten uit vrees de hulp der Ver. Staten, waarvan hij meer dan ooit afhankelijk is, te verliezen. WAT WIL ROOSEVELT? Bs. De persoonlijke boodschap van Roosevelt aan Stalin heeft aanleiding ge- gevea» tot allerlei veronderstellingen, die alle weer met grond van redenen konden worden geuit, maar niettemin vaak met elkaar in tegenspraak waren. Op zich zelf is het heel natuurlijk, dat de propaganda zich meester maakt van een dergelijke gebeurtenis en het ligt ook voor de hand, dat tnen vergelijkingen gaat treffen met vroegere gebeurtenissen, die eenzelfde karakter schenen te hebben. Zoo werd er aan herinnerd, dat persoonlijke boodschap pen van Roosevelt het begin van het einde plegen te beteekenen. Men herinnert zich wel. dat de Negus een dergelijke boodschap kreeg voor hij zijn land aan de Italianen verloor. Koning Peter van Joegoslavië ont ving een soortgelijke boodschap, evenals koning George van Griekenland en Tsjang- Kai-Sjek vóór de afsnijding van den. Bur ma-wég. Even vóór de ineenstorting van Frankrijk ontving de toenmalige Fransche ministerpresident Reynaud een bezoek van Churchill, De toestand waarin de Sovjet horden vechten, wettigen waarlijk een der gelijke veronderstelling, zoodat het nog zoo vreemd niet Klonk, toen de vraag werd gesteld of dat het begin van het einde was. Een Japansch deskundige, kolonel Hase gawa. heeft thans echter nog een andere mogelijkheid geopperd, die al evenmin on waarschijnlijk klinkt en die zelfs in het kader van den militairen toestand voor de hand zou kunnen liggen. Men weet, dat de V. S. al evenzeer om een z.g. tweede front verlegen zitten als Engeland. Dit „tweede" front zou dan ge richt moeten zijn tegen Japan, dat de Amerikaansche positie, voor wat betreft den Stillen Oceaan, steeds moeilijker maakt. Een dergelijk „tweede" front zou den V. S. hoognoodlge opluchting kunnen brengen. Wie geen rekening houdt met de mentaliteit der Angelsaksische volken zou eenvoudig de vraag kunnen stellen: waar om scheppen de V. S. ,dan zelf geen „tweede" front; de sterke V. S., met aspi raties van wereldbeheerschende natie, moeten daartoe toch in staat zijn? In \\er- kelykheid ligt de situatie even anders. Vooreerst dan is het de vraag of de V. S. bij machte zijn Japan elders anders aan te pakken en dan is het nog altijd gebruik geweest bij de Angelsaksische partners, dat anderen voor afleiding zorgden. Die ande ren, dat kunnen zijn: Frankrijk, Grieken land, Joegoslavië, de Chineezen, enz., doch ook en voornamelijk zelfs Rusland. Opdat het echter zóóver met Staliin zou kuiinen komen dat hij, niet langer op eigen veiligheid bedacht, gaat doen wat zijn paftners in hun eigen directe belang van hem verlangen, moet hij eerst in een toe stand verkeeren die hém daartoe murw heeft gemaakt. De Sovjet-Unie, aldus kolo nel Hasegawa, zou wel in een dusdanige situatie kunnen komen, of misschien al reeds zijn- Daar wijzen trouwens de Duitsche successen op. Stalin zou dan ge dwongen worden tot een strijd met Japan, of hij wil of niet, want de V. S. hebben er het grootste belang bij. dat Sovjet-Rusland een directen aanval op Japan onderneemt, ter\, einde daarmede tegelijkertijd Indtë waar het kookt en gist te beveiligen. Stalin bevindt zich thans in een toestand, die hem zou kunnen dwingen toe te geven aan de eischen der V. S., uit vrees de hulp der Ver. Staten, waarvan hij meer dan ooit afhankelijk is, te zullen verliezen. Ware dat de beteekenis van de persoon lijke boodschap van Roosevelt, dan zou Stalin volgens dezen deskundige, een Japan vinden, aat op alle eventualiteiten voor bereid is en dat, als wij het goed zien, be hoorlijke klappen uitdeelen zal. Wat er ook van z'y, vast staat wel, dat zich waarschijnlijk op niet al te langen, ter mijn gebeurténissen kunnen voordoen, die van zeer groote beteekenis zijn voor den oorlog in het algemeen en de positie der partijen in het bijzonder. Toerisme in Nederland. Maandag 10 Augustus, 's avonds om 19.50 uur, zal de heer H. J. Leupen, lei der van hei bureau vreemdelingenver keer en toerisme van het departement van volksvoorlichting en kunsten, in -een vraaggesprek een en ander mededeelen over het toerisme in ons land. De uit zending zal geschieden over den zender Hilversum II. Engelsche pers volgt nieuwen koers Duitsche successen erkend. De Duitsche opmarsch in de Sovjet-Unie heeft reeds zijn weerklank gevonden in de Engelsche pers. Zij noemt den 5en Augus tus een zwarten dag voor de Geallieerden. Zij geeft toe, dat de beide vleugels van de Sovjetrussische verdediging tusschen den Don en de Zwarte Zee door de Duitschers zijn opgerold en ook het taaie verzet in de flanken niets heeft mogen baten. Volgens een bericht van United Press heeft zich de meest verrassende terugtocht der Sovjets honderden km. ten Noord-Westen van Sta lingrad voltrokken,, hoewel kort tevoren nog was gemeld," dat zij daar den Duitschen opmarsch tot staan hadden gebracht en sterke stellingen hadden betrokken. Dat men te Londen ook in de berichten over de situatie aan het Oostfront een nieuwen koers gaat volgen, bewijst Wel de omstandigheid, dat men de Duitsche suc cessen van commentaar voorziet, alvorens ze nog door Moskou zijn toegegeven. Zoo wordt de Duitsche stoot naar Worosjilofsk door de Daily Express „een doorn in het vleesch van den Kaukasus" genoemd. An dere bladen troosten hun lezers, dat nog f;een edele deelen zijn geraakt en het ichaam nog gezond is. maar mochten ster kere verwondingen worden toegebracht, dan is de kans op algeheele verbloeding niet gering. Het 150ste oorlogsjournaal. (D.a.D.) Het Duitsche oorlogsfilmjour naal van deze week is het 150ste sinds het uitbreken van den oorlog. Deze serie van 150 oorlogsrolprenten beteekent als het ware een moderne krijgsgeschiedenis in beeld en een geweldige documentaire van hetgeen de Duitsche soldaat en de ar beider in de bewapeningsindustrie hebben gepresteerd, om de grootste overwinningen der wereldgeschiedenis mogelijk te maken. Het realisme en de actualiteit van deze journaals heeft hun beteekenis ook in het buitenland in korten tijd doen toenemen. Op het oogenblik moeten alle Berlijnsche copieerinrichtingen klaar staan voor de vervaardiging van de 4000 copieën, welke iedere week binnen twee dagen gereed moeten zijn. Australië heeft geen voorrang meer. De Britsche berichtendienst meldt, dat de Engelsche bladen een goede plaats in ruimen aan berichten uit Australië over de kwestie der prioriteit bij de voorziening der Geallieerde landen. Deze berichten spreken van een „buitengewone ontstelte nis", in Australië veroorzaakt door een Amerikaanschbericht, volgens hetwelk Australië niet meer op. voorrang kan reke nen bij de steunverleening door de Ver- eenigde Staten. In de Engelsche commentaren komt ook tol uiting, dat de Amerikaansche steun aan het Australische leger tot dusverre be perkt is gebleven tot een gedeeltelijken steun op het gebied der luchtmacht, ter wijl de lasten van het Australische leger voor nu ruim vijf zesde door het Australi sche volk moeten worden gedragen. ENGELSCHE ZOMERTIJD AFGESCHAFT De zomertijd in Engeland, die in April in Engeland is ingevoerd, wordt 9 Augustus weer opgeheven, meldt dc Engelsche nieuwsdienst. Alle klokken worden m den nacht van Zaterdag op Zondag een uur stilgezet.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1