Panko „Beparo" De Nieuwe Tijd. Men geve zijn bonnen af in een restaurant! De Nederlandsche arbeiders hebben recht op een fraaie en gezonde huisvesting. Het N.A.F. richt „Honk en Heem n^,,AKKEKTJE I. Wanneer in de hier volgende artikelen een eerlijke poging wordt gewaagd om te komen tot 'n klare uiteenzetting van 't Nation.-Socia lisme, geschiedt dat uit een gevoel van mede lijden met de velen van goeden wil, die in den nood dezer tijden hunkeren naar het antwoord op de tallooze vragen, die het. leven, het maatschappelijk leven en hét innerlijk leven, stellen. Mede-lijden. Ons volk lijdt, Ons volk heeft verdriet. Er zijn vele banden verbroken en dat doet pijn. Er is veel kapot ge maakt en stuk geslagen en het ontsiert ons niet, als wij weemoedig terugzien naar den wel-aangenamen tijd, toen er in veler leven rust en evenwicht was. Ons volk lijdt en wie zich verbonden weet aan zijn volk lijdt mede, om 't even of hij de nieuwe gedachte als een zegen of als een beproeving aan merkt. Er is een weg, er moet een weg zijn. waarlangs de tegenstanders van dezen dag elkander kunnen bereiken; het is de weg van de logische redeneering, van het aan vaarden der feiten, van het inzicht, dat de lessen der historie ons willen opleveren Daarom doet het hier volgende een beroep op het beraden oordeel en moge zich ver heffen boven het haarkloovend gedisputeer, dat aan beide zijden het vooroordeel zoo gaarne verheft tot argument. Ik hoop, dat. deze beschouwingen in het licht mogen stellen, dat in ons land nationaal- socialisten en niet-nationaal-socialisten door veel vereenigd en door weinig gescheiden zijn. Ik hoop, dat de hoofdzaken tot ons mo gen spreken, zoodat wij de bijkomstigheden zien in haar eigen verhoudingen, ik hoop ten slotte, dat wij het wezenlijke kenmerk van het nationaal-socialisme, te weten: een stre ven naar synthese en verbondenheid zullen leeren waardeeren als een logische reactie op de anti-these cn de verstrooiing onzer dagen. Welnu, laat mij een poging wagen, aan te toonen, dat het natjonaal-socialisme, wenscht of niet gewenscht, ons leven -naaste toekomst zal beheerschen, dat nationaal-socialisme vóór alles constructief is en ten slotte, dat het Nederlandsche natio naal-socialisme geworteld en verankerd is in onze beste vaderlandsche tradities. Strekt onze herinnering nog tot enkele jaren terug, tot vóór den oorlog Ge weet het, er waren in Nederland 57 politieke par tijen, die het met elkaar zoover hadden ge bracht, dat een straatschooier, overrijp voor Veenhuïzen, tot lid der Amsterdamsche vroedschap werd gekozen. Er leefden in ons land met een bevolking van'8 millioen men- schen twee millioen lieden, die afhankelijk waren van de publieke liefdadigheid. \Onze industrie verbloedde. Jaren achtereen werd een niet gering deel van onzen oogst ver nietigd. Het volksvermogen kromp ziender- oogen in. Onze veestapel werd in vollen vredestijd tot een derde terug gebracht. Op een onzer oorlogsschepen brak muiterij uit. Vlootoefeningen in de Indische wateren moes ten eenmaal worden uitgesteld, omdat Japan- sche schepen den boel kwamen afkijken. Nederlandsche oorlogsschepen, die een Hoi- landsch convooi moesten beveiligen, konden de vrabhtvaarders niet bijhouden. Ons legei en vrijwel het geheele volk at marga rine, maar de Hollandsehe boter ging voor enkele dubbeltjes per kilogram naar Enge land en een jonge vrouw, die de liefde bezat van gansch ons volk. was in de meest intieme dagen van haar huwelijksleven niet veilig voor een leger fotografen en reporters. Ziehier waartoe honderd vijfentwintig jaar Nederlandsche staatkunde, ziehier, waartoe zeven en vijftig politieke partijen ons land hadden gebracht. Wat dunkt U, is het begrij pelijk, dat onder den indruk van deze en honderd andere voorbeelden een beweging ontstond, als een reactie op de onmacht en den onwil en de verdeeldheid en de onverschillig heid. die in die dagen zoo jammerlijk aan den dag traden Eon be- -eging, die te kennen gaf Wij hebben genoeg van een staatkunde die het waarachtig welzijn van den Staat op het spel zet en de kunde tot regeeren mist en Vandaag heb ik n recept voor U van Aardappel-pannekoekjes! Let II maar eens goed op! 1 hebt er voor noodig: 1 kg. rauwe aardappelen, 50 gram geiaspte kaas, 50 gram geraspte uit/es, De aardappelen moet U schillen en rasped, er de kaas en de uit les aan toevoegen en mengen tot het een smeuïg papje wordt. Dan voegt U er nog 'n half pakje Panko aan toe. U bakt dit „be slag met natuurlijk maar héél weinig boter, in de koekepan! PEJA-PRODUCTEN DEVENTER AGENDA ZATERDAG 8 AUGUSTUS. Circus Saltarino, Kinderhuissingel2.00 en 7.30 uur. Stadsschouwburg:'Variété-progr., 7.30 uur. Frans Hals Theater: „Mannen uit één stuk" 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Luxor Theater: „La Habanera", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Rembrandt Theater: 2.30 tiur: Jeugdpro- êramma: ,,De Zeven Raven" en Kalief loievaar", 6.30 en 8.45 uur: „Bel-Ami" Toegang 18 jaar. Palace: „Sergeant Berry", 2.-, 6,30 en 8.45 u. Toegang 14 laar. Moviac:'„Repelsteeltje". 2, 4, 7 en 9 uur. Gebouw De Hoofdwacht, Groote Markt Tentoonstelling van gapers", 25 uur. ZONDAG 9 AUGUSTUS. Gebouw De Hoofwacht, Groote Markt Tentoonstelling van „gapers", 25 uur Circus Saltarino, Kinderhuissingel, 2.00 en 7.30 uur. Stadsschouwburg: Variété-programma, 2.30 en 7.30 uur. Gem. Concertzaal: „Jeugd" (tooneelvoor- stelling). 7.30 uur. Rembrandt Theater: Jeugdprogramma 11.30 en 1.30 uur. „Bel-Ami 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Sergeant Bêrry", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „La Habanera", 1.30, 3.45. 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Mannen uit één stuk" 2.00, 4.15. 6.30 en 8.45 uur. MAANDAG 10 AUGUSTUS. Gebouw Dc Hoofdwacht, Groote Markt Tentoonstelling van „gapers", 25 uur Bioscopen: middag- en avondvoorstellingen NACHTDIENST APOTHEKEN. Geopend van 's avonds 8 uur af: fa. C. G Loomeyer en Zn., Barteljorisstraat 11. Tel 10175; Parkapotheek, Kleverparkweg 13 Tel. 41793; Teyler-apotheek. Teylerplein 79 telef. 17946. HEEMSTEDE: Apotheek Schotsman. Bin nenweg 206ptel. 28320. W.n. Hoofdredacteur: J. V Baudewyn» Haar lem Plaatsvervangend Hoofdredacteur- F C Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. R Kuiper, Haarlem Spon en Stad a Over meer. Heemstede. Buitenland; J. C. van der Laag, Heemstede Haagsch Redacteur B Korsten, Den Haag Binnenland: J A Steen ir Zandvoort. Nieuws- en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, IJmuiden. Adver tenties D. A. J. Spek, Haarlem (afwezig). liever aarvaarden wij den strijd met de v bonden politieke partijen dan lijdelijk toe zien, hoe de erfenis der eeuwen op het spei wordt gezet O, zeg het vrij, dat het Nationaal-Socialisnn geboren is uit den nood der ftjden Die nood was er immers, die nood. die U en mij, di uw kinderen en mijn kinderen beklemde Welnu, uit het verlangen, mede te werken, opdat de neergang van ons land mocht t keeren in opgang werden wij nationaal- socialist, nationaal omdat wij geloofden en altijd zullen blijven gelooven, dat de Ne derlandsche natie een eigen, hooge roeping heeft; socialist omdat wij in den volks genoot een soclus, dat is een lotsverbonden kameraad erkennen. Zoo stelden wij onze nationaal-socialisti- sche staatkunde tegenover die der politieke partijen. Wij verweten onze kerkelijke par tijen onbekwaamheid en onchristelijkheid Want ofschoon zij de historische ontwikkeling van den Staat niet miskenden zijn zij onbe kwaam gebleken, sociaal inziebt te verwer ven en volksvijandige invloeden en volks vreemde theorieën te weren. Dit toonde hun onbekwaamheid en dat ons Nederlandsche volk sinds jaar en dag door schoolstrijd en antithese was verdeeld in een zoogenaamd Christelijk en niet-Christelijk gedeelte weten wij aan diezelfde kerkelijke partijen. Zoo verweten wij den demo-liberale partijen een kortzichtigheid, die niet bespeurde, dat het staatkundig liberalisme via den democra- tischen staatsvorm leidt tot den triomf van het marxistisch communisme. Zoo predikten wij den strijd, den onver- zoenlijken strijd tegen de marxistische par tijen, die ons bedreigden met de dictatuur van het proletariaat in naam, met de dicta tuur van den Russischen demagoog inder daad. Wat stelden wij daar tegenover Het leven van den Staat, d.i. een geordende vereeniging van regeerders en geregeerden. vertoont, als alle leven, een voortdurende ontwikkeling, een reeks opeenvolgende anderingen, die zich van binnen uit voltrek ken. De samenleving is in al haar factoren van economischen en cultureelen aard in voortdurende evolutie en zoo zien wij, hoe zich voortdurend complexen van begrippen vormen, die als leidende beginselen gelden voor wetgeving en moraal. Daarom is de staat een begrip, waarin de bewegelijkheid, het dynamisch element, sterk naar voren treedt, Deze, voortdurend van aspect veranderen de, niettemin in wezen zichzelf blijvende abstractie, waarin allerlei begrippen stelsel matig verbonden zijn, noemen wij de Staats idee. Dezè staatsidee zoekt gestalte in de staats organisatie en nu rust op iedere- natie de plicht, toe te zien, dat deze staatsorganisatie in zoo zuiver mogelijke harmonie treedt tot de staatsidee, met andere woorden, dat de regeerder zich bij voortduring bezint op de ethische waarden, die als resultaat van de verstandelijke en geestelijke ontwikkeling aan den dag treden En hoe meer een natie deze harmonie beleeft, hoe meer zij nadert tot het staatsideaal. Het Nationaal-So'cialisme nu ziet als staats ideaal een voortdurende bezinning op de nooit verouderende ethische beginselen van volk en ras en daarnaast een even voort durende bezinning op alle nieuwe waarden, die het voortbestaan van een maatschappij van vrije menschen beoogen. En hiermede stelt het Nationaal-Socialisme zich vierkant tegenover iedere politieke partij. Want het Nationaal-Socialisme zoekt de synthese en wijst de politieke antithese terug, de anti these, waaruit de kerkelijke partijen leefden, de antithese, die de liberale kernprincipes van vrijheid en gelijkheid hebben teweeggebracht, de antithese van het marxisme met zijn dic tatuur en zijn despotisme. Het Nationaal-Socialisme zoekt de synthese Het wil geen partijlijn, die het woord zegt het reeds toch altijd deel zal zijn van het geheel. Het wil verbinden wat in elk onzer volksgroepeeringen als groot- menschelijke waarde valt te herkennen. Het erkent de kloven maar zoekt de bruggen. Het zoekt boven den klassenstrijd de ver eeniging der klassenbelangen, zoodat de ar beid wordt geëerd en de vruchtbaarheid niet langer een vloek zij. Het gelooft, dat een Groen van Prinsterer en een Thorbecke en een Troelstra niet vergeefs hebben geleefd en als in vroeger dagen verwijten zijn gericht tot onze samenleving dan was daarin deernis te vernemen met onze verdeelde natie. Want niet het streven naar afbraak en ver splintering, doch het zoeken naar de een heid, een levende éénheid der natie, ken merkt het Nationaal-Socialisme. Zoowel gasten als bedienend personeel zijn strafbaar. Het publiek houdt er een bijzondere distributie-moraal op na, volgens welk» toepassen van listigheden op het gebied der bonnen eerder als een verdienste dan al een fout aangemerkt schijnt te worden. Di" is in den loop des tiids helaas wel gebleken De overheid heeft hieromtrent echter een andere meening en de economische rechter is daar. om duidelijk te maken, dat spelen met de distributie-voorschriften een hee' gevaarlijk spelletje is. Vele restaurantbezoekers blijken van oor deel te zijn, dat het tot de goede service van een eetgelegenheid behoort, als men daar met de bonnen de „noodige soepelheid" be tracht. Wie geen volslagen vreemdeling Is in de restaurants der stad zijner inwoning, kent meestal wel een inrichting, waar men het met het in ontvangst nemen der ponnen niet zoo nauw neemt. Er heeft hier en daar onder de geregelde bezoekers zelfs een uit wisseling van zulke adressen plaats. Er zijn twee partijen, die schuld dragen aan dezen toêstand en die zich blootstellen aan ernstig gevaar van bestraffing, wan neer hun handelingen aan het licht komen, n.l. de ondernemer en/of zijif personeel en de knoeiende gasten. Van de laateten gaat veelal de aanleiding tot de overtreding der voorschriften uit. Dit gebeurt op allerlei wijzen, die tenslotte er op neerkomen den restaurateur of den kellner ertoe te bewegen met heelemac^ geen bonnen of een minder aantal dan vereischt is, genoegen te nemen. Er dient daarom in de eerste plaats een dringend appèl tot het publiek te worden gericht, om zich in zijn eigen belang te ont houden van dergelijke ontoelaatbare ei strafbare handelingen. Want zoowel de gast die probeert zijn bonnen achter te houden, als.de kellner, die verzuimt de noodige bon nen in ontvangst te nemen (of den gast bonnen verkoopt) en tenslotte ook de restaurateur in wiens onderneming de distributievoorschriften gesaboteerd worden loopen goede kans daarvoor ter verantwoor ding geroepen te worden. Den restaurateurs en hun personeel is e-1 dan ook vanwege de bedrijfsgroep met na druk op gewezen, dat zij streng "e hanó dienen te houden aan de, naleving der voor schriften. De medewerking van net publiek 's hierbij echter van doorslaggevend belang Het voedselprobleem is een zaak van de eerste orde en zij, die inbreuk maken op de maatregelen, welke zijn correcte, dagelijk- sche oplossing beoogen, worden terecht met strenge straffen bedreigd. De bonnen-,.service" is een slechte ser vice. Zij keert zich tenslotte tegen de onder neming en haar gasten. Bioscopen Zelfs in 't Zuidelijkste hoekje Van ons mooie Limburgsch land Leeft U prima en voordeelig, Is De Gruyter bij de hand. op. Een onderhoud met den heer H. J. Woudenberg. Het Nederlandsche Arbeidsfront heeft ter verbetering van de volkshuisvesting opgericht de N.V. „Honk cn Heem". Met de oprichting van „Honk en Heem" is een nieuwe phase in den woningbouw in ons land ingetreden, al zij hieraan onmiddel lijk toegevoegd, dat uitvoering op groote schaal van dc plannen van „Honk en Heem" eerst later mogelijk zal zijn. Om iets meer over de doelstelling en de plannen van het Nederlandsche Arbeids front in dit opzicht te vernemen, hebben wij ons gewend tot den leider van het Nederlandsche Arbeidsfront, den heer H. J. Woudenberg, die onmiddellijk bereid bleek ons nadere inlichtingen te ver strekken. De leider van het Nederlandsche Arbeids front ziet met de stichting van „Honk en Heem" een van zijn idealen in verwezen lijking gaan. Hij kan worden beschouwd als de initiatiefnemer. „Honk en Heem" zal zich bezig houden met den woningbouw voor den Nederlandschen werker, den drager van" de Nederlandsche volksgemeenschap. „Ik zie de ontwikkeling van den woningbouw in ons land in de toe komst aldus, dat van een'* nieuwe woning- bouwpolitiek kan worden gesproken. De verschillende groepeeringen, die zich ook op het gebied van den woningbouw openbaar den, waren in wezen immers ondoelmatig. Het wonen als cultuurverschijnsel en de wo ningbouw zijn immers niet gebonden aan be paalde politieke groepeeringen 'of aan een religie. Het volk moet wonen en wel zoo fraai, gezond en doelmatig als mogelijk is." Welke woningen zullen wor den gebouwd en waar Dat is wel een zeer directe vraag. In de eerste plaats moet ik opmerken, dat „Honk en Heem" t.z.t. over het geheele land zijn activiteit zal ontplooien, Van groot belang Is, dat de woningtypen aansluiten bij de streek en den aard van de menschen die er wonen. Verder is in de plannen opgenomen, dat voor Nederlandsche werkers de mogelijkheid wordt geopend om zelf een huis in eigendom te verkrijgen. Dit geldt in meer bijzonderen zin voor de Nederlanders, die door hun arbeid aan een bepaal.de plaats der lands gebonden zijn. Natuurlijk zal de financiering van dit deel der projecten de zeer bijzondere aan dacht hebben van het Nederlandsch Arbeids front. Verder is gedacht aan het verleenen van medewerking aan bedrijven, die voor hun personeel woningen doen bouwen. Hoe de plannen ook tot uitvoering zullen komen en hoe massaal zij in de toekomst ook zullen zijn, steeds zal voor variatie worden gezorgd. De Nederlandsche woningcultuur, welke op een hoog peil' staat, heeft immers .typische kenmerken: elk gezin maakt iets aparts van zijn woning. Is aan parkaanleg gedacht! Hieraan is volle aandacht besteed, evenals aan de tuinen der woningen". Zai het nog lang duren voor met de uitvoering der plannen wordt begonnen Uiteraard speelt hier de materiaalpositie een zeer gewichtige rol. Bij het beschikbaar komen van materiaal zal in de eerste plaats aan de objecten van „Honk en Heem" wor den gedacht. Een plan voor woningbouw in Maastricht bevindt zich in een ver^ gevorderd stadium van voorbereiding, terwijl voor Amsterdam en Den Bosch eveneens aan een plan wordt, gewerkt. W(j hebben gedacht aan woningtypen, die voldoen aan de eischen, welke de Nederland sche werker in den nieuwen tijd kan stel len. Zjjn arbeid schraagt de volksgemeenschap en derhalve kan hü recht doen gelden op een fraaie en gezonde huisvesting, waarvan het peil uitsteekt boven dat der bestaande arbei derswoningen gunstige uitzonderingen daar gelaten en een eigen karakter heeft, Wij hebben metterdaad gedacht aan de huisvesting van het werkende Nederlandsche volk. SPORTNIEUWS OP MAANDAGMORGEN IN DEN AETHER Maandagmorgen hooren de luisteraars, In aan sluiting op de B. N. O--berichten van 7.00 uur v.m., over de belde zenders nog een kwartier sportuitslagen en -verslagen DOODSLAG TE RIJSBERGEN Gistermiddag is te Rijsbergen de 41-jarige P. de Koning door zijn zwager met een zeis gedood. De aanleiding tot den moord is 'n famïlie- veete, die tijdens het maaien van rogge tot uitbarsting "kwam. Het werd handgemeen tusschen de zwagers H. Voeten" en P, de Koning. De twist liep zoo hoog, dat V. de zeis greep en De K. m den buik stak, ten gevolge waarvan hij weldra overleed. De dader is gearresteerd en ingesloten. PERSONALIA. Te Utrecht? is geslaagd voor het examen Fransch L.O. de heer W. J. Lammers en voor het examen Engelsch L.O. mej J. P. van der Putte, beiden te Haarlem. LnxorLa Habanera. Zarah Leander speelt in deze film de ru van de jonge vrouw, die zoo sterk door dr romantische sfeer van Portorico wordt aan getrokken, dót haar vacantiereis naar di eiland tot een huwelijksreis wordt, Zij laa" een oude, knorrige tante alleen de terugrei' naar Europa aanvaarden en treedt met be kwamen spoed in het huwelijk met der maecenas van het eiland, Don Pedro.' Ever snel als het huwelijk tot stanü komt, ever snel vervaagt de romantiek, waarmede he' meisje uit Zweden Portorico vereenzelvigde Astree wordt allengs meer een eenzanv figuur temidden van een wereldje, dat haa; ,niet begrijpt en evenmin door haar begre pen wordt. Een heftig conflict tusschen Astree en haar echtgenoot over de opvoe ding van hun zoontje verergert de situatie nog. De spanning, die over het geheele drama ligt, bereikt haar hoogtepunt in de| komst van den Zweedschen dokter Sven Nagel, een jeugdvriend van Astree, naaT het eiland, waar hij een dubbele taak heeft n.l. terugbrengen van de jonge vrouw naar Zweden en het bestrijden der gevaarlijke „Portorico-koorts". De liefdesverhouding tusschen deze beide menschen draagt voor alsnog niet bij tot het verminderen der moeilijkheden, maar tenslotte blijft een ge lukkige ontknooping niét uit. Zarah Leander en Fe'rdinand 'Marian laten in deze boeiende film uitstekend spe1 zien. H. VOSKUIL. Rembrandt: Bel-Ami. In de avondvoorstellingen vertoont het Rembrandt Theater nog eens „Bel-Ami" een der beste films van Willy Forst, die niet alleen de regie voerde, maar ook een dei hoofdrollen vertolkte, namelijk die van der avonturier, die' naar de Fransche hoofdstad komt en de gunsteling wordt van invloed rijke dames, met wier hulp hij er in slaag- een ministérszetel te veroveren en een be langrijke, rol in de Fransche koloniale poli tiek te spelen. De film munt uit door de vele grootscb opgezette scènes en door het voortreffelijk spel der medewerkenden, van wie, behalve Willy Forst, ook Olga Tschechowa, Ilse Werner en Johannes Riemann genoemd die nen te worden. In de middagvoorstellingen wordt een aantrekkelijk programma voor de jeugd vertoond, „Kalief Ooievaar" is een aller aardigste teekenfilm in het genre der 1001- Nacht-verhalen. Het is een romantische en fantastische geschiedenis van een boozen toovenaar. die een kalief betoovert en daar door zelf een machtig man. wordt. Maar on danks zijn toovenarijen ontgaat hij tenslotte zijn gerechte straf niet. Van geheel anderen aard is de poppenfilm „De Zeven Raven" welke het bekende sprookje van Grimm ir beeld brengt. Ongetwijfeld zullen de jeug. dige toeschouwrs geboeid worden door deze geschiedenis van een eenvoudig meisje, da' haar zeven broers van een betoovering wil verlossen en daardoor den prins harer droomen vindt. Sj KUIPER Frans Hals: Mannen uit een stuk. Wat in de film „Mannen uit één stuk" op den voorgrond treedt is de wijze, waarop Robert A. Stemmle haar geregisseerd heeft. Voor spanning zorgt hii vooral in het laatste deel, waarin een ramp gebeurt. Doch te voren heeft hij gewerkt aan het scheppen van de sfeer, welke heerscht bij den bouw van bruggen in een grooten auto-weg iri Duitschland. Arbeiders uit allerlei milieu's zijn bijeen, allen met eigen karakters, doch er heerscht kameraadschap. Men leeft mee met vreugde en leed: gezelligheid is waar te nemen, als Ijet werk afgeloopen is. Hoe wel dit gedeelte niet zoo spannend is, volgt echter een uitstekend besluit, dat diepen indruk maakt. Daarbij leert de toéschouwer op nogal sensationeel^ wijze den moed en de volharding van de caissonarbeiders ken nen. Een aardschok is oorzaak, dat een cais- sot verongelukt en de stalen kast, waarin zich arbeiders bevinden, zakt weg, Deze ,zien den dood voor oogen en in hun hart hebben zij zooveel gedachten naar het sehoone dat buiten is. Prachtige beelden geven weer, hetgeen zich in de caisson af speelt en de manier, waarop de mannen geholpen worden. In het voorprogramma is behalve de binnen- en buitenlandsche journaals een fraaie film van Polygoon opgenomen, welke een indruk geeft van het zeilen. Beelden zijn te zien van de Friesehe meren, waar de bootjes uit de B.M.-klasse in trek zün en van de plassen bij Leiden. OVERMEER Oorlogsgewonden slaagden als machineschrijver. Bij de gisteren gehouden examens voor machineschrijven aan de Pitmanschoo) te Utrecht, slaagden onder meer de hee- ren H. J. Nienhuis en H. Breitenbach. Dit feit zou nauwelijks vermelding ver dienen, ware het niet dat deze heeren Nederlandsche oorlogsgewonden zijn, die hun rechterhand* missen en die thans .ïog worden verpleegd in het militaire hospitaal te Zuylen, Palace: Sergeant Berry. De film „Sergeant Berry" met Hans Al- bers is een hoogst charmante en bekoorlijke film, die van begin tot einde zeer soan- nend is.«We zien Hans Albers als politie agent in Chicago, die in één en dezelfde nacht een beruchte gangster neerschiet en enkele uren daarna de overige leden van de bende arresteert. Daarna gaat hij naar Mexico, waar hij een groote smokkelbende weet te ontmaskeren en tevens kans ziel om een sehoone dochter' van dit land te huwen, hetgeen nog al met verwikkelingen gepaard gaat. Natuurlijk ontbreken de noo dige schietpartijen niet, maar Sergean' Berry blijft zijn belagers altijd de baas. Een film, waarvan men veel genoegen zav beleven. In het bijprogramma draait dan nog het filmpje „Het gerucht", waarin men kan zien hoe een onbenullige gebeurtenis dank zij den slager, den melkboer en een aanta'1 kwebbelende buurvrouwen, tot een gruwe lijk voorval wordt opgeblazen. Voorts zijn er de gebruikelijke journaals met het laat ste nieuws uit binnen- en buitenland. ANTH. STEEN MoviacRepelsteeltje. In Moviac kan de jeugd ook deze week weer genieten van een aardige sprookjes film. Na Doornroosje en Asschepoester is thans Repelsteeltje aan de beurt en dit be kende verhaal van den kabouterkoning is op werkelijk voortreffelijke wijze verfilmd, zoodat het sterk tot de verbeelding dei- jeugdige toeschouwers spreekt, die dan ook geheel meeleven met de lotgevallen van de hoofdpersonen in deze geschiedenis. S. KUIPER. „Sneeuwwitje en (le zeven dwergen." „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" zou men met „Roodkapje",. „Hans en Grietje" en „Drornroosje" tot de klassieke sprookjer kunnen rekenen. De populariteit van Sneeuwwitje is na de gelijknamige film nog sterk gestegen, zoodat het niet te verwon deren was dat de Stadsschouwburg Vrijdag middag geheel gevuld was met een blijde kinderschare, die intens meeleefde met de avonturen van de lieftallige prinses, die door haar stiefmoeder zoo slecht behandeld wordt. De afdeeling Jeugdtooneel van de Amsterdamsche Tooneelvereeniging gaf on der leiding van Theo. Vink in zeer verzorgde décors, bijzonder aardig was het interieur van het kabouterhuis, een fleurige vertoo ning van het sprookje, die bij het jeugdige en dankbare publiek bijzonder in den smaak viel. Jammer was het dat in de eer ste bedrijven iets te onduidelijk werd ge sproken, Ook de tekst had een enkele mna' wat eenvoudiger en meer op het kinderlijke publiek ingesteld kunnen zijn. Overigens een aardige opvoering met uitstekend spe van den aanvoerder der kabouters en var de lieftallige Sneeuwwitje zelf. B. KORSTEN. Godsdienstige bezwaren tegen het persoonsbewijs. Oude dames voor den kantonrechter. .„Het merkteeken uit de Openbaringen99 Gi/st enmongen verscheen voor den Utrech'tsehen kantonrechter een twee tel CHiKlie vrouwtjes uit de gemeente Leensum, dat godiHdiicnstise bezwaren scheen te koesteren het bij zich dragen van het persoons bewijs. De bezwaren betroffen in het bijzon-' der den op het persoonsbewijs voorkomen den vingerafdruk. De mot1 veering van de oudjes was gegrond op een passage uiit den Bijbel, en wel uit de Openbaring, waar staat te lezen, dat eens aan be pa a.ide indi viduen of groenen van godawege een merk teeken zal worden gegeven. En nm hadden cüe verdachten den vingerafdruk voor diit nverkfoeken aangezien en daarom weiger den zij pertinent het persoonsbewijs bij zich te dragen. De heeren achter de groene tafel vonden het een moediilj'k probleem. gehiikivig voor hen wist de deurwaar der ra-adI-Iij bleek veel verstand van den godsdienst te hebben, want hij zei: ,.U be kijkt de zaak verkeerd, dames, het merk teeken waarover U het heeft .en waarvan in Openbaring sprake is, is bestemd voor God's uitverkoren volk en u kunt dius niet anders dan blij zijn, als u daar bij-boort. Boven dien heeft iedereen een P. B. gekregen en met een bewilst merkteeken zal niet ieder een worden begiftigd", afl-dus de schran dere deurwaarder. En toch d-urf ik het niet aan. hieldien de romvtjes vod. Spreekt U er eens met uw dominee over, trachtte de karnton-rechter de verdachten over te ha.len. Maar op die bleken dc dames voorbereid want terstond antwoordde een van haar: „daar h-oev niet naar toe t.e g-aan. want onze dominee heeft zelf een P. B.. dat hij ailtijd bij zich draaigit, dus om met hem over deze zaak te praten geeft rnlets." De ambtenaar van het openbaar ministerie vond be-t een moei lijk geval, alhoewel de zaak form-eed clood- e-envoudilig was. O-m voor zdeh de gelegen heid open to honden in hoo-ger beroep te gaan, vroeg hdj zes gud-den of drie dagen, hetgeen die kantonrechter terugbracht op drie galden of twee dagen. Zwijgend ver lieten. d-e oudjes uit Leersum liet ho-oge pa leis ram justitie. Ze begrepen er maar wed- nii-g van, dat ook zij zich moesten hond en aan de wet. Maar met dat ad loopen - nog zonder P. B„ zoodat de eerste de beste poddtieman de dames direct op den bon lean zetten. Handel in persoonsbewijzen. Beste/nd voor Joden? Er schijnen in den laabsten tijd door ze kere personen poging-en te worden aange wend persoonsbewijzen machtig te worden en daarvoor wordt veel geld geboden. Het is ui-et o-n-mogedijk, dat d-eze voor joden be stemd zijn, die dan op een andermans naam van zoo'n persoonsbewijs gebruik maken Op verzoek vam den burgemeester van P-uit ten is reeds een persoon, F. van H. aange houden, verdacht van dergelijke n handel 1 persoonsbewijzen. PETROLEUM VOOR VERLICHTING. Op nader door de plaatselijke distributie diensten bekend te maken tijdstippen, uiterlijk tusschen 17 en 23 Augustus 1942, zal wederom de gelegenheid worden gege ven tot het aanvragen van petroleumkaar- ten voor verlichting. Voor deze kaarten komen, behalve voor gevallen van nieuwe vestiging, slechts de genen in aanmerking, die in het seizoen 19411942 reeds een petroleumkaart S of S en T voor verlichting ontvingen. Ten aanzien van schippers geldt de're- :elmg, dat schippers, die permanent aan bord wonen, fde aanvragen indienen bij den distributiedienst ter plaatse, waar zij tijdelijk vertoeven, onder overlegging van hun grijze- respectievelijk bevrachtings boekje. De distributiediensten zullen nader be kend maken, wanneer de uitreiking der pe- troleumkaarten plaats vindt. Aardappelen 41A Aard. 1 1/2 kg. 15 Aug. Aardapjielcii 41B Aard. 1/2 kg. 15 Aug. Beseliuii 41 beschuit 75 gr. 15 Aug. Bloem 3 62 t.m 365 Alg. 100 gr. 5 Sept. Boter 33 Bat. vet 12 5 gr. 19 Aug, Boter 2-35. 2-36 reserve 125 gr. 12 Sept. Boter 3-35. 3 - 36 reeerve 125 gr. 12 Sept, Botci Brands!,* 4-36 reserve 1 2 5 gir. 1-2 Sept. 01 t.m. 05 BV brandst 1 eenh. 31 Dec. Brandst, 01, 02. 03 K.F. Brandst 1 eemh. 30 A,p,r. '43 Brood 41A brood 400 gr. 15 Aug. Brood 41B brood 50 gr. i'5 Aug, «.'itoeolade 41. 4 2 veren. 100 gr. 5 Sejvt, Cigareiten 41A tabak 20 st. 15 Aug. Cig'u reuen 41A olgia rettön lOst. 15 AUg. Cignrillos 41A tabak 10 st. 15 Aug, Eenh. zeep 33 5 a-lg'. 1 raatso-en 15 Aug, r.onheidszeep L 360 zeep 1 alg. ra.nits. 250 gr. -15 Aug. Sept, •Jam 355 al'g. 00 gr. 5 Sfcpit. Kaa« 367 t.-m. 363 aig. 100 gr. 5 Sept. ivolfiesürr. 3 3 S alg. 250 gr. 5 Sept. Maïzena 361 alg. 100 gr. 5 Sept, Melk 41A t,m. 44 A meilk 2 1/2 L. 5 Sept, Melk 41 B t.m. 44 B melk 1 3/4 L. 5 Sent, Petroleum 01 petr, 2 L. 22 Aug, Peul vr. 353 alg. 2 50 gr. 5 Sept, Rijst 4-41, 4-4 2 res. 2-50' gir 5 Sept. Scheerzeep U textiel 50 gr. 31 Aug. Sigaren 41A tabak 5 st. 15 Aug. Suikerwerk 4 3 44 versn 10 0 gr. 5 Sept. Suiker 857 alg. 1 kg. 5 Sept, l'ahak 41A tabak 25 gr. 15 Aug, L'olletzeep L toiletzeep 7 5 gr. 1-5 Aug. Vermicelli 361 alg. 100 gr. Sept. Vleoseli 41A vle-esch 100 gr. 15 Aug. Vleesch 41B v leesch 50 gr. 15 Aug. Waschpoeder 336 aig. 250 gr. 15 Aug. Wasch poeder L zeep 250 gr. 15 Aug. Voor OVERHEMD - REPARATIES Jansweg 42 hoek Parklaan BETER EN VOORDEELIGER Uw leverancier zal U gaarne inlichten. Gp naar de Kaukasus. Naar de Kaukasus, daarheen rukken de Duitsche legers op. Ook dit gebied zal de Sovjets door de bevrijders, van Europa ontrukt worden. Ook de grondstoffen en producten van dit gebied zullen straks medehelpen den opbouw van het nieuwe Europa mogelijk te maken. Naar de Kau kasus, de weg daarheen wordt door de dappere strijders tegen het bolsjewisme met geweldige slagen vrijgemaakt. Landgenoot, tot deze strijders behooren ook Nederlanders. Zij maken deel uit van de zegevierende legers en zij onderscheiden zich eervol in de zware gevechten die de algeheele vernietiging van de' Sovjethor den voorafgaan. Dappere Nederlandsche kerels. Zij geven een voorbeeld aan allen die nu nóg twij felen, die aarzelen hun plicht te doen, maar die zich evenals gij tenslotte zullen aan melden bij het vrijwilligers legioen Neder land/Koninginnegracht 22 te Den Haag- ZANGFEEST DER N. S. B. OP DE GROOTE MARKT. Op Zondag 16 Augustus, des middags om drie uur, zal op de Groote Markt een zang feest worden gehouden, dat onder leidinr staat van den heer A. Berendes. Er zal ge sproken worden door prof.*mr. dr. Van Ge- nechten en mr. Van Oppenraay. Het decla- matorium wordt verzorgd door den heer Snoeks. JUBILEUM G. WOLTERS. Op Woensdag 12 Augustus hoopt de heer G. Wolters den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de N.V. A.T.O./'Van Gend Loos. Op 24-jarigen leeftijd begon hij zijn loop baan als koetsier bij Van Gend en Loos te Nijmegen. In 1926 volgde zijn overplaatsing naar Haarlem, waarna hij in 1931 tot hoofd- besteller benoemd werd. In 1935 volgde zijn benoeming tot loodsbaas, welke functie hij tot op heden nog vervult. Het zal hem op 12 Augustus zeker niet aan belangstelling ontbreken. HOOGERE OPBRENGST BELASTINGEN De opbrengst van alle door het rijk ge- inde belastingen was volgens hef jongste maandschrift van hét Centr. Bur. v, d. Stat, in de eerste vier maanden van 1942 als volg' (in millioen guldens): Jan. 119 (v.j. 92 Februari 107 (76), Maart 120 (80). 'Apri 133 (102) EXAMEN HOOFDAKTE Geslaagd voor de acte de dames K. E. v d. Velden. C. M. Oversier, M. C. P. Smeet1" en de heer M. F. A. Geurts. Geslaagd voor A: de dames J. Mewe en G. H. J. H. Abe- ling. Geslaagd voor B: de dames S. M. H Stolte en J v. Vuire. Verduisteren van 21.20 tot 6.12 u 9 Aug.: zon op 6.12, onder 21.18 uur maan op 3.38, onder 19.37 uur 10 Aug.: zon op 6.13, onder 21.16 uur maan op 4.32, onder 10.16 uur 11 Aug.: zon op 6.15, onder 21.14 uur maan op 5.30, onder 20.49 uur DE DISTRIBUTIEBONNEN Artikel bon Kaart ljoovcelli, t./m, Ned. Volksdienst. De heer D. H. Querner provinciaal leider, Do provinciaal leider' van' den Neder, .aadsehen Volksdienst en Winterhulp N-e. d-orlan-d voor d-e provincie N-owd-H«oil«land|j de heer D. G. Ave-nar lus is vanwege den lam. deiMj-k leider voor hét vervuil!e-n va-n oen speciale opdracht geplaatst hij het lnoofd. bureau van deze bei-de stichtingen -te 's Gra- venihage. Toit zijn opvolger is benoemd, de h-eer D. H. Quesn-er. diie sedert geruime-n tijd aam het Provinciaal Bureau a-ls hoofd van de afd-oelin-g Voorlichting verbonden is. CONCERT OP DE GROOTE MARKT. Een Duitsch militair orkest geeft morgen, Zondag van 17 tot 18 uuf een muziekuitvoe ring op de Groote Markt. Ja, Waarom? Als er AKKERTJES zijn, die de pijnlijke boeien verbreken, het hoofd weer helder maken binnen 'n kwartier. De Nederlandsche Pijnstiller RADIOPROGRAMMA ZONDAG 9 AUGUSTUS 1942 HILVERSUM I, 415,5 m. 8.00 Symphonie-orkest (gr.). 8.15 De zin van het boer zijn. 8.30 Klassieke gramofoonmuziek, 9.00 BNO: Nieuwsberichten en programma-uit treksel. 9.15 Kamermuziek (gr.). 10.20 Zondag morgen zonder zorgen. 11.30 De stem der S.S. 11.45 Neerlands stem van het Oostfront. 12.00 BNO: Nieuwsberichten en populair actueel praatje. 12.15 Musica Divina (opn.). 12,40 Uit Berlij'n: Het Duitsche volksconcert. 14.00 Neder landsche schrijvers spreken over eigen werk. 14.20 Fantasie „II Trovatore", Verdi (gr.). 14,50 Otto Hendriks en zijn orkest en gramofoonmu ziek, 15.30 Voordracht. 15.45 Omroeporkest en or gelspel. 17.500 „Het spook van Berkenrode", luisterspel. 17.30 Twee ouvertures van Franz von Suppé (gr.). 17.45 BNO: Sportuitslagen en Oost- landpraatje. 18.00 Ensemble Willy Kok. 18.M BNO: Nieuwsberichten, 19.05 Sport van den dag. 19.30 Gerard van Krevelen en zijn orkest, soliste en piapospel. 20.30 Revue Kaleldoscoop. 21.13 Bertus van Dinieren en zijn orkest. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 -Meme Bianchi en Emillo Livi (gr.). Vanaf 22.15 alleen voor de Radio-Cefl- trales die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 22.15 Dansmuziek (gr.). 23.00-24.00 Melodieën klinken door den nacht (gr.). HILVERSUM II, 301 m. 8.00 Mozartconcert (gr.). 8.30 Een vroolijke Zon dagmorgen (gr.). 9.00 BNO: Nieuwsberichten en programma-uittreksel. 9.15 Voor de jeugd. 9.45 Strijkkwartet en cello (gr.). 10.00 Voor den kerkgang klink de lofzang (opn.). 10.30 Studio- dienst. 11,45 Geestelijke liederen en psalmen (opn.). 12.00 BNO: Nieuwsberichten en populair actueel praatje. 12.15 Gevraagde platen. 12.45 Een soldaat spreekt tot de jeugd. 13.05 Nederlandsch Verbond voor Slbbekunde: „Wie en wat waren onze voorouders?". 13.20 Om- en om-programma. 14.30 Omroepsymphonie-orkest, solist en gramo foonmuziek. 16.00 De Duitsche schrijver Rudoll Binding (geb. 9 Augustus 1867) wordt 75 jaar. 16.15 Clavecimbel, viool en viola da gamba. 17,30 Ernst van 't 1-Ioff en zijn orkest en gramofoon muziek. 18.00 Wiener Walzer Orchester (gr.). 18.15 U kent hen, maar kent u hen ook. gesprekken met vooraanstaande figuren uit-bnzen tijd. 16,30 Pianovoordracht. 19.10 Nederlandsch Kamer orkest (opn.). 19.30 BNO: Nieuwsberichten. 19.40 BNO: Militair weekoverzicht. 19.S0 Spiegel van den dag. 20.00 BNO: Engelsche uitzending „Dutcli News Reel", Voor de 'Radio Centrales: „Le chas seur maudit", C. Franek (gr.). 20.15 „Giannl Schlcchl", opera (opn.). 21.10 Mozartprogramma (gr.). 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO: Militair overzicht. 22.10 Avondwijding. 22.15-24,00 Zie Hilversum I MAANDAG 10 AUGUSTUS 1942 HILVERSUM I. 415,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek 00 BNO: Nieuwsberichten. 7.15 Ochtendklan ken (gr.). 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten en programma-uittreksel. 8.15 Symphonische gedichten (g.r). 9.15 Voor do huisvrouw. 9.20 „Van oogen en lippen" (gr.). 10.00 Robert Gaden en zijn orkest en Rosita Ser rano, zang (gr.). 11.00 Radio Vacantieschool. 11,20 Ensemble Rentmeester. 12.00 Zatfg met piano begeleiding en gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuwsberichten en zakelijke be richten. 13.00 Planovoordracht. 13.30 Carnaval suite, Schumann (gr.). 14.00 Omroeporkest en gramofoonmuziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 2 violen en piano (gr.). 16.00 Godsdienstige lezing 16.20 Cello en piano. 16.45 Luisterspel voor de jeugd „Pieter Pieterszoon". II. 17.15 BNO: Nieuws- zakelijke- en beursberichten. 17.30 Amu sementsorkest en solist. 18.00 „Waarom kolonisa tie", lezing. 18,15 Amusementsorkest en solist. 18.45 BNO: Nieuwsberichten. 18.55 BNO: Inter nationaal zakelijk praatje. 19.05 Liedje van ver langen. 19.15 Kamermuziek (gr.). 20.00 Concert gebouworkest (opn.) en gramofoonmuziek. 21.45 BNO: Nieuwsberichten 22.00 Heyn kwartet (gr.). Vanaf 22.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de Studio beschik ken. .22.15 Dansmuziek (gr.). 22.45 Composities van Ernst Fischer (gr.). 23.30-24.00 Orkestpro^ gramma (gr.). HILVERSUM II 301,5 m. 6.45-8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Orgelspel (opn,) 8.40 Philharmonisch kwartet (opn.). 9.15 Klassie ke Kamermuziek (gr.). 10.00 Morgenwijding 10,15 Arnhemsche Orkestvereeniging (opn.). 10.40 Wetenswaardigheden. 10.50 Orgelconcert. 11-30 Reportage. U.40 Iberia", Debussy (gr.). 12,04) Ensemble Willy Kok, 12.45 BNO: nieuws- en za kelijke berichten. 13.00 Actueel nieuws voor boer en tuinder, 13.15 Frans Wouters en zijn orkest. 14.00 Zang mei pianobegeleiding en gramofoon muziek. 14.40 Strijkorkest van de Berliner Phil- harmomker (gr.). 15.00 Discovariété met Neder landsche artisten (gr.). 15.45 Luisterflits ,.Een oude kennis - hoe warm het wasen, hoi ver". 16.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest en gramofoonmuziek. 17.15 BNO: Nieuws-, zake lijke- en beursberichten. 17,30 Zang met piano- Otto Hendriks en zijn orkest. 19.30 BNO: Nieuws berichten 19,40 BNO: Fneseh praatje. 19.50 Spie gel van den dag. 20.00 ..Promenade", gevarieerd programma. 21.00 Politiek weekpraatje. 21.15 Kurt Hohenberger en zijn orkest (opn.). 2145 BNO: Nieuwsberichten 22.00 BNO: Politiek praatje. 22.10 Avondwijding. 22.15-24.00 Zie Hil versum I.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2