Roode bonnen voor de steden, zwarte voor het platteland. Eerste Jeugdstormkampioenschappen Wapenschouw Nederlandsche jeugd in Deventer Britsche luchtaanvallen in N. Afrika afgeslagen „Land' -kaarten in de stad niet meer geldig. Nieuwe distributie- maatregelen. De distributioöiensten zullen van 17 Augus tus tot en mei 5 September a.s. de bonkaar ten „Voedingsmiddelen 10e periode 1942", be nevens nieuwe aardappelkaarten uitreiken De diensten zullen uitreiken: Aan hotlders van een inlegvel KI of L 1 een bonkaart K 107 of L 107 en twee aardappelkaarten N 107; aan houders van een inlegvel K 2 of L 2 een bon kaart K 207 of L 207 en drie aardappelkaarten N 107; aan houders van een inlegvel K 3 of L 3 een bonkaart K 307 of L 307 en twee aardappelkaarten N 107; aan houders van een inlegvel K 4 of L 4 een bonkaart K 407 of L 407 en één aardappelkaart N 107. Bovendien zullen alle houders van L-inleg- vellen ditmaal wederom een toeslagkaart voor aardappelen ontvangen. De bonnen van de bovengenoemde kaarten zullen naar gelang zij in de stad or ten platte lande uitgereikt «orden, een opdruk in ver schillende kleur hebben, n.I. rood voor de ,.stad"-kaarten en zwart voor de „land"- kaarten. Zelfverzorgers voor aardappelen, brood, vleesch en melk zullen onderscheidenlijk geen aardappel-, brood-, vleesch- of melkkaarten ontvangen. Van zelfverzorgers voor melk, op wier bonkaarten geen melkbonnen voorkomen, za! een viertal „reserve"-bonnen worden in gehouden- In een aantal gemeenten dient men ter ver krijging van een aardappelkaart een formu lier WD 32 in te vullen. De plaatselijke dis tributiediensten zullen hierover nadere mede- deelingen doen. Zij. die geboren zijn tusschen 9 Augustus en 7 September van de jaren 1921, 1928 en 1938 dienen, alvorens hun bonkaarten in ontvangst te nemen, hun inlegvellen te ruilen. Voorts zullen tegelijk met de bonkaarten voor voedingsmiddelen, nieuwe tabaks-, siga retten- en versnaperingskaarten worden uit gereikt. Hiervoor behoeven geen bonnen van de thans in gebruik zijnde kaarten te wórden ingeleverd. Dientengevolge zullen ook zjj, aan wie de vorige keer geen kaarten werden ver strekt, nieuwe rook- of versnaperingskaarten ontvangen, terwijl bovendien mannelijke per sonen, geboren vóór 7 September 1924 er vrouwelijke personen, geboren vóór 7 Sep tember 1917, opnieuw hun keus kunnen bepa len tusschen een versnaperingenkaart zijds en een tabaks- of sigarettenkaart ander zijds. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men terstond bij het in ontvangstnemen der kaarten dient te controleeren, of men alle bescheiden, waarop men recht heeft, heeft, ontvangen, aangezien latere reclames uiter aard niet in behandeling kunnen worden ge nomen. Tevens dient men na te gaan of op de dis tributiestamkaarten de afkruising der vakjes op de juiste wijze heeft plaats gehad. Bij de uitreiking van een bonkaart „Voedingsmid delen 10e periode 1942' K of L 107, 207, 307 of 407 moet het vakje L 13. terwijl bij verstrek king van een versnaperingenkaart, een ta- bakskaart en een sigarettenkaart in het vakje AA 2 van de distributiestamkaart onderschei denlijk de letters X, Y en Z geplaatst dienen te worden. Het doel van den nieuwen maat regel. Familie op het platteland is door de stede lingen nog nooit zoo gewaardeerd als in dezen distributietijd. Gteen wonder, want de platte landers zijn nog weieens bereid een paar bon netjes af te staan voor de familie in de stad. Het is begrijpelijk, dat deze bonnen dank baar worden aanvaard, doch het is ook dui delijk, dat het ongewenscht is, dat dc eene stadsbewoner meer bonnen heeft dan de an der. De minder bevoorrechten zullen dit spe ciaal ervaren als de winkelvoorraad bij den leverancier in de stad wel toereikend is om de rechtmatige rantsoenen aan de gegadigden te leveren, doch niet berekend is op het ver strekken van extra porties. Daarom heeft mei" besloten verschillende levensmiddelen- er aardappelkaarten uit te reiken voor de stad en het platteland. In gemeenten met een uitgesproken stede lijk karakter worden bij de eerstkomende uit reiking kaarten afgegeven met rooden opdruk, terwijl in plaatsen met een typisch landelijk karakter kaarten met zwarten opdruk zullen wórden uitgereikt. „Stad"- en „land"-kaarten dus. De ,.land"-kaarten zullen in de stad niet geldig zijn, de stadkaarten daarentegen wel ten plattelande. Houders van kaarten met zwarten opdruk zullen deze dus niet kunnen gebruiken als zij in de stad gaan logeeren. Na tuurlijk beteekent -dit niet, dat het verblijf in de stad hun onmogelijk wordt gemaakt. De bedoeling is slechts, dat het bovenvermelde kwaad zooveel mogelijk wordt ondervanger.. Daarom geldt de nieuwe regeling dan ook alleen voor die week-artikelen, welke In den regel speciaal in de plaats van inwoning, meestal van een vasten leverancier worden betrokken, b.v. aardappelen. Om technische redenen echter de geheele kaart van een opdruk in eenzelfde kleur voorzien. Wie dus een dagje naar de stad gaat, zal van de regeling geen hinder ondervinden. De plattelander, die een weekje in de stad gaat logeeren. zal in de gelegenheid worden ge steld de noodige bonnen in te ruilen bij den plaatselijken distributiedienst. Bij de uitreiking zal menigeen zich verba zen roode kaarten te ontvangen, terwijl hij zwarte had verwacht. Ook het omgekeerde kan het geval zijn. Bij de indeeling wordt na melijk speciaal gelet op het..typische karakter van den betrokken kring, die vaak meer dan een gemeente omvat. Zoo worden b.v. Sneek en Harlingen als stad beschouwd, Franeker als een landelijke gemeente. In Geldrop «-orden „stad"-kaarten uitgereikt, omdat het tot den kring Eindhoven behoort, in Zutfen en Har derwijk ontvangt men „land"-kaarten. Op deze wijze wordt voorkomen, dat winkelstand wordt gedupeerd. Winkeliers met bezorgdiensten in de stad en op het land be hoeven zich dus niet ongerust te maken. Nadere bijzonderheden over de nieuwe rege ling worden nog bekend gemaakt. SPORT EN SPEL Keuring voortdë Waffen-SS en het Nederlandsche V rij willigerslegioen. Het S S-Ersatzkommando Nederland, Den Haag, Stadhouderslaan 132, deelt mede, dat nieuwe keuringen vopr de Waf- fen-SS gehouden worden in den tijd van 17 tot 24 Augustus 1942 in de volgende plaatsen. 17 Aug. 10 uur Rotterdam, Deutsches haus; 16 uur Tilburg^Werkliedenvereeni- ging. Tuinstraat 68. 18 Aug.. 10 uur, Den Bosch, Hotel Noord- Brabant, Mr kt 45; 16 uur, Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat. 19 Aug., 10 uur: Roermond, NSDAP, Swalmerstraat 61; 16 u„ Arnhem, Weber straat 16 b 20 Aug., 10 uur. Hengelo, Deutsches Haus; 16 uur, Meppel, Hotel Westerbeek, Woldstraat. 21 Aug., 10 uur, Groningen, Concerthuis, Poelestraat; 14 uur, Leeuwarden, Huize- Schaaf, Breedstraat. 22 Aug., 10 uur. Amsterdam, School, Iepenweg 13; 16 uur. Utrecht. Wehr-machts- heim, Mariaplaats. 23 Aug., 10 uur, Amersfoort. Pol. Durch- gangslager, Kapelweg. 24 Aug., 10 uur. Den Haag. Cafe. Den Hout. Bezuidenhoutscheweg. Mannen zullen voor den duur van dan oorlog, 2 of 4 jaar dienst doen. Voor onder steuning van de achterblijvende gezins leden, voor zoover het om kostwinners gaat, wordt gezorgd. Bij hei SS-Ersatzkom- mando Nederland. Stadhouderslaan 132, kunnen gratis reisbiljetten van de woon plaats naar de plaats van de keuring wor den aangevraagd. Biljetten voor de terug reis worden uitgereikt door het keurings bureau. onverschillig of de candidaat is aangenomen of niet- AGENDA MAANDAG 10 AUGUSTUS Frans Hals Museum: Kamermuziek, 2.30 u. Gebouw De Hoofdwacht, Groote Markt Tentoonstelling van „gapers", 2—5 uur. Frans Hals Theater: „Mannen uit één sutk' 2.30, 6.30 en 8.45 uuc. Toegang 14 jaar. Luxor Theater: „La Habanera", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Rembrandt Theater: 2.30 uur: Jeugdpro gramma: „De Zeven Raven" en „Kalief Ooievaar", 6.30 en 8.45 uur: „Bel-Ami" PaTac^a,?Sergeam'Berry", 2.-, 6.30 en 8.45 u. Moviac^.^epeisfeeltje", 2. 4, 7 en 9 uur. DINSDAG 11 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling, 8-9 uur. Bioscopen: middag- en avondvoorstellingen. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haar lem (afw.). Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Stnd: S. R. Kuiper. Haarlem. Sport er. Stad: A. Over- mcer. Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag. Heemstede. Haagsch Redacteur: B Korsten. Heemstede. Binnenland: J. A. Bteen Jr.. Zandvoort (afw)- Nieuws- en reportage voor Vel gen en omgeving: J. J. E van Baarsel. IJmuidcn (afw.). Advertenties D. A. J. Spek, Haarlem (afwezig). HONKBAl Ajax landskampioen. averwachte veer, die Haarlem tegen Quick moet laten, en de 3—1 overwinning van de Ajaxlden waren voldoende om den Amsterdam mers reeds nu onverwacht in het bezit te stellen (■an het landskampioenschap. De Ajaxlden hebben dit kampioenschap zeer zeker vediend, want in de eerste plaats als fiel ders, maar ook als slagmenscften hebben Blom- vliet en zijn mannen heel wat in hun marsch Door de 3—1 nederlaag van Blauw Wit tegen Schoten cn het gelijke spel van Quick tegen Haarlem is nu plotseling de spanning in de on derste regionen van de eerste klasse toegenomen. De wedstrijd Blauw Wit—Quick is nu beslissend over de vraag, wie degradatie wedstrijden moet spelen. E. D. O.—AJAX 1—3 De groote steun, die Blomvliet, van zijn mede- velder ondervond, is voor de Ajax-werper een geruststellende factor geweest. Alle E D O.-spe lers sloegen den bal in het veld, maar steeds doken de vlugge binnenvxelders Bloem en Lob- berecht voor den bal om met zuivere aangooien naar Beumer den tegenstanders een nul te bezor gen. Eerst in de vierde innings gaf Odenthal den eersten veiligen slag, in de vijfde beurt gevolgd door een tweehonkslag van van. der Bcyn. Deze slagen hadden echter nog geen resultaat. Pas in de zesde innings konden Schijvenaar en Oden thal hun voorganger van Leuven in staat stelle- om den gelijkmaker te scoren. De Ajaxiden had den in de vierde innings door slagen van Wepp- ter Hélden n.I. een 1—tl voorsprong ge nomen. Door een drietal vrije- loopen en eer honkslag van Bloem nam Ajax in de zeyende in nings een voorsprong van 2—1, die in de acht ste innings door een tweehonkslag van ter Heide en een fout van KI. Zandstra tot 3—1 verhoogd werd. Blomvliet gaf in de rest van den wedstrijd zijn tegenstanders geen kans meer. De werpers- resultaten waren: Schijvenaar 10x3 slag, 7x4 wijd en 7 h.s. tegen Blomvliet 2x3 slag. 1 x4 wijd en 4 h.s. tegen. E. D. O. Ajax 0 0 0 0 0 0 1 1 DE OVERIGE WEDSTRIJDEN. Met een goed sluitend veld achter zich heef' Geestman de Haarlemploeg er onder weten tt houden. Nadat de Haarlemmers in de eerste in ning door- een fout van Postma de leiding had den genomen, kwam er ondanks den honkslag van Ferment en den tweehonkslag van Langereis geen speler meer binnen,, terwijl de Amster dammers door een drietal fouten van Traksen in de zesde innings gelijk konden maken. De Mon wier 9x3 slag en 2 x 4 wijl. Geestman 9x3 slag en 3x4 wijd. Belde wei pers kregen 2 h.s. tegen. De H.H.C.-ploeg zonder de kopstukken Pijn akker, Bass en Hartog heeft met Engelsen op da plaats en Mulder als achtervanger het bijna vol ledige V.V.G.A. kranig partij gegeven Waren er niet in de laatste slagbeurt van de G. A.'ers door de oudere spelers Pauman, Hartog er Noordhoff een drietal fouten gemaakt, dat had- den de jeugdige invallers het er met een over winning afgebracht. Nu moesten zij met-een 6—f gelijk spel genoegen nemen, nadat zij den gehee- len wedstrijd door goed slagwerk voorgestaar hadden. Het verloop van de score was: V.V.G.A. 100012002 H.H.C. 410100000 Doordal Hoogendijk de BI. Wit ploeg aan slag volkomen n bedwang hield en Wllders slechts een viertal honkslagen toestond, had de wedstrijd Schoten—BI. Wit een snel verloop. Door slagen van Alkema cn Geurts nam Schoten de leiding. Door een fout van van Leeuwen kwam BI. Wit :n de zevende Innings gelijk, maar de Schotena ren namen opnieuw de leiding door opeenvol gende slagen van Hoogendijk, Zandstra Klooster De werpersprestatie waren: Hoogendijk slag, 5^4 wijd en 1 h.s tegen. Wilders 11 slag, 2x4 wijd en 4 h.s. tegen. UITSLAGEN. Ov. klasse: Haarlem 2R.C.H. 26, Hilver sum—H.C K. 10—16, R.C.H.D.O.S. 13—1, Haar lem 2—A.F.C. 18—12. Tweede klasse A: Ajax 2—CatchersjlO7. H C.K. 2—D.W.V. $—12.. Tweede klasse B: Haarlem 3—T.Y.B.B. 12—12. Tweede klasse C: O.V.V.O.—D.E.C. 9—6. Hilver sum 2—D.W.S 8—13. Tweede klasse D: H.H.C. 3— z R.C. 27—21, Spartaan—V.V G.A. 2 3—6. Derde klasse Haarlem: HH.C. 6—E.H.S. 3 10-10, H.F.C. Haarlem 1—T.Y.B.B. 2 23—9. H.H.C. 5R.C.H 3 26—7, Schoten 3—Kennemerland i 2—8. Beverwijk 2—H.F.C. Haarlem 4 29—25. H.F.C. Haarlem 3—H.H.C. 4 8—7. Strawberries—E.H.S. 3 12—12, Schoten fc-H.F.C. Haarlem 2 10—9. H.F.C Haarlem 1—Schoten 4 166, H.F.C. Haarlem 4— T.Y.B.B. 3 1825. Trekvogels clubkampioen van Nederland. Haarlem op de vierde plaats Osendarp is dan toch definitief door den Hage naar Spree berslagen op den 100 meter. Dit be langwekkende feit geschiedde Zondagmiddag tijdens de athletiekwedstrijden om het clubkam pioenschap van Nederland, georganiseerd door de Tiykvogels uit' Den Haag op het terrein van Te Werve. Tijdens de nationale kampioenschap pen in Eindhoven kon de jury niet uitmaken, welke van deze twee athleten het eerst over le eindstreep ging, doch dezen dag was duideijk te nemen, dat Spree dit was. Het verschil veils waar zeer gering, zoodat voor beide athleten dezelfde tijd werd genoteerd. De tijd van 10.8 sec. was niet bepaald uitstekend te noe- doch dit moet hoofdzakelijk worden gewe ten aan den tegenwind en de sintelbaan, die niet bepaald in uitstekende conditie verkeerde. Osendarp lootte de binnenbaan en naast hem liep Berger en daarnaast Spree. Na tweemaal een valschen start was Spree direct goed weg. In goeden stijl ging hij over de baan en eerst op de laatste tien meters kwam Osendarp geducht opzetten. Dit kon echter niet verhinderen, dat de Hagenaar als eerste over de streep ging. Ook Berger liep uitstekend en liet denzelfden tijd noteeren als Spree en Osendarp. De organiseerende vereeniging behaalde "net clubkampioenschap met 56 punten en kwam hier mede in het bezit van den Prins Hendrik-beker. De voorzitter van de Nederlandsche Athletiek Unie. de heer v. d. Werff, reikte met een toe passelijk woord de prijzen uit. De voornaamste uitslagen luiten als volgt: 100 meter heeren. Finale: 1. Spree (V. en L.) 10.8 sec.; 2. Osendarp (Trekv.) 10.8 sec.; 3. ©er ger (AAC) 10.8 sec.; 4. Grjjsseels (Pro Patria); Van Osta (Trekv.); 6. Geul (V. en L.). 400 Meter heeren: 1. Bakels (AAC) 51.6 sec. Dekker (Haarlem) 52.7 sec., 3. Mahlieu (V. en L.) 53.1 sec. 800 Meter heeren: 1. Bouman (AAC) 1.56.7; Giezen (Trekv.). 2.-.3; 3. Van Gog (Haarlem) -.9: 4. stuyvenberg (Holl). 2,01.5. 4xloo Meter estafette: 1. AAC 42.9 sec.; Trekvogels 43.3 sec.; 3. AV '23 43.9 sec.; 4. Shot 45.3 sec. Discuswerpen: 1. De Jong (AAC) 43.19 meter; De Bruin (V. en L.) 40.78 M.; 3. Enklaar (V. en L.) 37.53 M. Verspringen: 1. Houtman (A;V. '23) 6.83 M.; 2. Geul (V. en L.) 6.79tó M.; 3. Takker (A.V. '23) 66Vi meter. 1500 Meter heeren: 1. De Ruyter, Volew. 4 min sec.; 2. De Roode, Haarlem 4.10.3 min.; 3. De Bruyn, Trekvogels 4.15.4 min. Kogelstooten: 1. De Bruin. V. en L. 13.65^ M Houtzager, P.S.V. 13.50'.i meter; 3. Appel. Trek vogels 13.20 meter. 110 Meter horden: 1. Hagendoorn, Trekvogels 16.4 sec," 2. Van Leeuwen, A.A.C. 16.8 sec.; 3. Spanjert, P.S.V. 17.4 sec. Speerwerpen: 1. Van Meyl, P.S.V. 53.82 M.; 2. Bakker. Trekvogels 51.32 M. 3. Markesteyn, Pro Patria 49.45 meter. 5000 Meter: 1. Slijkhuis, Holland 15.46 4 min.; 2. Bakker, A.A.C. 16.5.4 min.; 3. Hagtingius, Haar- Igm 16.15.9 min Hoogspringen: 1. Spanjerdt, P.S.V. 1.77 Meter; 2. Kuiper, Haarlem 1.75 Meter; 3. v. d. Smit, V. en L. 1.70 Meter. 400 Meter estafette: 1. A.A.C. 3.29.5 min.; Trekvogels 3.31.1 min.; 3. V. en L. 3.33.9 min Polsstokhoogspringen: 1. Lamoree, Haarlem 3.70 Meter; 2. Verkes, Haarlem 3.40 Meter 3. Noor denbosch, Holland 3.20 Meter. Einduitslag: 1. Trekvogels 56 punten; 2. A.A.C. punten; 3. V. eif L. 41 punten; 4. Haarlem 1 punten; 5. P.S.V. 31 punten,-- 6. A.V. '23 24 pn' CRICKET HAARLEM—V.Y.V. In Bloemendaal verloor Haarlem van V.V.V. met 40 runs op de eerste innings. Innings V.V.V.J. J Alders b. W. Peschar 0, H. Pelser c. and b. W. Peschar 15, C. J. Slag ter b. W. Peschar 1, A van Stuyvenberg l.b.w. W. Peschar 8, D. van den Berg c. H. Boeree Ton 4, G. Konter b. W. Peschar 0, W. Slagter not out 41, J. J. Grootmeijer run out 2. B. Teeuwisse l.b.w. A. Maas 13, A. J. van Wermeskerken c. I-I. Boeree b. A. Maas 3, P. Heineman c. J. J. Voogd b. A Maas 3, extra's 10, totaal 100. Bowlingcijfers: W Peschar 5-32, R. J. Ton £26, P. de Ruig 0-15, P. J. van Tiggelen 0-8 en A. Maas 3-9. Innings Haarlem: J. J. Voogd c. D. van den Berg b. J. J. Alders 24, H. Peschar l.b.w. J. Alders 7, H. Boeree b. A. van Stuyvenberg B. Kleefstra c. A. van Stuyvenberg b. J. J. Alders 1, P. van Tiggelen run out 0, P. de Ruig l.b.w. A. van Stuyvenberg 13, W. Peschar J. J. Alders 3, A. Maas c. P. Heineman b. van Stuyvenberg 5, J. de Boer l.b.w. J. J. Aiders 1, O. Abendanon c. H. Pelser b. J. J. Alders 0, R. J. Ton not out 0, extra's 3, to taal 60. Bowlingcijfers: A. J. van Wermeskerken 0-10, J. J. Alders 6-24, H. Pelser 0-9, A. Stuyvenberg 3-14. Tweede klasse: C.V.H.—H.C.C. 3. Gewonnen door C.V.H. met 23 runs op de eerste innings. C.V.H. scoorde 61 runs, waar van P. Krom 10, J. Bastiaenen 15, E. van Musscher bowlde 3-27 en J. Vermeulen 7-.'" H.C.C. scoorde 38 runs. G. Zeeuwe bowlde 3-13 en A. J. Roodt 6-17 In de tweede innings scoorde C.V.H. 57 runs voor het verlies van drie wickets, waarna H.C.C. den strijd opgaf. J. Jacobs 16 n. u. en G. van Langeraar 13. Musscher bowlde 3-19, J. Vermeulen 0-3, O. J. Milo 0-15, J. Meijer 0-12 en H. P. A. van Duyn 0-1. ROOD EN WIT 2—QUICK (H.) Gewonnen door Rood en Wit 2 met innings en 20 runs. Quick scoorde in de eerste innings 46 runs, waarvan P. van Helsdingen 18. M, Kaptein den Bouwmeester bowlde 0-6, J. R. Meeuwenoord 2-21, A van der Togt 6-18 en r. W. Klein de Groot 1-1. Rood en Wit 2 scoorde 127 runs, waarvan jhr. 3. Elias 13, A. van der Togt 24, J..R. Meeu wenoord 13, J. W. Klein de Groot 39 en ex tra's 20. B. Mabelis bowlde 0-17, J. van Noord 2-25. P. van Helsdingen 2-32, J. Heyligers 2-3 en A. de Vos 2-32. In de tweede inniqgs scoorde Quick 61 runs, waarvan J. Holtappel 20. M. Veldboom 16, W. Schaffer 10. M. Kapteyn den Bouwmees ter bowlde 6-14, J. R. Meeuwenoord 1-16, J. Klein de Groot 1-9 en A. van der Togt 2-16. BOKSEN LUC VAN' DAM DAAGT BESSELMANN UIT Luc van Dam. de Nederlandsche kampioen ..liddengewicht. heeft bij het „Appe" te Rome den Europeeschen kampioen, den Duitscher Jo sef Besselmann voor een titelgevecht uitgedaagd. Van Dam heeft goede kansen dat zijn uitdaging wordt aanvaard. TITELGEVECHT NICOLAAS-BOTTA De Messaggero verneemt dat Ascenzio Botta, de Europeesch kampioen lichtgewicht, zeer waarschijnlijk aan het eind dezer maand in Am sterdam zal uitkomen tegen den Nederlandschen kampioen Nicolaas', bij welke ontmoeting de Europeesche titel zal worden ingezet. Onder^gunstige omstandigheden werd in het Gemeentelijk Sportpark te Deventer een tweeaajigsch tournooi georganiseerd van den Nationalen Jeugdstorm, dat zoo wel om het karakter als om de uitvoering niet alteen oen bijzondere belangstelling verr'iende, doch ook genoot. Niemand minder dan de "Rijscommissaris Rijksminis ter dr. Seyss Inquart en de leider, ir. A. Mussert, gaven door hun persoonlijke tegen woordigheid op den tweeden dag blijk van hun bijzondere belangstelling ten aanzien van de ontwikkeling van de jeugdvorming in den lande in het algemeen, doch in het bijzonder van de sportieve ontwikkeling zooals deze wordt ten uitvoer gelegd bij den Jeugdstorm. Zooals bekend heeft reeds eer der een grootsche wapenschouw van de Europeesche jeugd plaats gehad in Breslau, waar voor de eerste maal de Nederlandsche Jeugd zich liet vertegenwoordigen, al was het slechts op bescheiden wijze, gezien o"en korten tijd van voorbereiding. Toch heeft men toen reeds kunnen constateeren. dat de jeugd er zijn mag en in verschillende takken van sport op internationaal terrein zich reeds heeft opgewerkt tot de topklasse. Toen werd evenwel ook ingezien, dat in eigen land op het gebied van de jeugdvor ming en in het bijzonder voor wat betreft het onderdeel der lichamelijke opvoeding en sportieve ontwikkeling, nog een belang rijk arbeidsveld braak lag. De Jeugdstorm heeft deze belangrijke taak op energieke wijze aangepakt en in het afgeloopen jaar reeds goede resultaten weten te bereiken, hetgeen op dit tweedaagsch jeugdfeest dui delijk werd bewezen. De hoofdschotel van het programma van dit feest waren de kam pioenschappen, welke voor de eerste maal werden doorgevoerd en dus de eerste Jeugd storm-kampioenen in den lande hebben ge bracht. De resultaten op deze kampioen schappen behaald, hebben het bewijs ge leverd, dat men op den goeden weg is en vertrouwen gewekt voor de toekomst. Deventer was versierd. Reeds vroeg in den morgen kwamen Za terdag deelnemers en deelneemsters uit het geheele land in het versierde Deventer aan, waar zij werden ontvangen door een eere- vvacht en een muziekcorps van den Jeugd storm. Nadat zij de scholen, waar de ruim duizend stormers en stormsters zijn inge kwartierd, hadden ingericht, vertrokken zij in gesloten verband naar het Gemeentelijk Sportpark, dat met zijn vele oranje-blanje- bleu vanen een fleurigen aanblik bood. Om vier uur marcheerden allen van twee kanten het sportterrein op, waarna de lan delijke sportleider, opperkompaan C. van Aelst, het geheel meldde aan den stafleider, opperbanheer C. Quispel Szn. Het parool, dat vervolgens werd uitgegeven en in welk teeken de eerste landelijke Jeugdstorm- kampioenswedstrijden gehouden zouden worden, luidde „dapper". Na het zingen van het eerste vers van „Schoon klaart de dag", werd- de jeugdstorm vlag geheschen onder het uitspreken Van de vlaggespreuk: Dapper als soldaten. Sterk en hard in pijn, Trouw aan volk en leider, Zal de stormer zijn. De officieele opening van den wedstrijd geschiedde door den stafleider. De wedstrijden kenmerkten zich door een groote geestdrift, zoowel bij deelnemers (sters) als bij toeschouwers, die reeds bij de voorwedstrijden in grooten getale waren komen opdagen. De jongens en meisjes streden tot het uiterste om de voorronden gelukkig te doorstaan. De prestaties kun nen over het algeiVieen zeer bevredigend ge noemd worden. De tweede dag. De tweede dag was de belangrijkste, om dat de finales werden gehouden, dus de kampioenen, de eerste kampioenen van den Jeugdstorm bekend werden. Behalve deze athletiekwedstrijden werd het programma verder aangevuld met vrije oefeningen, velddagoefehingen van de stormsters, een hockeywedstrijd van de stormsters, een handbalwedstrijd van de stormers en een in teressante boksdemonstratie. Dit program ma werd op keurige wijze uitgevoerd,daar mede het bewijs geleverd "werd. dat ook op organisatorisch gebied de Jeugdstorm in staat is met iets goeds voor den dag te ko men. Behalve de Rijkscommissaris en de leider bevonden zich nog onder de eere- fasten, die dit fraaie programma bij.woon- en, de vertegenwoordiger van den Wehr- machtsbefehlshaber General der Flieger Christiansen, de hoofdstormer C. van Geel kerken, de Beauftragte des R.K. fuer die Provinz Overijssel, dr. Schröder, de secre taris-generaal der N.S.B., ir. C. J. Huygen, de commissaris van de provincie Overijs sel, jhr. Von Bönninghausen, alsmede vele vooraanstaande persoonlijkheden uit de Ne derlandsche en Duitsche jeugdbeweging en vertegenwoordigers van het politie oplei dingsbataljon. Deze tweede dag werd geopend met den opmarsch, waarna de hoofdstormer C. van Geelkerken een toespraak hield. De onderdeelen van het programma wer den regelmatig afgewerkt, waarna de lei der alvorens de prijzen aan de kampioenen uit te reiken, de volgende toespraak hield: „Gij hebt, aldus de leider tot de stormers en stormsters, het voorrecht te leven in een tijd, die straks zal voortbestaan in de ge schiedenisboeken als een groote cn bij zondere tijd, waarin geschiedenis werd ge maakt en wat kan schooner zijn dan in zulk een tijd te mogen opgroeien? Deze tijd kent ontzaglijk veel moeilijkheden en be zwaren en eischt ontzaglijk veel offers. Ter wijl gij hier uw wedstrijden houdt, vallen tienduizenden en honderdduizenden voor de toekomst van Europa, die ook uw toe komst is. Dat legt U. zoo zeide ir. Mussert. een zeer zware verantwoordelijkheid op. den plicht namelijk om bij alles wat gij doet in uw jonge leven, te bedenken, dat gij kunt leven, dank zij de honderdduizenden, die hun leven wilden geven. Gij moet met den meest mogelijken ernst alles geven, wat in u zit en deze wedstrijden moeten daartoe een aansporing zijn. Mussert gaf uiting aaa zijn vertrouwen, dat de Jeugdstorm zal groeien en dat moed, eer. trouw en plichts vervulling nog grooter zullen worden. Gii zult straks de deelhebbers zijn van een Ne- derlandsch volk, sterker dan ooit tevoren, een goed deel van het nieuwe Europa, dat ook u wacht, met verwijzing naar de ko mende Efltropeesche wedstrijden in Italië, besloot Mussert met de opwekking onze vlag daar hoog te houden. Leve de Jeugd storm. leve het Nederlandsche volk, hou zee. De beste athleet, stormer A. Mullaert uit Den Haag. winnaar van de 100 en 400 me ter, ontving uit de handen van den Rijks commissaris een fraai polshorloge als be looning voor zijn keurige prestaties. 1 De totaal uitslag luidde: 1 Nederstieht 71 punten: 2 Streek Den'Haag 56 pnt; 3 Bra bant 52 pnt; 4 Streek Amsterdam 42 pnt: 5 Gewest Zuidholland 32 pnt; 6 Geweest Twente 32 pnt; 7 Noordholland 30 pnt; 8 Friesland 13 pnt: 9 Limburg 10 pnt; 10 Zeeland 6 pnt! 11 Drente 6 pnt. WIELRENNEN Mooy amateurkampioen/ Wegwedstrijd te Chaam Op het bekende parcours over 11 km. 'oeter bekend onder den naam ..de acht van Chaam" werd het kampioenschap op den weg voor amateurs en veteranen 1942 ver-, reden, met als voorwedstrijd een course voor nieuwelingen. Om half twee startten 70 nieuwelingen voor een wedstrijd van 30 km. De renners bleven als een klit bij elkaar, doch ten slotte won Sirach uit Den Bosch, die weer tactisch zijn kans had zitten afwachten, ge makkelijk in den sprint en legde daarmede beslag op zijn elfde overwinning in dit sei zoen. De uitslag der nieuwelingen is: 1 Si rach, Den Bosch, in 49 min. 312/5 sec. 2 Homma; 3 Veen, Den Haag; 4 Neeft, Haar lem; 5 Van der Heuvel, Den Bosch. Niet minder dan 139 amateurs versche nen om drie uur aan den start. Mooy uit Assendelft is daarbij verdiend en in groot- schen stijl rijdend, kampioen geworden. De laatste 40 km heeft hij geheel alleen gere den en daarbij regelmatig zijn voorsprong vergroot tot deze, toen hij de eindstreep passeerde, twee minuten bedroeg. De wedstrijd begon in een zeer hoog tem po, zoodat reeds na 30 km nog slechts het kleinste gedeelte der renners overbleef. De uitslag der amateurs luidt als volgt: 1 Mooy, 84 km, in 2 uur 17 min. 48 sec. Na twee minuten volgden: 2 Van Bohemen, Amsterdam; 3 Ott, Amsterdam; 4 Boskem- pers, Amsterdam; 5 Van den Dunge, Den Bosch: 6 Savelkouls, Den Bosch en 7 Kuil man, Beverwijk. De veteranen Startten twee minuten na de amateurs voor een wedstrijd van 30 km. De uitslag luidt: 1 Van Eindhoven, Den Haag, in 1 uur 11 min. 37 1/5 sec. 2 Ve- ken, Zaamslag: 3 Vermeulen, Amsterdam: 4 Schoor, Amsterdam. Italianen onderscheiden zich aan Oostelijk front Marinesucces in Atl. Oceaan Het Italiaansche weermachtberichl van Zaterdag luidde: Aan het Egyptische front heeft de Brit sche luchtmacht tijdens aanvalspogingen op onze linies dertien vliegtuigen verloren, die werden neergeschoten in zegevierende ge vechten door Duitsche jagers. Twee andere vijandelijke machines werden door het luchtdoelgeschut getroffen en stortten op den grond. Een bestuurder werd gevangen tienomen. Italiaansche bommenwerpers vie len met succes ravitailleeringscentra van; den vij"and aan. In een aanvulling wordt nog gezegd: De Italiaansche troepen» blijven groot aandeel hebben in de operaties die zich afspelen aan het Oostelijk front. De derde snelle divisie j heeft na felle gevechten in den grooten bocht van den Don alle doelstellingen be reikt, dié haar waren toegewezen en een belangrijk bruggehoofd bezet, dat door den vijand hardnekkig verdedigd werd. Talrijke andere versterkte stellingen heeft zij stor menderhand genomen. Het Italiaansche weermachtbericht van Zondag luidde: Zaterdag zijn aan het Egyptische front verkenningsacties ondernomen en met ar tillerie geschoten van weerszijden. Twee toestellen werden neergeschoten door het afweergeschut van onze groote landeen- heden. De luchtmacht der Spil- herhaalde haar aanvallen op vijandelijke troepencon centraties en strijdmiddelen en schoot tij dens gevechten twee Curtiss-machines neer. Tegen Malta werden eveneens de operaties voortgezet tan de Italiaansche en Duitsche luchtformaties die verscheidene malen mili taire installaties van La Valletta,Ta Venezia en Micabba bombardeerden en de R.A.F het verlies van twee Spitfires berokkenden Onze duikbooten brachten op den Atlantischen Oceaan twee schepen en een tankboot, met een globalen inhoud van 24.800 ton, tot zinken. De duikbooten, die deze schepen in den grond boorden, staan onder bevel van den corvettenkapitaal Carlo Fecia di Cossato en It. ter zee Francesco d'Alessandri. In totaal hebben de oorlogsschepen en koopvaarders, die in den grond geboord zijn op aen Atlan tischen Oceaan, de Middellandsche Zee en de Zwarte Zee door onze duikbooten en die stellig en met name één voor één geïdenti ficeerd zijn, een inhoud van meer dan een millioen ton. Dit totaal is n.I. gestegen tot 1.018.971 ton. DE DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Aardappelen Aardappelen Beschuit Bloem 362 t. Boter Boter 2-3: Boter 3-3 Boter 4-36 li ran dat» 01 t.m. 05 BV Brands t. bon Kaart hooveelh. t./m, 41A Aard. 1 1/2 leg. 15 Aug 41R Aard. 1/2 kg. 15 Aug aschult 75 gr. 15 Aug, 365 'Alg. 100 gr. 5 Sept 33 Bot.vet 125 gr. 19 Aug 2-3C reeerve 125 gr. 12 Sepr. 3-36 reserve 125 gr. 12 Sept 4-36 reserve 125 gr. 12 Se» brandst. 1 'eenh. 31 Dec 01.; 02, 03 K.F. Brandat. 1 eenh. Brood 41A brood 400 gr. 15 Aug Brood 41B brood 50 ST. 15 Aug Chocolade 41. 42 vorsn 100 gr. 5 Sept Cigarette» 41A tabak 20 at. 15 Auc Clgaretten 41A olgaretten lOst. 15 Aug Cigarfllos 41A tabak 10 st. 15 Au?, Eenh. zeep 335 alg. 1 aivtsoen 15 Au; Eenheidszeep L zeep rants. 1 5 Aui Gort; 360 alg. 250 gr. 5 Se» Jam 356 alg. 500 gr. 5 Sopt. Kaas 367 t.m 369 alg. 100 gr. 5 Sc-pt Kofiiesurr. 33S alg. 250 gr. 5 sem Maize na 361 alg. 100 gr. 5 Sept, Melk 41A t.m. 44A melk 1/2 L. 5 Sept. Melk 41B t.m. 44B melk 1 3/4 L. 5 Sept. Petroleum petr. 2 L. 22 Au; Peulvr. 35& alg. 250 gr. 5 Sopt Rijst 4-41. 4-42 res. 250 gr. 5 Sopt, Scheerzeep U textiel 50 gr. 31 Aug Sigaren 4 IA tabak 5 st. 15 Aug Suikerwerk 43. 4 4 versn. il 00 gir. 5 Sept Snlker 357 alg. 1 kg. 5 Sept. Tabak- 41A tabak 25 gr. 15 Aug Toiletzeep L toiletzeep 75 gr. 15 Aug, Vermicelli 361 alg. 100 gr. 5 Sept Vleesch 41A vleesch 100 gr. 15 Aug, Vleesch 41B vleesch 50 gr. 15 Aug! YVatchpoeder 336 alg. 2 5 0 gr. 15 Aug. Wasch poeder L zeep 250 gr. 15 Aug, k« Ml Ne Jam zonder bon Leege flesch met capsule inleveren Groentenvoorziening ongunstig beinvloed door v slecht weer. De fruitoogst laat zich echter gunstig aanzien. Reeds eenige maanden geleden is meege- deeld, dat hoewel de groontenschaarschta van voorbij gaanden aard was van over vloed in de zomermaanden geen sprake zou zijn. De weersomstandigheden hebben zich in ongunstigen zin voortgezet. Dit heeft tot ge volg gehad, dat er wel een verbetering is in getreden, vergeleken met het voorjaar, doch dat de verwachtingen, welke men terecht van den zomer koesterde, niet in vervulling zijn gegaan. Zoo zou op het oogenblik, indien do oogst normaal ware geweest, een overvloed van boonen aanwezig moeten zijn. Dit is ech ter, niet het geval. De oogst is zeer slecht. Door de slechte weersomstandigheden ook de oogst van bloemkoolplanten en rijen peen teleurstellend. Niettemin zijn deze pro ducten op het oogenblik in beperkte mate verkrijgbaar. De oogst van tomaten is zeer goed en deze zijn allerwege aan de markt. Koppelverkoop verboden. Wat komkommers betreft behoeft men zich niet te laten intimideeren door groentenhan- delaren die door middel van koppelverkoop probeeren deze producten kwijt te raken. Koppelverkoop is verboden en ook de groen- tenhandelaren worden op geen enkele veiling gedwongrén komkommers te koopen. Hoe de oogst van andijvie zal zijn, moet Mforden afgewacht. *De behoefte aan groenten Is, in vergelijking met vroeger, zeer sterk gestegen. In het al gemeen gebruikt men thans tweemaal per dag een warmen maaltijd, teneinde de schaarschte aan ander voedsel te compenseer en. Ook zijn de particuliere voorraden van geconserveerds voorraden verminderd, waardoor de behoef te aan versche groenten grooter wordt. De veronderstelling, dat veel groenten ver kocht zouden worden om door het publiek zelf geconserveerd te worden, is onjuist. Da groenten, welke thans worden aangeboden, leenen zich niet goed voor wecken. Daarbij komt, dat tengevolge van het. gebrek aan gummirïngen en de distributie van gas, het wecken toch maar op zeer beperkte schaal kan plaats hebben. De mogelijkheid om voorraden aan te vullen door het koopen van blikgroen- ten bestaat niet meer. Het publiek moet beseffen, dat men niet op afwisseling van groenten, zooals men dia vroeger kende, moet rekenen. Er wordt gestreefd naar een zoo goed mo gelijke voorziening. Zoo worden bepaalde groenten, die op een gegeven oogenblik tn ruime mate aanwezig zijn en een snellen af zet behoeven, naar de groote steden geridi- geerd. Gedurende eenige weken zal men dart een bepaalde groente in tamelijk behoorlijke hoeveelheden kunnen krijgen. Dit is b.v. het geval geweest met de dop erwten. Klagende groentehandelaren. Er zijn groentehandelarCh. die er over kla gen, dat zij in dagen geen groenten hebben kunnen koopen. Het is echter verwonderlijk, dat dergelijke klachten alleen maar ter ken nis van het publiek komen er niet ter kennis van de instanties, die daarvoor zijn aangewe zen en die- zeker bij gefundeerde klachten ;n diepgaand onderzoek zullen instellen. Een groot kwaad is de clandestiene handel. Het is natuurlijk onmogelijk bij iederen tuin der een controleur te zetten, doch hier mag er zeker nog eens de nadruk op worden ge legd, dat iedere tuinder, die zijn producten in den sluikhandel verkoopt, zich blootstelt aan strenge tuchtrechtelijke straffen. De fruitoogst Iaat zich gunstig aanzien. Er is echter veel fruit noodig voor dc jamfa- bricage. Dat niet overal in den lande bepaalde vruchten te verkrijgen zijn, vindt zijn oorzaak in de vervoersmoeilijkheden en den noodza kelijk snellen afzet in verband met de bederf- kansen. Roode bessen en aardbeien zijn in groote hoeveelheden evenals kersen, in de normale consumptie gebracht. Men kan straks een goeden pruimen- en perenoogst verwach ten, hoewel natuurlijk ten aanzien van de weersomstandigheden voorspellingen altijd ge vaarlijk zijn. Ten aanzien van de prijzencontróle wordt nog een^ gewezen op het voorschrift, dat ook op de groentekarren de artikelen geprijsd moeten worden. JARIG JETJE ZOU TRACTEEREN Tegenwoordig tracteert jarig Jetje niet meer. Daarvoor heeft ze te weinig „snoep- bonnen". Jarig Jetje gebruikt tegenwoordig haar geld, dat ze anders opsnoepte, om mee te doen aan de verjaardagsstorting. Vandaag heeft ze evenzoovele guldens op de girorekening van dg Nederlandsche Ambu lance gestort als zij jaren telt. Jarige Nederlander, doet als jarig Jetje. Het gironummer is 87600 Nederlandsche Ambu lance, Koninginnegracht 22. 's-Gravenhage. Rechts: In de historische Hoofdwacht op de Groote Markt te Haarlem is een ten- I tuigen is binnengekomen en de voor dit werk speciaal geschoolde Lotta's, die gedu- loonstelling geopend van oude gapers, die jarenlang de gevels der oude drogisterijen rende den geheclen oorlog onvermoeid op haar post zijn geweest, geven deze mede- hebben gesierd. (Foto Stevens Pax Holland-c). - Links: Lotta's van de Finsche lucht- deeling onmiddellijk door. fSuomen Holland p.k. Johnsson Pax Holland-cl strijdkrachten bü haar werk. Een bericht omtrent de nadering van vijandelijke vlieg- Verduisteren van 21.I6 tot 6.16 u. 11 Aug.: zon op 6.15, onder 21.14 uur maan op 5.30, onder 20.49 uur 12 Aug. zon op 6.17 .onder 21.13 uur maan op 6.34, onder 21.20 uur (N.M.L

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2