Nieuws uit lJmuiden/ Velsen, Beverwijk en Omstreken In een tjalk bij Terneuzen aan den slag. Van schieten en schutters. De Sportdagen van De Kennemers en Beverwijk BUBBELTJE EN KNOR X Jan van Drimmelen moet zich uit moeilijke situaties bevrijden. Het geldkistje van den schipper. Allerlei karweitjes heeft Jan van Drim melen gedurende de vijftig jaren, dat hij zich als duiker weerde, moeten opknappen. Het zou ondoenlijk zijn alles, wat hij heeft meegemaakt, weer te geven. Er zijn echter verhalen, die de%moeïte van het navertellen waard zijn en daartoe behoort hetgeen Oome Jan bij Terneuzen heeft ondervonden. Hoeveel schepen heeft hij onder handen moeten nemen Daarbij waren zeekasteelen, maar ook kleine vaartuigen, als botters. Hij had door koelbloedig en deskundig op treden reeds dikwijls de aandacht op zich gevestigd, toen er bericht kwam, dat men hem bij Terneu zen noodig had. Er was daar een groote tjalk (een tweemaster) ge zonken, die een lading suikerbie- i ten had. Hij moest het schip gaan onderzoe ken, opdat zou kunnen worden vastgesteld of het al dan niet kon worden geborgen. Van Drimmelen zag al spoedig, dat het vaartuig half vol zand zat. Boven vertelde hij zijn wedervaren, waarna hij de opdraeht kreeg te probeeren onder de tjalk door een ketting te krijgen. Hij ging weer onder water, waar hij ondervond, dat er een sterke stroom stond. Eerst wilde hij het met de ketting bij het achterschip probeeren, aangezien het voorschip dieper zat en dus minder handel- bleek, dat de bazaan totaal aan flarden ge scheurd aan de mast hing. Er was, ook al door het vele -touwwerk, vrijwel geen door komen aan. Oome Jan geraakte vast tusschen de flarden en het touwwerk. Hij dacht zich er gemakkelijk van te kunnen verlossen, 'maar werd teleurgesteld. Hij trok en scheur de doch kon zich niet los werken. En des te'meer hij zich bewoog des te steviger werd hij ingenesteld, zoodat hij wel moest gaan beseffen in een groot gevaar te» verkeeren. „Eén groot uur ben ik beslist bezig geweest Pietje Bell ill Thalia. Geslaagde voorstelling. Het behoeft niemand te verwonderen, dat er voor de tooneelvoorstelling van Pietje Bell, welke Zaterdagmiddag in het Thalia Theater werd gegeven, een ongewone be langstelling bestond. De groote zaal was tot de laatste plaats bezet en de jongeren leel- den intens met alle avonturen mede. Zij reageerden spontaan op de uitlatingen der spelers en lieten de zaal soms daveren. Hiervoor was dan ook voldoende reden, want mevrouw Bakker vertolkte de'hoofd rol van Pietje Bell op ongedwongen wijze. De jolige' jongensmanieren werden aardig weergegeven en haar spel vormde eigenlijk 'de clou van- den middag. We mogen even wel niet verzuimen om den heer Jan van Dommelen te noemen. Mevrouw-Bakker wist eveneens met haar spel de jongeren te boeien. Hoe aardig was de rol van Tante Cato, die steeds een willig object voor Piet's stoute plannen vormde. Haar aankleeding, mimiek en gebaren ver hoogden hét effect van de voorstelling. Bovendien werd de moeder door haar uit gebeeld. Zoo slaagden drie spelers er in om hon derden kinderen uitstekend te vermaken en de stemming was dan ook geladen met uitbundige vroolijkheid. Hoe amuseerden.de kinderen zich niet de scène, waarbij tante Cato op bezoek komt. Piet smult onder, tafel de gebakjesdoos leeg en tante (van geen kwaad bewust) sleurt met haar rok alles wat op tafel staat, plus het kleed, met zich mede. De achtervolging van den veldwachter door de zaal verwekte eveneens de noodïge consternatie. Het was dan ook een aaneenschakeling van gebeur tenissen vol levendigheid. Voor de kinderen bestonden slechts de vijf personen, zoodat het gering aantal spe lers niet opgemerkt werd. Aan het eind kregen twee jongens en twee meisjes de gelegenheid om de verjaar dag van Pietje Bell mede te vieren. Eenmaal voor het voetlicht gekomen, overwonnen zij weldra hun schuchterheid en zongen zelfs bekende kinderliedjes. Nadat twee hunner een beloonïng in ontvangst hadden geno men, werd het kinderfeest met een ronde dans besloten. Dank zij het voortreffelijk spel van deze drie artisten werd de middag een groot succes, doch gaarne hadden we het gezel schap meer volledig en uitgebreid zien op treden. Waar waren de bekende figuren, zooals de schoolmeester, de dochter, de dro gist en Hans (het vriendje)? Stellig zou hierdoor het stuk beter tot zijn recht komen, want zij zijn immers als het ware onaf scheidelijk met de" geschiedenis van Pietje Bell verbonden. Wellicht zal men «hierin kunnen voor zien H. J. DE VRIES- Hevige vechtpartij in Oud-IJmuiden. Zondagnamiddag circa half drie ontmoet ten de visschersman W. en zijn schoonzoon een zekeren v. d. P. in de Visscheringstraat te Oud-IJmuiden. Daar de mannen onder den invloed van sterken drank verkeerden, was dat een gelegenheid, om een oude veete op te lossen. Al spoedig ontstond handge meen en werden er verschillende rake klappen uitgedeeld. Spoedig was dé politie tusschenbeiden en nam de vechtersbazen ter ontnuchtering mede naar het politiebureau Willemsplein. Proces-verbaal werd opgemaakt. Nadat eenige agenten de groote volksmenigte had den verspreid, was de rust al spoedig te ruggekeerd. Agenda Umuiden. maandag 10 augustus Thalia: De roman van een mannequin, 8 u. Rex: Comedianten, 7.30 uur. De Pont: Een nacht in Mei, 7.30 uur. Zaal v. d. Lem, Bijeenkomst Allen Present, 8 uur. DINSDAG 11 AUGUSTUS Thalia: De roman van een mannequin, 6.30 en 8.30 uur. Rex: Comedianten, 7.30 uur. De Pont: Een nacht in Mei, 7.30 uur. dienst apotheken. Avond- en nachtdienst: IJmuider Apotheek Koningsplein. belangrijke telefoonnummers. Politie, hoofdbureau 5178 4377 5555 Politie. Willemsplein 5400 Brandweer 5242 E. H. B. O., A. P. Bakker5455 E. H. B. O., Velsen498" Luchtbescherming, hoofdpost 4145 Antonius Ziekenhuis 4444 IJmuider' Apotheek 4229 Kennemer Apotheek 4204 met mijn dolk, om me los te snijden. Het zweet gutste van mijn kop. Ik dacht: Jan, maak je niet zenuwachtig, want anders zie je de oppervlakte niet meer Oome Jan ver telt het heel kalm. Maar hij zit nu ook veilig in zijn rustige huiskamer aan de De Ruijter- straat Langzamerhand Bemerkte de duiker, dat hij succes had. Hij beschouwde het als een geluk, dat er geen staaldraadjes door het touwwerk waren. Nog moést hij al zijn behandigheid inspannen om zich vplj te maken. Maar steeds meer week de massa, tot hij geheel vrij was gekomen. Ik was meer dood dan "levend. Toen ik boven water kwam, was ik niet meer bij machte om het trapje op te gaan. De vlet moest er bij zijn, want ik diende te worden geholpen. Dien dag had ik er genoeg van Ook dit vertelt Van Drimmelen, alsof het weinig heeft te beteekenen, maar overduide lijk heeft hij in den loop der harde jaren bewezen, dat er heel wat moet gebeuren om hem van zijn werk te kunnen houden. In de voorgaande artikelen is er reeds de aan dacht op gevestigd. Den volgenden dag moest Oome Jan echter weer in actie komen. Hij ging probeeren een ketting onder het vóórschip door te krijgen. Na veel moeite gelukte het" hem een verbin ding tot stand te brengen. Toen volgde een lastige en verantwoordelijkheidsbesef ver gende karwei de tjalk moest worden opge trokken. De mannen stelden inderdaad pogin gen in hpt werk, maar zagen zich genood zaakt er mee uit te scheiden, omdat duidelijk bleek, dat succes uitgesloten was. .De schipper van het verongelukte vaartuig kwam naar Jan van Drimmèlen. Hij nam hem i apart. „Duiker", zei hij, „er zit nog een geldkistje van me in het achteronder. Er is al een duiker van Vlissingen bij geweest, maar die kon het gat van het luik niet door." ,,'t Komt in ordezei Oome Jana Een karwei, die een collega niet durfde ->op te knappen, stond hem wel aan. Er was ge- r - bij Alles goed en wel, maar anders zou het w.erk ook saai worden Hij ging naar beneden en kwam al spoedig bij het gat. Maar direct stelde hij vast, dat het moeilijker was in het achteronder /-te komen dan hij had gedacht. Het gat was te nauw, daar kon men op normale wijze al lastig door. En hij had nog wel zijn_ duikers- pak aan, een zwaren kop op en flinke loo- den om. Bovendien moest hij rekening met 'zijn luchtslang en signaallijn houden. Bliksems "ik moet er in dacht Oome Jan. Dat was weer echt Van Drimmelen Maar nog steeds was het gemakkelijker ge zegd dan gedaan. Hij hield vol, er moest een middel zijn. En eindelijk slaagde hij er 'in „overhoeks" door het gat te komen. Zand, zand en nog eens zand voelde hij. Dit weerhield hem echter niet. De schipper had precies gezegd waar hij moest zijn. In het achteronder stond een kabinetje en in een van de laden daarvan was het geld kistje opgeborgen. Van Drimmelen zocht en vond het kabinetje. Weer ging alles niet naar wensch. De laden zaten onder het zand. Lang is hij bezig geweest om dit te ver wijderen en tenslotte werd zijn werk beloond. Hij nam een beitel en sloeg stukken van de laden af, tot hij er een hand in kon steken.' Na eenig zoeken vond hij het kistje. Hij moest het spoedig weg halen, want het zand, begon al weer in de lade te komen. Direct seinde Oome Jan o{b, zóó blij was hij, dat hij succes had gehad. Hij kreeg er dadelijk spijt van in een spontane opwelling zoo roekeloos te hebben gehandeld. Het gat, had hij vergeten Er was niets meer aan te doen. De mannen op de bergingsboot hadden geen enkel ver moeden van het gevaar, dat den duiker be dreigde. Hoe hadden zij het ook kunnen weten Ze haalden nu het sein op en het gevolg was, datVan Drimmelen bij het gat dwars onder het dek geraakte. „Dat is je eigen schuld, Jan", dacht hij. „Je had er eerst weer overdwars uit moeten gaan en dan pas moeten opseinen." Maar die zelf bekentenis gaf hem niet veel. Er moest iets gedaan worden en daarbij mocht niet wor den getalmd. De situatie was te gevaarlijk! Natuurlijk gaf de duiker den moed niet op. Hij weerde .zich zoolang tot hij weer door het gat kon kruipen. Dankbaar en opgelucht was hij toen hij weer boven kwam. Maar het gelukkigst was de schipper, die in spanr ning had gewacht. Tweeduizend gulden, zijn heele hebben en houden" zat er in het geld kistje. „Hij kon me wel zoenen, zoo blij wasrie vertelt Oome Jan. v. B. Zomcrlournooi D.C.IJ. (Van onzen dammedewerker). Dinsdagavond zal de finale van het zomer- tournooi- van D.C.IJ. kunnen beginnen. Van de 32 deelnemers zijn er tot nu toe 27 uitge schakeld. In de finale hebben zich geplaatst B. Dukel, T. Postma, F. Basstra en F. Duke] of Jonker. Er moet nog worden beslist, wie zich als vierde plaatst Voor Dinsdagavond is de partij B. Dukel—. F. Basstra vastgesteld. Wordt alsnog tusschen F. Dukel en Jonker een beslissing verkregen dan zal nog T. PostmaF. Dukel of Jonker worden gespeeld. Een spannend tournooi staat den dammers nog te wachten. De spelers zullen zich in spannen om den eersten, tweeden, derden of vierden prijs te bemachtigen. Tot nu toe heeft Postma zijn 9 partijen gewonnen, terwijl Du kel hem met 8 gewonnen partijen en 1 -remise op den voet volgt. Wie zal het. tournooi en den daaraan ver bonden fraaien wisselbeker winnen? Na de ronde van Dinsdagavond is men reeds een stap nader tot de oplossing. Verliezerstournooi. Voor het verliezerstournooi wórdt de afge broken partij D. OttWaal gespeeld. Indien nog mogelijk wordt daarna -vastgesteld Scha- gen—WaaL Weet Schagen deze partij te winnen dan is hij zeker van de tweede plaats. Het begin is bepaald op half acht. Voor belangstellenden zal H. Laros op een demonstratiebord de belangrijke partij Dukel- Basstra met een bespreking laten volgen. V.Z. V.-Dames wonnen weer. Eind der competitie. Het dameszevental der Velser Zwemver- eeniging heeft het deze competitie bii één nederlaag gelaten, want ook d.en laatsten wedstrijd, welke gisteravond tegen de Kroosduikers te Westzaan werd gespeeld, is in een overwinning geëindigd. Het was slechts een kleine 10 zege, die hoofdzake lijk te wijten was aan het feit, dat er met twee invalsters, welke mog slechts aan en kele wedstrijden hebben deelgenomen, werd :espeeld. Het waren Tini Kramer en Mary 'urg. Zij deden uitstekend hun best, doch hadden in het geheel geen balcontróle. Maar door training is wel iets met hen te berei ken. Juist omdat de voorhoede zoo ver zwakt was, wist deze van diverse mooie ge legenheden om den bal in het net te werken geen gebruik te maken. Oólc de voorhoede van de Kroosduikers was niet bijzonder, zoodat de V.Z.V.-achterspeelsters den bal steeds konden onderscheppen. Toen het V.Z.V. gelukte een doelpunt door middel van An Buding te scoren, gingen de Kro'osduikers wat beter spelen. Onze plaatsgenooten waren er echter op voorbe reid en bleven de baas. De heeren brachten het er minder goed af, zij het door eigen schuld. V.Z.V. had van de Kroosduikers ter gelegenheid van kringwedstrijden een uitnoodiging gehad tegen het eerste zevental te spelen. Hiervoor had de polo-commissie eenige spelers uit het tweede en derde zevental opgesteld. On getwijfeld waren ze sterker en sneller, doch er werd zeer slecht geplaatst en enkelen speelden tamelijk mat. Ons inziens hebben ze den wedstrijd te gemakkelijk opgevat. In het begin vooral was V.Z.V. het meest in den aanval en reeds na enkele minuten kon de Westzaansche keeper den bal uit het net visschen. Dit gelukte door keurig samen spel tusschen Duinker en Veen, die den bal, daar hij schuin voor het doel lag, met een boog in het het trachtte te. werken. Hij had geen succes en de bal kwam voor het domein van den keeper terecht. Kramer was er echter bij en werkte hem op de *ge- wenschte plaats. Dit doelpunt beloofde wel iets voor het verdere verloop van den wed strijd, maar er werd zoo langzaam gerea geerd, dat het weldra jnis ging en de stand gelijk werd. Van een fout in de V.Z.V.- achterhoede profiteerden de Kroosduikers handig (21). En hoewel de Velsenaren het doel van hun tegenstanders nog ver scheidene lceeren in gevaar brachten, suc ces hadden zij niet. Het was een gemoede lijke wedstrijd, waardoor trouwens het ge- heele zwemfeest we^d gekenmerkt. Uitstapje Gratia Plato. Het bestuur der ÏJmuidensche Gymnastiek- vereeniging Gratia-Plato heeft het voornemen om Woensdag 12 Augustus voor de jongeren een uitstapje te organiseeren. Zoo zullen de adspiranten een wandeling naar het bekende Natuurbad Velserend maken. RAAK DEN BAL! Van 5-1 tot 5-6. - Vfjf kansen en vtft goals. - Menschelïjke kanonnen. - „Daar komt-le!" riep Witte Jan. - Piet Sïnts kogel - „Bug" kon het ook'. - voetbalgoochelaar Sterk. (Van onzen voetbalmedewerker) In voetbalverslagen kan men herhaaldelijk uitdrukkingen als „Schutters gevraagd", „Het schieten was over het geheel slecht verzorgd „Door slecht schieten ging menige goede kans verloren". „Schieten bleek niet de sterkste zijde der bezoekers" enz. aantreffen. Deze klacht ls niet nieuw, want reeds in 1920 klaagde de heer Hirschman. die toen een vooraanstaande positie bekleedde in den N. V. B„ er over. „De Sport", een bekend voetbal-periodiek uit die dagen, wijdde er zelfs een heel artikel aan. Het blad schreef o.m.: De spelers zijn zoo weinig ze ker van hun schot, dat zij óf wachten, tot de bal goed ligt, met het gevolg dat zij hem In 9 van de 10 gevallen kwijt zijn, óf zij zeuren er zoo lang mee rond. tot zij hem verloren hebben Toch is een schot, dat er uiteindelijk naast gaat maar dat ineens gelost is. verre te verkiezen boven het gezeur voor het doel, zonder dat het ooit tot schieten komt. De schutter-ineens heeft tenminste de kans dat hij doel tifft!" En om aan te toonen dat goed schieten vaak tot. fraopante resultaten kan leiden, vervolgt het blad; „Omstreeks 1900 waren er voorhoeden in ons land, gevreesd alleen om het schot. Wij denken nu aan den aanval van Haarlem, die de gewoonte had schijnbaar verloren wedstrijden in de laatste oogenblikken uit het vuur te slee pen. We noemen een 5-1 achterstand tegen D F. C„ die veranderd werd in een 6-5 voorsprong; een wedstrijd tegen Sparta, waarin het 5 minu ten voor het einde 2-0 voor Sparta stond en die eindigde met 3-2 voor Haarlem. Een 3-0 ach terstand tegen R. A. P. werd in een kwartier omgezet in 3-3. Het. volgend jaar werden tegetï R. A. P. door de rood broeken 5 doelpunten ge maakt. in een wedstrijd, waarin slechts 5 kan sen voorkwamen. Ze werden alle benut. Een wedstrijd tegen Rapiditas gaf de eigenaardig heid dat Haarlem met 4-1 won en toch was de bal bij het Rapiditas-doel niet „achter" ge weest. De 4 kansen werden echter alle ge bruikt!" Tot zoover bet door ons geciteerde blad. Ja, Inderdaad, een paai- goede schutters in een voorhoede, schutters, die niet treuzelen en des noods piet aarzelen van buiten het penalty- gebied een onverwacht schot te lossen, zijn heel wat waard. Min of meer legendarische figuren op dit gebied zijn Jan Thomee (Concordia) en Huug de Groot (Sparta). De Delftsche dokter verwierf zich den bijnaam van „het Delftsche kanon", terwijl het Rotterdamsche publiek, als De Groot den bal maar even voor zijn been had. z'n „Huuuug"-geloei Het hooren. En was diezelfde De Groot niet op Tweeden Paaschdag van het jaar 1913 de schrik van den Engelschen doelman Brebner. dien hij tweemaal liet vis schen? (Holland won toen met 2-1). Een voetbalgeneratie later lag ten opzichte van „kanonkogels" de naam van Lagendaal op ieders lippen. In dit opzicht maakte de Xerxaan het ln een te Parijs gespeelden landenwedstrijd tegen Frankrijk zóó bont, dat de Fransche Pers hem „het menschelijke kanon" noemde. zen rondkijken, dan denken we in de allereer ste plaats aan Blinkhof Sr., die in zijn tijd door zijn geweldig hard en zuiver schieten de schrik van alle keepers was. Schoot hij in een wed strijd tegen D.E.C. niet eens den doelman der bezoekers finaal onderstboven en moest de doelman van E.D.O. niet visschen, ondanks het feit, dat Jan op 20 meter afstand een w schuwend „Daar komt ie" liet hooren? We denken ook aan een Piet Sint. die eerst W. F. C en later Stormvogels door zijn pheno- menaal links en rechts kunnen schieten aar menig doelpuntje hielp. Wie van hen, die er op 6 April 1924 bij tegenwoordig waren, herinnert zich het doelpunt niet, dat hij op het Haarlem terrein tegen de roodb'roeken scoorde, hoewel hij aanvankelijk met den- rug naar 't doel stond? Ev snel omdraaien, eên kogel rang doelpunt!! En als we eens even bij Stormvogels' buren V. S. V. „neuzen", dan denken we aan Wout Zwanenburg, die op het gebied van schieten ook heel wat mans was; „Bug" heeft dan ook menig doelpuntje voor de V. S. V. gescoord. En laten we Sterk niet vergeten! Hoeveel doelpunten hij wel voor de rood witten gescoord heeft, weten we niet, maar dat het er heel wat zijn geweest staat als een paal boven wate». Van hem heugt ons nog het best het doelpunt dat hij eenige se conden voor het einde vele bezoekers vei- lieten reeds het terrein in een wedstrijd tegen Ajax scoorde! Het schot van even over de helft van 't veld gelost, was zoo hard en onverwacht, dat De Boer er geen hand naar uitstak Het groote voordeel van Sterk is, dat liij slechts een kleine ruimte noodig heeft orh een schot te komen en dat hij, zoo noodig, beide beenen kan schieten! Dat dit een v deel beteekent ligt voor de hand. Spelers als Mijnders (D.F.C.) en Ninaber (Stormvogels) kun nen links flitsende schoten lOMen, doch laten, als ze rechts moeten schieten, de eenvoudigste kansen ongebruikt! Een koning uit de oudheid i%oet eens tfjdci een veldslag uitgeroepen hebben: „F.en ko ninkrijk voor een paard!" Menige clubbestuur der heeft tijdens een wedstrijd-van-gemiste- kansen gezucht of gemompeld: „Een „ko ninkrijk" voor een schutterDaarom zal een oefenmeester er goed aan doen naast andere zaken van belang z'n „pupils" ook te leeren e~ bal links en rechts „Ineens te nemen". Marktprijzen. IJMUIDEN 8 Augustus 1942. Tarbot per kg f 15,16—f 14,60, tong per kg. f .4 —f8,70. gullen per stuk f 12. rog per 10 st. f72 f 64, kleine roggen per hoop van 20 stuks f 62. kleine schol le soort f 277—f 230, 2e soort f 278— f 180, pufschol le soort f 172—f 134, 2e soort f 120— f.72, pieterman f 258, groote bot f 182—f 152, kleine bot f 130—f 100, pufschar le soort f 77—f 48. 2e lort f36—f6, alles per 50 kg. Besommingen trawlers; IJm 86 Rijnstroom 25 mnd. f 2057; ZK 68 Johannes 20 innd. f 1536; SCH 161 Adr. van der Zwan 15 mnd. f 1050. KW 1 Zes Gezusters 15 mnd. f 1100. KW 158 Cornells IJsbrand Willem 15 mnd. f 13B6; KW 129 Ball 15 mnd. f 1394, VL 80 Gezina 20 mnd. f 1839, VL 103 Voorbode 20 mnd. f 1789. VL 130 Noord-Holland 15 mnd. f1179. Kotters: IJM 221 f1625, IJM 222 f 1388, IJM 244 387, IJM 203 f5321, HD 18 f738, HD 108 f 723. Loggers. KW 173 f 1203, KW 97 f510, KW 38 f 1283. KW 39 f 427. KW 58 f 625. KW 59 f 1995 KW 45 f 1150, KW 108 f 648, SCH 39 f 165, SCH 73 f1173, SCH 402 f 1204, SCH 97 'f1104, SCH 196 f1371, SCH 332 f436, SCH 243 f446, SCH 247 f376, SCH 30 f 1400, SCH 5 346, SCH 223 1023, SCH 87 f810. Kustvisschers; RO 3 f196, KW 164 f220, HD 89 f 684. HD 245 £714. HD 213 f333, HD 38 f 298. HD 220 f 336, HD f 135 f 205, UK 59 f 529, UK 99 f 524, UK 44 f 1125, WK 61 f744, UK 43 f 425, UK 143 f 554, UK 266 f388, UK 79 f929, UK 206 f)441, UK 109 f 821, UK 93 f 456. UK 4 f 047, UK 51 f 1733, UK 66 f 421, UK 163 356, IJM 343 f 379. MARKTBERICHT SCHEVENINGEN. SCHEVENINGEN 8 Augustus. Met versche vïsch waren hedenochtend aan de markt de mo- torloggers SCH 110, G. Groen met 430 gld.. SCH 15, iH. Plug met 640 gld., SCH 280, H. Messema- ker met 590 gld., SCH 260, H. Ouwehand, met 355 gld., SCH 47. J. van Beelen met 360 gld., de mo- torkotter SCH 37, C. de Jong met 587 gld.. de mo torschokker SCH 76, W. Rog met 1475 gld. en 106 botters met tezamen 26.00 gld. besomming. De prijzen waren: Kabeljauw 60 gld. per stuk, kleine tarbot 6,30— 6,40 gld., griel'5,508 geld., tongen 6,90—9.40 gld., slips 2,40—2,40 gld. alles per kg., middelschol 168—262 gld., klelnschol 99—203 gld., bot 75—170 gld., pufschol 63.50—76 gld., schar 57—63 gld., alles per kist van 40 kg. VELSEN Suomi blijft actief. Aantrekkelijke wedstrijden. De H.A.V. Suomi organiseert Zondag 16' Augustus te 2 uur een trial-meet op haar sportterrein, Watervliet, aan den Koningsweg. De deelnemende clubs zijn de Athletiekver- eeniging Zaanland te Zaandam' en de R.K. Sportvereenigrng „D.E.M." le Beverwijk, die hun krachten zullen meten met de Suomi- leden. Zondag 23 Augustus zullen de Suomeezen onderling strijd leveren voor de clubkam pioenschappen. Sportdag I.E.V. De onderlinge sportdag van de R.K. Sportver- eeniging „I. E. V.", welke Zondag, mede naar aanleiding v3n het bijna éénjarig beslaan der on- derafaeeling gymnastiek en athletiek, op haar terrein aan de Rooswijkerlaan werd gehouden volkomen geslaagd. Een goede organisatie, het aantal deelnemers (ongeveer tweemaal zoo groot -ls vorige jaren) en een prachtige sportgeest. 'aren factoren om dit slagen mogelijk te maken. De grootste aandacht van de belangstellenden, die in ruime mate tegenwoordig waren, ging wel lit naar de specifieke athletieknummérs in dezen .zevenkamp". Niet alléén de senioren van „I. E. V." betrof deze interesse voor de onderlinge pretatïes, ook de junioren en adspiranten werden luide aangevuurd hun resultaten zoo góed moge lijk te doen zijn. Op de 69 M. voor adspiranten was de snelste tijd 9.6 sec.; voor junioren 80 M. bleek deze 10 3/5 sec. te zijn. Bij de 100 M. senioren Avas P. Schoorl de snelste looper en moest G. Nieuwenhuisen, de houder van den wisselbeker, het in het algemeen tegen hem afleggen, wat wel duidelijk tot uiting kwam bij de uiteindelijke puntentelling. G. Nieuwpnhuisen leverde de beste prestatie bij het kogelstooten met een worp van 9.02 M. 'Het verspringen bracht de noodlge spanning, waarin de bekerhouder in J. Vergouw zijn rivaal moest erkennen. Evenals bij het hoogspringen bleven ook hier de resultaten ver beneden he*, middelmatige. Ten voorbeeld diene, dat de ju nior S. Slotemaker een sprong van 5.57 M. maak- terwijl Vergouw slechts 5.20 M. haalde. Een opmerkelijk verschijnsel was bij het doel- sèhleten waar te nemen. De adspiranten boekten tientallen punten meer dart de senioren. Het bal dribbelen over SO M. vormde voor velen voet angels en klemmen; zelfs werd nogal eens een paaltje vergeten. P. Schoorl was ook Hier de beset met 22 sec., doch moest daarentegen bij het in werpen van den bal zijn meerdere weer zien in Nieuwenhuisen, die niet minder dan 18.75 M. wierp. Het discus- en speerwerpen waren gewilde num- icrs, ook bij het talrijke publiek, dat met groote voldoening ae verrichtingen volgde. Hierbij bleken de resultaten van de senioren ler af te steken bij die van de junioren. Ovet het algemeen was dit dezen middag het geval. De junioren toonden een beter begrip voor het verbruik der krachten. Zij bezaten meer energie waardoor het peil van hun kunnen hooger lag. Gezien de puntenstelling konden de prestaties der junioren en adspiranten den toets der critiek glansrijk doorstaan. Bij de senioren maakte A. Verkooyen de hoogste speerworp met 32.90 M.; voor junioren 16—17 jaar'was no. 1. S. Slotemaker met 33 M. en voor die van 14—15 jaar w. Castrlcum met een worp van 22.70 M. Zelfs het discuswerpen moesten de senioren de jongerenmaten. Th. Schavemaker wierp 22.10 M.. terwijl J. Schavemaker van de junioren 16.17 •jaar 22.30 M. haalde en de nog jongere J. Smit 20.05 M. De clou van het sportfestijn bestond uit de 30( M. e^800 M. hardloopen, respectievelijk voor ad spiranten en junioren en senioren. In weerwil van hun kleine figuren deden de jongsten der loopers hun uitsterstfe best. om een zoo goed mogelijken tijd te boeken. Hierdoor was ook een aardige strijd te zien. De Beste tijd maakte C. Rumping 55.6 sec, over de 300 M. Daarentegen bleef het loopen van de junioren eft senioren in het algemeen flauwer, waardoor de tijden zeer gedrukt werden. Bij de Junioren, die in series hun baantje trokken was snelste J. Meurs met 2 min. 47.7 sec., direct gevolgd door J. Smit niet 2 min. 47.7 sec. De favoriet J Schavemaker bleef aanmerkelijk onder dezen tijd; dit was tewijten aan het feit, dat hij zich niet geheel gaf. De jonge Smit beschikt over een prachtige eindspurt en heeft een aardigen stijl. Bij de senioren 800 M. liepen de prestaties niet zoo bijzonder uiteen, waardoor de spanning om trent het eindresultaat niet kon uitblijven. In de verschillende series 800 M. maakten W Kroone, 2.37.9; A. Lute 2.39.3; J. A. Smit 2.41.8; P. Schoort 2.34.7 en was de snelste L. A. Harsveld met min. 31.5 sec. De prijzenuiireiking geschiedde door den gees telijk adviseur van „T.E.V.", kapelaan N. van Paaschen, die met eenigen humor de behaalde prestaties in het licht stelde. Hij bracht dank voor de groote opkomst van ouders en supporters, die dezen middag door hun aanwezigheid een fees telijk karakter hebben gegeven, maar niet min der aan de organisatoren. Spr. wekte de ouderen ten slotte op de sport in eigen kring vooral te doen stimuleeren. De voorzitter van de afdeeling gymnastiek athletiek, de heer G. Kok dankte namens alle 1.E.V.'ers den heer B. G. Luttikhulzen. welke voor de derde maal de algemeene leiding had en 2ich door veel opoffering en groote moeite buitengewoon verdienstelijk heeft gemaakt. Bekerhouder senioren werd P. Schoorl met taal 4105 punten, terwijl hem levens een medaille werd toegekend. G. Nieuwenhuisen verwierf den tweeden prIJ: met 3923 punten. Derde was J. Vergouw met 3789 pnt. en vierde A. Lute met 3760 pnt. Junioren 1617 jaar: 1. s. Slotemaker, 4558 pnt. 2. J. Schavemaker. Junioren 1415 jaar: 1 A Vermey, 3510 pnt 2, J. Smit. 2863 pnt. Adspiranten 12—13 jaar: 1. C. Rumping, 5162 ppt. (hoogste aantal punten vgn den dag); 2. Th. Mak. 4335 pnt. Adspiranten 9—11 jaar: 1. H. Vonk, 3810 pnt.; 2 D. Adrichem, 3685 pnt. Verbeek „Kennemerskampioen 1942". Fr lapprcrlafp inannino Bleeker 18 sec. 2. C. Steeman 18.5 sec. 3. W. ijl IieerSUlLe oJJdlllllug- steeman en M. Hnogesteyn 19 sec. Doelschieten: 1 en 2: J. v. d. Waa en P. Zoontjes 850 pnt. 3 en 4: W.' Duiveman en P. Bakker 800 pnt. Hedenavond heelt in café „Meerestein" de feestelijke prijsuitreiking plaats. DE KENNEMERSKAMPIOEN EN. 1937: 1938: 1939: 1940: 1941: 1942; Cor v. d. Wal. Cor v. d. Wal. Piet Bleeker. Mart Berghuis. Jan Verbeek. Jan Verbeek. De zesde sportdag in successie van De Kennemers, die Zondag in het gemeentelijk Sportpark is gehouden, is weer prachtig geslaagd. Na een zeer spannenden strijd is het Jan Verbeek gelukt voor den tweeden keer op den titel „Kennemerskampioen" beslag te leggen, waarmee hij in de zes jaren, dat nu de sportdag wordt georgani seerd, de eerste is, die tweemaal den titel op zijn naam wist te brengen. De strijd is echter buitengewoon span nend geweest, want eerst op het laatste nummer doelschieten wist hij een kleinen voorsprong te nemen- In de algemeene klasseering leidde na vier van de zeven nummers P. Jonker nog met een totaal van 2827 punten, op den voet gevolgd door J. Verbeek en M. Berghuis, resp. met 2785 en 2725 punten. De 100 M. bezorgde Verbeek en Berghuis meer pun ten dan Jonker, die echter toen nog met 17 punten verschil een voorsprong »had op Verbeek, die op zijn beurt Berghuis weer achter zich liet met 25 punten. Het 100 M. bal-dribbelen bracht het keerpunt in den strijd van het drietal, daar Jonker naar de derde plaats werd verwezen. Met nog één nummer voor den- boeg. n.L het meest lucratieve doelschieten, stonden Verbeek en Berghuis gelijk met een aantal punten van 4065 aan den kop. Jan Verbeek was op dit nummer het gelukkigste en itfon daarmee ook het Kennemerskampioen- schap. De prestaties. Over de geheele linie waren de presta ties iets minder dan vorig jaar en vóoral was dit het geval op ae loopnummers, waar alle deelnemers ver boven de records bleven. De zware baan is hiervan wel de oorzaak. Daarentegen waren de verrich tingen op de springnummers zeer goed, Want hierbij werd één record verbeterd en één geëvenaard. Het record hink-stap- sprong verbeterde de clubkampioen met 9 c.M. en bracht het daarmee' op 12.10 M. Het record hoogspringen, staande op 1,60 Meter werd door denzelfden geëvenaard. Daar ook het vérspringen met een sprong van 5.97 M. werd door Verbeek gewonnen, die daarmee .alle springnummers won. Ook het bestaande record doelschieten, 850 pun ten, werd door twee deelnemers geëven aard. C. Ooyevaar liep de 100 M. baldrib belen ook in recordtijd, maar werd gedis kwalificeerd. De 1500 M. hadjéèn eentonig verloop, daar de zege van Bosman geen oogenblik gevaar liep. Regelmatig vergrootte hij zijn voorsprong en won in den niet al te bes ten tijd van 4 min. 57 sec. De finale 400 M. was spannend. Direct na den start nam Bosman de leading, die hij tot aan het einde toe behield, ondanks dat Van Luin hem het danig lastig maakte. De 100 M, werd na 10 series gewonnen door C. Ooyevaar in 12,6 sec. De prestaties van den clubkampioen waren op de verschillende nummers als volgt: 100 M.: 13 sec.; 400 M.: 63,9 sec.: vérspringen: 5.97 M.; hink-stap-sprong: 12,10 M.; hoogspringen: 1,60 M.; 100 M. bal dribbelen: 21,3 sec.; doelschieten 700 pun ten. De eerste tien in de algemeene klassee ring behaalden de volgende punten 1. J. Verbeek 4815 pnt.; 2. M. Berghuis 4565 pnt.; 3. P. Jonker 4Ó07 pnt.; 4. H. Koldewijn 4335 pnt.; 5. C. Steeman 4299 pnt.: 6. C. Rijnders 4291 pnt.; 7. P. Bleeker 4236 >nt.; 8. A. v. d. Bos 4169 pnt.; 9. P. Bakker, 949 pnt.: 10. A. W. Horeman, 3869 pnt. De gedetailleerde uitslagen luiden als volgt: Finale: 1. C. Ooyevaar 12-6, 2. P. Jonker 12-7, 3. C. Steeman 12-8, 4. Van Daalen Finale vérspringen:. 1. Vertrek 5.97 M. 2 P. Jonker 5.89 M. 3. M. Berghuis 5.55 M 4. C. Reinders 5.42 M. 5. C. Ooyevaar 5.26 M Finale hink-stap-sprong 1. J. Verbeek. 12.10 M. (nw. clubrecord); 2. P. Jonker. 11.95 M.: 3. M. Berghuis, 11.55 M.; 4. J. Janssen 11.06 M.; 5. M. Koldewijn 10.98 M. Series 400 M. finale: 1. H. Bosman. 6! sec.; 2. J. v. Luin 61.5 sec. 3. J. Pauw, 4. C. Ooyevaar. Vér schieten: 1. P. Bleeker 54.70 M.: 2. H Koldewijn 53.30 M. 3. A. W. Horeman 51.20 M. 4. Albei's 50.40 M. 1500 M.: 1. J. Bosman, 4 min. 57 sec. 2. W. Nijenhuis, 5 min. 0.4 sec.; 3. C. v. Vliet. 5 mn. 14 sec.: 4. P. Bruins, 5.17.5; 5. Van Weelderen 5.23.2. Finale hoogspringen: 1. J. Verbeek 1.60 M 2. H. v. Dorp 1.50 M. 3. P. Bleeker 1.50 M. (na loting). 100 M. baldribbelen: 1. A. v. d. Bos en P Joop Weellink start. Ter gelegenheid van de opening van den Sintelbaan in het Gemeentelijk Sportpark te Hilversum zullen onder leiding van de Ned. Athletiek Unie atletiekwedstrijden worden gehouden op Zondag 23 Augustus, 's middags 2 uur. Meer dan 200 van de beste Nederlandsche athleten zijn voor deze wedstrijden uitgenoo- digd, waaronder alia kampioenen van Ne derland. Onze plaatsgenoot Joop Weenink van de H.A.V. „Suomi". welke daartoe eveneens ge- inviteerd is, zal dien dag uitkomen op de 1500 M. A-klasse. Opper-Brandmeester K. Luyting j Zondagmorgen is vrij plotseling op 59- jarigen leeftijd te zijnen huize aan den Wijkerstraatweg overleden de heer -K. Luy ting, handelaar in bouwmaterialen en opper-brandmeester van het brandweer corps te Velgen-Noord. De heer Luyting werd 24 Juni 1833 te Krommenie geboren. Thans woont hij onge veer zes en twintig jaren in onze gemeente, waar hij zijn bekende zaak in bouwmate rialen door -de jaren tot grooten bloei wist te brengen. In het organisatïeleven, van den b'ouwmaterïalenhandel nam hij een voor aanstaande plaats in. Bij de reorganisatie van het brandweer- wezen in onze gemeente, nu ongeveer twaalf jaar geleden, werd de heer Luyting tot opper-brandmeester te Velsen-Noord benoemd. De teraardebestelling zal plaatshebben op de begraafplaats Westerveld Woensdag 12 Augustus na aankomst van trein 15.47 uur. Teekening Hessels (Pax Holland m.) &r vi«l Knor^t 'f Kabt mal «J«"a 1 Knop i'ati in ba.\ o bubbeltje,) Kijk een* bovVn j tr oF«Jpr*chh'C| nor beeft de drukt er» cU^rdoor eer» hefboom vtior «Je Geschoven, lotldl dexe no met meer Konner» >^xl, len. sportdag v. v. beverwijk. Begunstigd door alle goede factoren heeft de sportdag van de V.V. „Beverwijk", welke Zondag voor de eerste maal op haar terrein aan de St. Aagtendijk is gehouden, aan de gestelde verwachtingen beantwoord. Uiter aard was de deelname niet zoo bijster groot, doch de sportiviteit en de goede geest heb ben daaronder zeker niet geleden. Deze sportdag, die een „zevenkamp"»was en voor ..Beverwijk" uiteraard nieuw, bracht bijna dertig deelnemers in het veld, die op hartelijke wijze door den heer A. Grapendaal, voorzitter van ..Beverwijk" werden verwelkomd, waarna deze met en kele opwekkende woorden den kamp of ficieel inleidde. Aangevangen werd met het nummer 80 M. hardloopen, waarbij H. van Lint de favo riet bleek te zijn met een tijd van 10.1 sec. Een schot van 43.50 M. vèrtrappen be zorgde H. Bennink de eerste plaats. J. Maenhout bleef de sterkste bij het inwer pen met een worp van 20.60 M. Het vér springen gaf aan J. Zwart in dezen kamp met een sprong van 5.26 M. het hoogste aantal punten, terwijl 100 M. baldribbelen het best was toevertrouwd aan A. Holman in 21.3 sec. J. Maenhout behaalde* 400 punten in het nummer „Raak den paal" en J. Droog 650 punten bij het doelschieten. Het grootste aantal punten in het totaal klassement werd behaald door J. Maenhout met 3830 punten. Op dezen volgden 2. A. Holman. 34Ö4 p. 3. H. Bennink, 3289 p. 4. H. van Lint, 3268 R 5. A. van Lint, 3141 p. 6- I. Koridor, 2984 p. 7. T. de Reuver. 2640 p. 3. D. van Lint, 2630 p. 9. C. v. d. Stroom, 2603 p. 10. L. Kluft, 2546 p. II. J. v. d. Steen, 2534 p. 12. A. Brandjes, 2520 p. De overige deelnemers vielen buiten de prijzen. De eereprijs be stond uit oen fraaien beker, welken de heer Grapendaal met eenige waardeerende woor den aan den winnaar uitreikte. Tevens had deze een door den trainer van „Beverwijk" den heer H.TT. Blaauw, beschikbaar gestel den wisselbeker in ontvangst te nemen. Aan het slot van dezen geslaagden sport dag dankte de heer Grapendaal allen, die tot het zoo verheugend welslagen hadden medegewerkt, in het bijzonder den heer Blaauw, die' ae algeheele leidiog in handen had. Mevrouw Blaauw deelde in de hulde- en dankbetuiging en werd een prachtige rui ker bloemen geschonken als tegenprestatie voor hetgeen zij op administratief gebied voor „Beverwijk" had gedaan. De vlotte en pittige door enthousiasme- geleide wedstrijden» zullen niet nalaten „Be verwijk" te bewegen op dezen weg voort te gaan. Alles bijeen kan „BeverwijK" op een sportleven dag terugzien. Beverwijk leert zwemmen. Voor den tweeden keer in dit seizoen heeft een aantal leerlingen van mevr. Groen in zwembad „Adrichem" Zaterdag middag voor het diploma gezwommen. De voorzitter van de Kennemer Zwem- club. de heer H. A. J. J. v. d. Bcrgh, heeft de diploma's met een toepasselijk woord uitgereikt, waarbij hij opmerkte, dat men met het slagen van aeze leerlingen weer een stap dichter is gekomen tot het ideaal: „Iedere Nederlander zwemmer." De volgenden slaagden voor het diploma: Dames: J. NleuwenhuyzenSteenstra, T. NieuwenhuizenMayer, W. ComisKemp, mej. E. Welage, mej. C. Versluis en mej. G. Zeegen. Meisjes: J. vanUnen, G. V. M. Dekker, L. Mooymans, E. Burger, G. Smit. E. Kuys, B. Tromp, A. Schoo, D. Dekker, L. Duin, T. Hoogeveen, E. Beentsma, A. Kok, C. Krui- ning, G. Koekx, N. Hagenaar, M. Langen- - dijk en J. Langendijk. Heeren: W. C. Schelvis, L. Bras, N- Nie- rop, H. Kröder en L. v. d. Mey. Jongens: J. de Ruyler, J. van Eerden. J. de Jong, P. Kleyne, IJ. Rosier, J. Donker en H. MoL 1 K.M.-zwcmweclslrijd. Wim Reymer winnaar. In het bad van de Heemskerksche Zwem- club aan de Vuurlijn is Zaterdagmiddag de traditioneele één-kilometer zwemwed strijd gehouden, waaraan door 7 meisjes en 10 heeren werd deelgenomen. Zoowel bij de heeren als dames was de strijd bijzonder fel en had tot resultaat, dat in beide klassen nieuwe bekerhouders te voorschijn kwamen. De gedetailleerde uitslagen zijn: Heeren: 1. W. Reymer. 18 min. 45 sec.; 2. R. Aldekamp, 19 min. 26 sec.: 3. J .Mol, 20 min.; 4. J. Knap; 5. L. v. Noort; 6. J. Nieuwenweg; 7 N. Blom; 8. P. Kluft; 9. W, Noortman; 10. W. van Dok. Dames: 1. A. Kluft, 21 min. 53 sec.; 2. Bets Malesteyn, 22 min. ,17 sec.; 3. C. Groot 23 min. 24 sec.; 4. Maria Duin; 5. B. Plan tij dt; 6. Marie Gleynes. goede prestatie van aat kuilman Zondag is te Chaam (N. Brabant) de Acht van Chaam verreden om het kam pioenschap van Nederland amateurs. Onder de ruim 130 deelnemers bevonden zich de Beverwijksche renners Arie Vooren en Aat Kuilman, waarvan vöoral laatstgenoemde weer een goede course heeft gereden. Toen ongeveer nog de helft van het 82 K.M. lange traject te rijden was, vluchtte Dirk Mooy uit Assendelft uit den kopgroep weg en wist geleidelijk zijn voorsprong te ver- grooten. Evënals in De Ronde van Kenne- merland wist hn zich op de eerste plaats te handhaven en net kampioenschap te win nen. Van Boheemcn, Piet Ott en Boskemper kwamen resp als tweede, derde en vierde binnen. Aat Kuilman bezette de zesde plaats een zeer goede prestatie. SANTPOORT personalia. Te Den Haag is geslaagd voor het diplopia belastingconsulent de heer ji. F. Schut te Santpoort. turnexaMen Zooals we reeds mededeelden, zullen drie dames der Turnvereehiging Santpoort aan het examen Bondsturnstqr van het N.G.V. deelnemen. Nader vernemen wij nog, dat de organi satie hiervan berust bij den Kennemer Turnkring. De dames zullen Dinsdagavond om half acht in het Sander-instituut aan den Klei ne Houtweg te Haarlem haar prestaties kunnen toonen. De oefeningen kunnen door de candidaten naar keuze worden afge werkt. CASTRICUM bedevaart. De jaarlijksche parochiale bedevaart naar Onze Lieve Vrouwe ter Nood zal dit jaar plaats hebben op Woensdag 9 September HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 2000.—: 12362 1500.—: 11283 1000,8037 0009 400.—: 18275 10637 200.—: 17513 21753 100,—: 1126 2345 17433 21368 21853

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3