LOTION MALWIDA 31 STADSNIEUWS HONDEN STENO-TYPEN INST.PONT Schoolboeken van CITTERT TREKKERS SIMON DE WIT'S K0FFIESURR0GAAT le SIMON OE WIT Grijs baar verdwijnt, waar ALADIJV verschijnt Suze Siimteiaatf Dinsdag 11 Augustus A. C. KOMPIER FRY's Taaiinstituut FEUILLETON Roman van Else Wernecke Nadruk verboden 5 Het liefst zou ik zien, dat de jongedame kwam, die me vandaag behandeld heeft. Nee, o nee, ik was tot dusver steeds bijzon der tevreden over juffrouw Eva. Maar. niet waar Eva doet juist juffrouw Alversen uitgeleide en gaat voorbij, „juffrouw Eva zal haar jonge collega -dat zeker niet mis gunnen". Mevrouw Hofrichter heeft een zachten, onweerstaanbaren glimlach en juf frouw Eva knikt, tegen haar wil, vriendelijk toestemmend. Eerst als de klant verdwenen is, treft juf frouw Fausts rug een doodelijken blik. „Een oogenblik, juffrouw Faust!" roept mevrouw Scheele, terwijl ze de lade van het Schrijfbureau dicht schuift. „Jullie zijn nu allemaal juist bij elkaar zoo: dit is juffrouw Eva, dat is Gabi en dit is juffrouw Faust. Hoe was uw voornaam ook weer? Juist, ja, Margarete! Margarete, lieve kind, neem me niet kwalijk, maar Greetje, dat gaat bij ons werkelijk niet! We zullen u juf frouw Margo of Marga noemen". „Dan Marga, alstublieft mevrouw". „Goed, Marga. Geven jullie nu elkaar je mooie handje en zie, dat je het samen kunt vinden. Jullie weten, dat ik geen ontevre den gezichten in mijn omgeving verdraag". Juffrouw Margarete glimlacht wat hul peloos en neemt tot twee maal toe een meer dan vluchtigen handdruk in ontvangst. „De beide meisjes zullen u vanzelfspre kend de eerste dagen met raad en daad ter zijde staan", zegt mevrouw dr. Scheele nog, terwijl juffrouw Faust zich reeds naar de wachtende cliënte spoedt. Achter op de gang, die naar.de garderobe leidt, zegt Eva met duidelijk hoorbare tra nen in haar stem: „Drie maal in de week ben ik naar haar toe gegaan: waarom moest ze me nu juist die Hofrichter afnerhen. „Dien Hofrichter, bedoel je", zegt Gabi ironisch. „Nonsens!" snauwt Eva haar met een rood hoofd toe. „Ik heb toch geen drie woorden met hem gesproken! Zeker omdat hij me eens heeft aangekeken „Juist daarom", zegt Gabi wijsgeerig. „Die zal hij. stellig niet aankijken! Begrijp je nu. waarom mevrouw Hofrichter die brilslang laat komen? En kom je er nu eindelijk ook achter, waarom de bazin in haar instituut niet uitsluitend zulke penetrant knappe meisjes als wij te werk kan stellen?" De kleine, mollige Eva spert haar oogen wagenwijd open en staart de zich wegspoe- dende Gabi na. „A-ha", zegt ze dan lang zaam. Het werk gaat door. Eerst tegen den middag wordt de stroom bezoeksters wat minder. Het is bijna twee uur, als mevrouw Scheele zegt: „Nou, kinderen, ik laat jullie nu verder alleen. Je vindt het wel. ik moet weg; 'k ben t.och al verschrikkelijk laat". „Mevrouw Scheele", valt Margarete Faust haar haastig in de rede, „dat zou ik bijna vergeten hebben. Er heeft vanmorgen- ie mand opgebeld een heer tamelijk op gewonden. naar het mij voorkwam. Ik moest zeggen, dat hij vanmiddag zou komen". „Een naam heeft hij niet genoemd?" vraagt mevrouw Scheele voorzichtig. Margarete Faust schudt ontkennend het hoofd. „Hii zei alleen, dat het hoog tiid werd. dat 'hii zich weer eens liet zien. En ten slotte riep hij nog zoo iets eigenaardigs, als kiekeboe, of dada of dat ben ik ver geten". „Groote goedheid, ook dat nog! Koekoek!" roept. Gabi. Juffrouw Faust knikt. "„Juist, ja, koekoek zei hij!" „Onze bedrijfsleider", licht mevrouw Scheele toe, „meneer Koekoek! Nou, er zal wel niets bijzonders met hem te bespreken zijn. Dat kunnen jullie wel alleen, kinde ren. Ik moet weg". Mevrouw dr. Scheele kijkt neryeus naar de klok en heeft blijk baar haast de zaak, mitsgaders haar be drijfsleider, te ontloopen. 'Misschien kom Ik in den namiddag nog even aan". „Waarop we ons kunnen verlaten", zegt Eva Zacht en met weinig respect achter den rug van de verdwijnende chef. „Altijd als het hachelijk begint te worden laat ze ons' alleen, de brave". „Je reinste geluksdag vandaag", voegt Gabi er aan toe en geeuwt. „Nou, dat zal ik me ter afwisseling maar eens aan de boekhouding zetten". Ze neemt aan het schrijfbureau plaats en haalt het kasboek en het geldkistje te voor schijn. Na een poosje roept ze naar achteren: „Zeg, Eva, waar is dat honderd markbil jet, waarmee mevrouw Pelikaan betaald heeft, gebleven? Heb jij het gewisseld?" Eva antwoordt ontkennend. Het biljet moet er nog zijn. Maar het is er niet. „Dan zal mevrouw Scheele het meegenomen heb ben. Is er niets opgeschreven? Geen briefje bijgelegd? Maak dan voor alle zekerheid zelf even een notitie en leg dat in de kas. Dan bellen we straks even op". Maar daartoe komt het niet. In de kas ontbreken honderd mark en de ontvang kamer wordt plotseling in rep en roer ge bracht door de verschijning van een klein mannetje met een kaal hoofd en een' acten- tasch, dat met drie sprongen midden in het vertrek staat, een korte buiging maakt in de richting van juffrouw Faust en deze be leefdheidsbetuiging vergezeld doet gaan van een enkele woord: „Koekoek!" (Wordt vervolgd). RADIOPROGRAMMA DINSDAG 11 AUGUSTUS 1342 HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. fi.50 Ochtendgymnastiek 7.00 BNO: Nieuwsberichten. 7,15 Uitnoodiging tot spel en dans (gr.). 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten en programma-uittrek sel. 8.15 Politiek weekpraatje (opn.). 8.30 Vroo- lijke ochtendklanken (gr.). 9.15 Voor de huts vrouw. 9.20 De Melodisten (opn.). 10.00 Omroep- symphonie-orkest (opn.). 11.00 Vrouwenmozaïek. 11.20 Ensemble Jack der Kinderen. 12,00 Otto Hendriks en zijn orkest, 12,40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Sa lonorkest en gramofoonmuziek. 14.00 Stedelijk orkest van Maastricht en gramofoonmuziek. 16.00 Ziekentroost en Gewijde muziek (opn.). 16.30 Balletmuziek. Luiglnl (gr.). 16.45 Voor de jeugd. 17.00 Musetteklanken (gr.). 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.30 Bertus van Dlnteren en zijn orkest. 18.15 Ween- sche liedjes (gf.). 18.30 Neerlands stem van het Oostfront. 18.45 BNO: Nieuwsberichten. 18.55 BNO: Gesproken binnenlandsch overzicht. 19.05 Lezing „Het doel, de strekking en de resultaten van het landbouwonderwijs in ons land". 19.30 Gerard van Krevelen en zijn orkest en solist Intermezzi: Mevrouw- van Straten wil het naadje van de kous weten. 20.15 „Een bal in Weenen", muzikaal programma. 21.00 Cabaret programma. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.01 Volksliedjes (gr.). Vanaf 22.15 alleen voor de Radio-Centrales, tile over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 22.15 U raadt wat wij draaien. 22.45-24.00 Variété Internationale (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45-3.15 Zie Hilversum I. 8.15 Friesche liede ren (opn.). 8.30 Berlijnsch Philharmonisch or kest (gr.). 9.30 Trioconcert (gr.). 10.00 Morgen wijding. 10.15 Orkestconcert (gr.). 11.00 Viool cn piano. 11.30 Pianovoordracht. 12.00 Amabilé- sextet. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berich ten. 13.00 Boerenland ln boek en krant. 13.15 Zang en piano. 14.00 Gevarieerde gramofoonmu ziek. 14.30 „De lichte toets", cabaretprogramma. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Discocauserie. 16.45 Orgelconcert. 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.30 Vijf maal twee (gr.). 18.00 De reportagestaf presenteert, 18.30 Omroep orkest en gramofoonmuziek. 19.30 BNO: Nieuws berichten. 19.40 BNO: Twentsch praatje. 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 BNO: Engelsche uit zending: „Holland and the economic reorgani sation". Voor de Radio-Centrales: Kamerorkest (gr.). 20.15 Zang en plano. 20.45 Luisterspel „Menschen bij de zee". 21.30 Utrechtsch Madri gaal Koor en leden van het Utrechtsch Stede- liik Orkest en soliste (opn.). 21.45 BNO: Nieuws berichten. 22.00 BNO: Militair overzicht. 22.10 Avondwijding. 22.15-24.00 Zie Hilversum I. De heer J. Miezerus f In Bennekom, waar hij tijdelijk vertoef de. is in den ouderdom van bijna 77 jaar overleden de heer J. Miezerus, vroeger een bekende aannemer te dezer stede. Hij bouwde in Haarlem o.a. het gebouw dei- belastingen aan het Klein Heiligland en in Utrecht het Post- en Telegraafkantoor. (cliché archief) Dan werden onder zijn leiding vele villa's en huizen gebouwd, o.a. tien woningen aan de Gaelstraat en verder in Bloemendaal. Vele jaren vertegenwoordigde de heer Miezerus de Christelijk Historische Unie in den gemeenteraad en dan maakte hij vroeger deel uit van het college van dia kenen der Ned. Herv. Gemeente. PRIJSOPDRtJVERS BEKEURD Weer zijn door de Haarlemsche politie drie personen bekeurd terzake het te duur ver- koopen van groenten Bossen wortelen van 10 cent per bos werden voor 22 cent per bos verkocht en heerenboonen van 28 cent per kg. voor 50 cent per kg. In beslag genomen zijn 48 bossen wortelen en 2 kg. heerenboo nen. Wegens het verkoopen tegen te hoogen prijs van een pakje scheermesjes (voor 90 cent), is een 34-jarige winkelier bekeurd. Ne gentien pakjes scheermesjes zijii in beslag genomen. Jhr. A. C. DRUYVESTEYN t Alhier is overleden jhr. A. C. Druyvesteyn, gep. ritmeester der cavallerie. De teraardebe stelling zal plaats vinden op 11 Augustus a.s. op de Algem. Begraafplaats te Egmond aan Zee des middags om 3 uur. SANTPOORT De Zevenkampdag van „Santpbort". Een nitstekend geslaagd sportfestijn. De eerste Zevenkampdag van „Santpoort" mag uitstekend geslaagd heeten, dank zij het vele werk hetwelk de organisatoren met de heeren Heyligers, Berkhout en Stoop aan het hoofd, vooraf verricht hadden. Daardoor liep alles bepaald op rolletjes, zoo zelfs, dat men nog vóór den bepaalden tijd met de afwerking van het programma ge reed was. Ook de telcommissie was zeer actief, zoo dat al gauw nadat het laatste nummer ver- loopen was, de uitslag bekend was. Deze bleef echter „geheim" tot aan de bijeen komst in „Zomerlust". Aanvankelijk hadden zich 91 deelnemers opgegeven. Daarvan viel echter een aantal af. Sommige van deze uitvallers waren wel op het terrein aanwezig. We vermoeden, dat ze eerst het katje eens uit den boom wilden kijken, maar we zijn er tevens van overtuigd, dat, nu ze alles gezien hebben, ze het volgend jaar tot de deelnemers zul len behooren. De beste resultaten op elk onderdeel lui den als volgt: 80 M. hardloopen: G. Aerts, 10.1 sec. "Verspringen: H. Winkel, 5.57 M. Doelschieten: J. Huyboom, 950 pnt. (max. 1000 p.). Inwerpen: J. Nijssen Pzn.: 19.92 M. Vèrtrappen: C. Tromp, 56.50 M. 100 M. bal dribbelen: C. Tromp, 20.9 sec. Raak den paal: N. Tromp, 6 x. 600 M. hardloopen: H. Winkel, 1 min. 40 sec. In totaal behaalde G. Aerts met 4805V2 p. het beste resultaat. Hij legde beslag op den eersten prijs en deri wisselbeker. Den tweeden prijs verwierf J. Kuypers met 4649 punten; döh derden prijs behaalde C. Tromp met 4588 punten, terwijl tenslotte J. Nijs sen J.Pzn. de vierde prijs werd toegekend met 4062'4 p. Een extra prijs was nog beschikbaar ge steld voor dengene, die bij het doelschieten het beste rsultaat behaalde. Dete prijs viel J. Huyboom ten deel met 950 punten. Dit resultaat verdient zeker vermelding, want dit was ook het hoogste aantal, hetwelk op den Haarlemsehen Zevenkamp-dag bij el kaar werd getrapt. Des avonds vond in „Zomerlust de prijs uitreiking plaats, De voorzitter van de feest commissie, de heer Berkhout, maakte van de gelegenheid gebruik nog even het 20- jarig bestaan te releveeren. Hij besprak de „ups and downs" en bracht hulde a.an de stoere werkers van achter de groene tafel en van het groene veld. De prijzen werden uitgereikt door den heer P. J. Heyligers. Hij complimenteerde de winnaars en spoorde degenen, die den eersten prijs niet gewonnen hadden, aan, zulks het volgend jaar Je doen. Voorts gaf hij den eersten prijswinnaar Aerts den wel- gemeenden raad. zulks op den volgenden Zevenkampdag te "herhalen. Tenslotte bracht de heer Heyligers dank aan cje jury leden en de leden van de telcommissie. Het laatst werd het woord gevoerd doof den voorzitter der vereeniging, den heer J. P. Nijssen. Spr. dankte de feestcommissie voor al het door haar verrichte werk, het welk zijn belooning had gevonden in den uitstekend geslaagden sportmiddag. Speciaal ,den heer Heyligers dankte hij voor alle ge troffen voorbereidingen. Hierna hielden de aanwezigen zich nog eenigen tijd bezig met het aloude kienspel, waarvoor fraaie prijzen waren uitgeloofd, Eén enkel pjantje wordt vertroeteld! Maar of er 'n heel bosch verloren gaat door Brand, daarom bekommeren de meeste menschen zich niet veel. (Anders zou men immers wel voor zichtiger zijn met vuur of sigaretten!) HEOERLANDSCHE TOERISTENBOND (ANWB) Burgerlijke Stand. HAARLEM. 8 Aug Bevallen: 7 Aug.: A. Visser-Schnorr, z. B van der Starre-van der Starre, z. M. E. Ro- zenhart-Wijnand, d. 8 Aug.: F. van der Graaf-van Tiel, d. M. van den Berg-Koene z A. M. van der Peijl-Lüneberger, d. Overleden: 7 Aug.: J. J. Kuipers. 73 j.„ Vel- serstraat, Jhr. A C Druïjvesteijn, 78 j.. Groo te Houtstraat. Gehuwd: 7 Augustus: T. J. G. Pardoen en V. P. M. van der Meulen. Belangrijk geschenk aan „Artis". Exotische vogelsoorten vormen een fraaie aanwinst. „Artis" mocht als zeer welkome aan wins- een prachtige collectie exotische en ook een aantal Europeesche eenden ontvangen, door den heer en mevr. mr. J. W. Bok-Benteijn te Haren (Gr.) aan het Genootschap ge schonken. De "kleurige exotische soorten, voor het meerendeel van Zuid-Amerika afkomstig, hebben een welverzorgd onderkomen ge kregen in een der afdeelingen van,, het nieuwe verblijf voor steltloopers en andere vogels, dat tusschen het leeuwenterras en de bergdierenrots werd aangelegd en nu zijn voltooiing nadert. In een sierlijk,'met bont rietgras omkraagd vijvertje van het toekomstige flamingo- en kroonkranenveld, spiegelen zich alvast de' nobele Mexicaan- sche en Soendaneesche boomeenden, veel kleurige Chili-, Formosa- en blauwvleüjgel- talinkjes, de ranke Bahama- en Chili-pijl- staarten, de Chileensche smienten en de Braziliaansche peposaca's. Laatstgenoemde roodgesijavelde soort behoort tcjt de duiker eenden en is, met de groote patagonische stoombooteend, de eenige duikereend, -die uitsluitend aan het zoete water is gebon den. Deze soort is bovendien nog uitzonder lijk merkwaardig door haar neiging tot broedparasitisme. Soms houdt ze er als eënige soort onder alle zwemvogels koekoeksmanieren op na, hoewel de wijfjes ook zelf nestelen en broeden. Het wijfje van het nu in „Artis" aanwezige paar koos bij haar vorige eigenaars daartoe wel verre van den haar ter beschikking staanden tuin met ruimschoots geschikte broedgelegenheid eenkolenhok uit, waar ze meer malen boven op den opgeslagen wintervoor raad genesteld en met succes gebroed heeft. Wat de Europeesche soorten betreft, zij hier in het bijzonder gewezen op het sier lijk paar witoog-eendjes, dwerg-duiker eendjes, verwant aan de tafeleenden of va- lingers met hun markante roestbruine kop pen. De witoog-eendjes zijn te vinden in de. slotgfhcht van „Artis" uilenruine, waar zich ook de in het oog vallend bont en sierlijk geteekende Carolina-eenden van Noord- Amerika laten bewonderen, hoewel de kleu rige woerdj.es nog niet volkomen in het prachtig toekomstig bruiloftskleed zijn „op geruid". Piet Kohier 70 jaar. De niefetor vam cle Nieclieirlainiclisahe toon eed- spieOiers. die bekende komiek Piet Kohier zaïl S Augustus zijm 7 Oeten ver jaar-dag vieren. Voor allen, diie hem zagen aail het bijna ou- gietaoiflijik klinken, dat de main,, die ails „De Bo-emiedibairom" oip het tooneel nog dmlemiaaJ over zijn kop duikelt en ate w&thouclea- B-o'J- mainm in „In 't Goudiern haantje" ate een jonge keirell neg die diotete sprongen maakt, reeds dien eerbiedwaarddigen leeftijd van 70 ar bereikt heeft. Piet Kohier schijnt echter nog laoiig- niet aan rusten te denken. Integendeel, weken lang heelt hij hard gewerkt en gerepeteerd vioo.r zijn nieuwste creatie in de oerkomi- sche KOiucM: „Daar klopt iets niet", waar in hij een dubbelrol vervult. Va.n dit'stuik dat vervaardigd is, door Toni ui Imp eikhoren en waarmede het gezel schap „De Kluchtspelers" ondier leiding van Klaas van Da.m ter gelegenheid van Pi-et Köhiler's 7 Oston verjaardag een jubileum- tomrnee onderneemt, zal de première in Con cordia tc Bussum gaan en wel op Zaterdag 15 Augustus a.s. De regie is van Constant 'an Kerckhioven. NAMEN VAN ENSEMBLES BEHOEVEN GOEDKEURING. De Nederlandsche Kultuurkamer deelt mede In het Verordeningenblad van de Nederlandsche Kultuurkamer is opgenomen, een verordening van den president betref fende namen van ensembles op het gebied van de kleinkunst en de ontspanningsmuziek. Het voeren van een zoodanigen naam bij gemeenschappelijk optreden van twee of méér personen behoeft, onverschillig of hét be- roepsartïsten dan wel amateurs betreft, de toestemming van den president. Deze toe stemming kan worden geweigerd indien het een buitenlanöschen of buiten- landsch klinkenden naam betreft b. indien een naam tot verwarring aanlei ding kan geven indien een naam niet vereenigbaar is met de eer van het beroep of den stand - d. indien een naam misleidend wordt geacht. Het verzoek aan den president moet bin nen veertien dagen na afkondiging der ver ordening worden ingediend en behoort voorts te bevatten: de namen en adressen van den leider en de leden van bet ensemble, alsmede opgave van den aard der werkzaamheden van het ensemble. De naam kan door het ensemble worden gevoerd, totdat op het verzoek om toestemming zal zijn beslist. In de toekomst zal het dus ook niet meer mogelijk zijn, dat ensembles zich tooien met ren van bekende combinaties dan wel daarop gelijkende namen gebruiken. Moest vroeger langs een omslachtigen en veelal kostbaren weg de tusschenkomst van den rech'ter worden ingeroepen, thans is een snel ingrijpen mogelijk geworden. OPSPORING VERZOCHT De commissaris van politie in de 2e sectie te Amsterdam verzoekt namens den vader de op sporing van Agatha Elisabeth van Reeven, ge boren te Overschie, 26 Mei 1917, van beroep dienstbode, wonende Frederlk Hendrikstraat 7» (1) te Amsterdam. Zij heeft op 5 Augustus j.l. te ongeveer 9 uur '.m. de ouderlijke woning veriaten. Sindsdien s zij niet meer teruggekeerd, Daar zij den laat- sten tijd zwaarmoedig was, wordt een ongeluk gevreesd. Zij is ongeveer 1.70 meter lar.g, blond haar. blauwe oogen. een gaaf gebit, draagt een don kerblauwe jurk, beige mantel, bruine lage schoenen en Is blootshoofds. Engelsche arbeidersdeputaties eischen tweede front. De „Economist" waarschuwt tegen avontuur. Churchill heeft reden te over om een uit breiding van de algemeene nervositeit met alle beschikbare middelen tegen te gaan. Steeds hooger slaan de golven der ontevre denheid tegen de deur van Downingstreet no. 10, en bijna eiken dag melden zich daar vertegenwoordigers van vakvereenigingen met een of andere resolutie omtrent de op richting van het tweede front. Zoo stelde een arbeidersdeputatie vast, dat duizenden werklieden uit de bewapenings industrie met hun geestverwante kameraden van de Engelsche weermacht onder de leuze „Nu of nooit" tot de overtuiging zijn geko men, dat thans het oogenblik voor een Tab- ding op het continent is aangebroken. Het Lagerhuis, dat nog altijd onder dén indruk staat van het bezoek der 200 coip- munisten, die dezer dagen tot de wandel gangen waren doorgedrongen, tracht Chur chill tot een afdoend antwoord te bewegen, maar Sir Stafford Cripps verklaarde nadruk kelijk, dat de premier voorloopig niets op het hart heeft. De'Economist, de spraakbuis van de Engel sche financieele kringen, waarschuwt zeer dringendvoor het avontuur van een tweede front. Het optimisme, dat een deel vap de Britsche en Amerikaansche openbare meening den dag legt, wijt het blad aan de om standigheid, dat de „man in the street? het slachtoffer eener van officieele zijde gepro pageerde fantasie is geworden. Het blad komt dan tot de volgende conclusie: de mili taire macht van Engeland is nooit toereikend, zich met de militaire macht van het con tinent te meten. Het is een waanzin, het Kanaal over te steken, wanneer niet tevoren de reusachtige Amerikaansche troepencontin genten ter ondersteuning zijn aangekomen, men ons in theorie beloofd heeft.' Het beteekent zelfmoord, om met een gebrekkige voorbereiding tegen de modernste kustver- sterkingen op te rennen, waarin de vijand zit, die slechts op dit oogenblik loert. ENGELAND'S SCHULDEN AAN DE VER. STATEN. Naar uit Washington wordt gemeld, ver klaarde de Amerikaansche minister van handel, Jesse Jones, dat Engeland van de voor het in werking treden van de leen- en pachtwet ontvangen oorlogsleeningen ten bedrage van 106.250.000 pond sterling tot 31 Juli j.l. 9.700.000 pond sterling 'ïad te rugbetaald. Daar de deviezensaldi van Engeland vrijwel uitgeput zijn, rekent men in financieele Amerikaansche kringen in de naaste toekomst niet meer op yerdere noemenswaardige Engelsche terugbeta lingen. Het Italiaansche staatsblad publiceert een decreet van den minister voor de cor poraties, waarbij talrijke Engelsche en Amerikaansche petroïeummaa tschappij en, welke haar zetel in Italië hebben onder het beheer komen van de „Agip", de alge meene Italiaansche petroleum maat- t Cairo wordt gemeld, dat generaal SiriWüfred Lindsell benoemd is tot luite- nanj-generaal, en met de administratie in hetïMi'dden-Öosten is belast. Generaal Lindsell stond aan het hoofd van de voedselvoorziening en den vervoers dienst van het Britsche expeditieleger in Frankrijk in 1939-'40. -r- De Engelsche jongens en meisjes van 15 f jaar zullen worden voorbereid pp den ooiiog, zoo meldt de Engelsche nieuws dienst. Naar officieel wordt bekendge maakt, zullen zij met ingang van 21 Sep tember elk half jaar worden ingeschreven. Onder voorzitterschap van den Turlc- schen onderstaatssecretaris Dzjemal Jesjit is in het bureau van den premier een com missie gevormd, bestaande uit alle onder staatssecretarissen van alle ministeries, die zich zal bezighouden met de besluiten en voorstellen der regeeringsverklaring. Haar voornaamste taak ligt op het gebied der ravitailleering. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de 'Engelsche Koning uit de eerste hand een verslag over den mislukten veldtocht in Libye gekregen. Hij heeft n.l. generaal Ritchie, die, toen het bevel over het achtste leger voerde, in audiëntie ont- •angen. De inkomsten van den Zweedschen staat bedroegen in het begrootingsjaar 194142 jchappi volgens de voorloopige cijfers 2.26 milliard Kr. en waren nog 0.23 milliard Kr. hooger dan de recordopbrengst van het vorige iaar OFFICIEELE MEDEDEELINGEN De secretarissen-generaal van de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij maken, onder verwijzing naar de- in de Staatscourant van 7 Augustus 1942 opgenomen beschiking gebruikte machines 1942, welke voorschriften bevat betreffende het koo- pen. te koop aanbieden, te koop vragen, verkoo pen, afleveren en vervoeren van gebruikte ma chines, alsméde een opgavepllcht van niet meet- in gebruik zijnde machines, .bekend dal onder „machines" worden verstaan: a. eleetromotoren en generatoren met een vermogen grooter dan 1 KW., alsmede transformatoren met een vermo gen grooter dan 1 KVA; b. landbouwwerktuigen, zijnde machines, werktuigen apparaten voor den landbouw, den tuinbou\y of de veehouderij, ge heel of gedeeltelijk van metaal c. alle overige van metaal vervaardigde werktuigen, welke in be drijf mechanisch arbeidsvermogen opnemen ol afgeven, voor zoover zij, zwaarder zijn den 10>> Kg., met uitzondering van 1. diamantmachines; 2. machines, genoemd onder het hoofd „sectie grafische industrie", in de_tabel behoofende bij de „beschikking verwerkende industrieën 1940 no 2"; 3. machines voor tractie en vervoer langs den weg; 4. machines, welke vallen onder het be sluit „reservemateriaal V.V.O.". Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de „toelichtende circulaire gebruikte ma chines", welke de rijksbureaux aan de bij hen Ingeschrevenen toezenden en tevens op aanvrage verkrijgbaar is bij de rijksbureaux en bij de kamers van koophandel en fabrieken. Met nadruk wordt er op gewezen, dat op de machines, welke vallen onder de beschikking gebruikte machines 1942, de ijzer en staalbeschik king no. 9 niet van toepassing is; het verkoo pen en afleveren vap gebruikte machines aan een schrothandelaar mag niet geschieden zonder vergunning van den directeur van het bureau voor de metalenenVerwerkende industrie, Riouw- straat 174, 's Gravenhage. MOTORBRANDSTOF VOOR HET DORSCHEN. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat de schaarschte aan vloeibare motorbrandstoffen het onmogelijk maakt om. zooals het vorige jaar gebeurd is, ge legenheid té geven tot het aanvragen van vloei bare motorbrandstof voor het dorschen aan die genen, die zelf over motoren en garnituren be schikken. De provinciale voedselcommissarissen hebben de laak om voor hun provincies een górschpjC te ontwerpen, waarin met behulp van de beschik bare omgebouwde ganeratormotoren, alsmede van de eleetromotoren, de oogst kan wordej afgedorscht. Iedere belanghebbende dient zie) voor het afdorschen van zijn oogst in verbindljj te stellen met den provincialen voedselcommli. saris, of met de door dezen aangewezen instan. lies, om te vernemen, op welke wijze zijn oog», zal worden afgedorscht. De secretaris-generaal van het departement var, handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat ieder, die zich als hoofd-, neven- of bijbe. drijf bezigt houdt met hel verhandelen van je. bruikte machines, verplicht is i oor 22 Augusts 1942 van alle op 7 Augustus 1942 bij hem voor. radige gebruikte machines op daartoe bestemd} formulieren en, welke op aanvraag verkrijgbaat zijn bij de kamers van koophandel en fabrieken, opgave te doen aan het bureau voor de metalen, verwerkende industrie, Riouwstraat 174, venhage. Bij niet voldoen aan de bepalingen van de be. schikking gebruikte machines 1042 stelt men bloot: aan een strafrechtelijke vervolging grond Van het economischsanctiebesluit I94i De „toelichtende circulaire gebruikte machines", bij de kamers van koophandel en fabrieken ver krijgbaar, verschaft nadere bijzonderheden. De Provinciale Voedselcommissaris voor Noord- Holand brengt het volgende nog eens onder ds aandacht van verbruikers van kunstmeststoffen, Vele land- en tuinbouwers, zoomede veehou ders blijven in gebreke orrl aan de oproep, de kunstmestbonnen te komen afhalen, gehoor te geven en veroorzaken hierdoor onnoodig tijds- verlies en vermeerdering van administratieve werkzaamheden. Den verbruikers wordt dan ook dringend aan geraden aan het verzoek, vermeid op het tóewij. zingsbiljet, om de bonnen op den opgegeven da. turn af te halen, te voldoen. Alle toewijzingen, die 15 Augustus niet in ont vangst genomen zijn opde aangegeven fiatuq en zilting, vermeld op het toewijzingsbiljet oi niet afgehaald zijn bij den P.B.H., worden zondei uitzondering naar ons Bureau te Alkmaar - tourneerd en deze toewijzingen zullen eers zien moeten worden, alvorens wij ze weer nen verzenden, waardoor de betreffende verbrui kers kans loopen, eerst veel latei weer in de g> legenheid gesteld te worden om hun bonnen kunnen ontvangen. Ingeschreven als Persbericht No. S! Heden overleed geheel onverwachts onze geliefde Man, V.ader, Behuwd- en Grootvader Pieter Keemink in den ouderdom van" 58 jaar. IJmuiden, 9 Aug. 1942. Noorderkade 14rd. Uit aller naam: M. KEEMINK— KOOLE. De teraardebestelling zal plaats hebben op Donder dag 13 Aug. des nam. 2,30 uur op de Bijzondere Be graafplaats te IJmuiden. Vertrek huis nam. 2 uur. Handelsinstituut vraagt: Leeraar M.O. Frans en Engels Bekend met hand.corresp. Leerares Machineschrijven en Stenografie Brieven no. 8234 Bur. v. d. blad. Trimmen, Plukken, Wasschen, Scheren. Kynologische Inrich ting „De ijdeltuit" JEBR. VEENINGA J^COBIJNESTRAAT 10—18 TELEF. 13265, HAARLEM. I STENO, clubles 3.60 p. m. TYPEN, aanv. elke week. N AANSLUITING OP M.U.L.O., H.B.S., GYMN. Voor jongens: Steno-typist; Correspondent, Boekhouder- corresp. Voor meisjes: Steno-Typiste; Secr. (alg. of part.). .Dagles. Prosp. gratis - Oude Gracht 71 Spekstraal 14, Tel 10839 Trekkers: voor werkzoeken den en aangeboden betrek kingen 3 tot 6 m.m. 24 cent, elke m.m. meer 4 cent. Alle' andere advertenties van particulieren ln de zelfde ru* briek: 3- tot 6 m.m. 36 cent, elke' m.m. meer 6 cent Personeel gevraagd FLINKE JONGEN gevraagd, 14—16 jaair, voor de rijwileOistall- Mug Velserbaid. Aanmelden nu 6 uur. Mevr. Warmclink, v. Tuyl'Iweg 32, vraagt een MEISJE voor de morgenuren. Gevraagd FLINKE WERK STER) 2 dagen p. week, Jac. Caitslaan 2'5, Driehuis Diversen Jong echtpaar met 1 kind zoekt WONING of ged. v. won. Liefst omgeving Velsen, Votee rt- Noiord. Brieven No. T 473 bur. van dit blad Diversen te koop TE KOOP AANGEB.t 2 p. d.- sohoiemen m. 40. groot damast ta. feltïaken, pr. k-wal, en fdetssLoel- tje. Na 4' uur. Adres te verin. bur. van diit bifed Te kiooip paar zwarte DAMES SCHOENEN z. g. a. n. f 9. P'ïie- nema.n, IJmuiderstraatweg 2'7 IJmuiden Te koop"' aangeb. REGENWA- TER,TON inh. 200 Liter, Dorps straat 12, Castirleum TE KOOP AANGEB.: eom.pl. ameubl., best. uit 6 st.. buffet uitfschuiftafel, spiegel en sche merlampDompstr, 12, Castricuim Te koop pr. donkerblauwe DA MESSCHOENEN z. g. a. n„ m. 41, houten zool, f 3. Fultonsbr. 11 IJmuiden Te koop MODERN RADIO- TOESTEL, merk Erres. Aeaoia- straat 20, IJmuiden Oost Te koop \1 paar witte RUB BER OT3ELAARKEN. Zeeweg 199 IJmuiden Oost In blik bewaren altijd, voorraad! EENVOUD Meest kenmerkend van een -SWAALF- monument is zijn strenge eenvoud Zonder overbodige ornamentiek, zon der overlading trachten wij tot een ontwerp te komen, dat later niet aav •"-vvenskvnebt: zal inboeten C J*/. S/s Y/s/? y TOONZAAL HAARLEM; KLEVERLAAN 5B./ GRAFMONUMENTEN TOONZAAL HAARLEM; KLEVERLAAN 38. TEL. 10298 TOONZAAL IJMUIDEN: KENNEMERLAAN 3c ELEC STEENHOUWERIJ JUDITH LEYSURSTR. 19, 21. 54 Laat uw haar nooit verven Hel gebruik van ALADIN geeft binnen korten tijd uw haren hun oorspronkelijke kleur terug. Overal verkrijgbaar (kappers, drogisten, parfu.neriezaken). Prijs f 2.25 per 1/1 flacon. n franco op ALADIN: Havenstraat 183, Rotterdam, Telefoor 276C5. ALADIN IS GEEN VERF EN IS ONSCHADELIJK! Actief Agent voor Haarlem gevraagd 0 Mode Academie KLEVERPARKWEG 130 - HAARLEM - TELEF. 14802 Begin September speciale cursussen in patrQoiï teekenen en ontwerpen van costuums voor eigen gebruik. Opleiding examen Ned. Mode Vakbond als Costumïère, Coupeuse en Leerares. AANMELDING LEERLINGEN NA 20 AUGUSTUS. demnatmliewjPankoei Roehüm Deze demonstratie bewijst U, welke heerlijke gerechten U ook thans nog kunt bereiden met een mini mum aan grondstoffen. bij de firma CAMPLAAN 2 HEEMSTEDE VAN 10 UUR V.M, TOT 6 UUR N.M. Schouwburgstr. 39 (voorh. Wilhclminastr.) Haarlem, Tel. 15814 Alle Talen, Conversatie, Praktijk-examens, Privé- en Clublessen, Zorg dat U ziek nooit kekoeft te verwijten: V/ai ikmooh VOORZICHTIGER'geufeejt! Kleeden kloppen is goed, maar te veel of hardhandig kloppen is uit den booze. Perzische kleeden mogen heelemaal niet worden geklopt, zij moeten zorgvuldig geveegd worden of wanneer U ze met den stofzuiger behandelt: steeds met de vleug meel Pas ook op dat Uw kleeden niet te veel te lijden hebben van de stoelpooten. Zet Uw stoelen niet steeds op dezelfde plaats, dat geeft op den duur een zwakke plek in Uw kleed. Het is op het oogenblik zeer moeilijk een nieuw kleed te krijgen, vergunning voor aanschaffing daarvan wordt slechts in geval van dringende nood zakelijkheid verstrekt. Daarom: Publicatie van h$t Geparlement v, Handel. Nijverheid on Seheepveart

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 4