Haarlemsche Courant Omsingelingsslag in bocht van den Don. Labour acht Britsch beleid inzake Indië overijld. Postbeambte stal suiker- toewijzingen uit brieven Geringe activiteit in Egypte 287e Jaargang No. 187 Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,75, losse nummers 6 cent. Advertentie» 3—15 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prUs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. B cent p. m.m. HUE.: Grafische Bedrijven Oamlate. Wnd. Hoofdredacteur! 3. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Dinsdag II Augustus 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93, Bijkantoor: 5oenda« plein 37. Tel. Directie 13082. Hoofdredactie 15054. Redactie 10600, Administratie 10724. 14825. Soendapleln 12230. Postgiro 134938. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Oliegebied van Maikop waarschijnlijk onbeschadigd in Duitsclie handen. Sowjet-tegenaanval in hooge Noorden verijdeld. In het Westen: gevecht tusschen kleine marine-eenheden in het Kanaal. Luchtactie boven Osnabriick en de Engelsche Midlands. Roemenen veroveren havenstad Jeisk. Het opperbevel der Duitsdhe weer macht maakt bekend: De aan de Oostkust van de Zee van Azof opereerende Roemeensche cavallerie heeft gisterochtend na kor ten strijd de havenstad Jeisk aan de Zee van Azof ingenomen. Omtrent de inneming deelt het op perbevel nog mede, dat met de haven stad Jeisk tevens obk het schiereiland vap denzelfden naam is gezuiverd van bolsjewisten. De stad met haaf 50.000 inwoners is van belang wegens haar graanhaven. Voorts ziin hier talrijke levensmiddelenfabrieken en hout-, leer- en wapenbedrijven geconcen treerd. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Zooals- reeds in een extra-bericht den negenden Augustus is medegedeeld, heb ben Duitsche divisies infanterie, op voor treffelijke wijze gesteund door formaties van de luchtmacht,, na buitengewone marschprestaties en in harde gevechten bij tropische hitte diepe stellingen ten Noorden van de Koeban doorbroken en de voor de vijandelijke bewapeningsindustrie belang rijke hoofdstad, van het gebied van de Koe- ban, Krasnodar,1 ingenomen. De stad Maikop,' het centrum van het belang rijke petroleumgebied aan den Noordelij ken rand van de Kaukasus, werd door gnelle formaties in stormloop genomen. In snellen opmarsch naar het Zuid-Oos ten hebben snelle troepen de stad P j a t i- gorsk ingenomen. Ten Zuid-Westen van Stalingrad heeft de vijand zich wanhopig verzet. Zijn tegenaanvallen mislukten in harde gevechten. In de groote bocht van den Don werd een sterk vijandelijk leger ten Westen van Kalatsj ingesloten. Her haalde pogingen tot uitbreken bleven zonder succes. Formaties vliegende ar tillerie brachten den ingesloten en op nauw gebied samengedrongen vijande lijken strijdkrachten zware verliezen toe. Bovendiien werden troepen- en mate- riaalinsohepingen aan de Noord-Kaukasi- sche kust door de luchtmacht met effect gebombardeerd. Daarbij brachten ge vechtsvliegtuigen in de haven vanT o e a p- s e een koopvaardijschip van 400Crbrt. door bomtreffers tot zinken en beschadigden een ander schip zwaar. Verdere aanvallen waren gericht op spoorwegmstallaties ten Zuiden van §talingrad. Een Sowjet- russische pantsertrein werd vernietigd, ien Zuid-Oosten van R z j e f zette de vijand zijn aanvallen voort. Zij werden m verbit terde gevechten afgeslagen en hierbij wer den 34 vijandelijke pantserwagens vernie- 41 Aan het Egyptische front is op het oogenblik slechts geringe plaatselijke ge- veohtsactie. Na eenige in militair opzicht zonder ef fect gebleven storingsvlwchten boven het Noord-Duitsche kustgebied en West- Duitschland heeft de Britsche luchtmacht Zondagnacht wederom West-Duitsch ge bied aangevallen. De burgerbevolking leed verliezen. In eenige plaatsen, hoofdzakelijk in woonwijken van de stad Osnabruck, ontstond materieele schade en schade aan gebouwen. Vijf der aanvallende bommen werpers werden ten val gebracht. De luchtmacht bestookte Zondag troe penschuilplaatsen en voor de oorlogs industrie belangrijke installaties aan de Engelsche Zuidkust met bommen van zwaar kaliber. In den nacht van 9 op.lü Augustus werden bewapemngsfabrie- ken in de Midlands en werf- en dokinstallaties aan de kusten van Enge land gebombardeerd. - In de vroege ochtenduren van den ne genden Augustus kwam het m het Ka- na a 1 wederom tot een gevecht tusschen Duitsche mijnenzoekers en Bntsche motor- torpedobooten. Op een motortorpedoboot werd een voltreffer geplaatst. Een andeie motortorpedoboot bleef met sterke rook ontwikkeling brandend liggen. Nöar het opperbevel voorte mede deelt, hebben Zondag aan het front aan de IJszee Duitsche stuka s gereed staande bolsjewistische troepen ten Westen van de baai van Kanda- 1 a k s j a aangevallen. De vijand had in dit onbegaanbare ge bied, met moerassen en tallooze kleine waterwegen, de laatste dagen troepen en omvangrijk oorlogsmateriaal bye inge bracht voor een aanval op de Duitsche stellingen. Duitsche verkenningsvliegtuigen hadden in nauwe samenwerking met het leger deze gereedstaande vijandelijke troe pen ontdekt. Aan de hand van deze waar nemingen hebben Zondag Duitsche Stuka s in een geconcentreerden aanval de vijande lijke strijdkrachten met bommen van zwaar kaliber bestookt, waardoor de vijandelijke troepen uiteen werden geslagen eni de bolsjewisten zware bloedige verliezen De Führer heeft den generaal der pant sers, Kempff, bevelvoerend generaal van een pantsercorps, als 111-den soldaat van' de Duitsche weermacht, het Eikenloof van het Ridderkruis van het IJzeren Kruis ver leend. De Führer heeft eveneens kapt. Hacke, Staffelkapitan in een jachteskader. onder scheiden met het Eikenloof van het Rid derkruis van het IJzeren Kruis. Kapt. Hacke was de 109-de Duitsche militair, die deze onderscheiding kreeg. Dultsch commentaar. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Met Krasnodar, het belangrijke industrie centrum, en Maikop, dat temidden van het op twee na belangrijkste petroleumgebied der Sovjet-Unie is gelegen, zijn twee be langrijke grondstoffengebieden voor de bol sjewisten verloren gegaan. Het schijnt, dat de verovering van Maikop met zulle een groote snelheid in zijn werk is gegaan, dat de bolsjewis ten hier geen gelegenheid hebben ge had verwoestingen aan te richten, al thans heeft men hier geen berichten daaromtrent ontvangen. Dat beteekent, dat den Duitschen troepen een belang rijk petroleumgebied in handen is ge vallen, hetgeen voor de voortzetting van den oorlog van de grootste beteeke- nis is. Wat opvalt is, dat de operaties in den Zuidelijken sector een ander beeld vertoo- nen dan die welke men tot dusver in het Oosten heeft kunnen zien. Hier geen groote omsingelingsslagen, doch een voortdurend achternajagen van den vijand in een waar lijk bewonderenswaardig tempo. Met het bereiken van de Noordelijke uit- loopers van den Kaukasus worden de Duit sche en verbonden troepen weder voor ge heel andere eischen gesteld dan in- het daarvoor gelegen vlakke terrein, dat zich uitstekend leende voor het optreden van pantserformaties. Dat echter het bergachtige terrein voor de Duitsche legers geen onover komelijke moeilijkheden behoeft op te le veren, hebben de prestaties tijdens den oorlog op den Balkan bewezen. Gelijkschakeling <ler Britsche en Ara. oorlogsindustrie. Einde Juli j.l. ward te Londen overge gaan tot de oprichting van de Combined Production and Resources Board, naaat ein de Juni j.l reeds te Washington tot een soortgelijke oprichting werd overgegaan. Dc nieuwe organisatie dient ter voorbereiding van een gelijkschakeling van de Britsche en Noord-Amerikaansche oorlogsindustrie en beteekent een uitbreiding van net reeds be staande bureaucratische apparaat, zooals dit tot dusverre bestond in de Combined Munitions Assignment Board en de Combi ned Shipping Adjustment Board. Dat de jongste uitbreiding te Londen eerst een maand na de oprichting te Washington heeft plaats gevonden, heeft in Britsche kringen eenige ontstemming gewekt. Duitschland wint op alle fronten. 13 koopvaarders en een torpedojager tot zinken gebracht. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt in een extra bericht het vol gende bekend: De laatste 3 dagen hebben de Duitsche onderzeebooten op den Allantisehen Oceaan opnieuw groote successen gebracht. Een voor Engeland bestemd convooi. dat door torpedojagers, bewakingsvaartuigen en vliegtuigen krachtig beschermd werd, heeft door de steeds herhaalde aanvallen overdag en des nachts van onze duikbooten, ondanks het feit, dat de actie veelvuldig door het slechte zicht werd belemmerd, zware ver liezen geleden. Zes schepen met een gezamenlijken in houd van 41.000 brt., alsmede een torpedo jager werden tot zinken gebracht en 7 andere schepen getorpedeerd. Men mdet aannemen, dat een groot deel van deze schepen verloren is gegaan. Hierbij hebben jeugdige duikbootbemanningen hun eerste proef van bekwaamheid afgelegd. Voorts verloor de vijand voor jde Ameri- kaansche en voor de West-Afrikaansche kust 7 schepen met een gezamenlijken in houd van 45.231 brt.; drie andere schepen en een torpedojager werden door torpedo treffers beschadigd. Een deel van deze sche pen bevond zich met oorlogsmateriaal ge laden op reis van Amerika naar Egypte. Daarmede heeft de vijand de laatste 3 dagen 13 schepen met en gezamenlijken inhoud van 86.23Ï brt. en een torpedojager verloren, terwijl 10 schepen met een ge zamenlijk en inhoud van ruim 48.000 brt. en nog een torpedojager beschadigd werden. GOUDUITVOERVERBOD IN ZWITSERLAND De gouduitvoer uit Zwitserland is met in ging van Zaterdag j.l. door de regeering ver boden. Als oorzaak voor dezen maatregel wordt genoemd het feit, dat omvangrijke ar bitrages met verschillende Europeesche lan den in de laatste weken tot een sterke goud onttrekking hebben geleid. Guatemala is Zaterdag door een aard beving geteisterd, die de grootste genoemd wordt sedert de catastrophe van 1918. Een aantal historische kerken werd getroffen. Tot dusver^ is bekend, dat 8 personen het leven hebben verloren en 40 gewond zijn. In het Sportpark te Deventer hield de Jeugdstorm Zondag de eerste landelijke athle- tiekkampioenschappen, welke door den Rijkscommissaris en vele andere Duitsche en Nederlandsche autoriteiten werden bijgewoond. Tijdens de toespraak van Hoofdstor- mer Van Geelkerken. V.l.n.r.: Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart; de leider van de N.S.B., ir. A. A. Mussert en de landelijke leidster van, den Jeugdstorm, mevr. v. Eek. (Stapf Borrius Pax Holland-c) Nieuwe burgemeesters. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft de volgende personen tot burge meester benoemd: W Pot, fabrikant te Sneek, tot burgemeester vanMuntendamH. Sie- ling, koopman te Grqhingen, tot burgemees ter van Usquert; J. Oterdoom, magazijn meester te Winschoten, tot burgemeester van Finsterwolde en B. H. G. Pisters, gemeente ambtenaar te Valkenburg, tot burgemeester van Elsloo. KORT NIEUWS Te Bussum heeft de 37-jarige L. een vrouw, met wie hij een liefdesverhouding had gehad, met een mes een diepe steek in de wang gegeven, waarna hij zichzelf eenige steken in dén hals toebracht. Beiden werden naar een ziekenhuis overgebracht. De toe stand van den man is levensgevaarlijk. In een pension te Leiden is een 23-jarige loopknecht uit Rotterdam aangehouden, die er met een bedrag van f 5400, dat hij voor zijn patroon naar een bank moést brengen, van door was gegaan. Hij had kans gezien in tien dagen tijds meer dan f 3000 te verteren! Menigte te New-Delhi tracht paleis van Onderkoning te naderén. Ernstige ongeregeldheden in vele steden en provincies. Nieuwe arrestaties. Londen gedeprimeerd. Gandhi, de „Quisling". Naar de Britsche berichtendienst uit New-Delhi meldt, is een afdeèling po litie opgetreden tegen een menigte bte- toogers, die door de hindernissen aan den voet van den heuvel, waarop het huis van den Onderkoning is gelegen, heen gebroken was. Bij de ongeregeldheden' van Maan dag in Bombay zijn 27 personen ge wond. Het aantal dooden en de verlie zen der politie zijn nog niet bekend gemaakt. Zondag zijn 11 personen ge dood en 49 gewond, terwijl 22 inspec teurs van politie en 69 agenten gewond zijn. In vele provincies en in bijna alle ste den van eenige beteekenis 'in Indië is het tot ernstige ongeregeldheden gekomen. In Bom bay en bok in andere steden zijn bijna alle zaken gesloten en in alle gebieden, waar ongeregeldheden voorkomen, heeft de Brit sche regeering den staat van beleg afge kondigd. De'Britsche regeering van Indië heeft intusschen Gandhi gescheiden van zijn politieke vrienden. Nehroe en Azad zijn van Poena naar andere plaatsen overge bracht en óok Gandhi zal waarschijnlijk naar elders gevoerd worden. De door het Congres voorbereide beweging van boycot van Engelsche goederen is begonnen. Volgens persberichten uit Bombay is het niet gelukt te verhinderen, dat zich nieuwe betoogingen hebben voorgedaan. Door de straten trekken groote Indische optochten, die roepen: „Boycot de Britsche goederen". „Verlaat Indië". Etalageruiten van Britsche winkels werden ingeslagen. Het tram- en autoverkeer in Bombay is bijna geheel stil gelegd. In het centrum der stad is een auto uitgebrand en ook in andere deelen der stad zijn branden ontstaan. Stakingen en sabotage. Na de arrestatie der Indische congresleden is in enkele jutefabrieken in de Noordelijke voorsteden van Calcutta het werk neerge legd. Sinha. de vroegere Congresleider, is ge arresteerd. In Karatsji zijn alle markten ge sloten. De studenten van de scholen en col leges uit die stad zijn uit de leslokalen weggebleven. Alle plaatselijke Congres commissies in den staat Mysore en in de provincie Madras, zijn verboden. Uit ver schillende gebieden der provincie Madras is bovendien de arrestatie gemeld van een aantal prominente Congresaanhangers. In Dakar in de omgeving van Bombay heeft de Britsche pplitie het vuur geopend op een groote menigte Indiërs, die weiger den uit elkander te gaan. Britsche patrouil les doorkruisen het gebied, waarin Zondag onlusten plaats vonden. In het gebied van Kaldadevi werd een Britsche graanopslag- plaats in brand gestoken. In de omgéving van Dakar werden steenen naar treinen geworpen. Twee treinen werden tot staan gebracht. Achttien f abri elfen hebben het werk neergelegd. Het centrale secretariaat van het Al-In dische congres in Allahabad is door Brit sche politie bezet, die de documenten van het Congres in beslag heeft genomen en sorteert. Vele Indiërs leggen het werk neer. Boycot Britsche goederen Britsche reactie. Naar uit Londen gemeld wordt, is het Britsche kabinet Maandagochtend in een vrij langdurige zitting bijeengeko men, teneinde te beraadslagen over den toestand in Indië. Met hetzelfde doel is tegelijkertijd de Labourparty bij eengekomen. Van den kant van deze partij is inmiddels bekend gemaakt, dat zij de maatregelen van de Britsch-In- dische regeering „overijld" acht. Engelschen zetten te Bombay geregelde troepen in. Vijftien doodenzestig gewonden. Verduistering opgeheven. Volgens de laatste berichten, zijn gis teren bijna 60 personen te Bombay naar de ziekenhuizen gebracht, de meesten met schotwonden. Het aantal dooden sedert het begin der onlusten is tot 15 gestegen. Het aantal stakingen is toe- gepomen. De Engelschen maken thans ook gebruik van geregelde troepen om de ongeregeldheden, vooral in Bombay, te onderdrukken. In deze stad alleen hebben de werklieden van 18 katoenfabrieken het werk neerge legd, Op alle markten van Bombay ligt de handel stil. In het textielcentrum Ahmeda- bad zou een groote staking zijn uitgebroken In een communiqué van de regeering der provincie Bombay wordt gezegd, dat Maan dagmiddag pogingen zijn gedaan om de 'wijk Baroda en het station van den centraal- Indischen spoorweg te Dadar in brand te steken. In drie politieposthuizen is brand gesticht. Verscheidene telefoondraden zijn doorgesneden en er zijn brievenbussen.weg- genomen. Alle verduisteringenbepalingen zijn voor een weekopgeheven, opdat de politie ongehinderd maatregelen kan nemen Op een postkantoor werd een aanval ge daan. Motorpolitie verstrooide de mbnigte. In het Noorden en het Oosten der stad vond men verscheidene autobussen, die dooi1 hun bestuurders in den steek waren gelaten Talrijk voertuigen zijn ernstig beschadigd HONGERSNOOD ONDER EGYPTISCHE ARBEIDERS. Volgens een bij het Egyptische ministerie voor de ravitailleering ontvangen rapport heerscht onder de voor de Britsche militaire autoriteiten werkende Egyptische arbeiders in de kanaalzóne hongersnood Ook de ge zondheidstoestand der in dienst van de Brit sche strijdkrachten werkende Egyptenaren laat, volgens een bericht uit Tunis, zeer te wenschen over. Verwacht wordt, dat de Labourparty zal eischen, dat het parlement terstond bijeen geroepen zal worden voor het aanhooren van een uitvoerige verklaring over de In dische politiek der regeering. Het orgaan der Eartij, de Daily Herald, schrijft over de ge- eurtenissen in Indië, dat nu juist gebeuren zal. wat de Britsche regeering heeft willen vermijden, n.l. dat door de geweldmaatre- gelen de gebeurtenissen in Indië thans el kaar overhaast zullen opvolgen en dat meer dan ooit ongeregeldheden verwacht moeten worden. Na de arrestatie van Gandhi heerscht in Londensche kringen, die bijzonder belang hebben bij de Indische kwestie, een gede primeerde stemming. De arrestaties in Indië zijn, naar het blad verder meldt, in zeer nauw contact met de Londensche regeering geschied. Het is te bereuren, dat de Indische Con gresleiders niet reeds sinds jaren in de ge vangenis zitten, aldus de Daily Mail. Het blad schrijft', dat er voor den Britschen on derkoning in Indië slechts twee mogelijk heden zijn, n.l. Gandhi's ultimatum aan vaarden, of energiek optreden. De eerste maatregel, zoo gaat het blad verder, zou moeten zijn de Congresleiders te depor- teeren. Gandhi is een doorgewinterd politï- cus en het tijdstip is thans gekomen hem en zijn aanhangers te beschouwen als de „Quislings", die zij zijn, want Gandhi is er slechts op uit voordeelen voor ziin partij te vèrwerven. De News Chronicle schrijft, dat de eerst volgende dagen in Indië critiek zullen ziin. De Daily Sketch is van meening, dat de drastische Britsche actie in Indië geenszins een einde gemaakt heeft aan den gevaar lijken toestand. De Dgily Herald schrijft: Zonder Indië kan China nauwelijks bereikt worden, de verbinding met Australië bemoeilijkt ziin en zou het moeilijk zijn de legers in het mid denoosten te ravitailleeren. Rede van Britsch minister voor Indië. In .een radiorede heeft de minister voor Indië; Amery, over den toestand aldaar het volgende verklaard: Indien de actie van het Congres succes zou hebben opgeleverd, zou de geheele oor logsinspanning van Indië zijn stilgelegd, zou de bewapening zijn belemmerd, zou de aanleg van vliegvelden zijn stopgezet en zou het leger tot nietsdoen veroordeeld zijn. Zulks zou verraad be teekenen jegens China en Rusland. Het zou beteekenen, dat Indië zichzelf in de „slavernij der Japanners" begaf. Dat wilden de Congresleiders tot stand brengen. Ten aanzien van deze uitdaging en be dreiging moest de Indische regeering snel en krachtig handelen, alvorens de actie be gonnen wordt. Dat is ook gebeurd. Bij de straffen heeft de Indische regeering zich beperkt tot maatregelen, die er op gericht waren, erger te voorkomen. Verklaring van Bose. Naar aanleiding van de jongste gebeur tenissen in Indië heeft Soebhas Chandra Bose de volgende verklaring afgelegd: Wegens de „misdaad" de vrijheid van Indië te hebben geëischt, zijn Mahatma Gandhi en een aantal andere leiders in de gevangenis geworpen. Van groote internationale beteekenis is het feit, dat de Britsche regeering. terwijl zij in de wereld rondbazuint voor vrijheid én democratie te striiden, in eigen rijk .de leiders van een volk in de gevangenis werpt, alleen wegens de misdaad hun natio nale vrijheid te hebben geëischt. Dit moet het laatste noodzakelijke argument leve ren om alle niet vooringenomen mannen et) vrouwen in de geheele wereld te over tuigen dat Engeland feitelijk slechts strijdt voor zijn eigen imperialistische belangen ep.de oude orde. die daarop is opgetrokken. Jk, twijfel er niet aan, dat in dezen strijd tusschen het in slavernij levende Indië en het imperialistische Engeland de sympa thie van de beschaafde wereld op overwe gende wijze aan de zijde van Indië zal zijn. In dit moeilijke uur wil ik mijn landgenoo- ten in Indië en in het buitenland toeroepen: „Het signaal voor den laatsten slag voor onze nationale bevrijding heeft geklonken. Iedere man, iedere vrouw en elk kind moet aan dezen strijd deelnemen, onverschillig welk lüden en welke opofferingen dit moge beteekenen. Iedere gedachte aan een com promis, elk dralen en talmen moet worden opgegeven. Proces met 21 verdach ten voor het Duitsche Obergericht. Het Duitsclie Obergericht te Utrecht lieeft gisteren een begin gemaakt met het proces, dat waarschijnlijk deze geheele week zal duren en waarbij 21 Nederlanders, o.w. elf joden, betrokken zijn. Het gaat hier om een fraude met suiker- toewijzingen, waarvan de hoofdverdachte is de 38-jarige Stephanus Monnier, ambte naar bij de P.T.T. in Den Haag. Verder strekt deze zaak zich uit voornamelijk over dc steden Den Haag en Amsterdam, terwijl in het bijzonder kleine zakenlieden erbij betrokken zijn. Allereerst werd de hoofdverdachte Mon nier gehoord, wien diefstal van twee aan- geteekende brieven ten laste was gelegd.v Verdachte vertelde, dat hij als ambtenaar van de P.T.T. weinig verdiende en o.m. niet de kosten kon totalen van de verple ging van zijn negen-jarig zoontje, dat aan asthmatische aandoeningen lijdt. Hierdoor was verdachte in schulden ge komen en op een kwaden dag had hij zijn vroegeren buurman Brugman, die in Afrika gewerkt had en wat geld had overgespaard, ontmoet en van hem geld ter leen ge vraagd. Brugman echter wilde niet direct met dit plan accoord gaan en stelde Mon nier voor een handeltje in postzegels te beginnen. Toen dat niet gelukte, gaf Brug man Monnier gèld. Dit geld kon Monnier aan Brugman niet tijdig terugbetalen. Daar door kwam hij er toe een aangeteekenden brief onder diensttijd uit de controle te ha len en deze te eigen bate aan te wenden. In dezen brief, afkomstig van de Nederland sche Meelcentrale en gericht aan een van haai» firmanten, bevonden zich drie suiker toewijzingen. ieder van 500 kg. Monnier gaf aan Brugman een toewij zing, ontving daarvoor 400,en loste al dus zijn schuld af. Naar hij verklaarde, heeft hij de tweede toewijzing verkocht voor 50 guldeh en de derde uit angst verbrand. Een en ander speelde zich af in de pe riode van 10 tot 20 Januari. 28 Januari echter stal Monnier wederom een aange teekenden brief van de Nederlandsche Meelcentrale. Daarin bevonden zich zeven toewijzingen, ieder van 1000 kg. Brugman, die zich voor deze zaak interesseerde, zeide aan Monnier. dat hij de toewijzingen wel aan iemand in Amsterdam kon verkoopen. Brugman schijnt inderdaad naar Amster dam geweest te zijn en met verschillende personen te hebben onderhandeld, maar zijn verklaringen maakten een dusdanigen twijfelachtigen indruk, dat de president ten slotte, toen B. zich heelemaal in zijn woorden verstrikt had, een einde maakte aan het verhoor. Wat B. mededeelde, kwam in het kort hierop neer, dat hij in een café aan zeke ren Joodschen Bakker, Hoed genaamd, een toewijzing had verkocht, terwijl hem in dit cafe, drie toewijzingen waren afge perst, zonder dat hij daarvoor geld had gekregen. De president merkte op, dat uit de verklaringen van alle andere verdachten "himmer afpersing ter sprake is gekomen ep dat B. beter deed. nu maar voor de waar- beid uit te komen. B. hield echter vol, dat er met die drie toewijzingen was gezwen deld, zoodat ten einde raad te volgende ver dachte, Hoed, werd gehoord. H. deelde mede, dat hij drie toewijzingen van Monnier had gekocht en wel voor 1200 gulden en dat hü -deze wéér had verkocht aan de Joden Elias Hamme. Samuel Brille- slijper en een zekeren Voskamp uit Mon ster. De zitting werd hierna geschorst. Hore Belisha gispt oneeniglieid der Geallieerden. Wat de Sowjet-Unie inmiddels h^eft verloren. „Oneenigheid heeftde Geallieerden in hqt grootste gevaar gebracht" zoo schrijft de vroegere Britsche minister van oorlog, Hore Belisha in een artikel voor het Argen- tijnsche dagblad „Razon". Door dralen en aarzelen heeft de Sowjet-Unie als bond genoot reeds sterk aan waarde verloren. Van het gehele Russische machtspoten- tieel-bevond zich eind Juli in handen van de Asmogendheden 30 procent der bevol king, 36 procent der graangebieden, 37 procent der spoorwegen, de helft van de voorraden steenkool, ijzer en bauxiet, 60 procent der staalfabrieken en 70 procent de# machinefabrieken. De Asmogendheden hebben hun vijanden systematisch achter elkaar uitgeschakeld. Zuid-China is practisch reeds een beleger de vesting. Hetzelfde zal spoedig voor Rus land gelden. De verbindingslinie over de Noordelijke IJszee loopt groot gevaar en de weg door de Perzische Golf wordt door het optrekken der Astroepen in den Kaukasus rechtstreeks bedreigd. De hulp der Ver. Staten en Groot-Brittannië aan de Sowjet-Unie moet zich dientengevolge tot een minimum beperken. Het Russi sche front is voor alle Geallieerden in ge lijken mate van de grootste beteekenis. Washington en Londen zijn zich sinds het begin van het Duitsche offensief van Von Bock volkomen van de draagwijdte daar van bewust geweest. Desondanks is men niet tot handelen kunnen komen. Tenslotte stelt Hore Belisha de vraag, wie er verantwoordelijk is voor het „onge looflijke falen der Geallieerde oorlogs voering." TWEEËRLEI. D. Wij ontvingen een brief, waarop wij met genoegen met een enkel woord ingaan, in de eerste plaats omdat de schrijver een man van goeden wille blijkt te ziin. die op komt voor zijn eerlijke meening en voorts, omdat hy zijn brief onderteekent en daar mee een verheugende uitzondering vormt op de vele lafaards, die ons dagelijks hun gc- blokletterde anonieme briefjes zenden. Hü treft een vergelijking tusschen de strijdmethoden van den Engelschman en den Duitscher en concludeert, dat de En gelschman den gewelddacigen oorlog schuwt. De Engelsche strijdgeest aldus de schrijver openbaart zich in de spor tieve ontmoeting, niet in die met de wa pens en wanneer internationale conflicten dreigen, is hij er op uit, deze tot een econo- mischen oorlog te herleiden.' Is dit laf en onmenschwaardig? zoo vraagt hij. Daartegenover staqt de nieuwe geest, die den strijd der volken in bepaalde omstan digheden verdedigt. Ofschoon de schrijver niet in een nadere aanduiding treedt, is het duidelijk, dat hü hier de Asmogendheden op het oog heeft, die volgens hem den mili tairen oorlog hebben verkozen boven den economischen. Deze tegenstelling scheppen is even men- schelijk alskortzichtig. Een strijders- geest, die den gevveldloozen strijd verkiest boven den kamp. waarmede menschen- levens gemoeid zijn, zal in het algemeen hooger aanslag verdienen dan een mentali teit, die zich niet bekreunt om wonde of dood. Daar zijn we het gemakkelijk over efens. Maar, Er is een strijd, die meer slachtof fers maakt en grooter offers vergt dan de kamp met de wapens. Dat is de strijd, die in de centra van wereldhandel en grootkapi taal wordt gestreden, den strijd, waarin met één pennestreek duizenden en duizenden onschuldige arbeiders werkloos worden ge maakt, honderdduizenden aan armoede, on dervoeding en ander levensleed worden prijsgegeven en het winstpercentage van grooter gewicht wordt geacht dan het be staan van een nabuurvolk. Het is de strijd, waarin het egoïsme boven alles victorie kraait en het levensrecht van anderen met voeten wordt getreden, het egoïsme, dat halve en heele wereldfleelen voor zichzelf opeischt en een broedernatie opsluit in mu ren van tolheffing en economisch isolement. 't Is waar, deze strijd brengt geen soldaat in 't geweer en geen oorlogsschip in de vaart, maar drukt alle leven, dat óók een eerlijke kans vraagt, dood in een bloed- loozen oorlog, die niettemin meer slacht offers eischt dan het hevigst treffen te land of ter zee. Men noemt dit den "economischen oorlog en nu is het van betrekkelijk weinig be lang, of in het verleden deze strijd werd gevoerd tusschen een directie en haar per soneel, of een trust en een arbeidersorgani satie of een wereldmacht en een hongerend nabuurvolk, hoofdzaak is, dat een nieuwe gedachte zich heeft baangebroken, die ver staan heeft, dnt tegen dezen geesel van den modernen tijd de open strijd, moet het zijn ook de strijd die het offer van goed en bloed vraagt, gewettigd is. Is de economische strijd laf en onmensch- waardig? vraagt onze correspondent. Ons antwoord is: Gij hebt de juiste woorden ge bruikt. Ja, de economische strijd die Enge land voerde, is laf en onmenschwaardig en vooixeen nieuwe, betere wereld is de sim pelste veldsoldaat. die zijn leven veil heeft om den economischen oorlog in zijn huidi- gen vorm kapot te maken, meer waard dan de meest sportieve figuur;, die medewerkt aan of berust in het menschonteerend sy steem, dat dezen oorlog veroorzaakte en na de vergadering, waarin God weet hoeveel onschuldigen tot maatschappelijken nood werden gebracht, een partijtje tennis!» of paard rijdt omdat dit zoo wellevend en zoo sportief is. Italië's verliezen in Juli Britsche verlieslijst van Tob roek Het Italiaansche weermachtbericht luidt: Zwakke activiteit van land- en lucht strijdkrachten aan het Egyptische front. Britsche vliegtuigen lieten bommen vallen op eenige centra van achterwaartsche ver bindingen, waarbij vijf burgers' van Libye werden gedood. De schade was gering. De luchtmacht van de As ondernam overdag en des nachts aanvallen op vliegvelden op Malta. Het Engelsche ministerie van oorlog maakt thans bekend, dat bij de inneming van Tobroek op 21 Juni de volgende leger- onderdeelen verloren zyn gegaan: Ver. Koninkrijk: de 201e garde-brigade (gemotoriseerd), de 32e brigade tanks. Zuid-Afrika: het hoofdkwartier der 2e Zuid-Afrikaansche divisie, de 4e en 6e Zuid-Afrikaansehe brigade infanterie. In dië: de lie Indische brigade infanterie. Onder deze vrij groote formaties, die het garnizoen der vesting vormden, bevonden zich bataljons van het Royal Tanks Regi ment en van de volgende regimenten in fanterie: Ver. Koninkrijk: Coldstream Guards, Scots Guards. Woraestershire Re giment, Queens Own Cameron Highlanders. Zuid-Afrika: Middellanse Regiment. Royal Durban Light Infantry, Transvaal Scottish Regiment, Zuid-Afrikaansche politiebatal jons en Kaffrarisk Rifles. Indië: Mahratta Light Infahtry en Gurkha Rifles. Behalve de veld- en luchtdoelartillerie en de Royal Pioneers, die van bovengenoemde formaties deel uitmaakten, bevonden zich in 't garnizoen nog onderdeelen der middel zware luchtdoelartillerie en der kustverde diging benevens af deelingen zoeklichten der artillerie, Royal Pioneers, een corps telefonisten, personeel voor veldlazarets, de Provost Pioneers en leden van den post dienst, die grootendeels uit Britsche troe pen bestonden. De Italiaansche verliezen in Juli waren: Egypte 857 dooden, 1609 gewonden. 3774 vermisten. Rusland: 157 dooden, 622 ge wonden. Balkangebieden: 398 dooden, 648 gewonden, 115 vermisten. Marine: 27 doo den, 120 gewonden. 327 vermisten. Lucht macht: 47 dooden, 73 gewonden, 98 vermis ten. Fransche krijgsgevangenen naar huis. Duizend Fransche krijgsgevangenen, die tot dusver in Oost-Pruisische landbouwbedrijven werkzaam waren, zijn in den nfgeloopen nacht op een grensstation in de nabijheid van Aken aangekomen om naar hun vaderland terug te keeren. Het betreft hier de eerste groep Fran sche krijgsgevangenen, die ter uitvoering van de Fransch-Duitsche overeenkomst, ongeacht den nog bestaanden oorlogstoestand, naar Frankrijk kunnen terugkeeren. De overeen komst is tot stand gekomen in het streven naar een toenadering in samenwerking tus schen Duitschland en Frankrijk en behelst de uitwisseling van een deel der Fransche krijgs gevangenen tegen civiele arbeiders, die zich vrijwillig kunnen aanmelden voor arbeid in Duitschland. Bij de eerste groep terugkeeren- de krijgsgevangenen betreft het vooral oudere lichtingen, vaders van kinderrijke gezinnen en Franschen, die by den landbe -v werkzaam zijn.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1