Haarlemsche Courant Omsingelingsslag in bocht van den Don. Labour acht Britsch beleid inzake Indië overijld. Geringe activiteit in Egypte Postbeambte stal suiker toewijzingen uit brieven 287e Jaargang No. 187 x x Abonnement p. week 0,26. p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, ftaneo p. post ^3,73, losse nummers S cent. Advertentlën 3—15 jn,m. f3>— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prU«. Adrertentleabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer jdltie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Dltj.l Grafische Bedrijven Damlate. Wnd Hoofdredacteur: J. V. BA UDE WYN5. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Kennemér Editie Dinsdag 1Augustus 19-12 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93, Bijkantoor: Soenda* plein 37. Tel. Directie 13092. Hoofdredactie 15051. Redactie 10600, Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Postgiro 13495*. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Bureau tJmulden: Kennemerlaan 102, Telefoon 5437. Oliegebied van Maikop waarschijnlijk onbeschadigd in Duitsche handen. Sowjet-tegenaanval in hooge IS oorden verijdeld. In het Westen: gevecht tusschen kleine marine-eenheden in het Kanaal. Luchtactie boven Osnabriick en de Engelsche Midlands Roemenen veroveren havenstad Jeisk. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: De aan de Oostkust van de Zee van Azof opereerende Roemeensch'e cavallerie heeft gisterochtend na kor ten strijd de havenstad. Jeisk aan de Zee van Azof ingenomen. Omtrent de inneming deelt het op perbevel nog mede, dat met de haven stad Jeisk tevens ook het schiereiland van denzelfden naam is gezuiverd van bolsjewisten-.- De stad met haer 50.000 inwoners is van belang wegens haar graanhaven. Voorts zijn hier talrijke levensmiddelenfabrieken en hout-, leer- en wapenbedrijven geconcen treerd. Het Duitsche weermachtbericht luidt »ls volgt: Zooals reeds- in een extra-bericht den negenden Augustus is medegedeeld, heb ben Duitsche divisies infanterie, op voor treffelijke wijze gesteund door formaties van de luchtmacht, na buitengewone marschprestaties en in harde gevechten bij tropische hitte diepe stellingen ten Noorden van de Koeban doorbroken en de voor de vijandelijke bewapeningsindustrie belang rijke hoofdstad van het gebied van de Koe- ban, Krasnodar, ingenomen. De stad Maikop, het centrum van het belang rijke petroleumgebied aan den Noordelij ken rand ijan de Kaukasus, werd door snelle formaties in stormloop genomen. In snellen opmarsch naar het Zuid-Oos ten hebben snelle troepen de stad P j a t i- gorsk ingenomen. Ten Zuid-Westen van Stalingrad heeft de vijand zich wanhopig verzet. Zijn tegenaanvallen mislukten in harde gevechten. In de groote bocht van den Don werd een sterk vijandelijk leger ten Westen van Kalatsj ingesloten. Her haalde pogingen tot uitbreken bleven «onder succes. Formaties vliegende ar tillerie brachten den ingesloten en op nauw gebied samengedrongen vijande- lijken strijdkrachten zware verliezen "toe. Bovendien werden troepen- en mate- riaalinschepingen aan de Noord-Kaukasi- gche kust door de luchtmacht met effect gebombardeerd. Daarbij brachten ge vechtsvliegtuigen in de haven van To e ap- «e een koopvaardijschip van 4000 brt. door bomtreffers töt zinken en beschadigden een ander schip zwaar. Verdere aanvallen waren gericht op spoorweginstallaties ten Zuiden van Stalingrad. Een Sowjet- russische pantsertrein werd vernietigd. Ten- Zuid-Oosten van R z j e f zette de vijand zijn aanvallen voort. Zij werden in verhit*, terde gevechten afgeslagen en hierbij wer den 34 vijandelijke pantserwagens vernie- Aan het Egyptische front is op het cogenblik slechts geringe plaatselijke ge- veqhtsactie. Na eenige in militair opzicht zonder er- lect gebleven storingsvluchten boven het Noord-Duitsche kustgebied en west- Dttitschland heeft de Britsche luchtmacht Zondagnacht wederom West-Duitsch ëe~ bied aangevallen. De burgerbeyolking leed verliezen. In eenige plaatsen, hoofdzakelijk in woonwijken, van de stad Osnabruck, ontstond materieele schade en schade aan gebouwen. Vijf der aanvallende bommen werpers werden ten val gebracht. De luchtmacht bestookte Zondag txoe- penschuilplaatsen en voor de oorlogs industrie belangrijke installaties aan de Engelsche Zuidkust met bommen van zwaar kaliber. In den nacht van 9 op 10 Augustus werden bewapenmgsfabne- ken in de Midlands en werf- en dokinstallaties aan de kusten van Enge land gebombardeerd. In de vroege ochtenduren van den ne genden Augustus kwam het in het Ka naal wederom tot een gevecht tusschen Duitsche mijnenzo^kers en Britsche motor- torpedobootenOp een motortorpedoboot werd een voltreffer geplaatst. Een andere motortorpedoboot bleef met sterke -rook ontwikkeling brandend liggen. Naar het opperbevel vóórts mede deelt. hebben Zondag aan het front aan de IJszee Duitsche stuka's gereed staande bolsjewistische troepen ten Westen van de baai van K a n d a- 1 a k s j a aangevallen. De vijand had in dit onbegaanbare ge bied, met moerassen en taliooze kleine waterwegen, de laatste dagen troepen en omvangrijk oorlogsmateriaal bijeenge bracht voor een aanval op de Duitsche stellingen. Duitsche - verkenningsvliegtuigen hadden in nauwe samenwerking met het leger deze gereedstaande vijandelijke troe pen ontdekt. Aan de hand van deze waar nemingen Rebben Zondag Duitsche Stuka s in een geconcentreerden aanval de vijande lijke strijdkrachten met bommen van zwaar kaliber bestookt, waardoor de vijandelijke troepen uiteen werden geslagen en de bolsjewisten zware bloedige verliezen leden. De Fiihrer heeft den generaal der pant- Gelijkschakeling der Britsche en Am. oorlogsindustrie. Einde Juli j.l. werd te Londen overge gaan tot de oprichting van de Combined Production and Resources Board, nadat ein de Juni j.l reeds te Washington tot een soortgelijke oprichting werd overgegaan De nieuwe organisatie dient ter voorbereiding van een gelijkschakeling van de Britsche ep Noord-Amerikaansche oorlogsindustrie en beteekent een uitbreiding van net reeds be staande bureaucratische apparaat. zooaN J't tot dusverre bestond in de Combined Munitions Assignment Board en de Combi ned Shipping Adjustment. Board Dat de Jongste uitbreiding te Londen eerst een maand na de oprichting te Washington heef' Plaat; gevonden, heeft in Britsche kringen ten'ge ontstemming gewekt. sers, Kempff, bevelvoerend generaal van een pantsercorps, als 111-den soldaat van de Duitsche weermacht, het Eikenloof van het Ridderkruis van het IJzeren Kruis ver leend. De Führer heeft eveneens kapt. Hacke, Staffelkapitan in een jachteskader. onder scheiden met het Eikenloof van het Rid derkruis van het IJzeren Kruis. Kapt. Hacke was de 109-de Duitsche militair, die deze onderscheiding kreeg. Dultsch commentaar. De A.Nif .-correspondent te Berlijn meldt: Met Krasnodar, het belangrijke industrie centrum, en Maikop, dat temidden van het op twee na belangrijkste petroleumgebied der Sovjet-Unie is gelegen, zijn twee be langrijke grondstoffengebieden voor de bol sjewisten verloren gegaan. Het schijnt, dat de verovering van Maikop met zulk een groote snelheid in zijn werk is gegaan, dat de bolsjewis ten hier geen gelegenheid hebben ge had verwoestingen aan te richten, al thans heeft men hier geen berichten daaromtrent ontvangen. Dat beteekent, dat den Duitschen troepen een belang rijk petroleumgebied in handen is "ge vallen, hetgeen voor de voortzetting van den oorlog van de grootste beteeke- nis is. Wat opvalt is, dat de operaties in den Zuidelijken sector een ander beeld vertoo- nen dan die welke men tot dusver in het Oosten heeft kunnen zien. Hier geen groote omsingelingsslagen, doch een voortdurend achternajagen van den vijand in een waar lijk bewonderenswaardig tempo. Met het bereiken van de Noordelijke uit- loopers van den Kaukasus worden de Duit sche en verbonden troepen weder voor ge heel andere eischen gesteld dan in het daarvoor gelegen vlakke terrein, dat zich uitstekend leende voor het optreden van pantserformaties. Dat echter het bergachtige terrein voor de Duitsche legers geen onover komelijke moeilijkheden behoeft op te le veren, hebben de prestaties tijdens den oorlog op den Balkan bewezen. Hore Belisha gispt oneenigheid der Geallieerden. Wat de Sowjet-Unie inmiddels heeft verlorei^ „Oneenigheid he.eft de Geallieerden in het grootste gevaar gebracht" zoo schrijft de vroegere Britsche minister van oorlog, Hore Belisha in een artikel voor het Argen- tijnsche dagblad „Razon". Door dralen en aarzelen heeft de Sowjet-Unie als bond genoot reeds sterk aan waarde verloren. Van het geheele Russische machtspoten- tieel bevond zich eind Juli in handen van de Asmogendheden 30 procent der bevol king, 36 procent der graangebieden, 37 procent der spoorwegen, de helft van de voorraden steenkool, ijzer en bauxiet, 60 procent der staalfabrieken en 70 procent der machinefabrieken. De Asmogendheden hebben hun vijanden systematisch achter elkaar uitgeschakeld. Zuid-China is practisch reeds een beleger de vesting. Hetzelfde zal spoedig voor Rus land gelden. De verbindingslinie over de Noordelijke IJszee loopt groot gevaar en de weg door de Perzische Golf wordt door het optrekken der Astroepen in den Kaukasus rechtstreeks* bedreigd. Dé hulp der Ver. Staten en Groot-Brittannië aan de Sowjet-Unie moet zich dientengevolge tot een minimum beperken. Het Russi sche front is voor alle Geallieerden in ge lijken mate van de grootste beteekenis. Washington en Londen zijn zich sinds het begin van het Duitsche offensief van Von Bock volkomen van de draagwijdte daar van bewust geweest. Desondanks is men niet tot handelen kunnen komen. Tenslotte stelt Hore Belisha de vraag, wie er verantwoordelijk is voor het „onge looflijke falen der Geallieerde oprlogs- yoering." Water voor Hommels soldaten. (DAD) Even belangrijk als munitie en benzine, belangrijker zelfs nog dan pro viand is voor de soldaten van Rommels pantsercorps water. Met de grondigheid, het Duitsche organisatietalent eigen, heeft de legerleiding in Afrika ook hiervoor ge zorgd. Behalve over de gewone kaarten beschikt de generale staf ook nog over een „waterkaart" Verder heeft maarschalk Rommel in zijn staf eenige officieren met een ingenieursgraad opgenomen, aan wier bevelen wederom een speciale „watervoor zieningstroep" is onderworpen. Op de „waterkaart" zijn alle bekende vindplaatsen van water aangegeven, naar den graad hunner waterrijkdom. Tot de „watervoorzienings,troep" behooren watervoorzieningscompagnieën en distilleer - compagnieën. Een watervoorzieningscom pagnie bestaat uit bijna louter vakmen- schen: ingenieurs, waterbouwtechnici, boor meesters, electrotechnici voor de pompen' werktuigkundigen, monteurs, grondwer kers enz. De beste en modernste machines en gereedschappen staan te hunner be- In het Sportpark te Deventer hield de Jeugdstorm Zondag de eerste landelijke athle- tiekkampioenschappen, welke door den Rijkscommissaris en vele andere Duitsche en Nederlandsche autoriteiten werden bijgewoond. Tijdens de toespraak van Hoofdstor- mer Van Geelkerken. V.l.n.r.: Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart; de leider van de N.S.B., ir. A. A. Mussert en de landelijke leidster van den Jeugdstorm, mevr. v. Eek. (Stapf Borrius Pax Holland-c) schikking. Men heeft boor- en pompinstal- laties, waarmede men een diepte kan be reiken tot 100 meter, zoodat men ook in het meest droge terrein water kan boren. De voornaamste taak der watervoorzie ningscompagnieën bestaat in het schoon houden en weer voor het gebruik gereed maken van de reeds bestaande watervind plaatsen, zoodat zelfs de kleinste Bedoeinen putten kcfrt na hun ontdekking genietbaar water leveren. De „distilleercompagnie" beschikt over apparaten om zeewater in zoet water te veranderen. Vooral bij een opmarsch ver vullen zij een belangrijke functie, ook al kunnen zij in de behoeften der manschap pen aan water slechts zeer ten deele voor zien. Daar waar de watertoevoer een rant soeneering van de watervoorraden nood zakelijk maakt, is het rantsoen bepaald op vijf liter per man per dag, n.l. twee liter om te drinken en drie liter om te koken en zich te wasschen. GOUDUITVOIJR VERBOD IN ZWITSERLAND De gouduitvoer uit Zwitserland is met in ging van Zaterdag j.l. door de regeering ver boden. Als oorzaak voor dezen maatregel wordt genoemd het feit, dat omvangrijke ar bitrages met verschillende Europeesche lan den in de laatste weken tot een sterke goud onttrekking hebben geleid. Menigte te New-Delhi tracht paleis van Onderkoning te naderën. Ernstige ongeregeldheden in vele steden en provincies. Nieuwe arrestaties. Londen gedeprimeerd. Gandhi, de „Quisling". Vele Indiërs leggen het werk neer. Boycot Britsche goederen Naaj <óe Britsche berichtendienst uit New-Delhi meldt, is een afdeelïng por litie opgetreden tegen een menigte be- toogers, die door de hindernissen aan den voqt van den heuvel, waarop het huis van den Onderkoning is gelegen, heen gebroken was. Bij de ongeregeldheden van Maan dag in Bombay zijn 27 personen ge wond. Het aantal dooden en de verlie zen der politie zijn nog niet' bekend gemaakt. Zondag zijn 11 personen ge dood en 49 gewond, terwijl 22 inspec teurs van politie en 69 agenten gewond zijn. In vele provincies en in bijna alle ste den van eenige beteekenis in Indië is het tot ernstige ongeregeldheden gekomen. In Bom bay en ook in andere steden zijn bijna alle zaken gesloten en in alle gebieden, waar ongeregeldheden Voorkomen, heeft de Brit sche regeering den staat van beleg afge kondigd. De Britsche regeering van Indië heeft intusschen Gandhi gescheiden van zijn politieke vrienden. Nehroe en Azad zijn van Poena naar andere plaatsen overge bracht en ook Gandhi zal waarschijnlijk naar elders gevoerd worden. De door het Congres voorbereide beweging van boycot an Engelsche goederen is begonnen. Volgens persberichten uit Bombay is het niet gelukt te verhinderen, dat zich nieuwe betoogingen hebben voorgedaan. Door de straten trekken groote Indische optochten, die roepen: „Boycot de Britsche goederen". ..Verlaat Indië". Etalageruiten van Britsche winkels werden ingeslagen. Het tram- ei autoverkeer in Bombay is bijna geheel stil gelegd. In het centrum der stad is een auto uitgebrand en ook in andere deelen der tad zijn branden ontstaan. Stakingen en sabotage. Na de arrestatie der Indische congresleden is in enkele jutef abrieken in de Noordelijke voorsteden van Calcutta het werk neerge legd. Sinha, de vroegere Congresleider, is ge arresteerd. In Karatsji zijn alle markten ge sloten. De studenten van de scholen en col leges uit die stad zijn uit de leslokalen weggebleven. Alle plaatselijke Congres commissies in den staat Mysore en in de provincie Madras, zijn verboden. Uit ver schillende gebieden der provincie Madras is bovendien de arrestatie gemeld vaft een iantal prominente Congresaanhangers. In Dakar in de omgeving van Bombay heeft de Britsche politie het vuur geopend op een groote menigte Indiërs, die "weiger den uit elkander te gaan. Britsche patrouil les doorkruisen het gebied, waarin Zondag onlusten plaats vonden. In het gebied van Kaldadevi werd een Britsche graanopslag- olaats in brand gestoken, In de omgeving van Dakar werden steenen naar treinen eworpen. Twee treinen werden tot staan gebracht. Achttien fabrieken hebben het •erk neergelegd. Het centrale secretariaat van het Al-In- ■lische congres in Allahabad is door Brit sche politie bezet, die de documenten van het Congres in beslag heeft genomen en sorteert. Britsche reactie, Naar uit Londen gemeld wordt, is het Britsche kabinet Maandagochtend in een vrij langdurige zitting bijeengeko men, teneinde te beraadslagen over den toestand in Indië. Met hetzelfde doel is tegelijkertijd de Labourparty bij eengekomen. Van den kant van deze partij is inmiddels bekend gemaakt, dat zij de maatregelen van de Britsch-In dische regeering „overijld" acht. Italië's verliezen in Juli Britsche verlieslijst van Tobroek Het Italiaansche weermachtbericht luidt: Zwakke activiteit van land- en lucht strijdkrachten aan het Egyptische front. Britsche vliegtuigen lieten bommen vallen op eenige centra van fechterwaartsche ver bindingen, waarbij vijf burgers van Libye werden gedood. De schade was gering. De luchtmacht van de As ondernam overdag en des nachts aanvallen op vliegvelden op Malta. Het Engelsche ministerie van oorlog maakt thans bekend, dat bij de inneming van Tobroek op 21 Juni de volgende leger onderdelen verloren zijn gegaan: Ver. Koninkrijk: de 201e garde-brigade (gemotoriseerd), de 32e brigade tanks. Zuid-AfrikaJ het hoofdkwartier der 2e Zuid-Afrikaansohe divisie, de 4e e-% 6e Zuid-Afrikaansche brigade infanten'" die: de 11e Indische brigade infantei Onder deze vrij groote formaties, dit. .iet" garnizoen der vesting vormden, bevond'eri zich bataljons van het Royal Tanks Regi ment en van de volgende regimenten in fanterie: Ver. Koninkrijk: Coldstream' Guards. Scots Guards, Worcestershire Re- ;iment, Queens Own Cameron Highlanders. Juid-Afrika: Middellanse Regiment, RoyaP Durban Light,Infantry, Transvaal Scottish Regiment, Zuid-Afrikaansche politiebatal jons en Kaffrarisk Rifles. Indië: Mahratta Light Infantry en Gurkha Rifles. Behalve de .veld* en luchtdoelartillerie en ae Royal Pioneers, die van bovengenoemde formaties deel uitmaakten, bevonden zich in 't garnizoen nog onderdeelen der middelt zware luchtdoelartillerie en der kustverde diging benevens afdeelingen zoeklichten der artillerie, Royal Pioneers, een corps telefonisten, personeel voor veldlazarets, de Provost Pioneers en leden van den post dienst, die grootendeels uit Britsche troe pen bestonden. De Italiaansqhe verliezen in Juli waren: Egypte 857 dooden, 1609 gewonden, 3774 vermisten. Rusland: 157 dooden, 622 ge wonden. Balkangebieden: 398 dooden. 648 gewonden. 115 vermisten. Marine: 27 doo den, 120 gewonden. 327 vermisten Lucht macht: 47 dooden, 7-3 gewonden, 98 vermis ten. Verwacht wordt, dat de Labourpartij zal eischen, dat het parlement terstond bijeen geroepen zal worden voor het aanhooven van een uitvoerige 'verklaring over de In dische politiek der regeering. Het orgaan dei 'partij, de Daily Herald, schrijft over de ge beurtenissen in Indië, dat nu juist gebeuren zal, wat de Britsche regeering heeft willen vermijden, n.l. dat door de geweldmaatre- gelen de gebeurtenissen in Indië thans el kaar overhaast zullen opvolgen en dat meer. dan ooit ongeregeldheden verwacht moeten worden. Na de arrestatie van Gandhi heerscht in Londensche kringen, die bijzonder belang hebben bij de Indische kwestie, een gede primeerde stemming. De arrestaties in Indië zijn, naar het blad verder meldt, in zeer nauw contact met de Londensche regeering geschied. Het is te bereuren, dat de Indische Con gresleiders niet reeds sinds jaren in de ge vangenis zitten, aldus de Daily Mail. Het blad schrijft, dat er voor den Britsch en on derkoning in Indië slechts twee mogelijk heden zijp, n.l. Gandhi's ultimatum aan vaarden, of energiek optreden. De eerste maatregel, zoo gaat het blad verder, zou moeten zijn de Congresleiders te depor- teeren. Gandhi is een doorgewinterd politi cus en* het tijdstip is thans gekomen hem en zijA aanhangers te beschouwen als de „Quislings", die zij zijn, want Gandhi is er slechts op uit voordeden voor zijn partij te verwerven. De News Chronicle schrijft, dat de eerst volgende dagen in Indië critiek zullen «ijn. De Daily Sketch is van meening, dat de drastische Britsche actie in Indië geenszins een einde gemaakt heeft aan den gevaar lijken toestand. De Daily Herald schrijft: Zonder Indië kan China nauwelijks bereikt worden, de verbinding met Australië bemoeilijkt zijn en zou het moeilijk zijn de legers in het mid denoosten te ravitailleeren. In een radiorede heeft de minister voor Indië, Amery, over den toestand aldaar het volgende verklaard: Indien de actie van het Congres succes zou hebben opgeleverd, zou de geheele oor logsinspanning van Indië zijn stilgelegd, zou de bewapening zijn belepnmerd, zou de aanleg van vliegvelden zijn stopgezet en zou het leger tot nietsdoen veroordeeld zijn. Zulks zou verraad beteekenen jegéns China en Rusland. Het zou beteekenen. dat Indië zichzelf in de „slavernij der Japanners" begaf. Dat wilaen de Congresleiders tot stand brengen. Ten aanzien van déze uitdaging en be dreiging moest de Indische regeering snel en krachtig handelen, alvorens de actie be gonnen wordt. Dat is ook gebeurd. Bij de straffen heeft de Indische regeering zich beperkt tot maatregelen, die er op gericht waren, erger te voorkomen. yerklaring van Bose. Naar aanleiding van de jongste gebeur tenissen in Indië heeft Soebhas Chandra Bose de volgende verklaring afgelegd: Wegens de „misdaad" de vrijheid van Indië te hebben geëischt, zijn Mahatma Gandhi en een aantal andere leiders in de gevangenis geworpen. Van groote internationale beteekenis is hét feit, dat de Britsche regeering, terwijl zij in de wereld rondbazuint voor vrijheid en democratie te strijden, in eigen rijk de leiders van een volk in de gevangenis werpt, alleen wegens de misdaad hun natio nale vrijheid te hebben geëischt. Dit moet het,- laatste noodzakelijke argument leve ren om alle niet vooringenomen mannen en vrouwen in de geheele wereld te over tuigen dat Engeland feitelijk slechts strijdt voort zijn eigen imperialistische belangen en de oude orde. die daarop is opgetrokken. Ik twijfel er niet aan, dat in dezen strijd tusschen het in slavernij levende Indië en het imperialistische Engeland de sympa thie -van de beschaafde wereld op overwe gende wijze aan de zijde van*Indië zal zijn. In dit moeilijke uur wil ik mijn landgenoo- ten in Indië en in het buitenland toeroepen: „Het signaal voor den laatsten slag voor onze hational^jbevrijding heeft geklonken. Iedere man, iedere vrouw en elk kind moet aan dezen strijd deelnemen, onverschillig welk lijden en welke opofferingen dit moge beteekenen. Iedere gedachte aan een com promis. elk dralen en talmen moet worden opgegeven. Proces met 21 verdach ten voor het Duitsche Obergericht. Het Duitsche Obergericht te Utrecht heeft gisteren een begin gemaakt met het proces, dat waarschijnlijk deze geheele week zal duren en waarbij 21' Nederlanders, o.w. elf joden, betrokken zijn. Het gaat hier om een fraude met suiker- toewijzingen, waarvan de hoofdverdachte is de 38-jarige Stephanus Monnier, ambte naar bij de P.T.T. in Den Haag. Verder strekt deze zaak zich uit voornamelijk over de steden Den Haag en Amsterdam, terwijl in het bijzonder kleine zakenlieden erbij betrokken zijn. Allereerst werd de hoofdverdachte Mon nier gehoord, wien diefstal van twee aan- geteekende brieven ten laste was gelegd. Verdachte vertelde, dat hij als ambtenaar van .de P.T.T. weinig verdiende en o.m. niet de kosten kon betalen van de verple ging van zijn negen-jarig zoontje, dat aan asthmatische aandoeningen lijdt. Hierdoor was verdachte in schulden ge komen en op een kwaden dag had hij zijn vroegeren buurman Brugman, die in Afrika gewerkt had en wat geld had overgespaard, ontmoet en van hem geld ter leen ge vraagd. Brugman echter wilde niet direct met dit ^>lan accoord gaan en stelde Mon nier voor een handeltje in postzegels te beginnen. Toen dat niet gelukte, gaf Brug man Monnier geld. Dit geld kon Monnier aan Brugma® niet tijdig terugbetalen. Daar door kwam hij er toe een aangeteekenden brief onder diensttijd uit de controle te ha len en deze te eigen bate aan te wenden. In dezen brief, afkomstig van de Nederland sche Meelcentrale en gericht aan een van haar firmanten, bevonden zich drie suiker toewijzingen, ieder van 500 kg. Monnier gaf aan Brugman een toewij zing, ontving daarvoor 400,en loste al dus zjjn schuld af. Naar hij verklaarde, heeft hij de tweede toewijzing verkocht voor 50 gulden en de derde uit angst verbrand. Een en ander speelde zich af in de p< riode van 10 tot 20 Januari. 28 Januari echter stal Monnier wederom een aange teekenden brief van de Nederlandsche Meelcentrale. Daarin bevonden zich zeven toewijzingen, i^ler van 1000 kg. Brugman, die zich voor deze zaak interesseerde, zeide aan Monnier. dat hij de toewijzingen wèl aan iemand in Amsterdam kon verkoopen. Brugman schijnt inderdaad naar Amster dam geweest te zijn en met verschillende personen te hebben onderhandeld, maar zijn verklaringen maakten een dusdanigen twijfelachtigen indruk, dat de president ten slotte, toen B. zich heelemaal in zijn woorden verstrikt had, een einde maakte aan het verhoor. Wat B. mededeelde, kwam in het kort hierop neer, dat hij in een café aan zeke ren Joodschen Bakker. Hoed genaamd, een toewijzing had verkocht, terwijl hem in dit café drie toewijzingen waren afge perst, zonder dat hij daarvoor ^eld had gekregen. De president merkte op, dat uit de verklaringen van alle andere verdachten nimmer afpersing ter sprake is gekomen en dat B. beter deed, nu maar voor de waar heid uit te komen. B. hield echter vol, dat er met die drie toewijzingen was gezwen deld. zoodat ten einde raad te volgende ver dachte, Hoed, werd gehoord. H. deelde mede. dat hij drie toewijzingen van Monnier had gekocht en wel voor 1200 gulden en dat hij deze weer had verkocht aan de Joden Elias Hamnie. Samuel Brille- slijper en een zekeren Voskamp uit Mon ster. De 'zitting werd hierna geschorst. Zweden's neutraliteit. Het Zweedsche blad Socialdemokraten maakt gewag van een juist verschenen publi catie, waarin de neutraliteit van Zweden wordt behandeld. Daarin geeft ook de pre mier, Hansson, zijn standpunt inzake de neu traliteit weer. De defensieve paraatheid moet Zweden buiten den oorlog houden. Het optreden der gewapende macht is noodig, als Zweden mocht worden aangevallen. Het zou echter ook nood zakelijk kunnen worden om een daad van ge weld af te wijzen. Een voorbeeld daarvan zijn de torpedeeringen in Zweedsche wate ren, ondernomen door Sovjet-duikbooten. Zondag hebben de premier. Hansson. dt minister van defensie, S£ild, en zijn ambtge noot van justitie, Westman, het woord gevoerd naar aanleiding van de verkiezingen van Sep tember. Hansson noemde hqj noodzakelijk bij de aanstaande verkiezingen de eenheid van het Zweedsche volk onder het motto van hand having van de neutraliteit te demonstreeren. Sköld verklaarde, dat de militaire en eco nomische macht onvoldoende zijn om overal even sterk te zijn. Daartoe zijn de kusten en grenzen te lang. Men kan ook niet permanent alle weerbaren mobiliseeren. daar anders ook het economisch leven zou lijden, dat ten slotte toch den last der bewapening moet ■dragen. Westman betoogde, dat de regeering samen werkt met alle groote partijen roet verant woordelijkheidsbesef. De Rijksdag neemt ook thans nog zijn centrale positie in. TWEEËRLEI. D. Wij ontvingen een brief, waarop wij met genoegen met een enkel woord ingaan, in de eerste plaats omdat de schrijver een man van goeden wille blijkt te zijn. die op komt voor zijn eerlijke meening en voorts, omdat hij zijn brief onderteekent en daar mee een verheugende uitzondering vormt op de vele lafaards, die ons dagelijks hun ge- blokletterde anonieme briefjes zenden. Hij treft een vergelijking tusschen de strljdmethoden van den Éngelschman en den Duitscher en concludeert, dat de Én gelschman den gewelddadigen oorlog schuwt. De Engelsche strijdgeest aldus de schrijver openbaart zich in de spor tieve ontmoeting, niet in die met de wa pens en wanneer internationale conflicten dreigen, is hij er op uit. deze tot een econo mischen oorlog <te herleiden. Is dit laf en onmenschwaardig? zoo vraagt hij. Daartegenover staat de nieuwe geest, die den strijd der volken in bepaalde omstan digheden verdedigt. Ofschoon de schrijver niet in een nadere aanduiding treedt, is het duidelijk, dat hij hier de Asmogendheden op het oog heeft, die volgens hem den mili tairen oorlog hebben verkozen boven den economischen. Deze tegenstelling scheppen is even men- schelijk alskortzichtig. Een strijders geest, die den geWeldloozen strijd verkiest boven den kamp, waarmede menschen- levens gemoeid zijn, zal in het algemeen hooger aanslag verdienen dan een mentali teit, die zich niet bekreunt om wonde of dood. Daar zijn we het gemakkelijk over eens. 1 Maar, er is een strijd, die meer slachtof fers maakt en grooter offers vergt dan de kamp met de wapens. Dat is de strijd, die in de centra van wereldhandel en grootkapi- taal wordt gestreden, den strijd, waarin met één pennestreek duizenden en duizenden onschuldige arbeiders werkloos worden ge maakt, honderdduizenden aan armoede, on dervoeding en ander levensleed worden prijsgegeven en het winstpercentage van grooter gewicht wordt geacht dan het be- staan van een nabiiur\(olk. Het is de strijd, waarin het egoïsme boven alles victorie kraait en het levensrecht van anderen met voeten wordt getreden, het egoïsme, dat halve en heele werelddeelen voor zichzelf opeischt en een broedernatie opsluit in mu ren van tolheffing en economisch isolement. 't Is waar, deze strijd brengt geen soldaat in 't geweer en geen oorlogsschip in de vaart, maar drukt alle leven, dat óók een eerlijke kans vraagt, dood in een bloed- loozen oorlog, die niettemin meer slacht offers eischt dan het hevigst treffen te land of ter zee. Men noemt dit den economischen oorlog en nu is het van betrekkelijk weinig be lang, of in het verleden deze strijd werd gevoerd tusschen een directie en haar per soneel, of een trust en een arbeidersorgani satie of een wereldmacht en een hongerend nabuurvolk, hoofdzaak is, dat een nieuwe gedachte zich heeft baangebroken, die ver staan heeft, dat tegen dezen geesel van den modernen tijd de open strijd, moet het zijn ook de strijd die het offer van goed en bloed raagt, gewettigd is. Is de economische strijd laf en onmensch waardig? vraagt onze correspondent. Ons antwoord is: Gij hebt de juiste woorden ge bruikt. Ja, de economische strijd die Enge land voerde, is laf en onmenschwaardig en voor een nieuwe, betere Wereld is de sim- pelste veldsoldaat, die zijn leven veil heeft om den economischen oorlog in zijn huidi- gen vorm kapot te maken, meer waard dan de meest sportieve figuur, die medewerkt aan of berust in het menschonteerend sy steem, dat dezen oorlog veroorzaakte en na de vergadering, waarin God weet hoevee! onschuldigen tot maatschappelijke^ nood werden gebracht, een partijtje tennist of paard rijdt omdat dit zoo wellevend en zoc^sporlief is. Engelschen zetten te Bombay geregelde troepen in. Vijftien doodenzestig gewonden* Verduistering opgeheven. Volgens de laatste berichten, zijn gis teren bijna 60 personen te Bombay naar de ziekenhuizen gebracht, de meesten met schotwonden. Het aantal dooden sedert het begin der onlusten is tot 15 gestegen. H§t aantal stakingen is toe- gnomen. De Engelschen maken thans ook gebruik van geregelde troepen om de ongeregeldheden, vooral' in Bombay, te onderdrukken. In deze stad alleen hebben de werklieden van 18 katoenfabrieken het werk neerge legd. Op alle markten van Bombay ligt de handel stil. In het textielcentrum Ahmeda- bad zou een groote staking zijn uitgebroken. In een communiqué van de regeering der provincie Bombay wordt gezegd, dat Maan dagmiddag pogingen zijn gedaan om de wijk Baroda en het 'station van den centraal- Indïschen spoorweg te Dadar in brand te steken. In drie politieposthuizen is brand gesticht. Verscheidene telefoondraden zijn doorgesneden en er zijn brievenbussen weg genomen. Alle verduisteringenbepallngen zijn voor een week opgeheven, opdat de politie ongehinderd maatregelen kan nemen. Op een postkantoor werd een aanval ge daan. Motorpolitie verstrooide de menigte. In het Noorden en het Oosten der stad vond men verscheidene autobussen, die door hun bestuurders in den steek waren gelaten. Talrijk voertuigen zijn ernstig beschadigd. Fransclie krijgsgevangenen naar liuis. Duizend Fransche krijgsgevangenen, die tot dusver in Oost-Pruisische landbouwbedrijven werkzaam waren, zijn in den afgeloopenNiacht op een grensstation in de nabijheid van Aken aangekomen om naar hun vaderland terug te keer en. Het betreft hier de eerste groep Fran sche krijgsgevangenen, die ter uitvoering van de Fransch-Duitsche overeenkomst, ongeacht den nog bestaanden oorlogstoestand, naar Frankrijk kunnen terugkeeren. De overeen komst Is tot stand gekomen in het streven naar een toenadering in samenwerking tus schen Duitschland en Frankrijk en behelst de uitwisselingen een deel der Fransche krijgs gevangenen legen civiele arbeiders, die zich vrijwillig kunnen aanmelden voor arbeid in Duitschland. Bij. de eerste groep terugkeeren- de krijgsgevangenen betreft het vooral oudere lichtingen, vaders van kinderrijke gezinnen en Franschen. die bij den landbouw werkzaam zijn. HONGERSNOOD ONDER EGYPTISCHE ARBEIDERS. Volgens een bij het Egyptische ministerie •oor de ravitailleering ontvangen rapport heerscht onder de voor de Britsche militaire autoriteiten vfcrkende Egyptische arbeiders in de kanaalzone hongersnood Ook de ge zondheidstoestand der in dienst van de Brit sche strijdkrachten werkende Egvptenarcn laat. volgens een bericht uit Tunis, zeer te wenschen over.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1