Haarlemsche Courant Vijand neemt in Kaukasischen sector de wijk naar gebergte Engelsch vliegkampschip tot.zinken gebracht Nederlanders 287e Jaargang No. 188 Abonnement p. week 0,28, p. maand f1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 8 cent. Advertentlën 3—1$ m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele pr(]s. Advertentieabonnementen isoo m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Ultf.t Grafische Bedrijven Oamlate. Wnd. Hoofdredacteuri 1. V. BAGDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dapelUks behalve op Zon- en feestdagen Kennemer Editie Woenstlag 12 ïugustus 1942 Bnreatrc Haarlem: Groot» Houtstraat S3, Bijkantoor: Soendw* plein ST. Tel. Directie 1SM2. Hoofdredactie 15054. Redactie 1080», Administratie 10J24. 14S25. Soendapleln 12230. Postgiro 134S53. Directie PH. A. MEES PW PEEREBOOM. Bureau tJmalden: Kennemertaan 102. Telefoon 5437. Omsingelde groep ten Westen van Kalatsj gaat ver nietiging tegemoet. Bij Rzjef duurt zware afweerslag voort Duitsche luchtaanvallen bij Moskou. In Zwarte-Zeehavens elf schepen vernietigd. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het gebied van Maikop werd de vijand in verscheidene sectoren naar het gebergte verdreven. Een van haar verbindingen afgesneden vijandelijke ardeeling werd in de pan gehakt. De luchtmacht verscherpte haar aanvallen op de aftrekkende en zich inschepende bolsjewieken in 't kustgebied, alsmede in de Zwarte Zeehavens T o e a p s e, Noworossisk en Anapa. Hierbij v?£tden elf transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 12.700 brt. tot zinken gebracht, terwijl negen an dere vaartuigen beschadigd werden. *Ten Westen van Kalatsj gaat het in een uiterst nauw gebied samengedre ven SovjetÜger zijn vernietiging tege moet. Aan de overige deelen van het front van de Don slechts plaatselijke gevechts actie, die in een sector van Hongaarsche troepen levendiger vormen aannam. For maties duikbommenwerpers ondersteunden ten Zuid-Westen van Stalingrad de Sevechten van het leger. Zij bestookten ovendien twee vliegvelden in de nabij heid der stad met bommen van zwaar kali ber, waarbij 20 SovjetvLiegtuigen op den beganeir grond vernietigd werden. In het gebied van Rzjef duurt de zware afweerslag vtrort. Ook ten Noorden van de stad hervatte de vijand Maandag met ge bruikmaking van nieuw aangevoerde strijd krachten zijn hevige aanvallen, die in den geheelen geveohtssector mislukten, als ge volg van het heldhaftige verzet der Duit sche infanterie en der Duitsche pantser troepen. Den geheelen dag durende bom aanvallen van de luchtmacht op Sovjetstel lingen, concentraties pantserwagens en troepen brachten merkbare verlichting voor de formaties van het leger. Ten Zuid-Oosten van het II men meer en aan het front van deWolchof werden verscheidene plaatselijke aanvallen van den vijand, ten deele in tegenaanvallen, afgeslagen. In het hooge Noorden plaatste de luchtmacht bomtreffersop installaties van een-vliegveld aah de baai van Kola, alsmede op batterijstellingen ten Westen van den spoorweg naai' Mo e r m a n s k. Nachtelijke aanvallen van het lucht wapen wei-den gericht op ravitailleerings- verbindingen, plaatsen en luchtsteunpun- ten ten Zuid-Westen en ten Noord-Westen van Moskou. Aan het Oostelijk front zijn op 9 en 10 Augustus tijdens luchtge vechten door afweergeschut en op den grond 195 vijandelijke .vliegtuigen vernie tigd, 14 eigen toestellen werden vermist. Bij toenemende activiteit in de lucht in het gebied van de Middellandsche Zee en boven Noord-Afrika heeft de vijand Maandag 16 vliegtuigen verloren. Eenige Britsche vliegtuigen hebben Maandag vruchtelooze storingsvluchten on- dei-nomen naar West-Duitsohland. Aan de Zuidkust, evnals in het Zuid- Oosten en Oosten van Engeland, heeft het luchtwapen Maandagavond en Maan dagnacht voor den oorlog belangrijke doe len bestookt met brisant- en brandbommen. Talrijke brandën wei-den waargenomen. Alle vliegtuigen keerden van hun actie terug. Zooals in een extra-bericht is bekend gemaakt, hebben de laatste drie .dagen den Duitschen duikbooten op den Ailanti- schen Oceaan nieuwe groote successen ge bracht. Een voor Engeland bestemd con- vooi, die door torpedojagers, bewakings vaartuigen en vliegtuigen krachtig be schermd werd, heeft door de stèeds her haalde aanvallen overdag en des nachts van onze duikbooten, ondanks het feit, dat de actie veelvuldig door het slechte zicht werd belemmerd, zware verliezen geleden. Zes schepen met een gezamenlijken in houd van 41.000 brt. alsmede een torpedo jager werden tot zinken gebracht en zeven andere schepen getorpedeerd. Men moet aannemen, dat een groot deel van deze schepen verloren is gegaan. Hierbij hebben jeugdige duikbootbemanningen hun eerste proef van bekwaamheid afgelegd. Voorts verloor de vijand voor de Amerikaansche en voor de West-Afrikaansche kust zeven sflhepen met een gezamenlijken inhoud van 45.231 brt. Drie andere schepen en een tor pedojager werden door torpedotreffers be schadigd. Een deel van deze schepen be vond zich, met oorlogsmateriaal geladen, op reis van Amerika naar Egypte. Daarmede heeft de vijand de laatste drie dagen dertien schepen met een ge zamenlijken inhoud van 86.231 brt. en een torpedojager verloren, terwijl tien schepen met een gezamenlijken inhoud van ruim 48.000 brt. en nog een torpe dojager beschadigd werden. De verliezen. Duitsche jagers en luchtafweergeschut heb ben het bolsjewistische luchtwapen tin den tijd van 1 tot 10 Augustus wederom zeer zware verliezen toegebracht. Volgens de ontvangen berichten zijn in dien tijd 1012 bolsjewistische vliegtuigen vernield. Duitsche jagers schoten daarvan 828 toestellen neer tijdens luchtge vechten, terwijl 144 vijandelijke vliegtuigen door het afweergeschut werden neergescho ten. De rest is bij scheervluchtaanvallen op vijandelijke vliegvelden op den grond ver nield; 68 duitsche toestellen zijn in dienzelf den tijd aan het Oostelijke front verloren ge- lan. Het opperbevel meldt dat gisteren bij den afweer van plaatselijke tegenaanvallen tus- schen Dop en Sal 7 bolsjewistische tanks werden kapotgeschoten Boven de verschillende sectoren in het Zui delijk frontgedeelte werden door jagers en luchtdoelartillerie 31 vliegtuigen neergescho ten en 20 op den grond vernield. De vijandelijke aanvallen ten Zuidoosten van Rzjef werden afgeslagen, waarbij 8 bols jewistische tanks werden stukgeschoten. Ten Noorden van deze plaats werden 26 vijande lijke vrachtauto's vernietigd. De luchtmacht nam actief deel aan de ge vechten op den grond en vernietigde 12 tanks, 3 batterijen, 13 veerbooten en tal van auto's. Bij de defensieve gevechten ten Zuidoosten van het Ilmenmeer werden Maandag 8 vijan delijke tanks vernield Ten Oosten van de Wolchoff schoten Duitsche jagers en lucht doelartillerie 7 vijandelijke vliegtuigen neer. Duitschland wint op alle fronten. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt in een extra-bericht mede: „Een Duitsche duikboot heeft Dins dagmiddag in het Westelijke deel der Middellandsche Zee het Engelsche vliegkampscljip Eagle, dat deel uit maakte van een krachtig beschermd konvooi, met vier torpedotreffers tot zinken gebracht". Het tot zinken gebrachte vliegkaïnpschip had een waterverplaatsing van 22.600 ton. De bewapening bestond uit 9 .stukken van 15.2 cm., 4 stukken luchtafweergeschut van 10.2 cm, 4 van 4.7 cm, 8 van 4 cm en 13 luchtafweermitrailleurs. Volgens Engelsche opgaaf had het schip in vredestijd 21 vlieg tuigen aan,boord. Het was oorspronkelijk op stapel gezet als het slagschip Almirante Chochrano voor Chili. In 1917 werd het door Engeland overgenomen en als vlieg kampschip afgebouwd. Het oliecentrum Maikop. De derde oliestad van den Kaukasus. Tusschen de Noordelijke uitloopers van den Kaukasus en de Koebanrivier ligt het oliecentrum Maikop, dat thans in Duit sche handen is. Maikop heeft zich snel ontwikkeld, sedert er olie werd gevon den, en is thans na Bakoe en Grosny de belangrijkste olievindplaats in den Kauka sus. De jaarlijksche productie bedroeg in 1938 ruim 2.2 millioen ton en moet sedert dien ten minste met de helft gestegen zijn. De hier gewonnen olie heeft een hoog ben zinegehalte en werd in Armavir, Krasno- _dar en Toeapse geraffineerd. Maikop is dooi pijpleidingen met de Zwarte-Zeehaven Toeapse en Krasnodar verbonden. Bovendien heeft het een ver binding met de groote leiding van Ma- chatsj-Kala aan de Kaspische Zee via Grosny en Rostof naar het Donetzbekken. Gedeeltelijk èeschiedde het olietransport ook met vierassige tankwagens over het Noord-Kaukasische spoorwegnet. Haart van Pelt Het belangrijke oliegebied van Maikop-Krasnodar gelegen in de Noord-Kaukasus is door de Duitsche troepen veroverd. Toeapse, tankhaven voor de Zwarte Zee-vloot, heeft nu geen beteekenis meer: de Sovjet-Unie moet nu een verlies derven van jaar lijks 1 millioen ton olie, die het Maikop-centrum opbracht. De vereenigde Duitsche troepen sluiten thans den vijand in tusschen Toeapse en Noworossijk. Vijandelijke aanvallen in N. Afrika afgeslagen. Zestien Britsche vliegtuigen ineergeschoten Italiaansche duikboot vermist. Het Italiaansche weermachtbericht luidt •Is volgt: Vijandelijke gepantserde strijdkrachten, die trachtten onze linies te naderen zijn te ruggedreven. eenige hunner werden vernie tigd. Er was een intensieve bedrijvigheid in de lucht. De Royal Air Force heeft tij dens luchtgevechten negen vliegtuigen ver loren. die neergeschoten werden door Duit sche jagers. Tijdens een luchtaanval heb ben de afweerbatterijen van Tobroek twee Britsche vliegtuigen neergeschoten, waar van een neerkwam bij fort Pilastrino. het tweede kwam neer in de omgeving van Sidi el Barani. Twee leden der bemanning wer den gevangen genomen. De luchtmacht dei- Spil zette zijn bombaróementsacties pp de vliegvelden- van Malta voort. Vier Spitfires ■werden vernield tijdens luchtgevechten. Een van onze duikbooten js niet op haar basis teruggekeerd. De familieleden der op varenden zijn op de hoogte gebracht. In het centrale deel van de Middellandsche Zee hebben jagers, die een onzer convooien es corteerden. snel twee verkenningsvliegtui gen van den vijand aangevallen, waarvan een in zee •stortte in de nabijheid van Pre- vesa. Italiaansche maarschalk benoemd. Generaal Ettore Bastico, opperbevelheb ber van de strijdkrachten in Italiaansch Noord-Afrika, is benoemd tot Maarschalk van Italië. De nieuwste Duitsche bommenwerper. Do 217. De A.N-P.-correspondent te Berlijn meldt: Sedert eenigen tijd is bij de Duit sche luchtmacht een nieuw type duikbom menwerper in gebruik, een Dornier-vlieg tuig van het type DO 217. De DO 217 is een zware bommenwerper, die door een geheel nieuwe uitvinding bijzonder geschikt is voor het afwerpen der bommen in duik vlucht. De tradixioneele remklappen in den vleugel, welke moeten dienen om een te groote snelheidstoeneming tijdens de duik vlucht tegen te gaan, hebben bij dit Dor- nier-vliegtuig plaats gemaakt voor een scherm, dat zich achter in den romp be vindt, en dat bij horizontale vlucht geener lei extra weerstand biedt. Tijdens de duikvlucht worden de vlakken, waaruit dit scherm bestaat, in vier richtingen uitgespreid, waardoor de duiksnelheid vermindert. Bij het af vangen worden deze remklappen dan weder in enkele seconden ingetrokken. Zij verdwijnen in den romp. De inrich ting is zoo, dat de remklappen, als geen duikvluchten worden uitgevoerd, niet medegenomen behoeven te worden. Zelfs kunnen zij b.v. bij beschadiging, tijdens de vlucht worden afgeworpen. Dit is echter niet de eenige nieuwigheid, die dit vliegtuig tot een geducht wapen maakt. Door alle mogelijkheden uit te bui ten, is men erin geslaagd, den nuttigen bommenlast en de mede te nemen hoeveel heid brandstof aanzienlijk te vergrooten, terwijl voorts de mogelijkheid is geschapen, torpedo's en mijnen mede te nemen. In speciale gevallen kunnen onder den vleugel nog extra lasten, als bommen en mijnen of ook extra-brandstoftanks worden mee gevoerd. De bewapening van de DO. 217 bestaat uit lichte en zware machinegeweren als mede verscheidene kanonnen. De radioinstallatie is vooral ook met het oog op nachtlandingen en blinde landingen, uitgebreid. Een opvouwbare reddingboot voorzien van alle noodige instrumenten en proviand, beveiligt de bemanning bij rampen boven zee. Tenslotte werd verklaard, dat de DO. 217 een topprestatie van den Duitschen vlieg tuigbouw beteekent, door dat reeds weer. nieuwe, nog betere toestellen, wachten om in den strijd te worden gebracht. ADMIRAAL COWAN KRIJGSGEVANGEN. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is admiraal Sir Awalter Henry Cowan, die met een bijzondere opdracht te Tobroek was, in krijgsgevangenschap geraakt. De thans 71-jarige admiraal was gedurende den Zuid-Afrikaanschen oorlog adjudant van Lord Kitchener en vlootadjudant van iiord Roberts. Draconische maatregelen van Sowjet-opperbevel. Teneinde den terugtocht te doen beeindigen. f Tijdens de achtervolgingsgevechten tus schen Don en Kaukasus hebben Duitsche troepen, die een Sovjet-Russisch stafkwar tier verrasten, den originelen tekst gevon den van het jongste geheime bevel van Stalin. Het bevel dateert van 28 Juli 1942, het werd te Moskou uitgevaardigd en is onder teekend: J. Stalin. Verdedigingscommissa ris der U.D.S.S.R. Nadat in den order wordt geconstateerd, dat de bevolking teleurgesteld is en het ge loof in het Roode leger heeft verloren wordt er op gewezen, dat na het verlies van de Oekraine, Wit Rusland, de Baltische lan den en het Donetzbekken Sovjet Rusland aan menschenreserves noch aan graanvoor raden langer superieur is aan de Duitschers en dat een verdere terugtocht gelijk staat met den ondergang. Met het oog hierop beveelt Stalin: 1. De krijgsraden en de opt^rbevel- hebbers moeten er voor zorgen, dat de te- rugtoehtstemming onvoorwaardelijk tegen gegaan wordt. Officieren en politieke leiders van troependeelen. <5ie zich aan lafheid of gebrek aan discipline hebben schuldig ge maakt, moeten in strafbataljons worden on dergebracht. welke strafbataljons in bii- zondere sectoren van het front in den strijd zullen worden gebracht. 2. Corps- en divisiecommandanten en hun commissarissen, die den eigenmachtigen terugtocht van hun troepen uit de stellin gen toelaten, worden van hun functie ont heven en voor een krijgsraad gebracht. Ach ter onbetrouwbare divisies moeten goedge wapende eenheden worden opgesteld, die tot taak hebben, lafaards en vluchtelingen neer te schieten. 3. Bataljqns- en regimentscommandan ten, die een eigenmachtig verlaten der stel lingen zonder bevel toelaten worden van hun posten ontheven en voor een krijgs raad gebracht- Als motiveering voor deze draconische maatregelen beweert Stalin in dit geheime bevel, dat hij zich hierbij slechts aansluit aan zoogenaamde Duitsche voorbeelden. Te dien aanzien heeft het opperbevel van de Duitsche weermacht nadrukkelijk ver klaard, dat zoodanige of ook slechts soort gelijke maatregelen nooit en op geen# enkele plaats in het Duitsche leger, de luchtmacht of marine behoefden te worden genomen, Iaat staan genomen zijn. De beweringen van Stalin zijn volkomen uit de lucht ge grepen met het klaarblijkelijke doel de ge nomen maatregelen tegen de op afzonder lijke plaatsen aan het Sowjetrussische Westelijke front reeds zichtbaar wordende demoralisatie te motiveeren. TE BOMBAY 21 DOODEJi EN 200 GEWONDEN. Roosevelt zou boodschap willen zenden. Groote betoogingen in alle steden. Naar United Press uit Washington verneemt, zou president Roosevelt be reid zijn, ee* boodschap te richten tot het Indische volk met net „nadrukke lijk verzoek" de campagne van het pas sieve verzet op te geven, Reuter meldt uit Bombay, dat sinds hei begin der onlusten tot Dinsdagmiddag het aantal gedoode Indiërs 31 bedraagt. Meer dan 200 personen zijn gewond en meer dan 500 gearresteerd. De openbare gebouwen te New-Delhi zijn beschadigd en het gemeentehuis is door de opgewonden Indiërs* practisch volkomen verwoest. Er zijn verscheidene branden ge sticht. Een deel van de groote katoenspinne rijen in Bombay en Calcutta heeft het werk moeten stilleggen. De Britsche regeering in Indië heeft in- tusschen den staat van Deleg uitgebreid tot verdere gebieden. De groote aluminium- fabrieken in Calcutta hebben eveneens het werk stopgezet. Met bijzondere meedoogen- ioosheid treedt de Britsche politie op tegen Indische studenten. Te Poena werden de markten des mid- igs gesloten, te Ahmadabad werd op de textielfabrieken het werk neergelegd. Te Parel werden eenige menschen gewond toen de politie het vuur opende op een menigte betoogers, die de meubelen uit het Koning Edward-ziekenhuis haalden om een arandstapel te bouwen De geeselwet voor jevallen van crisis wordt toegepast. Vele londerden politiemannen zijn uit andere districten overgeplaatst naar Bombay. De menjgte heeft te New Delhi doeltref fend het verkeer stilgelegd en er ook voor gezorgd, dat het winkelbedrijf geheel stop gezet is. Tochmebben de betoogers nergens geweld gebruikt, maar alle Engelschen en Amerikanen, die zij ontmoetten steeds weer dringend uitgenoodigd Indië te verlaten. Te Madras is officieel bekend gemaakt dat na verscheidene/ arrestaties van Indi sche congresleiders door de politie; ook daar onlusten zijn uitgebroken. De politie ïeeft op do demonstranten geschoten. Vol gens Engelsche opgave zijn daarbij 5 per sonen gedood en 14 gewond. Hedenochtend zijn in de Indische gebie den der ongeregeldheden wederom groote betoogingen der Indische bevolking gehou den. Uit Londen wordt gemeld dat volgens de Daily Mail de Britsche politie onmogelijk kan optreden tegen iederen afzonderlijken betoogersstoet, het zijn er tallooze. In be paalde stadswijken beheeugchen de demon stranten den toestand en ae Indische politie rieeft deze wijken afgezet. Laval verwelkomt Fransche krijgsgevangenen. Vrijwillige arbeiders vertrekken naar Duitschland. Belangrijke stap tot Fransch- Duitsche toenadering. Ter gelegenheid van deh terugkeer dei- eerste groep Fransche krijgsgevangenen uit Duitschland, heeft de regeeringschef Laval te Compiègne verklaard, dat de Fiihrer voor 150.000 speciale arbeiders, die Duitsch land uit Frankrijk verwacht, den geleide lijken terugkeer van 50.000 Fransche krijgs gevangenen heeft beloofd. Op het station van Compiègne krufsten elkaar de eerste.trein met duizend terug- ceerende Franse^ krijgsgevangenen en een der vele treinen met Fransche arbeiders, die •rijwillig naar Duitschland gaan om daar te verken. Beide treinen stonden opJiet per ron tegenover elkaar. Vooraanstaamle Duit sche en Fransche pe»sonen waren aanwezig, die de terugkeerende krijgsgevangenen ver welkomden en Ifscheid namen van de ar beiders. De algemeene gevolmachtigde voor de tewerkstelling. Ritter, hield een toe spraak, waarin hij wees op de beteekenis an deze „aflossing". De teruggekeerde Fransche krijgsgevan genen worden voorloopig ondergebracht in een Duitsch kamp te Compiègne. vanwaar hun vrijlating zal geschieden. Van dit kamp uit zullep zij naar een in de buurt gelegen Fransch kamp worden overgebracht en aan de zorgen worden toevertrouwd ven het Fransche Roode Kruis. Alvorens de krijgs gevangenen in him gezinnen terugkeeren, zal op het station van Parijs nog een plech tige ontvangst plaats hebben. Rede van Laval. Te Compiègne^ heeft Pierre Laval o.a. verklaard, dat hij uit naam van Frankrijk de eerste terugkeerende krijgsgevangenen begroet en zijn dank betuigt aan de naar Duitschland gaande arbeiders, die de vrij lating der krijgsgevangenen hebben moge lijk gemaakt. De krijgsgevangenen, die te rugkeeren. zoo betoogde Laval, vormen de avant-garde ran den beginnenden weder opbouw van Frankrijk. Frankrijk zal zich des te eerder herstellen naarmate zijn zo nen de wetten der solidariteit en van de offervaardigheid in acht nemen. In Duitsch land bevinden zich nog 1.2 millioen Fran sche krijgsgevangenen. Frankrijk verbeidt hen met een vanzelfsprekend ongeduld. Hun aanwezigheid is dringend noodzakelijk, want zij vormen de levende krachten van het land. m Rijkskanselier Hitier heeft door een grootsch gebaar aan Frankrijk, juist omdat het Frankrijk is, getuigenis ge geven van zijn achting en zijn vertrou wen, Dat is het verleden. Om te pro- beéren deze politiek te hervatten ben ik, zoo vervolgde Laval, thans aan de macht, en al ontmoet ik ook moeilijk heden, niettemin ben ik steeds vol ver trouwen. De slagvelden zijn uitgebreider geworden. Bij den oorlog in het Oosten staat de ge- heele Europeesche beschaving op het spel. In den reusachtigen zegevierenden strijd stelt het Duitsche Rijk al zij mannen op. De tijd. waayn vrijlatingen van krijgsge vangenen op groote schaal konden geschie den. is voorbij. Duitschland heeft arbeids krachten noodig. Zich richtende tot de terugkeerende krijgsgevangenen, verklaarde Laval ten slotte, dat anderen hen bij den oorlog be trokken hadden. Thans wilde hij hen naar een andere bestemming leiden, n.l. het wel zijn van Frankrijk te verzekeren, opdat Frankrijk in de wereld zijn ware bestem ming terugvindt. De weg, die betreden moet wornen, zal lang zijn en er zullen hinder palen zijn. Om die te boven ter komen, zal het voldoende zijn zich te spiegelen aan het voorbeeld van den grooten soldaat, die op dit oogenblik het lot van Frankrijk in handen heeft. Aam het einde van zijn betoog tot de te rugkerende krijgsgevangenen, zeide Laval, dat zij beter dan de anderen den zin eener politiek zouden begrijpen, die uitsluitend bepaald wordt door den zorg voor het be lang van Frankrijk, Zij zouden de beste propagandisten zijn voor de bevrijding van hun in de gevangenkampen achtergebleven kameraden. Zoo even werd ons door het SS-aan- vullmgskommando Nederland, het vol gende medegedeeld: Aan de ongehoorde successen in Sovjet- Rusland heeft" een SS-divisie. waarbij het SS-regiment „Westland" ingedeeld is, een zeer aanzienlijk aandeel. Tenge volge van den aanhoudenden achter volg ingsstrijö kunnen nog geen bijzon derheden medegedeeld worden. Zoodra de operaties tot een einde ge komen zyn, zullen in het bijzonder over de successen van bet SS-regiment „West- land", in welk verband hoofdzakelijk Nederlandsche vrijwilligers strijden, de tails volgen. Met trots en vreugde verneemt het Nederlandsche volk dit bericht over de heldendaden van zijn Nederlandsche zonen, het toont ons dat de oude Neder landsche deugden weer ontwaakt zijn en tot welke groote daden de Nederlan der na een voortreffelijke vorming en onder goede leiding in staat is. De daden van onze vrijwilligers zullen er toe bij dragen, ons volk een eervolle plaats on der de Germaansche volkeren in het nieuwe Europa te verzekeren. De slag bij de Salomons eilanden. Ernstige bezorgdheid in Australië. Het Japansche persagentschap Domei ver neemt van bevoegde zijde, dat alle bijzonder heden oveb den zeeslag bij de Salomons eilanden reeds beschikbaar zijn en over een of twee dagen door het Keizerlijke Japansche hoofdkwartier zullen worden bekend ge maakt. De Australische minister van oorlog gaf tij den een rede te Sydney zijn bezorgdheid over algemeene situatie duidelijk te kennen: „Wij verkeeren in doodsgevaar. Ons bestaan wordt bedreigd. Er kan niet langer aan wor den getwijfeld, dat de Japanners er op uit zijn Australië te bezetten." Op de moeilijkheden om Nieuw-Guinea met soldaten en munitie te ondersteunen, vestigde de Australische premier Curtin in een rede te Melbourne de aandacht. Groote moeilijk heden levert het op hulptroepen naar Nieuw- Guinea te brengen. Het transport vanuit Port Moresby naar Kokoda is veel riskanter dan de Japansche route van Gona naar Kokoda. Dg premier liet doorschemeren, dat de Geal lieerden zich binnenkort genoodzaakt zullen zien ook deze positie prijs *te geven. Frankrijks finan&ën. De Fransche spaarzin niet beknot door 's lands positie. Het Fransche ministerie van financiën heeft na een onderbreking van bijna drie jaar de periodieke publicatie van den stand der openbare schuld hervat. Uit de jongste publicatie in het staatsblad blijkt de stijging van de staatsschulden sedert het uitbreken van den oorlog tot 30 April 1942. Op 31 Augus tus 1939 bedroeg de totale schuld 445,7 mil liard frs, als gevolg van .de oorlogskosten en van den wapenstilstand is sindsdien een stij ging ingetreden met frs.'487,1 milliard tot een bedrag van fra 932,9- milliard per ultimo April 1942. Deze stijging van de staatsschulden tegen over de centrale bank werd o.m. veroorzaakt door,de voorschotten der Banque de France voor de bezettingskosten. De schulden op korten en middelmatigen termijn zijn gestegen van frs. 106,6 milliard per 31 Augustus 1939 tot frs. 352,2 milliard per 30 April 1942. De spaarzin van het Fransche volk schijnt nog steeds onaangetast. In vei^elijking met vorig jaar valt zelfs een aanzienlijke stijging van de inlagen bij de |paarbanken waar te nemen. In het eerste kwartaal va» dit jaar overtroffen de inlagen de terugbetalingen met niet minder dan frs 2\'z milliard, een bedrag dat nog nimmer werd bereikt. In het eerste kwartaal van 1941 bedroeg het surplus der inlagen frs. 900 millioen; in het tweede kwar taal en in Juli van dit jaar bleef deze ten dens voortduren. INVOER TE MARSEILLE STERK GESTEGEN De toenemende inschakeling van de Noord- Afrikaansche bezittingen in de Fransche grondstoffenvoorziening komt tot uiting in een aanzienlijke stijging van den goederen- omslag in de haven van Marseille. Terwijl voor den oorlog aan ertsen en fosfaten slechts 45.000 ton per jaar werden verladen, is deze hoeveelheid thans gestegen tot niet minder dan ongeveer 1 millioen ton. De aanvoer van versche groenten uit Noord-Afrika via Mar seille Ms gestegen van 267.000 ton tot 400.000 ton. Wederzijdsche nachtelijke luchtaanvallen. Na het verrichten van ondoeltreffende storingsvluchten boven Noord- en West- Duitsch kustgebied, hebben Britsche bom menwerpers in den afgeloopen nacht een West-Duitsche stad me: brisant- en brand bommen bestookt. Berichten over aange richte schade zijn in bijzonderheden nog niet beschikbaar. Zes der aanvallende bom menwerpers werden nergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen richtten in denzelfdfn nacht aanvallen op voor de oor logvoering belangrijke militaire inrichtin gen in Zuid? en Miaden-Engeland. Naar het Zwitsersche telegraafagentschap mededeelt, is in den afgeloopen nacht ir. •verschillende plaatsen van Midden-, Oost en Zuid-Zwitserland luchtalarm gemaakt Door een reuzendistel volkomen gedekt tegen zicht, slaat de Feldwebel van een Duitsche waarnemingspost in de steppe van het Donetzgebied het vijandelijk gebied nauwkeurig gade. (Transatlantic-Recla p.k. Kintscher Pax-Holland-c) Distributie van wollen goederen. Wie er voor in aanmerking komen. Nog enkele wollen goederen staan voor de distributie ter beschikking, die uitslui tend in heel bijzondere gevallen verkrijg baar worden gesteld. Naar het rijksbureau Distex te 'sGravenhage mededeelt, dienen zij die hiervoor in aanme^:ng komen, niet alleen aan de hieronder genoemde voor waarden te voldoen, doch ook over een bijzondere vergunning van den plaatscly- ken distributieaienst te beschikken. Eén eenspersoons of één tweepersoons wollen deken (50 pet. of meer natuurwol) wordt verkrijgbaar gesteld: voor personen, d:e in het huwelijk treden en een jaar- lijksch inkomen hebben van f 3500 of min der; voor gezinnen, die op of na 27 Decem ber 1941 door oorlogsgeweld zijn getroffen, op vertoon van een verklaring van den luchtbesêhermingsdienst. De overige dekens moeten op A AV .- punten worden aangeschaft in de kwaliteit van minder dan 50 pet. wol. Een halve kilo wollen handbreigaren (50 pet. of meer natuurwol) wordt verkrijg baar gesteld voor moeders, wier kind op of na 1 Maart 1942 is geboren en voor aan staande moeders, tegen overlegging van een verklaring van een geneeskundige of vroed vrouw. waaruit blijkt, dat de bevalling binnen 20 weken zal plaats hebben. Wollen manshemden, -borstrokken, -on derbroeken, kniewarmers of lijfgordels (50 >ct. of rfieer natuurwol) worden verknjg- oaar gesteld voor mannen van 15 jaar en ouder op vertoon van een attest, geteekena door een arts, waaruit blijkt, dat in ver band met den gezondheidstoestand van den patiënt het dragen van deze kleeding- stukken noodzakelijk is. Voor visschers, die er hun beroep van maken op de Noordzee te visschen, wordt verkrijgbaar gesteld 1 trui of 1 pullover met lange mouwen (50 pet. of meer na tuurwol). Voor slipovers (zonder mouwen), hand schoenen, wanten, ijs- en bivakmutsen, shawls en polsmoffen (50. pet. of jneer natuurwol) komen alleen in aanmerking personen, die een desbetreffend bewijs van den Nederlandschen Volksdienst kunnen overleggen. Voor al deze wollen goederen is dit wordt met nadruk vermeld een bijzon dere vergunning van den plaatseRjken dis- tributiedienst vereischt, Met de verkregen bijzondere vergunning kunnen de houders zich wenden tot alle bij het rijksbureau „Distex" ingeschreven textielhandelaren, die de betreffende arti kelen steeds hebben verkocht en die alle inlichtingen, prijzen en punten kunnen verstrpkken. Collecte ten bate der Tuberculosebestrijding. Op 12 September te Haarlem en Bloemendaal. Naar wij vernemen, heeft de Haarlem sche Vereeniging tot bestrijding der Tuber culose toestemming .gekregen, een collecte te houden. Een kostelijk beujcht voor deze Vereeniging. waarvan bijzonderlijk in dezen tijd zoo veel gevraagd wordt De collecte zal te Haarlem en te Bloe mendaal worden gehouden en op Zaterdag 12' September plaats hebben. Collectrices die den leeftijd van 14 jaar bereikt moeten hebben kunnen zich reeds thans aanmelden aan het bekende adres: Ged. Oude Gracht 41. KORT NIEUWS Een nieuw Portugeesch troepentrans port is' vertrokken uit Lissabon, ter ver sterking van het garnizoen der Kaap-Ver- dische eilanden. Het continent omvat in fanterie en Roode-tKruispersoneel. Met het zelfde schip zijn verscheidene hooge infan terie- en artillerie-officieren naar de ko lonie Angola vertrokken. Voor de eerste maal sedert den wa penstilstand is op Hotel Matignon, de resi dentie van de chef der regeeriug te Parijs, de Fransche vlag geheechen. Een afdeeling der Garde Républicaine bracht de eerbe wijzen. In het vervolg zal de Fransche vlag telkenmale geheschen worden, wanneer de chef der regeering zich in de Fransche hoofdstad bevindt. Ter bevordering van den aanplant van nieuw bosch in Frankrijk zullen aan gemeen ten en particulieren die tot aanplant van nieuw bosch overgaan, voorschotten worden verstnekt. welke voor de gemeenten tot 60 pet. en voor particulieren tot 50 pet. van het uit te geven bedrag kunnen bedragen. Het sinds het uitbreken van den oorlog in het Verre Oosten verbroken telegramver keer tusschen Sjanghai en Manilla werd 1 Augustus j.l. hersteld. De verbinding iocU over Osaka. (E.P.) De Japansche riplitaire autoriteiten de Phiüppijnen hebben de Bank of Formosa belast mejj het liquideeren van in totaal 7 vijandelijKe banken. (E.P.) Om het gevaar voor een paniek onder de houders van leeningen der onmiddellijk in gevaar verkeerende gebieden van het Brit sche imperium te voorkomen, heeft do Brit sche regeering zich genoodzaakt gezien de rente-betalingen op de in Ixmden uitgegeven leeningen van Malakka voort te zetten, het geen eveneens het geval *is met de leeningen van Hongkong. Er is kermis in Amersfoort en de Ned. Volksdienst heeft begrepen, dat ook de kin deren van behoeftige ouders van de ker misvreugde moeten kunnen genieten. In samenwerking met leden der W.A. en van den Nat. Jeugdstorm zijn aan kinderen van behoeftige ouders vrirkaartjes uitgereikt voor bijna alle kermisattracties. Te Hengelo is de teraardebestelling geschied van C. S. Sixma baron van Heem stra. kamerheer en particulier secretaris. Het stoffelijk overschot werd op een ge wonen boerenwagen naar het kerkhof ge bracht en daar door buurtbewoners naar de groeve gedragen. Zeer vele bloemstuk ken dekten de baar. Zooals bekend, zijn stobben en stron ken door een aanvulling op de Houtbe schikking 1941 no. 1. opgenomen in de Staatscourant van 20 Juli 1942, onder de begrippen „hout" en hout op stam" ge bracht. Ter voorkoming van misverstand wordt er op gewezen, dat deze regeling al leen geldt voor de distributievoorschriften. Ten aanzien van de prijzen dezer artikelen blijven de algemeen geldende voorschrif ten voor de vaststelling van prijzen van kracht. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding. Weten schap en Kuituurbescherming is de hoog leeraar dr. H. M. de Burlet voor het studie jaar 1942/'43 benoemd tot rector-magnifi- cus van de Rijksuniversiteit te Groningen. De directeur van een N V. te Amster dam zou een koelhuis te Landsmeer openen en had daartoe een hoeveelheid versnape ringen en dranken opgeslagen, welke den gasten bij het feest zouden worden aange boden. Voordat Wet zoover was. kwamen echter ongenoode gasten op visitie. die de lekkernijen en flesschen met inhoud deden verdwijnen. Bovendien namen zij nog twee schrijfmachines, een telmachine en het aardewerk mee! Het onderzoek naar de diefstallen on het spoorwegemplacement te Onnen wordt met kracht voortgezet. De laatste dagen zijn te Haren (Gr.) nog drie spoorwegambtena ren gearresteerd.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1