Nieuws uit IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken ONDERWIJSVERNIEUWING Verheugende activiteit, bij onze schakers Goed werk van Kijk Uit! BUBBELTJE EN KNOR door P. H. van Os. Het ligt in de bedoeling om in een serie jrtikelen in dit blad de vernieuwing, die bezig is, zich in het onderwijs te voltrek ken, te bespreken. De kwestie is niet nieuw en ieder heeft er al iets over gehoord of gelezen. Waaruit spruit deze drang naar onderwijs vernieuwing voort Niemand zal wel ontkennen, dat er een zekere ontevredenheid heerscht over de resultaten van het lager onderwijs. Maar al te vaak wordt er op gewezen, dat de millioenen, die jaarlijks aan het onder wijs ten koste worden gelegd, niet steeds bet gewenschte resultaat opleveren. Van verschillende kanten en in groeiende mate rijn de bezwaren tegen ons onderwijs in de 20ste eeuw kenbaar gemaakt. In 1917 schreef F. vanftaalte in het Han dekblad een interessant artikel over „Ver vlogen Kennis". Hij gaf aan eenige honder den menschen, die de meest verschillende beroepen uitoefenden, een lijstje met tien vragen over schoolsche kennis, zooals: Het jierwedek anaal loopt vantot Karei de Groote leefde vantotOok dit groote onderzoek toonde duidelijk aan. dat de gevonden resultaten niet tot tevre denheid stemden. Tevens bleefc uit deze enquête, dat men In het Jeven goed, ja zelfs zeer goed kan slagen, terwijl men niet beschikt over de meest elementaire schoolkennis. Bekend is het verhaaltje van een kleinen (ongen. die dsn nieuwe pantalon gekregen ,ad en daarmee maar matig in zijn schik was, omdat de pijpen hem veel te lang wa rén. Toen de jonge naar bed was wilde de moeder hem een genoegen doen; ze knipte een stuk van de pijpen af en zoomde die netjes. Maar zijn oudste zuster was hem al even vriendelijk gezind en toen allen naar bed waren, "Stond ze stilletjes op en kortte oo haar beurt de pijpen in, en de andere zuster deed een uur later evenzoo. Toen de jongen den volgenden ochtend opstond en de broek aan wilde trekken, waren de pijpen natuurlijk zoo kort, dat hij het klee- Idingstuk onmogelijk kon dragen. Met het onderwijs is het juist andersom gegaan: iedereen heeft er een beetje bij gedaan, zoodat de vracht tenslotte te zwaar geworden is en de jeugd bezwijkt er onder door al te hoog opgevoerde examen- eisoken.' Klachten over overlading van het leer plan, over te veel huiswerk enz. zijn ten slotte terug te brengen tot het te hoog ge stelde doel: het examen. Een drietal factoren staat de verbetering van ons onderwijs nog in den weg: In de eerste plaats het feit, dat het lager onderwijs onderdanig is gemaakt aan het middelbaar. Het is toch op z'n zachtst ge sproken een groote vergissing, dat alle kinderen, ook die niet naar de H. B. S. gaan, een leerplan moeten doorworstelen, dat op het toelatingsexamen voor het middelbaar onderwijs gericht is. Wat heeft het volks kind aan al die „weetjes" zooals 100 jaar tallen; 27 plaatsen in Drente, moeilijke rekensommen; ingewikkelde ontledingen van zinnen en gezegde, onderwerp, lijdend en meewerkend voorwerp, enz. Wat het kind noodig heeft is grondige oefening in die dingen waar het in het dagelijksche leven later wat aan heeft. Ieder heeft in z'n leven later te maken met breuken, maar deze zijn nooit grooter dan Vj> of 1/4 of 1/5 of 1/10. Maar niemand werkt met 215 71/94 en toch wordt zooiets het schoolkind voorgezet en nog erger. Daar is in de tweede plaat^ het feit, dat de 'groote massa der leerlingen tengevolge van den te korten leerplicht de school te vroeg verlaat. Misschien wordt hierin ver betering gebracht door het pas ingevoerde verplichte 7e en 8e leerjaar. Hoe dit uitge werkt zal worden, is nog niet met zeker heid te zeggen. In de derde plaats is er onvoldoende ver zorging van het lager onderwijs door de te groote klassen. Hoe we in al deze moeilijk heden een uitweg zullen zoeken om tot een beter en vruchtdragend onderwijs te komen, zullen we in de volgende artikelen nader uiteen zetten. Ned. Christenvrouwenbond. Excursie naar de St. Bavo te Haarlem. Tijdens de onlangs gehouden vergadering der afdeeling IJmuiden van den Nedèrland- schen Christenvrouwen BontL bleek er voor een uitstapje naar Haarlem een buitenge woon animo te bestaan. Stellig zullen de dames dan ook met voldoening vernemen, aat de datum hiervoor reeds is vastgesteld op Donderdag 3 September. De dames zul len om twee uur vanaf het station IJmuiden vertrekken. In Haarlem aangekomen beluisteren zij om drie uur in de St. Bavo de populaire orgelbespeling van George Robert. Daarna zal voorts het fraaie, oude kerkgebouw wor den bezichtigd. Het belooft een interessante middag te worden. Ten slotte kan nog worden vermeld, dat de leden zich vóór Zaterdag 22 Augustus bij de bestuursleden kunnen opgeven. Een jubilaresse. Over het algemeen is een twaalf-en-een- half-jarig jubileum geen bijzonderheid. Wanneer een dergelijk feit echter een vrouwelijke verkoopkracht geldt, mag dat niet onvermeld, blijven. Het is namelijk de derde maal sinds kor ten tijd. dat een der leden van het per soneel der bekende brood- en banketbak kerij van den heer Jac. Gorter aan de Ken- nemerlaan een jubileum viert. Mej. L. Gorter herdenkt Maandag 17 Augustus namelijk dit feit. In den loop der jaren hebben de cliënten haar leeren ken nen en waardeeren. Stellig zullen ook zij met deze gebeurtenis medeleven. De jubi laresse, die reeds op vijf tien-jarigen leef tijd haar zakelijke kennis begon te ontwik kelen, zal ongetwijfeld een vreugdevollen dag beleven. Het zal haar niet aan belangstelling ont breken TURNVEREENIGING OLYMPIA. Na een korte vacantie-periode zullen de oefensamenkomsten der Turnvereeniging Olympia met ingang van Dinsdag 18 Augus tus in het turnlokaal van school 2 aan de I^adleystraat weer normaal worden hervat. liïif iaymuiden^ Schippersklavier. Mijn vriend, die verstand van zulke din gen heeft, zegt, dat alle zeelieden van slee- Eende, deinende melodieën houden. Hel omt door hun dagen-, soms wekenlang verblijf op de groote watervlakte, waar ze niets zien dan de zee en de luqht. Aan boord ió ze geheel op elkaar aangewezen en al goedig kennen ze elkaar goed. Dan gaan hun gedachten zich op verre dingen richten: op huis, vrouw en kinderen, op het eigen land en de eigen plaats, op .jeugdherinne ringen. En als ze dat doen worden zij ietwat weemoedig. Hoe passend is het als er dap iemand met een accordeon op het achterschip gaat zit ten, Met haar neusgeluid kan de harmo nica, al is het maar een rochelend schip- Sersklavier. de aandacht zoo gevangen hou- en. Het zijn geen menschen met Jacques Gerlach' adspiraties, die spelen. Zij hebben nauwelijks les gehad. Op een goeden dag hebben ze voor een prikje een „kast" ge kocht, in de weinige vrije uren zijn ze gaan oefenen, waarbij geen schoolliedje te een voudig kan zijn. En zoo langzamerhand hebben ze de steil tC pakken gekregen, uit het kleine toonrijke ding zijn ze klanken gaan fboveren, die dansende liedjes vormen, als ik het zoo mag uitdrukken. Zoo 's avonds, als het werk achter den rug is, wanneer nog een piip wordt gestopt of een zware sigaret wordt gerold, klinkt de harmonicamuziek Ze is warm en melan choliek. En als de zeeman aan land is gegaan, luistert hij graag wanneer er op een accorT deon wordt gespeeld. De muziek is eenvou dig en vergt geen begrijpen. Op het oogen- blik heeft het er soms van weg, dat half IJmuiden zich aan de accordeon wijdt. Wanneer men vooral in Oud-IJmuiden dooi de straten wandelt, hoort men telkens weer de bekende neusklanken. Velen hebben zich een „kastT aangeschaft en zijn serieus les gaan nemen. Tja, de IJmuidenaar houdt van de har monica. Denk aan de stampvolle zalen, lezer, die Kuilman en zijn menschen ver oorzaakten. Was het niet zoo, dat men soms in de rij moest staan voor een plaatsje? De „schippersklavier" vervolgt den zege tocht. En straks, als de toestand weer qenigs rins normaal is, zal het instrument 's avonds 05 vele schepen worden gehanteerd. Enkel rijn muziek zal het geluid der botsende golven overstemmen. De zeelieden zullen luisteren en hun gedachten laten gaan naar huis, waar moeder de vrouw en de kinderen hun komst verbeiden ARGUS. Marktprijzen. IJMUIDEN 11 Augustus 1942 Tarbot per kg. f 14,40, tong per kg. f 13.40—f 7,... Maine schol 2e soort f 270—1242, pufschol le soort 'W-tU2, 2e soort f124f74, groote bot f182— '111, kleine bot f 134—f 100, pufschar ie soort 'tl—f 57, 2e soort f43—f 13. alls per 50 kg. Besommingen trawlers: ZK 68 Johannes 15 mnd. '130, KW 1 Zes Gezusters 10 mnd. f 924. KW 158 Comelis IJsbrand Willem 20 mnd. f1536, KW 129 B»U 10 mnd. f 794. VL 103 Voorbode 10 mnd. f 726. VI 130 Noord-Holland 10 mnd. f 928, SCH 161 Adrlaan van der Zwan 20 mnd. f 1706. Kotters: IJM 221 f 1235, HD 18 f719, HD 108 'SIS. Loggers: KW 173 f 704, KW 97 f621, SCH 87 f681. SCH 247 f 636, SCH 332 f 704, SCH 223 f 827. Kustvlsschers: HD 220 f256. HD 38 f143, HD 135 'HO. HD 89 f410, HD 245 f 300, RO 3 f69, KW 164 '107, IJM 343 f256, UK 163 f 209. UK 43 f 357, UK I» '300, UK 66 f 235, UK 206 f237, UK 93 f 396, LK 99 f 401, UK 59 f 492. UK 51 f 1171. UK 44 '1009. UK 79 f 1679, UK 4 f 997, UK 266 f196. MARKTBERICHT SCHEVENINGEN. SCHEVENINGEN. Met versche visch wt.... Dinsdagmorgen aan de markt de motorloggers SCH 15. H. Plug f 795, SCH 208. H. Messemakei 'SK. motorkotter SCH 37. C. de Jong f410. de JMtorschokker SCH 76. W. Rog f802 en 83 bot- •trs'met eer> totaal besomming van f17.266. De prijzen waren: griet f 6,50—f 7, tongen f8,80— 'K, slips f3.60—f4,50 alles per kg., poon f129— "53. middelschol f 159f 280, klemschol f 117f 129. pufschol f 79.50—f 103, bot f 80—f 160 en schar f 54 -'82 alles per 40 kg. Mevrouw Wygchel clubkampioene? Agenda IJmuiden. WOENSDAG 12 AUGUSTUS. Thalia Theater: De Roman van een Man nequin, 8 uur. Rex Theater: Comedianten, 7.30 uur. De Pont: Een nacht in Mei, 7.30 uur. DONDERDAG 13 AUGUSTUS, inaba Theeter: De Roman van een Man nequin, 8 uur. Rex Theater: Geen voorstelling. De Pont: Geen voorstelling. DIENST APOTHEKEN. avond en nachtdienst: IJmuider Apotheek, Koningsplein. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie, hoorabureau 5178 4377 5555 Politie, Willemsplein 5400 Brandweer 5242 E H. B, O., A. P. Bakker5455 f H. B. O.. Velsen 4989 Luchtbescherming, hoofdpost 4145 Antonius Ziekenhuis 4444 IJmuider Apotheek 4229 Kennemer Apotheek 4204 VELSEN Jubileum en afscheid bij V.G.Z. Zaterdag 15 Augustus zal het dertig jaar geleden zijn. dat de heer P. Verkooyen, arbeider in het Kookhuis der Cellulosefa- brieken van de Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen, bij dit bedrijf reeds op gevorderden leeftijd zyn dienstbetrekking aanvaardde. De heer Verkooyen, die voor dien tijd voornamelijk arbeid in den polder had ge vonden en ongeveer negen jaar bij de werl Wilton-Feyenoord te Rotterdam heeft door gebracht, weifl bij zijn indiensttreding te werk gesteld in de buitenploeg, om reeds na korten tijd overgeplaatst te worden naar het zoogenaamde kookhuis. Hierop volgden enkele jaren bezigheid in de oude spiritus fabriek, doch na 1916, dus thanj ruim 25 iaren, is hij behulpzaam bij het vullen en lossen van de kookketels in de bereidings procedure van cellulose. Gedurende deze periode was de beschei den en eenvoudige jubilaris nog eenigen tijd voorman; echter bracht bedryfsreorga- nisatie hem weer in zijn dagelijksche func tie terug. Rest ons nog te vermelden, dat de heer Verkooyen 6 November a.s. den pensioen gerechtigden leeftijd hoopt te bereiken. J. Fooy met pensioen. De heer J. Fooy zal na ruim 31 dienst jaren wegens het bereiken' van den 65- jarigen leeftijd Zaterdag 22 Augustus de papierfabriek met pensioen gaan verlaten De heer Fooy die in onze omgeving een goede bekende is geworden en aan het bedrijf vele vrienden heeft verworven, werd 16 Augustus 1877 te Neerbosch geboren Nadat hij als machinist in verschillende functies is werkzaam geweest en ook nog eenige jaren bij de Ned. Spoorwegen heeft doorgebracht, kwam hij 3 Maart 1911 bij Van Gelder Zonen in dienst. Zijn werkzaamheden hebben zich gedu rende al dien tijd bepaald tot het bank- werken in de mechanische werkplaats, werke de heer Fooy uiteraard in de door hem meegemaakte periode heeft zien ver beteren en uitbreiden met de meest mo derne machines en werktuigen. De scheidende, die zijn hart verpand heeft aan de Harmoniekapel De Eendracht, was van 19161921 bestuurslid dezer ver- eeniging, wsarvan hem drie jaren het secre tariaat was toevertrouwd. Om persoonlijke redenen legde hij dit bestuursambt neer om echter in 1931 opnieuw zich met het secre tariaat belast te zien. In deze functie is hij steeds een bijzondere kracht gebleken, dio ook thans nog de belangen van De Een dracht met ijver vervult. Kinheim. Sinds vele jaren bezit onze gemeente een trouwe groep schaakliefhebbers, welke ge regeld normaal bijeenkomen om de hersen gymnastiek te beoefenen. De naam „Kijk uit" heeft voor velen reeds een bekende klank gekregen. In het Vereenigingsgebouw aan de Willebrordstraat heerscht iederen Dinsdagavond de bekende schaaksfeer. Er wordt weinig gesproken en behoudens en kele opmerkingen hoort men zoo nu en dan het verplaatsen en slaan der stukken. Een ieder berekent zijn kansen, overweegt zijn mogelijkheden en zoo verloopt menige par tij niet zonder spanning. De schaakclub „Kijk uit....!" is actief, doch buitenstaanders vernemen hiervan slechts weinig. Er werd tot nu toe in in- tiemen kring gespeeld en zeer zeker heeft de onderlinge competitie ditmaal *èen bij zonder interessant verloop. Wii wendden ons dezer dagen tot een der bekende be stuursleden, den heer J. Baljet, welke zich onmiddellijk bereid verklaarde om ons een en ander over de jongste resultaten mede te deelen. De strijd om het clubkampioenschap is in vollen gang en alhoewel het eindresul taat nog zeer moeilijk voorspeld kan wor den, staat reeds thans het eenigt vrouwe lijke lid aan de spits! Er zijn echter nog vele andere spelers, die uitblinken, zooals mr. A. W. Hellema, S. Woldringh en J. A. Stals. Bovendien is het mogelijk, dat de jongere speler A. v. d. Plas een rol van beteekenis zal gaan ver vullen. Verscheidene sterkere spelers moes ten van hem al eens een partij verliezen. Mevrouw^ Wygchel verloor echter nog slechts, één partij. Het zou wel een unicum in de geschiedenis van „Kijk Uit.zijn, indien ditmaal een dame tot kampioene zqa promoveeren. Onwillekeurig gaan hierbij onze gedach ten terug naar de populaire prominente oud leden. Waren het niet menigmaal de heeren Pels, Kooi, Van Dijk en Schmitz, die beslag op het clubkampioenschap wisten te leg gen? Met voldoening maakte de heer Baljet voorts gewag van het feit. dat de schaakclub Kijk Uitook bij deze competitie nog over flinke schaakkrachten beschikt. Spe lers met een weinig doorzicht mogen immers niet ontbreken, want zij houden den naam van hun club hoog. De prestaties dienen steeds beter te worden, immers, ook op het gebied der schaaksport beteekent stilstand achteruitgang. Bij de schaakclub Kijk Uit! gaat het even wel opwaarts. Het bestuur toont zich er dan ook over verheugd, dat den laatsten tijd verscheidene nieuwe leden toetraden. De naam van den heer Henninck mag hierbij niet verzwegen worden, waif herhaalde ma len gaf hij reeds blijk een geducht schaak speler te zijn. Hieronder volgt de gedeelteliike stand der competitie (kopgroep): gesp. gew. rem. verl. pt Mevr. Wijgchel Mr. Hellema Woldringh Stals d. Plas Plugboer Oderkerk Over de eindbeslissing kan nog weinig vermeld worden, doch het bestuur ver wacht, dat de toenemende belangstelling voor de schaaksport zal aanhouden. De ge lederen kunnen nog versterkt worden en het épreekt als vanzelf, dat de schaaklief hebbers Dinsdagsavond om acht uur van harte welkom zijn. Met het oog op de tijds omstandigheden wordt de contributie zoo laag mogelijk gehouden en in bijzondere ge vallen is zelfs een gedeeltelijke vrijstelling in toepassing. De schaaksport kweekt intellect, moedigt het zelfvertrouwen aan en geeft rustige ont spanning. De leden van de schaakclub „Kijk Uit....!" gebruiken al deze ontwik kelingsmogelijkheden ten volle en het zal dus niemand verwonderen, dat elke club avond zich kenmerkt door enthousiasme, gezelligheid en ontspannende inspanning. In de toekomst zal „Kijk Uitstellig een periode van bloei, tegemoet gaan. 15 12 2 1 13 VA 9 - 8 9 18 14 2 2 .ln 14 7 8 4 8 'A'A 2 b 18 'A'A 13 'A 7 14 17 9 2 6 10 Gymnastiekvereeniging Gratia Plato. De vacantieperiode voor de leden der Gym nastiekvereeniging Gratia Plato zal weldra kun- worden beëindigd. Zoo zullen de Jongste adspl- ranten Dinsdag 18 Augustus in het lokaal aan den Wijk aan Zeeërweg bijeenkomen. De ouds'e meisjes adspiranten en dames hervatten Donder dag 27 Augustus de oefensamenkomsten in het turnlokaal der openbare Ulo. Rijkspostspaarbank. Tn Juli werd er in het kantoor IJmuiden den Rijkspostspaarbank voor f74.834,49 ingelegd en voor f45.955,34 terugbetaald: te IJmuiden- Oost f 7480,84 Ingelegd en f9054,85 terugbetaald te Santpoort-Dorp f 15.793,48 ingelegd en f 15.602,17 terugbetaald; te Santpoort Station f7842,66 ingelegd en f 18.009.64 terugbetaald; te Velsen f4756,97 ingelegd en f 5734.64 terugbetaald en te Velaen-Noord f4467,23 ingelegd en f 6800,ir terugbetaald. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroe; totaal 112. Burgerlijke Stand. GEBOREN: A. Ros. z., Marconlestraat 12, IJmui den; a. Duijn, d„ Hagelingerweg 132, Santpoort; W. N. Tervoort, z.. Zeeweg 22, IJmuiden; J Berkhout, z., Heidestraat 34, IJmuiden; W. A Tervoort. z„ Noorderdorpstraat 6, Santpoort; Th A. Harsveld, z„ Melklaan 18, Velsen-N.; H. Go- mes, d., Dulnvlietstraat 110, Velsen-N. OVERLEDEN: H. de Gier, 33 «fchtgen. Strijder, Bloemstraat 16, IJmuiden; P. Keemink, 58 j., echtgen. v. M. Koole, Noorderkade 14 rd., IJmuiden; K. Luijting, 59 j., eohtgen. v. E. Haij- kens, Wijkerstraatweg 291, Velsen-N. Dukel remise met Basstra. Zomertournooi D.C.IJ. Dinsdagavond is het programma Zomer tournooi D. C. Y. voortgezet. Voor de vierde plaats in de finale werd de partij T. Dukel- Jonker gespeeld. Wegens het late uur moest de partij worden afgebroken. Door de ge compliceerde stelling is nog totaal niets te melden, wat of welke de uitslag der partij zal zijn.Wel heeft Jonker belangrijk terrein voordeel, doch de vooruitgeschoven positie is door Dukel goed en kansrijk omsingeld. Wordt de partij remise, dan dient een twee de ontmoeting vastgesteld te worden. De eerste winstpartij is beslissend. Voor de finale kon dus één partij door gaan, namelijk B. DukelBasstra, welke strijd na 53 zetten remise werd gegeven Een gelijk opgaande strijd, waarin Duke' eerst in het middenspel eenig terreinvoor deel behaalde. Zonder noemenswaardig spelverloop werd de partij remise. Wel is met dezen uitslag komen vast te staan, nu Basstra in zoorn goeden vorm speelt, dat in deze finale spannende en prachtige partijen zijn te verwachten. Voor het verliezerstournooi wordt deze week de party D. OttWaal, die afgebro ken staat, uitgespeeld. Motorgroep Kennemerland. Gemoedelijke clubbijeenkomst. In de ruime zaal van het gebouw v. d Lem aan den Zeeweg hield de Motorgroep Kennemerland Dinsdagavond haar traditio neelen clubavond. Hoewel de belangstellin; niet bijzonder groot genoemd kon worden ontbraken de getrouwen niet. De bekendf gemoedelijke stemming liet niet lang op zich wachten en er heerschte vroolijkheid Een aantal leden hanteerde de biljart- queuen en wist zich uitstekend te ver maken. Anderen schaarden zich aan ronde tafeltjes, waarbij de heer Giesberts als gangmaker optrad. Voorts klonken er verscheidene aardige melodieën en men vergat zelfs alle benzine- nood. Naast het luchtige ontspannende ge deelte had men echter eveneens een tech nische uiteenzetting op het programma staan welke door den populairen IJmuiden- schen motorspecialist de heer G. F. Dictus gegeven zou worden. Vooral voor ingewijden is een dergelijke verhandeling interessant en het speet ons. dat wij, wegens werkzaamheden elders, het verdere verloop van het samenzijn onmo gelijk konden bijwonen. DS. G. A. HOEKSTRA. Ds, G. A. Hoekstra te Niezljl, <Jie de vorige week door de Geref. Kerk te IJmuiden is be roepen en die dit beroep in overweging heeft genomen. Is thans ook geplaatst op het tweetal voor de Geref. Kerk te Bedum (Gr.). Zondag rolt de voetbal weer al is het dan et zoo langzamerhand burgerrecht verier hebbende Mldden-Kennemerland-tournooi, ln het Beverwljksche Sportpark wordt gehouden, Onze derde klasser „Kinheim" speelt dien dag zijn eerste ontmoeting ln dit tournoot en wel ■- middags te 15.10 uur tegen Alkmaarsche Boys. Kinhelm komt hierin uitjnet een na de laatste competitiewedstrijden sterk gewijzigd elftal, wat zijn oorzaak vindt in het vertrek van eenige pro minente spelers, terwijl dhardoor ook de opstel ling verandering heeft ondergaan. Zeer waarschijnlijk zal onderstaand elftal, waarbij de rechtsbinnenplaats voor Jos. v. d. Linden, een energieke Junior is ingeruimd, in denzelfden vorm het a.s. competitieprogramma afwerken. De opstelling luidt: Doel: H. B. Danlëls. Achter: F. v. d. Kant en S. de Vries. Midden: F. Cnossen, P. Rem en H. J. v. d. Wateren. Vóór: W. A. Raaymakers, Jos. v. d. Linden, H Groeneveld, A. Prinsen en A. Versteeg. A.s. Woensdagavond te 19.30 uur wordt voor het M. K. tournooi gespeeld de wedstrijd Sant poort I—Kinhelm I. Afscheid H. Oostindie. Zooals wij reeds eerder hebben medege deeld, zal de heer H. Oostindie Zaterdag als hoofdagent van de gemeente-politie wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, zijn functie neerleggen en den dienst verlaten. Hoewel de heer Oostindie sedert eenigen tijd van vacantie geniet en dus aangenomen mag worden, dat hij niet meer als postcom- mandant op het bureau aan den Wijker straatweg zal fungeeren, bestaat het voor nemen dit afscheid toch niet onopgemerkt voorbij te doen gaan. Ter gelegenheid van zijn vertrek zullen collega's, die lange jaren met den heer Oostindie samenwerkten, als ook superieuren en ondergeschikten, hem een blijk van waardeering aanbieden. DRIEHUIS 25-Jarig Priesterfeest: Pastoor J. PBik. Bescheiden kerkelijke viering. Zaterdag 15 Augustus herdenkt de Z.E.H. Pastoor J. P. Bik zijn 25-jarig priesterfeest, Wegens de tijdsomstandigheden zal dit feest zonder uiterlijke praal gevierd worden; mede op uitdrukkelijk verlangen van den jubilaris. De viering van het feest wordt Zaterdag geopend met een Dof om 7.30 uur en vindt zijn hoogtepunt in de Hoogmis van 16 Augustus, om negen uur. Van 12 tob 1.30 uur zal er voor afgevaardigden van ver- eenigingen gelegenheid, bestaan om te fe- liciteeren aan de parochie en van 3 uur tot. 5 uur voor alle parochianen en belangstel lenden. De kerkelijke viering, welke geslo ten wordt met een plechtig Lof om 7 uur en- de receptie, zullen zonder twijfel een zeer groot aantal geloovigen trekken, daar deze parochie-herder door zijn krachtige per soonlijkheid bij de bevolking zeer in -aan zien is. Ondanks zijn energiek bestuur van de parochie, waaraan talrijke verbeteringen hitn ontstaan te danken hebben, wil de pastoor niets liever dan voor de buiten wereld verborgen blijven. Alleen de eigen parochianen wil hü met een innigen band binden aan het parochie-leven en de kerk. Begrijpelijk is daarom zijn actie, om den patroon van de parochie. Sint Engelmundus, in eere te brengen in alle gezinnen, ge lijk vroeger. Zijn werk in de parochie Drie huis is een waardige schakel in de keten: Leiden - Texel - Warmenhuizen - Rotter dam - Den Haag en Oud-Beyerland. Het blijkt nog telkens, dat de parochianen van voornoemde plaatsen zyn arbeid nog niet vergeten zijn. Moge ziin arbeid in Driehuis even onvergetelijk blijven SANTPOORT Postzegelvereeniging* Santpoort. In het Jeugdhuis aan de Burgemeester Enschedélaan houdt de Postzegelvereeniging Santpoort Vrijdagavond haar ledenvergade ring. Men rekent er op. dat allen om acht uur aanwezig zullen zijn. BEVERWIJK Vervoer van aardappelen door volkstuinders. De loco-burgemeester van Beverwijk maakt bekend, dat volkstuinders, die hun tuin rechtstreeks van de gemeente hebben gepacht of in gebruik gekregen, onder overlegging van het bewijs van inschrijving (registratie) bij den Landbouw Crisis Or- fanisatie voor Noord-Holland, van Woens- ag 12 tot en met Dinsdag 18 Augustus a.s„ des voormiddags tusschen 10 en 12 uur, ter gemeente-secretarie een vervoer- bewijs voor aardappelen van den volkstuin naar hun woning kunnen aanvragen. Alleen zij dus, die aardappelen telen op een rechtstreeks van d#^ gemeente ge- pachtqn volkstuin dienen zich, ter ge meente-secretarie te vervoegen. De met aardappelen bebouwde oppervlakte in M2„ alsmede de ligging van den volkstuin, moeten bij de aanvrage worden opgegeven. Uilenspiegel's avonturen. Het kindertooneel schijnt de organisato ren in den lande geen windeieren te leg gen, want in een betrekkelijk korte spanne tijds zagen we nu reeds „Thijs Wijs" (het beste), „Sneeuwwitje en de zeven Dwer gen", „Pietje Bell" en nu Dinsdagmiddag in het Kennemer Theater „Tijl Uilenspie gel in Droomenland". De belangstelling voor deze kindervoorstellingen is tot nu steeds zeer groot geweest en ook de avon turen van Uilenspiegel ten tooneele ge bracht door de Amsterdamsche Tooneel- vereeniging maakten hierop geen uit zondering, want de zaal wal tot de laatste plaats toe bezet. Veel zorg werd ook aan deze voorstel ling niet besteed.; het is het klassieke boschdécor waartusschen alles zich afspeelt en vier of vijf personen, die in aardige costumes, de kinderen bezig houden. Om hen draait dan ook de geheele voorstelling en ook ditmaal verstonden Uilenspiegel en zijn makkers uitstekend de kunst om het jonge volkje te boeien met de vele avontu ren en spanning te scheppen. En daar gaat het toch ten slotte hoofdzakelijk om. De, jeugd heeft dan ook op haar manier weer meegeleefd met al datgene, dat op de planken gebeurde en uitte dit in vele „ah's'' en „on's". Onbedaarlijk is er vaak gelachen om de zotte streken van dezen grooten deugniet, die toch hun harten stal. Daar ook de bijrolletjes in goede han den waren, werd het al met al voor de groote kindermassa een prettige middag. Rijkspostspaarbank. Over de maand Juli werd er bij den Rijks postspaarbank 62858.56 ingelegd en voor f 49.245.15 terugbetaald. In totaal heeft men 93 nieuwe boekjes uitgereikt. Teekenlng Hessels (Pax Holland m.) fho+re. V<o»i V«S .J* 490e STAATSLOTERIJ TWEEDE KLASSE TWEEDE LIJST Trekking 'Can 11 Augustus 5000 No'. 5733. 1500 No. 19927. f ƒ1000 No. 9444, 15412, 17759. 400 No. 10511, 13610, 19230. 200. No. 10894, 16611. f 100 No. 6552, 7597, 8141, 8460, 8766, 9658, 9826, 11157, 15806, *>202. PRIJZEN VAN 30. 1013 1044 1060 1137 1185 1215 1242 1249 1^79 1339 1345 1369 1383 1395 1439 1464 1485 1528 1533 1558 1565 1566 1616 1632 1645 1750 1903 1913 1937. 1940 2002 2051 2058 2081 2104" 2173 2179 2193 2231 2259 2267 2268 2282 2290 2292 2301 2323 2331 2338 2346 2361 2382 2435 2512 2519 2522 2576 2578 2605 2666 2701 2775 2797 2841 2865 2873 2906 2920 2921 2927 2987 2994 3032 3034 3047 3053 3054 3060 3075 3085 3087 3111 3187 3264 3307 3320 3378 3389 3400 3414 3418 3432 3466 3556 3598 3615 3631 3663 3665 3667 3695 3706 £877 3933 3936 3949 4011 4020 4170 4181 4200 4212 4314 4363 4409 4413 4427 4454 4473 4498 4506 4517 4539 4545 4548 4598 4601 4616 4653 4672 4681' 4713 4739 4767 4771 4786 4810 4820 4836 4853 4917 4939 4940 4958 5035 5115 5127 5142 5180 5231 5277 5281 5288 5411 5491 5492 5502 5561 5575 5596 5606 5634 5775 5803 5809 5944 5952 6006 6034 6082 6157 6186 6196 6197 6206 6227 6231 6236 6325 6326 6375 6401 6407 6408 6488 6491 6519 654.3 6576 6577 6580 6614 6616 6625 6677 6679 6709 6712 6725 6758 6766 6901 7076 7150 7165 7176 7192 7235 7238 7244 7272 7306 733? 7339 7348 7367 7385 7890 7410 7449 7551 7559 7564 7575 7630 7631 7670 7728 7760 7779 7804 7831 7898 7919 7933 7993 8023 8034 8088 8130 8143 8158 8221 8233 8264 8273 8323 8324 8326 8337 8445 8462 8480 8568 8609 8621 8631 8636 8639 8651 8686 8833 8841 H842 8878 8882 8902 8925 8939 8969 9066 9072 9075 9081 9082 9114 9139 9146 9151 9153 9166 9222 9280 9321 9323 9324 9332 9343 9350 9359 9385 9390 9433 9470 9495 9530 9546 9548 9574 9598 9710 9808 9820 9S22 9827 9845 9848 9849 9869 9931 9336 9942 9364 9969 9973 10030 10055 10075 10141 10170 10265 10280 10322 10326 10328 10368 10375 10437 10440 10450 10492 10503 10558 10574 10653 10693 10709 10748 10754 10792 10794 10816 10829 10842 10846 10852 10892 10917 10936 10998 11018 11031 11038 11045 11048 11064 11089 11190 11193 11197 11238 11262 11277 11280 11302 11307 11331 11362 11388 11442 11508 11568 11575 11599 11654 11733 11747 11857 11885 11900 11908 11935 11943 11952 12005 12047 12058 12060 12089 12150 12157 12194 12219 12222 12264 12286 12313 12317 12328 12363 12395 12412 12415 12569 12585 12606 12661 12689 12714 12746 12764 12789 12803 12833 12854 12896 13009 13020 13025 13064 13067 13068 13233 13299 13303 13360 13378 13428 13443 13482 13517 13519 13537 13555 13557 13561 13564 13576 13639 13657 13666 13672 13748 13770 13786 13794 13851 13891 13893 13898 13906 13921 13940 14001 14026 14033 14128 14157 14203 14206 14215 14221 14248 14259 14263 14303 14378 14394 14405 14469 14485 14530 14556 14566 14580 14597 14654 14679 14697 14709 14711 14719 14730 14885 14891 14902 14926 14940 14959 14978 15031 15052 15064 15070 15078 15127 15157 15188 15195 15227 15246 15257 15261 15271 15335 15365 15384 15432 15433 15467 15505 15550 15553 15562 15571 15588 15609 15620 15636 15706 16755 15770 15790 15814 15815 15835 15891 15910 15973 15994 16010 16012 16030 16049 16058 16115 16153 16164 16167 16198 16281 16292 16293 16327 16347 16477 16529 16570 16594 16595 16613 16614 16641 16691 16729 16748 16749 16753 16818 16824 16880 16902 16921 16964 16975 16986 17031 17163 17191 17244 17302 17314 17380 17397 17401 17405 1J426 17430 17444 17477 17506 17554 17566 17610 17667 17691 17696 17749 17774 17784 17904 17925 17950 17966 18037 18058 18101 18103 18119 18129 18163 18190 18271 18289 18337 18348 18380 18427 18445 18498 18512 18516 18618 18629 18650 18707 18736 18760 18775 18789 18861 18871 18878 18914 18936 18951 19004 19053 19055 19060 19106 19116 19211 19234 19248 19325 19344 19396 19438 19474 19485 19526 19573 19576 19583 19588 19598 19601 19606 19616 19635 19644 19650 19655 19669 19686 19784 19827 19833 19863 19926 19986 20034 20074 20092 20095 20188 20231 20275 20277 20306 20325 20377 20378 20425 20440 20462 20497 20555 20616 20628 20655 20694 20773 20776 20820 20853 20870 20893 20896 20944 21019 21072 21114 21136 21189 21261 21272 21300 21335 21337 21361 21442 21444 21459 21467 21498 21515 21541 21614 21619 21624 21651 21656 21685 21721 21729 21733 21774 21792 21836 21840 21859 «1874 21886 21944 21970 Beverwijk krijgt roode bonnen. Het wordt dus als stad beschouwd. Naar wij vernemen zal Beverwijk den nieuwen maatregel, welke getroffen L door de distributiebescheiden om „stad" en ,land" te onderscheiden, ingedeeld worden in de groep „stad" Bij de eerstvolgende uitreiking van distributiekaarten zullen ae Beverwijkers dus roode bonnen ontvangen. Tweede tentoonstelling een succes. Prachtige inzendingen bloemen, groenten en fruit. Voor den tweeden onderllngen tentoonstel lingsavond van de Tuinbouw Studieclub Be verwijk en Omstreken, welke gisteren in het veilinggebouw „Kennemarland" werd gehou den, bestond een nog grootere belangstelling dan voor den eerste en dit kwam ook tot uitdrukking in het buitengewoon groote aan tal inzendingen, welke het achterste gedeelte van de groote zaal geheel vulden. Maar niét alleen de kwantiteit, maar ook de kwaliteit liet niets te wenschen over De Jury, bestaan de uit de heeren .T Mooy. Uitgeest, J. Ende en G. v. d. Wel (bloemen) en W de Groot, dir. Ver. Veilingen, en R. W A. Muyen, (groenten), had een zeer moeilijke taak om uit deze fraaie collecties het beste voor een bekroning aan te wijzen. De tentoonstelling was weer een demonstratie van de groote vakbekwaamheid van de Kennemer tuinders en bloemisten. Het grootste gedeelte van de inzending bloemen bestond uit gladiolen, w.o. zeer groote exemplaren en groot- en enkelbloemi- ge dahlia's. De groenten vormden met elkaar een keurcollectie van verschillende soorten komkommers, andijvie, augurken, pronkboo- nen, stamslaboonen, tuinboonen. dubbele stamboonen. spinazie (Roem van Kennemer land), postelein, Zucchettl (eetbase kalebas), koolrabi, sla, wortelen, rabarber, bloemkool, raapstelen, snijbiet en peterselie, één en an der afgewisseld met zwarte bessen, aalbessen, klapbessen, frambozen, vijgen (White Mar seille), aardbeien, pruimen en perziken wer kelijk een tentoonstelling welke een bezoek volkomen waard was. De voorzitter, de heer R. W A. Muyen. herinnerde er in zijn openingswoord aan. dat het initiatief van de Studieclub om tentoon stellingsavonden te houden prachtig geslaagd is, want opnieuw ls nu weer bewezen dat do kweekers uit Kennemerland nog heel wat in hun mars hebben. Hierna werd de uitslag van de keuring be kend gemaakt, welke éls volgt luidde: Bloemen. Groepsprijzen- le prijs: groep 1 van A. Martens; 2e prijs groep 2 van C. van Rijn; 3e prijs: groep 6 van dc fa. Blom (gla diolen). Extra-prijzen: 1. Vaas zonnebloemen, Nellie v. d. Wel; 2. Gladiolen, Fa Blom; 3. Gladio len, L. Henneman: 4 Dahlia's, C. v. Rijn. Puntenstelsel: 1. Lelies Rubrum, J. do Weerd, 10 punten met lof; 2 Vaas Piccardi, C. Put, 10 punten: 3. Witte gladiool, H. Hout wipper, 7Vz punt. Afd. Groenten: Groep 10: W. Muyen le prijs; Groep 8: D. v. d. Zwaan, 2e prijs; Groep 11: R. Doet er, 3e prijs met extra-prijs. Extra- prijzen: 1. Pruimen. J. de Weerd; 2. Druiven, W. Muyen; 3. Spinazie en postelein, C. Schoon. De eerste bloembollenveiling. Garantieregeling werkt dit jaar niet. In verband met de eerste veiling van droge bloembollen, welke Donderdagmorgen 13 Augustus in de bovenzaal van het veiling gebouw aan de Breestraat plaats heeft, heeft de directie van de Bloembollenveiling „Be verwijk" aan de kweekers een circulaire ge zonden, waaraan wij het volgéndc ontleend hebben: „De sterk veranderde toestand, door de vaststelling van maximumprijzen is oorzaak, dat veilen in de komende weken eigenlijk niet veel meer voorkamt Het bestuur van de veiling, moet er daarom op uit zijn, de hem toevertrouwde bloembol len zoo goed en zoo voordeelig mogelijk voor de inbrengers te verkoopen en wel het liefst tegen contante betaling. De garantieregeling zal dit jaar niet werken en risico nemen ligt niet op den weg van een kweeker. temeer niet, daar er geen enkele speculatieve belooning staat tegenover de verlieskansen. Hoewel de vraag naar tulpen groot is, zal het wegens de goede oogstuitkomsten geraden zijn, de bloembollen vroeg klaar te maken en voor 13 Augustus in te zenden, De directie zal trachten, direct door te verkoopen tegen de maximumprijzen en op de meest voordee- lige condities. De overschotten komen in den opslag voor lateren verkoop of voor het Surplusfonds". Inentingen tegen diphterie. Voor de groep kinderen, welke op Donder dag 30 Juli j.l. de eerste inspuiting tegen rood vonk en diphterie. heeft gehad, zal de tweede en derde inspuiting plaats hebben respectie velijk op Donderdag 13 en Donderdag 27 Augustus, des namiddags van 3 tot 4 uur in het gymnastieklokaal van de Bisschoppelijke Kweekschool aan de Baanstraat. De distributiestamkaarten der in te enten kinderen moeten medegebracht worden. CASTRICUM OP HEETERDAAD BETRAPT. Een winkelier te Bakkum werd de dupe van een persoon, welke om melk vroeg. Tijdens zijn afwezigheid om dit te halen, wist de dief een kaas te stelen, welke in zijn blouse werd verborgen. De winkelier nam hiermede geen genoegen en belde on middellijk de politic op. Na een verhoor .e hebben afgenomen, volgde de bekentenis. Tegen den ongewenschten cliënt werd pro- res-verbaal opgemaakt. BEGRAFENIS EVERT DE JONG. Op de Algemeene Begraafplaats heeft de teraardebestelling plaats gehad van den 28- jarigen Evert de Jong, die ten gevolge van een doodelijk ongeval op de spoorbaan om het leven kwam. Er was een overgroote be langstelling van familie, collega's, kamera den «n bekenden. Een tweetal sprekers van den brugg<mbouw van de Nederl. Spoor wegen uitten aan de groeve woorden van troost en schetsten den overledene als een braaf, oprecht, en degelijk persoon. Een viertal kransen dekte de paar. Een familie lid bedankte voor de groote belangstelling. WARME MAALTIJDEN. Deze week worden dagelijks door de Centrale Keuken 379 warme maaltijden be reid voor hen die werkzaam zijn in de Pro vinciale Duinterreinen. AANRIJDING. Een bejaarde inwoner kwam in de Bur gemeester Mooystraat in botsing met een wielrijder. De man werd op den grond ge worpen en liep enkele hoofdwonden op. Hij moest zich onder "geneeskundige hulp stel len. AANRIJDING. Een bejaard inwoner geraakte in de Burg. Mooijstraat in botsing met een wielrijder, met net gevolg, dat de man, welke op den grond werd gesmakt, enkele hoofdwonden opliep. Hij moest zich onder geneeskundige hulp stellen KERMIS-COURSE. In een der lokalen van het jeugdhuis werd een kermis-course gehouden, georga niseerd door de St. Jozephs Gezellen afdee ling Castricum. waarvoor vee! belangstel ling was. Uitslag als volgt: le ronde Uit geestHeemskerk 303267; 2e ronde HeilooCastricum 265215. Finale Hei- looUitgeest 273256. Hoogste J. Bakker te Heiloo 15 (medaille). Hoogste gemiddel de in 25 beurten 89 de heer J. Vonk te Uit geest (medaille). Heiloo werd wisselbeker-winnaar.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3