Haarlemsche Courant Pantserslag bij Kalatsj ten einde Groot oorlogsschip getroffen De zwendel met de suikertoewijzingen. 287e Jaargang No. 189 Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,62, franco p. post 3,73, losse nummers cent. AdvertentlCn 3—15 m.ni- 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen uoo m.m. 12 cent p. m.m. Keanemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m, mtr-: Grafische Bedrijnen Damlate. Wnd. Hoofdredactenri 3. V. BADDEwy.n'S. Nieuwsblad voor Noord-Holland Donderdag 13 Augustus 1942 Bureaus Baarlem: Groote Houtstraat 03, Bijkantoor: Soenda« plein 37. Tel. Directie 13082. Hoofdredactie 15056. Redacüe 10600, Administratie 10726, 16525, Soendapleln 12230. Postgiro 136953. Directie PU. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- i feestdagen. 1292 Sinds Kertsj' aan Oostelijk front ruim een millioen krijgsgevangenen; tienduizend kanon nen en bijna 7000 vliegtuigen der bolsjewisten vernietigd of buitgemaakt Duitsche successen aan Zwarte Zeekust. Roemenen bezetten Slawjanskaja. Haart van Pelt In dc groote bocht van den Don is een sterk bolsjewistisch leger ten westen van Kalatsj vernietigd. De Duitsche vereenigde troepen zün nu Stalingrad op ongeveer 75 K.M. genaderd, deze operecrcn langs den spoorweg KalatsjStalingrad en via Sjoetowo naar Stalingrad, beide spoorwegen zijn op de kaart aangegeven. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: „Zooals in een extrabericht is mede gedeeld, hebben troepen van het leger onder bevel van den géneraal der pant sertroepen, Paulus. voortreffelijk on dersteund door de luchtdoelartillerie en de vliegende artillerie onder bevel van den Generaloberst Freiherr von Richt- hofen, in de groote bocht van den Don ten Westen van Kalatsj de massa van het 62ste Sovjet-leger en sterke deelen van het derde pantserleg'er vernietigd. In dezen vernietigenden veldslag werden tot dusver 57.000 gevangenen gëmaakt, meei dan 1000 pantserwagens en 750 kanonnen van allerlei aard vernietigd of buitgemaakt De bloedige verliezen van den vijand zijn hoog. Bij deze gevechten hebben zich ook Kroatische troepen onderscheiden. Sinds het begin der voorjaarscampagne van den slag op het schiereiland Kertsj tot aan den afloop van den slag in de groote bocht van den Don hebben de Duitsche en verbonden troepen aan het Oostelijke front 1.044.741 gevangenen gemaakt, 6.271 pant serwagens en 10.131 kanonnen van allerlei aard buitgemaakt of vernietigd. In denzelf den tijd werden 4.960 vijandelijke vliegtui gen in luchtgevechten, 664 vliegtuigen door luchtdoelartillerie neergeschoten en 432 vliegtuigen op den beganen grond vernield. In het gebied van den Kaukasus heb ben Roemeensche troepen ten Oosten van de landengte van Kertsj de hardnekkig ver dedigde stad Slawjanskaja genomen. Duitsche troepen dringen verder in het Kau- kasusgebergte door. De luchtmacht zette haar aanvallen op het bolsjewistische ont- ruimingsverkedi langs de kust en in de Zwarte Zeehavens voort. Een bewakings vaartuig, 2 transportschepen en 2 kust vaartuigen werden door bommen tot zinken febracht, 6 transportschepen en een kust vaartuig beschadigd. Ten Zuiden van Stalingrad werd een Sovjetpantsertrein door bom treffers ver nield. Op de W o 1 g a werden een vracht schip tot zinken gebracht en drie bescha- digd. Ten Noord-Westen van Woronesj heeft de vijand na geruimen tijd zün ont- lastingsaanvallen hervat. In zware gevech ten werden zij afgeslagen; 40 pantserwa gens werden daarbij vernield. In het gebied van R z j e f zijn ook Dins dag herhaalde aanvallen van numeriek ster kere vijandelijke strijdkrachten afgeslagen. Italiaansch succes in Middellandsche Zee In N. Afrika levendige actie van luchtwapen Het Italiaansche weermachtbericht luidt: „Aan het Egyptische front actie van ver- kenningsafdeelingen. De luchtmacht der Spilmogendheden ontplooide een levendige bedrijvigheid. Concentraties van troepen en auto's werden met succes gebombardeerd. Vijandelijke vliegtuigen ondernamen aan vallen op eenige steunpunten in ons achter land en vooral op Tobroek. waar het lucht doelgeschut een vijandelijk vliegtuig ver nietigde, dat bij Bardia neerviel. In ver scheidene levendige luchtgevechten werden 8 andere vliegtuigen door Italiaansche^ en Duitsche jagers neergeschoten. Britsche luchtaanvallen op Catania en «enige plaatsen in de provincie Cagliari eischten 2 dooden en 3 gewonden. In het Westelijke deel der Middellandsche Zee heeft een onzer duikbooten Dinsdag bij het aanbreken van den dag een groot oor logsschip van niet nauwkeurig va-tgestelde soort, dat deel uitmaakte van een sterk con- vooi, aangevallen en "met twee torpedo's ïetroffen. De Libysche luchtmacht (Italiaansch 1 heeft van 26 Mei tot half Juli 105 bombardementen uitgevoerd, waarbij duizenden bommen werden uitgewor pen. Hierbij werden 282 vijandelijke vliegtuigen in de lucht en op den grond vernietigd en 1452 auto's. Voorts werden 3 schepen vernietigd of zwaar beschadigd, evenals vier benzine opslagplaatsen en 3 munitiedepots, 5 artil leriestellingen en 4 versterkingen. Tevens werden in vijandelijke troepenconcentra ties en kampementen 108 branden veroor zaakt. De Italiaansche ministerraad heeft een Wetsontwerp betreffende de beperking van de bevoegdheid der in Libye wonende Ita liaansche joden tot het drijven van zaken aangenomen. Officieel is medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, de in Italië geldende lodenvoorschriften uit te breiden tot alle loden in Libye. ten deele in tegenaanvallen. Ten Zuid-Oos ten van het Ilmenmeer en aan het Wol- ch of front mislukten opnieuw vijandelijke aanvallen, ten deele in- gevechten van dichtbij. In de F i n s c h e Golf hebben gevechts vliegtuigen 3 vijandelijke bewakingsvaar tuigen tot zinken gebracht en verscheidene bewakingsvaartuigen, alsmede een mijn- veger zwaar beschadigd. Zooals In een extrabericht is medege deeld,' heeft een Duitsche duikboot on der bevel van Kapitan-Leutnant Rosen- baum op 11 Augustus in het Westelijke deel der Middellandsche Zee het En- gelsche vliegkampschip Eagle, dat deel uitmaakte van een krachtig beschermd konvooi, met vier torpedotreffers tot zinken gebracht. Een Britsch jachtvliegtuig, dat overdai de Duits ene Bocht binnenvloog, were in een luchtgevecht neergeschoten. Dinsdagnacht heeft de Britsche luchtmacht, behalve vruchtelooze aan-i vallen op het gebied van de Duitsche bocht, aanvallen ondernomen op woon wijken vah verscheidene steden in West-Duitschland, hoofdzakelijk op M a i n z en Wiesbaden. De burger bevolking leed verliezen. Door brand en brisantbommen ontstond materieele schade en schade aan gebouwen. Door nachtjagers en luchtdoelgeschut werden 11 der aanvallende bommenwerpers neergeschoten. Aan de Zuidkust van Engeland en in de Midlands heeft de Duitsche luchtmacht overdag en Dinsdagnacht voor den oórlo'g belangrijke installaties bestookt met bri sant- en brandbommen, welke groote ver woestingen, branden en ontploffingen ver oorzaakten." 9 Kalatsj. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Met de vernietiging van de ten Westen van Kalatsj ingesloten bolsjewistische le gers kan de strijd in het door den Don om sloten gebied in groote lijnen als afgeslo ten worden beschouwd. Terwijl het aantal gevangenen in verge lijking met vorige omsingelingsslagen niet zoo groot is, is een relatief zeer groot aan tal pantserwagens en kanonnen buitge maakt of vernietigd, waaruit blijkt, dat de bolsjewisten door een massale opeenhooping van pantsermateriaal alles in het werk hebben willen stellen om dit gebied ten koste van alles te behouden. In het gebied tusschen den benedenloop van den Don en het door uit het Noorden komende Roemeensche troepen bezette Slawjanskaja bevinden zich nog steeds kleine uiteengeslagen bolsjewistische troe- pendeelen. De Kaspische Zee. De gevechten hebben zich tot dusver hoofdzakelijk in het Westelijke deel van de brug tusschen Zwarte en Kaspische Zee afgespeeld en pas nu de operaties tot den Kaukasus genaderd zijn, buigt de richting van den opmarsch ook in Zuid-Oosteliike richting af. Dit is ook volkomen begrijpelijk, als men in aanmerking neemt, dat zich in het Oos ten, ongeveer ten Oosten van de lijn Sta lingradPjatigorsk een dor steppegebied bevindt, waar wegen ontbreken en opera ties dus vrijwel niet mogelijk zijn. Aange nomen kan dan ook worden, dat zich in dit gebied nagenoeg geen bolsjewistische troe pen bevinden. Stalin heeft Bradley nog steeds niet ontvangen. De conferentie te^Moskou. Ofschoon nog steeds geen bijzonderheden bekend zijn over de Geallieerde conferentie te Moskou, waaraan ook Churchill zou deel nemen, staat het toch vast, dat ten minste twee vooraanstaande Amerikanen zich daar bevinden. De een is de ambassadeur te Koeibisjef, die tegenover de pers ver klaarde, dat zijn bezoek van zuiver particu lieren aard was. De andere is generaal- majoor Bradley, die zichzelf overbrenger van een dringende boodschap van Roose velt aan Stalin noemde. In politieke kringen te Berlijn merkt men op, dat het genoegzaam bekend is, cat Roo sevelt in moeilijke situaties zeer gul is met particuliere boodschappen, waarin in lange verklaringen wordt uiteengezet, waarom ge geven beloften niet k'unnen worden nage komen. Een novum echter is het. dat de ontvangers dezer boodschappen zich niet haasten er kennis van te nemen. Zoo heeft Bradley Dinsdag in een persconferentie ver klaard, dat hij tot dusverre geen gelegenheid heeft gehad zich van zijn taak te kwüten. omdat Stalin hem nog niet heeft kunnen ontvangen. Bradley bevindt zich reeds een volle week te Moskou. Volgens berichten van Zweedsche en an dere bladen uit Londen zijn in de onlangs door het Foreign Office uitgegeven diplo- matenlijsten de gezantschappen der 'rand staten niet genoemd. In diplomatieke krin gen te Londen moet dit zeer de aandacht' getrokken hebben. Te Berlijn acht men het zeer wel mogelijk, dat Engelands verraad aan Europa en aan de Randstaten in het bijzonder, d.w.z. de uitlevering dier staten aan de Sovjet-Unie, ook op deze wijze tot uiting komt. Krasnodar Van Kozakkenvesting tot industriestad. Het huidige Krasnodar heette tot 1920 Jekaterinodar d.i. „Catharina's geschenk". De naam duidt op tsarina Catharina II, die hier op het einde der achttiende eeuw een stad slichtte. In dien tijd breidde Rus land zyn macht naar het Zuiden uit en kwam in botsing met de krijgshaftige Tsjorkessen, een Kaukasische volksstam, die de vlakten langs de Koebanrivier be- Dnjepr naar de Koeban. Zij werden in het vervolg Koebankozakkera genoemd, hielden zich met landbouw en veeteelt bezig en vermengden zich gedeeltelijk met de oor- spronWlijke bevolking. De Tsjerkessen werdel in de negentiende eeuw deels uit geroeid, deels weken zij- uit naar het Zui den, terwijl de Koebankozakken na den Wereldoorlog onder bolsjewistische heer schappij sterk in aantal achteruit gingen. De adhwezigheid van ertsen en olie in het Koebangebied gaf na de revolutie den stoot tot een snelle industrieele ontwikke ling. Duizenden arbeiders uit andere stre ken trokken naar Worosjilowsk, Armawir en ook naar Krasnodar, waar vele fabrie ken o.m. voor landbouwmachines geves tigd werden. Hoofdstad van de provincie Noord-Kaukasië werd echter Rostof, ter wijl Krasnodar hoofdstad van het autonome gebied der Adige-Tsjerkessen werd. Het aantal inwoners bedraagt meer dan 200.000. De stad ligt aan de belangrijke spoorlijn van de Zwarte-Zeehaven Noworossisk naar Stalingrad en heeft verder verbinding met Rostof en Grosny. Naar het oliecentrum Maikop loopt een pijpleiding, daar in Kras nodar een gedeelte van de hier gewonnen; olie geraffineerd werd. 75.000 balen koffie vernietigd. Naar uit Rio de Janeiro gemeld wordt, heeft de Braziliaansche minister van handel de vernietiging gelast van 75.000 baler koffie om daling van den wereldmarktprij? te vermijden. Volgens statistische gegeven? zijn in Brazilië om die reden sinds 1931 in totaal 75.7 millioen balen koffie vernietigd Nederlandsch vrachtschip getorpedeerd. Een vroeger Nederlandsch vrachtschip van middelbare tonnage, dat bij hej uitbre ken van den oorlog door de Amerikaansche marine wederrechtelijk in beslag genomen en gedwongen was reizen te ondernemen in de gevaarlijke zones, is op 31 Juli aan de Noordkust van Zuid-Amerika door een duikboot der Asmogendheden getorpedeerd en tot zinkeri gebracht. Een deel der beman ning is inmiddels aan land gekomen. Het schip, dat gebruikt werd voor het vervoer van grondstoffen tusschen de Ver. Staten en het Noordelijke deel van Zuid-Amerika, maakte pas zijn derde rsis in Amerikaan- schen dienst. Britsche spionnage-affair'e in Zweden. De politie te Göteborg is op 'het spoor gekomen van een organisatie voor spion- nage en sabotage, waarvan draden naar Engeland loopen. In het bericht wordt mededeeling gedaan van de arrestaties van den steward Black- man, den kok Lindström en den correspon dent Austrinsky, die werden beticht van spionnage en voorbereiding tot sabotage. De arrestanten hebben onder leiding van Blackman daden van sabotage tegen sche pen en spoortreinen voorbereid, waarbij zij van brandbommen en tijdontstekings- apparaten werden voorzien door een Engelschman, die in Zweden vertoeft. Backman en Lindström waren al gestraft wegens een diefstal met braak en werden 30 Juli j.l. terstond na den inbraak in een plaats van dynamiet in de nabijheid van Kallered gearresteerd, waarbij zij on geveer 10 kg. dynamiet en een hoeveelheid lonten en onistekingsapparaten hadden buitgemaakt. Deze inbraak werd gepleegd om aan nieuw materiaal voor de voorgeno men daden van sabotage te komen. De gearresteerden verklaren, dat zij van hun Èngelschen opdrachtgever 6000 kro nen uitbetaald kregen, ofschoon geen enkele van hun daden van sabotage was geslaagd. Wel hadden zij enkele gegevens over het treinverkeer en scheepvaart van Göteborg verzameld en- doorgegeven. De Eagle99 maakte deel uit van convooi. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Het in het Westelijke deel van de Mid dellandsche Zee getorpedeerde vliegkamp schip „Eagle" maakte deel uit van een uit de richting -van Gibraltar komend konvooi en het feit, dat de Èngelschen, ondanks alle slechte ervaringen, opnieufv een konvooi door de Middellandsche Zee zenden, legt men te Berlijn uit als een bewijs voor de hoogst netelige positie, waarin de Gealli eerden zich op dit oorlogsterrein bevinden en welke men thans door vertwijfelde ondernemingen tracht te verbeteren. De Eagle en het eveneens te Gibraltar gestationneerde vliegtuigmoederschip Ar gus waren de beide eenige vliegkampsche pen, waarover de Èngelschen in de Mid dellandsche Zee nog beschikten. Hoewel men te Berlijn nog geen mede- deelingen hieromtrent kon verstrekken, is het niet onwaarschijnlijk, dat het konvooi het doelwit van verdere aanvallen is. HET ARABISCH IN EGYPTE. Het Egyptische parlement heeft het wets ontwerp over het gebruik van het Arabisch in het verkeer met de autoriteiten aange- nomèn. naar radio-Kairo meldt. COMMANDANT ZONDERVAN ZIEK. „De Zwarte Soldaat" meldt, dat de licha- meHjke inspanning, die vooral de laatste weken van strijd aan den Wolchow van hem hebben geëischt. de gezondheid van den commandant der W.A., Mr. A. J. Zon dervan dermate hebben aangetast, dat zijn terugkeer in het midden der W.A. langer zal uitblijven dan verwacht was. f Gunstige vooruitzichten voor Duitschen aardappeloogst. Berlijn krügt extra-rantsoen. (D.a.D.) Bü herhaling beweert de En- felsche en Amerikaansche propaganda, dat uropa binnen afzienbaren tijd zichzelf niet meer van levensmiddelen zal kunnen voorzien. Deze propaganda houdt echter te weinig rekening met het feit, dat in groote deelen van Europa de aardappelencon sumptie belangrijk grooter is dan het brooaverbruik en dat zelfs vrij groote mis oogsten van graan en rogge geen ernstige moeilijkheden tot gevolg behoeven te heb ben. Thans staat reeds vast, dat, dank zij het uitzaaien van zomergerst de distributie van brood tenminste op haar huidig peil ge handhaafd zal kunnen blijven. Ook in an dere opzichten staat de verzorging van Duitschland met levensmiddelen er bevre digend voor. De oogst van vroege aard appelen is dermate goed geweest, dat aan zienlijke extra toewijzingen gegeven kon den worden. De bevolking van Berlijn, die reeds 4,5 kg. aardappelen per hoofd per week ontvangt, krijgt in de distributie periode, die op 10 Augustus begonnen is, een ex tja toewijzing van 3 kg. per hoofd per week. Ook voor den winter is de aard appelendistributie veilig gesteld, want de stand van het gewas is prima. De Mohammedanen en de oorlog. In een interview heeft de vroegere pre mier van Irak een verklaring afgelegd over het standpunt der Mohamjnedaansche wereld ten aanzien van den oorlog. Groot-Brittannië zet ondanks de zware verliezen, die het heeft geleden, zijn tegen stand nog voort en helpt Sow jet-Rusland. Door deze politiek heeft de Britsch? regee ring een toestand in het leven geroepen, die hoogst ongunstig is voor de betrek kingen tusschen Groot-Brittannië en de Mohammedanen in het geheele Oosten. Juist met het oog op deze betrekkingen hebben Koning Ibn.Saoed en Sjeik el Ma- raghi in twee proclamaties hun geloofs- genooten den raad gegeven trouw te blijven aan hun godsdienst, want de Islam is ge prononceerd antibolsjewistisch. De oproep van Ibn Saoed en Maraghi om terug te keeren naar den zuiveren Islam, vormt een uitnoodiging van de Mohammedanen om de positie te heroveren, die zij in het verleden hebben ingenomen, zoodra het juiste oogenblik is gekomen voor een derge lijke actie. Deze oproepen hebben reeds groote invloed uitgeoefend op de Moham- mèdaansche volken en in hooge.mate bij-' gedragen tot de versterking van de samen werking tusschen de Spil en de Mohamme- daanscne wereld. KORT NIEUWS De cholera-epidemie in het Westelijk deel der provincie Joenan heeft ontzagge lijke uitbreiding gekregen Getallen worden met verstrekt over den omvang van deze epidemie, die al bijna twee maanden woedt. De admiraliteit der Ver. Staten maakt bekend, dat kapitein,Macholm Hamson bij een vliegtdigongeluk den doöd heeft ge vonden. Hamson heeft door deelneming aan de Poolexpeditie van admiraal Byrd in de jaren 1928-'30 alsmede door zijn. werk over radiotelegi'afie bekendheid verkregen. Hij decreet, gepubliceerd in de Fransche staatscourant, is aan 222 personen, meest joden, de Fransche nationaliteit ontnomen. De „Daily Mail" meldt dat in Zuid- Afrika werd overgegaan tot een beperking der .goudproductie met 10 procent. Men heeft tot dezen maatregel besloten, daar een verhooging van de steenkoolproductie in Natal zeer noodzakelijk geworden was en men de hiervoor vereischte arbeidskrachten alleen kon vinden door een berperking van de goudproductie. De Engelsche nieuwsdienst meldt, dat de Gaullistische duikbootjager Requin tot zinken is gebracht. De Turksche nationale vergadering heeft een wet aaqgenomen. waarbij hon derdduizend Turksche ponden worden toe gestaan voor de verwijdering van scheeps wrakken uit de straat van Eregli (Herak- leia). Met het doel de jonge Franschen de beteekenis van het Fransche koloniale rijk in te prenten, organiseert het algemeene secretariaat voor ae Jeugd een reis naar Noord-Afrika, waaraan door 300 jongelie den deelgenomen wordt. Zij zullen ver deeld worden over de landbouwnederzet tingen van Algerije en Tunis. Het Japansche Ministerie van Economi sche Zaken streeft ernaar, den sinds het uit breken van den oorlog in de Pacific onder broken invoer van kali te vervangen voor een grootere productie in het binnenland. Vooral zal men er toe overgaan op grooter schaal zeewier te gebruiken voor de kaliproductie. Het Japansche Ministerie van Verkeer onderhandelt met de fabrieken voor spoor wegmateriaal over de mogelijkheid van in voering van personenwagons van aluminium of andere lichte metalen. (E.P.) Te Apeldoorn heeft een tragisch on geval plaats gehad. De 5-jarige Willy Steenhuizen, die bij ziin oom op de fiets zat. was door dezen net van de fiets getild en op den rijweg gezet, toen een naderende vrachtauto het kind greep en medesleurde. Het kind werd ernstig gewond en overleed enkele opgenblikken.later. - Het Friesche Museum te Leeuwarden in het bezit gekomen van een geheel gave kelk van lichtgroen glas. welke men heeft gevonden'bij de afgraving van een terp bij Haaijum, tusschen Wons en Zurich. De kelk stamt waarschijnlijk uit de acht ste eeuw. Men neemt aan, dat hij uit de Rijnstreek naar* Friesland is gebracht. Te Rotterdam stak de 7-jarige Annie Burger den Stadionweg over achter een tram/ welke stilstond. Daardoor zag zij een auto niet aankomen. Het meisje werd ge grepen en zeer ernstig gewond. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is het meisje overleden. Het zesjarig jongetje A. V., wonende aan den Parallelweg te Schiedam is op den onbewaakten spoorwegovergang tusschèn Schiedam en Rotterdam door een trein ge grepen en op slag gedood Een Engelsch-Amerikaansche vloot heeft bij de Salomons- eilanden(gelegen in de Koraal zee) slag geleverd met de Ja pansche vloot, hierbij zouden de Geallieerden 28 oorlogs schepen hebben verloren. Amerikaansche troepen zijn op de Salomons-eilanden ge land, het grootste deel hiervan werd vernietigd. De gevechten te land en ter zee duren voort. Radio-reportages uit de Junkersf abrieken. Groeten van Nederlandsche arbeiders aan hun familieleden. Van bevoegde zijde wordt er de aan lacht op gevestigd, dat van heden af tot H Augustus de zender Bremen (golflengte 195.8 m.) en de zender Friesland (golf lengte 1875 m.) dagelijks om 19 uur 45 een reportage geven van de Junkersfabrieken, waarbij de groeten van de daar werkende Nederlandsche arbeiders worden uitge zonden aan hun familieleden. 500 DOODEN TE BOMBAY. Alle fabrieken aldaar en te New Delhi stilgelegd. Volgens uit Bombay ontvangen be richten bedraagt het aantal slachtoffers der Britsche onderdrukkingsmaatrege len in Indië op dit moment 500 dooden en meer dan 3000 gekwetsten. Deze cijfers zijn waarschijnlijk nog te laag, daar uit verscheidene afgelegen ste den tot dusver slechts gegevens beschik baar zijn, die de Britsche censuur zijn ge passeerd. Daar de Indiërs nog steeds worden neer- geknuppeld, stijgt het aantal weerlooze slachtoffers der Britsche geweldheerschap- PÜ van uur tot uur. Naar de Britsche berichtendienst meldt, zijn in Calcutta nog vijf leiders van de C<^ngrespartij gearresteerd. Opstanden in provincie Sind. Naar de Britsche berichtendienst uit New Delhi en Bombay meldt, zijn daar alle fa brieken stilgelegd. De in alle straten pa- trouilleerende troepen hebben verschillende malen op de menigte geschoten, het aantal dooden is echter nog niet bekend. De staat van beleg is verscherpt en betoogers moeten thans de doodstraf verwachten. Radio-Delhi meldt, dat bij de opstanden in de provincie Sind opnieuw honderd leden van den Hur-stam gearresteerd zijn. Van hen zijn reeds 33 terechtgesteld. De*arrestatie van Gandhi wordt in toon aangevende kringen te Berlijn niet alleen als een bewijs van Enge.ends zwakte geken schetst, maar ook als een daad van terreur, die het Britsche rijk nog wel eens duur te staan zou kunnen komen. De vrijheidsactie der Indiërs immers is reeds in een zoodanig stadium getreden, dat bruut geweld niet den minstens invloed meer op den gang van zaken zal uitoefenen. De Èngelschen vieren een overwinning, die van korten duur zal blijken'te zijn. Inplaats van tegemoet te komen aan de eischen der bevolking arresteert men eenerzijds hen, die zich geroepen voelen het Indische volk te leiden en laat men anderzijds de communis ten los, om tweedracht te zaaien onder de Indiërs. Merkwaardig is de grond, waarop de Brit sche overheid haar maatregelen baseert. Men geeft voor bevreesd te zijn, dat de onafhanke lijkheidsbeweging van schadelijken invloed zou kunnen zijn op de oorlogsvoering, m.a.w., dat de Indiërs zullen weigeren mee te vech ten voor de Britsche en Amerikaansche be langen. Het blijft volgens Berlijn de vraag of de Èngelschen op deze wijze het voor oogen gestelde doel zullen bereiken De tijd zal lee- ren in hoeverre hun drastische maatregelen tot het door hen beoogde doel hebben geleid. Reactie te Sjanghai. Als protest is Dinsdag te Sjanghai een massabetooging gehouden, waaraan voor de teerste maal in de geschiedenis der Indi sche Onafhankelijkheidsbeweging verte genwoordigers van alle Indische organisa ties in geheel Azië deelnamen. De vice-voorzitter van het Anti-Anglo- amerikaansche genootschap, Sjenypoe, ver klaarde, dat China thans vastbesloten is den Engelsch-Amerikaanschen invloed uit te roeien. China beschouwt den vrijheids strijd van Indië als den zijnen en als niet Japan, Indië en China in nauwe samen werking gemeenschappelijk optreden, zal nooit een blijvende, gezegende vrede in Oost-Azië worden bereikt Incident in Egypte. In verband met den dood van den Britschen luitenant-generaal Gott, commandant van het 13e legercorps meldt een Britsche zender, dat Gott door Indische soldaten in Cairo is doodgeschoten. Toen de Indische soldaten in hun kamp Zondag de berichten hadden" gehoord over de arrestatie van den leider deij Congres partij, hadden zij tegenover de Britsche officieren een dreigende houding aange nomen. Gott die per auto van net front van El Alamein naar Cairo terugkeerde, was door een Indisch officier met drie schoten gedood. Later zou het, rfhar het bericht verder zegt; tusschen de Britsche politie en de Indische soldaten tot een vuurgevecht gekomen zijn, tot de Indische soldalen eindelijk waren overweldigd. Het Duitsche dorp in de Oostgebieden De Reichsführer SS heeft in zijn functie van Rijkscommissaris voor de versterking en uitbreiding van het Duitsche volk, een prijsvraag uitgeschreven, waarin '-en ont werp wordt gevraagd voor de vorming van een dorpskern voor de nieuwe kolqnisten- dorpen in de Oostgebieden. In deze prijs vraag dingen ongeveer 50 architecten mede. De bedoeling is, dat men de dorpen niet alleen wil zien als een economisch cen trum, maar tevens als een organische een heid, hetgeen uit de bouwwijze der huizen en den dorpsaanleg moet blijken. Het cen trum van deze eenheid is het „huis der dorpsgemeenschap", waarin alle instan ties. die op cultureel gebied werken, onder dak vinden. Dit huis moet ook de eenheid van het dorp tot uitdrukking brengen. Om dezen indruk ook te wekken bij dengeen, die het dorp nadert, zal het „Ge meenschapshuis" van elk dorp voorzien worden van een toren. De ontwerpen, die reeds zijn binnengekomen, dienen voorloo- in de eerste plaats voor den weder- ouw van bestaande dorpen en voor de saneering daarvan. Na afloop van den oorlog zullen zij echter den grondslag vor men van een groots ch opgezetten nieuw bouw. OORLOGSBODEMS ALS VRACHT VAARDERS. Het gebrek aan voldoende handelston nage dwingt de Zuid-Amerikaansche sta ten tot het benutten van alle mogelijk heden voor het instandhouden van het meest noodzakelijke goederenverkeer. Zoo kwam onlangs in een Argentynsche haven een 4300 ton groot schip van de oorlogs vloot van Peru aan. dat een lading salpeter uit Chili aanvoerde. Het vaartuig was be gin Juli met een lading suiker uit Callao naar Valparaiso vertrokken en had vervol gens in Iquique salpeter ingenomen voor Argentinië, waarna net met Argentynsche tarwe naai Peru zal terugkeer en. Vonnissen van liet Duitsche Obergericht. Gistermiddag heeft de president van het Duitsche Obergericht vonnis gewezen in de zaak tegen 21 Nederlanders, die betrokken zijn geweest in-de zwendelzaak met de sui kertoewijzingen. De vonnissen waren all volgt: Monnler: 3% jaar tuchthuisstraf, Boortman: 3 jaar en drie maanden tuchthuisstraf. Hoed: drie jaar tuchthuisstraf. Geerts: zes maanden gevangenisstraf. Timmerman: een jaar ge vangenisstraf. Huising: zes maanden gevange nisstraf. Daems: vier maanden gevangenis straf. Italiaander: drie maanden gevangenis straf. Brakus: een jaar tuchthuisstraf. Noor- dam: zes maanden gevangenisstraf, Jansen, zes maanden gevangenisstraf. Elias Hamme twee jaar tuchthuisstraf, S. Hakker: een jaar en negen maanden tuchthuisstraf, H. Hamme: een jaar en drie maanden tuchthuisstraf. Theeboom, een jaar tuchthuisstraf, S. Brille- slijper: een jaar tuchthuisstraf. J. BriUesly- per: negen maanden gevangenisstraf, Nebig: acht maanden gevangenisstraf. Heigmans: acht maanden gevangenisstraf. Turfryer: acht maanden gevangenisstraf. Van Rijn: drie maanden gevangenisstraf, allen met aftrelc van preventieve hechtenis. De niet gedeti neerden werden direct in hechtenis genomen. Zuidzee-oorlogsraad bijeen. Am. publiek wordt voorbereid. Volgens den Èngelschen nieuwsdienst heeft Roosevelt Woensdag een bijeen komst van den Zuidzee-oorlogsraad bijeengeroepen. De woordvoerder van het Japansche bu reau voor de inlichtingen, Hori, heeft ut een persconferentie gewezen op de over gang van optimisme naar pessimisme in de Amerikaansche berichten over den slag bij de Salomons-eilanden. Hori citeerde daarbij de New York Herald Tribune, die het pu bliek voorzichtig voorbereidt op de even tueel te verwachten nederlaag. Door dit bericht voorbereid op de onver mijdelijkheid van de nederlaag meldde King, de admiraal, op 10 Augustus, dat de vijand snel en met groote kracht een tegen aanval heeft ondernomen en dat belang rijke verliezen, zooals die uiteraard gepaard gaan met iedere offensieve operatie, bij een zoo moeilijk verworven ervaring, verwacht moeten worden. 125.000 JAPANSCHE AMBTENAREN NAAR ZUIDELIJKE GEBIEDEN. Door de maatregelen ter beperking van het Japansche ambtenaren apparaat komen in totaal ruim, 125.000 ambtenaren van ver schillende rangen vrij. Zij zullen geleidelijk in de bezette Zuidelijke gebieden aange steld worden. Het betreft hier hoofdzake lijk jeugdige ambtenaren, voor het grootste deel echter gehuwden. Zij zullen vooreerst zonder hun gezinnen naar de Zuidelyke ge bieden gaan. „OORLOG IS OORLOG". Hedenavond van 21,tot 21,15 spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum 2 in de serie brandende kwesties over het onderwerp: „Oorlog is oorlog DE WAARHEID. Van het front SS-PK. De krant is al® een eendagsvlinder, zij fladdert eenige uren voor de vluchtige oogen van de min of meer verrukte menscnen, zij legt haar geestelnko eierenen gaat dan meestal roemloos In den winter toont de kleumende mensch een koude onverschilligheid voor haar in houd. wanneer hij het krantcnlyk tot prop pen kneedt, om na zijn geest ook zyn lichaam er aan te verwarmen. Op de markt dienen haar wreed vermink-» te stoffelijke resten als pakmiddel voor alle voorwerpen, die 's menschen kooplust nog kunnen prikkelen. En in het gunstigste ge val ontsnapt zij het lot, als vulsel te wor den gebruikt van natte laarzen en vergeelt zij vergeten in een stoffig archief. En dan wordt er nog geen woord gerept over een ander doel, waarvoor de krant ook wel wordt gebruikt. Arme krant. Arme journalisten. Zoo gaat men om met hun geestesproducten in een land. dat prat gaat op zijn civilisatie en cultuur. Hoe anders is het gesteld in het land der sovjets. Daar wordt aan de krant door de weinige uitverkorenen, die zich een abonnement kunnen veroorloven, ten min ste meer waarde toegekend. Daar grijnst dag in dag uit. jaar in Jaar uit het groezelig gryze aangezicht van de „Waarheid" van de wanden. De „Waarheid" van de wanden? Ja, zoo heet het dagblad, dat men in het Rusissch „Prawda" noemt cn dat de welge stelde sovjet in zijn luxe woning als behang februikt. Zorgvuldig ziin de breede lappen rantenpapier naast elkaar en over eikaar heen 'geplakt en het zou voor een geest- driftigen krantenlezer een lust ziin eenigen tijd in zulk een sovjet bourgeoissalon te ver wijlen, hingen de kranten niet alle met eentonige regelmaat op hun kop. De eerlijkheid gebiedt toe te geven, dat dit lang niet zoo dwaas is als het schijnt, want zelfs de bolsjewist zou langzaam krankzinnig worden bij het jarenlange wederzien van dezelfde artikelen, die hij onwillekeurig herlezen zou en die hij niet zou kunnen ontvlucmen. De eerlijkheid schrijft ons voor de kwade geruchten tegen te spreken, die den sovjetplakkers den vol genden gedachtengang in het brein leggen: Hang ik de waarheid- (Prawda) on haar kop. dan kom ik achter de waarheid, daar de „Waarheid" (Prawda) de waarheid zelf op haar kop zet Het behang is ongetwijfeld den stijven nek waard, die het nadere onderzoek met zich medebrengt, want zoo kan men een blik slaan in het leven der Sovjet Unie van voor den oorlog. Het krantenbehang dateert van 1939, maar het zijn geen vreedzame plaat jes, die het gedrukte woord opluisteren. Meer dan de helft heeft op oorlog en oor logsindustrie betrekking. Men ziet foto's van tanks en van kanonnen, men ziet portretten van generaals en andere officieren, terwijl een groote foto, waarop eenige tientallen met geweren gewapende vrouwen staan af- fiebeeld, het bewijs levert, dat de vrouwe- ijke „vrijschutter" geen uitvinding is van den laatsten tijd. De andere illustraties moeten den kran tenlezer vertrouwd maken met de belang rijke figuren op het gebied van landbouw en industrie en toonen hun markante kop pen, het zijn alle enkele uitzonderingen daargelaten markante jodentypes. Wat zijn jullie aan het doen? vraagt een soldaat, die de kamer binnenkomt, als hij ons met gebogen halzen op een tafel ziet staan. Wy onderzoeken de waarheid. „Onervare- nen", zegt hij, „zoo kom je achter de waar heid", en met ruwe hand scheurt hij ons heerlijke behang van den wand. „Kijk", zegt cie kerel nog. Wij kijken en verdwenen is onze veront waardiging over zijn vernieling, want wij zijn werkelijk achter de waarheid gekomen. Wat wij zien is <^e werkelijkheid der Sovjet' Unie, het is een krioelende massa viezig heid, ..wandluizen. Wii zijn snel gevlucht. SS-oorlogsberichtgever Mr. J. R. Hommes.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1