STADSNIEUWS „Wat is nu geld" De nieuwe bonnen. Een school voor kunstnijverheid te Haarlem. Haarlem zal binnenkort opnieuw een school voor kunstnijverheid rijk zijn. Opnieuw, want, zooals den meesten onzer lezers bekend zal zijn, beschikten wij in een niet zoo heel ver achter ons liggend verleden over een der gelijk instituut in het toenmalige museum aan de Dreef. Aan die school zijn goede her inneringen bêw-aard gebleven, zij voorzag in een behoefte en in dit opzicht moge er nog eens op gewezen worden, dat onder de kunste naars van naam. die onze stad thans telt, er verscheidenen zijn, die in genoemd instituut de eerste schreden op het artistieke pad ge zet hebben. De oude school aan de Dreef stierf door verschillende redenen helaas een vroegtijdigen dood en de kunstenaars in spé waren genoopt zich elders te bekwamen. Dit was zeer jammer, want, zooals gezegd, Haarlem met haar aan kunstzin zoo rijk verleden was -een dergelijke instelling vol komen op haar plaats. En daarom is het dat wij de herrijzing van een school voor kunst nijverheid hier ter stede van harte toejuichen. De leiders van de nieuwe school zijn men- schen, wien het niet aan idealisme ontbreekt. Zij hopen met hun Initiatief niet alleen ar tistiek begaafde jonge menschen tot kunste naars en kunstnijveren op te kweeken, ook te bereiken dat Haarlem geleidelijk weer zal worden tot een stad van beteekenis op kunstgebied, een stad die de schoone traditie van een Frans VHals en een Judith Leyster waardig zal zijn. Eenige zakelijke mededeelingen over de nieuwe school, die Haarlemsche School voor Kunstnijverheid zal heeten en op 3 September a.s. geopend zal worden, laten wij hierna volgen. De school begint haar carrière op particu liere basis. Men hoopt haar echter tezijner- tijd, door gebruik te maken van de Nijver heidsonderwijswet. een officieel karakter te kunnen toekennen, waardoor rijk en gemeen te financieel bij het instituut geïnteresseerd zullen worden. Voorloopig wordt onderricht gegeven in tchilderkunst en vrije grafiek, LO teekenen. reclameteekenen en grafische vakken, voorts binnenhuisarchitectuur. In de toekomst zal uitbreiding volgen met pottenbakken, beeld houwen, LO acte handenarbeid, boekbinden, lederbewerking en weven van stoffen. Het ligt in de bedoeling tweemaal per jaar een ten toonstelling van leerlingenwerk te houden. Aan de school zullen bekwame leerkrachten verbonden worden, O a werden ons de men genoemd van den bekenden etser Dirk Harting, die hoofdleeraar Is aan de Academie voor Beeldende Kunsten in den Haag en lec tor aan de Technische Hooge School te Delft, en van den heer J. P. v. d. Borden, die de lessen in beeldhouwen en boetseeren op zich zal nemen. De directie berust bij ing. J. L. van der Werff en met de artistieke leiding Is de heer P. Nieuwdorp belast. Er wordt ver der een college van advies en toezicht ge vormd, bestaande uit prominente figuren uit de wereld van de kunst en het kunstonderwijs. Op organisatorisch gebied is samenwerking verkregen met de gemeente Haarlem in het bijzonder met den burgemeester en {len wethouder van onderwijs met den gevol machtigde voor het Nijverheidsonderwijs, dr. Ir. de Gelder, en met het departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Zoolang nog geen beter gebouw ter beschikking staat, wordt het onderricht gegeven in de lokalen van de Radio Technische School, Kleine Houtweg 31. De verwachting is echter ge rechtvaardigd, dat men binnenkort de hand kan leggen op een grooter en voor het doel meer geschikt" gebouw. Wat overigens de les sen betreft, deze worden overdag gegeven, doch bij voldoende animo zal tevens tot h^t instellen van avondcursussen worden overge gaan. Speciale „kousendagen". Verplichte verkoop van te groote voorraden. Van "verschillende kanten bereikten hel Rijksbureau Distex klachten over de onmoge lijkheid tot inwisseling der speciale kousen bonnen van de textielkaart. Uit de beschik bare gegevens over voorraden en productie blijkt echter, dat er voldoende kousen ter be schikking van het publiek gesteld konden worden. Een ingesteld onderzoek heeft deze gegevens bevestigd. De oorzaak van de klach ten bleek gezocht te moeten worden In het niet voldoende in verkoop brengen der voor raden. Aan den handel is daarom de verplichting opgelegd de te groote voorraden onder toe zicht van een inspecteur van genoemd Rijks bureau aan het publiek te verkoopen. Over het geheele land hebben thans dergelijke spe ciale kousenverkoopen plaats, of mag men ze waar zulks nog niet geschiedt te zijner tijd verwachten. De opvatting van het Rijksbureau is, dat bij de thans heerschonde schaarschte in be paalde artikelen de beschikbare goederen ten gunste van dc geheele bevolking dienen te komen en niet gereserveerd kunnen worden voor een bepaalde groep afnemers, die als klanten bij de zaken staan genoteerd. In verband met het feit, dat het voor de clientèle niet in alle gevallen mogelijk is kou sen te koopen, op de daarvoor speciaal vast gestelde dagen en uren. wordt er van over heidswege naar gestreefd een regeling tr treffen, die zooveel mogelijk aan de wen- schen van het publiek in de verschillende streken en plaatsen van het land tegemoet komt. Deze maatregelen van het Rijksbureau zijn in het bijzonder genomen om het publiek in de gelegenheid te stellen alle kousenbon nen in te wisselen. Niemand behoeft dus be vreesd te zijn, dat deze bonnen niet kunnen worden gehonoreerd. PERSONALIA. Te Den Haag slaagden voor het examen teekenen M.O. de heer J. W. M. van Hoog- dalem en voor het examen Fransch L. O de heer J. Oostveen. beiden te Haarlem. Voor het examen handteekenen L. O slaagde te Den Haag de heer J. R. Hofman te Haarlem. f0 BIJ de ln Den Haag gehouden examens nijver heidsonderwijs is geslaagd voor de acte N 2 b (lijnteekenen, handteekenen en decoratief teeke nen) de heer W. C. Hartmann te Haarlem. AGENDA DONDERDAG 13 AUGUSTUS. Gebouw De Hoofdwacht, Groote Markt: Tentoonstelling van „gapers", 25 uur. Gem. Concertgebouw: H.O.V.-concert. 7.30 u. Frans Hals Theater: „Mannen uit één stuk". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toeg. 14 jaar. Luxor Theater: „La Habanera", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Rembrandt Theater: 2.30 uur: Jeugdnro- S-amma: „De Zeven Raven" en „Kalief oievaar", 6.30 en 8.45 uur: „Bel-Ami". Toegang 18 jaar. Palace: „Sergeant Berry", 2, 6.30 en 8.45 u. Toegang 14 jaar. Moviac: „Repelsteeltje", 2. 4. 7 en 9 uur. VRIJDAG 14 AUGUSTUS. Frans Halsmuseum: Kamermuziek. 2.B0 u. Gebouw De Hoofdwacht. Groote Markt: Tentoonstelling van „gapers", 25 uur. Stadsschouwburg: „Sneeuwwitje". 2.15 uuf. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Nieuw programma. W.n. Hoofdredacteur: J v. Baudewyns, Haar lem (afw.). Plaatsvervangend Hoofdredacteur: P. C. Derks. Haarlem Chef van «Dienst en Stad' S. R. Kuiper. Haarlem. Sport en Stad: A. Over- meer. Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag. Heemstede Haagsch Redacteur: B Korsten, Heemstede. Binnenland J. A. Steen Jr.. Zandvoort (afw.). Nieuws- en reportage voor Vel gen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, IJmulden (afw). Advertenties D. A. J. Spek, Haarlem (afwezig). Muziektijdschriften. Het jongste nummer van „Caecilia en De Muziek" bevat een beschouwing van ,W. H Thijsse „Over Muziekgéschiedenïs". De schrijver betoogt terecht: „We moeten de rhuziekgeschiedenis niet beschouwen als een examenvak, als een jaartallen- en feiten boekje. We moeten er naar streven de toon taal te benaderen via het standpunt van waaruit zy werd geconcipieerd. De tijd geest moeten we trachten te doorgronden. Het aesthetisch waardeeren staat of valt met het historisch oordeel, met het histo risch „Einfühlungs"-vermogen." Van H. Mulder is er een studie over de instrumen tatie van Gluck's reformatie-opera's, en een van Will G. Gilbert „Over het rhythme en 't slagwerk van de Cubaansche Rumba'' De redacteur Willem Landré verantwoordt zich over een vroeger geschreven artikel en verduidelijkt zijn inzichten; tenslotte wijdt hij ook eenige woorden aan de nage dachtenis van den pas te Parijs overleden violoncellist Gerard Hekking Schr. vergist zich echter waar hij vermeldt dat Hekking in 1899 het Parjjsche Conservatoire verliet als „Prix de Rome": of Hekking zich ooit aan dezen Franschen staatsprijs voor com positie gewaagd heeft, weet ik niet, maar dat deze hem nimmer toegekend is weet ik wel heel zeker. Wat voor dezen meester- violoncellist ook niets ter zake doet. Het Augustus-nummer van „De Wereld der Muziek" opent met een studie van Max Prick van Wely „Over de mogelijke recon structie van oud-Nederlandsche Volksliede ren". Omtrent het rhythmeeren van onze oude volkswijzen is hiermee het laatste woord nog met gezegd, maar een ernstige poging als deze om een recónstructie te maken aan de hand van oude koorbewer kingen verdient toch de volle aandacht Schr. witst er op, dat de invloed van het oude Volkslied op de scheppingen van onze contrapuntisten grooter is geweest dan men fewoonlijk aanneemt. Het is te hopen, aldus eslirit hij, dat ook de dirigenten, die over goede koren beschïkken,_zich weer voor he: oude Nederlandsche lied zullen gaan inte resseeren. Zoo menig frisch en levenskrach tig lied behoeft slechts uit den slaap dei- eeuwen gewekt te worden om te van de oude glorie der Neder] muziek. J. van Voorthuysen begint in dit nummer met het publiceeren van een reeks Critische Musicogrammen. Zijn eerste beschouwing gaat uit van de idee „Spel of Maaksel". Hit is een artikel dat men critisch dient te lezen O.i. zou de consequentie van 's schrijver? betoog tot anarthie voeren. Zijn goede be doeling om de muzikale inspiratie boven het maakwerk te stellen, had hij steviger in verband kunnen brengen met de arti stieke potentie, die steeds en alleen de .waarde van een kunststuk bepaalt. Cor Backers leverde zijn 5e artikel ove: .Beroepsziekten bij Musici"; H. W. Thijsse chreef over de Saskia-ouverture van Ber nard Zweers. Verder vindt men in het num mer de gewone rubrieken. JOS. DE KLERK Ir. J. G. VAN POPPEL. Ir, J. G. van Poppel te Maastricht is be noemd tot leider van den Limburgschen streekplannendienst. Ir. Van Poppel, die 32 jaar oud is, behaalde in 1938 het diploma bouwkundig ingenieur aan de Technische Hoogeschool te Delft, waarna hij ongeveer een jaar te Haarlem werkzaam was ten dienste van de genie als burgerlijk architect voor den kazernebouw. Sedert 1 Januari 1940 was hij in dienst der gemeente Maas tricht. MEJUFFROUW A. L. WILLINK VAN BENNEBROEK 70 JAAR. Donderdag 3 September hoopt mejuffrouw A- k- Willink van Bennebroek, de laatste ambachtsvrouwe van deze vroegere heerlijk heid, haar zevantigsten Verjaardag te her denken. Dit feit zal zeker in brecden 'kring niet onopgemerkt voorbij gaan, daar zij als ambachtsvrouwe zeer veel gedaan heeft het belang der aloude heerlijkheid en haar bewoners. Weliswaar zijn de heerlijkheidsrechten sedert ettelijke jaren opgeheven (1811) en is am bachtsheer of ambachtsvrouwe nog allgen een titel, waaraan door traditie slechts een paar rechten zijn verbonden. Het ambt van de Heeren en Vrouwen van Heemstede, waartoe tot 1653 Bennebroek be hoorde, dateert vrij zeker reeds uit het laatst van de dertiende eeuw, daar in 1298 een Jan van ^Heemstede leefde. De heeren der heerlijkheid hadden van de graven verschil lende bezittingen in leen gekregen, om die te beheeren. De bedoeling daarvan was zeker wel om die goed te besturen, zoowel uit een administratief oogpunt, als om te kunnen rekenen op de noodige hulp tijdens de vele oorlogen en oproerige bewegingen in de latere middeleeuwen, welke in Zuid Kennemerland zoo vaak voorkwamen. Heemstede en Benne broek waren oorspronkelijk elk een afzon derlijk ambacht, doch vormden één heerlijk heid tot 1653, toen Bennebroek, na den dood van Adriaan Pauw. van Heemstede gesepa reerd werd. Van de ambachtsheeren en vrouwen van het zelfstandige Bennebroek is de bijna zeventig jarige de dertiende (de zevende vrouwe) en van den oorsprong af vrij zeker de vijf en veertigste Zooals gezegd is mejuffrouw A. L. Willink vn Bennebroek„de laatste ambachts vrouwe, daar 'zij ongehuwd bleef. Zij zelve is ook overtuigd, dat het stelsel van ambachts heeren en vrouwen uit den tijd is, een opvat ting. welke haar siert en waaruit blijkt, dat zij niettegenstaande haar gevorderden leeftijd rij is van Conservatisme. Mejuffrouw Willink van Bennebroek heeft zich steeds gegeven, waar zij kon meewerken, om de belangen van haar woonplaats en die der bewoners te behartigen. Dat deze kleine landelijke gemeente in de laatste jaren her schapen is in een vriendelijk lustoord, is ze ker ook voor een groot gedeelte aan haar te danken als grondbezitster. Haar hart is verpand aan Bennebroek en haar liefde voor de natuur is bekend. Haar fraai en uitnemend onderhouden buitenplaats „Het Huis te Ben nebroek" is daarvan zeker een der vele be wijzen. Wij meenen op deze bijzondere herdenking de aandacht te mogen vestigen van haar zoo talrijke vrienden en kennissen in den lande en ook daarbuiten, die haar kennen en roemen door haar geestelijken adel, hartelijk mee leven met woord en daad en haar nog jeugdige -italiteit. eenvoud en trouw in alles. ORGELBESPELING. Het programma van de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk, hedenmiddag van 34 uur door den heer Arie Peters te Nijmegen te geven, luidt: 1 Echo-fantasie no. 9, J. P. Sweelinck: 2 a In dulci jubile, b Resonet in laudibus. uit Sichers Tabulaturbuch: 3 Praeludium en fuga in b kl„ J. S. Bach: 4 Sarabande en Gavotte, C. J. Bute; 5 Rhapsodie III. C. Saint-Saëns; 6 Toccata. H. Andriessen. EXAMEN HOOFDAKTE. Geslaagd voor de akte: mej. J. Erkelens en mej. J. Kramer. Geslaagd voor A: L. Kip, A. Lavooij en A. Weulenburg. Geslaagd voor B.: H. de Btuin. INVAL IN EEN SPEELHOL TE AMSTERDAM. Een Inval is gedaan in het benedenhuis Borgerstraat 47 te Amsterdam, op vermoe den dat daar gelegenheid tot hazardspel werd gegeven. Daar ook na herhaalde som maties tot opendoen, de deur gesloten bleef, werd deze opengebroken. Intusschen trachtten de bezoekers aan de achterzijde van het perceel te ontvluchten, doch ook daar stond de politie geposteerd, die hen belette te ontsnappen. Daarbij moesten de politiemannen van hun vuurwapenen ge- iruik maken. Er waren dertien mannen en twee vrouwen aanwezig. Zij werden gear resteerd. doch slechts drie van hen werden in hechtenis gehouden. De eigenaar van het speelhol bleek dezelfde, die ook reeds eer der was aangehouden als exploitant van een dergelijke gelegenheid in de Wens- lauerstraat te Amsterdam. aldus de zwarte handelaar. Vraagt het eens aan den arbeiderf de kleine ambtenaren en de weduwe met het kleine pensioen. Geld, dat stom is Wat is geld? Een ruilmiddel, zegt de ethno loog. Waardemeter en waardestandaard. weet de econoom te vertellen. Niks; meneer, lucht, betoogt de 2warte handelaar. En hij vraagt vijf gulden voor een pond rijst. Geldzegt de groenteboer schouderophalend. Ik kan u aardappelen verkoopen zonder bon, voor een gulden de kilo. Met bon? Nee, die heb ik niet. vandaag geen aanvoerGroente ook niet. Maar als u wilt, kan ik u wat clandestiene boontjes leveren, een vijftig de kilo. Te duur? Mensch, wat heb je nou aan je geld? Koop het maar. morgen is alles nog duurder. Wat is geld? En zoo is het overal. De woorden zijn soms anders, het refrein blijft hetzelfde. Wat is. nu geld? En de prijzen van tweedehands goederen, van luxe- en gebruiksvoorwerpen stijgen met den dag. Voor centrale verwar mingen worden geen kolen meer verstrekt, wanneer er gelegenheid is om een kachel te plaatsen. Dus gaat de huisheer op zoek naar een kachel/Er staan er in de winkels; haaTden en haardkachels. Maar op alle kachels prijkt een kaartje: Verkocht. Tweedehands? Veer tig, vijftig gulden voor een wrakke Salaman derkachel zonder rooster, zonder aschla. Een stukje kachelpijp, een elleboog? Tien, vijftien gulden. Betaal maar, want wat is geld? Wat geld is, weet de Nederlander met een karig inkomen. De arbeider, de kantoorbediende, de weduwe met het kleine pensioen. Zij kun nen geen dure bloemkooltjes koopen voor drie kwartjes per stuk, geen aardappelen voor een gulden de kilo, geen melk voor twee kwart jes de liter. Zij*hebbcn bonnen, maar er zijn groentehandelaren, die geen vruchten en groenten voor hen hebben omdat er rijke klanten zijn, die woekerprijzen willen en kun nen betalen. Er zijn melkslijters, die een ar beidersvrouw met een leege kan laten staan, omdat zij in*de betere buurten vijftig cent een liter gestandariseerde melk krijgen n goede sigaar toe. Wat geld is, weet de huisvrouw, die met een zucht het weekloon •an haar man in ontvangst neemt, geld. vaaraan zweet kleeft, eerlijk verdiend geld en waarvoor zij misschien net genoeg kan koo pen om de altijd hongerige magen te vullen. Pecunia non olet, geld stikt niet, zeiden de oude Romeinen. Wij hadden een ander spreek woord: Het geld, dat stom is, maakt recht, wat krom is. De zwarte handelaren, de geld- leuze rijken meenen, dat dit gezegde nog altijd op gaat. Zij vergissen zich. Misschien kunnen zij met geld vandaag nog recht maken, wat krom is. Maar er kan een dag komen, dat wat krom is niet meer rechtgepraat kan worden. Het offensief is begonnen. Aan het Oostfront* is het groote offensief begonnen. Reeds zijn de verbonden legers vele dagmarschen opgerukt en meldden de weermachtberichten nieuwe groote succes sen. Duizenden moedige mannen, hebben den strijd aangebonden tegen de bolsjewis tische horden en zij zullen overwinnen. De ketenen van Europa worden verbroken. Ook voor het welzijn van ons land en volk hebben zij zioh ingezet. Ook uw huis en haard verdedigen zij daar ginds in het Oosten. Dan is het ook uw plicht te zorgen, wanneer deze strijders gewond raken, dat zij alle -hulp krijgen, die noodig is. Er is een ambulance opgericht, die deze hulp kan verleenen. Steunt deze ambulance en stort uw bijdrage op girorekening 87600 Nederlandsche Ambulance-Koningin negracht 22, 's Gravenhage. HERZIENING REISBESLUIT 1916. )e centrale persdienst van het N.A.F. meldt: Naar aanleiding van een advies, uitgebracht door de rijkscentrale-commis sie voor georganiseerd overleg in ambte naarszaken, heeft het Departement van Fi nanciën de vergoedingen ingevolge het Reisbesluit 1916, en de rijwielvergoedingen voor ambtenaren en overig personeel als mede bepaalde beëedigde personen aan een herziening onderworpen. Deze herziening houdt voor de belanghebbenden een be langrijke verbetering in De vergoeding voor het gebruik van eigen rijwiel inge volge art. 11 van het besluit zal thans maximaal f 100 per jaar bedragen (voor heen f 50,Eveneens zijn de vergoe dingen voor verblijfkosten aanzienlijk ver hoogd. Per etmaal zal deze vergoeding voor de eerste tot en met de vijfde klasse respectievelijk f 11,50, f 10,80, f9,60, f8, en f 7,bedragen. Voorheen waren deze bedragen achtereenvolgens f 10,20, f 9,60, f 8,40, f 6,60 en f 6,ook' ter berekening van vergoeding over gedeelten van etma len gelden thans gunstiger normen, welke in overeenstemming zijn met de tegenwoor dige omstandigheden. SPOORWEGPERSONEEL PLEEGDE DIEFSTALLEN. Na een langdurig onderzoek is de Amster- damsche recherche, in samenwerking met de spoorwegrecherche er toe overgegaan een drietal spoorwegbeambten, onder wie twee rangeerders, te arresteeren, verdach' van het plègen van diefstallen uit spoor wagens. Huiszoeking bii een der rangeer ders had reeds verschillende goederen levensmiddelen en rookartikelen aan he' licht gebracht,, welke van diefstal afkom stig waren. Naar schatting moet de waarde van hef gestolene ten minste 3500 bedragen. Voor de. volgende week zijn de gebrui kelijke rantsoenen brood, beschuit er vleesch verkrijgbaar op de bonnen 42. Van de tabakskaart voor mannen is evèn- •?ens bonnummer 42 geldig verklaard. In verband met den R.K feestdag op Zaterdag zal deze week reeds Vrijdag op de nieuwe bonnen mogen worden gekocht. Haarlemsche Rechtbank. DIEFSTAL VAN DISTRIBUTIE BESCHEIDEN. Een drie-en-dertig-jarige koopman uit Leiden maakte er een beroep van met val- sche sleutels in te breken in huizen, waar de bewoners tijdelijk afwezig waren en dan stal hij distributiebescheiden. Op die wijze bracht hij 27 April een bezoek aan een woning aan een Leimuiderdük en 13 Juni in Aalsmeer. Donderdag stond de koopman voor -de Haarlemsche rechtbank terecht. Het bleek, dat verdachte het vorig jaar vier maal veroordeeld is door de Haagsche rechtbank en dat hij de straffen (veertien maanden) nog moet uitzitten. De officier van justitite zeide hiermee rekening te wil len houden, doch een ernstige straf moet toch worden opgelegd, omdat verdachte de bestolenen in verlegenheid heeft gebracht. De eisch luidde acht maanden gevangenis- traf. Mi:. Proper pleitte clementie. Pleegde Zaandammer diefstal van fietsen? De recherche te Zaandam deed eenige we ken geleden een huiszoeking bii een zes- en- dertig-jarigen grondwerker en vond twaalf buitenbanden en negen binnenbanden. Er waren in die dagen vele f ietsdiefstallen ge- pleed en verondersteld werd, datde grondwerker fietsen gestolen had. Eenige personen -werden opgeroepen op het bureau van politie te verschijnen en daar herken den zij de banden. De grondwerker werd daarom verdacht van diefstal van fietsen, doch ontkende. Hij deelde mede de banden in een café te Amsterdam te hebben ge kocht, om ze in den sluikhandel weer te verkoopen. Dit verhaal deed hij Donder dagmorgen ook, toen hij zich wegens -dief stal van zes fietsen had te verantwoorden. De officier van justitite zeide, dat het mo gelijk is. dat verdachte een Wulp heeft ge had, doch hij is in ieder geval in de af faire betrokken. Zijn eisch luidde één jaer gevangenisstraf. De verdediger, mr. Tonino. beoogde, dat het overtuigend bewijs niet geleverd is en pleitte vrijspraak. Vele fietsen in Beverwijk gestolen. Een twee-en-t\Vintig-jarigen fabrieksar beider uit Beverwijk was ten laste gelegd. jagers, de oneerlijke winkeliers, de onscrupu- dat hij in Mei een fiets bij het Distributie- ,"'J kantoor had gestolen. Het onderzoek wees later uit. dat hij in de afgeloopen maanden meer fietsen had gestolen. De officier van 'ustifite eischte een gevangenisstraf van ééh aar met bevel tot onmiddellijke gevan- gennerrftng. De rechtbank willigde het laatste verzoek in. Wegens heling van banden stond een ze ven-en-dertig-jarige arbeider terecht. De vorige verdachte deelde als getuige mede, verteld te hebben, dat de banden van dief stal afkofnstig waren. Dit ontkende de man echter; hem was medegedeeld, aat de ban den verkocht werden, om handel te drij ven. De officier van justitie meende, dat het ten laste gelegde is bewezen en gezien het vérleden, eischte hij een gevangenis straf van acht maanden. Mr. Stomps zette uiteen, dat de zaak staaf of valt met de verklaring van den rijwieldipf. Hij was van meening. dat de heling niet bewezen 'is en vroeg vrijspraak. De rechtbank zal in deze zaken Donder dag 27 Augustus uitspraak doen, AANGEHOUDEN. Wegens het plegen van ontuchtige han- Geldige bonnen in de week van 16 Aug. t/m 22 Aug. Elk-der volgende bonnen „DE INTERNATIONALE JOOD". In 192Q/verscheen in het veel gelezen tijd schrift „The dearborn independent" een ar tikel: „De jood naar karakter en in het be drijfsleven" van Henry Ford, den tekenden Amerikaanschen autokoning Nog nimmer was in Amerika hef jodenprobleem op, zulk een openhartige wijze als Henry Ford het hier deed, behandeld. Het tijdschrift nam een ongekende vlucht. De oplage steeg na het eerste artikel tot 10.000 Dit aantal nam toe t^t 300.000 naar mate Ford zijn publicaties over hetzelfde on derwerp dit waren de eerste hoofdstukken van zijn over de geheele wereld vermaard geworden boek „De internationale jood" •oortzette. Op een voor een Amerikaan vooral ten aan- ien van het jodenprobleem ongekend vrij moedige wijze besprak Henry Ford hier de vele vraagstukken die als gevolg van het op treden der joden zich op alle gebieden van het maatschappelijk leven voordoen Talloos zijn de pogingen geweest om te trachten de uitgave en verspreiding van dit boek van Henry Ford tegen te gaan en onmogelijk te maken Al hun internationale verbindingen riepen de joden in het geweer om dit boek, dat geen schotschrift is, doch dat op objectieve wijze de vele aspecten van het jodenprobleem be licht. tegen te werken. Ford's opvattingen over de joden culmi- neeren in de uitspraak: De jood heeft steeds de niet-joodsche wereld van het gezichtspunt uit bezien, hoe hij deze wereld en zijn levens krachten aan zich dienstbaar kan maken. „Ook in den jongsten tijd zijn de joden niet van elkaar, doch van de volkeren, waarbij zij hun gastvrijheid genoten, rijk geworden De joodsche wet veroorlooft den joden met een niet-jood volgens andere gedragsregelen za ken te drijven dan met zijn eigen joodschen „naasten". Dat is het oordeel van den auto mobielkoning Henry Ford in zijn opzienba rend boek „De internationale jood", dat in 1920 verscheen en dat nadien vrijwel in alle talen der wereld het licht zag. Van dit boek bestaan ook Nederlandsche en( Duitsche ver talingen. Vraagt er'naar bij uw boekhandel Dit boek geeft u een goed Inzicht in de jood sche praktijken en in het net van wijd ver takte verbindingen die joden over de geheele wereld gespannen hebben. delingen met een elfjarig meisje heeft de recherche een zes en twintig jarigen los werkman in arrest gesteld. Hel houden van openbare collecten. Goedkeuring van den procui%ur-generaal noodzakelijk. Te bevoegder plaatse heeft het A.N. inlichtingen gevraagd over den stand van zaken met betrekking tot de vraag, of voor particuliere vereenigingen, welke een al gemeen nuttig doel nastreven gelegenheid bestaat, openbare collecten te houden. Te dien aanzien werd verwezen naar artikel 28 der verordening 138 van 1941, welk ar tikel tot uitdrukking brengt, dat openbare inzamelingen niet zonder meer verboden zijn. doch wel een voorafgaande goedkeu ring behoeven. De procureurs-generaal be schikken op eigen verantwoordelijkheid met inachtneming van de door de Duitsche in stanties vastgestelde richtlijnen op de tot hen gerichte verzoeken, voor zoover hun ressorten betreft. Voor een collecte, welke 'zich niet beperkt tot het resSbrt van één procureur-generaal, dient men aanvrage te doen bii den secretaris-generaal van het departement van justitie. Bij het beoordeelen van deze aanvragen staat op den voorgrond, dat het uitsluitend aan het Nederlandsche volk dienstige werk Van Winterhulp Nederland en Nederland- schen Volksdienst van de collectevergun- ning geen nadeel mag ondervinden. Daar door eerf overmatig colleoteeren de goedgeefschheid ongunstig wordt beïnvloed, worden dus in beginsel aanvragen var in stellingen, welke zich bewegen op het ter rein van Winterhulp of Volksdienst of aan vragen voor belangen, welke uitsluitend een voorwerp van overheidszorg uitmaken, af gewezen. al kan in bepaalde gevallen een vergunning toch worden verleend, \yaarbij kan worden bepaald, dat een zeker percen tage der opbrengst of het bedrag boven sen vastgesteld maximum, moet worden af gedragen aan Winterhulp of Volksdienst. Voorts wordt aan sommige vereenigingen yf stichtingen, die een algemeen belang van oeteekenis behartigen, dat niet valt onder het terrein van Winterhulp of Nederland sche Volksdienst, gelegenheid geven tot col- '.ecteeren of het houden van een verloting. Bijv. vereenigingen tot steun aan blinden of doofstommen, kunstenaarsverenigingen ïls Pulchri-Studio. Arti et Amicitiae, maat schappij Rembrandt. Sint Lucas. Haagsche Kunstkring en ambachtsscholen. Ook tegen «-•an ojuds gebruikelijke inzamelingen ter gelegenheid van het Sint Nicolaas- en Kerstfeest wordt in het algemeen geen be zwaar gemaakt. Ook wordt wel toestemming verleend oor kleine inzamelingen ten bate van hul digingen van personen, die zich jegens de gemeenschap bijzonder verdienstelijk heb- ben gemaakt. De toestemming wordt dan echtS niet verleend aan willekeurige par ticulieren, doch bijv. aan een comité, dat óf van overheidswege is ingesteld óf waarin het gemeentebestuur vertegenwoordigd is. Inzamelingen van eenig kerkelijk ka rakter. voor zoover zij in de kerken worde!) gehouden, behoeven geen toestemming. TONGEN STAL ƒ2600 VAN ZIJN MOEDEF Een weduwe, wonende aan den Laanwey te Amsterdam, vermiste dezer dagen eer bedrag van 2600. dat zii in de linnenkas' had opgeborgen. De dader bleek te zijr een 17-jarige zoon van de weduwe, die zich niet had ontzien zijn moeder te bestelen Een klein gedeelte van het geld had de jon den reeds verbrast RADIOREPORTAGE VAN MTTSSERT'S BEZOEK A AN LIMBURG. Van het bezoek, dat de leider der NSB aan de provincie Limburg brengt, zuller op heden, Vrijdag en Zaterdag des avond om 19.50 uur in den „Spiegel van den dag' over den zender Hilversum 2, reportage worden gebracht. Op Zaterdag 15 dezer wordt deze uitzen- 16 AUG. T/M 22 AUG. 1942 42A BROOD 42B BROOD 42 BESCHUIT 42A VLEESCH 42B VLEESCH 42A TABAK 4 Rants. V2 Rants. 1 Rants. 1 Rants V2 Rants. 1 Rants. 9 AUG. T/M 5 SEPT. 1942. 357 ALGEMEEN 358 ALGEMEEN 362 t'm 365 ALGEMEEN 4-41» 4-42 RESERVE 359 ALGEMEEN 360 ALGEMEEN 361 ALGEMEEN 367 t/m 369 ALGEMEEN 41A t/m 44A MELK 41B t/m 44B MELK 41, 42 VERSNAP. 43, 44 VERSNAP. 1 Rants 250 Gram 250 Gram 250 Gram 100 Gram j Brood of gebak Beschuit, bróód of geb. Vleesch of VI waren Tabak Bloem, brood of gebalT Rijst Peulvruchten Gort Vermicelli of maïzena 100 Gram 3V? Liter m Liter 100 Gram 100 Gram 12 JULI T/M 5 SEPT. 1942 338 ALGEMEEN 1250 Gram Kofflesurrogaat 8 AUG. T/M 19 AUG. 1942 Kaas Melk Melk Chocolade Suikerwerk Beschikbaar per persoon: 6« 4 18 Rants. Rants 3 3 Rants. 1) 2 Rants. In tjjdvak van vier weken 500 500 4 4 4 4 Rants 500 Gram 250 250 250 250 Gram 250 250 250 250 Gram. 100 100 100 100 Gram 300 300 300 300 Gram. Liter Liter. Gram. Gram In tydvak van 8 weken: 250 250 250 250 Gram V2 Rants. ..I Boter Vb Rants. I Boter 15 JULI T/M 12 SEPT. 1942 In tijdvak, van één week 871/2 175 175 14j6 Gram. 2-35, 2-36 RESERVE V2 Rants. I Boter 3-35, 3-36 RESERVE V2 Rants. 4-36 RESERVE V2 Rants. GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende bonnen Geeft recht op het koopen van Van Tot en met pi Petroleum 01 t/m 05 B.V. Brandst. 01. 02. 03 K.F. Brandst. 335 Algemeen 336 Algemeen L Zeep L Ttfiletzeep U Textiel (Mannen) 1 eenh. Brandstoffen 1 eenh Brandstoffen (geen anthraciet) 1 rants. Eenheidszeep 1 Rants Waschpoeder 1 rants. Eenheidszeep en 1 rantsoen waschpoeder 75 gram toiletzeep 80°/t 14 Juni 1942 11 Mei 1942 diverse data 1 Juli 1942 1 Juli 1942 1 Juli 1942 1 Juli 1942 1 Mei 1942 22 Aug. 1942 31 Dec. 1942 30 Apr. 1943 15 Aug. 1942 15 Aug. 1942 15 Aug. 1942 15 Aug. 1942 31 Aug. 1942 DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNEN KORT NIET MEER GELDIG: Na Zaterdag 15 Aug,: 41 Brood, Beschuit, Vleesch, Aardappelen, Tabak, Sigaretten. De bonnen, waarvan de geldigheidsduur op Zondag begint» mogen op den daaraan voorafgaanden Zaterdag worden gebruikt, met uitzondering van den bon voor vleesch vleeschwaren en aardappelen. 1) Mannelijke personen van 18 jaar en ouder. Inschrijving rijksuniversiteit te Utrecht. De rector-magnificus der rijksuniversiteit te Utrecht zal met ingang van 25» September 1942 de inschrijving voor het studiejaar 1942/43 doen openen voor alle studenten, die reeds eerder aan een Nederlandsche universiteit of hoogeschool waren inge schreven, met uitzondering van de voor malige Lefdsche studenten. De studenten in de theologie, de wis- en natuurkunde, en de letteren en wijsbegeerte .die in Leiden waren ingeschreven, kunnen zich echter wel ter inschrijving aanmelden Later zal dan worden beslist aan welke universiteit zij hun studie kunnen voortzet ten. Voorts kunnen worden ingeschreven: alle a.s. studenten, die zich voor de eerste maal laten inschrijven en op 1 Juni 1942 nog niet den achttien jarigen leeftijd hadden bereikt of wel den 24-jarigen leeftijd hebben be reikt of vóór 1 Januari 1920 geboren- zijn: alle a.s. studenten, die vóór 1 Juni 1942 den achttienjarigen leeftijd bereikten en in het bezit van een bewijs van vervulden arbeids dienst, of voor dien dienst zijn afgekeurd of van»een bewijs, dat zij ten minste vier maanden diensttijd als militair hebben vol bracht; voorts alle vrouwelijke a.s. studen ten. 1 Spoedige aanmelding van allen, die zich voor den cursus 1942/43 wenschen te doen inschrijven, is in verband met de beschik bare plaatsruimte dringend gewenscht. For mulieren zijn r& 15 Augustus a.s. te ver krijgen (ook op schriftelijke aanvraag) aan de rijksuniversiteit. Domplein 29 te Utrecht Verduisteren van 21.11 tot 6.20 u. 14 Aug.: zon op 6.20, onder 21.09 uur maan op 8.49, onder 22.10 uur 15 Aug.: zon op 6.21, onder 21.07 uur maan op 10.00, onder 22.35 uur De Volksdienst zorgt, dot de moeders van groote gezinnen gratis vacantie krijgen. Een ge zinsverzorgster leidt intusschen de huishouding. SPORT ff/V SPEL DAMMEN zomèrwedstri.?den 1942 haarlemsche damclub. Voor bovengenoemde wedstrijden werden ln het clublokaal der Haarlemsche Damclub, boven zalen Restaurant Munniks, Groote Markt 10. de volgende partijen gespeeld: J. van Loolj wint van J. Holm: J. Holm wint van P. H Meure; a. J. Oremus wint van H. 1 Phllippo- G Bakker wint van P. L. Schrijnema- kers; G de la Rle wint van G. van Es; a. J Oremus remise met J. Holm; j. j. Zalm remise met C. B. de Laat; Ph. G. Amelung Jr. remis» met G. J. Stóenkist; Louis Kisch wint van Pb G. Amelung Jr.; C. Vrolijk remise met A. J Verwoerdt; J. M. Rutgers wint van A. Blom; J. Holm wint van G. de la Rie; J. van Looij wint GYMNASTIEK EXAMEN N. G. V. Voor het door den Kennemer Turnkring gehotw den examen Bondsturnster ie 'klasse van het N. G. V. slaagde mej. A. Nol van de T. V. Sant» poort, welke turnster daardoor gerechtigd is uit te komen in de kaïnpioenschapswedstrijden van Nederland. Deze worden 6 September te Krom menie gehouden. WATERPOLO H.V.G.B. MOET BESLISSINGSWEDSTRIJD SPELEN TEGEN DE ZIJL. Dank zij een 6—0 zege op een onvoltallige S. Z. C.-ploeg is de ZIJL er in geslaagd hetzelfde aantal punten te behalen als H.V.G.B. Deze ze ventallen moeten thans een beslissingswedstrijd spelen om het Tcamploenschap der tweede klasse. Deze wedstrijd vindt plaats op Vrijdag a.s. te kwart voor acht in de Gemeentelijke Zwem- inrichting te Hillegom op het poloveld van H. V, Z. Zoowel van Haarlemsche als Leidsche zijde bestaat voor deze ontmoeting groote belangstel ling. Zal de oude Haarlemsche club eertijds kampioen van Nederland weer eens een kam pioenschap behalen? CRICKET HAARLEMSCHE ELFTAL—N.C.B.-JUNIORES. Vrijdagmorgen om halfelf begint op het ter» rein van Haarlem te Bloemendaal een cricket wedstrijd tusschen het Haarlemsch elftal en een elftal van juniores uit Haarlem, uitkomende tn den N. c. B. De elftallen zijn als volgt samen» gesteld: Haarlemsch elftal: B. Kleefstra (aanvoerder), H. PeSchar en W. Peschar (allen Haarlem). J. E. C. Schmeink. J. J. de la Mar. P. Sanders. J. R. Meeuwenoord, J. Klein de Groot en D. de Jonf (allen Rood en Wit), A J. Roodt en G. Zeeuws (C.V H.). Junioreselftal: D. Bijleveld. P. van Zeeland, C. de Nijs, R. Ender, E. Koning, R. Wildschut (allen Rood gn Wit). P. van Tiggelen, aanvoer» der, I. Vanier, P. van der Wal. J. Damiaan» (allen Haarlem) en P. Lokman (S.C.W.). STAND DER EERSTE KLASSE. In de eerste klasse heerscht groote spanning voor de bezetting der eerste plaats, hetgeen Uit den stand blijkt. Gew. m. Verl. m. gesp inn. ru. onbsl. inn. ru. pt. gem. ACC HCC I HDVS HBS VVV R e W. P.W. Quick VOC Haarl. HCC II Excels. VRA II II 1 17 2 17 1.70 16 1,64 1 0.27 ding gewijd aan den volksdag, die dan te van J. G. Kuntze; k. oiij wint van'i. Risseeuw; Amstenrade wordt gehouden. J. H. Meure remise met J. Holm. RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 1^AUGUSTUS 1942. HILVERSUM I. 41 5 M 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 7.15 Licht ochtend- spel (gr.) 7.45 Ochtendgymn. 8.00 B N. O Nieuws berichten en Progr. Uittreksel. 8.15 Symphonisch morgenconeert (gr.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.3) Kwintetconcert (gr). 10.00 Gevarieerd morgen- programma (gr) 11.00 Vacantlekleuterklas. 11.» Amabilé-sextet 12.00 „Piano-PIanissimo", luis terspel; 12.15 Lichte pauzeklanken (gr.). 12.40 Al- mapak. 12 45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke be richten. 13.00 Ensemble Willy Kok en gramofoon muziek. 14.00 Kamerorkest ..Ars Nova et AntiqUt" (opn.) en gramofoonmuziek. 16.00 Bijbellezing- 16.20 Vocale duetten en gramofoonmuziek. 1665 Strijkkwartet (gr.). 17.15 B. N. O. Nieuws-, zake lijke- en beursberichten 17.30 Knutselklas. 17.45 Suite ..Watermuziek". HSndel (gr.). 18.00 Twee cellij 18 30 Neerlandws stem an het Oostfront 18.45 B N O. Nieuwsberichten. 18 50 B. N. O. Bin- nenlandsch Zakelijk praatje. 19.05 Een avond op de Achterhoeksche hoeve 19.30 Stafmuzlek der Haagsche Politie 20.15 Vrijdagavondcabaret. 21-6» „Vliegende muziekjes" (gr) 21.25 Het wekelijk- sche spoftpraatie. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22o.00 Eduardo Perron en zijn orkest .(gr.). Vanaf 22.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 221» Koorzang cn pianosoll (gr.). 22.45 Will Glabé en Oskar Jerochnlk met hun orkesten en zanginter- mezzl (gr.), (tot 24.00). HILVERSUM n. 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Bielefelder Kin derkoor (gr.). 8 30 Orgelconcert (opn.). 8.55 Amu sementsorkest (opn.). 9.40 Orkestconcert (gr.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Oude sonaten (gr>- 10.40 Streekcultuur. 11.00 Planovoordracht. 11.3' Symphonle-orkest (gr.). 12.00 Ensemble Jonny Ombach. 12 45 B N O Nieuws- en zakelijke be richten. 13 00 Lezing „Rassenkeus van zaaigra nen" 13.15 ..Tusschen de bedrijven", gevarieerd programma. 15.00 Voor de vrouw. 15 45 Hevida- sextet en gramofoonmuziek. 17 00 Als Je verre reizen doet 17.15 B. N. O. Nieuws-, zakeltjke- Vn beursberichten. 17 30 Bertus van Dinteren en zijn orkest 18.15 „Het machtswoord", luisterspel. 18.30 Het groote Omroeporkest, solist en gramo foonmuziek. 19 30 B. N O Nieuwsberichten. 19 40 B. N. CU De Jordaner vertelt over sociale noo- den. 19,50 Spiegel van den dag. 20 00 B. n. o. Engelsche uitzending ..Holland's political aspects". Voor de Radio-Centrales: Strijkkwartet (gr.). 20.15 Zang met pianobegeleiding, Ca. 20.40 Hongaarsche fantasie voor plano en orkest, Llszt (gr.). 21.00 Landmans Lust. 21.30 Sympho- nieorkesl van het N. I. R te Brussel (gr.). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Leiden de staatslieden schrijven. 22.10 Avondwljdlnf» 22.15—24.00 Zie Hilversum I.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2