Haarlemsche Courant Vliegtuigmoederschepen Wasp en Furious zwaar beschadigd Bolsjewisten in Kaukasus verder achteruit geworpen 13 Amerikaansche en Britsche kruisers vernietigd. Italianen brengen kruiser tot zinken Mussert in Limburg 287e Jaargang No. 190 Abonnement p. week 0,26, p. maaml 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 8 cent. Advertentlën 3—11 ».m. tike m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie J—IS m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. I cent p. m.m. pitj.: Grafische Bedrijven Damlate. Wnd Hoofdredacteur! J. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Vrijdag 14 Augustus 1942 Bureau* Haarlem: Groote Houtstraat 83, Bijkantoor: Soenda- pleln 37. Tel. Directie 130S2. Hoofd^dactle 15054, Redactie 10600, Administratie 10724. 1U23. Soendapletn 12230. Postgiro 134858. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Duitschers en Italianen vallen sinds 11 Augustus uil 46 eenheden bestaand convooi in Middellandsche Zee aan. Negen koopvaarders (91.000 brt.) ver nietigd; 3 kruisers en 6 koopvaarders en tank schepen beschadigd. 32 vliegtuigen neergeschoten Gevecht duurt voort Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteravond in een extra bericht bekend: Ter ontlasting van hun sterk in het nauw gebrachte strijdkrachten in Egypte hebben de Britten getracht een uit tank schepen en transportschepèn samengesteld convooi van in totaal 21 groote koopvaar ders, dat beveiligd werd door drie slagsche pen, vier vliegtuigmoederschepen en tal rijke kruisers en torpedojagers, door de Middellandsche Zee. naar het schijnt naar Alexandrië, te brengen Dit uit 46 eenheden bestaande con vooi is in het Westen van de Middel landsche Zee, ondanks uiterst krach- tigen afweer van geschut en jagers, sedert 11' Augustus in voordurende actie en met de meest voorbeeldige samenwerking tusschen de verbonden Duitsch-Italiaansche lucht- en zee strijdkrachten bestreden. Na het reeds gemelde in den grond boren van het vliegtuigmoederschip Eagle op 11 Augustus door een Duitsche duikboot zijn tot dusverre negen koopvaarders met in totaal 90.000 brt., tot zinken gebracht. Zwaar beschadigd werden het Brit- sche vliegtuigmoederschip Furious, dat met zware slagzij in Gibraltar is bin- nengeloopen en liet Amerikaansche vliegtuigmoederschip Wasp, dat na zes voltreffers van bommen in brand is ge raakt en tracht Malta te bereiken. Voorts werden beschadigd drie kruisers en zes groote koopvaarders en tank schepen met een inhoud van 51.000 brt. Het convooi is uiteengedreven. Het grootste deel der .dekkingsstrijdkrachten zet koers terug naar het Westen. De'overige eenhe den trachten Malta aan te loopen. De strijd duurt nog voort. Nieuwe groote successen zijn te ver wachten. Het Italiaansche weermachtsbericht van gisterrmorgen luidde: In het Westelijk deel van de Middel landsche Zee werd bij het aanbreken van den dag den elfden Augustus een groot vijandelijk convooi. dat door een groot aantal oorlogschepen werd bege leid, waaronder zich ook verscheidene vliegtuigmoederschepen bevonden, dpor sterke formaties vliegtuigen en duik- booten van de Spil opgemerkt en aan gevallen. De operaties, die nog steeds gaande zijn, hebben reeds gunstige resultaten opgeleverd. Ernstige verliezen werden aan het convooi toegebracht, alsmede aan de begeleidende vaartuigen, vooral aan de vliegtuigmoeder- schepen. die zeer harde slagen opliepen en aan de luchtstrijdkrachten van den vijand Deze verliezen zullen later nader worden aangeduid. In den Noordelijken sector van het Egyp tische front neemt de bedrijvigheid dei- artillerie toe. Tijdens levendige luchtge vechten verloor de Britsche luchtmacht twaalf vliegtuigen, die door Duitsche jagers werden neergeschoten. Italiaansche vlieg tuigen hebben vliegvelden op Malta gebom bardeerd. Een van onze duikbooten heeft een vijandelijk toestel van het type Sunder land neergeschoten. Het begin van den aanval Gisteravond laat publiceerde het Ita liaansche hoofdkwartier het volgende extra communiqué: „Op 11 Augustus bij hel aanbreken van den dag ontdekten onze duikbooten en ver kenningsvliegtuigen in het Westelijke deel der Middellandsche Zee een groot vijande lijk convooi, dat op weg was van Gibraltar naar het oosten en bestond uit meer dan 20 stoomschepen, begeleid door drie slagsche pen, vier vliegkampschepen, talrijke krui sers en eenige tientallen torpedojagers en kleinere schepen In den ochtend van den zelfden dag kwamen Italiaansche en Duit sche lucht- en vlootstrijdkrachten in actie waarbij zij nauw samenwerkten tegen de sterke vijandelijke formatie. Onze duikbooten. onze motortorpedoboo- ten, onze bommenwerpers en duikbommen werpers, onze torpedovliegtuigen en sterke afdeelingen jachttoestellen deden in golven een massalen aanval, waarbij zij talrijke schepen van het convooi torpedeerden en bombardeerden in weerwil van het zeer hevige afweervuur en de reactie van vijan delijke jachtvliegtuigen. In den loop van deze operatie werden den vijand de vol gende verliezen toegebracht: Door de Italiaansche marine een kruiser en drie koopvaarders tot zin ken gebracht, door de Italiaansche luchtmacht een kruiser, een torpedo jager en drie koopvaarders tot zinken gebracht, door Duitsche vloot- en luchtmacht vier koopvaarders tot zin ken gebracht, naast het vlicgkampschip Eagle. Talrijke andere koopvaarders en oorlogs schepen, waaronder eon slagschip en twee vliegkampschepen, werden getroffen, eenige daarvan hij herhaling en zoo ernstig, da» ®en hun ondergang zeer waarschijnlijk kan achten. Bij de zeer zware gevechten, gevoerd doo- onze jachtvliegtuigen, die het luchtruim beheerschten, werden 32 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten, dertien onzer vlieg tuigen zijn niet op hun bases teruggekeerd talrjjke andere kwamen terug, met dooden en gewonden aan boord. De meeste escorte vaartuigen van het convooi keerden onder de voortdurende aanvallen van onze vlieg tuigen terug, een klein deel van het convooi tracht Malta te bereiken, achtervolgd en voortdurend bestookt door de Italiaansche en Duitsche luchtmacht. De luchtmacht in actie Over het aandeel der Italiaansche lucht macht worden de volgende bijzonderheden vernomen. De beide eerste Italiaansche aanvallen brachten twee koopvaarders en 'n torpedo- lager tot zinken. Een linieschip, drie krui- De Wasp en de Furious. jHet Amerikaansche vliegkampschip Wasp, dat bij het gevecht in de Middel landsche Zee zwaar beschadigd is. is een zeer modern schip. Het is pas in April 1939 van stapel geloopen. Het heeft een waterverplaatsing van 14.700 ton en een bemanning van 1173 kop pen. De bewapening bestaat uit 12 stukken afweergeschut van 12.7 cm en 16 stukken van 2.8 cm. Het schip heeft 20.7 millioen dollar gekost. Volgens Amerikaansche opgaaf had het in vre destijd 83 vliegtuigen aan boord; het behoort tot de sterkste vliegkampsche pen ter wereld. Het vliegkampschip Furious heeft een waterverplaatsing van 22.450 ton. De bemanning, in vredestijd bestaande uit 750 man. is aangevuld met 450 man vliegend personeel. De bewapening be staat uit 12 stukken afweergeschut van 10.2 cm, 4 van 4.7 cm en 24 van 4 cm, benevens 14 machinegeweren. Op twee dekken heeft het schip 36 vliegtuigen. De Furious was vroeger een groote krui ser. In 1916 was hij van stapel geloopen. Het schip is meermalen verbouwd. sers of groote torpedojagers en twee vracht- booten werden getroffen. In den strijd met de vijandelijke jagers, gestart van de vlieg tuigmoederschepen, schoten onze toêstellen 17 vijandelijke neer. De derde aanval dreef den vijand uiteen en bij den vierden, den hevigsten, ontplofte een koopvaarder, drie andere werden be schadigd, een kruiser zonk door torpedo': en twee schepen werden daardoor bescha digd. De vliegtuigen schoten 8 tegenstanders neer. Donderdags schoten Duitschers en Italia nen tezamen 32 vijandelijke toestellen neer en de Italiaansche luchtmacht had slechts het verlies van 13 vliegtuigen te betreuren. Volgens een bericht uit Gibraltar is tij dens de gevechten in de Middellandsche Zèe de Britsche torpedojager Wrestler tot zin ken gebracht, die het convooi escorteerde. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, zijn te Londen omtrent den lucht- en zee slag in het Westelijke bekken van de Mid dellandsche Zee tot dusver uitsluitend nog slechts berichten beschikbaar uit dé bron nen van de Asmogendheden. Reuters cor respondent verneemt, dat het Engelsche ofl'icieele communiqué „zoo spo'èdig moge lijk" zal worden uitgegeven. De Eagle. De Britsche admiraliteit heeft het verlies van het vliegkampschip .Eagle" zonder eenig commentaar toegegeven. Van de 748 leden van de bemanning werd. volgens de Engelsche mededeeling, een groot deel ge red. Commandant van dezen bodem was Kapitein Macintosh, een officier, die bij zijn dienst np vliegkampschepen in dezen oorlog door pech werd achtervolgd. Achter eenvolgens deed hij dienst op de „Coura geous". de „Furious", de „Hermes" en de Eagle",vier schepen, waarvan er nog slechts één bestaat. Engeland ging dezen oorlog in met zeven vliegkampschepen, waarvan er thans nog twee over zijn. In- plaats van de vijf, die verloren gingen, wer den tot nu toe twee of drie nieuwe in dienst :esteld. Engelschen vallen Fransch vliegtuig aan. Een passagier gedood. Een Fransch watervliegtuig, dat den da- gelijkschen luchtdienst onderhoudt tus schen Marseille en Algiers, is Dondgrdag- middag door vier britsche jachtvliegtuigen in de Middellandsche Zee aangevallen. Hoewel de Fransche machine door ver scheiden kogels getroffen werd, gelukte het haar niettemin de basis van Algiers normaal te bereiken. Tijdens den aanval werd een der passagiers gedood en werden vijf andere inzittenden gewond. Bovendien werden nog twee lgden der bemanning ge kwetst. Bij vijf der zeven gewonden zijn de kwetsuren van ernstigen aard. ONRUST IN SYRIë. Volgens een bericht uit Syrië is de toe stand te Aleppo verontrustend. De autori teiten laten een aanzienlijk getal arresta ties verrichten, vooral onder de jongelie den die weigeren dienst in het Britsche leger te doen. ~aar Italiaansche bladen vernemen, is De Gaulle per vliegtuig uit Cairo te Bei- roeth aangekomen. Zijn onverwachte ver schijning in Syrië wordt in verband ge bracht met de gespannen houding tusschen het Fransche ambtenaren-apparaat en de Engelsche bezettingstroepen. Hij zal een onderhoud hebben met den Engelschen Ge neraal Spears. TURKSCH MINISTER VAN BUIT. ZAKEN BENOEMD. Menemendzjogloe is benoemd tot Turksch minister van buitenlandsche zaken. De be noeming is reeds bekrachtigd door den pre sident der Republiek. Tusschen Wolga en Don Duitsche terrein winsten. Bij Woronesj neemt strijd in felheid toe. In 2 dagen 161 Sotcjet-rliegtuigen neer. geschoten. Bij Rzjef Woensdag 71 pantser- uagens vernietigd. Op den terugweg van een tocht over vijandelijk gebied boven de kust van de Zee van Azof. (Hoffmann-Stapf-Pax-Holland-c) Standbeeld van Koningin Victoria'-te Bombay vernield. Studenten trachten zich te organiseeren. De vrije Indische radio van Singapore meldt, dat de rebelleerende menigte te Bombay het standbeeld van koningin Vic toria verwoest heeft. Volgens een eigen bericht uit Londen van „Göteborgs Posten" maken verscheidene En gelsche correspondenten uit Britsch-Indië melding van het feit, dat men verwacht had, dat na drie dagen de demonstraties zouden afnemen. Dit optimisme schijnt echter niet gerechtvaardigd te zijn geweest, daar de onlusten volgens de Woensdagavond te Lon den beschikbare berichten eerder zijn toe genomen dan minder geworden. De correspondent te Bombay van de „Star" meldt, dat de groote Indische stu dentenorganisatie den autoriteiten de meeste zorg geeft. Sedert eenjgen tijd is een Indiër, Bagat genaamd, bezig een „oproerleger" van 100.000 studenten te vormen, die den eed hebben afgelegd „voor de vrijheid te ster ven". Het stilleggen van de textielindustrie in Bombay grijpt verder om zich heen. Ook de fabrieken der General Motors liggen stil. Nieuwe onlusten in Br.-Indië. Wederom traangas. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, is gisteren te Ahmedabad de zuster van Pandit Nehroe gearresteerd. Omtrent de gebeurtenissen van Donder dag meldt de nieuwsdienst, dat er te Poena incidenten zijn voorgevallen. De meeste winkels zijn gesloten. Te Dacca heeft de politie op de menigte geschoten, waarbij slechts eén doode gevallen zou zijn. Te Calcutta hebben studenten een tramwagen in brand gestoken en andere tramwagens en..autobussen aangevallen. Eenige studen ten zijn gearresteerd. De politie heeft traan gas. gebruikt om de demonstreerende me nigte uiteen te drijven. Des middags ont stonden er te Calcutta nieuwe onlusten. In het centrum van Madras zijn twee stations overvallen. De politie maake van de vuur wapens gebruik, waarbij vier personen ge dood en tien gewond werden. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, hebben de in Delhi gelegerde Amerikaan sche troepen bevel gekregen daar zoolang te blijven, totdat de uitgebroken onlusten voorbij zijn. Omtrent den toestand in Indië meldt de Engelsche nieuwsdienst, dat in de zaken- wijk van Naghpur gisterochtend wederom onlusten zijn uitgebroken. De politie moest ingrijpen. Berichten over dooden en ge wonden zijn nog niet beschikbaar. De za ken zijn gesloten en in de fabrieken wordt niet gewerkt. De Nederlandsche Volksdienst kent geen medelijden of barmhartigheid^ Hij kent alleen voiksche plicht. De Manitsj. Een rivier zonder water. In berichten omtrent den strijd ten Zui den van de Don wordt heden weer de Manitsj vermeld die men zich wellicht als een zijrivier van de Don voorstelt. De Manitsj is echter een langgerekte laagte, die weliswaar, toen de waterspiegel van dé Kaspische Zee nog 80 Meter hooger was dan thans, een smalle waterweg tusschen Zwarte en Kaspische Zee vormde, thans bijna geen water bevat. In het voorjaar stroomt het smeltwater van een vage water scheiding in 't midden zoowel in Westelijke als Oostelijke richting. De stroom naar het Westen mondt uit in de Don, terwijl die naar het Oosten bij Olon-Choedoek in de zandige steppe vervloeit, 's Zomers wordt uit het stilstaande water in de meren, die dan overblijven, zout gewonnen. De Manitsjlaagte wordt door vele ge leerden als de natuurlijke grens van Europa en Azië beschouwd. Er zijn plannen ge maakt om- de Manitsj en de naar de Kas pische Zee stroomende Koema tot een kor ten waterweg tusschen de Zwarte en Kas pische Zee te ontwikkelen. De benedenloop van het Groote Limanmeer tot de Don is reeds gekanaliseerd, terwijl ook aan een kanaal tusschen Olon-Choedoek en Mach- moed aan de Koema gewerkt scheen te worden. KORT NIEUWS Woensdagavond moest een Engelsch militair vliegtuig een noodlanding doen op het strand van Lavos. De vier leden der bemanning probeerden het toestel in brand te steken, wat echter door de Portugeesohe politie verhinderd kon worden. Op de werven van Valencia worden 500 zeilbooten van elk 700 ton gebouwd. Deze zeilbooten zullen vooral worden ge bruikt in het komende sinaasappelseizoen voor de kustvaart tusschen de verschil lende Middellandsche Zee-havens. In het museum van beeldende kunsten te Leipzig is een tentoonstelling geopend van olieverfschilderijen, teekeningen, etsen, aqua- relrcn en lithos. waarvan de objecten ont leend zijn aan de gebeurtenissen in Galicië, Polen, Rusland en Verdun tijdens den eersten wereldoorlog. Te Soest is op klaarlichten dag een brutale inbraak gepleegd. Terwijl het echt paar F. zich in de achterkamer bevond, heeft een dief zich door openschuiving van een raam toegang tot de voorkamer ver schaft. Hier wist hü zich een bedrag van f 4000, een gouden heerenhorloge met ket ting, twee gouden dameshalskettingen, eenige gouden ringen en meer kostbaar heden toe te eigenen. In de mijn Julia te Eygelshoven is de mijnwerker Van P., wonende te Nuth, onder vallend gesteente bedolven. Hij was op slag dood. Doordat het paard op hol sloeg is de 64- jarige gemeente-arbeider J. W. Vërmeerten te Hilversum, onder den wagen geraakt, waarbij hem een der wielen over het hoofd ging. Hij werd naar het Diacontssenhuis overgebracht, waar hij is overleden. Voorts 9 torpedojagers en 10 koopvaarders tot zinken gebracht. Japansch communiqué over slag bij Salomonseilanden DARD ANELLEN KWESTIE ACTUEEL. Waar moet de Sow jet-vloot in de Zwarte Zee heen? ..DAD) - Met bijzondere beelangstelling neemt de Wilhelmstrasse kennis van de berichten betreffende een Amerikaan sche interventie te Ankara ten gunste van de Sovjetvloot in de Zwarte Zee, die, van bijna alle havens beroofd, vrije Êassage zou moeten krijgen door de iardanellen. In Berlijn beschikt men niet over informaties betreffende de juistheid van deze berichten, doch men meent met. reden te kunnen veronder stellen, dat Turkije, overeenkomstig haar vroeger gepubliceerd standpunt. aen poging tot doorvaart door de Dar- danellen even krachtig zal afweren als een aanval op haar territorium. Juist de correcte handhaving van den Darda- nellen-status is een beslissend onder deel der Turksche neutraliteit. Het Japansche hoofdkwartier heeft een communiqué uitgegeven over den zeeslag bij de Salomonseilanden, waar in wordt medegedeeld, dat de Japan sche marinestrijdkrachten, voor zoover tot dusver kon worden nagegaan, in totaal dertien Britsche en Amerikaan sche kruisers, negen torpedojagers, - drie duikbooten en tien transportvaar tuigen tot zinken gebracht en boven dien een kruiser, drie torpedojagers en een vijandelijk transportvaartuig zwaar beschadigd hebben. In het communiqué wordt verder mee gedeeld, dat de Japansche verliezen licht genoemd kunnen worden. Twee kruisers, die echter nog gevechtsklaar zijn, liepen schade op en 21 vliegtuigen, die zich met groote dapperheid als menschelijke bom men op hun doelen gestort hadden, gingen verloren. De gewezen Australische premier. Hughes heeft over den zeeslag gezegd, dat de ver klaringen afgelegd door den premier, Curtin. en den minister van buitenlandsche zaken, Evatt, niets anders zijn dan een zwakke po ging om het Australische volk een rad vooi de oogen te draaien. Het feit van den slag bij de Salomons eilanden ontheft de militaire leiders niet van de verantwoordelijkheid voor de veiligheid. De Japanners-hebben hun stellingen bij deze eilanden dermate goed geconsolideerd, dat een groote vloot tot dusver geen kans heeft ge zien hen daaruit te verdrijven. Welk verloop de zeeslag ook moge hebben, de Japanners behouden in ieder geval hun bases op Papoea en kunnen van daar uit Australië aanvallen. Japans politiek jegens inheemschen. De Japansche gezant in Indo-China Josji- zawa heeft er onlangs op gewezen, dat de handel in de Zuidelijke gebieden niet ten volle tot ontplooiing zal kunnén komen, wan neer niet wordt afgezien van de wijze van behandeling der inboorlingen, zooals dit vol gens de Anglo-Amerikaansche methode ge schiedde. Josjizawa wees er op. dat hij reeds een jaar geleden tijdens het voeren der besprekin gen te Batavia den Nederlandséhen gouver neur-generaal er op gewezen had. dat een verbetering van den levensstandaard der in- boorlingcsn en hierdoor een verhooging van het volksinkomen noodzakelijk was. Indo- China is door zijn landbouwproducten er Nederl.-Indië door zijn grondstoffen van be lang voor Japan. Voor het geheele Zuidelijke gebied moet het financieele apparaat centraal worden gecontroleerd, terwijl wat de indus- triéele politiek betreft aan de afzonderlijke gebieden zooveel mogelijk de vrije hand moet worden gelaten, waarbij tevens rekening moet worden gehouden met het speciale karakter der betrokken gebieden DUIKBOOTJAGER TOT ZINKEN GEBRACHT. De duikbootjager „Reine", die vroeger deel uitmaakte van de Fransche marine en later in Britschen dienst was, is door vijan delijke actie tot zinken gebracht. CENTRUM» VAN DEN SLUIKHANDEL De Haagsche recherche heeft een onder zoek ingesteld in een café aan de Hoef kade dat een centrum van den sluikhandel bleek te zijn. Een partij sigaren, sigaretten, eenige kazen en een hoeveelheid anthraciet en eierkolen, welke buiten de distributie om waren verhandeld, werden inbeslag geno men. Voorts werden ten huize van de 71- 'arige mevr. J. R. belangrijke voorraden gehamsterde levensmiddelen in beslag ge nomen. EÜsta genomen. Weer bommen op Mainz. Duitsche en verbonden troepen wierpen ondanks hardnekkigen tegenstand den vijand in het gebied van den Kaukasus verder achteruit. Een bolsjewistische groep, die van haar verbindingen was afgesneden, werd ver nietigd. Ten Noorden van de Manitsj na men beweeglijke strijdkrachten der infante rie bij een snellen opmarsch naar het Oosten de hoofdstad van het Kalmoekengebied Elista. De luchtmacht viel opnieuw met sterke strijdkrachten scheepvaartverkeer in het Noordkaukasische kust- en zeegebied en in de straat van Kertsj aan Daarbij werd een kustvaartuig tot zinken gebracht, verschei dene vrachtschepen en drie transportschepen in brand geworpen. Tusschen Wolga en Don won de aanval van Duitsche en Roe- meensche troepen tegen taai verdedigde stel lingen in harden strijd verder aan terrein. Bij een aanvalspoging van Sovjet-Russische slagvliegtuigen op een Duitsch vliegveld wer den tijdens luchtgevechten 28 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en aldus de aan vallende formatie bijna volledig vernietigd. In het gebied van Woronésj nemen de gevechteh in hevigheid toe. Alle door talrijke pantserwagens ondersteunde ont- lastingsaanvailen van den vijand stortten onder zware verliezen in het afweervuur van de Duitsche troepen en onder de bomaanvallen van sterke formaties ge vechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers ineen. Alleen op den elfden en twaalfden Augustus werden in deze gevechten 234 vijandelijke pantserwagens vernietigd. Ten Zuidoosten en ten Noorden van Rzjef zijn infanterie- en pantserdivisies nog steeds in een zwaren afweerstrijd gewikkeld. Woens dag werden in dezen sector 71 pantserwagens vernietigd, waarvan 55 alleen in den sector van een divisie infanterie. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeor zetten de bolsjewisten hun vergeefsche aan vallen voort. Een in onoverzichtelijk terrein ingesloten kleine groep van den vijand wérd in een verbitterd gevecht van man tegen man De eerstgeborene in den Noord-Oostelijken polder. Grietje de Jong veroorzaakte groote consternatie. Tot de weinige bewoners van den nieuwen Noord-Oostelijken polder behooren de heer Y. de Jong, ploegbaas bij de ontginningswer ken en zijn echtgenoote Fenna Zijlstra en hun vier kinderen. In dit gezin werd dezer dagen een vijfde spruit geboren en dit is de eerst geborene binnen het gebied van den nieuwen polder, welke eerst sedert vorige week tot een zelfstandige publiekrechtelijke eenheid is verheven. Het besluit tot instelling van een openbaar lichaam „De Noordoostelijke polder" kwam vrij plotseling. Ter verdere voorberei ding was nagenoeg nog niets gedaan. Het spreekt dus van zelf, dat deze eerstgeborene heel ^ht consternatie te weeg bracht. Vóór 7 Augustus zou de aangifte van geboorte nog in de gemeente Lemsterland moeten zijn ge schied, doch de ambtenaar van den burger lijken stand aldaar kon er de aangifte thans niet meer aannemen en waarschuwde den landdrost die inderhaast voor dit geval een ambtenaar van den burgerlijken stand be noemde. Het register van geboorte moest worden gereed gemaakt door den president van de rechtbank te Zwolle Gisteren werd de ambtenaar door de rechtbank te Zwolle beëedigd. In den namiddag, juist binnen den wettelijk voorgeschreven termijn, werd de akte van geboorte op het nabij Lemmer ge- estigde distributiekantoor ingeschreven. Aan den vader van de eerstgeborene, die den naam draagt van Grietje de Jong, werd na mens den landdrost een te haren name staand spaarbankboekje ten bedrage van f 25 aange boden. Reisvergunning voor verboden gebieden. De commissaris-generaal voor de veilig heid deelt mede: Aan verzoeken tot een reisvergunning naar de vroeger bekend ge maakte verboden gebieden (provincie Zee land, provincie Zuid-Holland ten Zuidwes ten van de lijn Nieuwe WaterwegOude MaasDortscne Kil en de West-Friesche Eilanden) kan slechts in heel dringende ge vallen voldaan worden. Wordt de aanvraag gemotiveerd met het brengen van een be zoek of het doorbrengen van vacantie, dan komt zü in het geheel niet in aanmerking Aanvragen, voorzien van een steekhoudende motiveering, tot het vertrekken van de toe latingsvergunning, moeten gericht worden aan den burgemeester - van de gemeente, welke de indiener van de aanvraag wil be zoeken. Indien het gaat om het bezoek aan meer dan één gemeente, dan dient de aan vraag gericht te worden tot den Commis saris van de proyincie. Aanvragen, die in strijd met hei voor schrift. gericht worden aan andere Duitsche of Nederlandsche instanties. kunnen voortaan niet meer behandeld en beant woord worden. GEHAMSTERD VLEESCH TER BESCHIK KING GESTELD VAN BEHOEFTIGE GEZINNEN. Ten huize van een Apeldoornsche inge zetene heeft de marechaussee op last van den officier vap justitie een groote hoe veelheid gehamsterd rundvleesch in weck- flesschen in beslag genomen. Deze voorraad omvatte 248 flesschen van 2 liter. 120 van 1,5 liter, 32 van een liter en zes van 3,5 liter. Bovendien heeft zij in dit perceel op 26 flesschen bouillon en 7 stukken spek van 1,5 kg. per stuk beslag gelegd. De burgemeester heeft dit vleesch be schikbaar gekregen om gratis en zonder bonnen onder de behoeftigen van zijn ge meente te verdeelen. De bouillon is aan kinderziekenhuizen geschonken. Het vleesch is voor ongeveer honderd armlastige gezin nen bestemd, die door maatschappelijk hulpbetoon en de N.S.V.O. zijn aange wezen. opgerold. Aan het Oostelijk front werden den elfden en twaalfden Augustus tijdens lucht gevechten en door luchtdoelartillerie 161 Sov jet-Russische vliegtuigen neergeschoten. Acht. eigen toestellen worden vermist. Boven Noord-Afrika schoten vier Duitsche jagers tijdens luchtgevechten twaalf Britsche vliegtuigen neer zonder zelf verhezen te lij den. Een duikboot bracht in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee vijf transportzeil schepen tot zinken. In het Westelijk deel van de Middellandsche Zee vallen sedert den elfden Augustus Duit sche en Italiaansche luchtstrijdkrachten een groot, sterk beveiligd Britsch convooi aan. De bommen, die Woensdag door een Britsch vliegtuig van groote hoogte op een West-Duit- sche stad werden geworpen, hadden geen uit werking. In den nacht van twaalf op dertien Augustus herhaalden formaties der Britsche luchtmacht haar terreuraanvallen op het Rijn-Main-gebied. Door het bombardement van woonwijken in de stad Mainz, leed de burgerbevolking, wier houding voorbeeldig is, wederom verliezen. Vernielingen en bran den van vrij grooten omvang werden veroor zaakt. Volgens tot nu ontvangen berichten zijn vier der aanvallende bommenwerpers door nachtjagers en luchtdoelartillerie neer geschoten. In den strijd tegen Groot-Brittannië hebben gevechtsvliegtuigen woensdag overdag en des nachts op havenwerken en bewapeningsfa- brieken in Zuid- en Oost-Engeland en in Zuid-Schotland brisant- en brandbommen ge worpen. Met goedgerichte treffers ontstonden ontploffingen en talrijke branden. Driedaagsch bezoek aan de provincie. In de Limburgsche hoofdstad Maastricht ving Mussert, de leider der N.S.B. Donder dagmorgen een driedaagsch bezoek in de provincie aan. Vergezeld van den Commis saris der provincie, graaf d'Ansembourg, den adjudant van den Arend en den staf chef der Nederlandsche S.S., J. Antonius, begaf de leider zich door de feestelijk ver sierde straten naar het gouvernement, waar een eerewacht van WA en Nat ionalen Jeugd storm stond opgesteld. Ook van de zijde van het publiek was de belangstelling groot. In het gebouw waren behalve de plaatse lijke Duitsche autoriteiten, vrijwel alle vooraanstaande persoonlijkheden uit het bestuur van de provincie, alsmede uit de gewestelijke leiding der N.S.B. aanwezig. In een toespraak gaf de Commissaris der pro vincie een uitvoerig overzicht van het leven in Limburg, waarin hij ook aandacht schonk aan de geografische gesteldheid, de histori sche ontwikkeling van de grenzen en de toegenomen industrialisatie. Als wensch bracht de heer d'Ansembourg naar voren de behoefte van Maastricht aan een eigen universiteit en een kunstacademie. In antwoord hierop vestigde Mussert er de aandacht op, dat Limburg evenals Fries land het eigen gewestelijk karakter het sterkst heeft bewaard. Hij roerde o.m. de ontwikkeling aan van het waterverkeer in deze provincie, herinnerde aan de jaren van het ontwerp Belgisch verdrag en stelde vast, dat de nieuwe tijd de Maasstop, de be lemmering in het scheepvaartverkeer tus schen Luik en Nederland, die om politieke redenen in stand werd gehouden, zal heb ben te verwijderen. Nederland zal in de toekomst bestaan uit vijf of zes gewesten. Het staatsabsolutisme dat het grootste be letsel vormt voor allen die in vrijheid leven wordt daarmede vermeden. De samenleving wordt geheel organisch ingedeeld: in het nieuwe Europa de Germaansche levens ruimte en daarin de Nederlandsche staat, onderverdeeld in gewesten, streken, steden en dorpen. Een universiteit zal in Maastricht zeker op zijn plaats zijn. Na een langdurig bezoek aan de E.N.C.I.- cementfabrieken en na een Limburgsche koffietafel op het oude fort Sint Pieter.werd de tocht voortgezet naar Voerendaal, \$har eenige boerenbedrijven werden bezichtigd. Vervolgens werd een bezoek aan de beziens- waaodigheden van Maastricht gebracht. De eerste dag van het bezoek werd be sloten met een kameraadschapsavond, waar aan de leden der N.S.B. in Maastricht deal namen. Wijzigingen in de radio programma's. De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: Met ingang van Zaterdag 15 Augustus zullen in de radioprogramma's van den Ne derlandschen omroep over do zenders Hil versum 1 en Hilversum 2 verschillende wij zigingen gebracht worden, waarvan wij de belangrijkste hieronder laten volgen: Van Zondag 16 Augustus af komt het Politiek Cabaret van Paulus de Ruiter, zoo als vanouds weer des Zondagsmiddags van 17-tot 17.45 uur over Hilversum 1 (dus niet meer op Vrijdagavond). De uitzending van het groote luisterspel zal steeds Zondags van 16.4517.uur over Hilversum 2 te beluisteren zijn. Hot serie-luisterspel „De zwarte handel lokt" wordt des Woensdags van 19.5520.15 uur voor den zender Hil versum 1 gebracht Op Vrijdag 21 en 28 Augustus on 4 Sep tember hoort u het sportpraatje van 19.05 19.30 uur over Hilversum 1. Op Zaterdag 15, 22 en 29 Augustus en 5 September houdt Dirk van den Hul zijn bekende causerie „Als ik het voor het zeg gen had", van 19.0519.20 uur voor den zender Hilversum 1. Max Blokzijl houdt op Maandag 17. 24 en 31 Augustus van 19.0519.20 uur voor Hil versum 1 zijn politiek weekpraatje. Op Donderdag 20 en 27 Augustus en 3 Septem ber spreekt hij in de serie „Brandende Kwesties" van 19.0519.20 uur over Hil versum 1. NOG EEN JONGEN. DIE ZIJN MOEDER BESTAL. Maakten wij gisteren melding van 'een diefstal van 2600, door een Amsterdam- schen jongen ten nadeele van zijn moeder gepleegd, op hetzelfde tijdstip kwam eon dergelijke aangifte bij de politie binnen, ditmaal van een bewoonster van de Zout keetsgracht te Amsterdam, wier zoon, een 17-jarige machinebankwerker, een bedrag van 2500 van zijn moeder had gestolen. De jongen is voortvluchtig.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1