Nieuws uit IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken ALS BLINDENHONDEN IN ACTIE KOMEN Spanning in „De Heerenduinen LOTION MALWIDA 31 Kindergeluk" in dertig jaren. BUBBELTJE EN KNOR Van geleide tot geleider Het is een algemeen bekend feit. dat zeer velen met het Int der blinden zijn begaan. Wanneer men immers slechts luttele minu ien de oogen sluit, dan kan men zich zoo intens de voortdurende duisternis, waarin M zich bevinden, voorstellen. Hun toestand kenmerkt zich dan ook meestal door een gTOote afhankelijkheid, want zonder ge leide kunnen zij zich uiterst moeilijk ver plaatsen. Gelukkig konden er voor hen reeds lal van belangrijke verbeteringen worden ingevoerd. In onze gemeente bijvoorbeeld is een vijftal blinden in het bezit van geleide honden en niet zelden kan men hen met de trouwe dieren langs straten en wegen aan treffen. Voor deze schrandere dieren toont men. zooals te begrijpen, veelal een ongewone belangstelling. Tal van vragen omtrent ge aardheid. opleiding, gebruik, mogelijkheden, ia wat niet al. worden den blinden dage lijks gesteld. Hoe goed deze nieuwsgierig heid ook is bedoeld, zij heeft voor den be trokkene onaangename gevolgen en is zeitsu ---- hinderlijk. Niet zelden wordt een wande- ling op deze wijze onderbroken, terwijl de hond wordt afgeleid. In verband hiermede hadden wij dezer dagen een onderhoud met den heer L. C. Molenaar. In zijn woning aan de Nachte gaallaan 9 te IJmuiden-Oost vonden wn hem bereid om ons een reeks interessante bijzonderheden over den blinden-geleide- hond mede te deel en. Reeds in zeer oude tijden kwam het voor. dat blinden van een hond als trouwe hulp gebruik maakte. Dergelijke pogingen wer den eveneens in Zwitserland met succes aangewend en verscheidene Nederlanders kregen hiervan reeds een hond ter be schikking. Deze periode (ongeveer twaalf jaren geleden) vormde het begin van de op richting eener Blindengeleide-hondenschool. Hierbij kan terloops nog vermeld wor den. dat men in Duitschland eveneens flinke vorderingen met de africhting van geleidehonden maakte. Zoo richtte het bestuur van de Stichting Het Nederlandsch Geleidehondenfonds in 1934 het verzoek tot den heer Ph. van dei Most, om een Blindenhondenschool op te richten. Een ieder zal kunnen begrijpen, dat dit een verre van gemakkelijke opdracht was. Er wend echter niet geaarzeld en thans overtreffen de resultaten reeds veler ver wachtingen. Bijna twee honderd blinden ontvingen reeds een metgezel en voor hen zijn er nieuwe levensmogelijkheden geko men. De dieren zijn onmisbaar geworden en vertegenwoordigen voor hen een onge kende waarde. Aanvankelijk werd bij de opleiding der honden het Zwitsersche voorbeeld gevolgd, doch later werd het onderricht eenigszins gewijzigd, naarmate de ervaringen uit de praktijk dit mogelijk maakten. Thans vol doet een hond na een opleiding van vier tot zes maanden meestal aan de gestelde eischen. Het gezelschap van een blinden- hond maakt voor den betrokkene evenwel een degelijke voorbereiding noodzakelijk. Hiertoe is de bestudeering van een aantal uitvoerige wenken beslist noodzakelijk. Het bestuur der Stichting heeft dan ook een dergelijke voorwaarde voor eiken aanvra ger als eisch gestéld. Blijkens de talrijke rapporten van de Ne- derlandsche Blindenhondenschool kan wor den vastgesteld, dat iedere blinde, die een geleidehond bezit, twee tijdperken kent. In de eerste maanden immers geven de te overwinnen moeilijkheden soms een gevoel van teleurstelling en moedeloosheid. Geluk kig volgt na deze lastige periode echter het bereikte doel. namelijk een meerdere vrij heid en zelfstandigheid. Mensch en dier dienen op elkaar te wor den ingesteld en in dit verband kunnen de moeilijkheden worden opgelost door het verblijf aan de school, gedurende een week. Hier kunnen de aspirantgeleiders met hun hond vertrouwd raken en ten volle oefenen. Om dit te bereiken heeft men bij de school aan den Middenweg 333 te Amsterdam een volledig trainingsterrein ingericht en zelfs kruis- en oversteekpunten, sloten, kruis bekken, een brug en een voetpadenstelsel ontbreken niet. De lichamelijke geschiktheid en de mo- reele eigenschappen doen -zich eveneens gelden. Het loopen met een geleidehond vereischt namelijk een vrij groote inspan ning en vooral de eerste dagen is het loo pen moeilijk. De blinde is namelijk gewend om voorzichtig en gearmd te loopen, zoodat een veerkrachtige tred ontbreekt. Pijnlijke voeten, alsmede stijve been- en lende- spieren doen zich dan ook gevoelen. De grootste omwenteling voor den blinde beweegt zich evenwel op moreel gebied. Vroeger ontwarden anderen voor hen de puzzles en steeds waren het anderen, die het initiatief namen. Nu hij echter in het bezit van een geleidehond komt, wordt de ..ge leide" een „geleider". Vanzelfsprekend is deze overgang voor hem van groote betee- kenis. Moed en vertrouwen zijn hierbij on misbaar. De taak dient zuiver bepaald te worden en de hond moet weten, dat de commando's van zijn meester bewust ge geven worden. Het principe: volg den hond soepel, mag echter- nimmer verwaarloosd Worden. De stok is eveneens een trouwe hulp bij de verkenning. Het gevoel van de bewe gingen, welke men via de speciaal gecon strueerde beugel (een soort tuig) waar neemt, heeft eveneens groote beteekenis. Elke houding geeft aanwijzingen omtrent oneffenheden en gevaren, obstakels en der gelijke. Zoo geeft bijvoorbeeld bij het krui sen van zijwegen de hond het tempo aan. Als bijzonderheid kan verder nog worden opgemerkt, dat de blinde al loopende dient te luisteren, daar zijn hond staande niet actief is. Ditmaal willen we het relaas over den bliudenhond besluiten. Duidelijk heeft men kunnen constateeren. dat de trouwe vier voeters hun plicht op uitstekende wijze ver vullen. Zij geven den blinde een veilig ge leide in het duister en versterken tevens zün P. Keemink ten grave gedragen. Donderdagmiddag hadden velen zich op de Bijzondere Begraafplaats verzameld, teneinde de teraardebestelling bij te wonen van den heer P. Keemink, welke dezer dagen op acht en vijftig jarigen leeftijd tengevolge van een hartverlamming het leven- verloor. De overledene heeft gedurende een zeer lange periode bij de Vereenigde Steenkolen handel zijn taak vervuld en wist in den loop der jaren tot baas op te klimmen. Onder de talrijke belangstellenden merk ten wij dan ook namens de Vereenigde Steen kolenhandel, de heeren W. Pels, directeur en T. Bank, procuratiehouder op. alsmede de heeren P. Bost en P. Janse. Nadat allen zich rond de groeve hadden ge schaard. memoreerde de heer W. Pels als di recteur, de groote trouw, waarmede de ver scheidene zijn taak vervulde. Zijn invaliditeit, welke hem vóór dertig jaren overviel, was geen beletsel om de edele karak\gr-eigen- schappen te ontplooiïen. Integendeel; zij bleek een stimulans te zijn om volharding te too- nen. Zijn plichtsbetrachting is voor velen een voorbeeld en wellicht zal dit voor de echtge- noote en de kinderen een troost kunnen zijn, aldus spr. Tenslotte bracht de heer Pels namens de directie en het personeel deri dank over. Vervolgens betuigde een broer van den Brscheidene met een enkel woord zijn er kenning voor het medeleven bij dit heengaan aan de achterblijvenden bewezen. lenaar kan men dan ook overal in IJmuiden ïien tippelen met zUn geliefden viervoeter „Norus". De V. AGENDA VRIJDAG 14 AUGUSTUS. Thalia: Roode orchideeën. 6.30 en 8.5fO uur. fex: Ik beschuldig. 7.30 uur. De Pont: Twee meisjes en één man,^7.30 u. ZATERDAG 15 AUGUSTUS. Thalia: Roode orchideeën, 8 uur. Rex: Ik beschuldig, 7.30 uur. De Pont: Twee meisjes en één man. 7.30 u. DIENST APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: IJmuider Apotheek. Koningsplein. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. POLITIE, hoofdbureau 5178, 4377 5555 POLITIE. Willemsplein5400 BRANDWEER 5242 E.H B.O.. A. P. Bakker 5455 E.H.B.O., Velsen 4980 LUCHTBESCHERMING, hoofdpost 4145 ANTONIUS ZIEKENHUIS 4444 IJMUIDER APOTHEEK 4229 KENNEMER APOTHEEK4204 N.V. Stormvogels. Tarieven verhoogd. De Directie der N.V. Autobus-Exploita tie Stormvogels heeft besloten om haar tarieven der autobuslijnen HaarlemAlk maar en HaarlemIJmuiden vice versa te verhoogen. Deze nieuwe regeling treedt Maandag in werking. Voor uitvoerige bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in ons nummer van Donderdag MARKTBERICHT IJMUIDEN Nagekomen besommingen: Kotters: IJM 222 f3174 Prijsveranderingen: tongen f 14.40—i 9.60. kleine schol 2e s. f 320—f 262. pufschol 2e soort f 132— f 114. pufschar 2e soort f 46—f 40. roggen f 6 per stuk. SCHEVENINGEN .13 Aug. Hedenmorgen was er geen aanvoer van versche vlscb uit zee. Kousendief in actie. Een der bezoeksters van het Velserbad moest <^>nstateeren, dat haar kousen enfmogelijk te maken, schoenen waren ontvreemd vanuit de cabine. SANTPOORT Postzegelvereeniging Santpoort. Nog steels blijken velen een ongewone belangstelling voor het verzamelen van postzegels aan den dag te leggen. Duidelijk komt dit tot uiting in het maandeliiksche nieuws, dat de secretaris der Postzegelver eeniging Santpoort, de heer W. Martens, ons verstrekte. Het rondschrijven, dat aan de leden werd toegezonden, bevat onder anderen een arti kel over de zomerzegels. Verder heeit men voor de leden een .aardige verhandeling over de prijzen van postzegels afgedrukt. De zakelijke mededeelingen ontbreken echter evenmin. Naast de agenda der Augustus-vergadering treft men het bericht over de aansluiting bij den Nederlandschen Bond van Vereenigingen van Postzegelver zamelaars aan. Met ingang van 1 Juli is de Postzegelvereeniging Santpoort in dezen bond opgenomen. Voorts koestert het actieve bestuur het voornemen om het postzegelseizoen '42'43 op waardige wijze te openen. Er zullen po gingen worden aangewend om de eerste Septembervergadering z®o aantrekkelijk Zwarte tabaksliandel. Tegen drie inwoners van IJmuiden en een inwoner te Velsen is proces-verbaal opgemaakt terzake clandestiene handel in tabak, waarvan een partij in beslag geno men kon worden. Men berekende abnormale prijzen en zoo bedroeg de prij's van vijftig gram tabak vier gulden. 99 Beslissingswedstrijd H.P.C. eindigde met I I Na verlenging 22 en IJ. Gedurende Augustus tvordt er slechts eenmaal vergaderd, doch weldra zal het vereenigingsleven in het Jeugdhuis aan de Burgemeester Enschedélaan normaal wor den hersteld. Ten slotte kan nog worden vermeld, flat als afgevaardigden der Postzegelvereeniging werden aangewezen de leden C. P. Mulder en J. Snitjer. Bij verhindering verklaarden H. Semeijn, A. I. van Melte, N. ten Groten huis en J. D. van Schoneveld zich bereid als vervangers op te treden. Deze zullen Zaterdag 29 Augustus in het Parkhotel aan de Stadhouderskade te Am sterdam de algemeene vergadering van den Ned. Bond van Postzegelhandelaren bij wonen. T.V.S.-Nieuws. Fraaie prestatie van mej, A. Nol. MeJ. A. Nol. lid dei Turnvereenlging Sant poort is dezer dager^ met 88 3/4 punt geslaagd voor het examen le graad-turnster van het Ne derlandsch Gymnastiek Verbond. Deze onder scheiding dsmonstreej-t weer eens duidelijk, dal over goede krachten beschikt. Nader wij nog. dat mej. Nol Zondag 6 Sep tember te Krommenie voor de kampioenswed strijd van het N. G. V. zal uitkomen. De beslissingswedstrijd om het kampioen schap der hoofdklasse A in „De Heerendui nen" tusschen H.P.C. IY I is een ware sensatie geworden, die door honderden sup porters met spanning is gevolgd. Het was een zeer snelle strijd en stond als spel op een niet al te hoog, doch behoorlijk peil. Zooals is te begrijpen, speelden de zenuwen beide partijen nogal parten. De heer J. de Vries, voorzitter van den N. Z. R. B. was met de leiding belast. De Geest haalde het eerst den bal uit het midden van het veld en gaf zijn club H.P.C. een kans een aanval te ondernemen. Deze eindigde echter in een tam schot, dat Klaas- sen van het Y gemakkelijk kon houden. Het bleek weldra dat beide partijen vol komen tegen elkaar waren opgewassen, hoewel het Y-doel vaker in gevaar ver keerde. Maar de Amsterdamsche achter hoede met Kohier en Metman deed haar best, terwijl de Geest niet op schot was en diverse ballen over het net werkte. Ook de achterspelers van H.P.C., zooals Leyenaar. konden met gemakkelijk worden gepasseerd, waardoor spannende duels ontstonden. Ten slotte wist midvoor Strijder met een goed schot het Y de leiding te geven. Het enthou siasme van de spelers groeide met elke seconde. Zoo gebeurde het, dat de AiAster- damsche mid'achter Kohier er alleen van achteraan af met den bal van doorging, niet te remmen door Eldering, midvoor van H.P.C. Even later plaatste Kohier naar Root- selaar doch deze kon slechts een tam schot lossen. Hierna ging de bal weer vlug op en neer. Beide partijen gaven elkaar geen kans. Na de hervatting kwam het Y-doel weei De Nieuwe Bioscoopprogramma's IK BESCHULDIG. Onder regie van Wolfgang Liebeneiner wordt met ingang van heden in het Rex- Theater te IJmuiden-Oost het bekende filmwerk Ik beschuldig -vertoond. Het is een boeiende geschiedenis, welke een diepe achtergrond heeft. Men slaagde er namelijk in om een veelbesproken probleem door dit gegeven te verwerken. De vraag: Mag men iemand, die aan een ongeneeslijke ziekte lijdt en in het laatste stadium na meloos veel leed moet doorstaan, uit zijn Jijden verlossen? vormt het hoofdmotief rvan deze rolprent. 'rofessor Heyt heeft :ich van armen stu- lent tot leider van n groot wetenschap- ielijk instituut opge- verkt. Het leven met ajn vrouw Hanna Rex in gevaar. Maar het goede samenspel tus schen de Geest, Mauritz en Eldering liep op niets uit. Dit was echter uitstel van executie voor d'e Amsterdammers, want een minuut later scoorde Eldering den gelijkmaker. D--> spanning steeg ten top, vooral toen H.P.C. een kans kreeg de leiding te nemen, doordat Metmam het water moest verlaten en Elde rin* een vrijen worp op het doel mocht ne men. De bal ging over! Het Y, dat nu met zes man speelde zette zijn tanden op elkaar Het gelukte hun den bal dicht bij het do mein van keeper Vrugt te krijgen. Van Heeteren mocht een vrijen worp nemen en razend snel ging de bal naar den midvooi Strijder, die hem in het net werkte. Ove>- ,het al of niet zitten hiervan waren de mee dingen echter verdeeld. Volgens de een® partij was de bal van het hoofd van Strijder in het doel geketst, waardoor de goal niet geteld kon worden, daar de bal eerst ge speeld moet zijn. Volgens Strijder zelf en het andere deel van het publiek was hij van de hand via het hoofd in het doel ge wipt, zoodat hij wel „zat". De scheidsrech ter heeft dit niet kunnen zien en na overleg met den grensrechter werd besloten' hel doelpunt voor ongeldig te verklaren. Toen het eindsignaal klonk, was 'de stand gelijk. Wedstrijd wordt verlengd Nauwelijks was de bal in het net of Stam mers van H.P.C. vergrootte den voorsprong. Even later werden Rootselaar (Y) en Braam (H.P.C.) het water uitgestuurd, wegens ver- zwemmen, terwijl Van Heeteren (Y) en Stammers eveneens het water verlieten, wegens kramp van laatstgenoemde. Geen tel later moesten ook Eldering en Kohier het water uit, zoodat de wedstrijd met in totaal achf menschen werd voortgezet. Hier door boette de strijd wel wat van zijn span ning in. Het werd een spel van trekken en duwen. Door een ernstige overtreding van een H.P.C.'er kreeg Strijder een vrije worp op het doel, die succes opleverde.' Enkele seconden later klonk boven de aanmoedi gende kreten van het opgewonden publiek het fluitje van den tijdopnemer. Einde van een exnotievollen strijd 22. De volgende week Dinsdag zal er we derom een beslissingswedstrijd tusschen beide ploegen in De Heerenduinen worden gehouden. Wie zal kampioen worden. Wy komen nog nader op een en ander terug. V.S.V. 3Watertrappers Ook het derde zevental der V.Z.V. speelde gisteren voor het kampioenschap van zijn afdeeling. Het bracht het er echter* niet al te best af en verloor met 30 van Water trappers I. Een beslissingswedstrijd, waar schijnlijk tusschen beide partijen, zal vol ideaal en het echtpaar kan werkelijk ge lukkig genoemd worden. Wanneer Dr. Lang, een vriend van hem, op een samenzijn het trio completeert is Hanna genoodzaakt het pianospel te staken. Slechts als haar toestand na geruimen tijd verergert, onderwerpt zij zich aan een on derzoek van Dr. Lang. Deze komt met be hulp van instrumenten .tot de ontstellende ontdekking, dat Hanna aan een doodelijke ziekte Multiple Selerose lijdt. Vele vruchtelooze pogingen worden door den wanhopigen Professor Heyt aange wend om de oorzaak van het lijden van zijn echtgenoot op -te scoren, doch alles is te vergeefsch. Steeds wordt haar smart grqpter en er treedt een algemeene verlamming in. Zelfs de benauwdheid doet zich gelden en ver raadt reeds het laatste stadium. Dr. Lang stelt vast, dat zij nog slechts twee maanden kan leven. Twee maanden van onbeschrijfelijke wee. Professor Heyt neemt het besluit om het laatste redmiddel toe te passen, dat dat haar de vurig verlangde verlossing 2al brengen. De kalmeerende drank wordt toe gediend Een broer van Hanna doet echter een aanklacht wegens moord. De deskundigen stellen echter vast, dat haar toestand ho peloos was eiwdeze dus gewijzigd dient te worden in poging tot moord. Daar er van een verzoek van Hanna zelf niets bekend is,4>lijft de zaak zeer moeilijk. Met de handelwijze van zijn vriend Profes- ser Heyt is Dr. Lang het niet eens. doch om tegen hem te getuigen, daartoe is hij niet bereid. Een droevig tragisch geval uit zijn prac- tij-k geeft Dr. Lang echter een verhelderde blik omtrent de ontroerende gebeurtenis. Het gelukt hem namelijk om met behulp van vernuftige medische methoden, het leven van een meisje, dat aan hersensvlies- ontsteking leed, te behouden. Het gevaar voor den dood verdween, doch het kind moet blind, doof en idioot oor haar verdere leven opgenomen wor den. totdat de verlossing komt Hierdoor wijzigt zün standpunt zich en treedt dus op als verdediger van zijn zwaar beproefden en geplaagden vriend Dr. Heyt. Het is een feit, ieder zal dit filmwerk anders beoordeelen, doch het is weer eens een geheel ander genre. Er wordt eens echt „gespeeld". Paul Hartman als Professor Heyt en Heide- marie Hatheyer als Hanna zijn vrouw; zij vertolken de verre van gemakkelijke hoofdrollen. In het spel van Mathias Wie man zien we Dr. Bernhard Lang. den ge neeskundige en vriend. Voorts mag Herald Paulsen niet vergeten worden, die den broer van Hanna Eduard Stretter als aanklager vertegenwoordigt. H. J. DE VRIES. V.Z.V. INereus 1. De vriendschappelijke wedstrijd V.Z.V. I -Nereus I werd eveneens een nederlaag voor de Velsenaren. Verscheidene kansen :onden ze niet benutten, want de keeper van Nereus was uitstekend. Bovendien vloog de bal meermalen over het doel. De Zaan dammers waren wat het schieten betreft, beter op dreef. Ook reageerden ze beter. Over het algemeen was het echter een zeer goede wedstrijd, welke met 42 ein digde. Indeeling N.V.B. Nu de N* V. B. ook de indeeling van de lagere klassen uit Disctrict I heeft bekend gemaakt blijkt daaruit, dat onze plaatselijke derde klas- ser „Kinheim" behoort tot klasse 3 D.. waanr uit Kennemerland verder zullen uitkomen Aals meer. Halfweg Terrasvogels. Beverwijk. Bloe- mendaal. D.E.M., H.F.C., Schoten. T.Y.B.B. er. Zandvoortmeeuwen. Elke ingedeelde club krijgt dus 20 wedstrijden te verwerken. Aalsmeer. Half weg en Terrasvogels zijn de nieuwelingen in deze afdeeling, terwijl de overigen „oude bekenden zijn. Slechts Helder is om geografische redenei1 niet in deze klasse teruggekeerd. Wat de vierde klassers betreft zijn I.E.V. en V.V.B. ingedeeld in klasse 4 C. Zij zullen daarin ontmoetingen hebben met de clubs van het vorig; seizoen A.D.O. 1920. CS V.. Uitgeest. Vitesse en Zeevogels. De vereenigingen Alkmaar. Bergen en U.S.V.U. uit Uitgeest zijn hieraan toegevoegd. V.V.E. heeft er vóbr deze competitie van afg;- en aan den strijd deel te nemen Terrasvogels promoveerde naar de derde klasse. In het komende seizoen, dat. naar wij verne men. voor de derde en vierde klassers uit onze omgeving waarschijnlijk, reeds 6 September wordt ingezet, hebben onze vierde klassers dus 18 wedstrijden te speeln. Te «iuur. Door een te IJmuiden wonenden -drogist werd een ftndenborstel tegen te hoogen prijs verkocht. Hij mocht een pro ces-\ Baal incasseeren. Jeugdig avonturier op familiebezoek. Een veertienjarige te Amsterdam wo nende jongen klom op een vrachtauto en reed zonder toestemming van den chauffeur mede naar IJmuiden. Een maal in onze plaats gearriveerd, nam hij het besluit om van de gelegenheid gebruik te maken, zijn familie met een ezoek te vereeren. Men toonde echter geen genegenheid - en de familieband bleek allesbehalve hecht te zijn. De knaap moest immers ervaren, dat men hem geen onderdak kon verschaffen. Daar hij geen geld bij zich had, werd de onfortuinlijke avon turier door zijn familie aan de politie overgeleverd'. Het lean verkeeren CASTRICUM CONTRÖLE. Bij de gehouden contróle op de Prijsaan duiding zijn enkele processen-verbaal op gemaakt, terwijl in minder ernstige geval len een waarschuwing wefd gegeven. LOOP DER BEVOLKING. Vertrokken: P. SwartKopper, naar Heiloo, Zeven huizen 27; K. J. v. d. BijlBlei. naar 's Gravenhage, Pomonalaan 35; W. Borst, naar Velsen. IJmuiderstraatweg 123; D. de long, naar Haarlem, Tetterodestraat 80; K. A. Sinnige, naar Gouda, Jan Luikenstr. 1. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: Gerardus Engelbertus Corne lls, zoon van C. J. P. Beentjes en M. Zonne veld, Pernèstraat 32A; Alida, d. v. A. J. Klaver en A. Koppes, Breedeweg 67. Overleden: Harm Venema, 60 j., zonder beroep, wonende te Castricum, echtgen. S. F. Spieker. Gehuwd: W. N. van Toor en M. M. Heere; C. Lute en G. Hartog: BESLUITEN BURGEMEESTER. De burgemeester dezer gemeente over wegende, dat het R.K. Schoolbestuur al hier d.d. 4 Juni 1942, ingevolge art. 72 dei- Lager Onderwijswet 1920 de benooJigde gelden heeft aangevraagd voor het aanslui ten van riolen voor afvoer van faecaliën en regenwater op het gemeente-riool, heeft be sloten het verzoek in te willigen. GESLAAGD. Voor de acte Fransch L.O. slaagde te Utrecht onze plaatsgenoot mej. M. Scheffener. EXAMENS. Onze plaatsgenoot J. Meyer, onderwijzer aan de O.L. school te Bakkum, slaagde voor het examen hoofdakte. De heer Phillepoom wist verder het eerste gedeelte hoofd akte onderwijzer te behalen. Na de kermispret. Door de politie is een zeventienjarige te IJmuiden-Oost wonende iongen aangehouden, die zich een bedrag aan geld» had toegeëigend. Het mocht hem namelijk gelukken, om dit uit een cabine van het Velserbad te ontvreem den. staan, dat de dief zijn daad niet be- Bij het onderzoek kwam' vast te treurde en zoo werd net grootste ge deelte van zijn buit op de vroolijke Zaansche kermis verteerd. Na dit uitstapje kan hij thans echter over zijn daad nadenken. voering Hiettij VESTIGINGSEISCHEN VOOR ELECTRO- TECHNISCHE BEDRIJVEN. In de Staatscourant van 12 Augustus is op genomen een besluit van den Secretaris-ge neraal van het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart betreffende de uit- van de Vestigingswet Kleinbedrijf- wordt de vestiging van een inrichting, bestemd of mede bestemd voor de uitoefening van den kleinhandel in electrotechmsch ma terieel en electrotechnische verbruikstoestel- len en van het electrotechnisch installateurs- bedrijf afhankelijk gesteld van een vergun ning van de Kamer van Koophandel en Fa brieken. Deze vergunning wordt slechts ver leend, indien wordt voldaan aan de in dit besluit omschreven eischen van credietwaar- digheid, handelskennis en vakbekwaamheid. Het besluit is op 13 Augustus in werking ge treden FEUILLETON Roman van Else Wernecke Nadruk verboden „Dus ruzie gehad? Mij goed. maar als hij er nu eens achter komt? Wat zal hij oan zeggen, juffrouw Faust?" „Niets. Dan wacht hij af. wat zijn vrouw doet". ..Nou, en die?" „Die springt uit haar vel!" Juffrouw Faust schijnt oprecht voldaan. Meneer Koekoek lacht. Zoover schijnt de zaak in orde te zijn. „Nu moet je me toch nog een ding vertellen, beste kind' is dat nu zoo maar eens een wraakneming van een jong meisje en is binnen twee of drie maanden alles weer vergeven en vergeten? Dan behoeven we eigenlijk niet eens te be ginnen". „Neen!" zegt juffrouw Faust gedecideerd „Het is heilige ernst. Ik heb iets noodig. dat ik kan opbouwen, ik wil zelfstandig ziin. ik moet een levenstaak hebben. En als ik er mee begin, zet ik het ook door dan wordt het buigen of barsten". v Meneer Koekoek is zeer tevreden. „En er kan niets tusschen komen?" vraagt hij. ter wijl hij veebeteekenend op een plaats onder zijn jasje tipt. waar dus blijkbaar zelfs bij hèm een hart moet zitten. „Geen sprake van!" zegt juffrouw Faust snel. maar ze moet toch even naar haar handschoen bukken. „U behoeft me alleen maar aan te kijken". Eindelijk schijnt meneer Koekoek volko men gerustgesteld. Ze staan op en veriater. het restaurant. Buiten op straat heerscht een Egyptische duisternis. In de groote, zilver grijze limousine, waar meneer Koekoeks wa gentje eerder op den avond rakelings langs is gereden, zit iemand erbarmelijk te ra zen en te tieren. Hij manoeuvreert naar voren en naar achteren, telkens twintig centimeter, de versnelling knarst en ziin tanden knarsen eveneens: „Door die idiote bladluis kom ik er hier niet uïtl" Meneer Koekoek grijnst vol leedvermaak en staat op het punt naar den jongeman in de zilvergrijze limousine toe te gaan om belangstellend naar diens moeilijkheden te informeerey. als hij bemerkt, dat juffrouw Faust nog steeds bij den ingang van het restaurant staat, de straat den rug toekeert en hevig aan haar schoen trekt. „Ik o een oogenblikje, ik ben met mijn hak in die ijzeren mat blijven haken". Ze rukt en sjort en van haar hoofd is niets te zien. De zilvergrijze is door een brutalen zwaai vrij gekomen en suist weg. Ook juffrouw- Fa ust richt zich nu op. Meneer Koekoek kijkt haar scherp en onderzoekend aan. De hak van haar schoen is drie maal zoo breed als de gaten van de ijzeren mat. Juffrouw Faust doet ernstig haar best haar verwarring meester te worden en weigert vrierjdeliik, maar beslist door me neer Koekoek naar huis te worden gereden. Meneer Koekoek drukt haar de hand en morrelt dan nog wat aan den starter en de versnelling van zijn rooden poppenwagen. In den achteruitkijkspiegel ziet hij. dat juffrouw Faust haastig de tegenovergestelde richting inslaat van die, welke de zilvergrijze nam. Daar is toch iets niet in den haak! En meneer Koekoek haalt ziin notitie boekje te voorschijn en schrijft het nummer van de geheimzinnige auto op. Bij gelegen-* heid moet hij dat toch eens onderzoeken. „Het kapotte speelgoed interelseert een kind niet meer!" De huisknecht, die Margarete Faust twee dagen later precies om zes uur 's avonds in de hal van de imposante villa met den grooten tuin laat. heeft haar tamelijk hau tain van het hoofd tot de voeten opgeno men. Hij schijnt niet bepaald enthousiast over „de. nieuwe" en brengt haar zwijgend 'angs de breede trappen naar boven. Het rood lederen koffertje van het instituut houdt ze stevig in haar hand. „Daar!" zegt de Cerberus kort, met een hoofdbeweging op een der wit gelakte deu ren wijzend en verwildert zich weer.' Mar garete'Faust klopt. Ze kan zich vergissen, maar het is net, ofc ze daar binnen iemand zachtjes hoorde snikken, alvorens de uit- noodiging om binnen te treden, volgde. „Goed. dat je er bent, beste kind", zegt mevrouw Hofrichter met een beklagens waardige poging Margarete Faust met een glimlachje te verwelkomen. „Ik ik weet net niet. ik voel me lang niet gbed en ik ben zoo hopeloos down Margarete Faust schrikt werkelijk, zoo slecht als haar cliënte er uit ziet. Ze maakt den indruk van een opgejaagd dier en de lijdenstrek op haar gezicht openbaart zich ook nu wel heel duidelijk. Maria Hofrichter ziet er oud en afgeleefd uit en heeft iets an een ernstige zieke. Zfj schijnt hypernerveus, neemt gedachte loos voorwerpen op. zet ze weer weg en laat zich direct daarqp vermoeid op een divan vallen. In de luxueuze vertrekken, die op volmaakte harmonie zijn «afgestemd, valt dit onbeheerschte gedrag eens te meer uit den toon. Intusschen vertelt mevrouw Hof richter in afgebroken, onsamenhangende zinnen, dat ze een zeer drukken dag achter ~en rug heeft zooveel besognes, bood schappen. ergernissen Juffrouw Faust schijnt er zich over te verwonderen, dat het de bewoonster van een huis als dit. die bovendien lijdende is. niet mogelijk zou zijn dergelijke alledaag- sche dingen aan haar personeel over te laten. (Wordt vervolgd) BEVERWIJK Orgelconcert. De organist der Ned. Herv. Kerk. de heer G. J. Moed. geeft Dinsdagavond in dit kerk gebouw een orgelconcert, waaraan mede werking verleent W. v. d. Kcrff (fluit). Het programma luidt: Toccata Duodezima, G. Muifai: Andante maestoso uit het vierde orgelconcert van G. F. Handel: Cantilene anglica Fortuna. S. Scheidt en J. S. Bach's Passacaglia en triplefuga in c-moll (orgel). De fluitist voert uit: Fr. de Groote's Grave e cantabile uit de 15de fluitsonate; de vijfde sönate van G. F. Handel: Largo e dolce (le sonate) en Siciliano (2e sonate) 'an J. S. Bach. TUINDERS MOFTEN EEN VEILING KIEZEN Blijkens een bij de veilingen ontvangen be richt zullen de gewestelijk bij de Landbouw Crisis Organisatie aangesloten tuinbouwers, die niet tot de gewone aangeslotenen bij de Ned. Groenten- en Fruitcentrale behooren en nog geen veiling hadden gekozen, waar over zij hun geteelde producten willen vei len, nu ook een veiling moeten kiezen. Zij zullen daarvoor bestemde formulieren, wel ke hun «toegezonden worden, aan de veiling van hun keuze moeten toezenden. CIRCUS SALTARINO GEARRIVEERD Gistermiddag is Circus Saltarlno uit Alk maar gearriveerd en op en om het terrein aan den Munnikenweg. waar Saltarino voor drie dagen de tenten zal opslaan, heerschte toen reeds de romantische eircussfeer, die er nu eenmaal om een dergelijke onderneming hangt. Met den opbouw van het circus werd direct begonnen. Hedenavond wordt de eer ste voorstelling gegeven. DE EERSTE BLOEMBOLLENVEILING In het veilinggebouw aan de Breestraat i« Donderdagmorgen de eerste veiling gehou den van droge bloembollen. De aanvoer had nog heel weinig te beteekenen, daar er in totaal nog geen 50 nummers waren. BENOEMING BIJ DE POLITIE De heer J. Bakker te Vledder is benoemd tot agent van politie, alhier. OOK EEN DRAVERIJ TE HEEMSKERK Ook de Harddraverijvereeniging te Heems kerk heeft het dit jaar weer aangedurfd om een kortebaandraverij te orgarüseercn en wel op Donderdag 3 September a s. Om een vol doende aantal paarden aan den start te krij gen worden relsvergoedingen gegeven, zoo- als die voor de lange baan gelden. Voorts zullen uitsluitend paarden mogen starten, welke nog geen eersten of tweeden prijs hebben gewonnen. Als prijzen zijn uitgeloofd f 500. 250, 100 en 50. Als starter zal fungceren de heer A. Commijs De loting heeft 's morgens te 10 uur op den dag van de draverij plaats in café Schipper. De inschrij ving staat open tot 31 Augustus bij den heer Klaassen te Heemskerk. Perioden van grooten bloei. De steunpunten: A. HOFLAND en C. BERGHUIS. Het is deze maand dertig jaar geleden dat de Geheelonthouderskinderclub „Kin dergeluk" werd opgericht. Het is met de jubileerende vereeniging in die dertig jaren niet steeds crescendo gegaan, want zij heeft alle ups en downs in haar bestaan meege maakt. En daarom stemt het dan ook nu tot zoo'n groote tevredenheid, dat „Kinder geluk" op het oogenblik weer een periode van bloei meemaakt. opR[tHTI^-G Blijkens haar eerste reglement stelde dc club zich ten doel „voornamelijk door be strijding van het gebruik van alcoholhou dende dranken, het dikwerf droeve kinder leven reiner en gelukkiger te maken en om een vriendschapsband te vormen tusschen kinderen, bestuur en ouders." Dit artikel liet weliswaar een somberen toon hooren. maar wanneer men in het oog houdt, dat dit reglement in 1912 werd vast gesteld. wordt het duidelijk, dat de toen malige bestuursleden onder den indruk handelden van de toen nog vrij algemeen heerschende drinkgewoonte. In Maart 1912 hield de heer F. Mol uil Den Haag in „Maison Stroucken" (het tegenwoordige Kennemer Theater) een rede voor de plaatselijke afdeeling van den A.N G.O.B. en daarin sprak hij met zooveel enthousiasme over zijn kinderclub in Den Haag. dat eenige bestuursleden van de Be- verwijksche afdeeling het initiatief namen ook in onze gemeente een kinderclub te stichten. Het bestuur kreeg machtiging om daartoe de eerste stappen te ondernemen Terstond werd het voorbereidende werk aangepakt en met veel succes, want reeds na een maand waren ongeveer 60 kinderen ingeschreven. Óp 8 Augustus'werd met de kinderen de eerste bijeenkomst in het toen nog bestaan de Geheelonthouderscafé aan de Breestraat gehouden. De heer M. Zuidweg onderwijzer aan de openbare lagere school, nam de leiding van den zang op zich. Op 21 Augustus werd een vergadering met de ouders gehouden, waarin tot be stuursleden werden gekozen de heeren A Hofland, voorzitter; J. Mol, secretaris, en mej. v. d. Zee, penningmeesteresse. Laatst genoemde en de heer Hofland belastten zich met de leiding. Teekening Hessels (Pax Holland c De eerste uitvoering. Reeds in December van hetzelfde jaar trad de vereeniging voor de eerste maal op en dat werd een succes, want steeds meer kinderen werden ingeschreven. Het aantal kinderen werd van lieverlee zoo groot en de leeftijden liepen zoo uiteen, dat een afzon derlijke afdeeling voor de kleinsten moest worden gevormd. De dames Schelvis-Jansen en Sielerman namen van deze afdeeling do leiding op zich. In dat eerste vereemgmgs- jaar werd ook het eerste uitstapje met de kinderen gemaakt. Tot nu toe is dit zomer- uitstapje een vast punt op het programma gebleven en de kinderen nemen daaraan altijd met groote vreugde deel. Moest in net eerste winterseizoen van de club nog worden volstaan met het instu- deeren van liedjes en voordrachten, in het tweede kon reeds het bekende kinderzang- spel „De wraak der kabouters van Pater Servatius worden ingestudeerd, waarbij de heer A. Hofland de regie op zich nam. De uitvoering, welke op 7 Februari 1914 ge geven werd. was zoo'n groot succes, dat zij moest worden herhaald. „Kindergeluk" ging toen een periode van grooten bloei tegemoet. Haar uitvoeringen, waarop kinderzangspelen en operettes voor het voetlicht werden gebracht, trokken steeds de aandacht door de uitstekende vborbereiding. Alleen met de muzikale lei ding werden nog al eens moeilükheden on dervonden. Achtereenvolgens hebben zich daarmede belast de heeren J. WalteruS Grootendorst, Post Bak en H. v. Dijk. De laatste jarefl berust deze taak bij mej. B. Schelvis. Een kring van donateurs steunde de club met zijn bijdragen en vooral in de eerste levensjaren van „Kindergeluk" werd nog al eens met succes een beroep gedaan op eenige Beverwijksche kindervrienden. Het pad van „Kindergeluk" is echter niet, evenmin als dat van andere vereenigingen, steeds oven rozen gfcgaan. Na een lang durige perjjMe van bloei volgde een inzin king. die zelfs fatale afmetingen ging aan nemen. In jjpt seizoen 1924-1925 waren slechts nog een 25-tal kinderen ingeschre ven. Allerlei kleinigheden vormden tezamen een beletsel voor verderen groei. Toch wist het toenmalige bestuur het clubje bijeen te houden In 1925 kwam er nieuw bloed in het be stuur de heer G. Berghuis werd voorzitter, de heer G. Faber, secretaris en de heer Trielir^ penningmeester. De heer Hofland, die vanaf de oprichting als voorzitter en regisseur veel werk voor de vereeniging deed. werd benoemd tot eere-voorzitter. Nog altijd neemt „Kinder geluk" een groote plaats in het hart van aezen pionier van de drankbestrijding in en zooveel mogelijk steunt hij nog de club. waarvoor hij zich altijd met vreugde zooveel opofferingen getroostte. Namen als Hofland en Berghuis zijn onafscheidelijk verbonden aan de geschiedenis van „Kindergeluk". Bijgestaan door zijn medebestuursleden en da mes.-leidsters bracht hy de club tot nieuwen bloei, waarvan de talrijke goede uitvoeringen onder zijn beproefde leiding steeds blijk gaven. Hulde komt ook toe aan al die dames, die achtende schermen, meewerkten om „Kindergeluk" die plaats te geven, die haar toekwam. Er is dan ook alle reden voor de leiders(sters) om met vreugde en voldoening op den afgelegden weg terug te zien. want „Kindergeluk" is in die jaren werkelijk een vreugde en geluk voor kinderen geweest

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3