De Nieuwe Tijd. II. Honderdvijfentwintig jaar Nederlandsche staatkunde. Wat heeft zij ons gebracht? Waar op is zij uitgeloopen? Wij hebben daar in ons vorig artikel eenige staaltjes van genoemd en het heeft weinig zin, daaraan nog meer toe te voegen. Het Nationaal Socialisme heeft dat acht jaar lang gedaan, aanvankelijk met succes, aanvankelijk met het resultaat, dat breede massa's zich er toe aangetrokken ge voelden, totdat de politieke partijen zich in één front verzamelden en in een aanval, waar- In vrijwel ieder wapen werd aangewend, den strijd der beginselen degradeerden tot een belangenstrijd met slechts één doel: de ra dicale uitroeiing van de nieuwe gedachte. Dit aanvankelijk succes noch de daarop gevolgde bestrijding behoefde verwondering te wekken. Wat het eerste betreft, de groote beteekenis van de nationaal-socialistische actie in ons land gedurende de jaren 1931- 1934 was hierin gelegen, dat het de bedenkin gen. die onderbewust in ons volk tegen, de toenmalige staatsorde leefden, realiseerde. Men begreep, men gevoelde, dat er iets niet in den haak moest zijn met een land, dat tot een ontzaglijke welvaart geroepen scheen en waarin breede lagen van het volk niettemin tot pauperisme vervielen, dat er iets verkeerd moest zijn in een land, dat talrijke voorrech ten boven andere bezat en waarin niettemin onvrede en ontevredenheid heerschten. Tot dat een nieuwe, kleine beweging met aan het hoofd een man. van wien men hoogstens wel eens gehoord had, dat hij een niet onbekwaam Ingenieur was en overigens zonder eenige politieke scholing, ons volk plotseling den spiegel voorhield, waarin het alle tekortko mingen, dwalingen en gebreken, die het ken merk waren van dit tijdsgewricht, ontwaarde. Nogmaals: het is geen wonder, dat menige nuchtere Nederlander in die dagen tot de er kenning kwam, dat er veel waars was in ar gument en motief van het Nationaal Socialis me en dat al het water van de zee niet kon wegwasschen. dat deze nieuwe beweging het bij het rechte eind had, al stond men dan ook vreemd tegenover het optreden der leden, hun zwarte hemd en hun manier van verga deren. Dan komt de reactie. Er verheffen zich stemmen, tegen het Nationaal Socialisme en het zijn vertrouwde stemmen, stemmen van lieden, die jaar en dag de volksgunst hebben genoten, stemmen van lieden, met een dik wijls langen en belangrijken staat van dienst cn verdiensten. En nu doet zich iets heel merkwaardigs voor al is dit alles niets bijzonders voor wie de psychologie der massa kent het volk hoort toe en neemt aan, het volk luistert en beaamt, het volk verheft de machtspreuk tot evangeliezonder in te zien, dat de argumenten, die het van-zijn leidslieden verneemt, den kern der zaak nim mer raken, zonder in te zien, dat het Natio naal Socialisme meer recht van spreken heeft dan zij, wier staatkunde zoo droevig heeft gefaald, zonder in te zien, dat het minstens verdacht moet heeten, dat alle mogelijke po litieke tegenvoeters plotseling alle oude twis ten begraven hebben, en in dezelfde verga dering de pastoor en de vrijdenker, de libe raal en de communist om strijd het volk ver manen, af te houden van een beweging, wier eenige misdaad is, dat zij de nationale en de sociale waarden wil beveiligen tegen afbraak en verkwanseling. Er zit laten we de zaken toch breed be zien misschien iets moois in deze reactie van de massa, dié tegen beter weten in ver trouwen heeft en vertrouwen blijft stellen in haar politieke aanvoerders, wier voortref felijkheid haar zoo dikwijls in woord en beeld Is voorgehouden. Er zit misschien iets begrij pelijks in de houding van deze volksvertegen woordigers, die vrijwel allen door het oude bestel tot hun hoogte zijn gestegen en wier maatschappelijke staat bij een nieuwe staats orde gevaar loopt. Maar hoe mooi en hoe be grijpelijk dit alles op zichzelf misschien moge zijn, het is duidelijk, 'dat het Nationaal Socia lisme zich door een massale reactie noch door een fronde van politieke hetzers al zal kunnen laten brengen van het groote doel: ons Land voor ons Volk en ons Volk voor ons Land! Dan begint de groote strijd tusschen het Jonge Nationaal Socialisme en de verbonden politieke partijen om het Volk. Om het Volk. Om dit moeilijke, weerbarsti ge, zelfgenoegzame, maar niettemin dit zoo goede volk, waarvan wij allen kinderen zijn. Om dit volk van zeven en vijftig politieke schakeeringen om te smeden tot een volk van éénheid, zelfrespect en orde. Om het Volk. Maar het volk keert zich af en wil niet weten van volksche éénheid, lotsverbondenheid en bewustzijn van eigen kracht. Waarom 't ontkend, dat dit den strijd onzegbaar moeilijk maakte? Maar deze moeilijkheid vermag het strijd- vuur niet te dooven. Want er is één besef, één overtuiging, die iederen dag nieuwe strijd lust en strijdvaardigheid toevoert en dat is het klare bewustzijn, dat het Nationaal Socia lisme niet het Volk tegenover zich heeft, zelfs niet de politieke partijen, zelfs niet den politieken bons, maar dat achter dit alles het groote Kwaad dezer eeuw staat in de ge daante van het marxistisch communisme, dat wij in onze dagen gewoon zijn, Bolsjewisme te noemen. Daartegen te waarschuwen is sinds de hier boven genoemde jaren de naastbljliggende plicht van het Nationaal Socialisme. Men glimlachte om die waarschuwing. Wij, Nationaal Socialisten hebben altijd geweten, dat deze glimlach niets was dan beklagens waardige kortzichtigheid. Want wij wisten, dat het marxistische communisme geen gren zen kent maar wereldheerschappij beoogt. Wij wisten, dat het bolsjewisme zijn steun punten zoekt met een weergaloos strategisch inzicht en dat Nederland, knooppunt van West- Europa, het wereldcommunisme een niet te versmaden sleutelpositie waarborgde. Wij (etprek.fol om t*r oore kwam wisten, dat het in den aard ligt van het bols jewisme, den weg van den geringsten weer stand te zoeken en zich te bedienen van ieder middel, dat tot het doel kan leiden. Welnu, wij constateerden, dat de democra tische staatsinrichting van Nederland lang zaam maar zeker de macht legde in handen van de groote, onwetende, onverantwoorde lijke massa. Wij zagen, dat in Nederland een en vijftig simpelen negen en veertig wijzen konden ringelooren, wij wisten, want de we reldhistorie leerde het ons, dat het met een beschaving ten einde loopt, wanneer de de mocratie, dat is: de volksregeering via dc ochlocratie, dat is: de gepeupelregeering wordt overgenomen door den machtsbelusten dema goog. Rusland is zoo ver" zeide men in die dagep en een enkele dwaas zegt het mis schien nóg. Laat me U vertellen, hoe ver, beter gezegd: hoe dichtbij Rusland in die dagen was. Het hoofd van den Sovjet-Russischen spionnagedienst viel in 1938 in ongenade en schreef, als te doen gebruikelijk, in zijn bal lingschap mémoires, in welke hij mededeelt, hoe in 1936 zijn dienst zich meester maakte an een gewichtig stuk uit een der ambas sades in het buitenland. Het stuk werd ge fotografeerd en de film naar Nederland over gebracht waar ze werd ontwikkeld in een ge heime fotografische inrichting teHaarlem. Ziezoo, ge weet het nu: Zes jaar geleden hadden we hier ter stede een geheime foto grafische inrichting ten dienste van Sovjet- Rusland. Dat was in de jaren, waarin men glimlachend verklaarde, dat Rusland zoo ver was en dat Nederland het bolsjewisme altijd buiten zijn grenzen zou weten te houden! Het bolsjewisme, zoo zeide ik, kiest den weg van den geringsten weerstancf. Wij kon den het getuigen. Niet omdat een communis tisch kamerlid zichzelf ongestraft een „volks opruier" durfde noemen. Niet omdat de com munistische cellenbouw wroette in de jeugd- vereeniging, den sportbond, het intellectueele milieu, de werkplaats, het departement, niet omdat er met manifesten werd gewerkt, waar in de vernietiging der „bourgeoisie" werd ge- eischt en we weten nu zoo langzamerhand wel, wat men in Sovjet Rusland daaronder verstaat, maar omdat die weg van den min sten weerstand werd gebaand door onze eigen, democratische, parlementaire staatkunde, die niet wist te verhoeden, dat tweedracht t partijtwist het pad effenden voor het bolsji wisme. Wie zou het communisme buiten onze gren zen houden? De verdeelzuchtige rechtsche partijen? Het demo-liberalisme, dat aan de onverantwoordelijke massa de heerschappij van het domme cijfer schonk? De marxisten, die het communisme toch nooit zouden kun- an verloochenen? Het was duidelijk: Hier ging het tusschen Nationaal Socialisme en Bolsjewisme, tus schen de 'synthese en de destructie, tusschen den opbouw en de verwoesting. Een van beide was in Nederland historisch aan de orde. D. AGENDA ZATERDAG 15 AUGUSTUS. Gem. Concertzaal: Verschillende dansor- kesten en solisten. 7.30 uur. Gebouw De Hoofdwacht, Groote Markt, Tentoonstelling van „gapers", 25 uur. Palace: „Luchteskader Lutzow", 2 uur. 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Frans Hals Theater: „Vadertje Langbeen", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang alle leeft. Luxor Theater: „Ridders in lompen". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang alle leeftijden. Rembrandt Theater: „Een nacht in Venetië". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Moviac: „Hans en Grietje", 2. 4. 7 en 9 uur. Toegang alle leeftijden. ZONDAG 16 AUGUSTUS. Gem. Concertzaal: „Tompoes en de toover- bril", 2.30 uur. Groote Markt: Zangfeest der N.S.B.. 3 uur. Bioscopen: voorstellingen om 1.30. 3.45, 6.30 en 8.45 uur. (Frans Hals Theater: 2. 4.15. 6.30 en 8.45 uur). Gebouw De Hoofdwacht, Groote Markt, Tentoonstelling van „gapers". 25 uur. MAANDAG 17 AUGUSTUS. Frans Halsmuseum; Kamermuziek. 2.30 u. Gebouw De Hoofdwacht, Groote Markt. Tentoonstelling van „gapers". 25 uur. Bioscopen: middag- en avondsvoorstellingen. NACHTDIENST APOTHEKEN. Geopend van 's avonds 8 uur af: Apo theek Van Rijn. KI. Houtweg 15. tel. 10539: F. C. G. Loomeyer en Zn, Zijlweg 34. tel. 12495; Nolfs apotheek. Kruisstraat 26, tel. 11174: Schoterbosch-apotheek. Rijksstraat weg 19. tel. 12711. Heemstede: Hecmsteedsche Apotheek. Binnenweg 98. tel. 28197. W.n Hoofdredacteur: J> V Baudewyns. Haar lem <afw.) Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F C. Derfc*. Haarlem Chef vara Dienst en Sted S. R. Kuiper. Haarlem. Sport en Stad A Over- meer. Heemstede Buitenland: J C. van der Laag, Heemstede Haagsch Redacteur1 B Korsten. Heemstede Binnenland J. A Steen Jr Zandvoort (afw.). Nieuws- en reportage voor Vel een cn omgeving: J. J. E. van Baarsel. tJmulden (afw.). Advertenties D. A. J. Spek, Haarlem dat je hel kleedje ver schroeid hebt is erg, maar dal je niet zuinig bent met Echfalon is erger Palace: Luchteskader Lutzow. In Cinema Palace draait deze week „Lucht eskader Liitzow". De film, waarvan de in houd bekend mag worden verondersteld, blijft een oorlogsdocument van den eerster, rang en toont, welk een uiterst belangrijk: aandeel de Duitsche luchtmacht heeft ge had in de successen in Polen, gedurende de eerste dagen van den oorlog. Ook van de krijgsverrichtingen ter zee door het Duit sche luchtwapen geeft de film een duidelijk beeld. Het journaal brengt een belangwekkende reportage van de inneming der stad Rostov F. C. DERKS. Moviacflans en Grietje. Er zullen weinig kinderen zijn, die het beken-de sprookje van Hans en Grietje niet kennen. In Moviac zijn zij thans in de ge legenheid, de hoofdpersonen uit dit ver haal „in levenden lijve" te aanschouwen. Ook deze sprookjesfilm is uitstekend ge slaagd. SJ. KUIPER. Uitreiking distributiebescheiden. Wij vestigen dê aandacht op de uitrei king der distributiebescheiden, welke de volgende week begint. Maandag is de beur; aan de letters A en C. MET DE OUDE TREKSCHUIT. De Speeltuinvereeniging „Weltevreden" organiseert Maandag 17 Augustus een trek schuiten-uitstapje. s Morgens om 9 uur vertrekken de, voor deze gelegenheid fees telijk versierde schuiten, van den Harmen- jansweg nabij de Droste-fabriek, om via den Oostslngel en de Amsterdamsche Vaart naar Halfweg te varen, waar eenige uren jezellig in een speeltuin zullen worden loorgebracht. H.O.V. VOLKSCONCERT. Voor het volksconcert dat de Haarlem- sche Orkestvereeniging Donderdag 20 Augustus a.s. te 7.30 uur in de Gemeente lijke Concertzaal zal geven, heeft ce gast- dirigent Jan Out een zeer aantrekkelijk programma samengesteld. Deze avond zal als solist optreden de be- bekende Nederlandsche pianist Georg van Renesse, die al reeds verscheidene malen een groot si\cces bij de H.O.V. mocht oogsten. Hij zal met orkestbegeleiding het pianoconcert no. 1 in Es gr. terst van Fr. Liszt vertolken. Het concert wordt geopend met een suite voor strijkorkest van Willem van Otterloo. Daarna zal de Symphonie no. 40 in G moll K.V. 550 van W. A. Mozart worden uitge voerd. Na de pauze vervolgt George van Re- nesse met het pianoconcert en tot slot wor den drie deelen uit ,La Damnation de Faust" van Hector Berlioz ten gehoore ge bracht. GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOOR HANDELSONDERWIJS TE HAARLEM. Zij, die het onderwijs aan bovengenoemde school wenschen te volgen en zich nog niet heb ben aangemeld, kunnen zich alsnog als leerling laten Inschrijven op Maandag 17. Dinsdag 18 en Donderdag 20 Augustus a.s. des avonds tusschen 7 en 8 uur aan de school Zijlvest 27 (le H.B.S. iet 5-J. c.). Bezitters van een Mulo-diploma worden In de 4e klasse geplaatst. Behoudens goedkeurlg zal een cursus worden Ingericht tot opleiding voor het Middenstands diploma. Bioscopen Frans Hals: Vadertje Langbeen Reeds eenige malen is te dezer stede de Nederlandsche film „Vadertje Langbeen" vertoond, bewerkt naar het bekende boek van Jean Webster, waarin Lily Bouwmeester een goede vertolking geeft van Judy Aalders. Voortdurend kan er ge lachen worden, om het verhaal van het weesmeisje, dat zoo'n lieven, onbekenden vader heeft. Vroeger hebben wij de film reeds besproken, zoodat wij met deze ver melding kunnen volstaan. Rembrandt Een nacht in Venetië. Een eenvoudige steno-typiste heeft den eersten prijs gewonnen in een door hotel directies gearrangeerden wedstrijd en zij mag gratis veertien dagen verbliiven in het romantische Venetië met zijn zingende gon deliers en luxueuse hotels. Zij raakt betrok ken in allerlei verwikkelingen, waarin een permanent verliefde operettezanger, diens vroegere vrouw, twee concurreerende par fumfabrikanten, een argelooze boekhouder en de tweede prijswinnaar van den hotel wedstrijd een rol spelen. Er zijn heel wat misverstanden, komische situaties, liefdes scènes en gondelfeesten-bij-maanlicht voor noodig, voordat de bij elkaar passende ge liefden elkaar gevonden hebben en boven dien wordt men in ruime mate onthaald op zang en muziek uit de operette van Johan Strauss, welke denzelfden naam als deze film draagt. Het is een genoegelijke film, waarin Heidemarie Hatheyer, welbekend uit „Gier-Wally" en ..Ich klage an" toont, dat zij ook in vroolijke rollen op haar nlaats is. jjarald Paulsen, Lizzi Waldmüller. Hans Nielsen, Paul Henckels en anderen hebben eveneens een belangrijk aandeel in dit luchtige en amusante Yenetiaansche avontuur. In het bijprogramma de gebruikelijke journaals en een interessante ruitersport film. SJ. KUIPER. Luxor: Ridders in lompen. Er zijn niet veel komieken, wier humor bestand blijkt tegen den tijd. Waar wij tien jaar geleden om gelachen hebben, dat vin den we vandaag meestal zouteloos. Het is met den humor, zooals met vele dingen: het publiek wil hem steeds verfijnder, steeds geweldiger, steeds origineeler, al naai den geest van dezen rusteloozen tijd. Dat desondanks de oude Deensche film komieken Watt Vi Watt er weer in slagen met hun verschijning op het witte doek ons tot enthousiasme op te zweepen, is des te verwonderlijker. Ridders in Lompen werd gisteren wederom een groot succes voor een goed bezette zaal en al bestond eer. behoorlijk deel uit jeugdig publiek, de ouderen hebben niet minder hartelijk mee- gelachen. Het heeft zij bijzondere bekoring, zoo'n oude film nog eens te zien. Al is hij voor een film oud van jaren, de humor van Watt A Watt blijft altijd jong en dat is hun geheim. In het uitgebreid voorprogramma o.m. een aardig dierenfilmpje en een korte filmische herinnering aan eenige der grootste spelers van het witte doen. die zijn heengegaan: Adèle Sandrock, Renate Müller, Roberts en La Jana, getoond in de beste speelscenes. die zü maakten. VAN DER LAAG. PREDIKBEURTEN ZONDAG 16 AUGUSTUS. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Kerk. 8: Da. G. J, Waardenburg. 1 I. P. van der Waal. 7: Ds. Ch. de Beus. Nieuwe Kerk. 10.30: Ds. H. E. Beker. Oos- terkerk. 10: Ds. W. J. van Elden. Noorder- kerk. 10.30: Ds. W. A. Hoek v. Amsterdam. Bakenesserkerk. 9.45: Ds. G. J. Waarden burg. Kinderkerk. Stads Evangelisatie. 10. heer J. F. Snoeks. 5: de heer A. Zijp. Amsteo-dam. Evangelische Samenkomsten. Zuiderkapel, Zulderstr. 15. 10: De heer Joh. van Oostveen, Evangelist te Amsterdam. 5: De heer H. v. d. Brink, Bloemendaal. Op- 'ekkingssamenkomsteii. Zuiderkapel, Zui derstraat 15. Donderdag 8: De hoeren F. H; d. Horst, Evang. te Delden en J. Peeren boom, Noordwijk a. Zee. Egllso Walloime. Dimanche 16 Aoüt. 10 h. 30. Service pré- sidé par Mr. le pasteur E. Mahien de Delft L'hrLstan Science Society. 11.15: in de Eng. taal. Evang. Luth. Gem. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Vei'. Doopsgezinde Gem. 10.30: Ds M. Leendertz^ Ver. van Vrijz. Herv. 10.30: G. Westmijse, Rotterdam. Rem. Geref Gem. 10.30: Dr. H. J. Heering, Rem. Pred. te BusBum. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk Ds. N. Dlemér, Em. Pred. 5: Ds. Js. Linden. Zondag 39. Oude Gracht 57- 59. 10: Ds. A. M. Boeylnga. 5: Ds. L. Hoor weg. Zondag 39. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. Hoorweg. 5: Ds. N. Diemer. Zondag 40 Geref. Kerk in Herst. Verb. 10: Ds. B. A. Venemans, uit Harkema-Opeinde. 5: De zelfde. Geen kinderdlenst. Hapt. Gemeente. 10 en 5: Ds. L. de Haan. 8: Jeugddienst. Gel. Gemeenschap „Het Leger des Hells". Heiligingsdienst. 7.30: Verlossingssa- menkomst. Leider en Mevr. Lahuis. Pink stergemeente. 10 en 6: Openbare Samen komst. Gemeente des Hecreu. 10 en 6: Openbare Godsdienstoefening. Horst. Apos tolische Zendingsgemeente. Jacobijnestraat 10 en 5: Godsdienstoefening. Deutscli Evangelische Gemeinde. 10.30: Gottesdienst. Pfarrer ming. Vrije Kath. Kerk, Popellaan, Klnheimpark 10.30 uur. Gezonge H. Mis. HAARLEM NOORD. Ned. Herv. Kerk. Kerk Kloosterstraat. 10: Ds. Drost. 6: Ds. De Vries van Beverwijk. Immanuëlkërk. 10: Ds. J. Riemen9 van Leider. Kon. Emma- school. Raafstraat. 10: Ds. H. Aalbers van Heer of Sint Jansland. Xoord-Schoter- kerk. 10: Ds. Js. v. d. Linden, 5: Ds. A. M. Boeyinga. Zondag 40. Noorder Kapel. 10.30: Heer J. H, Bossers. 1: Zondagschool. >e Heer J. H. Bossers en anderen Ver. van Vrljz. Protestanten. Berkenstraat 10. 10.30: Ds. J. Vink, Bolsward. ITEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk: 10: Dr. L. Tuinstr. van Alkmaar. Kapel Xiemv- Vredenhof. 10.30: Ds. C. M. Briët. Xederl. Protestantenbond. 10.30: mej. Da. M. Knat Doopsgez. pr. te Zijldijk. Geref. Kerk. Koe- diefslaan. 10: Ds. W. C. v. d. Brink. 5: Ds C. J. v. d. Boom van Overschle. Kerk Camp- laan. 10: Ds. C. J. v. d. Boom. 5: Ds. W. C. d. Brink. AER DEN HOUT. Ned. Herv. Wljkgebouv. 10.30: de heer L. J. Bloemsma. Huip-pre- dlker. BLOEMEN DAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: s. J. C. van Dijk. O VERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. van Rooyen. Em. Pred. te Heemstede. HAARLEMMERMEER. Ned. Herv. Kerk. Hoofddorp. 10: Ds. J. H. Boerlijst. 3: P. an den Berg. Badhoevedorp. Immanuël kërk. 10: Ds. J. C. Salverda. Wijkgebouw Rehoboth". 10: O. V. Henkei. cand. te Amsterdam. Xederl. Protestantenbond. Ds. W. J. van der Poel. Zlerikzee. Oud-Ger. Kerk. 10 en 6: Ds. Franke. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds H. O. Molenaar, Bed. H. Doop. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds J. de Wit van Lelden. 5: Ds. F. J. Pop van Delft. Jeugddienst. Geref. Kerk. 10 en 5 Cand. E. Verburg van Pernis. Clir. Gerefor meerde Kerk. 10 cn 5: Leosdlenst. Hersteld Apostolische Zendingsgenieentc. 10: Gods dienstoefening. BEXNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Kiehl. van Hazerswoude. LISSK. Xod. Herv. Kerk. 10 en 5: Ds. J 1. v. Veenen. Geref. Kerk. 10 en 4: Dr. Th Ruvs Jr. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A. Ponstein. Geref. Gom. 10 en 4: Ds. A. Ver- hage. Oud Geref. Gem. 9.30 en 3: Lees- dienst. SPAARXDAMNed. Herv. Kerk 10: Ds Niouwpoort, Hulpprediker van Haarlem. Evangelisatie. 10: A. de Waal Malefljt vnn Amsterdam. —ZANDVOORT. Ned. Hen. Kerk. 10: Ds Troinp, Geref. Kerk In Herat. Verband. 10: Ds. P. v. d. Vloed. De vraag naar visch overtreft het aanbod. De overheid streeft naar een zoo goed mogelijke verdeeling. De vraag naar visch. die op het oogenblik een welkome aanvulling vormt van het vleesehrantsoen, is buitengewoon groot, grooter zelfs dan het vorige jaar. Bij de beantwoording van de vraag, waar om de aanvoer toch niet zóó groot is. dat de behoefte volledig kan worden gedekt, moet men rekening houden met tal van factoren. Zoo zijn in de eerste plaats de achter ons liggende winters buitengewoon streng geweest, waardoor de vischstand in de binnenwateren uiterst nadeelig is be- invloed. In de tweede plaats en dit spreekt wel heel sterk is er veel onder- maatsche visch weggevangen, waarvan de jen zich pas nu doen gelden. Voorts ie het IJsselmeer, door allerlei om standigheden belangrijk minder aal en pa ling op dan verleden jaar. De fintenvis- scherij, die in vorige seizoenen dikwijls ruime vangste opleverde, is dit jaar totaal mislukt. Ook de resultaten met de zeelt- visscherij zijn teleurstellend geweest. De snoekbaarsvisscherij heeft, volgens het oordeel der deskundigen, eveneens veel te lijden gehad van het wegvangen van onder- maatsche exemplaren. Den laatsten tijd bereiken de overheid al lerlei klachten over een tekort aan aal en paling. Het spreekt vanzelf, dat ook hier de vergroote vraag en de verminderde aan voer de belangrijkste rol spelen. Er is echter ook nog de sluikhandel, die een factor van beteekenis vormt en die bij de beoordeeling van de vraag, waarom er voor het groote publiek niet voldoende van deze voedzame visch ter beschikking komt. niet uit het oog mag worden verloren. De intensieve controle van de ambtenaren van den Cen- tralen Crisis-Controledienst en van de po litie hebben niet kunnen verhinderen, dat er nog steeds visschers zoowel als hande laren zijn, die door de mazen van de wette lijke voorschriften heenglippen. Controleurs hebben, meermalen gecon stateerd. dat bij de lossing van de vangst aal en paling in het schip werden achter gehouden. Wat den groothandel betreft kan men zeggen, dat de voorschriften over het alge meen goed worden nagekomen. Het is echter in den kleinhandel zeer moeilijk na te gaan 0 ,n'et op de een of andere onderhandsche wijze de visch ten goede komt aan een be paalde categorie mens ch en, die bereid is een uitzonderlijken prijs te betalen. Er kan dan ook bij het publiek niet sterk genoeg op worden aangedrongen, dat het zich bij het constateeren van dergelijke praktijken of bij een gegrond vermoeden daarvan, wendt tot de politie of dgn Cen- tralen Crisis-Controledienst, dan wel de inspecteurs voor de prijsbeheersching. Een andere factor bij de beoordeeling van de hoeveelheid ter beschikking staande visch voor den consument is het vreemde- hngenbezoek. Plaatsen als Spakenburg, Harderwijk, Elburg, enz., zijn in dezen tijd uitgezochte oorden voor vacantiegangers. die bij hun bezoek veronderstellen, dat zij er in een overvloed van aal en paling te recht komen om zich daaraan te goed te doen. Dit beteekent een vergroote vraag in deze plaatsen, alsook in de nabijgelegen vacantieoorden, zooals Baarn, Amersfoort en dergelijke. De kleinhandelaar is dus spoedig uitverkocht. het algemeen kan worden geconsta teerd, dat er een veel grootere vraag naar visch bestaat dan vroeger, waartegenover een belangrijk geringere aanvoer moet wor den gesteld, zoodat aan de behoefte niet volledig kan worden voldaan. De overheid bevordert zooveel mogelijk een redelijke verdeeling, doch ook zij is buiten machte de grootte van de vangst naar believen te bepalen. Nederlandsche tabak voor sigarenfabricage. De oogst 1941 bedraagt rond 15000 k.g. Dezer dagen worden aan de beroepstabak- telers de gelden uitgekeerd voor de door hen destijds ingeleverde tabak van den oogst 1941. De gemiddelde prijs voor de tabakkers die de nieuwe teeltmethode, welke vanwege den rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst werd gepropageerd, gevolgd hebben bedraagt circa 60 ct. per halve kilogram en wel varieerende tusschen 47V2 en 811/» cent per halve kilo gram. De totale hoeveelheid ingeleverde ta- hak van den oogst 1941 bedraagt rond 15.000 kilogram, welke thans via het rijksbureau zal worden gedistribueerd onder de industrie, vrijwel geheel ten behoeve van de sigaren-' fabricage. Ook de oogst 1942 zal voor wat de beroeps teelt betreft, centraal worden ingenomen op door den productiecommissaris voor tuinbouw aan te wijzen plaatsen. Over het algemeen blijkt de oogst dit jaar niet onbevredigend te zijn, al loopen de resul taten nogal uiteen en is de productie per H.A. meestal wat minder dan in 1941. De uibreiding van de totale teeltoppervlakte met tabak in ons land blijkt minder omvang rijk dan aanvankelijk werd verwacht, wanneer men althans de teelt door amateurs buiten beschouwing laat. Nieuwe tabaksvelden treft men o.a. aan in Den Bosch. Valkenswaard, Boxtel en Tegelen. De verbouw van de Rus- tica-tabak ten behoeve van de nicotine-be- reiding, welke in verschillende deelen des lands is opgevat, moet tengevolge van de ge ringe kiemkracht der zaden voor een belang rijk deel als mislukt worden beschouwd. Zware straf voor grossier in groenten. 30.000.boete en tien jaar sluiting van zijn zaak. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Leeuwarden heeft een zeer zware veroor deeling uitgesproken tegen den grossier in groenten en fruit J. de Roos aldaar. De Roos hield ziph niet aan de officieel vastgestelde prijzen en oefende bovendien onder zijn af nemers een soort schrikbewind uit. waardoor vaak vooral de kleinere winkeliers werden gedupeerd. Aan De Roos is thans een boete an 30.000 opgelegd. Tevens is zijn zaak voor den tijd van tien jaar gesloten en zijn de bedrijfsmiddelen stilgelegd. Voorts is aan De Roos verboden, gedurende tien jaar op eenigerlei wijze deel te nemen aan den han del in groenten en fruit. Tenslptte moet hij 5000 proceskosten betalen en wordt het vonnis openbaar gemaakt. Ergens in het Oosten Ergens in het Oosten werkt de Neder landsche ambulance. Ergens in het Oosten worden gewonde strijders liefderijk opge nomen en verzorgd. Ergens in het Oosten toont Nederland zijn waren aard. daar wordt rnet den daad bewezen, dat Neder land een land is* waar de liefdadigheid de hulpvaardigheid en de offerzin hoog ge houden worden. Ook op U Nederlander rust de plicht er voor te zorgen, dat het deze ambulance aan niets ontbreekt. Stort daarom uw bijdrage op giroreke ning 87600 Nederlandsche ambulance. Ko ninginnegracht 22. 's Gravenhage. Verduisteren van 21.09 tot 6.22 u. 15 Aug.: zon op 6.21, onder 21.07 uur maan op 10.00, onder 22.35 uur 16 Aug.: zon op 6.23, onder 21.05 uur maan op 11.10. onder 23.00 uur 17 Aug.: zon op 6.25, onder 21.03 uur maan op 12.24, onder 23.26 uur Aardappelen op bon 42. Voor des distributieperiode van 16 tot en met 22 Augustus 1942 is het aardappelrant.soen wederom vastgesteld op 3 kilogram. In ver band hiermede geeft gedurende genoemd tijd vak elke der met „42A" genummerde bons van de aardappelkaart recht op het koopen van iy2 kilogram aardappelen. Voorts geeft de met ,,42Bgenummerde bon van de toeslagkaart voor aardappelen gedurende genoemd tijdvak recht op het koo pen van V2 kilogram aardappelen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat op Zaterdag 15 Augustus geen aardappelen op de genoemde bonnen mogen worden verkocht. Een gramofoonplaat brak. Het gevolg is een zeer bijzondere uitzending. De persdienst van den Nederlandsehen Omroep meldt: Dezer dagen is bij de ver zending van enkele gramofoonplaten een der zwarte schijven door een kleine onvoor zichtigheid „gesneuveld". Dit beteekent een gevoelig verlies voor de afdeeling luister spelen, die Zondagavond in het muzikaal programma „Zomeravond confetti", dat om 20.30 uur over den zender Hilversum 1 wordt uitgezonden, het bijzondere luister spel „Wat gebeurt hier?" voor de microfoon wilde brengen. Bij nader onderzoek bleek echter, dat de uitzending toch door kan gaan. Het gevol; van dit ongelukje is echter, dat de luiste raars Zondagavond een zeer bijzondere uit zending zullen hooren, die nog nooit eerder voor de microfoon in Nederland is gebrach Alleen de jeugdherberg is een veilig tehuis. Een verklaring van de N.J.H.C. In sommige kranten zijn de laatste weken afbeeldingen verschenen met bijschriften, waaruit men zou kunnen opmaken, dat er op de kampeerboerderijen en andere over nachtingsgelegenheden voor de jeugd van overheidswege controle uitgeoefend" wordt. De indruk wordt gewekt, dat de schuren, hokken en barakken." waarin thans aan duizenden jongeren onderdak wordt gebo den, aan bepaalde eischen zouden moeten voldoen. Niets is echter minder waar dan dat. Nog steeds zijn er voor dergelijke overnach tingsgelegenheden geen bindende voor schriften vastgesteld, hoewel daarop door de N.J.H.C. reeds jarenlang werd aange drongen. Tal van particulieren verschaffen onderdak aan jeugdige personen terwille van geldelijk gewin, waarbij dan vaak aan de betreffende minderjarigen de meest ergerlijke vrijheden worden toegestaan. Duidelijk moet dan ook vastgesteld wor den, dat de jeugdherbergen die onder toe zicht staan van de N.J.H.C., met dit vrije kampleven en zijn vaak onzedelijke ver houdingen, niets hebben uit te staan. In de jeugdherbergen zijn aparte slaapzalen voor jongens en voor meisjes, welke aan alle eischen van hygiëne en veiligheid voldoen. In de jeugdherbergen heerscht orde en regelmaat. De leiding is er in handen van een echtpaar, dat te goeder naam en faam bekend staat. Toegang hebben slechts zij, die een persoonlijke kaart bezitten en zich aan de bepalingen van het huis (niet roo- ken, niet drinken, om 10 uur naar bed, enz.) onderwerpen. Verantwoordelijke ouders staan er daar om op, dat hun kinderen op hun vacantie- tocht in de erkende jeugdherbergen over nachten. Willen zij zelf eerst eens een kijkje nemen in deze' tehuizen, dan zijn zij daar van harte welkom, indien zij in het bezit van een geldige trekkerskaart zijn. De prijs van een trekkerskaart, welke toegang geeft tot alle jeugdherbergen is f1,50 voor 14 tot en met 21-jarigen, en f 3 voor 22-jarigen en ouderen. Voor alle verdere inlichtingen schrijve men aan de Nederlandsche Jeugdherberg Centrale, Amsterdam, Tulpstraat 4. SPORT EN SPEL VOETBAL 'RIJDEN VAN E. D. O. Wille staat in doel. Morgen opent E.D.O. het seizoen en krijgt be zoek van Go Ahead uit Deventer, de club, die na een jaar in de tweede klas gespeeld te hebben in de hoogste afdeeling is teruggekeerd. Bij E.D.O. zal Wille de plaats in het doel InnemeQ en ook zal Schijvenaar zijn oude plaats bezetten. 23 Augustus speelt E.D.O. een thuiswedstrijd tegen Excelsior uit Rotterdam en 30 Augustus wordt een bezoek aan M.V.V. in Maastricht ge bracht. E.D.O. heeft dus een goed eigen pro gram vastgesteld. KENNEMERLAND-BEKER Voor den Kennemerland-beker (seizoen 1941— '42) zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: 22 Augustus R.C.H.—V.V.R.A.: 29 Augustus (tus- schenronde) Kennemerland—V.V.Y.; winnaar R. C.H./V.V.R.A.S.I.Z.O. WATERPOLO De Zijl kampioen. H.V.G.B. verliest met 41. H.V.G.B. is er niet in geslaagd den beslissings wedstrijd tegen de Zijl te winnen, waardoor de Leidenaren met het begeerde kampioenschap zijn gaan strijken. De Zijl won deze ontmoeting met 41, daarmede revanche nemend voor de in de gewone competitie geleden nederlaag. Zon der twijfel wonnen de Leidenaren verdiend, om dat zij vooral in tactisch opzicht de meerderen waren van de H.V.G.B. ploeg. Het merkwaar dige was, dat H.V.G.B. een veldmeerderheid liet zien, waaruit reeds kan worden afgeleid, dat het met de schietcapaciteiten van de Haarlemmers slecht gesteld was. Bovendien speelden zij met twee middevoor-spelers. hetgeen een kolfje naai de hand van de niet snelle Zijlploeg was. Door veel te zwemmen kan men een dergelijke ploeg uit haar verband rukken; dat verzuimde H.V.G.B, in haar voorhoede. Tegen den verhouding in nam de Zijl de leiding. Rust ging ln met een 1—0 voor sprong van deze club. In de tweede helft verhoog de zij, dank 2ij een productleven middenvoor den voorsprong zelfs tot 4—0, waarna Hogeland die opgezwommen was uit de achte- oede, de eer redde. Hoewel het doel van de Zi herhaal delijk bedreigd werd, ble^ deze stand onge wijzigd. CRICKET HAARLEMS CH ELFTAL WAS TE STERK. Het Haarlemsch elftal, dat Vrijdag in Bloemen daal den strijd aanbond tégen Haarlemsche Juniores, die in den Ned. Cricketbond uitkomen, bleek te sterk te-zijn. Een totaal van 201 runs voor het verlies van negen wickets werd behaald, waarvan J. J. de la Mar 58 runs scoorde. H. Pc- schar S7, p. Sanders 18, Klein de Groot 21 nisi it en De Jong 17 n. u. De juniores brachten het tot 76 runs; Thesen Ender scoorde 38 runs. Donderdag om elf uur wordt op het terret:. van Rood en Wit een wedstrijd gespeeld tusschen de jeugd van Haarlem en van Lelden. WEDSTRIJDPROGRAMMA N. C. B. Het wedstrijdprogramma van den Ned. Cricket Bond luidt: Eerste klasse: Hermes IXV.S.—H.C.C.; H.B.S P.W Quick (N.)—Excelsior; V.R.A.—Rood en Wit; H.C.C. J—V.V.V.; A.C.C.—Haarlem. Tweede klasse: Quick (H.)S.C.H.C.; Kam pong—Sparta; Rood en Wit 2—L.C.C.: H.C.C. 3 -C.V.H. Tweede kl. noordt A.C.C. Hercules, Rood en Wit 3—U.V.V. Derde kl. noord: C.V.H. 2—Haarlem 2; P.W. Kampong 2. DF DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Aardappelen Xardappclen Beschuit Bloem 362 ti Boter Boter 2-JJ Boter 3-3! Boter Brandst. Bon Kaart hoeveelh. 4 2A Aard. VA kg 22 Au?, 42B Aard. 'A kg 22 Auj, 42 beschuit. 75 gr. 22 Alij, 365 Alg. 100 gr. 5 Sept 39 Bot.vet 125 gr. 19 Ai». 2-36 Reserve 125 gr. 12 S«r 3-36 Reserve 125 gr. 12 Sop>_ 4-36 Reserve 125 gr. 12 Sept t.r lir» Brood Chocolade cigarettei, Clgarillo* Kenh. Zeep Eenheid* zeep Gort Jam 02, 03 KF 4 2A Brood 4213 Brood 42 Versn. •12 A Ta hak A Tabak 30 Apr. 400 gr. 22 Aut 50 gr. 22 Aut ion gr. 5 Sept 20 st. 22 Au? Anj t.nr Kua^ 36 lioffie.su Maïzena Melk 41A t.nr Melk 41B t.m. Petroleum 1*011 Ivr. Rijst 4-41. 4-42 Kes. scheerzeep U Textiel 42A Tabak 43. 4 4 Versn. Aig. 335 Alg. 1 rantsoen 15 Au? 15 Attj 5 Sept 5 Se?' o Sept 5 Sept 5 Sep L Zeep 360 Alg. 35S Alg. 369 Alg. 3»S Alg. &9J. Alg. itk Melk 91 Melk •j\ Petr. 359 250 gr. 500 gr. 100 gr. 250 gr. 100 gr. 3 y, l. 11* l. 5 Sept 5 Sen 22 Aut 5 Sept Sept ilgai Suikerwerk Suiker Tabak Toiletzeep Vermicelli Vleescli Vleesch \Va-«ch|>oeder Witsel i poeder 50 gr. 31 Au? 5 st. 22 Aut lOOgr. 5 Sept 1 kg. 5 Sep: 25 gr. 22 Au? 75 gr. 15 Au? 100 gr. 5 Sep'. V Vleesch 10"gr. 22 Au? 42B Vleesch 50 gr.' 22 At? 336 Alg. 250 gr. 15 Au? l Zeep 250 gr. 15 Au? 42A Tabak L Toilets. 361 Uw RADIO defect? Bel op 14609 RADIO MOORS N.V. kruisstraat 38 VAN OUDS BEKEND TENNIS De Jaarlijksche wedstrijden voor de Ouden Jeugd uit het geheele land om den Van Lennep- beker en de Kea Bouman-vaas worden dit seizoen gehouden op 17, 18 en 19 Augustus op de bane:-. fan de Spanjaardslaan. De wedstrijden beginnen Maandagmorgen 11 uur Wedstrijdleider Is de heer A. M. Tijsselins, -oorzltter van het District Haarlem van den N. L. T. ZWEMMEN Van Merkensteyn de eerste kampioen. De eerste Nederlandsche zwemkamploen vj dit jaar heeft zich reeds aangemeld. Het is Haarlemmer Van Merkensteyn, die Vrijdagavond in het Amstelparkbad op overtuigende wijze ii 1500 meter voor zich ópeischle. Vijf series werden verzwommen, waarvan <9 laatste de grootste candidaten aan den sta.i bracht. Hierin werden dan ook verreweg de snel ste tijden gemaakt. De kampioen van het vorj Jaar, Ramack, van R.Z.C.. diende in deze serie, die als de finale was te beschouwen, zijn tit£ te verdedigen tegen Van Merkensteyn. Geerllng en Herman Smltshuyzen. Spoedig bleek, dat ci R.Z.C. met opgewassen was tegen al zijn con senten. Hij speelde een onbeduidende rol et èindigde dan ook op de laatste plaats. De strijl ging uitsluitend tusschen Geerlings en Van Merkensteyn. De eerste nam terstond den kop, welke hij tot 300 meter voor de finish behield. Toen echter kwam Van Merkensteyn naar voren, een kleine voorsprong werd door hem verovad op Geerlings, dien hij langzaaiflh maar zeker ver grootte, zoodat hij nog ruim 7 sec. eerder dat Geerlings de eindstreep kon passeeren. Smitshuy- ~;n en Ramack bleven ver achter dit tweetal, De einduitslag was: 1. Van Merkensteyn. Haar lem, 22 min. 4.2 sec.; 2. W. Geerlings, Y, 22 min, .3 sec.; 3. H. Smitshuyzen, A.Z., 22 min. 43.1 sec,; H. Ramack, R.Z.C., 22 min. 45.2 sec. RADIOPROGRAMMA ZONDAG 16 AUGUSTUS 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 0.00 Gramofoonmuziek. 8.15 De zin van het boer zijn. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.00 B. N. O. Nieuwa- berlchtèn en programma-uittreksel. 9.15 Studio- dienst. 10.20 Zondagmorgen zonder zorgen. 11.30 De stem der S.S. 11.45 Neerlands stem van hel Oostfront. 12.00 B. N. O. Nieuwsberichten en po pulair actueel praatje. 12.15 Pyreneeën-prograra- ma, muzikaal programma. 12.40 Uit Berlijn: Hel Duitsche Volksconcert. 14.00 Nederlandscht schrijvers spreken over eigen werk. 14.20 Prima, ballerina (gr.pl.). 14.30 Omroepox-kest en gramo foonmuziek. 15.30 Voordracht. 15.45 Bertus van Dinteren en zijn orkest en gevraagde platen. 17.0) Zondagmiddagcabaret. 17.45 B. N. O. Sportuit slagen en Oostlandpraatje. 18.00 Otto Hendrik! en zijn orkest. 18.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.05 Sport van den dag. 10.30 Het groote Om roeporkest en solisten. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centi-ales die over een lijnverbindini met de studio beschikken). 20.30 Zomeravond- confetti, gevarieerd programma én luisterspel: Wat gebeurt hier?" 21.45 B. N. O. Nieuwsberich- en. 22.00 Oostersche indrukken (gr. pi.) 22.U Bont allerlei (gr. pl.). 23.15—24.00 Barnabas von Geozy en zijn orkest met zang door het Meister- sextet (gr.pl.). HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 Nederlandsche orgelcompositles (opn.). SU Militaire orkesten spelen (gr.pl.). 9.00 B. N. 0. Nieuwsberichten en programma-uittreksel. 9.1S Voor de jeugd. 9.45 Vioolcompdsities van Nicolo Paganini (gr.pl.). 10.00 Toespxaak door H. J. Woudenberg. 10.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 10 50 Philharmonisch orkes: (gr.pl.). 11.30 Omroep-Meisjé^koor (opn.). 12.00 B Nieuwsberichten en populair actueel praatje. 12.15 Passionkantate, Mozart (opn.). 126 Cyclus: Het Evangelie en de Temperamenten, 13.05 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: „Wie en wat waren onze voorouders". 13.20 Gr»- mofoonmuziek. 13.40 Accordeongezelschap Hohner. 14.00 Ensemble Willy Kok. 14.30 Omroep- Symphonie-Orkest (opn.). 10.00 Boekbespreking. 16.15 Het kleine Reisoponthoud, luisterspel. 17.81 Amusementsorkest, solist en pianosolL 18.00 Bee liner Mozartchor (gr.pl.). 18.15 U kent hen, maar kent U hen ook? 18.30 Le carnaval des Animaux, C. Salnt-Saens. 19.00 Concert voor plano en orkest (gr.pl.) 19.30 B. N. O. Nieuwsbe richten. 19.40 B. N. O. Militair weekoverzicht 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 B. N. O. Engelscht uitzending: „Dutch News Reel. (Voor de Radio- Centrales: Pianosoli gr.pl.) Vanaf 20.15 allee: voor de Radio-Centrales die over een lijnverbin ding met de studio beschikken. 20.15 Solistencon cert. 21.30 Eine kleine Nachtmusik, W. A. Moari (gr.pl.). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B, N. O. Militair overzicht. 22.10 Avondwijding. 2tU -24.00 Zie Hilversum 1. MAANDAG 17 AUGUSTUS 1942. HILVERSUM I. 413.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgvmnashet 00 B. N. O Nieuwsberichten. 7.15 Marschmuiie* (gr.pl.). 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. 0- Nieuwsberichten, en programma-uittreksel, tl! Sonate voor viool en plano (gr.pl.). 8.45 Kleine orkestcomposities (gr.pl.). 9.15 Voor de huisvrou* 9.20 Gramofoonmuziek. 10.00 De Krekels en Merels, het Schrammelkwartet en Pianosoli (opn) 11.00 Radio-Vacantieschool. 11.20 Ensemble Re-"-'* meester. 12.00 Zang. fluit, piano en clavecimbei. 12 40 Almanak. 12.45 B. NT. O. Nieuws- en za*é lijke berichten 13.00 Itallaansche operafragmea- ten (gr.pl.). 14.00 Omroeporkest. 15.00 Voor dt vrouw. 15.45 Cello en piano. 16.00 Bijbellezing 16.20 Cello en piano. i6.40 Brahmsltederen (P- pl.). 16.45 Luisterspel: „De Varkenshoeder". 17" B. N. O Nieuws-, zakelijke- en beursberichten 17.30 Bertus van Dinteren en zijn orkest. lIN Waarom kolonisatie? 18.15 Bertus van Dinteren cn zijn orkest 13.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 18.S5 B N. O. Internationaal zakelijk praatje- 12-03 Poiliiek weekpraatje. 19.20 Solistenconcen 20.00 Symponisch concert (gr.pi.). (Vanaf H-» alleen voor de Radio-Centrales die over een Ui®- verbinding mei dc studio beschikken. 21.45 B. h'- O. Nieuwsberichten. 22.00 Zigeiinermuzlek (V- pl.). 2215 Disco-sterren (gr.pl.). 23.15—24,00 Con cert m. m. v. Rupert Gtawitsch (gr.pi.) HILVERSUM II. 301.5 M. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 ochtendklanken (gr.pi.). 9.15 Symphonic-Orkest (gr.pl.) 10.00 Mor genwijding 10.10 Strijkkwartet (gr.pl.). 10.40 We tenswaardigheden. 10.50 Orgelconcert. H M He- portage. U.40 Pianovoordracht. J2.00 Ernst van 't Hof cn zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 13 00 Actueel nieuws voor boer en tuinder 13.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest, en solist. 14.00 Viool, cello, altviool 14.30 Spannscne orkestmuziek (gr.pl.). 15 00 Otto Hendriks en zt)n orkest en solist. 15.45 Luister- flits: „Onder de Luifel". 16.00 Om en om pro gramma 17.15 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.30 Zang. dwarsfluit, blokfluit en orgel. 17.58 Pianovoordraeht. 18.30 Wij socii- listen. 18.45 Amusementsorkest en soliste. 1. Nieuwsberichten. 19.40 B. N. O. Friesd praatje. 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 Prome nade. gevarieerd programma. (Vanaf 20.15 alleea voor de Radio-Centrales die over een lijnverbHf ding met de studio beschikken). 21 00 Gramofooif muziek. 21.15 Orgelconcert. 21.45 B. N. O Nieüw»* berichten. 22.00 B. N. O. Politiek praatje. 8.» Avondwijdlng. 22.15—24.00 Zie Hilversum I.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2