Haarlemsche Courant Nieuwe Britsche kruiser „Manchester" tot zinken gebracht. Bij Kalatsj zijn 700 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Het Zangfeest op de Groote Markt 287e Jaargang No. 191 x Abonnement p. week l,«, p. maand US, p. kwartaal 3,41, franco p. post 3,73, losse nummers 4 cent. Advertentifn 3—15 m.m. 3,elke m.m. meer 30 cent. Reclames dubbele prU». Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m Kennemer Editie 3—15 m.m. l,20. Abonnement isoo m.m. S cent p. m.m. Cltr» Grafische Bedrijven Oamtate. Wnd Hoofd redacteur 1 J. V. BAÜDEWYKS. Nieuwsblad voor Noord-Holland VerschUnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Zaterdag 15 Augustus 1942 plein 37. Tel. Directie I30S2. Hoofdredactie 15054. Redactie Administratie 10Ï24. 14S25. Soendapleln 12230. Postgiro Directie PB. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Weer een kruisereen torpedojager en ten minste 11 koop vaarders van het convooi in de Middellandsche Zee vernietigd. Linievaartuig twee maal getroffen. Luchtaanval op kampen in Egypte. HetN.-Afrikaansche offensief. Het Itaiiaansche weermachtbertcht luidt ■ls volgt: Tijdens verdere operaties tegen overgeble ven eenheden van het vijandelijke convooi, dat dezor dagen in de Middellandsche Zee is: oangevallen, zijn nieuwe successen behaald. Duikbooten cn motortorpedobooten heb ben een kruiser een torpedojager en drie koopvaardijschepen tot zinken gebracht. Torpedovliegtuigcn en bommenwerpers brachten vier schepen in duikvlucht tot zinken en troffen met twee torpedo's een linievaartuig, dat op weg was naar Gi braltar. Duitsche eenheden brachten vier koopvaardijschepen tot. zinken. Het vlièg- kampschip, dat op 11 Augustus door een Itaiiaansche duikboot is getroffen en dat met averij in Gibraltar is teruggekeerd, is de Furious. Onder de kruisers, die wij tot zinken hebben gebracht komt voor de „Manchester", een oorlogsbodem van een zeer nieuw type. Talrijke vijandelijke schipbreukelingen wer den opgepikt en ondergebracht in onze vloot- bases of hospitalen, anderen zijn aan de kust van Tunis aan land gezet. Itaiiaansche en Duitsche jachtvliegtuigen hebben nog tien vijandelijke toestellen verloren. Twee een heden van gemiddelde tonnage yan de Ko ninklijke Itaiiaansche marine werden be schadigd, één daarvan liep zware schade op. In Egypte vielen gevechtsvliegtuigen van de As gemotoriseerde colonnes en kampen aan. Een Britsch vliegtuig werd neergescho ten door het luchtdoelgeschut van een van onze groote eenheden te land. Vijf andere vliegtuigen werden in luchtgevechten door Duitsche jagers neergehaald. Tijdens een «anval op Tobroek werd een viermotorig vijandelijk vliegtuig getroffen door het lucht doelgeschut en viel brandend neer. Een an dere bommenwerper werd getroffen en ver nield door het luchtdoelgeschut van Pantel- leria. Rommel's pauze- Volgens te Istanboel uit Cairo ontvangen berichten is men in Engelsche kringen daar zeer pessimistisch ten aanzien van den mili-» tairen toestand. Men zegt, dat de stilstand in het offensief van Rommel dit pessimisme nog versterkt heeft. Aanvankelijk trachtte men wel, uit dezen stilstand propagandistische munt te slaan, doch zoowel radio als pers heeft die tactiek spoedig laten varen. De ad viseur voor Oostersche vraagstukken bij de Britsche ambassade te Cairo, Smarts, moet in lntiemen kring de pauze in Rommel's offen sief zelfs „catastrofaal" voor het Engelsche leger genoemd hebben. - De Engelsche militaire publicist Liddell Hart schrijft in de Daily Mail, dat men van oudsher heeft gezegd, dat Duitsehlands metho de van oorlogvoering hierin bestaat den eenen tegenstander na den anderen uit het veld te slaan. Engeland's oorlogsmethode zoo zullen de geschiedkundigen naderhand waarschijnlijk opmerken bestaat in afzetting van den eenen generaal na den anderen. De opeenvol gende qiutaties op bevelhebbersposten in Noord-Afrkia toonen zeer duidelijk, dat bij Waarom de Amerikanen in Britsch-Indië kwamen. De Berliner Lokalanzeiger publiceert een bericht uit Lissabon, waarin wordt ge sproken over de reden, waarom Roosevelt indertijd Amerikaansche troepen naar Ka- ratsji 'heeft gezonden. Enkele dagen gele den is te New-Delhi onverwachts de persoonlijke afgezant van Roosevelt, dr. Curie, aangekomen en onmiddellijk daar na de militaire adviseur van Tsjang-Kai- Sjek, generaal-majoor Stilwell. Dat ge schiedde op het oogenblik. dat de Engel- schen tot hun geweldmaalregelen in Indië overgingen. Hoewel de Engelschen van een „zuiver toevallige ontmoeting" spre ken, heelt men in politieke kringen te Washington volkomen openlijk uiting gege ven aan de overtuiging, dat de ontmoeting in onmiddellijk verband stond met de ge beurtenissen in Britsch-Indië. omdat er voor de Vereenigde Staten te groote be langen op het spel staan. Men wist te Washington zelfs reeds, wat de generaal den Indiërs te zeggen had, n.l. dat de bur gerlijke ongehoorzaamheid door Roosevelt noch door Tsjang-Kai-Sjek werd goedge keurd en „noodlottige gevolgen voor de zaak der Indische onafhankelijkheid" kon hebben. T-hans ziet men dus in. aldus dit bericht, waarom Roosevelt zijn soldaten naar Ka- ratsji zond. De kruisvaarders voor demo cratie en volkerenvrijheid uit „Gods Own Country'' maken zich gereed om den vrij- 1 heidszin van het Indische volk te onder drukken, wanneer de Engelscnen zouden falen. Op 13 Augustus zijn Indiërs uit alle dee- len van Europa bijeengekomen voor een betooging in hotel Kaiserhof te Berlijn. De vergadering waar prominente, in het buitenland wonende Indiërs het woord voerden, nam een resolutie aan, waarin ten scherpste de houding der Britsche re geering werd veroordeeld en de aanwezi gen zich achter Soebhas Chandra Rose schaarden. De resolutie eindigde: Wij ver klaren plechtig, onze landslieden in hun ure van nood bij te staan en alles te doen om het succes van den strijd om de natio nale vrijheid en onafhankelijkheid van Indië te verzekeren. CANADA'S MINISTER VAN LUCHTVAART IN GR. BRITTANNIë. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, zijn de Canadeesche minister van lucht vaart, de chef van den staf der Canadeesche luchtmacht alsmede de opperbevelhebber van de Britsche luchtstrijdkrachten in een gevechtsvliegtuig uit Canada in Gr. Brit- «nnië aangekomen. de leiding van de Britsche strijdkrachten groote fouten zijn gemaakt. De diverse com mandanten waren kennelijk niet geschikt voor de hun toegedachte posten Liddell Hart is van meening, dat deze kortzichtigheid den hoogsten militairen in stanties moet worden verweten.- Resten van het convooi in Gibraltar. Ook eenheden op weg naar Malta. De Britsche admiraliteit maakt bekende dat de kruiser Manchester tijdens den slag in het Westen van de Middellandsche Zee in den grond is geboord, zoo meldt officieel de Britsche berichtendienst. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat Vrijdag ochtend het Engelsche vliegtuigmoeder schip Furious en twee torpedobootjagers, benevens twee koopvaarders met zware be schadigingen, komende uit de Middelland- sche Zee. in Gibraltar zijn binnengeloopen. Het aantal aan land gezette dooden en ge wonden wordt geheim gehouden. Bovendien bevinden zich in Gibraltar, behalve het vliegtuigmoederschip Argus twaalf geladen en vier ongeladen koopvaarders, die voor- loopig wegens het bestaande gevaar niet zullen uitloopen. Naar uit Gibraltar wordt gemeld, zouden Vrijdagavond het aan beide zijden bescha digde Engelsche vliegtuigmoederschip Il lustrious en een .slagschip, benevens vijf torpedobootjagers, komende uit de Middel landsche Zee, in de haven van Gibraltar zijn aangekomen. Men neemt aan, dat de schepen een deel der overlevenden van het in den grond geboorde vliegtuigmoeder schip Eagle aan boord hebben. Een groot mailschip ligt te branden in de straat vfin Sicilië. Een duizendtal schip breukelingen bevindt zich op vlotten in de nabijheid van het schip. Een der speciale correspondenten van het agentschap Ste- fani aan het Middellandsche Zeefront meldt, dat twee vijandelijke schepen, die in de richting van Malta voeren, aangevallen en tot zinken gebracht zijn. De luchtaanvallen op de restanten van het convooi worden on afgebroken voortgezet en men verwacht nog schitterende resultaten. DE SLAG BIJ DE SALOMONS-E1LANDEN. Gedetailleerd overzicht der gebeurtenissen. Het"vijandelijk landingscorps. Het Keizerlijk-Japansche hoofdkwartier heeft de volgende gedetailleerde vijande lijke verliezen in den zee- en luchtslag bij de Salomons-eilanden bekend gemaakt: Voor zoover tot op den 14en Augustus bekend is, zijn in totaal 35 vijandelijke oorlogs- en transportschepen tot zinken gebracht. Daaronder bevonden zich een zware Amerikaansche kruiser van de ,Wichita"-klasse (10.000 ton), vijf zware Amerikaansche kruisers, waaronder van de „Astoria"-klasse, en waarvan er één on middellijk is gezonken, twee zware Brit sche kruisers van de „Autralia"-Rlasse, waarvan er één onmiddellijk is gezonken, één zware Britsche kruiser van onbekende klasse, die eveneens onmiddellijk zonk, één Britsche kruiser van de „Ajlelaide"- klasse, één Amerikaansche kruiser van de „Omaha"-klasse, twee kruisers van onbe kende klasse, een torpedojager, drie duik booten en tien transportschepen. Zwaar beschadigd werden: een Ameri kaansche zware kruiser, van onbekende klasse, drie torpedojagers en een transport schip, De Japansche verliezen zijn. zooals reeds gemeld, zeer gering. Het verloop van den slag. Omtrent het verloop van den zeeslag bij de Salomonseilanden heeft Domei het volgende ontvangen: De vijandelijke vloot, die door vele trans portschepen werd vergezeld, naderde de Salomonseilanden in dikken mist en begon op een der eilanden landingsoperaties, waarop een eskader Japansche jagers ver scheen. Tijdens de felle gevechten werden 49 vijandelijke jagers en 9 vijandelijke bommenwerpers neergeschoten. Tegelijker tijd gelukte net Japanschen vliegtuigen een vijandelijken torpedojager in den grond te boren en een tweeden zwaar te beschadi gen. De vijand werd reeds bij den aanvang van de gevechten in verwarring gebracht. Den volgenden morgen naderden Japan sche torpedovliegtuigen de vijandelijke vloot en voerden een feilen aanval uit met het resultaat, dat het vlaggeschip van de Amerikaansche vloot, een kruiser van het Wichitamodei, en. een Britsche kruiser tot zinken werden gebracht. Tijdens deze ge vechtshandelingen werd nog een kruiser zwaar beschadigd, en twee kruisers, bene vens twee torpedobootjagers in den grond geboord. In den tusschentija viel een spe ciaal eskader Japansche torpedovliegtuigen de vijandelijke transportschepen aan, waarvan er eenige in den grond geboord werden. In den loop van den nacht begonnen Ja pansche marine-eenheden in de meest vol ledige .samenwerking met luchtwapen en duikbooten een aanval op de reeds zwaar getroffen vijandelijke vloot. Tijdens deze gevechtshandeling werd het tweede vijan delijke vlaggeschip, een Amerikaansche kruiser van het type Astoria, in den grond geboord, terwijl nog zes Britsche kruisers naar den bodem der zee gezonden werden. Bovendien werden een Amerikaansche kruiser van het type Omaha, benevens 6 torpedobootjagers tot zinken gebracht, en twee torpedobootjagers zwaar beschadigd. Den derden dag van.den slag openden Japansche torpedovliegtuigen den jacht op de restanten van de vluchtende vijande lijke vloot en brachten een Britschen krui ser van de Achillesklasse tot zinken, die trachtte naar Sidney te ontkomen. Na de vernietiging van de vijandelijke vloot bleef nog slechts het kleine vijandelijke landingscorps op een derSalomonseilan den. Dit corps is echter volkomen afgesne den en hulpeloos, aangezien noch transport schepen noch oorlogsbodems ter beschik king staan. Zuivering der Fascistische Partij. Belangrijke financieele maatregelen. Het nationale directorium der Fascistische Partij is onder voorzitterschap van den Duce bijeengekomen. De secretaris der partij, minister VSdusso- ni. bracht verslag uit omtrent de werkzaam heden, waarbij hij o.a. melding maakte van de mobilisatie van 4 millioen fascisten voor een snelle verzameling van den graanoogst hetgeen een volkomen succes werd. Vervolgens deelde hij mee, dat bij de her ziening van de ledenlijst 66.066 personen als lid zijn geschrapt en dat deze zuivering op behoedzame en tevens krachtige wijze wordt voortgezet. Ten slotte betoogde hij, dat cumulatie uit den booze is en dat fascisten met een politieke taak niet tevens administratieve functies kunnen vervullen. Mussolini weidde over eenige punten van dit exposte uit. waarover ook verscheiden leden van het directorium het woord voerden. Als gevolg van de door den Italiaanschen ministerraad besloten herziening van de uit gaven voor de door den staat verstrekte oor logsopdrachten. welke plaats vindt met terug werkende kracht tot het begin van 1939, zal naar een raiping van een deskundige in de „Populo di Roma" een bedrag van 15 tot 16 milliard lire wederom in de staatskas terug kunnen vloeien. De reeds eenige maanden ge^ leden afgekondigde wet inzake het heffen van belasting *p de door den oorlog veroor zaakte grootere winsten werd eveneens met terugwerkende kracht afgekondigd en had eveneens betrekking op alle oorlogswinsten, De Nederlandsche Volksdienst wil: „Geen liefdadigheid, maar welvaart!' Spanje en Gibraltar. (DaD) In Spanje heeft steeds het militaire gouvernement Cabro de Gi braltar bestaan. Dit gouvernement om vatte dè rotsen van Gibraltar, doch had. vanwege de Engelsche bezetting, slechts een symbolische beteekenis, welke be stond uit een duidelijk protest tegen Engeland. In het Spaansche Staatsblad is thans een decreet van de regeering opgenomen, waarbij het militaire gou vernement Cabro de Gibraltar vergroot wordt tot in de provincie Malaga langs de lijn ReudaMabilva. Thans omvat het het achterland van Gibraltar met San Rocque en Algeciras. Te Berlijn ziet men in «dit besluit een bepaalde be teekenis, want het militaire gouverne ment heeft thans een wezenlijke en niet meer een uitsluitend symbolische betee kenis. Blijkbaar wil de Spaansche re- geering de-aanspraken van Spanje op libraltar meer kracht bijzetten. Het rubberprobleem der Geallieerden. Afrikaansche mogelijkheden. Volgens berichten uit Washington heeft het staatsdeparlement van de Ver. Staten medegedeeld, dat de V.S. met Trinidad en Britsch Giflnea een overeenkomst hebben afgesloten, krachtens welke de geheele rub berproductie van beide landen aan de V.S. zal worden verkocht. De overeenkomst blijft tot einde 1944 van kracht. Naar het Amerikaansche tijdschrift „Time" mededeelt, kon de Amerikaansche minister van binnenlandsche zaken. Ickea. aan president Roosevelt als resultaat van de inzameling van oude rubber in de Ver. Sta ten tot einde Juni 1.1. slechts een hoeveel heid van 334.000 ton melden. Tal van Engelsche rubber experts, die voorheen werkzaam waren in Malakka en andere gebieden van Zuid-Oost-Azië, zijn voornemens zich naar Afrika te begeven, teneinde de in dat land sterk verwaar loosde rubberplantage? te reorganiseeren. Volgens ramingen in Engelsche vakkringen zou Afrika in staat zijn dit jaar 22.000 ton rubber te leveren, waarvan de helft ge produceerd zal worden in de Fireton-plan- tages in Liberia. Geen vischmaar een meisje Reeds uren zat de jonge man in een bootje op het Zweedsche Malarmeer op zijn dob ber te turen. Het weer was goed en het aas smakelijk, maar de visschen te voorzichtig. Het humeur van den Zondagsvisscher werd er dan ook niet beter op. Eindelijk scheen hij beet te hebben, maar op het laatste oogenblik wist de visch nog te ontsnappen. Woedend wierp hij zijn hengel weg. Een luide gil weerklonkOnbemerkt had een meisje eenigen tijd zijn vruchtelooze po gingen om een vischje te verschalken, ge volgd en nu was de met kracht geslingerde viscbhaak in haar oorlelletje gedrongen. Verlegen over de pijnlijke situatie wisselde de jonge man van bootje en bevrijdde het sierlijke oortje onder duizend excuses van den wreeden haak.Het „vischje". dat ten slotte toch nog aan den haak was geslagen, bleek bij nadere kennismaking buitenge woon te bevallen, zoodat het visschersbootje weldra voor het huwelijksbootje verwisseld werd. VERSAILLES IN NIEUW GEWAAD. De omgeving van het slot te Versailles was sedert den oorlog eenigszins verwaar loosd. De fonteinen spuiten niet meer en onkruid woekerde, in de beroemde parken. Thans heeft echter de productieslag ook op Versailles beslag gelegd en er nieuw le ven gewekt. Kudden schapen grazen op de grasvelden, die weer een gelijkmatig aan zien hebben gekregen. De bij het slot be- hoorence boerderij, die tot voor kort on bewoond was, wérd in gebruik genomen en reeds dragen de akkers rijke vrucht. KORT NIEUWS Uit Peru wordt gemeld. <Iat de minis ters van binnenlandsche zaken en van fi nanciën zijn afgetreden. Verwacht wordt dat het geheele kabinet ontslag zal nemen De z.g. „Noordmolen", aan de Noord- vestgracht te Leiden, zal onder sloopers- handen komen, daar de gemeente, noch de eigenaar bereid zijn. de kosten van een volledige reparatie te dragen. Uit Ottawa meldt de Britsche berich tendienst, dat. Canada den export van zilver m iederen vorm heeft'verboden. Het commissariaat voor de levens middelen in Chili heeft bevolen, dat in -ge heel Chili de Woensdag vleeschloos moet zijn. Een melkslijter, die nogal goed in zijn ..kleingeld" zat. maakte ruime verteringen m eenige Amsterdamsche café's en knoopte in een dier gelegenheden kennis aan-met een grondwerker. Toen de melkboer thuis kwam. miste hij zijn portefeuille met P 600. De politie kwam eraan te pas en het ge lukte haar, den grondwerker op te sporen, die nog een bedrag van vierhonderd' gulden op zak bleek te hebben. De daders van den diefstal op klaarlich ten dag bij de familie F. te Soest, zijn reeds gevat. Het zijn jongelui uit Soest. Bij een hunner is een bedrag van 1500 gevonden benevens een gouden ring. Een geldkistje is teruggevonden in den polder. De jeugdherberg „De Zonnehoeve" te Blaricum is van 17 Augustus af wederom voor het trekkersverkeer opengesteld. De fraaie jeugdherberg biedt plaats aan 120 jongens en meisjes. De Amerikaansche operatie tegen de Aleoeten. Terwijl de Amerikaansche operatie tegen de Japansche bases op de Aleoeten tot dus verre een grootscheepsche aanval genoemd werd, meldt de New York Times thans, dal de aanval bij Kiska slechts om verkennings- doelefnden gedaan is, omdat de voortduren de mist boven de Aleoeten verkennings vluchten onmogelijk maakte. Men heeft waargenomen, aldus het blad. dat de Japan ners zich zeer stevig op hun bases genesteld hadden. Britsch-Indië en het Atlantic Charter99 In Calcutta heeft de politie Vrijdag het vuur geopend op een voor de onafhanke lijkheid van Indië betoogende menigte. Om trent het aantal dooden en gewonden deelt dit bericht niets mede. Onder het opschrift „Een jaar Atlantische zwendelarij" schrijft de plaatsvervangende perschef van de Rijksregeering, Helmuth Sündermann. in de Völkische Beobachter' over het een jaar geleden door Roosevelt en Churchill afgekondigde z.g. Atlantic Char ter. Door de gebeurtenissen der laatste 12 maanden is de Duitsche opvatting, dat dit Atlantic Charter „een uit moreele zwakheid en materieelen nood der voor dezen oorlog verantwoordelijken geboren zwendelpro- duct" is, geheel bevestigd. In Hfct bijzonder wijst de schrijver van het artikel op de re cente gebeurtenissen in Indië. die niet in overeenstemming gebracht kunnen worden met punt 3 van de Atlantische verklaring. Britsche aanvallen op Fransche visschers. De Fransche regeering zal een energiek pro test indienen tegen den aanval van Engelsche jachtvliegtuigen op een Fransch passagiers vliegtuig boven de Middellandsche Zee. Ge bleken is, dat het zicht goed was en de tionaliteit van het vliegtuig duidelijk te her kennen. Een vergissing is dus uitgesloten Officieel wordt medegedeeld: „Fransche vis- schersvaartuigen, die aan de Westkusfc op de tonijnvangst waren, zijn op 12 Augustus naar haar haven teruggekeerd, nadat zij door Brit sche vliegers waren aangevallen. Twee vis schers uit Concarneau zijn gewond Van drie visschers uit Lorient is er een om het leven gekomen; van 8, visschers uit Etèl zijn er om het leven gekomen cn 3 gewond. Verschei dene andere vaartuigen werden door kogels getroffen, doch leden geen verliezen De Fransche regeering protesteert krachtig tegen dezen niet te quafificeeren aanslag". Turksch ambassadeur bij Hitier De Führer heeft in tegenwoordigheid van den minister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop, ln zijn hoofdkwartier den nieu- Turkschen ambassadeur te Berlijn, Saffet Arikan, ontvangen, die zijn geloofsbrieven overhandigde. ENGELSCHE BILJETTENCIRCULATIE BEREIKT NIEUW RECORD. De Engelsche bankbiljettencirculatie is in de eerste week van Augustus gestegen met 9.2 millioen tot 833,3 millioen Pond Ster ling, met welk bedrag een absoluut hoogte record is bereikt. In vergelijking met een jaar geleden nam de biljetteriomloop toe met 166 millioen pond, dus met ongeveer 25 pet. TURKSCHE JOURNALISTEN AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Turksche nieuws-agentschap meldt uit Berlijn: Bij hun bezoek aan het (lostelijk front zijn de Turksche journalisten door ge neraal Hentisch verwelkomd. Overal werden zij door militaire autoriteiten hartelijk ont vangen. Na hun bezoek aan het front bood generaal veldmaarschalk Von Manstein hun een banket aan, waaraan ook werd deelge nomen door de commandanten van de leger corpsen en divisies. Von Manstein hield een korte rede, waarin hij wees op de wapen broederschap in het Turksche leger. In zijn antwoord zeide Sadak. dat de officieren van het Duitsche leger den Turkschen journalisten op hun reis vele bewijzen van vriendschap hadden gegeven. Hij zeide uit naam Turksche volk dank voor de gastvrijheid, die hun was bewezen. DUITSCHE VAKSCHOLEN VOOR KOOP LIEDEN GEOPEND. Het Duitsche Arbeidsfront heeft de ver zorging op zich genomen van twee vakscho len, een voor den koopman in den ov schen handel en in de koloniën, de andere den bedrijfskoopman. Het zijn de eerste scholen, die officieel door het ministerie worden gesteund. De voorwaarden zijn een studie van drie semesters, waarin men de vorming van de persoonlijkheid, de vakkennis en de bekend heid met aanverwante vakken nastreeft. Beide scholen zullen den 12den October of ficieel met haar werkzaamheden beginnen. Prijsbeheersching maakt schoonschip in Loosdrecht. Bij een razzia kwamen tallooze overtredingen aan het licht. Loosdrecht is niet alleen een gezocht vacan- tieoord, tot voor kort was het ook een dorado voor hen die niet op een tientje behoeven te zien. De sluikhandel tierde er zoo welig, dat men feitelijk niets meer op de bon kon krij gen, maar alles zonder bon tegen sterk op gedreven prijzen. Ip de eerste klas-hotels en chique gelegen heden werd alles geserveerd wat men maar wenschte. De uitsmijters noteerden er f 3.25, de dubbele f 6.50, de borrel een gulden, cog nac f 1.50, doosjes sigaretten f 2.75, slagers leverden aan de restaurants vet voor f 9 een pond, vleesch voor f 2.25 het laatste in hoe veelheden van 60, 90 of honderd pond, en partijen van 15 pond vet bv voor f 135 Ban- kebakkers maakten goede zaken met cake zonder bon van de hand te doen voor f 2.50 de 3V» ons, gebak voor een gulden het stuk. koeken van oude samenstelling voor 20 cent. Eieren, in partijen van tweeduizend en meer deden als „grondstof" 40 cent en paling werd voor f 3 per pond verkocht, terwijl de vastge stelde prijs ongeveer f 1.16 bedraagt. Aan dezen toestand heeft de Prijsbeheer- sching thans een einde gemaakt door eer razzia: tc houden ln Loosdrecht en omgeving. Processen-verbaal stapelden zich op: overtre ding der distributiebepalingen, prijsopdrij ving. verkoop van sterken drank in verlofs- locaiitelten, verkoop van tabak zonder ta baksvergunning, bijna overal was het raak. Voot de gasten die eens even in Loosdrecht kwamen „bunkeren" zooals dat heet, was het een sléchte dag. Zoodra in het dorp het gerucht der razzia zich als een loopend vuurtje had verspreid, was daar spoedig niets meer zonder bon ver krijgbaar. Hopelijk zal deze actie tot gevolg hebben, dat in Loosdrecht en omgeving normale ver houdingen en prijzen spoedig weerkeeren, en ieder, van welken rang of stand hij ook ls, niet meer en niet minde* krijgt dan waarop hij recht heeft. FREIHERR VON RICHTHOFEN Donderdag in totaal 125 Soivjet-marhines neergeschoten. Vijandelijke formatie vrijwel in den pan gehakt. Duitsche /.ivar te-Zee havens. Ook luchtactie in bommenwerpers boven het Westen: Britsche torpedojager vernietigd op ISorivich. Bommen Taaie tegenstand in den Kaukasus. In middensector 70 tanks vernield- Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het gebie^ van den K a u k a s u biedt de vijand met uitbuiting van dc voo: de verdediging bijzonder gunstige bergter reinen taaien tegenstand, ten einde zijn terugtocht over zee uit de Noord-Kaukasi sche havens te dekken. De aanval der Duit sche troepen gaat desondanks goed vooruit Op een plaats zijn vrij zwakke vijandelijke strijdkrachten van hun verbindingen afge sneden en uiteengedreven. De haveninstallaties aan de kust van dt Zwarte Zee hebben opnieuw het doelwit gevormd van doeltreffende Duitsche lucht aanvallen. Twee vrij groote transportsche pen zijn daarbij door bomtreffers bescha digd. In den nacht van 9 op 10 Augustu: heeft een Duitsche motortorpedoboot voor T o e a p s e een transportschip van 4000 brt. in den grond geboord. Bij een poging een eigen vliegveld in de bocht van den Don aan te vallen, is een formatie vijandelijke vliegtuigen door jagers en afweergeschut bijna in de pan gehakt. -Van 45 aanvallende vliegtuigen werden er 35 neergeschoten. In het gebied van W o r o n e s j zijn op nieuw ondernomen ontlastingsaanvallen der bolsjewieken mislukt. In harde gevechten werden 56 tanks vernield. Ten Oosten van Wjasma en bij R z j e f zijn sterkt vijandelijke aanvallen in een verbitterde worsteling deels in \een tegenaanval tot staan gebracht. Daarbij zijn in totaal 70 tanks, waarvan 36 door luchtafweergeschut vernield. Ten Zuid-Oosten van het 11- menmeeren aan het front van de Wo 1- o h o f zijn vijandelijke aanvallen ineenge stort door den taaien tegenstand vJm Duit sche troepen. In het hooge Noorden zijn dc luchtaanvallen op een bolsjewistisch lucht steunpunt aan de Kol a-baai met succe: voortgezet. Het Finsche luchtwapen heeft in luchtgevechten zes vij*andelijke vliegtuigen ten val gebracht. Bovendien zijn Donderdag aan het Oostelijke front in totaal 125 bolsjewis tische vliegtuigen neergeschoten. Acht eigen toestellen worden^ vermist. Zopals in een extra bericht is bekend ge maakt is op de Middellandsche Zee een sterk vijandelijk convooi door Duitsche en Itaiiaansche lucht- en zeestrijdkrachten uit eengeslagen en voor een groot deel vernie tigd. Het slotresultaat van dezen geweldigen strijd zal nog speciaal bekend gemaakt worden. Eenige Britschfe vliegtuigen hebben Don derdag op groote hoogte storingsvluchter ondernomen boven Noord-Westduitsch kust gebied en West-Duitschland. Aanvallen qgerdag van lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen veroorzaakten in voor den oorlog belangrijke installaties aan de kust van Engeland omvangrijke vernielin gen en branden Bovendien werden in de wateren ten zuiden van Dartmouth een Britsche torpedoboot benevens een vrii groot woonschip door voltreffers in den grond geboord. Dqnderdagnacht is de stad Norwich bestookt met brisant- en brandbommen. Er ontstonden uitgebreidc- branden. De met het Eikenloof met de Zwaarden van het Ridderkruis van het IJzeren Krui- anderscheiden eerste luitenant Ostermann Staffelkapitan in het jachteskader Trautlof: is na zijn 102e luchtoverwinning van een vlucht naar den vijand niet teruggekeerd Met dezen dapperen officier verliest het luchtwapen een van zijn stoutmoedigste er uccesvolste jachtvliegers. Kalatsj. Het opperbevel deelt voorts mede: Volgens een aanvullend bericht heb ben de onder leiding van den General- oberst der vliegers, Freiherr von Richt- hofen. staande formaties en afdeclingen luchtdoelartillerie tijdens dén omsin gelingsslag van Kalatsj 606 vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten vernie tigd en 107 toestellen op den grond vernield. Uit Londen wordt gemeld: De New Sta tesman and Nation schrijft, dat, wannee: het den bolsjewieken niet gelukt den Duit- schen opmarsch in het Zuiden van het Oos telijke front tegen te-houden, de Geallieerd den hun hoop op de overwinning wel kun nen begraven. Het blad passeert de ver schillende strijdtooneelen de revue en ein digt zijn beschouwing: al het gepraat over de kracht van Engeland en Amerika in hel volgende jaar is leeg geklets en waardeloos, zoodra de Sovjet-Unie verloren gaat. Even onjuist zou het echter zijn met onvoldoende strijdkrachten als wanhoopsdaad op di' oogenblik een poging te doen een tweede- front op te richten. Met lichtvaardig han delen heeft men nog nooit een veldslag en nog minder een oorlog gewonnen. 4 (DAD). De mededeelïng van het Duif sche opperbevel, dat de Sovjettroepen vooi een nieuwen aanval bij Woronesj aange treden zün, heeft in Berlijnsche militaire kringen bijzondere belangstelling getrok ken, omdat dit nieuwe offénsief van Mos kou beschouwd moet wofden als een aan vulling op de offensieve operaties bij Rzjef. waar, volgens de Duitsche berichten, de bolsjewisten met superieure krachten opereeren. Uit feter te Berlijn ontvangen berichten blijkt intusschen, dat het Sovjet offensief in geen van beide sectoren succe gehad heeft. In de Wilhelmstrasse werd verklaard, da' Duitsche militaire waarnemers den indruk hebben, dat de Sovjet-Unie,nadat zij teleur gesteld is in haar verwachtingen betreffen de een ontlastingsoffensief van Anglo- I Amerikaansche strijdkrachten, zich uil eigen middelen een tweede front wil gaan verschaffen. De Roemeensche marine. Roemenië viert heden den dag der marine. De Roemeensche marine heeft in dezen oor log gestaan tegenover een tegenpartij, die ongeveer 15 maal zoo sterk was en die bo vendien beschikte over slagschepen en kruisers, die de Roemeensche vloot niet bezat, benevens over een duikbootvloot, "aartegenover de Roemeensche marine slechts een relatief kleine strijdkracht kon olaatsen. Zij heeft désondanks de Qonau en de Donaumonding gezuiverd van vijande lijke strijdkrachten en mijnen, scheepvaart wegen in het Westelijke deel van de Zwarte Zee van mijnen gezuiverd en vrijgehouden, medegewerkt aan de belegering van Odessa en Sevastopol door storing van de vijande lijke ravitailleering en den verbonden legers aan het Zuidelijke front ravitailleering ge bracht en in convooien beveiligd, en wel in een omvang, die thans reeds grooter is da«^ de nuttige tonnage van de grootste Angel saksische convooien. Bij al deze operaties heeft de Roemeen sche marine sedert 22 Juni 1941 beslissend medegewerkt. Zoo bij het in den grond boren van den bolsjewistischen torpedo jager Moskou, en heeft voorts den torpedo- bootjager Charkof zwaar beschadigd, acht duikbooten in den grond geboord en een groot transportschip van 12000 brt. tot zin ken'gebracht. Daar staat tegenover, dat niet één van de groote eenheden der Roemeen sche marine beschadigd is, terwijl de ver liezen bij de kleinere eenheden uiterst ge ring zijn. Deze feiten spreken een duidelijke taal voor de prestaties van de Roemeensche marine, die door een groot aantal Roemeen sche en Duitsche onderscheidingen gewaar deerd zijn. Morgenmiddag 3 uur heeft dus hier te Haarlem voor de eerste maal een Zangfeest plaats. Er is in het verleden dikwijls op de Groote Markt gezongen en er leven daaraan goede herinneringen. Geleide zang in de open lucht is op zichzelf aantrekkelijk ge noeg en ieder streven om den Volkszang in Te goede richting te stuwen verdient waar-, deering. Want het Nederlandsche volle houdt van zingen. Jammer dat de prestaties zoo-dikwijls de goede bedoelingen voorbij streven. Wie wel eens heeft gadegeslagen, waarin onze volkszang maar al te spoedig ontaardt, welke teksten gebruikt worden en galmen en brullen voor zingen moet door gaan, zal het beamen. Daaraan moet een einde komen. Ons volk moet leeren zingen in de beste beteekenis an het woord. Wij hebben een schat van nationale liederen en deze schat neemt nog voortdurend toe. Welnu, het zijn de Zang feesten, i e de beteekenis van den Volks zang in het licht zullen stellen; een enkel woord ter voorlichting, een voorzegger, die de inleidende woorden spreekt en voor het erband tusschen de nummers zorgt, een goed orkest ter ondersteuning van den zang, een onbeperkte hoeveelheid zanglust en, als het kan, een vroolijk zonnetje. Zoo zal de waarde van het Nederlandsche lied beseft worden, beter dan te voren. Morgenmiddag dus naar de Groote Markt! De bekende prof. df. R. van Genechten zal het inleidend woord spreken en de betee kenis van den Gemeenschapszang toe lichten. De Groove Markt zal versierd zijn,* niet overdadig maar wel feestelijk, er zal carillonbespeling zijn ter afwisseling van den zang en geen tramgebel zal den zang verstoren. Zangbundels zullen verkrijgbaar zijn, zoodat ieder gemakkelijk de volgorde der diverse nummers zal kunnen volgen en bij deze uitgebreide voorbereidingen kan aan het welslagen van deze eerste poging hier ter stede kwalijk getwijfeld worden. Moge die eerste poging de waardeering genieten, die zij verdient. Mogen talloozen zich morgenmiddag opmaken, om getuige te zijn van het Zangfeest op de Groote Markt Ze zijn hartelijk welkom LOSGEBROKEN BEER WONDT VIER PERSONEN. In het dierenpark te Wassenaar heeft een kraagbeer zijn oppasser aangevallen cn is daarna door de nog openstaande deur van zijn hok ontsnapt. Dc talrijke bezoekers sloe gen terstond op de vlucht, waarbij een 24- iarig meisje onder den voet werd geloopen. De woedende beer kreeg haar te pakken en beet een hap uit haar linkerbeen. De direc teur van den tuin, die te hulp snelde, werd door den beer eveneens gewond. Nadat het publiek den tuin had verlaten, wist men den beer, die in een boom geklom men was,, te vangen en weer in zijn hok op te sluiten. De beide gewonde oppassers en het aangevallen meisje moesten naar een zie kenhuis worden overgebracht. Ook voor den exploitant van het theehuis beteekende het incident een aardige schadepost, want bij de algemeenc vlucht hebben tal van bezoekers hun consumptie niet betaald Bovendien werd veel glaswerk gebroken. GRATIS POST. Een groote firma te Kopenhagen is tot de ontdekking gekomen, dat zij een belangrijk deel van haar portokosten kan dekken met den verkoop van gebruikte postzegels Zij stuurt ni regelmatig groote postzendingen het eiland Fanö, waarvoor postzegels met een speeialen opdruk gebruikt worden. Deze postzegels worden alleen op dit traject gebruikt, zoodat zij tamelijk zeldzaam zijn en door philatelisten veel gevraagd worden. Derhalve laat de firma de gebruikte postze gels verzamelen en verkoopen, waardoor zij haar portokosten met 60'/i weet te vermin deren.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1