Drievoudig-zwemkampioen vertelt. SCHOOLBOEKEN Stabilisatie van hypotheek- en pandbrieven. Joop van Merkesteyn dankt veel aan zyn trainer. „Dat ik de honderd nieter won, vond ik het fijnst, de vijftienhonderd meter was het moeilijkst en niet veel last had ik met de andere zwemmers, die op de vierhonderd meter uitkwamen." Deze indrukken waren van den drlevoudigen z wemkampioen Joop van Merkesteyn, met wJen we ren gesprek hadden naar aanleiding van zijn groote successen van de afgeloopen dagen tij dens de Nederlandsche zwemkampioensehappen te Amsterdam. Het is nog nooit voorgekomen, dat een Nederlandsche zwemmer er in slaagde kampioen te worden op drie nummers en thans behaalde Van Merkesteyn de titels op de af standen borstcrawi. In het gezelschap vertoefde ook de heer Leo van der Brom, de trainer van Van Merkesteyn, natuurlijk ging ons gesprek over de wijze, waarop de Haarlemmer zich voorbereid heeft. „Aan hem heb ik eigenlijk alles te danken, vertelt Van Merkesteyn want hij was mijn steun in de af geloopen weken Hij was Zondag ais het ware mijn levende mascotte on was hij bij mij geweest, dan had ik het niet zoo ver kun nen brengen, Hoe lang traint onder leiding van Leo van der Brom? „Toen ik op mijn veertiende jaar lid werd van „Dolfijn" te Amsterdam, waar ik destijds woon de. weid li ij mijn leermeester en in den loop der jaren is hij niet alleen mijn trainer, maar ook mijn vriend geworden. Mijn eerste succes-boekte ik tijdens de Nederlandsche zwemkampioen sehappen. welke ln 1938 in Haarlem werden ge houden. Daar werd Ik tweede ln het nummer 400 Meter m den tijd van 3 min. 17.2 sec. Van dei Brom heeft mij steeds ter zijde gestaan, hoewei de training door omstandigheden niet zoo intens meer kon zijn. Ik kwam vier jaar geleden in Haarlem wonen en tenslotte leverde het drie maal per week naar Amsterdam reizen, moei lijkheden op. Ruim een jaar geleden werd ik daarom lid van „Haarlem", doeh het contact met mijn trainer bleef. Jammer genoeg vestigde <ieze zich elders en dat is de reden, dat ik ver leden jaar minder goed op dreef was. Dit j: heb ik echter zelf het zwemmen bijgehouden en toen Van der Brom weer geheel beschikbaar was. heb ik hard. ja zeer hard getraind. In de eerste helft van Juli oefende ik met Stan Schet ter, die tijdelijk in Zandvoort woonde en na de overwinning ln den drie kilometer wedstrijd in .Nljkerk op 18 Juli, stond Van der Brom geheel voor mij gereed. Tot verleden week Woensdag trainde ik. daarna volgden twee dagen rust en Vrijdag behaalde ik het eerste kampioenschap. Had U zich voor een speciaal nummer voor bereid „De bedoeling was» vooral het nummer 100 M. te winnen *en daarop hebben wij ons in het bij zonder voorbereid. Aanvankelijk was het niet hei, plan in het nummer 1500 Meter uit te komen, omdat het program anders te zwaar zou zijn. Door de groote inschrijving is dit nummer naar Vrijdagavond verschoven en daarom heb ik toch meegedaan. Gemakkelijk ging het echter niet. De WIELRENNEN WIFXERRONDE IN HEEMSTEDE. Op hetzelfde parcours van verleden jaar bij de Heemsteedsche Dreef en de Wagner- kade in Heemstede zal Zaterdagmiddag 29 Augustus een wegwedstrijd gehouden wor den voor nieuwelingen èn amateurs. De wedstrijd wordt georganiseerd door de ver- eenigingen „Excelsior" en „De'Jonge Kam pioen", belde uit Haarlem. VISSCHEN DE GRUNDEL. „De Grundel" hield een wedstrijd op wit- visch. De uitslag luidt: 1. L. H. Duits, groot- 2. Jos. Pirets, meeste. 3. 'O. v. d. Pol. 4. H. Koelemij. 5. B. Duits. 6. L. van Dijk. 7. Jac. de Jong. 8. W. Dirks. 9. Chr. Schouten. 10. N. Cornet. NOOIT GEDACHT. „Nooit Gedacht," heeft een wedstrijd op witvisch op punten, om den Amstel wissel beker gehouden. Voorloopige. winnaars zijn: 1. Th. Abswoude (beker) met 50 pnt.. benevens le pr. onderlinge: 2. L. van Norde (plaquette) 44 pnt. 3. J. Abswoude (medaille) 33 pnt. 4. A. Stljnman; 5. W. Hulsebosch; 6. P. Lagerweij 7- P. v. d. Zon; 8. Th. Weijers; 9. M. Ruig- haver; 10. W. v. d. Meij; 11. W. Medemblik; A. Weijers; 13. L. Koelemeijer; 14. J. de Winter. ZWEMMEN WEDSTRIJDEN VAN DEN NATION ALEN JEUGDSTORM. Onder groote belangstelling zijn gisteravond ln het A.M.V.J. zwembad te Amsterdam zwem wedstrijden van den Nationalen Jeugdstorm ge houden. Deze wedstrijden vormden het slot een zwemcursus van een week, waarvoor vijftig al stormers en stormsters uit het geheele land in Amsterdam was samengekomen om door de Kompane De Dood-Koenên getraind te wor den. De wedstrijden dienden tevens als selectie voor de zwemploeg, welke ons land in Milaan zal vertegenwoordigen. Het programma werd afgewisseld met demon- stis:ies behendigheidszwemmen, waarbij o.m. Jople Waalberg liet zien hoe zij dagelijks den schoolslag traint. Bij het schoonsprlngen demon streerden Jopie Waalberg en Wil van Rijssel verschillende sprongen. Tot slot werd figuur- zwemmen gedemonstreerd. In aanmerking genomen den korten tijd waar mee de meeste deelnemers en deelneemsters zich eerst met wedstrijdzwemmen bezighouden, mogen de gemaakte tijden zeer bevredigend ge noemd worden, hoewel er nog hard getraind za! moeten worden voor Milaan. In Cobv Koster en Leen Gerritse bezit de Jeugdstorm een paar 5 goede krachten, vooral Gerritse is in het laat ste jaar zeer vooruit gegaan. De 100 M. crawl won hij in zijn besten tijd 1 min. 0.6 sec., ver voor zijn tegenstanders. Ook Coby Koster boekte op de 200 M. schoolslag een ondubbelzinnige overwinning (3 min. 8,2 sec.) de 200 M. schoolslag Stormers leverde een feilen strijd tusschen Piet Bhkkor en den 12-jarlgen Piet Vens, weij;e op hc-t nippertje gewonnen werd door eerstge noemde. Spanntend was de 3 x 50 M. wisselslag estafette tusschen een ploeg stormers en een ploeg storm sters, welke na een formidabele eindspurt van Leen Gerritse, door de Stormers gewonnen werd. DAMMEN MASSAKAMPEN OM IIET ZILVEREN DAMBORD. Voor de door de Haarlemsche Damclub georganiseerde wedstrijden om het zilveren dambord werd een massakamp gespeeld tus schen de Haarlemsche Damclub en Dam club „Stabiel" (Santpoort). H.D.C. won met 177. W. Dinkgreve slaagde er ip van P. J. van Dartelen te winnen. Maandagavond a.s. speelt Damclub „Het Noorden" in haar clublokaal, café „Suisse" tegen de Haarlemsche Damclub. HAARLEMSCHE DAMCLUB. Voor de zomerwedstrijden werden de vól gende partijen gespeeld: J. J. Zalm remise met J. M. Rutgers; Louis Kisch wint van G. de la Rie: J. M. Rutgers wint van J. Holm; A. J. Oremus remise met A. J. Verwoerdt: A. Smit remise met J. Holm; J. H. Mqure wint van A. Smit. HULDIGING HAARLEMSCHE KAMPIOENEN. Heden Woensdag)a%ond zal in het clublokaal van Damclub „Oosterkwartiev", wijkgebouw Ned. Herv. Kerk. Ged. Oude- fraent 104, de huldiging plaatsvinden van e Haarlemsche kampioenen 1942. Ter ge legenheid hiervan zal de kampioen van Haarlem hoofdklasse, de heer Yme de Jong, een siifiultaanséarice geven. Verduisteren van 21.01 tot 6.28 uur 19 Aug.: zon op 6.28, onder 20.59 uur maan op 14.53, onder e.k. AGENDA WOENSDAG 19 AUGUSTUS. Frans Halsmuseum: Kamermuziek, 2.30 uur. Gebouw De Hoofdwacht, Gr. MarktTen toonstelling van „gapers", 25 uur. Palace: „Luchteskader Lutzow", 2 uur. 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Frans Hals Theater „Vadertje Langbeen", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang alle leeft. Luxor Theater: „Ridders in lompen", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Toegang alle leeftijden. Rembrandt Theater: „Een nacht in Venetië", 2,30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Moviac: „Hans en Grietje", 2. 4, 7 en 9 uur. Toegang alle leeftijden. DONDERDAG 20 AUGUSTUS. Groote Kerk: Orgelbespeling. 34 uur. Gebouw De Hoofdwacht, Gr. MarktTen toonstelling van „gapers", 2—5 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. V/.n. Hoofdredacteur J. V. Baudewyns, Haa lem. plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. Dcrks. Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. 1 Kutoer. Haarlem. Sport en Stad A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag. Heemstede, Haagsch Redacteur: B Korsten Heemstede, Binnenland: J. A. Steen Jr., Zand voort (afw.). Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, IJmulden (afw.). Advertenties D. A. J. Spek, Haarlem. 1400 Meter bracht weinig strijd en daarom mijn tijd niet bijzonder fraai. Geducht heb ik echter moeten vechten voor de 100 Meter, maa- ik spande mij geheel in. Toen het starts;gnaal gegeven werd, was Ik geheel geconcentreerd en ik zag alleen het keerpunt. Daarop ging ik ter stond af en tenslotte slaagde ik er in Kees Ho ving een nederlaag toe te brengen. Da/ lk ver heugd was over het succes, behoef lk niet te vertellen. Ook mijn trainer was in de wolken en danste op het kleedhokje." Hoeveel kampioenschappen heeft U al be haald? Overbodig wa's de vraag eenigszins, want ln de kamer van den kampioen hingen keurig aan den wand, In de omgeving van een aantal bekers cn medailles, zes diploma's van den Nederland- schen Zwembond. Daaruit bleek, dat Van Mer kesteyn ln 1939 kamptoen werd op de 100 Meier in 1 mtn. 26 sec. en in 1040 behaalde hij in Doe- tlnchem de titels op de nummers 100 Meter (in 1 min. 2.5 sec.) en 1500 Meter (22 min. 9.5 sec.). Voor de vijfde maal heeft hij thans aan de kam pioenschappen deelgenomen. En wat brengt de toekomst Van Merkesteyn keek naar Van der Brom, doch deze kon zich over de plannen niet uit laten. „Wacht U maar rustig af", merkte hij op en met belangstelling zal sportllevend Neder land naar de verdere prestaties uitzien. TENNIS VAN I.ENVEP-BEKER EN KEA BOUMAN VAAS Dinsdag werden de wedstrijden voor de Oudere Jeugd op de banen van de Haarlemsche Lawn Tennis Club voortgezet. Van de deelnemers uit het district Haarlem werd mej. Bergman direc' uitgeschakeld en me,]. L. Posthumus Meyes. me; E. van Marken, T. de Booy en W. Viëtor, nadat zij hun eerste pantij(en) hadden- gewonnen. Al leen R. Rahusen, die de laatste weken uitstekend op dreef is en o.a. bij de onderlinge Wedstrijden van de .H.L.T.C. no. 1 werd. wist zich in den halven eindstrijd te plaatsen, waar hij tegen den bekerhouder, B. van Meegeren, moet uit komen. De uitslagen van Dinsdag luiden: Van Lennep Beker: Tusschenronde: R. Rahusen (Haarlem)—G. Lathouwers (N.-Br.) 6-2, 6-4. Her kansing: P. Mol (Limb.)—B. J. Boerrigter (N.- Holland) 6-2. 6-1. B. Sassen (Gron.)—A. Schippers (N.-Brab.) 6-1, 6-3. P. Mol (Limb.)—P. Bodemeyer Geld.) 6-4. 6-2. 2e ronde: B. van Meegeren (Den Haag)—T. Borren (Utr.) 6-2, 6-2. M. Verhulst (Den Haag)—W. Vtfeior (Haarlem) 6-2. 6-2. T. de Booy (Haarlem)—B. Sassen (Gron.) 6-3. 6-2. K. Tesch- macher (Rott.)—P. Mol (Limb.) 6-3, 7-5. Kwart eindstrijd: B. van Meegeren—T. van Rhoon (Am sterdam) 6-1, 6-1. R. Rahusen—M. Verhulst 6-4, 8-6. A. v. d. Ven (N.-Brab.)—T. de Booy 6-1. 6-2. J. Volkmaars (Amsterdam)—K. Teschmacher 6-1. 6-2. Kea Bouman Vaas: Herkansing: mej. J. Voge lenzang (Gron.)—mej. T. Lazonder (Drenthe) 6-0, 6-4. Mej. P. Ledeboer (Den Haag)-mej. J. Jlirgens (N.-Holl.) 6-4, 6-2. Me]. E. Slot (Geld.)—mej. J —mej. J. Bergman (Haarlem) 6-4. 6»-2. Mej. E Bergman (Haarlem) 6-4, G-2. Mejuffr. E (Utr.) 4-6. 6-3, 6-4. 2e ronde: Mej. J. Vogelenzang —mej. E. van Marken (Haarlem) .6-3, 6-3. Mej. J. van der Wal (Amsterdam)—mej. E. Herklo's 6-3, 6-3. Mej. N. Hermsen (Amsterdam)—m.e.1. F. Ledeboer 6-3, 6-1. Mej. L. Posthumus Meyes (Haarlem)—mej. E. Slot 6-3. 2-6. 6-1. Kwart-eind strijd: Mej. i. Eggersman (Amsterdam)—mej, j. vogelenzang 6-4, 6-2. Mej. J. van der Wal— mej. P. Bloem (Den Haag) 6-2, 6-0. Mej. N. Hermsen—mej. R. Wiersema (Gron.) 7-5, 8-6 Mej. I. v. d. Horst (Utr.)—mej. L. Posthumus Meyes 6-4, 6-4. STADSNIEUWS Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Donderdag de beurt aan de letters E en G. PERSONALIA. Te Amsterdam is de heer Jr B. Ridderik- hoff geslaagd voor het praetijk-examen Engelsehe Handelscorrespondentie. Te Utrecht zijn geslaagd voor costumiere J. Brand. R- Meertens, E. Schreur, M. Ger ritsen, A. Gouweleeuw. J. Zijlstra. Voor coupeuse C. Mackor. Zij werden opgeleid op de E.N.S.A.I.D. Modevakschool te Haar lem. Te Den Haag slaagde bij de examens Nij verheidsonderwijs voor de akte N3 (bouw kunde en bouwkundig teekenen) de heer A. G. M. Spee te Haarlem. ORGELBESPELING in de Groote- of St Bavokerk te Haarlem op Donderdag 20 Augustus 1942, des namid dags van 3-4 uur door den heer Jac. Zwaan. Het programma luidt: 1. Praeludium en Fuga c kl. terts. J. S. Bach. 2. Drie koraal voorspelen. J. S. Bach. a. Valer Unser im Himmelreich. b. Nun freut euch, lieben Christen g'mein.. c. Von Kimme! hoch, da komm' ich her. 3. Vapiaties en Fuga over een thema van Purcell Jac. Bonset. Pastorale Jos. Rheinberger. 5. Bénédiction Nuptiale C. Saint-Saëns. 6. Sonata da chiesa H. Andriessen. Thema met variaties en finale. EXAMEN HOOFDAKTE. Haarlem 18 Augustus. Geslaagd voor de heele akte Mej. G. II. van Keulen, P. P. Spel ler, D. Wont,, Geslaagd voor A: D. Kerkho ven. Geslaagd voor B: Mej. C. Oremus en mej. G. Scheffener. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen bij: van Galen, Spaarn- hovenstraat 71, bril; van Amstel, Velser- straat 51, ceintuur; Bijster, ,Hazebroek- straat 1. geit; de Ruiter, Vosselaan 12, Hil- legom, hond; Veshof. Leidschevaart 290, handschoen; Hagen. Westerboogaardstraat 8, jasje; De Looze, Bataviastraat 11, jasje; Bureau van politie, Smedestraat 9, povte- monnaie met inhoud; Tiermijer, Delftlaan 99, rozenkrans; Racket IJsfabr., Spaarne 80, schoon; Hos, 2e Zuidpolderstraat 7, tasch; Devagee, 't Krom 44rd„ vaarboom; Ten- boer, Oranjeboomstraat 184, zweep. VOLKSTUIN „ANTHONY FOKKER". De volkstuintjes gelegen- aan het einde van den Orionweg, tusschen Anthony Fokkerlaan en Planetenlaan, hebben èn wegens de late afgifte van deze gronden èn wegens de min dere vruchtbaarheid van dit pas gescheurd weiland, mede in verband met de regenpe riode, niet geheel aan de verwachtingen van de pachters voldaan. Om nu te voorkomen, daj de op zichzelf reeds schrale oogst niet door onbevoegden wordt weggehaald is een bewakingsdienst in gesteld Voortdurend zullen een vijftal leden deze tuinen bewaken. Ook van politie-zijde is toegezegd de tuinen onder contróle te hou den. Bovendien zijn dc wakers telefonisch aangesloten met de politie. Wat wordt gevraagd. v. d. L. Deze oorlóg onderscheidt zich va de meeste zijner; voorgangers, doordat hij niet slechts een oorlog is van rijk tegen rijk, van macht tegen macht, maar vooral van levensbeschouwing tegen levensbeschouwing. Daarom wordt deze oorlog „totaal" geheeten er is geen gebied, waarop zich niet zijn uit werking doet gevoelen. Er is geen mensch, dien deze oorlog onaan getast laat, De alles omverwerpende drang, irmce zich de nieuwe tijd doorzet, kent geen grenzen noch in materieel, noch in geestelijk opzicht. Om dezen tijd te begrijpen, moet men dit voor alles verstaan. Hoe is het mogelijk, dat het wereldgebeu ren een dergelijke afmeting, en een dergelijke diepte heeft gekregen. Het antwoord kan niet dubbelzinnig zijn: omdat het noodzake lijk was, d.w.z. omdat de wereld aan deze alvernieuwing toe was. Om in dezen tijd niet uit zijn evenwicht te geraken, moet men voor alles de noodzakelijkheid van deze vernieu wing aanvaarden. De bezetter eischt volledige medewerking en gehoorzaamheid; de nieuwe tijd, die de menschheid in haar geheel heeft bezet, eischt fr. Schrikt u niet, zij eischt geen lidmaat schap van de N. S. B. of dergelijke vast omlijnde zaken. Zij eischt van ons, Nederlanders in de eer ste plaats vertrouwen in de levenskracht van ons volk, en zij legt ons daarbij den plicht op persoonlijk 'zooveel mogelijk deze levens kracht te bevorderen. In de tweede plaats eischt zij van ons, Europeanen, dat wij pal zullen staan tot verdediging van het oude bolwerk der menschelijke emanci patie, ons werelddeel, opdat het zijn groote plaats in deze werela zal behouden en verder zijn licht zal uitdragen. Dat is onze plicht zoouwjl tegenover het Verleden, als tegenover de Toekomst, die het Heden van onze kinde ren zai zijn. In de derde, plaats eischt de nieuwe tijd van elk van ons, en het is wellicht de zwaarste eisch ondanks de groote ramp spoed van dit oogenblik in alle deelen dei- wereld. den „toeslag tot het leven", de Lebensbeja-ung". de eerste voorwaarde bij elke geboorte van al wat leeft. Levensdurf, dat. is aanvaarding van alle zorgen, die wel licht wachten, maar beheerscht door den wil te leven. Dit wordt gevraagd. GESLAAGDE ZIJDERUPSCOCON- KWEEKERIJ TE HUIZEN. Het zijderupscoconbedrijf, bedoeld als proefbedrijf v/rn groot formaat, door de Ned. Zijdeteeltvereeniging in Huizen in gericht, werkt thans op volle capaciteit. De tegenslag van verleden jaar, toen de moerbeituin te Huizen niet voldoende blad- voedsel opleverde door de droogte, doet zich thans niet voor: de kweekery staat met flink bebladerde struiken der witte moerbei. Aangezien bovendien het thans gebruikte eitjes-materiaal, waarin kruising was toegepast, van prima kwaliteit is, kan men thans van een volledig geslaagde zij- derupscoconproef spreken, welke tevens dient om de mogelijkheid eener nationale zij de-industrie voor de toekomst te bewij- zen. De capaciteit der kweekerij is pl.m. 25.000 exemplaren per 2 dagen. Ruim 150.000 rupsen vormen de eerste teelt. on Dagelijks verorberen de rupsen pi.m. zü kg. moerbeibladvoedsel, well? bladkwan tum geleidelijk grooter wordt naarmate de verschillende groepen rupsen den Volwas sen toestand naderen. De oudste groep, thans spinrijp, zal vol gende week in de spinhutten overgaan en dan volgt over 10 dagen de eerste cocon- oogst. De met een kleine groep dieren ge houden 'voorteelt heeft reeds,een collect e cocons van flinke grootte fraai geel en hel der wit opgeleverd. Ziekte is ditmaal niet opgetreden. De kweek verliep zeer gunstig. De aan deze coconteelt verbonden tentoonstelling is tot 31 dezer open, LAND- EN TUINBOUWPRAATJE. Spruitkool. Wie uit zijn tuin peulen, tumboonen of vroege worteltjes heeft geoogst, of een hoekje vroege aardappelen heeft gerooid, kan de vrijgekomen grond nu nog heel ge schikt met spruitkool beplanten. Wie geen grond vrij heeft, doch bijv. wel een bed met stokboonen, kan desnoods ook nog een rij spruitkoolplantjes middenop het bed tusschen twee rijen stokboonen zetten, ln het laatste geval gebruikt men bij voor keur daarvoor de kleinste spruitkoolplan tjes Anders moet de spruitkool, door het betrekkelijk laat oogsten £er stokboonen, te lang in de schaduw .staan, waardoor ze spichtig en slap opgroeit. Om vaste kropjes te krijgen verlangt de spruitkool geen zwaar bemesten en vetten grond, daar dan de planten wel veel blad maken, doch weinig en zeer losse kropjes worden gevormd. Vandaar ook, dat spruit kool in den regel op zwaren kleigrond niet zoo goed gedijt als op voedzamen zand- of zavelgrond. Daar spruitkool van een luchtige vrije ruimte houdt, plant men ze liefst met m door gebouwen omsloten stadsmoestumtjes, doch liever op het open veld. Ook dan ver langt spruitkool een ruimen stand,'om zich behoorlijk te ontwikkelen moeten de plan ten minstens 70 a 80 cm van elkaar komen Overigens stelt spruitkool zeer weinjg eischen, hoewel het aanbeveling verdient den grond steeds vrij van onkruid te hou den. Af en toe schoffelen is dus wel ge- wenscht, want het onkruid groeit m den nazomer vaak sneller dan men denkt. Verder wijzen wij er nog op, dat som- -1 J~ rke" mm vereer wijzen wjj ei uue «w ----- miaen wel de verkeerde gewoonte hebben alle bladeren zoo gauw mogelijk weg te snijden, in de meening, dat men daardoor grooter spruitjes krijgt. Niets is echter min der waar, want zonder blad kan de piant haar levensfuncties niet naar behooren uit voeren en daardoor ook geen goede sprui ten vormen. Wel kan men omstreeks de tweede helft van September, althans wan neer de plant weinig neiging tot hel vor men van spruitjes vertoont, de bovenste of topbladeren wegsnijden. Daardoor wordt de groei in de hoogte iets geremd, waar door «11e opgenomen voedsel aan de spruitjes ten goede komt. welke zich dien tengevolge beter ontwikkelen. Het afge sneden blad moet men niet wegdoen, het levert nog een welkome najaarsgroente, in smaak niet ongelijk aan savoye kool. D#r spruitkool een smakelijke en ge zonde groente is. verdient de teelt m par ticuliere tuintjes alle aanbeveling, vooral daar deze koolsoort volkomen winterhard is, evenals boerekool. Derhalve moet rnen onder de tegenwoordige omstandigheden aan soortgelijke groenten alle aandacht be steden en elk openkomend plekje voor het beplanten met dergelijke gewassen benut- *~n, NIEUWE UITGAVEN. Beknopte belastinggids. Verschenen is het 5e supplement op den 5en druk van den Beknopten Belastinggids door Dr. M. J H. Smeets en J. H. Meihuizen. Uitg. L. J.' Veen's M. M.-Amsterdam. Bij de uitgeversmij N. Samson N.V. te Alphen aan den Rijn hebben drie nieuwe publicaties van het Nederlandsch Instituut voor Volkshuisvesting en stedebouw betref fende de Volkshuisvesting; ten plattelandc, Bebouwing en Behoud van Natuurruimte en een Handleiding bij de voorbereiding van Uitbreidingsplannen het licht gezien. De eerstgenoemde uitgave bevat een rap port van een commissie, die werd ingesteld door het Instituut; de tweede een rapport van een door de Commissie voor den Mo numentendag en het Instituut ingestelde commissie. De Handleiding werd samen gesteld door een commissie en dient voor de voorbereiding van uitbreidingsplannen van steden in ons land. ARBEIDSVOORWAARDEN IN HET HOTEL RESTAURANT, CAFE- EN CAFETARIA- BEDRIJF. Nieuwe regeling gaat op l October in. Het college van rijksbemiddelaars heeft een regeling van loonen cn andere arbeidsvoorwaar den vastgesteld voor werknemers in het hotel-, restaurant-, café-restaurant-, "Café- en cafetaria- bedrijf. Ter vaststelling van het loon der werknemer zullen de ondernemingen in dit bedrijf, met uitzondering van cafetaria's, In 3 klassen wor den ingedeeld. In de bijlagen*,van de regeling zijn de loonen vermeld, die voor iedere functie in iedere klasse gelden. De loonen voor het personeel in cafetaria's, die niet in loonklassen den ingedeeld, zijn in een aparte bijlage vastgesteld. Voor café-restaurant-kellners en café-këliners, die bedieningsgeld ontvangen, is bepaald, dat zij in ieder geval ook een vast loon genieten, dat hooger wordt naarmate hun we- kelijksche omzet geringer Is. Verder is voorgeschreven dat, Indien op tronc gewerkt wordt, de in rekening gebrachte be- dieningsgelden in een kas worden gestort, om op vaste tijden onder de desbetreffende werk nemers te worden verdeeld. Behalve loon in geld zullen sommige werkne mers bepaalde emolumenten, namelijk brood- kost, vollen kost of vollen kost en Inwoning ge nieten. De regeling geeft een omschrijving hier van en bepaalt, dat deze emolumenten mogen worden vervangen door een in de regeling ver meld bedrag in geld; omgekeerd mag het loon in geld met een zoodanig bedrag worden ver minderd. indien deze emolumenten worden ver schaft. aan werknemers, die volgens de bepalin gen der regeling geen recht daarop hebben. Het is den werkgever verboden, voor het in dlenstnemen of het in dienst houden van een werknemer eenige betaling aan te nemen. De normale arbeidsduur is vastgesteld op maximaal 120 uur per 2 weken. Ingeval over werk moet worden verricht, wordt hiervoor een a vergoeding betaald. i werknemers hebben recht op een weke- lijksehe onafgebroken rusttijd van ten minste 30 uui' en op kleinere dagelijksche rusttijden. Verder moeten zij wekelijks in de gelegenheid 'orden gesteld, een kerkdienst bij te wonen. De kosten van aanschaffing en onderhoud der uniformkleedïng zijn voor rekening van den werkgever, die van aanschaffing en onderhoud der beroepskleeding voor rekening van den ■erknemer. Aan werknemers, die op 1 April van eenlg Jaar ten minste 16 maanden in dienst zijn, wordt 8 dagen vacantie gegeven. Aan hen. die korter in dienst zijn, wordt voor elke maand dienst ',i dag vacantie gegeven. Over deze vacantia wordt het loon doorbetaald, vermeerderd met en vaeantietoelage. Voorts zijn bepalingen opgenomen betreffende et z.g. mastiek maken, doorbetaling van het. loon bij ziekte en bij z.g. kort verzuim, risico voor schade en betreffende leerlingen en de in voering van een leerlingBoékje. De regeling gaat in op 1 October 1942, mei uitzondering van de bepalingen betreffende het leerlingboekje, die ingaan op een nader te be palen tijdstip. Mr. P. R. BLOK. Bij besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Justitie is met ingang van' den dag van indiensttreding, niet vallen- /oor 1 October 1942, benoemd tot officier van Justitie bij de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage, mr. P. R. Blok, thans sub stituut-officier van justitie bij gemelde rechtbank. De Nederlandsche Volksdienst kent geen medelijden of barmhartigheid. HU kentj alleen volksche plicht. Uit voorraad leverbaar voor alle rich tingen van Onderwijs. Boekhandel H. DE. VRIES Jacobijnestraat 3 Ged. Oude Gracht 27—27A 2-3ü Hagenaar had flink gehamsterd Zijn voorraad met vier politie-auto's weggehaald Ten huize van den 54-jarigen J. C. van S. in dén Ouden Sc'heveningscheweg te Den Haag, heeft de politie een enorme hoeveel heid levensmiddelen en andere gehamsterde waren in beslag genomen. Het gezin van S. bestond slechts uit twee personen. Voor het weghalen der opgestapelde voor raden waren niet minder dan vier politie auto's noodig. Onder de gehamsterde goede ren bevonden zich o.m 150 blikken groenten, 80 blikken tomatenpuree, 150 blikken gecon denseerde melk, 75 blikken soep, 80 potten jam, 200 flesschen limonade, 100 flesschen diverse vruchtensappen, 50 flesschen bessen sap, 30 potten visch, 90 Kg. haver, 50 Kg. rijst, 100 pakjes pudding, voorts potten ingemaakt vleesch, blikken eendvogel, partijen suiker en peulvruchten, zakken met worst en vleesch, eenige hammen en kazen, vaatjes haring, een hoeveelheid eieren, partijtjes thee, potten- honing en pindakaas, doozen biscuits, pakken macaroni, kaas in blik, hoeveelheden vet, 140 pak lucifers, 50 Kg. zachte zeep, 60 pakken kaarsen, een partij reinigingsmiddelen, enz. MANNEN IN DIENST VAN ONS.VOLK. In het wekelijksch kwartiertje op Donder dagavond, dat van 19.0019.15 uur over den zender Hilversum 2 wordt uitgezonden, hoort -men met ingang van 20 Augustus, de uit zending van een nieuwe serie, welke den titel draagt „Mannen in dienst van ons volk". Zij wordt ingeleid door een lezing van den oppervaandrig George de Vries. Boter op bon 42 Gedurende het tijdvak van 20 tot en met 31 Augustus 1942 geeft elke der met „boter en „vet 42" gemerkte bonnen recht op het koopen van 125 gram boter. Gort, gortmout en gemengd meel Aangezien er misverstand blijkt te be staan omtrent hetgeen verkrijgbaar is op den voor gort aangey/ezen bon „algemeen 360" wordt er nogmaals met nadruk de aandacht op gevestigd, dat de genoemde bon recht geeft op het koopen van 250 gramgort, gortmout e.d. of 250 gram. gemengd meel. 03 KF 42A 42B 41, 42 42A 4 2A Artikel Aimlappelt'ii Aardappelen Beschuit Bloem 362 t.n Boter Boter Boter 3-35 3-36 Boter 4-36 Brandst. 01 t.m. 05 BV Brandst. oi, o: Brood Brood Chocolade Cigaretten Cigar ill os Eenh. zeep 335-370 Eeuli. zeep LM Gort .Jam Kaas 367 i Koffiesurr. .Maïzena Melk 41A t.m. 44A Melk 41B t.m. 44B Petroleum 01 Peulvr. 359 Rijst 4-41. 4-42 Scheerzeep U Sigaren 42A Suikerwerk Suiker Tabak Toiletzeep Vermicelli Vleesch Vleesch Waschp. Met betrekking tot het hypothecair cre- diet zijn gedurende de laatste maanden verscheidene maatregelen genomen en het lijkt ons nuttig bedoelde maatregelen en de beteekenis daarvan nader te Bezien. Ultimo Maart j.l. maakte de Secretaris- Generaal van het Departement vóór Bij zondere Economische aangelegenheden bekend, dat pandbrieven slechts mochten worden uitgegeven tegen een rente van teh minste 3A en tegen een koers van ten hoogste IOC» °/o. Deze maatregel' werd gecompleteerd door de mededeeling van de overheid, dat voor nieuwe hypotheken op gebouwde eigendommen geen lagere rente mocht worden bedongen dan 4 °/o, terwijl bij het afsluiten of verlQpgenvan hypotheken geen provisie in rekening mocht worden gebracht. In Juli d.a.v. is echter in het bovenstaande weer in zoo verre wijziging gebracht, dat de Secretaris- Generaal voornoemd de maximale uitgifte- koers voor pandbrieven heeft verhoogd van 100 °/u tot 102J4 Bovendien heeft hij thans goedgevonden, dat bij het sluiten van nieuwe en het verlengen van bestaande leeningen door de Hypotheekbanken A provisie in rekening wordt gebracht; in dien de rente bij verlenging verlaagd wordt, mag de provisiè zelfs (maximaal) 1 bedragen. Als men bedenkt, dat de baten, voortvloeiende uit de provisie, in het algemeen tusschen de 10 err 15 van de bruto-winst bedragen, zal het duidelijk zijn, dat het weer toestaan jan het m rekening brengen van afsluit- en ver lengingsprovisie door de Hypotheekbanken zal worden toegejuicht. Van een volledig herstel van den ouden toestand is echter [een Sprake, daar de provisiën, zooals uit iet bovenstaande blijkt, in ieder geval aan een maximum gebonden zijn. Persoonlijk ben ik van meening, dat de door de overheid thans vastgestelde mini ma (dus pandbriefrente 3A #/o en hypo theekrente 4 gevoeglijk verschoven hadden kunnen worden naar een lagere grens, n.L 3 °/o voor pandbrieven en 3A voor hypotheken. Welke zijn echter de mo tieven, die geleid hebben tot het vaststellen van de minima op resp. 3A en 4 ®/o. De wrn. Secretaris-Generaal van Financiën, Mr. M. M. Rost van Tonningen, '(die tevens wrn. Secretaris-Generaal van het Departe ment voor Bijzondere Economische Aange legenheden is), verklaarde hieromtrent in een onderhoud met een redacteur van- het A.N-P. dat men niet een zoodanigen diepen val van den rentevoet wenscht, dat de spaarzin van de bevolking daardoor zou worden tegengegaan. Bovendien wil men geen al te groote schommelingen in den uentevoet in het algemeen, omda'. te ver wachten is, dat bij een sterken opbloei van het bedrijfsleven na het sluiten van den vrede zich een zeer groote vraag naar kapi taal zal voordoen. Wil men in dat geval, dat de rentevoet niet te zeer stijgt, dan dient men er voor te waken, dat de rente thans niet te sterk daalt. C noemde argumenten vind ik niet sterk. Nier aan t.e nemen valt, dat de spaarzin in belangrijke mate zal afnemen, indien de minimum-rente i. p. v. op 3A */o op 3 gesteld zou worden. Dat thans veel in geld wordt gespaard, hangt samen met de om standigheid, dat de beleggingsmogelijk heden tot een minimum beperkt zijn. De hoogte van den rentevoet speelt daarbij slechts een secondairen rol. Ook de stel ling, dat een te diepe daling moet worden voorkomën met het oog op de toekomst, acht ik aanvechtbaar. Immers, wanneer men in staat is om de rente daling te leiden, dan zal men in een systeem, waarin de prijzen in het algemeen bepaald wor den volgens de beginselen van de geleide economie, stellig ook bij machte zijn de rente if t ij g i n g te beheerschen, en wel op zoodanige wijze, dat de overgang van een periode van „lage" rente naar een tijd perk van „hooge" rente, zonder al te groote schokken zal kunnen plaats vinden. De door de overheid vastgestelde minima laten een marge tusschen hypotheek- en pandbriefrente van A Het vraagstuk betreffende de economisch juiste hoogte van de rentemarge vormt evenwel een stu die op zich zelf, De Hypotheekbanken zelve stellen zich op het standpunt, dat zij eerst kunnen uitkomen bij een marge van A Door het weer toestaan van afsluit- en ver lengingsprovisie is de overheid intusschen aan de belangen van het hypotheekbedrijf eenigermate tegemoetgekomen. Als nieuwe hypothecaire leeningen worden gewoonlijk beschouwd die hypo thecaire leeningen, waarvan een nieuwe inschrijving in het hypotheekregister plaats heeft, tenzij zulks een gevolg is van de toepassing van het LiquidaUebesluit 1941. Bij verlenging van loopende hypothe ken op gebouwde eigendommen is het niet geoorloofd de rente te verlagen tot een. percentage beneden 4 of, indien de ren te reeds lager dan 4 #/o was, deze rente npg verder te verlagen. Hetzelfde geldt voor leeningen, waarvan de termijn, waarvoor zij zijn gesloten, nog niet verstreken is. Uit het bovenstaande volgt, dat continuatie tegen dezelfde rente in alle gevallen ge oorloofd is. Mochten de bij een hypothecaire leening betrokken partijen toch aan een njet het vorenstaande strijdig percentage wenschen vast te houden, dan zal de nota ris het passeeren van de desbetreffende akte wellicht niet kunnen weigeren, doch hij zal dan aan partijen mededeelen, dat de hypotheekbewaarder iedere inschrijving van een leening met een rente beneden .4 aan het Departemerrt van Financiën moet melden, met alle terzake van belang zijnde bijzonderheden. Zijn dus thans maatregelen getroffen t.a.v. een m i n i m u m-hypotheekrente, maatregelen met betrekking tot een maxi- In um-hypotheekrente waren reeds veel eerder getroffen en wel via het besluit ter voorkoming van opdrijving van hypotheek renten van 14 December 1940, waarin o.a. wordt bepaald, dat hypothecaire leeningen geen hoogere rente mogen dragen dan die, welke op 9 Mei 1940 voor de toen reeds loopende leeningen gold en in de overige gevallen geen hoogere rente dan die, welke op genoemden datum voor soortgelijke lee ningen normatief was. In overleg met de toen nog .bestaande Vereeniging van Direc teuren van Hypotheekbanken (thans om gezet in de „Vakgroep Hypotheekbanken") werd voor leeningen op courante onder panden, welke slechts voor 60 of minder belast waren, als maximum-percentage iA en voor de overige leeningen (inclu sief leeningen op onderpanden, staande -op erfpachtsgrond) 4A °/n als maximum-per centage aangenomen. Gezien in het licht van de recente ont wikkeling is aan deze maxima weinig be teekenis toe te kennen. Immers er wordt gesproken van courante onderpanden, die slechts voor 60 °/o of minder belast zijn; maar dat zijn juist de objecten, waarvoor zonder bezwaar de minimumrente, dus 4 B/o, gerekend kan worden. Voor de objec ten die voor meer dan 60 belast zijn. of die op erfpachtsgrond gebouwd zijn, zou dan in het kader van de door de over heid thans gevolgde politiek, dus uitgaande van een minimumrehte van 4 als maximumrente 4A kunnen worden aangenomen. Al naar de grootte van de be lasting en al naar den aard van het object zou de hypotheekrente zich dan kunnen bewegen tusschen 4 en 4 A In ieder ge val staat vast. dat de in begin 1941 vast gestelde maxima thans reeds als „vér- ouderd" kunnen worden aangemerkt. Het is overigens wel te beschouwen als een bewijs voor de snelle ontwikkeling op rentegebied, dat ruim 1A jaar geleden maatregelen getroffen moesten worden ten einde de geld nemers te beschermen, terwijl de nu genomen maatregelen d. e. t. de bedoeling hebben om te voorkomen, dat de geld gevers in hun belangen wor den aangetast. Overigens beteekent de vastlegging van de minimum-hypotheekrente op 4 onge twijfeld een tegenvaller voor de huis eigenaren, die er in verband met de vrjj snelle daling van den algemeenen rente voet min of meer op gerekend'hadden, dat de hypotheekrente de dalende tenden tie zou vervolgen. T.a.v. het vraagstuk van de rente van de z.g. „bevroren" posten is nog geen rege ling getroffen. Van de zijde van de huis- eigenaren-organisaties trekt men sinds jaar en dag tegèn de daarbij nog geldende hooge percentages te velde. Op het oogenblik wordt door den Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren onder de leden een en quête gehouden, waarbij de opgave ver zocht wordt van alle nog loopende lee ningen, welke een hoogere rente doen dan 4 Het resultaat van de enquête is nog niet bekend. Intusschen valt op te merken, dat er inderdaad nog tal van posten zijn. waarvoor een rente bedongen wordt (da- teerende uit de periode van sterke waarde daling van het huizenbezit), welke thans met het oog op de sinds medio 1940 op getreden waardestijging als veel te hoog kan worden beschouwd. Anderzijds dient er echter rekening mede te worden gehouden, dat een zékere rentedifferentia tie moet blijven bestaan. Een eigenaar, die, b.v, voor 50 van de waarde crediet vraagt, moet dat crediet tegen een lagere rente kunnen krijgen dan iemand, die b.v. voor 80 o/o van de waarde crediet verlangt. Een en ander neemt evenwel niet weg, dat hypotheekhouders, die nog excessief hooge renten eischen, goed doen vrijwillig tot verlaging over te gaan. daar anders te voorzien valt, dat de overheid ook t.a.v. het vraagstuk van de „bevroren' hypotheken met de rjbodige voorschriften voor den dag zal komen. Drs. D. W. VAN HOUT. DE DISTRIBUTIEBONNEN Kitni' Aard, 361» 858 369 361 43, 44 357 42A L 361 42A 42B 336-3 loeveclh. 1SA kg 22 Auj Aara. Vz kg 22 Aug, beschuit 75 gr. 22 Au;. Alg. lOOgr. 5 Sept Bot.vet 125 gr. 31 Aug, Reserve 125 gr. 12 Sep( Reserve 125 gr. 12 Sept. Reserve 125 gr. 12 Sept. 31 I1e& Apr. 22 Au:. 22 Aug, 5 Sept, 22 Aug, 22 Aug, 30 Sopt, 30 Sep", 5 Sept. 5 Sept, 5 Sep; 5 Sept 5 Sept 5 Sept 5 Sep; 22 Aug 6 Sep: 5 Sept 31 Aug 22 Aug 5 Sep: 5 Sept, 22 Aug, 15 Aug 5 Sept 22 Aug, Brood 400 Brood 5.0 gr. Versa. 100 gr. Tabak 20 st. Tabak 10'st. A.lg. l rants, Toiletz. 1 rants. Alg. 250 gr. Alg. Alg. Alg. - Alg. Melk Melk Petr.- Alg. Res. Textiel Tabak 500 gr. 100 gr. 250 gr. 100 gr. 3 A L. 1AL. 2 L. 250 gr. 250 gr. 50 gr. 5 st. ii'sn. lOOgr 1 kg. 2 5 gr. Waschpoeder AM Wascb poeder L Alg. Tabak Toiletz, Alg. 10,0: gr. Vleesch 100 gr. Vleesch 50 gr. Alg. 2 5 0 gur. Wasch poeder 250 gr. Zeeip 250 gr. 30 Sep( 3 0 Sept, De Kinderbijslagwet Medewerking van belanghebbenden dringend gewenscht De hoofdafdeeling rechtsbescherming van het Nederlandsche Arbeidsfront ves tigt er met nadruk de aandacht van de belanghebbende arbeiders op, dat de mede werking aan de uitvoering van de kinder bijslagwet in hun eigen belang dringend gewenscht is. Reeds zijn in sommige geval len de aanspraken op kinderbijslag verloren gegaan, omdat geen tijdige aanvraag werd gedaan. Op grond van artikel 82, 2e lid verjaart de rechtsvordering wegens uit- keering na verloop van vier maanden. Dit beteekent, dat bijv. een aanvraag om kin derbijslag voor de maanden Januari, Fe bruari en Maart uiterlijk in Juli aan- hanging kan worden .gemaakt. Het is reeds hierom dringend gewensch! het verzoek met gebruikmaking de- voorgeschreven formulieren op tijd le doen. Het is echter eveneens van belanf dat deze formulieren juist worden ingevul. en dat aan verzoeken van de zijde der uit- voerende organen tot aanvulling van volledig ingevulde formulieren wordt gegeven. Weigering van kinderBijslaj kan namelijk eveneens geschieden indien de arbeider geen redelijke medewerking verleent tot het verkrijgen van inlichtingen, welke voor een juiste beoordeeling van bet recht van kinderbijslag noodig zijn. Ten slotte zij de aandacht erop gevestigd, dat een toegekende uitkeering, die niet is ingevorderd binnen vier maanden na den eerstendag der betaalbaarstelling, meer wordt uitbetaald. - TOT HET BITTERE EINDE. De strijd in het Oosten tegen den aarts vijand van de beschaafde Europeesche vol keren zal door de Duitsche weermacht ei haar bondgenooten tot het bittere einde uit gevochten worden. Tot het bittere einde. Tot het bolsjewisme volkomen vernietigd Is, Alleen dan zal het mogeijlk zijn een i Europa te bouwen. Landgenoot, het zou oneervol zijn mannen aan het Oostfront alleen dezen tot het bittere einde te laten uitvechten, Maakt u gereed uw aandeel te leveren.- wijst dat ook gij pal staat voor een betere toekomst van ons land en volk. Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Ko ninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. TREKKERSKAART VEREISCHT VOOR JEUGDHERBERGEN. Het komt herhaaldelijk voor, dat persona zich bij de jeugdherbergen aanmelden voor overnachting, die niet in het bezit zijn va een geldige trekkerskaart. Meestal betreft dit jongeren, die na opgedane slechte ervaringci in kampeerboerderijen ed. een fatsoenlijke onderdak zoeken. Nogmaals moet er op gewezen worden, de herbergouders slechts toegang verleents aan leden van de N. J. H. C. Van dezen reg£- kan onder geen enkele voorwaarde afgeweka worden. Ieder, die^van plan is, van dl jeugdherbergen gebruik te maken, dient dus tijdig een trekkerskaart aan te vragen bi) de N. J. H. C., Tulpstraat, Amsterdam. De wereld in vlammen. Het is onbegrijpelijk, dat er nog steeds landgenooten zijn, die zich afvragen waar om de wereld in vuur en vlam staat. Zij zagen niet dat onze Westersche beschaving aan den rand van den afgrond gekomen was, dat kapitalistische en plutocratisch misdadigers zich gereed maakten haar aai het bolsjewisme uit te leveren. Om dat verhinderen bonden het Duitsche leger me. zijn bondgeriooten den strijd aan tegen belagers van onzen godsdienst en cultuur- Daarom staat de wereld in vlammen. Daarom grijpen ook Nederlandsche man; nen naar dê wapenen. Daarom roepen wj ook'u op uw plicht te doen, u aan te mel den bij het Vrijwilligerslegioen „Neder land" Koninginnegx-acht 22 te 's Graven- li a-ge. RADIOPROGRAMMA nrnviiivovra i, 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 7.15 Orkesten U den ochtendstond (gr.pl.). 7.45 Ochtendgymh- stiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten en program- ma-uittreksel. 8.15 Marsch en lied (gr.pl.). Voor de huisvrouw. 9.20 Ochtendrhythme (gr.PU 10.30 Concertgebouworkest (opn.). 11.00 HsdW- Vacantieschool. 11.20 Viool en piano. 11.54 Zaïji met pianobegeleiding (gr.pl.). 12.00 Ensemm- Willy Kok. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten, 13.00 Het groote Omroep orkest en solist. 14.00 Symphonisch mlddagcoa' eert (gr.pl.). 15.00 Zang met pianobegeleiding pianosoli. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Zondag van den Heidelbergsehen Catechismus, en f wijde muziek (opn.). .16.30 Gerard van Kreveiea en zijn orkest en soliste. 17.15 B.N.O.: Nieuwh zakelijke- en beursberichten. 17.30 strükorMiV 18.00 Een vraaggesprek over de tennissport iwj T. Hughan. 18.15 Een strijkorkest. 18.45 B.NA Nieuwsberichten. 18.55 B.N.O.: De wereldnw ning uit vreemde kranten. 19.05 Branden»- kwesties, causerie. 19.20 Pianovoordracht, W* Symphonie-coneert. (gr.pl.) (Vanaf 20.15 alle» voor de radio-centrales, die over een lijnverwt- ding met de studio beschikken.) 20.40 Het ZW paroni-kwartet en gramofoonmuziek. 21.40 (Gij" mofoonmuziek. 2J.40 Gramofoonmuziek. -1;1 B.N.O. Nieuwsberichten. 22.00 pianospel (gr-P-j 22.15 Musette-orkesten spelen (gr.pl.) 23.00--'* Luchtige avondklanken (gr.pl.). HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Balletmuziek mj- Symphonie-orkesten (gr.pl.). 9.10 Strljkkwarw (gr.pl.). 9.42 Orgelconcert (opn.). 10.00 Morg®| wijding, 10.15 Fragmenten uit Itallaansche Opt ra's (gr.pl.). 10.40 Voor de vrouw. 11.00» Ont® Tlmm en gramofoonmuziek. 12.00 Het Har:-"* orkest. 12.45 B.N.O.Nieuws- en zakelij)-- richten. 13.00 Tweegesprek over het leven ro den boer in de provincie Groningen. 13.15 Oi'Xc»' concert (gr pi.). 13.45 Vooröracht. 14.00 T"" Uden Masman en zijn dansorkest. 14.30 Org*-' concert. 14.00 Voor de vrouw. 15,30 Pianovoof dracht. 16.00 Otto Hendriks en zijn orkest. k-u Kinderkoor van den Ned, Omroep. 17.15 Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.30 rla, gevarieerd programma. 18.30 Reeks ,.A;' beidsdienst": Levend verleden. 18.45 Muset-' (gr.pl.). 19.00 Hier W.A. 19.15 Marschmuziek pl.) 19.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.40 B.l»ij- Wat Nederland schrijft. 19.50 Spiegel van dag. 20.00 Amusementsorkest en soliste. Als termezzo: ,Wij trekken er op uit". (Van S®-u alleen voor de radio-centrales dte over een verbinding met de studio beschikken). 21.00 Grj' mofoonmuziek. 21.15 Avondlied (gr.pl,), 21.45 N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: MmjW overzicht. 22.10 Avondwijding. 22.15—24.00 z" Hilversum I.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2