Haarlemsche Courant Volledige nederlaag der geallieerden te Diepp< Opmarsch in Kaukasus duurt voort Hernieuwde Duitsche luchtaanvallen op Zwarte-Zeehavens 287e Jaargang Nó. 195 x Abonnement p. week 8,28, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 8 cent. Advertentlën J—15 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Vttr-t Grafische Bedrijven Damlate. Wna. Hoofdredacteur! J. V. BAGDEWTN8. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Doncferclag: 20 Augustus 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat S3, Bijkantoor: Socnda- plein 37. Tel. Directie 13082. Hoofdredactie 15054, Redactie 10*00, Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Postgiro 134958. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Duitschland wint op alle fronten landing van ten minste een divisie, gesteund door luchtmacht en marineineengestort. Na gistermiddag 4 uur bevond zich geen gewapende vijand meer op de kust. Honderden dooden aan vijandelijke zijde; 1500 gevangenen Tien schepen tot zinken gebracht. 9S vliegtuigen en 28 pantserwagens vernietigd De Fransche bevolking hield zich afzydig Vijf oorlogsbodems beschadigd Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteravond in een extra- bericht bekend: Een grootsch opgezette landing van Engelsche, Amerikaansche, Canadeesche en Gaullistische troepen ter sterkte van ongeveer een divisie als eerste golf. die in de ochtenduren van heden (Woensdag) aan de Fransche Kanaalkust bij Dieppe, onder bescherming van steïke zee- en luchtstrijdkrachten en met gebruikmaking van aan land gezette pantserwagens werd uitgevoerd, is door de voor de kust- bescherming gebruikte Duitsche strijdkrachten met groote. bloedige verliezen voor den vijand ineengestort. Sedert 16 uur bevindt zich geen gewapende vijand meer op het vasteland. Dit groote succes werd bereikt zonder dat gebruik behoefde te worden gemaakt van de reserven der hoogere leiding. Naar uit de berichten van de troepen en verhooren van gevangenen blijkt heb ben de landingsoperaties zich als volgt afgespeeld: De eerste golf der landingstroepen werd Woensdagochtend op open zee van transportschepen door 300 tot 400 landingsschepen overgenomen en bereikte o'm vijf minuten over zes de kust, beschermd door 13 tot 15 kruisers, torpedojagers en sterke jachtstrijdkrachten. Daarachter stond een drijvende reserve van zes trans portschepen en drie vrachtschepen en verder Noordelijk een groep van 26 trans portvaartuigen als operatieve reserve, waarschijnlijk het gros der landingsstrijd krachten. Deze zouden in den strijd worden gebracht zoodra het de eerste lan- dingsgolf gelukt was een bruggehoofd rond de haven van Dieppe te vormen. Het is daartoe niet gekomen. Dd gelande vijand werd in gevechten van man tegen man overal vernietigd en in zee gedreven. Er zijn tot nu toe 28 pantserwagens geteld, die aan land werden gebracht ^n later vernietigd. Alle steunpunten werden door de dappere kust- bezetting gehandhaafd, meer dan 1500 gevangenen bevinden zich in Duitsche handen. Onder hen bevinden zich zestig Canadeesche officieren. De bloedige verliezen van den vijand zijn zeer hoog. Door artillerievuur werden drie torpedojagers, twee torpedobooten en twee transportschepen tot zinken gebracht. De luchtmacht schoot 83 vijandelijke vlieg tuigen neer, bracht twee speciale troepentransportschepen tot zinken eil «en motortorpedoboot en beschadigde vijf kruisers of groote torpedojagers benevens twee transportvaartuigen met zware bommen. De vijand heeft bij deze landingspoging, die slechts politieke oogmerken .diende, maar met elk militair inzicht spotte, een vernietigende nederlaag geleden. De Duitsche macht in het Westen heeft deze dilettantische onderneming" Tiaar bêhooren afgestraft. Overigens ziet zij alle andere pogingen van dezen tegenstander tegemoet met de rust en de kracht van een weermacht,"die in honderden slagen de overwin- nlngslauweren aan haar vaandels heeft gehecht. Britsche verliezen. De Britsche nieuwsdienst erkent, dat de Engelsche luchtmacht bij dc mislukte lan ding aan de Fransche kust 95 vliegtuigen heeft verloren. Volgens een bericht, dat wij gisteren vroeg in den middag ontvingen, waren toen reeds op het door de Duitsche strijdkrachten ge- tuiverde terrein verscheidene honderden ge sneuvelden gevonden. Aan de afweer van de Britsche landings operatie namen spoedig ook afdeelingen der Duitsche vloot met sucecs deel. In Dieppe. Een oorlogscorrespondent meld,t de volgen de bijzonderheden omtrent de mislukte Brit sche landing In de stelling verliep de nacht als vele «ndere. Toen evenwel veranderde tusschen nacht en dag de rust der paraatheid in de hoogste spanning. Eerste bericht ..Engelsche schepen nade ren de Fransche kust. Sterke luchtstrijd krachten escorteeren ze". En dan: „Engelsche zecstrijdkrachten beschieten Dieppe, met lan dingsvaartuigen trekken Tommies naar de kust op. krijgen aan weerszijden van Dieppe in bet vuur van het Duitsche kustgebied vasten voet op het strand, rukken langs de steile kust naar de stad op en nestelen zich in en kele huizen". Het eene bericht na het andere geeft het verloop der gevechten weer. die thans begin nen. Hevig zijn ze in den gloed van de heete Augustuszon. Ook tanks zetten de Britten aan land. Maar nog voor het middaguur is aangebroken, ligt bet grootste deel der Britsche pantserauto's kapot geschoten op het strand, is de situatie hachelijk geworden voor de gelande Britten. „Laat ze maar komen". Dat was de wensch van allen, die de wacht aan het Kanaal hiel den, toen aan den overkant op het eiland ioo veel drukte werd gemaakt over het tweede kont. Nu zijn ze er, nog geen zes uur zijn to er, en reeds bereiden zij zich voor op een terugtocht. Zij maken een nevelgordijn om bun schepen. Maar wat helpt hun dat In het vuur dèr *kgers en lichte gevechtsvliegtuigen gingen de Britsche landingsvaartuigen in vlammen OP- De transportschepen trachtten zee te kieaon. Maar ook daar duiken de lichte ge vechtsvliegtuigen op en tezamen met hun Ware broeders. DO 217 's en JU 88 's, slaan 'ij onder bescherming der jagers groote bres- ton in de kostbare tonnage der Britten. Ze brengen een snelboot tot zinken en bescha digen nog verscheidene andere oorlogssche pen. Daarna achtervolgen ze de vluchtende transportschepen en vernietigen twee ervan oveneens. Beide schepen maten 3000 ton, bei- do waren vol troepen. Na den strijd. Onmiddellijk na de volledige afdoening van de Engelsche landingspoging aan de Fransche kust hernam het leven in de atad Dieppe weer zijn gewonen gang. Reeds van zes uur af waren alle winkels weer open. Het" optreden der Fransche bevolking tijdens de gevechten, die omstreeks tien uur duurde, was onberispelijk. Haar hou ding deed van den aanvang af blijken dat zij het volste vertrouwen stelde in de Duitsche bezetting en de Engelsche actie uitsluitend beschouwde als een hinderlijke ttoring van den dagelijkschen gang van taken. Het gebied der operaties Berichten en commentaren over de ïnvasie- catastrophe van een Anglo-Amerikaansch expeditiecorps aan de Fransche kust. nemen het grootste deel in beslag van de front pagina's der Berlijnsche bladen. „Tien uren tweede front". „Invasiecata- strophe op bevel van Stalin". „Churchills invasie een tweede Duinkerken", zoo luiden de typeerende opschriften. De Völkischer Beobachter herinnert er aan. dat met den naam van Churchill in beide wereldoorlogen reeds talrijke avontuurlijke en lichtvaardige ondernemingen verbonden zijn geweest, die alle met een catastrophe geëindigd zijn. Daarbij komt nu de in enkele uren inééngestorte invasiepoging bij Dieppe. Het blad wijst erop. dat Churchill deze Anglo- Amerikaansche landingspoging heeft opgezet tegen den raad van zijn militaire deskundi gen in, alleen omdat Stalin hem de wet van het optreden heeft opgelegd. De Berliner Börsenzeitung schrijft: Daar is dus het tweede front. Tien uur lang hebben de Britten en Amerikanen om den ongedul- digen gezel in Moskou tevreden te stellen ge tracht het bestaan van het tweede front te bewijzen en het resultaat is een debacle de geheefre linie. Het blad besluit met de woorden: Onze weermacht staat gereed de Britten en Yankees er te allen tijde van op de hoogte te brengen, dat zij in Europa niets te zoeken hebben en dat op dit terrein ook de klinkendste phrase van Churchill en Roo sevelt haar effect verliest, wanneer de Duit sche kanonnen spreken. Amerikaansche reactie. Na de eerste Londensche berichten over een groote Britsche landingsactie bij Dieppe, die des ochtends in Washington werden ontvan gen, verklaarde de voorzitter van de Senaats commissie voor militaire aangelegenheden in Washington, Reynolds, naar uit Washington gemeld wordt, dat de gemeenschappelijke Amerikaansch-Canadeesch-Britsche aanval op de Fransche kust van het Kanaal zich zou ontwikkelen tot een tweede front. De gelande strijdkrachten waren hiervoor sterk genoeg en het gevechtsterrein was uiterst gunstig. Senator Pepper verklaarde „de berichten over de offensieven der geallieerden, zoowel in Europa als op de Stille Zuidzee zijn grootsch en aanmoedigend". GERINGE BEDRIJVIGHEID IN N.-AFRIKA Britsche critiek op nieuwe commandowisseling te Cdïro Gemeenschappelijk opperbevel in Midden-Oosten* Het Italiaansche weermachtbericht luidt „Aan het Egyptische front de gewone ver kenningsbedrijvigheid. Onze verkenningsaf- deelingen hebben twee officieren en eenige manschappen van een Britsch-Indische af- deeling gevangen genomen. Twee Engelsche vliegtuigen zijn neergeschoten door net luchtdoelgeschut van Tobroek en' Mersa Matroe. De aanvallen van de vliegtuigen der Spil- mogendheden op de militaire doelen van Malta werden voortgezet. Een vijandelijk vliegtuig werd bij een luchtgevecht neer geschoten. Een onzer vliegtuigen is niet te ruggekeerd. Generaals confereeren te Cairo. Te Cairo worden op het oogenblik bespre kingen gevoerd tusschen de Britsche gene raals en den Amerikaanschen generaal Mar shall, den Britschen luchtmaarschalk Ted- dar en den commandant van de Amerikaan sche luchtstrijdkrachten in Egypte, generaal Brereton. Deze besprekingen worden van Duitsche zijde in verband gebracht met het al eerder aangekondigde pian van een ge- mèenschappelijk opperbevel. Hoewel er om trent het resultaat dezer besprekingen nog niets is gepubliceerd, wordt te Berlijn ver ondersteld, dat men thans eindelijk tot de vorming van een gemeenschappelijken ge- neralen staf is overgegaan. Deze veronder stelling wordt in verband gebracht met de mededeeling uit Londen, dat aan den En- gelschen generaal Welch een taak van bij zondere beteekenis is toegedacht. De door Churchill bevolen wijziging in het opperbevel in het Midden-Oosten wordt in een deel der Londensche bladen openlijk becritiseerd. De Daily Mail spreekt haar verwondering uit, dat in het Midden-Oosten voortdurend nieuwe militaire leiders moe ten worden benoemd. Men mag zich de vraag stellen, waarom eigenlijk zoo veel commandanten in het Midden-Oosten ge bleken waren ongeschikt te zijn. Het blad der Labourpartij, de Daily Herald, trekt zich vooral het lot van Auchinleck aan en is van meening, dat de openbare meening ingelicht moet worden of Auchinleck zélf afstand heeft gedaan of ontslagen is. Het communiqué van het ministerie van oorlog deelt dienaangaande niets mede. Het blad spreekt openlijk de meening uit. dat Auchin leck wegens den tegenslag in Libyë ontsla gen is. Voorts heeft het Engelsche ministerie van oorlog bekend gemaakt, dat gen. maj. McCreary als opvolger van lt.-gen. Corbett is benoemd tot chef van den generalen staf in het Midden-Oosten. McCreary is cava lerist en 44 jaar. De tweede en laatste lijst met Zuid-Afri- kaansche verliezen bij Tobroek, die Woens dag te Pretoria is gepubliceerd, omvat 5.000 man, van wie de meerderheid als „vermist" of „vermist, waarschijnlijk krijgs gevangen" staat opgegeven. Australische kruiser tot zinken gebracht Groote Amerikaansche verliezen op de Salomonseilanden De Engelsche berichtendienst meldt uit het Geallieerde hoofdkwartier, dat vol gens een officieele mededeeling de Austra lische kruiser Canberra in den slag bij de Salomonseilanden verloren is gegaan. In een Reuterbericht wordt woordelijk ge zegd, dat ondanks de officieuse bewering var Washington, volgens welke de Amerikaan sche troepen 5.000 vierk K.M. der Salomons eilanden veroverd zouden hebben, de open bare meening aan deze en gene zijde van den Atlantischen Oceaan in geen enkel opzicht over den afloop van den slag gerust is en voor een langeren duur van den strijd wordt gevreesd dan men gewenscht acht. Kenners van de omstandigheden ter plaatse nemen aan, dat de strijd van het eene eiland naar het andere overslaat en de Amerikaansche strijdkrachten niet toereikend zijn om gerui- men tijd met succes tegenstand te bieden, vooral niet, daar hun de dringend noodige aanvoeren ontbreken. Een tweede Reuterbericht is nog duidelij ker en spreekt onverholen van de zware ver liezen. die de Amerikanen geleden hebben. In het bericht wordt tevens onthuld, dat dé Amerikaansche valschermtroepen, die bij den aanval op de Salomonseilanden hebben mee gewerkt, verliezen geleden hebben die. ver geleken met hun aantal, enorm genoemd moe ten worden. WavelVs aanwezigheid te Moskou Harriman als controleur De verrassende factor bij de besprekin gen te Moskou is volgens Duitsche politieke kringen ongetwijfeld de aanwezigheid van generaal Wavell geweest. Reuter heeft dit omschreven met de woorden: „Het is wen- schelijk geweest, dat Wavell als een der meest ervaren Britsche generaals deze con ferenties in Moskou bijwoonde, waar eenige der belangrijkste problemen in-verband met de voortzetting van den oorlog besproken zijn." Wavell is dus. naar men in Berlijn opmerkt, belast met de ondankbare taak in den passieloozen vorm van een soldaat de Sovjet-Russische toehoorders op de hoogte te brengen van de spanning in het Indische gebied en hun bij te brengen, dat de ver rassende toespitsing van de Britsch-Indische toestanden en de toestand in Egypte den Engelschen de uitvoering van hun belofte betreffende een tweede front moeilijk ie maken. Niet oninteressant noemt men verder de rol der Amerikanen in Moskou. De Ameri kaansche pers laat reeds, zoo verklaart men, duidelijk doorschemeren, dat de Ver. Sta ten zich eigenlijk op een afstand houden \an de gespreksonderwerpen tusschen Chur chill en Stalin, terwijl aan den anderen kant de officieele Amerikaansche instanties verklaren, dat Harriman op zijn minst in de rol van een controleur op de besprekingen van den Britschen premier met Stalin heeft toegezien. „DE JEUGD KLIMT IN DEN PENHOUDER". Hedenavond van 19.0519.20 uur spreekt Max Blokzijl via den zer.der Hilvers over een brandende kwestie, getiteld jeugd klimt in den penhouder". De arrestatie van Gandhi's Japansche oproep aan Br. Indië Als reden voor de arrestatie van den zoon van Mahatma Gandhi is genoemd, dat deze geen gevolg heeft gegeven aan de instructie in zijn blad niet meer dan drie kolom congresnieuws te publiceeren en over de huidige onlusten geen foto's te publiceeren en geen koppen van meer dan drie kolom. Hori, de woordvoerder van het Japansche bureau van voorlichting heeft via de radio de Indische leiders en het Indische volk opgewekt de actie vastberaden voort te zetten totdat volledige bevrijding bereikt is van de Britsche overheersching. Hij waarschuwde, dat Engeland thans wel licht zijn politiek van onderdrukking zal wijzigen en een vredelievende houding wil aannemen, doch hieraan moet het Indische volk geen gehoor geven, want op deze wijze zoun ooit het ideaal verwezenlijkt kunnen worden van „Indië voor de Indiërs". Groote opwinding in Zweden over neutraliteitsschending Optreden van Sowjetduikboot kost 33 man het leven. Het feit. dat het Zweedsche s.s. Liljevalch door een Sovjetduikboot getorpedeerd heeft in de Zweedsche pers en bij het publiek veel opwinding veroorzaakt. Alle bladen pu bliceeren het bericht onder groote koppen. Het schip is gezonken ongeveer op de plaats, waar de vorige maand de Lulea door een Sovjet duikboot tot zinken werd gebracht. De Liljevalch behoorde to een convooi van 16 schepen, dat door oorlogsschepen begeleid werd. Doordat het schip in 25 seconden zonk. konden slechts 7 opvarenden het leven red den. zoodat 33 man om het leven zijn geko men. Dat is het grootste aantal slachtoffers bij een Zweedsche scheepsramp in de Oost zee tijdens den oorlog. Svenska Dagbladet schrijft, dat de Zweed sche lucht- en vlootstrijdkrachten de vrijheid moeten hebben om dergelijke gebeurtenissen door snel optreden te voorkomen en de aan vallende duikbooten terstond van haar kant aan te vallen. De Social-Demokraten schrijft, dat de Zweedsche neutraliteit opnieuw o{ flagrante wijze is geschonden. Goederenruil V.S.-Fransch Noord Afrika hervat Blijkens de Duitsche pers is in de Veree- nigde Staten officieel meegedeeld, dat ui' Noord-Amerika drie Fransche koopvaarders naar Casablanca zijn uitgeloopen. Op deze wijze is de goederenruil tusschen de Veree- nigde Staten en Fransch Noord-Afrika, die sinds Laval aan het bewind is, was stopge zet, weer hervat. De beide koopvaarders heb ben o.m. suiker, gecondenseerde melk, thee en tabak aan boord. De Amerikaansche sulaire overheid in Marokko, Tunis er giers zal de distributie van deze goederen controleeren. Kolenwinning langs mechanischen iveg De voortdurende bemoeiingen in Duitsch land tot het vinden van een methode, waarbij langs geheel mechanischen weg kolere kunnen worden gedolven, waarmede beoogd wordt verhooging der. productie en vereenvoudiging van de werkzaamheden van den mijnwerker, hebben na de eerste in Februari 1$42 met goed succes genomen proeven verdere resul taten opgeleverd. Aan een drietal nieuwe constructies konden prijzen worden toege kend. Nieuwtje op telefoongebied in Duitschland Op het hoofdpostkantoor te Weimar zijn de eerste publieke automatische telefooncellen oor intercommunaal verkeer in gebruik «ge- lomen. Als uitvinder van deze contructie wordt Postrat Giesen genoemd, die op het centraal bureau der posterijen werkzaam is. Verklaard wordt, dat nog geen ander land ter wereld over deze praktische uitvinding be schikt. Een electrisch verlichte schaal, die een radiotoestel doet denken, geeft onge veer 50 plaatsnamen aan, welke door het toestel direct met den spreker kunnen wor den verbonden. De plaatsen worden met be hulp van een draaiknop aangegeven, waarop dan het verlangde telefoonnummer kan vol gen. De kosten van elk gesprek, .dat ten hoog ste drie minuten mag duren, worden na afloop daarvan direct achter de plaatsnamen elec trisch aangegeven. Hetzelfde geschiedt met de daarna gestorte gelden. Deze hyper moderne telefooncel kan natuurlijk tevens ior locale gesprekken worden gebruikt. Tienduizend b.r.t. De groote beteekenis, die overzeesche aanvoer voor de Engelsche voedselvoor ziening heeft, is algemeen bekend. Minder bekend is echter hoeveel gewichtston graan, suiker, vleesch enz. in een bruto-register- ton (b.r.t.), de ttandaardmaat voor scheeps- ruimte, vervoerd kan worden. Een b.r.t. is een inhoudsmaat en meet 2,83 kubieke meter. In een schip van 10.000 b.r.t. zou dus theoretisch 28.300 ku bieke meter vrachtruimte beschikbaar zijn. Maar in werkelijkheid wordt ruim een der de deel door machines, tanks enz. ingeno men, zoodat dit schip ruim 6500 x 2,83 ku bieke meter laadruimte heeft. Dit cijfer noemt men het aantal nettoregisterton (n.r.t.). Het verschil tusschen bx.t. en n.r. t. ligt dus niet in grootte, maar in bestem ming. KORT NIEUWS Een motorzeilboot, die met 25 jongens en meisjes van de Duitsche kolonie in Is- tanboel een pleiziertochtje had onderno men naar het eiland Plati op de Zee van Marmara, is tot dusver niet teruggekeerd. Aangezien stormachtig weer was opgesto ken, neemt men aan, dat de zeilboot naar de Klein-Aziatische kust is afgedreven. Naar het vaartuig wordt gezocht. Volgens mededeeling van het Amerikaan sche bureau voor de oorlogsproductie wer den in de Ver. Staten in de afgeloopen vijf maanden voor civiele doeleinden slechts 61.000 nieuwe auto's verkocht In normale tijdens bedroeg de afzet van auto's in de Ver. Staten per maand meer dan 400.000 stuks- In de ondergrondsche werken van de Oranje Nassau-Mijn III te Heerlenheide heeft zich een instorting voorgedaan, waar bij dé 21-jarige sleeper Van Rijzewijk uit Heerlen gedood werd. Uit verschillende deelen van het land ontvingen wij berichten over verdrinkings- gevallen. In Den Haag speelden drie jongens in een in aanleg zijnde vijver in het Zuider park: twee er van konden zwemmen, doch de derde de dertien-jarigt D van M. ver dronk. zonder, dat zijn vriendjes het bemerkt hadden. Een acht-jarig zoontje van de fami lie Vlerken uit Eindhoven is in de Gem. Openluchtzweminrichting aldaar bewusteloos geraakt en verdronken. Bij het baden in de Lek is het twaalfjarig zoontje van de wed. Bouter te Streefkerk in den stroom geraakt n de diepte verdwenen. In 5 dagen ruim 2500 gevangenen in den sector-Woronesj Norwich gebombardeerd Sovjet-vliegtuigen boven Pruisen Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede „In den Kaukasus hebben Duitsche en Slowaaksche troepen in onoverzichte lijk bergterrein talrijke weg- en mijn- versperringen overwonnen. Zij rukken verder naar het Zuiden op. De havens langs de kust der Zwarte Zee werden opnieuw door de luchtmacht aangevallen Daarbij werden 4 kustvaartuigen tot zin ken gebracht en een Sowjet-lorpedojager, 6 transportschepen en 8 kustvaartuigen zwaar beschadigd. In de groote bocht van den Don wer den bij de zuivering van het terrein ver strooide vijandelijke strijdkrachten ver nietigd. In het gebied van Woronesj slechts geringe plaatselijke gevechtsactie. By de zware en succesvolle afweergevechten tus schen 11 en 17 Augustus heeft de vijand 2561 gevangenen. 501 pantserwagens. 31 stukken geschut en 250 machinegeweren en granaatwerpers verloren. De bloedige verliezen der bolsjewisten, die herhaalde lijk in dichte massa's aanvielen, waren buitengewoon hoog. Ten Oosten van Wjasma en bij R z j e f, waar zich het Westfaalsche infanterieregi- ment 58 gedurende de zware gevechten bui tengewoon heeft onderscheiden, werden nieu we krachtige aanvallen van den vijand door de onvermoeide actie der Duitsche infanterie- pantserdivisies in samenwerking met de luchtmacht uiteengesjagen; daarbij werden 25 pantserwagens vernietigd. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer en aan de W o 1 c h o f ondernam de vijand vergeefsche plaatselijke aanvallen. In de Middellandsche Zee heeft een Duit sche duikboot een zeiltransportschip tot zin ken gebracht. Bij vluchten naar Noord-West-Duitschland en het bezette gebied in het Westen, over dag door Britsche vliegtuigen ondernomen, leed de burgerbevolking geringe verliezen door een aantal brisantbommen. Daarbij wer den 7 Britsche vliegtuigen neergeschoten en 8ste bij nachtelijke storingsaanvallen in het gebied van de Duitsche en de Kleler bocht. Systeemlooze storingsvluchten, Dins dagnacht door een aantal Sowjetvliegtuigen ondernomen, veroorzaakten luchtalarm in Oost- en West-Pruisen. Ook hier ontstonden door' eenige bommen geringe verliezen onder de burgerbevolking en lichte schade aan ge bouwen. De vijand verloor twee vliegtuigen. De luchtmacht heeft, nadat overdag lichte Duitsphe gevechtsvliegtuigen militaire doelen aan de Engelsche Zuidkust hadden aange vallen, Dinsdagnacht installaties der oorlogs economie in de stad Norwich gebombardeerd. Er braken langdurige branden uit. In het Kanaal hebben in den nacht van 17 op 18 Augustus talrijke Britsche torpedo booten en snelle kanonneerbooten herhaal delijk een door patrouillevaartuigen beveiligd Duitsch convooi zonder resultaat aangevallen In den loop van het zeegevecht, dat voor een deel op een afstand van 150 meter werd ge voerd, werden twee vijandelijke booten ver nield. Bovendien kunnen twee zwaar bescha digde Britsche booten verloren geacht wor den. Het convooi bereikte zonder schade zijn haven van bestemming." Van Taganrog naar Maikop. Voor vertegenwoordigers van de buiten- landsche pers heeft kolonel dr. Kühn, dc commandant van een regiment pantser artillerie, dat aan den opmarsch naar Maikop heeft deelgenomen, een en ander over het verloop van den strijd verteld. Het regiment is, nadat op 18 Juli het sein tot den opmarsch was gegeven, van Taganrog in niet te stuiten tempo en zonder een oogen blik rust naar Maikop opgerukt, waarbij be langrijke steden als Rostof en Armawir wer den overwonnen. Kolonel Kühn schilderde de enorme moeilijkheden die de tanks had den te overwinnen, niet alleen de mijnen velden en tankvallen, doch ook de groote hitte, die de temperatuur van het koelwater der pantserwagens tot 120 graden deed stijgen het op sommige plaatsen vier meter hoog onkruid, waarin de pantserwagens geheel verzonken. Desondanks is in opgelooflijk korten tijd 830 Km. al strijdend afgelegd. Het adembenemende tempo vereischte de uiterste krachtsinspanning, doch toen men eenmaal Maikop, het doel voor oogen had, was men ondanks de buitengewone vermoeidheid ge reed en werd de stad in weerwil van den krachtigen tegenstand stormenderhand ver overd. In de stad zelf is. naar kolonel Kühn ver klaarde, niets verwoest; de tot de Volks kozakken behoorende bevolking, die onder het bolsjewistische regime van een zware ter reur te lijden bleek te hebben gehad, be reidde den Duitschen troepen een hartelijke ontvangst. De bondgenooten. Naar het opperbevel van de weermacht mededeelt, hebben Italiaansche troepen in het Noordelijke deel van de bocht van den Don "1 Augustus verscheidene pogingen van den vijand om den Don over te trekken ver ijdeld. De Italiaansche artillerie vernietigde hierbij zeven geheel bezette vijandelijke vaar tuigen. De bolsjewieken leden aanzienlijke verliezen. Talrijke opslagplaatsen van benzine werden door de artillerie-tot ontploffing ge bracht. Naar het Hongaarsche telegraafagentschap meldt, duren de gevechten in den sector der vlakke steppegebied, dat zich zoo bij uitstek voor operaties met het pantserwapen leerrt. Sedert het begin van het offensief heeft de opmarsch zich in een ongekend snel tempo voltrokken en het is begrijpelijk, dat hierbij menschen en materiaal buitengewoon hooge eischen zijn gesteld. Op het gebied van de ra vitailleering moeten dus enorme prestaties wprden verricht. Dit wordt duidelijk, als men bedenkt, dat de operaties zich afspelen in een gebied, dat bijna zoo groot is als het oude Duitschland van Versailles Het is duidelijk, dat de te verwachten ope raties van de grootste beteekenis zijn voor den geheelen afloop van den oorlog. Een der belangrijkste gebieden van de Sovjet-Unie is in het geding. Aangenomen kan dan ook wor den, dat de Duitsche legerleiding met de grootste zorg haar voorbereidingen zal tref fen om tot een beslissenden stoot uit te kun nen halen. Tot offensieve operaties zijn de bolsjewis ten in het Zuiden niet meer in staat. Trou wens ook in de andere deelen van het front, met uitzondering van het gebied van Rzjew, zijn zij in het defensief. Zij het ook, dat zij van tijd tot tijd plaatselijke ontlastingsaan- vallen ondernemen. Kenmerkend is hierbij steeds het groote aantal pantserwagens, dat zij in den strijd werpen. Uit het feit, dat de bolsjewisten niet alleen bij het begin van den oorlog over een geweldig aantal pantserwa gens beschikten, doch ook thans nog steeds groote massa's dezer strijdwagens in den strijd kunnen werpen, blijkt, dat hun oorlogs industrie geheel op de vervaardiging van dit wapen, dat een uitgesproken offensief karak ter draagt, is ingericht. In dit verband zij nog vermeld, dat zich onder het materiaal der bolsjewisten vrijwel geen pantserwagens van Engelscb of Amerikaansch maaksel bevinden, hetgeen wel mag worden gezien als een ge volg van de doeltreffende blokkade van de zeewegen naar de Sovjet-Unie. Wijziging in dienstregeling der Spoorwegen. Een aantal treinen vervalt. In de bestaande dienstregeling der Ne- derlandsche Spoorwegen worden ingaan de 24 Augustus as. verschillende ingrij pende wijzigingen gebracht, die niet door middel van wijzigingsbladen ter kennis van de reizigers gebracht kunnen worden. Een aantal treinen vervalt. Andere wor den vervroegd af later gesteld. Dit betee- kent, dat het nieuwe spoorboekje geldig van 24 Augustus af, in belangrijke mate afwijkt van het thans geldende. Ter voor koming van teleurstelling zal men een nieuw spoorboekje dienen aan te schaffen. Het nieuwe boekje zal van 22. zoo mogelijk reeds van 21 Augustus af, verkrijgbaar zijn. HET „TWEEDE FliOlNT"- AVONTEER. Bs. Gistermorgen kon men in menig ,echt Nederlandsch" oog een schittering zien. Eindelijk dan naderde „het groote moment. De bijlen werden nog eens nage keken, evenals depapiertouwen. want hennep is niet meer verkrijgbaar en er znn tegenwoordig zoo veel candidaten, dat je de oplossing maar in een vervangingsmiddel zoeken moet. Stalin had in zijn ultimatum een uiterlvi- ken termijn bepaald, waarbinnen het twee de front er zijn moestof! En Churchill heeft zich, zij het met loome voeten, bh de zen eisch moeten neerleggen. Men vraagt zich af, welke dreiging Stalin achter het ul timatum heeft weten te zetten, om Churchill tot zijn wanhoopsdaad te brengen. Er is heusch geen fantasie voor noodig om aan te nemen, dat het andere uiterste van Stalins dreigement zou kunnen zijn: of ik capituleer! Men voelt dat Engeland in staat is tegenover dit dreigement de dolste avonturen te onder nemen. Immers, wanneer de Duitsche lucht macht aan het Oostfront de handen vrii krijgen zou, dan bestond er gelegenheid om op alle luchtovervallen wraak te nemen. Dan zou hun de moedwillige vernieling van kui tuurobjecten en de misdadige bommenwer- perijop burgerwoonhuizen dubbel en dwars betaala worden gezet en niemand weet betër dan Churchill hoe hoog de nota. die daaromtrent vroeg of laat gepresenteerd moet worden, wel loopen zal! Engeland be grijpt. dat het begin van het einde een aanvang genomen heeft op hetzelfde oogen blik dat Stalin het opgeven moet. Men zou nu mogen verwachten, dat de* Britten, gezien dit groote belang, te voor schijn komen met een actie, die militair verantwoord is, maar neen, geen sprake van. Churchill volstaat met een dilettantis tische landingsactie, waarbij duizenden voor niet meer dan een politiek avontuur het leven moeten laten. Tien uur „tweede front", als dat alles is. waartoe de geal lieerden in staat zijn, dan is de practische beteekenis geen andere dan dat Rusland verloren gegeven werd. Stalin weet waar hij aan toe is en zal zijn dreigement, zijn „of!" kunnen uitvoeren; indien het niet door Duitschland ten uitvoer gelegd wordt. In deze bange uren voor Engeland heeft dit land nog eens ten overvloede getoond, dat het zich zelf gebleven is. Canadeezen, Amerikanen en De Gaullisten vormden het belangrijkste deel van de landingstroepen. Er waren ook Engelschen bij. uiteraard, Hongaarsche troepen aan het Oostelijk front maar Duitschland kan er zich weer niet over met onverminderde hevigheid voort. Hoewel de activiteit der Sowjetluchtmacht merkbaar afneemt, volgen aanvallen en tegenaanvallen elkaar nog steeds snel op. In weerwil van de geweldige troepenmacht, die de bolsjewisten in den strijd werpen, is het hun niet gelukt hun doorbraakplan te verwezenlijken De opmarsch in den Kaukasus. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De gevechten in het Zuidelijke deel van het Oostelijke front zijn in een zoodanig stadium gekomen, dat de Duitsche legerleiding niet door het doen van gepreciseerde mededeelin- gen omtrent het verloop der operaties den tegenstander waardevolle gegeven* wil ver strekken. De lange reeks van ovefwinnings- berichten van dit deel van het front heeft met de verovering van Maikop een voorloopig einde gevonden, doch het zou verkeerd zijn. hieruit de conclusie te trekken, dat de op marsch door versterkten tegenstand tot staan is gebracht. De strijd heeft zich steeds meer naar het Zuiden verplaatst, waar de Kaukasus een natuurlijke hindernis op den weg der opruk kende troepen vormt, hetgeen met zijn voor de bolsjewisten zooveel gunstiger verdedi gingskansen den opmarsch noodzakelijk moet vertragen. Hierbij komt, dat de strijd met het bereiken van het bergachtig terrein een ge heel ander karakter aanneemt en met andere middelen gevoerd moet worden dan in het verheugen, dat de Britten zelf eens hun krachten tegenover de Duitsche soldaten be proefd hebben. Dit avontuur van het „tweede front" is dus afgeloopen. Niemand weet of dit het eenige en het laatste zal ziin. want de termijn van Stalin is nog niet voorbij en Churchill blijkt er de man wel naar om ook daérna nog een kansje te wagen, zelfs al is hij bij voorbaat zeker van ziin verlies. Het perspectief is wel uiterst bekrompen. De geallieerden staan machteloos tegenover de Duitsche Weermacht en wenden nog wanhopige pogingen aan om den reeds ver loren oorlog nog zoo lang mogelijk te rek ken. wat hun bezielt begrijpt niemand, want van een keeren der kansen kan reeds sedert lang geen sprake meer zijn. Rusland weet waar het met zijn partners aan'toe is. Een goed verstaander heeft maar een half woord noodig en dit „tweede fronf'-avontuur was een zeer duidelijk uitgesproken woord. Ook in ons land zijn er velen, die het zich voor gezegd kunnen houden. Zij hebben Engeland geïdealiseerd en zien den toestand lederen dag weer in rood-rose kleur met gouden randje. Dit „tweede frontavontuur" moet hun duidelijk maken, dat de werke lijkheid zoo diepzwart is als de maanlooze nacht en dat het hoog noodig tijd wordt, dat zij uit hun dag- en wenschdroomen ont waken, ten einde er voor ons land nog van te maken wat er van te maken is.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1