Haarlemsche Courant Na Dieppe: verdediging heeft de proef doorstaan Weer een groot distributieproces. 287e Jaargang No. 196 x x Abonnement p. week #>2«, p. maand MS. P- kwartaal 3.43, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. AdvertentlCn JIJ W-ni. ƒ3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. tfennemer (dille 3—li m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m tllt(.t Grafische Bedrijven Dam!ate. Vrijdag 21 Augustus 1942 Nieuwsblad voor Noord-Holland Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat »3> Bijkantoor: Soenda- plein 37. Tel. Directie ism Hoofdredactie 150S4. Redactie lteot. Administratie 14724. tUïi. Soendapleln 12230. Post(lro 134SM. Directie PB. A. MEES - P. W. PEEREBOOM. Wnd. Hoofdredacteur! 3. V. 8AUDEWVXS. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- Voor uitvoering van grootscheepsch invasieplan gebruikte de vijand nevelgordijn. Vijf landings pogingen;, waarvan twee slaagden. In totaal 18 vijandelijke schepen vernietigd. Duitsche ver liezen slechts 400 man aan dooden en gewonden Bommen op Portsmouth 4- Duitsch weermachtb^richt Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt jnede Zooals in een extra bericht medege deeld, is Woensdag een landing van Engclsche, Amerikaansehe, Canadeesche en Gaullistische troepen over een breedte van 25 kilometer tegen de Fransche kanaalkust bij Dieppe, uitgevoerd onder bescherming van sterke vloot- en lucht strijdkrachten en met steun van pantser wagens, doorl de bij de kustbescherming ingedeelde Duitsche strijdkrachten met zware, bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen. Zonder dat het noodig was, reserves van het hoogere commando te requireeren, werden de op 300 tot 400 lan dingsbooten aan land gebrachte vijande lijke troepen in een strijd van dichtbij vernietigd of in zee geworpen. Alle aan land gebrachte pantserwagens, ten getale van 28. werden vernietigd. Tot dusverre zijn 1500 gevangenen, onder wie 60 Canadeesche officieren, geteld. De vijand verloor talrijke dooderf. terwijl de Duitsche verliezen aan dooden en ge wonden slechts 400 bedragen. Alle steunpunten, batterijstellingen en radiostations aan de kust werden door de bezetting behouden. Het gros der vijande lijke strijdkrachten, dat op zee op 35 transportschepen, beschermd door talrijke kruisers, torpedojagers en bewakings- vaartuigen, gereed gehouden werd ter voortzetting van de landing, moest onver richter zake, maar na sterke verliezen te hebben geleden door artillerievuur en luchtaanvallen, in zijn havens van vertrek terugkeeren en werd tot de ontscheping toe voortdurend door de luchtmacht achtervolgd. De vijandelijke transportvloot verloor door «tillerievuur 3 torpedojagers, 2 torpedo booten en 2 transportschepen. De luchtmacht bracht 1 torpedojager, 1 motortorpedoboot, 1 bewakiirgsvaartuig en 5 transportschepen met een gezamcnlijken inhoud van 13.000 ton, waaronder 2 speciale vaartuigen, tot zinken. Zij beschadigde 4 kruisers, 4 torpedojagers, 4 motortorpedobooten, 1 sleepboot, 1 stormlan- dingsboot en 5 transportschepen met een ge- umcnljjken inhoud van 15.000 ton. Bij het bombardement op de vluchtende Britsche zee- itrjjdkrachlen werden kaden en docks in de haven van Portsmouth alsmede andere voor de oorlogvoering belangrijke doelen aan de Zuidkust en Engeland zwaar beschadigd. Hierbij verfoor de Duitsche luchtmacht 18 vliegtuigen. Een deel der bemanningen werd gered. In luchtgevechten schoten Duitsche jagers en luchtdoelartillerie 112 vijandelijke vliegtuigen neer; 17 Duitsche jachtvliegtuigen gingen' verloren. Eenige vliegtuigbestuurders, die op zee in nood verkeerden, werden gered. In den nacht van 18 op 19 Aug. ontmoetten de vijandelijke landingsstrijdkrachten bij ver rassing lichte Duitsche zeestrijdkrachten. Deze brachten terstond een geheel met troe pen bezette landingsboot en twee groote snelle ianonneerbooten tot zinken Zij beschadigden bovendien een flottieljeleider en verscheidene motortorpedobooten door beschieting met ar tillerie. Vier vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Een eigen duikbootjager is daarbij gezonken. Overigens zijn aan Duitsche zijde geen verliezen geleden. Alle formaties der Duitsche weermacht die aan den afweer der vijandelijke landing hebben deelgenomen, hebben zich voortreffelijk gedragen. In den Kaukasus wonnen de aanvals- eperaties opnieuw aan terrein De luchtmacht bracht aan de kust van de Zwarte Zee drie .transportschepen tot zinken. Tusschcn Wolga en Don werd ten Zuiden van Stalingrad in felle gevechten een linds geruimen tjjd zwaar versterkte stellin- pngrocp van den vjjand stormenderhand ge nomen. Dc vijand verloor hierbij op 18 en 19 Augustus 3301 gevangenen. 52 pantserwagens, X stukken geschut, 90 machinegeweren cn iranaatwerpers alsmede 66 vlammenwerpers- De luchtmacht bestookte spoorweg complexen en verkeersmiddelen in het achtcrwaartsche gebied van den vijand. Bij een eigen aanvalsonderneming in het gebied ten Noorden» van Orel werden sinds 11 Aug .14.000 gevangenen gemaakt en 400 pantserwagens en 200 stukken ge schut vernietigd of buitgemaakt, s Ten Oosten van Wjasma en bij R zj e f mislukten ook Woensdag aanvallen van den vijand als gevolg van het taaie verzet der Duitsche troepen. In den Noordelijken sector van het front werden verscheidene vijande lijke aanvallen ten dcole in tegenaanvallen afgeslagen. Dc vijand verloor Woensdag bo vendien in het Oosten 104 vliegtuigen. Bijzonderheden over Dieppe. Omtrent de vernietiging der Britsche lan dingstroepen bij Dieppe deelt, het opperbevel aog het volgende mede In de ochtendschemering van 19 Augustus bemerkten dc Duitsche posten aan do Kanaal- kust bij Dieppe, dat op zee een Duitsch con- vooi met den vijand in gevechtscontact ge raakt was. Dit niet ongewone beeld kreeg bij het aanbreken van den dag een bijzonder kenmerk, doordat een verrassend groote hoe veelheid Britsche vliegtuigen in schcervlucht naar de kust vlogen en Dieppe alsmede het terrein aan weerskanten van de stad met bommen aanvielen. Terwijl de gealarmeerde Duitsche troepen hun stellingen bij de ka nonnen en in de loopgraven bezetten, sloegen van zee uit de granaten der Britsche kruisers 'n torpedojagers op stad en strand. Onder bescherming van een nevelgordijn doken op ree vlak voor de haven stormbooteo en tal rijke landingsvaartuigen "van den vijand op. die terstond door de Duitsche artillerie onder vuur genomen werden De Engelschcn slaagden er in de kust met infanterie en pantserwagens tc be reiken. Op vijf plaatsen in Diedpc zelf. alsmede ten Oosten en ten Westen van de stad had de vijand geprobeerd tc landen, doch slechts op twee plaatsen kon hii vasteq voet krijgen. Toen de vijandelijke Pantserwagens tevergeefs de stad pro beerden binnen te dringen, schoot een Zware stellingen bij Stalingrad genomen. 3301 gevangenen Duitsch pantserafweerkanon alleen vier van de 28 in totaal vernietigde Britsche pantserwagens kapot. Er ontwikkelde zich een verbitterde strijd om een Duitsche batterijstelling. Ondanks de plaatselijke overmacht van den vijand weken de kanonniers niet van hun plaats De aan vallende Canaaeezen werden tenslotte over weldigd en met behulp van de Duitsche in fanterie in de pan gehakt. De tegenaanval en de plaatselijke Duitsche strijdkrachten leidde tot een volledig succes. De Duitsche infante risten drongen tot de kust door en braken het verzet van den vijand nog voor dat de gealarmeerde reserves in den strijd konden ingrijpen." Alles wat van de Britten en hun vreemde hulptroepen niet gevallen of gevangen ge nomen was, nam overhaast de vlucht op de overgebleven landingsvaartuigen. Strand en zee zijn tot op grooten afstand bedekt met brandende vaartuigen, drijvende planken en uniformen, resten van booten, reddingsgor dels, gasmaskers en andere uitrustingsstukken Voor de draadversperringen, waar de Brit ten niet doorheen konden komen, staan in lange rjjen de zware machinegeweren vai den vüand, alsmede andere wapenen en mu nitie. De Duitsche beschermingswal aan de kust van den Atlantischcn Oceaan heeft zijn proef goed doorstaan. -f Wat de bedoeling De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft Inzake de bedoelingen van den vij and bij de uitvoering der invasiepoging in het gebied van Dieppe is sinds Woensdag avond te Ber'.ijn een volledig overzicht be schikbaar. De volgende ondubbelzinnige bewijzen sta ven de opvatting, dat bij Dieppe sprake was van een lang te voren voorbereide Brltsch- Amerikaansche invasicpoging. Ie. Voor deze actie was door de Britsche en Amerikaansehe leiding een geheel leger op de been gebracht, dat de invasie in drie golven moest uitvoeren. 2o. Het optreden van zeer aanzienlijke ötrijdk. achten van de marine en van de luchtmacht. 3. De op de gevangen genomen officieren bevonden bevelen en het buitgemaakte kaart materiaal. dat niet alleen de fotografische schetsen van het gebied van Dieppe omvat, De Britsche verliezen bij Dieppe Afdeeüngen gevechtsvliegers van de Duitsche luchtmacht hebben bfj de afweer van de Britsche landingsoperatie een Brit- schen torpedojager, een bewakingsvaar tuig en 5 koopvaarders met een gezamcn lijken inhoud van 13000 ton tot zinken gebracht. Door luchtaanvallen en afweer geschut werden 4 kruisers, 4 torpedojagers. 4 motortorpedoboten, een sleepboot en verscheidene landingsboolen. alsmede 4 tiansportschepen met een gezame*iHjken inhoud van 15.500 ton zwaar beschadigd. Bü den afweer hebben afdcelingcn Duitsche jagers en afweergeschut volgens de tot dusverre ontvangen berichten 112 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Zeven tien Duitsche jagers gingen verloren. Na de mislukte landingspoging, aldus meldt het opperbevel der weermacht, werden de Britsche vlootstrijdkrachten door afdeelingen Duitsche gevechtsvlie gers achtervolgd. Daarbij werden de kaden en havenwerken van Portsmouth en an dere voor den oorlog belangrijke doelen aan de Zuidkust van Engeland gebom bardeerd en zwaar beschadigd. Van deze uitgebreide- aanvalsoperaties keerden 19 vliegtuigen niet terug. Van militaire zijde verneemt het D.N.B. De Engelschen konden bjj hun mislukte landingspoging 30 pantserwagens aan land brengen, waaronder ook Amerikaansehe. Het extra bericht van Woensdag meldde, dat 28 pajjlscrwagcns buiten gevecht wa ren gesteld. Uit deze cijfers blijken de zware ver liezen. die de Engelschcn aan het kostbare pantsermateriaal hebben geleden. Boven dien toont dc vernietiging van 28 pant ser» agens aan. dat de landingsactie geens zins een verrassing voof het Duitsche commando betcckcnde. Dc Duitsche af weer was elk oogenblik intact. Dc Brit sche onderneming moest daardoor in korten tijd ineenstorten. Britsche verrassingsactie in N. Afrika mislukt. 15 vliegtuigen vernietigd. Het Italiaansche weermachtbericht luidt: „In den Noordelijken sector van het Egyptische front trachtte de vijand een verrassingsmanoeuvre uit te voeren, die echter onmiddellijk verijdeld werd: Met achterlating van eenige dooden moest de vijand zich terugtrekken. Bij levendige luchtgevechten werden 8 Britsche vliegtuigen door Italiaansche en Duitsche jagers neergeschoten. Een onzer .vliegtuigen is niet op zijn basis terug gekeerd. Het eiland Malta is herhaaldelijk door bommenwerpers der Spilmogëndheden aangevallen. Duitsche jagers hebben bij luchtgevechten een Beaufighter en 6 Spit fires neergeschoten". doch -ook het geheele Noord-Fransche kust gebied met inbegrip van Parijs. In den Groot-Duitschen generalen staf schudt men het hoofd over het dilettan- v tisme van het plan en óver de uitvoering van de vijandelijke actie. Rubberzolen en zwartgemaakte gezichten, die ook hierbij weer gebruikt werden, worden te Berlijn gekenmerkt als de gebruikelijke requi- sieten van Britsche invasiepogingen. In kringen van militaire deskundigen ge looft men niet, dat een der verantwoordelijke militairen van de tegenpartij deze onder neming gesanctioneerd kan hebben, doch meent men dat hier veeleer sprake is van een actie geboren uit den nood van den poli- tieken toestand. In ieder geval is het resultaat voor de Londensche en Washingtonsche mili-; tairen zoo verpletterend, dat het niet zonder, gevolgen zal blijven. In kringen van militaire deskundigen werd Donderdag vernomen, dat reeds een uur na het begin van de invasiepoging de actie van den vijand als volkomen mislukt beschouwd kon worden. De vijand is qok tot dit inzicht gekomen, want reeds na zeven uur in den ochtend zijn Britsche oorlogsschepen, heftig om zich heen vurend, opgestoomd tot vlak bij den sector van de kust. waar de invasie poging had plaats gevonden, om in ieder go al nog de resten van de eerste invasiedivisie aan boord te nemen en te redden. Deze manoeuvre is echter niet gelukt. Het opmerkelijkste is echter, dat de Duitsche kust wacht zonder eenige versterking de vijande lijke invasiedivisie heeft vernietigd. Ondanks zwoele warmte vorderingen in den Kaukasus De luchtmacht langs de Zuferte Zee in actie Omtrent de gevechten in den Kaukasus deelt het opperbevel het volgende mede: Het zwoele weer en de onophoudelijke gevechten, die noodig waren om de talrijke wegversperringen en mijnvelden uit den w;eg te ruimen, eischten van" de Duitsche troepen de grpotste inspanning. Des te meer respect moet men hebben voor hun resultaten, want zij slaagden er in verder door -te dringen in het bergland en den vijand te verdrijven uit verscheidene taai verdedigde plaatsen en steunpunten. Duik bommenwerpers en torpedovliegtuigen on dersteunden den opmarsch der Duitsche troepen in den Westelijken Kaukasus. Een groot aantal voor vertrek gereedstaande spoorwagens werd door bom treffers en be schieting met boordwapens vernield of zwaar beschadigd. In de wateren van Toeapse werden twee kustvaartuigen tot zinken gebracht en werd een vijandelijke torpedojager door bomtreffers zwaar beschadigd. In de baai van Temrjuk beschadigden de bombarde mentsvliegtuigen zes koopvaardijschepen en acht kustvaartuigen. In het gebied van Stalingrad ondernamen sterke formaties van de luchtmacht hevige aanvallen op bolsjewistische strijdkrachten. Bij de zui veringsactie in de groote bocht van den Don kwamen de Duitsche formaties infan terie in contact met een vijandelijke afdee- ling, die zich genesteld had in de spelon ken van het onherbergzame bergland. Zij werd evenwel door ae Duitsche troepen ontdekt en volkomen vernietigd. De van Stalingrad naar het Noorden loopende spoorlijn werd herhaalde malen zwaar be schadigd. De strijd bij Orel. Bij geslaagde operaties in het gebied ten Noorden van Orel hebben Duitsche troepen sedert 1 Augustus 4000 gevangenen ge maakt en 400 Sowjetpantserwagens cn stukken geschut vernield of buitgemaakt. Tusschen, Wolga en Don, is. Zuidelijk van Stalingrad, na harde gevechten een .sterke vijandelijke stelling genomen en een groep bolsjewistische strijdkrachten vernietigd. Op 18 en 19 Augustus verloren de bolsje wisten daarbij 5300 man aan gevangenen. 52 pantserwagens en 56 stukken geschut. Het 27ste legercorps van Tsjoenking geheel vernietigd Volgens een bericht van het Japansche persbureau Domei uit Tajoean is aan de grens tusschen de provincies Sjansi en Ho- han in het Zuiden van de bergketen van Taihang. het 27ste Tsjoenkineesche leger corps volkomen vernietigd. De groote wa.- penvoorraden vielen daarbij den JapaA- De Zweedsche marine en onbekende duikbooten Naar het Zwe^sche blad Aftonbiadet schrijft, zou het de Zweedsche marine reeds drie maal gelukt zijn. bij de afweer van in de Zweedsche territoriale wateren doorgedrongen onbekende duikbooten, een dergelijke duikboot tot zinken te brengen. Als bewijs voor deze bewering voert Af tonbiadet aan. dat zoowel na ae tprpedee- ring van de Zweedsche ertsboot Lulea als den daarop volgenden dag en in de tweede helft van Juli aan de Zweedsche Oostkust door Zweedsche oorlogsschepen een duik boot was waargenomen, die met diepte bommen werd aangevallen. Telkens was de zee na den aanvaj op die plaats met olie vlekken bedekt en stegen luchtbellen om hoog. Afschaffing van broodkaarten in Turkije Met uitzondering van de groote steden van hët land. n.l. Istanboel, Ankara en Iz mir, worden de broodkaarten in Turkije af geschaft. (E.P.) Engeland's vliegkampschepen Overzicht van verliezen en nieuwbouw De ondergang van de Eagle en de bescha diging van twee an'dere vliegkampschepen in de Middèllandsche Zee beteekenen een [evoelifee slag voor Engeland. Thans heeft Jit land-reeds vijf van deze schepen, die in den huidigen zeeoorlog een belangrijke rol spelen, verloren. Dit verlies kon slechts worden gecompenseerd door het feit. dat geleidelijk de schepen, die bij het uitbreken van den oorlog in aanbouw waren in dienst worden gesteld. Over tijdens den oorlog op stapel gezette schepen is uiteraard niets bekend. De Engelsche vloot begon den oorlog met zeven vliegkampschepen. Dit waren de Ark Royal. Hermes. Eagle. Argus. Furious. Cou rageous en Glorious. Zes schepen van de Illustrious-klasse (23.000 ton. 31 mijl en 72 vliegtuigen) stonden op stapel, n.l. de Il lustrious. Victorious. Indomitable. Formi dable. Indefatigable' en Implacable. Reeds in September 1939 werd de Courageous door een duikboot in de Noordzee tot zinken ge bracht. In 1940 volgden de Glorious door geschutvuur van de Duitsche slagkruisers in de Noordelijke IJszee en de Ark Royal wederom dpor een duikboot in de Middèl landsche Zee. Dit «jaar werden ten slotte de Hermes door Japansche vliegtuigen bij Cey lon en de Eagle door een duikboot in de Middellandsche Zee naar den bodem der zee gejaagd. Van de zeven vliegkampschepen. waar mede Engeland den oorlog begon, zijn er thans dus nog twee. n.l. de Argus en Fu- jrious, over. Intusschen waren echter tegen het einde van 1941 vier van de zes schepen, die in 1939 op stapel stonden, in gebruik ge nomen; slecht»-de Implacable en Indefatig able waren nog niet gerped. Herhaalde malen zijn vliegkampschepen ook door zware beschadigingen voor gerui men tijd buiten dienst gesteld. Het vorige jaar was dit het geval met de Illustrious en de Formidable. In den recenten slag in de Middellandsche Zee keerden een schip van de Illustrious-kfasse en de Furious zwaaf beschadigd naar Gibraltar terftg. KORT NIEUWS Door de Fransche autoriteiten zijn maatregelen getroffen tot het sloopen van een groot aantal oude auto's. In totaal zul len meer dan 75.0Ö0 wagens voor den sloop worden bestemd, waarvan reeds 30.000 vrachtauto's zijn gesloopt. (E.P.) Naar de Giornale d'Ralia meldt, heeft er in het gebied van Santa Maria in Colum bia en in dat van'Orihuega een hevige wer velstorm gewoed, welke verscheidene slachtoffers heeft geëischt. Er werd aan zienlijke schade aan gebouwen aangericht. Een aanplanting van 700.000 boomen werd volkomen verwoest. Ook in het gebied van San Pedro In Paraguay heeft een hevige wervelstorm gewoed. Een felle orkaan heeft Barcelona ge teisterd. De laaggelegen wijken der stad werden overstroomd en in sommige straten steeg het water tot een hoogte van een meter, tengevolge waarvan aanzienlijke schade aan de huizen en in de winkels is aangericht. Het verkeer stond stil. Talrijke huizen moesten ontruimd worden. Er vie len geen slachtoffers. Bij den landbouwer H. Maas op het Zand te Bakel staat een jonge pereboom in dit seizoen voor de derde maal in bloei, terwijl hij nog jonge vruchten draagt, zoo wel van den eersten, als van den tweeden bloei. Ten nadeelê van de landbouwers van Vlokhoven en de Brouwer te Eindhoven werd op hun akkers resp. 400 en 500 kg rogge gestolen, door van de te. velde taande garven de koppen af te snijden Een boerderij in de Havikerwaard. be- hoorende tot het landgoed Middachten en bewoond door W. Hartman, is na bliksem inslag door brand vernield. Woensdagavond is te Ulestraten (L.), de landbouwer E.. toen hij op he^ veld erkzaamheden verrichtte, door den blik sem getroffen en onmiddellijk gedood. Een tweede persoon, dié "bij hem werkte, werd bewusteloos geslagen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. Te Zwolle is op 63-jarigen leeftijd ov erleden E. W. baron van Heeckeren van Molecaten, sedert tal van jaren dijkgraaf van den potoer Hattem. De overledene, die ,op 1 Januari 1879 te 's Gravenhage werd geboren, bewoonde het landgoed Molecaten Oldebroek. Sabotage en distributie overtredingen. 48 verdachten. Uit Utrecht wordt gemeld: Hier ter stede behandelt het Obergericht een proces tegen 48 Nederlanders, die zich schuldig hebben ge maakt aan sabotage en ernstige overtreding van de distribütievoorschriften en economi sche oorlogswetten. Van deze 48 personen waren er 21 werk zaam bij den distributiedienst te Amsterdam. De verdachten hebben in het tijdvak van Augustus 1941 tot Maart 1942 een niet meer te controleeren aantal levensmiddelenkaarten en andere distributiebescheiden verduisterd en (of) verkocht. Het moeten groote aantal len geweest zijn. De hoofdschuldige in dii proces zijn de verdachten Burger en Land man, die met den verdachte C. Kuipers de onregelmatigheden op groote schaal hebben gepleegd. De verdachte Kuiper ontbreekt ir de rij verdachten, aangezien hij voortvluch tig is. Dc verdachten, die bij den gemeentelijken distributiedienst te. Amsterdam waren te werk gesteld en zich nu voor het Obergericht hebben te verantwoorden zijn: H. Burger, Reisig. Koehoorn, Darthuyzen. Colenbrander, Keizer, De Haan, Dannenburg, Jongman! Bos, v. d. Wal. De Vries. Landman, Sanders de Visser, Koot. De Vetter. Dekker. Schoofs, Hamel. Calavon. Deze personen waren belast met de uitgifte van bonboekjés, inlegvellen e.d. Velen hunner hebben de stamkaarten van familieleden vrienden en kennissen ver zameld en daarvoor herhaaldelijk bontoewij zingen weten te bemachtigen. Hierbij werd gebruik gemaakt van een speciale methode, zoodat het langen tijd onopgemerkt kon blij ven. Voornamelijk bestond deze methode in het niet plaatsen van bepaalde kenteekenen op de stamkaarten waar zulks vereiscHt was bij de uitgifte van de bonboekjes of het na laten van een nauwkeurige controle. Ambte naren hielpen elkander hierbij. Zij vervalschten lijsten, knoeiden met num mers en later ontstond een groot complot, dat zich over de verschillende distributie- bureaux heeft verspreid. Met de behandeling van dit proces zal eeni ge dagen gemoeid zijn. Het Obergericht is be gonnen met een appel nominaal en heeft Don derdagmorgen den hoofdverdachte Burger verhoord. Ook een broer van dezen verdachte moet terecht staan. Een jaar lang heeft -H. Burger bij den gemeentelijken distributie dienst te Amsterdam gewerkt, zonder zich aan een strafbaar feit te hebben schuldig ge maakt. Maar van Augustus 1941 af is hij met de fraude begonnen. Er werd met andere ambtenaren gesproken over de mogelijkheid geld te verdienen met distributiebescheiden en een speciaal plan werd opgesteld. Volgens verdachte zou dit plan zijn uitgegaan van den verdachte Landman en was een afspraak gemaakt hoe gehandeld moest worden bij de uitgifte van bonboekjes, teneinde te bewerk stelligen dat familieleden en kennissen meer dere malen zouden kunnen komen om deze bescheiden in ontvangst te nemen. Verdachte heeft om te beginnen 40 bonboekjes verkocht voor f 400. Het waren boekjes voor iJeesch en broodbonnen met een geldigheidsduur van een half jaar. Toen verdachte naar een ander kantoor werd overgeplaatst werd de fraude hier voortgezet. Eerst zonder mede weten van een collega, die aan dezelfde ta fel zat als verdachte, maar later ook hier jr in overleg met anderen. Toen heeft ver dachte Burger f 2000 verdiend. Bij een derde plan werden boterkaarten e.d. verduisterd en verkocht en is er ook geknoeid met de inlegvellen. Een en ander was ook na over leg geschied, terwijl de ambtenaren gedurig onderling contact zochten om te voorkomen, dat de zaak zou vastloopen. De president heeft den verdachte B. een uitvoerig verhoor afge nomen, en verdachte bekende de hem ten laste gelegde feiten, al was hij in zijn verkla ringen betreffende de toedracht niet altijd even duidelijk en positief. De president heeft daarop de behandeling van deze zaak geschorst tot volgende week. AANPLANT VAN VIRGINIA-TABAK IN TURKIJE. De in Zuid-West Anatolië sinds eenige jaren genomen proéfnemingen met den aanplant van Virginiatabak hebben tot een gunstig resultaat geleid. Dit jaar werd een oppervlakte van 1000 ha. met deze tabaks soort beplant: De kwaliteit der tabak zou beter zijn dan in het land van oorsprong. De katoen in de Sow jet-V nie Óe opmarsch der Duitsche troepen in hel Koebangebied hpeft het verlies van een belangrijk katpengebied voor de Sovjet-Unie ten gevolge. Dit land is na de Ver. Staten en Britsch-Indië de groot ste katoenproducent ter wereld. In 1940 werd op een oppervlakte van 2.1 millioen HA. ruim 800.000 ton katoen geoogst. Grootendeels kwam deze uit Centraal-Azië. maar ook het Europee- sché deel der Sovjëf-Uniq, bracht een derde deel op. In dc Oekraïne zijn ruim 230.000 H.A. met katoen beplant, op dc Krim iets meer dan 40.000 H.A. en In het gebied tusschen Kaukasus en Don ruim 200.000 H.A. De katoen wordt hier meestal zon der kunstmatige irrigatie geteeld. De laatste jaren zijn met succes pogingen gedaan om de kwaliteit tc Verbeteren. DIEPPE. Bs. De mededeelmg dat de winkels te Dieppe om zes uur reeds weer geonend wa ren is wel typeerend voor de wijze waarop de Fransche bevolking reageerde op deze ioging om een „tweede front" te scheppen. Jit den geheelen strategischen opzet was reeds gebleken, dat het :n de bedoeling ge legen heeft te Dieppe een bruggehoofd te vormen. Wanneer dit geslaagd ware, dan zou het „tweede front" er wel degelijk geweest zijn, daarop wijst de aanwezigheid van groote troepenmassa's, die later zouden worden geland. De poging van Engelsche zijde om na de mislukking het geval de ba- .latelliseeren, is juist een aanwijzing voor den ernst der onderneming en den omvang van dezen tegenvaller. Dat de bevolking van Dieppe niettemin het geheele incident als een lastige storing heeft beschouwd, wijst er op, dat men in Frankrijk, het land dat meer dan welk land ook ondervonden heeft wat het beteekent zich in de „vriendschap en belangstelling" van Engeland te verheu gen. zoo langzamerhand begrepen heeft welke militaire waarde de avonturen van Churchill bezitten. Lord Mountbatten, de leider van de operatie, had tien maanden aan de voor bereiding er van gewerkt en in tien uur was alles voorbij. Hij heeft er zelfs reizen voor naar Amerika over gehad en daar met de generale staven besprekingen gevoerd. In dat opzicht kan men gerust vaststellen, dat het plan doorwrocht was en dat het niet slagen zuiver afhankelijk was van fac toren, die buiten het bereik lagen van de geallieerde oorlogsleiding. De geestdrift was dan ook in Amerika buitengewoon groot, toen men aldaar hoorde, dat ook Amerikaansehe troepen aan land waren ge gaan en de portie ondergekoeld ijs. die hun intusschen door de Duitsche Weermacht werd toegediend, moet wel bijzonder zwaar op de maag gevallen zijn. Hier is spoediger dan iemand verwacht heeft in vervulling gegaan de profetie van Dr. Goebbels in „Das Reich", dat óók de poging strafbaar is. De verliezen van de Sovjet-Unie hebben Stalin ontlast van 3/4 der productiekracht van de industrie.- De Duitsche slagkracht blijkt fataal te zijn, hóe fataal kan men slechts vermoeden wanneer men dezen wanhoopssprong van Churchill goed be schouwt. De toestand in de Sovjet-Unie moet wel tot vertwijfeling leiden, anders ware het avontuur van Dieppe volkomen onverklaarbaar. Ook de Nederlandsche bevolking heeft zich ovef het algemeen rustig gedragen. Het mag dan waar zijn. dat een aantal lie den. die in den loop van den tijd nog niets geleerd hebben, zich verheugden op wat een catastrofe voor ons volk had moeten worden, waar is ook dat vooral de kleine man zich blij toonde, toen hij hoorde dat het gevaar weer achter den rug was. Het eenige dat in deze actie geimponeerd heeft, is wel het feit waarop wij reeds gelegen heid vonden de aandacht te vestigen, n.l. dat de Engelschen tóch weer kans gezien hebben, hoewel zij zelf over een millioenen- leger beschikken, de operaties voor het allergrootste gedeelte door vreemde troepen te doen uitvoeren. Amerikanen. Canaaee zen en Gaullisten waren er goed voor. Engeland weet zich geen raad met de moeilijkheden. Generaal Auehinleck is ver vangen door den roemruchten generaal Alexander, de laatste man die destijds het strand van Duinkerken ontvluchtte; van luitenant-generaal Montgomery, die den ongelukkigen generaal Ritchje moet ver vangen, veriellen de Britsche bladen vol 'rots, dat nij niet rookt, niet drinkt en eiken avond om tien uur naar bed gaat; bijzonderheden over zijn militaire kennis en paraatheid worden 'niet verstrekt, maar die zijn dan ook niet noodig.... Engeland „redt" het wel zonder eigen militairen. Wanneer zal men ook in ons land inzien wat het ware karakter der Britten is? HET AVONTUUR VAN DIEPPE. De mislukte Britsche invasie-poging in Noord- Frankrijk. Dank zij de schitterende Duitsche afweer stortte dc invasiepoging bij Dieppe spoedig ineen. Links: Noodeloos in den strijd geworpen Britsche pantser wagens werden spoedig buiten werking gesteld. (Telefoto) (Transatlantic Recla Pax Holland m). - Ruim 1500 Britsche gevangenen werden door de Duitsche voor de kust bescherming gebruikte strijdkrachten gemaakt. (Telefoto) (Orbis Holland Pax Holl.c) „Wij en de Britten vallen Frankrijk binnen99 Amerikaansehe stemmen vóór de nederlaag Radio New York sprak Woensdagmiddag twee uur nog van een groot offensief en Moskou kon dien dag aan ziin luisteraars bekendmaken, dat de Amerikaansehe en Engelsche troepen op Fransch gebied wa ren geland. Reuter stelde dien dag vast. dat alle vereenigde naties geestdriftig gestemd waren over den omvangrijken aanval. Wen dell Willkie jubelde Woensdagochtend: „Het is geweldig! Dat kan men een goede tijding noemen". Noord-Amerikaansche nieuws- bureaux legden er den nadruk op. dat deze aanval op de Fransche kust volgde op Churchills bezoek aan Moskou en „Ameri can Journal" vatte ziin enthousiasme met vette letters samen in het opschrift ..Wij en de Britten vallen Frankrijk binnen!',' Deze uitlatingen worden van Duitsche zijde geciteerd bm daarmee het groote ver schil tusyhen wensch en werkelijkheid vast te stellen. Het verloop van den strijd heeft aangetoond, dat Engeland en zijn bondge- nooten op het continent niets tc zoeken hebben. Katoenmarkt te Bombay gesloten Opstand tot Br. Indische provincies uitgebreid Naar uit Bombay wordt gemeld, is de handel op de verschillende beurzen aldaar geheel en al stilgelegd. Men verwacht zelfs, dat de 'katoenmarkt tot nader order gesloten zal JjJjjven. De Britsche berichtendienst maakt in een bericht uit Bombay melding van nieuwe bloedige onlusten in het bestuurs gebied van Madras. In het officiecle Brit sche communiqué wordt medegedeeld, dat de Indische bevolking bij een demonstra tie voor de Congrespartij te Akividoe in het Westelijke district van Godavani in bloedige botsing met de politie is geko men. Het is de menigte daarbij gelukt de gevangenen te bevrijden uit de gevange nis. die in brand werd gestoken" Ook be zette zii de regeeringsbureaux. Soortgelijke berichten komen uit Tiroevandani. Tc Pa- lacote zijn opgeslagen goéderen ter waarde van honderdduizend roepie vernield. Te Brimavaran heeft de politie op de demon stranten geschoten. Uit Cawnpore wordt melding gemaakt van de eerste lijfstraf onder de nieuwe bepalingen. De beschul digde is wegens „beschadiging van regee- ringseigendom" veroordeeld tot twintig zweepslagen en twee jaren tuchthuis. De Mohammedanen, Uit New Delhi meldt de Britsche berich tendienst, dat in een door de arbeidscom missie van de Mohammedaansehe liga ge publiceerde resolutie gezegd wordt, dat de Mohammedaansehe liga bereid is in te gaan op alle voorstellen betreffende de oprich ting van een voorloopige regeenng in Indië, op voorwaarde, dat de eisch betreffende .Pakistan" wordt toegegeven. De commis- Isie is bereid met alle andere partijen te onderhandelen on den grondslag van gelijk heid o*er dergelijke voorstellen. In de reso lutie wordt de Eritsche regeering uitgenoo- digd, zonder verwijl den Mohammedanen het recht tot zelfbestemming te waarbor gen- Voorts moet de Britsche regeering zich verbinden de beslissing over te laten aan een Mobammedaansch referendum.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1