Prof. Goedewaagen over de sport en den sportjournalist. AAMBEIEN WÜsal WW*. ^msïb SCHOOLBOEKEN STADSNIEUWS De nieuwe bonnei Opleiding of herscholing van den sportjournalist een eisch van den tijd. - Ook een advi- seerende taak is voor hem weggelegd Het kamp der sportjournalisten te Val kenburg is Donderdag gesloten door den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten,- prof. dr. T. Goedewaagen, met een rede over „De sport en de sportjournalist". De sport, zoo betoogde spreker, is een onderdeel der lichamelijke opvoeding van den volksgenoot, die begint met de eenvou dige lichaamsbeweging van het kind bin nen het kader van het gezin, om daarna binnen het schoolverband uit te groeien tot methodisch geleid# lichamelijke ont wikkeling en te eindigen in het corpsver- band van vrije vereenigingen met de sport, waarin het wedstrijdelement naar voren komt en de krachten van den enkeling aan die van anderen gemeten wordt. Dit is wat Nietzsche bij de Grieken de agonale levens stijl heeft genoemd, het voortdurend op alle terreinen der maatschappij in het strijd perk staan, teneinde in edelen wedijver, sportief, een selectie tc krijgen der besten en zoo het geheel der volksgemeenschap te dienen. De sport is de meest volledige vorm van lichamelijke opvoeding omdat zü den mensch veelzijdig vormt. Wat dan wel het doel van de sport is? Dit iaat zich niet in een enkele korte for mule omschrijven. Haar doeleinden zijn veel en velerlei. In de eerste plaats wordt de sport beoefend uit tijdverdrijf, uit ont spanning na inspanning en in zooverre is de sport een spel, door den mensch spelen derwijs gevoerd. Haar beteekenis reikt evenwel veel verder. Haar tweede, belang rijker. doel is het scheppen van de voor waarden van een gezond lichaam, en ten slotte van een gezond volkslichaam, bevor dering der volksgezondheid. Niet op de in- dividueele prestatie .op zich zelf komt het in de sport aan, niet om de eer van enkeling of groep gaat het in de sport, maar om de prestatie en de eer van heel het volle. Dit :s het ethos van den sports man, althans behoorde het te zijn. Onze tijd, die de volksche opvoeding in zijn vaan geschreven heeft, heeft hiervoor meer oog, dan de nu afgeloopen periode van het li beralisme, dat slechts de vrijheid, van den enkeling heeft gekend. Nog verder gaat de strekkmg van de sport. Zij werkt in hooge mate gemeen- schapsvormend, zoowel door het element der wedijver als door dat der solidariteit. Zij vormt het karakter: uithoudingsvermo gen, ridderlijkheid, moed en zelfbeheer- sching en het is om die redenen, dat de Grieksche dichter de athleten en sports- lieden heeft bezongen voor een volk, dat agonaal van aanleg was. De club, de bond, ja de volksgemeenschap, de stam en het ras ten slotte, alle gemeenschapsvormen van laag tot hoog, staaji bij de sport beoefening op het spel. Alleen de sports man,, die van deze hooge waarden iets be seft, beantwoordt aan de eischen van het Olympisch ideaal, dat voorgoed gebroken heeft met het individualisme. De sport, zpo betoogde &pr. heeft zelfs een geestelijke strekking. Wij m.enschen van deze eeuw weten dat lichaam en geest gebn gescheiden grootheden zijn. Ons levensideaal is niet meer dualistisch, maar is gebaseerd op de organische eenheids gedachte, die lichaam en geest verbindt. Daarom heeft voor ons de sport een geeste lijke beteekenis. Wij zouden het niet meer vreemd vinden, wanneer Faust op zijn levensweg, zooals Goethe dien heeft ge schilderd zich ook aan sport neen niet „bezondigd", maar vervolmaakt had. Het is evenwel niet voldoende, dat een volk, zooals wij thans gelukkig overal zien. zijn levenskracht in de sport uitleeft en verhoogt. Haast even belangrijk is het, dat een volk over de doeleinden der sport ook wordt voorgelicht. De eerste sportjourna listen waren dichters als Homerus, Pinda rus en Vergillus, toen zij nauwkeurig de verrichtingen van athleten, roeiers en an deren beschreven en hun nederlagen en overwinningen boekstaafden. Bij hen allen stond evenwel een gemeenschapsideaal oo den achtergrond, ja zelfs de religieuze idee was daaraan niet vreemd. Evenzoo moet de sportjournalist, ook de-radio-reporter en de cameraman zich steeds bewust zijn, dat hij zijn volk zoo moet voorlichten over sport en spel, dat het uit zijn verslag en beschouwing leert, hoe eminent deze vorm der lichamelijke opvoeding' wel is, waar het er om gaat, ons volk tot'wederopstan ding te wekken en het in te schakelen in de groot-Gerrnaansche ruimte, waarin het naar wezen behoort. Prof. Goedewaagen wees in d:t verband op de politieke en geestelijke beteekenis van de turnbewegingen van. Va ter Jahn en Konrad Henlein in de Duitsche eenwor ding. Zoo liggen de plichten van den sport journalist: zijn volk te wijzen op het orga nische verband in heel de lichamelijke vorming en het te overtuigen van de. waar heid, dat ons volk in een gejond lichaam ook een gezonden geest behoeft. Daartegenover staan dan de rechten van den sportjournalist dat hij aan het blad, waaraan hij verbonden is voor vol wordt aangezien, dat dit soort journalistiek, als zijnde zoo gewichtig voor de volksvoorlich ting, in handen komt en blijft van beroeps journalisten en niet van keuvelende beun hazen, dat zijn sociale positie verbeterd wordt, dat hij een dergelijke opleidmg krijgt, waarin zijn vakbekwaamheid woRjt gevormd of een herscholing, die haar her stelt en hooger opvoert, dat hij allengs een beroepsstand gaat vormen, dat zijn rol van Asschepoester temidden der groote heeren beëindigd wordt. Deze rechten evenwel hebben zijn plichtsvervulling tot voor waarde. Spr. zag ook een belangrijke adviseeren- de taak voor deze journalisten weggelegd, zoowel t.a.\#. het departement van O.. W. en K.. waaronder de lichamelijke opvoe ding ressorteert, als voor zijn eigen depar tement. Hij sprak de hoop uit, dat dit contact steeds sterker moge worden. Wie ons volk moet voorlichten, heeft alle ter reinen der maatschappij te bestrijken en moet zich steeds weer zelf laten voorlich ten door deskundigen uit alle kringen en alle vakken. Dat de sportjournalistiek een „vak" wordt, is een zegen. Laat het echter geen „vakje" worden, doordat men het verband met het geheel vergeet. In de verwachting, dat de in Valkenburg door- rachte aagen rijke vrucht mogen dra gen, sloot prof. Goedewaagen het kamp. U-VUR (iÊBN VELD5ü\(b IN l6r~ Ti^AM TE !NOVAE.(NJ.. EDUR OP C'H É&URT 6AAT vk e 'SNÉLLéCt, E-N V- Vl_ 5». !_u PR£.TT l<L>e C^J Pol»noon-3*ym-P*x Holland m NleUgeenkwtmeerl Zvritsal Aambeiea- xaH brengt direct verlichting, ook bij verwaarloosde ge vallen. PÓT F 075 TUBE F.1 - AAMBEIENZALFc/ZETPILLEN Z W 1 X S AL-FABRIEKEN AGENDA VRIJDAG 21 AUGUSTUS. Gebouw De Hoofdwacht. Gr. Markt. Ten toonstelling van „gapers". 2—5 uur. Palace: Haremgeheimen, 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt: De geprolongeerde echtgenoot, 2.30, 6.30. 8.45 uur. Luxor: Nanette, 2.30, 6.30, 8.45 uur. Frans Hals: De vrouw zonder verleden. 2.30, 6.30. 8.45 uur. Moviac: Dik Trom, 10, 2, 4. 7 en 9 uur. ZATERDAG 22 AUGUSTUS. Gebouw De Hoofdwacht. Gr. Markt. Ten toonstelling van „gapers". 25 uur. Bioscopen en theaters: voorstelling des mid dags en des avonds. W.n. Hoofdredacteur J. V. Eaudewyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. C Dcrks. Haarlem. Chef'van Dienst en Stad- S. R Kuiper. Haarlem (afw.) Sport en Stad: A. Over- meer. Heemstede Buitenland: J C van der Laag Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, Heemstede. Binnenland: J. A. Steen Jr., Zand- voort (afw.). Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarse!, Ijmulden (afw.). Advertenties D. A. J. Spek, Haarlem. ZWEMMEN De 1 k.ra. te Heemstede Opening der zwemweek De Heemsteedschp Zwemweek zal Zaterdag middag 22 Augustus worden geopend met het verzwemmen van den 1 K.M wedstrijd in de Jachthaven en de Van Merlenvaart te Heem stede. De start vindt plaats in de Jachthaven om 3 uur. De inschrijvingen voor dezen wedstrijd over treffen die van vorig jaar. Niet minder dan SI dames en heeren. allen lid van aangesloten kringvereenlgingen. zullen te water gaan. Bij de heeren-sehoolsiagklasse zhn evenals vorig jaar de gebr. Spaanderman wederom favoriet, terwijl in de klasse vrije zwem Wijze voor dames de winnares van vorig jaar mej. M. Zieren wederom van de partij is. Gezien haar bijzondere prestatie toen verricht, maakt zu ook nu weel een goede kans, alhoewel nu de concurrentie zwaarder is. In het groote heerennummer komen 33 zwem mers aan de start w.o. ven Merkèsteyn, zoodal het niet twijfelachtig is, wie dit nummer za: winner. Daarnaast vinden wij onder de deel nemers A. H. Sipkema. F. de Geest, M. Mauri'z van H.P.C., terwijl v. d. Boogaerde van D.W.R. en de zwemmers van V.Z.V. en H.V.G.B. even eens van de partij zijr.. De Inzet van dit nummer is de H. D. wissel beker, sinds vorig jaar in bezit van H. P. C. Na afloop var. den 1 K.M. wedstrijd zal een begin worden gemaakt met het nummer-500 M. schoolslagzwemmer voor leden vifn reddings brigades. Hiervoor blijkt een nog grootere be langstelling te bestaan. In totaal nemen 42 da mes en 4? heeren van de Heemsteedsche. de Z3ndvoons#he. de Bloemandaalsche en de Haa:- lemsehe Reddingsbrigade hieraan deel. Dè hoofdprijs voet-dezen wedstrijd is de prachtige wisselbeker, beschikbaar gesteld door de Zand- voortsche Reddingsbrigade en welke voor de eerste maal za» worden uitgereikt. Onder de deelnemers bevinden zich de kampioenen van Nederland popdulken H. Haase en C. H. Vrught. Verder de heer Geerts, mej. Verschoor en veie andere vooraanstaande brigadeleden. DAMMEN HULDIGING HAARLEMSCHE KAMPIOENEN Woensdagavond J.t vond in het clublokaal van Damclub Oosterkwartier, in het wijkgebouw van de Ned. Hei v. Kerk. Ged. Oude Gracht 104 te Haarlem, de huldiging plaats van de Haar- lemsche kampioenen. Ter gelegenheid hiervan werd door den Haar- lemschcn hoofdklasse-kampioen Yme de Jong, een simultaan-seance gegeven, waaraan door 23 geoefende clubspelers werd deelgenomen, zoo dat de simultaanspeler geen gemakkelijke taak had. Deze séance werd door den secretaris der Haarlemsehe ravon-commissie van den Districts- bond Noord-Holland, den heer H. A. van Abs geopend, waarna de simultaanspeler zijn wan deling langs de borden aanving. Om c.a. 9 uur werd deze séance onderbroken en werden de nieuwe Haarlemsehe kampioenen Yme de Jong (hoofdklasse). A. Miedema (le klasse). W. F. van Leuffen (2e klasse) en G. J- Steenklst (3e klasse) door den voorzitter der Haarlemsehe rayon-commissie, den heer J. W. van Dartelen, op hartelijke wijze gehuldigd en weiden aan hen de kampioensprijzen uitgereikt. voorts werden de in.de afgeloonen wedstrij den om de persoonlijk^ kampioenschappen van Haarlem behaalde prijzen aan de overige prijs winnaars overhandigd en wel: ,P. J. van Dar telen en W. de Jong (2e prijs hoofdklasse): T B. Dlnkla (2e prijs le klasse). J. Holm (3e pn|s lc klasse): G. de la Rie en H. L. Philippo (2e prijs 2e klasse); P. J. van Nunen en G. v. d. Klugt (2e prijs 3e klasse). Hierna voerde Oosterkwartier's .voorzitter, de heer J. P. van Eijk nog het woord, die aan het slot van zijn rede hulde bracht aan de Haar lemsehe rayon-commlsslc voor het belangrijke werk. dat zij voor de organisatie van deze wed strijden had verricht. De slmultaan-séancc werd hierna voortgezet en om lt uur beëindigd. De simultaanspeler had toen 7 partijen gewonnen. 10 partijen verloren tegen de heeren A. J. Verwoerdt. A. Smit, A Miedema, T. B. Dinkla, Th. Schijvenaar, C. M Beck, A. J. Oremus. Nico Blom. J. Schijvenaar en C. M. Berkhout en 6 partijen remise gespeeld tegen de heeren G. Bakker. W. de Goede. C. Hermsen. J. Harwijnen, M. van Groningen en K. Olü- HONKBAL GEVAARLIJKE PLAATS VAN E.D.O. rood-zwarten hun positie aanmerkelijk verbefe ren. door tegen V.V.G.A. een overwinning te boeken. H.H.C. en Schoten kunnen hun stadge- nooten E.D.O. een groot plezier doen door tegen Blauwwit en Quick hun beste beentje voor te zetten. Het volledig programma is: Zaterdag: QuickSchoten 3.30. V.V.G.A.— E.D.O. 3.30 uur. H.H.C.—Blauwwit 4.00 (op het Olympisch stadion). Overige klasse: H.C.K.—E.D.O. 2 3.00 uur Tweede klasse A: T.H.B.—AJax 2 4.00 uur; 2C: D E.C.R.C.H. 2 3.30 uur, 2D: H.H.C. 3—Water graafsmeer 4.00 uur. Ov. klasse: R.C.H.—Zee- burgfa 3.30 uur. Zondag Ov. klasse. Haarlem 2—D.O.S. 10 uur; Derde klasse: Zaterdag: T.Y.B.B. 2Schoten 4 3.30 uur. Beverwijk 1—R.C.H. 3 4 00 uur. E.D.O. 5Halfweg 1 4.00 uur. Scholen 6—Beverwijk 2 4.00 -Uur. H.F.C. Haarlem 4—H.C.K. i 3.30 uur en H.C.K. 4—H.B.C. 2 3.00 uur. X KORFBAL AFD. HAARLEM N. K. B. Nu het gesloten seizoen ten einde is, wordt de reünie, welke""aan het einde van het seizoen 1941-42 niet kon doorgaan, op Zondag 23 Augus tus door de afdeeling Haarlem van den N.K.B. georganiseerd. Niet minder dan twintig twaalftallen werden ingeschreven, welke werden verdeeld o\ afoeeïingen. In de eerste afdeeling werd bij de N.K.B. twaalftallen Oosterkwariier 1. Sport Vereent 1, T.H.B. 1 en Aurora 1. het eerre twaalftal van Animo Ready, dat vorig Jaar dert toon aangaf in de Haarlemsehe competitie, gedeeld, en het zal zich een eer rekenen in dit gezelschap een behoorlijk figuur te slaan. De andere afdeehngen werden als volgt samen gesteld: Afd. 2: N. Flora™. Oosthoek 1. Ooster kwartier 2, Sport Vereent.2. Watervliet 1. Afd. 3: Aurora 2. T.H.B. 2, Oosthoek 2. Oosterkw. 4. Watervliet 2. Afd. 4: Animo Ready 2 N. Flora i. Oosterkwartier 5. Sport Vereent 3. Watervliet Vermeldenswaard is. dat Watervliet, dat vork seizoen ternauwernood een twaalftal op de been kon houden, thans met drie twaalftallen deel neemt. Inderdaad een goede vooruitgang. Wo missen echter de oudste korfbalclub Haarlem op het programma, evenals de kampioen het vorig jaai. het Hillegomsche Zwaluwen. De wedstrijden worden gespeeld op de velden van het Noordersportpark, vangen aan om hail tien om eerst over zessen te eindigen. Ir. elke afdeeling wordt een halve competitie gespeeld, waardoor alle twaalftallen vier wedstrijden var. tweemaal 15 minuten te spelen krijgen. WIELRENNEN TWEEDE NAT. RONDE VAN HEEMSTEDE. Alleen amateurs 'en nieuwelingen starten. Op Zaterdagmiddag 29 Augustus wordt in Heemstede voor de tweede maai een nationale wielerwedstrijd gehouden, waaraan ditmaal alleen amateurs en nieuwelingen zullen deel nemen. Voor dezen wedstrijd bestaat groote be langstelling, hetgeen wel blijkt aan het aanta. inaeschreven deelnemers. Zoo zullen bij de amateurs waarschijnlijk 8S renneis en bij de nieuwelingen 60 renners starten. Reeds de twee de week van inschrijving weiden beide catego- riën volgeboekt. Het parcours is hetzelfde als voag Jaar, toen de ronde voor de eerste maal werd verreden, n.l. de Joh. Wagenaarlaan. waar de start en de finish zijn. de Wagnerkade. César Francklaan Heemsteedsche Dreef. Het is een van de mooiste en snelste parcoursen van Nederland. De amateurs zullen in totaal 35 rondesi en d(- nleuwelingen 15 ronden van 2200 M. verrijden. De wedstrijden zullen om drie uur beginnen. SS marcheert S.S.-P.K. Acht maanden lagen de S.S.- divisies tusschen Taganrog en Rostov/ m bunkers en loopgraven. In sneeuw, ys, in koude van dertig tot veertig graden, lagen zij te wachten op den zomer, op het De- slissende bevel. Het zijn S.S.-mannen geweest, die acht maanden geleden hun bloed gaven om Ros- tow voor de eerste maal te veroveren. Thans zijn zij er weer bij. Om dien terug tocht van acht maanden geleden beteekent Rostow voor de Germaansche vrijwilligers meer dan elke andere Sovjet vesting. In den vroegen Julimorgen zet de ar tillerie zich aan de voorbereiding van 'den beslissenden arbeid. De in de voorbije acht maanden verzamelde luchtfoto's hebben aangetoond, dat tusschen 4e eigen winter- stellingen en Rostow in, rij na rij de vij andelijke bunkers liggen, ftnjnenvelden. draadversperringen, tankvallen. Dan komt het bevel. S.S.-mai'cheert. Nederlanders, Vlamingen, Noren en Denen, naast hun Duitsche kameraden. Van het Noorden trekt de weermacht op Rostow aan, S.S. mar cheert naast Slowaken vanuit het Westen op. De. eerste linie wordt stormenderhand genomen. De tweede volgt. Stuka's storten zich -naar beneden, brengen schrik, ontzag lijken schrik in de dieper liggende Sovjet- •siellingen. S.S.-marcheert. Den ganschen dag, den ganschen nacht, den volgenden dag, den volgenden nacht. De lucht hangt vol stof, waaraan de zon nestralen een vaal-gele tint.geven. Het is deze stofwolk, die optrekt naar Rostow. S.S. marcheert. Kanonnen bulderen, de tanks gaan «overal door en dè infanterie volgt. Laden en herladen, laden en herladen. De Sovjets wijken van linie tot linie. Pioniers sporen de mijnen op, planten waarschu wingsborden in den grond. Mijnen. Voor demonteeren is geen tijd, S.S. marcheert over het slagveld. Gevangenen gaan naar achter, overal, over de gansche breedté van het front zijn enkele mannen voldoende om groepen van honderden krijgsgevangenen naar achteren te brengen. De rest gaat door. Naar Rostow gaat het, Rostow. Rostow is bereikt. Daar, op de flafewe hellingen van de heuvels aan den Don. Daar in de verte torenen Sovjetgebouwen tusschen armzalige burgerhuizen, hoog de lucht in. maar Ros tow is bijna geheel omringd door uitgravin gen van allerlei aard. En in de stad liggen in iedere straat betonnen bunkers/ Pantser wagens dringen naar voren. Ze gliiden de uitgcavingen in, op den eersten wagen ook Germaansche vrijwilligers, o.a. drie oor logsberichtgevers. twee Norer. en een Ne derlander. Zij liggen bovenop den pantser wagen, achter en naast den draaibaren ge- schuttoren, die schokt en trilt bii het uit- stooten van zijn staal. Eeri rauwe kreet van pijn. De Nederland- sche oorlogsverslaggever, Willem Sassen, is getroffen. Zijn Noorsche collega's leggen hem op den rijdenden pantserwagen een noodverband aan. Hoe jammer, kerel, dat jij niet in Rostow komen zult. Jij wilde de eerste zijn, die in de straten van Rostow komen zou en nu moet je terug, naar een lazaret, voor weken. Voorzichtig wordt Wil lem Sassen in den inmiddels naar voren gekomen Roode-Kruiswagen getild. Dan versnelt de pantserwagen weer zijn gang. S.S. marcheert,. S.S, gaat door. onverbid delijk en hard. Naar Rostow. Rostow brandt. Stuka's grijpen golf na golf aan, pantserwagens dringen in de stad. infanterie gaat langs de huizen, slaat deu ren en vensters stuk en haalt de*Sovjets i met geweren, waarvan de loop gloeiend heet is, uit de huizen. Straat voor straat wordt veroverd. Overal uit de huizen word' geschoten, om iederep hoek van een straal1 ligt een verscbe barricade. S.S. marcheert, i Van straat naar straat wijken de Sovjets Uren verstrijken. De nacht komt. Vlammen belichten den stofwolk op en om Rostow. Een slag, die de geheele stad doet trillen, meldt, dat de Sovjets op hun terugtocht de brug over den Don hebben doen springen, maar aan de andere zijde iullen zij niet ontsnappen, de artillerie is weer aan het woord en de Stuka's. De morgen grauwt en het wordt middag. De laatste versperringen worden opge ruimd en de troepen kammen opnieuw de stad door, brengen .bij troepjes de rest der Rostow verdedigers te voorschijn. Rostov isjjevallen. Pioniers bouwen onder bescher ming van artillerie en Uzchtwapen een nieuwe brug over den Dondaarachter ligt, naar het Oosten, de route naar Astra kan aan de Kaspische Zee. naar het Zuiden naar den Kaukasus, naar de olie. De troepen trekken weer uit de stad. aar de andere zijde. Verder gaat het. voor waarts, steeds verder. S.S. marcheert. Ach ter hen daalt de stofwolk langzaam neer op de velden. Die velden zullen na den eersten regen weer frisch zijn en nog dit jaar pro ducten voortbrengen, waarmede Europa voor verhongering zal "Worden behoed. S.S.-oorlogsverslaggever' A. VAN BREUGEL NIEUWS VAN HET ZUIDFRONT. lederen dag weer komt er nieuws van het Zuidfront. In het Zuiden van de Sovjet unie, by den TCaukasus, daar bevechten het Duitsche leger en gijn bondgenooten de resten van het eens zoo machtige Sovjet- er, daar wordt aan Angló-Amerikaan- e verwachtingen de bodem ingeslagen. Reeds zijn gedeelten van de rijke oliegebie- den vast in Duitsche hand. reeds trachten de bolsjewisten zich in te schepen om te ontkomen aan de vernietigende aanvallen van de dappere Europeesche strijders. Landgenoot, de directe dreiging van het bolsjewisme is afgewend. Het gaat er nu om het monster te vernietigen. De eindstrijd is begonnen. Uw plaats is in de gelederen an hen, die dézen strijd beslechten. Meldt' u aan bij het Vrijwilligerslegioen ..Neder land", Koninginnegracht 22 te 'sGraven- hage. Gemeenschappelijke noemer. B. K. Dezer dagen heb ik oude brieven herlezen. Brfteven van vele jaren geleden. Merkwaardig hoe men later alles in een ander licht beziet Moeilijkheden, die toen schier onoverkome lijk waren, blijken nu zoo onbelangrijk ge weest te zijn, dat het bijna belachelijk is, dat daarover zooveel geschreven moest wor den. Is dat eigenlijk geen vingerwijzing óók de moeilijkheden die wij thans moeten doorworstelen En als wij den loop van de historie nagaan, óók die van ons eigen land. blijkt dan niet telkens dat er verwoede en felle meeningsverschillen waren, die ons, die zooveel eeuwen later leven, totaal onbegrij pelijk voorkomen Wanneer wij ons nu nog indenken dat onze voorvaderen eenige eeuwen geleden zoo on verdraagzaam waren, dat.ze elkaar het leven onmogelijk maakten, ja zelfs mishandelden alleen omdat de eene groep beloofde de voorbeschikking van den mensch de andere groep deze. leer niet kon aanvaarden. (Remonstranten en contra- Remonstraten). Kruipt niet ieder van ons een rilling over zijn rug als hij leest hoe hét gepeupel een der bekwaamste staatslieden, die ons land ooit gehad heeft, ïohan de Witt, op beestachtige wijze vermoordde Ach, konden wij slechts afstand van de dingen nemen. d?e ons op het oogenblik zoo benauwen1^ het welhaast niet zeker, dat ■e over eenige jaren alles in een ander, milder, licht bezien. Neem de jaren van vroe ger, die nog frisch in ons geheugen liggen: de „goede oude tijd". Waren we niet dikwijls gelukkig en ook ongelukkig omeen klei nigheid. En ziet. plotseling zijn al die kleine persoonlijke dingen weggevaagd door den storm, die ons hardhandig wakker schudde en deed beseffen dat we niet alléén leven in Nederland en dat bij Nederland de wereld niet ophoudt. Of we het willen erkennen of niet er is een soort saamhoorigheidsgevoel ontwaakt, vaag en nevelig in den beginne, doch allengs scherper naar voren komend en uitgroeiend tot een bijna zichtbare band ons aller lot. Want laten we het nog eenmaal duidelijk zeggen: het lot dat gij in de toekomst zult deelen zal ook het mijne zijn, zal ons aller lot zijn. Hoe dat lot zal zijn weet nie mand. Maar één ding is zeker: meer nog dan vroeger zal men op elkaar aangewezen zijn, zal men van elkaar afhangen. Naar alle waarschijnlijkheid zullen we in grooter ver band gaan leven. Niet alleen alle Duitsche, doch ook alle leidende Amerikaansche en Engelsche persoonlijkheden zijn het daarover wel eens. De betrekkelijke isolatie van de kleine landen zooals vroeger, behoort tot het verleden. Men kan dat, betreuren: aan de feiten verajidert het niets. Een Amerikaansch schrijver als Felix Morley, jarenlang buitenlandsch overzicht schrijver van de „Washington Post", ziet het wereldbeeld in de toekomst zóó, dat er vier groote unies worden gevormd. Een Europee sche Unie onder gezamenlijke leiding van Frankrijk en Duitschland (dat dan volgens den schrijver niet meer nationaal-socialistisch is), ,een Amerikaansch-Britsche Unie, waarbij Amerika volgens Henry Luce, een andere gezaghebbende Amerikaansche schrijver, de senior-partner en Engeland de junior partner irftet zijn;' een Unie van volken die met de Sovjet-Unie verbonden zijn en ten slotte een Oost-Aziatische Unie, die alweer volgens Morley, onder Chineesch-Indische en niet onder Japans<?he leiding zal staan. Wij kunnen deze indeeling laten voor wat ze is, doen één ding blijkt er in ieder geval duidelijk uit: een terugkeer naar de oude vormen wordt niet eens in overweging ge nomen. Een vooraanstande figuur uit de Nederland- sche journalistiek, die thans niet meer actief is, heeft eens jaren geleden in een gesprek •gezegd „Waarschijnlijk is het noodlot van 'dezen tijd, dat de kleine staten het grootste deel van hun zelfstandigheid zullen moeten verliezen. Dat is hard maar de loop der ge schiedenis is, nu eenmaal niet te stuiten". De man die deze woorden sprak was zeker niet Duitsch georiënteerd, maar hij kende zijn geschiedenis en hij wist dat de vaart daarvan niet tegen te houden is. Ik kan mij niet op het standpunt stellen van hen, die voor alles wat in den ouden tijd tot stand is gebracht slechts een smalend glimlachje over hebben. Ons land heeft op verschillend gebied belangrijk werk verricht, ik denk bijv. aan ons koloniaal beleid, dat de bewondering van de geheele wereld\heeft afgedwongen. Willen wij echter ook in de toekomst een vooraanstaande rol gaan spelen dan is het noodzakelijk, dat een volkseenheid wordt gevormd. De schotjesgeest' heeft in Nederland reeds te veel kapot gemaakt en te lang gewoekerd, dan dat we daar ooit .naar terug verlangen. In feite: niemand doet dat ook. Want laat ons één' feit duidelijk voor oogen staan: vormt het Nederlandsche volk geen eenheid dan zal ons land hoe deze oorlog ook afloopt, in de Europeesche gemeenschap,- onder wiens leiding dan ook, nooit een rol, laat staan een belangrijke kunnen spelen. Daarom zullen we moeten trachten één ge- meenschappelijken noemer le vinden waarop ieder van ons zich zonder bezwaar kan stel len. En zouden wij dien noemer niet kórt en krachtig aldus kuni%n formuleeren: Alles voor Nederland". Met andere woorden: geen versnippering en onderlinge verbittering in kampen pro-dit of anti-dat, doch 'n gemeen schappelijke vereeniging in één kamp. dat vóór alles ..pro-Nederlandseh" is. Vraagt Uw Winkelier C. KEG's Groothandel N.V. Geldige bonnen in de week van 23 Aug. t/m 29 Aug. Elk der volgende bonnen GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN: 23 AUG. T/M 29 AUG. 1942 43A BROOD 43B BROOD 43 BESCHUIT 43A VLEESCH 43B VLEESCH 43A AARDAPP. 43B AARDAPP. 43A TABAK 43A SIGARETTEN 4 Rants. l/2 Rants. 1 Rants 1 Rants Rants. K.G. K.G. f Rants. 1 Rants. i 1/2 Brood of gebak Beschuit, brood of geb Vleesch of VI waren Aardappelen Aardappelen Tabak Sigaretten 9 AUG. T"M 5 SEPT. 1942. 357 ALGEMEEN 358 ALGEMEEN 362 t/m 365 ALGEMEEN 4-41, 4-42 RESERVE 359 ALGEMEEN 360 ALGEMEEN 361 ALGEMEEN 367 t/m 369 ALGEMEEN 41A t 'm 44A MELK 41B t/m 44B MELK 41. 42 VERSNAP. 43, 44 VERSNAP. 1 Rants. 250 Gram 250 Gram 250 Gram 100 Gram 100 Gram 3Vz Liter Ws Liter 100 Gram 100 Gram Bloem, brood of gebak Rijst Peulvruchten Gort Vermicelli of maïzena Kaas Melk Melk Chocolade Suikerwerk 12 JULI T'M 5 SEPT. 1943 338 ALGEMEEN 1250 Gram Koffiesurrogaat 20 AUG. T/M 31 AUG. 1942 42 BOTER j >A Rants. Boter 42 VETI Y2 Rants. ..I Boter Beschikbaar per persoon: ln tijdvak van één week: Vz II 2 Rants. Rants. Rants. K.G. K.G. Rants. 2) 1 Rants. In tjjdvak van vier weken 500 500 500 600 Gram. 4 4 4 4 Rants. 500 Gram. 250 250 250 250 Gram. 250 250 250 250 Gram. 100 100 100 100 Gram 300 300 300 300 Gram. 28 14 Liter. 7 7 Liter. 200 200 200 200 Gram. 200 200 200 200 Gram. In tydvak v ID 8 weken: 250 250 250 250 Gram. 15 JüU T/M 12 SEPT. 1942 2-35. 2-36 RESERVE 3-35, 3-36 RESERVE 4-36 RESERVE In tjjdvak van een week 87i/2 175 175 145 Gram. GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende bonnen Geeft recht op het koopen van Van Tot en met 02 Petroleum 23 Aug. 1942 31 Oct. 1942 01 t/m 05 B.V. Brandst. 1 eenh. Brandstoffen 11 Mei 1942 31 Dec. 1942 01, 02, 03 K.F. Brandst. 1 eenh. Brandstoffen (geen anthraciet) diverse data 30 Apr. 1943 370 Algemeen 1 rants. Eenheidszeep 16 Aug. 1942 30 Sept. 1942 M Eenheidszeep 1 Rants. Eenheidszeep 16 Aug. 1942 30 Sept. 1942 371 Algemeen 1 Rants Waschpoeder 16 Aug. 1942 30 Sept. 1942 M Waschpoeder 1 Rants. Waschpoeder 16 Aug. 1942 30 Sept. 1942 M Toiletzeep 75 gram toiletzeep 80°/o 16 Aug. 1942 30 Sept. 1942 U Textiel (Mannen) 1 Mel 1942 31 Aug. 1942 DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG: Na Zaterdag 22 Aug.: 42 Brood, beschuit, vleesch aardappelen, tabak. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: t/m Woensdag 30 Sept.: 335, 336 Algemeen (Zeep), L-Zeep, L-Toiletzeep. De bonnen, waarvan de geldigheidsduur op Zondag begint, mogen oè den daaraan vooraf gaanden Zaterdte worden gebruikt, met uitzondering van den bon voor vleesch vleeschwaren en aardappelen. 1) Mannelijke personen van 18 jaar en ouder. 2) Vrouw, personen van 25 jaar en ouder. Uit voorraad leverbaar voor alle rich tingen van Onderwijs. Boekhandel H. DE, VRIES Jacobijnestraat 3 Ged. Oude Gracht 2727A Elfde Zomer concert der H.O.V. Gastdirigent: Jan Out Solist: George van Renesse, piano De belangstelling voor de Zomerconcertcn wordt nog steeds grooter hoe men de zaal ditmaal ook volpropte, toch moésten nog velen worden teleurgesteld. Dat wordt waarachtig een probleem Maar dit was in het voorjaar de overgroote belangstelling voor den Beet- hovencyclus ook, en het vraagstuk is toen handig opgelost door er een dubbelen cyclus van te maken. Om den Haarlemschen muziek- honger te stillen, kon dit middel altijd nog ter hulp geroepen worden zoolang er geen kans is dat de zaal kan worden vergroot. Er was dus weer een gastdirigent, tevens candidaat voor de functie van tweede kapel meester. En 't bleek waarlijk niet de minste uit de reeks die op de zomerconcerten hun proef kwamen a'fleggen. Jan Out maakte eer bijzonder goed entrée met zijn eerste num mer. de Suite voor Strijkorkest van Willem van Otterloo, waarvan hij de specifieke moei lijkheden van het in evenwicht brengen van den klank, en van de duidelijke teekening van een steeds boeiend lijnenspel handig wist op te lossen, en wel met de lenigheid van gebaar, die ook voor het publiek aantrekkelijk is. Deze Suite is ondertusschen een stuk dat waard is herhaald te worden. Voor Mozart's Symphonie in g. kl. t. nam Jan Out de tempi zeer naar de letter. Dat maakte dat we de hoekdeelen in een snellere beweging te hooren kregen dan dit meestal gebeurt. Dit was wel eventjes met vuur :pelen. Maar voor de bedoeling kon men i-ospect hebben. Een eigen cachet gaf de diri gent ook aan het Menuet; hier werden zijn intenties in niets geremd. Met het Pianoconcert in Es van Liszt, dat door George van Renesse zeer temperament al met de noodige tempi rubato vertolkt erd, werd de handigheid van den dirigent nan een vuurproef onderworpen, die hij dap- ner doorstond. Ook de drie orchestrate frag menten uit Berlioz' Damnation werden onder Out's leiding goed tot klinken gebracht. George van Renesse had met zijn virtuose orestatie een uitbundig succes; het applaus kwam niet eerder tot bedaren, dan toen hij »ich eindelijk liet bewegen nog een toegift te geven; en dat schonk ons het genot, in een zeer poëtische vertolking van Chopin's Oes-dur-Prelude. eenige oogenblikken echte, •iiep ontroerende muziek te hooren. JOS. DE KLERK. Een monument voor de T aclitigers Naar wij vernemen bestaan er plannen bij het gemeentebestuur van Amsterdam om de groote figuren uit de tachtiger-beweging in onze Nederlandsche letterkunde door eer monument te «eren. In dit monument, waarvoor een Neder- landsch beeldhouwer t.z.t. een opdracht zal ontvangen en dat waarschijnlijk in het Zuide lijk deel van Amsterdam zal worden geplaatst, worden de beeltenissen aangebracht van Wil lem Kloos, Jacques Perk, Lode wijk van Deijs- scl. Frederik van Eeden, Helene Swarth en Albert Vcrweij." Verduisterenvan 20.56 tot 6.31 uur 21 Aug.: zon op 6.31, under 20.54 uur maan onder 1.13, op 17,15 uur Burgerlijke Stand. HAARLEM. Bevallen: 18 Aug. M. Kuijken—Bakker z. J. M. C. SmitsSchoo, d. 19 Aug.: R. A. M. Hofland—van der Lecq, z. J. E. M.' Wiedijk— Walker, d. 20 Aug.: M. C. de Looze—van de Kasteele, z. Overleden: 19 Aug.: I. W, M., 18 m.. d. van H. B. J. L. van Riel, Jan Gijzenkade. 20 Aug.: J. A. R. Heidoorn—Tuning, 41 j„ Prévinaire- straat. Ondertrouwd19 Aug. T. G. Dudink en J. J. Gielen. J. Duinkerken en M. Strijker. _j Aug.: M. J. Oosterling en M. M. Visser. T. Portegies en G. A. van Doorn. Gehuwd 19 Aug.: J. Voulon en M. M. Stam. Jonkhof en A. Sint. W. Boersma en A. P. Jansen. T. van Keulen en W. G. G. C. M, Westerman. P. J. L. van Zeeland en G. de Lang. G. Horeman en P. H. Biemans. A de Graaf en M. Koster. D. S. Oudolf en R. Seubring. J. Meijer en J. Prinses. L. Elshoff en H. M. van Wijaarda. J. F. Schijf en E. C. Benard. C. W. Okel en M. S. van Dijk. van der Ster en C. Iking. A. J. F. van Roon en J. M. de Graaf. C. E. Veenstra en J. J. Timmer. Nummer 43 geldig Voor de volgende week zijn de gebruikt lijke rantsoenen" brood, beschuit, vleesch, aardappelen verkrijgbaar op dc bonnen Van de tabakskaarl, voor mannen en de sip rettenkaart voor vrouwen is eveneens bo: nummer 43 geldig verklaard. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebesche den is het morgen Zaterdag «je beurt aan letter H van Ha tot en met Heen. Veelvuldige klacht van vrou« wen en meisjes en met reden, Doch een vraag: Waaróm die nare hoofdpijn verduren als er AKKERTJES zijn die U daar direct van afhelpen AKKER* TJES zyn vrienden in den nood Neem n AKKERTJl De Nederlandsche Pijnstiller RADIOPROGRAMMA ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 OchtendgymnastiA 7.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 7.15 Marschmucd (gr.pl.). 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.NO: Nieuwsberichten en programma-uittreksel. W Brandende kwesties, causerie (opn.). 8.30 Solute (gr.pl.). 9.15 Voor de huisvrouw. 0.30 Opent» Aria's en -Duetten (gr.pl.). 10.00 Ernstige mu ziek (opn.). 11.00 Voor zieke kinderen! 11.20 Df bussy-programma. 12.00 Klaas van Beek en orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- zakelijke berichten. 13.00 Ensemble Willy Krt en gramofoonmuziek. 14.00 Nederlandsche scïi> d£rs stellen in Duitschland ten toon. causeri» 14.20 Na gedanen arbeidmuziek en vrw- lqkhsid. 15.45 Orkestconcert (gr.pl.). 16.00 Byte- lezing en gewijde muziek (opn.). 16.30 Zang md pianobegeleiding en het Hoilandsch Kamen» ziekensemble. 17.15 B.N.O.: Nieuws- en zakelljM berichten. 17.30 Orgelspel. 18.00 De N.S.B. woordt. 18.15 Marschmuzlek (gr.pl.). 18.30 0:i Hendriks en zijn orkest. 18.45 B.N.O.: Nieuws» richten. 18.55 B.N.O.: De wereldmeening uit <ïa aether geplukt. 19.05 Ais ik 't voor 't zeggen h* 19.20 Zonnige zorgelooze zomerklankeh, ge» rieerd programma. (Om 20.15 fiimpraatje.). Vi> af 20.15 alleen voor de radio-centrales die oi« een lijnverbinding met de studio's beschlkke:1 21.15 Albert Vossen, accordeon en zijn solist** en Heinz Rühmann (gr.pl.). 21.45 B.N.O.: Nleu® berichten. 22.00 Wiener Bohème Orkest (gr.jü* 22.15 In Zaterdagsche stemming (gr.pl.) HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gramofoonniö 8.34 Missa solemnis, L. v. Beethoven (gr.P;i 10.00 Morgenwijding. 10.15 Philharmonisch orkei (gr.pl 10.30 Lichte muziek (opn.). 12.00 Pw«- voordracht. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zakeltJW berichten. 12.00 Tuinbouw. 13.15 Populaire ork«'- muziek (gr.pl.) 13.40 Wij kijken de natuur V> 14.00 Zang. viool en piano. 15.10 Symphonic orkest (gr.pl.). 15.30 Tijdschrlften^houw. 15" Bertus van Dinteren en zijn orkcST 16.30 In om de Bijenstal 16.45 Hans Jungherr en ti" accordeon-ensemble (gr.pl.) 17.00 Voor de bt» nenschippers 17.15 B.NO: Nieuws- en zakelüb berichten. 17.30 Gerard van Krevelen en zijn orkest en solist. 18.15 Het kwartier van den sc beid. 18.30 Omroeporkest (Om 19.00 groeten Nederlandsche zeelieden). 19.30 B N.O. Nieuw* berichten. 19.40 B.N.O.: Groningsch praat, 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 Groninger 0> J- kest Vereeniging en solist. (Vanaf 20.15 alk" voor de rarilo-cenlrales die over een lijn verbis- ding mei de studio beschikken). 20 50 Zang f- piano (gr.pl.) 21.00 Gramofoonmuziek. Groninger Orkest Vereeniging. 2145 BN'0; Nieuwsberichten. 23 00 B.N.O Militair ovrt* zicht. 22.10 Avondwijding. 22.15—2400 Zie HJlveh sum I.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2