Reparo Suie 9Uuttelaat LOTION MALWIDA 31 PETRIE C2 fl v.Empelen JlNGUAPHONE .▲▲▲▲AAAAAAAAA De duisternis valt steeds vroeger in! J.KORT's IJZERHANDEL ADVERTEERT IN DIT BLAD Grijs haar verdwijnt, waar 4L4DI.\verschijnt Praktijkdiploma BOEKHOUDEN OOSTWALD Bankgarnituren Clubstellen FEUILLETON Roman van Else Wcrnecke Nadruk verboden 15 Theodoor zwijgt, maar dan zegt hii plot seling spontaan: „Dat vind ik mooi. Dat vind ik werkelijk mooi van u. U bent dis creet. Ik zeg altijd, in elk beroep is dis cretie de hoofdzaak. Ziet u. ik zou u nu ook een aandoenlijke geschiedenis kunnen ver tellen. dat ik eigenlijk wat beters wilde worden, studeeren en zoo. maar dat ik pech heb gehad. Maar waarom? In elk beroep kan iemand een flinke kerel zijn. En daar bij is discretie mede de hoofdzaak. En u bent discreet. U bent trouwens heelemaal een geschikt iemand, dat heb ik direct ge- lien. Wij. chauffeurs, rijden zooveel men- schen we hebben immers ook nog zoo'n achteruitkijkspiegeltje, weet u, heel prak tisch, zoo'n ding en dan is een enkele blik vaak voldoende. En zooals u met me vrouw omging nee. dat heeft me werke lijk direct goed gedaan". Marga lacht. En als de wagen voor de groote huurkazerne stopt, waarin Marga een gemeubileerde kamer boven op de derde verdieping bij de weduwe Cauck bewoont, dan steekt ze hem haar hand toe en zegt: „Dank je wel, Theodoor!" „Alleen nonchalante menschep kunnen zóó met hun neus in de boter vallen!" Een koude winterzon werpt haar stralen door de hooge ramen en geeft den teeren tinten der beide voorste vetrokken een war men gloed. Marga heeft de vitrine met de mooie porceleinen t'lesch gepoetst, zet het 'wit kartonnen kaartje mei het zegel „Lo tion Malwida 31, Origineel mevr. d.r. Scheele" netjes daartegenaan en> sluit het kastje weer af. Automatisch werpt ze een blik op het klokje op het schrijfbureau. Het is bijna vijf minuten voor half tien Plotseling wordt de deur open gewor pen en daar in de opening staat juffrouw (Jabi en roept luider en geestdriftiger -can haar voorname terughoudendheid anders toestaat: „Kinderen, heb ik daar even een boffertje gehad!" Nieuwsgierig komt de kleine, ronde Eva naderbij en Gabi herhaalt, in het belang van een betere uitwerking op het nu ver sterkte auditorium, nog eens: „Ik zeg jullie een bof heb ik gehad Direct daarop krimpt ze in elkaar en iteunt: „Au au dat doet pijn!" „Wat?" vraagt Eva met kogelronde oogen. „Wat doet pijn? Die bof?" Gabi werpt haar een vernietigenden blik toe en tilt haar nauwen costuumrok wat op. Er komt een zeer slank, in zijde gehuld been te voorschijn, dat bij de knie echter zeldzaam misvÓrmd is. doordat er een groote zakdoek omheen is gewikkeld. Gabi sleept het been jammerend achter zich aan en laat zich in een van de diepe fauteuils vallen. Wat is er gebeurd? Wat was dat met dien bof? En wat heeft Gabi daar aan haar knie? „Luister dan maar", zegt Gabi. terwijl ze met een pijnlijk vertrokken gezicht haar Jcuit wrijft. „Ik kom daar de Ahomalle afzetten en loop natuurlijk netjes op het trottoir. Daarbij heb ik zoo'n duister gevoel, dat het niet al te vroeg meer is en dus kijk ik met een half oog naar de klok, die "daar op den hoek bij dien horlogewinkel hangt. En ja hoor. het is toch waarachtig alweer tien minuten over negenen! Enfin, denk ik. die Marga trekt natuurlijk toch weer een leelijk gezicht" Gabi trekt een grimas in de richting van juffrouw Faust, die nog steeds naast de vitrine staat „maar daar san den overkant, juist op den hoek bij de Hoofdstraat, heeft Muller Co vast weer nieuwe bontmodellen geëtaleerd en daar kan ik dus nog wel even een oogje aan wa gen. Maar omdat het zöoals ik al zei. al weer tien minuten over negen was. stak ik toch vlug de straat over en Gabi maakt, ter bevordering van de span ning in haar verhaal, een pauze en kijkt triomfantelijk uitdagend om zich heen. Eva dringt ook, geheel volgens het programma, ;op een voortzetting aan. Nou -en? Wat ge beurde er verder? igrar Wa' „Ik stak dus doodkalm de straat over en daar komt me toch een wagen den hoék omzetten een wagen ik zeg jullie, een droom van een wagen: zilvergrijs en met een stroomlijn als een hazewind, alleen veel Footer natuurlijk! Dus die schiet^ie daar den hoek om met een vaartje, of ie op een autostrada reed en ik kan niet meer voor- en niet meer achteruit en Eva is langzaam dichterbij gekomen en staart Gabi ontsteld aan. Nu pakt ze haar bij haar pols. „En? En??' „Laat me toch los, je doet me pijn! Ja nou, waar waren we ook weer? O.juist, ik val van schrik voorover en direct daarop hoor ik een geweldig geknars van remmen en zoo. en dan krijg ik $en duw, een ge raas en de groote hazewind is over me heen Eva slaakt een kreet van schrik. Zoomaar over Gabi heen? Ont-zet-tend: „Nou ja. niet heelemaal er overheen. na; tuurlijk", corrigeert Gabi een beetje onge duldig. „dat lijkt maar zoo, als je plat op je buik er voor ligt en omhoog kijkt.'Ik heb ook maar even een haastigen blik ge riskeerd en ben toen doodstil blijven lig gen. Nou, er was natuurlijk direct een heele menigte menschen omheen, een geschreeuw en een gedoe geweldig gewoon!" (Wordt vervolgd.) CcAOudeqrothtazWfjy HAARLEM 7£-<r\trW laezo EFFECTEN jfcOUPONS' LiPS'SAFErtN RICHTING AAISMEEQ training van v. v. „aalsmeer" De training van de adspirantlecftn wordt thans gehouden op Dinsdagavond in plaats van op Woensdagavond. Het aanvangsuur is vastge steld op zeven uur. De training van de seniorleden zal thans in plaats van op Zondagmorgen op Donderdag avond gehouden worden. De aanvang is vastge steld op hall acht. TWEEDE KNECHT IN DE BLOEMISTERIJ. Nogmaals wordt de aandacht van de belang hebbenden er op gevestigd, dal het examen voor het verkrijgen van het diploma van tweeden knecht in het bloemisterij-bedrijf afgenomen zal worden door de vakcommissie ln de maand September a.s. op den Proeftuin te Aalsmeer. Degenen, die willen deelnemen aan dit examen voor tweede knecht bloemisterij moeten zich vóór Dinsdag 1 September a.s. opgeven aan den secretaris Van de afdeeling Aalsmeer van dn Nederlandsche Vereenlglng voor Tuinbouw en Plantkunde. Stommeerweg no. 70, alhier. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Annie Emma Arina. d. v. N. van <lcr Wal en M. A. van der Wal; Johanna Maria Theodora, d. v. J. van Rijn en W. A. Lunenburg: Hendrika Adriana Maria, d. v. J van Leeuwen en A A. Visser; Johanna Cornelia Adriana. d. v W. J. Groeneveld en C- M. SpringmtveldHendrik Jacob, v. van H. van den Dool cn E. M. Korstanje; Antho- oius Cornelis Maria. z. v. C. P. van Wees en 7 C. Boots, Johanna, d. v. J. Joore en G. Hemmes: Marijke Ada. d. v. J. Maarse en M A. Mosselman. Ondertrouwd: J, J. Romkema en H. J. Katje. Getrouwd: Geen. Overleden: W. A. van Beek, 6 j.. z. v. W. Th van Beek en A. M. Koeleman: F. Ch. Bode, M jwed.nr. van G. M. Moorhoff. HALFWEG GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bi;- Kuipci. Kerkstraat 55 twee olverbons; P. Groen. Houtrakkerweg 48. een '«me*!jandsehocn. W. Doevcn, Dr. Schaepmar.- JJraat u, ^en herdershond. Bureau valt politie, ■MSdhuis te Halfweg; een sportriem, een atlas, paar wollen handschoenen, een damesschoen WUs), een blauwe broche, een huissleutel. Te Valkenburg is dezer dagen het èerste congres van sportjournalisten officieel ge opend. Tijdens de openingsrede van den voorzitter van het Verbond van Ncderland- sche Journalisten, den heer P. J. van Megchelen. Naast den spreker v. r. n. 1.: prof. /'dr. J van Dam. secr «en. van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuur- bescherming en Max Blokzijl, leider der afdeeling Perswezen van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten. (Polygoon-Brader Pax Holland c) De Nederlandsche Staat en liet nieuwe Europa Ir. Mussert zet het programma der toekomst uiteen Ir. A. Mussert heeft in Luntercn een rede gehouden over den Nederlandschen Staal in het_Nieuwe Europa, welke rede in „Volk en Vaderland" is opgenomen. Het oog moet gericht zijn, betoogde Ir. Mussert. op de vorming van den Germaanschen Staten bond, de staatkundige vorm van samenwer king der Germaansche volken in hun le vensruimte, die wellicht later met vrucht en zonder verwarring tc stichten, genoemd zou kunnen worden „het Germaansche Rijk". In de eerste plaats zal de Nederland sche soldaat behoorlijk afgericht, modern gewapend en goed aangevoerd worden en ir. Müssert is er van overtuigd, dat de sol daat niet zal behoeven onder te doen voor een Duitsch soldaat. In de -toekomst zullen zij, gelijkgerechtigd, naast* elkaar kunnen staan. Wij kunnen er verzekerd van zijn, dat de grenzen van Europa blijvend bewaakt zullen moeten worden. De Neder landers hebben in te zien, dat de wacht aan IJssel en Waal verlegd zal moeten worden naar de Wolga ep dat dit een groote vooruitgang beteekent. Onze mannen, die aan het Oostfront staan, wëten, dat zij hun va derland daar verdedigen en putten daaruit de bereidheid en de kracht om te offeren en te dienen. Economische samenwerking. Wat de economische samenwerking be treft, die staat nog volkomen in de kinder schoenen. Dat ook deze samenwerking op ftationaal-socialistischen grondslag moet berusten, spreekt voor ons vanzelf. Od dit gebied is het het kapitalisme, dat als vij and van hef nationaal-socialisme van de oorlogsomstandigheden gebruik maakt om te handelen in strijd met hetgeen een juiste economische samenwerking vereischt. Duitsche en Nederlandsche kapitalisten hebben zeker de neiging elkander te vin den. hebben elkander reeds hier en daar gevonden, ten koste van de volksbelangen. De bestrijding van het kapitalisme en het marxisme zal de eerste tien jaren onver poosd moeien doorgaan, ook al zou het Amerikaansche kapitalisme en het Russi sche communisme nog vandaag militair ver nietigd zijn. Het behoort evenzeer tot de taak van een nationaal-socialistische Nederlandsche re- geering om dezen strijd op zich te nemen ten behoeve van het welzijn van het Volk. Ik kan mij dus volkomen begrijpen, dat Duitsche en Nederlandsche kapitalisten niet bepaald geestdriftig zijn bij de gedachte aan de komst van een Nederlandsche nationaal- socialistische Regeering en zich veel moeite willen getroosten om 'dit tijdstip zoo lang mogelijk te doen verschuiven. Als derde belangrijk punt der Germaan sche samenwerking, staat dan het gewel dige vraagstuk van de Europeesche levens ruimte in het Oosten. Tusschen de grens waar de wacht betrokken zal worden en het huidige woongebied van het Duitsche volk, ligt een oppervlakte zoo (groot als een .belangrijk deel van Europa. Daar wonen en leven vele volkeren in een sterkte van tien tallen millioenen zielen. Deze gebieden zul len moeten gaan behooren tot de Germaan sche levensruimte. Groote mogelijkheden openen zich daar. Er zal moeten worden gewerkt, zooals wjj eeuwen in Indië heb ben gedaan: in het zweet ons aanschijns. Wat er bereikt zal kunnen worden, kan worden nagegaan uit hetgeen het Neder landsche volk heeft tot stand gebracht op Java en Sumatra, de modelkolonie dei- wereld. Zoo ziet ir. Mussert het ontstaan van het nieuwe Europa, zoo ziet hij de Germaan sche samenwerking, zoo ziet hü de noodza kelijkheid van de komst van den Germaan schen Statenbond en de regeling der Ger maansche aangelegenheden. Die staat moet passen in het wordende nieuwe Europa en daarom moeten onze ge dachten over het nieuwe Europa eeniger- mate vasten vorm hebben aangenomen, al vorens over den nieuwen Nederlandschen Staat kan worden gesproken. De kracht van den Staat. Ir. Mussert vervolgt: De nationaal-socia listische Nederlandsche Staat zal een krachtig bestuu^s-apparaat moeten zfin, in overeenstemming met het eerste gedeelte van het feeidend Beginsel der N.S.B., dat luidt: „Voor het zedelijk en lichamelijk welzijn van een Volk is noodig een krachtig staats bestuur". De kracht, die de Staat zal ontwikkelen, zal hebben voort te komen uit de verant woordelijkheid van liet Staatshoofd, die als Leider der Beweging verankerd is in het Volle. Dit Staatshoofd moet het vertrou wen hebben van den Führer van den Ger maanschen Statenbond; als hem dit ver trouwen ontvalt, zal hem niets anders overblijven dan heen tc gaan. Hij moet echter voortkomen uit de Beweging cn gedragen worden door het vertrouwen van HAARLEMMERMEER MEN LETTE GOED OP DE AARDAPPEL ZIEKTE Zoowel op de klei- als op de zandgronden, als mede ook op de veengronden, treedt dit Jaar de aardappelziekte reeds in het loof op. terwijl in enkele gevallen ook de knollen reeds blijken te zijn aangetast. Om de aantasting van de knollen nog zooveel mogelijk te voorkomen, wordt den aardappel verbouwers met klem aangeraden om hot rooien bij nat weer achterwege te laten en alleen dan te rooien, wanneer het gewas volkomen en de grond behoorlijk is opgedroogd. Er moet dus ook niet gerooid worden, wanneer he- gewas nog nat is van den dauw. Het bedekken van de aardappelen met het loof. zelfs al is dit slechts tijdelijk, moet sterk worden afgeraden. De aardappelperceelen. waarvan het loof nog niet of slechts weinig door deze ziekte Is aangetast, moeten tot op het laatst van het groeiseizoen toe bespoten worden met Bordeaux- sche of Bourgondische pap of andere koper- houdende middelen. Het kan echter, wanneer de omstandigheden gunstig blijven .voor het optreden van de aard appelziekte. in menig geval vooideeüger zijn het gewas voortijdig dood te spuiten dan het te laten uitgroeien. J.uinaanleq. Xuiwndechoud Bloemwerk Tel 28080 HEEMSTEDE Voor OVERHEMD - REPARATIES Jansweg 42 hoek Parklaan BETER EN VOORDEELIGER! Uw leverancier zal U gaarne inlichten. de Beweging. Zoo mogelijk moet hij in steeds toenemende mate het vertrouwen van het Volk winnen door de gerechtigheid zijner daden. Lukt hem dit op den duur niet, dan komt de vraag aan de ore of hij als volksleider geschikt is. Dit wil geens zins zeggen, dat het vertrouwen van het Volk steeds een goede maatstaf is voor de juistheid van de leiding. Dikwerf is het voorgekomen, dat zij,,die het vertrouwen hadden, die populair waren, juist nalieten om die offers te vragen van een volk, die noodig waren om het voortbestaan van het volk te verzekeren. Het staatshoofd kiest zijn ministers en geeft ieder zijn taak. Tusschen ministers, leiders in de Beweging, gewestelijke lei ders en leiders van de arbeidsgemeen schappen. zal over vele punten wrijving ontstaan. Dit zal niet als een ongewenscht verschijnsel worden beschouwd, maar als een teeken van intens leven, dat niet kan worden gemist. Op het juiste oogenblik zal de Leider dan, ten aanzien van het twist punt, een uitspradk hebben te doen, die bindend is en waardoor wordt voorkomen, dat uit de hitte van de wrijving een bin nenbrandje ontstaat. Niettegenstaande de Staat dus aan vele beperkingen onderhevig zal zijn, hetgeen noodzakelijk is om het insluipen van het verderfelijke staats-absolutisme te voor komen, zal op deze wijze naar mijn over tuiging toch een staat het leven zien, die veel doeltreffender en krachtiger zijn taak kan verrichten, dan weggelegd was voor den democratischen Staat, die de speelbal was van den z.g. volkswil, in werkelijkheid een fictie, waarachter zich verborg een aantal anonieme machten, die partij- of persoonlijke belangen nastreefden. De z.g. souvereihe democratische Staten Hit de 19de eeuw, vinden hun einde in het nieuwe tijdperk, dat ontstaat in onzen tijd. Nieuwe staatsvormen zullen zich ontwik-» kelen in de eerstkomende honderd jaren. Hoe dat precies in zijn werk zal gaan, kun nen wij nu nog niet weten. Het boven staande is bedoeld als richtlijn voor het groeiproces. Wij zullen ons in onze hande lingen laten leiden door deze richtlijn, voortkomende uit onze nationaal-socialis tische inborst en uit den wensch en den wil de puinhoopen van den ineengestortten democratischer. Staat op te ruimen en daarvoor in de plaats te stellen een nieuw gebouw, een veilig tehuis biedend aan alle Nederlanders,, waar ter wereld zij ook wo nen, een gebouw, dat past in het gebou wen-complex, waarin elk volk van Europa zich geborgen weet als het deelneemt aan de solidariteit van Europa, dc noodza kelijke voorwaarde voor het voortbestaan van ons Continent in de eeuwen, die komen gaan. Hoofdbedrijfschap voor tuinbouwproducten Instelling van bedrijfsschappen voor groenten, fruit enz. De secretaris-generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij, heeft met ingang van 15 Augustus ingestgld 1. Het hoofdbedrijfschap voor tuinbouw producten. 2. Het bedrijfschap voor groenten en fruit. 3. Het bedrijfschap voor sierteeltproducten. 4. Het bedrijfschap voor tuinbouwzaden. Voorts wordt hjj het hoofdbedrijfschap en de bedrijfschappen ingesteld een aan- en ver koopbureau van tuinbouw- en sierteelt producten. Het hoofdbedrijfschap of het be drijfschap voor groenten en fruit kunnen be paalde werkzaamheden tot uitvoering van hun verordeningen en besluiten opdragen aan de veilingen, werkzaam op het gebied van het bedrijfschap voor groenten en fruit, met dien verstande echter, dat deze opdrachten in het algemeen gegeven zullen worden met bemiddeling van het Centraal Bureau van de tuinbouwveilingen in Nederland. Het bu reau en de veilingen zijn verplicht hun mede werking tot uitvoering te verleenen. De bedrijfschappen kunnen, voor zoover door het hoofdbedrijfschap niet anders is be paald, omtrent alle onderwerpen op het voor hen aangewezen gebied van de hun gegeven verordenende bevoegdheid gebruik maken het hoofdbedrijfschap kan de verordeningen en besluiten van de bedrijfschappen wijzigen en vernietigen. De rechten en verplichtingen van de Neder landsche .groenten- en fruitcentrale en de Nederlandsche sierteeltcentraie gaan op een nader door den secretaris-generaal te bepalen tijdstip en op een door hem aan te geven wijze, welk tijdstip en welke wijze voor ieder der genoemde centralen en voor de verschil lende rechten en verdichtingen verschillend kunnen worden vastgesteld, over op het hoofd bedrijfschap. de bedrijfschappen of het aan- en verkoopbureau. Hangende de totstandkoming eener rege ling ter zake van niet-nakoming van door het hoofdbedrijfschap en de bedrijfschappen uit gevaardigde rggelen, wordt namens de orga nisaties tuchtrecht uitgeoefend op de wijze, als is bepaald in par. 4 van het Crists-orga- nisatiebesluit 1933. EXAMENS. Hoofdakte. Haarlem. 2(1 Aug. 1942. Ge slaagd voor A en B: H. Bakker en Th. v. Schaik (Onderstaande is r^eds in een dcc: van ic vorige nolage »y*en men NA DIEPPE De boeren bewerken weer het land Het volgende door het D.N.B. ontvangen frontbericht werpt een helder licht op de bliksemsnelle Duitsche afweer aan de kmt van het Kanaal bij Dieppe: Langs den weg van Dieppe landinwaarts trekt een lange colonne Canadeezen en En gelschen. De landingspoging der Engelschen od Dieppe is afgeslagen.-Ongeveer 1500 man officieren en manschappen, zijn op weg naar de gevangenschap. Het zitn groote ge stalten, die. met stof overdekt, striidens- moe den bitteren weg gaan. In den vroegen morgen hoorden de luis terposten bij de kazematten Mn deomge ving van Dieppe een gevecht aan den zee kant. Tegen 6 uur doken uit den mist voor de haven schaduwen op: motortorpedoboo- ten, landingsbooten en stormbooten der Engelschen. Onmiddellijk begon het afweer- vuur. Onder de bescherming van een kurjstma» tigen nevel konden de Engelschen pantser wagens en infanterie aan land zetten. Van zee uit schoot Engelsch scheepsgeschut op stad en haven. Bommenwerpers cirkelden boven de stad en lieten hun bommen vallen. In golven kwamen de jagers opzetten. Dit is het uur, waarop de Duitsche solda ten gewacht hebben. Ondanks het lange wachten zijn zij voorbereid. De landings booten worden onder vuur genomen door afweergeschut en artillerie. Op de Noorde lijke hoogte staat een stuk afweergeschut, dat het geheele strand beheerscht. Aan de frontzijde beneemt een huizenblok den vij and het uitzicht. Aan land gebrachte En- gelsche pantserwagens kunnen de stad niet Binnen dringen. Overal wordt hun de weg versperd door pantsermuren. Zonder sy steem rijden zij langs het strand heen en weer. lossen een schot en verdwijnen. De soldaten aan het pantserafweergeschut lig gen' op de loer. In weerwil van de vijan delijke kanonskogels en bommen stellen zij met enkele schoten 4 pantserwagens bui ten gevecht. Het lot van alle aan land ge brachte pantserwagens is hetzelfde. Op verscheidene plaatsen in Dieppe zelf en Oostelijk en Westelijk van de stad tracht de vijand met sterke strijdkrachten aan land te gaan. Op twee plaatsen slaagt hij erin vasten voet te krijgen met pantserwagens en infanterie. Duitsche afdeelingen maken zich voor den tegenaanval gereed. Verster kingen en afweergeschut worden aange voerd. Nog voor zij ingrijpen, is de tegen stander verslagen. Zwaar én verbitterd was het gevecht. Een batterij wordt door den vijand aangevallen. Het is tenslotte onmogelijk het geschut te gebruiken, maar ondanks de overmacht wijken de kanonniers niet. In harden strijd op korten afstand verdedigden zij hun stelling, tot zij ont zet worden. Oude in den strijd beproef de soldaten tdbnen hun kunnen op nieuw en nieuwe' soldaten uit 't vader land doorstaan waardig en dapper de vuurproef. Slechts gedekt door den nevel gelukt het den tegenstander voet aan wal te zetten. De welvoorbereide afweermaatregelen. de kracht van den nieuwen Westwall aan het Kanaal en de onberispelijke dapperheid van de Duitsche soldaten hebben deze, evenals alle toekomstige pogingen van dien aard snel doen mis lukken. Toen wij van "Dieppe uit landinwaarts reden, zaten de soldaten aan den kant van den weg. Veldkeukens waren komen aan rijden en het vertraagde middagmaal werd Op de velden waren de Fransche loeren aan het werk. Plaatsvervangend Rijks- bestuurder van Hongarije gesneuveld. De zoon van den Rijksbestuurder van Hongarije, Stephan von Hor thy, is aan het Oostelijk front gesneuveld. Na: de ont vangst van dit bericht in de Hongaarscho hoofdstad, zijn de feestelijkheden, n&ar aanleiding van den Hongaarsehen nationa- lon feestdag, die heden zou worden gevierd in geheel Hongarije afgelast. De .plaatsvervanger van den Hongaar* schcn Rijksbestuurder, admiraal Horthy, was zijn oudste zoon Stephan. „Hij was in 3 9 04 geboren, werd ingenieur en bekleedde tot zijn benoeming qis plaatsvervanger van zijn vader, het ambt van president der f-'taatsspoorwegen. Hij was een uitstekend vlieger. Op 1 Mei van dit jaar heeft hij zich vrijwillig voor den dienst aan het front Lonield. Aan het hoofd van zijn jachteskn- der onderscheidde hij zich herhaaldelijk. Het beiicht van zijn sneuvelen wekte in het geheele iand diepe bewogenheid, daar Stephan von ITorthv zeer populair was. H.Z. Voorburgwal 114 W Amsterdam Tel. 31749 Verlies van Lwee Britsche oorlogsbodems toegegeven De Britsche Admiraliteit maakt be kend, dat de luchtafweerkruiser Cairo en de torpedojager Foresight tijdens de convooi-operaties bij Malta tot zinken gebracht zijn. 3 September nationale rouwdag in Engeland De Britsche berichtendienst meldt, dat de 3e September, de dag van de Engelsche oorlogsverklaring aan Duitschland. in En geland nationale rouwdag zal zijn. Piano-trio voor den omroep Stimulans voor beoefening van kamermuziek Drie kunstenaars, die hun sporen verdiend hebben in de muziekwereld en waarvan twee zelfs een wereldvermaard en naam dragen, zullen Vrijdagavond voor de eerste maal als medewerkers van het nieuwe omroep piano trio om 18.00 uur voor den zender Hilversum 1 Albert Loerkens. Het komt voortaan iedere week voor de microfoon van den Nederlandschen Omroep om de beoefening van kamermuziek in ons land te stimuleeren. KUNSTMEST Daar gebleken is. dat verscheidene kunstmest- verbrulkers de verklaring op het toewijzings- oproepformulier niet hebben gelezen of hebben begrepen, wordt hiermede nogmaals bekend ge maakt. dat de verstrekte kunstmestbonnen die deze weken uitgereikt zijn. slechts voorlooplge toewijzingen zijn. berekend naar de eerste toe wijzing van,het voorgaande bemestingsjaar, ge scheurd grasland, teeltvergunningen, extra toe wijzingen. enz. buiten beschouwing gelaten. Binnen korten tijd zullen er weer nieuwe aanvraagformulieren voor het bemestingsjaar 1942 43 bij den P.B.H. te vdrkrijgen zijn, hetgeen vooraf gepubliceerd zal worden. Aan dc hand van deze aanvraagformulieren en de gegevens van dc inventarisatie 1942, zal het restant van de geheele toewijzing 1942/43, rekening houdende met de door de verbruikers opgegeven bed rij fs veranderingen, berekend toegewezen worden. Binnenkomende schriftelijke of mondelinge klachten, betreffende het hierbovenvermelde worden niet meer in behandeling genomen. Betreffende de toewijzingen kunstmest voor de teelt van koolzaad, raapzaad en blauwmaan- r.aad voor het bemestingsjaar 1942/1943 zal bin nenkort nog een publicatie verschijnen. DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR NOORDHOLLAND. HUISSLACHTING VARKENS. Aan alle belanghebbenden wordt medegedeeld dat voor dc provincie Noord-Holland «de huis slachting is vrijgegeven. Het houden van een varken voor eigen ge bruik zal derhalve niet meer uitsluitend af hankelijk worden gesteld van een afgesloten varkens-mestcontract. Voor de nieuwe hulsslachting gelden de na volgende bepalingen: 1. Zij die meer dan één varkens-mestcontract hebben afgesloten kunnen in aanmerking komen voor een tweede huisslachttngsvergunning, ech ter met dien verstande, dat in verband met het beschikbare vleeschrantsoen en het aantal ge zinsleden het dan geldende vleeschsaldo niet wordt overschreden. 2. Zij. wier aanvrage voor een mestcontract nie'. meer In behandeitng kon worden genomen, omdat geen aanvraagformulieren meer beschik baar waren, komen ln aanmerking voor één huisslachtlngsvcrgunning. 3. Aan hen. die over een varkenstoewijzing beschikken kan één vergunning worden ver strekt. 4. Aan ben die een speciale toewijzing hebben :n verband met een gunstige voederpositie, kan één vergunning worden verstrekt. 5. In het algemeen zullen zll die verleden Jaar een varken voor eigen gebruik mochten mesten, ook dit Jaar wederom een vergunning kunnen ontvangen. Deze laatste categorie kan zich tot hun piaa»- sclijkcn bureauhouder wrr.dcn indien zij ook dit Jaar een varken wcnschcn te houden. Zij, die dit Jaar voor het eer-si wenschen te sten. dienen een daartoe strekkende aanvraag te dienen bij de Landbouw-Crisis-Organtsatie voor Noord-Holland. Alkmaar Afdeeling Vee houderij. onder opgave van de hoeveelheid ruw- voeder, hetwelk hun bedrijf oplevert. Fokzeugen kunnen alleen voor huisslachting worden bestemd door personen, die op grond van hun fokzeugen-toewijzing een fokzeug aan houden. OFFICIEELS MEDEDEELINGEN METALEN HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt, onder verwijzing naar zijn publicaties ln de Staatscourant van 19 Augustus 1942 bekend, dat met ingang van genoemden datum de volgende regelingen getroffen zijn: 1. De fabrikanten en importeurs van. alsmede grossiers in geëmailleerde, gegalvaniseerde, ijzeren of andere metalen huishoudelijke arti kelen'of keukengerei zijn verplicht, zich bij het bureau voor de metalen-verwm kende industrie te doen inschrijven. De hiervoor bestemde In schrijfformulieren. welke op aanvraag gratis verkrijgbaar zijn bij het bureau voor de meta len-verwerkende industrie, Rtouwstraat 174 te 's-Gravenhage. moeten daartoe ^óór 30 Augustus 1942 ingevuld en onderteekend bij genoemd bureau worden ingediend. 2. Met Ingang van 19 Augustus 1942 is het koopen, verkoopen of aflevepcn door fabrikan ten, importeurs, grossiers óf «letailhandelaren van afwaschbakken, bedkruiken. deksels, drink bussen. eetketels, emmers, lmmaakketels, ketels (alle soorten), koffiekannen, koekepannen, lepels melkkokers, pannen (alle soorten), steriliseer- ketels (met of zonder Inzet), tellen, vergieten, waschketels (met of zónder rooster, met of zon der zak), zeeften voor waschketels zonder ver gunning van hetbureau voor de metalcnver- werkende Industrie verboden. Het heeft gpen zin aanvragen om vergunnin gen tot genoemd bureau te richten, voordat de directeur van dit bureau nader heeft bekend gemaakt op welke wijze en ln welke gevallen de In sub 2 bedoelde vergunningen kunnen worden verkregen, aangezien dergelijke aan vragen niet ln behandeling zullen worden ge nomen. ZOMERROGGE OOGST 1S12 VOOR ZAAI- DQELEIXDEN. Het bedrijfschap voor zaalzaad en pootgoed maakt bekend, dat mede In verband met do mogelijkheid, dat een gedeelte van de rogge ln den komenden winter za! ultvriezen. het nood zakelijk ls de geheele opbrengst van zomefrogga oogst 1942 voor zaaldoeleindcn te reserveeren. Den telers wordt op de noodzakelijkheid ge wezen zoowel bij dorsching als bi] Inlevering de partijen zomerrogge goed afzonderlijk te houden. Het ligt in de bedoeling aan telers, die zomer rogge Inleveren, boven den richtprijs een nog nader vast te stellen premie toe te kennen. Mocht evenwel blijken, dat partijen winterrogge ten onrechte als zomerrogge worden aangebo den, dan zal aan den desbetreffenden teler tot dekking van de kosten voor onderzoek en admi nistratie een nog nader vast te stellen bedrag op den classlflcatleprljs voor winterrogge ln mindering worden gebracht. GEWIJZIGDE REGELING VOOR HET VER KRIJGEN VAN ZAKBOEKJES RUNDVEE HANDELAAR Het bedrijfschap voor vee en vleesch maakt bekend, dat met Ingang van 1 September 1942 eenige wijziging wordt gebracht in de regeling voor het verkrijgen van een nieuw zakboekje voor den rundveehandelaar. Tot dusver werd een zakboekje uitgereikt aan hen. die «aartoe een eerste aanvraag hadden ingediend en naar het oordeel van het bedrijfschap daarvoor in aanmerking kwamen, voorts aan hen, die. nadat zij een eerste zakboekje hadden bekomen, het achter in het uitgereikte zakboekje zich bevin dende blanco formulier hadden ingevuld en in geleverd aan voornoemd bedrijfschap. Ingevolge de gewijzigde regeling ls men verplicht voor het verkrijgen van een nieuw zakboekje alle reeds ontvangen zakboekjes vol, in tc leveren. Teneinde een nieuw zakboekje tc verkrijgen, dient men het formulier, dat zich achterin het laatst uitgereikte zakboekje bevindt, Ingevuld aan het bedrijfschap voor vee en vleesch, Laan van Meerdervoort 55 te 's Gravenhage, in te zenden, onder opgave van het volledig adres van den plaatselijken bureauhouder tot wiens werkgebied men behoort. Het zakboekje wordt aan den genoemden P. B. H. toegezonden en bij hem kan men tegen inlevering van het vorige volle boekje, zoo er meer zijn uitgereikt, tegen inlevering van alle volle boekjes, het nieuw aangevraagde zakboekje bekomen. Bij de uitreiking van het nieuwe boekje kunnen de runderen, die nog niet ter rechterzijde van het zakboekje zijn afgeteokend, overgeschreven worden ln het nieuwe zakboekje. Teneinde een vlugge uitreiking van het boekje te bewerkstelligen wordt met nadruk verzocht er voor te zorgen, dat de betaling ad 0.50 voor het zakboekje tijdig is geschied op giro no. 446800 ten name van het bedrijfschap voor vee en vleesch, te 's-Gravenhage. aangezien anders het zakboekje niet aan den P. H. B., zal worden afgezonden. Ten behoeve van eiken handelaar of vertegenwoordiger wordt maar één zakboekje tegelijk uitgereikt. ZIJ, die in 's Gravenhage. ten kantore van voornoemd bedrijfschap een zakboekje wenschen te komen afhalen, zijn ge houden alle vorige zakboekjes vol mede te brengen en in te leveren. BELANGRIJKE VERKOOPING VAN MEUBILAIRE GOEDEREN w.o. uit de nalatenschap van wijlen Mevr. B. te Schier monnikoog op Woensdag en Donderdag 26 en 27 Augus tus 's morgens 10 uur in de groote zaal van Hotel-Café- Rest. De Leeuwerik, Kruisstraat no. 30 te Haarlem, t. o.s. van Deurwaarder J. Hollenberg. Daarbij komen voor: Eenige Salons. Een prachtige huiskamer. Diverse Fau teuils. Tafels en Stoelen. Een Radio-Gram.-Installatie met Pick-Up. Een Autorit; Koffiezetinst. Vleeschsnijma- chines; Fabr. v. Berkel, Burgers en Olland. Een Hobavt Koffiemolen (Electr.). Oude en Moderne Schilderijen. PERZISCHE EN ANDERE TAPIJTEN EN TAFELKLEE- DEN. Radio en een Edison-Gramoloon. Porcelein, Glas en Aardewerken. Enz. Enz. KIJKDAG: DINSDAG VAN 9 TOT 5 UUR. Telef. 10514 J. P. G. KOK Veilingmeester Zorgt dat Uwe verduisteringsgordijnen klaar zijn! Voorhanden ons prima geribd papier Breed 100 c.Mper Meter. 0.18 Alle onderdeelen - Stokken - Latten - Koord enz. EN BEKENDE FILIALEN Mode Academie KLEVERPARKWEG 130 - HAARLEM - TELEF. 14802 Begin September speciale cursussen in patroon teekenen en ontwerpen van costuums voor eigen gebruik. Opleiding examen Ned. Mode Vakbond als Costumiére, Coupeuse en Leerares. AANMELDING LEERLINGEN NA 20 AUGUSTUS. Laat uw haar nooit verven Het gebruik van ALADIN geeft binnen korten tijd uw haren hun oorspronkelijke kleur terug. Overal verkrijgbaar (kappers. drogisten, parfumeriezaken). Prijs f 2.25 per 1/1 flacon. Toezending ALADIN-Brochure gratis en franco op aanvraag door Hoofddepót. ALADIN: Havenstraat 1S3, Rotterdam. Telefooi 87635. ALADIN IS GEEN VERF EN IS ONSCHADELIJK I Actief Agent voor Haarlem gevraagd 0 Tot een snelle opleiding voor het Praktijkdiploma Boekhouden is men slechts in staat bij een uiterste specialisatie en na jarenlange er varing. Wij gelooven te mogen zeg gen dat wij hebben bewezen deze ervaring te bezitten. In het cursus jaar 1940/41 slaagden 141 van onze candidaten voor het offi- cieele Associatie-examen, In Dec. 1941 slaagden 61 candidaten. Namen e.d. vindt U in onze prospectus. Nieuwe cursussen, op leidende voor de Juni-examens, vangen begin September aan. Inschrijving en inlichtingen aan de lesgebouwen. Den Haag: Sweelinckpl. 46, Tel. 336785/395176; Rotterdam:' Heemraadssingel 111. Tel. 30898; Haarlem: Fr. Halsplein 9, Telefoon 16372 Kruisstr. 11 - Tel. 11491 Toonzaal Ridderstraat 24 Ruime Keus

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3