Haarlemsche Courant Duitsche troepen Kaukasus binnengedrongen. DIEPPE: 2095 GEVANGENEN. Drievoudige roofmoord te Rotterdam. 287r Jaargang No. 197 Abonnement p. week 0,26, p. raiand 1,1», p. kwutaxl f 2,41, fr»nco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. AdVertentiën 3—11 Bj.m. 3,elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prU». Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Idltle 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. S cent p. m.m. mty.1 Grafische QedrUven Damlate. Zaterdag 22 Atignstus 1942 tmfl. Hoofdredacteuri J. V. BAtTDKWTNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelUks behalve op Zon- en feestdagen. Bureatu Haarlem; Groote Houtstraat 03, Bijkantoor; Soenda* plein 37. Tel. Directie 1S0S2. Hoofdredactie 15054, Redactie 10480, Administratie 10724. 14S24. Soendapleln 12230. Postgiro 1340S6. Directie PH. A. MEES P. VS. PEEREBOOM. In grooten afweerslag bij Woroncsj herloor de vijand tot dusver 100 tanks en 107 vliegtuigen. Omsingelde bolsjewisten bij Ilmenmeer vernietigd. Duitsche marine in actie in Zee van Azof en Straat van Kertsj. Sovjet-vliegtuigen boven Couvernement-Ceneraal Het Duitsche weermachtbericht luidt: „In den Kaukasus blijven de Duitsche en Terbonden troepen in weerwil van den hard nekkigen vijandelijken tegenstand in den aanval. Luchtdoelgeschut heelt in de straat van Kertsj een transportschip in brand ge schoten. In de Zee van Azof hebben Duit sche mijnvegers, zonder zelf verliezen te lijden, twee gepantserde Sovjet-bewakings- vaartuigen, die over zwaardere artillerie beschikten en deel uitmaakten van een vij andelijke formatie, tot zinken gebracht. Zij dwongen de andere schepen tot den terug keer en maakten gevangenen. Aan het Don front mislukten verschei dene Sovjetpogingen om de rivier over te itfken. De luchtmacht heeft op de Wolga EEN JAAR RIJKSCOMMIS SARIAAT OEKRAÏNE Het ideaaleens weer de koren schuur voor heel Europa Uiteenzetting van Erich Koch De Rijkscommissaris voor de Oekraine gouwleider Erich Koch, beantwoordt in de Deutsche Ukraine Zeitung eenige vragen be treffende de Duitsche politiek ten aanzien van dc Oekraine, ter gelegenheid van den eersten verjaardag der bezetting. Ter inleiding wijst de Rijkscommissaris er op, dat zijn eerste taak heeft bestaan in de mobilisatie van alle krachten der Oekraine voor den strijd van de Europeesche volken tegen het bolsjewisme de voeding van de «trijdende fronllegers moest worden kerd en een zoo goed en spoedig mogelijke aanvulling voor de voorziening van levens middelen en .grondstoffen in het vaderland moest worden bereikt. Voorts moest het Rijks commissariaat zoo gepacificeerd worden, dat een vlotte ravitailleering voor het front in het Oosten gew&arborgd zou zijn. Bovendien was het een voor den oorlog belangrijke taak arbeidskrachten vau de Oekraine naar Groot- Duitschland te sturen in plaats van de voor den militairen dienst opgekomen Duitschers. Al deze taken moesten gevoegd worden in de grdote doelstelling de Oekraine in te scha kelen irt den Europeeschen kring en haar weer te maken tot de korenschuur van Europa. De Rijkscommissaris deed vervolgens mede- deelingen over de vernielingen van het bols jewisme en de groote moeilijkheden waarvoor het civiele bestuur zich in de Oekraine gesteld zien. In dit verband deelde hij mede. dat men er in geslaagd was ondanks de oor logsomstandigheden W" den vorigen herfst den oogst bijna geheel te bergen. In het voor jaar was het weer niet overal gunstig, vooral ontbraken tractoren, dieselolie en paarden en wagens. Dank zij de hulp van de bevolking kon de Oekrainsche bodem gedeeltelijk tot 90 procent van de oppervlakte die ook door de bolsjewisten was bebouwd bewerkt worden. Het Duitsche volk zal aanvul lingen voor zijn voeding krijgen waarop het recht heeft. Voorts zeide de Rijkscommissaris, dat er tot dusverre ruim 500.000 Oekrainsche arbeids krachten vrijgemaakt zijn voor de Duitsche oorlogseconomie! Dit aantal zal in de eerst volgende weken nog aanzienlijk vergroot worden. Ook sprak de Rijkscommissaris over de opheffing van het systeem der kolchozen, de religieuze tolerantie en de opbouw maat regelen van het geestelijke leven. De^ Rijks commissaris besloot met de woorden ons optreden in de Oekraine heeft ten doeL het veroveren van dc eindoverwinning van de Duitsche wapens. Bovendien mogen wij echter niet vergeten dat reeds thans de grondslagen gelegd moeten worden voor een grootschen Opbouw na de overwinning. Geen germaniseering. (DaP) ,.Het is onze taak niet, het oosten volgens de oude opvatting te germaniseeren d.w.z. de daar gevestigde bevolking de Duit- «che taal voor te schrijven en Duitsche zeden cn gewoonten op te dringen, doch wij moeten ervoor zorgen, dat in het Oosten slechts jnen- schen van werkelijk Duitschen. Germaanschen bloede wonen." Deze belangrijke verklaring is heden afgelegd door den Rijksleider der SS., Himmler. in zijn kwaliteit van Rijks commissaris voor de vestiging in de Ooste lijke gebieden. „Das schrwarze Korps", als meest bevoegd orgaan om uitdrukking te geven aan de ir de kringen der SS-leiding levende opvattin gen. wijst er in een interpretatie van de zoo- even aangehaalde uitlating op. dat hiermede met elk streven tot germaniseering van de Oostelijke gebieden op ondubbelzinnige wijze wordt afgerekend. Terwijl het tot dusver sinds de Fransche revolutie bij alle volken de gewoonte' was, niet te letten op de toe name Van het rassisch element, doch louter op de vermeerdering van het eantal onder danen. wordt thans een geheel nieuwe op vatting tot gelding gebracht. Men moet eeen Vreemde volken onderwerpen en germani seren. maar in de nieuw gewonnen ruimten Duitsche nederzettingen vestigen. In welken omvang men zich deze vestiging in Duitsch land voorstelt, moge blijken uit de volgénde opmerking van „Das schwarze Korps": „Wanneer wij te eeniger tijd na den terug keer van onze soldaten honderdduizenden, millioenen hunner het lang verbeide eigen bestaan., den verhoopten eigen grond schen ken. dan zullen ook zij slechts een begir. beteekenen, en het zal hun taak en die van bun kinderen en kindskinderen zijn. om den logepraal der slachtvelden voor immer te be veiligen." Het doel is dus: vestiging in groo ten stijl, maar geen inlijving van vreemde volkselementen. Uit de in het begin geciteerde woorden van Himmler blijkt, dat deze vestiging zich niet mag beperken tot Duitsche volksgenooten maar dat allen, die van „Germaanschen bloe de" zijn, daaraan moge medewerken. Door deze verbreeding van de vestigingsbasis kan men de vraag, of er voor het neerlaten van nederzettingen wel menschen genoeg zullen zijn. met een volmondig ..ja" beantwoorden Tegelijkertijd wordt den kleinen Germaan- Khen volkeren hiermede de gelegenheid ge boden. mede tc profiteeren van de vergroo.- tlngcn der Gcrmaansche levensruimte. 3 transportschepen tot zinken gebracht en een rivierstoomboot beschadigd. Ten Oosten van W j a s m a en bij R z j e f zijn meermalen gereedstaande vijandelijke troepen uiteengeslagen door het geconcen treerde vuur van alle wapens, met doel- treffenden steun van de luchtmacht. Op andere plaatsen werden Sovjetaanvallen bloedig afgeslagen. Ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer zijn vijandelijke afdeelingen, die sedert verscheidene dagen op moeilijk terrein waren omsingeld, vernietigd. Vij andelijke aanvallen op het bruggehoofd aan de W o 1 c h o f en aan het omsingelingsfront ■an Leningrad haddèn geen resultaat. In de Finsche Golf hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen .een vijandelijken mijn- veger tot zinken gebracht en een tweeden zwaar beschadigd. De Finsche luchtmacht heeft op 19 en 20 Augustus twee Sovjet- duikbooten door bomtreffers tot zinken ge bracht. Donderdagnacht hebben de bolsjewisten storingsvluchten boven het gouvernement- generaal en Oost-Duitschland ondernomen. De burgerbevolking te Warschau leed eenige verliezen ten gevolge van bommen. Alleenvliegende Britsche gevechtsvliegtui gen kwamen des nachts in het Noord-Duit- sche kustgebied. De Engelsche luchtmacht verloor overdag en in den loop van den nacht 9 vliegtuigen Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Don derdagnacht opnieuw de oorlogshaven van Portsmouth gebombardeerd en door bommen van zwaar en zeer zwaar kaliber vernielingen en branden veroorzaakt on de werven en in het havengebied. De vijandelijke verliezen bij de landings poging aan de Kanaalkust op 19 Augustus zijn sinds de vorige opgaaf gestegen tot 2095 gevangenen, onder wie 617 gewonden. Het aantal gesneuvelden en verdronkenen kan nog niet vastgesteld worden, Het aantal bij deze onderneming neergeschoten vijande lijke vliegtuigen is gestegen van 112 tot 127; de Duitsche verliagen zijn verminderd van 97 fni 9S \,1 i Acftn i r^in In het gebied van den Kaukasus zijn 3e Duitsche troepen en die van dc bond- jenooten Donderdag, na een soms hard nekkig verzet te hebben gebroken, in het ?cbergte binnengedrongen. 37 tot 35 vliegtuigen." Woronesj. Het opperbevel deelt bij de succesvolle beëindiging van de derde phase van den afwëdrslag bij Woronesj mee, dat tijdens de gevechten, die van 8 tot 17 dazer heb ben geduurd, de vijand naast zware, bloedige verliezen 100 tanks en alleen de laatste dagen 107 vliegtuigen heeft ver loren. De strijd woedde hevig, maar de Duitsche verdediging was elastisch en zij heeft weten te bereiken, dat de Duitsche troepen aan het slot zich ten volle hebben wetén te handhaven in hun voornaamste gevechtsstellingen. De Middellandsche Zee. Het pantserschip Nelson, twee vlieg-** kampschepen en vier torpedobooten hebben de haven van Gibraltar ver laten in de richting van de Middel landsche Zee. Verder zijn een kruiser en 4 torpedoboo ten vertrokken met bestemming naar een Engelsche haven waar zij verdere herstel- lingen zullen ondergaan. De Illustrious en een kruiser bevinden zich nog te Gibraltar, waar de averij her steld wordt, die zij opliepen tijdens het zeegevecht, dat onlangs in de Middelland sche Zee plaats vond. De strijd in Egypte. Het Italiaansche weermachtbericht luidt: Van het Egyptische front is niets van beteekenis te melden. Hei"haalde aanvallen an Britsche vliegtuigen op onze convooien op de Middellandsche Zee hadden geenerlei succes. De schepen zetten hun tocht voort en bereikten hun plaats van bestemming. De begeleidende afdeelingen vliegtuigen gre pen onverwijld op doeltreffende wijze in en schoten in luchtgevechten 5 vijandelijke vliegtuigen neer zonder zelf verliezen te lij den. Een zesde vliegtuig werd door een verkenningsvliegtuig neergehaald. Twee an dere toestellen werden getroffen door het afweergeschut van onze torpedojagers en vielen brandend in zee. Inzameling van oud ijzer in Duitschland De reden: verkorting van den productieweg. Overal in Duitschland is thans de groote actie tot mobilisatie van ijzerreserves op gang gekomen. Wanneer men de beteeke nis van deze actie, op de juiste waarde wil schatten, moet er nogmaals op ge wezen worden, dat het er hierbij niet om gaat om een in het geheel niet aanwezige impasse in de ijzerproductie te overwin nen. maar dat het doel der inzameling is de grondstofbasis voor een in uiterst korten tijd uitvoerbare nieuwe uitbrei ding der bewapeningsproductie in het leven te roepen, ingeval de nieuwe ver grooting van de wapenproductie in het begin van het komende jaar noodzakelijk mocht blijken Het gaat dus om niet meer en niet minder dan om de vorming van een aanvullende ijzerreserve, waartoe schroot het beste ge schikt is. omdat het, vergeleken met ijzererts 3cn weg naar nieuw Qzer aanzienlijk ver kort. Het gebruik van oud ijzer als basis voor ie ijzerproductie bespaart dc bij het erts te voren noodzakelijke bewerking in de hoog ovens. het bespaart echter ook, hetgeen bij de urgente vraag naar steenkool voor de meest verschillende voor den oorlog belang rijke doelen belangrijk is, vooral steenkool en arbeidskracht, die noodig zijn bij de be handeling in de hoogovens. De verkeerspositic is door de verschillende maatregelen, die in den jongsten tijd bij de spoorwegen genomen zijn en die In hoofd zaak een bespoediging van den omlooptijd der wagens ten doel hadden, intusschen zoo vlottend geworden, dat van den kant van het verkeer alle voorwaarden aanwezig zijn voor het succes van de actie tot inzameling van oud ijzer. Nieuwe maatregelen in Britsch Indië Verdeeling in Hindoesch en Mohammedaansch deel? Uit New Delhi meldt Reuter, dat de regee ring van Br. Indië een nieuw decreet heeft uitgegeven, waarbij stakingen en uitsluitin gen illegaal worden verklaard, wanneer zij niet ten minste veertien dagen tevoren wor den aangekondigd of niet ten minste twee maanden verloopen zijn sedert de arbitrage procedure. Jinnah, de leider van de Mohammedanen in Indië, heeft aan journalisten verklaard, dat de resolutie der werkcommissie van de Mohammedaansche Liga ter kennis zal wor den gebracht van Churchill, van den secre tary of India, van den Onderkoning, en var Staatshoofden der Geallieerden. De Britsche radiospreker Patrick Lacys heeft zich uitgesproken vóór een verdeeling van Indië in een Mohammedaansch en een Hindoesch gedeelte. Het Noordwesten vangnet land, dat uit zeven staten besaat. zoi zijn meening. als Pakistan tot een „afzonder lijk dominion van Engeland" verklaard kun-' nen worden. Het is te Calcutta tot nieuwe ongeregeld heden gekomen. De politie opende het vuur om een menigte te verspreiden. Dertien na tionalistische kranten tc Calcutta verschijnen niet meer, omdat het hun niet meer mogelijk is, hun taak tegenover het publiek te ver vullen. Amerikaansche stem. Reynolds, voorzitter van de Amerikaansche Senaatscommissie voor het leger verklaarde in den Senaat, dat het beste middel om de oprechtheid van het accoord van den Atlan- tischen Oceaan te bewijzen, zou zijn. aan Engeland te vragen, de onafhankelijkheid te schenken aan Indië. Senator Bridges onderbrak Reynolds en merkte op dat dergelijke voorstellen slechts schade konden berokkenen aan de belangen der Geallieerden en aanleiding konden geven tot tweedracht. Record rijstoogst in Japan verwacht Verkorting van den schooltijd De Japansche minister van Landbouw heeft verslag uitgebracht over een inspectiereis, waarbij hij den indruk had gekregen, dat de vooruitzichten voor den rijstoogst van dit laar zoo gunstig zijn, als men sinds het record jaar 1933 niet meer had beleefd. Ook de ont wikkeling van alle andere vruchten was door het weer gunstig beïnvloed. In een zitting van het kabinet is besloten tot verkorting van den duur van den school tijd van middelbare en hoogere scholen. Deze maatregel heeft ten doel de scholieren vroeger gereed voor het beroep te maken, daar aller- wege gebrek aan arbeidskrachten bestaat. Willkie bijzondere gezant van Roosevelt Voor Moskou en Cairo Roosevelt heeft medegedeeld, dat Wendell Willkie als bijzondere gezant van den pre sident naar het Naburige Oosten en de Sowjet- Unie zal gaan. Naar Roosevelt verder mede deelde. zal de voornaamste taak van Willkie daarin bestaan, „de waarheid te zeggen om trent datgene, .wat de V. S. zullen doen om den oorlog te winnen". Volgens nog onbevestigde berichten zou Willkie reeds gisteravond uit Washington ver trokken zijn. Aanvankelijk wilde hij ook een bezoek brengen aan Tsjoengking-China. doch Tsjang Kai Sjek zou te kennen hebben gege- vèn, op het oogenblik geen bijzonder belang te stellen ie de aanwezigheid van Willkie. Gemeenschappelijke brief van Engelsche bisschoppen De Engelsche berichtendienst publiceert een gemeensehappelijken brief der R.K. bisschoppen in Engeland en Wales, die on derteekend is door de Aartsbisschoppen van Liverpool, Birmingham en Cardiff en door Aartsbisschop .Hinsley. In dezen brief wordt gezegd, dat het noodig is, in Engeland open taal te spreken, opdat Engeland na den oorlog ook werkelijk een economische nieuwe orde krijgt. De huidige Engelsche economische orde vormt een sociaal sy steem, dat voor de -bevolking des lands niet eens een gemiddelde materieele veiligheid waarborgt. Dit systeeem is een moreele schande. Ook het gezinsleven lijdt er onder, aangezien de woningtoestanden onmogelijk zijn. De strijd op de Salomons eilanden De woordvoerder van de Japansche re geering heeft voor de vertegenwoordigers der buitenlandsche pers bevestigd, dat op de Salomonseilanden de gevechten met de gelande Amerikanen, nog voortduren. Een officieel communiqué zal worden uitgege ven, zoodra zich daar geen Amerikaan meer bevindt. Nasleep van proces te Riom Bij het proces van Riom hebben inder tijd de cijfers, die de vroegere ministers en hun medewerkers over het aanwezige oor logsmateriaal gaven, een groote rol ge speeld. In het bijzonder gold dit voor het Fransche luchtwaoen. Thans is in de staats courant bekend gemaakt, dat de algemeene afrekeningen van het ministerie van luchtvaart niet gepubliceerd kunnen wor den, daar de desbetreffende documenten over de jaren 1936 tot en met 1940 verloren of vernietigd zijn. Deze mededeeling beeft opzien gebaard, daar het onbegrijpelijk wordt geacht, dat alle documenten sec^rt 1936 op de vlucht naar Zuid-Frankrijk ver loren zouden zijn gegaan. De Sowjetrcactie op Dieppe. De druiven zijn zuur. Volgens den correspondent te Moskou van de Evening Standard is de Sovjet- reactie op Dieppe „gereserveerd en af wachtend." De van Geallieerde zijde tevergeefs on dernomen poging om een tweede front te openen, wordt thans door de Geallieerden gebagatelliseerd tot een „experiment". Het is hiermee, naar de Vólkischer Beobachtcr schrijft, als in de fabel van den vos met de zure druiven. Men heeft een sedert 10 maanden voorbereiden grooten slag willen slaan. Nu men echter een pak slaag ge kregen heeft, is alles plotseling slechts ..een overval" geweest. Het Zweedsche schip Hallaren, dat in opdracht van het Internationale Roode Kruis levensmiddelen voor de Grieksche bevolking transporteert, is Vrijdag met een groote hoeveelheid levensmiddelen in den Piscaus aangekomen. Führer en Rijksregeering betuigen deelneming bij Horthy's dood De Fül^er heeft den Rijksbestuurder van het Koninkrijk Hongarije, Von Horthy, en mevr. Von Horthy. in een telegram zijn meest hartelijke deelneming betuigd bij het zware verlies,- dat zij geleden hebben door den dood van den plaatsvervangenden Rijksbestuurder. Ook de weduwe van den fesneuvelden Stephan von Horthy heeft de ührer zijn hartelijk medegevoel telegra fisch gezonden. De Rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, heeft eveneens den Rijksbestuurder en mevr. Von Horthy be nevens de weduwe telegrafisch zijn per soonlijke deelneming betuigd en den Ko ninklijk Hongaarschen minister-president, Von Kallay, het leedwezen der Rijksregee- ring gemeld. Stephan Horthy heeft volgens een officieel bericht bij zijn 25e vlucht naar den vijand den heldendood gevonden. Naar het commando van het Honvedleger den Rijksregent heeft meegedeeld, was zijn zoon Donderdagochtend om uur opgestegen met de opdracht tezamen met een hem onder geschikten anderen jachtvlieger een verken ner op den korten afstand te escorteeren Deze verkenner koesterde den wensch, dat de jachtvliegtuigen op geringe hoogte in de buurt zouden blijven. Stephan Horthy^ die zijn taak in den strijd steeds met voorbeeldige nauwkeurigheid ver vulde, bleef derhalve op geringe hoogte. Toen hij terugkeerde tot den langzaam vliegenden •erkenner, gleed zijn vliegtuig in een bocht af. Hij- wilde zijn machine weer optrekken, maar dit zou alleen op grooter hoogte moge lijk geweest zijn, zoodat hij om 5 uur 7 neer stortte. Op dit tijdstip is zijn motor blijven stilstaan. Na Dieppe: eindelooze stroom van gewonden Groote verliezen door den vijand toegegeven Naar de Daily Express meldt, heeft Lord Mountbatten, de chef der gecombineerde operaties, een conferentie gehouden, om de bij Dieppe behaalde resultaten te be spreken. Deze resultaten en die van de ge houden conferentie zullen worden voor gelegd aan het oorlogskabinet. In een door den Britschen oerichten- dienst verspreide officieele mededeeling van het „gecombineerde hoofdkwartier" over de mislukte ïnvasiepoging wordt toegegeven, dat „tengevolge van de zware gevechten" de verliezen der Geallieerden groot waren- Tijdens de operaties zijn 98 vliegtuigen der Geallieerden vernietigd. Een bijzondere correspondent van United Press meldt uit een veldlazaret aan de Zuidkust van Engeland, dat in den nacht van Woensdag op Donderdag lange rijen doodelijk vermoeide soldaten in dit véld- lazaret zijn aangekomen. Deze soldaten, die hadden deelgenomen aap den „raid" vertoonden meerendeels wonden aan de beenen en het gelaat. Vele manschappen hadden onder invloed van explosies een zenuwschok opgeloopen. De correspondent noemt zijn belevenissen in dit veldlazaret de bloedigste tooneelen, die hij simjs Duinkerken achter het front heeft mee gemaakt. Zwijgend hinkten de soldaten binnen, velen van hen met de uniform totaal aan flarden. Er hfeerschte een ver- bazingwe lekende stilte. De gewonde sol daten stonden of zaten in het rond, zonder een woord te spreken, en rookten hun eerste sigaret sinds 24 uur. Een der ergste gevallen was een soldaat, wiens been boven aan de dij was afgeschoten. Een majoor, wiens schouder geheel open lag, knielde op den grond terwijl hij behandeld werd en mompelde: „Ik kan altijd nog niet be grijpen. hoe ik eruit gekomen ben." Het Spaansche blad ABC publiceert de volgende verklaring van een soldaat, die heeft deelgenomen aan de £ngelsche lan dingsoperaties bij Dieppe: „In den nacht na de mislukte operatie waren de wegen, die naar de kust leiden, verstopt door de velé voertuigen, welke de gewonden van de schepen moesten halen en naa"r het binnenland brengen. Evenals in de dagen van Duinkerken stortte zich een lawine van gewonden over de Zuid-Engelsche ste den uit. In allerijl werden schouwburgen en bioscopen als ziekenhuizen ingericht". Sir Samuel Hoare naar Londen In Lissabon is Donderdag de Britsche am bassadeur in Madrid. Sir Samuel Hcjare. met zijn echtgenoote uit de Spaansche hoofr.stad aangekomen. Hij heeft zijn intrek senomen in de Britsche ambassade. Hij zal Vrijdag per vliegtuig naar Londen vertrek ken. Keizerlijke w ijn voor Nomoera en Koeroesoe Uitwisselingsschepen met Japanners te Yokohama aangekomen De intendant der Japansche Keizerlijke huishouding heeft medegedeeld, dat de Tenno de ambassadeurs Nomoera en Koeroesoe uit erkentelijkheid voor de wijze, waarop zij de Japansch-Amerikaansehe onderhandelingen hebben gevoerd, heeft vereerd met twaalf fiesschen wijn en andere versnaperingen. De beide ambassadeurs zijn tezamen met lim 1400 Japansche diplomaten en onder danen uit verschillende landen van Noord- Midden- en Zuid-Amerika. aan boord van de uitwisselingschepen Asama Maroe en' Conté Verde in de haven van Jokohama aangeko men Te hunner verwelkoming waren tien duizenden belangstellenden verschenen, die de teruggekeerden met gejuich ontvingen. Nog aan boord ontvingen Nomoera en Koe roesoe vertegenwoordigers der Japansche pers. Nomoera verklaarde o.m. dat hij in Lourenco Marques aan boord was gegaan van de Asama Maroe. Vanaf het uitbreken van den oorlog tot aan zijn inscheping -had hij eeen contact meer gehad met de buitenwereld. Hij sprak zijn dank uit jegens de regecringen van Soanie. Zweden. Portugal en Zwitserland voor haar hulp en aan de Duitsche en Ita liaansche consuls-generaal voor hun gast vrijheid en ondersteuning tijdens het verblijf in Lourenco Marqués. Aan boord van de Asama Maroe bevond zich ook het stoffelijk overschot van den crleden vroegeren ambassadeur te Parijs. Sato. KORT NIEUWS De president der Turksche republiek. Ismet Ineunu, heeft Ankara Vrijdagmid dag' verlaten. Hij is van plan een rondreis door Anatolië te maken. Naar de Bngeische nieuwsdienst meldt. J de Britsche ambassadeur te Washlrston Lord Halifax, die zich op het oosenblik in Engeland bevindt, waarschijnlijk eind Augustus naar de V. S. terugkeeren. Het gebied der gemeente Rozendaal. met uitzondering van de kom der gemeente is bij besluit van den commissaris der pro vincie Gelderland, teneinde het bosch- en heiderijke-landschap dezer streek voor on dergang te behoeden, tot natuurmonument verklaard. De streek rond Rozendaal is een der schoonste heuvellandschappen van Gelderland. Politie bracht spoedig oplossing. Een afschuwelijke roofmoord, ge pleegd In den nacht van verleden week Woensdag op Donderdag op drie Rot- terdamsohe vrouwen, ls door de Schle- danische politie in recordtijd tot vol ledige oplossing gebracht. Reeds vlcr- en-twlntlg uur na het vinden van twee vrouwerilljken in de Maas. had zij een spoor te pakken en Zaterdagochtend J.l. werd de hoofddader, de 39-jarige groen- tekoopman P. H. te Rotterdam gear resteerd. Het vreeselijke misdrijf werd uitgevoerd door drie mannen en drie vrouwen wa ren de slachtoffers, de 80-jarige H. de Vries uit Rotterdam, met haar beide doch ters, die 56 en 52 jaar oud zijn. De vrou wen waren door de kerels naar den Maas kant gelokt en daar neergeslagen, waarna zij waarschijnlijk in bewusteloozen toe stand van de glooiing in de Maas gewor pen werden. De jongste bleek echter nog bij kennis te zijn. Zij kon zich drijvende houden en gilde om hulp. Twee van de mannen begaven zich daarop te water om de vrouw definitief onschadelijk te maken. Na dit schandelijk misdrijf werd in een huisje op een in de nabijheid liggende» volkstuin de buit gedeeld, welke zich be vond in de van de vrouwen afgenomen handtasschen. Tot groote teleurstelling van de daders bleek zich in totaal slechts f/300 aan baar geld in de tasschen te bevinden. Een dag later, dus verleden week Don derdag, tegen den avond, werden twee lij ken drijvende gevonden. De schedels ver toonden breuken, zoodat de politie, die uiteraard met de gruwelijke vondst in ken nis werd gesteld, onmiddellijk misdrijf ver moedde, een vermoeden, dat den volgenden dag bevestigd werd door den bekenden dr. Hulst, uit Leiden, die de sectie verrichtte. Onderwijl was ook de identiteit van de vrouwen vastgesteld. Het waren de lijken van de 80-jarige mevr. H. de Vries-Schnitz- ler en haar oudste dochter, ^wonende in de Claes de Vrieselaan te Rotterdam. Het huis bleek evenwel geheel leeg te zijn en bu ren vertelden, dat de dames, drie in totaal, waren vertrokken. De' jongste bleek als secretaresse werkzaam te zijn geweest bij een groote onderneming 4e Rotterdam en daar werd een draad gevonden, welke naar de oplossing Van de tragedie zou leiden. Een collega wist namelijk te vertellen, dat de danffes reeds eenigen tijd het plan had den te „verdwijnen" door zich ergens schuil te houden, en daarvoor allerlei methoden trachtten te vinden. Zij had over dit voor nemen gesproken met een reiziger, die veel in de zaak kwam en deze had er weer met zijn broer over gesproken. Deze broer liet er iets over los tegenover den reeds eerder genoemden groentekoopman J. H.. in wiens brein onmiddellijk het lage plan van een roofmoord opkwam. Hij deelde dit olan mede aan zijn kornuiten, den 48-jari- gen los-werkman J. M. W., en den 31-iari- gen los-werkman J. B.. beiden te Rotter dam, terwijl ook de verloofde van een hun ner, de 25-jarige Leni L. uit Schiedam, erin gekend werd. Dit meisje heeft van het be gin tot en met het onmensehelijke einde van de geschiedenis meegedaan. De drie damps werden eerst naar de wo ning van J. B. in de Zwarte Paardenstraat te Rotterdam gebracht en vervolgens naar een adres in Schiedam, vanwaar zij in den laten avond van Woensdag 12 Augustus meegenomen werden door het drietal en de verloofde, teneinde naar de zoogenaamde definitieve verblijfplaats gebracht te wor den. Van deze wandeling keerden zij niet levend terug. Na het vaststellen van de identiteit van de slachtoffers duurde het nog geen acht tien uur of de Schiedamsche recherche wist de hand te leggen op den hoofdda der P. H., te Rotterdam. Ook het Schie- ■iamsche meisje kon spoedig worden gear resteerd, doch de beide andere daders, ge alarmeerd door een oproep tot het ver strekken van inlichtingen in de plaatse lijke pers, bleken gevlogen. Na ijverig speu ren werd het tweetal evenwel Donderdag in samenwerking met de hoofdstedelijke politie te Amsterdam gearresteerd. H. en; het meisje hadden reeds direct een volle dige bekentenis afgelegd. De politie ver wacht. dat ook de beide anderen spoedig tot een bekentenis zullen komen. Het iertal is op het oogenblik in verzekerde bewaring in het politiebureau te Schiedam1 en zal ter beschikking van den officier van justitie te Rotterdam worden gesteld. De mannen hebben in den korten tijd, niet langer dan twee dagen, dat de dames De Vries in hun macht waren, ook nog kans gezien toestemming te krijgen haar huisraad en andere zaken uit de woning te halen. Deze plundering geschiedde zoo des kundig. dat er werkelijk niets werd achter gelaten^, Alles werd opgeslagen in een schuurtje, natuurlijk met de bedoeling de goederen later te verkoopen. Door het tij dig ingrijpen van de politie is het zoover niet gekomen. Het huisraad en wat er zich verder in het schuurtje aan eigendommen van de dames heeft bevonden, is in betslag genomen.. Rationalisatie Japansche industrie De rubberfabrieken te Sjanghai De Japansche rubberfabrieken in Shanghai werken reeds wederom op 50 tot 60 pet- var haar capaciteit. Sin<ft de verovering der Zui delijke gebieden door de Japanners voorspelt men de rubberindustrie van Shanghai een groote toekomst. Het Japansche ministerie van Economische Zaken kondigde een regeling af ten aanzien van de machines, welke in het kader van de rationalisatie overbodig zijn geworden. Het ligt in het voornemen een groot deel van deze machines tot schroot te verwerken, teneinde op deze wijze te kunnen voldoen aan de sterk gestegen behoefte van de oorlogsindustrie aan ijzer en^taal. Voorloopig is bepaald dat de in aanmerking komende industrieën voor medio October a.s. vrijwillig het overcom pleet aan machines moeten aanmelden. Mocht het resultaat van deze inzameling onbevre digend zijn, dan moet. naar reeds werd aan gekondigd, worden gerekend op een gedwon gen inlevering van ouderwetschc of tcn- deele stilgelegde of binnen afzienbaren tijd buiten gebruik te stellen machines. In pers commentaren wordt er op gewezen, dat door zulk een actie van het ministerie van Econo mische Zaken, de rationalisatie van de Ja pansche industrie niet onbelangrijk zal wor den verhaast. BEPERKINGEN IN BRITSCH SPOORWEGVERKEER. Uit Londen wordt gemeld: volgens de Evening NewS zal van November a.s. af het spoorwegverkeer in Engeland in verband met de steenkoolschaarschte aan nieuwe beperkingen worden onderworpen. Hier door wordt niet alleen het personenverkeer maar ook het goederenverkeer getroffen. Tijdens de wintermaanden zullen op de Britsche spoorwegen nog slechts goederen worden vervoerd, die op eenigerlei wijze beschouwd worden als belangrijk voor dc oorjogsinspanning van Groot-Brittannië. WIE ZICH AAN EEN ANDER SPIEGELT.... Bs. Uit het nabije Oosten komen be richten, die kenteekenend zijn voor éf demo-liberale mentaliteit in de geallieerd! landen. Generaal De Gaulle is van Londen via Cairo naar Beyroeth gevlogen, om zijn bemiddeling te verleenen tusschen de Gaullistische administratie en de< Engelsche bezetting. Aan een V.P.B.-bericht ontke nen wij de bijzonderheid dat het Gaullis tisch comité in Egypte een oproep tot alle Fransche staatsburgers richtte om zich voor een volkstelling aan te melden. Naar schatting omvat de Fransche kolonie in Egypte ruim 20.000 personen, waarvan nauwelijks 10 procent aan dezen oproep gehoor gaven. Vrij algemeen wordt hierin een demonstratie van de Franschen in Egypte tegen het Gaullistische comité ge zien. Daar komt nog bij, dat de Franschen in Juli j.l. tijdens den opmarsch der Duitsch-ltaliaansche strijdkrachten tot El Alamein en masse uit Egypte zijn gevlucht, hetgeen een panische schrik veroorzaakte onaer de Egyptische bevolking. De Egyp tische regeêring heeft thans aan deze vluchtelingen het visum geweigerd, zonder het welk zij niet meer naar Egypte kunnen terugkeeren. Generaal Spears heeft geheim materiaal verzameld tegen het corrupte Fransche ambtenarencorps in Syrië en de Libanon en een geheim rapport dienaangaande niet alleen aan De Gaulle, maar ook aan be paalde Syrische en Libaneesche kringen doen toeKomen. Van Gaullistische zijde heeft men zich gewroken door Britsche aankoopen van graan, welke tot de nieuwe schaarschte aan levensmiddelen hebben geleid en dèrhalve strikt geheim gehouden moesten worden, ruchtbaar te maken. Een en ander is een goede graadmeter voor de verhoudingen in het geallieerde kamp. Men gunt er elkaar het leven maar net zoolang als er kans is van de andere partij te profiteeren. Belangrijk en tevens in groote mate pikant is ook de omstan digheid dat Engeland, dat immers over zoo'n enorme vloot beschikt en met gemak alles kan aanvoeren wat het noodig heeft, aankoopen doet die schaarschte veroor zaken. Men zou zoo ongemerkt geneigd zijn te gelooven, dat er op zee iets mis loopt en dat die stoute Duitsche duikbootkapi teins en de ondeugende vliegers meer scherven maken dan goed is voor de ge allieerde oorlogvoering en de verstandhou ding van Engeland met z'n hulpvolken en rebelleerende generaals. Wij zouden tenslotte deze onderlinge herrie van democratische strijdmakkers niet zoo "belangrijk gevonden hebben, wanneer zij niet van zooveel beteekenis ware voor velen in Nederland, die zich van de Brit ten een voorstelling hebben gemaakt, welke verbonden is met vette hammen, wit brood, boter, kaas en eieren. Zéker, de verbinding was er, vóór den oorlog reeds, wij voerden goedkoop uit en aten zelf duur de verbinding zou er ook zijn, wanneer zij ook maar de geringste kans kregen hier (na de hulptroepen) binnen te marcheeren, maar dan alleen en uitslui tend op de manier waaraan men van Gaul listische zijde zoozeer het land heeft. Om dan nog met eenig succes ruzie te maken, geven wij deze Nederlanders echter geen schijn van kans. Niet dat wij ook maar éen oogenblik aan dezen gang van zaken gelooven, maar het zou toch goed zijn, indien ze daar eens hun gedachten lieten over gaan. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich op de voordeeligste wijze! Zweden en de SowjeTdJnie (D.a.D.) Met bijzondere belang stelling slaat Berlijn de reactie der Zv/eedsche bladen gade op de bolsje wistische schending der Zweedsche neutraliteit. In de Wilhelmstrasse werd gistermiddag verklaard, dat in bepaal de opzichten de status van een militair conflict tusschen de Sowjet-Unie en Zweden aanwezig is. Intusschen ethter wordt het Duit sche oordeel over de Zweedsche hou ding in het algemeene conflict niet be paald door de opvattingen van de Zweedsche bladen. Zeker niet, zoolang men geen positjeve aanwijzingen heeft, dat de artikelen der Zweedsche bladen een wezenlijk bestanddeel der Zweed sche regéenngspolitiek uitmaken. VERLOVEN IN BRAZELIë INGETROKKEN. Naar uit Rio de Janeiro gemeld wordt, heeft het Braziliaansche ministerie van oor log en marine de verloven van alle officie ren en manschappen terstond ingetrokken. TURKSCHE JOURNALISTEN NAAR ENGELAND. Een Turksche persdelegatie, die door de Britsche regeering is uitgenoodigd voor een bezoek aan Engeland, is uit Istanboel naar Ankara vertrokken, vanwaar zij naar Enge land zal vertrekken. Wijziging bcursvoorscliriften Beleening en onderpand van Kon. Petro leum, Dordsche Petroleum en Scheep vaartwaarden verboden. Met ingang van 24 Augustus te het ver boden aandeelen Kon. Bftroleum. Dord- sohe Petroleum en Scheepraartaandeelen (alsmede onderaandeel en en certificaten van aandeelen) te beleenen of »n onderpand te nemen. AHe geldleenlngen. bedoeld in art. 2. lid 2 sub 3 der Beurswet 1914. waarvan het on derpand geheel of gedeeltelijk bestaat uit bovengenoemde fondsen zijn met Ingang van 24 Augustus 1942 opzegbaar. De oorspronkelijke pandgever is verplicht voorzoover hem dit eenSgsains nvogelijk is, heizij hel onderpand, vooraoover dit uit aandeelen als hierboven genoemd bestaat, te vervangen door andere officieel geno teerde. ale onderpand toegelaten fondsen, hetzij zijn debetsaldo in dde mate te ver minderen. dat teruggave van genoemde aan deeien mogelijk is. De geldgever is verplicht, indien de geid- nemer hieraan niet voldoe:, de geldleendng uiterlijk per 8 September 1942 op te zeggen met dien verstande, dat al'ïe in deze voor schriften bedoelde geldleenöngen uiterlijk op 15 September 1942 moeten zijn geregeld of afgewikkeld. Ontslag verleend aan burgemeesters Bij bcsuit van den commissaris-generaal voor bestuur en justitie van 14 Augustus 1942 is onmiddel.ijk ingaand ontslag ver leend aan: mr. D. Breebaart als burgemees ter van Zijpe; mr. H. D. A. van Reenen als burgemeester van Bergen (N.H.); L. C. Kollf als burgemeester van Wieringen: G. G. Loggers, als burgemeester van Wierin- germeer: J. C Haspels als burgemeester van Enkhuizen; S. M. Middelhoff als bur gemeester van Hoogkarspel: mr. H. C. Leemhorst als burgemeester van Hoorn; jhr. J. P. W. van Doom als burgemeester van Heemstede- H. C. J. Gunning als bur- femeester van Ierseke; mr. H. N. baron chimmelpenninck van der Oye, als burge meester van Kloetinge; S. van Hoeve, als burgemeester van Zaamslag; A. A. Elenbaas als burgemeester van 's Heer Arendskerke; ihr. A van Citters. als burgemeester van Burgh: J. L. Dregmans. als burgemeester van Koudekcrke <Z.)jhr. R. J. H. Q Röell als burgemeester van Haamstede: L. H. van Julsingha als burgemeester van Delfzijl.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1