Haarlemsche Courant Duitschers en Nederlanders in de toekomst nooit meer tegen elkaar Nieuwe doorbraken in den Kaukasus. Het nationaal-socialisme zal in ieder geval overwinnen. I 287e Jaargang No. 198 x x Abonnement p. week J 9,29, p. maand 1,15, p. kwartaal S.U, franco p. post 3,73, leus® nummers 8 cent. Advertenttën s—is m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Beclames dubbele pr|ji. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer, Editie S—is m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. mtr.i Grafische Bedrijven D ami a te. Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWTNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen Kennemer Editie Maandag 21 Augustus 1942 Bureaus Raarlem: Groote Houtstraat S3, Bijkantoor: socnda- pletn 37. Tel. Directie IJW2. Hoofdredactie 15054, Redactie 10600, Administratie 10724. 14525. Soendapleln 12230. Postgiro 134958. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Bureau tJmuldem Kennemertaan 102, Telefoon 5(37. /Va feilen strijd bij K aloe ga en Rzjef 161 Sowjettanks ver nietigd. Twee plaatsen in Koebangebied in Duitsche handen Vliegvelden bij Alexandrië bestookt. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zaterdag bekend In het gebied van den beneden-K o e b a n hebben Duitsche en Roemeensche troepen, die op fel vijandelijk verzet stuitten, de taai verdedigde plaatsen Krymskaja en Koert#- Janskaja ingenomen. Ook in den Kaukasus werd de vij and ondanks 'nardnekkigen tegenstand en uiterst moeilijke weers- en terreinsomstan digheden uit versterkte bergstellingen geworpen. Ten Oosten van Wjasma en bij Rzjef werden weer verscheidene door pantserwagens ondersteunde aan vallen der Sowjets verijdeld. Ook ten Zuid-Oosten van het Ilmen- mcer en"^voor Leningrad mislukten plaatse lijke aanvallen van den vijand. In de Fin- jche golf werd een vijandelijke mijnenveger door bomtreffers tot zinken gebracht. In het hooge Noorden bestookte de lucht macht een vliegveld bij Moermansk als mede een troepenkamp op het visschers- schtereiland. Een kleine vrachtboot werd tot linken gebracht Aan hef Oostelijk front werden Vrijdag in luchtgevechten en door luchtdoelartillerie 98 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Zes gndere machines werden op den beganen grond vernield. Zes eigen vliegtuigen worden vermist. Aan de Zuidkust van Engeland plaats ten lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen bij een aanval overdag voltreffers op voor de oorlogvoering belangrijke militaire inrichtin gen. Aan de Belgische kust van het Kanaal werd een Britsch vliegtuig door jagers neergehaald. Marine-artillerie schoot in het Westelijke deel van de Oostzee vier Britsche gevechtsvliegtuigen neer. Het Duitsche Weermachtbericht van Zon dag luidde In den Kaukasus zijn Duitsche en ver bonden troepen door sterke vijandelijke stel lingen en wegversperringen heen gebroken. Tegenaanvallen van den vijand werden af geslagen. Op de Wol ga zijn op 21 en 22 Augustus ten sleepboot en twee vrachtschepen door bomtreffers tot zinken gebracht, een andere sleepboot en vier tankschepen werden in brand geworpen. Aan het Don- front werden op verschei dene plaatsen pogingen va® den tegenstander om over te steken afgeslagen-. In het gebied ten Zuid-Westen van Kaloega en bij R z ,j e f zijn aanvallen van sterke in fanterie- en pantserstrijdkrachten van den vijand in harde gevechten, met steun van doeltreffend ingrijpen van het luchtwapcn, afgeslagen. Hierbij werden Zaterdag 161 tanks vernietigd, waarvan 86 alleen in den sector van écn legercorps. Ten Zuid-Oosten van het Ilmenme er en voor Leningrad bleven afzonderlijke vij andelijke aanvallen in het Duitsche afweer- vuur steken. Het Sowjetluchtwapen verloor Zaterdag in luchtgevechten en door afweergeschut 122 vliegtuigen, drie andere werden op den grond vernield. Vier eigen vliegtuigen keerden niet terug van de vlucht. In Egypte hebben Duitsche gevechts vliegtuigen in den nacht van 21 op 22 en in dien van 22 op 23 Augustus met succes verscheidene Britsche vliegvelden ten Zuiden van Alexandrië bestookt. Bij aanvallen overdag en des nachts, ge richt op verscheidene bewapenings- en ver- keersinstallaties in Zuid- en Oost-Engeland werden krachtige ontploffingen en branden waargenomen. Aan de Zuidkust werden 7 Britsche landingsbooten door bomtreffers in den grond geboord. Bij overdag ondernomen vluchten naar ae bezette Westelijke gebieden schoten af weergeschut en jagers vier Britsche vlieg tuigen neer. De militaire correspondent van het D.N.B «chrijft De aandacht van militaire waar nemers te Berlijn is weder bijna uitsluitend gericht op de gebeurtenissen aan het Euro- peesche Oostelijk front, waar acties gaande zijn. die door de berichten omtrent de mis lukte landingspoging bij Dieppe overscha duwd werden. Echter laten de berichten van het opperbevel geen vaste conclusies toe. Toch acht men het zeer opmerkelijk, dat het weermachtbericht van Zaterdag en Zondag volkomen zwijgt over het zoo buitengewoon belangrijk gebied rond Stalingrad, terwijl de vijandelijke pers er uitvoerig over bericht Duitsche militairen zijn zeer optimistisch om trent dit gebied en over den Kaukasus. In deze gebieden schijnen groote gebeurtenissen sanstaande te zijn. gebeurtenissen, waarop de opperste Duitsche oorlogsleiding blijkbaar zelfs niet wenscht te zinspelen Daarbij spreekt het feit van de vergaande desorga nisatie van den berichtendienst in het vijan delijke kamp. zeker mede. De Fmsclft luchtmacht. Omtrent het optreden van de luchtstrijd krachten sedert het begin van dezen oorlog heeft het Finsche hoofdkwartier een samen vattend bericht uitgegeven, volgens hetwelk na de succesvolle luchtgevechten der laatste dagen het aantal vijandelijke toestellen, dat door het Finsche luchtwapen is neergescho ten 1035 bedraagt. Daarbij komen nog onge- eer 50 veroverde of met stelligheid vernielde liegtuigen. De Finsche luchtmacht heeft bovendien met succes doelen te land en ter zee van den vijand aangevallen, zooals de Sowjet-Russische spoorwegen, die aanzienlijke verliezen leden, een kanonneerboot, 6 duik- booten en 4 torpedobooten, die tot zinken werden gebracht en andere schepen, die be schadigd werden, terwijl waarnemings- en ersperringsballons vernield zijn. Brazilië verklaart <lc As den oorlog. Van Duitsche zijde wordt medegedeeld Brazilië had onder Amerikaansche pressi- reeds in Januari van dft jaar de betrek kingen met de asroogendheden verbroken Gevolg gevend aan een nieuwe Amerikaan seh° afpersing heeft de Braziliaansche re geering thans Duitschland en Italië formeel den oorlog verklaard. Brazilië had zicli reeds zoo zonder beper king ter beschikking van de Amerikaansche oorlogvoering gesteld, dat de officieele deel neming aan den oorlog zonder beteekents De oorlogsverklaring van Brazilië aan Duitschland" en Italië wordt door de F Mjnsche pers algemeen zonder belang en slechts door Roosevelt afgeperst genot De Yölkïscber Beobachter wijst er op, dat de Braziliaansche minister van buitenlanu- ïche zaken. Aranha. reeds een waardee rende boodschap van den Amerikaanschen minister van ^ouitenlandsche zaken heef. ontvangen. Wat hij er echter van tevoren voor gekregen heeft, dat hij zijn land heef; verkocht aan de Amerikaansche plutocratie kan meer gelezen worden uit zijn kasboeken dan uit gelukwenschtelegrammen. Het blad wijst er op. dat de Britten en Amerikanen hun bedoeling niet verhelen om onder dek king van den oorlogstoestand de Braziliaan sche economie van iedere zelfstandigheid te ontdoen. Deze zal echter nog vaak gelegen heid hebben zich de vroegere tijden vai haar bloeienden expert- en importhandcl met Duitschland en Italië op smartelijke wijze te herinneren. Naar uit Uruguay wordt gemeld, heeft de president der republiek. Baldomir. be kend gemaakt dat Uruguay ^Brazilië ook voortaan de rechten van een niet-oorlog- voerende mogendheid zal toekennen. Koertsjenskaja en Klymskaja De door Roemeensche troepen ingeno men stad Koertsjenskaja ligt op een landrug tusschen het moerasachtige lage gebied aan de Koeban en den lagunen- gordel van de Zee van Azof, aan den eenigen bruikbaren weg die via Temrjoek het schiereiland Taman met het gebied van de Koeban verbindt. Het verlies van deze stad is zeer gevoelig voor de Bols jewisten en zij hebben dan ook getracht door talrijke, vergeefsche infanterie- en pantseraanvallen de plaats te heroveren. De stad Klymskaja is een- knooppunt van spoorwegen, die naar Noworossik, Rostof en Krasnodar leiden. De bolsje wisten ondernamen talrijke tegenaanval len om de stad te herwinnen, doch zij werden onder bloedige verliezen afge slagen. Daarbij werden 10 bolsjewistische pantserwagens vernield. Onrust in Br. Indië gelijkt een prairiebrand. In de Pendsj'aab laten de Britten een aantal communisten vrij. Naar de Britsche berichtendienst uit Bom bay meldt heeft de werkcommissie van de Hindoe-Mahasabha de verklaring van de Mohammedaansche Liga van de hand gewe zen, die berust op den eisch betreffende Takistan en tevoren een garantie verlangd van gescheiden Hindoe- en Mohammedaan sche staten. De Britsche berichtendienst heeft voorts gemeld, dat, de toestand in Indië kan worden vergeleken met een prairiebrand Hié, 'wan-'1 n.ecr hij in een gebied gebluscht -is, onder de oppervlakte verder woedt, en op twintig andere plaatsen, op vele mijlerratstand, "Wéér opvlamt. Daarom moet de Britsche regeering haar troepen, evenals bij een prairiebrand, telkens op andere plaatsen gebruiken, en zij is daarom de laatste, die beweert, dat de brand in Indië is gebluscht. Volgens te Bangkok ontvangen berichten duren de onlusten in verschillende déelen an Indië voort. Te Bombay zijn bij een op tocht weer schietpartijen ontstaan, toen de politie op de menigte vuurde om den optocht uiteen te jagen. Ook in Delhi hielden Indi sche scholieren politieke optochten in de stad. In de provincie Madras hebben werk lieden van een graanmalerij het werk neer gelegd en vervolgens de fabriek in brand gestoken. In den Pendsjaab hebben de En- gelschen een aantal communistische agenten uit de gevangenis ontslagen Ook onrust in Irak en Syrië. De tegenstellingen tusschen Engeland en de bevolking leiden bijna dagelijks tot botsingen in Bagdad en andere steden des lands. Zoo is een kapitein van het Iraksehe leger in een hotel te Bagdad overvallen en zwaar gewond De drie aanvallers zijn gearresteerd. Ondanks scherpe maatregelen duren de anti- Engelsche betoogingen ook in heel Syrië voort. Te Aleppo is de toestand buitenge woon gespannen. De Britsche autoriteiten zijn tot de meest, draconische middelen en maat regelen overgegaan. Dag en nacht rijden pantserauto's door de straten .en geen in- wonr mag de stad verlaten, voordat de daders van de jongste aanslagen gegrepen Volgens een door den Britsehen berichten dienst uitgegeven officieel bericht uit Londen zijn Iran en Irak in één .enkel, nieuw leger- commando samengevat onder bevel van ge neraal Sir Henry Maitland Wilson. MOLOTOF ONTVANGT TURKSCHEN GEZANT. Uit Moskou wordt gemeld, dat Molotof de Russische volkscommissaris voor buitcn- landsche zaken, den Turkschen gezant. Ati- :alin. heeft ontvangen. „METEN WE WELLICHT MET TWEE MATEN?" •s-GRAVENHAGE. 24 Aug. Hedenavond .an 19.05—19.20 spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum 1 in zijn politiek week- praatje over het onderwerp: „Meten we wel licht met twee maten?" Dieppe aanleiding tot geluk- wenschcn van Pétain en Laval. De Brinon raamt aantal dooden aan Britschen kant op 3500. De Oberbefehlshabcr West heeft van den militairen bevelhebber in Frankrijk het volgende telegram ontvangen Maar schalk Pétain en regeeringschef Laval hebben ambassadeur De Brinon verzocht het Duitsche opperbevel in Frankrijk ge- lukwenschen over te brengen voor het afweersucces der Duitsche troepen en de snelle zuivering van den Franschen bodem. Staatssecretaris De Brinon heeft aan ver tegenwoordigers der pers een schildering ge geven van de Engelsche landingspoging bij Dieppe, waarbij hij o.a. zeide, tegen zeven uur in den ochtend door den regionalen pre fect van Rouaan, Bouffet. er van in kennis te zijn gesteld, dat de stad Dieppe het doelwit was van een hevig bombardement van uit de lucht en uit «zee. Omstreeks twee uur in den middag was hem meegedeeld, dat de strijd i nog gaande was. doch dat de - Duitschers meester van den toestand waren. Dieppe had in den loop van den dag 14 a 15 luchtaan vallen te doorstaan. Het aantal gevangenen, waaronder slechts weinig Gaullisten, en dat meerendeels uit Canadeezen bestond, had dien ochtend 1800 bedragen. In den namiddag kon de onderprefect de bevolking toestaan de schuilkelders te verlaten. Onder de burgerbevolking zijn 36 dooden te betreuren, waarvan 25 in Dieppe. Verder •aren er 65 gewonden. Om 4 uur in den middag was de strijd ge ëindigd. Het aantal dooden aan Britsche zijde raamde de Brinon, op 3500. Dagens Nyheter schrijft het volgende: Men kan de opvatting van welingelichte Londen- sche kringen over de onderneming bij Dieppe aldus samenvatten, dat de Duitsche kustbe- scherming groote doeltreffendheid bewezen heeft en dat de taak, een Geallieerd invasie leger in Frankrijk aan land te zetten, na de aanval op Dieppe niet eenvoudiger geacht kan worden dan verantwoordelijke Engel sche waarnemers vóór den aanvöl aannamen. Het is bewezen, dat de Duitsche tegenstand de stad zelf nooit had kunnen worden ge broken. Overigens zijn de ervaringen van Dieppe ngar de meening van deze kringen in zekeren zin beperkt. Volgens Svenska Dagbladet geeft men in Londen openlijk toe. dat men dc werkelijke kraqht der Duitsche formaties jachtvliegtuigen verkeerd geschat heeft. Groote gift van Duitsche zijde. De algemeene delegatie der Fransche re geering in het bezette gebied meldt, dat zij van den militairen»bevelhebber in Frankrijk Zaterdagavond de volgende boodschap heeft ontvangen: Met het oog op de tucht en de rust der be volking van het departement Seine Inférieure, vooral in het gebied van Dieppe, tijdens de Engelsche landingspoging aan de Fransche Kanaalkust op 19 Augustus stel ik ter be schikking van den prefect van dit departe ment een bedrag van 10 millio^n franc, dat in de eerste plaats moet worden besteed ter vergoeding van oorlogsschade en in de twede plaats tot eerste hulpverleening aan de civiele slachtoffers van het Engelsche bombardement. Ambassadeur de Brinon heeft Zondagoch tend den militairen bevelhebber de ontvangst van deze boodschap bevestigd en hem o.a medegedeeld: Ik heb dit besluit ter kennis van het Fran sche staatshoofd en van het hoofd der regee ring gebracht en ik heb opdracht u hun vuri- gen dank over te brengen voor dit gevoelige gebaar en deze grootmoedige hulp. De regee ring waardeert zeer in hel bijzonder de eer,, die ii'hebt. bewezen aan de bewoners der Nor- mandische kust, die zich door haar tuchtrisn rust strict heeft gehouden aan de voorschrif ten van het staatshoofd en de regeering. Intensieve patrouille-actie in N. Afrika. Het ïtaliaansche weermachtsbericht van Zondag luidt: Ook Zaterdag is de activiteit der pa trouilles intensief geweest aan het Egypti sche front. Aanvalspogingen van den kant van gepantserde vijandelijke elementen zijn afgeslagen. De vijandelijke luchtmacht heeft storingsacties uitgevoerd op het ge bied achter £ns front zonder schade aan te ichten. Duitsche jagers schoten vier der aanvallende machines neer. Het afweer- uur onzer escorte-eenheden van een eon- ooi heeft een Britsch vliegtuig getroffen en in zee doen storten. De bemanning werd gevangen genomen. Zaterdag maakte het ïtaliaansche hoofd kwartier iiet volgende bekend: Aan het Egyptische front normale acti viteit van verkennners en van de weder- zijdsche artillerie. De luchtmacht der As-1 mogendheden was zeer actief. Een Spitfire d in een luchtgevecht neergeschoten ïtaliaansche en Duitsche formaties bom bardeerden de militaire doelen van Malta en voor anker liggende schepen in de ha ven van La Valctta. Twee onzer vliegtuigen keerden van hun optreden tegen den vijand niet terug. In de Middellandsche Zee scho ten Duitsche jagers, die een convooi moes ten beschermen, vier vijandelijke vliegtui gen neer. In Egyptische militaire kringen heersch; ontevredenheid over de toenemende eischen van hot Britsche leger aldaar. De Engel- schen verlangen thans in plaats van het Egyptische leger de contróle in het land zelf te krijgen. In de steden- worden talrijke Egyptische kazernes geëvacueerd, waarna zij met Amerikaansche soldaten bezet wor den. Een deel der Egyptische soldaten kon op het platteland worden ondergebracht oor andeie eenheden wordt nog kwartier gezocht. Bovendien hebben de Amerikanen te Cairo en Alexandrië beslas gelegd op een groot aantal hufcen en deze ingericht als militaire bureaux en hospitalen. Tusschen Cairo en New York is een recht- strecksche luchtverbinding tot stand ge bracht, naar Radio Cairo meldt. De reisduur bedraagt ZV2 dag- Buitenland. HAUPTDIENSTLEITER SCHMIDT SPRAK IN AMSTERDAM. Scherpe maatregelen tegen saboteurs en hen, die de strijders in het Oosten in den rug aanvallen. Een stampvol concertgebouw te Amsterdam waar Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten broederlijk vereenigd waren, heeft Zaterdagavond in diepe spanning geluisterd naar de pakkende redevoeringen van Hauptdicnstleiter Schmidt en den plaatsvervanger van den leider der N.S.B., C. van Geelkerken. Geen plaats was er onbezet in de groote zaal en op het podium en op de balcons hadden velen.zich zelfs tevreden gesteld met een staanplaatsje. Men wilde de nationaal-socialistische voormannen, die op deze gemeenschappelijke bijeenkomst den Nederlanders en Duitschers ernstige dingen te zeggen hadden, hooren en men liet niet na uiting te geven aan zijn intense belangstelling voor het gesprokene. In het Concertgebouw te Amsterdam vond Zaterdag een groote politieke bijeenkomst van do N.S.D.A.P. en N.S.B. plaats. Een overzicht van de zaal tijdens dc rede van Hauptdicnstleiter Schmidt. (Arbeitsber.-N.S.D.A.P.-Stapf Pax Holland-cX Men kent de stijlvolle wijze, waarop de nationaal-socialistische vergaderingen wor den ingericht, maar steeds weer is men op nieuw verrast door de variatie, die men weet te brengen in de aankleeding der zaa' en in de smaakvolle, sobere versiering. Ook nu weer werd men getroffen door den stijl en de orde en tegelijk door de feestelijkheid van deze bijeenkomst. Prachtig was het jo dium versierd met strak gespannen Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialistische vlaggen. Tegen wit fond zag men een gou den hakenkruis. Roode en witte bloemen en frisch groen zoomden het podium af, waar geuniformde leden der jeugdbewegingen hadden plaats gevonden. Buiten stond een eerewacht van Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten op gesteld, die na de aankomst der autoriteiten het Concertgebouw binnenmarcheerde en met de vlaggen een vaandelwacht vormde achter het spreekgestoelte. Met enkele korte woorden opende de ge- machtige van den leider der N. S. B., districtsleider J. W. de Ruiter, de bijeen komst. waarna hij het woord gaf aan den heer Van Geelkerken. Districtsleider De Ruiter had reeds gewe zen op de achting en de liefde, die de beide sprekers in nationaal-socialistische kringen hebben verworven en 't was of het publiek in de zaal dit nadrukkelijk wildé onderstre- Den, want het applaus, waarmede Van Geel kerken en later ook Hauptdienstleiter Schmidt werd begroet bij zijn verschijnen, liet aan hartelijkheid niets te wenschen over. o En door hun woorcren begeesterden beide sprekers ook hun publiek. Zij zeiden ern stige dingen op een duidelijke wijze. Hun taal was klaar en men begreep dat men hier tegenover mannen stond, die het niet be gonnen is om mooie woorden, maar om harde werkelijkheid. Men begreep, dat hier: gesproken werd in het belang van de Ne derlanders, dat hier was afgedaan met oude begrippen en dat slechts het vooruitzien in den nieuwen tijd de redding zou kunnen brengen. Dat was het wat Van Geelkerken en Hauptdienstleiter Schmidt den menschen duidelijk maakte. Strijd voor een ideaal, die gestreden moet worden én die geen oogen blik verslappen mag. ook al zijn er dan moeilijkheden. Ernst, bloedige ernst in dien strijd, die tot het bitter einde gevochten zal worden en die niet gestoord kan worden door elementen, die luisteren naar de mis dadige influisteringen van hen, die op een veiligen afstand zitten en zelf geen gevaar loopen. Want Duitschland vecht voor Europa, dhs ook voor ons. Wanneer wij dit niet begrijpen, zullen wij aan den lijve on dervinden. hoe ernstig en hard de strijd is. Rede C. van Geelkerken. De heer Van Geelkerken zeide het kern achtig in zijn rondborstige taal. Hij begon met er op te wijzen, dat de nationaal-socia listen strijden uit innerlijken dwang. Het nationaal-socialisme moge ons( leeren dat het voor den enkeling noodzakelijk is een vaste levenslijn te hebben, die zoo sterk is dat hij er nooit van afgetrokken kan wor den. Een nationaal-socialistische levenslijn wil zeggen: te weten, dat men gekozen heeft. Als wij zoo'n lijn kennen en weten dat wij onwrikbaar staan, dan is er nog liéht in dezen tijd. Wij hebben de gemeenschapsgedachte leeren kennen. Wij zijn gegroeid.en wan neer wij nu hier staan, dan weten wij, dat onze groei gekomen is door hen, die met ons op straat gestaan hebben, die gecolporteerd hebben en hun arbeid hebben gegeven dooi de eenvoudigen dus. Het nationaal-socialisme stelt het alge meen belang boven het eigenbelang. Da', eischt offers van ons, maar de nationaal- socialist is offerbereid en zet zichzelf in een uitzonderingspositie, omdat hij offeren wil voor zijn volk. Vóór Mei 1940 bestond er geen consequentie en niemand was verant woordelijk. Nu zijn wij de eenige politieke partij in Nederland, maar nu zijn wij er nog niet. Want wij hebben niet gevochten "om de eenige politieke partij te zijn, maar om ons volk te winnen. Daarom bestaat er voor ons nu de consequentie, die er nooit voor dien geweest is. Wij moeten werken er. voorbeelden stellen. Wij moeten dus niet denken, dat wij de menschen kunnen laten loopen, die het niet met ons eens zijn. Wii moeten ook daarheen, waar men ons niét zien wil. Wij komen op voor ons volk. en moeten dus onze verantwoordelijkheid dra gen. Dan alleen kunnen wij de jeugd in de oogen zien. wanneer deze ons rekenschap vraagt. Wij moeten haar kunnen zeggen dat wij het geloof hebben gehad. Niemand mag zich dus. zooals vroeger in de politieke bartijen. aan de consequenties onttrekken Men zegge niet: er is oorlog en daarom kan nu het nationaal-socialisme niet gebracht worden. Straks echter zal het komen. Men moet durven zeggen: het nationaal-socia lisme zal thans gebracht worden voor zoo ver het op het oogenblik mogelijk is. Men mag zich niet laten beïnvloeden doo: onaangename maatregelen of door moeilijk heden. welke thans bestaan. Als deze din gen een nationaal-socialïst kunnen beïn vloeden. gaat hij langzaam de helling af Men behoeft niets goed te -praten. Men moet heelemaal niet praten. Men moet alleen doorzetten en het nationaal-socia lisme willen brengen. Wij moeten lachen, omdat wij de eenigen zijn, die nog lachen kunnen. De anderen hebben deae week ge lachen. toen ze dachten, dat dé^Engelschen kwamen. Maar zij lachten slechts kort.want de Engelschen kwamen weer niet en zullen ook nooit komen. Duitschland strijdt op het oogenblik. He: strijdt ook voor de moeders en kinderen in Engeland en Amerika. Als het bolsjewisti sche monster niet wordt verslagen, dan zul len» ook zij de verschrikkingen ondervinden, als de tijd gekomen is. Europa begrijpt dit en wij begrijpen dit ook. Toen Napoleon naar Rusand troK, nam hij vijftienduizend menschen uit ons land mee. Nu hebben vijftienduizend vrijwilli gers gehoor gegeven aan Mussert's oproep om naar het Oostfront te trekken. Wij zijn niet bang ons lot aan dat van Duitschland te binden. Duitschland heeft het zwaard opgenomen en het bloed van duizenden gegeven. Het bijt het spit af voor heel de wereld en het is dwaas aanmerking te maken op de wijze van oorlogvoeren dooi de Duitschers. De Duitschers zouden het ook anders kunnen doen. Zij zouden hun zorgen kunnen bepalen tot de Duitsche be zetting en de belangen van de Nederlanders kunnen overlaten aan de gevluchte Neder landsche regeering in Londen. Zij zouden in derdaad anders oorlog kunnen voeren. Zij zouden het kunnen doen als Amerika, die in 19141918 soldaten naar Europa stuurden en toen zij jaren later in armoede pro testeerden voor het Capitool, met gasbom men werden bewerkt en opgejaagd naar Alaska. Zij zouden het kunnen doen-als de Engelschen, die in Britsch-Indië de bevol king regeert met bamboestokken, gevuld met lood, die in Egypte de menschen onder drukt en in Zuid-Afrika de boeren en vooral hun vrouwen en kinderen op beestachtige wijze uitmoordden. De wereld heeft over deze moordpartij niet hard meer ge schreeuwd, omdat het goud en de diaman ten a' d't leed ded«n ver<*efen. Duitschland strijdt onmeedoogenloos hard juist om te voorkomen, dat nog ooit zulke dingen zullen voorkomen en om zeker te zijn. dat dit gebroed uitgeroeid zal worden. De Engelsche zender heeft gezegd, dat wij nog even moeten wachten met den opstand, maar dat de „Nederlandsche regeering" het sein zal geven. De hetzérs in Londen, die het goud nebben meegenomen, denken, dat wij hen zullen gelooven. Zij trachten ons in het verderf te storten en dal zal gebeuren, wanneer wij hen inderdaad probeeren te volgen. Wij echter, zoo eindigde de heer Van Geelkerken, staan samen, verbonden met de Duitschers, bereid om te' offeren tea bate van- ons volk en ons vaderland en daardoor ten bate van het nieuwe Europa - Na den-heer Van Geelkerken voerde Hauptdienstleiter Schmidt het woord. Hauptdienstleiter Schmidt spreekt. Hauptdienstleiter Schmidt gaf In groote trekken een beeld van de natio naal-socialistische beweging in Duitsch land van 1933 tot den da.g van heden en van den Duitschcn bezettingstijd in Nederland in bet bijzonder. Spreker schilderde, hoe de Führer na hel overnemen van de macht met den opbouw begon langs vreedzamen weg. Het Duitsche volk weer arbeid en brood gaf, den boeren vaste prijzen, en hoe hij zich tevens in zijn groote vredesredevoeringen tot de wereld richtte en zijn hand tot den opbouw van Europa aanbood. Hauptdienstleiter Schmidt toonde voorts aan, hoe dit tweede program mapunt door de wereld met hoon en spol werd beantwoord en hoe de vroegere vijan delijke mogendheden er niet aan dachten, hun achterbakscli spel van 1919 op tc geven. Integendeel, vrijmetselaars en kapitalisten stelden pogingen in het werk om de revo- lutionnaire krachten van het nationaal- socialisme te verstrikken en langzaam met lmn geld af te sluiten. Met enkele voorbeelden stelde spreker nog eens de mijlpalen van 'dezen strijd om de Duitsche vrijheid in het licht: de uittre ding uit den Volkenbond, den terugkeer van het Saarge'oied, de bevrijding van het Rijnland, de vriendschap met Italië, de be vrijding van de, Oostmark van de clerieale machten, die zich met het marxisme ver bonden en tegen den vrijheidswil van zeven millioen Duitschers gesteld hadden, voorts den terugkeer der Sudeten-Duitschers in het Duitsche Rijk en het plaatsen van Tsjecho-Slowakije onder Duitsche bescher ming. waarmede weer een keten in den ring der vijandelijke mogendheden gebro ken werd. Vervolgens besprak Hauptdienst leiter Schmidt den op de Volksduitschers ir Polen liitgeoefenden druk en het grootmoe dige aanbod van den Führer. waarin van de Polen r.iets anders verlangd werd'dan een verbindingsweg naar Dantzig en Oost-Prui sen. Opgehitst door Engeland en Frankrijk, ging deze te Versailles opgerichte staat ech ter niet op het aanbod van den Führer in. doch daagde Duitschland brutaal uit door militaire demonstraties en nieuwe vervol ging van de Duitschers. 1 September 1939 verklaarde de Führer in de Rijksdagzitting, dat hij thans het bevel gegeven had om terug te. schieten. Duitsche legers zouden nu de bescherming der Duit sche volksgenooten zelf ter hand nemen. Nu alle pogingen van den Führer mislukt waren, moesten de kanonnen spreken. De Führer trok zelf het veldgrijs aan, dat hij 41? jaar lang als eenvoudig musketier en Gefreiter in den wereldoorlog gedragen had en verklaarde aan het Duitsche volk en de wereld, dat hij hét veldgrijs pas dan zou uittrekken, wanneer Europa definitief tot rust zou zijn gekomen, de arische men schen beschermd zouden zijn en de absolute overwinning zou gehecht zijn aan de Duit sche vaandels. BEKENDMAKING. Het bureau van den Bevelhebber der weermacht in Nederland deelt mede: „Ondanks de gegeven waarschuwing en het ter plaatse aangeslagen verbod, heb ben den 21sten Augustus wederom jeug dige Nederlandesche personen het afgeslo ten kustgebied betreden. Zij zijn daarbij met een mijn in aanraking gekomen en door de ontploffing werd een jongen ge dood en een zwaar gewond. Er wordt nogmaals gewaarschuwd tegen het in weerwil van het verbod betreden van het afgesloten kustgebied. Den over treder dreigt niet alleen een zware be straffing, doch <K>k levensgevaar. Neder landers, denkt daaraan en waarschuwt uw kinderen Nadat aldus, zoo vervolgde Hauptdienst leiter Schmidt. Duitschland in dezen gewel digen strijd op leven en dood getreden was, moesten Polen en de wereld ondervinden, dat de trefkracht van de Duitsche weer macht zoo geweldig was, dat dit tot de tan den gewapende Polen" in 18 dagen werd vernietigd. Door afspraken met de Sovjetunie had de Führer in Augustus 1939 geprobeerd tot een vergelijk met de Sovjets te komen. Na het marxisme als eersten vijand in eigen land «e hebben leeren kennen en te hebben ver nietigd, was zulks voor alle nationaal-socia listen voldoende reden om het bolsjewisme slechts in zooverre te vertrouwen als het voor ons stond. Aan den Westwal hielden Duitsche sol daten trouw de wacht. Aanvallen van de vereenigde strijdkrachten werden afgesla gen. Slechts heel kleine successen konden in de bocht bij Saarbruecken behaald wor den. De Engelschen zongen hun mooie lied: „Wij hangen onze wasch op aan de Sieg- fried-linie", dat inmiddels volkomen ver stomd is. terwijl er op het oogenblik nog wel nauwelijks iemand in Engeland te vin den zal zijn. die dit lied zal zingen. Het lied evenwel, dat dienzelfden tijd in Duitschland gezongen werd. klinkt thans nog over de zenders en verkondigt de macht van de Duitsche marine. Het was een aan sporing voor de Duitsche zeelieden, die dit lied „Wir fahren gegen England" zongen. In dien tijd van den Duitschen afweer begon reeds precies zooals op dit oogenblik het gepraat over uitbreiding der fronten. Overal wezen Fransche en Engelsche staats lieden op deze noodzakelijkheid. Chifrchill had inmiddels als pemier in Londen de zaken overgenomen. De'Führer echter was de Engelsche actie in Noorwegen twee uren voor. De Engelsche landingstroepen uit de lucht werden reeds door de luchtmacht en dQ marine verslagen en binnen enkele da gen werden de laatste resten van den vijand uit het gebied van Noorwegen weggevaagd. Na 10 Mei 1940. Zoo kwam ook de 10e Mei, waarop de westelijke legers»overgingen tot den aanval en de vernietiging van de Engelsch-Frari- sbhe strijdkrachten. Dat ook bij deze opera ties Nederland niet verschoond kon blijven, spreekt thans voor ieder nuchterdenkend mensch vanzelf. Als dientengevolge Duit sche en Nederlandsche soldaten in conflict zijn geraakt, dan dragen diegenen daarvoor de verantwoordelijkheid, die thans niet meer in Nederland zijn, maar aan de over zijde in Engeland en Amerika stoken. Wij willen het lot dankbaar zijn, dat deze onge lukkige strijd slechts kort duurde, en dat de helden, die aan beide kanten zijn geval len, ons steeds in herinnering zullen bren gen, dat het in de toekomst nooit weer mag voorkomen, dat Nederlanders en Duitschers in den strijd tegenover elkaar staan. Nadat de capitulatie van het Nederlandsche leger zich had voltrokken, benoemde de Führer bij zijn decreet van 18 Mei 1940 Reichs- mxnister dr. Seyss Inquart tot rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied. Dr. Seyss Inquart nam 29 Mei 1940 in den plechtige bijeenkomst in Den Haag de bestuursmacht óp zich. Het is goed, als wij ons af en toe deze historische feiten in de herinnering terugroepen. De Rijkscommis saris zeide destijds: „Alle wapensuccessen en de heerlijkste overwinning, die ooit is bevochten en die thans in Vlaanderen wer kelijkheid wordt, veranderen niets aan het teit. dat wij, Duitschers liever in dit land waren gekomen met de ten groet opgeheven hand dan met de wapens in de vuist. Dit feit zal eenmaal voor den rechterstoel der geschiedenis beslissen en de verantwoorde lijkheid voor alle ongeluk en alle vernieling leggen op de schouders van degenen, dia "■et opgewasen waren tegen de grootheid in dit uur". Destijds zeide hij voorts: ..Wij Duitschers zijn nu eenmaal geplaatst in een gebied, dat ons in het Oosten en in het Westen zon der bescherming heeft overgeleverd aan den aanval van wie op het oogenblik mach tiger is. Eeuwenlang stonden wij bloot aan de rooftochten en roofoorlogen der Fran schen. Eeuwenlang stortte de storm van het Oosten zich over ons, dien wij tot redding van het avondland steeds weer afweerden. Het germaansche bloed in onze aderen ver schaft ons het initiatief en den onderne mingsgeest, die de Nederlanders flinke zee lieden en kooplieden deden worden en ons, Duitschers. in den strijd voor onze levens rechten hebben gemaakt tot de beste sol daten ter wereld." In deze rede zeide hij verder: „Wij Duit schers, nu. die thans met een blik gescherpt door het inzicht in de door het bloed bepaal de waarden van een volk, door dit land gaan, verheugen ons over de Nederlandsche menschen. Wij verheugen ons over de kin deren. Wij wenschen den jongens hier toe, dat zij moedige, krachtige, ondernemende mannen worden en we wenschen den meis jes toe, dat ze goede vrouwen en blijmoe dige moeders van gélukkige gezinnen wor den". 'Deze woorden waren derhalve geen woor den van haat, maar woorden van waardee ring, waarin een aansporing lag om mede te werken aan de groote gebeurtenissen. Hij bekrachtigde dit. door te zeggen: „Het«Duit- sche volk heeft zjjn groot Duitschland lief en is bereid hiervoor alles op te offeren. Het voelt evenwel de hoogetre beteekenis van de aan het Duitsche'volk gestelde roe- oing tot medewerking aan den opbouw van een nieuw geordend vredelievend Europa. In het besef van de grootheid van deze taak is het bereid geweest zijn hoogste goed, te weten Groot-Duitschland. zelf in de waag schaal te stellen om het nieuwe schoonere Europa te helpen tot stand brengen." Nu ook. in den tegenwoordigen tijd steeds weer de vraag vernomen kan Worden waar om de Duitsche bezettingsautoriteiten slechts met de nationaal-socialisten samen werken. zou ik nog eens in de herinnering willen terugroepen, dat deze kameraadschap in de kerkers der vroegere regeering is ge smeed. Wie heeft Duitsche en Nederlandsche tionaal-socialistcn gemeenschappelijk opge sloten? Wie heeft er voor gezorgd, dat zij op ie meest onwaardige wijze werden mishan deld'. Wie heeft laf en arglistig weerlooze menschen neergeschoten in treincoupé's? Het is tijd, kameraden. dat wij ons deze lagen herinneren en ons deze misdrijven \oor oogen stellen om daaruit de noodige conclusies te trekken voor de hardheid van onzen politreken strijd. Deze kameraad schap. die destijds ontstond, zal haar hecht heid ook in de moeilijkste, zwaarste dagen bewijzen. Destijds is het geheele volk aan gespoord tot medewerking. Dc kameraad schap kon evenwel slechts geschonken wor den aan degenen, die voor dezelfde idee hebben gc'oefd en geleden. (Vervolg op pag. 2)

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1