De rede van Hauptdienstleiter Schmidt SCHOOLBOEKEN Heemsleedsche zwemweek ingezet. (Vervolg van pag. 1). Als derhalve destijds mannen opstonden als Colijn, die in zijn brochure „Op de grens van twee werelden" de massa van het volk toeriep, dat de zelfstandigheid der kleine staten wel niet zou terugkeeren, dan stond toch tusschen de regels te lezen: wij zullen wel probeeren die Duitschers te zijner tijd weer kwijt te raken en wij zullen zoo mo gelijk ook bijdragen tot een Engelsche over winning op de nationaal-socialistische krachten. Ook de toenmalige commissaris der pro vincie Groningen Linthorst Homan. wendde zich in zijn brochure: „Aanpakken" tot het volk en spoorde aan tot. de nieuwe orde. al toos evenwel onder zekere voorwaarden en voorbehoud. Desondanks heeft de Rijks commissaris aan alle partiien gelegenheid gegeven weer werkzaam te zijn. Zelfs de Marxisten meenden, dat wij op grond van onze overeenkomst met Moskou nu zelf Marxisten en vereerders van het commu nisme waren geworden. Uit hun schuilhoe ken kwamen zij te voorschijn en ze zagen zich alweer als wereldredders met hun pa rool: „Proletariërs aller landen vereenigt U". In dezen tijd trokken ook de-oude natio naal-socialistische strijders der N.S.B.'naar hun vergaderplaats te Lunteren op. Mussen richtte toen den blik van zijn strijders naar het Oosten en wekte het Nederlandsche volk op te breken met de oude methoden der pro- Engelsche gezindheid en zich te schikken naar de noodzaak der gebeurtenissen. Hij deed dat, terwijl hij alle Nederlanders op wekte nu niet meer te spreken van vijan den. maar van broeders. De bezettende macht heeft deze ontwikke ling nauwkeurig gadegeslagen en daaruit naderhand de noodzakelijke gevolgtrekkin gen gemaakt. Overal vormden zich groepen en vereeniT gingen, die steeds weer betoogden Duitsch- Sezind te zijn, maar die tevens Engeland lief ad'-ien. Deze twee harten in een borst had den echter niets te maken met de eerlijk heid van een politieken striid. Sedert begin 1940 '.-logen Engelsche vlie gers bij nacht en ontij naar Duitschland en wierpen zelfs in Nederland, België en Frankrijk hun bommen op weerlooze men- schen. De Fiihrer waarschuwde nogmaals. Pas nadat hij had vastgesteld, dat op zijn waarschuwingen geen acht werd geslagen, viel hij ook met zijn bomeskaders aan en zette Engeland betaald, wat het Duitschen menschen had aangedaan. In een tweede rede, die Reichsminister dr. Seyss Influart 26 Juli 1940 in Den Haag hield, spoorde hij in de volgende bewoor dingen de Nederlanders tot medewerking aan: „Dat de Nederlanders nu meewerken aan den opbouw en wel als gelijkgerechtigde partner, die tot groote prestaties in staat is. as de wensch van het Duitsehe volk. Het is duidelijk, dat alle Nederlanders door deze verandering worden getroffen. De toekomst zal deze toetreding der Nederlanders tot den vollen stroom der gebeurtenissen toejuichen, want het zal de Nederlanders een toestand van rust doen verlaten, die niet onvoor waardelijk op alle gebieden meer levert dan datgene, wat een staat van rust. die licht stilstand wordt, kan bieden. Ik geloof, dat deze nieuwe opbouw aan ae meerderheid van het Nederlandsche volk. vooral aan de arbeiders en de plattelandsbevolking, maar ook aan den Nederlandschen koopman en zeeman, zeer veel zal bieden, namelijk me dewerking aan een groot-Europeesch ge bied, K?at door grootheid en verscheidenheid van zijn zeden waarborg biedt tegen cri- sisschokken van eiken aard". Al werd slechts door de nationaal-socia- listen acht geslagen op dezen oproep, toch blijkt daaruit zeer duidelijk, dat de bezet tende mogendheid zich steeds moeite heeft gegeven het Nedèrlandsche volk kameraad schappelijk op te roepen tot medewerking, In dezen tijd geschiedde het ook. dat de eerste jeugdige nationaal-socialisten zich ter beschikking stelden van de Standarte- Westland. Zij wisten niet op wien zij hun geweren zouden richten. Slechts één ding beseften zij: steeds zullen er krachten zijn, die optreden tegen het Germanendom. Deze mannen kunnen zich er ook op beroemen den grooten tijd te hebben begrepen, af scheid te hebben genomen van al. wat hun lief en dierbaar was en teeen den wil van 90 procent van alle Nederlanders den weg der revolutie naar de nieuwe vrijheid te zijn ingeslagen. De Rijkscommissaris riep bij de jaarwis seling 1940/'41 het Nederlandsche volk een voor of tegen toe. Sneller dan menigeen had gedachtr-sloog dit groote uur der beslissing. Zoo eindigde het jaar 1940. nadat de Füh- rer in Juli de wereld nog eens de hand had toegestoken. Tegen het bolsjewisme. Op 21 Juli 1941 gingen de legers van den Fiihrer over tot den strijd tegen het bolsje wisme, den doodsvijand der menschneid. Het bezoek van Molotof met zijn eischen had den Fiihrer aangetoond hoe dreigend het bolsjewisme zijn klauwen had opgehe ven tegen Duitschland en daarmee tegen ge heel West Europa. Zegevierend voorwaarts stormend beveiligden Duitsc'ne soldaten Europa en aan hun zijde de bondgenooten. Voor tie eerste maal nemen ook Nederland sche vrijwilligers in de Standarte Westland deel aan den strijd tegen het bolsjewisme. Opnieuw wordt hier de kameraadschap aangetoond, die in de kerkers was beproefd. Voor de politieke groepen in Nederland bad nu ook het uur der beslissing geslagen, namelijk deel te nemen aan deze gebeurte nis van wereldhistorische beteekenis of zich afzijdig te houden. Zü kozen het laat ste en hebben daarmee zelf hun bestaans mogelijkheid verspeeld. Op grond hiervan konden zij de meeningsvorming in Neder land niet langer influenceeren, daar zii niet bereid waren zich te schikken in de nood zaak van den grooten tijd. Het is derhalve consequent en noodzakelijk, dat deze poli tieke weg. die eenmaal als juist is onder kend. verder wordt afgelegd. Duitsehe en Nederlandsche nationaal-socialisten vormen sedert dien tijd het politieke striid- en lei dersfront in Nederland. Mussert, die reeds in September 1940 den Führer ziin denk beelden over de vorming van een Germaan- schen statenbond had uiteengezet, besloot in de dagen van den 'zwaarsten winterveld- tocht in hot. Oosten, op 12 December* in de nieuwe Rijkskanselarij te Berlijn den Füh rer trouwe volgzaamheid tot in den dood te beloven. Hierdoor had de nationaal-socia listische beweging onder haar leider in den loop van 10 jaar de uisluitende aanspraak op leiding in Nederland veroverd. Bii de viering van het tienjarig bestaan te Uti-echt verklaarde derhalve Rijkscommissaris. Rijksminister dr. Seyss Inquavt. dat de N-S.B. thans de uitsluitende politieke wils- vwming voor zich mocht opeischen. Inmiddels was het aantal der vrijwilli ge strijders tegen het bolsjewisme in het Oosten toegenomen. Het legioen Nederland werd in Februari opgeroepen in het Oos ten in verbitterde winterslapen te bewijzen wat het waard was.- Uit deze consequentie volgt nu ook de verdere weg van Neder- De kwestie der gijzelaars. Vervolgens behandelde Hauptdienstleiter Schmidt enkele actueele aangelegenheden, in de eerste plaats de kwestie der gijzelaars Hij betoogde: „Nadat de Nederlandsche be volking door den Wehrmachtbefehlshaber, door publicaties van de pers en door open bare redevoeringen was gewaarschuwd geen acht te slaan op het gestook van Londen en zich rustig aan zijn werk te wijden en nadat ik enkele weken geleden te Wau- W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns (afw.j, Haarlem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. C Dertcs, Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. K. Kuiper. Haarlem (afw.). Sport en Stad: A. Over- meer. Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag. Heemsrode. Hangseh Redacteur: B. Korsten Heemstede. Binnenland: J. A. Steen Jr.. Zand- voort Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, IJmuiden Advertenties D. A. J. Spek, Haarlem. bach deze aansporing nogmaals had onder streept met de woorden: „Rust is de eerste burgerplicht", hebben toch snooie elemen ten te Rotterdam getracht een Duitschen militairen trein door een bomaanslag te doen ontsporen. Hoe erbarmelijk deze ple- Sers van den aanslag zijn geweest blijkt wel ieruit, dat zij nun lading ontplofbare stof hadden geplaatst bij een viaduct en dus wilden bereiken, dat de trein naar beneden stortte. Een Nederlandsche spoorwegbe ambte moest nierbii zijn leven offeren. De voorzienigheid heeft ook hier anders be slist dan deze ellendige misdadigers hadden bedoeld. De WehrmachtBefehlshaber spoorde nog maals de bevolking aan tot deebieming aan het onderzoek. Ook deze tijd verliep onge bruikt, zoodat de bezettingsautoriteiten thans ge:'wongen waren vijf Nederlanders als gijzelaars te doen boeten. De wetten van den oorlog ziin hard en meedoogenloos. •Juist den laatsten tijd is gebleken met welke lichtzinnigheid de Engelsche strategie op treedt." A priori zij opgemerkt, dat het doodschie ten van gijzelaars voor de ecne noch voor de andere partij een aangelegenheid is. die licht kan worden opgevat. Op grond hiervan hebben de Duitsehe bczeltingsautoriteiten dezen stap ook zeer rijpelijk overwogen. Zü zü» zich bij de beslissing volkomen bewust V3n de groote beteekenis. die deze zaak uit menschel ijk oogpunt heeft, en zij nemen deze beslissing uitsluitend krachtens de groote verantwoordelijkheid, die /ij thans dragen in de beslissende worsteling om onze toekomst. Wellicht heeft de bewogen heid, die bij gelegenheid hiervan Neder landsche kringen heeft aangegrepen, deze voor de eerste maal ecnigszins doen aanvoe len welk een vreeselijk harde en vooral on verbiddelijke strijd om zijn of niet-zyn in het Oosten wordt uitgevochten. In Mei 1940, toen men nationaal-socialis ten doodschoot en toen de broeder van den leider der N.S.B., luitenant-kolonel Mus sert. wreedaardig werd vermoord, sloeg daarop vrijwel niemand acht. Ik zou zeer :n het bijzonder de aandacht op dit feit wil len vestigen, daar er thans nog Nederlan ders zijn. die niet willen begrijpen, dat de strijd, die in het Oosten woedt, geen oorlog in den gebruikelUken zin der laatste eeu wen is. Zij moesten toch door de reusach tige bewapening der bolsjewjstische legers en den gruwelijken strijd dezer onmensche- lyke horden langzamerhand tot een ander inzicht zijn gekomen. Evenals in het tijdperk van de volksver huizing en van den Mongolenstormi waarin de wereld een ander aanzien kreeg, gaat het er ook thans om, of de volken van Europa in de door hun geschapen cultuur zullen voortleven dan wel vernietigd worden en ondergaan. Deze worsteling, die tegenwoor dig in den Kaukasus, aan de Wolga en voor Moskou zich afspeelt, is een worsteling om de vrijheid van Europa. Indien deze strijd in het Oosten mocht worden verloren, dan is er op het geheele vasteland geen mensch meer, wien dit nidt aangaat. Ieder zou deze nederlaag moeten ondervinden en bespeu-1 ren aan het eigen lichaam. Nu moet nie mand zich verbeelden, dat dit bolsjewisme halt zou maken voor zijn woning. Ik weet. dat er thans in Nederland nog altoos men schen zijn, die willen vergeten, wat het bolsjewisme sedert het jaar 1917 onder de olken in het Oosten heeft aangericht. Het geheele cultureele en sociale leven heeft men dezen volkeren ontnomen. Vol slagen verdelgd werd ieder, die het slechts waagde een woord, te zeggen over den vroe- geren iiid van het Tsaristische Rusland. Massaexecuties van ongelooflijken omvang werden voltrokken, waartegenover de Fransehe revolutie slechts het werk van lee- ::en en beginnc-lingem is geweest. Tien tot vijftien millioen menschen en nog meer werden uitgemoord Dertig millioen stierven den hongeniood, daar men volgens de Marxistische theorie probeerde den bodem, die geslachten lang door gezinnen werd be werkt. thans in een communistisch Kolgo- zenstelsel te persen. Voorts werden 20 mil lioen menschen gedeporteerd en gingen in de Noordelijke ijswoestijnen en in de .Si berische steppen de vernietiging tegemoet. Wat overgebleven is. is een zielloos mensch. Men leze slechts de brieven der Duitsehe frontsoldaten, die overrl op de naarste, el lendigste plekken standbeelden van Lenin en Stalin, reusachtige partijgebouwen met zuilen van gips °r andere imitaties aantrof fen. Dat heeft dit Marxisme den volken in het Oosten gebracht en daarmee wilde het de wereld gelukkig maken. Op een oogen- blik. waarop het Duitsehe volk honderd'dui zenden zijner beste zonen offert voor de toekomst, van Europa, is het onverdragelijk, dat in een land menschen probeeren in vrij wel ongestoorde gezelligheid te leven en zich over te geven aan de rust. Aan wie danken deze menschen hier in Nederland hun leven eigenlijk wel? Aan hun eigen prestaties zeer beslist niet Duitsehe bezettingsstriidkrachten en Ne derlandsche nationaal-socialistische en ver antwoordelijke mannen doen hun best voor de voeding en het welzijn dezer lieden. Der halve moet ook niet de vraag worden ge steld: „Hebt gij de daad gepleegd?" Maai de vraag luidt: stemt gij met deze daad in of niet? Volgt gij het parool van diè krach ten, die zich gereed maken Europa nieuw ',e bouwen of behoort gij tot de dood gravers van het avondland? Als schuldigen moeten niet slechts die genen worden aangewezen, diè in techni- schen zin beslist de bommen hebben ge legd, doch de krachten, die zeaelük en mo reel mede de verantwoordelijkheid voor deze ophitsingsebmpagne dragen. Op hun koffie- en theekransjes worden de Londen- sche radioberichten gecolporteerd. En hoe gelukkig voelt zich nu zoo een arme dolen de, indien hij de hem ingescherpte wijsheid als zijn laatste trouvaille kan spuien. Het is niet de taak van het nationaal- sociallsme, den kleinen man op te hangen, doch het nationaal-socialisme moet dengene pakken, die de verantwoordclükhcid draagt. Er Is derhalve onder deze vijf gijzelaars geen enkele, die het bewijs kon aanvoeren, cfat "hij in deze twee jaren niet op de een of andere wijze tegen de strijders van het nieuwe Europa heert gehitst of op zün thee kransje partij heeft gekozen. Of hij zich daarbij zelf zeker gevoeld en aangenomen heeft, dat hij de wetten niet heeft geschon den, interesseert de nationaal-socialisten niet. WU kennen deze heeren precies en hun voortdurende vijandige houding. Niemand voele zich dus veilig, die'niet veilig is. De strijd in het Oos'ten wordt door de bolsjewisten zonder eenige scrupule als zui vere vernietigingsstrifd gevoerd. Als der halve hier in het Westen iemand het waagt deze strijders in het Oosten in den rug aan te vallen, hetzij door aanslagen of door an dere daden van sabotage en de instemming daarmee, dan is het voor ons slechts recht vaardig en billijk, 'als tegen deze kringen, die zich door hun vijandig optreden jegens de bezettende macht misdragen tegenover verleden en toekomst van Europa, front wordt gemaakt. Zoo kan men ook slechts wenschen. dat deze snoode daad en de gevolgen daarvan verscheidene menschen, die nooit willen hooren. nu de onverbiddelijkheid van den strijd voor oogen hebben gesteld. Derhalve moge een ieder zijn geweten onderzoeken, of -hij de laatste twee jaar zich niet op ccnigerlei wijze tegen de bezettende macht positie heeft gekozen en of hij niet op een of andere manier heeft getracht te prikke len en op te roepen tot verzet, zü het ook slechts geestelijk. Zeer velen zullen er zijn, die hier moeten zeggen: ja, ik heb dezen ont zaglijken strijd der Duitsehe en verbonden legers in het Oosten ook thans nog niet er kend. Innerlük heb ik de overwinning van Engeland gewenscht en daardoor uiteraard tevens gehunkerd naar den ondergang van Europa. Waanzinnige daden van Churchill. Almachtige hoonden, drijven thans tezamen met den vervolger van Christenen, Stalin, hun vieze zaakjes. Ieder moet derhalve we ten, dat hij partij moet kiezen in dezen strijd, die in Juni 1941 is begonnen. Wat vóór 1941 bestond, behoort reeds thans tot de geschiedenis. Gebleven is évenwei de strijd tegen het bolsjewisme en zijn bond genooten Amerika en Engeland. Derhalve zal in deze kringen worden toegeslagen, als onverantwoordelijke elementen dezen ons heiligen strijd willen belemmeren. Hoe misdadig de Engelsche radio werkt, blijkt wel uit net feit, dat zij in den aether verspreidde, dat de Duitsehe weermacht wel zeer zware verliezen bii het spoorweg ongeluk moest hebben geleden. Men ver heugt zich daarover vol hoon en interesseert zich niet voor de maatregelen, die nu zul len volgen. Wij hebben herhaaldelijk ge waarschuwd en onze maatregelen aange kondigd. Als men maar niet gelooft hier in Nederland of in Londen, dat wij ooit voor net nemen van de noodige maatregelen zul len terugdeinzen. Wij wachten derhalve ook! niet tot wellicht weer een daad van Chur chill fatsoenlijke Nederlanders tot saboteurs en misdadigers laat worden. WU waarschu wen de bevolking vroeg genoeg én kunnen haar alleen steeds weer in heriimering bren gen de voorschriften van weermacht cn be zettende macht ten strengste op tc volgen. Dan zal niemand een haar worden gekrenkt. Wij beseffen volkomen de verantwoorde lijkheid, die wij dragen voor de toekomst an het Duitsehe volk en van geheel Euro pa. Het bewustzijn van deze verantwoorde lijkheid verleent ons de hardheid jegens onszelf zoo sterk te blijven, dat wij alle maatregelen treffen, tlie noodig zijn om den rug van ons front in het Oosten te dekken. Zoo willen wij hopen, dat uit deze worste ling de krachten mogen ontstaan, die noo dig ziin om Europa eenmaal de pacificee- ren en een betere toekomst tegemoet te oeren. Het Rijk. Uit voorraad leverbaar voor alle rich tingen van Onderwijs Boekhandel H. DE. VRIES Jacob ij nestraat 3 Ged. Oude Gracht 2727A In dezen zin is ook den laatsten tijd veel ge discussieerd over het woord „Rijk". Niet over het Duitsehe Rijk of het groot-Duitsche Rjik, maar over een rijk, waarvan ook Nederland deelt uitmaakt. Dat een dergelijke discussie ontstaat, hangt samen met den loop der hui dige gebeurtenissen. Europa, dat in het Oosten tegen het bolsjewisme strijdt en in het Westen tegen de democratieën, zoekt naar nieuwe vormen. Deze moeten dan ook de door alle Europeanen erkende lotsge- meenschap voor de toekomst effectief ma ken. Deze strijd, die met al zijn geestelijke uitwerking gevoerd wordt op den grondslag van volk en bloed, bepaalt, dat degenen, die zich elkander nader voelen door de ban den des bloeds, ook dichter bii elkaar ko men en in de toekomst bijeen willen blij ven. Zooals ik in het begin reeds verklaarde, mag het niet weer voorkomen, dat Dulfeche en Nederlandsche soldaten tegenover el kaar komen te staan met de wapens i1i de hand. Het is derhalve ook nuttig dergelijke kwesties te behandelen, altoos evenwel -op de voorwaarde, dat zij niet afleiden van de eischen van den dag en derhalve niet weg glijden in de politiek van den dag. Beschouwt men deze noodzakelijkheden, dan is het nuttig zich inzicht te verschaffen, wat dan wel de Reichsidee is, welke taak zij heeft en op welke wijze de afzonderlijke volken en volksstammen in deze combina tie hun ontwikkelingsmogelijkheid kunnen nebben en hun bijdrage kunnen en moeten leveren. Wij zullen ons op dit öogenblik met deze discussies niet verder bezig houden, doch slechts twee dingen vaststelion: Ten eerste moet men het Reich en de Reichsidee gescheiden houden van de staatsidee, d.w.z. van de zuiver organisato rische groepeering van een volk. Het Reich is geen nationale staat en een nationale staat kan diis qua aantal niet wor den opgevoerd tot een rijk. Het Riik ii. vooral de verwezenlijking van een zedelijke orde in het gebied, waarbij deze zedelijke orde naar onze opvatting door het bloed wordt bepaald. Degenen, in wie dit bloed stroomt, ziin voor dit Rijk aansprakelijk 'Je moeten zij de zedelijke - Jen van het Rijk in het geheele gebied toepassen voor het heil van alle deelnemers. Het Rijk is derhalve de ver. wezenlijking van een zedelijke idee, gedra gen door een feitelijke macht. Het Rijk heeft dus met de uitgestrektheid of met aange legenheden van samenstelling en wijziging der eigen bevolking slechts in zooverre iets te maken als bevolking en volksgevoel bouwsteenen zijn voor de vorming van het ruk. Het Rijk zelf fungeert evenwel als en vorm op hooger niveau. Of dit Rijk nu de gedaante van een Germaan- scnen statenbond of een andere gedaante heeft, zal in de toekomst naar beste weten en geweten wouden beslist. Nationalistische aspiraties doorkruisen de rijksidee en kun nen ten slotte leiden tot belemmering en zelfs vernietiging van het bouwwerk des rijks. In de tweede plaats moet worden vast gesteld. dat de idee van het rijk in het avondland na den ondergang van het Ro- meinsche rijk slechts eenmaal in werke lijkheid gestalte heeft gekregen, namelijk m het Roemisehe Reich Deutscher Nation, dat in het hart van het vasteland de or denende factor van Europa was. Zoolang dit rijk sterk was, hadden de volken in het njk of in zijn gebied hun beteekenis en de den Zij zich over de geheele wereld gelden. Wat zich naderhand Reich noemde, was steeds min of meer een nationale staat, dit geldt ook voor het zoogenaamde Tweede Rijk. H?1 f£22t,.5u.itsche Rijk. dat Adolf Hit- j X?1 ^938/39 heeft gesmeed, en dat door de Oostmark verbinding heeft met het Do- naugebied en de'Alpen, vormt den grond pijler voor een nieuwe rijksordening en grijpt steeds thans in zijn ordenende macht over de staatsgrenzen heen. Het behooren tot een werkelijk rijk is geen zaak, waartoe men politiek kan worden overreed, want ieder rijk is gebaseerd op een zedelijke, volksche orde. De eerste voorwaarde om tot een rijk tc behooren, draagt men derhalve als lid van zijn volk met zich mee. Daarenboven moet men evenwel ook in feitelijken zin strijden voor de ze delijke ordening, die in de rijksgcdach- te ligt opgesloten. Het Rijk moet der halve in den strijd worden veroverd. Geen volk, dat deze voorwaarden niet vervult en anderzijds zijn strijdbare en leidende bijdrage voor dit Rijk levert kan aanspraak maken eens door dit Rijk beschermd en erkend te worden. Het komende Rijk wordt geen enkel volk in den schoot geworpen, doch moet door ieder door arbeid cn strijd verkregen worden. In dezen zin moet ook de jongste rede van den Leider der nationaal-socialistische beweging, Mussert, begrepen worden. Deze toont heel duidelijk aan, dat de grenzen van het nieuwe Rijk niet aan Maas en IJs- sel liggen en verdedigd moeten worden, doch dat daarvoor Nederlandsche soldaten met Duitschers tezamen aan de Wolga en in het Oosten de grenzen van de Ger maansche levensruimte moeten verdedigen. Indien kort geleden een of andere schrij ver uit de uiteenzettingen van Mussert ae gevolgtrekking meende te kunnen ma ken, dat in den Germaanschen statenbond Oostelijke volksgemeenschappen opgeno men zouden kunnen' worden, dan kan men zooveel politieke onwetendheid slechts be-, treuren. Het is derhalve tijd zich deze kwestie nog eens af te vragen. Het is dan ook onverstandig en het ge tuigt van een politiek analfabetisme, wan neer thans hier en daar nog steeds de meening opduikt, dat men de Nederlanders in het Duitsehe Rijk zou kunnen opne men. Om deze reden- bestaat ook dc poli tieke groep, die zich dit ten doel gesteld had. niet meer en behoort tot het verleden. Gij zijt Nederlanders, wij zijn Duitschers, verbonden door het gemeenschappelijke bloed en de gemeenschappelijke nationaal- socialistische Idee. Op deze bases zal eenmaal het nieuwe Rijk gesticht worden en onze trouwe ka meraadschap en dapperheid dragen mede tot het ontstaan van het Germaansche Rijk Juist de laatste reis van Churchill heeft ;bewezen tot welke waanzinnige datien deze man in staat is. Degenen, die elkaar een jaar geleden op den Atlantischen Oceaan tot het ontstaan van het Germaansche Rijk ging ontmoetten en daar met vrome liederen den bij. .Wanneer wij beloven, deze wetten Duitsehe duikbooten en vliegtuigen hun strophe van het Wilhelmus. steeds in acht te nemen en daarnaar te handelen, dan behoeven wij ons geen zor gen tc maken om het ontstaan van dit Germaansche Rijk. Dc toekomst van Nederland. Nu ik zoo een kort overzicht heb gege ven over groei en verleden, willen wij nog een blik in de toekomst werpen. Ook hier in Nederland moet eenmaal een nationaal- socialistische leiding de staatkundige ver antwoordelijkheid-overnemen. De tijd zal komen, dat deze strijders naast hun poli tieke leiding ook op verantwoordelijke wijze de'staatkundige functies moeten leiden. Meent nu niet, Nederlandsche nationaal- socialisten, dat dit een verlichting van uw arbeid zal vormen, of dat daardoor Uw politieke strijd ook maar o-nbelangrijk zou worden. Integendeel, Wat thans geschiedt, gebeurt voor rekening van de bezettende overheid. Dan zal het tijdstip komen waar op gij voor alles volkomen verantwoordelijk zult zijn. Wij zijn hier als nationaal-socia listen geplaatst om met U tezamen dezen weg in het belang van Uw volk, doch ook in het belang van het Duitsehe volk, af te leggen. Niemand zal ons~kunnen verwijten, dat wij hebben stilgezeten. In deze twee jaren der bezetting hebben de verantwoor delijke mannen hun beste kunnen gegeven en steeds in den zin van toenadering ge streden. Het zich 'alleen uitspreken met den mond heeft voor ons, nationaal-socialisten, geen waarde, en dat heeft bij ons geen weerklank gevonden. Slechts zij, die bereid zijn met ons te allen tijde schouder aan schouder te staan, zullen onze kameraad schap genieten. Gij hebt uw Nederland sche volk boven alles lief, ook wij hebben het in dezen tijd leeren waardeeren. Hon derden van deze jonge idealisten dekt thans reeds de bruine aarde van het Oos ten. Meer dan 10.000 doen hun plicht. Hon derdduizend ingeschreven Nederlandsche nationaal-socialisten ijveren en werken voor de vernieuwing van hun volk en de nog grootere Germaansche gemeenschap. Wanneer ik hier als vertegenwoordiger der Duitsehe nationaal-soplalisten de Ne derlandsche kameraden dank zeg voor hun opofferenden arbeid, dan zult gij begrij pen, dat ik daarbij in het bijzonder mijn nationaal-socialistische Duitsehe kamera den herdenk en hun voor hun opofferen den arbeid van ganscher harte dank. Zoo is onze nationaal-socialistische ka meraadschap gebleken en zij zal dag voor dag steeds weer opnieuw blijken. Eens zul len alle redelijke menschen wakker ge schud worden. De driehonderdduizend Nederland sche arbeiders, die thans reeds in Duitschland werken en daar hun plicht doen, hebben eveneens dezen hun nog onbekende roepstem gevolgd. Vele jonge Nederlanders zijn bereid den oorlogstijd voor htm eigen ontwikke ling te gebruiken om binnenkort even eens naar Duitschland te gaan. De Duitschers zijn geen onmenschen, want zij verheugen zich over iederen arbei der, die tot him Germaansche ras be hoort. Echter verlangen zü de hoogste kameraadschap en plichtsvervulling zooals zij het van den Führer hebben geleerd. Zij, die op het oogenblik in Duitschland hun blik vergrooten en hun kunnen vermèerderen, zullen eens dankbaar zijn voor dezen tijd, dien zij in Duitschland mochten doorbrengen. Schudden wij derhalve, als nationaal- socialisten de jonge revolutionnairen wakker, opdat zij zich het groote gebeu ren waardig toonen. De Nederlandsche arbeidsdienst neemt de jonge lieden öp en voedt hen op tot kame raadschap en gemeenschapsgeest. Het Nederlandsche legioen roept de activisten op, in het Oosten te strijden. De Standarte Westland, die reeds in den veldtocht in het Oosten in 1941 en thans opnieuw lauweren aan haar roemrijke vaan kan hechten, heeft plaats genoeg voor goede soldaten. He; Duitsehe leger, de Duitsehe marine en de Duitsehe luchtmacht verheugen zich even eens, wanneer jonge Germanen, die nog in deze groote worsteling willen laten zien wat zij waard zijn, zich bij hen aanmelden. Wij gelooven derhalve aan onze toekomst en wij weten, dat eens ook hie/in Neder land deze nationaal-socialistische idee zal doorbreken. Laat ons aanpakken en ons werk ter hand nemen. Nooit moede, ons voor de ge meenschap op te offeren. Vrij van haat, steeds slechts in vereering van ons eigen volk willen wij onzen plicht doen. De waardeering kan en zal niet uitblij ven. De gebeurtenissen van den dag ver troebelen onzen kijk op de toekomst niet. De oorlog moet en zal zegevierend voor het nationaal-socialisme gewonnen worden. De oude wereld echter moet en zal sterven. Zoo zal ook het Westen veilig en hecht in de hand van den Führer liggen en elke een ling bereid zijn, zijn leven te geven voor de veiligheid van dit gebied. Houdt daarom, nationaal-socialisten, dc kameraadschap, die in "gevangenis sen en veldslagen op de proef werd ge steld, hoog. Houdt U met eiken afzon derlijken volksgenoot bezig en strijdt om hem. Brengt hem in onze organisa tie, dan zal Ijet tydstip niet ver zijn, waarop eenmaal ook in een door Ne derlandsche nationaal-socialisten ge leid Nederland en in kameraadschap met het Duitsehe nationaal-socialisme gesteund, en bevochten door de Duit sehe weermacht, datgene zal ontstaan, waarnaar wij allen met verlangen uit zien: een groote gemeenschap in Ger- maansch gebied, ieder zyn vaderland beminnend, doch zich onderwerpend aan de hoo- gere wetten der orde. Eenige getallen. Hauptdienstleiter Schmidt liet den kringen, die nog steeds verblind staren op de door de vijandelijke agitatie verbreide getallen teneinde daaruit een overmacht van de vijandelijke mogendheden over de Spilmogendheden af te leiden, op indruk wekkende wijze de werkelijke machtsver houdingen zien, zooals deze na de gewel dige successen van Duitschland, Italië en Japan zich thans voordoen. Nu Britsch- Indië met zijn 358 millioen menschen zich gereed maakt zijn lot zelf in handen te nemen, en China, met zijn 440 millioen menschen, volkomen van Engeland en Amerika is afjmsneden, alsook na het ver lies van Nederlandsch-Indië, zijn bijna een milliard menschen niet meer voor het oor logspotentieel der vijandelijke mogend heden beschikbaar, terwijl anderzijds de meeste Chineezen en volksgemeenschappen van den Indischen en Stillen Oceaan be halve Australië thans reeds ingescha keld zijn in het oorlogspotentieel van het verbonden Japan. Aldus staan tegenover de 50 millioen Engelschen. die zich ver bonden hebben met de strijdkrachten van Noord-Amerlka ten getale van ongeveer 130 millioen,, waarvan hoogstens nog 50 tot 60 millioen beschikbaar zijn, veel meer dan een milliard menschen, die hun arbeids kracht voor de Spilmogendheden geven. Daartegenover is van, de bevolking der Sowjet-Unie reeds bijna de helft voor den tegenstander uitgeschakeld en begint voor ons te werken. Met een blik in de toekomst eindigde Hauptdienstleiter Schmidt in onwrikbaar vertrouwen op de overwinning. Het is dus slechts nog een kwestie van tijd wanneer bolsjewisten en plutocraten hun wapens zullen moeten neerleggen. In het Oosten gaat het bolsjewisme reeds ziin vernieti- tegemoet, in het Westen voeren de De Geest verslaat Van Merkesteyn op den 1 K.M. wedstrijd Zaterdagmiddag is dc zwemweek van P.- C. ingezet met het verzwemmen van den wedstrijd over 1 K.M. voor wedstrijd- nmers cn dc 500 meter gekleed school- slagzwemmcn voor reddingsbrigades in de Van Merlcnvaart. Niet minder dan 170 deel- nemers(sters) waren ingeschreven. In afdceling A. de schoolslagklasse heeren gaven wederom de Gebroeders Spaanderman •an hel •tegin af den toon aan en namen spoedig een voorsprong. M. Spaanderman (I-Iaarlem) won gedecideerd in 18 m. 18 sec., en A. Spaanderman van de zelfde vereeniging plaatste zich tweede in 18 m. 56.3 s. P. Seholte (Hillegom) werd derde in 19. m. 10 sec. De 1 K M voor dames vrije zwemwijze werd gelijktijdig verzwommen met de heeren veteranen. Direct na de start namen Braam met Van Zadel. mej. Kraft (Haarlem) en I Smit .(H.P.C.) den kop. Na 300 meter liep Braam en mej. Kraft nog verder, uit met mej. Smit op de derde plaats. De winnares van vorige jaar mej. M. Zieren, kon blijkbaar het tempo niet volgen, daar zij zich in de middengroep bevond. Mej. Kraft, die de ge heele baan in schoolslag zwom, leverde een keurige prestatie door de borstcrawlzwem- sters van zich af te weren. Slechts Braam kon zij niet houden en deze won met ruimen voorsprong voor de veteranenklasse in 17 m. 13.4 sec. In het damesnummer won mej. Kraft 17 minuten 32 sec., op korten afstand ge volgd doof mej. I. Smit in 17 m. 50 sec. Derde plaatste zich mej. A. van Wijk van D.W.R. in -18 m. 22 sec., terwijl de vierde plaats bezet werd door mej. A. Sevensma van de H. P. C. Hierna volgde het hoofdnummer voor hee ren, n.l. vrije zwemwijze. Deze wedstrijd is wel bijzondere sensationeel verloopen. Direct na de start nam A. v. d. Boogaerde de leiding. Na 300 meter lag v. d. Boogaerde ruim 10 M. voor op de naast elkander zwemmende De Geest en Van Merkesteyn. Na 400 meter be duidde Van Merkesteyn aan De Geest dat een aanval op Van den Boogaerde diende te worden gedaan. Beiden zeiten een versneld tempo in en bij het keerpunt op 500 meter was de voorsprong van Van den Boogaerde dan ook tot enkele meters verkleind. De Geest en Van Merkensteyn bleven oók na het keerpunt op Van den Boogaerde inloopen en na 750 M. lag De Geest met hem gelijk, terwijl Van Merkesteyn op 4 meter achter hen lag. Geest, nam op tactische wijze bij het ingaan van de Jachthaven de binnenbaan en pas seerde als eerste de bocht. Van Merkesteyn had blijkbaar te veel van zijn krachten ge vergd mogelijk heeft hij zich bij de kam pioenschappen te veel ingespannen in elk geval bij het ingaan der jachthaven viel hij plotseling terug. De Geest en Van den Boo gaerde streden nu om de overwinning. De Geest evenals Van Merkesteyn een zwemmer van klasse, ontpopte zich nu in zijn ware gedaante. Op schitterende wijze liep hij uit en won in den snelsten tijd, ooit op deze baan gemaakt, in 14 m. 40.6 sec. vóór Van den Boogaerde van D.W.R. in 14 m. 43.1 sec. Van Merkesteyn werd derde ih 15 m. 44,3 sec. H. Sipkema (H.P.C.) was vierde. M. Mau- ritz van H.P.C. was vijfde en T. Kloots van H.P.C. zesde. De 500 meter gekleed schoolslagzwemmen voor reddingsbrigaden. was eveneens zeer spannend. vooral in de dames-afdeeling. Na de moeilijke start zwom mej. H. J. de van de Haarlemsche Reddingsbrigade onmid dellijk uit. op 2 meter gevolgd door de dames Haase en W. Dijkstra van dezelfde ver eeniging. Bij het keerpunt gelukte het de dames Haase en Dijkstra met mej. De Jong gelijk te komen. Nu ging het cr om welk# zwemster over dc meeste uithouding en routine beschikte. Dit bleek te schuilen in mej. Haase, die op gedecideerde wijze den kop nam en in 11 m. 38 sec. won, mej. De Jong plaatste zich tweede in 11 m. 40.2 sec., terwijl mej. W. Dijkstra derde werd in 11 m. HONKBAl E.D.O.'s positie slechter geworden. De onverwachte resultaten van de eerste klasse honkbalwedstrijden hebben de positie •oor E.D.O. niet rooskleuriger gemaakt. ;.D.O. zelf verloor met 2-0 van V.V.G.A., Jchoten zag een aanvankelijke 6—2 voor sprong verloren gaan tegen Quick en H.H.C. speelde het klaar om Blauw Wit een puntje af te snoepen door een 4-4 gelijk spel. De situatie voor E.D.O is door deze onverwach te uitslagen niet rooskleuriger geworden. De Haarlemmers bezatten nu met acht punten en wedstrijden tegen H.H.C. en Haarlem nog voor de boeg de onderste plaats. Quick heeft negen en Blauw Wit tien punten uit dertien wedstrijden. De nog te spelen wedstrijd Blauw Wit—Quick behoeft nog geen beslis sing te brengen omtrent de onderste plaats. Als Quick verliest en E.D.O, wint van H.H.C., dan zijn de Haarlemmers veilig. HET SCHOTEN TOURNOOI. Maandagavond zal de finale van het Scho- ten-tournooi, de wedstrijden voor het offi cieuze kampioenschap van Haarlem gespeeld worden. E.D.O. won met 11—3 in tde halve fi nale van Haarlem, tenëijl Schoten als tweede finalist nederlagen toebracht aan H.QK. erJ R.C.H. Voor de derde en vierde plaats speel- den Haarlem en R.C.H. tegen elkaar. De Ra cing ging met den derden prijs strijken na een 8—6 overwinning op Haarlem. 41 sec. Bij de heeren was het C. H. Vrugt die •an begin af aan de leiding nam en deze niet meer afstond. G. van Brugge, eveneens van de Haarlerrtsche Reddingsbrigade, behield de tweede plaats en D. Vos van de Heemsteed- sche brigade werd derde. VOETBAL R.C.H. wint Zilveren Molen. R.C.H.A.G.O.V.V. 18. De wedstrijden- reeks om den Zilveren Molen van Groenen- daal werd geopend met den wedstrijd van R.C.H. tegen de Oostelijke kampioenen, A.G.O.V.V. uit Apeldoorn. De ploeg kwam met een viertal reserves uit, doch liet niettemin in de eerste helft een spel zien, dat boven dat van R.'C.H. uitstak. Spoedig nam A.G.O.V.V. de leiding, waarna de Racing uit een strafschop gelijk maakte. De links buiten Ribbers hergaf zijn club met een bij zonder fraai schot de leiding. In de tweede helft liet R.C.H. ccn geheel ander spel zien. Het initiatief was nu aan haar kant. Welis waar nam A.G.O.V.V. na den gelijkmaker weer de leiding, doch onmiddellijk hierop had Hanse de partijen op gelijken voet ge bracht. Zeer fraai maakte Biesbrouck het winnende doelpunt. H.B.C.—VELOX 1—0. Deze ontmoeting stond niet op een hoog peil. Wel waren er vele spannende oogenblikken, doch de pro ductiviteit liet te wenschen over. Tien minu ten vóór tijd maakte Velox hands, waarvoor een penalty werd toegekend, die Onland in schoot. A.G.O.V.V.VELOX 32. Velox speel- de nu beduidend beter en was technisch de meerdere van de Öostelijken. Zij namen de leiding, doch uit een strafschop was de stand gelijk. Velox bleef de sterkste en drukte dit in een doelpunt uit, doch de "Apeldoornen hifelden vol en brachten den stand op 22, In dc tweede helft ging Zoetbrood er alleen van door en wist daardoor den derden prijs voor zijn club t.e bemachtigen, eenigszins tegen de verhouding in. R.C.H.H.B.C. 5—1. Dit is een fraaie, spannende wedstrijd geworden met een on bevredigend slot. De elftallen gaven elkaar niets toe, al dient gememoreerd te worden, dat de Racing in de tweede helft iets meer in den aanval was. Draver gaf zijn club een voorsprong, welke in de tweede helft door Biesbrouck werd te niet gedaan. Voor beidt doelen ontstonden hachelijke momenten, doch zoowel van Vliet als Ketel wisten erger te voorkomen. Het einde kwam met gelijken stand. In de verlenging kwam de debaclt voor H.B.C. Meyer slaagde er in van den vleugel af te doelpunten. De H.B.C.-back Vinke verliet toen het veld, doch Y'erd on> onbegrijpelijke redenen niet vervangen. H.B.C speelde met één back en werd nu een willooi slachtoffer van de enthousiaste R.C.H.'ers. In luttele minuten voerden Meyer en Hanse de- stand tolfij 51 op. De Zilveren Molen kwam daardoor in het bezit van de organiseerendi WIELRENNEN Cor de Best kampioen. Wegkampioenschappen in Limburg, Wederom heeft het Caubergcriterium te Vei kenburg de aandacht van duizenden toeschoia wers weten te trekken. Zondag werd gestredes om het kampioenschap van Nederland op den w«| 1942 voor beroepsrenners en onafhankelijker over een afstand van 124.30 km. Het veld viel na de achtste ronde in drie grofr pen uiteen. De kopgroep had bijna een minuu voorsprong op de tweede groep, waarin Schuil! en Pellenaars het zware werk verrichtten. Vi rest of -derde groep geraakte meer en meer ach terop. Na de negende ronde maakte Schult.e zie van de tweede groep los. Het was hem duidelijl aan ie zien, dat het groote moeite kostte, om dei opgeloopen achterstand ln te loopen. De groo1' ste moeilijkheid leverde voor hem de afdalint Toch zag het er naar uit, dat hij in zijn opz? zou slagen. Ronde na ronde reed hij moederzk alleen, waarbij zijn tempo geenszins lager 1« dan van de kopgroep, doch uiteindelijk zou he hem- kunnen gelukken, wanneer de kopgroe) iets trager werd, door taal vol te houden het gfr wenschte resultaat te verkrijgen. Een ernstif val schakelde hem evenwel, jammer genoeg, is de vijftiende ronde uit, waardoor de wedstrij! aanmerkelijk aan spanning inboette. De eindbeslissing werd hierna uitgevochten li de kopgroep. In de achttiende ronde slaagde! Braspenninx en Cees Bakker er in zich los maken van Sijen en Demmenie. Hoewel Braspen ninx in de negentiende ronde kwam te vallei wist hij toch den kop te behouden. Ook Cea Bakker had nog een klein ongeval, doch Sijr. en Demmenie hadden toen reeds zooveel achter stand opgeloopen. dat dit er niet toe leidde, dl er nog wijziging kwam in den stand. De uitslag luidde: Beroepsrenlfcrs: 1. en kampioen J. Braspat ninx, Prlncenhage 3 uur 36 min. 49 sec.; 2. Ce# ;akker. Assendelft; 3. H. Sijen Maastricht. Onafhankelijken: 1. C. de Best, Haarlem 3 39 min. 37 sec; 2. G. Loos, Amsterdam; 3. B. Schei llngerhout, Zaandam. CRICKE harden en voortdurend met succes be kroonden strijd tegen de ravitailleerings- scheepvaart van Engeland en Amerika. Eens zal het tijdstip komen, waarop het groote Engeland door het lot gedwongen zal worden, de rol van het kleine Malta over te nemen. Het is algemeen bekend, dat thans reeds de 'rijke plutocratenzonen en -dochters met hun familieleden naar Canada vertrekken. Moge thans nog de Engelsche luchtmacht hier en daar steden en daarmede oud Duitsch cultureel bezit vernietigen, eens zal het tijdstip komen waarop wij met een enormen bommenregen Engeland zullen aanvallen. Iedere bom, die thans op Duitsch of bezet gebied wordt geworpen, zal eens duizendvoudig worden vergolden. Engeland zal dan, evenals Malta,,nog slechts een aanlegplaats zijn voor uit eengeslagen convooien. WU willen ech ter den Almachtige bidden, dat hij ons dc bestraffing en terechtwijzing van Amerika voor al deze roekeloozc da den, die Amerika onder Wilson tot en met Roosevelt heeft bedreven, zal over laten. Het zijn toch ten deele menschen van ons bloed, die door rijkdom ver blind. geen cultuur meer dienend, het avondland ontrouw geworden zijn en zich als afvallige zonen thans tegen hun moeders in Europa verheffen. Ook met deze krachten zullen wU het den een of anderen dag klaar spelen. Dan zal het tUdstip komen waarop het avondland in oude schoonheid weer zal opstaan, de edele kunsten weer zullen beoefend en der mcnschheid een lange vrede zal beschoren zUn. De Führer, Adolf Hitler, heeft ons dezen wég reeds sedert 20 jaren ge wezen en is ons moedig en zeker voor gegaan. Wij willen hem getrouw volgen en den strüd op ons nemen, vooraan het volk van 92 millioen Duitschers, dat zich opofferend in den strijd werpt, teneinde daardoor den weg tc banen voor de vrübeid van het reeds zoolang onderdrukte Europa. Inien gij, kameraden, mij nu vraagt: hoe lang duurt de oorlog nog? dan kan ik daarop slechts antwoorden: tot aan de overwinning. Overwinnen zal het natio naal-socialisme in ieder geval. Wij zullen de laatste bataljons in het veld brengen en daarmede ook den een of anderen dag deze worsteling beëindigen. Smeekcn wü van den Almachtige den zegen af voor den Führer, cn voor al zUn soldaten. Sieg Heil. De buitengewoon goedgeslaagde bijeen komst werd besloten met het zingen van de Duitsehe volksliederen en ae zesde HERMES DVS—ROOD EN WIT. lm Schiedam heeft Rood en Wit gewoniMi met 15 runs op de eerste innings. Innings Rood en Wit: J9 J. de la Mar b. A. Molenaar J. Sanders c. A. Noiet b A. Molenaar Kramer b. A. Molenaar Th. A. van Baasbank b. A. Molenaar P. Ligtenstein c. J. Keuzen-kamp b A. Molenaar J. Meeuwenoord b. A. Molenaar R. Thesen En der b. J. Scheffer H. J. Everard b. A. Molenaar H. van Zijl c. J. Reuzen kamp b. J. Scheffer L. J. Sodderland b. A. Molenaar D. Bij'.eveld not out Extra's Totaal 'J J. Scheffer 2-3, A. Molenaar S-37. Engerlng 0-7. J. Offerman 0-24. A. Noll 0-19, Innings Hennes D.V.S.: F. Horn b. L. J. Sodderland J. Keuzenikamip c. J. Samd-ers b. J. J. de Ia Mar J. Offermam b. D. B ijle veld A. Nolet l.b.w., b. L. J. Sodderland A. Molenaar, c. J. "Meeuwenoord b. D. BSjleveM P. Scheffers c. R. Kramer b. L. J. Sodderland .1, Scheffer l.b.w. b. L. J. Sodderlamd J. lingering c. P. Ligtensteln b. D. B Ijle veld J. Bravenboer b.' L. J. Sodderland T. K eu-zen kamp n-o t oiut Extra's Totaal il P. Ligtehstein 0-26, L. J. Sodderland 5- J. J. de Ia Mar 1-6. J. Meeuwenoord 0-i D. Bijleveid 4-23. Eerste klas. HAARLEM-V.'O.C.. Resultnat een draw. ning* van Haarlem. J. J. Voogd b. H. Ver!* 31; B Kleefstra run out 45; P. de Ruig c. and A. Terwiel l; H. oBeree b. F. J. Konert l«; Peschar b. F. J. Konert 12; A. Maas c. F. Herwaarden b. A. Terwiel 7; P. van Tiggt' e. and b. A. Terwiel 3; J. de Boer b. A. Nieuwt burg 0; H. Peschar not out 2; O. Abends» not out 5; A. van den Bergh did not bat extra's 19. 139 voor 8 wickets. Bowlingcijfers: A. Terwiel 3—50: Th Gel 0—9. A Nleuwcnburg 1—9. 11. Verbuig i— F. J. Konert 2—30. innings van V.O.C. E. C. Snel c. and b. Abencianon 37; W. van Lent c. J. de Boer b Peschar 13; F. J. Konert c. P. van Tlggelet A. Mnas 43; H. Verburg b. O. Abendanon I van Herwaarden c. B. Kieefstra b. o. Abetd non 0: J. P. van der Pool b. O. Abendance A. Terwiel run out 6; D. G. Tngelse not ou: A. Nteuwenburg st. J. Voogd b. A. Mans 5; Geurts did not bat J. stroom did not Pat- extra's 4. 118 voor acht wickets. Bowlingcijfers: W. Peschar 1—31, gh 0—32. P. A. de I l cn A. Maas a—12.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2