LOTION MALWIDA 31 STADSNIEUWS lek line ip?^ :ke FEUILLETON Roman van Else Wernecke Nadruk verboden 17 Eva is nog steeds niet uitgetelefoneerd en de bezoekster staat vrij hulpeloos midden in het elegant gemeubileerde vertrek. Het is een eenvoudig, maar met smaak gekleed meisje, niet heel jong meer. naar Marga vaststelt, en ze maakt een bijna angstigen indruk. Marga begroet haar voorkomend en vraagt naar haar wenschen. „Ach, juffrouw", zegt hét meisje zacht, met een schuchteren blik op Eva, „ik kom alleen maar even ik zou zoo graag ik wil alleen maar even inlcfl-meeren, wat een behandeling bij u kost. Marga begrijpt onmiddellijk, waar het om gaat, Even zacht en onverstaanbaar voor Eva noemt ze een prijs, die ongeveer de helft van de gebruikelijke tarieven be draagt. Het meisje is zichtbaar opgelucht. „Ach ja, dat-ja. wilt u het dan alstublieft doen? Het duurt toch wel niet langer dan een half uur, nietwaar? Ik moet om half «lf Marga brengt het meisje naar een cabine en behandelt haar zoo zorgvuldig mogelijk. Als ze het kamertje verlaat, zijn haar be wegingen, haar houding en haar gang veel zekerder: het gevoel er goed en frisch uit te zien, geeft haar, als elke andere vrouw, kennelijk meer zelfvertrouwen en laat de natuurlijke frischheid van de jeugd over alle angstige bezorgdheid triomfeeren. Marga neemt het geringe bedrag in ontvangst en legt de kassabon, waarop de eigenlijke prijs vermeld staat, in het schrijfbureau. Eva legt juist den hoorn op den haak de telefoon gaat vanmorgen ook biina onop houdelijk en werpt onwillekeurig een blik op het briefje. Alles in orde. Het is weer eens overstelpend druk In de zaak. Alle drie meisjes hebben tot den mid dag haar handen vol. Midden in de ergste drukte komen nog drie bestellingen achter elkaar voor den namiddag, langere behan delingen van cliënten van buiten, zoodat de anders gewoonlijk wat stillere uren nu niet: eens voor een korten rusttijd in aanmerking komen. Tegen drie uur loopt alles dan weer normaal. Later op den middag verschijnt mevrouw dr. Scheele, minzaam, elegant en als steeds, een beetje gejaagd. Ze gaat de verschil lende cabines binnen, wisselt een paar vriendelijke woorden met de bezoeksters en werpt daartusschendoor telkens weer een blik op haar armbandhorloge. Al half vijf. „Nou kinderen", zegt ze op de gang, „jullie spelen het wel alleen klaar, hè? Die dame in cabine vier heeft een bijzondere schouder- en halsbehandeling noodig. maar dat heb je zelf zeker al wel gezien. Gabi. Ik moet nu zoo gauw mogelijk weg". .Mevrouw Scheele", roept Marga haar i. „neemt u me niet kwalijk, maar we moesten er u aan herinneren, dat er nog maar drie, nee twee flesschen „Lotion Mal- wida" zijn. Er zijn er ook een paar besteld en dan hebben we ze bovendien nog noodig voor behandeling „Ach, afschuwelijk", zegt mevrouw Scheele geërgerd, „ik heb vandaag juist zoo ontzettend weinig tijd. Reikt het niet tot morgen? Zie toch, dat jullie er mee toe komt. kinderen!" „Neen. mevrouw, dat gaat werkelijk niet", zegt Marga beleefd, maar beslist. „We heb ben er de laatste dagen ook al herhaalde lijk om gevraagd en „Ja, ja, dat weet ik wel", valt mevrouw Scheele haar in de rede en bijt peinzend op haar onderlip. „Vervelend ik word zoo dringend verwacht". Ze probeert het nog epns met een bijna kinderlijk smeeken, maar Marga houdt vol en het ziet er haast naar uit, dat mevrouw dr. Scheele eenig respect voor deze, haar jongste assistente, heeft. Met Gabi en Eva kwam ze in ieder geval veel gemakkelijker klaar." „Nou, goed dan", zegt ze tenslotte met een gekrenkt schoolmeisjesgezicht, ik zal even telefoneeren". En als ze, na een vrij langdurig gesprek weer opduikt, roept ze Marga naar voren. „Hoor eens, kindje, ik heb het me nog eens even overlégd, maar om daar alleen aan 't knoeien te gaan. dat. duurt me veel te lang. Jij gaat mee om me te helpen, ja? Dat is wel het minste, dat je voor me doen kan, nu ik zoo'n werschrik- kelijke haast heb". Marga heeft allerlei bezwaren. Het is toch veel te druk in de zaak en de beide snderen zullen het «ïooit alleen af kunnen, als ze hen in den steek laat. Mevrouw Scheele wijst deze argumenten echter kalm weg van de hand met. de laconieke opmer king, dat die twee toch altijd wat aan te merken hebben en dat dat er dus niets toe doet. Maar mevrouw Scheele staat er toch op, dat zij beiden ongezien naar buiten sluipen als kinderen, die van school spijbelen. Op de trap lacht ze kwajongensachtig om den gelukten streek. Maar natuurlijk heeft Gabi net bemerkt en als ze zich naar het raam spoedt, komt ze juist op tijd om te zien. hoe de beide dames beneden de straat opgaan. Ze mompelt iets van ..monsterkind", dat er altijd op tijd tuschen uit weet te knij pen en de kleine Eva komt met een hoog rood gezicht uit een der cabines vliegen om met een energiek gebaar de telefoon van den haak te nemen en op het blad van het schrijfbureau te leggen, en daarmede een einde te maken aan het onophoudelijke, ir riteerend e gebel. dat iemand op den duur gek dreigt te zullen maken. (Wordt vervolgd.) Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Dinsdag de beurt*aan de letters I, J en L. 50-JARIG HUWELIJKSFEEST Het echtpaar R. Wijbrandts-Kraan, Karei Augustus a.s. zijn vijftigjarig huwelijks van Manderstraat 80, zal op Dinsdag 25 feest vieren. STELENDE HULPBESTELLER. De recherche heeft een 35-jarigen hulp besteller der P.T.T. aangehouden, die bij herhaling brieven, die hij moest bezorgen, achterhield om zich den inhoud toe te eigenen. AGENDA MAANDAG 24 AUGUSTUS. Frans Hals Museum: Tentoonstelling wer- ken van meesters uit de Haagsche School 1017 uur. Gebouw De Hoofdwacht, Gr. Markt, Ten toonstelling van „gapers", 25 uur._ Palace: Haremgeheimen. 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt: De geprolongeerde echtgenoot. 2,30. 6.30, 8.45 uur. Luxor: Nanette. 2.30, 6.30, 8.45 uur. Frans Hals: De vrouw zonder verleden, 2.30, 6.30, 8.45 uur. Moviac: Dik Trom, 10, 2, 4. 7 en 9 uur. DINSDAG 25 AUGUSTUS. Frans Hals Museum: Tentoonstelling wer ken van meesters uit de Haagsche School 1017 uur. m Gebouw De Hoofdwacht, Gr. Markt, Ten toonstelling van „gapers", 25 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen NACHTDIENST APOTHEKEN Bosch- en Vaart-apotheek, Bosch en Vaart straat 26. Tel. 13290. Apotheek Florijn, Gr. Houtstr. 78uTel. 10500 H. Remmers en Zn., Kruisstraat 6. Tel. 10354 Nöorder Apotheek. Jan Gijzenkade 181. i. Tel. 23821. l Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Heemstede. TeL 28320. Burgemeester van Bussum geïnstalleerd. Een" speciaal woord tot het onderwijzend personeel. Zaterdagmiddag werd te Bussum op plechtige wijze de nieuwbenoemde burge er, de heer G. Nieuwenhuys, geïnstal leerd. .er de talrijke genoodigden bevonden zich om. de Beauftragte van den Rijks commissaris voor de provincie Noord- Holland, de adjudant van den leider der N.S.B.. de heer H. A. Kessler. vele voor aanstaande functionarissen uit de N.S.B., de burgemeester van Utrecht, Haarlem, Zaandam. Bloemendaal. Hilversum. Naar- den, Huizen en Blaricum. functionarissen der N.SJD-A.P., Arbeidsdienst en Jeugd storm. Nadat de benoemingsbrief .foor den wnd. commissaris was voorgelezen, hield de commissaris der provincie Noord-Holland, mr. A. J. Backer de installatie-rede. De nieuwe burgemeester beantwoordde deze met een beschouwing over zijn nieuwe ambt. Hierna bestond gelegenheid dhn bur gemeester te complimenteeren. Van links naar rechts: In het strijdgebied van het Nederlandsche Legioen, voor Leningrad. Een bijzondere verrassing. Een vat wijn is gearriveerd. (V.N.P. Heukels SS. p.k. Brantsen Pax Hol- land-c) - Onder de gevangenen aan het Oostelijk front waren er. die, zooals deze, Finsclie uniformen droegen. Zij hadden opdracht de ravitailleeringswegen te verkennen en zoo noodig te vernielen. (Orbis Holland SS. p.k. Hoppe Pax Holland-c) - De populaire acteur Piet Kohier hoopt op 28 Augustus a.s. zijn "Osten verjaar dag te vieren. De kaasse tooneelspeler in zijn kleedkamer voor zijn optreden in de dubbelrol in het blijspel „Daar klopt iets niet" (VNP. de Haap Pax Holland-c), Duitsclie volksdansen in het Florapark. Tot de opvoeding van de Duitsche jeugd behoort ook het leeren kennen van de oude traditiën uit het volksleven van jaren hei en de uitingen van deze tratdities, in den vorm van liederen en dansen. De jongens en meisjes van de Hitler-Jugend en den Bund Deutscher Madel wordt de ken nis en waardeering voor deze tradities en brokken oiide- volkscultuur bijgebracht door hun die oude liederen cn dansen te laten zingen en uit te laten voeren. Op het grasveld van een van Haarlem's mooiste parken. het Florapark, kon men Zondagmiddag de jongens en meisjes uit de Hitler Jugend en den Bund Deutscher Madel zien bij het uitvoeren van eenige oude Duit sche volksdansen, o.a. een groente polonaise, waarbij zij zich zelf begeleiden met zang. Het was een vroolijk gezicht, die meisjes met hun witte blouses en de jongens in hun brui ne of donkerblauwe uniformen daar zoo toegewijd hun volksdansen te zien uitvoeren. Oude Duitsche liederen werden gezongen en daarbij werd gedanst, waarbij tot hoofdmotief een oude volksdans werd genomen en waar op het oogenblik zelf kleine variaties werden bijgemaakt, eveneens geïnspireerd op oude Duitsche dansen. Deze dansuitvoering was voor de aanwezige meisjes van den B. D. M. tevens het slot van een in Haarlem gehouden kampweek van de leden van den bond uit de provincie Noord- Holland. Ben volle week hebben deze meisjes in Haarlem vertoefd; in prettige kameraad schap leefden zij bij elkaar,'volgden'lezingen over het wezen van het nationaal-socialisti- sche jeugdwerk en het werk van de N. S. D. A. P. Er werden uitstapjes gemaakt, tentoon-" stellingen bezocht en Zaterdagavond waren allen naar het Amsterdamsche Concertge bouw geweest om te Ibisteren naar de rede van Hauptdienstleiter Schmidt. Kweeker krijgt zware boete. De groentenkweeker J. IC. te Haarlem verkocht eenige maanden geleden een vrij groote partij witlof a. f 0.40 per KG. Hij deed dit buiten de veiling om, wat den ech- kweékers verboden is. Maar tevens be dong IC. een veel te hoogen prijs, immers op de veiling had hij hoogstens 26 per 100 ICG kunnenmaken. IC. is wegens deze prljs- ivertreding door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam veroor deeld tot een boete van f 600. Bij het be palen van dit bedrag heeft het feit. dat de eilingplicht niet was nagekomen, eveneem een belangrijke rol gespeeld. VERGADERING N. S. FRAUENSCHAFT. In de feestelijk versierde zaal van hotel „De Leeuwerik" vond op 19 Augustus j.l. een ver gadering van de N. S. Frauenachaft/Deutsches Frauenwerk in Haarlem pfhats. De kring leidster voor Noordholland der N. S. Frauen- schaft, mevrouw Flament, hield tot besluit van den Roode Kruis-cursus een beschou wende voordracht. Zij wees op het feit, dat door dezen cursus de vrouwen de noodige weerbaarheid en zekerheid werd gegeven om ieder voorkomend geval klaar te staan voor het inzetten van zich zelf, zooals ook de vrouwen uit het Duitsche Rijk het doen. Ver der bracht zij naar voren, dat het vrouwen werk is het beheerschen en het meester zijn van kleinigheden en met zich meebrengt hel voorbereiden van groote dingen. Zij legde er den nadruk op, welk gewicht dit werk en te vens de houding van de nationaal-soeialis- tische vrouw in dezen oorlog is, door hun overgave en trouw aan den Führer en het vaderland voor het welslagen van de uit eindelijke overwinning. De uiteenzettingen van de kringïeidster werden door de toehoorsters met de groot ste belangstelling gevolgd. De aanwezigen zongen vervolgens eenige liederen en tot slot an het feest werd een groet aan den Führer gebracht en werden eenige volksliederen ge zongen. De situatie. v. d. L. Het bereiken van den Kauka- sus door de Duitsche troepen en de Brit- sche aanval op Dieppe vormen de meest, in het óog vallende resultaten van de mili taire worsteling in de jongste week. In den Kaukasus ondervinden de Duitschers en hun bondgenooten moeilijkheden door de ontoegankelijkheid van het landschap en de drukkende warmte. Hun streven wordt echter gesteund door hun ervaringen in Noorwegen, op den Balkan en in Noora- Afrika. In welke richting gaat dit streven thans? In de eerste plaats uiteraard naar het tweede oliecentrum. Voorts rijst de vraag of een verdere actie tot nauwe sa menwerking met Rommels strijdkrachten in Egypte zal leiden.'Inderdaad is de mo gelijkheid tot het vormen van den tang. die naar Suez grijpt, niet uitgesloten. Dichterbij ligt een ander doel, dat onge twijfeld op het punt zijner verwezenlijking staat: doorbraak tot de Kaspische Zee. Wordt deze doorbraak een feit, dan zou de directe verbinding van den 'vijand tusschen de Kaukasische olie en de industriegebie den in Siberië zijn afgesneden. Dat de tegenstander inmiddels het ge vaar van de tang ten zeerste ducht, blijkt o.m. uit de reorganisatie van het Britsche opperbevel in het midden-Oosten. Na de vervanging van Auchinleck zijn thans de strijdkrachten der Engelschen in Iran en Irak in één hand vereen igd. Over de sterkte der daar gestationneer- de legers heeft men veel discussies hooren voeren. De waarschijnlijkheid ligt Voor de hand, dat de Geallieerden, teneinde ton nage te sparen op hun geteisterde» overzee- sche verbindingen, de aanvullingstroepen tegen Rommel en voor Britsch-Indië aan de in het midden-Oosten staande reserves hebben moeten onttrekken. Rondom Stalingrad is het in' de Duitsche weermachtberichfen stil géworden. De laatste meldingen wezen er op, dat de Duitschers dit .verschillende richtingen de stad dicht genaderd waren en haar ernstig bedreigen. De verovering van dit belang rijke centrum kan aanstaarde worden ge acht. Hetgeen Dieppe den beiden tegenstan ders heeft geleerd, is inmiddels volkomen duidelijk geworden. Ambassadeur de Bri- non schat het aantal gesneuvelden aan Britsche zijde op 3500. Dat is 350 per uur. Er is hard gevochten dus. Zoo hard, dat de bewering der Geallieerden, slechts een tij delijke onderneming in den zin te hebben gehad, met deze feiten moeilijk te rijmen valt. Wat de Duitsche' verdedigers betreft kan worden geconstateerd dat de aanval op Dieppe heeft getoond, dat Duitschland met achter zijn defensiesysteem inslaapt. In verband met de vochtige weersgesteld heid in den laatsten tijd. Is het zeer wel mogelijk dat de gevreesde aardappelziekte- op de aardappelperceelen zal optreden. De aardappelverbouwers moeten dus zeer goed opletten. De verschijnselen van deze ziekte zijn: Bij aantasting ontstaan or op de bladeren grijsachtige bruine vlekken. Bij vochtig warm weer vermeerderen deze zich sterk zoodat de planten binnen een paar dagen dood kunnen zijn. Aan den onderkant van de bladeren ziet men. vooral bij warm weer om deze plekken een witachtige pluis. Dit pluis bevat de spo- rendragers van de zwam die de ziekte ver oorzaakt. Door middel hiervan hegft de verbreiding van de ziekte plaats die zeer snel kan verloopen. Het rottende loof geeft bijzondere geur af waardoor men de ziekte kan ruiken. Waar het loof zoover is aangetast, dat het hierdoor geheel gaat afsterven is het .met de verdere ontwikke ling van den knol gedaan. Wanneer nu het rottende blad op den grond valt. zullen de sporen met het regen water jn den grond zakken en tasten daar ook de knollen aan. Bij verdere aantasrting ten ook de stengels rottende plekken en zijn van den grond af met een schimmel plu is omgeven. Droogte is het eenige middel waardoor de aardappelziekte tot staan kan worden ge bracht. Om dit te bevorderen moet het sterk aangetaste loof worden afgemaaid zoodat de grond beter J\an opdrogen. De knollen mogen bij het rooien niet worden bescha digd omdat iedere wond gevaar voor in fectie oplevert. De aardappelen mogen alleen geheel droog naar binnen worden gebracht anders zal de ziekte zich in de bewaarplaats nog blijven voortzetten. Het is goed om de knollen, op een luchtige plaats te doen dro gen, het liefst uit de zon om groen worden van de knollen te voorkomen. Het zal dus noodig zijn de aardappelen die zeer sterk zijn aangetast spoedig bij droog weer te rooien. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ f 25.000 18549: 2000 8107: 1000 18170; 400 15791 15998 14047 9469; f 200 18848; i 100 19993 12256 9840 7842 5887 3830 2691 Grootere Japansche actie in Australische zone. Ten W. van Nw. Caledonië omvangrijke Geallieerde schcepsbewegingen. Behalve Port Moresby zijn ook Towns- vllle, Windham, Port Darwin en Broome Vrijdag door Japansche vliegtuigen weder om gebombardeerd. Dien dag bevonden zich meer dan 200 Japansche bommenwerpers boven Australisch gebied. Ondanks de he vige afweer gelukte het den Japanschen formaties opnieuw zware vernielingen aan haveninstallaties en aan militair belang rijke installaties toe te brengen. In de ha ven van Broome werden vier transport schepen door bomtreffers- tot zinken ge bracht. twee andere in brand geworpen. In Port Darwin ging een pakhuis in vlammen op, ook aan de militaire barakken van Port Darwin werden groote vernielingen toegebracht. Een Australische batterij luchtafweergeschut werd 'door voltreffers tot zwijgen gebracht. Slechts drie der aan vallende Japansche vliegtuigen zijn niet op hun bases teruggekeerd. Naar uit militair welingelichte kringen te Tokio wordt vernomen heeft het ver sterkte optreden van Japansche duikbooten in de Tasmanzee. in de groot-Australische baal en in de Bass-straat het Geallieerde hoofdkwartier aanleiding gegeven sterkere zee- en luchtstrijdkrachten in de wateren an de Tasmanzee samen te trekken, om het daar bestaande duikbootgevaar meester te worden. De Cook-straat alsmede groote gebieden van de Tasman-baai zijn gevaar lijk door mijnen. zoodat de geallieerde scheepvaart binnenkort zal worden verlegd. Ook de Plenty-baai en <ie Hauraki-golf in het Noorden van Nieuw Zeeland zijn voor de scheepvaart nauwelijk nog bruikbaar Uit de wateren ten Westen van Nieuw Ca ledonië worden geallieerde scheepsbewe- gingen vafn vrij grooten omvang gemeld. De buitengewone uitgaven van Australië >or oorlogsdoeleinden bedroegen in het per 30 Juni 1942 afgeloopen financieele jaar ongeveer 353 millioen pond. hetgeen het dubbele is van het bedrag voor het voor afgaande financieele jaar. Voor het loo- pende financieele jaar worden de Austra lische oorlogsuitgaveo voorloopig geraamd op 400 millioen pond. De begrooting voor civiele doeleinden bedraagt daarentegen lechts 101,5 millioen pond, hetgeen 2 mil lioen pond minder Is dan vorig Jaar. Zweden gaat over tot het leggen van mijnen. Als tegenmaatregel tegen de aan vallen van Sowjet-dulkhooten op Zweedsche schepen is een mijnenveld gelegd aan de Oostkust van Zweden tusschen Hëvringe en Krakelung bin nen de Zweedsche territoriale wateren. Tot .de scheepvaart is een waarschu wing gericht dit gebied niet te bevaren. Er wordt geen loods verstrekt tot het vermijden van de mijnen. Verduisterenvan 20.52 tot 6.34 uur 24 Aug.: Zon op 6.36, onder 20.48 uur Maan onder 4.16, op 19.52 uur 25 Aug. Zon op 6.38, onder 20.46 uur Maan onder 5.31, op 20.28 uur Japaiii de bezitter. Beschouwing in de Frankfurter Ztg. Onder het opschrift „Het wordende Oost- Azië" gaat de Frankfurter Zeitung in op de veranderingen, die zich sinds de deel neming. van Japan aan den oorlog in Oost- Azië hebben voltrokken. De Japansche vlag wappert thans over e«n rijk. dat zich over 65 breedtegraden uitstrekt en waarin 450 tot 500 millioen menschen wonen. Japan is daarmede van een „Habenlchts" tot een „habenden" ge- orden en men behoeft geen profeet te zijn om in te zien, dat binnen enkele maanden in Oost-Azië de grondslagen voor een dei- grootste economische gebieden gelegd zullen zijn. Van de centrale Tokio uit wordt .het rroot-Oost-Aziatische bedrijfsleven uniform geleid. Het onlangs gepubliceerde industrie program van den raad voor den opbouw te Tokio bepaalt. dat de belangrijke in dustrieën, vooral de zware industrie, de wapen- en machinebedrijven, op de stam- eilanden en bp de naburige declen van het continent in Mandsjoekwo zullen blijven. Japan heeft zich thans losgemaakt uit bet'noodlottige verband met den buiten- landschen handel der Ver. Staten en van het Britsche Empire. Wat thans het resultaat is van het oorlogsconflict, wordt later tot leidend beginsel van het groot-Oost-Aziatische bedrijfsleven, t.w. een vervanging te vinden voor den invoer van goederen die tot het noodzakelijk levensonder houd behooren. Dit beteekent echter niet. dat Japan zal afzien van den bul- tenlandschen handel. De Frankfurter Zeitung besluit: Wat Japan vroeger als een zorg voelde, n.l. het gebrek aan exportgoederen, dat bezit het thans met rubber, tin, hennep, suiker en copra, in uitgebreide mate. Aan den anderen kant zal Japan evenwel geruimen tijd groote be hoefte hebben aan machines en werktuigen en op dezen grondslag zal tusschen een nieuw geordend Europa en Oost-Azië latei- een goederenruil mogelijk zijn. die dien van voor den oorlog aanzienlijk kan over treffen. Gen. maj. Von Gablenz en Prof. Kriimmel omgekomen. Vrijdag is generaal-majoor Freiherr von Gablenz, AmtscKef van het Duitsche mi nisterie van luchtvaart en bestuurslid van de Deutsche Lufthansa, tezamen met Mi- nisterial-direktor prof. Tlr. Krümmel, Anits- chef van het ministerie voor wetenschap, opvoeding en volksontwikkeling, bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen. Gen. -majoor von Gablenz bestuurde zelf het toestel op een dienstreis van Berlijn naar het Zuiden van Duitschland. Door een technische storing is het toestel in de na bijheid van Mühlberg neergestort. Ook de marconist kwam om het leven. In verband met den dood van Von Gablenz wordt er van militaire zijde op gewezen, dat de Duitsche luchtmacht niet dezen officier een van haar leidende per soonlijkheden verliest. Von Gablenz stamt uit een oude officiersfamilie en nam als luitenant van 25 jaar deel aan den oorlog van 1914, Na een verwonding werd hij bij de vliegeniers ingedeeld, waar hij zich aan alle fronten onderscheidde. Na den oorlog kwam hij bij de civiel luchtvaart In 1933 werd hij in het bestuur van de Deutsche Lufthansa opgenomen. Ook in dezen oor log néun hij aan verschillende fronten met sucoes aan den strijd deel. Na zijn bevorde ring tot generaal-majoor werd hij in den herfst van 1914 tot Amtschef van het ministerie van luchtvaart benoemd. NATIONALE ROUW IN HONGARIJE. De Hongaarsche regeering heeft na ont vangst van het bericht van den dood van den plaatsvervanger van den Rijksbestuur der, Stephan von Horthy. een buitengewo nen ministerraad gehouden en voor den duur van acht dagen volledige nationale rouw afgekondigd. RAPfOopOfiPAMMA DINSDAG 25 AUGUSTUS 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 B N. O. Nieuwsberichten. 7.15 Koor en or kest (gr.). 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N O Nieuwsbericnten en Gesproken Programma—uit treksel. 8.15 Politiek weekpraatje (opn.). 8.30 Salonorkest, een volksmuziek-kwarte: en een jeugdkoor (opn.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.10 Omroeporkest en solist (opn). 10.00 Richard Strauss-programma (gr.). II.00 Vrouwenmozaïet: 1P.20 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.00 Amabllé- sextet 12.40 Almanak 12.45 B. N O. Nieuws- cn zakelijke berichten. 13.00 De Melodisten. solist en gramofoonmuziek. 14.00 Orkest van de Neder- landsche Kameropera, solisten en gramofoonm ziek. 15.35 Zang met pianobegeleiding (gr.). 16. Ziekentroost en Gewijde muziek (opn.). 16 30 Weensche Philharmonisch orkest (gr.). 16.45 Sport en spel voor de jeugd. 17.00 Walsencyclus A (gr.). 17,15 B. N. O. iNeuws-, zakelijke- en beursbe richten. 17.30 Theo Uden Masman en zijn dans- orkest. 18.00 Ensemble Jonny Ombach en soliste 18.30 Neerlands stem van het Oostfront. 18.45 3 N. O. Nieuwsberichten. 18.55 B. N. O. Gesprokei binnenlandscb overzicht 19.05 ..Wat doet de Directie van den Landbouw" reportage. 19.30 Salonorkest en het Figura-kwartet. (Vanaf 20.15. alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met de studio beschikken). 20.30 Mu- sette-orkest en soliste 21.00 Rhythmische avond klanken (gr.). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten 22.00 Populaire gramofoonplaten. 22.15 V raadt wat wij draaien. 22 45 Orkest van Adalbert Lut- ter en het Schuricke Trio (gr.). 23.30—24.00 Franr. Lehar en Eduard Ktlnneke (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Orkestcooce.-l (gr.). 9.05 Kamermuziek van Ludwig van Beet hoven (gr 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orkestcon cert (gr.). 11.00 iPanovoordracht. 11.37 Symphonic -an Mozart (gr 12.00 Knusse klanken (gr.). 12.45 3. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Boerenland in boek en krant. 13.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek 14.00 Het Vaudeville-orkest, soliste en Mannenkoor (opn.i 14.30 De lichte toets. 15.30 Zonnestralen 4n zieken zalen. 16.00 „De bouw, de geschiedenis en d» meesters van de gitaar", causerie met gramo foonmuziek. 16.30 Koorzang (gr.). 16.45 Muziek op oude instrumenten (gr.). Ï7.15 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.30 Bonus van Dinteren en zün orkest. 18.00 De reportagesta' presenteert. 18.30 Otto Hendriks en zijn orkest en soliste. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten 19 40 B N. Ou Twentsch praatje. 19.50 Spiegel van der dag. 20.00 B. N. O. Engelsche uitzending: „Hol land and the economie reorganisation". Voor de Radio-Centrales: liederen van Schubert (gr i. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschik ken. 20.15 Pianovoordracht. 20 45 ..Rembrandt ge dagvaard". luisterspel 21.20 Kamerorkest (gr 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Militair overzicht. 22,10 Avondwijding. 32.15—24.00 Zie Hilversum L (Onderstaande is reeds in een dee' van de vorige oplage opgenomen Duinterrein van de provincie .Sluiting voor het publiek Naar de wnd. directeur van het provinci- nal Waterleidingbedrijf van Noordholland ons mededeelt, zijn van 18 Augustus j.l. af de provinciale duinterreinen voor het pu bliek gesloten. Tot deze maatregel is over gegaan, omdat het niet doenlijk is gebleken, streng de hand te houden aan het voor schrijft. dat de bezoekers zich niet buiten de wegen en paden mogen begeven en de ver boden terreingedeeiten niet mogen betreden. Daaruit zijn reeds moeilijkheden voortge vloeid. In de laatste dagen gingen velen, aangelokt door de snelrüpende bramen, het verboden gebied in om daar de zoo begeerde vruchten te halen, met het gevolg, dat zij zich aan levensgevaar blootstelden. De sluitingsmaatregel heeft ongetwijfeld velen teleurgesteld. Zooals uit het boven staande blijkt, is de maatregel echter geno men om den bezoekers ernstige moeiliik- heden te besparen. Het spreekt, dat ook de reeds uitgereikte toegangskaarten niet meer geldig zijn. KOOPT GEEN TE DUUR FRUIT. Prifsopdryvers bekeurd. De Haarlemsche politie heeft proces-ver baal opgemaakt tegen een 41-jarigen groen- tenhandelaar, die bospcen voor 15 cent per bos en druiven voor 70 cent per 600 gram verkocht, terwijl de vastgestelde maximum prijs van deze producten respectievelijk 10 cent per bos en 57 cent per 000 gram is. Bij dezen njan werden in beslag genomen: 1.8 k£ druiven. 19 bossen worteslen, 8 kg kroten, 5 kg postelein, 41,5 kg boonen. 8 kg rabarber. 5 kg augurken, 12 kg uien, 5 komkommers, 24 kg andijvie, 13 kg snijsla en 11 kg tomaten. Verder bekeurde de politie een zestal hard- leersche groentenhandelaren. die te hooge prijzen vroegen voor groenten en fruit. Zoo verkochten zij pruimen, die slechts 34 cent per kg mochten kosten voor niet minder dan 70 cent; roode kool van 25 cent per kg. werd verkocht voor 45 cent; andijvie van. 13 cent per kg werd v.oor 16 cent verkocht en heeren- boonen, die 25 cent per kg moesten kosten werd envoor 70 cent per kg verkocht. Bij deze heeren werden 58 kg pruimen, lV2 kg druiven, 40 kg peren, 6 kg tomaten, 10 perziken en 2V2 kg heeemboonen in beslag genomen. Dit voorbeeld „van groenten- en fruithan delaren, die zich niet houden aan de offici- eele vastgestelde maximumprijzen, waar dus onder geen voorwaarde boven mag wor den gegaan, moge ter leering strekken voor de andere handelaren, die zich schuldig maken aan' prijsopdrijving. De politie treedt zonder genaden op in dergelijke gevallen. Ook het publiek wordt gewaarschuwd zich te houden aan de officleele prijzen. Betaal geen hoogere prijzen, het komt uzelf ten goede! En ook u kunt een boete krijgen voor het betalen van te hooge prijzen! JEUGDIGE PORTEFEUILLEDIEVEN. Een rechercheur ïs het gelukt de hand te leggen op een aantal jeugdige boefjes van 15 en 16 jaar oud, die er de laatste maanden werk van hadden gemaakt portefeuilles te stelen uit jassen, die waren achtergebleven in cabines van onbeheerd staande auto's. Enkele malen ontfermden zij zich zelfs niet alleeen over de portefeuille, doch ook over de jas. Het geld, dat zij met deze diefstallen kregen versnoepten zij. De hoofdschuldige was een 15-jarige loopknecht, die aan de Justitie werd overgeleverd. Tegen de andere jongens werd proces-verbaal opgemaakt. EEN MOTORRIJWIEL VOOR 1000. Tegen een 31-jar?gen motorhandelaar werd proces-verbaal opgemaakt omdat hij in oevrtreding was van de Prijzenbeschikking, gebruikte motorrijtuigen no. 1 Hij had n.l. een gebruikte motorfiets zonder waardebewijs voor 1000 verhandeld. KOUSEN GESTOLEN EN IN HET WATER GEGOOID. Een surveilleerend agent van politie ont moette eenige dagen geleden om omstreeks twaalf uur 's nachts een man op de Catha- rijnebrug, die over zijn schouder een zak droeg. Hij hield den man staande, teneinde een onderzoek in te stellen naar den inhoud van den zak, doch voor hij het kon verhin deren. had deze d»h zok over de brugleuning gégooid in het Spaarnewater. De man raakte door zijn aanhouding zoo van streek, dat hij voor 24 uur zijn spraakvermogen verloor. Hij werd overgebracht naar het bureau van politie. Bij onderzoek door de recherche bleek dat hij een 20-jarig los werkman was. in dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen. In den zak, die hij in het Spaame had gegooid bleken kousen te zitten, afkomstig van een doos, die ter verzending bij de Nederlandsche Spoorwegen was aangeboden. De kousen had hij uit de doos gehaald en in den zak ge stopt, en met dezen buit was hij op weg naar zijn woning, toen hij door den agent werd aangheouden. Een groot gedeelte van de kousen kon weer uit het water opgevischt en aan den eigenaar teruggeven worden. Tegen den dader werd proces-verbaal opgemaakt. burgerlijke stand HAARLEM. 22 Aug. Bevallen: 18 Aug.: K. J. Bouwmeester- Droog. z. 20 Aug.: A. Koster-Alkema. z. 21 Aug.: C. P. A. A. W. Siebeling-de Vries. M. J. Gorter-Jansen. d. E. M. van Delft-Büttner, d. A. Meijerman-Buse. d. 22 Aug. M A Vogel-Robben, d. Overleden: '20 Aug F W.,'2 m„ z. v. W. P. de Greef, Kamperlaan. E. G. Goebertus- Enters. 41 j.. Reitzstraat. ocveelheid uitsluitend mag worden gebruikt oor het verwarmen van de groente-gewas sen. Hierop zal een zeer strenge contróla worden gehouden. b. Van alle kassen, warenhuizen en bakree»» moet, ongeacht dc grootte van de teeltver gunning voor bloemisterij-gewassen, in het Jaar 1943 ten minste 50 pet met groenten wor den bctecld. Voor het hoofdgewas onder glas moet een 'voorteelt van vroege groenten wor den bedreven. Van deze verplichting kan in het algemeen geen ontheffing worden ver leend. c. Vrijgesteld van 'de verplichte teelt va» groenten onder glas zijn slechts die bloemis terij-bedrijven. die in totaal minder dan 250 ïerk. M. glas hebben. tl. Ook van den tot het bedrijf behoorenden ollcn grond moet in 1943 minstens met 50 pet. met groenten worden beteeld. Ook van deze verplichting wordt in het algemeen geen ontheffing verleend. e. Vrijgesteld van deze verplichting zijn de bedrijven van hoveniers en stadsbloemïsten. wier bcdrijfsoppervlakte met inbegrip van den glasstand minder dan 1000 M2. bedraagt f. Op de teeltvergunning voor bloemisterij gewassen mogen in het jaar 1943 groenten worden geteeld. GEVONDEN EN VERLOREN VOOR WERPEN. Gevonden: een auto-ped, een regenjas ceintuur. een kofferriem, een slipover, een portefeuille. Verloren: een damesvest. een portomonnaie, een kindermutsje, een gebreid kinderjasje, een zonnebril. Vermist: een kano. Weggedreven: een schaar van een zeilbooL Hillegom. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Petrus Johannes, z. v. C. H. van der Lans en M. Opstal; Charlotte Johanna, d. v. P. Keur cn J. M. M. K. M. Blumtrltt; Johapna Cor nell a. d. van W. Stroombergen en M. Jansen: Marian Johanna, d. van J. Phllippo en M. vaa Egmond. Ondertrouwd: C. F. van der Valk en C. M. Walkers; P. Klcverlaan en E. J. F. Mtnck; H. A. de Wijs cn J. S. van Os: J. A. van Oosten en C. van der Linden. Getrouwd: A. G. P. van der Peet en M. H. van dor Poel. DE UITREIKING IN HET DORP. De uitreiking van de bonkaarten voor voedingsmiddelen voor de tiende periode, de nieuwe aardappelkaarten en de tabaks-, sigaretten- en de versnaperingskaarten zal voor de letters 1 tot en met M plaats hebben op Dinsdag 25 Augustus a.s. van des voor middags van half tien tot des namiddags half één en voor de letters N tot en met R des namiddags van half twee tot vier uur, in de bovenzaal van het kantoor van den Distri- buticdienst. Ook de bewoners van den Uiterweg worden verzocht zich op het bovengenoemd tijdstip aan het Distributiekantoor aan te melden. aalsmeer SLECHTS WEINIG VASTE BRANDSTOFEEN VOOR BLOEMISTERIJGEWASSEN. Bij het opmaken van hel teeltplan voor het seizoen 19421943 moeten de eigenaars van bloemisterij-bedrijven rekening houden met de volgende voorschriften, welke ten aanzien van de distributie van vaste brandstoffen en de teeltregeling 1943 reeds zijn of zullen wor den gegeven. a. De hoeveelheid vaste brandstoffen voor de bloemisterijgewassen, welke voor het sei zoen 1942—-1943 'za! worden toegewezen, zal door den Rijkstuinbouweonsulent worden be rekend, doch dit zal slechts een klein gedeelte omvatten van de hoeveelheid vaste brand stoffen. welke gedurende het verwarmings seizoen 19411942 ter beschikking van de bloemisterij-bedrijven zijn gesteld. Voor het verwarmen van de groente-gewas- ;en in de bloemisterij-bedrijven wordt afzon derlijk een bepaalde hoeveelheid vaste brand stoffen toegewezen Met nadruk wordt er op gewezen, dat deze 7/ rookershoest, helpen g 2 ftfto'tfa's hoofddorp UITREIKING BONKAARTEN De uitreiking van de bonkaarten voor do 10de periode, do aaa-da.ppeilkaarton en de tabaks-, sigaretten- en vemgnapeiringen- kv-uirlo.n zuilie,n in Hoofddorp 'worden uit gereikt voor do I-etters K t/m. O van 9.30 tot 12. en voor letters P. t/m. T van 12.30 tot 3.30 u.ur In hotel „De Landbouw'' op Di-nsdag 25 Aiig-ustu^ a.s. haarlemmermeer BurgerlUke Stand Geboren: Wilhelmlna Theodora' Maria, d. v. P. Schrama cn J. P. Braak. Janna. d. v. W. Verhoeven en N. den Boer. Pieternella, d. v. C. Dekker cn E. van der Pol. Johannes Antho- nius en Catharinus, zonen v. J. J. van Munster en C. van der Kamp. Jacobus Dames en Adriaan Pleter, 2 zonen v. D. M. Goulooze en S. M. Baas. Gerrit, z. v. M. Kroon en M. Bos. Jacoba, d. v. P. van Dam en H. B. van Donselaar, Gerrit, z. v. c. Reijnders en N. E. Offerman. Alida Hen- drika, d. v. P. van Heijningen en A. Zegstroo. Johanna Petronella Martina, d. v. N. S. Breed on J. P. Bogers. Marjan, d. .v. H. Moritr. cn A. Bolt. Catharina Wilhelmlna, d. v. T. Katsburg en J. van der Haven. Theodorus Jokannes, z. v. A. van Haastrecht en M. J. van Leluwen. Ondertrouwd: P. Millenaar en A. Fllius; G. Wigmans en J. de Lange. A. Colljn en J. Stêfcg- man. A. de Bruin en J. P. Koomen. J. A. Bo gaard en M. J. van Dijk. J. stammis en C. M. Boender. S. A. G. Bax en A. L. den Dekker. J. A. Steenman en R. D. gwart. A. van Es cn H.' C. den Daas. A.. H. van der Hulst en B M. C. van Woorkom. P. A. Boender en'R. Bort. P. N. van Warmerdnm en M. M. Lippus. Getrouwd: G. Reinhart en J. Krijgsman. A. Grlekspoor en A. H. Bakker. G. Bakker en J. N. Bakker. J. Lonterman en A. N. Verschoor, c. J. Six Dijkstra en Chr. E. Buis. H. Boomcn en C. P. van der Wekken. H. Klulnhaar en KP Vis sers. P. Duin en M. van der Linden. Overleden: J. Retjenga, 74 j.. ongeh. M. E. J. an Rijn. 4 Jaar, d. v. A. H. van Rijn en M. d'Haene. P. van Eldererj, T9 wed. v. J. Breure N. van Marsbergen. 78 echtg. v. j. Dekker. N. van der Laag, 4 maanden, d. v. P. van der Laag en A. Plug. T. van Westerhuizen, 67 echtg. v. H. Bokhorst. badhoevedqrp OM DEN „BADHOEVE-WISSELBEKER". Zondag is op het terrein van de voetbal- vereenigmg „Lijnden" de eerste ronde gespeeld van het tournooi om den zilveren Badhoeve-wisselbeker". In den wedstrijd E.T.O.Lijnden gaven de ploegen wel wat al te forsch spel te zien, hetgeen het spelpeil zeer zeker niet ten goede kwam. Over het algemeen waren de Hoofddorpers iets sneller en zij werk ten de aanvallen beter af. De 4-^2 uitslag in het voordeel van E-T.O. was verdiend. De wedstrijd OlympusAalsmeer stond op een veel hooger niveau. Hierin werd op sommige oogenbiikken uitstekend spel ta zien gegeven. Bij het eindsignaaL was de stand gelijk, zelfs na tweemaal TA minuut verlenging bleef het 2—2. Ten sloita moest de beslissing met elf-meterschoppen komen. Hierbij was Olympus de gelukkige. Ook St. PancratiusN.A.S. was een zeer spannende wedstrijd, waarin beide elftal len met zeer veel enthousiasme speelden. Het einde kwam met een 21 overwin ning voor de spelers van St. Pancratius. De laatste Nvedstrijd van den dag tus schen Halfweg en Oranje-Zwart werd een zeer vervelende vertooning. Hoewel het Halfweg-elftal een zeer „slechte" dag had, waren ze toch veel sterker dan hun tegen standers. De Oranje-Zwart spelers kwamen er zelfs in het geheel niet aan te pas. Over een week/dus op Zondég. 30 Augus tus a.s. wordt er om de demi-finale en da f male gespeeld. Thans hebben dus de vol gende vereenigingen de demi-finale be reikt: V.V. E.T O. (Hoofddorp). V.V. Olym pus (Amsterdam), V.V. St. Pancratius (Sloten) en V.V. Halfweg. hillegom POLITIE HILLEGOM. Aanwezig op het politiebureau en aldaar te bevragen alle werkdagen tusschen 7 en uur n m. de navolgende als gevonden aangegeven voorwerpen. Ceintuur, blauwe kinderblazer, porte- monnaie inh. bonnen. Te bevragen aan o.s, adressen: P. Duis, Stationsweg, Hillegom. een paar kinder sokken; C. v. d. Burg, Middenstraat 17, Hillegom. een hond (foxterr:er)H. C. v. Leijden. Meerstraat 129. Hillegom, licht bruine overjas; L. Brouwer, Ambachtstraat 35, Hillegom. portefeuille met inh.: F. Deen, Kerkstraat 21. Hillegom. een horloge: Ro- mijn, Kortenbachstraat 16. Hillegom. zil ver armbandje; C. Braas, Hofstraat 24, Hil legom, haarkam.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3