Hoe werkt de Nederlandsche.ambulanceBonnen'bonnen' b°™en-- aan het Oostfront? Op duizenden kilometers van het Moederland treft men een stukje Nederland aan Dr. Winkler-Prins, de bekende Haarlemsche Oogarts over zijn mooie taak. Eind 1941 is de Nederlandschc ambulance naar het Oostfront vertrokken om zich in te zetten, op haar wijze, bij den strud tegen het bolsjewisme. Eén der „Waag -bestuurders, dr. C. Winkler-Prins, de bekende oogarts uit Haarlem, had zich uit ideeele overwe gingen voor deze ambulance beschikbaar gesteld niet alleen, hij was mede een der initiatiefnemers die den stoot tot uitzending dezer ambulance hebben gegeran. Het eerste verslag van dr. Wmkler-Prins over zijn arbeid in het Oosten is in het weekblad „De Waag-' verschenen. „Langs één der hoofdwegen, die naar het front voeren, rijden dag en nacht de mili taire kolonnes in bijna onafgebroken stroom ^D^a^waar de weg door de hoofdstad van deze streek loopt, juist waar de eerste hui zenblokken beginnen, voert een zijwegden heuvel op tusschen het In den dierentuin. Dieren behoeft L echter-in den dierentuin niet meer te zoeken: de bei en antilopen, herten, vogels en alle anderej, dier soorten. ten deèle uit verre landen afkom stig, moesten in plaats van las.e der voedselvoorziening te leven, hun bijdrage daartoe leveren En in het park is net met aan te bevelen buiten de paden te wandelen, niet omdat misschien een politieagent L be keuren zou. maar omdat wellicht bij he, opruimen van de landmijnen een enkele over het hoofd gezien kan zijn- Bliiven we dus liever op het aspha.t an dezen zijweg, dan komen we na een paar honderd meter, juist buiten het rumoér en l#waai van den hoofdverkeersweg, aan een complex gebouwen. Dat aan een hoogen mast de Duitsche vlag wappert, zal U niet verwonderen, maar con kleine schok zal toch plotseling door U heen gaan als U daarnaast aan een niet minder hoogen mast. even fier en voor ons gevoel nog mooier van kleur, het oranje-blanje- bleu ziet waaien. Dc beide schildwachten. die stram in de houding de poort bewaken, kunt U gerust In het Hollandsch aanspreken, ongetwijfeld zult U dan ook geen moeite hebben om bin nen te komen Want hier treft ge op duizen den kilometers van het moederland een stukje Nederland aan, dat gezien mag wor den. Hier zijn belangstellenden altijd wel kom. Roode Kruis-auto's rijden af en aan. Aan alles kunt U merken, dat er hard gewerkt wordt. Wanneer u gezien had, hoe het er hier enkele maanden geleden uitzag, dan zou u het nu nauwelijks herkennen. De tujn staat ook al vol bloemen, voor zoover hu met beplant is met aardappelen, tomaten, sla of andere groente. Per ziekenauto, trein of vliegtuig worden zij hierheen gebracht, nadat ze in een hoofd ver bandplaats de eerste hulp ontvan gen hebben of in een lazaret de eerste nood zakelijke operaties hebben ondergaan. Dit ziekenhuis met ongeveer 359 patiënten wordt verzorgd door 15 artsen, specialisten, tandartsen en apothekers. 20 zusters. 25 ver plegers, 135 man personeel, onder wie chauffeurs, koks, administrateurs, laboran ten, timmerlui, loodgieters, electriciens, telefonisten, kappers, waschbazen, enz., terwijl er bovendien nog een aantal inheem- sche dienstmeisjes en Russische krijgsgevan genen werken. Dat bij zoo'n bedrijf hier heel wat meer komt kijken dan in een even groot-zieken- huis in Holland, spreekt vanzelf. Ook het aantal opnamen ^n ontslagen is onevenredig hoog. Wanneer in één dag op de chirurgische afdeeling 60 zwaar-gewonden worden bin nengebracht. of wanneer zooals ook is voor gekomen, ineens in de oogheelkundige af deeling 20 ernstige oogverwondingen per vliegtuig worden aangevoerd, dan begrijpt men, dat er soms dag cn nacht doorgewerkt moet worden. En dat kan gelukkig, omdat we hier bijna altijd water en electriciteit tot onze beschikking hebben. Ook bloedtransfusies worden vaak gege ven. Zoo was by een iongen soldaat een voet afgeschoten, terwijl zijn andere been cok zwaar gewond was. maar misschien toch behouden zou kunnen worden. Een flinke bloeding uit den mond bracht hem echter in gevaar, Maar daar weten we hier wel raad op. De bloeding was spoedig tot staan ge bracht. Zijn bloedgroep, die bij alle soldaten in den linkeroksel getatöueerd staat, was de weinig voorkomende AB. Ook dat is geen bezwaar Van alle ambulanceleden is de bloedgroep bekend, zoodat direct een AB-er geroepen kan worden;, deze keer toevallig eén van de doktoren. Ter controle wordt nog vlug een kruising van hun beider bioed verricht en dan wordt volgens de directe methode door een paar buisjes 600 cc. uit de ader van den een in dén ander overge pompt. De jongen, die er eerst wat stil en Sleek lag klaart zienderoogen op en krijgt werkelijk ineens een betere kleur. Hij voelt de warmte in zijn lichaam stroomen en is wat trotsch is op zijn officiersbloed, zegt hij En de gever is blij met de flesch wijn en de extra eieren, die hij ontvangt, zoogenaamd om de verloren krachten bij te spijkeren, maar in werkelijkheid merkt hij niets van eenige verzwakking. Ook op de andere afdeelingen liggen heel ernstige patiënten, maar over het geheel is het aantal sterfgevallen in ons ziekenhuis buitengewoon gering. Vanzelfsprekend zijp we daar trotsch op en zijn wij blij met hel mooie resultaat van ons werk. En we ver geten daarbij niet dat juist onze bijzonder goede uitrusting ons daartoe in staat stelt Wij zijn trouwens van de niet direct oorlogvoerende landen het eenige, dat éen dergelijk volledig uitgerust en zelf-' standig werkend ziekenhuis hier in het veld heeft Daarmee helpen we den naam V3n ons land hoog te houden en persoonlijk zijn wc blii op deze wijze onzen plleht als arts te kunnen doen. nl. onze hulp te kunnen verleenen daar waar deze het dringendst noodig is. Dat er in het vaderland velen zijn, die er anders over denken, laat ons koud. Zoolang zij zelf niet ergens in een granaatirechter liggen te bloeden, kunnen ze gemakkelijk zoo praten. Ons is het om hun waardeering heusch niet te doen, wel om die van onze patiënten, en daarvan zijn we zeker. Toch is het niet altijd even druk hier. Er zijn ook dagen waarop we het werkelijk rustig hebben. Dan is het een groote vreug de wanneer een militaire kapel komt spelen of „Kraft durch Freude" een voorstelling voor de patiënten geeft. Dan ontbreekt het nooit aan grappen en ongetwijfeld hebben deze uren menigeen geholpen een sombere bui te overwinnen. Vooral de laatste dagen, nu het front zich meer oostwaarts verplaatst heeft, waardoor we wat ver achter zijn komen te liggen, is het stiller geworden. We rekenen er dan ook op de volgende maand meer naar voren te worden verplaatst, waar we allicht in staat zullen zyn nog meer levensreddend werk te doen. Dit ziekenhuis zal dan waarschijnlijk voor lichtgewonden en herstellenden in be drijf blijven met enkele artsen en eenig ver plegend personeel. Maar de groote troep zal dan weer zijn boeltje pakken en In de auto's laden. Dan zal er weer een kolonne oostwaarts over den breeden weg rollen, zooals er zoovele gaan. Maar toch zullen de andere troepen langs den weg dan even opkijken als ze de vroo- lUke Hollandsche liederen uit de wagens hooren opklinken." AGENDA WOENSDAG 26 AUGUSTUS. Palace: Haremgeheimen. 2. 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt: lie geprolongeerde echtgenoot, 2.30, 8.30 en 8.45 uur. Luxor Nanette, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: De vrouw zonder verleden. 2-30, 6.30 cn 8.45 uur. Moviac: Dik Trom, 10. 2. 4, 7 en fl uur, DONDERDAG 26 AUGUSTUS. Gem. Concertgebouw: Concert H.O.V., 7.30 u. Groote Kerk: Orgelconcert. 3 uur. .Frans Hals Museum Tentoonstelling werken van meesters uif dc Haagsche school, 10 tot 17 uur. Bioseopen: Middag- en 'Avondvoorstellingen Middelbaar onderwijs voor meisjes. 1867 2 September 1942 Ruim driekwart eeuw geleden werden In de vergaderingen van den Haarlemschen ge meenteraad debatten gehouden over de in voering van middelbaar onderwijs. Zij, die hiervoor belangstelling hebben, kunnen de notulen over dit onderwerp naslaan. De in voering is toch gekomen en 2 September 1867, dus dezer dagen vijf en zeventig jaar gele den. kwamen de leerlingen voor het eerst bijeen in een huis, waar later de vleugel van het Gymnasium op het Prinsenhof gebouwd is. Directrice was mejuffrouw H. J. von Schu- bertz, voordien leerares in Rotterdam. Negen tien meisjes bezochten de school, die door drie leerkrachten onderwezen werden. De stichting beteekende een belangrijk be sluit, want het was de eerste schrede op een geheel nieuwen weg, op den weg der onaf hankelijkheid der vrouw. De jonge vorm van onderwijs ondervond veel belangstelling en waardeer in£, hetgeto bleek uit het verleenen van een rijkssubsidie: In 1884 werd dit sub sidie echter ingetrokken door reorganisatie van het middelbaar onderwijs, doch de ge meente hield de school in stand. Onder de uiterst ijverige en voortvarende leiding van mejuffrouw Von Schubertz kwam de school tot grooten bloei en er waren soms klassen van veertig leerlingen en meer. Het was af en toe een beetje behelpen in het gebouw en gelukkig kwam hierin in 1875 een aanzienlijke verbetering, toen het gebouw aan de Krocht betrokkerf werd. In 1901 werd mejuffrouw Von Schubertz opgevolgd door mejuffrouw Farret en haar is het te danken, dat de school heeft weten stand te houden. Door de slechte jaren is zij zonder schade gekomen. Toen mejuffrouw Farret in 1923 wegens het berei ken van den pensioengerechtigden leeftijd het onderwijs verliet, werd mejuffrouw J. Berdenis van Berlekom tijdelijk belast met de leiding. Een vaste benoeming bleef achter wege, omdat er plannen bestonden tot reor ganisatie over te gaan. In 1925 stond vast, dat de school in ouden vorm gehandhaafd bleef en mejuffrouw Ber denis van Berlekom werd tot directrice be noemd, onder wier leiding de school bloeiend bleef. 31 December 1933 trad zij af en werd opgevolgd door mejufrouw C. M. Burger.* Werd in 1875 de kroon gezet op den pioniers arbeid, verricht door, de toenmalige direc trice en de leeraressen. door het ingebruik nemen van hef gebouw aan de Krocht, het betrekken van het tegenwoordige gebouw de Tempeliersstraat, heeft heel wat voeten in aarde gehad. Toen 8 September 1927 het zestig jarig bestaan luisterrijk gevierd werd, vroeg reeds naar een betere inrichting. Eerst 10 Januari 1935 werd de vroegere lagere school aan de Tempeliersstraat officieel in gebruik genomen. De tijden zijn er thans niet naar het vijf zeventig jarig bestaan te vieren, doch ongetwijfeld zullen er onder de lezeressen talloozen zijn, die onderwijs genoten hebben op de school en met dankbaarheid zullen den ken aan den prettigen tijd daar doorgebracht. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Bril, v. d. Burg. Zijlweg 115: boorden. Baten burg, Brouwersplein 2 zw.; broche. Ebbing. Schalkwijkerstraat 38: geit. Hermeling, Ten Ka- restraat 53; handschoen, Bakker. Brouwerskolk- weg 4, O verveen: handschoen, Langenberg, H. J. Koenenstraa? 7: jasje, la Maltre, Van Nievelt- straat 1; kruisje, v. d. Tuin, Weverstraat 6; lad der, Heil, Nieuwe Groenmarkt 2; portemonnaie met inh.. v. d. Brink, Pepijnstraat 33; rapporten boekje. Wereldsma, Stuyvesantstraat 52: schoen tje. Molonaar, Nw. Groenmarkt; taschje met inh., de Groot. Van 't Hoffstraat 38; truitje. Steenken, F. Maritzstraat 32 rd.; vlschnet, Oudendijk, Voortlngstraat 23; vulpenhouder, v. d. Meer, Meeuwenstraat 24; vest, Beek, Adr. Loosjesstraai 71; zweep, Groenveld, Valkenstraat 17; orll, v Duschoten, Floresstraat 22; bankpapier, Mulder, Bakenessergracht 34; hond, v. Leeuwen, Graaf v. Bouillonstraat 17 rd.; kous, Piellage, J. v. Vlletstraat 76, mes. van Markenstijn. de Wltstraat 37; pak met Inh., van Es, Scheeperstraat 47; por temonnaie met inh.. Billltonstraat 37; pyjama, Kerkhof, Obistraat 65; paraplule. Herman. Nag- tegaalstraat 92; portemonnaie met inh.. Volk. Lootstraat 21; poederdoos, v. d. Taren, Pr. Bol werk 70 rd.; ring. Wegman. Dr. Leydsstraat 115: rozenkrans. Kuilman. Spaarnwouderstraat schoenen. Nyenhuis, Brakenburghstraat 9 schoen, van Os, v. d. Duinstraat 25, Overveen; sleutels. Silvls. Olmenstraat 68; schoen. Dirk* Keizer Karelsteeg 19; vest. Dijkstra, Vergierde- eg 69. Armbandje. Wlersma, Paus Leostraat il; arm bandje. Seven, Kleine Houtweg 69; bankpapier, Lunenburg, Smedestraat 20; bril. Bureau van Po litie, Smedestraat 9; goed, Kemper, Spaarndam- scheweg 272; hond, Kennel Thornwood, Van 'i Hoffstraat 93; handdoeken, Molhoek, Frans Hals straat 47; horloge, Remmers. Kruisstraat 6; hand schoenen, Bureau van Politie. Smedestraat handschoenen, v. Eek, Lotterstraat; jas, Mes Bronkhorst. Gaelstraat 22 A; laars, Faber, Thom- sonlaan «1; portemonnaie met Inh., Nannlnga, van Rlebeecklaan 26; portemonnaie. de Nijs—v, <1. Reep, Rustcnburgerlaan 51; portemonnaie, Hakvoort, Jan v. Walréstraat 6; schoentje, brug wachter, Melkbrug: schoentje. Kruyt, Berken- vodestraat 26; schoentje, de Koning, Haltsma Mulierstraat 42; schoentje, Ruurda. Eemstraat 21; tasch. Kiekens. Smedestraat 27; zak met inh., Bureau van Politie, Smedestraat 9. Het lijkt vermetel, iets nieuws over bonnen willen vertellen. De bon heeft zijn plaats in het maatschappelijk leven ingenomen en dat kleine snippertje papier veroorzaakt een boel gemak bij doelmatige aanwending en een boel narigheid bij verkeerd gebruik en nu ja, waartoe in beschouwingen treden over een onderwerp, waar we om zoo te zeggen op staan en mee naar bed gaan Er is: over den bon, die ieder het zijne wil geven, al genoeg gefilosofeerd. Maar een paar wetenswaardigheden, die iedereen zoo niet bekend zijn, kijk. daar is misschien nog wel belangstelling voor, zeker in Haarlem, de bakermat van den bon. Dat nu wel een wat gewaagde beeldspraak, maar ze zal u duidelijk worden, als ik u vertel, dat iedere bon, dien ge in handen krijgt, in deze goede stad het levenslicht aan schouwde. anders gezegd: gedrukt werd. In Haarlem krijgt het blanke papier zijn orna ment, zijn kleur, zijn cijfer. In Haarlem wordt me^ de aller-super-pijnlijkste nauwkeurigheid er voor gewaakt, dat ieder het zijne krijgt, van HaarleriVuit wordt iedere distributiekring voorzien van al maar nieuwen voorraad, in Haarlem komt al wat met het ingewikkelde bonnenapparaat samenhangt, bijeen en in Haarlem rechercheert men in vele instanties, wie de verdorvenen zijn, die zich verbeelden óok eens voor bonnen-makers te kunnen spelen. Waar in Haarlem De vraag stellen is haar beantwoorden. Daar, waar eeuwenoude ervaring en toepassing der modernste tech nieken hand aan hand gaan, in het bekende bedrijf van Joh. Enschedé en Zonen, Grafi sche Inrichting N.V. zoo heet het, ofschoon ieder rechtgeaard Haarlemmer kortweg van .Enschedé" spreekt daar is het, dat dage lijks millioenen en millioenen bonnetjes van de persen komen en het kan zijn nut hebben over het drukken, expedieeren en wat niet al van de distributiebonnen iets te vertellen. Maar vooraf over iets and^ps, dat intus- schen toch ook een nauw verband houdt met het bonnensysteem onzer dagen. Een bon is een kostbaar bezit. Voor zoo'n klein dingsigheidje wordt het is streng ver boden meermalen een behoorlijk bedragje betaald. i En vrijwel iedere bon is allemans gading én uit dien hoofde een begeerd bezit voor ieder, die zich aan den handel, in bon nen verrijken wil. Wanneer één of een paar bonnen de heb zucht kunnen opwekken, hoeveel gevaar brengt dan niet de opslag mee van honderd duizenden In het veen ziet men op geen turfje en waar bonnen bij millioenen en mil lioenen bijeen zijn, hoe gemakkelijk wordt daar niet de gelegenheid geschapen, die nt eenmaal den dief maakt. Men kan zich dan ook gemakkelijk voor stelling dat het zoowel voor de leiding van den Rijksdistributiedienst als voor de Firma Enschedé een zaak van voortdurende zorg is, er voor te waken, dat er geen vel. geen kaart, geen bon in verkeerde handen terecht komt en daartoe is een controlesysteem ge groeid, dat, menschelijkerwijs gesproken, alle mogelijkheden van fraude voorkomt en vrijwel iedere kans, om zich te vergrijpen aan den bonnenopslag en daarmee aan de levensmiddelen, die hier te lande voorradig zijn. verijdelen. Bij dat controlesysteem zijn twee instanties betrokken: Het Rijk, hier vertegenwoordigd door den heer J. Bethe, controleur bij het Staatsbedrijf der P. T. T., heeft een gansche staf van controleerend personeel in de ge bouwen der Firma Enschedé gedetacheerd, waardoor het mogelijk is, dat van Rijkswege ieder vel papier denk het u in dat het bedrijf inkomt en bestemd is voor het druk ken van bonnen, gecontroleerd wordt en ge controleerd blijft, totdat het in den vorm van bonkaarten naar het postkantoor en vandaar naar ^le betreffende adressen geëxpedieerd wordtT Geen riem papier (en de distributie vergt duizenden riemen) gaat naar de pers, of de vijfhonderd vellen zijn viermaal geteld, tweemaal door een rijksbeambte, tweemaal door een employé van Enschedé. Doch een contróle van veel wijder strek king is georganiseerd door de firma En schedé zelf. Het Is een drieledige bedrijfs- contróle, zijnde een bewakingsdienst van het personeel, een contróle op al wat in het be drijf omgaat en voorvalt en tenslotte een beveiligingsdienst van de localiteiten, een ander toevertrouwd aan de bedrijfspolitie, die momenteel uit 17 mannelijke en 2 vrou welijke beambten bestaat. Over die driedeellge bedrijfscontrole in een volgend artikeltje. Voor den Politierechter. „Ik slacht uit liefhebberij' W-n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyn» (afw.l, Haarlem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. c Derks. Haarlem. Chef van Dienst en Stad* S. R. Kuiper. Haarlem (afw Sport ën Stad: A. Over- mcer. Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag. Heemstede. Haagsch Redacteur: B Korsten Heemstede Binnenland: J. A. Steen Jr.. Zand- voort. Nieuws cn reportage voor Velser. eó omgeving: J. J. E van Baarsel, iJmuldtn Advertenties D. A. J. Spek, Haarlem. Uitreiking distributiebescheiden. Voor dc uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Donderdag de beurt aan het restant van de letter K vanaf Kre en de letter M. Verduisteren van 20.46 tot 6.39 u. 26 Aug.zon op 6.39, onder 20.43 "uur maan onder 6.47, op 20.58 uur In de maand Juli waren verschillende koeien geslacht door den slagersknecht G A. A. van Vliet uit Den Haag. Dit had hn gedaan op verzoekt van H. A. Smit uit Heemskerk. Bij deze slachthandelingen zou door den tuinder A. de Weerd. eveneens uit Heemskerk assistentie verleend zijn. Dit drietal moest hedenmorgen terecht staan voor den economischen rechter. Smit was het eerste aan de beurt, en hoewel hij probeerde er, tusschen uit te komen, was het-bewijs tegen hem overtui gend geleverd en kreeg hij de door den officier gevraagde negen maanden gevan genisstraf als de man die de slachting had doen plaatsvinden. De slagersknecht Van Vliet verscheen vervolgens in het verdach tenbankje. Hij bekende ruiterlijk geslacht te hebben. Na de eisch van dea officier van tien maanden, zei hij dat hij het wel wat veel vond. Hij had het slachten gedaan uit liefhebberij. De officier vond dit zonderling en vroeg of hij bedoelde dat hij het vak niet wilde verleeren. Van Vliet zei, dat hij dit inderdaad wilde zeggen. De uitsDraak luidde tegen hem tien maanden. De Weerd werd vrijgesproken, aangezien niet bewezen kon worden, dat hij werkelijk had meegeholpen Aardappelenvervoer Niet minder dan 38 personen stonden gistermorgen terecht voor den economi schen rechter, omdat zij meer dan vijf kilo aardappelen hadden vervoerd. De boetes die tegen hen werden geëischt, en waartoe zij voor het meerendeel ook werden veroor deeld, waren tusschen de vijf en de twintig gulden. i BEURSWET 1914. vereeniging voor der. effectenhandel (be drijfsgroep effectenhandel) heeft van den wnd, secretaris-generaal van het departement van financiën de mededeeling ontvangen. *dat met Ingang van 24 Augustus 1942 door hem zijn be: noemd: mr. P. H. A. Bljleveld, onderdirecteur var de Nederlandsche Bank, wonende te Heem stede, Mauvestraat 12, tot lid van de comrt%sk van bijstand voor de uitvoering van de beurs wet 1914 en b. J. H. Oppel, waarnemend agent van het de partement van financiën te Amsterdam. tol waarnemend lid van voormelde commissie var tuis tand. x)e commissie van bijstand bestaat derhalve thans uit de heeren mr. Am. J. d" Ailly P. H. A. Bljleveld, leden en J. H. Oppel nemend lid. BELANGRIJKE CIJFERS. In de dagelijksche Duitsche weermachts- berichten lezen wij cijfers, die ons bewijzen hoe hard de strijd in het Oosten is. Cijfers, welke aangeven het aantal bolsjewistische vliegtuigen, tanks en stukken gesehut, weljce buitgemaakt worden of vernietigd. Het aantal bunkers dat genomen wordt, net aantal kilometers, dat niettegensaande hevige tegenstand, door de Duitsche legers opgerukt wordt. Deze '«cijfers leereo ons be grijpen met hoeveel doodsverachting èn heldenmoed de dappere Oostfrontstrijders de bolsjewisten bestrijden. Landgenoot, daar in het Oosten wordt een heldenstrijd gestreden terwille van de toekomst van Europa. Als goede vaderlanders is het uw Eerste premietrekking Winterhulploterij zal Donderdag a.s. plaatsvinden te Amsterdam. Iedereen kan de trekking bijwonen. Op 1 Aug. jJ. begonnen, is reeds in de eer ste weken gebleken, dat de tweede Winter hulploterij haar voorgangster, die de eerste was in ons land, in succes verre zal overtref fen. Het blijkt wel. dat het publiek groote belangstelling koestert voor deze aantrekke lijke loterij en vooral voor de talrijke groote geldprijzen, welke in' elke serie voorkomen. De eerste serie van de WHN-loterij, Öie in totaal uit zes series van elk 1 milliocn loten bestaat, moest in enkele weken aan den man worden gebracht, zoo had men zich voorge steld. Elke maand ongeveer een serie en de WHN-loterij 1942 is in een half jaar achter den rug. En in dezen opzet lijkt men glansrijk te slagen. Reeds onmiddelijk na het start schot steeg de verkoop der loten met den dag en wel in zulk tempo, dat de verkoop door de straatverkoopers nog even moest worden uit gesteld. Het rad van avontuur, elkeen heeft zich ervan kunnen overtuigen, Is wel een groot succes geworden. Zoo was spoedig te bemerken, dat zelfs binnen, een maand reeds de eerste serie vrijwel uitverkocht zou zijn en met de eerste premietrekking begonnen zou kunnen worden. Zoo kan thans inderdaad deze trekking a.s. Donderdag 27 Aug.. 's avonds om zeven uur te Amsterdam plaats vinden en wel in een der zalen van gebouw Bellevue aan de Leidschekade. Deze bijeen komst is openbaar, zoodat ieder, die er be lang in stelt, hierbij tegenwoordig kan zijn. Men is dan ook van harte welkom. De trek king van de eerste 71 premies, bestaande uit een hoofdpremie van t 10.000 en 70 premies van f 100 elk, zal geschieden ten overstaan van notaris Rodenburg te Amsterdam. Ieder, die Winterhulploten in zijn bezit heeft en wie heeft die niet? maakt dus nog een aar dige kans op een van bovengenoemde pre mies, ook al is hij reeds winnaar van een of meer directe-trekprijzen. Spanning zal er vooral zijn om de „vettet' premie van tien mille, welk fortuintje den gelukkigen winnaar (of winnares) in den schoot zal vallen! Zij. die bij deze trekking nie* aanwezig zijn geweest, zullen onmiddellijk daarna kennis kunnen nemen van de resultaten door publi caties in de dagbladen en door officieele trekkingslijsten van Winterhulp-Nederland. Minder boterbonnen noodig voor maaltijden in hotels, restaurants enz. Io hotels, café's, restaurants en pensions i-arcn tot dusverre voor den hoofdschotel, erkr(jgbaar onder den naam „wat de pot schaft", 2/50 boterbonnen noodig. Voortaan zai vbor dit gerecht slechts 1<50 boterbon mo gen worden gevraagd. Bovendien zal voor een z.g. vastmenu en per dagschotel in den vervolge slechts 3/50 boterbonnen behoeven te worden ingeleverd. Deze laatste bepaling brengt mede, dat in de gevallen, waarin voorheen 4/50 rantsoenen vet, boter of mar garine werd gevraagd, dit thans ook niet meer mag zijn dan 3/50 rantsoenen vet. boter of margarine. Ten slotte mag by het ver strekken van belegd kleinbrood, zooals cadet- of wanneer ten minste 40 gram gesneden brood „half rantsoen" wordt verstrekt, slechts een bon van 1/50 rantsoen boter worden ge vraagd. Hulp van de schooljeugd bij den oogst. Vrijwillige aanmelding. Het voornaamste voedsel voor den aan staanden winter is ongetwijfeld de aardap pel. Zooals reeds w%rd bekend gemaakt, is de uitpoot van aardappelen dit jaar zoo hoog mogelijk opgevoerd en wijl de gewassen er thans gunstig voorstaan, belooft de oogst aanzienlijk te zullen zijn. Maar zoo min als de huisvrouw voldabn is alvorens zij de winterprovisie in haar kast heeft, zoo mm zijn de landbouwer en de overheid tevreden voor en aleer de oogst is binnengehaald en de producten veilig op de daarvoor bestem de Dlaatsen zijn opgeslagen. Vele maatrege- len'worden thans dan ook getroffen om het tijdig binnenhalen van den oogst te verzeke ren en zooals het zich momenteel laat aan zien. zal men er in kunnen slagen zonder bijzondere maatregelen alle aardappelen waar het hier voornamelijk om gaat tjjdig te rooien. Door onvoorziene tegenslagen bijv. izonder ongunstige weersomstandigheden Propaganda voor het goede Nederlandsche lied. Groot Nationaal Zangfeest. Op den Amsterdamschen Dam. Artikel Aardappelen Aardup|ieleii Beschuit Bloein 3(52 t.m. 36 Al; Boter DE DISTRIBUTIEBONNEN hoeveclh. t./m. De burgemeester van Haarlem, de heer S. Plekker, is een vuri£ voorstander van het gezamenlijk zingen var! het goede Nederland sche lied en daarom nam hij het initiatief tot de oprichting van de stichting „Het Nationale Zangfeest" die op 1 April j.ï. een feit werd. Burgemeester Plekker. die thans leider -van deze stichting is, heeft in een uiteenzetting een indruk gegeven van het werk, dat thans in het belang van het vaderlandsche lied wordt verricht. Waren er vroeger ongeveer 200 liederenbundels, die hoofdzakelijk gevuld waren met schoone producten zooals „Zwa luw waarheen is uw vlucht" en „Daar bij dien molen", thans geeft de Stichting in samen werking met het Departement van Volksvoor lichting en Kunsten ieder jaar een zangbun del uit, die voor alle scholen verplicht steld. De Nederlandschc Omroep draagt er het haro toe bij om deze echt Nederlandsche liederen bekend te maken en zoo hoopt men dus te bereiken dat In de toekomst iedere Nederlander tenminste enkele goede vader landsche liederen kent. Bovendien organi seert dc Stichting zangavonden, zangmid dagen en verleent zij haar medewerking bij bedrijfsappèls. Daarvoor zijn natuurlijk zang leiders noodig, die worden opgeleid in het „Instituut voor Zangleidcrs". Zij volgen daar cursussen en krijgen onderricht in directie, methode, houding, in het optreden (practisch en theoretisch), volksmuziek in het algemeen en het volkslied in het bijzonder.... kortom ze worden tot uitstekende zangleiders opge kweekt. Op aanvrage worden deze zanglei ders waarvan reeds een deel de cursussen met siicces heeft gevolgd beschikbaar ge steld. Eenmaal in het jaar wordt verder een groot nationaalzangfeest gehouden, dat dit jaar plaats zal vinden op den Dam te Amsterdam en wel Zondagmiddag 6 September te half drie. De nadruk dient erop gelegd te wor den dat dit een nationaal Nederlandsch zang feest zal worden Wtftr de politiek geheel en al buiten staat. Het gezamenlijk zingen van liederen verbroedert en juist het overbruggen van de vele kloven tusschen het Nederland sche volk is een van de mooie taken,' die de „Stichting Het Nationaal Zangfeest" zich ge steld heeft. De 'deelneming uit alle kringen is groot; zoo hebben reeds vier harmonie orkesten met tezamen 200 musici hun mede werking toegezegd. Dank zij de welwillende medewerking van burgemeester Voute zal de Dam feestelijk worden versierd. De toegang is vrij. Er is echter een klein gereserveerd gedeelte met tribunes waarvoor men tegen betaling bij verschillende adressen plaatsen kan koopen. Indien het weer medewerkt zal het ongetwijfeld een zeer geslaagd zangfeest kunnen worden. Bon Kaart 43A Aard. l'/jkg. 29 Aug. 43B Aard. kg: 29 Aug. 4 3 Beschuit 75 gr. 29 Aug. 100 gr. 5 Sept. 4 2 Bot.vet 12 5 gr. 31 Aug. 2-35 2-36 Reserve 125 gr. 12 Sept. 3-35 3-36 Reserve 125 gr. 12 Sopt. 4-36 Reserve 125 gr. 12 Sept. 05 BV Brandst. l eenh. 31 Dec. Brandst. Brandst. 1 eenh. 01. 02. 03 KF 30 Apr. '43 400 gr. 29 Aug. Brood Brood Clrocolade UI ga rel ten Clgarcttcn Clgarillos 03 KF 43A Brood .1313 Brood 41. 4 2 Versn. 43A Tabak 43 A Cig. 43A Tabak 50 gr. 29 Aug. 100 gr. 5 Sept. 20 st. 29 Aug. 20 st. 2 9 Aug. 10st. 29 Aug. Eenh. zeep 335-37 0 Als. 1 rants. 30 Sept. Eenh. zeep LM Toiletz. 1 rants. 30 Sept. 250 gr. 5 Sept. 500 gr. 5 Sept. lOOgr. 5" Sept. 250 gr. 5 Sept. 100 gr. 5 Sept. 31/» L. 5 Sept. 1 3/4 L, 5 Sept. 2 L. 31 Oct. 2 50 gr. 5 Sept. 250 gr. 5 Sept. 50 gr. 31 A.ug.. 5 sL 29 Aug. F00 gr? 5 Sept. Suiker 357 Alg. 1 kg. 5 Sept. Tabak 43A Tabak 25 gr. 29 Aug. Toiletzeep L Toiletz. 75 gr. 15 Aug. Vermicelli 361 Alg. lOOgr. 5 Sept. Vleesch 43A Vleesch lOOgr. 29 Aug. Vleesch 43B Vleesch 50 gr. 29 Aug. Wasclip. 336-371 Alg. 25Hgr30 Sept. Wasclipoeder AM Wasch- poeder 2 50 gr. 30 Sept, Waschpoedcr L Zeep 250 gr. 30 Sept. Gort 360 Alg. Jam 358 Alg. Knas 367 t.m. 369 Alg. Koffiesurr. 338 Alg. Maïzena 361 Alg. Melk 41A t.m. 44A Melk Melk 41B t.m. 44B Melk Petroleum 02 Petr. Peulvr. 359 Alg. Rijst 4-41. 4-42 Res. Scheerzeep IJ Textiel Sigaren 43A Tabak Suikerwerk 43. 44 Versn. SPORT EIS SPEL bijzonder ongunstige weersomstandighei is het mogelijk, dat alle genomen voor zorgsmaatregelen niet voldoende blijken om tijdig alle aardappelen en suikerbieten uit den grond te krijgen. Dat zou beteekenen, dat een meer of minder belangrijke hoeveel heid menschelijk voedsel zijn bestemming niet zou bereiken, niet op tafel zou verschij nen, noch bij den stedeling, noch bij den olattelander, niet in het groote gezin, niet in het kleine huishouden. Indien het ondanks* alle door-dc overheid genomen maatregelen onmogelijk zou blij ken met de ter beschikking staande werk krachten den oogst tijdig binnen te krijgen, rest den met de voedselvoorziening belasten Nedcrlandschen autoriteiten nog slechts één redmiddel: de arbeldsbron te benutten, die zonder ontwrichting van het economisch leven direct kan worden ingeschakeld: de schooljeugd. En deze jeugd, die het recht heeft in den aanstaanden winter gevoed te worden met producten, die op Nedcrland schen grond door Nederlandsche werkkracht cn kunde zijp voortgebracht, heeft den plicht naar vermogen bij te dragen tot liet in veiligheid brengen van ons voedsel. En zü zal dit "ongetwijfeld gaarne doen. Daarom zal alleen als- de met de voed. selvoorziening belaste autoriteiten geen an deren uitweg zien op de medewerking van de schooljeugd bij het rooien van aard appelen een beroep worden gedaan. Het ligt in de bedoeling, dat deze oogsthulp van de schooljeugd zooveel mogelijk in klasse- verband geschiedt met een onderwijzer of leeraar aan het hoofd, die toezicht kan uit oefenen. Jongens van de zesde en hoogere klassen der lagere school en jongens van de U.L.O.-. middelbare- en dagnijverheids- en kweekscholen, komen voor deze oogstwerk- zaamheden in aanmerking en zij kunnen zich hiervoor thans reeds vrijwillig opgeven bij het hoofd hunner school, of bij een door dezen aangewezen docent. De totale opgaven der scholen worden vervolgens opgezonden naar het door den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuftuurbeseherming, prof. J. van Dam, ten departemente ingestelde bureau oogst hulp 1942. De oproep tot deelneming aan den oogst indien deze althans door de met de voed selvoorziening belaste instanties noodzake lijk wordt geacht zal in dat geval aan de verschillende scholen uitgaan van dit bureau dat met het departement van landbouw en visscherij en met de scholen voortdurend contact onderhoudt. Voor de door de scholen te maken onkos ten, bijv. voor de reis" met de klassen naar de oogstvelden e.d., zal een regeling worden getroffen, waardoor deze worden vergoed. Tevens zal getracht worden klompen be schikbaar te stellen, wijl de schoenen, die de meeste jongens thans bezitten, zich niet leenen voor het werk op den akker. Nadere bijzonderheden dienaangaande zullen nog worden bekend gemaakt. Het vertrouwen wordt uitgesproken, dat zoowel de jeugd als leerkrachten en ouders zullen beseffen dat. mocht een oproep om medewerking der jongens van overheids wege afkomen, dit de voedselvoorziening- van ons volk in den aanstaanden winter be treft en dat het de plieht van allen is met alle kraeht daaraan mede te werken. De licht uw aandeel te leveren. Meldt u aan tijden ziin hard en ernstig, ook voor Neder- „li net Vrijwilligerslegioen „Nederland", jland, dat zoolang buiten de branding bleef, WATERPOLO Tournooi te Heemstede. In het tournooi om het kampioenschap van Haarlem, dat als onderdeel van de Heemsteed- sche zwemweek in de zwemvijvers Groenendaal wordt verspeeld, heeft de D.W.R. damesploeg een groot overwicht aan den dag gelegd op de H.P.C.-damesploeg. Het eerste doelpunt maakte mej. W. Complet, waarna de H.P.C.-dames tot de rust goéd stand hielden. Danrna vergrootte mei Zieren den voorsprong tot 2—0 in het voordeel D.W.R.waarna mevr. v. d. Booren en weder- mej. Compiet den eindstand brachten op 4—0 voor D.W.R. in den wedstrijd tusschen H.V.G.B. en H.P.C. l gaven de Haarlemmers goed strijd, tegen het sterke H.P.C.-team. De Geest was niet van de partij, waarvoor een invaller was opgesteld. H. P.C. nam de leiding, waarna de H.V.G.B. op keu rige wijze gelijk maakte. (1—1). Hierna bracht v. Zadel den stand op 2—1 voor H.P.C., spoedig gevolgd door een doelpunt van de hand van Kloots (3—1). Door doelpunten van Mauritz en Kloots. kwam de eindstand op 5—1 voor H.P.C. 1. De laatste wedstrijd tusschen D.W.R. 1 en H. P.C. 2 (heeren) was zeer spannend. Den H.P.C.- reserves gelukte het door den goed spelenden Eldering een voorsproing te nemen nadat J Kollerie en J. Stammes het water moesten ver laten. Hierna ontspon zich een felle strijd, spe ciaal van D.W.R. zijde, om «en achterstand in te loopen. Eerst na geruimen tijd slaagde D.W.R, hierin toen de scheidsrechter J. Kollerie een worp rechtstreeks op doel toekende (1—1). Een ver schot verraste den H P.C.-keeper de Bruyn en kort daarop kon Van den Boogaerde zelfs den stand op 3—1 in het voordeel van D.W.R. brengen De H.P.C.-reserves gaven echter een feilen kamp te zien en uit een goed aangegeven pass doel puntte Eldering op raale wijze (32). Hlermedt kwam hat einde. Vanavond om halfachte wordt het tournooi voortgezet met Haarlem—H.P.C. 1 (heeren) daar na wordt te 8 uur gespeeld de dameswedstrijd Haarlem—V.Z.V. Om halfncgen speelt het eerste heeren-team van D.W.R. tegen V.Z-V. 1. ZWEMMEN „Haarlem" huldigt Van Merkesteyn. Aanbieding van geschenken. Dat de Zwemclub ..Haarlem" zich ver heugt in de successen bij de rfationale zwem- kampioenschappen van het lid Joop van Mer kesteyn is te begrijpen. Daarom had het be stuur besloten den drievoudigen kampioen te huldigen, waarvoor Dinsdagavond vele leden op het oefenuur in Stoop's bad te Over veen waren bijeengekomen. Nadat het tweede zevental door een 42 overwinning op H.P.C. 3 voor een prettige stemming had ge zorgd, vólgde een hartelijke huldiging. Daar bij waren tegenwoordig de huisgenooten van Van, Merkesteyn en zijn trainer, de heer Leo van' der Brom. De heer C. Baïs, voorzitter van „Haarlem" sprak den kampioen, na een kort inleidend woord van den heer P. Donders, toe en bracht de successen van Zaterdag en Zondag 15 en 16 Augustus in'herinnering. Bescheiden heeft Van Merkesteyn gezegd, dat hij veel te danken heeft aan zijn trainer. Dat stelde spr. zeer op prijs en in zijn hulde betrok hij daar om ook den heer Van der Brom. Op het oogen- blik ziet het er nog niet naar uit. dat Van Merkesteyn in het buitenland zal kunnen uitkomen Mocht dat spoedig zoo zijn, dan hoopte de heer Bais, dat de naam van Haar lem hoog gehouden zal worden. Tenslotte overhandigde hij Van Merkesteyn als aan denken een chronometer en voegde daarbij den wensch, dat het hem gelukken zou nog betere tijden te maken. De heer P. Schultink, directeur van „Stoop's Bad" zeide, dat hij er zich over verheugde, dat Van Merkesteyn in het bad getraind heeft, om de successen te behalen. Hij wenschte hem in staat te stellen de training voort te zetten" en bood een abonnement aan. De leden van „Haarlem" huldigden den kampioen met eenige yells, waarna de zeven tallen van Haarlem 3 en H.V.G B. 3 te water gingen. De doelverdediger der gasten weerde zich dapper, doch kon niet verhinderen, dat met 60 verloren werd. VOETBAL PROGRAMMA VÓÓR 6 SEMTEMBER. Wij deelden reeds het programma van de eerste Was clubs voor Zondag 6 September mee. Vol gens de Spkr. zijn voor de andere clubs Haarlem en omgeving de volgende wedstrijden vastgesteld: R.C.H.—Alkm. Boys; Alcm. Victrix—H E W.F.C.—Kennemers. BeverwijkT.Y.B.B.; D.E.M.—Zandvoortmeeu- wen; Kinheim—Schoten; Bloemendaal—H.F.C.; HalfwegAalsmeer. A.D.O.—V.V.R.; I.E.V.—Vitesse. B.S.M.—T.H.B.; E.H.S.—Spaarnevogels; Ripper- daOnze Gezellen; DC.O.—VI. Vogels: D.I.O.— D.S.S.H. Haarlem 2—H.V.C. 2; W.F.C. 2— Stormvogels 2; V.S.V. 2—Kennemers 2; H.F.C. 2—E.D.O. 2. R.C.H. 2—Helder 2; T.Y.B.B. 2—Volewijckers 2; D.W.S. 0H.B.C. 2; Haarlem 3—R.C.H. 3.: Sant poort 2—Bloemendaal 2; Zandvoortmeeuwen 2— Wormerveer 2; S.C.A. 2Zandvoortmeeuwen 3 ELSWOUT-TOURNPOI. De uitslagen van het Elswout-tournool lulden DIO—Droste 1—5; THBVI.-«Vogels 1—0; EHS— Sp. Vogels 2—0; Onze Gezellen—Ripperda Droste, THB, EHS en Onze Gezellen komen Zondag 30 Augustus in de volgende ronde. GO AHEAD—HAARLEM 1—3. Haarlem zette in Deventer het seizoen in met en wedstrijd tegen Go Ahead en won met De roodbroeken vertoonden 'n beter spel en Van Gooi en Van der Hulst blonken uit. Laatstge noemde gaf zijn club de leiding, waama de ge lijkmaker volgde. Voor rust bracht de Winter den stand op 1—2. Na de hervatting vergrootte Van der Hulst spoedig den vooisprong, waarna een gelijk opgaande strijd volgde. CRICKET NEDERL. CRICKET BOND. DISTRICT HAARLEM. Secr. A, w. Roggeband, Prinsessekade Teler. 14892. Wedstrlidultslagen van Zaterdag 15 Augustus. Bloemendaal (32 en 39) verliest met 9 wickets an Rood en Wit 5 (38 cn 35 v. 1). Rood en Wit 4 (92 v. 5) onbeslist met C. V. H. 3 (lil). H. (152) wint met 44 runs van Haarlem 4 (108). Wedstrijdprogramma voor Zaterdag 29 Augustus. Haarlem 3—Bloemendaal 3Haarlem scoorde 100 ret <5.46 uur V. M.) Koninginnegracht 22 te 's Gravenhage. doch er thans midden in staat. Century. P. Lokman van C. tegen C. C. W. b. Zaterdag won Haarlem 4 (156 runs voor 7) vai. Rood cn Wit 5 (48 runs) met 108 runs op de eerste innings. In Bloemendaal scoorde Haarlem 3 (137) C. H. (75 voor zes wickets), zoodat een draw het resultaat was. HANDBOOGSCHIETEN. J. VAN DEN BERG BOEKT SUCCES. Tijdens de wedstrijden op de banen van Wil lem Teil te Delft behaalde J. van den Berg var V.Z.O.S. den eersten prijs cn kwam in het bezr van den wisselbeker. Na zestien schoten had hij 61 punten behaald. KAATSEN WEDSTRIJD VAN ..FRISIA' In den wedstrijd door „Frisia" georganiseerd verd in de verhesronde de prijs behaald door de heeten Wlarda—v. d. Geest—Fluit. SCHAKEN NEDERLAAGWEDSTRIJDEN H.S.G. Dinsdagavond speel^?het derde tiental van het H.S.G. tegen de Haarlemsche Dames Schaak Club. Het resultaat was een 7—3 overwinning van H.S.G. Wanneer men in aanmerking neemt, dat twee dames niet op gekomen waren, is dit een goede prestatie van de dames en dit resultaat is tot heden in deze wedstrijden nog maar eenmaal be reikt en niet overschreden. Dinsdag 1 September moet H%t derde tien tal nog spelen tegen een H.S.C.-combinatie. Sport-allerlei Het bijprogramma van het Duitsche kam pioenschap zwaargewicht op 6 September in de Berlijnsche Deutschlandhalle tusschen Adolf Heuser en Walter Neusel is nog niet vastgesteld. Slechts is bepaald, dat de na lange onderbreking weer in den ring ver schijnende vroegere kampioen halfzwaarge- wicht Jean Kreitz zal boksen tegen den Ne derlander Gerard van Loon. Daarentegen zijn Josef Besselmann en Gustav Eder nog zonder tegenstanders. Aan het internationale sportfeest op 5 en G September in Oslo zullen tien Duitsche athleten deelnemen, o.w. Mellerowier voor de 100 en 200 meteren Homburg óp de 400 meter. Bij de Duitsche ploeg sluit zich de ge wezen Nederlandsche kampioen Tinus Oscn- darp aan. RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1942 HILVERSUM I, J15.S M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 7.15 Koor c- kest. (gr.). 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. Nieuwsberichten en Gesproken Programma-Uit treksel. 8.15 Amusementsorkest, solisten en het kleine Omroëpmannenkoor (opn.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Klassieke walsen (gr.). 9.45 Om- roepoarkest en solisten (opn.). 10.30 Zang, piano en gramofoonmuziek. 11.00 Radio-Vacantieschool. 11.20 Pianovoordracht. 12.00 Ensemble Willy Kok. 2.40 Almanak. 12.45 B. N. Q. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Ernst van 't Hoff en zijn orkest. 13.20 Schuricke Trio (gr.). 13.40 Ernst van 't Hoff en zijn orkest. 14.00 Sopraan, alt, piano en gra- mofoonmuzlek. 14.40 Brusselsch Trio (gr.). 15.0* Symphonie-orkesten spelen Johann Strauss (gr.). 15.30 Voor de zieken. 16.00 Zondag 27 van den Heidelbergschen Catechismus en Gewijde muziek r (opn 16.30 Sylvestre Trio. 17.15 B. N. O. Nieuws-, r zakelijke- en beursberichten. 17.30 Omroeporkest 18.00 Een bescho iwing over het afgeloopen honk balseizoen. 18.15 Omroeporkest. 18.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 18.55 B. N. O. De Wereldmee- c mng uit vreemde kranten. 19.05 Brandende kwes- ties, causerie. 19.20 Omroepsymphonie-orkest en solist. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, 1 die over een lijnverbinding met de 'studio be- S schikken. 20.f5 Zang en piano (met inleiding), j 21.00 Romances en serenades (gr.). 21.45 B. N. O, Nieuwsberichten. 22.00 Avondmotieven (gr.). 22,15 -24.00 Gevarieerd zang- en orkestprogramma (gr.) HILVERSUM II, 301.5 M. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Tenorzang mei orkestbegeleiding (gr.), s.46 Sonate van Beethoven Sch (gr.). 9.10 Symphonische gedichten (gr.). 10.M r' Morgenwijding. 10.15 Boedapester Strijkkwartet (gr.). 10.40 Voor de vrouw. 11.00 Ensemble Willy Eberle. 11.40 Zangplaatjes. 12.00 Robert Gaden en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke <en berichten. 13.00 Bedrijfsreportage. 13.15 Orgel- *Vn concert. 13.45 Voordracht. 14.00 ..Ziet hoe hei vriendelijk zonlicht radio-potpourri (opn.). 14.40 Liedjes (gr.). 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Viool en piano. 16.00 Bertus van Dinteren en zijn orkest. 16.45 Hoe het Omroep-kinderkoor uitging. 17.00 Voor de Jeugd. 17.15 B. N O. Nieuws-, zakelijke- cn beursberichten 17.30 „Varia", gevarieerd pro gramma. 18.30 Cduserie „Arbeidsdienst: Sport en 0 spel". 18.45 Pesenti en zijn orkest (gr.). 19.00 - „Mannen In dienst van het volk reportage. 19.15 Populaire gramofoonplaten. 19.30 B. N. O. o Nieuwsberichten. 19.40 B. N. O. Wat Nederland schrijft. 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 Orgel- r concert. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centra les. die over een lijnverbinding met de studio be schikken. 20.15 Vaudeville-orkest, solisten cn Ge- T mengd koo-, 20 45 Hongaatsehe klanken (gr.), 21.00 Orkcstplaten. 21.15 Fiimklanken (gr.). Al» - intermezzo: .Wij trekken ei op uit", vaeanile- 7 reportages. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O- Militair overzicht. 22.10 Avond wijding» 22.15^-24.00 Zie Hilversum X. dag Or. lp] r

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2