Haarlemsche Courant Vijand bij Stalingrad verder teruggeworpen. 287c Jaargang IVo. 201 x Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,14, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentiën 3—15 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Beclames dubbele pr\Js. Advertentieabonnementen 1500 m-m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 1—15 m-m. 1,20. Abonnement 1300 m.m. S cent p. m.m. j XJitg-t Grafische Bedrijven Da ml ate. Wnd. Hoofdredacteur» 3. V. BACDEWYNS. Nieuwsblad coór Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Donderdag 27 Augustus. 1942 Bureaux Baarlem: Groote Boutstraat »J, Bijkantoor: Soenda- pleln 37. Tel. Directie 13082. Hoofdredactie 15054, Redactie 10600, Administratie 10721, 11825. Soendapleln 12230. Postgiro 13493S. Directie PH. A. MEES - P. W. PEEREBOOM. In den Kaukasus nemen Duitsche bergjagers verscheidene passen. Bij Kaloega en Leningrad zware Sowjet-tegen- aanvallen mislukt. Bommen op Midden- en Oost Engeland Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „In den Kaukasus namen Duitsche berg,jagers in weerwil van hardnekkig vijan delijk verzet verscheidene passen in het hooggebergte. In het gebied ten Westen van Stalin- rad werd de vijand in verbitterde gevech ten naar het Oosten teruggeworpen. Stalin grad, Waar zware branden woeden, werd door de luchtmacht overdag en 's nachts met brand- brisantbommen aangevallen. Op de Wolga werd een vrachtschip tot zinken gebracht, drie andere werden bescha digd en een tankschip werd in brand gewor pen. Ten Zuidwesten van Kaloega, ten Noordwesten van Medyni .en bij R z j e f zette de vijand zonder acht te slaan - op verliezen met sterke, door pantserwagens gesteunde strijdkrachten zijn aanvallen voort. Alle aanvallen stortten als gevolg van de onwrikbare afweerkracht der Duitsche troepen ineen: 85 tanks werden vernietigd. De- luchtmacht bracht den vijand, vooral bij Rzjef, zware, bloedige verliezen toe. Voor Leningrad werden verscheidene aanvallen van den vijand deels in hevige ge- •cchten van man tegen man afgeslagen. In de periode van 1 tot 24 Augustus ver- hl. loor de bolsjewistische luchtmacht 2505 vlieg- E- tuigen; hiervan werden 1923 in luchtgevech ten. 307 door dp luchtdoelartillerie en 195 door formaties van het leger neergeschoten iet of buitgemaakt, de overige werden op den bl. grond vernield. ES In dezelfde periode gingen aan het Ooste lijk front 140 eigen vliegtuigen verloren. Bewakingsstrijdkraehten van de marine brachten in de Noordelijke IJ s z e e een vij andelijke duikboot tot zinken. Op 25 Augustus des avonds vlogen enkele Britsche vliegtuigen boven ,West-D u i t s c h lOjgebied en wierpen eenige brisantbommen jneer. In den strijd tegen Groot-Brittannië be- X- stookte de luchtmacht overdag en 's nachts ns belangrijke installaties in Midden- en Oost- Engeland met brisant- en brandbommen. Op de Middellpndsche Zee hebben Duitsche jagers een gevecht geleverd met een forma tie Engelsche bommenwerpers, die trachtten een van onze optrekkende convooien aan te vallen. Zij dwongen den vijand zijn bommen ver van de schepen te laten.vallen. Een Beau- fighter werd getroffen en stortte in zee. De verovering van den hoog sten top Omtrent de mcdedeeling in het Duit sche legerbericht dat een afdeeling berg- jagers op den Elbroes, den hoogsten top van den Kaukasus, de Duitsche oorlogs- vlag heeft geplant, merkt men van be voegde militaire zijde op, dat dit feit, ook al werd het uitdrukkelijk in het leger bericht vermeld, uiteraard geen strategi sche beteekenis heeft. Intusschen zou men aan de verdiensten der Duitsche berg jagers, die dit stoute stukje hebben vol bracht, tekort doen, indien men het alleen maar als een sportieve prestatie be schouwde. De bergjagers immers moesten belangrijke hjpdernissen, mijnenvelden en boomversperrmgen overwinnen, om tot den bergtop door te dringen. Bovendien raakten zij meermalen slaags met bols jewistische afdeelingen en moesten zij zich met geweld een weg naar den berg top banen. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De berichten van het Oostelijk front maken melding van een gestadig verder oprukken indcr Duitsche en verbonden troepen in het ^Zuidelijk deel van dit front. Een deel der versterkingen, die den op- ,15marsch naar Stalingrad moesten stuiten, is reeds overwonnen en de stad zelf ligt onder een voortdurenden bommpnhagel der Duit- iche vliegtuigen, waardoor de productie- lu':apaciteit van dit bewapeningscentrum in ernstige mate wordt geschaad. Volgens Turksche berichten zouden "bolsjewisten reeds pantserwagens zonder °°':amouflagekleuren in den strijd werpen. In- Jien dit zoo is, koesteren zij blijkbaar nog 'jwcinig' hoop Stalingrad te kunnen behouden doen zij thans nog een laatste vertwijfelde 'tooging om den. aanvallers tegen te houden. Ook in het gebied van den Kaukasus ver- nag de hardnekkige tegenstand der bolsje wisten de oprukkende troepen niet tegen te louden. In het Noordwesten van den Kau- casus nadert de opmarsch steeds meer de lelanrijke havenstad Novorossisk. die de bols jewisten als ebn der laatste overgebleven teunpunten van hun Zwarte Zeevloot taai rerdedigen. Het gehcele oliegebied van Maikop bevindt lich thans in handen der Duitsche troepen, lie reeds verder naar het Zuiden zijn opge- ukt en verscheidene der bergpassen, welke usschen 1 en 3000 meter hoogte liggen, heb- 50 >en overwonnen. Stalingrad. - De positi? van Stalingrad wordt met het uur meer bedreigd, zoo meldt United J Press uit Moskou. De bolsjewieken, zoo wordt verder gemeld, hebben alle be schikbare .reserves in den strijd geworpen rg tegen de aanstormende Duitsche tanks. De vernietigende luchtaanvallen brengen Stalingrad in gevaar hetzelfde lot te on dergaan als'Sebastopol. Met betrekking tot den Duitschen opmarsch i het Oosten schrijft "de Londensche Star: |\\£>e Engelschen kunnen weinig doen om de el lussischc verdedigers te helpen in hun strijd ,rt egen de Duitsche formaties. Geen hulp van luiten af kan thans nog bijtijds Timosjenko -cliereiken en den afloop van den strijd tus- chen Don en Wolga beïnvloeden. Ook een nilitaire manoeuvre met het doel een veran- ra lering te brengen in den strifd rondom Sta ar ingrad komt te laat. De strjjd in Egypte. Het Italiaansche weermachtbericht luidt nils volgt: i Aan het Egyptische front veelvuldiger vu- «n der artillerie en toegenomen bedrijvig- der luchtmacht. Twee vliegtuigen zijn gevechten door Duitsche jagers neerge- choten, een derde is vernield door het af- E! i'eergeschut van Tobroelc tijdens een aanval, j/ijf vliegers, behoorende tot de bemanning fan een vijandelijk toestel, dat is neerge- BI ehoten in de omgeving van Solloem, zijn ge- i langen genomen. Een van onze duikbooten is niet op haar lasis teruggekeerd. De verwanten der op- ue larenden zijn op de hoogte gebracht. fêlA «.li In den HaarlemmermeerpoTder is de oogst in vollen gang Het koren wordt op het land gedorscht. (Foto Stevens) Willkie bemiddelaar, in Br. Indic? De kort geleden aangekondigde reis v£n den 61 ewezen candidaat voor het presidentschap Ier Ver. Staten, Wendell Willkie naar het 15 lidden-Oosten en Azië, wordt in de Ameri- aansche pers in verband gebracht met de irensch der openbare meening naar een be- niddelingsactie der Ver. Staten in het Indi- che conflict. In politieke kringen te'Was hington wordt de meening geuit, dat het be oek aan Indië wel het belangrijkste doel an de reis van Willkie zal zijn. Nieuwe Japansche landing op Nw. Guinea. Een officieel bericht uit het Geallieerde oofdkwartier in het Zuidwesten van de Itille Zuidzee meldt dat Japansche troepen p Nieuw-Guinea een nieuwe landing heb- en uitgevoerd. Deze landing is ondanks ellen tegenstand van de Geallieerde lucht- trijdkrachten uitgevoerd in de Milnebaai o het Oosten van Nieuw-Guinea. Nieuwe phase van den oorlog bitter en duister". Britsche bladen over Churchills reis. In een commentaar op het resultaat van de reis van Churchill naar Moskou schrijft de Yorkshire Post, dat Churchill te Moskou een duidelijk antwoord heeft gegeven op de vraag in welken omvang de Sowjet-Unie op een hulp uit Groot-Brittannië en de Ver. Staten niet alleen in de „eerstkomende kri tieke maanden", doch ook in 1943 kan reke nen. Wanneer men door de besprekingen te Moskou een stap verder gekomen -is-op den weg naar een gemeenschappelijke krachtig geconcentreerde Geallieerde strategie, zoo verklaart het blad, dan moet men er toch rekening mede houden, dat de nieuwe phase, van den oorlog „bitter en duister" zal zijn.- Terwijl de Daily Telegraph met betrekking tot het resultaat van de reis van Churchill naar. Moskou van meening is, dat 't zeker is, dat de reis van Churchill het voorspel van een nieuwen sldfe en zoodoende het voorspel van de overwinning zal zijn, schrijft de Daily Mail, dat de Geallieerden zich grootste crisis van dezen oorlog bevinden. Het blad acht een onmiddellijke actie grooten stijl" beslist noodzakelijk. Noch de aanval op Dieppe, noch de bom aanvallen op West-Duitschland hebben het gevoel van ontoereikendheid van het Engel sche militaire optreden verminderd en dat te minder nu de Russische bondgenoot voor een zware crisis staat, zoo schrijft de Times. Dit gevoel komt tot uiting in de eisch om niet overijld of onbezonnen te handelen. Voorts vestigt de Times de aandacht van Churchill op het feit, dat er na zijn terugkeer in Groot- Brittannië niet alleen militaire kwesties te bespreken zijn. Ook het land zelf heeft moei lijkheden, welke niet minder belangrijk zijn en welke niet gebagatelliseerd kunnen wor den zonder dat hierdoor het oorlogspotentieel van Engeland te lijden heeft. Groote veranderingen in Britsche oorlogsleiding op komst? Geruchten over controverse met Moskou. De diplomatieke correspondent van de „News Chronicle" meent te weten, da „groote veranderingen in de geheele orga nisatie en in het karakter van de opperste oorlogsleiding" aanslaande zouden zijn. Het is echter niet duidelijk, of deze veranderingen openbaar gemaakt zullen worden alvorens het kabinet weer bijeenkomt. De correspon dent verwacht, dat de minister-president er de voorkeur aan zal geven het Lagerhuis er persoonlijk van in kennis te stellen. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Nu de strijd *aan het Oostelijk front zich steeds meer naar het Zuiden verplaatst, stijgt de bezorgdheid te Londen en wel niet alleen doordat de positie van Groot-Brittannië door de voortdurende nederlagen van den Sowjet- Russischen bondgenoot indirect wordt ver zwakt, doch ook doordat de Britsche belan gen. in het midden-Oosten in rechtstreeks ge vaar komen. Met betrekking tot de verdediging van den Kaukasus, die voor Engeland van niet min der belang is dan voor de Sowjet-Unie, is het thans reeds, naar de correspondent van de Essener National Zeitung te Ankara meldt, tot verschil van meening tusschen beide lan den gekomen. Van Britsche zijde is reeds herhaaldelijk te Moskou er op aangedrongen, dat het zwaarte punt op de verdediging van den Kaukasus wordt gelegd, zelfs indien andere frontsecto ren tot dit doel. verzwakt zouden moeten worden. Van Sowjet-Russische zijde ziet men bij den huidigen stand van den oorlog het groot ste gevaar in den Duitschen aanval op Sta lingrad. dat men als een sleutelstelling van de allergrootste beteekenis voor het verdere verloop van den oorlog beschouwt. Vliegongelukken in de V.S. Door een botsing tusschen twee lesvlieg- tuigen, zijn. naar de Engelsche berichten dienst uit New York meldt, vijf personen om het leven gekomen. Voorts wordt uit Shre- veport in Louisiana gemeld, dat daar een bommenwerper op een huis is gestort, waar door een" nog niet bekend aantal vliegers om het leven is gekomen. De Canadcesche pers maakt bekend, dat in Victoria een Canadee- sche vliegboot aan de kust van Britsch Co lumbia wordt vermist. Men vreest, dat het met de bemanning verloren is. 1 Verbod Daily Worker teil slotte opgeheven. Zeven Britsche «vakbonden, waaronder de spoorweg-, mijn- en metaalarbeiders en de journalisten hadden wederom de opheffing geëischt van het verbod voor het communis tische blad Daily Worker zoo meldt Svenska Dagbladet uit Londen, zulks, in verband met een in September te houden groot vakver- eenigingscongres to Blackpool. Volgens den Engelschen nieuwsdienst heeft de Britsche minister van buitenlandsche za ken thans overeenkomstig dezen wensch ge handeld. Het Engelsche communistische arbeiders blad The Week heeft eveneens verlof gekre gen weer te verschynen. Hervatting handelsverkeer Slowakije—Nederland. Op grond van getroffen regelingen is de mogelijkheid geschapen voor een hervatting van het goederenverkeer tusschen Slowa kije eenerzijds eri Nederland en België anderzijds, terwijl ook met Noorwegen goe- derenruil zal plaats vinden. Op grond van de getroffen overeenkomst zal de goederen- ruil met Nederland een bedrag van 3 mil- lien R.M. per jaar uitmaken, met België iets meer dan 1'/. millioen R.M. en met Noorwegen 500.000 tot 600.000 R.M. Verkeersvliegtuig van dienst Suriname—Curacao verongelukt. 13 personen om het leven gekomen. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, is Zondag j.l. niet ver van Port of Spain een verkeersvliegtuig neergestort, waarbij tien passagiers en drie leden der bemanning om het leven gekomen zijn. Het vliegtuig was op weg \'an Suriname naar Curagao. Men neemt aan. dat het toestel door den bliksem getroffen is. Sowjet-vliegtuigen hoven Duitschland. Bolsjewistische bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht militair onbelangrijke storingsvluchten gemaakt boven Oost-, Noord- oost- en Midden-Duitschland. Eén enkel toe stel drong door tot. het versperringsgebied van Groot-Berlijn. Lukraak op verscheidene plaatsen geworpen brisant- en brandbommen hebben, volgens de tot dusver ontvangen be richten, slechts schade van geen belang aan gericht. STIJGING DUITSCHE SPAARGELDEN. De ontwikkeling der inladen bij de Duitsche spaarbanken werd in de eerfetc helft van dit jaar door een nog sterker stijging van nieuwe middelen gekenmerkt dan vorig jaar. De re cordcijfers van de stijging der 'inlagen van vifrig jaar werden in de eerste helft van 1942 nog met 40 tot 50 pet. overtroffen. NIEUWE HOUTVERWERKING. In het gebruik van de werkstof hout zijn volgens mededeelingen van Duitsche vak kringen den laatsten tijd opmerkelijke vorde ringen gemaakt. Dit was vooral het geval met iet z.g. „Schiehtholz", dat bestaat uit een aan- al dunne platen beukfineer, welke met kunsthars worden samengevoegd. De vast-: heid van deze fineersoort overtreft die het natuurlijke beukenhout. Onlangs werden uit dit fineer met goed succes verschillende meubelonderdeelen vervaardigd. Uit deze nieuwe werkstof worden vodrts profielen van allerlei aardtandraderen enz. vervaardigd. Een verder nieuw product vormt het z.g. homogeenhout. dat gegoten kan worden. Het bestaat uit een samenstelling van organische vezels met een bindmiddel. Homogeenhout kan vooral gebruikt worden bij de fabricage van meubelen, wagons en scheepsbetimme- ringen. Het product kan vervaardigd worden uit houtafval. KORT NIEUWS Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, Is met ingang van Woensdag j.l. wegens den dood van den Hertog van Kent een hofrouw afgekondigd, die vier weken zal duren. De Portugeesche minister van kolo niën is Zondag van Lorengo Marques op uitnoodiging van de regeermg der Zuid- Afrikaansche Unie voor een officieel bezoek 'naar Pretoria vertrokken. Massa-arrestaties in Brazilië. De verhouding tot Japan. Evenals ook in andere steden van Bra zilië heeft de politie van Santos het ge bruik van Duitsch en Italiaansch in het openbaar verboden. Op overtredingen staat gevangenisstraf. Naar uit Brazilië gemeld wordt nemen de arrestaties van onderdanen der Spil den grootsten omvang aan. Het aantal ar restanten is niet meer te schatten. Aangezien de polïtiegevangenissen in Rio de Janeiro reeds meer dan vol zijn, zullen thans de daar ondergebrachte gewone misda digers naar arbeidskampen in het binnenland worden gebracht. Naar verluidt zullen gearresteerde onderdanen der Spil later in een concentratiekamp op de Floreseilanden worden ondergebracht. De regeering van Bra zilië heeft last gegeven de Noordkust te ver duisteren. Bètreffende beweerde verklaringen van den Braziliaanschen ambassadeur te Washington, volgens welke Brazilië jegens Japan een po sitie inneemt, die gelijk staat met een spe ciale neutraliteit, heeft de woordvoerder der Japansche regeering verklaard, dat in Tokio daaromtrent tot dusver niets bekend is. Tokio kent men slechts de officieele verkla ring van de Braziliaansche regeering, welke inhoudt, dat Brazilië in oorlog is met Duitsch land en Italië. 400.000 werkloozen tc New-York. Regeeringsopdrachten gaan naar het goedkoope Zuiden. Volgens een bericht van United Press heeft het aantal werkloozen te New-York, dat op ruim 400.000 geschat wordt, tijdens den oorlog geenerlei verandering ondergaan ondanks het ernstig tekort aan arbeiders voor de oorlogs industrie. In het bericht wordt de volgende verklaring voor dit merkwaardige feit ge geven De loonen in het Zuidwesten zijn door het groote aantal negers belangrijk lager dan de loonen in het Noorden, waar de georgani seerde vakarbeiders hoogere eischen stellen Daar zoodoende de kostprijzen in het Zuiden lager zijn, geven de verantwoordelijke afdee lingen van het departement van Oorlog aan het Zuiden meer opdrachten. Hier komt nog bij, dat deze instanties naar „goed Ameri- kaansch gebruik" bij deze opdrachten finan cieel geïnteresseerd zijn. De lagere kostprijs brengt voor de lands- finahciën echter geen voordeel met zich mede, daar de verkregen besparing door de werkloozensteun ongedaan gemaakt wordt. Bovendien bestaat een hoog percentage der werkloozen te New-York uit vakarbeiders, terwijl elders gebrek aan geschoolde werk krachten heerscht Steenkooïscliaarsclite in Zuid-Amerika. Maatregelen in Brazilië. In verband met de algemeene brand- stoffenschaarschte in Brazilië heeft de Bra ziliaansche regeering thans bepaald, dat de steenkool zal worden gerantsoeneerd. Bij Secreet wordt bepaald, dat in het vervolg 75 pi-ocent van de in het land geproduceer de steenkool aan de regeering moet wor den geleverd. Slechts de resteèïende 25 procent mogen rechtstreeks aan den ver bruiker geleverd worden. Het brandstofgebrek, dat zich in alle Zuid-Amerikaansche staten doet gevoelen werd voor de regeeringen der verschillen de Zuid-Amerikaansche staten aanleiding meer'belangstelling aan den dag te leggen voor de olieproduetie. Naar uit Lima wordt femeld heeft de regeering van Peru een egin gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden voor een grootere oliepro ductie in de verschillende gebieden van het land. Japansche duikboot-operatie aan Oostafrikaansche kust. Naar de Engelsche berichtendienst meldt, heeft een Portugeesche vis- schersboot overlevenden van den Brit- schen vrachtvaarder Welford opge pikt. De Welford was aan de Oost- Afrikaansche kust door een Japansche duikboot tot zinken gebracht. Krans van den Fiihrer aan Hortky's baar. Duitsche delegatie te Boedapest. Een bijzondere Duitsche delegatie, die onder leiding van den minister van bui tenlandsche zaken Von Ribbentrop en ge- neraal-veldmaarschalk Keitel aan de be grafenisplechtigheden Y00r Stephan von Horthy zal deelnemen, is per vliegtuig te Boedapest aangekomen. Ook de Italiaansche delegatie is te Boe dapest aangekomen. De delegaties werden door de Hongaarsche regeering met minis ter-president Kallay aan het hoofd plech tig ontvangen. De Rijksbestuurder heeft Von Ribbentrop eveneens ontvangen. De Duitsche gezant te Boedapest, Von Jagpw, heeft tezamen met de militaire en ...tvaart-attaché's van het Duitsche gezantschap bij de baar van Stephan Hor- tny kransen gelegd van Rijksmaarschalk Hermann Göring, den Duitschen minister van buitenlandsche zaken en van de Duit sche weermacht. De Duitsche delegatie heeft zich naar het parlementsgebouw begeven, waar zij bij de baar van den gesneuvelde een krans van den Führer neerlegden. De Italiaansche minister van buitenland sche zaken heeft uit naam van den Koning- Keizer Victor Emmanuel eveneens een krans bij "de baar gelegd. Amsterdammer betaalde 600 voor een oude fiets Een caféhoudster in de Rozenstraat te Amsterdam was zoo onverstandig te luis teren naar een man, die haar enkele dagen geleden bezocht en die haar „tegen een zacht prijsje" wel aan een klein partijtje gedistilleerd kon helpen. Hij had net zelf niet, maar wist voor f 600 iets te koop. De weduwe gaf den man f600. maar liet omdat zij den man toch niet heelemaal ver trouwde haar zoon meegaan. Het twee tal toog naar den NiCuwendijk en vóór een café gekomen, vroeg de „handelaar" den zoon. even op zijn fiets te passen, dan zoft hij binnen even het zaakje in orde maken. De zoon paste op de fiets een oud kar retje totdat een uur verstreken was en hij, wachtensmoede, maar eens in het café fling kijken. Daar was echter de „hande aar" niet te zien en ook wist niemand iets van hem af, ioodat de jongeman het bureau Warmoesstraat opzocht en daar zijn wedervaren vertelde. De politie tracht 'thans den oplichter te achterhalen. Een schilder met geld Het verhaal, dat alle schilders lieden met platte zakken zijn, is in den afgeloopen nacht gelogenstraft door een inbreker, die via een dakraampje een schildersatelier aan de Jacob van Lennepkade te Amster dam binnenkwam. Hij heeft er nl. een kof fertje gevonden, dat f 600 aan bankpapier en 150 zilveren guldens inhield. Op de kunstwerken stelde hij blijkbaar minder prijs, daar deze onaangeroerd bleven. DIE HEEFT WAT MEEGEMAAKT! Toen Keizer Napoleon III in 1870 door een afdeeling van de Zwarte Huzaren die te Dant zig lagen, ale gevangene naar Duitschland werd geëscorteerd, bevond zich onder hen zekere Friedricn Amenaa uit Oost-Pruisen. Deze huzaar heeft thans in zijn geboorteplaats bij volle gezondheid dezer dagen zijn 94en ge boortedag mogen vieren. TURKSCHE AMBASSADEUR BIJ MOLOTOF Naar de Engelsche berichtendienst uit Mos kou meldt, heeft de nieuwe Turksche ambas sadeur ir. Mq^kou, Kalin. sedert zijn aankomst in de afgeloopen week twee besprekingen gevoerd met Molotof. DE REORGANISATIE DER DUITSCHE JUSTITIE. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt Omtrent de aan den nieuwen Rijksminister van Justitie, dr. Thierack, opgedragen taak. de noodige maatregelen te nemen voor een Nationaal-Socialistische rechtspleging, waar bij hij zoo noodig van het bestaande recht kan afwijken, heeft de telegelijkertijd benoem de staatssecretaris van het Rijksministerie van Justitie, dr. Rothenberger, aan de buiten landsche pers een nadere uiteenzetting ge geven. Van dr. Rothenberger zijn de plannen af komstig tot hervormihgen op justitieel ge bied. Deze heeft hij neergelegd in een rapport dat enkele maanden geleden aan den Führer is aangeboden. Een der leidende gedachten,1 die aan de plannen ten grondslag liggen, is dat in de nieuwe orde niet de macht, doch het recht moet zegevieren. Orde beteekent recht. Voorts is het de bedoeling het aantal rech ters te verminderen. De rechtspraak moet in handen zijn van een zoo gering mogelijk aan tal rechters, die echter over de beste eigen schappen beschikken. Dr. Rothenberger wees op de noodzakelijkheid, dat de rechter vol komen onafhankelijk is en slechts tegenover de hoogste staatsleiding verantwoordelijk. De aan den Rijksminister van Justitie ver leende volmacht tot afwijking van het be staande recht, beteekent, dat de noodig ge oordeelde maatregelen terstond kunnen wor den genomen, zonder dat de toestemming van andere ministeries vereischt wordt. De her vormingen zelf hebben alle betrekking op de rechterlijke organisatie. Er is dus b.v. geen sprake van wijziging van het strafrecht. N.Z.H. heft haltes op. 13 September laatste tram, halfnegen in de remise. De directie van de N.Z.H. tramweg- maatschappij heeft moeten besluiten in grijpende wijzigingen a3n te brengen. Enkele haltes worden 1 September op geheven, na 13 September moet de laat- x ste tram om halfnegen in de remise zijn en de dienstregeling op Zon- en feest dagen wordt van dien datum af beperkt. Deze regeling geldt voor alle lijnen der maatschappij. Op de lijn ZandvoortAm sterdam worden opgeheven de haltes Golf club en Bakhuizen van den Brinkstraat (Amsterdamsche Buurt): op de lijn Haar lemAerdenhout de halte bij de Rijks kweekschool en op de lijn AmsterdamSlo- terdiik de haltes Zoutmanstraat, Zevenuro- vinciënstraat. Jan van Galenstraat en Rei- nier Claessenstraat. In de gemeente Hillegom worden enkele haltes opgeheven en door andere vervan gen: de haltes Postkantoor. Van Tetsstraat, Pastoorslaan en Patrimonium vervallen en nieuwer haltes komen bij de Vosselaan en Weeresteyn. De halte Den Hout in Haarlem vervalt voor de diensten HaarlemHeem stede en HaarlemHillegom. doch blijft be staan voor de lijn Haarlem—Lèiden. Zooals bekend zijn reeds de haltes Proveniershuis, Parklaan. Kennemerplein (lijn Haarlem- Heemstede) en Koninginneweg (lijn Zand voortHaarlem) opgeheven. AARDAPPELROOIER. D. Het valt te verwachten, dat dit na jaar een beroep zal worden gedaan op de hulp van onze schooljeugd bij het binnen halen van den oogst. De opbrengst van vele veldgewassen belooft veel en dat stemt tot dankbaarheid, maar er zal nog veel 'werk te verzetten zijn. alvorens alles van den akker naar de opslagplaats is gebracht en veilig opgetast voor den winter. Daartoe zijn vele handen noodig en waar de mogelijkheid be staat. dat er een tekort optreedt aan be schikbare werkkrachten, rest den Neder- landschen autoriteiten, mocht het zoover ko men, nog één redmiddel: het inschakelen van de schooljeugd. Er zal dus een beroep worden gedaan op de Nederlandsci^e schooljeugd om straks bij het aardappelenrooien.de behulpzame hand te bieden. Jongens van de zesde en hoogere klassen der lagere school en jongens van U.L.O. en andere onderwijsinrichtingen ko men voor deze oogstwerkzaamheden in aan merking. Zij kunnen zich thans reeds vrij willig opgeven bij de hoofden hunner scho len, waarna van departementswege de hulp bij den oogst nader zal worden geregeld. In het artikeltje, dat wij gisteren over deze hulp van de schooljeugd bii den oogst heb ben opgenomen is het vertrouwen uitgespro ken, dat zoowel de jeugd als leerkrachten en ouders zullen beseffen, dat het de plicht is van ailen, mede te werken, wanneer zulk een oproep van overheidswege zou afkomen. Dit vertrouwen, waarvan officieele instan ties gewagen, moge hier krachtig worden gesteund. Want het zou weinig meer dan een nationale schande zijn, wanneer in de- zen tijd een deel van den aardappeloogst niet of niet op tijd behandeld werd. Wij weten nu, wat het beteekent, een half of een heel kilogram aardappelen meer of minder op tafel te krijgen en het zou toch wel diep treurig zijn, als we straks elkandermoestcn bekennen, dat de.voorraad grooter had kun nen zijn, als er maar meer handen bij den oogst hadden geholpen. Nu is de huip van de schooljeugd bij den oogst niets bijzonders. Op het platteland is het heel gewoon, dat de knapen en meis jes in den oogsttijd bijspringen en ver leden jaar en ook in den thans welhaast afgeloopen zomer hebben talrijke jeugdige stedelingen een deel van hun vacantie opgeofferd om zich in het boerenbedrijf nuttig te maken. Zij hebben goed werk ge daan maar.er valt waarschijnlijk straks meer te doen. nog veel. meer en dan zullen er handen te kort komen. Welnu, dat onze flinke jongens het zich met tweemaal laten zeggen: Er is voor ons land, voor ons volk, voor onze voedselvoorziening straks werk te doen. waarvoor de hulp van de jeugd onontbeerlijk is. En nu wordt er in onze dagen al dikwijls genoeg onnoodig „Neen" gezegd, helaas ook door de jongeren. Laat het ditmaal een „Ja" zijn, van gan- scher harte en met jeugdig vuur! DUITSCHLANDS VOLKSGEZONDHEID EN VOEDSELVOORZIENING. De Führer heeft bij decreet Prof. dr. Karl Brandt benoemd tot zijn specialen gemach tigde voor de volksgezondheid met de taak de schakel te vormen tusschen de militaire autoriteiten op dit gebied en de burgerlijke onder leiding van dr. Conti. De betrokken functionarissen hebben allen bijzondere vol machten gekregen. De Reichsobmann des Reichsnahrstandes. Gustav Behrens, heeft in een rede omtrent de Duitsche voedselpositie verklaard, dat men kan zeggen, dat men het dieptepunt in de voedselpositie van het Duitsche volk te boven is gekomen en dat de vooruit zichten geleidelijk beter zullen worden. De aardappeloogst is dit jaar grooter. dan men oorspronkelijk heeft aangenomen. Ook de groenteproductie en de oogst van brood graan zullen naar zich laat aanzien beter uitvallen, dan men op grond van de moei lijker geworden productieomstandigheden geraamd heeft. De moeilijkheden, die de af geloopen strenge winter met zich heeft ge bracht. kunnen, voor zoover de oogst tot nu toe valt te overzien, als overwonnen worden beschouwd. FILMJOURNAAL OVER DIEPPE. Het Duitsche filmjournaal bevat deze week hoogst belangwekkende opnameh van dc ge vechten bij Dieppe. Men ziet, hoe de lan dingsbooten en de speciale transportschepen voor het aan land zetten van tanks vernield op het strand liggen, evenals talrijke zoo juist uitgeladen pantserwagens,, die nog voor zij goed en wel in beweging konden komen, kapot geschoten zijn. Men ziet hoe het strand bezaaid ligt met gevallen Canadeezen en hoe zij nog voor het bereiken van de prikkeldraadversperringen' door flankvuur bij bosjes zijn neergehaald. Beter dan woorden dit kunnen beschrijven, laten de gezichten der in lange colonnes zich voortslepende gevangenen, waarvan velen nauwelijks hun onderkleeding hebben behou den. zien welk een hel zij hebben doorge maakt. HET AANVRAGEN VAN TOESTEMMING VOOR UITVOERINGEN DOOR AMATEURS. Het departement van volksvoorlichting en kunsten deelt mede: vereenlgingen en groepen van amateurs moeten ter verkrijging van toe stemming tot uitvoeringen, waarbij teksten tea gehoore worden gebracht, alle daarbij betrokken teksten van tooneelstukken, schetsen, liederen conferences, parlando's enz. uiterlijk acht we ken voor den datum van de uitvoering Indienen bij den burgemeester der gemeente waar de uit voering zal plaats hebben. Niet in druk versche nen teksten moeten ln tweevoud worden inge diend. De burgemeester der betrokken gemeento zendt, na zich te hebben overtuigd, dat de ver- ce.ntglng of de groep van amateurs zich bij de Nederlandsche kuituurkamer heeft gemeld, de teksten ter keuring naar de afdeeling theater en dans van dit departement. Na ever.tueele goed keuring worden de teksten aan den burgemees ter teruggezonden. Deze beslist of de uitvoering zijn gemeente kan plaats hebben. Veel beloven, weinig gevenDe Neder landsche Volksdienst belooft niets, doch geeft alles. Blijft geen buitenstaander, sluit u aan als lid. Verplichting tot opgave van voorraden motorbrandstof, donkere olie, smeeroliën en vetten. Ingevolge beschikking van den secretaris generaal van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart d.d. 26 Augustus <1942, Staatscourant no. 165, is een ieder, die op 3.1 Augustus a.s. te 24 00 uur ten minste 25 liter-motorbrandstof (benzine of autogas- olie), 150 liter donkere olie (gasolie, diesel olie, anders dan voor motorrijtuigen, dunne stookolie, huisbrandolie en dikke stookolie) of 10 kg. smeeroliën en vetten voorhanden of in voorraad heeft, verplicht hiervan vóór 15 September 1942 opgave te doen aan het rijksbureau voor aardolieproducten. Zee straat 100, 's-Gravenhage. Deze opgave dient te worden gedaan per brief of briefkaart en moet, behalve den naam cn het adres van den voorraadhouder, voor elk der hierboven genoemde producten bevatten dc hoeveelheid en de plaats of plaatsen van opslag. Op de briefkaart of op de enveloppe moet duidelijk het woord „Yoorraudopgave" worden vermeld. Van de hierboven bedoelde verplichtingen zijn uitgezonderd: 1. Degenen, die, hetzij als leverancier (o.a. pomphouders en vatenhandelaren), hetzij als verbruiker, aan het rijksbureau een opgave van de op 31 Juli 1942 aanwezige voorraden nebben gedaan. 2. Verbruikers, die na 30 April 1942 van het rijksbureau voor aardolieproducten, het rijks bureau voor genees- en verbandmiddelen, de rijksverkeersinspectie, de bevrachtingscom missarissen, het bureau grondstoffen van het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd of de Nederlandsche visscherij- centrale toewijzingen voor de hierbovenbe- doelde producten hebben ontvangen. Dc desbetreffende Duitsche instantie wenscht er nadrukkelijk dc aandacht op te zien gevestigd, dat in gevallen, waarin aan reeds eerder opgelegde verplichting lot verstrekken van voorraadsopgavc niet of onvolledig is voldaan, by wijze van generaal pardon tot 15 September 1912 geen strafver volging zal worden ingesteld. Indien thans echter aan de verplichting tot het volledig opgeven der voorraden op 15 September 1942 niet is voldaan, zal van Duitsche züde met kracht tegen overtreders worden opgetreden. Groot succes voor de tentoonstelling Hulpwerk Beeldende Kunst. Do tentoonstelling hulpwerk beeldende kunst, uitgaande vait den ftTederlandschen yolksdienst, georganiseerd in samenwer- king met de Kultuurkamer, die deze maand in het Rijksmuseum te Amsterdam gehou- den wordt, mag zich in een groote belang stelling verheugen. Per dag hebben gemiddeld 250 persocen deze tentoonstelling bezocht. Ongeveer 200 schilderijen zijn aangekocht. Zooals bekend sluit deze tentoonstelling 31 Augustus. In den loop van September wordt eenzelfde tentoonstelling te Utrecht ingericht. Vanaf 1 September a.s. wederom aanvragen 0111 uitkeeringen van Winterhulp. Winterhulp Nederland deelt mede, dat net van 1 September af weer mogelijk is aanvragen m te dienen voor uitkeeringen. De termijn voor het indienen van deze aanvragen simt voor de eerste uitkeering op 26 September. Hierbij moge er de aan dacht op gevestigd worden, dat ieder ge zinshoofd in het algemeen in het Winter- hulpseizoen een aanvraag kan indienen, wanneer de eerste aanvrage is afge wezen of mriien de omstandigheden zoo zijn gewijzigd, dat een hernieuwd verzoek ge rechtvaardigd is, kan dit gveneens geschie den. De aanvragen dienen zooveel mogelijk se geschieden bij de buurtschapshoofden of eventueel bij de plaatselijke kantoren op de daarvoor bestemde formulieren. NOG EENS DE JEUGD". s-GRAVLNHAGE. 27 Augustus. He- denavond yan 19.05—39.20 spreekt Max Blokzijl, via den zender Hilversum I, in de serie brandende kwesties over het on derwerp: „En nog eens de ieued".

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1