Haarlemsche Courant Binneiste defensiegordel Stalingrad bereikt. van DE „IAS" IN HET LADOGAMEER IN ACTIE. Bomrnn op doelen in ingeland. Het offer van het vaderland naast het offer van den soldaat 287e Jaargalg; No. 205 Abonnement p. week 8,28, p. maand 1,18, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, >sse nummers 8 cent. Advertentlën 3—15 m.m. j,elke m.rr meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnemtten 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie >—15 m.m. 10. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Vtttr.t Grafische BerUven Damlate. Wnd. Hoofdredacteur! J. V. BAÜDEWTNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- t Dinsdag 1 September 1942 Bureaux Haarlem: Groote Boutstraat 53, Bijkantoor: Soenda* plein 37, Tel. Directie 13682. Hoofdredactie 15654. Redactie losoe. Administratie 10724. 14825. Soendapletn 12230. Postgiro 134958. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. (isteren stonden de Duitsche troepen nog slechts op '.d K.M. van de stad. Ten Zuiden van den Koeban •jordt de vijand naar de Zwarte Zeekust terug edrongen. De A. N. P.-orrespondent meldt In den str(l om Stalingrad hebben d< Duitsche troejm thans den binnensten ver- dcdigingsgorde der stad bereikt. De uit het Noord-Westen,«Vesten en Zuiden oprukkende formaties vorirn een halven cirkel rond het tot een vestin versterkte stadgebied en oi verscheidene jaatsen zyn reeds wiggen ii het verdediginssysleem gedreven, niettegen staande de veredigers blijkbaar alles op alles zetten om detiaanval te stuiten. In overeertemming met het groote be lang van Jalingrad als industrie- en verkeerscentam zijn hier groote massa's troepen samngetrokken, die tot de beste behooren, narover de Sovjet-Russische legerleiding og kan beschikken. De po sitie der veiedigers wordt evenwel met den dag slecter. De strijd is thans in een beslissend sidium gekomen en, hoewel de tegenstan der bolsjewisten nog steeds krachtig is, oestert men te Berlijn geen twijfel omtret den afloop der gevechten. De bolsjewiiische divisies, die n^et de Wolga in denrug strijden, vormen op den Westelijken orer in zekeren zin een groot bruggehoofd, dat voortdurend aan hevige aanvallen bloc staat. De stad zelf wordt dag en nacht doo de Duitsche luchtmacht ge bombardeerd n staat in brand. De situatie ls dan ook oor de verdedigers alleszins hachelijk. Tewijl de Wolga voor de bewe gingsvrijheid er bolsjewisten in het gebied van Stalingrai een belemmering vormt, be- teekent deze lachtige barrière daarentegen voor de Duitsie strijdkrachten in het gebied tusschen Don n Wolga een flankdekking van groote strategche beteekenis. Tegenover c geweldige Duitsche successen op den Zuidelken vleugel stelt men te Ber lijn het vrijw volkomen falen van de bols jewistische onastingsaanvallen bij Rzjef vast. Ondanks alle rachtinspanning zijn de bolsje wisten in 30 agen tïjds nergens verder dan 10 tot 15 K.IV opgerukt en hoewel de aan vallen nog vertduren, acht men in militaire kringen te Brlijn de grootste aanvalskracht door den sudsvollen tegenstand reeds ge broken. Eén tng is niet 'twijfelachtig: Ontlas ting voor de erdedigers van Stalingrad heeft dit door debolsjewisten zelf geschapen „tweede fron' niet gunnen brengen. Het opperfcvel van de Duitsche weermacht maakt beker „Ten Zuien van den benedenloop van den Koeten wierpen Duitsche en Roe- meensche roepen bij den succesvol ver loopenden anval den vijand in de richting van de Zurte Zeekust terug. Luchtdoel- artillerie bracht een Bolsjewistische kanonneeroot tot zinken. Ten Zuid* van Stalingrad braken Duitsche trepen door de vijandelijke stellin gen heen, ïrsloegen sterke Bolsjewistische strijdkracht* en staan 25 kilometer ten Zui den van destad. Nachtelijke aanvallen van de luchtma«t veroorzaakten in Stalingrad uitgestrekte branden. Bovendien werden spoorwegdoten en vliegvelden van den vij and ten Oden van de Wolga met goede uitwerking estookt. Bij R z j e zette de vijand op verscheidene plaatsen zijraanvallen met vrij sterke infan terie- en antserstrijdkrachten voort. Ir hevige gevëiten werden daarbij 40 tanks vernietigd, -aarvan 38 alleen door een afdee- ling stqrmgechut. Ten Zuide van het Ladogameer n lukten opniaw aanvallen van de Bolsjewis ten. Italiaarche motortorpedobooten brach ten in den acht van 14 op 15 Augustus op het Ladogaieer een bolsjewistische kanon neerboot eneen vijandelijk koopvaardijschip tot zinken. Gevechtsvbgtuigen bestookten overdag en ■s nachts voo den oorlog belangrijke installa ties in O o t-E n g e 1 a n d en in de Mid lands met bsant- en brandbommen. Zooals in ;n extraberlcht is medegedeeld, hebben Duithe duikbooten de vijandelijke scheepvaart de afgeloopen week weer zeer zware verlieen toegebracht. Zij hebben op den Atlantisien Oceaan, in de Caraibische Zee en voo: de kust van West-Afrika, in weerwil va, de krachtige afweer door vijandelijke icht- en vlootstrijdkrachten, in zware, hardrkkige gevechten 30 in convooi of alleen-vande schepen met een gezamen- lijken inhoucvan 181.000 brt. tot zinken ge bracht. Vijf indere schepen werden getor pedeerd. Op 29 Augstus behaalde majoor Gollob, commodore \n een jachteskader, aan het Ontevedenheid in Iran. Staat van 'eleg „voorzorgsmaatregel". De afkondigig van den staat van beleg !n Iran wordDan Britsche zijde een „voor zorgsmaatregel genoemd, waardoor den Geallieerden c mogelijkheid geboden moet worden om hetjebied militair te organiseeren om iedere venssing te voorkomen, welke zou kunnen w>rtvloeien uit de ontwikke ling van de mitaire- operaties in den Kau- kasus. Daarenboven s in Iran het oorlogsrecht afgekondigd omzooals in het officieele com muniqué wordt ezegd, iedere poging tot een opstand ten gu:te van de fepilmogendheden te kunnen ondtdrukken. Ten slotte hoopt men door den stat van beleg de laatste haar den van verzet a kunnen uitroeien. Dit communiqé is, naar men in Berlijn- ache politieke kngen opmerkt, moeilijk aan te vullen, daar It een helder licht werpt op den toestand, warin Iran zich op het oogen- blik bevindt. Zei de officieele instanties van de bezettingsmact zijn gedwongen den op stand van de Iraasche bevolking on de onte vredenheid over le vreemde indringers toe te jeven. Het aflmdigen van den staat van beleg wordt deialve in toonaangevende kringen in de ikshoofdstad slechts be schouwd als een ieuw bewijs voor de ver ergering van dentoestand in het Naburige Oosten. In dezelfd kringen geeft men als zijn opvatting te kenm. dat de dag der vrijheid ook voor dit gebd in een niet al te ver verschiet zal ligge. t Oostelijk front zijn 150e overwinning in de lucht. De Führer heeft majoor Gollob, com modore van een jachteskader, ter gelegen heid van diens 150ste overwinning in de lucht, de hoogste Duitsche onderscheiding vo9f dapperheid, het eikenoof met de zwaarden en brillanten bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis toegekend. Boven dien heeft hij hem een persoonlijk schrij ven doen toekomen. Majoor Gollob heeft een grooter aantal overwinningen in de lucht behaald dan eenige andere vlieger. Hij is de derde soldaat der Duitsche weer macht, wien de onderscheiding is verleend. De Italiaansche mas99 in het Ladogameer De „Mas" (motortorpedobooten), die op het Ladogameer opereeren, hebben meer dan 3000 km afgelegd, langs den weg, per trein en gedeeltelijk op eigen kracht. Zij werden op speciaal voor dit doel vervaardigde wagentjes geladen en door tractoren getrokken, nadat de zware en niet speciaal noodzakelijke accessoires waren gedemonteerd en op vrachtauto's overgebracht. Dit buiten gewone convooi vertrok uit Spezia, trok over de hooge toppen van Cisa en Brenner en vervolgens door Duitsch- land. In enkele kleine dorpen was het noodzakelijk hoeken van huizen ge deeltelijk te sloopen. Bij sommige via ducten, die te laag waren, moesten de „mas" van de wagentjes genomen wor den, op rollen geplaatst en aan dé andere zijde van het viaduct weer op geladen worden. Ook bij het vervoer door de Finsche bosschen moesten verscheidene moei lijkheden worden opgelost. De vaartui gen konden daar groote gedeelten te water op eigen kracht afleggen. Het vervoer geschiedde in recordtijd. In totaal, het monteeren van de verwij derde deelen inbegrepen, heeft de reis twintig dagen geduurd, waarna de boo ten haar operaties konden beginnen. Britsche coups de main in Egypte mislukt. Levendige bedrijvigheid in de lucht.' Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt Coups de .Main van vijandelijke patrouilles zijn mislukt aan het Egyptische front, waar levendige bedrijvigheid in de lucht viel waar te nemen. Twee toestellen werden in den strijd neergeschoten door onite jagers en talrijke andere doeltreffend met mitrailleurs beschoten tijdens gevechten met vijandelijke formaties, die grooter in getals sterkte waren. Tijdens aanvallen op onze koopvaardij schepen in de Middellandsche Zee zijn vier vijandelijke toestellen vernield door Italiaan sche jagers, twee door het luchtdoelgeschut van een onzer oorlogsschepen en twee andere door Duitsche vliegtuigen. Een schip werd licht beschadigd. Twee van onze toestellen keerden niet terug. Op het Ladoga-meer is Donderdag een Sowjet-transportschip van 1300 t. op weg naar Leningrad getorpedeerd en tot zinken ge bracht door een Italiaansche motortorpedoboot onder bevel van onderlt. ter zee Aldo Ben- venuto. Naamsverandering voor Java. Het Japansche militaire bestuur heeft mede gedeeld, dat Java voortaan Djawa zal heeten, in overeenstemming met de Maleische taal. Meester Cornelis zal voortaan Djati-Negara heeten. N. Op 30 Aug. is te Metz de Nationaal Socialis tische Duitsche Arbeiderspartij in Lotharin gen opgericht. Gouwleider Bü. N biéld een rede, waarin hij tegenover de v vegere veel heid va .1 partijen de eenheid van E -t Duit sche volk in de N. S. D. A. P. stelde. Reuter's speciale correspondent van het Egyptisch woestijnfront bericht o.a. over de buitengewone maar practische kleedij (blauwe overall, helm, donkere bril, met een 30 c.M. lange, dikke sigaar, witzijden parasol of parapluie), waarin de premier de Britsche pantserbrigade inspecteerde. De parapluie, welke Churchill op een in Cairo opgenomen foto draagt, is een ge schenk van generaal Smuts. (Stapf-Pax Holland-c) Te Bombay werd Indische nationale vlag gelieschen. Nieuwe arrestaties en stakingen. Radio-Delhi meldt, dat Zondag nieuwe demonstraties door de Indische bevolking zijn gehouden. Te Bombay werd op verschillende plaatsen getracht de Indische nationale vlag te hijschen. De politie trachtte de menigte te verspreiden. Twaalf leden van het congres werden gearresteeerd. De textielarbeiders in verschillende fabrieken legden hun werk neer om zich bij de demonstranten aan te sluiten. In Poona werden 10 en in Calcutta 21 Indiërs gearresteerd onder de beschuldiging, dat zij de Indische verdedigingswet' hadden over treden. Een zeer gering aantal winkels is als ge volg van den druk der autoriteiten geopend. Te Madras is een spoorwegstation door demonst'reerende Indiërs aangevallen. Hierop werden troepen ontboden, die op de menigte het vuur openden. Er werden 3 personen ge dood, terwijl 20 gewond werden. Spoorwegen op Java vrijwel hersteld. Zeescheepvaart vormt een probleem. Op drie onbelangrijke lijnen na is op Java het geheele spoorwegnet van 5230 kilo meter wederom in bedrijf. Het rollend ma terieel is bijna geheel intact gebleven. De overige spoorweginstallaties zijn voor 70 pet wederom hersteld. Van de 46 verwoeste spoorwegbruggen werd reeds 80 pet gere pareerd. De lijnen zelf zullen in November a.s. geheel hersteld zijn. Van de 153 ver woeste wegbruggen zijn er 30 reeds ver nieuwd. Het grootste probleem vormt de zeescheepvaart. Vroeger bedroeg de aan voer uit zee per dag 700.000 ton. Men is er toe overgegaan ook houten schepen in be drijf te stellen. In centraal Java is men be gonnen met den aanbouw van houten schepen. De marine-adviseur en president Japansche Kamer van Koophandel Fujiyama keerde terug van een reis van de Zuidelijke gebieden en verklaarde o.m., dat slechts in bepaalde gebieden ,het Japansche systeem der gedirigeerde economie kon worden in gevoerd. Op vele andere plaatsen zou het uitzenden van Japansche zakenlieden aanbe veling verdienen, die voor de productie van voor het levensonderhoud noodzakelijke goederen zouden zorgdragen. Voor de voor het levensonderhoud noodzakelijke goederen ontbreken slechts lucifers en zeep, voor wo ningen en levensmiddelen is gezorgd. Daar Fujiyama als de grootste suikerindustrieel van Japan natuurlijk veel belang stelt in het suikervraagstuk, trok dit probleem zijn grootste interesse. Volgens zijn mededeeling zal Java 600.000 ton suiker produceeren en de Philippijnen 150.000 ton, al het overige land zal voor den verbouw van katoen wor den gebruikt. Troepenvervoer der Geallieerden in het gedrang? Ook voor de kustvaart wordt tonnageprobleem nijpender. Van militaire zijde wordt bekend: Het scheepsverkeer langs de Amerikaan- sche Oostkust is tengevolge van de duik- bootblokkade belangrijk beperkt, nu een deel van de goederen, die tot dusver langs de kust vervoerd werden, per spoorweg wordt verzonden. De Amerikaanscne pro paganda trekt uit het feit, dat het aantal tot zinken gebrachte schepen vlak voor de Oostkust schommelt, de voorbarige conclu sie, dat de duikbooten der Spil door de ver beterde Amerikaansche duikbootafweer haar activiteitsgebied verder naar het Zui den hebben moeten verplaatsen, naar de Golf van Mexico, de Caraibische Zee en de( wateren voor de Noordkust van Brazilië. De ware reden is de belangrijke verminde ring van het Amerikaansche verkeer langs de Oostkust en de verplaatsing van de Amerikaansche scheepvaart naar het ge bied van de Golf van Mexico. Ook in de Britsche kustvaart hebben de stijgende risico's geleid tot maatregelen. De bekende Amerikaansche militaire criticus majoor Elliot, schrijft in de Daily Express: Het gebrek aan scheepsruimte is bij de Geallieerden zoo groot, dat het waarschijn lijk moeilijk zal zijn om voor troepen- en materiaaltransport naar Egypte schepen vrij te maken. In een verslag van een bijzonderen cor respondent van de Daily Herald uit Washington wo'^dt o.a. gezegd: Terecht gaan er in de Ver. Staten stemmen op die verklaren, dat de scheepvaartcrisis aan het eind van dit jaar veel grooter zal zijn dan het vorige jaar tenzij er een wonder ge schiedt. Ondanks alle valsche optimistische verklaringen moet het nucHtere feit onder het oog gezien worden, dat hot cijfer der scheepstorpedeeringen nog altijd dat van den nieuwen aanbouw overtreft. De ge heele omvang van het gevaar dat schuilt in het gebrek aan scheepsruimte treedt echter Êas aan het licht wanneer men bedenkt, dat ngeland en Amerika de laatste maanden niet minder doch veel meer scheepsruimte noodig hebben. Vooral de Stille Oceaan en de Sowjet Unie roepen om steeds meer tanks en munitie, zoodat op de beschikbare koopvaardijvloot een op den duur schier ondraaglijke last drukt. De Ver.Staten kun nen met de overgebleven vrachtruimte nog slechts het allerbelangrijkste oorlogsmate riaal vervoeren en in het geheel geen goe deren voor het dagelijksche gebruik der burgerbevolking. LEVENSMIDDELEN VOOR GRIEKENLAND. In de haven van den Piraeus zijn drie Zweedsche schepen, die in dienst van het Internationale Roode Kruis staan, aangeko men met een lading van in totaal 15.000 ton levensmiddelen en andere vitale artikelen voor het Grieksche volk. DUITSCH-VLAAMSCHE WERKGEMEEN SCHAP TE DüSSELDORF. De Duitsch-Vlaamsche werkgemeenschap .,De Vlag", waarvan te Dusseldorf onlangs een afdeeling werd opgericht, trad voor het eerst in het openbaar op met een groote bij eenkomst in het „standehaus". Het doel, dat „De Vlag" nastreeft, is de instandhouding en de versterking van de cultureele en maat schappelijke betrekkingen tusschen het Ruk en Vlaanderen. Daartoe heeft men in de l eerste plaats de mogelijkheid geschapen, 'waardoor „De Vlag" zoowel in Vlaanderen bis in het Rijk kan werken., terwijl men de 'grenzen van het arbeidsterrein zoo ruim heeft gekozen, dat het practisch alle levensgebieden overkoepelt. Noodlottig gevolg van echtelijke twist. Jonge moeder overleden. Naar wij eerst thans vernemen, heeft zich Vrijdagavond j.l. in de Theresiastraat te Delft een afschuwelijk drama afgespeeld, waarvan een jonge vrouw het slachtoffer is geworden. De 30-jarige fabrieksarbeider H. had n.l. een kleinigheid ruzie gekregen met zijn jarige vrouw. Daarbij ontstak hij zoo in drift, dat hij haar met de vuist op het linkerooi sloeg. De vrouw viel neer en overleed vrijwe onmiddellijk. Naar uit de sectie op het lijk is komen vast te staan, is de dood tengevolge van dezen slSg ingetreden. De vrouw laat drie jonge kinderen achter. De man, die in arrest is gesteld, heeft een volledige beken tenis afgelegd. Steeds is het huwelijk goed geweest en de man kan dan ook niet anders verklaren, dan in drift gehandeld te hebben. i) Tiende Duitsche Winterhulpwerk ingezet. DE BRITSCHE LANDINGSPOGING BIJ DIEPPE. Angriffszie! W ■+- spè'tere Operationsabsichten der Briten t erreichte Ziek Over een 25 JLM. breede strook opereerde de tweede Canadeesehe landingsdivisie bij den aanval op 19 Augustus. Het doel was de stad met zijn haven en onmiddellijke omgeving te veroveren en zoodoende een bruggehoofd te vormen, van waaruit een grootere actie zou worden begonnen. Het plaatsje Argues la Bataille, dat 7 K.M. landinwaarts is gelegen, zou het verste deel van het bruggehoofd zijn, dat aange geven Is door de geblokte lijn. De beide pijlen geven de richtingen aan, waarin de troepen na slagen van het eerste deel der operatie verder zouden oprukken. De zwarte lijnen aan de kust geven de plaat sen aan, waar de Engelsche troepen aan land zijn gegaan, maar waar zij niet van daan kwamen. Daar de Britten de waarheid der Duitsche bewijzen dat bij Dieppe niet een kleine plaatselijke actie doch een grootscheep- sche landingspoging verijdeld werd door valsche berichten probeeren te ontzenu wen. zijn van officieele Duitsche zijde in middels langs fotografischen weg ver kregen copieën van het Britsche geheime bevel, dat den omvang der voorgenomen operaties bewijst, aan de Duitsche en de buitenlandsche pers ter beschikking ge steld. (Hoffmann-Stapf-Pax Holland-c) Dief zat onder de bontkaren. Maar wist niets van bontdiefstal af. „Ik weet nergens van" was het bescheid van den inbreker, die Zaterdag in den vroe gen ochtend door een rechercheur op de Keizersgracht te Amsterdam werd aange houden. Een stilstaande vrachtauto voor een bonthandel, een openstaande deur en een stuk geslagen deurruitje, daarbij nog een man. die zich, naar het scheen doelloos in de nabijheid ophield Men behoefde geen rechercheur te zijn, om eenigen arg waan tegen den vroegen wandelaar te koesteren. Toen daarenboven bleek, dat de kleeren van den man onder de bontharen zaten, groeide de achterdocht welhaast tot zekerheid aan. De auto bleek 47 bontman tels te bevatten, tezamen ter waarde van f 25.000, die uit de bontzaak waren gesto ten- Een onderzoek in het perceel bracht geen mededaders die er ongetwijfeld moesten zijn aan het licht, maar nog in den loop van den dag gelukte het vier medeplich tigen te arresteeren. Late bekentenis van Ainsterdamschen zwerver. Een 30-jarige zwerver, die, verdacht van verscheidene diefstallen en inbraken, thans in het huis van bewaring aan de Wete ringschans te Amsterdam vertoeft, heeft bekend, in 1936 den brand gesticht te heb ben in het theehuis (het z.g. Zwitsersche huis) in het Vondelpark, dat toen tot den grond afbrandde. De man verklaarde, dat hij destijds daar had willen inbreken, en dat hij, toen hem dit niet lukte, uit kwaad heid een krant in brand had gestoken en daarmede het rieten dak had aangestoken. De politie heeft den indruk, dat de be kentenis van den zwerver inderdaad op waarheid berust. KORT NIEUWS Binnenkort zal worden begonnen met: den bouw van scheepswerven te Warna. De bouw zal geschieden door den Bulgaarschen staat en de Duitsch-Bulgaarsche maatschappij Neptun. Het bedrijfschap voor vee en vleesch heeft bij. verordening een fonds ingesteld, dat bestemd is voor de bevordering van de be strijding van schapenziekten. De middelen zullen worden verkregen hoofdzakelijk door een heffing op de levering van slachtschapen, ten bedrage van 0.10 per geleverd schaap. De economische rechter te Arnhem heeft een Nijmeegsch restauranthouder, die met Kerstmis van het vorig jaar voor zijn vaste klanten een te uitgebreid menu heeft laten opdienen, veroordeeld tot een geldboete van 250 gulden subs. 50 dagen hechtenis. Oproep van den Führer aan het Duitsche volk. De Führer heeft bij het begin van het oorlogs-Win terhulpwerk van het Duitsche Volk 1942/43 van zijn hoofdkwartier uit, den volgenden oproep gedaan: Bij het begin van het vierde jaar van den oorlog, dien het Duitsche Volk om zijn of niet zijn, voor heden en toekomst, voert, roep ik voor de tiende maal het Duitsche Volk om zijn vrijwillige offers voor het Winterhulpwerk te brengen. In een gebied, dat zich over de geheele wereld uitstrekt, strijden de soldaten van onze weermacht met inzet van hun leven en hun gezond heid. Bij hen hebben zich het grootste deel der Europeesche volken en ook van de volken van het Verre Oosten gevoegd in een verbond van trouw, dat zal verhinde ren, dat onze landen vervallen aan het bolsjewistische barbarisme of joodsch- AngeLsaksisch-kapitalistische exploitatie. De vijanden van het Duitsche Rijk van weleer, toen wij in het binnenland om de macht streden, zijn ook thans weer tegen ons vereenigd. De internationale wereld jood leidt bolsjewisme en plutocratie, niet slechts met het doel der vernietiging van de Europeesche cultuurstaten, doch vooral tot uitroeiinrfWan allen, die een zelfstandig bestaan leiden. Wanneer thans Amerikaan sche en Engelsche agenten beweren, dat zij een nieuw wereldbeeld opbouwen, dat beter is dan hun eigen vroeger is geweest, waarin in de toekomst een ieder arbeid, kleeding ,en huisvesting zal vinden, dan was het niet noodig geweest juist het Duitsche Rijk aan te vallen. Want deze problemen heeft het Na- tionaal-Socialisme of reeds lang op gelost; of zij waren op weg naar een succesvolle oplossing. Neen, de bedoeling van deze internatio nale misdadigers is niet het opbouwen van een betere sociale wereld, doch de brutale vernietiging van de tegenover hun kapita lisme staande nationaal-sociale staten van Europa. Hun doel is de slavernij, zooals Indië die moet dulden. Dat de bolsjewisti sche jood daarbij als laatste aanhitser in beide kampen de leiding heeft, is in het groot niet anders dan het in Duitschland eens in het klein was. In dezen reusachtigen strijd zonder weer ga nu hebben de Duitsche\en verbonden soldaten dit jaar het leefgebied der Euro peesche volken geweldig uitgebreid. De poging van de internationale gelukkigma kers der menschheid, Roosevelt, Churchill en Stalin om de Europeesche volken uit te hongeren, kan daardoor reeds thans als definitief mislukt worden beschouwd. Indien echter in dezen geweldigen strijd van alle tijden de Duitsche sol daat onder nauwelijks voor te stellen ontberingen in gevechten zijn zware offers brengt, dan is het Vaderland juist dit jaar nog meer verplicht ook het hoogste aan offers te geven. Zelfs dan zal het nog slechts een fractie presteeren van dat, wat onze weermacht te land, ter zee en in de lucht volbrengt. Het is echter ook de zin van het Winter hulpwerk, niet slechts in vredestijd, doch f>as juist in den oorlog, de onverbreekbare otgemeenschap van net Duitsche Volk te bekrachtigen,, niet zooals in Engeland en Amerika met frazen, doch door daden. Want uit deze worsteling der vol ken moet en zal het Duitsche Rijk als een door en door Nationaal-Socialis- tische staat in den vrede terugkecren. Deze krijgt zijn verwezenlijking niet slechts door de offers van het front, doch ook door die van het Vaderland. In 1939 en 1940, ja misschien ook nog in 1941 mogen onze geestlooze tegenstan ders gedacht hebben, hei Duitsche Volk als eens in 1918, door innerlijke oneenig- heid te kunnen storten in uitwendige af hankelijkheid en daarmede in de slavernij van een nog erger dictaat van Versailles. Het is de taak van het front en van het werkende Duitsche Volk te huis om de hoop van deze internationale goudhyena 3 en bolsjewistische beesten steeds meer te verstoren en hun duidelijk te maken, dat deze oorlog niet zal eindigen met de moge lijkheid van een verdere exploitatie door de bezittende volken, doch met een voor de wereld beslissende overwinning der .Habenichtse". Ik verwacht derhalve, dat het Vaderland zijn plicht vervult voor het vierde Winter hulpwerk in oorlogstijd. Herdenking sterfdag Peter Ton. Zondag 6 September zal de Heerban 's Gravenhage den sterfdag van den geval len Weeiman Peter Tpn herdenken. Deze .herdenking zal bestaan uit een kransiegging op het graf van Peter "ferx des voormiddags te 11 uur op de begraaf plaats Nieuw Eik en Duinen te 's Gratffen- hage, waar de wnd. Heerbancommandant, Banleider A. F. Henken, en de Onderban leider J .van der Hout herdenkingsrede- oermgen zullen houden. 'Ta afloop wordt gedefileerd langs de groeve, aan welk défilé behalve dc Heer bannen 3 en 4, ook deputaties van de W.A., het Rechtsfront, van den Jeugdstorm en van -de politieke organisaties zullen deel nemen. De Heerban 's Gravenhage zal te 9 uur verzamelen in het Haagsche Bosch <en vandaar om 10 uur met storm vlaggen naar de begraafplaats afmarcheeren. Na het uitspreken der redevoeringen zul len kransen c^vorden gelegd door Banlei der A F. Henker'namens de Heerbannen 3 en 4 en door Opperhopman Schekman na mens het Vendel „Peter Ton" alsmede door de overige deputaties. KWALITEITSEISCHEN VOOR FRUIT. In de Ned. Staatscourant is opgenomen een besluit van de Nederlanasche Groenten- en Fruïtcentralc. waarin zijn opgenomen de ver- eischten, waaraan fruit moet voldoen om te mogen worden geveild. Het besluit bevat bij zonderheden over de kwalitcitseischen van aalbessen, appelen, bramen, druiven, fram bozen, kersen, kruisbessen, loganbessen, noten, peren, perziken en pruimen, en treedt l September in werking. Stelt brandhout beschikbaar. Oproep aan boschbezitters. Om te voorkomen, dat in dezen tijd van brandstoffenschaarschte het in de bosschen aanwezige doode hout, dat voor huisbrand geschikt is, verloren gaat, doet de Produc tiecommissaris voor den boschbouw 'en de houtteelt een ernstig beroep op alle bosch eigenaren, om zooveel mogelijk de bevol king in de gelegenheid te stellen dit hout in nun bosschen te verzamelen en weg te voeren. Hiervoor zouden sprokkelvergun- ningen kunnen worden uitgereikt, die den houder gratis het recht geven op bepaalde dagen en uren het doode liggende hout te verzamelen. Den boschbezitters wordt bovendien ver zocht zooveel mogelijk het rooien van stob ben toe te staan, aangezien ook deze in be langrijke mate kunnen bijdragen om in de behoefte aan brandhout te voorzien. Voor het rooien hiervan dient ingevolge de bepa lingen der bodemprodurt iebeschikking 1939 een vergunning te worden aangevraagd. Een dergelijke vergunning wordt evenwel voor loofhoutstobben als regel zonder eenige be perkende bepaling verleend. Ook het rooien van naaldhoutstobben dient zooveel moge lijk te worden bevorderd. Een gedeelte hier van zal echter op aanwijzing van den di recteur van het rijksbureau voor hout voor de winning van houtskool moeten worden bestemd, doch overigens kunnen ook deze stobben, die in groote hoeveelheden nog in den grond zitten, voor brandhout in aan merking komen. Het beschikbaar stellen van sprokkel- en stobbenhout is niet-alleen een groot sociaal belang, doch het zal bovendien houtdiefstal, beter dan welke politieele maatregel ook, voorkomen. Aan boseheige- naren, die bereid zijn sprokkelvergunningen te yerleenen, wordt verzocht hiervan vóór 15 September 1942 mededeeling te doen aan den productecommissaris voor den bosch bouw en houtteelt, Museumlaan 2 te der opgave van de gemeenten, waarbinnen hun bezittingen ziin gelegen. Mochten er boscheigenaren zijn. die niet meewerken aan het beschikbaar stellen van brandhout op de aangegeven wijze, dan zal het nemen van dwingende maatregelen niet uitblijven. VRIJWILLIGERS VOOR DEN N. A. D. Omstreeks midden Juli werd bekend ge maakt. dat wederom de gelegenheid bestaat zich aan te melden voor de vrijwillige ver vulling van den arbeidsdienst. Deze vrijwilli gers zullen worden opgeroepen voor den diensttijd, welke begin Januari 1943 aanvangt. Thans vernemen wij. dat deze vrijwillige aanmelding op Zaterdag 31 October a.s. sluit In verband hiermede, wordt er nogmaals dc aandacht op gevestigd dat zü, die in aan merking wenschen te komen voor een betrek king in openbaren dienst of bü het bijzonder onderwijs, den leeftijd van 18 jaar hebben be reikt en zijn geboren na 31 December 1919. bij de sollicitatie het bewijs moeten over leggen, dat zü hun arbeidsdienstplicht hebben vervuld. Bovendien kunnen zich voor vrij willige dienstneming in den Nederlandschcn arbeidsdienst aanmelden jongemannen in den leeftijd van 17 tot en met 23 jaar. mits zü ongehuwd zü'n. De mogelijkheid van aanmelding voor vrij willige. dienstneming bestaat dös nog tot en met 31 October a.s. en het aanmelden kan ge schieden bij de N. A. D.-aanmeldingsbureaux, bij de gemeentehuizen of bij de arbeids- bureaux. BOER EN STEDELING. Bs. In dezet* tijd van dure levensmid delen, van zwarten handel en van schaarschte. zijn er ongetwijfeld zeer velen die minder aangename gedachten koeste ren ten opzichte van hun volksgenooten. de boeren. Ook in het verleden trouwens is er vaak aanleiding geweest tot het ont staan van dergelijke gedachten. Er was immers een tijd waarin de vruchtbaarheid van den bodem voor ons land niet langer een zegen, maar een vloek geleek. In die periode werden enorme hoeveelheden voedsel, dat voor de menschen bestemd was, aan de dieren gegeven, maar nog veel ergerlijker was het feit. dat onafzienbare voorraden op de mesthoop verdwenen of voor gebruik ongeschikt gemaakt werden. Dit alles kon geschieden terwijl in hon derdduizenden gezinnen gebrek moest ge leden worden omdat men niet over de middelen beschikte om zelfs de goedkoope „overtollige" hoeveelheden te koopen. De oorzaak van dit alles? Zoek haar in een verkeerde landbouwpolitiek, zoek haar ook in een economisch stelsel dat. willens of niet, tot zulke wanverhoudingen lei den moest. De volksgenoot echter die niet of slechts heel weinig speurde naar de dieper liggende oorzaken, zag alleen maar den voedsel-ver- nietigenden boer en ergerde zich aan die figuur. Dat ook de boer van dezen toestand in hooge mate de dupe was. wie zal het wil len betwijfelen? Ten slotte was ook zijn belang meer gediend geweest door een na tuurlijken gang van zaken, uiteindelijk on dervond de boer. wiens bedrijf aan den rand van den afgrond stond, in hooge mate ■de nadeelen van het stelsel. In dat opzicht beleeft de boer thans geheel andere tijden. Er kan niet genoeg geproduceerd worden, economische en andere factoren vormen doorloopend spoorslagen om de capaci teit van het bedrijf od te voeren en dc kwa liteit te verbeteren. De Overheid waardeert zijn arbeid, de boer herkrijgt nu de plaats en de eer. die hem toekomt in het leven van ons volk en toch is de verhouding nog niet zooals ze zou moeten zijn. De stedeling, die hooge prijzen voor de groente en voor al lerlei landbouwproducten betalen moet, denkt maar al te vaak, dat de boer daarvan de schuld draagt en dat de boer er de vruch ten van plukt, maar niets is minder waar. Het bestaan van den boer is door tal van maatregelen verbeterd, het feit. dat zijn producten gewild zijn, heeft tot gevolg, dat de levensvoorwaarden van den boer er zooveel dragelijker op werken: maar oor- TTi 1 j lUUOCUlUldail i. ie _„„1 ---„....I..-. VK JJiacli UUI- Utrecht, onder opgave van de gemeenten, a de duurte.is hu niet en nog minder waarh,nn/,n aanleiding van de schaarschte. Nog steeds zitten wij met een verkeerd svsteem uit den democratischen tijd. om de land- en tuin bouwproducten tot het publiek te brengen. Lr zun tal van tusschenschakels. die in met geringe mate op de prijsverhooging in- werken en zoo kon het gisteren gebeuren, dat een boerenleider op een door ons be- ver*adenng van den boerenstand te St vroeg voor het feit' „Ü-v 5 j arl,kelen op den weg van mr« n*aar <ien,handel in prijs verdubbel- was dan nog in den normalen «S? u iVOOj den zwarton handel gelden nop heel andere verhoudingen. Het behoeft ons dan ook niet te verwon deren, dat het publiek onkundig van den juisten gang van zaken onprettige dingen -en £oerenstand denkt. Hierin ver- mtf 55 ^ren^en d1oor Gen meer aan rede lijke eischen beantwoordend distributie- m bet leven te roepen, is ongetwii- Landstand 'Mk°mSl CCn Het gevolg er van zal zijn dat er meer èn33 mil ondeT de volksgenooten begrijpen Gen wederzjjdsch De stedeling zal den boer leeren zien als ae onmisbare levenbrengende schakel en wlSns- bestaan weer redelijk Ls gemaakt za zich door een hechte band met de stedeling verbonden weten Daarnaast zullen Nationaal-Socia'listische wetten er voor waken dat beider belangen z,Jn» en dat men zich in het volk geborgen weet

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1