Over de Joden. :en onderhoud met Jan Koetsier over het Concertgebouw-orkest. God schiep den mensch naar Zijn even beeld. Bij verschil van levensbeschouwing zal er ook wel verschil zijn in de wijze, waarop wij deze uitspraak uitleggen, maar ik geloof, dat wjj het hierover wel eens kunnen zijn. dat deze woorden ..God schiep den mensch naar Zijn evenbeeld" de hooge waarde van den mensch en van de menschelijkheid in het licht stellen. De mensch. Dat is het genie in de West- Europeesehe beschaving zoo goed als de pygmee uit de binnenlanden van Afrika, de Boedhistische denker zoo goed als de Sjamaan uit de Aziatische toendra. Allen menschen, menschen als gij en ik. in veel verschillend, nochtans één in de roeping, die als een schat der eeuwen öp de menschheiö werd gelegd: heerscher te zijn over „al wat leeft of niet en leeft". Dit is de groote verbondenheid, die gansch de menschheid omsloten houdt het besef, geroepen te zijn tot de redalijke macht en de redelijke daad. En het is deze verbonden heid, waarop de groote voorgangers en leids lieden steecis gewezen hebben en dat was noodig. Want wij behoeven geen voorgangers en leidslieden te zijn om - te weten, dat de menschen door veel vereenigd maar door meer gescheiden zijn, om te weten, dat het niet de overeenkomsten maar de verschillen zijn. waaruit de geschiedenis is opgebouwd. Die verschillen doen zich voor, waar twee menschen zijn, waar twee verzamelingen van menschen zijn, die wij volken noemen, waar twee groepen van volken zijn, die wij rassen noemen, en het is alweer geen nieuws, als v/ij vaststellen: hoe grooter de verzamelingen, hoe grooter de verschillen. En nu stelt het leven ons voor de opgave, öe kenmerken van deze verschillen op te sporen, opdat wij tot een waardeering mogen komen van wat ons met de anderen verbindt en wat ons van hen gescheiden houdt om aan de hand daarvan het verleden te leeren ken nen en een, kan het zijn: een betere toekomst te scheppen. Voor deze opgave stelt ons ook het Joden vraagstuk en het is daarom, dat ik bij de enkele woorden, die wij aan dit onderwerp willen wijden den plicht gevoel, ieder, die ten aanzien van dit vraagstuk een oordeel wenscht te uiten, te waarschuwen: Wanneer gij oordeelt over het Jodenvraagstuk, leert om Godswil uw oordeel beredeneeren. want waar het Jodenvraagstuk niet wordt berede neerd. niet wordt beschouwd, niet wordt beleefd, daar rijst het oordeel, dat onder scheid maakt tusschen zwarte haren en blon de haren en tusschen rechte neuzen en kromme neuzen, daar rijst de domme ver watenheid, die zich schuldig maakt aan de beleediging van God, uit Wien het leven is. Vergeten wij het niet, wie Antisemiet wil rijn. zal moeten bedenken, dat het er waar schijnlijk van zal komen, dat hij een mede- mensch leed moet aandoen, lichamelijk leed of zieleleed. Misschien is die mensch een schurk, misschien is hij een voorbeeld van groot-menschelijkheid. En dit plaatst hem voor de gewetensvraag, of hij dezen last in weerwil van alles zal kunnen en durven dragen De gewetensvolle Antisemiet gelooft, het •ntwoord in bevestigenden zin te kunnen geven en gevoelt den moed, tot zijn Arische volksgenooten te gaan om hun te zeggen, dat wij. Westerlingen niet beter zijn dan de Joden en niet slechter zijn dan de Joden, maar dat wij anders zijn dan de Joden en dat dit andere ons in den weg staat bij de ver vulling van plicht en roeping, die wij als zonen en dochteren van het Germaansche Noordras op ons voelen rusten. Is het noodig, er op te wijzen, dat wij niet dan zeer, zeer oppervlakkig in dit bestek over het Antisemietisme, waaraan immers een gansc'ne literatuur is gewijd en dat eeuwen oud is. kunnen spreken Ge zult dat zonder meer begrijpen en het is dan ook mijn doel, U slechts enkele tegenstellingen voor te houden en dan de conclusie aan U zelf over te laten. Het is niet gemakkelijk, tot een volledige definitie van het begrip Anti-semletisme te komen. Er is een Anti-semietisme, dat de tegenstelling van Jood tot Christen schept, er is een Anti-semietisme, dat de kloof tus schen het Arische en het Semietische ras niet te overbruggen acht. Er is, ten slotte, om maar bij de voornaamste te blijven, een Anti semietisme. dat de verschillen tusschen de Arische en de Joodsche levensbeschouwing in het licht stelt en het spreekt vanzelf, dat hierbij verschillende overgangsvormen optre den ofwel dat 'twee of meer dezer schakee ringen verbonden worden. Wanneer we ons evenwel bij deze drie voor naamste tegenstellingen bepalen en daartoe in de eerste plaats de antithese: Christen- Jood beschouwen, kan het niet anders of we moeten beamen, dat het toch wel zéér groote verschillen zijn. die hier aan den dag treden, verschillen, zóó groot, dat ik den man geen ongelijk kan geven, die eens legen mij zeide: Ik zou mij schamen, als ik als Christen geen antisemiet was Wij allen hebben, jaren lang en nog lan ger, geleefd in de vrome illusie en ik ge loof dat menige pastoor en dominee daar te goeder trouw aan heeft meegedaan dat het Christendom eigenlijk een soort uitlooper, een soort Verlengstuk van den Joodschen gods dienst is. Ik zeg: te goeder trouw, omdat er eenige aanleiding toe bestond door het ge brek aan critisch inzicht Maar de wetenschap is voortgeschreden. De laatste vijftig jaar hebben ons o.m. de vonds* der beroemde kleitabletten van El Amarn; en het paleisarchief der Hittiethenkoningen in Capadocië opgeleverd en uit die vondsten hebben wij het semietisch volk, dat wij dan Joden plegen te noemen, leeren kennen, zijn gedachtenwereld leeren verstaan en de groote verschillen leeren begrijpen, die tot op dezen dag deze gedachtenwereld stelt tegenover de Christelijke levensbeschouwing. Gij kent de geschiedenis van het Joodsche volk. Ontdaan van alle'romantische franje en chauvinistische ophemelarij komt het er op neer, dat ongeveer 1800 v. C .een aantal nomadenstammen, voor een deel afkomstig uit het semietisch volk der Sumeriers, rond zwerven in de Syrische woestijn, gedragen door het ideaal van iederen nomadenstam een plaats van permanente vestiging te vin den. waar de kudden voldoende weide en" de mensch voldoende woongelegenheid kan vin den Tot dat doel wordt het oog op het kust land Kenean of Kanaan gevestigd en na een reeks van bloedige conflicten krijgen som mige dezer stammen vasten voet in ait iana. moeten het wegens hongersnood weer prijs geven. emigreeren een paar honderd jaar naar het naburige Egypte, doch verlaten dat weer en slagen er ongeveer 1000 v. C. in, na tien tallen bloedige oorlogjes met de autochtone bevolking KanaSn zoo ten naastenbij in bezit te krijgen, waarna het land onder Saul. David en Salomo gedurende 80 jaar een zekere bloeiperiode meemaakt. Dan valt het land in twee gedeelten, Israël en Juda, uiteen, die zich geen van beide machtige overweldigers van het lijf kunnen houden. Na 225 jaar wordt Israël onderworpen door de Assyriërs en na 350 jaar Juda door de Babyloniërs. Met de zelfstandigheid der beide rijken is het uit. totdat ze zich van 16464 v. C., en nu weer vereenigd, een eeuw van zelfstandigheid we ten te verwerven, waaraan het Romeinsche rijk een einde maakt. Na 64 v. C. heeft er nooit meer een vrij Joodsch land bestaan, zoodat het een 2000 jaar geleden is, dat het ■olk der Joden zijn zelfstandigheid verloor. Dit alles, deze Joodsche geschiedenis is ons overgeleverd en ge weet, in welke omlijsting dat geschiedde, n.l. in het raam van weinig betrouwbare historische gegevens en zéér •eel sage en overlevering en fantasie. Een ■crhaal. dat het kenmerk draagt van mate- lopze overdrijving en bèeldsprakige overdrij ving. waarmede men nu eqnmaal in dien tijd en in dat gedeelte der wereld geschiedenis schreef. Dit is op zich zelf niet erg. Wij hebben langzamerhand wel geleerd, ook in dezen Wahrheit und Diehtung te onderscheiden. Maar veel erger is, dat uit deze geschied- schrijverij, dikwijls foutief, bijna altijd over dreven en altijd belachelijk van chauvinisme een zede leer ontstond en een daaruit •oortvloeiende wetgeving, die gefun deerd is op het Voor-Aziatische woestijn leven van dertig en meer eeuwen her. Het harde woestijnleven, dat oog om oog en tand om tand vraagt, dat macht stelt boven récht en dat goud, goud en nog eens goud als het toppunt van wereldlijke macht aanmerkt. En zoo ontstond die codex van wetten, waaruit o.m. de bijbelboeken Leviticus, Numeri en Deuterononium bijna geheel zijn samengesteld en die teruggrijpen naar den woestijntijd. Spijswetten, huwelijkswetten, reinigingswetten, strafwetten, tempelwetten, naar het u lijkt. En iedereen, die een v/einig thuis is in deze bijbelboeken, weet, dat er, zéér zacht gezegd, rijp en groep uit te halen is. van de voorschriften, hoe de priester een duif de vleugels bij het offeren moet af scheuren en het kopje moet Indrukken, tot de bepaling, dat schurft genezen kan worden, doordat de priester het bloed van het offer lam op het rechteroor van den patiënt strijkt of dat men voor vijftig zilverlingen een boerenmeisje ongelukkig kan maken. Men versta ons wel: Wij spreken niet van deze wetten: Ze zijn een goede tweeduizend jaar oud en hebben haar dienst gedaan en er zijn ons meer. merkwaardige wetgevingen uit de grijze oudheid bekend. Maar wanneer zulk een wetgeving richtsnoer is voor een volk. dat onder ons woont en dat gelijkgerechtigd met ons onder ons wil wonen, dan rijst er een tegenstelling, die wij niet kunnen ophef fen, dan komt er een kloof, die wij niet kunnen overbruggen en—dan is er maar één antwoord op de vraag om samen werking en om samenleving en dat is AGENDA DINSDAG 1 SEPTEMBER. Groote Kerk: Orgelconcert. 7.45 uur. Moviac: Zoölogica", toegang alle leeftijden 2, 4, 7 en 9 uur. Frans Hals Theater: „Morgen gaat het be ter", toegang alle leeftijden. 2.30, 6.45 en Palace:",?Watt en hatt Watt als dakloozen". toegang voor alle leeftijden. 2. 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater, op het tooneel „Het theatermysterie". 2.30 en 7.30 uur. Luxor Theater:. „Voor politierechter toegang alle leeftijden. 2^30. 6.30 en 8.45 u. WOENSDAG 2 SEPTEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Wn. Hoofdredacteur: J- V. Baudewyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F Dcrks. Haarlem. Chef van Dienst en Stad: Kuiper. Haarlem (afw.J. sport cn Stad: A. Over men?. Heemslede. Buitenland: J. C. van der Laag. Heemstede. Haagseh Redacteur: B. Korsten. Heemstede. Binnenland: J. A. Steen Jr„ Zand voord. Nieuws en reportage voor Veisen «n omgeving: J. J. E. van Baarsel. IJmulden. /duettentics D. A. J. Spek, Haarlem. De nieuw benoemde tweede dirigent enthousiast over zijn nieuwe taak. Neen Want men vergete niet en vergete nooit Deze oude wettencodex is, waar het kan, nog altijd het leidend en vermanend beginsel voor het Jodendom. Wie zich wel eens verdiept heeft in de intimiteit van het Joodsche leven, het huiselijk leven, het kerkelijk leven, die weet, hoe stikvol dit nog zit met al de tra dities, die teruggaan tot tijden van diep en duister bijgeloof. Weet ge. dat een Joodsche kinderlooze weduwe verplicht is, haar zwager te huwen, met al de maatschappelijke misère, daaraan verbonden Weet ge iets van de Joodsch-kerkelijke echtscheidingsprocedure, van het schaddenen (huwelijksmakelarij), van het ritueele slachten Die dingen komen, waar het kan, nog voor, nog heden ten dage. Weet ge, dat deze heele wettencodex in iedere Joodsche gemeente ieder jaar wordt door gelezen, besproken, bestudeerd en uitgelegd met allerlei rabbinistisch commentaar dacht ge dan niet, dat zulke lectuur onver biddelijk zijn stempel zou drukken op het gedachtenleven van zulk een Joodsche ge meente Ik laat de groote verschillen nu nog daar. Ik spreek er niet over. dat de Joodsche godsdienst it\ wezen volkomen in het cader van den tijd waarin-hij ontstond een veelgodendienst is, die voor elk land een afzonderlijken god erkende, zoodat Salomo zonder blikken en blozen Jahve.»Astarte. Kamos en Moloch aanbad. Ik spreek niet over de Joodsche waardeering van Christelijke idealen, omdat ik begrijp, dat die waardeering niet groot kan zijn. Dit alles laat ik daar. Maar wanneer een nieuwe tijd wordt geroe pen, een nieuwe wereld op te bouwen en il ontwaar in mijn omgeving een aantal lieden, wier wereldbeschouwing en levensopvatting doordrenkt zijn van dé ideeën van een aantal nomadenstammen, die twee- a drieduizend jaar geleden een kortstondig zelfstandig be staan leiden en toen ondergingen, dan con stateer ik een oppositie, die den nieuwen tijd met nieuwe waarden belaagt, dan wijs ik de oude gedachte terug en schaam mij,r Christen, niet. antisemiet te zijn. ,'t Is voor mij een buitengewoon groote oldoening als tweede dirigent te kunnen optreden van een orkest, dat zulk eefi ver maardheid bezit en waarmedö het werken op zichzelf reeds een vreugde is", zoo zeide ons de nieuwbenoemde tweede dirigent van het Concertgebouworkest, Jan Koetsier, in een onderhoud, dat wij vanmorgen met hem hadden in zijn woning te Amsterdam. „Ik heb met zeer veel genoegen als diri gent en muzikaal leider van de Nederland- sche Kameropera hier gearbeid", zeide Jan Koetsier verder, „maar mijn ideaal heb ik toch altijd gezocht in den symphonischen arbeid en ik ben blij, clat .ik op dit terrein niet alleen mijn werkzaamheid kan voort zetten, maar dat ik bovendien zulk prachtig materiaal ter beschikking krijg. Ik kan nu mijn ervaringen, opgedaan tijdens mijn ver blijf in het buitenland ten nutte maken in mijn muzikalen arbeid in mijn geboorte stad want al ben ik dan ook op twee- arigen leeftijd naar Berlijn verhuisd, ik ben toch Amsterdammer van geboorte en mijn hart heeft steeds getrokken naar deze stad en naar mijn vaderland, waar ik trouw in vacantieperioden ben weergekeerd.'Mijn opleiding? Die heb ik genoten aan de Staat- liche Akademische Hochschule fiir Musik te Berlijn. Van 1927 tot 1929 studeerde ik daar piano en van 1932 tot 1934 kreeg ik er mijn dirigentenopleiding. Julius Prüwer. destijds tweede dirigent van de Berliner Philharmonie, was er o.m. mijn leeraar. Na de beëindiging van mijn studies heb ik heel hard gewerkt en ik heb alles gedaan wat men maar van een jong musicus met ambi ties zou kunnen verlangen. Er ligt een prac- tijk van vijf jaren theaterleven achter me in Lübeck en Berlijn. Ik vond emplooi bij een reizende opera-troep en ik deed daar meer dan dirigeeren, want bovendien haalde ik het scherm op en sjouwde en sleepte wanneer dat noodig was. Maar zoo leerde ik ook de werkelijke practijk door en door kennen. Na de opera kwam de radio. Als buitenlander kon ik geen vaste aan stelling krijgen bij den Duitschen omroep, maar toch heb ik er vier jaar regelmatig als gast gewerkt. Ik heb er veel folkloristische uitvoeringen geïnstrumenteerd, ik heb er gedirigeerd, pianorecitals gegeven en ook veel begeleid. Ik heb de fijne knepen van het vak juist voor de onmeedoogende mi crofoon geleerd en ik beschouw dezen tijd vooral ook als een goeden leertijd. Intusschen heb ik vaak geprobeerd een positie te verkrijgen in Nederland, omdat en slotte het vaderland toch altijd blijft trekken. Het was Weer de radio, die einde lijk mij bracht, waar ik wilde zijn. De radio connecties leidden tot een optreden voor den Nederlandschen Omroep. Ik dirigeerde enkele concerten, waar ik werk van mo derne Nederlandsche en Duitsche componis ten met het symphonieorkest tot uitvoering Identiteitskaarten voor paarden In het op 31, Augustus 1942 verschenen voedselvoorzieningsbladis opgenomen paardenverordening 1942 van het bedrijfschap voor vee cn vleesch, waarbij o.m. is-bepaald, dat voor elk paard, ouder dan drie maanden, een identiteitskaart, waarop het signalement van het betrokken paard nauwkeurig is om schreven. aanwezig moet zijn. Deze kaart wordt uitgereikt door defi Voedselcommissaris van de provincie, waarin de eigenaar of hou- rt^lder van het paard woonachtig is. Een bijzondere bepaling geldt voor een langs de Belgische grens gelegen grondstuk van 3000 meter breedte; het gebruik van paar den ouder dan drie maanden op den weg binnen deze strook zonder identiteitskaart is verboden. DE PRIJS VAN GASOLIE GEWIJZIGD. 1 September wordt de gasolieprijs voor ver bruikers verhoogd. Het ligt echter in de be doeling aam verbruikers van gasolie voor de kustvaart, de internationale binnenscheep vaart op den Rijn en de kust- en zeevisscherij binnenkort een restituttie te verleenen, welke gelijk zal zijn aan het verschil tusschen den' door hen betaalden prijs en den Duitschen prijs per 100 liter. OOK GEESTELIJK- EN LICHAMELIJK ONVOLWAARDIGEN KUNNEN VAN EEN ZWEMBAD GENIETEN. Wordt er propaganda gevoerd dat elk gezond kind in Nederland moet leeren zwemmen in ons waterrijke land, ook licha melijk onvolwaardigen kunnen profitee- ren van het zwembad, ja. verschillende van hen kunnen zich de zwemkunst eigen maken. Het is een verheugend verschijn sel, dat, vooral in de overdekte inrich tingen in ons land ernstige proeven zijn genomen (en met verrassende resultaten bekroond) om lichamelijk onvolwaardigen de zwemkunst bij te brengen. Het wekelijksche bad is reeds een ver- frissching voor het lichaam, speciaal voor de huid, dat allervoornaamste orgaan dat vaak zoo stiefmoederlijk wordt bedeeld, het stoeien, spartelen en oefenen in het water geeft vroolijkheid en levensblijheid. Baden en zwemmen zijn een verjonging, een vex-frissching voor geest en lichaam Ibeide. Ook kinderen, lijdende aan kinderver lamming. een aantal 'blinden, dooven en verminkten (ook oorlogsslachtoffers) heb ben reeds het zwemmen, in betrekkelyl korten tijd geleerd. Toewijding., en liefde was en is hun deel bij dit onderwijs. Als al die groepen van getroffenen, pro- beeren om de zwemkunst machtig te wor den,- bestaan er dan beletselen voor ge zonde kinderen en menschen om zich de zwemkunst eigen te maken? Neen, ze be staan niet. Met wat goeden wil, met wat doorzettingsvermogen en een dosis ge duld kan iedereen leeren zwemmen, zelfs op vrij hoogen leeftijd. Er zijn mannen en vrouwen, die nog op 60, ja diep in den 70-jarigen leeftijd leer den zwemmen, omzich betrekkelijk veilig te stellen tegen den verdrinkmgs- e< dood in dezen tijd van verduisteringsplicht, de brócht en ik speelde zelf enkele pianocon certen. Di-ie maanden later heeft toen Jaap Kool ide Nederlandsche kameropera opge richt en ik ben daar opgetreden als muzi kaal leider. Dat is een prettige tijd geweest. Het werken was moeilijk, maar wij hebben doorgezet en de opvoering van Mozart's ..Die Entführung aus dem Serail" heeft ten slotte bewezen, dat er op dit gebied in een artistieke behoefte kon worden voorzien. Mijn compositorische arbeid? Voor een componist ben ik eigenlijk vrij Iaat begon nen. Ik was 21 jaar, toen ik mijn eerste com positie beëindgide. Ik heb orkeststukken, lie deren cn pianoconcerten geschreven en veel van dit werk is in Nederland en Duitscli- land gespeeld. Een suite voor orkest is in 1937 op een volksocncert tc Amsterdam on der mijn eigen leiding door het Concert gebouworkest uitgevoerd. In 1941 speelde hetzelfde orkest onder leiding van Eugèn Jochun te Amsterdam mijn symphonische muziek, die ook weer gespeeld is tijdens de zomerserie van dit jaar. Voor het radio-muziekfeest, dat te Hil versum van 12 tot en met 18 September wondt gehouden, heb ik een compositie ge schreven, die dan wordt uitgevoerd. Het is de „Valerius-ouverture", die haar naam ontleent aan de slotfuga, waarin de Cantus firmus teruggrijpt naar een bekend Vale- riuslied. Ik hoop ais componist, juist in mijn nieuwe positie, beter en ijveriger nog ver der te kunnen werken. En wat de toekomst betreft, daar is wei nig van te zeggen. Als tweede dirigent kan ik moeilijk beloften gaan doen. Persoonlijk brgek ik gaarne een lans voor de modernen, ali»aat toch ook mijn volle liefde naar de klassieken uit. De cooxcertgebouwdirecfae heel't mij als tweeden dirigent gevraagd na mijn optreden in de laatste zomerserie en ik beschQjxw dat zonder een zweem van ijdelheid als waardeering voor mijn werk. Die wabrdeering wil ik mij ten volle waard toonen. Het is ten slotte voor een jong dirigent geen gerine verheugenis te kunnen werken aan een instituut, dat zulk een naam heeft als het concertgebouw en zijn directeur, dr. Rud. Mengelberg, met een befaamd orkest als het Concertgebouw orkest en naast zulke muzikale leiders als Prof. Willem Mengelberg en Eduard van Beinum. En ik heb maar één wenséh', zoo eindigde Jan Koetsier, „en die is: door dit prachtige orkestapparaat de muziek te mo gen dienen". Studiecommissie naar de Oekraïne vertrokken. Onder leiding van MjlM. M. Rost van Tonnin|«n. Naar de persdienst van de Ned. Oost- Compagnie ons meldt, is gisteravond de pre sident, mr. M. M. Rost van Tonningen, te zamen mét een aantal leidende figuren uit het Ned. economisch en Agrarische leven voor een studiereis van een tweetal weken naar de Oekraïne vertrokken. Heden vertrekt weder een landbouw- commissie naar het Öostland waar in de buurt van Wilna een groep landgoederen als eerste vestigingsgebied door de N.O.C. zal worden overgenomen. Naar verwacht wordt, zal reeds tegen het eilïde van deze of fret begin van de vol gende maand een aantal voor dit doel spe ciaal uitgezochte boeren naar dit gebied vertrekken. Aangifte melkbussen en lettermetaal. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied en de copimissaris- generaal voor financiën en economische zaken hebben d.d. 31 Augustus de vol gende bëlcendmakïng uitgevaardigd: Op grond van de paragrafen 3 en 6 der Metaalverordening (no. 79/1942) wordt be- oaald, dat de eigenaar of houder van melk bussen en lettermetaal in den zin van pa ragraaf!, onder 5 en 10. der bedoelde /erordening dé genoemde voorwerpen tot literlijk 15 September 1942 bij de „Rues- tungsinspektion'afd. Nijverheid, Carel van Bylandtlaan 30, te 's Gx'avenhage schriftelijk dient aan te geven. De aangifte van melkbussen moet bevat ten: 1. aantal. 2. inhoud in liters, 3. adres van den oersoon, die aangifte doet. De aangifte van lettermetaal moet be vatten: 1. gewicht in kg. 2. soort, 3. plaats waar het metaal wordt bewaard. 4. adres an den persoon, die aangifte doet. De aangifte moet bevatten zoowel nieuwe „Is gebruikte, zich al of niet in gebruik bevindende, zoowel bruikbare als onbruxk- bare, mede tot verkoop of tot levering bestemde melkbussen en lettermetaal. Aangegeven dienen mede te worden alle melkbussen en lettermetalen, uiterlijk tot 15 September 1942 verkregen. Deze bekendmaking wordt in de dagbla den afgekondigd. Zij treedt 1 September 1942 in werking. INSTALLATIE VAN DEN- BURGEMEESTER VAN KROMMENIE. Zaterdagmiddag is de heer A. G. Jongsma door den commissaris van de provxncie Noordholland, mr. A, J. Backer, tot burge meester der gemeente Krommenie geïnstal leerd. Nadat de gemeentesecretaris, de heer Hooy, de acte van benoeming had voorge lezen, sprak de heer Backer. Spr. memoreerde nog. dat burgemeester Jongsma zich reeds in den vorigen wereld oorlog voor het nieuwe Europa heeft inge- zet, toen veler, hieraan nog niet dachten, terwijl hij zich thans in het thuisfront- zal scharen. Vervolgens ging commissaris Backer toi de installatieplechtigheid over, waarbij hij den heer Jongsma den ambtsketen omhing. Deze vervolgens het woord verkrijgend, riep bjj de vervulling van zijn taak de me dewerking van de bevolking en van de ambtenaren in. De zorg voor de arbeiders zal miin voort durende aandacht hebben. „Eerbied voor den arbeid" is thans het parool. Ongenadig hard zal ik wezen tegen den sluikhandel. De jeugd zal mii zeer bijzonder ter harte gaan. Als oud-frontsoldaat ben ik mij er "van bewust en weet ik uit eigen ervaring, welke onnoemelijke offers er van onze ka meraden aan het Oostfront worden ge vraagd in him strijd voor de verwezenlii- king van de nationaal socialistische idee. Hun bereidheid tot het hoogste offer zal mii daarom steeds voor oogen staan en tot voor beeld zijn bij het vervullen van mijn taak hier aan het thuisfront. Hierna sprak de gemeentesecretaris, de heer Hooy een enkel woord, waarna de aanwezigen waaronder de Beauftragte voor Noordholland Unger, burgemeester Vitters uit Zaandam en echtgenoote, burge meester Plekker uit Haarlem en echtge noote, benevens vele andere functionaris sen uit de gemeente en N.S.B.-kringen in de gelegenheid werden gesteld kennis tc maken met burgemeester Jongsma en echt genoote. Na afloop volgde een défilé van [ëa Nationalen Jeugdstorm. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Woensdag de beurt aan de letter W. OUDERAVOND U. L. O. A JACOBSTRAAT. In de groote zaal van de H. J. M. V. werd Zaterdagavond een ouderavond gehouden de U. L. O. A Jacobstraat. De groote zaal geheel bezet, met leerlingen en voor het t examen geslaagde oud-leerlingen van de school Daar er niet genoeg ruimte was om alle ouders uit te noodigen waren deze keer alleen de ouders an de geslaagde leerlingen uitgenoodigd. De Ouder-Commissie wilde op deze wijze de ,'eslaagde leerlingen 'nog eens met hun onder wijzers samen brengen, vóór het contact mei de school geheel verloren zou gaan. terwijl zij 'evens een speciaal ontworpen diploma ontvingen an de Ouder-Commissïe. Na opening door den voorzitter liet een uit leerlingen van de school samengesteld mandoline clubje eenige aardige liedjes hooren, gevolgd door een voordracht en eenige volksdansen die zeer Jn den smaak vielen. Daarna deelde het Hoofd der School, de heer Klimble, na een waarschuwend woord aan de nieuwe leerlingen en eén hartelijk woord met de noodige goede wenken en raadgevingen aan de geslaagden, de keurig verzorgde diploma's uit Jelui kunnen altijd wanneer het noodig mocht zijn, om raad cn daad bij je oude leermeesters komen, we volgen steeds gaarne jullie verderen levensweg, die vooral in deze tijden niet van d: jemakkelijkste is, voegde hij er bij. Een van de geslaagden .dankte met een harte lijk woord voor alles wat de onderwijzers voor ze hatjden gedaan om tot een goed eindresultaat te komen. Daarna kwam Jan Strijbos met zijn bekende praatje en film over zijn hachelijke avonturen op Spitsbergen. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Armbandje, Pijnacker, Archipelstraat 37; auto ped. v. d. Meer, Busken Huetstraat 39 z; bril, Gerzon, Groote Houtstraat: bril, Daane. Emma- kade 7: badpak, Lavies, Middenweg 91; 5 bonnen v. d. Heuvel, Amsterdamschevaart 76 r.; beursje met inh., v. Hesteren, Madoerastraat 5; bril, Kaandorp, Tesselschadestraat 65; handschoenen, Gerzon, Groote Houtstraat; horloge, Stolwijk Pieterkiesstraat 19; kousen, Gerzon, Groote Hout pakje met étui, Bureau van Politie, Smedestraat 9; portemonnaie met inh.. Hoogland, Nieuwe Spaarnwouderstraat 3; portemonnaie, Mets, Ternatestraat 78; portemonnaie met inh., Kolde- rle, Vo telweg 278; papegaal. Dirks. Biss. Otto- straat 7: portemonnaie met inh., Jans, Allard Plersonsiraat 14: rijwiellamp, v. Leeuwen. Kia renbeekstraat 59 a: rozenkrans, v. d. Kamp. Archipelstraat 67; rozenkrans, de Vries, Graaf v. Wiedstraat 21: sleutel, Gerzon. Groote Hout straat; schoen, Hofste, Slachthuisstraat 43; schoentje, Bakker, Gen. de Wetstraat 6 zw schoentjes, Veen, Olmenstraat 60; tasch, Neder- koorn, Botermarkt 12 rtf.. windjack, Klein. KI. Houtstraat 57: windjack, -on, Beukenstraat 37; wandelstok, Stiemer, Lange Heerenstraat 14 rd.; rijde. Gerzon, Gr. Houtstraat; zakdoek, Meyer, Ir. Houtstraat 122, H.O.V. Volksconcert. Op het Volks-concert dat de Haarlemsche Orkestvereeniging op Donderdag 3 September a.s. te 7.30 uur in de Gemeentelijke Concert zaal zal geven, zal als soliste optreden de I-Iaarlemsche pianiste Ans Bouter. Zij zal met orkestbegeleiding de Variations Symphoniques in 4fcésar Franck vertolken, Het concert, dat onder leiding staat van den Gastdirigent Jaap van Ginneken, wordt ge opend met de Ouverture „Iphigenia in Aulis" van Chr. W. von Gluck. Daarna wordt de Symphonie No. 3 in F. gr. terts Op. 90 van Joh Brahms ten gehoore gebracht. Na de pauze speelt Ans Bouter de Varia tions Symphoniques en tot slot wordt dan de Hary Janos Suite van Zoltan Kodaly uitge voerd. terkwartier d—Animo Ready b 0—1; Oosterkwar tier c— Oosterkwartier d 5—0; Animo Ready b— Nieuw Flora b 20; Animo Ready bOoster kwartier c 1—1. Winnaars: Eerste afd.; Oosterkwartier a. Twee de afd.; Watervliet. Derde afd. Oosterkwartier c. SUCCESSEN VAN DE H. K. C. „HAARLEM". De oudste Haarlemsche korfbalvereeniging heeft een moeilijken >tijd achter den rug. Echter is zij de moeilijkheden thans te boven, hetgeen ook blijkt uit de prestaties op het groene veld. Zij nam deel aan de series van K. V. D. te Am sterdam. waar Haarlem 2 en de adspiranten den eersten prijs behaalden, terwijl Haarlem I afge- ioopen Zondag den eersten prijs won in een sterk 'oezet D. T. V.-tournooi te Amsterdam. Halve eeuw handboogschutterij Santpoorfsche vereeniging jubileert. Een halve eeuw geleden trokken de jongelui uit de omgeving van de Jan Ghzenvaart en Sant poort op Zondag wel eens naar Amsterdam, zich wat te verpoozen. Oi» hun wandeling moetten zij eens een man met een ontspannen boog, welke op een hengel leek. „Hé, vader ga je poeren?", was de vraag een der Santpoorters, die niet begreep, wat het vreemde voorwerp was. „Dat is een handboogschutter", antwoordde de heer A. Mandors, die in het gezelschap ver toefde. „Kom laten w(j hem volgen en zien wat hU gaat doen", voegde hü er aan toe en op hun verdere wandeling, vertelde Mandcrs, die Bra bander van geboorte was, dat de hengel geen hengel was, maar een handboog, waarmee ge schoten kan worden. In het zuiden van het land de sport populair cn velen waren daar in het bezit van een handboog. De nieuwsgierigheid bij de jongelui was opgewekt en de boogschutter, die een amicaal Iemand bleek te zün, nam hen mee naar het terrein, waar gestreden zou worden. Er word een vredelievende strijd met de boog gevoerd en de jongemannen Jut Santpoort en om geving, volgden met belangstelling de verrich tingen. Deze wandeling heeft tot gevolg gehad, dnt on der aanvoering van den heer Manders in 1892 de juiste datum is niet bekend de handboog- schutterij „Vriendschap zij ons doel" te Sant poort werd opgericht. De vereeniging bestaat dus vijftig jaar en besloten is op Zondag 6 September a.s. het jubileum te vieren met wedstrijden, waarvoor groote belangstelling bestaat. Uit vel schillende plaatsen komen schutters naar Sant poort en zij zullen strijden om een aantal fraaie: prijzen. Het gouden jubileum was aanleiding ons in verbinding te stellen met den heer F. J. V voorzitter van V.Z.O.S., die van - i heel wat aardige bijzonderheden uit het verleden kon verschaffen. ,De eerste baan heeft gelegen achter het café n den heer Handgraaf aan de Jan Gijzenvaart vertelde de heer Verhappen. De schutters mik ten echter niet altijd goed en vele ruitjes werden in de omgeving vernield. Het was daarom noodig een plaats te zoeken, waar meer ruimte was voor verdwaalde pijlen. Goede raad was duur, doch tenslotte slaagde de heer Manders er in een baan zelf inrichten. Vele jaren is in deze fraaie berg", bewoond door den heer Wüste. Deze was de vereeniging zeer genegen, want hij Het de gaan zelf inrichten. Vele jaren is in deze fraaie omgeving geschoten en V.Z.O.S. is in bloei toe genomen. De concoursen oogstten groote succes sen en vooral de Amsterdammers kwamen onder bekoring van het natuurschoon. In 1909 moest de vereeniging de ideale baan verlaten, doch zij vond onderdak bij den heer Klauwers, die achter het Stationskoffiehuis een overdekte baan liet bouwen. Het voordeel is. dat er onder alle weers omstandigheden geschoten kon worden. Ook thans oefenen de leden daar hun geliefde sport en zij hopen te kunnen meewerken, de tijdelijk :ane inzinking te boven te komen. Heeft u nog aardige herinneringen*uit het verleden? De optochten van vroeger, welke aan de ,/edstrijden vooraf gingen, maakten indruk op het publiek, dat zich langs den weg geschaard had tusschen het Stations Koffiehuis en de baan aan de Wüstelaan. In optocht trokken de schut ters naar het concours: voorop hepen twee tam boers. daarachter eenige heeren met vaandels, welke beladen waren met prijzen en tenslotte de schutters, wier borsten versierd waren met me dailles en onderscheidingen. Jammer genoeg s deze traditie verloren gegaan en het komt slechts een enkele maal voor, dat een schutter versierd is met zijn prijzen. Tijdens den wedstrijd had den de tamboers ook een taak te vervullen en door slagen op den trom gaven zij de waarde van een schot aan. Voor één punt, werd één slag gegeven, voor twee, drie en vier punten resp. twee, drie en vier slagen en na het maken van een roos volgde een roffel. Op die wijze kon het publiek buiten decaan het aantal punten bere kenen en de verrichtingen volgen. Dit trommelen werkte stimuleerend op de schutters. Thans zijn de tamboers verdwenen en door het uitroepen -an „aap" (éen punt), „zwaantje" (twee punten), .goeien" (drie punten), „zoona" (vier punten) cn handjevol (roos) vervangen. De wedstrijd is daardoor niet zoo waardig meer a,ls .vroeger." (Wordt vervolgd) Artikel Bon Kaart lioeveclh. t./m. Aardappelen 44A Aard, l'/'j kg. 5 Sept. Aardappelen 4413 Aard. 1 kg. 5 Sept. Beschuit 4 4 Beschuit 75 gr. 5 Sept. Bloem 362 t.m. 365 AJg. 10" gr. 5 Sept. Boter 44 Bot.Vet 12 5 gr. 12 Sept. Boter 2-35 2-36 Reserve 125 gr. 12 Sept. Boter 3-35 3-36 Reserve 125 gr. 12 Sopt. Boter 4-36 Reserve 125 gr. 12 Sept. Brandst. 01 t.m. 05 BV Brandst. 1 eenh. 31 Dec. DE DISTRIBUTIEBONNEN Brandst. 01. 02, Brood Brood Chocolade •etten Cigarillos 03 TC F 4 4A Brood 44 B Bx-ood 41, 4 2 Versn. 4 IA Tabak 44A Tabak 4 0.0 gr. 50 gr. 100 gr. 20 st. 10 st. '43 3 Sept. 5 Sept. 5 Sept. 5 Sept. Sept, Eenh. zeep 335-370 Alg. 1 rants. 30 Sept. LM Toüetz. 360 Alg. 35 S Alg. 360 Alg. 33-S Alg. 361 Alg, Eenli. zeep G.ort Jam Kaas 367 Koffiesurr. Maizena Melk 41 A- t.m. 44A Melk Melk 41B t.m. 44B Melk Petroleum 02 Petr. Peulvr. 359 Alg. Rijst 4-41, 4-4 2 Res. Scheerzeep M Textiel Sigaren 44A Tabak Suikerwerk 43. 44 Versa. Tabak Vermicelli Vleesch Vleesch Waschp. 336-371 Alg. 250 gr. 30 Sept. Wasehpoeder AM Waseh poeder 2i0 gr. 30 Sept. Wasehpoeder L Ze&p 2.0 gr. 30 Sept. Alg. 43A Tabak 361 Alg. 44A Vleesch 100 gr. 44B Vleesch 50 gr. nts. 30 Sept. 250 gr. 5 Sept. 500 gr. 5 Sept. 100 gr. 5 Sept. 250 gr. 3 Sept. 100 gr. 5 Sept. 31/2 L. 5 Sept. 1 3/4 L. 5 Sept. 2 L. 31 Oct. 2 5 0 gr. 5 Sept. 150 gr.# 5 Sept. 50 gr. 31 i>ec. 5 st. 5 Sept. !00gr. 5 Sept. 1 kg. 5 Sept. 25 gr. 29 Aug. 100 gr. 5 Sept. 5 Sept. 5 Sept. ATHLETIEK N.E.A./VOL- Zondagmiddag is op het terrein aan Kleverlaan de athletiek tweekamp gehouden tusschen Concordia en N.E.A/Volharding uit Purmerend. Wisten het vorig jaar te Purmerend beide rood-witte ploegen te zegevieren, dit maal namen de bezoekers keurig revanche, door bij de heeren zoo'n overweldigenden pun- tenvoorsprong te veroveren, dat de Concor- rïa-dames dezen grootep achterstand onmoge lijk teniet konden doen. De dameswedstrijd eindigde, overeenkomstig de verwachting, in een HaaAmsche zege, hoewel de N.E.A.- dames zich beter vw-den, dan tijdens de vorige ontmoeting. Me. 109V2 pnt. tegen 79'/2 pnt bleven zij hun gasten de baas. De rood witte heerenploeg, die met énkele invallers in het veld kwam, was echter zoo uit vorm, dat bijna ieder nummer een achterstand op leverde. Met 1371/2 tegen 93V2 pnt. bleven de ^urmerenders in de meerdei-heid en deden hiermede den totalen wedstrijd in hun voor deel eindigen. De beste prestaties der Haarlemsche dames luidden: 60 M.: A. J.. Petiet 8 sec.; 100 M.: T. Handgraaf 13.6 sec., Vérspr.: C. v. Steen 4.62 M.; Kogclstooten: W. v. Opdam 9.18 M. 4 x 100 M. estafette: 1. Concordia 55 sec., 2. N.E.A. 57.2 sec. PERSONALIA De heer J. H. Weterman, onderwijzer aap de R.K. Schoolvereeniging te Haarlem 's benoemd tot tijdelijk leeraar Neder- landsch aan het R.K. Lyceum voor Meisjes, Reinier Vinkeleskade te Amsterdam. SPORT ENSPEL. KORFBAL ADSPIRANTEN REÜNIE VAN DE AFD. „HAARLEM" N. K. B. Dit tournooï is gehouden op het nieuwe sport terrein aan den Schawcwtjkerweg. Enkele 12- tallen lieten wegens de weersomstandigheden verstek gaan Niettemin kon het programma vlot worden afgewerkt. De uitslagen waren: Adspiranten-Reunie 1942. Eerste afd.: Animo Ready a—Nieuw Flora 1—0; S.V. a—Oosterkwartier a 0—2; S.V. a— Animo Ready a 1—2; Nieuw Flora a—Oosterkwar tier a 0—2; S.V, a—Nieuw Flora a 2—1; Ooster kwartier a—Animo Ready a 5—0. Tweede afd.: Watervliet—Oosterkwartier c -0: Haarlem—Watervliet C—2: Oosterkwartier b -Haarlem 2—t; Oosterkwartier l>—Watervllei 0—2; Watervliet—Haarlem 2—0; Oosterkwartïer b -Haarlem 00. Derde afd.: Nieuw Flora b—Oosterkwartier d 1—1; Oosterkwartïer c—Nieuw Flora b l—1; Oos- Sport-allerlei De cricketwedstrijd A. M. Nolet-elftal- Kleefstra-elftal is door eerstgenoemde ploeg met één run (viér wickets in handen) gewonnen. Het elftal van Kleefstra scoorde 167 en 129 runs en dat van A M Nolet 197 en 100 voor zes wickets) Tijdens de kampioenschappen zeilen van Noordholland behaalden de titels: Van der Stadt (drakenklas); Fiemming (jollen); Stap (sharpie); Brunt (B.M. klas) en Brunt (Valken klas). Het resultaat van de door de Damclub „Kijk Uit" georganiseerde nederla'agwedstrij- den ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan was: tegen HDC 713, tegen Oosterkwartïer 911, tegen Halfweg 812, tegen DOS 911 en tegen „Het Noorden" 812. ïjaarlemschè Damclub won den eersten prijs. Ook in den kwartetwedstrijd legde HDC beslag op den eersten prijs met 7 p.: tweede werd het Noor den met 4 p.; 3. Oosterkwartier 4 p.; 4. en 5. Kijk Uit en DOS met 2 p Om het zilveren dambord is een massa kamp gespeeld tusschen Oosterkwartier en „Haarlem"; Oosterkwartier won met 15—7. De eindstrijd om het waterpolokampioen- schap van Haarlem wordt Woensdagavond om achf uur gespeeld in „Groenendaal" te Heemstede tusschen DWR en HPC. Tot besluit van het seizoen trekt HPC Zaterdagmiddag naar Utrecht voor een twee kamp tegen UZC. In „Stoops Bad" te Overveen wordt Zondag 6 September de uitgestelde tweekamp Haarlem— Zian gehouden. De Nederlandsche Wandelsportbond or ganiseert Zondag a.s in Bloemendaal de derde van de zomerserietochtcn; voor den herfst staan eenige tochten op het programma. Ver der organiseert de NW.B op Zaterdag en Zondag 26 en 27 Septembet een sportdag op het terrein aan den Verspronckweg te Haar lem. Het programma vermeldt ahtletiek-» en voetbalwedstrijden. De herkamp om het clubkampioenschap eerste klas van de Haarlemsche Damclub is gewonnen door Nico Blom, die naar de hoofd klas promoveert. Verduisteren van 2ft,30 tot 6.52 uur 2 Sept. zon op 6.51. onder 20.28 uur maan onder 14.56 uur (L.K.). 3 Sept.: zon op 6.53, onder 20.26 uur maan op 0.09, onder 15.54 uur Vergadering N.V.B. Voor het eerst sedert drie jaar Iseft de Neder landsche Voetbalbond Zaterdag ii Utrecht ver gaderd. De heer K. J. J. Lotsy weelegde het ge rucht, dat alle katholieke clubs inde afgeloopen week zouden zijn ontbonden. Er s eenige ver warring geweest, maar bespreklngn met Duit sche instanties hebben meer klaaneid gebracht en de situatie ls nu zoo, dat alle creeniglngen, welke van het begin der fusie af lebben mede gewerkt, rustig kunnen blijven voortbestaan. De voorzitter zette uiteen, dat en noodcom- petitie groote nadeelige gevolgen net zich mee brengt. zoowel ten aanzien van de :echniek. als van de vereeniglngen en het publie. Voor allen is het veel beter zoo lang mogelijk ioor te gaan en daarom is door het bondsbesttur besloten, ook voor het komende seiozen eeh ewone com petitie uit te schrijven. Protesten dienen naar hel oordeej an den heer Lotsy te vervallen. Sportdiscipline is van veel gewicht en voor de vorming van he sportkarak- ter is het noodig zich onvoorwaardlijk bij een scheidsrechterlijke beslissing neer t leggen, in jhet bondsbestuur zijn reeds minde, leden voor de afschaffing van de protesimogeli,theid, ande ren zouden er wel aan willen, indienhet scheids rechtercorps beter ware. Volgend aar kan de bondsvergadering m ieder geval een oorstel ver wachten. dat afschaffing van protesen in n. v. B.-wedstrijden beoogt. In het laatste deel van zijn rede-waarschuwde de heer Lotsy ernstig tegen politiekemanoeuvres in de vereenigingen. Met klem betogde hij, dat de sport zulk eeh prachtig/ middel ls>m de diepe jkloof ln ons volk geheel te overl-uggen, de prachtige nationale eenheid te bevoferen in het belang van ons geheele vaderland. Van belang was nog de mededeeng bij de rondvraag, dat op het oogenbllk e promotie- degradatieregeling nog niet bekend emaakt kon worden. De heer Lotsy zeide dat ët voor alle clubs van belang is te trachten aan®nds zooveel mogelijk punten te vergaren en d: voor het begin der tweede seizoenhelft nadee bijzonder heden zullen worden bekend gemast. WEMMEN fraai succes van van mekesteijn In Eindhoven startten de Haarlejers v. Mer-i kesteijn en mej. C. Kraft in den oor P. S. V. georganiseerden 1 km. wedstrijd i! het Elndh. kanaal. Van Merkesteijn heeft zie hier schit terend hersteld nadat hij zich in hemstede op 22 Augustus met de derde plaats jrest tevreden stellen. Had de winnaar in Heemede 14 mm. 40 sec. noodig, Van Merkesteijn ws thans met 13 min. 28 sec volstrekt ongenaakbar voor zijn concurrenten. Met een ruimen voororong kwam hij als eerste aan; tweede werd uphl (A. Z. P. C.). Bij de dames liet- mej. C. Kraftianvankelijk anderen de leiding nemen. Nadat ingeveer 200 meter was afgelegd, kwam zij ecfer onweer staanbaar opzetten in een regelmsgen school slag. Geleidelijk werd haar voorspng grooter en bij de finish was die tot ruim 0 meter ge groeid. Met den prachtigen tijd vj 16 min. 40 sec. tikte zij als eerste aan en verlterde haar tijd van 22 Augustus met bijna een muut. Twee de werd mevr. Nachtegeller (D.W.R, derde mej. Jung (Z.I.A.N.). Beide ,,Haarlem"-leden vestigden rt hun over winning op de l k.m. een nieuw cbrecdrd. RADIOPROGRAMM woensdag 2 septembeh1942. hilversum i, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtergymnastiek. 00 B. N. O. Nieuwsberichten. T.lïLichte gra mofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnaiek. 8.00 b. N. O. Nieuwsberichten en programn uittreksel. 8.15 Smetana-Sibelius (gr.pl.). 9.15 lor de huis vrouw. 9.30 Composities "voor strijlwartet (gr. pl.). 10.00 Uit Theater en concertzaaJgr.pl.). 11.00 Kleuterliedjes en -melodietjes (gr.j). 11.20 Or gelconcert on zang. 12.00 EnsembHWilly Kok. 12.40 Almanak. 12.45 B. N .O. Nieuwssn zakelijke berichten. 13.00 Zang en piano. .25 Concert voor piano en orkest (gr.pl.). l4.0Btrijkorkest en gramofoonmuziek. 15.00 Reeks;,Gesproken 'portretten". 75.20 Klarinet en piano egramofoon- muziek. 16.00 Bijbellezing. 16.00 Vo de Jeugd. 17.00 Walsencyclus b (gr.pl.). 17.1 b. n. o. Nieuws-, zakelijke- en beursbenten. 17.30 Volksdansen is mannenwerk. 17.45 nusements- orkest, soliste en pianosoll. 18.45 B. KO. Nieuws berichten. 18.55 B. N. O. Zakelijk prale over den landbouw. 19.05 Alphons Diepenbrockerdenklng. 19.55 De Zwarte handel lokt, luistenel,. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales e óver een lijnverbinding met de studio beschken). 20.35 Residentie-orkest. 21.45 B. N. O. Nieisberichten. 22.00 Hongaarsche volksliedjes (gr.pl.J2.15 Vroo- lijke wijsjes (gr.pl.). 23.00—24.00 Bekde Opera- Fragmenten (gr.pl.). HILVERSUM II, 301.5 M. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Lite gramo foonmuziek. 9.45 Orkestconcert (gr.pl.10.00 Mor genwijding. 10.15 Zang met pianobegèding. 10.40 Voordracht. 11.00 Pianovoordrachi. lo Concert voor viool en orkest (gi-.pl.). 12.00 Fra Wouters en zijn orkest en gramofoonmuziek. 15 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 13. Bedrijfs reportage. 13,15 Orkest Malando en sot en Gra mofoonmuziek. 14.15 Uit Neerlanc Gouwen. I4.3Q Verkorte Opera „La Bohème" (.pl,). 16.00 Viool en plano. 16.30 Zang met pianogelelding. 17.00 Den Tuin ln. 17.15 B. N. O. Nie/s-, zake lijke- en beursberichten. 17.30 Grot Omroep orkest en soliste. 19.00 Nationaal Salistische Mijnbouw, causerie. 19.15 Marschen Marsch- ltederen (gr.pl.). 19.30 B. N. O. Nieutoerlchten. 19.40 B. N. O. Brabantsch praatje. 10 Spiegel den dag. 20.00 Omroep-Harmonbrkest en gramofoonmuziek. (Vanaf 20.15 ajlet voor de Radio-Centrales die over een lijnveriding met de studio beschikken). 21.00 De Fami de Boer. 21.15 Musette-orkesten spelen (gr.pl.)l.45 b. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. PO.ek praat je. 22.10 Avondwijding. 22.1524.00 Hilver- INTERESSANTE GREPEN UIT >T PRO GRAMMA VAN WOENSDAG 2 SETEMBER. De persdienst van den N.O. melc Ernstige muziek: Ter herdenkil van Dr. Alphons Diepenbrock's geboorteg wordt om 19.05 uur, over den zender rfersum 1, een kamermuziek-voordracht uezonden, waaraan Dora Lindeman, sopraa Joachim Röntgen, viool, en Hans Schouwm, piano, medewerken. Cultureele uitzending: om 10.40 ir wordt, over den zender Hilversum 2, eefragment voorgedragen uit „Dauw over dcig land" van Rein Brouwer. In de rubriek „Gesproken portren" (15.00 uur. H'sum 1). spreekt mevr. J. isen—van Balen over Fouke Lieuwes, de Fri<he schip persvrouw. Land cn volk: Om 13.00 uur (H'si 2) hoort u een bedrijfsreportage over „DHaarlem- mermeer in oogsttijd". Luisterspel: Het vierde deel v(het dra matische luisterspel naar de wtelijkheid „De zwarte handel lokt", van Jolen Bra bander, wordt om 19.55 uur woortn zender Hilversum 1 opgevoerd. Gesproken woord: De heer van «n houdt om 19.00 uur over Hilversum 2 e«beschou wing over het boek „Nat. Soc. mbouw"« j

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2