Haarlemsche Courant Drie jaren oorlog. Kalats en Anapa ingenomen. 287e Jairgag No. 206 AVonnement p. weef #>2S, p. maand 145, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73osse nummers 6 cent. Advertentlên 3—15 m.m. ƒ3,— elke m. meer 20 cent. Reclames dubbele prUs. Advertentieabonnemten 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer BtlStie 3—15 m.m. o. Abonnement 1500 m.m. s cent p. m.m. tntf.i Grafische BeUven Damiate. Wnd. Hoofdredacteur] 3. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dafelüks behalve op Zon- en feestdagen. WoensSag 2 September 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93, Bijkantoor: Soenda- plein 37. Tel. Directie 13042, Hoofdredactie 15054. Redactie 10500, Administratie 10724, 14*25. Soendapletn 1223*. Postgiro U1S53. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Ditsehe troepen bereiken Oostkust van de Zwarte Ze. Zware bomaanvallen op Stalingrad. Sedert 1 Augustus 868 Sow jet-tanks vernietigd. Archangel goom bardcerd. Duitsche rarine bracht in Augustu 699.100 brt. tot zinken. Vliegvelden bij Cairo en Alexandrië bestookt. KAART VAN PELT DE STRIJD 01 STALINGRAD. Zooals de kaart aangeeft wordt er momenteel op een betrekelijk klein gebied om Stalingrad gestreden, er is een der heftigste veldslagen gande tusschen het smalle gedeelte van Don en Wolga. Het front ten Westen van talingrad is nu gesloten dit blïikt uit de aanvalsrichtingen (met zwarte pijltje» der verbonden Duitsche troepen die de Don op verscheidene plaatsen in da bovenloop van deze rivier forceeren. Kalatsj is inmiddels gevallen. Reeds eenige dren geleden heeft een Neder- •aksische divishdoor ccn vermetele, onver wachte actie de tad Kalatsj, ten Oosten van den Don, verovid. Twee gemengde aanvals groepen, besta ale uit infanterie, pioniers, pantserjagers, aillerie en luchtdoelartillerie, drongen, nadat e vijandelijke batterijen tot twijgen waren fbracht, de stad binnen. In de straten Ier stad werd om fik huis gevochten. Met 'lammenwerpers rookten de pioniers de haaien van verzet uit. Na vier uren van verbierde straatgevechten waren stad en station svig in Duitsche handen. De bolsjewisten veoren talrijke gevangenen en leden zware veïezen. Met Kalatsj is de be langrijkste pijleivan het Westelijk front van het vestingstelsi van Stalingrad verloren. Het Duitscheweermachtbericht luidt als vólgt „Ten Zuiden rn den benedenloop van den Koeban braken Duitsche en Rocmcensche troepen taai vijndelijk verzet en bereikten zij dc Oostkust an de Zwarte Zee. De stad en haven Anap werd door Roemeensche troepen genome. Duitsche motctorpedobooten vielen in de Zwarte Zee eer beschermd convooi aan en brachten twee soepen met een gezamenlijken Inhoud van 450' brt. tot zinken, waaronder een tankschip. In de straat an K e r t s j beschoot eigen k,ustartillerie ee; formatie vijandelijke motor booten, waarva er twee brandend bleven liggen. Ten Zuiden vn Stalingrad vergroot ten divisies infaterie en snelle formaties in hevige gevechte de bres in de vijandelijke verdedigingsinstllaties. In een snellen op- marsch in de rihting van de stad namen zij een belangrijk huevelachtig terrein in bezit. Een vijandelijkejantsertrein werd vernietigd, liet krachtige otreden van de luchtmacht droeg tot het reken van het vijandelijke verzet bij. Maanagnacht werden zware bom aanvallen op Jalingrad en verscheidene vliegvelden ten Oosten van de Wolga uit' gevoerd. Het aantal er sedert 11 Augustus ten Zuid-Westen un K a 1 o e g a in zware en succesvolle aweergevechten vernietigde bolsjewistische tanks is tot 868 gestegen. Ten Noord-Wsten van Medyn en bij R z j e f misluRen nieuwe, door tanks ge steunde aanvalln van den vijand. De in hevigen afweersrijd staande troepen werden door formaties ;evechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers doeltreffend ontlast. De Maandag vermede afdeeling stormgeschut schoot opnieuw (0 vijandelijke tanks kapot. Ten Zuiden va het Ladogameer duren de gevechten vort. Verscheidene aanvallen van den vijand werden, deels in een tegen aanval, afgeslagn. Op het mee werd een bolsjewistische kanonneerboot oor een luchtaanval vernie tigd. Een Duitshe mijnenveger heeft op de Oostzee een Sovjet-duikboot tot zinken ge bracht. In het hooge Noorden werden Maandag nacht militaire iistallaties van Archangel gebombardeerd, zaardoor verscheidene zware branden ontstonien. De Sowjet-lucltmacht verloor in de laatste twee dagen in uchtgevechten en door de luchtdoelartillerii 182 vliegtuigen. Vijftien andere toestellen werden op den grond ver nield. In denzefden tijd gingen 11 eigen vliegtuigen verlaen. Zondag- en Maandagnacht bestookten fprmaties Duitsche gevechtsvliegtuigen verscheidene Britsche vliegvelden ten. Zuiden van Alexandrië en ten Noord westen van Cairo met bommen van zwaar kaliber, alsmede met duizenden brandbommen. In de installaties van het vliegveld en tusschen op den grond staan de vliegtuigen werden ontploffingen en zware branden waargenomen. De Krasno-Medwidewskaja genomen. Novorossisk aan twee zijden bedreigd. Gebruik makend van het gisteren bij de doorbraak ten Zuiden van den benedenloop van de Koeban behaalde succes hebben Duitsche troepen het flink versterkte plaatsje Krasno-Med- widewskaja, dat ten Oosten van Aana- pa ligt, veroverd. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Nu Roemeensche troepen Anapa bezet en daarmede de Zwarte Zee-kust bereikt heb ben, is het geheele schiereiland Taman van het overige operatiegebied afgesloten. No vorossisk. na den val van Sebastopol de belangrijkste marinehaven aan de Zwarte Zee, waarover de bolsjewisten nog de be schikking hebben, wordt thans van twee zijden bedreigd. Aan den eenen kant door de Roemeensche troepen, die Anapa heb ben veroverd en thans langs de kuststrook naar Novorossisk kunnen oprukken, aan den anderen kant door de van Krasnodar oprukkende colonne, die reeds voorbij Krimskaja staat. Of en in hoeverre de troe pen, die Anapa verdedigen, zich op Novo rossisk terug hebben kunnen trekken, is niet bekend, doch men acht hier de moge lijkheid, dat deze troepen zich in veiligheid hebben kunnen brengen, niet zeer groot. Merkwaardig is, dat bij de gevechten aan de kust de Zwarte Zeevloot der bolsjewis ten tot dusver nog niet heeft ingegrepen. Japansche minister van buitenlandsche zaken treedt af. Minister-president neemt portefeuille over De Japansche minister van buitenland sche zaken, Togo, is om persoonlijke rede nen afgetreden. De minister-president Tojo werd door den eizer ontvangen. De Keizer aanvaardde het ontslag van Togo en belastte Tojo met de portefeuille van buitenlandsche zaken. Tojo voert thans, behalve het minister- presidentschap de portefeuilles van buiten landsche zaken en-wan oorlog. Het plotselinge aftreden van Togo wordt in welingelichte kringen te Tokio zoodanig geïnterpreteerd, dat hiermede waarschijn- -ijk geen belangrijke wijziging komt in de Japansche buitenlandsche politiek, vooral niet ten aanzien van het Westen. In sommige kringen is men van meening. dat Tojo altijd voorstander is geweest van vereenvoudiging van het binnenlandsche bestuur. De Japansche regeering geeft Dinsdag a.s. een nieuwe. groot-Aziatische oorlogs- leening uit ten bedrage yan 600 millioen yen. De leening heeft een lqpptijd van ze ven jaar en draagt een rente van 3/ pet. Talrüke gevangenen in Egypte. De Britsche landingspoging op Czrigotto. Het Italiaansche weermachtbericht luid sis volgt: Aan het Egyptiscie front bedrijvigheid van vooruitgeschoven éfdeelingen. Wij hebben talrijke gevangenen gemaakt. Formaties Ita liaansche en Duitsche vliegtuigen hebben de achterhoede van dm vijand gebombardeerd. Het D.N.B. vermemt: In de oorlogszone van El Alamein aan het Egyptische front zijn Maandag in den loep van den dag Duitsche duikbommenwerpers en formaties jachtvlieg tuigen in den strijd geworpen tegen Britsche stellingen en voertu.gcolonnes. Ten aanzien van ie vijandelijke landings poging op het kleiie eiland Cerigotto, ten Noordwesten van Kreta, waarvan het Italiaan sche weermachtbericnt van Maandag melding maakte, wordt van bevoegde zijde nog mede gedeeld, dat de landhgtroepen reeds bij hun eerste poging met ver'iezen op de vlucht wer den gedreven door het vastberaden optreden der Italiaansche kustbeschcrming. De Duitsche marine heeft in de maand Augustus in totaal 699.100 brt. tot zinken ge bracht. Hiervan werden 106 schepen met een gezamenlijken inhoud van 667.184 brt. door duikbooten en 5 schepen met een totalen in houd van 32.000 brt. door motortorpedobooten vernietigd; 23 andere schepen met een ge zamenlijken inhoud Van meer dan 130.000 brt. werden getorpedeerd. De volgende, vijandelijke oorlogsschepen werden tot zinken gebracht het vliegtuig moederschip Eagle, een hulpkruiser van 12.000 brt., 2 torpedojagers, een duikboot, 10 motortorpedobooten, 3 bewakingsvaartuigen en 3 kleinere vaartuigen. Beschadigd werden twee torpedojagers en talrijke motortorpedobooten. In dezelfde periode bracht de luchtmacht 14 koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 109.000 brt. tot zinken en beschadigde zij 12 andere koopvaardijschepen, welker inhoud niet is aangegeven. De luchtmacht heeft de volgende vijande lijke oorlogsschepen tot zinken gebracht 1 kruiser, 4 torpedojagers, een duikboot, een torpedoboot, een motortorpedoboot, een be wakingsvaartuig en een eonvooivaartuig. Be schadigd werden twee vliegtuigmoeder schepen, 12 kruisers resp. torpedojagers, 4 motortorpedobooten, een stormboot voor lan dingen, een eonvooivaartuig. Behalve de gevoelige verliezen aan oorlogs schepen verloor de vijandelijke scheepvaart zoodoende in de maand Augustus in totaal 125 schepen met een gezamenlijken inhoud van 808.100 brt.; 35 andere schepen met een totalen inhoud van ongeveer 200.000 brt. werden ge torpedeerd, resp. door bomtreffers zwaar be schadigd. Vijf leden van Egyptisch Koningshuis in arrest. Anti-Britsche betoogingen te Cairo en Alexandrië. Volgens Italiaansche persberichten zijn in Egypte vijf leden van het Koningshuis, onder wie zich Sabri Pasja, de oom van Koning Faroelc bevindt, door de Britten gearresteerd. Omtrent het lot en de verblijfplaats van de gearresteerden is niets bekend. Het Koninklij ke slot wordt door Engelsche troepen streng bewaakt. Volgens een ander bericht zijn er van de 100 Egyptische nationalisten, die de vorige week zijn gearresteerd, reeds 2000 naar de concentratiekampen op het schiereiland Slnai overgebracht. Volgens een te Saloniki ontvangen bericht heeft de viering van den onafhankelijkheids dag te Alexandrië en Cairo aanleiding gege ven tot volksbetoogingen tegen de Britsche troepen. Door studenten georganiseerde op tochten werden door de politie uiteengedreven. Arbeidskaarten in Noorwegen. Zooals reeds in het kort gemeld zal in Noorwegen een arbeidskaart worden inge voerd. Met behulp hiervan zal in de toekomst de verdeeling van de verbruiksgoederen op den grondslag van de sociale rechtvaardig heid plaats vinden. Reeds het vorige jaar November heeft Rijkscommissaris Terboven gewezen op de noodzakelijkheid op dit gebiedi een verordening uit te vaardigen. De arbeids kaart schept de mogelijkheid aan bepaalde beroepsgroepen extra levens- en genotmidde len te verschaffen zooals vleesch, groente, vet, brood, alcohol en tabak. De arbeidskaar ten geven recht op het ontvangen van extra- distributiekaarten. Sedert Juni bijna 1 millioen buitenlanders naar Duitscbland De generaal-gevolmachtigde voor den Ar beid heeft vastgesteld dat sinds zijn oproep in Juni j.l. meer dan 900.00 buitenlandsche ar beidskrachten in het Duitsche bedrijfsleven ingeschakeld zijn. Nog dagelijks komen extra- treinen binnen, welke 15 tot 20.000 man per dag aanvoeren. De arbeidskrachten, welke in de belangrijkste bedrijven noodig zijn, kun nen naar genoegen en in afdoende mate wor den ondergebracht. Vooral in den landbouw verlichten de buitenlandsche arbeidskrachten het werk van de vele Duitsche vrouwen, die door het vervullen van den militairen plicht der mannen alleen voor een zware taak ge steld waren. (E.P.) Moordaanslag op Britschen Onderkoning in Indië. Radio-Delhi maakt melding van een re volveraanslag op den Britschen Onderko ning in. Indië, Lord Linlithgow. De aan slag zou gepleegd zijn door een Indiër. De dader zou gearresteerd en onmiddellijk doodgeschoten zijn. Japansch ministerie voor groot Oost-Azië opgericht. De Japansche regeering heeft besloten een ministerie voor Groot-Oost-Azië op te richten. Dit ministerie zal een algemeen orgaan zijn voor het uitvoeren van de bewindstaak op het gebied van politiek, economie en cul tuur in Groot-Oost-Azië, met uitzondering van het eigenlijke Japan. Alle zaken van zuiver diplomatieken aard zullen worden overgelaten aan de jurisdictie van het mi nisterie van buitenlandsche zaken. Love Paradein het Amerikaansche leger. Onder het motto: „Amerikaansche solda ten moeten ook een pleziertje hebben" is in het land van do onbegrensde mogelijk heden een organisatie in het leven geroe pen, welke zich ten doel heeft gesteld het leven van den Amerikaanschen soldaat te veraangenamen. Deze organisatie heeft zich de diensten van duizenden jonge meisjes verzekerd, welke meisjes als danspartner aan de soldaten worden uitgeleend. Dans avonden worden regelmatig georganiseerd, waarbij, zooals de correspondent van een Zwitsersche krant in Amerika schrijft „het toezicht niet al te streng is", om de stem ming niet te bederven. Het record in het; organiseeren van dergelijke ontspannings avonden heeft Washington weten te boe ken. In deze stad is het aardigste Ameri kaansche bataljon georganiseerd, het Co lumbia ontspanningsbataljon, samengesteld uit de knapste meisjes van de stad. Het bataljon telt thans vijftig compagnie- en van 200 meisjes, die hun eigen officie ren hebben. Na een proeftijd van een maand worden de candidaten definitief ingelijfd. In de Amerikaansche pers is een discussie ontstaan over de vraag, of het aan deze meisjes overgelaten kon worden om te be slissen of zij zich door de soldaten naar huis zullen laten brengen. Ten slotte werd dit probleem in dien zin opgelost, dat de beslissing aan de meisjes zou worden over gelaten. omdat zij een bewijs van goed ge drag noodig hebben om in het bataljon ie kunnen worden opgenomen. Nedcrlandsche Vrijwilligers bij de Waffen- SS. Deze foto spreekt voor zichzelf. Met glundere gezichten wordt het eten in ont vangst genomen. SS-PK-Fritz Pax-Holl. i KORT NIEUWS Te Malmö is in de groote lederfabriek een enorme brand uitgebroken, die voor mil- lioenen kroneA schade dreigt te veroor zaken. Groote opslagplaatsen zijn reeds ver nield. Men scheen omstreeks negen uur Dinsdagochtend echter het vuur onder con trole te hebben. - Evenals tal van andere landen worden ook in Turkije op zeer ruime schaal zeil schepen gebouwd. Zoo zullen dezer dagen 40 zeilschepen te water worden gelaten ten behoeve van de Turksche kustvaart. Engelsche oorlogsschepen hebben de Spaansche schepen El Condare en Vasco in de Straat van Gibraltar aangehouden en naar Gibraltar opgebracht. Voor de maand Juni was het aantal aankomende gasten in Zwitserland met 209.000 rond 11 pet hooger dan het vorige jaar. Het aantal overnachtingen steèg'in dezelfde verhouding tot 930.000. Dit veel belovende seizoenbegin is in de eerste plaats toe te schrijven aan een verdere uit breiding van het binnenlandsche vacantie- en reizigersverkeer. Ook het aantal over nachtingen van buitenlanders is met 17 pet tot 146.000 gestegen. Deze toename is echter voornamelijk veroorzaakt door buitenland sche patiënten en herstellenden in de be kende kur-oorden. (E.P.) Voor de overwinning zijn de laatste battaillons beslissend, battaillons, die Duitschland bezit. WEERMACHT LUCHTMACHT MARINE. Op 1 September 1939 begon de strijd. Drie jaar geleden marcheerden de Duit sche troepen Polen binnen. Sindsdien voerden zij oorlog in Noorwegen, Neder land, België, Frankrijk, op den Balkan, tegen Sovjet-Rusland, in Afrika en op alle wereldzeeën, en onveranderlijk be haalden 7.ij de overwinning. Zelfs de oude fabel, dat de Duitschers wel konden aan vallen, doch niet konden verdedigen, be staat niet meer. Het werd vernietigd door den winter aan het Oostfront en door den zomer van 1942 aan de kust van het Ka naal. Aan Anglo-Amerikaansche zijde heeft men in deze drie jaren uitsluitend nederlagen kunnen boeken. Bovendien hebben Britten en Amerikanen vooral in den Pacific hun voor naamste grondstoffenbronnen aan de Japan ners verloren, terwijl het duikbootwapen van dc Spil de laatste grondstoffen- en voedsel- aanvoer nog beneden het voor de oorlogvoe ring noodzakelijk minimum heeft gebracht. In totaal is reeds bijna een milliard men schep. aan het Anglo-Amerikaansche oorlogs potentieel onttrokken, terwijl de meeste Chi- neezen en volken uit den Indischen Oceaan en de Stille Zuidzee met uitzondering van Australië voor Japan werken. Tegenover de 130 millioen van Engeland en Noord- Amerika stadn reeds veel meer dan een mil liard menschen, wier arbeidskracht ten goede komt aan de Spilmogendheden. Bovendien is dc bevolking van de Sovjet-Unie reeds voor de helft aan het potentieel van den vijand onttrokken, terwijl haar arbeid den Duitschers en hun bondgenooten reeds ten goede begint te komen. Laten wij ons bij dezen derden verjaardag van den oorlog realiseeeren dat ons land en ons volk zwaar getroffen werden, doch dat wij anderzijds ook schitterende nieuwe moge lijkheden kregen. Reeds thans weten wij. dat er in de wereld van na den oorlog voor ons een prachtige taak als kolonisatoren is weg gelegd. Deje oorlog is nu eenmaal een gevolg van de onvermijdelijke groote revolutie, waarvan wij de levende getuigen zijn. Wij zullen onze oude tradities kunnen hand haven in onbeperkten omvang, zoodra de overwinning is behaald, voor welke zege zooals het oude militaire 'spreekwoord zegt de laatste bataillons beslissend zijn. Enjtoo- als een nuchtere blik op de feiten bij dezen derden verjaardag van den oorlog ons leert, zullen deze bataljons aan Duitsche zijde staan. De Duitsche marine. Hoewel de Duitsche vloot bij het begin van den huldigen oorlog veel kleiner was dan in 1914 en het bouwprogramma slechts ten, deele was voltooid, heeft desondanks de Duit sche marineleiding overweldigende successen weten te behalen en juist daar toegeslagen, waar dit' door de Engelschen het minste werd verwacht. Het duikbootwapen overtreft verre de resultaten, welke in den vorigen oorlog geboekt konden worden. Duitsche zware krui sers doorbraken het nauw van Calais, Duit sche snelbooten en mijnenvegers, voorposten booten en torpedojagers opereeren in alle wateren, die eens door de Engelsche en Ame rikaansche vloten werden beheerscht. Met slechts geringe strijdkrachten werd de Sov- jetvloot teruggedrongen in den versten uit hoek van de Finsche Golf en uit de Oostzee verdreven. Een zelfde resultaat werd in de Zwarte zee verkregen. Nog belangrijker is de rol van de Duitsche oorlogsmarine in de Mid- -dellandsche Zee. Hier verloopt de ravitaillee ring van maarschalk Rommel zonder groote verliezen, het Engelsche Oost.west-verkeer daarentegen is bijna geheel onmogelijk ge worden. Niet in dc laatste plaats danken Rommel en zjjn beproefde troepen hieraan een deel van hun successen. Terwijl de opge jaagde en ononderbroken belaagde Engelsche vloot na drie jaren oorlog steeds zwakker wordt, neemt de sterkte van de Duitsche vloot nog steeds toe. Dc luchtmacht. Drie jaren oorlog brachten een ononderbro ken reeks van successen v.oor het Duitsche luchtwapen. Uit de kleine „Risiko luchtvloot' zooals de Rijksmaarschalk eens de eerste eskaders van het Duitsche luchtwapen in 1925 heeft gekenschetst is een luchtmacht ge groeid, die tot nu toe niet geëvenaard kan worden en de sterkste ter wereld genoemd mag worden. Waarin ligt nu het geheim van deze onovertroffen successen? Vliegcapacitei- ten en de kwaliteit van toestellen en bewape ning zijn zeer zeker een garantie voor een succes; in de eerste plaats echter moet het geheim van dit succes gezocht worden in de leiding vaji het Duitsche luchtwapen. Om alle mogelijkheden van het moderne luchtwapen te kunnen uitbuiten en zoo effec tief mogelijk te maken werd de luchtmacht als zelfstandig onderdeel van de weermacht onder één opperbevel gebracht. In de afge- loopen drie jaren bleek deze straff? leiding ten volste te voldoen. Het oppercommando van de luchtmacht kon steeds sterke eskaders inzetten bij den aanval, zonder de afweer op andere fronten te verzwakken en toch nog voldoende reserves overhouden voor even- tueele plotselinge gebeurtenissen, die het in grijpen van sterke luchtstrijdkrachten nood zakelijk maakten. Reeds in vredestijd werd de luchtmacht afgericht op het breken van verstarde stellingsgevechten en het mogelijk ihaken van den dynamischen bewegingsoorlog. In nauwste samenwerking met de gemoto riseerde legers schiep de luchtmacht een in strument. waartegen de geallieerden niets van gelijke beteekenis konden zetten. De groote successen van de omsingelingsslagen in het Oosten zouden zonder de luchtmacht ondenkbaar geweest zijn. De geestelijke worsteling. Op den derden verjaardag van het uitbre ken van den oorlog, schetst Alfred Rosenberg, minister van de bezette Oostelijke gebieden, in de Völkischer Beobachter een beeld van al hetgeen, waarom het in dezen oorlog gaat Het bewustzijn van een oorlog, waarvan de oogmerken ver uitgaan boven dezen tijd, leeft in het geheele Duitsche Volk en inspireert de geheele Duitsche weermacht met revolutionnair besef. Rosenberg wijst er dan op, hoezeer het jo dendom in de geheele wereld, versterkt door de gevluchte parasieten uit Duitschland, in tallooze commissies en organisaties tegen Duitschland en het Nationaal-Socialisme heeft gestookt. Hij vervolgt: men wilde een volk van 70 millioen Duitsche werkers, dat geduldig de eene schatting na de andere voor de wereld- beurs opbracht. Men wilde evenwel niet en nooit toelaten, dat dit Duitsche volk weer een sterken levenswil en het beschikkingsrecht over de eigen krachten bezat. Daartegenover hebben de geldbuidelmo- gendheden in het Westen moeten constatee- ren. dat dit eens door hen uitgeplunderde Duitschland onder leiding van Adolf Hitler de kracht heeft bezeten om de werkloosheid in toenemende mate te overwinnen en een nieuwe sociale gedachte te verwezenlijken en wel van dien aard, dat alle democratische oplichterij werd uitgeschakeld. Het Nationaal-Socialistische Rijk beleed de aristocratische wetten der natuur, die rassen en volken geschapen heeft en in mededinging in stand gehouden wil zien. Tegenover het Rijk nu hebben in bondgenootschap met de mocratie en marxisme al degenen gestaan, die volken en rassen slechts beschouwen als ob jecten en niet als zelfstandige dragers der culturen naar hun aard. In deze dagen denken w|j aan den Führer. die met feiliooze wilskracht de Duitsche natie heeft vereenigd en zegevierend aanvoert, den ken wij aan de Duitsche soldaten, die in ont zaglijke gebieden het Duitsche Rijk weer tot zjjn waardigheid en grootheid hebben ge bracht en denken wij aan de mannen en vrouwen thuis, die alle lasten van dezen oor log op zich nemen in het bewustzijn, dat het groote uur van het Duitsche Rijk en van het oude, eerwaarde Europa heeft geslagen. DEMOCRATISCHE GEEST. Bs. Op hetzelfde oogenblik waarop in Egypte vijf leden van het koningshuis, on der wie zich Sabri Pasja, de oom van ko ning Faroek bevindt, door de Britten ge arresteerd werden en spoorloos verdwenen, op hetzelfde oogenblik waarop het lot van Stalingrad beslist wordt, bereikt ons het bericht, dat Rommel zich in Egypte in het offensief bevindt. Het kraakt in het demo cratische kamp, maar men bliift er zich zelf. Geen gebeurtenis kan zóózeer de* ernst der lituatie aanduiden, da', men een oogenblik tot bezinning komt. Dezen gang van zaken behoeft trouwens niemand te verwonderen, want het blijft nog altijd waar, dat men in het geallieerde kamp het ideaal mist. Men vecht er ten slotte voor de zeer bijzondere belangen van bevoorrechte klassen, maar een ideaal, dat de volksge meenschap bindt, bezit men niet. Stuk voor stuk zijn deze landen den strijd ingegaan op politieke leuzen, die sedert jaren werden gepropagandeerd door politieke partiien, maar tezamen vormden zii niet de kracht en elan-gevende bezieling die het Duitsche volk tot zijn overwinningen drijft en den Nationaal-Socialist sterkte geeft om pal en verbeten in den strijd te staan. In Amerika zoowel als in Engeland kan men iederen dag weer de waarheid van deze stelling zien, in Nederland is het niet anders. Het kamp der Anti's is samenge steld uit zooveel elkander doodsvijandelijk gestemde elementen, dat iedere bezieling wel achterwege blijven moet en wat hun vereent is onder te brengen in dat ééne be grip: herstel van den ouden, voordeeligen, gemakkelijken en gczelligen toestand, on verschillig of onze minder bedeelde volks- genooten daarvan ook de dupe zullen zijn. Met die minder bedeelde volksgenooten is het trouwens een rare geschiedenis, want velen zijn ziende blind, gevoelend gevoel loos en denkend zonder gedachten. De ja renlange propaganda heeft hen zoozeer in den greep der democratie gebracht, dat zij niet in staat zyn de werkelijkheid van iederen dag op z'n juiste waarde te waardeeren. Een bericht uit Amerika, gelanceerd onder het motto: „Amerikaansche soldaten moeten ook een pleiziertje hebben" is kenteekenend voor den geest die onder de democratisch afgestemden heerscht en na den val van Stalingrad nog precies zoo zal blij ven heerschen. Een organisatie van duizen den jonge meisjes zal haar leden als dans partners aan de Amerikaansche soldaten „uitleenen". Washington houdt het record met het aardigste ontspanningsbataljon, sa mengesteld uit de knapste meisjes van de stad. Het kapitalisme, dat deze mannen straks voor een of andere dilettantistische onderneming, misschien wel 'n tweede Dieppe-front, in den dood zal sturen, blijft voor verstrooiing zorgen, zonder dat de ernst van den tijd ook maar één oogenblik tot hen doorgedrongen is; zonder dat zij er zich van bewust geworden zijn. dat zij hun leven, dienend, voor een mooi doel, nog zoo geheel anders zouden kunnen inzetten. De ontgoocheling welke de aanhangers der democratie tegemoet gaan. wanneer Europa zich heeft vrij gevochten en aan den opbouw kan beginnen, zal heel groot ziin. maar niemand kan beweren, dat er niet op tijd gewaarschuwd is en dat er geen gelegen- neid heeft bestaan om zich tijdig te onttrek ken aan den fatalen geest, die verhindert dat mannen zich volop geven voor een man nelijk en schoon ideaal. (MACHTSVERHOUDINGEN mm*»#*' wertml cx: iog3potv,tiv*i SSmi ***nd*r Hj&uft/ijk» 'rnvgtndftoótfi Afibuxltf-tcfitef: wo."tie seUfnogmdhtden notsvs tnAmfmtnnxt.fi» xtrijdkrtthtf, iSn&ï<z ArAfidskp*cfit*.'i veorfif Qritssb* Rij* Een blik op dit kaartje zal den lezer veel leeren. Er blijkt uit hoezeer de ver houdingen in den loop van dezen oorlog zijn verschoven, waar het gaat om de menschenmassa's. Europa en de door Japan bezette gebieden zijn rechtstreeks aan het menschenarsenaal der Geallieerden onttrokken; China en Britsch-Indië indirect wegens opstand en militair isolement. Op deze kaart komt de verschuiving op het gebied der grondstoffen nog niet eéns tot uiting. Is in dit opzicht de be zetting van geheel Europa reeds vaij groot belang, de Japansche expansie in het Verre Oosten heeft voor de grondstofvoorziening der Geallieerden wel in bijzon dere mate funeste gevolgen. (Polygoon v Pelt Pax-Hoiland m). Collecte Bloemendag. Opbrengst voor de t.b.c. bestrijding. Door den heer*Procureur-Generaal, direc teur van politie, is aan de Haarlemsche .Vereeniging tot bestrijding der tuberculose toestemming verleend tot het organiseeren van een collecte-bloemendag op Zaterdag 12 September a.s., waarvan de opbrengst uitsluitend en alleen zal wonden besteed aan de bestrijding der tuberculose m Haar lem Bloemendaal. Deze collecte moet een succes worden en daarvoor roepen ondergeteekenden de hulp der medeburgers in. In de eerste plaats door een bijdrage te geven en in de tweede plaats door hulp tc verleenen als collec- tant(e). Een succes is dringend noodig in het be lang der bestrijding van de tuberculose, want deze groote volksvijand begint het hoofd weer omhoog te steken. Helpt ons, het geldt hier niet alleen het belang van dc patiënten, maar het belang van ons allen en hoofdzakelijk het belang der Jeugd. Helpt hen beschermen tegen infectiegevaar; ook uw kinderen of uw familieleden kun nen slachtoffer worden. De tuberculose ont ziet niets of niemand. Weest daarom royaal bij de betaling, als °P 12 September een bloempje wordt aan geboden en geeft, indien daarvoor gelegen heid is, u nog heden op als collectont(e) aan het Consultatie-bureau, Ged. Oude Gracht 41. Namens het Comité voor den Collecte-Bloemendag, C. B. GELINCK-VAN NOOTEN, Alg. presidente. G'. VAN WAARD, secretaris Ruim 300 Ned. vrijwilligers naar liet Oostfront vertrokken. Gisteren zijn weer ruim 300 Nederland- scne vrijwilligers naar het Oostfront ver trokken. Na een grondige opleiding, in de moderne Duitsche kazernes, zullen de man nen aan het front bewijzen, dat de oude geest van groote mjsnnen. uit een roemrijk verleden, zijn daadkracht niet verloren heeft. Naast hun Duitsche kameraden en vrijwilligers uit bijna alle landen van Europa zullen zij strijden voor een nieuw Europa, voor een nieuwe gemeenschap. Vele familieleden en bekenden hadden zich op het station verzameld. Oostcompagnie zendt deskundige commissie uit. Nederlandsche agrariërs naar Wit-Roetlienië. Naar de Berliner Börsenzeitung verneemt, is er in verband met de besprekingen, die de president der Nederlandsche Bank en leider der Nederlandsche Oost-Compagnie, mr. M. M. Rost van Tonningen, onlangs tii- aens een studiereis naar het Oostland heeft gevoerd, een commissie van agrarische des kundigen dezer Compagnie naar de Ooste lijke gebiede# afgevaardigd. Deze commissie heeft met de vertegen woordigers van den Rijkscommissaris be sprekingen gevoerd over de tewerkstelling van Nederlanders bij den landbouw in het Oostlan-d, voornamelijk in Wit-Roethenië. De Nederlanders, die hier tewerk gesteld zullen worden, zullen aan de hand van be paalde richtlijnen worden uitgekozen. VOLKSDUITSCHERS NAAR LITAUEN TERUG. (DaD) Naar wij vernemen zullen de Volksduitschers, die destijds als gevolg van de machtsovername door de Sowjet-Unlc over Lliauen, door de regeering der Sowjet-Unic naar Duitschland overgebracht werden, bin nenkort weer naar Litauen terugkeeren. De Volksduitschers zijn volkomen vrij in hun besluit om het aanbod der Duitsche re geering te accepteeren. De meesten maken echter van de gelegenheid om het vroegere bezit weer te verkrijgen, dankbaar gebruik. De Litausche bezittingen worden' echter door de vestiging der Volksduitschers niet aange tast.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1