Haarlemsche Courant 1 Duitsche troepen bereiken Voorsteden van Stalingrad Vier communisten ter dood veroordeeld —1287e Jaargang No. 209 ip ifcMtnement p. week 9,28, p. maand 1,15, p. kwartaal 2,41, lu franco p. post ƒ2,73, losse nuwrmers 8 cent. Advertentlïn 3—15 ■.m. ft,— elks m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs, ^drertentleabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer ïdltle t—15 m-m. 1,20. Abonnement tsoo m.m. 8 cent p. m.m. Sj tntf.l Grafische Bedrijven Damlate. Wnd. Hoofdredacteur! 2. V. BAÜDEWYNS- Nieuwsblad voor Noord-Holland VerschUn» dagelijks behalve op Zon- en feestdagen Zaterdag 5 September 1912 Bureau Haarlem: Groote Houtstraat 93, Bijkantoor: Soenda- plein 37. Tel. Directie 13082. Hoofdredactie 15054, Redactie lOfiOO, Administratie 10724. UI2S. Soendapleln 12230. Postgiro 134958. Directie PB. A. MEES - P. W. PEEREBOOM. Gevechten np schiereiland Tam an duren nog voort. Op de Newa 20 Sowjet-booten bij aanvals- poging vernietigd. Duitschers en Roemenen steken de Straat van Kertsj over. BOTSINGEN IN EGYPTE. Doelen te Haifa bestookt. Het opperbevel van de Duitsche weermacht ■eelt mede „Duitsche en Roemeensche troepen zijn op September in samenwerking met afdee lineen van marine en luchtmacht van de fcrim uit over de straat van Kertsj getrokken, tn hebben in weerwil van hardnekkigen vjj- indeijjken tegenstand de vijandelijke kust verdediging doorbroken en Donderdag na een fnellen opmarsch de verbinding met de uit Qosteljjke richting aanvallende Roemeensche Troepen tot stand gebracht. De gevechten tegen de op het schiereiland ^^aman staande vijandelijke strijdkrachten '"-•"Juren nog voort. Ten Noordwesten van l^Oljfoworossiisk zijn opnieuw versterkte heuvel- 'peilingen genomen. Duitsche motortorpedobooten vielen in eerwil van het slechte weer het vijandelijke heepsverkéer in het Oosten der Zwarte Zee lan en brachten 3 schepen met een gezamen- lijken inhoud van 8500 ton, waaronder één inkboot, tot zinken. Daarmede hebben aan de ippervlakte varende Duitsche vlootstrijd- irachten sedert het begin van het offensief den Kaukasus in totaal 35.000 ton Sowjet- ioopvaardijscheepsruimte vernietigd. De aanval op Stalingrad kon Donder- lag tot aan de Westelijke voorsteden vooruit- ;eschoven worden. De ten Noorden van Stalingrad aan de irj^olga staande troepen van het leger hebben ot dusverre 3 kanonneerbooten, 2 monitors, 6 rachtschepen en talrijke kleinere vaartuigen ot zinken gebracht. Ten Zuidwesten van Kaloega en ten Joordwesten van Medyn werden wederom janvallen van sterke vijandelijke strijd- irachten afgeslagen. Ook in he$ gebied van 40;lzjef mislukten herhaalde aanvallen van DOiïterke vijandelijke strijdkrachten. De vijand rerloor in deze gevechten 83 pantserwagens. Jij een vijandelijken luchtaanval op een Juitsch vliegveld in de centrale zone werden 4 der 37 aanvallende vliegtuigen neergescho- TFT en; de rest werd tot omkeeren gedwongen. Ten Zuiden van het Ilmenmeer werden C.Ttyerscheitfene plaatselijke Sowjet-aanvallen n b' ifgeslagen. Ten Zuiden van het Ladogameer en aan het omsingelingsfront van Leningrad mislukten eveneens verscheidene vijan delijke aanvallen. Bij een poging om de Newa over te stelen werden 20 van de 28 vijandelijke booten vernietigd. ïn Egypte slechts gevechten van plaatse- 'lijke beteekenis. Aanvallen van de Duitsche tsn de Italiaansche luchtmacht waren gericht 'op vijandelijke troepen, autoconcentraties, Vliegvelden en aanvoer. Bij luchtgevechten «Werden 25 vijandelijke vliegtuigen neerge- ichoten. Donderdagnacht werden boven de Duitsche locht 2 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen plaatsten Donderdag voltreffers op industrie- en ver- keersinstallaties aan de Zuidkust van Enge- :o° «nd. De eerste luitenant Marseille, escadrille- 1,11 kapitein bij een jachteskader, heeft op 2 Sep tember aan het Egyptische front zijn 125ste overwinning in de lucht behaald, nadat hij [n de luchtgevechten van den voorgaanden dag 16 Engelsche tegenstanders had overwon- len"- »- In tgypte. Het Italiaansche weermachtbericht luidt „In Egypte zijn botsingen tusschen ge pantserde afdeelingen in ons voordeel geëindigd. De vijand verloor eenige tanks- talrijke Nieuw-Zeelanders werden gevan gen genomen. De luchtmacht der Spi' heeft hevige aanvallen gedaan op Britsche troepenconcentraties en gemotoriseerde strijdmiddelen: een afdeeling vijandelijke verkenners werd bij verrassing aange vallen en vernietigd Biol nai? nei oil B h Spaansche kabinetswijziging geen regeeringswisseling. Buitcnlandsche politiek onveranderd. In de Spaansche communique's wordt o.a. .gezegd, dat een personeelswisseling in ce regeering van een totalitairen staat een vol komen natuurlijk en gezond verschijnsel is. )e geschiedenis, welke de afgeloste mannen lebben gemaakt en de verdiensten, die zy\ lebben verworven voor het nationale wel- ijn, blijven door de aflossing onaangetast. Onze binnenlandsche politiek wijkt niet .„van haar rechten weg af en onze buiten- landsche politiek wordt gevoerd in den geest van onze gesneuvelde helden. Wij hebben slechts één binnenlandsche en buitenlandsche politiek, evenals wij ook naar één en dezelfde regeering, een en lenzelfden Caudillo en één en hetzelfde ■aderland hebben. Deze politiek is zonder aartstocht, waakzaam en berust in de hand van een man. wiens vuist het zwaard om klemt De reorganisatie van de Spaansche re geering heeft in Berlijnsche politieke krin gen geen biizondere verrassing gewekt, om dat men hier van de ontwikkeling, welke tot het benoemen van nieuwe persoonlijk heden in het kabinet op de hoogte geweest !s. Wanneer men in kringen, welke in nauw contact staan met de Wilhelmstrasse bii de beoordeeling van den toestand een zeer groote terughoudendheid aan den dae legt. dan geschiedt dit o.a. mede door het feit. dat men er hier rekening mee schijnt te hou den, dat generaal Franco in een regeerings- verklaring een uiteenzetting zal geven over den koers van de binnen- en buitenlandsche politiek van het nieuwe kabinet Desniette- lin kan men in dezelfde kringen constatee- ;n. dat de nieuwe mannen in het Spaansche labinet sympathiek beoordeeld worden en dat vooral de nieuwe minister van buiten landsche zaken beschouwd wordt als een Positief element voor de samenwerking tus schen Spanje en oe mogendheden van de Europeesche nieuwe ordening. In hardnekkige gevechten werden 25 vlieg tuigen door Italiaansche en Duitsche jagers neergeschoten. Een formatie Italiaansche vliegtuigen niet grooten actieradius bombar deerde de streek der raffinaderijen te Haifa, veroorzaakte branden en trof een goederen trein. Alle vliegtuigen keerden op hun basis terug." De schade te Messina. De Paus heeft den aartsbisschop van Mes sina, mgr. Paino, in particuliere audiëntie ontvangen. Officieel wordt hieromtrent door het vaticaan medegedeeld, dat de aarts bisschop zich op het oogenblik in de 'eerste plaats bezig houdt met het herstel van de zware schade, welke te Messina aan tal van kerken en kerkelijke gebouwen is aangericht bij het recente bombardement door Engelsche vliegtuigen. De schade aan de kathedraal van Messina wordt op .verscheidene millioenen lires geraamd. De plannen voor den opbouw der vernielde kerkelijke gebouwen van Mes sina zijn reeds opgesteld, doch zullen pas worden uitgevoerd, wanneer het gevaar voor nieuwe Britsche bombardementen niet meer bestaat. Caïro geen open stad. Duitsche regeering publiceert Fransch document. Door een document, dat onder Fransche buitgemaakte stukken is aangetroffen en thans door het Duitsche mifiistérie van bui tenlandsche zaken aan de openbaarheid is prijsgegeven krijgt de nu ongeveer twee jaar geleden bekend geworden weigering der Brit sche militaire autoriteiten om Cairo tot open stad te verklaren, bijzondere beteekenis. Zooals reeds in het kort gemeld, betreft het een telegram van den toenm&ligen Franschen ambassadeur te Londen, Corbin, van den 7en Juni 1940, waarin deze zijn regeering mede deelt, dat de bevoegde ambtenaar van het „foreign office" aan een medewerker van de ambassade heeft medegedeeld, dat het door de Egyptische regeering dringend gedane ver zoek Cairo tot open stad te verklaren, door de Engelsche regeering definitief is afgewezen, daar een dergelijke maatregel ongewenschte „militaire nadeeelen" zou opleveren. Met betrekking hiertoe wordt van bevoegde zijde verklaard, dat Engeland met dit argu ment tot afwijzen de aanwezigheid van mili taire objecten in de Egyptische hoofdstad zelf toegeeft. Aan den anderen kant schroomt En geland niet luchtaanvallen op Cairo ..bom bardeeren van heilige plekken van den Islam door vliegtuigen van de Spilmogendheden" te noemen en met represailles te dreigen, ter wijl het zelf scrupuleus genoeg is zijn mili taire installaties met miskenning van de be langen der Egyptische burgerbevolking "ónder bcschertnihg van de heilige plekken van den Islam aan te leggen. Het laat zelfs, zooals de pers te Cairo begin Augustus op bevel van de Engelsche autoriteiten moest mededeelen, door generaal Stone ieder, die den gerecht vaardigen wensch van de inwoners van Cairo van verwijdering van deze haarden van ge vaar voor de burgerbevolking nog verder durft te uiten, bedreigen met vervolging vol gens het oorlogsrecht. Duitsche politieke kringen, die in nauw contact staan met de Wilhelmstrasse, zien er van af reeds thans een antwoord te geven op de ongetwijfeld interessante vraag of, en hoe, Duitschland en Italië de consequenties zullen trekken uit het gisteren door de pu blicatie van het document bewezen feit, dat Engeland om militaire redenen Cairo niet tot open stad wil verklaren Aansl. Cairo. Egyptische reactie. Een delegatie Egyptische parlements leden en hoogwaardigheidsbekleeders heeft tot den minister-president Nahas Pasja opnieuw het verzoek gericht. Cairo tot open stad te verklaren. De delegatie wees ei op, dat de omgeving van Cairo den laatsten tijd aan Herhaalde luchtaanvallen is blootgesteld geweest en dat het gevaar, datde bevolking, die in ontoe reikende schuilplaatsen haar toevlucht moet zoeken, loopt, uitsluitend te wijten is aan de aanwezigheid van Britsche troepen te Cairo. Nahas Pasja heeft aan de delegatie geant woord. dat de Engelsche militaire autoritei ten nooit zullen toestaan dat Cairo tot open stad verklaard wordt. Op een desbetreffende vraag werd in de Wilhelmstrasse medegedeeld, dat tot dusverre geen reactie uit Engeland beschikbaar is op de Duitsche publicatie over de motieven, waarom de Engelschen Cairo 'niet tot open stad verklaren. Naar het Turksche telegraafagentschap uit Cairo meldt, heeft Willkie een onderhoud van drie uur met den Egyptischen minister-presi dent. Nahas Pasia. gehad. Volgens een Reuterbericht uit Cairo heeft Koning Faroek den Amerikaanschen gezant, Nfartin Kirk en Wendell Willkie ontvangen. Nasleep van den moord op Hevdrieh. Officieel wordt het volgende bekend ge maakt: Het Standgericht te Praag heeft in zijn openbare zitting van 3 September den ouderling van de Tsjechisch-orthodoxe kerk te Praag, Jan Sonnevend, den bisschop van deze kerk. Gorazd (burgerlijke naam Ma- tej Pavlik). den kapelaan van de orthodoxe Carolus Borromeus kerk te Praag, dr. Wla- dimir Petrek en den predikant aan dezelfde orthodoxe kerk. Vaclav Cikl, tot den dood door den kogel veroordeeld en het vermogen der vier beklaagden verbeurd verklaard. Het vonnis is Vrijdag voltrokken. De beklaag den hadden de moordenaars van den S.S.- Obergruppenführer Heydrich, alsmede nog vijf valschermagenten in de Carolus Bor romeus kerk verborgen gehouden, verzorgd en geholpen. Nieuwe overeenkomsten Washington—Londen. Te Washington zijn tusschen de Ver. Sta ten en Groot Brittannië overeenkomsten ge sloten. waarbij voornamelijk een regeling tot gemeenschappelijk beheer van de hulpmid delen der beide landen beoogd wordt. Op grond van deze overeenkomsten zal Groot-Brittannië moeten instaan voor de kostelooze ravitailleering van de Amerikaan- sche strijdkrachten, die op Britsch grondge bied èn in het Britsche Rijk gestationneerd zijn. 160 OPVARENDEN BIJ RAMP VAN EAGLE OMGEKOMEN. De Britsche admiraliteit maakt bekend, dat bij den ondergang van het vliegkamp- schip Eagle in den convooislag bii Malta in totaal 160 leden der bemanning zijn omge komen. De uitspraken in het proces te Utrecht Blik op het havengebied van Dieppe. Hier trachtte hel Anglo-Amerikaansche expeditiecorps binnen te dringen. Rookende huizen getuigen van den harden strijd, die hier geleverd werd. (Orbis Holland SS-PK Roth Pax-Holland c). Na een uitvoerig requisitoir* van den Staatsanwalt luidden de eischen tegen de acht verdachten in het sabotageproces te Utrecht als volgt: Fr. A. Kolder, metaalbewerker, 38 jaar, doodstraf. K. den 3raven, metaalbewer ker, 24 jaar, doodstraf. G. Schuurman, arbeider Nederl. Spoorwegen, 25 jaar. doodstraf. FT. Greefkens schilder, 27 jaar, doodstraf. Levie Roodenburg, bakker, 23 jaar, doodstraf. M. van der Steen, draaier. 21 jaar, doodstraf. P. D. van Straeten. bouwvakarbeider. 33 jaar, tien jaar tuchthuisstraf, terwijl de eisch tegen den 57-jarigen loodgieter W. E. T. Fal- lentin werd uitgesteld in verband met het aanhangig maken van een nieuw proces tegen den verdachte. Vrijdagmorgen werd de zitting van het Duitsche Óbergericht begonnen met het ver hoor van den getuige a décharge G. Hoogen- doórn, die op verzoek van den verdediger van den verdachte Der, Braven mededeelde, hoe Den Braven bekend stond. Volgens get., die verdachte heel goed ken<je, was Den Braven een jongen van Christelijkên huize, wiens rustige verschijning altijd de aandacht had getrokken. Ook zijn patroons waren zeer tevreden ove»hem, hetgeen uit getuigschriften bleek. Hoe Den Braven tot zijn communisti sche actie was gekomen, kon getuige niet verklaren. Vermoedelijk h hij uit zijn even wicht geraakt door den oorlogstoestand. Hierop werd de zitting voortgezet met ge sloten deuren. Aan enkele verdachten werd door den pre sident opheldering'omtrent bepaalde punten gevraagd. Ten slotte werd door een der rech ters uitvoerig het bewijsmateriaal, gevonden tn geschriften, pamfletten cn vlugschriften, voorgelezen. De motivcering. Om half twaalf was het woord aan den Staatsanwalt, die zijn requisitoir begon met de opmerking, dat, alhoewel de com munistische partij officieel was verboden, de leiding niet heeft opgehouden tegen het Nationaal-Socialisme en tegen het Duitsche Rijk te hetzen. De kopstukken van de C.P.H. zijn wel zoo verstandig ge weest zelf buiten schot te blijven. Wij hebben aldus spr. aldoor gehoord over Lien, Karei en anderen, maar de verdachten uit dit proces wisten zelf niet eens wie deze personen waren en wat zij in hun schild voerden. Min of meer argeloos hebben deze verdach ten zich laten gebruiken, al was hun natuur lijk heel goed bekend, met welk een staatsge vaarlijk werk zij zich ophielden Maar de kopstukken van dc communistische partij lieten deze verdachten het vuile werk doen. zooals schendlectuur in elkaar zetten, die te verkoopen en met deze geschriften onder de aTbeiders in de groote bedrijven tegen Duitschland en de Mussertbeweging te sto ken. Naar spr.'s oordeel is Levie' Roodenburg een der hoofdschuldigen uit dit proces. Hij was het hoofd van een sohdariteitsgroep en deelde de lakens uit. Zijn streven was gericht tegen het Nat. Socialisme in Duitschland en Nederland en hij heeft eerlijk bekend, dat zijn doel was de vernietiging van het Nationaal Socialisme. Door hem is ae jongste van de verdachten, de 21-jarige Van der Steen, even eens actief voor het communisme gevonden. Zoo jong als hij is, zoo groot was zijn activi teit. Hij liet zich letterlijk voor elk werk bruiken. In Utrecht werd het dezen verd. te heet onder de voeten en daarom week hij uit naar Amsterdam, waar hij minder kans had ontdekt te worden. Het valsche persoonsbewijs, dat de politie bij zijn arrestatie op hem vond, wijst er op, hoe geraffineerd men in zijn kringen te werk ging. Wat Verstraeten betreft: spr. had eerst aangenomen, dat hij aldoor had staan liegen. Daarom had men zijn vrouw gé hoord en toen was gebleken, dat hij toch voor een deel de waarheid had gesproken. Zijn aandeel in deze sabotage-actie is minder groot geweest dan van de anderen. Daarom zal spr. voor hem een mildere straf vragen. De figuur Greefkens is psychologisch heel merkwaardig. Wat hij voor de communistische partij heeft gedaan valt niet gemakkelijk in één zin samen te vatten, maar men kan ge rust zeggen, dat deze verd een der eersten uit de partij is geweest Dat hij zich in de ge vangenis z.g. tot het Nat Socialisme heeft bekeerd, is als symptoom interessant, doch heeft voor spr. geen enkele waarde. Schuurman was, ondanks zijn raadselachtige verklaringen, waar niemand, en hij zelf het allerminst, iets van begreep, in ieder geval communistisch geörienteerd Dat hij meer van deze affaire weet dan hij thans heeft los gelaten, staat voor spr. vast. Den Braven heeft openlijk gezegd anti-Duitsch te zijn. Dat op zichzelf zal het Óbergericht niet in teresseeren. Dat hij echter zijn anti-Duitsch zijn op deze wijze heeft meenen te moeten uiten, wordt hem wél kwalijk genomen De verd. Fallentin heeft, naar is gebleken, met deze zaak wel iets te maken maar niet veel Daarom zal zijn zaak uit dit proces worden gelicht en zal een nieuw proces tegen hem begonnen worden, waarbij personen, die verd. heeft genoemd, betrokken zullen worden. Aan het einde van zijn requisitoir zeide de Staatsanwalt. dat hij zich zou houden aan hetgeen de verdachten hebben bekend. Dat is al erg genoeg. Zij hebben zich in zeer ernstige mate schuldig gemaakt aan overtreding van art. 1 van de verordening tot afweer van sa- botagehandelingen van Oct. 1941 en van art. 8 van de verordening van den Rijkscommis saris inzake de Ordnungsschutz. Daar het hier een politiek proces betreft, zal geen cle mentie worden toegestaan Nadat tolk aan de verdachten de straf fen had voorgelezen, welke mededeeling uiter lijk zonder eenige emotie werd aangehoord, was het woord aan de verdedigers Hedenmorgen om 11 uair heeft de pre sident van het Óbergericht de vonnissen uitgesproken in lret proces tegen de 8 com munisten, die zich hebben schuldig gemaakt aan het vervaardigen, vermenigvuldigen en ersprelden van communistische lectuur. Spr. deelde mede, dat het Óbergericht bij Greefkes mindere toerekeningsvatbaarheid ln acht had genomen. De nissen luidden: F. A. Kolder doodstraf (eisch dood straf). K. den Braven doodstraf (eisch dood straf). G. Schuurman, doodstraf (eisch doodstraf). L. Roodenburg, doodstraf (eiscli doodstraf) F. Greefkes 15 jaar tuchthuis (eisch doodstraf). M. van der Steen 15 jaar tuchthuis (eisch doodstraf) P. D. Verstraeten. 8 jaar tuchthuis (eisch 10 jaar tuchthuis). Vor zoover het de tuchthuisstraffen be trof met aftrek van het vóorarrest. De i.n beslaggenomen papieren zijn verbeurd ver klaard. terwijl de verdachten werden ver oordeeld in de kosten van het proces. Oorlogsraad te Washington bijeen. Het lcidersvraagstuk. De Geallieerde oorlogsraad van den Stillen Oceaan is Donderdag in het Witte Huis te Washington bijeengekomen. Het probleem goede militaire leiders in dezen oorlog tc vinden, bestaat niet alleen in Groot-Brittannië, doch ook in de Ver. Staten, zoo schrijft de Sunday Times. Het heeft in de Ver. Staten de aandacht ge trokken, dat voor den militairen dienst ge schikte lieden geen ambitie voor het officiers- beroep aarr den dag leggen en het „soldaten dom" als een nuttelooze verspilling, van tijd en energie beschouwen. Volgens Amerikaansche opvatting, die van ,Oudsher z.eer materialistisch is geweest, werpt de militaire looptban ook te weinig geldelijk gewin af. Amerikanen, welke uit oorlogvoe rende landen in hun vaderland terugkeeren, constateeren overigens, dat de Amerikaan sche openbare meeening nog steeds ieder be grip voor de draagwijdte van dezen oorlog mist Plezier en zaken némen nog steeds in de gedachten der Amerikanen de eerste plaats in. Canada moet meel aan Sowjet-Unie leveren. Het verlies van belangrijke graangebieden in Rusland heeft reeds drastische gevolgen gehad. Naar uit Ottawa wordt gemeld, moest Canada gedurende den laatsten tijd reeds groote hoeveelheden meel aanjde Sovjet-Unie leveren Hierdoor is hel transportprobleem van de Geallieerden echter nog grooter ge worden, daar door de meelleveranties aan de Sovjet-Unie het aantal schepen, dat beschik baar js voor het vervoer van oorlogsmate riaal en troepen nog kleiner is geworden Aanslag op kazerne in Noord-Ierland. Vrees voor de I.R.A.Je Londen. Donderdagnacht heeft men een poging ge daan om de politiekazerne te Randaltown in hef graafschap Antrim in de lucht te doen vliegen. Een tijdbom ontplofte buiten de kazerne, waardoor het gebouw werd be schadigd en een sergeant gewond. De wacht voor regeeringsgebouwen en andere belangrijke punten te Londen is versterkt door detectives en personeel van Scotland Yard. ter voorkoming van even- tueele daden van weerwraak door Iersche nationalisten. Volgens het Zweedsche blad Göteborgs Posten is de gebeurtenis voor de leden van de I.R.A. een welkome gelegenheid om op alle mogelijke manieren uiting te geven aan hun ontevredenheid over de aanwezigheid van buitenlandsche soldaten. De oude strijd om de ondeelbaarheid van Ierland is her leefd. Inkomsten- en Vermogens belasting. De waarnemend secretaris-generaal van het departement van Financiën, de heer H Postma, deelt mede: Velen zullen in de afgeloopen maanden reeds een biljet hebben ontvangen, waarop zjj aangifte moesten doen van het inkomen, dat zij in 1941 hebben genoten. Zij. die een dergelijk aangiftebiljet tot dusver niet heb ben ontvangen, zijn verplicht het eigener beweging ten spoedigste alsnog aan te vra gen, en wel door middel van een brief of briefkaart aan den inspecteur der belas tingen over de plaats, waar zij op 31 De cember j.l. woonden. Van bevoegde zijde wijst men er op, dat van deze verplichting ;lechts ontslagen zijn degenen, die voor 1941 reeds (voorloopig of definitief) zijn aange slagen, en degenen, die redelijkerwijs kun nen aannemen, over 1941 naar de wettelijke bepalingen geen inkomstenbelasting ver schuldigd te zijn. Wie daaromtrent twijfelt, wende zich tot den inspecteur der belas tingen Nalatigheid in de vervulling van de bedoelde verplichting wordt gestraft met een geldboete, die 2.000 kan beloopen. Gelijke verplichting tot het aanvragen van een aangiftebiljet berust op hen. die naar den toestand op 1 Januari 1942 voor een aanslag in de vermogensbelasting in a merking komen, doch aan wie voor dit jaar nog geen aangiftebiljet is uitgereikt. Hierbij zij er nogmaals op gewezen, dat voor bepaalde groepen van personen (o. de meeste ongehuwden) thans naar een verfnogen van 8.000 reeds belasting ver schuldigd is. De strafmaat bij de prijs berechting. Begrip „prijsopdrijving" wordt niet meer gehanteerd. Derde en laatste spreker op de perscon ferentie, dezer dagen door den dienst van den gemachtigde voor de prijzen belegd in hét departement voor Volksvoorlichting en Kunsten, was mr. J. A. M Pott. hoofa der afdeeling. Spreker onderscheidde in het algemeen vier soorten verdachten: a. Zij, die te goe der trouw te veel verdienen (juridisch gezegd: aantoonen, dat zij de overtreding niet nebben kunnen vermijden); b. Zij, die gebrek aan discipline vertoo- nen, dus tijdelijk onwilligen ziin; c. De in normalen tijd bonafide zaken man, die nu van de tijdelijke omstandig heden wil profiteeren; d. De zwarte handelaar. Voor elk der vier is een ander straf- ecept. C en d worden uiteraard het scherpst aangepakt. Bij de strafoplegging wordt afgeweken van de klassieke "methode, dat hij het zwaarst gestraft wordt, die de grootste schuld heeft, en in moreel opzicht het zwaarste vergrijp heeft begaan. Natuurlijk staan deze factoren ook bij de prüsberech- ting op den voorgrond, maar even zwaar weegt en moet wegen de factor, of de over treding al dan niet begaan is op een voor de volkshuishouding vitaal punt. Het kan dus gemakkelijk voorkomen, dat iemand, die minder schuldig is dan een ander, toch veel zwaarder wordt gestraft, omdat hij „werkzaam" is op een terrein, waarop geen enkele inbreuk kan worden geduld. Het spreekt vanzelf, dat in een geval, als hier bedoeld, de persoonlijke en gezins omstandigheden, benevens de kapitaal kracht of de liquiditeit van den delinquent, op den achtergrond geraken. Een veel voor komend misverstand, vooral bij advocaten, is dit, dat in dergelijke gevallen nauwkeu rig de winst zou moeten worden uitgere kend, om tot een rationeele boete-opleg ging te kunnen geraken. Dit isl hierboven wel weerlegd. Het uitrekenen van de winst, welke inderdaad in vele gevallen ge schiedt, heeft geen andere bedoeling dan dat de straf in het algemeen nimmer ge ringer mag wezen dan de onrechtmatig verkregen winst. De typische instelling van net prijs- berechtingsapparaat tegenover de wette lijke voorschriften brengt uiteraard mede een groote ongevoeligheid voor allerlei chicanes, welke te berde worden gebracht. Het begrip „prijsopdrijving" kent de prijsberechting niet meer als wettelijk begrip. Dit wordt opgemerkt, omdat men het nog veel gebruikt en menigeen het daarbij zelfs vastkoppelt aan dc theorie der vervangingswaarde, welke voor de prijsberechting uit den aard der zaak in geen enkel opzicht aan vaardbaar is. De samenwerking met accountants van goede reputatie van de verdediging is vol gens mr. Pott zeer gelukkig geweest. Bij .ie advocaten waren de ervaringen wel eens minder bevredigend. Het komt voor, dat zij te formalistisch zijn en de rechtsgeldig heid der voorschriften in twijfel trekken, waarbij zij dan wel eens vergeten op de zaak zelf in te gaan. De pogingen, in verschillende bedrijven gedaan, om de aansprakelijkheid door middel van contracten op het personeel af té wentelen, zijn zinloos. Het hoofd van een onderneming blijft aansprakelijk. De toenemende werkzaamheden van de afdeelinê prijsberechting blijken uit de volgende cijfers. Het aantal behandelde zaken bedroeg in 1941 in Maart: 446, April: 549, Mei: 1303, Juni: 2006. en in de zelfde maanden van 1942 reso. 5569, 6126, 6158, 6347. ALS U BETAALT KUNT U JENEVER KRIJGEN. De Haarlemsche politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen een 46-jarigen wijnhandelaar, die verschillende soorten en merken dranken, die moeilijk te krijgen zijn, voor zeer hooge prijken verkocht. Zoo vroeg hij voor cognac van f 9,per flesch f 18.voor jenever van f 5,per kruik van 1 liter f23,50 en voor limonade (sur rogaat) van f 0,80 de flesch f 1.50. Bij hem werden in totaal 600 fleeschen wijn, 9 flesschen cognac, 9 flesschen jene ver en 1 kruik alcohol in beslag genomen. PERSONALIA. Gesaagd voor diploma B Scheepswerk- tuigkunde. de heer A. Boellaard te Haar lem. BRUTALE VISCHDÏEFSTALLEN TE IJMUIDEN Reeds geruimen tijd heerschte het vermoeder., dat leden van de bemanning van eenige vls- schersscheperj. die te IJmulden aan de markt komen, zich aan diefstal van visch schuldig maakten. De politie ging hun gangen na en be-' trapte hen Donderdagmorgen bij de aflevering van een partij \1sch. welke zij aanvankelijk ln een openbaar urinoir, waarbij een ha»dlangei jde wacht hield, hadden verborgen. De visch werd aldaar door een opkooper met een auto afgehaald. Op dit moment greep de politie ln. De wachtman en de opkooper. belden Katwljkers werden gearresteerd. •s Avonds werden nog eenige opvarenden va:i sn Umuidensche trawler per overx'alauto naar het hoofdbureau van politie weggebracht, ter wijl Vrijdag twee opvarenden werden gearres teerd. Tapansche landingstroepen op Kleine Soendaeilanden. Volgens een bericht van den zender van Tokio, afkomstig van het eiland Timor zijn verscheidene der Kleine Soenda eilanden door Japansche landingstroepen bezet. Daardoor is het voornemen der Geallieerden om de kleine eilanden voor hun plannen te gebruiken verijdeld. ROOSEVELT EN DE JEUGD. Bs. Als Roosevelt spreekt.... dan stapelen de enormiteiten zich op. Toch is dat niet zoo erg als -het wel lijkt, want de man kan zich, evenals Churchill, tegenover zijn publiek iets permitteeren; men slikt het wat graag. Wat in deze kringen bij een spreker van de spilmogendheden. gesteld voor een oogenblik, dat die zfjn toevlucht nam tot eenzelfde politiek als de man uit het Witte Huis, aanleiding geven zou tot een waar Indianen-gekrijsch, waarbij ieder woord op de goudschaal der publieke ge rechtigheid gewroken werd. heeft bij Roo sevelt een dol succes, men klapt in de han den als opgetogen kindertjes wanneer juf beloofd heeft morgen het verhaal van de wolf en de zeven geitjes te zullen voor lezen. In zijn nieuwste toespraak die Roosevelt voor de Internationale Studentenbijcen- komst heeft gehouden, zijn de handjes weer eens op elkaar geslagen, toen hij zei- de, dat de jeugd der wereld van dc spil niets kan verwachten, „behalve den dood". De zaak der Vereemgde Staten, van Enge land en van de.Sovjet Unie, zoo zeide hij verder, is vooral de zaak van de jeugd. Van de jeugdorganisaties van Hongarije, Bulgarije. Kroatië en Italië, constateerde hij, dat zij er slechts waren om kanonnen- vleesch te leveren en hij ging zelfs zoo ver, maar dat kan hij zich immers permittee ren. onmiddellijk hierop tot de jongelui die opgeroepen zjin voor den strijd tegen de spilmoeendheden dc uitnoodiging te rich ten heldenmoed te toonen en den dood niet te schuwen. ,JDe jeugd heeft het meest te lijden ge had. Daardoor is zij bezweken voor de verlokkingen van „duistere machten", ate riepen „de democratie is dood". Na* dezen oorlog zal men ervoor zorgen, dat de jeugd der geallieerde volken niet zooals den laat sten keer lijden zal onder een economische chaos. Hij motiveerde dit daarmede, dat de V.S., Engeland en het bolsjewisme dan voor de eerste maal in de wereldgeschie denis een ware wereldbeschaving aulieo scheppen. Over deze rede van Roosevelt heelt de Reichsleiter voor de Duitsche jeugdopvoe- dlng Baldur von Schirach verklaard, dat niemand minder dan Roosevelt geschikt Js een boodschap te richten tot de jeugd der wereld. Op het gebied der jeugdverzorging hebben de Ver. Staten, behalve een opper vlakkige nabootsing van Europeesche op voedingsinstellingen niets gepresteerd. Zij komen met hun eigen kinderen niet klaar, maar gelooven de kinderen van anderen te kunnen opvoeden. Hun jeugd heeft geen idealen, geen Itultuur en geen leiding, noch gemeenschap, noch een doel dat werkelijk waard is om voor te leven. Mevrouw Roo sevelt heeft tien dagen geleden toegegeven, dat de verwaarloozmg der Amerikaansche jeugd schrikwekkend toeneemt. In de Vereenigde Staten loopen vier mil- lioen jeugdige personen verwilderd en zon der werk rond. Er bestaat geen algemeene jeugdorganisatie, die zich het lot der jeugd zou kunnen aantrekken. Voor 90.000 kreu- ?ele en 45.000 blinde'of halfblinde, alsmede millioen hardhoorende kinderen bestaat in de V.S. geen enkele inrichting \;an on derwijs. Het paedagogisch instituut der Carnegie Stichting heeft op 1 October 1941 vastgesteld, dat er in de V.S. 4,3 millioen analfabeten zijn. hetgeen Roosevelt op een persconferentie in Mei van dit jaar heeft bevestigd. Juist Roosevelt, die voortdurend uit naam van de menschelijke bescnaving het woord neemt, moest het duidelijk zijn, dat de toestanden onder de Amerikaansche jeugd de grootste schande zyn voor de be schaafde nienschheid. Duitschland is in 1933 begonnen het ideaal van een nieuwe sociale ordening op den grondslag van nationale vrijheid en sociale rechtvaardigheid tc verwezenlijken. Wie in Amerika zijn kinderen een werke lijk goede schoolopleiding wil geven moet hen naar kostbare particuliere scholen stu ren. In Duitschland worden de jeugdige personen die het meest presteeren. onge acht hun stand uit openbare middelen op gevoed en onderwezen. Wat wil Roosevelt de wereld geven? Koelkasten, radio-apparaten, jazzmuziek en film vormen geen oplossing voor de pro blemen van de wereld. Deze heeft behoefte aan ideëele goederen, zooals deze tot uit drukking zjjn gekomen in de werken van de groote zonen van Europa. Niet Europa is thans de oude wereld, doch Amerika, want de nieuwe wereld ligt daar, waar een nieuw geloof werd geboren en waar een geestdriftige ieugd voor dit geloof strijdt. Europa zal dezen oorlog winnen en dan zal de oude wereld de nieuwe zijn". Tot zoover deze spreker. Roosevelt kan het er vooreerst mee doen en toch maken wij ons geen illusies, stellen wij ons niet voor, dat de kringen waarvoor deze woor den beteekenis hebben, er op reageeren zul len op de eenige en juiste wijze waarop dit mogelijk is. Tegenover onze democratische jeugd- kringen, die zich vereenigen op ^acophoni- sche uitspattingen van hot-jazz, die zich het best gevoelen etend, likkend, rookend en leuterend bij de oerwoud-rhythmiek van saxophonen en trompetten, bij de opwin ding en verhitting van de „kuituur", welke ons uit Amerika en Engeland werd ge ëxporteerd, behoeft men niet van „ideëele goederen" te spreken en nog minder van gemeenschapsbelang, van strijd en dienen. Roosevelt heeft gesprokendus juicht de democratische jeugd en met haar de op voeders. die aan deze verwording schuld hebben. De Jeugdstorm gaat intusschen met op geheven hoofde, zich bewust van zijn taak. verder. Beukenbladeren als tabak en bedvulling. Maar voor 35 cent per 100 gram. Het ropkgrage deel van de Nederland- sche bevolking zal. wil het zijn tabakrant soen aanvullen, zich het genot van „Edel Sortie Blad" moeten gaan ontzeggen. De inspecteur .voor de prijsbeheersching te 's-Gravenhage heeft nl dezer dagen we gens overtreding der prijsvoorschriften den fabrikant van dit product, dat'ter ver vanging van tabak door hem in den handel werd gebracht, een boete van 2500. opgelegd en heft bovendien voor den tijd van drie jaar verboden in surrogaten te handelen. v De veroordeelde, J. W. Roeloffs, Hase- broekstraal 62 te Den Haag, is in Decem ber 1941 begonnen met de vervaardiging van suggoraat voor tabak; daartoe betrok hij groote hoeveelheden beuken- en eiken bladeren uit Apeldoorn en liet deze blade ren eenige bewerkingen ondergaan, zoo als schoonmaken en snijden. Vervolgens verpakte hij het goed in zakjes van 100\ gram en bracht het onder den naam „Edel Sortie Blad van Hollandschen bodem" te gen den prijs van 1 2.50 per k g. in den handel. Hij adviseerde den winkeliers de klanten f 3.50 cn 4.-t- in rekening te brengen, dit is 35 en 40 cent per 100 gram, hetgeen voor afgevallen beukenbladeren wel iets te hoog is. Roeloffs vertelde bij het verhoor, dat hij het aan de winkeliers overliet, waarvoor zij het „Edel Sortie Blad" wilden laten door gaan. Volgens hem kon het echter alleen dienen voor pijptabak of voor bedvulling. De inspecteur, die den naam Roeloffs in verband met andere surrogaten reeds ver scheidene keeren onder oogen heeft gehad, achtte het naast een hooge geldboete nood zakelijk aan Roeloffs te verbieden voor den tijd van drie jaren handel te drijven in surrogaten.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1