Haarlemsche Courant Laatste groote Zwarte-Zeehaven Novorossiisk in Duitsche handen. De rand van Stalingrad bereikt. Honderden Britsche gevangenen in Noord-Afrika. - ,287e Jaargang No. 210 Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, jraneo p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentlën 3—15 ^ï.m. 3,— elke m.rn. meer 20 cent. Reclames dubbele prUs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer ftditle 3—15 m.m. 1,20. Abonnement tsoo m.m 5 cent p. m.m. .Ulte.l Grafische BedrUven Oamlate Wnd Hoofdredacteur: 3. V. BAUDEWVNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland VerschUnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Maandag 7 September 1912 Bureau* Haarlem: Groote Boutstraat 93, BUKantoor: Soenda» plein 37. Tel. Directie 130*2. Hoofdredactie 13054, Redactie 10600, Administratie 10724, 14525. Soendapleln 12230. Postgiro 134955. Directie PB. A. MEES - P. W. PEEREBOOM. Duitschland wint op alle fronten De land. en zeevesting viel na verbitterden strijd. Laatste tegenstand op Taman gebroken. In tien dagen 1062 Sovjet- ivliegtuigen vernietigd Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteravond in een extra-bericht het volgende bekend: De land- en zeevesting Novorossiisk. de laatste oorlogshaven van belang, die nog was overgebleven voor de bolsjewistische Zwartezeevloot, is gevallen. Würtemberg- sche, Badensche, Frankische en Hessische divisies hebben, met medewerking van formaties Roemeensche cavalerie, in dagenlang durende, zware vestinggevechten onder de moeilijkste terreinomstandigheden dit trotsche wapensucces bevochten. De buit is nog niet te overzien. Dover beschoten. Nw. Zeelandsche generaal in Egypte gevangen. j Het Duitsche weermachtbericht van Za terdag luidde: „Op het schiereiland Taman werd in een snelle manoeuvre stad en haven T a- manskaja genomen. =3 Ten Noord-Westen van Noworossisk vor dert de aanval van Duitsche en Roemeen- zasche troepen in verbitterde gevechten. In i- tde haven van Noworossisk werden twee hiljtransportschepen door bommen beschadigd. ui| In het vestinggebied van Stalingrad veroverden de Duitsche aanvalstroepen tal- LVrüke taai verdedigde en modern uitgeruste isstgevechtsinstallaties. Vijandelijke tegenaan vallen werden afgeslagen. Ten Noorden van WJje stad deed de vijand met sterke infanterie- ssflen pantserstrijdkrachten ontlastingsaanval- len, die werden afgeslagen. Hierbij werden 5 °I40 tanks kapotgeschoten. 1- In aanvallen overdag en 's nachts zette ,d€pe luchtmacht de vernieling van verkeers- ez Jen vliegveldinstallaties ten Oosten van de ''MW o 1 g a voort. nd! Ten Zuid-Westen van Kaloega duren de zware afweergevechten voort. Ten ^Noord-Westen van Medyn en ten Zuid-Oos- :en van Rzjef mislukten herhaalde door itanks en sterke vliegtuigformaties gesteun de aanvallen der bolsjewisten. Des nachts |wend een steunpunt van de vijandelijke luchtmacht met goede uitwerking gebom- ardeerd. Ook ten Zuiden van het Ilmen- ie er en voor Leningrad mislukten vijan delijke aanvallen. J In de Finsche Golf werd een bolsje- -".wistische mijnenveger door bommen bescha digd. Aan het Oostelijk front werden op 3 en 4 ..September 182 vijandelijke .vliegtuigen in luchtgevechten en door luchtdoelartillerie neergeschoten. 5 andere werden op den grond vernield. Veertien eigen vliegtuigen Worden vermist. Vrijdagnacht yoerden de bolsjewisten storingsvluchten uit boven het Gouverne ment-Generaal en Oost-Duitschland. Luk raak neergeworpen bommen veroorzaakten enkele verliezen onder de bevolking. Er ont stond geringe materieele schade. De vijand verloor een vliegtuig. In den Zuidelijken sector van het front in Egypte mislukten verschei dene met steun van tanks ondernomen Britsche aanvallen. De vijand leed zware verliezen en verloor verscheidene honderden gevangenen, onder wie zich de commandant van de zesde Nieuw- Zeelandsche brigade bevindt. In het Oostelijk deel van" de Middelland- sche Zee plaatste een Duitsche duikboot een torpedotreffer op een Britschen tor pedojager. Stad en haven van Dover werden door batterijen vèrdragend geschut zwaar onder vuur genomen. De Britsche luchtmacht heeft in den nacht van 4 op 5 September een terreur- aanval ondernomen op woonwijken van de stad Bremen. Van groote hoogte neergeworpen brand en brisantbommen troffen o.a. verscheidene kerken en ziekenhuizen zwaar. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten 11 der aan vallende bommenwerpers neer. In den strijd tegen Groot-Bvittannië vie len Duitsche vliegtuigen, deels in scheer- vlucht, industrieele- en verkeersinstallaties aan de Engelsche Zuid- en Zuid-Oost kust aan. In den Noordelijken sector van het Oos telijk front hebben zich bij de hevige, suc cesvolle afweergevechten der laatste maan den de 11e en 21ste Oost-Pruisische infan teriedivisies zeer bijzonder onderscheiden. Eerste luitenant Graaf. StaffelkaDitSn van een jachteskader. behaalde on 4 September aan het Oostelijk front zijn 150ste overwin ning in de lucht. Het Duitsche weermachtbericht van Zondag luidde: „Op het schiereiland Taman werd in een snel oprukken naar het Zuiden dc laat ste vijandelijke tegenstand gebroken. Daar mede is het geheele schiereiland ten Oos ten van de straat van Kertsj genomen. Tal rijke gevangenen werden gemaakt en onder meer 37 stukken licht en zwaar geschut buitgemaakt. Voor Noworossisk drongen Duitsche en Roemeensche troepen in harden strijd tegen zeer versterkte kazematstellingen steed- dichter tot de stad door. Duitsche motortorpedobooten opereerden in het Oostelijke deel der Zwarte Zee. Zii brachten 4 schepen en 4 lichters met een gezamenlijken inhoud van 9500 ton tot zin ken. In den Kaukasus hebben bergtroepen na een strijd van verscheidene dagen tegen een hardnekkigan vijandelijken tegenstand Bei opnieuw den pas in het hooggebergte ge- 1 nomen. De verbitterde gevechten in het gebied van Stalingrad duren voort. Ook Za- ï-il terdag mislukten, mede door toedoen van «Ia n. t>II J de luchtmacht, ontlnstingsaanvallen. door zeer sterke vijandelijke strijdkrachten uif het Noorden ondernomen. Daarbii werden 84 pantserwagens vernietigd. Stalingrad, vliegvelden ten Oosten var de W o 1 g a en aanvoerwegen der bolsje wisten werden overdag en des nachts ge bombardeerd. Twee Wolga-sleepbooten wer den door bommen beschadigd In het gebied van W oronesj werden bij vijandelijke luchtaanvallen on Duitsche vliegvelden in luchtgevechten 27 vliegtui gen zonder eigen verliezen neergeschoten Ten Zuid-Westen van Kaloega en ten Zuid-Oosten van Rzjef mislukten wederom vijandelijke aanvallen. Verscheidene vijan delijke vliegvelden werden bij verrassing aangevallen, waarbij 20 Sovjetvliegtuigen op den grond vernield werden. Bij een brug- gehoofd aan de Wolchof ten Zuiden van het La öogameer en aan het omsingelings front van Leningrad mislukten herhaalde iiandelijke aanvallen. Marine-artillerie heeft bij Kroonstad een Sovjetmijnveger en een sleepboot in den grond geboord. In de Finsche Golf werd een mijn- veger door bom treffers beschadigd. Aan het Noordelijke IJszeefront hebben gevechtv liegtuigen de oorlogshaven M o er aan s k en spoorweginstallaties met goed gevolg gebombardeerd. Van 25 Augustus tot 4 September ver loor de Sovjet-luchtmacht 1063-vliegtuigen, waarvan 812 in luchtgevechten: 175 vlieg tuigen werden neergeschoten door lucht doelgeschut en 33 door afdeelingen van het leger. De overige werden op den grond ver nield. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijk front 49 Duitsche vliegtuigen ver loren. In Noord-Afrika hebben de Duitsche en de Italiaansche luchtmacht geopereerd tegen Britsche stellingen, concentraties van pant serwagens en vliegvelden. Na voltreffers werden ontploffingen en branden waarge nomen. Boven het Noord-Afrikaansche ge- vechtsgebied en boven Kreta werden door Duitsche en Italiaansche jagers en door luchtdoelgeschut 20 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij vluchten naar het bezette gebied in het Westen werden 10 Britsche vliegtui gen, boven de Noordzee en het Kanaal door schepen der marine 2 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Duitsche vliegtuigen hebben Zaterdag industrie- en verkeeersinstallaties aan de Zuidkust van Engeland en in Oost-Engeland aangevallen." De val van Noworossiisk De val van Noworossiisk beheerscht de frontpagina van alle Bei-lijnsche bladen. Alle bladen vestigen de aandacht op het feit, dat Noworossiisk na den val van Se- bastopol de eenige groote bruikbare haven was aan de Oostkust van de Zwarte Zee. Het Zwölf Uhr Blatt wijst er op, dat' zich weliswaar nog enkele kustplaatsen, zooals Batoem, Soechoem en Toeapse ih de han den van den vijand bevinden, doch dat deze verreweg niet van zoo'n beteekenis Zijn voor de bolsjewistische marine ais Noworossiisk. Stad en haven werden in de laatste jaren met de modernste middelen" versterkt. De haven zelf is 2!<> kilometer breed. De ligplaatsen bieden plaats voor 20 groote Oceaanschepen, welke tegelijker tijd kunnen laden en lossen. Aan den rand van Stalingrad. 'De A.N.P.-correspondentte Berlijn meldt: De slag om Stalingrad woedt met onver minderde hevigheid voort, doch ondanks den hardnekkigen tegenstand zijn de Duit sche troepen thans overal tot den rand der stad doorgedrongen. Stalingrad, dat de bolsjewisten tot het .Roode Verdun" wilden maken, blijkt met de modernste middelen in een ware ves ting te zijn herschapen. Betonnen kazemat ten met draaibare koepels, draadversper ringen, mijnenvelden, ingegraven tanks en zware artillerie, dit alles moeten de Duit sche troepen overwinnen. Om iedeven bun ker moet gevochten worden en aangenomen moet worden, dat ook ieder huis in de stad zelf tot een vesting is gemaakt. De bolsjewisten hebben elite-troepen in den strijd geworpen, o.a. leerlingen van de officiersschool. Zij vechten, met in den rug de Wolga. die ter hoogte van Stalingrad ongeveer zes kilometer breed is te breed om te worden overbrugd als het waj*e met den rug tegen den muur en hebben slechts de keuze tusschen capituleerèn of tot den laatsten man doorvechten. Dit laatste alternatief schijnen de bolsjewisten te hebben gekozen. Door de van verschil lende kanten opdringende Duitsche troepen zijn zü echter.reeds in een hachelijke posi tie gebracht en alle pogingen der bolsje wisten. van het Noorden uit door den om- singelingsring te breken, zijn vruchteloos gebleven. Slechts een wonder zou hen nog .'an volkomen ondergang kunnen redden. Verliezen der bolsjewisten per dag. De Sowjetamba^adeur te Londen, Maisky, heeft Zondag verklaard, dat de verliezen der bolsjewisten gemiddeld 6 tot 7000 man per dag bedragen. „Wij strijden hard", zoo zeide Maisky, „en wij lijden groote verliezen". Maisky noodigde vervolgens Engeland uit steeds veelvuldiger luchtaanvallen op Duitschland te richten. Torpedojager der V.S. tot zinken gebracht. Het Amerikaansche departement van marine heeft medegedeeld, dat in het Zui den van den Stillen Oceaan een Ameri kaansche torpedojager en een hulptrans portschip tot zinken zijn gebracht. De Ame rikaansche jager is de „Blue", het trans portschip de „Calhoun". De „Blue" had een water verplaatsing van 1500 ton en een be manning van 172 koppen. Jordana ontvangt Duitschen ambassadeur. De nieuwe Spaansche minister van buitenlandsche zaken, generaal Jorda na, heeft als eersten diplomatieken vertegenwoordiger den Duitschen am bassadeur, Von Stohrer. ontvangtn. Besprekingen te Vichy. Ambassadeur te Ankara van nationaliteit vervallen veaklaard. Maarschalk Pétain heeft Vrijdag der gouverneur-generaal van de Bank van Frankrijk, Boisanger. den gouverneur- generaal van Fransch-West-Afrika. BoiY- son. en minister-president Laval ontvangen Boisson werd bovendien door Laval ont angen, met wien hij een langdurig onder houd had. Naar officieel wordt medegedeeld is den vroegeren -Franschen ambassadeur te An kara. Helleu, de Fransche nationaliteit ont nomen. Helleu. die voor zijn verplaatsing naar Ankara gezant te Athene was. is eenige maanden geleden naar het Gaullisme overgegaan. Voorwaarden tot Gandhi's vrijlating. Naar de Britsche berichtendienst meldt, zijn aan Gandhi de voorwaarden bekend gemaakt, waaronder de Britsch-Indische re geering bereid is hem vrij te laten. De regeering. zoo wordt in het bericht gezegd, kan Gandhi slechts in vrijheid stel len, wanneer hu zijn dreigement, een massa beweging tegen de regeering te organisee- ren. intrekt. Wanneer Gandhi dit niet doet. dan zal Gandhi tot aan het einde van den oorlog geïnterneerd blijven. Verbitterde luchtgevechten boven Egyptisch gebied. Vijandelijke luchtaanval op Kreta mislukt. Oproep van de „Roode Ster Naar de Engelsche berichtendienst meldt publiceert het bolsjewistische blad „Roode Ster" een oproep voor de verdediging van Stalingrad. „De beteekenis van Stalingrad", zoo wordt in den oproep gezegd. ..is ontzaglijk. De Duitsche opmarsch naar de Wolga kan tot staan gebracht worden. Stalingrad kan ge houden worden". In politieke kringen te Berlijn heeft een bericht uit Ankara pe aandacht getrokken, waarin volgens bepaalde inlichtingen uit Koeibisjef bolsjewistische miltaire leiders kritiek oefenen op de houding der Anglo- Amerikaansche mogendheden. Het blad van het Roode leger schrikt er. volgens deze inlichtingen, niet voor terug, den Anglo- Amerikanen verwijten te maken over hun .luiheid bij de ondersteuning van de Sov jet-Unie". De Sovjet-radio heeft in den nacht van Zondag op Maandag een 'boodschap gericht tot het Sovjetleger, waarin, nadat gewezen is op het oprukken der Duitsche troepen naar de Wolga en den Kaukasus. gezegd wordt: ..Leven en dood hangen voor ons af van den afloop van de thans woedende veld «lagen. Ge enstap terug. Houdt stand tot den dood. Dit is het appèl van onze natie.' Het Italiaansche weermachtbericht van Zaterdag luidt als .volgt: In den Zuidelijken sector van onze stellingen in Egypte is Vrijdag een ge vecht geleverd met vijandelijke infan- terie-eenheden. welke door tanks ge steund werden. De vijand leed zware verliezen en liet eenige honderden ge vangenen in onze handen achter, onder wie de bevelvoerende generaal van d<f zftsde Nieuw-Zeelandsche brigade. Onze luchtmacht bestookte concentraties vijandelijke tanks en vrachtauto's met bommen. Veertig van deze voertuigen vlo gen in brand. In luchtgevechten werden 6 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Een van onze jachtvliegtuigen is niet op ziin steunpunt teruggekeerd. Zondag maakte het Italiaansche hoofd kwartier het volgende bekend: „Aan het Egyptische front Zaterdag geen noemenswaardige gevechten. De Itali- aansch-Duitsche luchtmacht ontplooide een groote bedrijvigheid en viel herhaaldelijk met duidelijke uitwerking groepen tanks en auto's in de vooruitgeschoven liniën en achter het vijandelijke front aan. Vijandelijke vliegvelden ten Zuid-Westen van Alexandrië werden door onze vlieg tuigen krachtig gebombardeerd. Bij talrijke gevechten werden 16 Britsche vliegtuigen door de jagers der Spil neergeschoten.. Bij een aanvalspoging van Ameri kaansche vliegtuigen boven Kreta, wer den 4 vliegtuigen van het type Libera tor vernield, twee door Duitsche ja gers en twee door het afweergeschut van het eiland. Onze bommenwerpers hebben eok Zater- ag talrijke brisant- en brandbommen laten vallen op het vliegveld Mikabba. Drie onzer iachtvliegtuigen zijn niet van hun vluchten teruggekeerd. Britsche jachtvliegtuigen hebben een machinegeweervuur geopend op eenige visschersvaartuigen ter hoogte van Sicugliana Marina (Agrigcilio) Een visscher erd gedood, eenige andere gewond." Het D.N.B. voegt "hieraan toe: Door de onophoudelijke, zoowel overdag als 's nachts uitgevoerde luchtaanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen op de Brit sche vliegvelden in het gebied van Alex andrië en Cairo werd ce Britsche lucht macht. vooral in de afgeloopen dagen, dus danig gehinderd, dat zii slechts met zeer geringe strijdkrachten in het luchtruim bo ven de Duitsche stellingen in het gebied van El Alamein aanwezig was. Daarentegen zijn in de laatste dagen ver boven het vijande lijke achterland verbitterde luchtgevechten geleverd tusschen Duitsche en Britsche ja gers. Volgens de tot dusver ontvangen rap- norten schoten Duitsche jagers in de eerste dagen van September 66 Britsche vlieg tuigen in luchtgevechten neer. terwijl 14 Duitsche vliegtuigen verloren gingen. Weer geruchten over een Britsche kabinetswijziging. Nieuwe oproep van Maisky. De Londensche correspondent van de Dagens Nyheter meldt, dat het werkpro gramma van het Britsche. kabinet in de ko mende maanden op twee punten zal wor den aangevuld. In de eerste plaats moeien de prestaties bij de Britsche oorlogsleiding verhoogd worden en in de tweede plaats wil men de inspanning van het binnen- landsche front vergrooten. Naar de correspondent weet te melden, neemt men in toonaangevende kringen aan, dat Wavell binnenkort de portefeuille van defensie op zich zal nemen. Dat zou be- teekenen, dat Churchill de leiding van dat ministerie zou neerleggen, zwichten voor een algemeenen drang. De correspondent vóegt hier aan toe. dat men voorloopig tegenover deze onderstelling de grootste eserve in acht moet kiemen. In een boodschap die Zondag op een ..internationale" jeugdbijeenkomst in heel Gr. Brittannië werd voorgelezen, ver klaarde de ambassadeur der Sovjet-Unie, Maisky, dat de krachten der Geallieerde landen nog niet zoo goed georganiseerd zijn, om den oorlog aan twee fronten te kunnen voeren. De voornaamste last van den strijd is tot dusver door de Sovjet- Unie gedragen, doch deze rekent erop, dat deze last welófa, gelijkmatig onder de Ge allieerden zal verdeeld worden. Economische overeenstemming tusschen Berlijn en Boekarest. Dr. Funk in de Roemeensche hoofdstad. Op een persconferentie in het Duitsche jezantschap te Boekarest heeft Rijksminis ter dr. Funk een uiteenzetting gegeven van de Duitsch-Roemeensche economische be trekkingen. cjie uiteraard door den oorlog, in haar normale ontwikkeling gestoord zijn Het probleem van de zwevende koopkracht kan volgens dr. Funk ook in Roemenië, welk land zoo rijk is aan grondstoffen en goederen, een redelijke oplossing vinden. Voorts wees de Rijksminister op de be langrijke bijdrage van Roemenië in den strijd tegen het bolsjewisme. Dr. Funk be sloot ziin -uiteenzetting met een verwijzing naar de besprekingen met de Roemeensche regeering, die zoowel vraagstukken van landbouw, grondstoffenvoorziening. prijs ontwikkeling en het credietwezen betref fen als vraagstukken, die hij in zijn functie als president van de Kontinentale Erdol- aktiengesellschaft behandelde. Bijval deze waagstukken is men gekomen tot een prin- ..pieele overeenstemming van de weder keeVige inzichten, zoodat het bezoek voot beide partijen voordeelen heeft opgeleverd en bevredigende resultaten heeft afgewor pen. De Duitsche minister van economische zaken zal op uitnoodiging van den Hongaar - schen minister van finanieën Remenyi- Schneller, op 7 September voor een. ver blijf van verscheidene dagen in Boedapest aankomen. Dr. Funk wordt vergezeld van gezant Clodius en verscheidene vooraan»- staande persoonlijkheden uit het Duitsche economische leven. De luchtaanval der Sow jets op Hongarije. Geen schade van beteekenis. Het Hongaarsche persbureau verneem, van militaire zijde: In verband met der. luchtaanval van Sovjetvliegex's op Hon- gaarsch gebied kan geconstateerd worden dat de vijandelijke aanval geen noemens waardige schade heeft aangericht. Er wer den geen militaire doelen getroffen of doe len die voor de oorlogvoering van betee- kennis zijn. Er werd uitsluitend schade aan gericht aan gebouwen bestemd vobr/fclvie gebruik. Eenige bommen vielen op het open veld. Benalve op de Hongaarsche hoofdstad vielen ook- verscheidene brisant- of brandbommen op de omgeving van eenige steden in de provincie, zonder ech ter schade aan te richten. Het aantal doo- den bedraagt acht, dat der ernstig gewon den 21. De vijandelijke luchtaanval op Hongarije werd uitgevoerd door formaties' SovjetTvliegtuigen, die in verscheidene gol ven op groote hoogte boven Hongarije vlo- gen. De Hongaarsche minister van defensie heeft met ingang van 5 September voor het geheele land de luchtbescherming van kracht verklaard en de verduistering af gekondigd. Spaansch-Argentijnsch handelsverdrag onderteekend. Na vier maanden onderhandelen met een Spaansche handelsdelegatie zijn Za terdagmiddag de stukken in zake een han delsverdrag met Spanje door den Argen- tijnschen minister van buitenlandsche zaken onderteekend. De vertegenwoordigers der beide landen onderstreepten daarbij de beteekenis van de overeenkomst, vooral in de tegenwoor dige omstandigheden, als een nieuw bewijs voor de traditioneele betrekkingen van vriendschap tusschen Argentinië en Spanje. Zaterdagmiddag heeft op het Kerkplein tc Heemstede de heer Vos uit Zwijndrecht ge sproken over: Kwakzalvers in revolutietijd (Foto Peperkamp Bij de voedselvoorziening mag niets verloren gaan. Men wake tegen bederf. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij déelt aan hen, die op eenigerlei wijze in hun beroep de beschikking heoben over versch 'fruit, het volgende mede: In de huidige omstandigheden moei tot eiken prijs worden voorkomen, dat van het beschikbare fruit eenige hoe veelheid door bederf verloren gaat. De mogelijkheid bestaat, dat tengevolge van incidenteele oorzaken als stagnatie in he; vervoer, weersomstandigheden enz. trui: dreigt te bederven. Dit bederf zal nog kunnen worden voorkomen, indien men plaatselijk in bepaalde situaties snel *ou kunnen op treden. -Daartoe staan echter wettelijke maatregelen in het belang der voedsel voorziening in vele gevallen in den weg Dit nu kan nooit de bedoeling van deze wettelijke voorschriften zijn. Derhalve is bepaald, dat aan een ieder, die me' zijn truit in bovenvermelde omstandig heden komt te verkeeren. door de vei ling of den plaatselijken bureauhouder ontheffing kan worden verleend van elke bepaling op het stuk der voedsel voorziening hetzij dit een verbod in houdt dan,wel een verplichting oplegt welke het voorkomen van bederf en bij gevolg de aanwending voor de voedsel voorziening in den weg zou staan. Dit geldt niet enkel voor dengene die over het fruit beschikt ten tijde van hel optreden der incidenteele oorzaak, doch ook voor diens rechtsopvolgers, mits door hen aangetoond kan worden, dat de partij fruit in de bovenbedoelde omstan- heden verkeerde. Ten overvloede moet er op worden tewezen, dat met dezen vorm van toc- oassing van het ..nood breekt wet", op jeen enkele wijze bedoeld wordt dc be staande wettelijke bepalingen aan krach' en beteekenis tc doen inboeten. Voorts zal zorgvuldig worden gewaak en streng woaden opgetreden tegen mis bruik en tegen eiken vorm van persoon- Mik toedoen in verband met het bederf OPROEP. Vrouwen en meisjes! De groote dag van offervaardigheid en menschlievendheid nadert. Zaterdag a.s. 12 September, zal een collecte-bloe mendag worden gehouden ten bate van de Haarlemsche Vereeniging tot oestrij ding der tuberculose. Hiervoor roepen wij uw onmisbare hulp in; zonder die hulp van U allen zal deze dag zeker niet tot een succes lei- denf hetgeen dringend noodig is, want de grootste volksgeesel, de tuberculose, steekt het hoofd weer dreigend omhoog. Helpt ons .dit gevaar bezweren. Toont dat gij een open oog hebt voor het algemeen welzijn en een gevoelig hart voor het lijden Uwer medemensehen en stelt U op Zaterdag a.s. eenige uren beschikbaar voor het mooie doel, dat, bij dezen bloemendag als grondslag c.ient. Geeft U nog heden op als collectante- bloemenverkoop^ter aan het Consultatie bureau, Ged. Oude Gracht 41. Namens het Comité voor de Collecte-bloemendag. C. B. GELINCK-v. NOOTEN. Alg. Presidente G VAN WAARD. Secretaris. Echtpaar zwaar gestraft voor anti-Duitsche handelingen. Het Duitsche Landesgericht te den Haag heeft het echtpaar, den herbiergier J. Koos en diens vrouw C. Roos uit den Haag, we gens vergrijp tegen de radiobepaling, het doorgeven van een anti-Duitsch geschrift en anti-Duitschc demonstratie veroordeeld, en wel den. man tot een totale straf van 3 jaar en 6 maanden tuchthuis, de vrouw tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 6. maandeh. Het echtpaar heeft niet alleen zelf sinds vrij langen tijd geregeld naar de berichten van den Engelschen zender geluisterd, doch steeds opnieuw ook gasten in de ge- legenheid gesteld mede naar den zender te luistéren. De man heeft voorts op boos aardige wijze den Fiihrer beleedigd en een anti-Duitsch geschrift doorgegeven. Rotterdamschè textielgrossier met 40.000.— beboet. Ook vijf reizigers van zijn zaak kregen flinke boeten. De Rotterdafrische grossier in texlielgoe- deren, P. van Buren, heeft in 1941 geduren de ruim een half jaar getracht aanzienlijke extra-winsten te maken bij den verkoop van wol en wollen sokken. Hij verkocht zijn voorraad van voor-oorlogschen prijs en kwaliteit bij voorkeur aan die winkeliers, die bereid waren per dozijn paar sokken een toeslag van 6.te betalen. De wol- prijs verhoogde hij met 2.50, 4.en 6.per K.G.. al naar het mindere ol betere kwaliteit was. Deze omvangrijke prijsopdrijving werd door den inspecteur voor ae prijsoeheer- sching te 's Grayenhage bestraft met een boete van 40.000.—, terwijl de 5 reiziger- van Van Buren, die ejetra-provisie van de toeslagen hadden genoten, met bedragen varieerend van f 400 tot 900 zijn beboet Herdenking sterfdag Peter Ton. V Veel belangstelling. Zondag heeft op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen, de heerban Den Haag het feit herdacht, dat weerman Peter Ton voor twee jaar in den strijd van de beweging gevallen is. Er was veel belangstelling. Deputaties van het rechtsfront, van den Jeugdsjorm en van andere organisaties waren aanwezig. De waarnemend heerbancommandant, banleider A F Henken, sprak een her denkingsrede uit. waarin hij de wijze me moreerde waarop Peter Ton gevallen is: als offer van den nieuwen tijd, zooals Koot, Pelser en Janse vielen. Vervolgens sprak onderbanleider J. van ier Hout, die herinnerde aan den strijd van de beweging en hoe Peter Ton in het midden van dezen strijd zijn leven voor de bescherming van de jeugd en de toekomst heeft gegeven. Nadat mevrouw Ton een krans op het ;raf van haar zoon had gelegd, volgden kransen van den Leider der Nat Soc. Be weging en van het district. Dr. Schuon ïegde een krans namens het Arbeitsbereich Jer N.S.D.A.P. Voorts legden vertegen woordigers van het vendel Peter Ton. Jeugdstorm en N.S.K.K. en van nerenorga- nisaties kransen op het graf. De herdenking werd besloten met het 'aatste appel. POLITIEK WEFKPRAATJE MAX BLOKZIJL. 's-GRAVENHAGE, 7 September. He ienavond om 19.05 tot 19 20 spreekt May Blokzijl via den zender Hilversum 1 zijn nolitiek weekpraatie uit. getiteld „Eer •reeseliike ervaring". KORT NIEUWS Uit Cairo wordt gejneld, dat de Egyp tische overheid verscheidene Joden aange houden heeft, die met groote hoeveelheden aoud en juweelen poogden te ontvluchten Deze Joden maken deel uit van een ge heime organisatie, die vertakkingen heef? m Palestina. Syrië, den staat Libanon en Irak. Duitschland wint op alle fronten. Zeventien schepen tot zinken gebracht. Extra bericht van Duitsch opperbevel. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt in een extra-bericht mede „Duitsche dulkbooten hebben aan de Oost kust van Amerika, op den Atlantischen Oceaan en voor de Westkust van Afrika "In zware gevechten 17 in convooi of alleen va rende schepen met een gezamenlijken inhoud van 108.000 ton tol zinken gebracht." Het Communisten proces tc Utrecht. De pleidooien. Nadat Vrijdag de Staatsanwalt de eischen had uitgesproken was heden het woord aan de verdedigers, Mr. M. J. Broekhuysen Jr.. uit den Haag pleitte voor verdachte Kolder. Als algemeene opmerking zeide spreker dat de invloed van hetgeen deze verdach ten hebben misdreven op het Nederland- sche volk gering is geweest. Het getierelier van deze musschen heeft onzen forschen Nederlandschen leeuw niet uit zijn even wicht gebracht. Verdachte Kolder, zich be wust zijnde van de ernst van de zaak waar mede hij zich bezig hield, heeft nimmer aangenomen, dat wat hij deed staatsgevaar lijk zou zijn. Uit deze overweging vroeg spr. clementie. Mr. Tjarko J. de Vrieze uit Amsterdam verdedigde verdachte Den Braven. Spr. wees er op. dat zijn cliënt in zijn diensttijd uit een bombardement een zenuwschok heeft overgehouden, waaruit zijn werken voor de C.P.N. verklaard kan worden. Spr. memoreerde dat zijn cliënt een tijdlang voor de Duitsche weermacht heef: gewerkt. Hij voldeed zoo goed. dat hij zelfs bijzon dere opdrachten kreeg. Had hij toen sabo tage willen plegeij, dan zou hem dat ge makkelijk zijn gevallen, maar nimmer heeft hij ook maar iets gedaan. Qp juridi sche gronden drong spr. ten slotte op uiter ste clementie aan. Mr. E. L. van Embden uit den Haag tradt als verdediger op van den joodschen verdachte L. Roodenburg. Spr. ging den levensloop van zijn cliënt na en wees speciaal op zijn staat van dienst toen hij nog bjj den opbouwdienst werkte. Hij is voorgedragen geweest als voorman en alleen omdat nij jood was, kon hü niet in den arbeidsdienst treden, wat hjj anders zeker graag had willen doen Ook voor hem vroeg spr. een mildere straf. Mr. F. van Ravenswaan uit Utrecht kwam op voor de verdachten Schuurman. Greef- kens. Verstraeten en Van der Steen. Spr. begon met Verstraeten en concludeerde, dat deze verdachte zich niet aan sabotage in den .zin van de verordening heeft schul dig gemaakt. Deswege vroeg spr. voor hem vrijspraak, subs, een korte gevangenis straf. Ook verdachte Var. der Steen heeft niet de bedoeling gehad sabotage te ple gen. Hij deed het werk onder sterken in vloed van een ander en daar hij van dezen man afhankelijk was, kon hij er niet mee ophouden. Verdachte Greefkens is een fanaticus, een idealist, maar helaas heeft een hersensschudding, welke hij 8 jaar geleden heeft opgeloopen, hem tot een ab normaal mensen gemaakt. Met klem drong spreker aan op een psychiatrisch onder zoek. Schuurman heeft de draagwijdte van zijn daad niet overzien. Ook voor hem vroeg spreker een andere straf dan de doodstraf. Hierna kregen alle verdachten nog het woord. Zij verzochten het gerecht een lich tere straf. De verdachten hoorden het vonnis aan, zonder een spier van het gelaat te vertrek ken. Ook op de publieke tribune was hoe genaamd geen spoor van ontroering merk baar. Na het voorlezen van de vonnissen heeft de president uitvoerig een motivee ring gegeven van 'de opgelegde straffen. Waarschuwing tegen ketting brieven. De wnd. commissaris van politie van politie van den justiticclcn dienst B, te N 's Gravenhage waarschuwt met klem tegen het verzenden van zoogenaamde kettingbrieven, waarin verzocht wordt een broodbon aan een met name ge noemd persoon te doen toekomen en waarin dc ontvangst van 243 B-brood bonnen in uitzicht wordt gesteld. Dc af zenders dezer brieven maken zich aan een ernstig strafbaar feit schuldig en stellen zich aan ernstige justitieele maatregelen bloot. Publiek verzette zich tegen arrestatie van oplichter. Rechercheur'loste enkele schoten. Vrijdagavond vervoegden zich twee recher cheurs aan een perceel in de Egelantier straat te Amsterdam, waar. naar zij wisten een oplichter, P F. Spruit geheeten. zich bevond, die wegens verschillende zwendcl- zaakjës door de politie werd gezocht. Zoodra de oplichter de beide politiemannen gewaar werd. sprong hij plotseling de trap af en rende de straat op Bij de achtervolging werden de rechercheurs ernstig door het pu bliek gehinderd, dat met steenen gooide, doch nadat verschillende schoten gelost waren waarvan één den oplichter aan het been ver wondde gelukte het hun tenslotte hem in de Tichelstraat te arresteeren. Het publiek bleef echter opdringen cn daarom wefd de arrestant voorloopig een winkel aan de Marnixstraat binnengebracht. Inmiddels ontboden assistentie dreef het pu bliek daarop spoedig uiteen I,ater op den avond werd Spruit in een auto van den Ge neeskundigen dienst, welke door twee politie motoren vergezeld werd. naar een der zieken huizen vervoerd. W. WILTON t Op 36-jarigen leeftijd is e teren te Den Haag overleden de heer W. Wilton, bedrijfs leider van een machine- en scheepsbouw- fabriek. NOG STEEDS TE DUUR VERKOCHTE GROENTEN De Haarlemsche politic heeft wederom een grnentenhandelaar bekeurd, omdat hij stam- boonen voor 70 cent per Kg. verkocht, en wor telen voor 22V2 cent per bo«. terwijl de vast gestelde prijzen r.esp 25 en 10 cent waren Bij dezen man. die nog steeds niet scheen te be grijpen. wat het beteekent de groenten te duur verkoopen, werden .in beslag genomen 23 hossen wortelen. 12 Kg Andijvie. 7 Kg. roode kool. 12 Kg. stamboonen. 20 komkom mers. 20 Kg. pruimen. 10 Kg. peren, 11 Kg. appelen cn 10 perziken

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1