Haarlemsche Courant jfleuvelstellingen om Stalingrad veroverd. Churchill legt verklaringen af in Lagerhuis. B7e Jaargang No. 212 X X bnnement p. week 8,28, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, tco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentiën 3—15 to. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dnbbele prUs. bertentleabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer |Üe 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. jf. 1 Grafische Bedrijven Damlate. Wnd. Hoofdredacteur» 3. V. BAUDEWTN8. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Woensdag 9 September 1912 Bureaus Haarlem: Groote Houtstraat 03, Bijkantoor: Soenda- pleln 37. Tel. Directie 13082. Hoofdredactie" 150S4. Redactie t0600, Administratie 10724. 14825. Soeixdapltln 12230. Postgiro 134958. Directie PH. A. MEES - P. W. PEEREBOOM- olgabruggen ten Zuiden der stad worden gebombardeerd de gevechten om JSoivorossiisk zijn 6758 bolsjewisten tijgsgevangen gemaakt. ijandelijke actie bij tningrad afgeslagen In Egypte: tinmen op gebied van Suez. et opperbevel van de Buitsehe weer- :ht maakt bekend: In de zware gevechten om de land resting Noworos^isk werden bij engewoon hoogc, bloedige verliezen van vijand tot dusver 6758 gevangenen.ge ikt. ehalv.e een groote hoeveelheid oorlogs- eriaal werden volgens de op het oogen- ontvangen berichten 14 tanks, 90 stuk- geschut van allerlei soort, een pantser- n en verscheidene schepen buitgemaakt, iet gebied van Noworossisk words* nog echten geleverd met vijandelijke groe- die verbitterd verzet bieden. Jachtkrui- bestookten in aanvallen in scheervlucht colonneverkeer der bolsjewisten op den tweg ten Zuid-Oosten van de stad. in de T e r e k werden bij een vergeef- a tegenaanval van den vijand van 100 jettanks er 65 vernietigd. Jachtvliegers oten van aanvallende vijandelijke vlieg {formaties 27 vliegtuigen neer. het vestinggebicd van Stalingrad ten Duitsche troepen in weerwil var dnekkig verzet nieuwe hoogtestellingen, •ke formaties gevechtsvliegtuigen en gendc artillerie steunden de gevechten het leger. De bruggen over de VV o 1 g a Zuiden van de stad worden overdag en nachts gebombardeerd. 1 den ccntralen sector van het Oostelijk it vonden slechts plaatselijke gevechten lts. an het omsingelingsfront van Lenin- d werden verscheidene vijandelijke allen, deels in een tegdfcaanval. met in van de luchtmacht afgeslagen. Ic Sovjet-luchtmacht verloor op 6 en 7 tember in luchtgevechten, waaraan ook iaansche, Kroatische en Hongaarsche ja- deelgenomen hebben. 125 en door itdoelaii.ilieric 40 vliegtuigen. Drie an- e toestellen weiden op den grond ver- d. Vijf eigen vliegtuigen worden ver- In N o o r d -A f r i k a plaatsten Duit- :lic gevechtsvliegtuigen voltreffers op' sneen tra ties van vijandelijke tanks en uto's, alsmede op vliegvelden ten Zui- en van Alexandrië en in het gebied an Suez. ij vluchten boven de bezette gebieden iet Westen en bij enkele storingsaanval- overdag op West-D uitschland Wtef- 3 Britschè vliegtuigen neergeschoten, n den strijd tegen Groot-Brittannië be- ikte de luchtmacht Maandag voor den og belangrijke installaties in Oost-En - a n d met bommen van zwaar kaliber. i Hef, Italiaanschc weermachtberieht. ïmfcet Italiaansche weermachtberieht luidt tsc ju ƒ2 evflO Dooden bij den Britschen luchtaanval op Rouaan. en artillerie in den Zuidelijken rector van het Egyptische front. Onze jagers, die bo ven de vooruitgeschoven stellingen patrouil leerden. vingen een afdeeling vijandelijke bommenwerpers op en dwongen haar terug te keeren. Duitsche jagers hebben 4 vijande lijke toestellen neergeschoten, een vijfde werd boven het centrale bekken der Mid- dellandsche zee vernield. In de Zwarte Zee heeft een onzer motór- iorpedobooten op 6 September bij het aan breken van den dag in de nabijheid van Noworossisk een Sovjetstoomschip getorpe deerd en tot zinken gebracht" volgt: Levendige bedrijvigheid van patrouilles Vele vrouwen en kinderen moesten hel leven laten. )e Parijsche bladen publiceeren berich- over het bombardement van Rouaan tr de Britsche luchtmacht. Tot nu toe 140 dooden onder de burgerbevolking j old, onder wie ook een Fransch reserve- cier. die aan de beide wereldoorlogen deelgenomen en die het vorige jaar de krijgsgevangenschap was ontslagen, werd aan het ziekbed van. zijn vader, amen met dezen door de instortende mu- gedood. Niet'alleen, zijn talrijke wonin- vernield, doch ook scholen, pensiona- en kloosters zijn getroffen. In het voor- mste ziekenhuis werden 50 zieken ge- xl. Het aantal dooden zal nog wel hooger rden dan 140, daar een aantal van de er dan 400 gewonden zich in levensge- r bevindt. )aar de bommen des ochtends voor het erendeel op woonwijken neerkwamen, iet aantal vrouwen en kinderen, dat door en aanval gedood werd. bijzonder groot, faar het agentschap Afip opmerkt, is n object van militair beiang getroffen aanval heeft te Rouaan en in Norman- een onbeschrijfelijke verontwaardiging nekt. n de „Cri du Peuple" wordt gezegd, dat slechte stemming der Engelsehen zich al- 1 ontlaadt in een laffe daad. Moskou pt om hulp en de Engelschen antwoor- i hierop met een laffen aanval op de insche burgerbevolking. NTERNATIONALE JAARBEURS TE BARCELONA. )p Dinsdag wordt te Barcelona de tiende rbeurs geopend. Hier zijn vertegenwoor- d Duitschland. Italië. Roemenië. Frank- Zwitserland en Mandsjoekwo. Enge- id had aanvankelijk toegezegd aan de rbeurs te zullen deelnemen, maar op het tste moment heeft dit land zich terug rokken. Een belangrijk aantrekkingspunt n de beurs is voorts het Marokkaansche ril j oen. Juitschland toont voornamelijk zijn uwe industrieele producten en zijn syn- 'tische producten zooals kunstrubber, nstzijde, celwol. lichte metalen én plas- :he stoffen, die den bezoekers een duide- beeld geven van de bijdrage van itschland tot de vorming van de nieuwe ropeesche economie. Italië is eveneens rtegenwoordigd met de producten van machine-, textiel- en chemische indus- e. De andere landen toonen eveneens hun langrijkste exportproducten. DIEFSTAL VAN ORGELPIJPEN TE BEAUVAIS. In een dezer nachten zijn uit de kathe- M van Beauvais 450 orgelpijpen gesto- De inbrekers hadden zich loopers aan schaft voor een van de deuren. De orgel- pen bestaan uit zink. De kleine weeen ee kilo. de groote 20. De waarde van deze stolen orgelpijpen bedraagt 2 millioen mes. Het orgel van Beauvais is een van oudste in Frankrijk en heeft vijf re- iters. Dat wat den bolsjewisten ontbreekt. In een uitzending van radio Moskou Wordt gezegd, dat de gevechten aan het Oostelijk front voor de Sovjetlegers bui tengewoon zwaar zijn. Het Roode leger beschikt weliswaar over uitrusting en techniek, doch één ding ontbreekt: het begrip om van deze techniek ^en juist gebruik te maken. In zijn meeste oproe pen, aldus de zender, heeft Stalin daar op de aandacht gevestigd. Daarom ver langt men van alle bolsjewisten, dat zij een volmaakte techniek krijgen. Woor delijk zegt de zender: „Tankbemannin gen en artilleristen, wordt meester van uw wapenen". Britsche luchtaanval op gebied van Le Havre afgeslagen. In 7 minuten acht aanvallers neer geschoten. In de vroege middaguren van gisteren heeft een gemengde formatie Britsche vlie gers een aanval ond^énomen op het kust gebied bij Le Havre. Terstond opgetreden Duitsche afweer met jagers en geschut ver hinderde den binnen vliegenden vijand een volledig effect te bereiken, zoodat de enkele neergéworpen bommen slechts onbelang rijke schade veroorzaakten. Er kwamen hardnekkige luchtgevechten tot ontwikkeling, in den loop waarvan de Duitsche jagers <ie Engelsche formatie uit eendreven en de ter begeleidende bescher ming meevliegende jagers tot den strijd dwongen. Binnen zeven minuten werden acht aanvallers neergeschoten. Zij stortten alle, deels reeds in de lucht brekend, in zee. Een negende Britsche machine werd bij Brest neergeschoten. Bovendien werd van twee laat in den middag op fceer groote hoogte naar Duitsch gebied vliegende' Brit sche toestellen één van het type Moskito tijdens een luchtgevecht neergeschoten. Britsche bommenwerpers hebben van nacht brisant- en brandbommen uitgewor pen op West-Duitsch gebied. In wopnwijken van eerrige plaatsen ontstond materieele schade. Drie der aanvallende machines wer den volgende de voórloopige berichten neer geschoten. v In denzelfden tijd bombardeerden Duit sche gevechtsvliegtuigen belang'riike mili taire inrichtingen in midden- en Oost-En- geland. Omtrent de aanvallen van Duitsche vlieg tuigen op talrijke belangrijke militaire in richtingen in het Oosten van Engeland in den afgeloopen nacht deelt het opperbevel der weermacht nog mede, dat de luchtaan vallen vooral gericht waren op de stad Bed ford. Bedford is een belangrijk spoorweg knooppunt der. spoorlijnen van Londen naar Birmingham en Liverpool. Er werden ver scheidene branden waargenomen. Japanners winnen veld op Nieuw-Guinea. Opmarsch naar Pt. Moresby zou zijn begonnen. Het communiqué uit het hoofdkwar tier van MacArthur bevestigt, dat de Geallieerde strijdkrachten op Nieuw- Guinea zijn teruggeworpen door de Ja- pansche troepen, die bij Kokoda zijn opgedrongen tot de voorste verdedi gingslinie. Voorts meldt het legerbericht van Mac Arthur, dat 26 zware Japansche bommen werpers een aanval op Port Moresby heb ben gedaan. In tegenstelling tot de laatste overwinningsberichten van het Zuid-Oos ten van Nieuw-Guinea wordt nog medege deeld, dat Japansche vlootstrijdkrachten Zondag- en Maandagnacht Geallieerde stel lingen in de Milnebaai hebben beschoten. Radio New York heeft een bericht ver spreid. volgens hetwelk de toestand der Ge allieerden op Nieuw Guinea slechter is ge worden. De Japanners zijn in opmarsch naar Port Moresby. In een ander bericht van radio New York wordt toegegeven, dat het den Japanners gelukt is têrrein te winnen in het gebied van Kokoda en Miela. Willkie te Ankara ontvangen President is echter op reis. De Turksche minister van buitenlandsche zaken, Menemendzjogloe, heeft Wendell Willkie ontvangen voor een bespreking, die twee uren duurde. In verband met het bezoek van Wendell Willkie aan Ankara heeft het bericht van het vertrek van president Ineunoe van Is- tanboel naar Thracië groot opzien gebaard in Turksche en diplomatieke kringen. Uit deze reis van Ineunoe naar Thracië maakt men op, dat er geen ontmoeting zal plaats hebben tusschen den afgezant van president Roosevelt en den president van de Turksche republiek. Men herinnert er aan. dat de voorganger van Willkie, kolonel Donovan, eveneens geen gelegenheid gekregen heeft president Ineunoe te ontmoeten, daar deze een reis naar de provincie ondernam toen Donovans voornemen voor een bezoek aan Turkije bekend werd. SPANJE BREIDT ZIJN HANDELS VLOOT UIT. Volgens opgave van het Spaansche mini sterie voor de scheepvaart zijn thans in Spanje 187 schepen in aanbouw, waardoor de scheeps- ruimte van de Spaansche koopvaardijvloot met 205.000 wordt vermeerderd. Onder de nieuwe schepen, waarvan de bouwkosten 736 millioen pesetas bedragen, bevinden zich acht tankschepen met een tonnenmaat van 87.000 ton, elf vrachtschepen met 28.000 ton en 21 vrachtschepen en kolenschepen met 53.000 ton. De rest is verdeeld over kleinere kust- en Vis- schersschepen. De Duitsche opmarsch in het Kaukasusgebied wordt door geen hindernis gestuit. De bolsjewisten hebben de brug laten springen, zoodat de rivier in het gebergte op een ondiepe plaats moet worden overgestoken. IP.K. Schufcze-P.B.Z.-R-P.H.-c) Scheepsverliezen „nog zeer ernstig". Meening van den premier over Dieppe. Na een reces van vier weken is het Engelsche parlement gisteren bijeengeko men. Het lagerhuis vergaderde om een al gemeen verslag van den minister-presi dent over den oorlogstoestand en zijn be zoek aan Moskou en het midden-Oosten aan te hooien. Churchill begon met toe te geven, dat de scheepsverliezen der Geallieerden „no? zeer ernstig" zijn. Voor den tijd van Jul: tot begin September meent Churchill ver geleken.met de voorafgaande maanden be paalde „verbeteringen" te kunnen consta- teeren. Churchill meende, dat er geen reder, bestaat om te veronderstellen, dat men „niet over de middelen beschikt om een overwinning te behalen, vooropgezet, da" Gr. Brittannië en de Vei-. Staten hun uiter- ,te krachten inspannen". Met betrekking tot zijn bezoeken aan het midden-Oosten en de Sovjet-Unie ver klaarde Churchill, dat de daarbij behaalde resultaten „thans nog geheim zijn, doch later eenige moeite en kosten wel zouden ■echtvaardigen". „Voordat ilf Engeland verliet, zoo ver volgde de Engelsche premier, was de posi tie van het leger in de woestijn en van de troepen in Egypte niet geheel bevredigend" Het was hem 'duidelijk geweest, dat er „drastische veranderingen in het hoofd kwartier noodig waren". Auchinleck heeft zelf verzocht hem met verlof te zenden doch hij zal later zijn diensten weer be- schikhaar stellen. Voorts heeft Churchill een aantal vragcm beantwoord. Om te beginnen corrigeerde hij een verklaring, op 13 Juni door hem af gelegd over het aantal Britsche pantser wagens, dat in den slag in Libye verloren was gegaan. Dat hij toqn het getal van 230 pantserwagens noemde, zoo zeide hij. was het gevolg van een „gebrekkig telegram". In een week tijds zijn „ongeveer 200 pant serwagens" verloren gegaan. Voorts beant woordde Churchill vragen over de instel ling van een medaille van verdienste voot opvarenden der koopvaardijvloot cn over de uitwisseling van.leden der Engelsche en Amerikaansche weermacht in den vorm van bezoeken. Churchill heeft in zijn rede bovendien /oor het eerst medegedeeld, dat verliezen zijn geleden bij dtrconvooien naar Moer- mansk en Malta. Voorts kwam Churchill te spreken over de invasiepoging bij Dieppe. Hij be stempelde deze als een „harde en woeden de botsing" en gaf als zijn meening te ken nen, dat dergelijke botsingen in het ver loop van dezen oorlog waarschijnlijk steed- talrijker zullen worden. Toen er later een 'raag gesteld werd over hetzelfde onder- verp. weigerde Churchill gegevens over de Engelsche verliezen bij Dieppe te verstrek - ken. In zijn rede maakte Churchill nog be kend, dat de Engelsche regeering aan dc regeering van Australië den Britschen krui ser „Shropshire" als vervanging voor den verloren geganen kruiser „Canberra" heeft aangeboden. Australië heeft het aanbod aangenomen. In tegenstelling tot de Ameri kaansche publicaties beweerde Churchill, dat de productie van nieuwe koopvaardij schepen in de Ver. Staten het aantal dei- getorpedeerde vaartuigen overtreft. Sir Stafford Cripps maakte daarop be kend, dat de minister-president in de vol gende zitting een verklaring over Br. Indic zal afleggen. Er zal niet terstond een debat wer Br. Indië op volgen. Dit kan pas ge houden worden, wanneer het Lagerhuis na ?en nieuw kort reces weer zal zijn bijeen gekomen. Smuts: Situatie onbehaaglijk Generaal Smuts, de "minister-president van Zuid-Afrika, heeft Dinsdag in een rede te Pretoria verklaard: Het vitaal ste oorlogstooneel in dezen strijd is de Middellandsche Zee, zonder welker volledige beheersching de oorlog voor de Geallieerden niet te winnen is. De gebeurtenissen hebben aangetoond dat wanneer de vijand niet met de groot ste vastberadenheid uit Noord-Afrika zot verdreven worden, de hulpbronnen voor de geheele oorlogvoering der Geallieerde mo gendheden gevaar zouden loopen. Smuts deelde voorts mede. dat hij bij zijn ont moeting met Churchill in Egypte, met hem den geheelen toestand in 't midden-Oosten neert bestudeerd, en dat men de situatie „onbehaaglijk en verontrustend" bevonden neeft. Inmiddels, zoo meende Smuts, is he; rechtstreeksche gevaar verminderd en is de toestand bezig te verbeteren. Het Amerikaansch-Engelsch militair contact. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt •vorden alle instructies, die verband hou den met de Amerikaansche troepen in Engeland, door den Engelschen minister van voorlichting, Brendan Bracken, gecon troleerd. In het Witte Huis is een verklaring af gelegd over de conferenties die in Juli te Londen gehouden zijn tusschen Britsche en Amerikaansche regeerings vertegenwoordi gers. De regeering van de Ver. Staten was vertegenwoordigd door Harry Hopkins, den persoonlijken vertegenwoordiger van president Roosevelt, door den chef van den generalen staf generaal Marshall en door den vlootvoogd admiraal Ernest King. De geheele Amerikaansche generale staf hield tezamen met Harry Hopkins belangrijke besprekingen met den Britschen generalen staf en met minister-president Churchill, die tien dagen duurden. Op deze conferenties werd de geheele oorlogsvoering besproken. Met instemming /an president Roosevelt werden de ver- elschte beslissingen genomen over militaire operaties. Op hetzelfde tijdstip was Ste- phan Early, de secretaris van Roosevelt, in Londen, om besprekingen te voeren met den minister van voorlichting, Brendan Bracken. Op de terugreis brachten de Amerikaansche regeeringsvertegenwoordi- gers een bezoek aan IJsland. Steunpunten der V. S. op de Galapagos-eilauden. Besprekingen in Britsch-ïndië. De voorzitter van de conservatieve Hindoe partij Mahasabha. dr. Mukerjee, zet zijn pogingen om een nationale regeering in Br.- Indië te vormen, voort. Hij zal in New- Delhi een onderhoud hebben met den Brit schen onderkoning om deze kwestie te be spreken. Voorts zullen aan de besprekingen deelnemen de minister-president vah de Pundjab. van de Sind-provincie cn van Ben galen, alsmede de leider der Sikhs. Volgens een bericht van radio-Delhi is op een vergadering van de Moslemliga in de Indische staten te Nagpoer een resolutie opge steld, waarin gezegd wordt, dat alleen dan de vrijheid voor Br. Indië verkregen kan wor den. indien een „ernstig compromis" tusschen Moslemliga en de Congrespartij tot stand komt. De Amerikaansche minister van buiten- [andsche zaken. Huil, heeft verklaard, dat de Vereenigde Staten met goedkeuring van de regeering van Ecuador militaire steun punten op de Galapagos eilanden hebber gevormd. Omtrent de goedkeuring van het parle ment van Ecuador wordt vernomen, dat de debatten hierover gehouden werden in een geheime zitting. Naar verluidt, is de minister van oorlog van Ecuador wegens deze overeenkomst hevig aangevallen door de conservatieve oppositie. Vernomen wordt, dat de werkzaamheden voor een steunpunt te Punta Salinas reeds in Februari van dit jaar begonnen zijn. De concessie aan de Ver. Staten omvat het geheele schiereiland Santa Elene, dat 1500 ■cm van het Panamakanaal verwijderd is Wat de Galapagos-eilanden betreft, zoo had de regeering van Ecuador reeds begin 1941 aan de „Pacific Development Corporation" uitgebreide economische concessies ver leend. De onderneming werd naar buiten gecamoufleerd als „schildpaddenmaat- schappij,". Als directeur trad echter op de Amerikaansche vlootingenieur Foster. BRITSCHE KOPERMIJN IN SPANJE STILGELEGD. De Engelsche mijnbouwonderneming Pena Copper is gedwongen haar werkzaamheden in de kopermijn Pena del Hierro in Spanje stil te leggen, daar de maatschappij in de toekomst geen mogelijkheid meer heeft het gewonnen erts naar Engeland of een van de Geallieerde landen te verschepen. Groote landdagvergadering van het Medisch Front. Op Zaterdag 12 dezer organiseert het Me disch Front zijn tweeden landdag te Utrecht in het N.V.-huis. Oude Gracht 245. De openingsvergadering vangt aan om 10 uur met een kort woord door den organisa tieleider van den landdag, arts J. H. R v. d. Pas. waarna een rede wordt uitgespro ken dooi' arts dr. F. O Bruyning, directeur- generaal van de volksgezondheid, over „Lichamelijke opvoeding". Na dr. Bruyning spreekt arts J. K. Th Koch, hoofd van deri medischen dienst var het rijks-^rbeids-bureau, over: „de hou ding van den geneesheer in de nationaal- socialistische samenleving". Te 11 uur vangen dan de sectievergade ringen aan, waarmede het ochtendprogram ma wmlt besloten. Des namiddags om 14 uur wordt de groote landdagvergadering geopend, gedu rende welke het woord zullen voeren: art- C C. A Croin. plaatsvervangend leider van het Medisch Front, over: „De Nederland- sche arts in het nieuwe Europa" en art? dr. K. Keijer, leider van het Medisch Front, over „Van geneesheer tot pionier der volksgezondheid". Na de pauze, om 15.45 uur zal door Mus- sert een rede worden gehouden. Na be ëindiging hiervan zal hij overgaan tot de installatie van den raad van volksgezond heid van afdeeling V van het hoofdkwar tier der N.S.B.. waarop le 17 uur deze landdagvergadering zal worden gesloten. KORT NIEUWS Bij besluit van den secretaris generaal van het departement van opvoeding, weten schap en kultuurbeschcrming is de hoog leeraar dr H. B Dorgelo voor het studiejaar 1942"43 benoemd tot rector magnificus van de technische hoogeschool te Delft. Werkloosheid van beroeps musici opgeheven. Oprichting van het Centraal Orkest een succes. (Van onzen Haagschen redacteur) Door de oprichting van een Centraal- orkest, dat als een soort doorgangsinstituut voor werklooze beroepsmusici is te oe- schouwen, is het mogelijk gebleken in zeer korten tijd het probleem der werklooze be roepsmusici op te lossen. De heer Jan Go verts, hoofd van de afdeeling muziek van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, op wiens initiatief het Centraal Orkest tot stand kwam. heeft op een perscon ferentie een nadere toelichting omtrent het doel en de bereikte resultaten van dezen arbeid gegeven. Vorig jaar, zoo zeide de heer Goverts. kwam het probleem der werklooze musici in het middelpunt van de belangstelling, doordat ten gevolge van een aantal maatregelen door de overheid een 50 a 60 tal musici uit onze orkesten werd ontslagen. Bovendien breidde de Ned. Om roep zich aanzienlijk uit. terwijl zoowel de Ned. Opera te Amsterdam als de Duitsche opera dringend verlegen zaten om orkest leden. Daarbij kwam. dat sommige orkes ten, zooals de H.O.V. te Haarlem en de Arn- hemsche Orkestvereeniging aan onderbe zetting leden en dringend versterking noo dig hadden. Ten slotte werden nog in ver schillende plaatsen (Amsterdam. Rotter dam. Den Haag en Schalkhaar) politie muziekcorpsen opgericht, die vele beroeps musici tot zich poogden te trekken. Door al deze factoren dreigde men voor een impasse te komen te staan. Besloten werd de werklooze beroepsmusici in te schake len. Ter baseiking van dit doel werd een oproep in ae bladen geplaatst, waarop zich 1100 gegadigden aanmeldden/Juist op dit tijdstip waren ook maatregelen voor een bevredigende salarieering van de musici ge troffen. Van de 1100 opgekomen candidaten kwamen er al direct 300 voor een verdere opleiding in aanmerking. Later werden er nog eens 150 en daarna nog 117 opgeroepen. Deskundige proefspelcommissies kwamen, na de candidaten gehoord te hebben, tot de ontdekking, dat er menige goede kracht on der hen school, doch dat het spel van het meerendeel door de jarenlange werkloos heid of andere factoren verwaarloosd was. Deze musici kregen een kans en ontvingen op rijkskosten lessen van de beste Neder - landsche leeraren. Bii gebleken geschikt heid volgde opneming in het Centraal- Orkest, dat uit drie afdeelingen bestond: een in Amsterdam, een in Rotterdam en een in Den Haag. Directeur werd de heer Toon Verhey en repetitoren Harm Smedes, Piet van Egmond en J. P. Haikes Degman. Elk orkest ving zijn werkzaamheden aan in een bezetting van over de 50 man. De geheele eerste bezetting van het orkest in Den Haag vond intusschen reeds een plaats en wel bij de opera in Amsterdam, het Residentie orkest, het U.S.O., den Arbeidsdienst, de politiemuziekcorpsen en den Nederland- schen Omroep. Geregeld wordt nu voor nieuwen aanvoer gezorgd. Al deze maat regelen zijn echter voor de toekomst niet afdoende en daarom worden pogingen in het werk gesteld een Rjjksorkestschool op te richten, die aansluit aan de conservato riumstudie. Men hoopt ook de belangstel ling en den steun van het departement van Opvoeding, Wëtenschap en Kuituurbescher ming voor dit plan te winnen. Eerst na het met goed gevolg doorloopen van de Riiks- orkestschool zou een musicus tot een orkest mogen toetreden. Door de tbt dusver ge nomen maatregelen werd de werkloosheid onder de beroepsmusici met uitzondering van de muziekpaedagogen opgeheven. Om te voorzien in het gebrek aan goede hoorn isten, fagottisten, bassisten en alt-violisten zal voor deze groepen een aparte regeling worden getroffen. Ten slotte heeft de directeur van het Cen traal Orkest, de heer Toon Verhey,. den heer Goverts voor zijn initiate en de Kul tuurkamer voor haar steun bedankt, mede namens de ex-werklooze musici. Hierna gaf het Centraal Orkest voor de aanwezigen een concert. Onder leiding van Piet van Egmond werd. lean het anders? de „Egmont-ouverture" van L. van Beet hoven ten gehoore gebracht. Mr. Harm Smedes dirigeerde de „Freischütz ouver ture" van Carl Maria von Weber en de heer J. P. Haikes Degman overtuigde van zijn capaciteiten in Wagenaar's ouverture ,Cyrano de Bergerac". Het orkest maakte een voortreffelijken indruk, temeer daar men bij de beoordeeling in aanmerking nam, dat enkele leden van het orkest pas een of twee weken meespeelden. Onbehoorlijke prijsopdrijvings. praktijken. 100.000 boete voor een kruidenierswaren- bedrijf. De N.V André van Hilst te Waalwijk, welke I kruidenierszaken exploiteert, heeft in 1941 herhaaldelijk kruidenierswaren te duur ver kocht. Soms werden bepaalde goederen zon der eenige aanleiding in de filialen duurder verkocht dan voorheen, in andere gevallen is een artikel meer in prijs verhoogd dan de stijging vah den Inkoopprijs veroorloofde. De ernstigste overtredingen zijn echter begaan, doordat artikelen van ouden en goedkoopen voorraad verkocht zijn tegen den prijs, welken nieuwe, duurder ingekochte goederen mochten kosten. Er was een geraffineerd systeem uit gedacht. waarmede men hoopte ontdekking van den laatsten vorm van prijsopdrijving te voorkomen. De directie gaf n.L het personeel voor den vorm aanwijzingen, die geheel in overeen stemming waren met de voorschriften. Zij wist echter, dat deze instructies in de praktijk onuitvoerbaar waren. De circulaires waren echter even zoovele schriftelijke bewijzen, dat de N.V. dc hand hield aan de voorschrif ten en moesten dan ook dienen om contro- leerende opsporingsambtenaren zand in de oogen te strooien. De N.V. heeft zich bij de behandeling van haar zaak niet ontzien de mogelijkheid van incidenteele ongeoorloofde prijsverhoogingen in de filialen open te laten. Het was dan even tueel gebeurd tegen de orders van de directie in en het te veel ontvangene zou door het personeel ten eigen bate zijn aangewend. Deze ongefundeerde poging tot verweer heeft op de berechtende instantie uiteraard een zeer slechten indruk gemaakt. Het feit, dat bovendien de administratie onvoldoende vas, pleitte verder al evenmin in het voor- leel van de N.V.-als het raffinement, waar mede men getracht had ontdekking te voor komen. Hoewel de prijsovertredingen in deze zaak steeds een centenkwestie wéren, moet het bedrag der onrechtmatig verkregen winst, gezien de vele artikelen, die gevoerd werden en den grooten omzet daarvan, toch zeer anzienlijk zijn geweest. In hooger beroep is dc N.V. van Hilst dan ook door het hoofd van de prijsbeheersching tot een boete van 100.000— veroordeeld, terwijl bekendmaking van het vonnis tevens is gelast De Nederlandsche Yolksdicnst kent geen medelijden of barmhartigheid. Hij kent alleen volksche plicht. ZORGEN IN WASHINGTON. D. ïn een half jaar kan veel gebeuren. Omstreek? 1 April verscheen m Amerika, als gevolg van de eerste symptomen \an iuflatiegevaar een anti-inflatieprogramma. Set behulp waarvan de regeering het \ei- loren gaandé evenwicht lunchen Prijzen en loonen zou herstellen. Straks tober, een half jaar later. Het anti-mflaue programma heeft gefaald, het leven in Amerika staat voor kritieke dagen en in een boodschap, die Roosevelt aan net Congres gezonden heeft, blijkt hu zoo wei nig gerust op de naaste toekomst, dat nu den eisch heeft gesteld, dat voor 1 October wettelijke maatregelen hem de macht zul len verleenen, dc kosten van levensonder houd en de prijzen van alle lansbouwpjp- ducten te kunnen stabihseeren. indien aldus luidt het vervolg van zijn boodschap,. het Congres deze volmachten niet ver leent. zal hij. Roosevelt, de verantwoorde lijkheid op zich nemen en zelf handelen. Een besluit, althans de aankondiging er van, dat zoozeer het kenmerk draagt van ultimatum en dictatuur wordt niet geno men zonder dwingende nooAaak. Het moet dan ook duidelijk zijn. dat het in het Ameri kaansche maatschappelijke leven sjsaak be gint te loopen en dat het welvarende Ame rika wanneer niet zeer ingrijpende maatre gelen worden getroffen, aan den vooravond staat van economische moeilijkheden. Men heeft deze dreiging een half jaar ge leden reeds gevoeld. Sinds het begin van den oorlog is in Amerika de goederenprodlictie sterk toegenomen evenals de geldruimte. Het prijsniveau kon daardoor nog lang on aangetast blijven, doch toen de oorlogvoe ring een hoe langer hoe grooter deel der productie kwam opeischen trad er prus- stüging op, die leidde tot loonsverhooging, het begin van den befaamden vicieusen cir kel. van inflatie en alle daarmede verbon den bezwaren. Tëneinde hieraan te ontkomen werd. als gezegd, in April een anti-inflatieprogramma opgesteld. Er zouden belastingen worden geheven van hooge inkomens en winsten: oorlogsbelastingen zouden bij alle loontrek- kenden worden ondergebracht: de loonen zouden worden gestabiliseerd: maximum prijzen zouden worden vastgesteld voor di verse goederen en alle voor het levensonder houd belangrijke artikelen zouden worden gerantsoeneerd. De bedoeling van een en an der was natuurlijk, zooveel mogelijk de koop kracht te beperken, waardoor de prijsstij ging gedrukt zou worden en. anderzijds, ver lichting van dé financieele offers, die de oorlog aan de staatskas oplegt. Maar in het democratische Ajnerika lig gen groote afstanden tusschen zeggen en doen. Want binnen korten tijd zaten regee ring en Congres met elkaar in den knoop over den vorm der nieuwe belastingen, over de vraag, of het inkomsten- of omzetbelas ting moest worden, en welke progressie diende te worden toegepast. En ter afwis seling hield het Congres zich bezig met een pensioenregeling vdor zijn leden en scheen zich weinig bewust van de gevaren, die dreigen. Dit wat het parlement betrof. Sta bilisatie van loonen. een der voornaamste voorwaarden om inflatie te ontgaan, bleek onuitvoerbaar, deels doordat de Amerikaan sche arbeiders nog steeds in twee elkander bestrijdende groepen verdeeld zijn. hetgeen een algemeene overeenkomst in den weg staat, deels doordat het stakingsrecht in Amerika krachtig wordt gehanteerd zoodra loonsverlaging dreigt. Gisteren heeft men in ons blad kunnen lezen, dat in dc eerste zeven maanden van dit jaar 1.1 millioen werkdagen tengevolge van stakingen ver loren zijn gegaan. Dat onder deze omstandigheden het anti- inflatieprogram niet aan de verwachting heeft kunnen beantwoorden, ligt voor de hand Wie het doel wil moet de middelen willen en wanneer de ongezeggelijke, on verantwoordelijke massa de middelen ver werpt en een democratisch parlement geen ander doel ziet dan het .eigenbelang, moe ten er wel zorgen rijzen in Washington. Roosevelt heeft thans met ziin boodschap aan het Congres gedaan wat hem te doen stond. Ieder uitstel, iedere onnoodige ge- dachtenwisseling verergert den toestand. Hij heeft daarvan gewaagd in een „praatje bij het haardvuur" en een onmiddelüke actie als noodzakelijk gekenmerkt om „een ern stige binnenlandsche economische crisis" te voorkomen. „Wanneer ik nog twee, drie, vier of zes maanden zou wachten", zoo ver klaarde hij, „zou het te laat zijn". Waarin nu die onmiddellijke actie zal bestaan? In een United Pressb'ericht uit Washington worjit gezegd, dat Roosevelt waarschijnlijk een economisch dictator voor de geheele Vereenigde Staten zal benoe men. Doch daaraan wordt toegevoegd, dat van zulk een benoeming krachtige protesten van dc zijde der vakgroepen het gevolg zullen zijn, omdat zij er beperking van hun vrijheid van vreezen. En dat ook het Con gres dat tegen 14 September bijeen is geroepen „om zijn standpunt te bepalen ten aanzien van het anti-inflatieprogramma van Roosevelt", er weinig mee opheeft, staat vast. Zoo heeft Roosevelt niet geringe zorgen: het rommelt binnen de grenzen, de En gelsche minister Lyttleton spoorde hem de zer dagen aan. de oorlogsproductie einde lijk eens wat op te voeren. Litwinof stemt met dien klaagzang van harte in en erg op wekkend zijn de berichten van Nieuw Gui nea ook al niet.... Waarlijk, het is geen wonder, dat u-e Roosevelt den dictatorsrok zien aanschieten en den strijd aanbinden tegen Congres en Vakgroep, tegen de „voor rechten der democratie en de „zegenin gen van de vrije economische krachten Engelsolip vliegtuigen boven Nederland. 's GRAVENHAGE. 8 Sept. Gisteren verdag heeft dc Brit getracht hoven Ne- dcrlandsch gebied tc vliegen. Tengevolge an de luchtafweer slaagde hij er niet in zijn bommen te richten. Onder dc burger bevolking vielen 14 dooden. Acht personen werden zwaar en enkelen licht gewond. Voorts werd eenige materieele schade aan gericht. Veehouder verplicht tot extra vee-levering. Men kan niet ongestraft de voedselvoor ziening van zijn volk tegenwerken. Nog zeer onlangs is medegedeeld, dat de secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscnerij op grond van ae hem verleende buitengewone bevoegd heden is opgetreden tegen enkele veehou ders in de provincies Gelderland. Zeeland. Limburg en Drenthe, daar deze. gedurende geruimen tijd melk hadden achtergehou den. hoewel zij volgens de geldende bepa lingen verplicht waren deze melt bij een melk verwerkend of standaardisatiebedrüf in te leveren. Thans is ook in de provincie Overijssel een dergelijke maatregel genomen: de se cretaris-generaal heeft aan een veehouder in Olst een extra inleveringsplicht van vee opgelegd. Deze man zal nu hoven den nor malen aanslag in de verplichte veelevering vier koeien moeten afstaan. Men kan niet ongestraft de voedselvoorziening van zijn volk tegenwerken.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1