Nieuws uit Attractie van Zondag: De Beverwijksche Harmoniekapel jubileert. BUBBELTJE EN KNOR IJmuiden, Veisen, Beverwijk en Omstreken Huish. Voorlichting en Gezinsleiding. Commissie verwacht groote belangstelling. Het arbeidsterrein van de huisvrouw is niet zoo eenvoudig als men aanvankelijk wel zou denken. Integendeel, vooral ondei de huidige omstandigheden is haar taak •erre van gemakkelijk. Beleid en inzicht zijn de eerste vereischten, opdat zij de haar ten dienste staande middelen zoo doeltreffend mogelijk kan gebruiken. Niet zelden brengt de distributie in dit opzicht problemen met zich mede en met bewonderenswaardige energie trotseeren de dames de bezwaren. Practische recepten en nieuwe methoden worden met behen digheid in toepassing gebracht. De werkzaamheden zijn veelal echter zoo omvangrijk, dat deskundige voorlich ting eigenlijk onmisbaar is. Het stemt daarom tot groote voldoening, dat de Com missie inzake Huishoudelijke Voorlichting en Gezinsleiding ook in het komende sei zoen haar taak zal hervatten. (In de ruim zes jaren dat de cnfmmissie te Velsen haar activiteit ontplooit is wel duidelijk gebleken, welk een flinke be langstelling er voor het deskundig onder richt bestaat. Honderden dames in onze gemeente toonden reeds een juist begrip voor het streven en maakten van de gele genheid dankbaar gebruik. Met succes konden zij aan de cursussen deelnemen en steeds kwam vast te staan, dat de com missie in een groote behoefte voorziet. De beteeken is der cursussen is thans grooter dan ooit te voren. De secretaresse, mevrouw W. SnoekGabel? deelde ons mede, dat de lessen in het naaien, koken en de kinderverzorging evenals vorige ja ren normaal gehouden zullen worden. Ongetwijfeld zal er ditmaal voor het on derricht op kookgebied een bijzondere in teresse Zijn. Het is immers duidelijk, dat de distributie, de bereiding van en het practische gebruik der voedingswaarden de noodige vaardigheid vergen. De dame* raken op dit terrein nooit uitgestudeerd. Ook de naaicursus en de waardevolle tex tielpunten zijn onafscheidelijk met elkaar verbonden, zoodat wellicht eenige voorlich ting op dit gebied een dankbare aanvulling der reeds bestaande cursusstof zal zijn. De commissie is er ten volle van over tuigd, dat haar werk voor de huisvrouwen in Velsen ook nu niets van zijn belangrijk heid heeft, verloren. Ook de jongere meis jes kunnen met plezier de kennis opdoen. Voor haar zal zeer zeker de cursus kinder- vüe verzorging de noodige aantrekkingskracht bezitten. Maandag begint de commissie haar werk- zaambeden, Verbetering geitenras. Tekst der verordening. Enkele malen hebben wij reeds geschre ven over het onlangs door den burgemees ter op verzoek van de geiten fok vereeniging Velsen en omstreken ingevoerde zooge naamde wilde-bokkenverbod. De tekst van de „Verordening betreffende verbete ring van het geitenras in de gemeente Vel sen", vastgesteld bij besluit van 6 Augus tus j.l„ laten wij hieronder volgen: _„v Artikel 1, Het is verboden ter dek- looking beschikbaar te stellen bokken, die sp«niet staan ingeschreven in een stamboek.. dat gehouden wordt door een rechtsper- soonlijkheid bezittende vereeniging o stichting, welke volgens haar statuten of 'ka Stichtingsbrief het verbeteren van het gei- hatenras ten doel heeft. Artikel 2. 1. Overtreding van het be taalde in artikel 1 wordt gestraft met boe- e van ten hoogste driehonderd gulden of hechtenis van ten hoogste twee maanden 2. Het dier, waarmede de overtreding is gepleegd, kan worden in beslag genomen i >n zoo noodig, voorzoover het den veroor- I deelde toebehoort, worden verbeurd ver- 5 klaard. Deze verordening is aan den commissa ris der provincie Noordholland volgens zijn bericht van 27 Augustus 1942, no. afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, E* overeenkomstig artikel 203 der Gemeente- jwet, 2 September 1942. ie OJympia werkt rustig verder. De belangstelling voor de turnsport in onze gemeente fs gelukkig nog onverflauwd. Een dergelijk verblijdend verschijnsel stemt tot tevredenheid, want de beteekenis der doel treffende lichaamsbeweging is groot. Alge meen begint men steeds meer te beseffen, dat het turnen een zeer gunstige uitwerking heeft op het menschelljk organisme. Olympia, T. V. -IJ., Gratia-Plato, T. V. H. ei Sparta tooonen zich steeds actief, waardoor reeds talrijke uitstekende prestaties konden worden bereikt. Onder deze vereenigingen neemt de gymnastiek vereniging Olympia onbetwistbaar een vooraan staande plaats in. doch in de achter ons liggende periode liet zij slechts zeer weinig van zich hooien. T.V.S. organiseerde haar welgeslaagde demonstratie. T.V.IJ. gaf een openbare les, en Gratla-Plato bleef niet achterwege door een uit stapje te houden. Wellicht zou men zich dan ook afvragen of Olympia nog plannen heeft. Het bestuur heeft weliswaar voorlooplg geen groote plannen, doch dit wil geenszins beteeke- nen, dat er een periode van slapte is ingetreden. Integendeel, er wordt nog steeds intensief ge oefend en men hoopt hiermede onverminderd te gaan. Voorbereidingen voor uitvoeringen s,dergelijks stuiten echter op tai van be zwaren. Daar is bijvoorbeeld het gebrek aan ruimte, 'aardoor de afdeelingen eigenlijk voor het oefenen reeds te groot zijn. Destijds beschikte len over het ideale lokaal van de Creutzberg- ihool, doch thans moet men elders vertoeven. Het inschrijven van nieuwe leden geschiedt dan ook niet meer zoo vlot als voorheen. Er'is daarom besloten om voorlooplg geen plannen oor te bereiden. Intern gaat dus het vereenlglngsleven normaal GASPENNINGEN. Ik ben nooit zoo erg „op de penning" geweest Maar nu moet mijn aandacht wel blijken Ik haa trouwens al voor het ergste gevreesc Nu 't dubbeltje echt moet gaan wijken. Hoe kom ik aan gas, had ik telkens gedacht Als ik bij mijn meter moet blijven? Het antwoord kwam eerder dan ik had verwacht. De lcvant kon er reeds over schrijven: We krijgen nu penningen, zoo ik vernam We kunnen ze nu al gebruiken. Het is eigenaardig: voor 't penninkske kwam Mijn liefde tóch niet te ontluiken. „Wees zuinig met gas", daar denk ik nu steeds aan. Mijn gulheid ten spijt moet ik vreezen, Dat ik door 't gebruik vaQ de penning voortaan Wel erg.... op de penning zal wezen! arlgens is er niets bijzonders door. doch melden. Wel bestaat het voornemen, dat Olympia door een tweetal dames zal worden vertegenwoordigd bij de oefensamenkomsten van den Kennemer Turnkring. Het is reeds vrij zeker, dat mej. T. van Leeuwen hiervan deel zal uitmaken. Stellig zal Olympia zich in de toekomst weer volledig kunnen ontwikkelen. Er is echter een feit, dat verwondering wekt. Bij de bekende estafette der Turnver- eenlging Santpoort was Olympia niet present. Na de fraaie successen der voorgaande jaren zou men haar deelname hebben verwacht. Er bestaat echter, nu de estafette werd uit gesteld, een nieuwe mogelijkheid om mede te dingen. De fraaie Santpoort's Bloei-beker moge mede aanleiding zijn om een kans te wagen. De heeren van Olympia weerden zich tot heden immers kranig. O.I.V. begint competitie. Het eerste voetbalelftal van de R.K. Sportver- an eeniging O.I.V. zal Zondag de competitie ta Haarlem beginnen met een wedstrijd tegen H.F.C. 3. Hiertoe zal te kwart voor elf van het station Velsen worden vertrokken. De opstelling van de iJmuidenaren is als volgt: Steenmeijer, Sneekes, Haver, j Beek, Jac. Vink, Jer. Vink, JKochx, Zonneveld, W. Buur, v. Itegem, J. Buur. I De mogelijkheid bestaat, dat v. Itegem wegens Sen blessure niet zal kunnen medespelen. Zijn .plaats zal 'dan'door Olgers worden ingenomen. Hec programma vermeldt verder de wedstrij den I.E.V. 3O.I.V. 2 en O.I.V. 3-D.E.M. 5. Hockeynieuws Strawberries. De reeds aangekondigde opening van ht lockeyseizoen zal Zondag plaats hebben. D Strawberries (heeren) trekken naar Bloemendaal !t de volgende opstelling: v. d. Bliek, Ferment,Huiskes, Bangma. Rodenberg, Droppert, Schaap, Maters, Stada, Brunink, Bekker. De week daarop komen ook de dames in actie dtjoor den beker met het volgende elftal: R, N'ijssen, B. Poldervaart, G. Graper, R. Veuger, J. Bekker, G. Nijssen, Reusen, B. v. Malsen, K. Ophoff, H. GrSper, T. Lefering. Het vierde elftal der heeren zal dan in Den laag zijn kracht meten met een aantal derde Jen vierde klassers in een door H.D.S. te organi- 3- Jseeren tournool. De opstelling hiervan is: Koningstein, De Weers, Mantje, Gomes, P. Franken, Kremers, Buning, Peet, Janus, Dopheider, Schutte. Supporters paraat. Het is een verheugend verschijnsel, dat het vjbestuur van de supportersvereniging „De •3 Stormvogel" paraat is nu Stormvogels aller E' steun noodig heeft. Dit tracht zooveel moge- ^Jj, lijk aanhangers op te wekken om Zondag den slastigen uitwedstrijd tegen Hermes D. V. S. edibij te wonen. >es; Het zal voor de voetballers een krachtige 3r° timulans zijn, wanneer zij vaststellen, dat '5® tele IJmuidenaren ondanks of juist door de 'jij teleurstelling van den eersten competitie fs wedstrijd naar Schiedam zijn gekomen om ian hen aan te moedigen De supporters zullen 21- Ie elf uur van het station IJmuiden ver rekken. ZIEKENFONDS VELSEN EN OMSTREKEN. ---'Aan den heer G. van Telgen te IJmui- 0 'den-Oost is op zijn verzoek eervol ontslag pi'Verleend als penningmeester van het alge- 'grmeen ziekenfonds Velsen en Omstreken. ..30 Tot zijn opvolger is de heer Jac. Gutteling lien te IJmuiden-Oost, thans secretaris, be noemd. Het secretariaat is overgedragen aan den heer P. D. Klut te Santpoort-Dorp. Met het voorzitterschap blijft de hee. F. te Velsen-Noord belast ,el M 'to. 1 Agenda IJmuiflen. VRIJDAG 11 SEPTEMBER. Thalia Cadetten, 7.30 uur. Rex Jakko, de Circusjongen, 7.30 uur. De Pont Trenk de Pandoer, 7.30 uur ZATERDAG 12 SEPTEMBER. Bioscopen Zie Vrijdag. DIENST APOTHEKEN, Avond- en nachtdienst: IJmuider Apotheek ieD Koningsplein. Thalia be roggeoogsi in Drente wurüt binnengehaald en overal rond ue dorpen ziet men de bekende hooge roggemijten verrijzen. Het opzetten van de basis van een roggemijt, dat lang niet ieders werk is. (V.NP.-Landstand-Folkers Pax Holland c). ONZE EERSTE KLASSERS Gewijzigde Stormvogelsploeg voor moeilijke opgave. (Vanj onzen voetbalmedewerker). De eerste voetbalvreugd is weer gesmaakt, het eerste voetballeed weer geleden In IJmuiden kreeg men van beide een (voor-?) proefje, in Beverwijk echter kreeg men niets dan nederlagen te incasseeren, doch in Sant poort stak men de neuzen trots in den wind vanwege de klinkende overwinning van Ter rasvogels. Een geweldige teleurstelling bereidden de Stormvogels hun supporters. Dat van de in de eerste klasse debuteerende Volewijckers verloren werd, is nog „tot daar aan toe'" maar cjat zulks geschiedde in een wedstrijd, die zoo weinig perspectief bood, dat zelfs optimisten reeds nu bedenkelijk het hoofd schudden, is erger. We weten het Lest heugt het best. en vroeger heeft Stormvogels ook wel slechte wedstrijden gespeeld en had ze ook zwakke plaatsen in haar elftal, maar Stormvogels brengt een elftal in het veld, waarin de door ons reeds voor de competitie aanbevolen wijziging is ge bracht de jeugdige Hamers krijgt (als rechtsbinnen) nogmaals een kans, met naast zich Prins als middenvoor en Van Pel als «rechtsbuiten. Schoorl staat op de spilplaats; Jan Tol speelt Zondag niet mee. V. S. V. heeft grootsche adspiraties en zal Zondag bij haar wedstrijd tegen Ajax zeker veel belangstelling trekken. Is er kans op een overwinning Velen vragen het zich reeds thans af. In deze'voorbe schouwing wordt een duidelijk, voldoende zeggend antwoord gegeven Ja, V. S. V. is tot het behalen van een overwinning in staat toch, we gelooven niet, dat we ver van de waarheid af zijn, als we beweren, dat we nog zelden een Stormvogels-ploeg als geheel zoo zagen falen. toch kan een en ander z'n nut hebben. Wanneer de blauw-witten zich eens goed hun tekortkomingen realiseeren o.a. slecht plaatsen, gebrek aan tempo, weinig of geen positiespel dan kan het niet anders, of men zal met succes trachten hierin verbete ring te brengen. Spelers als Schoorl, Goed hart, Schippers en Ninaber zijn 't toch maar in eens niet verleerd Zondag trekken de Vogels naar Schiedam. Het treft al zeer ongelukkig, dat de blauw- witten na hun falen direct tegenover een club komen te staan, welker voorhoede Zondag j.l. voor een record-score zorgde, n.l. 10 doel punten. Echter, een gewaarschuwd man geldt voor twee en de wetenschap, dat Hermes- ~T. S. haar sterk staaltje kon uithalen door in een hoog tempo te spelen en door den bal, die snel van voet tot voet ging, het werk te laten doen, geeft Stormvogels de gelegenheid zich op één en ander te prepareeren en te trachten de Schiedammers met dezelfde wa pens te bestrijden. Tien van de elf spelers krijgen Zondag gelegenheid zich te rehabiliteeren: Tol is alleen vervangen door Hamers. We hopen van harte, dat de spelers deze gelegenheid tot rehabilitatie zullen aangrijpen. De opstel ling is Kraak Haak Schipper Jacobs Schoirl Goedhart Van Pel, Hamers, Prins, Opbergen, Ninaber. Onze meening omtrent de kracht van 't huidige V. S. V.-team blijkt juist geweest te zijn Met 52 werd de lastige uitwedstrijd tegen Emma gewonnen. In een voorbeschou wing in een ander blad over dezen wedstrijd gaf de schrijver als zijn meening te kennen, dat Emma met V. S. V. wel raad zou weten. Toen we dat lazen, dachten we direct „Die heeft het V S.V -elftal van 't vorige seizoen voor oogen en weet niet, hoe dat van dit seizoen in kracht is vooruit gegaan". De voorhoede heeft het bewijs geleverd, dat ze dit seizoen in staat is een flink aandeel in een eventueel succes te leveren. Hoe groot dit succes zal zijn, zal nu grootendeels van de defensie afhangen, die uit vrijwel dezelfde spelers als het vorige seizoen bestaat en die toen, soms in een kort tijdsbestek, nog al eens rare dingen uithaalde. Zondag a.s. komt Ajax op bezoek. Dit be- teekent ongetwijfeld een attractie-vollen wed strijd. Want 't moge dan al waar zijn, dat het huidige Ajak-elftal lang dat spel niet meer vertoont als dat waarin De Natris, Gup- fert. Broekman, Van Kol, Anderiessen, c.a opereerden, een feit is dat nog steeds elke club graag van Ajax wint, dus zeker het verklappen we een geheim, V.S.V.'ers? kampioensplannen hebbende elftal der IJmui der rood-witten. Wat ons betreft, we achten De Vries c.s. tot het behalen van een overwinning in staat. Wel won Ajax ook haar eersten wedstrijd met 4—2 tegen 't Gooi doch een grootschen indruk maakte de Amsterdamsche ploeg aller minst. Weggedeelten in eigendom aanvaard. Bestemming tot openbaren weg. De Burgemeester heeft besloten van de N.V. Exploitatie Maatschappij „Velserduin" en den heer G. C. Bleeker te IJmuiden, in eigendom te aanvaarden, om niet, in het be lang der huisvesting en met bestemming tot openbaren weg, gedeelten van de Rem- brandtlaan, Hobbemastraat, Albert Cuyp- straat, Ruysdaelstraat en Van Ostadestraa"^ aldaar. Bouwterrein aan provincie verkocht. De burgemeester heeft besloten om aan de provincie Noordholland een gedeelte bouwterrein aan de Kennemerlaan en de Evertsenstraat te IJmuiden, te verkoopen, omvattende een oppervlakte van ongeveer 1190 M2. Een gedeelte ter grootte van 1050 M2. brengt 10.per M2. op en de prijs voor het resteerende stuk grond is f 7.per M2. ONTSLAG ONDERWIJZERES De burgemeester heeft besloten mej. J. van Oudgaarden ontslag te verleenen uit haar betrekking als onderwijzeres aan de openbare lagere school no. 5 te Velsen. JUBILEUM M. v. d. EIJKHOF. De heer M. v. d. Eijkhof chef van het filiaal der Amsterdamsche Vleeschhouwerij aan de Neptunusstraat, herdacht Donderdag zijn 25-jarig jubileum in dienst van den heer P. Paauw. 's Morgens werd hij met zijn echtgenoote en dochter in een rijtuig afgehaald en in het filiaal werd hij door den directeur toegesproken, die een enve loppe met inhoud overhandigde. Namens het personeel bbod de heer Küys een fraaie rooktuimelaar aan. De buren schonken een prachtig schil derstuk. Nog van talrijke andere zijden ont ving de jubilaris vele gelukwenschen en blijken van waardeering. Cadetten Prof. Karl Ritter is een regisseur, dk er van houdt in het groot te werken. He :s hem volkomen toevertrouwd, want h: geeft telkens blijk van een beheersching er. overzichtelijkheid, die het hem mogelij' maken sterke films met een levenden in houd te verzorgen. Cadetten, de rolprent die in het, Thalia Theater wordt ver toond, is er wee> een duidelijk be wijs van. Hij heefi hierin gewerkt me, honderd jongens van een opvoe dingsinstituut U Potsdam en heet' hen zoo voor he: onderwerp wetei te bezielen, dat men dikwijls verbazing geraakt. Het optreden van de jongelui ver leent de film een MATHIAS WIEMANN tirnêer rolprent als Von Tzulow, in de kon er daardoor Gadetten welke een worden, zoo- in het Thalia-Theater ais we er gedu- wordt vertoond, rende eenigen tijd (Foto Ufa) in onze gemeente niet meer hebben gezien. Er is volop actie, en het valt daar bij meer dan eens op, dat het tempo gere geld kon worden gehandhaafd. Een kloeke, overtuigende rol vertolkt Mathias Wiemann, die er zioh met geest drift aan moet hebben gegeven. Voegt men daarbij de sfeer, die door de vele costu mes en de massa-opnamen werd verkre gen, dan weet men deze film een aparte plaats te mogen toekennen. Zij vormt een welkome afwisseling van de rolprenten m het bekende gemoedelijke genre. Vr ;c vod """-dig geweest om de •olprent te doen sla gen. Het verhaal, ge schreven naar histo- \lf. Menne. speelt in rische gegevens van hen zevenjarigen oorlog en begint in Octo ber 1760. We maken het wegvoeren van cadetten mede, die na eer» tocht vol ont beringen een ordelooze groep zijn gaan vormen. Dan komen zij in aanraking met Von Tzülow en is het deze krachtige figuur, die voor geen offers wijkt, welke hun weer zelfrespect geeft. We willen edhter niet te veel van het verhaal vertellen, opdat bezoe kers van Thalia de spanning geheel kun nen beleven. Günther Anders verdient zeker een af zonderlijke vermelding voor zijn fraai camerawerk, dat van zijn bekwaamheid een goeden indruk geeft. J. J. E. VAN BAARSEL ATHLETIEKCLUB VOOR DAMES OPGERICHT. Tweede Suomi, welke geheel zelfstandig is. (Van onzen correspondent) VELSEN. Reeds geruimen tijd zijn pogingen aangewend om te komen tot op richting van een plaatselijke, specifieke ath- letiekvereeniging voor dames. De successen van de H.A.V. „Suomi", welke na één jaar zeker belangrijk kunnen worden genoemd, deed enkele dames de mo gelijkheid aan de hand om, zij het geheel afgescheiden van deze vereeniging, enkele oefeningen in het open veld te houden. Dit blijkt van stimuleerenden invloed te zijn geweest, evenals de actie, welke in IJmui den werd gevoerd, om aldaar een plaatse lijke athletiekvereeniging in het leven te roepen. J)e oprichting der damesclub is Woens dagavond een feit geworden. Reeds is voor de jongste spruit in onze plaatselijke athle- tiekwereld een naam gevonden. Oók deze werd „Suomi" gedoopt, doch de damesclub houdt geen enkel verband met de be staande H.A.V. „Suomi". Zij staat geheel op zichzelf. Wel zal de jonge „Suomi", die met zeventien leden haar intrede in de sport wereld doet, vanzelfsprekend den noodigen steun van haar grooten broer ontvangen, vooral met betrekking tot oefenattributen en materiaal. Op welke wijze geoefend zal worden is echter nog niet geheel vastgesteld. Het da- gelijksche bestuur wordt gevormd door mej. N. Halenbeek, voorzitster, mej. G. Redeleer, secretaresse en mevr. T. Westerwal, pen- nmgmeesteresse. Van deze plaats onze ge- lukwenschen met de jonggeborene. Moge zij de successen van haar Suomi-broer eve naren, evenals den groei. VELSEN Suomi weert zieh te Leiden. Zondag worden op den Sintelbaap te Leiden de Junioren-clubkampioenschappen om den Wouter Groenesteynbeker gehouden, waarvoor groote belangstelling blijkt te bestaan. De athletiekver eeniging „Holland", aldaar, zal een aanval doen op het Nederlandsch record 4 x 1500 M. estafette, hetwelk thans op naam van de H. A. V. „Haar lem" met een tijd van 17 min. 2.2 sec staat. Teneinde hierbij resultaten te bereiken is onze plaatselijke athletiek vereeniging Suomi' uitge- noodigd om deel te nemen. Behalve „Suomi" heeft „Holland" nog enkele van de beste 4 x 1500 M. estafette-ploegen in Nederland ultgenoodigd om den aanval te steunen. De Suomi-estafette-ploeg zal het bestaande re cord ongetwijfeld niet kunnen benaderen, doch de samenstelling is zoodanig, dat aan de A.V. „Holland" de grootst mogelijke trekkracht kan worden verzekerd. De „Suomi '-ploeg zal bestaan uit: B. Been tjes, J. T. Kooiman, Jaap van Wijngaarden en Joop Weenink. Bovendien zullen nog drie Suomeezen ln de i0 M. C klasse deelnemen, waarvoor open in schrijving bestaat. Hierin zullen uitkomen G. va.i Dool, W. Nijbnhuis en R. Holman. Jeugd houdt atliletiek- wedstrijden. Het is het bestuur van de gymnastiekvereenl- ging Sparta" gelukt om voor haar onderlinge athletlekwedstrijden voor adspiranten de toe zegging tot het gebruik van Van Gelder'? Sportpark te krijgen. Zaterdagmiddag om half drie zullen de jeug dige Spartanen den onderlingen strijd aanbinden. De wedstrijden, die voor de jonge leden een iaarlijks terugkeerend feest zijrv geworden, zullen bestaan uit: 60 M. hardloopen. hoog- en vèrspringen en balwerpen. Het geheel geschiedt onder leiding van het bestuur. KINDERVREUGD HEEFT VRIJSTELLING Aan de Speeltuinvereeniging Kinder vreugd te Velsen heeft de burgemeester vrijstelling verleend van de betaling dei- verschuldigde huursom over 1941 van het speelterrein aldaar. Weer een jubileum. De heer J. H. van Eerden, arbeider in de afdeeling kapperij van de cellulose- fabrieken der firma Van Gelder Zonen, herdenkt Dinsdag 15 September zijn dertig jarig jubileum. Hij werd 9 December 1890 te Beverwijk geboren en heeft van zijn komst bij de Papierfabriek af steeds in dezelfde afdeeling gewerkt. Desondanks heeft de heer Van Eerden in zijn afdeeling veel en verschillenden arbeid verricht. O.a. was hij bij de houthalers, vier jaren bij de destijds gebezigde houtschilmaehines en thans is hij sedert eenigen tijd werkzaam bij de stroohakselmachine. De jubilaris, welke zeer bescheiden is, mag zich verheu gen in de waardeering van collega's er superieuren. Sparta huldigde opnieuw. Donderdagavond heeft ln het gymnastieklokaal der Chr. School aan de Van Langeveldstraat wederom een intieme huldiging plaats" gehad vai het lid der gymnastiekvereniging „Sparfa" mej. A van Rlel, welke gedurende tien jaren haar vereeniging trouw ls gebleven. Tijdens het oefenuur van de dames-senior schetste de secretaris, bij ontstentenis van de.i voorzitter, hoe mej. .Van Rlel één van die leden is. welke steeds voor de vereeniging klaar staan. ,Het bestuur", aldus zelde de heer Groeneveld. .heeft ln deze tien Jaren nimmer te vergeefs een beroep op u gedaan als het er om ging de zaak van .Sparta" te dienen". De heer Groene veld bracht het trouwe lid dank voor haar veel al stimuleerend werk om namens he*, bestuur den wensch te uiten, dat mej. Van Riel nog 3 jaren haar krachten aan ..Sparta" mag blij geven en tevens dat dit voorbeeld navolging zal mogen vinden. Een prachtige ruiker roode anjers werd de Jubilaresse als Olijk van erkentelijkheid over handigd. BEDEVAART. De afdeeling Velsen van den R.K. Vrou wenbond zal Donderdag 17 September deelnemen aan de Bedevaart naar de Kapel van O. L. Vrouwe ter Nood te Heiloo. Het vertrek uit Beverwijk is bepaald op 's mor gens 9.45 uur. Verwacht wordt, dat zich ongeveer 150 deelneemsters zullen opgeven. OPSTELLINGEN VELSER CLUBS. Voor de Zondag te spelen competitie wedstrijden hebben onze plaatselijke clubs eenige wijzigingen ondergaan. Bij Kinheim. dat bij T.Y.B.B. op bezoek gaat, is inplaats van F. v. d. Kant als rechtshalf F. Cnossen opgesteld, die van zyn ziekte hersteld is, terwijl H. Prinsgn niet meespeelt. Diens Ïilaats als rechtsbinnen wordt waarschijn- ijk ingenomen door Rademaker. De opstel ling wordt: H. B. Daniëls; P. Rem en S. de Vries; F. Cnossen, W. Groeneveld en H. J. v. d. Wateren; W. A. Raaymakers. Radema ker, H. Groeneveld. A. Versteeg en O. Kui lenburg. Bij de R.K. Sportvereeniging „I.E.V.die te Egmond Zeevogels ontmoet is G. Oorthui# spil, die in den strijd tegen Vitesse 1922 moest uitvallen, weer opge steld, zoodat I.E.V. zal uitkomen met: J. Rumping; J. v. d. Zon en J. v. d. Vlies; H. de Reus, G, Oorthuis en P. v. d. Berghe; J. Brakenhof, D. v. d. Kolk, G. Nieuwenhui- sen, A. Verkooyen en P. Schoorl. De „Breesapers" ontvangen om 2 uur op het terrein Watervliet de Castricumsche club C.S.V, Door verhindering van J. v. d. Linde is P. v. Vuuren op de linkshalfplaats opgenomen. V.V.B. verschijnt dus met: G. Olivier; .H. Lantsink en P. Clots; P. de Greef, J. Bravenboer en P. v. Vuuren: G. Zandbergen, G. v. d. Veldt. L. Spruit, M. de Boer eft R. Nooy. BEVERWIJK De Floralia-tentoonstelling. Voetbalelftallen voor Zondag. Na de teleurstellende resultaten van Zondag vas het wel te verwachten, dat de elftalcommis sies met nog een heel seizoen voor den boeg veranderingen ln de elftallen zonden brengen. Het Kennemers-elfta! heeft ook een wijziging ondergaan doordat Van Luln waarschijnlijk niet meer in het eerste zal uitkomen. De achterhoede bestaat wear uit v. d. Putten en Rijnders: ln de mlddenllnie completeert Hoen het trio; in de voorhoede staat de oud-Heraclesman Kolde wijn op de rechtsbinnenplaats. Ook C. Albers staat weer opgesteld. Het elftal ziet er nu als volgt uit: Bosman: v. d. Putten en Rijnders; Six. Stee man en Hoen: Verbeek. Koldowtjn, v. d. Bos. Albers en Bleeker. Het Beverwijkelftal heeft blijkbaar In het ge heel niet voldaan, want In den wedstrijd tegen de Zandvoortmeeuwen zullen de roodwitten ln een terk gewijzigde opstelling uitkomen. ZIJ ziet er «ls volgt uit: Hoogewerf; C. en J. Vesslcs: Woortman, Gra- pendaal en A. v. Lint; H. v. Lint, S. Tooling, V. Steen. Maenhout en Holman. Ongetwijfeld ls dit een veel sterker elftal, dan dat wat vorige week ln het veld kwam De Zand- voorters kunnen op nog ernstiger tegenstand rekenen! Schoten krijgt het volgende D. E. M.-elftal op bezoek: Meij; De Schram en P. de Vries; Jansen, De NIjs en J. de Vries; Tervoort. Warfemius. Slotemaker. C. Schram en Lonjee. Het is hetzelfde elftal, dat met 7—l van Ter rasvogels verloor. D. E. M. ls dus wel optimis tisch! Voorts vernamen wij, dat het met de competitie- Indeeling nog steeds niet ln kannen en kruiken is. De Zaansche derdeklassers staan nu op hun achterste beenen en doen alle mogelijke pogingen om in de indeeling verandering te krijgen. De grootste bezwaren van hun zijn de uitreizen nair Den Heldor (2 maal), en Wierlngermecr. Gisteravond ls te Zaandam over dit vraagstuk een vergadering gehouden met de vertegenwoor digers van den N. V. B. en de betrokken., clubs. SANTPOORT Onderlinge turnwedstrijden. Naar wij vernemen, zullen* de onderlinge turnwedstrijden der Turnvereeniging Sant poort normaal op Vrijdag 16 en Zaterdag 17 October gehouden worden. Stellig zullen alle leden pogen een goed figuur te slaan. PERSONALIA. Tot dienstdoend geestelijke in het Provin ciaal Ziekenhuis te Santpoort, is benoemd de heer R. D. F. Kok te Bloemendaal. CASTRICUM BONKAARTEN BIJZONDERE ARBEID. De uitreiking van bonkaarten voor bij zonderen arbeid (zwaren en zeer zwaren arbeid) zal tegelijkertijd bij de verstrek king van de bonkaarten voor de 11de pe riode geschieden. De bescheiden zullen, zooals gebruikelijk, slechts worden uitge reikt door den distributiedienst van de ge meente, waa,r de betrokkene zijn arbeid verricht. Bij het afhalen dient een volledig ingevuld en onderteekend formulier te wor den ingeleverd, hetwelk uitsluitend ten kantore van den Distributiedienst verkrijg baar is en vóór de uitreiking moet wor den afgehaald en ingevuld. Derhalve zal geen gelegenheid bestaan om tijdens de uitreiking formulieren in te vullen. NA-MTREIKING. Personen, die croor nalatigheid verzuimd hebben de bonkaarten op de voor hen vast gestelde datum af te halen, kunnen deze uitsluitend te Castricum op Woensdag 7 October van 912 uur bekomen. Van deze regeling zal niet worden afgeweken. Ten aanzien van zelfverzorgers, die zich niet houden aan de voor hen geldende data van uitreiking, wordt bekend gemaakt, dat een aparte datum van na-uitreiking zal worden vastgesteld. C. S. V. IN ACTIE. Het voetbalprogramma voor Zondag luidt als volgt: C. S. V. II—U. S. V. II, 2.30 uur; C. S. V. I— V. V. B., 2 uur en Bergen A—C. S. V. A. 1 uur. De opstelling van het eerste elftal ls als volgt: Ascenaar, Beurs, Seebach. Boesenkool, Blei, Tlemstrn, Koelewljn, Mul, Jacobs, Boot, De Haan De traditioneele Floralia-tentoonstelling zal dit jaar niet in het veilinggebouw ,,'t v Centrum", maar in het veilinggebouw „Ken- nemerland" aan de Breestraat plaats heb ben, Daar dit gebouw door de veilingen alleen op Zaterdag beschikbaar is. wijkt de regeling voor de inzendende schooljeugd af van den gewonen gang van zaken De planten moeten op Zaterdagmorgen a.s. des morgens vóór 9 uur worden inge bracht. Ook overjarige planten en eigen bloemstukjes kunnen ingezonden worden en aan een keuring onderworpen worden. 1 Van 's middags half drie af zal de ten- 1 toonstelling opengesteld zijn. Op de jeugdige deelnemers en ook de ouders is door het Floralia-bestuur een be- roep gedaan om de planten beslist vóór 9 uur in het veilinggebouw af te geven. De planten moeten voorzien zijn van een label. BEROErEN. waarop duidelijk naam, adres, leeftijd en Tot predikant bij de Herv. Gemeente te de mededeeling of 1 of 2 planten zijn in- Zeerijp (Gi*on.) is de heer F. de Boer, gezonden, vermeld moet worden. 'candidaat alhier, beroepen. BEDEVAART. Aan de jaarlijksche parochiale bedevaart naar O.L. Vrouw ter Nood te Heiloo, namen honderden parochianen deel. De reis girig per trein. De H. Mis werd opgedragen door pastoor Goes. Door kapelaan Verheul werd 's morgens een predicatie gehouden en in den namiddag werden de oefening en predi catie verricht door kapelaan Van der Zalm. Uit de eerste jaren: met 10 man naar concours. In 1908 ging zij voor 4 jaar slapen. Veel beloven, weinig geven De Neder- landsche Volksdienst belooft niets, doch geeft alles. Blijft geen buitenstaander, sluit u aan als lid. Woensdag 16 September herdenkt de Beverwijksche Harmoniekapel den dag waarop zij vóór dertig jaar geleden werd opgericht, of, juister gezegd, haar weder geboorte beleefde. Want het zit met de op richting en de jaren, welke daaraan vooraf gingen, raar in elkaar. Immers, als onze populaire Beverwijksche Harmoniekapel in het jaar 1908 niet in den dommel was geraakt, om eerst vier jaren later, dus in 1912, weer bij bewustzijn te komen, dan hadden de mannen van Hof meester het gouden jubileum reeds gevierd in plaats van nu het dertigjarig bestaans- feest. Dit slapend doorgebrachte tijdvak doet de geschiedenis van onze populaire kapel bijna vijf-en-twintig jaar ten achter komen. Om bij een terug blik in de grijze en roemruchte hi storie van de ju- bileerende kapel niet alleen te be palen tot de af- geloopen dertic jaren, zou niet op zijn plaats zijn, want ooi in die kwarteeuw daarvoor wist iedere Beverwijker wat de Beverwijksche Harmo niekapel was. Maar de Wijkers van die dagen hadden toen blijkbaar ineens niet veel meer op met hun kapel. Maar laten we bij het begih van de op richting beginnen. De eerste jaren In 1888 bestond in Beverwijk een ver eeniging „Volksbelang" gerfaamd, die, als wij het goed hebben, later werd hervormd in een departement van de Maatschappij tot „Nut van 't Algemeen". Uit dit „Volks belang" ontsproot, voornamelijk door het toedoen van den heer J. van Lingen, des tijds hoofd van de eenige openbare school, die Beverwijk in die dagen rijk was, het initiatief om een muziekcorps op te richten. Djt geschiedde inderdaad; de Beverwijksche Harmoniekapel werd opgericht en vormde De Harmonie kapel 30 jaar. I Teekenlng Hessels (Pax Holland oi.) Ka.il k-adi keelt «lr pik? wil t<rAKcl-/At«r- C|i-oot wit jh een blaasorkest van 18 tot 20 paar longen. Onder leiding van den heer H. Burger, den lateren wïthouder van Beverwijk en zoover wij weten, de eenige muzikale wethouder, die het aardbeienstadje ooit heeft gehad, zette de 20 man de eerste schreden op het moeilijke pad der kunst. Al gauw werd zijn taak overgenomen door den Beverwijk- schen musicus J. J. Zwart. Ook deze maakte het bij de kapel niet lang, want hij werd in 1894 óp zijn beurt opgevolgd door den heer H. W. Hofmeester, die tot op den dag van heden nog altijd aen dirigeerstaf over het Beverwijksche corps zwaait. Reeds 49 jaar lang doet de heer Hofmeester dit al; hoe veel leden heeft hij zien komen en gaan Onverbrekelijk is de naam Hofmeester dan ook aan die van kle Harmoniekapel ver bonden. De eerste successen- Het kleine groepje muzikanten was niet voor een klein geruchtje vervaard, want in 1894 kwam de Beverwijksche Harmonie kapel reeds op een concours te Broek in Waterland uit. Een jaar later werd Bussum bezocht. De groote successen kwamen in 1896. In dat jaar trok de kapel ter sterkte van 12 leden, waarvan 10 musiceerende, naar den overkant van het Y om in den Tolhuistuin deel te nemen aan een wed strijd. De Wijk kwam hier best voor den dag, want de tien dappere muzikanten speelden of hun leven er van afhing en verbaasden vriend en vijand met het re sultaat. Het werd dien dag een groote over winning, zelfs op corpsen met zeer groote bezetting. Bij onze kapel zat het toen niet in kwantiteit maar in de kwaliteitToen reeds mocht het corps zich in een groote populariteit verheugen.- Onder leiding van den heer H. Hofmeester ontwikkelde zich ook het muzikale peil; de kapel werd een gevreesd, maar een gezien tegenstander op wedstrijden. Tal van onderscheidingen en bekroningen werden op wedstrijden behaald, maar na dezen dpgang verminderde de animo en het bleek niet langer mogelijk de kapel in stand te houden. Van gemeentelijke subsidie was geen sprake. Hoe staat het daaj- nu mee Ook de financieele steun van de burgerij bleek niet voldoende te zijn, om de Bever wijksche Harmoniekapel in stand te houden. Het korps gaf den strijd op. Maar wat zal het die Beverwijkers vreemd te moede zijn geweest bij de gebruikelijke feestelijke ge legenheden het zonder de vertrouwde Har moniekapel te moeten doen. Een bescheiden aantal musici poogde de zaak onder leiding van den heer Hofmees ter voort te zetten. Dit ensemble droeg den naam van „Beverwijksche Dilettanten club". Deze toestand wekte echter geen bevre diging, want de Wijk miste haar kapel. De wijze, waarop de Beverwijksche Harmonie kapel ten tweede male werd opgericht, zul len wij in een volgend artikel behandelen.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3