De Nieuwe Tijd. Stadsnieuws De eerste bron waaruit het Nationaal So cialisme leeft is Godsvertrouwen. Zeker predikant, die jaren lang gearbeid heeft in een der zeedorpen hier in den om trek, placht tot zijn leerlingen, die straks hun belijdenis zouden afleggen, te zeggen. Ik vraag maar één ding van jullie en dat is. dat je, waar en eerlijk, kunt zeggen: „Er is toch Iets Meer vraagt ook het Nationaal Socialisme op het punt van belijdenis niet van zijn leden. Het biedt plaats aan iedere schakee ring van den Christelijken godsdienst, ook aan hen. die sinds korten of langer tiid geen plaats hebben kunnen vinden in een of an der kerkgenootschap Het vraagt bewust zijn van de afhankelijkheid van een Al macht, die heerscht boven de aarde en bo ven de sterren, eer. Almacht, waarin de mensch zich in weerwil van al het kwade dat hem wedervaart geborgen weet. Een levensbeschouwing, die eer. schepping zon der Schepper aanvaardt, zal in het Nationaal Socialisme niet kunnen worden geaccep teerd. „Er is toch Iets. Betrekt het Nationaal Socialisme aldus de dogmatiek ter zake van de religie niet in zijn beschouwing het la£t dit over aan de Kerk in haar menigvuldige'schakeerin gen uit het bovenstaande blijkt, dat het aan de religieuze beleving een onmisbare waarde toekent, een beleving, waartoe de belangrijkste voorwaarden zijn: zedelijk on derscheidingsvermogen en offervaardigheid. Een volk. dat zijn innerlijke kracht niet of niet meer ontleenen kan aan eeuwig heidsbesef gaat verloren. Het verliest het in zicht in de groote levenswaarden, verlangt ze niet meer te handhaven en aanvaardt het on-deugdelijke en het on-eigene voor het deugdelijke en het eigene. Wij ziin in dat opzicht reeds een gevaarlijk eind od den verkeerden weg geraakt. Het is mijn bedoe ling niet. de zaak op de spits te drijven, maar hebt ge er wel eens aan gedacht, dat het meerendeel van wat ons de laatste ja ren in schouwburg en filmtheater amuseert ons voert in de wereld der brassers, dieven en lichtekooien? Dat het opgroeiend ge slacht voor een niet gering gedeelte onaan gedaan blijft bij een symphonie van Beet hoven en opgetogen raakt bii het vernemen van muziek, waarvan de instrumentatie ge ïmporteerd werd uit het Afrikaansche oer woud? En het zal nog maar een jaar of tien geleden zijn. dat des daags waarop een Frederik. van Eeden vrijwel vergeten ten grave werd gedragen duizenden en duizen den Nederlanders te hoop liepen om Jo- sefine Baker, een variété-danseres van het negerras te begroeten en haar het Wilhel mus toe te zingen. Nogmaals: we willen niet overdrijven, maar het is waarlijk niet de eerste maal. dat te dezen aanzien betoogd wordt, dat het op deze wijze met de moraal hopeloos de verkeerde richting uitgaat. En is het misschien dit kwijnend en verdwij nend onderscheidingsvermogeri, dat oorzaak werd,-dat in onze dagen zulk een treurig gemis aan verantwoordelijkheidsgevoel aan den dag treedt en oorzaak is, dat wii ieder oogenblik persoonlijk dan wel als volksge meenschap belogen, bedrogen en bestolen worden door zwarten handel en soortgelijke praktijken? Het is het Nationaal Socialisme, dat door de jaren heen op het teloor gaan van dit ze delijk onderscheidingsvermogen heeft ge wezen. Och, waarlijk, niet omdat de N.S.B. een leger van puriteinen is. maar omdat het begreep, dat dit verlies de aantasting be- teekende van een stuk volkskracht, onmis baar voor heden en toekomst. Is het gezonde oordeel aldus een voor waarde voor het inzicht in de groote le venswaarden, gegrondvest is het Nationaal Socialisme op de offervaardigheid. Zoo de wereldgeschiedenis ons één les voorhoudt, dan is het wel deze, dat het met een staat ten einde loopt, wannee^ het be lang van een persoon, of van een groep van S?rsonen voorgaat boven dat van het ge- eel. Wanneer egoïsme, groepsbelang of partijbelang de overhand krijgen, dan on dermijnt dit de kracht van het geheel. Wanneer het Nationaal Socialisme er dus op uit is, als volksche, maatschappelijke, staatkundige beweging een gezond volk te vormen en te behouden in een krachtigen staat, dan houdt het rekening met deze les en begrijpt, dat het egoïsme van den enke ling en het belang van de groep altijd zul len moeten wijken voor het belang van het geheel en dat is het volk, georganiseerd in den staat. En hiermede ligt de waarheid vast, die geen Nationaal Socialist zal laten varen: de opofferingswil van den enkeling voor het geheel is de sterkste staatsvormen- de en staatsbehoudende kracht. Zedelijk onderscheidend Offerbereid dit vraagt het Nationaal Socialisme en daar mede legt het een verband tusschen deze jonge beweging en het oude Christendom. Want zoowel het leven van Christus als de lessen der evangeliën zijn en blijven vóór alles toelichting op deze beide waarden: het zedelijk oordeel en de wil tot het offer. Dit is onze blijde trots: Het Christendom als religie en het Nationaal-Socialisme als maatschappelijke beweging zijn niet elkan ders vijanden. Het laatste wortelt in de hooge, zedelijke waarden van het Christen dom en indien van beide zijden de goede wil voorzit zal een harmonische" samenwerking tusschen Kerk en Staat nimmer beter kun nen geschieden dan door de Kerk in een nationaal-socialistischen staat. En hier ver laten wij het terrein der beschouwing, om dat thans de vraag zich voordoet, waarom de kerk,neen. niet de Kerk. waarom de kerkdienaar zic!\ verzet heeft en zich blijft verzetten tegen een beweging, wier eenige misdaad op het gebied der religie is. dat zij de hooge beteekenis van het zedelijk oor deel en de offerbereidheid in het licht stelt. Hier haalt de Nationaal Socialist de schouders op. Hij begrijpt het niet. Mijn Roomsch-Katholieke kameraad begrijpt het niet, waarom de genademiddelen, die hem hier te lande onthouden worden, een kwar tier verder, aan gene zijde van de grens, wèl worden verleend en hij begrijpt niet. waar om de stakker, die een paar weken geleden dcor een doodelijk ongeval op straat werd getroffen moest worden begraven door de AGENDA ZATERDAG 12 SEPTEMBER. Gem. Concertgebouw: „Sterrenparade", 7 u Luxor Theater: „Een onzichtbare man gaat door de stad". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toe gang 14 jaar. Rembrandt Theater: „De weg naar geluk' 2.30, 6.30 en 8 45 uur. Toegang boven 18 j Palace: „Liefde kent geen grenzen". 2.00, 6.30 er. .8.45 uur. Toegang boven 18 jaar. Frans Hals Theater: „Drie maal bruiloft". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang eiken leeftijd. Moviac: „Gevangene 317". 2. 4. 7 en 9 uur. ZONDAG 13 SEPTEMBER. Gem. Concertzaal: Bonte avond duo'Hof man. 7.30 uur. Bioscopen: 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. (Frans Hals Theater: 2. 4.15, 6.30 en 8.45 uur.) MAANDAG 14 SEPTEMBER. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen NACHTDIENST APOTHEKEN. Nachtdienst van 's avonds 8 uur af: fa. C G. Loomeyer en Zn Barteljorisstraat 11 tel. 10175; Park-apotheek. Kleverparkweg 13, te!. 11793; TeyIer-apotheek, Teylerplein 79. tel. 17946. Heemstede: Heemsteedsche Apotheek. Binnenweg 98, tel. 28197. DE DISTRIBUTIEBONNEt Artikel Ik Aardappelen 4: Xardappeleii -F i Beseliuit Bloem 392 t.m. 3 Boter Brandei. :.m. 05 B. V. 01. 02. 03, K.F. 47B Brood Chocolade 46. 4 7 Versn. Karetten 4 7 Tabak Cfgarillnf 47 Tabak Eenheids Zeep 336 3714 Ak-om. LM ToU Gort Huishoudzeep Van links naar rechts: Een fraaie inzending van de landbouwschool „Huis te Lande" te Rijswijk op de groote dahliatentoonstelling, welke Vrijdag in Pulchri Studio te Den Haag is geopend. (Schimmelpenningh Pax Holland c). - In Tivoli te Utrecht vond Donderdagavond een groote bijeenkomst van de Nationaal-Socialistische Be weging plaats. Een overzicht van de zaal tijdens de rede van den leider, ir. A. A. Mussert. (Stapf Borrius Pax Holland c.) - Duitsche bommenwerpers in zicht. Snel wordt het vliegdoek van een vooruitgeschoven post uitgelegd, om de kameraden in de lucht te laten weten, dat zich hier Duitsche stellingen bes-inden. (P.K. Geiler AUo-O-H-P. H. c) W.A., omdat de Kerk zweeg en toekeek. En hij begrijpt vooral niet, dat de Paus van Rome dit nu werkelijk zou goedkeuren. En mijn Gereformeerde kameraad be grijpt niet. waarom huwelijksinzegening en doop en avondmaal hem onthouden moeten blijven, omdat hij toevallig in politicis met den predikant van meening verschilt en voor het overige een goed lid van ziin kerk genootschap wil zijn en blijven. En ikzelf jegrijp niet. waarom ik wel jaren lang in één bank mocht zitten met een christelijk- historicus, een theosoof en een religieus socialist'en waarom er in mijn kerk geen plaats meer voor mij was, toen ik lid van de N.S.B. werd. Dit alles begriipen wij niet. Maar er is iets anders. Men noemt ons hard en terecht, want men heeft ons van kerkelijke zijde hard gemaakt in dier voege, dat wii zijn gaan begriipen. dat het niet de kerk maar het politieke Christendom was. dat haar hemelpoortje voor ons sloot. Wij zijn gaan begrijpen, dat een Nationaal Socialist, die ernst.met zijn beginsel maakt, geen vijand der religie kèn ziin. Weet ge. wie haar vijanden zijn? Het waren de kerkelijke partijen, die in den clericalen staat het uurwerk van den tijd achteruit zetten en op iedere vlam een dom per plaatsten, het waren de liberale par tijen. gegrondvest op het menschelijke egoïsme ieder voor zich en God voor ons allen het waren de marxistische partijen, die leefden uit het evangelie van den haat. zij waren de vijanden der religie en het waren deze partijen, die zich in de kerken lieten gelden en wier invloed is blijven be staan tot den dag van heden. Het zij zoo. Indien de kerk voor ons haar deuren sluit, wij kunnen wachten. Wii, Nationaal Socialisten en ik verzoek U, daaronder niet te verstaan den schreeuwen den grootspreker, die onze beweging meer kwaad dan goed doet wij dragen ons Godsvertrouwen en voelen er ons door ge dragen. Zie. het was in October van het jaar 1937. De N.S.B. had moeilijke tijden achter den rug. De teleurstelling, wijl ons volk getoond had, de nationale verschillen te verkiezen boven de nationale eenheid, teleurstelling ook over kleinmoedigheid in eigen gelederen. in die dagen riep Mus sert ons bijeen in Lunteren en zoo stonden daar op een guren Octoberavond dertig duizend N.S.B.'ers verzameld op een heu veltop. Mussert sprak tot ons van den feilen strijd, die achter ons lag en de moeilijk heden. die de naaste toekomst zou brengen, van nieuwe offers, die gebracht dienden te worden en van de gevaren, dien iedere N.S B.'er opnieuw het hoofd zou moeten bieden. Toen hebben wii een oogenblik van Gods vertrouwen beleefd. Want terwijl de nacht daalde boven dien Gelderschen heuvel en boven die dertigduizend teleurgesteld en klonk daar plotseling uit de schare het oude lied: „Een vaste burcht is onze God!" D. Uitreiking nieuwe bonkaarten. Van 14 September tot 3 October zal de, uitreiking plaats hebben van de bonkaar ten voor voedingsmiddelen voor de elfde periode. Deze uitreiking geschiedt op de gebruike lijke wijze voor de geheele stad in het ge bouw de Vleeschhal, ingang Groote Markt De aandachtwordt er op gevestigd, dat zoowel houders van K- als van L-inleg- vellen, dit keer allen K-Bonkaarten ont vangen. Gelijktijdig worden de nieuwe aard- appelkaarten uitgereikt, waarbij houders van L-inlegvellen een toeslagkaart voor aardappelen ontvangen. Men is gehouden de kaarten af te halen op den dag, dat zijn letter aan de beurt is. Uitzonderingen zijn hierop niet toege staan. Maandag is het de beurt aan de letters A en C. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, (afw.). Haarlem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van D!en« en Stad. S. R. Kuiper, Haarlem Sport en Stad: A. Over- meer. Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten Heemstede. Binnenland: J A. Steen Jr.. Zand- voort. Nieuws en reportage voor Velsen en om geving: J. J. E. van Baarse}, IJmulden. Adver tenties D. A. J. Spek, Haarlem. Het Radio-Muziekfeest. Wie deze week de Luistergids ter hand neemt zal allicht tot het besef komen dat Nederland zich ernstig .bezint op het schep pend vermogen van zijn eigen toonkunste naars. Een week lang zal de Nederlandsche muziek zoo goed ais niet uit den aether zijn. De Omroep zette voor de tweede maal een Nederlandsch Muziekfeest op touw, dat ir zijn grootschen opzet van radio- en zaalcon certen. plus een tentoonstelling in het Rijks museum te Amsterdam, van vérstrekkende beteekenis is. De Radio, die in zijn opkomst ons muziekleven eer bedreigde dan werke lijk diende, blijkt nu de sterkste macht ge worden te zijn om datzelfde .muziekleven op te stuwen. Van concurrent onzer muziekin stellingen is het geworden de stimuleerende kracht, die het geloof in eigen muzikaal mogen, in de scheppingskracht, zonder welke het muziekleven een fictie is, op de meest intensieve wijze weet op te wekken. Niemand kan ten slotte genieën kweeken, maar de ge legenheid scheppen om talenten tot volle ont wikkeling te lat^n komen is een daad van het grootste belang. De Omroep neemt die taak op zich en tevens ontziet hij geen moeite om het Nederlandsche publiek er van te overtui gen dat wij een Nederlandsche toonkunst be zitten. Moge het Radio-Muziekfeest van deze week an velen in den lande het geloof in eigen scheppende en herscheppende kracht brengen. JOS. DE KLERK. H. O. V. VOLKSCONCERT. Het Volksconcert dat de Haarlemsche Orkestvereeniging op Maandag 14 Septem ber a-s. te 7.30 uur in de Gemeentelijke Concertzaal geeft zal onder leiding van den gastdingent Jaap van Ginneken staan. Als eerste nummer wordt uitgevoerd de Symphonie in A gr. terts K.V. 201 van W. A. Mozart. Hierna volgt de solist van dezen avond, de bekende Nederlandsche pianist Thop van der Pas, met orkestbege leiding met het tweede piano-concert van Hugo Godron. Na de pauze wordt het concert voortge zet met een Fantaisie sur deux airs popu lates Angevins van G. Lekeu. Tot slot wordt een balletsuite „La pantoufle de vair" van M. Delannoy ten gehoore ge bracht. PANTSERSLAGEN. De pantsers van de strijders voor het nieuwe Europa rollen aan het Oostfront, niet tegenstaande schier onoverwinnelijke terrein- moeilijkheden, onverstoorbaar in Oostelijke richting. De bolsjewistische horden worden opgejaagd door een offensief dat nu reeds maanden duurt. Enorme veldslagen worden geleverd en daaraan nemen ook onze dappere Oostfront strijders deel. Onze Oostfrontstrijders, onver saagde kerels die begrepen hebben dat deze strijd gestreden en gewonnen moet worden terwille van ons aller toekomst. Landgenoot, gij die begrepen hebt waarom het gaat, aarzelt niet langer maar durft te strijden voor uw vaderland en voor de toe komst van ons volk. Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginne gracht 22 te Den Haag. Rembrandt De weg naar geluk- KOENRAAD VAN OEN ARBEIDSDIENST U zuil hem de volgende dagen to deze krant van vefiscfiïllEode zijden leeten kennen Bioscopen Frans Hals: 3 x bruiloft. De titel doet vermoeden, dat verscheidene bruiloften gevierd worden, doch dat ge schiedt maar één maal en twee maal moet het feest op het laatste oogenblik afgezegd worden, omdat eerst zij en later hij meent, dat het standsverschil te groot is. De ge- ;eschiedenis speelt zich aanvankelijk af in .iet Rusland tijdens den vorigen oorlog. Twee jonge menschen leeren elkaar kennen en wel een dochter vaij een grondbezitter en een officier, die in nauw contact staat met den Czaar. Als het huwelijk gesloten moet worden, vertrekt zij en legt zich toe op de zangkunst, om in latere jaren, als de Russische emigranten over de wereld ver spreid zijn, op te treden. Dan is de officier een chauffeur geworden, die na de her nieuwde kennismaking meent de vlucht te moeten nemen. Drie maal is scheepsrecht en bij de derde ontmoeting, als beiden arm zi>n, komt de echte bruiloft. Een onderhou dende en amusante film is van dit gegeven gemaakt, waarin Willy Fritsch, Marte Harell en Theo Lingen een belangrijk aandeel hebben. A. O VERMEER Moviac: Gevangene 317 De film Gevangene 317 (de eigenlijke naam is „Schatten der Vergangenheit"is een zeer aantrekkelijk gegeven, dat wel iets gemeen heeft met „Kora Terry". De dubbelrol van Helène en Betty Gall wordt meesterlijk goed gespeeld door Luise Ulrich. Gustav Diessl speelt de zeer sympa thieke dr. Hellwich, terwijl Oscar Sima en Anton Pointner ook een ruim aandeel in het spel hebben. Goed camerawerk en uitstekende bijrol len completeeren het geheel, dat den be zoekers enkele uren goede ontspanning biedt. In het voorprogramma draait de film „Nachtvlinders waarin het gevaar van slecht verduisteren op goede wijze naar voren wordt gebracht. Zooals de nachtvlin ders door het licht worden aangetrokken, zoo gaat het ook met de vliegtuigen, die des nachts over stad en dorp ronken. In het Hollandsche Nieuws van Tobis zijn uitstekende reportages gewijd aan het zang feest op den Dam van de Nationaal-Socia- listische Beweging. Een goed programma voor de komende week ANTH. STEEN. Luxor: Een onzichtbare man gaat door de stad. Wat ons zou wedervaren, als één mensch zich onzichtbaar voor zijn medemenscher. onder ons zou kunnen bewegen, is een thema, waaraan de film wel meer haar aandacht heeft besteed. Welke dwaasheden hij zou begaan en welke misdaden hij zou kunnen bedrijven, welke goede gaven hij ter. slotte ook over zijn omgeving zou kunnen uitstrooien, laat Harry Piel ons zien in een film, die rijk is aan onverwachte wendinger en onvermoede complicaties. Wie wil we len wat aan het einde de meest verrassen de wending is. moet de film gaan zien: 't is veel te aardig om het te vertellen. En Harry Piel goochelt bovendien zoo vlot en vroolyk met iedereen in zijn omgeving er voert zooveel acrobatiek uit, dat ook daar door de film het bezoek ten volle wettigt. In het journaal wordt o.m. de uitvaart van Stephan Horthy getoond en een film beeld gegeven, hoe men 's avonds wél en hoe men niet verduisteren moet. F. C. DERKS. Deze film brengt het leven in beeld van den Weenschen acteur en tooneelschrijver Fer dinand Raimund, die van 1790 tot 1836 geleefd heeft en tot de meest populaire figuren van zijn tijd behoorde. Raimund is de schepper van verscheidene operette-achtige stukken, waaraan, ondanks het luchtige karakter, een zekere melancholieke inslag niet vreemd is. Het leven van den dichter was in feite bier van een spiegelbeeld, want hij had met veler lei tegenslagen te kampen, met name op het gebied der liefde. De film nu houdt zich voor namelijk bezig met den invloedvdie drie vrou wen op Raimund gehad hebben, n.l. de actrice Luise Gleich gespeeld door Jane Tilden de soubrette Therese Krones (Marte Harell) en de herbergiersdochter Toni Wagner (Win nie Markus). De laatste is Raimund's „groote liefde" geweest en zij is dan ook in de film de vrouw, die hem den weg naar het geluk helpt vinden. Het is een onderhoudend stuk geworden, in sommige scènes wellicht wat gerekt, maar het aankijken steeds ten volle waard. De ty pische Biedermeierstijl in kieeding en inte rieurs vormt een stemmige omlijsting van het verhaal en ook de welluidende muziek het bekende „Brüderlein fein" vormt het leid motief mag een attractie genoemd worden. Van de manlijke hoofdrolspelers verdienen naast Hans Hoit, die Ferdinand Raimund ver tolkt, de prachtige rollen vermelding var Hermann Thimig als de levenswijze collega Schuster en Paul Hörbiger als de vermaarde schrijver Griilparzer. In het voorprogramma een filmpje, dat op bondige wijze tot goed verduisteren aanmaant. H. VOSKUIL. Palace Liefde kent geen grenzen. De sputterende, hakkelende en stotterende Hans Moser is in deze vermakelijke film een douane-inspecteur, die graag hoofdinspecteur wil worden en daarom zoo voortvarend op treedt, dat hij de eene vergissing na de an dere begaat, eefi minister van financiën in groote moeilijkheden brengt en zelfs oorzaak is, dat een regeering moet aftreden. Hij sleept namelijk een diplomaat uit den trein alsmede het vriendinnetje van zijn hoogsten chef, in de meening een beruchte hotelrat en zijn handlangster gesnapt te hebben. Voorts ont hult hij in zijn onsthuld aan de redactie van een Weensche courant staatsgeheimen', diep geheim hadden snoeten blijven en als de regeering een weg heeft gevonden, om schan daal te vermijden, stuurt onze douane-inspec teur alles nogmaals in de war door een ge wichtig document toch nqg in verkeerde handen te laten verdwalen. Toch loopt alles nog goed voor hem af hij wordt hoofdinspecteur, maar om redenen, die hij zelf allerminst begrijpt Kostelijk is het spel van Moser en van Hans Olden, de minister van financiën, die zwaar onder de plak van zijn bazige vrouw zit. Ook de bijrollen zijn bij Oskar Sima. Maria Eis, Else Elster e.a. in goede handen. Een ments-film van de beste soort. Vooraf de gebruikelijke journaals en een filmpje, waarin nog eens op de noodzake lijkheid van goed verduisteren wordt ge wezen. SJ. KUIPER. VROUWEN ELECTRICTTEITS- VEREENIGING. De afdeeling Haarlem van de Nederland sche Vrouwen Electriciteitsvereeniging houdt Dinsdag a.s. een bijeenkomst bij Brinkmann, Groote Markt. Mevrouw Roersch-Semeyns en mevrouw Felius Wijnia zullen Oen inmaak bespreken en o.a. het inmaken van roode kool demonstreeren. De moordaanslag te Lunteren. Nog een arrestatie. In aansluiting op het bericht over de joging tot doodslag te Lunteren, waarbij de .andbouwer W. B. door zijn 29-jarigen zoon werd neergeschoten en levensgevaarlijk ge wond, wordt nog medegedeeld, dat het wa nen, waarvan de dader zich bediende, nog .enzelfden dag door de politie in beslag kon worden genomen. Volgens verklarin gen, van den verdachte, tijdens het verhoor afgelegd, zou dit wapen een buks van klein kalibei* hebben toebehoord aan den landbouwer G. v. d. K., wonende te Lun teren. Genoemde persoon werd door de politie gearresteerd en op het politiebureau te Ede ingesloten, verdacht van het onbe voegd voorhanden hebben van een vuur wapen. De landdag der N.S.B. te Rolde op 19 September a.s. Opwekking aan werkgevers en hoofden van scholen. In verband "met den landdag te Rolde voor de drie noordelijke districten der N. S. B.. Groningen. Friesland en Drenthe, welke op 19 dezer wordt gehouden, worden werkgevers en hoofden van scholen opgewekt om leden hun personeel, resp. leerlingen, die lid zijn van de N. S. B. der W.A., van den Jeugd storm of van de Nederlandsche SS, dien dag vrij te geven, teneinde hen in de gelegen heid te stellen den landdag te bezoeken. VERGOEDING IX PLAATS VAN VACAN- TIE BIJ VERTREK NAAR HET BUITENLAND. Blijkens de Nederlandsche staatscou rant van 11 September 1942 heeft het col lege van Rijksbemiddelaars een regeling vastgesteld waardoor komt vast te staan dat werknemers, die door beëindiging of vertrek naar het buitenland geen vacantia opschorting van het dienstverband wegen? toegekend, een vergoeding ontvanger genieten, hoewel hun daarop wel recht i welke evenredig zal zijn met den duur de dienstbetrekking sedert de periode, waar over vacantie is genoten, onderscheidenlij' sedert het tijdstip van indiensttreding. 75 gi- 19 St 100 fff. 3 O 123 gr. 2 1 t. 1 eenh. 31 D Brood l eenh. 30 Apr, 47A Brood 400 gr. 10 i Alge in stc :4sd 1 s' Ol'ï I o M 1 t. 14 Si t «int. 30 Si )d 3o s ka gr. 3 0 eet Kaas 367 Koffiesurr. Melk 'ctroleiun 71 Als. 80/90 3S3 Ateem. 3"0 3so Alcem. 100 300 Alge». 230 1 3/4 02 Petr. 3S4 Ateem. Rijst 4-49. 4-50 Heser ■heerzcep Sigaren >Sui kei- Suikerwerk Taltak Taptem. 1- OST. 3 0 C v 3 «4a Groot succes van Cor de Groot te Salzburg. In het kader van de Salzburger Festspiele heeft Cor de Groot op het derde concert, dat door het Weensche Philharmonïsche orkest onder eiding van Willem Mengelberg werd gegeven, Beethoven's pianoconcert in es dur gespeeld. Hij had daarmede veel succes. De pers wijst, behalve op het geniale dirigeeren van Mengelberg, vooral op het spel van Cor de Groot. Zoo schrijft een der Salzburger bladen o.m.: „Hier vereenigden zich twee genera ties, de ongeveer 30-jarige solist Cor de Groot en Mengelberg, de klassiek ge schoolde meester, tot een synthese. De Groot speelt met veel vuur, hij heeft een vollen, bloeienden toon. Zijn spel is dich terlijk, hetgeen door een zachte tempo- nuanceering nog meer naar voren komt." Het vervoer van goederen in Nederland. Snel lossen en laden is een dringende eisch. Beroep op den verlader. De tegenwoordige buitengewone omstan digheden doen hun invloed ook op de binnen scheepvaart gelden. Terwijl in normale tijden het aanbod van lading tamelijk constant is, en 9lechts in bepaalde jaargetijden toe- of afneemt, brengen de tegenwoordige omstan digheden met zich mede, dat aan den onder- amer hooge eischen gesteld worden. In het bijzonder worden deze eischen aan de binnenscheepvaart gesteld daar deze tak van vervoer het wegtransport en het trans port met de spoorwegen in hët bijzonder op natte trajecten, zoo veel mogelijk moet ontlasten. Om de prestaties van de binnenvloot zoo groot mogelijk Je maken, moet er op gelet 'worden, dat ieder schip zijn reis vlug vol brengt,, en dat .allen, die bij het vervoer te water betrokken zijn, voor zoover het peil van het water en andere van invloed zijnde factoren dit toestaan, al hun krachten hier voor inspannen. Niet alleen is het in het belang van den sehipper zelf, dat de reizen zoo snel als mo gelijk is, worden uitgevoerd, ook voor de gemeenschap is een groote omloopsnelheid van zeer veel beteekenis. De' laad- en los tijden in de binnenscheepvaart zijn dan ook reeds belangrijk beperkt. Aangezien het algemeen belang het zwaarst moet wegen, zal de schipper in vele gevallen van zijn voorkeur voor bepaalde vervoeren, en zijn eigen voordeel moeten afzien, en zal hij de minder loonende transporten eveneens moeten uitvoeren. Wie de noodzakelijkheid daarvan niet inziet, stelt zich er aan bloot, dat hij, door van overheidswege te nemen maatregelen, voor bepaalde vervoeren aan gewezen wordt. Van den kant van den verlader en den ont vanger moet er toe medegewerkt worden, de schepen zoo snel mogelijk te laden en te los sen, opdat bereikt wordt, dat de schepen weer spoedig voor andere vervoeren ter beschik king staan. Zeer in "hgt bijzonder geldt de noodzaak van groote omloopsnelheid voor stoomsleep- booten, waarvan meer gevraagd moet worden dan van de vrachtschepen. Terstond na het beëindigen van een reis moeten de kapiteins hun maatregelen nemen, opdat motorbrand stof en smeeroliën ingenomen worden, zoo spoedig njogelijk weer voor een vaart klaar te zijn. Een vlotte gang van zaken is hierbij van het grootste belang voor de vrachtschepen, waar het ver%'oer te water onder de tegenwoordige omstandigheden in groote mate van sleepgelegenheid afhankelijk en bij gebrek daaraan ernstig vertraging veroorzaakt wordt. Öm een regelmatig verloop te waarborgen, is leiding van overheidswege i.e. het depar tement van waterstaat, waaraan de regeling van het vervoer is opgedragen, onontbeerlij'k Van de afdeeling vervoerwezen van departement gaan de richtlijnen uit voor de bevrachtings- en sleepvaartcommissarissen, die belast zijn met de zorg voor de dagelijk- sche leiding van de binnenscheepvaart en sleepvaart in hun district. Voorschriften deze instanties en functionarissen moeten dan ook onder alle omstandigheden nagekomen worden. M Textiel 47 Tabak 382 A teem. 48, 49 Veren. 47 Tabak 0 Res. 1 3/4 L. 1<9 éfiwi 3S6 Ate- 100 gx. 3 0 an< sell 10'4 gr. 59 S eg< 47B V-leesch 50 gr. 19 S 's Waechip.250 trr30 S Algem. 250 gr. 30 S> 59 (it- lijs stf gen, welke tot dusverre niet waren aan C sloten bij den Necerlandschen Schaakbc fco respectievelijk bij den Nederlandschen Ds li bond, de opdracht binnen 20 dagen na c ze publicatie tot aansluiting bij deze organ; ev- ties over te gaan en binnen een week it afloop van dezen termijn aan zijn comn sariaat te berichten, dat deze aansluit ia- heeft plaats gevonden, onder vermeld an van het registratienummer der vereenig; «r ke'. Sportagenda van Zondag. - In Kennemerland vraagt de voetbalwedst jj'j van de thuisclub van de vorige voarspellen wij een overwinning. Haarlem lei bezoek van DHC uit Delft en daar deze p ll t verzwakt de competitie moest beginnen, ijn wachten wij de eerste overwinning voor de n je broeken. EDO trekt naar DFC. dat Zondag I lijk speelde tegen DWS en Stormvogels m de reis naar Hermes. Voor de tweede klassers f - vastgesteld HBC-KFC, Santpoort—West F: Kennemers—Alcm. Victrix en ZFC—RCH. Vo de Racing zal het niet gemakkelijk krijgen t id de oud-eerste klasser. Alle derde klasers zi i, een rol vervullen in de competitie en daarom nd voorspellen niet gemakkelijk zijn; wij vermr* daarom het program, dat als volgt Hiidt: Z voortmeeuwenBeverwijk: SchotenDEM; Bloemendaal; TYBB—Kinheim en Terrasvc —Halfweg. el Voor de kegelaars is het Zondag een bel it rijke dag, want uit de belangrijke plaatsen het westen des lands komen spelers naar gebouw van den HKB. om deel te nemen ti den zevenbondenwedstrijd. F Het sportfondsen bad wordt morgen gebr ov voor jubileerende organisaties. Des mid1 ZC, wordt een zwemfeest gehouden, ter gelegen! r d van het tienjarig bestaan van de comra [ar „Volljszwemfeest" en des avonds viert „De jjj terratten" het twintig jarig bestaan met on rei linge wedstrijden. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.30 Orkéstconcert (opn.). 8.15 Militaire orke (gr.pl.). 8.30 De zin van het boer zijn. 8.45 Wi Sangerknaben (gr.pl.). 9.00 B. N. O. Nieuw# richten. 9 15 Van Dam tot Ridderzaal. 9.30 Ji JU' Höntgen-herdenking. 10.30 Deutsche Stunde. De Stem-der S. S. 11.45 Neerlands stem van Oostfront. 12.00 B. N. O. Nieuwsberichten en pulair actueel praatje. 12.15 Beiaardconcert. Uit Berlijn': „Het Duitsche Volksconcert' Utrechtsch Stedelijk Orkest (qpn.). 14.15 K en Kamermuziek van uit de Ridderzaal Haag. (In de pauze: Gesprekken uit den fo\ 16.10 Tusschen het Noorden en het Zuiden kil? i Verduisteren van 20.04 tot 7.10 uur 13 Sept.: zon op 7.10, onder 20.02 uur maan op 10.13, onder 21.30 uur 14 Sept.: zon op 7.11. onder 19.59 uur maan op 11.29, onder 21.58 uur SPORT EN SPEL. Sportvereenigingen moeten aangesloten zijn. Aanmelding voor den beoefenden tak van sport. De commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen geeft hiermede, op grond van de verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied tot herordening van de niet-commer- cieele vereenigingen en stichtingen van 28 Februari 1941 (Verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied, no. 8. veror deningen no. 41) aan sportvereenigingen, welke tot dusverre niet waren aangesloten bij de door den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding. Wetenschap en Cultuurbescherming aangewezen leidende organisatie(s) voor de door hen beoefende tak (ken) van sport, de opdracht zich binnen 20 dagen na deze publicatie bii deze leiden de organisatie(s) aan te sluiten. De betrokken sportvereenigingen dienen binnen een week na afloop van den gestel den termijn van 20 dagen onder vermelding van hun registratienummer, aan den com missaris voor niet-commercieele vereenigin gen en stichtingen, Waalsdorperweg 72, te 's Gravenhage schriftelijk te berichtén, dat zij tot aansluiting bij een of meer leidende organisaties zijn overgegaan, waarbij deze leidende organisaties met name moeten wor den vermeld. Tevens geeft de commissaris voornoemd op grond van de Verordening no. 41/1941 Nieuwsberichten, aan schaakverenigingen en damvereenigin- elk RADIOPROGRAMMA ZONDAG 13 SEPTEMBER 1942. en 0 Sport van den dag. de Meesterzangers. 19.30 L richten. 19.50 Spiegel van den dag. Vanaf alleen voor de Radio-Centrales die over een verbinding met de studio beschikken. 20.15 1 rlnet, piano (Als intermezzo: Het Muziekltuie in Nederland, causerie). 21.10 Koor- en Orgel cert( gr.pl.). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. en Artisten van Zweedschen bodem, (gr.pl.). 22 zen aan de vrouw ier.nl.4. 24.00 Opgedragen aan de vrouw (gr.pl.). 7.309.15 Zie Hilversum I. 9.15 De Zonnewa iel luisterspel voor de jeugd. 9.35 Gramofoonmu: l r 9.45 Zondagmorgen zonder zorgen. 10.30 Stil dienst. 11.30 Gewijde muziek. 11.45 Lezing: Evangelie en de temperamenten. 12.00 r Nieuwsberichten en populair actueel pra *y 12.15 Programma overzicht. 12.20 Gemengd i „De Zingende Diepichers" (opn.). 12.30 Toespi Wu door den heer H. J. Woudenberg. 12.45 Mars he marschliederen (gr.pl.). 13.00 Nederlan ten Verbond voor Sibbekunde: „Wie en onze voorouders". 13.15 Gerard van Krevelt: j zijn orkest en solist. 14.00 Luisterspel: „Jodoc 14.45 Orgelconcert. 15.15 Will Glahé en zijn or! (opn.). 15.45 Omroep-Operette-Orkest en solii 17.00 Nederlandsche boekenschouw. 17.20 Pi sonaten (gr.pl 18.00 Theo Uden Masman en E dansorkest. 18,30 B. N. O. Nieuwsberichten. O. Militair weekoverzicht. 18.50 Rfl |je damsch Philharmonisch orkest en solisten. Engelsche uitzending: Dutch News! (Voor de Radio-Centrales: Francisco Canan zijn orkest gr.pl.). Vanaf 20.15 alleen vod 'r Radio-Centrales die over een lijnverbinding '.7 de studio beschikken. 20.15 AmusementsorkM ft 7 d. fat solist. 21.00 Natuurimpressies (grlpl.). 21.4; O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Militair zicht. 22.10 Avondwijding. 22.20—24.00 Zie versum I. MAANDAG 14 SEPTEMBER 1942. HILVERSUM.I, 415.5 M. 7.15 Volksliedjes (gr.pl.). 7.30 B. N. O. Nu berichten. 7.40 Muzikale morgengroet (gr.pl.). eu B. N. O. Nieuwsberichten. 8.40 Poëzie en Po f 3.50 Utrechtsch Stedelijk Orkest (opn.). 9.00 I genconcert (gr.pl.). 9.30 Spiegel van den (opn.). 9.40 Morgenconcert (gr.pl.). ,10.00 Va ville orkest, soliste en Mannenkoor (opn.). Voordracht. 10.43 Orkest Malando en solist. Orgelconcert. 12.00 Almanak. 12.05 Orkest I Wouters. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijk! J richten. 13.00 Musette-orkest en soliste. 13.30 tatieklanken (gr.pl.). 14.00 Elck wat wils. Poëten en scribenten, lezing. 15.15 Elck wat 16.00 Composities van Edouard Lalo (gr.pl.). B. N. O. Nieuws-, zakelijke- èn beursber::: \f 17.00 Zang met pianobegeleiding. 17.30 De dii die de nieuwe rijmen bracht, luisterspel. ïi.. Omroeporkest en solist. 19.00 Politiek week?: ,vi« je. 19.15 Marschen en marschliederen (gr.pl.). n B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 B. N. O. ll li nationaal zakelijk praatje. 19.50 Spiegel vac dag. 20.00 Orkestconcert (gr.pl Vanaf 20.1! s: leen voor de Radio-Centrales die over een r verbinding met de studio beschikken. 20.15 1 met pianobegeleiding en fluit, piano en 1 21.00 Wegbereiders van de Nederlandsche ziek in de 19de eeuw. causerie. 21.20 Compos fc.« van Jan Pietersz. Sweelinck (opn.). 21.45 B O. Nieuwsberichten. 22.00 U raadt welke l bij dansen wij draaien. 23.0024.00 Dansen en zl (gr.pl). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgyn tiek. 7.50 Sportnieuws 8.00 Actueel nieuws boer en tuinder. 8.15 Lichtere gramofoonmu 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.40 Symphl orkest (gr.pl9.00 Lichte gramofoonmuzlek Voor de huisvrouw. 9.20 Amusementsol t (opn.). 10.00 Godsdienstige uitzending. Pianovoordracht. 11.00 Voor de kleuters. Viool en piano (gr.pï.). 11.3p Wiener sange ben (gr.pl.). 11.45 Amabile sextet. 12.30 Prol ma-overzicht. 12.35 Berlijhsch Opera 01 (gr.pl.). 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijlM - richten. 13.00 De Familie de Boer. 13.15 Zan piano. 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 ,tr sluiting met de tentoonstelling: ..Vier e« !H< Nederlandsch Muziekleven": Zang en piano. Causerie „Oude Nederlandsche meesters en invloed op de Duitsche muziek". 15.30 Voa vrouw. 15.45 Mere Bianchl en Aldo Vis (gr.pi:). 16.00 Ensemble Willy Kok en solist- B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en betirsberid 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Viool en piano. Van heinde en verre klinkt het nieuws. 18Ï N. O. Nieuwsberichten. 18.40 B. N. O Fr 'J praat18.50 Het Concertgebouworkest en list. 18.25 Muziek en Volkskarakter. De N. S brengt bloei en groei in de Nederlandsche V< j muziek. 19.40 Concertgebouworkest. Vanaf alleen voor de Radio-Centrales die over een verbinding met de studio beschikken. 20 15 menade gevarieerd programma. 21.45 B. N 1 ""ieuwsbéJichten. 22 00 B. N. O. Politiek pr«: IJl 10 Avondwijding. 22.00—24.00 Zie Hilversum I dl lar ir 'l Vr, /KI. ;et i o t t l\]

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2