Haarlemsche Courant filtrijd ter zee eischt nieuwe offers. Duitsche troepen trekken Z. deel van Stalingrad binnen. Musserf spreekt over Volksgezondheid in "Nederland. T~(7e Jaargang No. 216 X X -1'0" jnnement p. weeU 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, >or i"®0 p' post 3'73' !osse nummers 6 cent. Advertentlën 3—15 n. /S»— ollso m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prUs. fertentleabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer n0sf tie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 8 cent p. m.m. t™ Gratisclie Bedrijven Damlate. Wnd. Hoofdredactenri J, V. BAÜDEWTNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschilnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. MaanHag 14 SepfemBer 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat «3, Bijkantoor: Soenda* plein 37. Tel. Directie 13052, Hoofdredactie 15054. Redactie 10600, Administratie 10724, 14825, Soendapleln 12230. Postgiro 134358. Directie PH. A. MEES p. W. PEEREBOOM- Weer 18 schepen tot zinken gebracht. Op Atl. Oceaan woedt nieuwe groote convooi-slag. dergelijke catastrofes verloren eds 16.000 Britsche zeelieden het leven. iondagmiddag deelde het Duitsche op- hevel in een extra-bericht mede: hebl Duitsche duikbooten hebben op de St. irens, aan de Canadeesehe kust, op den "antischen Oceaan en voor de kust van ika in zware gevechten 18 in convooi i. b jHeen varende schepen met een geza- el ilflken inhoud van 121.500 ton tot zin- gebracht. Een ander schip werd door pedo's getroffen. Bovendien wordt op oogenblik een groote slag tegen een vooi op den Atlantischen Oceaan ge- rd." ad 3Ch«ffet D.N.B. verneemt via Stockholm: Op i bijeenkomst van opvarenden van Ge- ;ze maand verloor de vijand 70 tanks in N. Afrika. ,ervngelsche duikboot tot zinken gebracht. Luchtaanvallen op Mikabba. ver! et Italiaansche weermachtbericht van «'dag luidt als volgt:1 gen' an het Egyptische front levendig artil- :Vde eerste tien dagen van September ft de vijand aan dit front 170 tanks en antserde voertuigen verloren. f nze jagers hebben in een gevecht met teriek sterkere vijandelijke vliegtuig- naties 4 jagers neergeschoten. Twee ere vliegtuigen werden in luchtgevech- i door Duitsche jagers neergeschoten, ga zijl drie op den grond staande vliegtui- vernield werden tijdens een aanval op Britsche vliegveld in de Nijldelta. De itdoelartillerie van Tobroek heeft een ndelijk vliegtuig neergeschoten. Een van vliegtuigen is niet teruggekeerd. de Middellandsche Zee heeft de tor- ojager Orsa onder bevel van de luite- t ter zee le klasse Enrico Bucci een En- che duikboot tot zinken gebracht. Italiaansche weermachtbericht van idag meldde: )e gewone verkenningsbedrijvigheid aan Egyptische front. In een gevecht met Ische jagers werden twee Spitfires neer- hoten, een derde vliégtuig werd neer- aald door het luchtdoelgeschut van de ing Tobroek. Het vliegtuig, dat Zater- in het weermachtbericht als vermist opgegeven, is binnen onze linies ge lid. nze formaties hebben nachtelijke bom- Vallen op het vliegveld Mikabba ge- Mitrailleurvuur, door vijandelijke tuigen gericht op eenige boerenhuizen e omgeving van Ragusa, veroorzaakte schade; een vrouw werd gewond". Poging om Roosevelt in Indisch conflict te mengen. Bevolking van Bengalen tot kalmte aangemaand. correspondent van News Chronicle te shington, de bekende Amerikaansche rnalist Louis Fisher die een dezer dagen Indië in de Ver. Staten is teruggekeerd, dt, dat op 21 Augustus de Indische werk en van de Tata munitiefabrieken, uit pro- tegen de arrestatie van Gandhi het werk ben neergelegd. Dit bericht is door de Ische censuur niet doorgelaten en dien- gevolge ook in geen enkel blad verschenen, ler heeft nu contact gezocht met een aan- iberale Amerikaansche politici om Roose- ertoe te bewegen zich met de Indische te bemoeien. Ook de regeering te Wash- 1 maakt zich zorgen over Indië, zoo dt de correspondent en zou graag ingrij- Zij wil er zich voorloopig om beleefd- doverwegingen nog niet mede bemoeien, wil men de Britsche regeering niet kwet- een plaats van haar zenuwstelsel, het meest gevoelig is. Fisher echter dergelijke bezwaren totaal ongepast, .'onlusten in Indië nemen in omvang .Zoo heeft radio-Delhi gemeld, dat in cutta verschillende pogingen zijft gedaan het tramverkeer stil te leggen, an den voet van het Himalaya-gebergte, een plaats van de provincie Bengalen, tden 46 Indiërs gearresteerd. Twee dorpen dezelfde provincie is een collectieve boete elegd van 10.000 rupees. Een poging om steeds toenemende onlusten in de provin- Bengalen meester te worden, is onderno- l door den minister-president sir Fazloel Deze riep de Indiërs via de radio op de t te herstellen. Hij verklaarde, dat de derkoning pas dan bereid is onderhande len te beginnen over de toekomst van In- wanneer de ongehoorzaamheidsbeweging rdt gestaakt. Ie executieve commissie van de al-Indische idoe-Mahasabma heeft felle critiek gele- d op de rede van Churchill. Door de cora- ïsie wordt verklaard, dat de eisch om de cht aan het Indische volk over te dragen, alleen door het congres, doch door allé' Itieke partijen is gesteld. )e toestand op Madagascar. gelschen groote verliezen toegebracht. )e Britsche berichtendienst meldt omtrent n Britschen aanval op Madagascar: Dc Idelijkste colonne heeft Vrijdag van Mo- idava uit het gebied van Mahabo bereikt, ar de operaties met succes worden voort iet. Op den weg naar Majoenga bereikten .Britsche troepen de groote brug over de ier Botaiboka, ongeveer 50 km van Ma laga verwijderd. De opmarsch van de co- es naar het Zuiden langs de kust werd geheelen dag door de vernielde bruggen ttraagd. laar te Vichy verluidt is het den Franschen iepen op Madagascar gelukt Vrijdag weer- nd te bieden aan den druk der vijandelijke iepen op de rivier Betaïboka en den En- ichen aanzienlijke verliezen toe te bren- §t BRAZILIË ANNULEERT EEN "JU STAATSSCHULD. President Vargas van Brazilië heeft een /ordening onderteekend, volgens welke azilië geen betalingaan Duitschland zal iels «a voor de ov.ername van de Condor- pi «lijnen, waartoe destijds een overeen- ei*1 tost werd geteekend. (E.P.) allieerde koopvaardijschepen, die er bij de convooicatastrofes in de Middellandsche Zee en de Noordelijke IJszee in slaagden, de haven van bestemming te bereiken, heeft admiraal Lord Chatfield verklaard, dat meer dan 16.000 Britsche zeelieden voor Engeland het leven hebben verloren. Dreigend conflict tusschen Britsche regeering en vakvereenigingen. Naar het Zweedsche blad „GÖteborgs Han dels og Sjöfarts Tidningen" meldt, zijn den laatsten dag van het Britsche vakvereenigings- congres bedenkelijke meeningsverschillen tus schen de Engelsche vakvereenigingen, aan het hoofd waarvan Sir Walter Citrine staat, en Churchill met diens regeering, aan den dag getreden. Citrine -heeft een door het congres eenstemmig aanvaarde waarschuwing tot de regeering gericht, die, voor het geval de re geering niet daarop zou reageeren, tot de grootste crisis sedert het uitbreken van den oorlog zou kunnen leiden. Citrine had de opheffing geëischt van be paalde artikelen van het besluit inzake ar beidsconflicten. Churchill had daarop geant woord, dat de vakvereenigingen in dit cri- tieke stadium van den oorlog niet moesten blijven aandringen op opheffing van het be sluit, daar daardoor de nationale eenheid of goede samenwerking van de regeering met de vakvereenigingen in gevaar gebracht zou kunnen worden. In zijn antwoord gaf Citrine te kennen, dat het geen zin had van nationale eenheid te spreken, indien bepaalde groepen in den staat zich gekwetst voelden,want een heid beteekent niet, dat de vakvereenigings- beweging tegengehouden en geboeid moet worden. Naar „Aftonbladet" meldt betreft de door Sir Walter Citrine op het vakvereenigings- congres te Blackpool geëischte opheffing der bepalingen van de Arbeidswet van 1926, waarbij de proclameering van algemeene sta kingen door de vakvereenigingen onwettig is verklaard. In tegenstelling met den in een brief van Churchill geuiten 'wensch heeft het Congres een resolutie aanvaard, waarbij de bevoegde commissie opdracht krijgt in de eerstvolgende bijeenkomst van het Lagerhuis een debat over deze kwestie te eischen. Uitgebreide branden. Dramatische oproep van de Roode Ster". Ten Z. van Noworossisk laatste kustfort veroverd. Nieuwe doorbraken aan het Terek-front. Heden oprichting Europeesch Jeugdverbond. De Jeugdleiders van Europa, die te Wee- nen bijeengekomen zijn ter oprichting van het Europeesche Jeugdverbond, zullen hedenmiddag een bezoek brengen aan den Reiehsleiter Baldur von Schirach en den Rijksjeugdleider Axmann, alsmede aan de Italiaansche gevolmachtigden generaal Vidussoni en minister Ricci. Daarna zal de oprichting plaats hebben van het Eu ropeesche Jeugdverbond, ter gelegen heid waarvan Reiehsleiter Baldur von Schirach zich in een groote rede tot de Europeesche jeugd zal richten. „Revolutionair nationaal front" in Frankrijk. Zaterdag is een organisatie-commissie voor de stichting van een Fransche eenheidspartij bijeengekomen. Aanwezig war.en talrijke per soonlijkheden, die de meeste politieke par tijen in het bezette gebied vertegenwoordigen. De organisatiecommisie besloot den naam „Revolutionair Nationaal Front" aan te n> men. Het program wordt nog uitgewerkt. Reeds thans heeft het R. N. Front te ken nen gegeven de politiek van Maarschalk Pé- tain en van de regeering Laval zoo energiek mogelijk te willen steunen. AANSLAG OP PAUSELIJKEN NUNTIUS IN CANADA. Naar de Britsche berichtendienst uit Montreal meldt, is op den Pauselijken nun tius voon Canada en New-Foundland, Ilde- brando Antoniutti op den avond voor zijn vertrek naar Monckton (New Brunswick) een aanslag gepleegd. De dader loste twee schoten, die eenter hun doel misten. D< Pauselijke nuntius kreeg een zware zenuw schok. Deze week is de verduisteringsweek. De nachten worden langer, de avon den beginnen steeds vroeger. Het is noodzakelijk, dat allen hun woningen behoorlijk vei-duisteren, zoodat nergens licht naar buiten straalt. Hij, die zich aan dezen plicht meent te kunnen onttrekken, vergeet, dat hij hier door niet alleen zichzelf, maar ook an deren in gevaar brengt. Goed verduisterd, goed beschermd. In Egypte gingen in 10 dagen 70 Britsche tanks verloren Gevecht in het Kanaal Het Duitsche weermachtbericht van Zon dag luidt: „Aan de Terelt zijn Duitsche troepen door verscheidene als vestingen versterkte vijandelijke stellingen gebroken. Voor Stalingrad drongen de aan vallende troepen, na talrijke stellingen stor menderhand te hebben genomen, in weer wil van den hardnekkigen vijandëljjken tegenstand verder naar den rand der stad door en het Zuidelijke deel der stad binnen. Óntlastingsaanvallen, door den vijand uit Noordelijke richting ondernomen, werden afgeslagen. Sterke afdeelingen der luchtmacht steun den op de voornaamste punten van den slag de gevechten van het leger en bom bardeerden de stad overdag en des nachts, waarbij uitgebreide branden werden ver- In het'gebied van R z j e f viel de vijand opnieuw op verscheidene plaatsen aan. Alle aanvallen werden in zware gevechten met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. Aan het Wolchof front werden door een krachtige stoottroepoperatie talrijke vijandelijke gevechtsstellingen vernield en een vijandelijk bataljon vernietigd. Ten Zuiden van het Ladogamoer en aan de Newa mislukten vijandelijke aanval len door het Duitsche afweervuur. Daarbij werden 11 pantserwagens en 8 booten, be stemd voor het oversteken van de rivier, vernield. Zooals in een extrabericht is medegedeeld hebben Duitsche duikbooten op de St. Lau- ■ens, aan de Canadeesehe kust, op den At lantischen Oceaan en voor de kust van Afrika in zware gevechten 18 in convooi oi alleen varende schepen met een gezamen- 1 ij ken inhoud van 121.500 ton tot zinken gebracht. Een ander schip werd door tor pedo's getroffen. Op het oogenblik wordl op den Atlantischen Oceaan een nieuwe groote slag tegen een convooi geleverd." De strüd om Stalingrad. Het Russische militaire blad „Roode Ster" richt een oproep tot de verdedi gers van Stalingrad, om tot het laatste toe stand te houden. Er is geen terug weg meer uit de stad en de verdedigers moeten met de tanden op elkaar hun plicht vervullen door te strijden tot den dood. De stad moet tot lederen prijs verdedigd worden, om iedere straat, om ieder huis moet gestreden worden. Het zwaartepunt van de Duitsche lucht aanvallen in het gebied van Stalingrad lag Vrijdag reeds op de krachtig versterkte stellingen en kazematsystemen binnen den vestinggordel. Sterke formates duikbom menwerpers, jachtkruisers en slagvliegtui- tuigen vernietigden in ononderbroken aan vallen de voor ontlastingsaanvallen gereed staande bolsjewistische tanks en groepen infanterie. Met buitengewoon bloedige ver liezen werden de bolsjewisten gedwongen zich verder in het stadsgebied terug te trekken. Nieuwe zware luchtaanvallen werden gedaan op spoorwegdoelen op de ljjn Astra kanBaskoenstjak, waardoor emplacemen ten en spoordijken werden vernield en ver scheidene mét oorlogsmateriaal geladen transporttreinen aan de bommen van Duit sche gevechtsvliegtuigen ten offer vielen. Zaterdag maakte het Duitsche opperbevel het volgende bekend: „Ten Zuiden van Noworossisk veroverde infanterie in hevige gevechten het laatste kustfort. In den Terek-sector doorbraken Duitsche. troepen vijandelijke stellingen en vernie tigden batterijen. Voor Stalingrad duren'de hevige gevech ten om de verdedigingsinstallaties voort. Ontlastingsaanvallen van den vijand wer den* afgeslagen. Het vijandelijke ravitail- leerrngsverkeer was opnieuw het doel van zware luchtaanvallen. Bovendien werden des nachts Stalingrad en vliegveldinstalla ties ten Noorden van de stad gebombar deerd. Ten Zuidoosten van Rzjef mislukten nieuwe aanvallen van vrij sterke vijande lijke strijdkrachten door den taaien tegen stand van de Duitsche troepen. Ten Zuiden van het Ladogameer en uit Leningrad deed de vijand vergeefsche aanvallen, welke hem zware verliezen op leverden. Duitsche en Kroatische gevechts vliegers brachten den vijand reeds bij de voorbereiding zware verliezen toe. In het hooge Noorden bestookte de luchtmacht vijandelijke troepenkampen en steunpunten voor vliegtuigen. De bolsjewistische luchtmacht ver loor op-10 en 11 September in lucht gevechten, waaraan ook Italiaansche, Roemeensche, Spaansche en Hongaar- sche jagers deelnamen, eh door de luchtdoelartillerie 171 vliegtuigen. Veertien eigen vliegtuigen worden ver mist. In de eerste tien dagen van Septem ber verloren de Britten aan het Egyp tische front in totaal 170 tanks en gepantserde verkenningswagens. Aan de Engelsche Zuidkust en in het Zuidoosten van het eiland plaatsten Duitsche vliegtuigen Vrijdag overdag met bommen van zwaar kaliber voltreffers op industrieele- en verkeersinstallaties. Aan de kust van de bezette gebieden in het Westen werden twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In den nacht van 10 op 11 September hadden Duitsche en Engelsche motortorpe- doboalfen in het Kanaal gevechtscontact. Een vijandelijke boot zonk onmiddellijk. Andere booten keerden na talrijke treffers deels met zware rookontwikkeling om. Het D.N.B. voegt hieraan toe: Volgens mededeeling van het opperbevel is Vrijdag in den loop van den dag aan de Engelsche Zuidkust de havenstad Bournemouth door Duitsche gevechtsvliegtuigen gebombar deerd.- Korten tijd later volgde een aanval in scheervlucht van lichte Duitsche ge vechtsvliegtuigen op de spoorlijn Rye Ashford in Zuid-Engeland. Bommen van zwaar kaliber vernielden de rails op ver scheidene plaatsen en veroorzaakten boven dien in een gebouwencomplex aan den stadrand omvangrijke schade. Veelbeteekenend telegram. Een heel openlijk telegram van den Times-correspondent te Moskou heeft in Engeland groot opzien gebaard. In dit telegram wordt gezegd, -dat het verlies van Stalingrad catastrofale gevolgen voor de Geallieerden moet hebben, voor al wanneer de Westelijke mogendheden er niet in slagen, nog dit jaar een lan ding in West-Europa uit te voeren. In het telegram wordt verder gezegd: Het is geleidelijk een bijna ondraaglijke mo- reele last voor de Russen geworden, den geweldigen strijd tegen de Duitsche strijdmacht alleen te moeten uitvechten. Het feit dat een dergelijk telegram de strenge Sovjet-censuur is gepasseerd, wordt- in Engeland opgevat als een be wijs, dat de inhoud van dit telegram overeenkomt met de opvatting van toon aangevende kringen te Moskou. Men houdt het voor een duidelijk signaal, dat Moskou een tweede front wenscht en verwacht. Ter gelegenheid van het Tweede Nederlandsche Radio Muziekfeest werd Zondag in de Ridderzaal te Den Haag een feestconcert van koor- en kamermuziek gegeven. Een overzicht tijdens het optreden van het trio Hendrik Rijnsberger (viool), Klaas Kuetcr Jvioala da gamba) en Jacoba Kueter-Zwager (clavecimbel) in de historische Ridder zaal op het Binnenhof. (Polygoon Sagers Pax Holland c) Landdag van het medisch front Er is in ons land nog veel te doen' In de Zaterdag gehouden middagvergade ring van den tweeden landdag van het me disch front in het N.V.-huis te Utrecht, heeft de leider der Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden, Mussert, een rede gehouden over de volksgezondheid. Aan deze rede, de de installatie inleidde van de leden van den „Raad voor de volks gezondheid der N. S. B.", liet de. Leider een .uitvoerig overzicht voorafgaan over de hui dige situatie op het terrein der binnen- en buitenlandsche politiek Daarin zeide hij o.m., dat het dieptepunt waarin ons volk zich bevindt alleen nog verergerd zou kun nen worden door een geallieerde landing en de daaruit voortkomende verwoestingen of door bombardementen van onze steden. Ik weet één ding, aldus Mussert, dat Hitier geen Napoleon is. Op het moment dat ik zou denken, dat hij het wel «was, zou ik" geen lust meer hebben eeri pas te verzetten. Maar Adolf Hitler is de Germaansche Führer, die inderdaad Europa zal kunnen opbouwen en die van ons niet verlangt dat wij tweede*rangs-Duitschers worden, maar wel dat wij goede Nederlanders zijn, die de saamhoorigheid dei-' Germaansche volkeren zullen beleven, terwille van het groote ge heel. Alvorens over te gaan tot de installatie van den Raad voor de Volksgezondheid, die zal optreden als adviseerende raad voor het hoofd van de volksgezondheid in het hoofdkwartier der beweging, schetste Mus sert in groote lijnen het werk dat op dit gebied zal moeten worden gedaan De organisatie zal, aldus de Leider, zóó zijn: de beweging is het kloppend hart der natie en mag als zoodanig slechts een min derheid zijn, die steeds meer van de beste volksgenooten zal omvatten. Een minder heid kan iets doen wanneer zij door idea lisme wordt gedreven. Alle volksgenooten zullen gesteld worden op plaatsen waar voor zij het beste geschikt zijn. Daarom zullen er zes groote arbeidsgemeenschap pen zijn: landstand, arbeidsfront, volks- zorg, overheidsdienaren, cultuur en opvoe ding en onderwijs Het principe daarbij is dat ieder zijn werk moet dan als een taak voor het volk in zijn geheeL Het staatsbur gerschap zal slechts hebben wie werken wil •en werken kan. Gij moet, aldus Mussert tot de landdag bezoekers, de volksgezondheid omhoog brengen De stand daarvan was niet slecht en is gelukkig nog niet slecht. Zij was in 1939 bevredigend. Wanneer wij weten hoe er van 1930 af honderdduizenden werkloo- zen zijn geweest die van een minimum moesten leven, hoewel er in alle opzichten overvloed was in dit land, wanneer wij be denken dat zij vele ontberingen hebben moeten doorstaan en dat toch onze volks gezondheid op een hoog peil is gehand haafd, dan kunnen wij ons voorstellen, hoe eens de volksgezondheid zal kun nen zijn De Leider noemde daarop enkele cijfers over de zuigelingen-sterfte en de t.b.c., waaruit blijkt dat Nederland ten aan zien van het eerste, de beste plaats in neemt en ten aanzien van t.b.c. de beste na Nieuw-Zeeland. Er is in ons land op het gebied van de volksgezondheid veel gepresteerd en wij hebben daarvoor groote achting en waar deering. Er kan dus veel bedorven worden en daarom zal de verdere opbouw met groote zorgvuldigheid moeten geschieden. Bovendien heeft men onder democratisch regiem gewerkt met groote moeilijkheden. De krachten waren versnipperd en er werd van de overheid weinig steun ont vangen. Volgens de statistiek werd b.v. 100 miilioen beschikbaar gesteld aan onder wijzers om de kinderen lezen en schrijven te leeren, terwijl in hetzelfde tijdvak slechts 12000 gulden kon worden gevonden voor den gezondheidsraad. Wie vroeger durfde spreken over rassen kwesties was meteen onmogelijk en het probleem van de voortplanting van min derwaardigen kon hoogstens theoretisch worden behandeld, alles terwille van de vrijheid, gelijkheid en broederschap. De Leider legde er dan nadruk op, dat de staat een normaal gezin ondersteunde met 14.tot hoogstens 18.per week, ter wijl aan een krankzinnige 20.per week werd besteed, bii rrflkdadigen aanleg tot. 24.verhoogd. Nergens vindt men m de groote steden woningen waar groote gezin nen met bijvoorbeeld acht kinderen be hoorlijk kunnen leven. Mussert besprak vervolgens de volksge zondheid in verband met den nieuwen tijd. die onder de meest ongunstige omstandig heden begint. In de eerste plaats is er deze wereldoorlog, die door de krachten van den ouden tijd is ontketend. Deze oorlog past een selectie toe in de verkeerde richting. Want niet de zieken en zwakken en ouden van dagen, maar de sterke jonge kerels vallen met tienduizeriden en honderddui zenden. In de tweede plaats worden de ma- terieele omstandigheden steeds moeilijker omdat alles er op moet worden gezet den oorlog te winnen. Wij moeten d.us roeien met de riemen die we hebben, ook al zou den die riemen niet veel meer zijn dan stompjes. Wij dienen uit te gaan van de voedselportie die ons gegeven wordt. „Wist i", zoo vroeg Mussert zijn toehoorders, „dat de verpleegden in de krankzinnigen gestichten grootere rantsoenen hebben dan de werkende menschen? Als die rantsoenen gelijk gemaakt worden dan geloof ik dat we toch aan onzen plicht tegenover het volk volledig hebben voldaan (instem ming). In het zelfde verband hoemde spr. het een schandaal dat verpleegsters die de gevaarlijkste gevallen van open t.b.c. heb ben te behandelen. geen extra-rantsoénen krijgen. Laten wij onze gedachten concentreeren op dit ééne: hoe zorgen wij dat wij de jeugd van Nederland, als toekomst van ons volk, zoo onbeschadigd mogelijk door dezen tijd heen sleepen? Ten aanzien van de kleeding merkte Mussert op, de noodzakelijkheid niet in te zien. waarom meisjes fietstochten moéten maken en tennis moeten gaan spelen in zoogenaamde „shorts" die met een oud Nederlandsch woord fei telijk „zwembroek" moet worden ge noemd. Er zal .scherper toezicht moeten komen op de zwem- en zonnebaden, die een heilzame werking kunnen hebben, maar die hier en daar ernstige, vooft.1 geestelijke schade toebrengen aan de volksgezondheid. Wij hebben een ander klimaat dan de Riviera en niet voor niets dragen onze schippers'en visschers het gcheele jaar door wollen truien. Voor de woning-politiek en de huwelijks- zorg is het van beteekenis dat 'vroege hu welijken en groote gezinnen worden be vorderd. Buitenechtelijke geboorten moe ten niet worden aangemoedigd, omdat de gezonde huwelijkspolitiek daardoor wordt geschaad. Het is noodig de aandacht te ge ven aan de bescherming van de meisjes van, 15 tot 18 jaar. De ouders moeten verstaan) dat de teugels strakker dienen te worden aangehaald. De sociale zorg voor moeder en kind zal door den Volksdienst worden be hartigd, in samenwerking met 'de N.S.V.O. Mussert drukte tenslotte aan zün toe hoorders op het hart dat er in oorlogstijd twee gevaren zijn: de toename van de t.b.c. en de toename van de venerische ziekten. Beide moeten zoo krachtdadig mogelijk worden bestreden. De leider ging vervolgens over tot de installatie van de leden van den Raad voor de Volksgezondheid, waarbij hij tot elk der nieuwe functionarissen een persoonlijk woord richtte, in verband met hun werk zaamheid op de verschillende gebieden der volksgezondheid. Als richtlijn gaf hij hen de uitspraak mee: „als in dezen tijd alles behouden bleef behalve de volksgezond heid, waren wii verloren. Als alles verloren ging, behalve de volksgezondheid, dan heb ben wii de kans om er weer bovenop te komen Na de rede van den Leider werd de land dag besloten met het zingen van het zesde couplet van het Wihelmus. Tot leden van den Raad voor de Volks gezondheid zijn benoemd: dr Bruyning, di recteur-generaal van de volksgezondheid, dr Croin, leider van de artsenkamer, dr. Kool, medisch adv. van de rijksarbeids- bureaux, dr. Van Roon, hoofd van de me dische afd. van den Ned. Volksdienst, dr. Siestrop, van den Nationalen Jeugdstorm, Nachenius van de Nederl S.S., en verder de artsen Van 't Hoek, v. d. Üpwich Hardenberg. Aanstelling bij de Nederl. iioïitie en de beroepsbrandweer Van officieele zijde wordt de aandacht erop gevestigd, dat wederom de 'gelegenheid is opengesteld tot dienstneming bij de Ne derlandsche politie en de beroepsbrand weer. Na de aanneming van gegadigden voor de politie, ontvangen deze hun eerste opleiding in een politie-opleidings-bataljon. Na deze scholing, die ongeveer 6 maanden duurt, worden zij bij een der Nederland sche politiecorpsen tewerk gesteld. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de desbetreffende „officieele pu blicatie" in dit blad. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-S.S. EN HET VRIJWILLIGERSLEGIOEN „NEDERLAND". Nieuwe keuringen. Het S.S.-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-S.S. en het legioen zich op onderstaande data bij de ge noemde adressen kunnen vervoegen tenein- de gekeurd te worden: 15.9.42 10 uur Rotterdam: Deutsches Haus. 16 uur Tilburg: Werklieden vereen i- ging. Tuinstraat 68. 16.9.42 10 uur Den Bosch: Hotel Noord- Brabant. Markt 45. 16 uur Eindhoven: Huis Maria, Kruisstraat. 17.9.42 10 uur Roermond: N. S. D. A. P., Swalmerstraat 61. 16 uur: Arnhem: Weberstraat 16b. 18.9,42 10 uur Hengelo: Deutsches Haus. 16 uur Zwolle: School Turfmarkt. 19.9.42 10 uur Assen: Dienstgebouw. Vaart 161. 14 uur Groningen: Concerthuis, Poelestraat. 20.9.42 10 uur Leeuwéfden: Huize Schaaf, Breedstraat. 21.9.42 10 uur Amsterdam: School Iepen- weg 13. 16 uur Utrecht: Wehrmachthelm, Mariaplein. 22.9.42 10 uur Amersfoort: Dienstgebouw, Kapel weg. 23.9.42 10 uur Den Haag: Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. „ENGELAND OVERLEEFT ELKE NEDER LAAG. BEHALVE DE LAATSTE". 's GRAVENHAGE, 14 Sept. Heden- ivond om 19,05 uur spreekt Max Blokzij over Hilversum l, in zijn politiek week praatje over het onderwerp: „Engeland overleeft ^}ke nederlaag, befialve de laatste". MOEILIJKE TIJDEN. Bs. Het soort Nederlanders dat zich van het „samen uit, liefst alléén veilig thuis" een principe heeft gevormd, maakt moeilijke tijden door. „Als die vervelende Nationaal-Socialis- ten er maar niet waren, dan zou deze oor log nog door te komen zijn; maar nu! Door hun maatregelen op elk gebied maken zij het 'n mensch maar moeilijk. Je kunt nog nauwelijks meer je positie van meeslbegunstigde handhaven door al dat gedoe tegen den zwarten handel! Waarom laten ze iemand, die' er toch het geld voor heeft, niet rustig - koopen wat hij wil? Moet er een eerlijke verdeeling zijn? Och kom, larie! De man die in dezen tijd met twintig gulden per week een gezin moet onderhouden zou immers toch niets koo pen van* den zwarten handel.... En dan: 'waar blijven we met al die gelijkheid van volksgenooten? Ben ik dan gelijk met mijn volksgenoot die als timmerman achter de werkbank staat? Je moet er niet aan den ken. Als dat de nieuwe tijd. is!" Zoo rede- neerende gaan onze bevoorrechte Neder landers, ae échte, onvervalschte, Onbe smette, verder en nog steeds heeft de volks genoot, die ieder en dag weer hard voor zijn broodje werken moet, niet door, dat het met zijn volksgenooten al precies eender gesteld is als met de vechtende landen. Er zijn niet-bezittenden en er zijn wél- bezittenden. De wél-bezittenden strijden hevig voor behoud van wat zij hadden. Wat zij hadden dat kwam zoo ongeveer neer op alle rijkdom en zeggenschap en de n;et- bezittenden strijden om een plaats onder de zon. Van het Nationaal-Socialisme hebben de wél-bezittenden, gezien uit hun gezichts hoek van egocentrische medeburgers, niet veel te verwachten. Een rechtvaardige ver deeling van bestaansmiddelen en een eer lijke waardeering van den arbeid zijn niet dé doeleinden waarvoor zij geestdriftig opkomen. Vóórdien hebben zij zich altijd aangeschaft wat zij hebben wilden en aan- deelen of een zeker soort handel leverden nog altijd gemakkelijker winstkansen op dan arbeid. Ook een eventueele heffing ineens, na den oorlog, vormt geen aantrek kelijk perspectief. Daarom en om zooveel andere motieven zweren zij bij het oude. De verhouding moet blijven zooals ze was. Daarom komen zij op voor herstel van de toestanden waar in zij hun positie van meestbegunstigden konden vestigën; die heerschten in het oude democratische Nederland. Daarom dragen menschen, die het voorheen, wat de kerk betreft, wel geloofden, thans een kruisje op hun revers; daarom schrijven zij vunzige anonieme brieven en daarom hitsen zij hun minder tot inzicht gekomen landgenooten dag-aan-dag op tegen de Nationaal-Socia- listen. Men ziet hier in het klein precies dezelfde methoden toepassen als Engeland en Amerika in het groot probeeren te doen. Men liegt er op los en r-oddelt, want alle methoden zijn goed, mits ze slechts tot het doel leiden. Men gedraagt zich als geheide Nederlanders en legt anderen het stempel van landverraad op en dat moet dan uit eindelijk de bevestiging van de niet-bezit tenden zijn in den staat van onderworpen heid, die zich in het democratische verleden altijd heeft geuit in den vorm van werk loosheid en armoede. Het zijn deze wél-bezittenden die de win kels leeggekocht hebben en nóg steeds voor aan in de rijen der koopers staan. Zij zijn het die tot nog toe geen gebrek kenden, wèl een grooté%«nond opzetten en van „honger!" schreeuwen. Kijk hun schuren, garages en kelders na en ge zult er een voorraad vinden die in den komenden win ter vi'ijwaart tegen koude en gebrek. Naast deze wèl-bezittenden zijn er een massa die met hen meehuilen als de wolven in het bosch, maar zij weten niet wat ze doen en zouden, als de Germaansche soldaat aan het Oostfront niet streed, op een goeden dag ontwaken in het ontnuchterend besef, dat het nóg erger met hen gesteld is dan vóór den oorlog. Het zijn tenslotte ook de wèl-bezittcnden die destijds het koper- en zilvergeld hebben achtergehouden. Zij wisten wel, dat onze goudschat beland was op ëen plaats van waar geen goud terugkeert. Zij hadden, wat dat betreft, in de overwinning van de De mocratieën al even weinig vertrouwen als ij en zij namen het zekere voor het on zekere. Toen alle roerende en onroerende goederen in geld omgezet waren, hebben zij het papier zooveel mogelijk voor zilver en zelfs voor koper verruild. Dat ook dit een verlies beteekenen kon, was hun wel duidelijk, maar dat hadden ze er voor over, want op de vele paren schoenen, fornuizen, radiotoestellen, haarden, enz, die in voor raad werden gekocht, hadden zij eveneens bii voorbaat verlies genomen. Zij zouden in elk geval juichend het einde van den oor log tegemoet kunnen gaan en hun roep om de oude (wan)-orde zoo spoedig mogelijk terug te krijgen was echt gemeend. De be kendmaking van den thesaurier-generaal van het departement van Financiën, blij kens dewelke deze muntstukken worden ingetrokken vóór 20 September en het in bezit hebben ervan binnenkort strafbaar gesteld zal worden, is wel een heel leelijke streep door hun rekening. Maar zij geven geen kamp: dan maar wat harder op de Nationaal-Socialisten ge scholden en wat meer geruchten verspreid; de goedgeloovige massa tippelt er wel in. als 't nog duurt. BEKENDMAKING. Vein officieele zijde wordt medegedeeld: Ten einde te kunnen nagaan of er rede nen bestaan om vrijstelling -te verleenen van tewerkstelling kunnen de navolgende categorieën van personen bij het bevolkings register van de plaats hunner inwoning een daartoe strekkend verzoek indienen. a. Joden en jodinnen, in zoover er uit een tegenwoordig of vroeger huwelijk met een niét-jood nakomelingen zijn, die niet als joden beschouwd worden. b. Jodinnen, die thans nog met een niet- jood gehuwd zijn. Desbetreffende verzoeken moeten tus schen 15 en 25 September 1942 (in Amster dam tusschen 15 September en 1 October 1942) ingediend worden. Eventueel zullen nadere uren door de bevolkingsregisters bekend gemaakt worden. Zij, die een verzoek indienen, moeten in persoon verschijnen en kunnen zich slechts n gemotiveerde gevallen door hun echtge noot (echtgenoote) doen vertegenwoordi gen. Medegebracht moeten worden: het per soonsbewijs en gedocumenteerde bewijs stukken betreffende de huwelijksvoltrek king en de nakomelingschap. Elk verzoek wordt schriftelijk bevestigd. De commissaris-generaal voor de open bare veiligheid of een daartoe door dezen aangewezen instantie beslist later over de ingediende verzoeken. Reisvergunningen moeten op de gebrui kelijke Wijze worden aangevraagd. De kosten voor de behandeling van een ingediend verzoek bedragen 2.te' vol doen bij het plaatselijke bevolkingsregister. Medegedeeld wordt dat te Haalem nadere inlichtingen omtrent bovenstaande bekend making worden verstrekt door den portier van het Raadhuis. ZOETSTOF GESTOLEN. De recherche heefi aangehouden een 21- jarïgen en een 20-jarigen fabrieksarbeider, die ten nadeele van hun patroon, een zoet stoffabrikant, zoetstof hebben ontvreemd en verkocht. Ook de kooper is terzake heling aangehouden

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1