Haarlemsche Courant landingspogingen bij Tobroek mislukt. Zeven man op zoek naar tweede front. Beheerschende hoogten in Stalingrad veroverd Uit convooi 19 schepen weggeschoten EUROPEESCHE JEUGDBOND OPGERICHT 287e Jaargang No. 217 Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, jmco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentlën 3—15 \tajn- /S.— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prUs. li ijveitentleabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer iditle 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. fltf.1 Grafische BedrUven Damlate. Wnd Boofdredacteuri J. V. BAÜDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Dinsdag 15 September 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93, BUkantoor; Soenda* plein 37. TeL Directie 13082, Hoofdredactie IS054, Redactie 10600, Administratie 10724, 14825, Soendapleln 12230. Postgiro 134958. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. v]Vff vrij lange voorbereiding ondernomen met steun van zes oorlogsschepen. Overval op Italiaansch hospitaalschip. TWEE SCHEPEN IN BRAND Britsche parachutisten. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weer- nacht maakt bekend: „Na een vry lang voorbereiden, met een jroot aantal vliegtuigen uitgevoerden lucht- jnval ondernam de vijand in den nacht van ;<mdag op Maandag met gebruikmaking van alschermjagers en lichte vlooteenheden in r bet gebied van Tobroek landingspogingen. j|,pe actie werd door zes oorlogsschepen, waar onder kruisers en torpedoboot,jagers, ge- ilcund. Het onmiddellijke ingrijpen van de j laliaansch-Duitsche verdediging deed de rijand el ij ke poging mislukken. Twee oorlogs schepen werden in brand geschoten, een hier- 'an is later gezonken. n Duitsche jagers schoten in een luchtgevecht vliegtuigen neer. Vier andere vliegtuigen a ;erden door de luchtdoelartillerie van To- fi iroek vernield. Het hospitaalschip „Arno" werd in den nacht van 9 op 10 September door een Britsch torpedovliegtuig aangevallen en op veertig mijl afstand van Tobroek, waar het gewonden aan boord zou nefhen, 0 tot zinken gebracht. Het hospitaalsehip voer met vol licht en loerde de eveneens krachtig verlichte voor- eschreven teekenen van het roode kruis, [et grootste deel van het personeel, onder ■djrle alle Roode Kruiszusters, kon gered wor- den. De familieleden van de slachtoffers zijn lp de hoogte gebracht. In aanvulling op het Italiaansche weer- ■h nachtbericht wordt officieel medegedeeld: ?i „Slechts enkele dagen na den arglistigen everval op het hospitaalschip Aquileia, dat, T: na door machinegeweren beschoten te zijn, Heen door een toeval aan een torpedo ont- 4 mapte, is op 10 September, te een uur des n lachts, deze onmenschelijke daad herhaald ui egen het hospitaalschip Arno, dat getorpe- k leerd en tot zinken gebracht werd. Naast 4 jatrozen vonden 23 Roode-Kruissoldaten bij öje vervulling van hun verheven plicht den lood. Deze aanVal sluit zich aan bij een reeks ndere, welke niet minder afschuw verdie- ten. Zoo is verleden jaar het hospitaalschip 'o in de haven van Valona door een vlieg- g getorpedeerd. In den nacht van 28 op 9 Juli 1942 werd het hospitaalschip Citta di C ïapani enkele mijlen ten Noordoosten van ■4 )erna gebombardeerd. Reddingsvliegtuigen, ie de voorgeschreven teekens duidelijk droe- en, zijn meermalen tijdens reddingsacties I' aet machinegeweervuur bestookt en neerge- choten. Deze aanslagen, die met openlijke chending van de vrijwillig onderteekende iiternationale bepalingen zijn gepleegd en den latsten tijd steeds toenemen, 3 in 42 da- 81 en kunnen niet beschouwd worden als ergissingen of daden van enkelingen, maar chijnen voort te vloeien uit een nauwkeurig n bewust operatieplan". Nader wordt gemeld Het hospitaalschip rerd door de vijandelijke torpëdo aan de Joeg getroffen. Na ongeveer negen uur ver- 31 iweee het vaartuig in de golven. Een deel der pvarenden wist zich in booten te redden. Ir to ander deel werd door torpedobooten die srstond uit Tobroek waren vertrokken, gerpd. De omgekomen vier matrozen en 23 zieken- (ppassers bevonden zich meerendeels in het {eel van het schip, dat door de torpedo ge- p roffen werd. Het hospitaalschip ondernam Opgeblazen bruggen op Madagascar. zijn 46e reis. Het had tot dusver 1178 schip breukelingen gered en in totaal 17.541 ge wonden en zieken vervoerd. Nogmaals wijst men er van Italiaansche zijde er op, dat h'et uitgesloten is, dat het schip niet herkend kon worden, daar het over eenkomstig het volkenrecht voer met alle lichten aan alsmede met twee op de vlag gerichte schijnwerpers, een krans van elec- trische lampen van voor- tot achterschip en met een rood kfuis in het midden van het vaartuig, gevormd door roode en witte lam pen. Brood- en vleeschrantsoen in Duitschland verhoogd. Oorzaken: Prestaties der weermacht. De Duitsche landbouw. De Europeesche productieslag. Krachtens een verordening van Rijks maarschalk Göring worden van 19 October 1942 af de rantsoenen brood en vleesch in Duitschland verhoogd. Het broodrantsoen wordt in vollen omvang weer op dien stand gebracht, die vóór de rantsoensbeperking op 6 April 1942 bestond, hetgeen hierop neer komt, dat de normale verbruiker boven den leeftijd van 20 jaar weer 2250 gram brood pér week krijgt. Het vleeschrantsoen wordt per persoon en per week verhoogd met 50 gram, voor arbeiders die langdurig, des nachts, zwaar of zeer zwaar werk moeten verrichten met 100 gram. Deze verbetering der rantsoenen voe dingsmiddelen vindt haar oorzaak in de volgende beweegredenen: 1) Dank zij den moed en de offervaar digheid van den Duitschen soldaat is het gelukt, de bekrompenheid van leef- en voe dingsruimte te boven te komen, die ons volk sinds een eeuw heeft neergedrukt. De door de Duitsche weermacht veroverde vrucht bare gebieden in het Oosten beginnen thans, dank zij de energie der Duitsche landbouw- leiders, die aldaar het werk van den weder opbouw hebben aangepakt en dank zij de toenemende uitbreiding van het verkeer, ook overschotten van voedingsmiddelen op te leveren voor het Duitsche vaderland. 2) De Duitsche oogst is dank zij de bui tengewone inspanning van den Duitschen boer in het voorjaar en als gevolg van de gunstige omstandigheden voor den groei in de laatste maanden, beter uitgevallen, dan aanvankelijk na de zware winterschade ge vreesd1 moest worden. De vermindering van de bebouwde oppervlakte als gevolg van winterschade wordt opgevangen door de voorbeeldige aflevering van den Duitschen boer en door het gebruik van gerst als broodgraan. 3) De in heel Europa naar het voorbeeld van den Duitschen en Italiaanschen pro ductieslag genomen maatregelen tot op- voêring ^an de landbouwproductie, begin nen meer en meer hun uitwerking te doen gevoelen. Duitschland kan dientengevolge zijn leveranties van graan aan verschillende Europeesche gebieden aanzienlijk verlagen, vergeleken met den geweldigen omvang der laatste twee jaar. KORT NIEUWS De Engelsche zender meldt, dat Engel- sche officieren onder leiding van den chef der militaire missie in Abessinië, majoor Butler, de „reorganisatie van het Abëssijnsche leger" hebben uitgevoerd. De Führer heeft den Kroonprins van Italië ter gelegenheid van diens verjaardag op 15 September een in hartelijke bewoor dingen gesteld gelukwenschtelegram ge zonden. Het Engelsche verkeersvliegtuig, dat den koeriersdienst tusschen Adana en Cairo onderhoudt, is Maandag te Adana als'ge volg yvan motorpanne neergestort. De drie inzittenden werden zwaar gewond. Portretten van Churchill te Bombay verbrand. 250 stations beschadigd. Reuter verneemt, dat in verschillende wijken van Bombay portretten van Chur chill in brand zijn gestoken. De manifestan ten werden door de politie uiteengedreven. De Mohammedaansche leider Jinnah heeft verklaard, dat de Mohammedanen niet in de voorloopige regeering zullen treden, tenzij hun eisch betreffende de „Pakistan", d.w.z. de Mohammedaansche autonomie wordt ingewilligd. Hij voegde er aan toe: „Wij willen ons niet laten meesleepen door de huidige omstandigheden en evenmin een voorloopige regeering vormen, die door haar karakter en haar samenstelling ons niet zou voldoen". De leider van het Britsch-Indische bureau voor oorlogstransporten, Benthall, heeft in een bijeenkomst van de wetgevende verga dering verklaard, dat tengevolge van de on lusten in Indië ongeveer 250 spoorwegsta tions beschadigd zijn. Voorts is medege deeld, dat 53 postkantoren volkomen afge brand en 200 ernstig beschadigd zijn. WILLKIE TE TEHERAN. Wendell Willkie is Maandag te Teheran aangekomen, naar de radiozender aldaar heeft bekend gemaakt. Hij begaf zich naai de Amerikaansche ambassade. ATTLEE NAAR OTTAWA. De plaatsvervangende Britsche premier, Attlee, is op weg naar Ottawa op New-Found- land aangekomen. Na een bezoek van enkele dagen keert hij naar Groot-Brittannië terug. De „Manhattan" een prooi der vlammen. Droevig lot van oceaanreuzen. Het grootste schip van de Amerikaan sche koopvaardijvloot, de „Manhattan", dat thans als troepentransportschip dienst doet en in „Wakefield" is omgedoopt, is door een zwaren brand in een wrak herschapen. Het schip bevond zich midden op den At- lantïschen Oceaan, op reis van Engeland naar de Ver. Staten en had o.a. Amerikaan sche vrouwen en kinderen aan boord, die uit Enge.land en Ierland naar Noord-Ante- rika werden overgebracht. Alle pogingen om het vuur te blusschen waren aanvankelijk vergeefsch, zoodat men eer.st de passagiers aan boord van andere schepen bracht de „Wakefield" voer vermoedelijk in convooi terwijl ten slotte ook de bemanning het brandende schip moest verlaten. Enkele uren later evenwel slaagden zeelieden, die naar het reeds opgegeven schip waren te ruggekeerd, er in den brand te blusschen. De zwaar gehavende „Wakefield" werd daarna op sleeptouw genomen en is vol gens een officieele mededeeling uit Wash ington in een Amerikaansche haven bin nengesleept. In Hamburgsche scheepvaartkringen be schikt men over berichten, waaruit blijkt, dat de pogingen om de „Normandie" te ber gen, voorioopig zijn mislukt. Zooals men weet, ligt het 75.000 ton metende vroegere grootste Fransche koopvaardijschip in de haven van New York. waar het in den af- geloopen winter, ten gevolge van een zwaren brand, is gekenterd. Aan de pogingen, om het schip in zijn normale positie te bren gen, werkten o.a. 75 duikers mee. Het schip zit echter zoo vast in de modder, dat er geen beweging in te krijgen is. Men wil thans tot een andere werkwijze overgaan, doch heeft tegelijk berekend, dat de ber ging volgens de nieuwe methode op zijn minst 18 maanden zal duren. In het Oosten: doorbraak aan Terekfront. Bij Noworossisk 10.500 bolsjewisten in Duitsche krijgsgevangenschap Duitschland wint op alle fronten 2 torpedojagers en een corvet tot zinken gebracht. Jonge duikbootbemanningen Duitschland's onuitputtelijke bewapenings industrie. De montage van luchtafweerge schut. (P.K. Wagner P.B.Z. R. P.H. c)- Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde gisteravond in een extra- bericht mede: Duitsche duikbooten zijn, zooals reeds in het extra-bericht van 13 September is aan gekondigd, den 9en September 1942 midden op den Noordelijken Atlantischen Oceaan gestuit op een sterk beveiligd, van Enge land komend convooi. In onafgebroken he vige gevèchten hebben voor het grootste deel jonge duikbootbemanningen het con- 'oo; tot vandaag toe achtervolgd en aan gevallen en er 19 schepen van tezamen 122.000 b.r.t., alsmede twee torpedojagers en een corvet der vijandelijke beveiliging in tot zinken gebracht. Zes andere schepen werden door torpedo treffers zwaar beschadigd. Slechts kleine, uit elkaar geslagen deelen van het convooi konden ontkomen. MINISTER KNOX NAAR ZUID-AMERIKA Uit Washington wordt verrtomen, dat de Amerikaansche minister van marine, Knox, op de persconferentie heeft aangekondigd, dat hij over zes of acht weken aan het hoofd van een Amerikaansche delegatie naar Bra zilië en andere Zuia-Amerikaansche lan den zal reizen, teneinde „een algemeene in spectie op alle Zuid-Atlantische havens te ondernemen en de voornaamste Zuid-Ame- rikaansche steden te bezoeken". KAAHl VAN PtU Het eiland Madagascar met de voornaamste plaatsen. Van bevoegde zijde te Londen wordt ver- kl?ard, dat de landingsoperaties op Mada- jascar onder leiding stonden van generaal iir William Platt, welke eveneens een ac tieve rol heeft gespeeld gedurende de cam pagne in Abessinië. Uit door den opperbevelhebber der Brit- iche strijdkrachten in Oost-Afrika ver- strekte bijzonderheden blijkt, dat Engelsche colonnes in weerwil van den door hen on- dêrvonden weerstand steeds verder naar het '2 binnenste gedeelte van het eiland opruk ken. De colonne, die in het uiterste Zuiden opereert, met als vertrekpunt Morondova, heeft Vrijdag het gebied van Maraho be reikt, waar de gevechten worden voortgezet. De opmarsch naar het Zuiden, der Brit sche troepen, die langs de Westkust ope- reeren, zou gedurende den geheeien dag lijn opgehouden tengevolge van het'feit. dat alle bruggen opgeblazen waren. Desniette genstaande zouden zij Js avonds tot op min der dan 30 k.m. Ambaja zijn genaderd. Ook schijnt het. dat zij de stad Vohemar aan de Noord-Oostkust hebben bezet. Naar vannacht wordt medegedeeld, heb ben de Engelschfen bij den aanval op Ma- joenga, den dertienden September met meer dan veertig schepen ondernomen, een groote hoeveel materiaal aan land gebracht. Na tegenstand tot het uiterste door Fran- ..he troepen en inboorlingen, moest Mae- vatanane Zondag opgegeven worden en is- het in handen van de Engelschen gevallen. Nederland door Van Geelkerken vertegen woordigd. Principiëele verklaring van Baldur von Schirach tijdens plechtigheid te Weenen. Britsche oorlogskosten 10.4 millioen P.Stper dag. Belastingen dekken slechts 40 pCt. der uitgaven. Volgens berichten uit Londen hebben de B Engelsche financieele bladen een onderzoek ingesteld naar de oorlogsfinanciën. Zij zijn tot het resultaat gekomen, dat de gemid delde dagelijksche oorlogskosten 10.4 mil lioen pond Sterling bedragen. De huidige dagelijksche uitgaven worden echter op 13.2 millioen pond geraamd. De oorlogsuitgaven 'torren voor veertig procent gedekt door belastingen; de rest wordt door het opnemen van credieten gedekt. De schulden zijn sinds het begin van den oorlog gestegen van 8.4 tot 15.2 milliard pond. .Zinnebeeld eener nieuwe betere orde". Een bond, uit de volken zelf ontstaan. Op de Burg te Weenen hebben gistermiddag de gevolmachtigde staatsjeugdleiders van de Europeesche naties een bezoek gebracht aan den Rijksleider Baldur von Schirach, aan den Rijksjeugdleider Arthur Axmann en van de aanwezige Italianen aan den secretaris generaal van de Fascistische Partij en den algemeenen commandant van de G. I. L., Vidussoni, alsmede aan den, Italiaanschen minister van staat Renato Ricci. De volgende staten waren vertegenwoor digd: België, dr. Lehembre voor de Vlaam- sche jeugd en André der Vael voor de Waal- sche jeugd Bulgarije, dr Stephan Letskof Denemarken, lt.-kapitein Jensen; Finland. Loohivouri Kroatië, prof. dr. Orsanis Nederland, Van Geelkerken; Noor wegen, Alex Stang; Roemenië, generaal Iliescu: Slowakije, hoofdleider van de Hlinka- leugd Alois Macek; Spanje, José Antonio Elola en de Spaansche vrouwen- en meisjes- leidster Pilar Primo de Rivera Hongarije, vePdmaarschalk-luitenant Vitez Alois von Beldy. Tijdens dit bezoek zijn slotbesprekingen gevoerd over het toekomstige statuut van den Europeeschen Jeugdbond. De ontvangst van de buitenlandsche gedelegeerden werd van Duitsche zijde o.a. bijgewoond door Rijks leider dr. Ley en gouwleider Bohle, beiden als eeregasten. Daarna As in tegenwoordigheid van ver tegenwoordigers van de Europeesche Jeugd organisaties op plechtige wijze de Europee sche Jeugdbond opgericht. De Rijksgevolmachtigde voor de jeugd- opvoedipg, Rijksleider Schirach legde hierbij een principieele verklaring af. Rede van Von Schirach Na een uiteenzetting te hebben gegeven van de voorwaarden en toestanden, waaronder de Duitsche jeugd tot 1914, dus voor den wereldoorlog, is opgegroeid, verklaarde Schi rach wat tijdens den wereldoorlog opgroei de, was een jeugd zonder toekomstbesef. Het vredesdictaat van Versailles ontwapen de niet alleen de soldaten en maakte van een groote mogendheid een slavenstaat, doch het trof vrouwen en kinderen en pleegde bedrog jegens de jeugd van een heele generatic. Het jodendom stelde zich toen in het bezit van alle instrumenten, welke dienden om de open bare meening te beïnvloeden en drong daarenboven in alle Europeesche regeeringen. Door de corrupte dagbladen werd het jood- sche woord verspreid: „Er is geen dommer ideaal dan dat van den held". De jonge gene ratie werd hiervoor in de plaats een onbe perkte vrfiheid en sexueel genot gepredikt. Vervolgens herinnerde Schirach aan de groote omwenteling, welke Adolf Hitler in Duitschland inluidde en die door Mussolini in Italië met de trotsche leuze „Gelooven. gehoorzamen en strijden" werd teweegge bracht. Daartegenover stelde spr. het bolsje wistische Rusland, dat door zijn methoden van stelselmatige uitroeiing van den invloed der ouders en door de zedelijke verwildering van zijn jonge generatie in de wereldstatis- Het „schandbord" te Hilversum weer ingevoerd. In opdracht van den burgemeester, jhr. mr. E. J. B. M. von Bönninghausen is in Hilversum een oud gebruik uit vroeger eeuwen, n.l. het „schandbord" weer ingevoerd. Aan den muur van het politiebureau in de Langestraat is een groot bord opgehangen, wóarop te lezen staat „Uw gezin wordt bedreigd door. waarna de naam van den overtreder, die in het algemeen dient te worden gesig naleerd, wordt ingevuld. Daaronder wordt een kort uittreksel van het ge maakte proces-verbaal opgehangen, waarin de burgemeester de aandacht vestigt op de gepleegde wandaden van, den „gehangene". De eerste, die op het schandbord ver^ scheen, was een groentehandelaar ui? Loosdrecht, die Zaterdag j.l. bij het ven ten te Hilversum andijvie <^n groene kool tegen veel te hooge prijzen had; verkocht. Hij zal op dit „schandbord"' worden opgevolgd door een ieder, die zich schuldig maakt aan zwarten handel, clandestiene slachtingen, prijsopdrijvin gen en soortgelijke daden. tiek voor jeugdige misdadigers de eerste plaats veroverde en Engeland, dat van zijn feodale scholen opleidingsinstituten maakte voor een kleine verwende kaste, welke on danks alle luid verkondigde democratische idealen er zorgvuldig voor waakte, dat zij onderling de politieke en economische zaken van het reeds te koop staande empire konden doen. Met betrekking lot hetgeen in de V. S. gebeurde, merkte hij op, dat men daar bij gebrek aan eigen ideeën alleen Europeesche voorbeelden copieerde en dat men dus daar- /er geen beschouwingen hoeft te geven. Ten aanzien van de oprichting van den nieuwen Europeeschen Jeugdbond zeide Baldur von Schirach Deze bond is het zinnebeeld van de niet betere orde, welke Europa langs vreedzamen weg wilde oprichten. Een jarenlange ontwik keling, waarbij de gedachte aan een aaneen sluiting van de Europeesche jeugd organisch uit onze kameraadschappelijke samenwerking is gegroeid, vindt thans haar bekroning. De beteekenis van de Europeesche bon den ligt in het feit, dat zij als uitge sproken nationale opvoedingsgemeen schappen in de volken zelf zijn ontstaan. De eigen nationale aard van de hier ver tegenwoordigde organisaties staat er borg voor, dat de nieuwe Europeesche jeugd bond zijn politieke en paedagogische taak zal vervullen Hij begint het leven met zijn program waarin hij de onderlinge achting der afzonderlijke organisaties, welke in vele bijeenkomsten gegroeid is, en daardoor de eerlijke kameraadschap der Europeesche jeugd tot den grondslag van zijn werkzaamheid maakt. Aan het slot van zijn openingsrede heeft Reichsleiter Baldur von Schirach nadere bij zonderheden medegedeeld over de inwendige structuur van den Europeeschen jeugdbond. In den kring der leiders van den bond, heeft de jeugd van iedere natie onver schillig. of zij tot een klein of een groot volk behoort, zitting en stem. Alle leden hebben in beginsel gelijke rechten. De bond vergadert elk jaar. Als plaats van bijeenkomst voor 1943 stelde de Reichsleiter Italië voor. Ten aanzien van de latere con gressen stelde hij voor. dat de plaats wordt vastgesteld door het presidium op grónd van de ingekomen aanvragen, waarbij in beginsel voor elk volk de mogelijkheid bestaat, dat op zijn grond een jeugdcongres wordt ge houden. Een aanvraag om het lidmaatschap van den bond kan slechts door een jeugdleiding. die daartoe door haar regeering gemachtigd is, gericht worden tot het presidium, dat over opneming zal beslissen. Op de eerste bijeenkomst van den Europee schen jeugdbond zijn Reichsleiter Baldur von Schirach en de eerste jeugdleider van het Fascistische Italië, Renato Ricci, uit erkente lijkheid voor de verdiensten, welke zij zich hebben verworven bij te brengen van een heid onder de Europeesche jeugd, tot eere president benoemd. Britsche terreuraanval op Bremen. Houding van bevolking voorbeeldig. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend ,Ten Oosten van Noworossisk werd een versterkte hoogtfestelling van den vijand genomen. Aan den Terek braken Duitsche troepen door nieuwe, taai verdedigde stel lingen en brachten den vijand zware, bloe dige verliezen toe. In het vestinggebied van Stalingrad drongen de aanvalstroepen van. het leger in weerwil van bijzonder hevigen, door zwaar artillerievuur gesteunden tegenstand de ver sterkingen aan den rand van de stad binnen werden beheerschende hoogten ten Noord westen van het centrale stadsgebied stormen derhand veroverd. Bij vergeefsche tegenaan vallen verloor de vijand 29 tanks. Sterke formaties van de luchtmacht meng den zich in de gevechten en bestookten ver- sche bolsjewistische strijdkrachten ten Oos ten van de Wolga met goede uitwerking. In den nacht werden vliegvelden ten Noor den en Oosten van de stad gebombaVdeerd. Aan net Don-front werd door Duitsche en Hongaarsche formaties een aanvalsopera- tïe succesvol uitgevoerd. Herhaalde tegenaan vallen van den vijand werden in hevige gevechten met medewerking van de lucht macht afgeslagen13 tanks werden ver nietigd. In het gebied van R z j e f stortten ook Zondag door zware artillerie en tanks ge steunde vijandelijke aanvallen ineen. Ten Zuiden van het Ladogameer mis lukten verscheidene plaatselijke aanvallen van den vijand gepaard met levendige weder- zjjdsche activiteit van artillerie en in de lucht. Zondagnacht vlogen bolsjewistische vlieg tuigen boven de Oostelijke gebieden. Door ■enkele lukraak neergeworpen bommen ont stond geringe materieele schade. Na storingsvluchten overdag zonder eenige uitwerking boven West-Duitsch- land hebben formaties van de Britsche luchtmacht in den nacht van 13 op 14 September een terreuraanval gedaan voor al op de stad Bremen. De burgerbe volking leed verliezen. In de woonwijken der stad ontstonden branden, materieele schade en schade aan gebouwen. O.a. wer den verscheidene kerken, ziekenhuizen en cultuurmonumnten getroffen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten werden 14 der aanvallende bommenwerpers neergeschoten. In den nacht van l2 op 13 September tracht te een Britsche landingstroep bestaande uit 5 officieren, 1 onderofficier en 1 man aan de Fransche Kanaalkust ten Oosten van Cherbourg voet aan land te zetten, nadering werd door de Duitsche afweertroe- pen onmiddellijk opgemerkt. Zij namen den vijand onder vuur en brachten het landings vaartuig door voltreffers tot zinken. Gevan gen genomen werden 3 Engelsche officieren een Gauillistische marine-officier. Dood geborgen werden een majoor, een onderoffi cier en een» soldaat. In den sector van Tobroek trachtte de vijand Zondagnacht met gebruikmaking van vloot- en luchtstrijdkrachten op ver scheidene plaatsen aan land te gaan. Deze poging is door het onmiddellijke in grijpen van Italiaansche en Duitsche troepen mislukt. Twee vijandelijke schepen werden in brand geschoten. Een groot aantal gevangenen werd gemaakt. Duitsche jagers hebben 2 vliegtui gen in luchtgevechten neergeschoten. Vier andere vliegtuigen werden door de luchtdoel- artillerie van Tobroek vernietigd." Cijfers over Noworossisk. Inzake de gevechten om de oorlogshaven Noworossisk deelt h§t opperbevel de volgen de eindresultaten mede De in het weer- machtbericht van 8 en 9 September 1942 ge noemde cijfers voor gevangenen en buit zijn nog verder gestegen. In de peridue van 21 Augustus tot 11 September werden bij zeer zware, bloedige verliezen van den vijand in totaal 10.500 gevangenen gemaakt. Twee pant- sertreinen, 16 tanks. 134 stukken geschut, tal rijke lichte en zware infanteriewapens, als mede ander oorlogsmateriaal werd buitge maakt of vernietigd. Zes schepen werden door artillerievuur tot zinken gebracht. Bremen. In aanvulling op het weermachtberióht verneemt het D.N.B. nog De Britsche luchtmacht heeft in den afge- loopen nacht wederom een van haar beken^i terreuraanvallen op de stad Bremen uitge voerd, waarbij slechts weinig militaire en industrieele schade is a&ngericht. daaren tegen woonwijken buitengewoon te lijden hebben gehad. Het aantal van veertien neer geschoten aanvallende vliegtuigen, waarvan tot nu toe melding is gemaakt, en dat even tueel nog grooter kan blijken te zijn, vormt een hoog percentage van de in den strijd gebrachte toestellen. Daarbij moet in het oog worden gehouden, dat zeer vele vliegtuigen als gevolg van de door sterk afweervuur der luchtdoelartillerie en doop nachtjagers opge- loopen schade, hun steunpunten niet meer hebben bereikt en onvermeld hun einde in de Noordzee hebben gevonden. Zeer opmerkelijk was de houding der bur gerbevolking van Bremen, die door voorbeel dige discipline in de organisaties der lucht bescherming tot spoedig herstel van de schade heeft bijgedragen. Roosevelts zorgen. Stabiliseering; loonen, stimul'eering industrie en limieteering productie. In den Amerikaanschen Senaat is een wets ontwerp aangenomen, dat Roosevelt machtigt loonen cn salarissen op den stand van 15 Augustus te stabiliseeren. Ook de agrarische producten worden op dezelfde wijze gelimi teerd. President Roosevelt heeft in zijn verkla ring aan het Amerikaansche Congres o.a. be toogd, dat de Vereenigde Staten pas de helft van den weg hebben afgelegd, die hen moei leiden naar de maximale oorlogsproductie, Vervolgens maakte hij bek«jpd, dat hel civiele verbruik in de Vereenigde Staten moet worden beperkt tot het noodzakelijkste.Tot dusver hebben volgens den president Enge land en de Sovjet-Unie meer oorlogstuig ver vaardigd dan de Vereenigde Staten. Omtrent de Leen- en Pachtwet deelde Roo sevelt mede, dat de Vereenigde Staten voor hun leveranties aan de bondgenoolen tegen prestaties ontvangen. De politieke leiders van het Congres heb ben hun meeningsverschillen wat betreft Hen vorm van de anti-inflatiewetgeving aan Roo sevelt voorgelegd. Ze hebben, zoo wordt ge zegd, nog geen overeenstemimng bereikt. Geallieerde strategie hangt af van Stalingrad De slag om Stalingrad zal naar de meening vaR Londensche waarnemers een critiek keerpunt van den oorlog vormen, zoo meldt de Londensche cor respondent van het Zweedsche blad Göteborgs Posten. Van den afloop van den slag, zoo wordt verder gezegd, zal de geheele strategie der Geallieerden afhangen. Voorts publiceert de Zweedsche cor respondent uitlatingen van den Moskou- schen correspondent van de Londensche Times, volgens welke het besef van de beteekenis van den huidigen grooten slag, voor alle betrokkenen het „alge meene" verlangeqfder Russen naar een tweede front versterkt. De Economist meent, dat het jammer is, dat een toestand is ontstaan, waarin aan den „goeden wil van de Engelsch- Amerikaansche krachtsinspanningen voor den oorlog door de Russen getwij feld wordt". JEUGDCONGRES TE WEENEN. Bs. De laatste man die in aanmerking kwam om een beroep op de Europeesche jeugd te doen, is wel wij vonden reeds eerder gelegenheid het op te merken pre sident Roosevelt, uit het land waar Joden, jazzbands, dollarkoningen en gangsters met elkaar wedijveren om de jeugd aan zich te binden en thans Moskou een grooter kans krijgt dan ooit om haar met geestvergifti- gende tendenzen te bewerken. Het jeugd congres te Weenen kan dan ook beschouwd worden als een passend antwoord, want daar komt de Elirópëesche jeugd bijeen, gedra gen door een mooi gemeenschappelijk ide aal, waaraan zij kracht ontleent om zich voor de toekomst in te zetten, want het is zoo volkomen juist wat Baldur von Schirach ten aanzien van dejen nieuwen Europee schen Jeugdbond zerae, n.l., dat deze bond het zinnebeeld is van de nieuwe, betere orde. welke Europa langs vreedzamen weg wilde oprichten. Een jarenlange ontwik keling, waarbij de gedachte aan een aaneen sluiting van de Europeesche jeugd orga nisch uit kameraadschappelijke samenwer king is gegroeid, vindt thans haar bekro ning. De in Weenen aanwezige delegaties ver tegenwoordigen samen meer, dan veertig millioen Europeesche jongeren, zij openen door hun samenwerking wijde perspectie ven voor de éénwording van Europa, want zij zijn het, die de kern zullen vormen, waaromheen zich straks de geheele Euro peesche jeugd groepeeren zal. Onze jeugd is, ondanks de beïnvloeding door Amerika en Engeland, in den grond niet slecht. De oppervlakkigheid van de meesten en het gebrek aan een doel om voor te leven zul len wel veranderen zoodra de omstandig heden, waarin zij gedwongen zijn te leven zich ten goede wijzigen. De jeugd die né den wereldoorlog opge groeid is was er een, die (grootendeels) ieder toekomstbesef miste. Heele „jaargan gen" zijn overgeslagen, zij zagen geen mo gelijkheid de plaats in de maatschappij in te nemen, die voor hen bestemd was, omdat de op winstmakerij en bedrog ingestelde samenleving hun krachten slechts gebrui ken kon zoolang ze spotgoedkoop waren. De vroeg aan werkloosheid overgeleverde jeugd, die vaak op twintig-jarigen leeftijd reeds van het „pensioen" der werkloozen voorzien was, kon eenvoudig geen geloof meer in een betere toekomst hebben en zü liet zich gewillig bewerken door Jodendom en kapitalisme, twee krachten, die er alles bij winnen konden om den toestand van zedenverwildering te handhaven of grooter te maken. De groote beteekenis van hetgeen thans in Weenen geschiedt, moet men hierin zoe ken, dat de jeugd vereenigd wordt in na tionale opvoedingsgemeenschappen, waar binnen zij uit eigen kracht en in eerlijke kameraadschap in staat zal zijn zich te verheffen. Roosevelt beseft heel goed. dat wie de jeugd heeft ook de toekomst hebben zal, maar hij hééft de voornaamste voorwaarde over het hoofd gezien, n.l. deze, dat wie de leugd van haar toekomstbesef berooft, wie haar het gemeenschappelijke ideaal ont neemt, de jeugd nooit werkelijk hebben kan en een volk kweekt van uitzichtlooze slap pelingen, gereed om een prooi te worden van zedenverwildering en bolsjewisme. Scliapenvleesch iii een kinderwagen. Dieren waren geslacht in de huiskamer. Zondagavond hebben ambtenaren van den C.C.C.D. in samenwerking met de ge meentepolitie te Eemnes een clandestiene slagerij ontdekt. Twee personen 'zekere H. v. d. B. uit Eemnes en J. E. uit Laren (N.H.) waren toen juist bezig twee pasgeslachte schapen in een kinderwagen te pakken om deze zoo naar de gemeente Laren te ver voeren. Het vleesch werd in beslag genomen, ter wijl proces-verbaal werd opgemaakt. Als bijzonderheid diene dat de schapen geslacht werden in een minder zindelijke huis kamer. terwiil elk behoorlijk slachtgereed- schap ontbrak. Alles werd met een gewoon mes gedaan. Deze week is de verduisteringsweek. Helpt allen mede in uw omgeving de verduistering zoo goed mogelijk te doen zijn. Het is ons aller en uw eigen levens belang Goed verduisterd, goed beschermd.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1