Nieuws uit ss.; BUBBELTJE EN KNOR Van Drimmelen neemt kolenboot te IJmuiden onder handen. IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken Wandelaars naar sportdag. Athletiek en voetbal! De wandalsportvereeniglng De Stormvogels Zondag 27 September te Haarlem aan een zonderen sportdag deelnemen. Ditmaal zullen tI leden geen marsch behoeven af te leggen, doch ih bi) athletiek en voetbal moeten weren. Het 8 hoeft geen beloog, dat er voor deze wedstrij-1 n veel belangstelling en niet alleen te- maar t U ver buiten IJmuiden bestaal. «Vele Stormvogels zullen de gelegenheid gebrul- n om te tooncn, dat ze ook buiten het wan- n tot goede sportprestaties ln staat zijn. Zoo- dames als heeren zullen in actie komen. Oo honderd meter starten de dames B. Scholder, Duiker, C. Box en A. Broek, evenals de hee- i r, van Vliet, P. Engelhart. C. Meerhof, H. «ter, L. Bakker en Jac. Meerhof. )p dé vijftienhonderd meter zal de heer G. A. "gaver meeloopen. Hij weert zich tevens bij hindernisloopen met de dames L. Groen en Krab. De heeren R. van Vliet, C. Meerhof en van Ombergen zijn bij het vèrsprlngen pre- 1 it, evenals mej. A. Broek. MeJ. C. Box en d$ S ,er R. van Vliet zullen hoogspringen en de hee- G. Jansen en W. van Ombergen melden zich het kogelstooten. Aan de estafette over zes t zal honderd meter nemen de volgende leden James: A. Broek, B. v. d. Gaag, B. Scholder, (Duiker en W. Geijteman. 1 S feeren: p. Engelhart, C. Meerhof. L. Bakker, s A. M. Haver, G. Jansen en R. van Vliet. cjtet voetbalelftal van de IJmuldensche wande- J va zal er aldus uitzien: Jac. Thljssen, Joh. Rademakers, R. v. Vliet, p. Verhoeven, C. Meerhof, L. Bakker. Engelhart, M. v. d. Steen, E. Dik, P. Guijt, M. v. d. Lugt. rves zijn W. van Ombergen, Jac, Meerhof A. M, Haven Seizoen door Strawberries ingezet. Reden van goede verwachtingen. (Van onzen hoclceymedewerker). niiltet eerste heerenelftal der Strawberries heeft t hockeyselzoen ingezet door aan den hockey- g te Bloemendaal deel te nemen. Dit begin ■v, is niet onbevredigend. bl [eist werd er tegen Zandvoort gespeeld met rdi n opstelling, die door het invallen van G. Bru ist: njc en v. Malsen iets was gewijzigd. Duidelijk oei s te zién, dat er dezen zomer door de moei- edl iheden met het terrein niet kon worden ge iend. De missers en slecht afgewerkte ballen -ren niet van de lucht en vooral in de eerste Ipu lit was het spel, evenals dat van Zandvoor., gal beneden peil. Na de rust werd het allengs ter, zoodat men toen nog hier en daar aardig ■rtc te zien kreeg. Over het algemeen waren uu Aardbeien in den. aanval, maar door te lang- 'iri am of slecht afgewerkt schieten konden ei e en doelpunten worden gemaakt. Ook Zand- gf lort, die af en toe zeer gevaarlijke aanvallen dei, touw zette, zag geen kans om een goaltje - jken, zoodat het einde met 00 kwam. bi om een- beslissing te krijgen moesten er nu elschoten worden genomen door de beide nrhoeden. Of het door de zenuwachtigheid jam dan wel door te weinig trainen, we weten I niet, maar de eerste maal zag niemand er --Tins toe te scoren. Er volgde een herhaling, arblj J. Brunink een bal inschoot. De wedstrijd 1 as hierdoor met 10 door de Strawberries ge- as vervolgens werd tegen Amsterdam gespeeld, en ,]k elftal door loting direct in de demifinale 'i geplaatst. Tegen deze frlssche club bleken 4 strawberries niet meer te zijn opgewassen, ewel het krachtsverschil gering moesi, worden noemd. Zelfs kwam *t voor, dat de Aardbeien it overwicht in handen hadden; het was alweei ni 01- de slechte afwerking, dat er geen doel- inten werden gemaakt. Amsterdam zag ten- itte kans om een 2—0 overwinning te benalen. P]o eerste goal kwam voort uit een langen cornei de tweede was het resultaat van een keurig nomen strafcornev. Mom volledig te zijn vermelden we nog, dat de ale gespeeld .werd door B.M.H.C., die met 2—0 Leiden en met 1—0 van Alkmaar had ge- jonnen en door Amsterdam, waarbij BfM.H.C. |or een fraaie 1—0 zege winnaar werd. l'Blj de Aardbeien was het verband over het lemeen zwak, hetgeen ongetwijfeld mede werd róorzaakt door het feit, dat. enkele spelers nog n elkaar moeten wennen en hier en daar wat onverschillig werd gespeeld. De doelverdedi- en de beide achterspelers gaven zeer goed te zien en de middenlïnie dreef hoofdzake- op den spil. Met de voorhoede wilde het nog 't erg vlotten: vooral het samenspel was min- goed. Individueel werden er soms wel aardige ogen gedaan die de verwachting rechtvaardigen, ,i knt oo,-cto Piftai dnnr eoede training dit jaar ,'het eerste elftal door goede training dit jaar de competitie een goed figuur zal weten te i een eervolle plaats zal weten te be- j.Z.V. 3 in bondscompetitie. Beslissingswedstrijd gewonnen. Het derde heerenzevental der Velser Zwem- 'II reeniging moest Zaterdag een beslissingswed strijd tegen Watertrappers I te Haarlem spelen. r. ,»r deze met 4—3 door do Velsenaren werd (wonnen, zal het zevental het volgende Jaar in Bondscompetitie worden ingedeeld. Nu, na het eerste en vierde zevental ook ZV 3 kamoioen is geworden, kan de polocom- ii( (title voor VZV^zeker een succes worden ge il V.z.V. begon dadelijk met een hoog tempo en 8 loedig wist Geels het eerste doelpunt te maken een goed aangegeven vrije worp van Mulder m later, toen Geels weer vrij lag, was het lede doelpunt verzekerd, nadat Mulder was •f gezwommen. set leek, eerst een flinke VZV overwinning te orden, doch nog voor de rust had men zijn sening gewijzigd, want de Watertrappers zet- 8 a plotseling door, waardoor de stand genjK nal jrd gemaakt. iet Na de hervatting gaven beide partijen mets toe, Fes »dat er spannende duels ontstonden. V.Z.V. had «iter het eerst succes doo>- een goed schot van !der, maar ook de moeite van de Watertrap- ..s'«werd beloond. Er waren toen nog enkele inuten te spelen. De spanning- steeg ten top, Idat Mulder een cornerbal mocht nemen, welke snel op De Willigen, die vrij lag plaatste, (ze .zwom even op en door een zuiver hard was de overwinning aan V.Z.V. 8,if Gratia Plato actief. v- oc afdeelingen der gymnastiekvereniging 'llfratia-Flato komen weer geregeld bijeen om te Het actieve bestuur heeft namelijk het voor- i' (men om het verenigingsleven gedurende het lizoen normaal gaande te houden. Sr bestaan plannen om weldra onderlinge gym- iri istlekwedstrijden te organlseeren, terwijl men 'e' eneens overweegt om half October een uitvoe- 5 2 ag te geven. W Veertigjarige trouw. Het echtpaar W. Smit en J. M. Smit—- .„.[raak, wonende in de Eschdoornstraat, Bt lerdenkt Vrijdag 25 September den dag, iaarop het vóór veertig jaar in het huwe stapte. 1 De bruidegom werd 8 Augustus 1875 te dm felsen geboren en zijn echtgenoote aan- ckouwde 13 Augustus 1878 te Den Helder v iet levenslicht. De heer Smit heeft vele jaren als motor - ,e nachinist bij de Amsterdamsche Ballast laatschappij zijn taak vervuld, waarbij hij Widens een ongeval ernstig letsel bekwam. Voorts maakte hij menige tocht per boot en idl enslotte beheerde hij eenigen tijd njwiel- rü lallingen bij de sluis en de vischhaL erl De heer W. Smit is te-IJmuiden een goe- ,M Ie bekende. Hij heeft door zijn groote wils- 'd'ri nacht vele moeilijkheden en teleurstellin- oi [en kunnen overwinnen, evenals zijn echt- gn enoote. Hun gezin werd vermeerderd met ier kinderen, waarvan twee dochters nog 'lieven zijn. Stellig zullen beiden, die reeds een gezin Mjonden vormen, met hun vier kleinkinde- :eu ion niet bij het huwelijksfeest ontbreken. Langs IJmuidens Straten. Het Orgel. Het ventje getuigde van een diepen eer bied voor het róachtige Instrument, dat daar onwennig in het nauwe straatje stond, alsof het louter voor villawijken was be stemd. Vol bewondering deponeerde het kereltje den vinger in zijn mond, terwijl het verbaasd keek naar de mooie, aan goud rijke beschildering, de vliegensvlugge stok ken van den trommel en den ijver van den orgelman. Het leek wel wat op een vacan- tieganger, die noodgedwongen zijn vacantia in eigen land doorbrengt en ontdekt, dat een dal met roggevelden en aardappel struiken even mooi kan zijn als een berg- panorama. De orgelman had schik in het ventje want artisten spelen nu eenmaal op het contact met de „zaal". Hard transpiree- rend in zijn hemdsmouwen draaide hij vakbekwaam aan het enorme wiel, aldus de menigte op melodieuze wijze verkondi gend, dat scheiden doet lij-den en Jaan- tje-voor-halve-dagen-dient. Grillig buitel den de klanken over elkaar, zich den weg versperd ziend door trommellawaai op dè sentimenteelste momenten en afgewisseld door diepe zuchten uit de onderste con treien van het pierement. Het kereltje genoot, als een bioscoopbe zoeker van een film met Theo Lingen Heinz Rühmann, Hans Moser, Theo Uden Masman en zijn dansorkest, Guus Brok en Tholen en Van Lier, als zoo'n combina tie mogelijk zou zijn. Het stond met glin sterende oogen aan de achterzijde van het pierement en hield verstrooid de leuning vast. De orgelman werd rood van genoegen over zooveel welgemeende belangstelling en ging, om het niet te laten merken, met zijn rug naar het ventje staan. Sierlijk, met zwier, draaide hij aan het rad. Zacht .neu riede hij mee van „wanneer een huw'lijk is gestrand, dan gaan twee menschen schei den want.Eensklaps hield hij er mee op: het orgel had nukken gekregen en dreigde aan één kant door te zwaaien. Het was al te bewegelijk geworden! Uit Alle macht verder draaiend keek de orgelman om en hij stelde vast, dat het ventje de stut, waarop het pierement rustte, een ste vig blok hout, had weggenomen. Het was een schijnhouding geweest, welke het ke reltje had aangenomen. Het had alleen door zijn onder-den-indruk zijn den man willen misleiden. Deze staakte, een niet mooi klinkend? opmerking makend, zijn werk. Hij bracht het hout te bestemder plaatse en ging toen weer draaien. Als er nu weer een ventje aandachtig luistert moet het oppassen. De orgelman weet thaps dat een profeet niet in zijn eigen land wordt geëerd Weer U.L.O.-avonden. Evenals vorig jaar bestaat het voornemen voor de ouders en leerlingen der Openbare Ulo enkele feestelijke avonden te organi- seeren. Sint Nicolaas vormt hiervoor, zooals gewoonlijk een dankbare aanleiding. Bovendien zijn dergelijke avonden uit stekende gelegenheden om de verhouding tusschen de leerlingen, de ouders en het schoolpersoneel gunstig te beïnvloeden. Zeer zeker zullen de jongelui ook thans weer met enthousiasme aan de voorberei dingen werken. Het is immers een feit, dat deze St. Nicolaas-feestavonden vooral voor de ouders een oorspronkelijk karakter zul len dragen, cjaar zij uitsluitend door de leer lingen zelf worden verzorgd. Aan afwisseling zal het dan ook geenszins ontbreken, want tooneel, gymnastiek, zang en muziek zullen elkaar in bonte verschei denheid opvolgen. Het tooneelspel staat onder regie van de heeren Veen en Horbeek. De heer Bolland ial met zijn jongeren een demonstratie geven van rhythme en lichaamsbeweging. Voor zang heeft de heer De Jong de leiding. Voorts treedt er nog een muziekgezel schap op en ongetwijfeld zullen ook deze leerlinge?), er in slagen om een goed figuur te maken. VERLOREN.... Een portemonnaie en 'n bruin-groene sjaal. Een badpak een broche met glazen, Een bonnen-étui en een houten sandaal, Behooren ditmaal, zoo we lazen, Tot 't lijstje, dat elke week alles vermeldt Wat er op de straat werd verloren. Men vindt er van alles,zelfs bonnen en geld Het staatje wil wel eens bekoren Een lintzaag, een boodschappentasch, een konijn, Een schakelarmband, een ceintuurtje, Een dameshandschoen - waar zou d andere zijn - Waarachtig, het noodlot bestuurt je Zoo neem je je voor: ik neem me wel in acht. I k zal niets van waarde verliezen. En zoo ben je 't kwijt, vóór je het had gedacht, Je hebt dan wèl reden tot kniezen Eén ding is er wat nóóit verloren mag gaan Hier past - let dus op - geen vergissen. Al zal men het nooit bij het staatje zien staan, Een goed humeur kan men niet missen! WIJ OP DE TRIBUNE. Wij op de tribune hebben V.S.V. Zondag zien winnen. We hadden ons steevast voorgenomen om alle omstandigheden ten spijt, present te zijn na de stevige zege op Dordrecht. De rood-witte leeuwen waren immers danig uit hun slof gescho ten en na die gala-premtère in Dordt wilden wij in de arena aan de Frans Halsstraat eens op ouderwetsche wijze zien klauwen en hooren brullen. Promotor Scheeres stond weliswaar iet- stil terzijde en directeur Van Leusen kwam eveneens niet naar voren, doch we meenden een grootsehe voorstelling te mogen verwachten. Het programma was veelbelovend. Ajax, de alom vermaarde sterke, die boeren, burgers en- buitenlui, versteld had doen staan, was uïtge- noodigd om voor een bijzonder cachet te zorgen Hij trad dikwijls op voor uitverkochte zalen in de beste huizen van binnen- en buitenland, ver wierf allerwege lauweren en stond er voor bekend nog steeds terecht gevreesd te zijn, al zijn de haren waf grijs en de botten wat stijf geworden. Het publiek was talrijk, natuurlijk. Op alle ran gen heerschte een drukte van belang en het was interessant ie luisteren naar de zegswijzen, die er werden gebezigd. We hoorden het stoere IJmuldensche evenzeer als het gemoedelijke Am- sterdamsch en daartusschendoor nog veel wat moeilijk was thuis te brengen. Het gezelschap was dus Interlocal. Een daverende openingsrede werd er niet ge sproken, waarvoor een fluitsignaal in de plaats kwam. En daar verscheen Ajax, hartelijk ont vangen, daar meldde ook V.S.V. zich, storm achtig begroet en met kwieke beenen, die het beste beloofden. We mogen niet zeggen, dat het „mooi" wa: de arena, maar in ieder geval hadden we over spanning niet te klagen. Eerlijk gezegd hadden we al gauw eenigè doelpunfies verwacht, doch deze waren gerantsoeneerd. Met onze IJmuidpn- sche oogen zagen we, dat V.S.V. niet bang be hoefde te zijn, maar tjaeen voetbal kan raar rollen, zoodat we onze ruggen ietwat nat voel den worden. Om de goalfabricage te bevorderen roerden we ons, we riepen „hup Dinges" e „schieten, zus-en-zoo", we zuchtten „ach" a het niet naar wensch ging, we riepen „bliksles! als het maar weinig scheelde. Maar met rust was het nog nul-nul, zoodat we een kwartiertje noodig hadden om weer op adem te komen. Maar de leeuwen hadden dat kwartiertje ook goed gebruikt, Ze hadden hun kruit nog niet ver schoten en eindelijk was het dan toch zoover! de sterke kreeg een tik, waar hij niet van terug had. De leeuwen moesten en zouden winnen, dam hielp geen moedertjelief aan. Zij zetten alles op alles en het succes bleef niet uit: 10! Welk een lawaai rond de arenaDe V.S.V supporters konden de vreugde niet op, ze spron gen en dansten, de armen werden gebruikt om elkaar op den schouder te slaan, er was feest! We hebben er geen spijt van naar V.S.V. zijn gegaan. Zoo n wedstrijd of beter: een over- winninig op Ajax doet je goed. Evenals een kam pioenschap. Maar daar spreken we nog wel eens over. Kweeker onderscheiden. In Pulchri. Studio te 's-Gravenhage wordt thans de jaarlijksche tentoonstelling van de Nederlandsche Dahliavereeniging gehouden. De bekende Velschensche kweeker P. Dek ker laat hierbij den oranje-rooden Vuur gloed en de donkerrose met goudgele varia ties Vincent van Gogh zien. Over beide bloemsoorten, die algemeen bewondering verwekken, hebben we reeds eerder ge schreven. Op de tentoonstelling is den heer Dekker een kleine gouden medaille toegekend, het geen bewijst, dat zijn werk ook in vakkrin gen zeer wordt gewaardeerd. £andeCifke makketiagzit VER VAN IJMUIDEN Verrassend ingrijpen van Italiaansche pantserwagens aan het Noordelijk deel van het Egyptische front had tot gevolg, dat aanvallende vijandelijke strijdkrachten tot staan werden gebracht en met verliezen werden teruggeslagen. (Orbïs Luce Holland Pax Holland c) Zusters vierden jubileum. Begin September waren de .Zusters der Voorzienigheid gedurende veertig jaren aan het godsdienstig-, cultureel en opvoedkun dig werk der Driehuizer R.K. jeugd ver bonden. In deze lange periode hebben zij zeer veel arbeid verricht. Zoo werd bijv. de school door haar van leerkrachten voor zien, terwijl zij zich eveneens met de ver zorging van ouden van dagen belastten. Nog steeds worden deze werkzaamheden voortgezet. Het jubileum was dan ook voor de paro chianen een welkome aanleiding om hun dank en waardeering voor deze zusters, welke zich met volle toewijding van haar taak kwijten, te toonen. Duidelijk kwam dit Zondag tot uiting toen het feit op waardige wijze werd her dacht. In een drietal rijtuigen werden de zusters Zondagmorgen van haar tijdelijke verblijfplaats, het landgoed van den heer J. T. Cremer, afgehaald, waarna zij om kwart voor negen op het Kerkplein arri veerden. Een stoet van dertig bruidjes stond reeds opgesteld. Deze leidden de jubilares- sen de kerk binnen, terwijl de parochianen een feestlied aanhieven. Door Z.E. Pastoor J. P. Bik, die werd geassisteerd door den Z. E. Heer J. Starren- berg, algemeen rector en Z. E.Heer H. Brouwer, werd vervolgens een feestelijke Hoogmis opgedragen. Een scola cantorum onder leiding van den heer Frans Heere mans voerde hierbij op de treden van hei priesterkoor den gregoriaanschen zang uit. Een en ander geschiedde in tegenwoordig heid -van den Algemeen Overste der Con gregatie. In zijn feestpredicatie behandelde Z. E. pastoor J. P. Bik o.a. den tekst „Beatus populus qui scit jubilationen" (Gelukkig 't volk, dat nog te jubileeren weet.) De arbeid der Zusters werd naar waarde hoog geprezen. Bij deze herdenking vierde Zuster Mar- cella een persoonlijk jubileum, daar zij reeds als achttienjarige novice hier kwam en nu als acht en vijftigjarige zuster nog steeds actief is. Na afloop had in de pastorie een receptie plaats, waarvoor van de zijde der ouders een buitengewone belangstelling bestond. '"-Weldra verschenen de rijtuigen weer om het gezelschap naar het landgoed J. T. Cremer te brengen. Voor de R.K. inwoners van Driehuis en voor de Zusters in het bijzonder was het ongetwijfeld een bijzondere, vreugdevolle dag. Teekening Hessels (Pax Holland m.) Hoe zijn handigheid bij opmeten onder water te pas komt. Agenda IJmuiden. DINSDAG 15 SEPTEMBER Thalia: Cadetten. Rex: Jakko, de Circusjongen. De Pont: Trenk de Pandoer. WOENSDAG 16 SEPTEMBER 'Bioscopen: Zie Dinsdag. DIENST APOTHEKEN Avond- en nachtdienst: Kennemer Apo theek, Wijk aan Zeeërweg. Van Drimmelen vertelt "(33) Groot gat dichtgemaakt. Talrijke moeilijke opdrachten heeft Jan van Drimmelen tot veler verbazing en.... tevredenheid weten uit te voeren. Daartoe behoori zijn lastig werk voor het dicht maken van een kolenboot te IJmuiden. „Het schip had een gat in zijn lichaam van tien meter breedte", zegt Oome Jan en hij pro beert ons met fiksche armzwaaien duidelijk te maken hoe groot die opening nu wel was. „Ik kreeg bevel om de boot te gaan on derzoeken", zoo gaat hij verder. „Het schip dreef nog, maar de machinekamer stond vol water. Terwijl ik me liet aankleeden verzocht ik een lijn om de boot te doen, op dat ik daar langs kon gaan. Dit gebeurde. Ik liet me zakken en kreeg de eigenaardige gewaarwording, dat ik nu eens de boot en dan opeens niets meer voelde. Tenslotte raakte ik de kimkiel aan. „Jan, wat een gat is datdacht ik verbaasd. Heel wal tijd zou ik noodig hebben om poolshoogte te nemen. Ik moest de maat weten, maar jawel hoe moest dat varkentje worden gewasschen Alles was immers stukgesla gen! Met een duimstok of een lat zou niets zijn te beginnen, zoodat ik maar besloot een lijn te gebruiken. Ik liet me ophalen en vertelde mijn wedervaren, waarna ik afsprak een sein te zullen geven als ik een lijn noodig had. Daarvoor werd een touw van vijftien meter lengte klaargelegd. Door hiermede te meten zou ik probeeren te weten te komen hoe lang het gat was. Ik ging weer naar beneden cn zocht eerst het einde van de opening aan den voorkant op. Toen seinde ik om de lijn, die ik heelemaal naar me toe haalde. Eén einde er van .zette ik vast aan het afgebroken ijzer. Nu moest ik probeeren met het touw in een van mijn handen naar den anderen kant van het gat te komen. Mijn looden schoenen raakten geregeld de onderste zijde. Met veel moeite bereikte ik mijn doel en toen dacht ik: Nou oppassen, Jan, maak geen verkeerde berekening. Als de houten bekisting later voor het gat wordtI gedaan en te klein blijkt te zijn, ziet het er leelijk voor je uit. Dan is al je moeite vergeefsch geweest en hebben de anderen ook hun tijd verknoeid. Ik trok de lijn stijf en stopte dan even om na te denken, hoe ik zou meten. Het leek me het beste twee meter „speling" te nemen. Het hindert niet of een bekisting iets te groot is. Ik vierde de lijn dus twee meter verder uit dan de lengte van het gat eigenlijk noodig maakte en legde er vervol gens een knoop in. Ziezoo, dacht ik dat is de lengte en nu zullen we eens pro beeren de breedte te weten te komen. Daarvoor kwam heel wat kijken, te meer, omdat het aardedonker was. Maar al gauw had ik er iets op gevonden. Van voren af ging ik op het afgebroken ijzer staan, recht op, zooals mijn gewoonte was. Boven mijn duikerkop voelde ik de gladde platen van zijn huid. Jan, besloot ik, nu ga je eerst probeeren om zacht-aan van het eene einde naar het andere langs het gat te loopen, terwijl je je bovenaan met je han den geregeld vasthoudt aan het afgebroken ijzer. Maar denk er om: doe het voorzich tig, maak geen fout, want dat komt je duur te staan Twee maal ging ik heen en weer en toen wist ik, dat het gat in hel midden op zijn breedst was en het voor- en achtereinde wat smaller afliepen. Nogmaals ging ik naar het midden waar ik de maat ging ne men met.mijzelfHet ijzer grensde even boven mijn helm, zoodat de breedte van het gat bijna aan mijn lengte gelijk was. Het is voor elkaar, dacht ik tevreden. Ik maakte de lijn beneden los en legde er een knoop in op de plaats, waar ik haar had vastgemaakt. Van knoop tot knoop werd dus de lengte aangegeven. Ik liet de lijn en mezelf ophalen. Op het dek werden mijn glas en mijn looden weggehaald. Voor men my ging uit- kleeden, zei ik echter tegen mijn chef: Ik kom eerst met mijn helm op aan dek staan, dan zal ik je de breedte en de lengte van het gat zeggen. Maar moet je kop er dan eerst niet af, Jan? vroeg de chef ver baasd. Nee, zei ik, daar heb ik mee ge meten, zie je. Ik ging rechtop staan en hij nam den afstand van mijn scnoenen tot het topje van mijn helm op, waarbij hij voor een halven meter „speling" zoz-gde. Op de lijn met de knoopen wijzend, zei ik: Ziezoo, nu heb je de lengte en de breedte. je kunt me uitklèeden, want het is voor elkaar. Direct werd een scheepstimmerman ge waarschuwd, dat hij een bekisting moest maken, welke eetr beetje bol moest zijn Hij was er een paar dagen mee bezig en toen ik de afmetingen, van het gevaarte zag, dacht ik: Bliksies, Jan, zou dat nu niet te groot zijn? Ik was er niet erg gerust op! Den volgenden dag moest de bekisting voor het gat worden gebracht. Er kwam nog een andere duiker bij, omdat het ge timmerte lang en zwaar was en van eén man te veel zou vergen. Ik liet me gauw aankleeden, want ik wilde de boel het eerst onderzoeken. Als de bekisting voor het gat hing zou ik dadelijk kunnen voelen of zij te klein was dan wel.te gz-oot! Het ge timmerte werd neergelaten, direct was ik er bij en overal waar ik voelde, had ik het gladde ijzer van de boot te pakken! Het was een pak van mijn hart. De bekisting] ging voor en achter precies een voet over het afgebrokene heen en ook de breedte was goed. Het timmerwerk werd aan de kimkiel vastgezet met klemmen en stukken staal draad en aan de kanten bovendien nog mei een massa „werk". Toen men ging probee ren het water uit het schip te pompen, werd al dat „werk" vastgezogen. Zoo spoe dig er met pompen begonnen werd, kon men zien, dat het water begon te zakken, 's Avonds werd de, nu geheel ledige, boot naar Amsterdam gesleept, ,waar zij m het droogdok werd opgenomen. Het is een gebeurtenis zonder avonturen, die Jan van Drimmelen zooeven heeft ver teld. Toch is zijn verhaal alleszins de moeite waard, omdat het weer eens de aandacht vestigt op de moeilijke omstandigheden, waaronder een duiker geregeld moe: wer ken. En een dergelijk relaas mocht beslist niet ontbreken in deze feeks, die nu spoedig zal zijn geëindigd. De lezer zal alleen nog iets van de Pro mus en.de Lutine vernemen. En daar bij zullen we tevens de voorspelling van een „helderziende" aanhalen v. B. DE SALENTO De heer Jelle Kramer te IJmuiden ver telde ons naar aanleiding van het artikel over de Salento, dat Jan van Drimmelen gelijk heeft met zijn bewering, dat er nog lijken in de Salento waren. Het was de heer Kramer, die het eenige lijk, dat uit de boot werd geborgen we schreven er uit voerig over wist op te halen. Hij heeft voor zijn werk een aandenken gekregen van de familie van het slachtoffer (een stoker). Denzelfden dag was hij met een stok, waaraan een haak was bevestigd, boven de vuurplaat bezig. Hij voelde, dat er lijken lagen, maar zijn haak brak los, zoodat hij ze niet kon bergen. Den volgen den dag zou er weer een poging worden gewaagd, maar door het slechte weer was dit niet mogelijk. Onderlinge competitie D.C.IJ. Heden begint de laatste ronde. Hedenavond zal in Royal aan den Wijk aan Zeeërweg de eerste ronde van de onderlinge competitie der Damclub IJmuiden beginnen. Er nemen 36 spelers deel. Winterseizoen Hoogovenstaten Uitgebreid programma trekt de aandacht. Nu het seizoen weer is ingezet en de eerste activiteit op velerlei gebied is ontplooid, heeft ook een groot deel van de combinatie van Hoogoven vereeniglngen. Hoogoven Staten, genoeg van de zomersche rust en gaat het zich bezinnen op het winterseizoen. Uiteraard zijn er vele oorzaken, die ook het Hoogoven-vereenigingsleven ten deele of geheel beknotten, maar toch wordt, aldus de voorzitter van de Staten, de heer A. Dem- mers, het winterseizoen met goeden moed ingegaan om er het beste van te maken, daar het programma voor de leden van Hoogoven staten vele mogelijkheden biedt. Vooral het ontwikkelingswerk neemt een zeer ruime plaats in. Allereerst zijn er de I, v. I. O.-cursussen in talen, rekenen talrijke andere vakken. Voor het doen volgen hiervan heeft men behalve over het Staten- huisz te Beverwijk, ook de beschikking ge kregen over een lokaliteit van het Ned. Herv. vereenigingsgebouw aan de Kalverstraat te IJmuiden-Oost. Woensdagavond wordt in beide gebouwen met de lessen een aanvang gemaakt. De naai en knipcursus voor de dames van leden wordt eveneens in bovengenoemde gebouwen ge houden, in het Statenhuis Woensdag en in het Ned. Herv. Vereen, gebouw Vrijdag, tel kens 's middags om half drie. Voorts vermeldt het uitgebreide program ma cursussen voor kinderverzorging en op voeding, praatmiddagen van mevr. Bosch— Yesse, over groote vrouwen figuren; enkele voordrachten over muziek en een serie bijeen komsten, onder den titel „Bijbellezen in 1942". welke hoofdzakelijk bedoeld zijn voor leden, die niet in kerkelijk verband zijn opgenomen en behoefte gevoelen om onder leiding den Bijbel te lezen. Deze bijeenkomsten zullen worden geleid door ds. A. J. Bronkhorst. Nieuw is ook in het ontwikkelingsprogram ma de cursus „geestelijke zelfwerkzaam heid". Deze stelt den deelnemers in staat bepaalde boeken over sterrenkunde, sociologie en wijsbegeerte door te nemen. Vanzelfsprekend is ook aandacht gewijd aan eventueele besprekingen inzake ver- eenigingsvraagstukken, waartoe de bestuur- deren van de aangesloten vereenigingen ge regeld bijeen zullen komen. Op deze verga deringen zal onder meer behandeld worden het boek „Volksontwikkeling" van dr. Proost en andere werkers van de Stichting „Ons Huis" te Rotterdam. Voor de leden, welke vooral in'den winter zich voor het volgen van een cursus over het algemeen ver van huis moeten begeven zal men eenige avonden per week het Ned. Herv. vereenigingsgebouw te IJmuiden-Oost kunnen bezigen. Dit zal zeker op prijs wor den gesteld, daar vele leden, die aan de over zijde van het kanaal woonachtig zijn, hun lessen of clubavonden niet in Beverwijk of Velsen-Noord behoeven te bezoeken, hetgeen ongetwijfeld een bijzondere tegemoetkoming beteekent aan een alleszins billijken wensch. BEVERWIJK Installatie Ouderraad. De installatie van den Centralen Ouder raad, samengesteld uit vertegenwoordigers van de Oudercommissies der Openbare Scholen, wordt hedenavond ten raadhuize gehouden. Langs het lijntje. In het knusse badje van „Adrichem", schuilgaand achter Italiaansche popu lieren, kon Zaterdagmiddag de wind nauwelijks het water doen rimpelen. De oppervlakte was zoo glad als de wan getjes va?i een baby van drie maanden. Het was de stilte voor den storm, welke ontketend werd toen een vijftal dames startte voor het behalen van het zwem diploma. Vijf keer kraakte en boog de spring plank bedenkelijk door, vijf geweldige plonsen, spattend water, rimpeltjes wer den rimpels, rimpels werden golfjes en golven, die uiteen spatten tegen den kant, waar de kijkers ijlings hun voeten op een hooger punt moesten planten om nattigheid te voorkomen. Storm over AdrichemIn het golvende water dobberden 5 badmutsen. „Daar komen de stoombooten", zei er één, heel laconiek. Het was de man van de stoomboot, die voor alle zekerheid haar bovenkaak maar in de cabine had achtergelaten. „Wacht maar tot ik aan den kant ben", repliceerde de gebitlooze. Heel het zwembad grinnikte. De vijf linieschepen vervolgden hun weg met draaiende schroeven en veel kielzog. De vrouwelijke kwaal werd zelfs tijdens den ernst van het oogen- blik gedemonstreerd, want gezellig kwetterend trokken zy hun baantje. Ik dacht aan een bassin in Artis. „Ik.... uche, pff.... stik. Bah. wat smaakt dat water vies". .,'tls geen bier met suiker", zei haar buurvrouw en nam ook een slok. „Proost!" galmde het over het water. De sportieve dames slangden met vlag en wimpel. Trotsch als een overwinnend eskader stoomden zij op het trapje toe. waar zij met een hartelijk applaus wer den beloond. De gebitlooze zag hier haar kans schoon en petste haar eega een handje water over ziin schoone Zaterdagmiddagsche boordje. Het was er gezellig in het knusse badje! C. B. EN DE TIJD SNELT VOORT...: Op dit gemoedelijke platteland leer je wel hoe je je beenen moet gebruiken. Om de zooveel uur gaat er een trammetje, dat steeds propvol is. Dat is buiten dc fiets het eenige middel om een fiksche wandeling te ont wijken. Maar je bent niet zoo ver van IJmui den gegaan om geregeld op het stalen ros t« klimmen en lekke bandjes te repareeren, wat daaraan nu eenmaal onverbrekelijk verbon den is. En je zoekt hier frissche lucht, zoo dat je niet van da bedompte sfeer in de tram kunt hou den. Toen je met den trein ln de stad kwam en uitstapte, omdat daar de breedspoor-beschaving eindigde, informeerde je belangstellend hoe je nu eigenlijk op de plaats van bestemming moest komen. Een als een braaf plattelands-pastoorke gekleede grijsaard vertelde je, dat je voor de tram wel een paar uur had te wachten. Ge kunt toch leupe I zei hij. alsof het de gewoonste zaak van de wereld was, toen je ietwat sip keek, aangezien het al aardig naar den avond liep en je zoo'n uur of vijf van huis was. Ja, ge kunt leupe Het was niet eens zoo'n kwaad idee. En daarom pakte je je zwaren koffer op om den stoffigen weg, waarvan je het einde zelfs niet kon raden, tc gaan af leggen. Het duurde lang, maar je voelde Je jong.... tot je een uur had geloopen. >Toen werd het een bezoeking, die je in het reste rende uur steeds erger martelde. Je voelde je beenen na de behouden aan komst. Doch den volgenden dag bleek je den smaak te pakken te hebben en trok je er al vroeg wéér op uit. Je spaarde je beenen waar achtig niet. Urenlang wandelde je, langs hel lende wegen, die het uiterste van je vergden, maar je aan hun einde beloonden daar zag je een prachtig panorama met vele boomen, rustig bij eenzame woningen. Je tippelde door de bosschen, waar je niemand ontmoette dan een droomende koe, die je gemoedelijk kauwend nastaarde. Je liep langs en door de velden, waar de landbouwers al hun krach ten inspanden om den oogst binnen te halen. En 's avonds wandelde je nog eens door het dprp, hier de stad genoemd, genietend van den laten avond en gemoedelijk groetend alle burgers, die telkens hartelijk in je richting knikten, al hadden ze je nog nooit gezien en zouden ze je wellicht ook nimmer meer ont moeten Maar je vacantie snelt zoo voorbij. De eer ste dagen lijkt het of de dagen wandelen, maar spoedig heeft het er veel van weg of ze athletiek-adspiraties hebben en een lan delijk record willen vestigen. Er komt een morgen, dat je de onaangename gevolgtrek king maakt hier al weer den Iaatsten dag door te brengen. Eerst wil je het niet gelooven tot je begrijpthet was hier allés te goed, dat kon zoo niet blijven 's Middags maak je je laatste wandeling. Nog eenmaal ga je langs vele van de plekjes, waar je zulke aangename oogenblikken hebt doorgebracht. Je voelt er de warmte van het gras en laat er het zand tusschen je vingers door glijden. Nog eenmaal kijk je op, naar de toppen der boomen, waar een plekje lucht zich vertoont. Even nog tuur je naar al de weelde, die moedertje natuur hier heeft neer gevleid. Dan moet je naar huis. Het is hod- tijd. Den volgenden morgen neem je spijtig afscheid. Je drukt handen, stevig en lang, alsof je de blijde herinneringen wilt vast drukken, omdat je er op" moet teren een iaar lang en misschien nóg langer. Dan staat de tram voor je neus. Je stapt in en wuift nog even. Alles is voorbij. Een van de mooiste perioden in je leven is afgesloten En je zoekt steun ln de gedachte, dat je er volgend jaar weer zult. zijn. Je stelt je nu al voor hoe nieuwsgierig je je zult toonen, wanneer je je vacantieoord weer hebt bereikt. Zal alles zoo zijn gebleven Maar dat duurt nog een jaar. En een jaar is zoo lang, zoo eindeloos lang soms Het 30-jarig bestaan van de Harmoniekapel. Dertien jubilarissen gehuldigd. De laatste repetitie voor de jubileum uitvoering van de Beverwijksche Harmo niekapel, die Maandagavond in het ge bouwtje „De Harmonie" werd gehouden, droeg door het a.s. 30-jarig bestaansfeest. de huldiging van de leden, die 20 jaar of langer lid waren van de kapel en de komst van de beschermvrouwe, mevr. A. A. van HattumDekker, een bijzonder karakter. De beschermvrouwe, die bij de vereeni- ging de hoogste waardeering geniet, werd by haar binnenkomst met muziek begroet. Het waren de pittige klanken van de „Scheybeekmarsch", een compositie van den directeur, den heer H. W. Hofmeester. De voorzitter, de heer J. C. Verhorst, dankte in zijn welkomstwoord mevr. Van Hattum voor haar bereidwilligheid om de jubilarissen te huldigen. Met groote vreug de kon spr. constateeren. dat de kapel kern gezond haar lustrumfeest zal gaan vieren en ook de toekomst kan met groot vertrouwen tegemoet gezien worden. Vervolgens las spr. een door den heer J. Visser samenge steld herinneringsboek voor, waarin alle belangrijke episoden sinds 1912 de revue passeerden. Dit aardige gedenkboek werd aan de beschermvrouwe overhandigd, evenals een herdenkingsschildje, dat ter gelegenheid van het 30-jarig jubileum ver vaardigd werd. J De huldiging. Nadat mevr. Van Hattum haar dank had betuigd voor beide herinneringen, bracht zyi m eep gedicht hulde en dank aan al die leden, die zoovele jaren hun beste krachten nadderi gewijd aan de kapel. Zy merkte hierby het volgende op: „Dat zijn de mannen hier vereend. Vooraan hun meester onvolprezen Hofmeester, ziel der Harmonie, de ware schepper van haar wezen". „En naast hem. nu reeds dertig jaar. De Ridder. Eckhardt. Schik en Visser. Ja ook bij Hommes scheelt nog maar Een jaar en het 5e drietal kruisjes is er". Vervolgens overhandigde zij met een toe- oasselyk woord den jubileerenden een draagmedaille met inscriDtie. Het waren de volgende jubilarissen: H. W. Hofmeester, G. Eckhardt. K. Schik. J. Visser. P. de Ridder allen 30 jaar: R. Hommes. 29 jaar, J- C. Velhorst en H. Oostewaal, 25 iaar. A. 9' Be"?huis. J. Vastenauw. 23 iaar. C. Mul der. 22 jaar. C. Schoon 20 jaar en J. J. Sleyser. 15 jaar bibliothecaris. Ten slotte bracht de voorzitter hartelijk dank aan mevr. Van Hattum voor haar bui tengewone medewerking en hulpvaardig heid. die zy immer aan de kabel betoonde. Met een driewerf hoera op de bescherm vrouwe en de kapel werd dit dankwoord besloten. Medegedeeld werd, dat aan den heer Ch. Hart. directeur van het Kennemer Theater, voor diens medewerking bij het organisee- ren der uitvoeringen een foto van de kapel overhandigd zal worden. Hiermee behoorde dit gedeelte van de huldiging, me door de eere-leden. den eere-voorzitter C. Groot en den oud-voor- zittor G. Scheuer werd bijgewoond, tot het verleden. De heer Hofmeester riep toen ziin manneties weer achter de lessenaars voor de generale repetitie van de iubileumuit- voerlng. Dit utbileumconcert belooft een waardige herdenking tc worden van het aertig-jang bestaan, dat de kapel veecis op zoon aardige intieme wijze herdacht heeft, sterne. Vol bewondering deponeerde het treien van het pierement.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3