Stadsnieuws Neem AKKERTJE DE DISTRIBUTIEBONNEt Hendrik Andriessen vijftig jaar Heden, 17 September, herdenkt de com ponist en organist Hendrik Andriessen den dag waarop hij vóór vijftig jaar hier te Haarlem in de ouderlijke woning aan de Bakenessergracht, geboren werd. Deze mijl paal in het leven van een groot kunstenaar als Henk Andriessen moge ook voor ons aanleiding zijn om even terug te blikken op zijn rijke ieven en op zijn werk. Als zoon van een bekend koordirigent en organist en van een kunstzinnige moeder, die niet onverdienstelijk schilderde, als jongere broer bovendien van den reeds op jeugdigen leeftijd zeer Revierden pianist Willem Andriessen. opgegroeid in een mid den waar de muzen met eere gediend wer den en de practijk van het muziekleven in vele vormen tot het ontvankelijke gemoed moest spreken, lag het voor de hand. dat Hendrik, wiens muzikale begaafdheid vroegtijdig bleek, musicus zou worden. Toch kwam hij betrekkelijk laat tot het kiezen van de muziek als beroep en zulks pas na dat hij reeds een paar jaren journalist was geweest. Het orgel trok hem vooral aan en hij void in Louis Robert een uitstekenden mentor om dit instrument technisch te lee- ren beheersc'nen en toen zijn vader in 1913 overleden was. kon 'nij diens functie als or ganist der St Jozefskerk aan de Jansstraat overnemen. Het zeer fraaie Adema-orgel, dat hem daar ter beschikking stond, en waarvan hij reeds lang de kwaliteiten had leeren waardeeren. want reeds jong trad hij als vervanger van zijn vader op. heeft een belangrijke rol gespeeld in zijn carrière; het bepaalde als 't ware het karakter van zijn orgelcomposities, de eerste werken, die zijn naam als toondichter vestigden en waarmee hij een nieuwe aera op het gebied der orgelcompositie in Ne.ierland inluidde. Op dit dociele instrument ontwikkelde Hen drik Andriessen zich tot een fantasierijk improvisator, en al improviseerend groeide de componist in hem. Ondertusschen ging hij zijn verdere opleiding voltooien aan het Amsterdainsch Conservatorium. waar Zweers zijn leeraar voor compositie en De Pauw die voor orgel en piano waren. Meer dan Zweers echter, had Diepenbrock invloed' op zijn scheppend werk. In strikten zin was hij geen leerling van Diepenbrock. maar het contact dat hij bij dezen fijnzinnigen kunstenaar zocht en vond. maakte, dat hij diens discipel werd in geestelijken zin. In de jaren van gisting en verwarring zagen wij Hendrik Andriessen kalm ziin gang gaan en zich een eigen stijl scheppen, wars van gezochtheid, stemmend hoofdza kelijk op melodie en kleur en afgestemd op het hymnische. Pas later zijn geleidelijk strenge klassieke vormen in zijn werk aan te wijzen, maar dan nog steeds in zooverre deze zijn lyrischen aanleg niet in den weg staap. Zoo ontstonden tal van merkwaar dige orgelwerken, liederen, koren, missen, composities voor kamermuziek en voor or kest, die alle een persoonlijk cachet dra gen en geen neiging vertoonen tot modieuze dikdoenerij „pour épater de bourgeois". Toch stond hij nooit stil bij een eenmaal verworven standpunt en toen hij in 1939 zijn piano-sonate in 't licht gaf, kon men merken, dat de techniek van den nieuwen tijd hem niet onberoerd gelaten had. Ver gelijkt men zijn andere orgelwerken met de geweldige Sinfonia per Organo van 1940, geschreven voor Flor Peeters. dan consta teert men^dien technischen groei op frap pante wijze, maar tevens vindt men in dit jongste werk terug de natuurlijke melo dische kracht en de zuivere expressie, die de vroegere composities kenmerken. En in zijn nog later geschreven klaviertrio. dat we pas geleden in het Frans Hals-museum mochten hooren, vonden wii zijn stijl ge sublimeerd in een gerijpte expressie en een zuiver evenwicht tusschen geest en tech niek. Hendrik Andriessen's werk heeft zon der opgeschroefde reclame de erkenning gevonden, die het verdient: als componist van orgelmuziek en van liturgische werken is hij in ons land een baanbreker geweest, iemand die school gemaakt heeft. En wat hij voor orkest schreef behoort voor een groot deel tot het standaardrepertoire onzer groote concertihstellingen. wat nog pas bleek uit de statistiek van de in het jongste seizoen van Nederlanders uitgevoerde werken, die hem vermeldt als een der meest gespeelde componisten. Acht jaar geleden heeft Hendrik Andries sen Haarlem metterwoon Verlaten om zich te'Utrecht te vestigen als organist van de Kathedraal, leeraar aan de Kerkmuziek- school en waar hij later directeur werd van het Conservatorium, terwijl hij tevens sinds jaren aan het Amsterdamsch Conservato rium een leeraarsambt bekleedt. Maar Haar lem is hem blijven trekken om veel wat hem daar lief was. waaronder ook het orgel van de Jansstraatkerk^ waarop hij zich het eerst muzikaal uitgeleefd heeft en dat voor een groot deel zijn richting en roeping be paalde. En Haarlem vergeet evenmin dat Hendrik Andriessen een der zijnen is; het mag er rechtmatig trotsch op ziin, dat deze vooraanstaande Nederlandsche toonkunste naar hier geboren en getogen werd. Aan den vijf tig-jarige een welgemeend: ad mui tos annos! JOS. DE KLERK. AGENDA DONDERDAG 17 SEPTEMBER. Gem. Concertzaal; Laatste H.O.V.-volkscon- cert o.l.v. Arend Koole. 7.30 uur. Luxor Theater: „Een onzichtbare man gaat door de stad". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toe gang 14 jaar. Rembrandt Theater: „De weg naar geluk", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang boven 18 j. Palace: ..Liefde kent geen grenzen". 2, 6.30 en 8.45 uur. Toegang boven 18 jaar. Frans Hals Theater: „Drie maal bruiloft", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang eiken leeftijd. Moviac: ..Gevangene 317" 2, 4, 7 en 9 uur. VRIJDAG 18 SEPTEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haar lem Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. c. Derks. Haarlem. Chef van Dienst en Stad. S K. Kuiper. Haarlem. Sport cn Stad: A. Over- meor. Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag. Heemstede. Haagsch Redacteur: B Korsten Heemstede. Binnenland: J. A. Steen Jr.. Zand- voort. Nieuws en reportage voor Velsen en om geving: J. J. E. van Baarsel. IJmulden. Adver tenties D. A. J. Spek, Haarlem. „Hollands Glorie." Willem Goos ens- Volkstooneel. .Door duizenden gelezen een ongeëven aard succes op het tooneel"Met deze of dergelijke woorde, n maakte het gezelschap van Willem Goos. ens reclame voor zijn re vue „Hollands Glorie", die gisteravond in het Gem. Concertgebouw te zien was. Grover boerenbedrog is nauwelijks denk baar. Vele stadgenooten wij vingen dat op uit gesprekken in de pauze waren op den titel en op genoemde reclame afgekomen, om een tooneelbewerking van Jan de Hartogs kloeken roman te zien. Zij zwamen om ni,et. De revue heeft niets, maar dan ook niéts met het boek te maken en zelfs de titel past weinig beter bij de revue dan de spreekwoor delijke tang bij het dito varken. Het eenige, wat uit het programma herinnert aan deze glorie, zijn een paar liedjes, met smaak door Goossens zelf voorgedragen en een akelig sentimenteele schets uit het vissehersleven. Men houde het ons ten goede, dat wij na deze ontgoocheling ietwat bevooroordeeld stonden tegenover deze glorie. Desondanks zijn we in staat, het goede uit deze revue te waardeeren. Uitmuntende num mers waren, vóór zoowel als na de pauze, de Hongaarsche liederen en dansen, evenals de dansen van Pepita en Boris. Geslaagd mocht ook het optreden van Broadsky's Hallandia Ballett heeten, ondanks het ftit. dat het al- wér hevig „nationale" klompendansjes te zien gaf in de „nationale" dracht der enkle vis- schers en vele toeristenuitzuigers van Volen- dam en omgeving. Hoe lang zullen we derge lijke kinderachtigheden nog moeten slikken' Voor het overige: alles wat ge wilt aan bui- tenlandsche namen en vreemde prestaties. Maar van begin tot eindegeen Holland- sche glorie M. SYBR. KOOPS. Echtpaar, dat zoontje verwaarloosde vrijgesproken. Bewijs niet geleverd geacht. Veertien dagen geleden stond het echtpaar Cl. voor de Haarlemsche Rechtbank terecht, verdacht van het opzettelijk benadeelen van de gezondheid van hun zoontje Jan, die op avond door een Haarlemsche politieagent in zwervenden toestand in de stad was aan getroffen. Nadat het kind naar een zieken huis was overgebracht constateerde de kin derarts Dr. Halbertsma, dat het kind (acht jaar oud) slechts een gewicht had van 16 kg, hetgeen voor zijn leeftijd veel te licht was Dit was het gevolg van het feit, dat het kind veel te weinig voedsel kreeg, aldus de arts. Voorts tyaren er nog verklaringen van buur vrouwen, die gehoord zouden hebben dat het kind meermalen geslagen werd. De moeder van Jantje verklaarde voor de rechtbank, dat haar man de bonnen van de kinderen weg nam en later verkocht en overigens was deze altijd zeer wreed tegen Jantje opgetreden. De echtgenoot daarentegen weet alle schuld aan zijn vrouw. De officier van justitie had tegen beiden vijf maanden gevangenisstraf geëischt. Bij de uitspraak hedenmorgen werd het echtpaar vrijgesproken daar de rechtbank het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd achtte. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van de nieuwe dis tributiebescheiden is het morgen Vrijdag de beurt aan de letters D en F. GEVONDEN' DIEREN EN' VOORWERPEN Armbandje. Drièssen. Berkenlaan 14. Bloe- mendaal; boekje. Schuyt. Dolfijnstraat 42; étui met mh., Helmus. Reitzstraat 48; hondje, var. Priel. Jan Gijzenkade 287; hond. Jansen. Olmen- straat 6; jas. Stassen. Buitenrustlaan 12; konijn Lukkien, Vergierdeweg 253: portemonnaie me: Inhoud. Steenhuis, Jacob Catslaan 2: pet. Mole naar, Nieuwe Groenmarkt 24. „JACOB VAN LENNEP". De Haarlemsche Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" zal Donderdag 24 September het seizoen openen met het blijspel „Kiki", dat door de werkende leden onder leiding van Joh. Kaart Jr. zal worden opgevoerd. Medewerkenden zijn de dames J. Cats, A. Dreyer, A. M. van Dongen en M. Bulters en de heeren W. H. G. Jansen. J. Selman. J. van Dongen. P. de Braber, W. van dpn Berg, C. Bilderbeek. P. de Braber, W. van den beek en W. H. G. Jansen. ONDERRICHT AAN VOLKSTUIN HOUDERS. Nu door de oorlogsomstandigheden niet hon derden. doch duizenden zich een volkstuintje hebben weten te veroveren, van wie de meesten op het gebied van groenten kweeken. leeken zijn acht het Algemeen Verbond van Volkstuinders- Vereenigingen in Nederland het van belang de aangesloten afdeelingen en in het bijzonder de oorlogstuinders van voorlichting te dienen. Hoewel de oorlogs-volkstuinders over het al gemeen van goeden wille zijn. worden er in deze tuinen nog vrij veel fouten gemaakt. Het doel nu van deze voorlichting is dan ook om in enkele cursusavonden te onderrichten, wat zij moeten weten om bij het bemesten van den tuin grove fouten te vermijden. Hiertoe heeft de Rijkstuln- bouwvoorlichtingsdienst in overleg met het Alg. Verbond een plan ontworpen voor het houden van cursussen. In elke gemeente van beteekenis zal uit de daar ter plaatse bestaande veveenlglngen een commissie het houden vgp een cursus voorberei den en organiseeren. Van begin October af wor den er drie achtereenvolgende, wekelijksche les sen van ongeveer twee uur gehouden. Behandeld zullen worden de grondbewerking en bemesting: zaaien en planten; verzorging der gewassen, ziektebestrijding. Een half uur van lederen avond zal bestemd worden voor het beantwoorden van vragen. NAAR DEN GREBBEBERG. Maandag j.l. heeft de N.S. Frauenschaft— Deutsches Frauenwerk, Ortsgruppe Haarlem een bezoek gebracht aan den „Grebbeberg" en in gemeenschappelijk samenzijn de daar gevallen scoldaten herdacht. Als gasten waren aanwezig de Kreis-Kin- dergruppenleiterin Frau Keidel uit Dresden en de Kreisfrauenschaftsleiterin van Noord- Holland, Frau Flament Carillon te Kampen stopgezet. Te Kampen is op last van den burgemees ter het klokkenspel in den nieuwen toren stopgezet. Eenigen tijd geleden werd dit fraaie carillon, dat hoofdzakelijk door per soonlijke bijdragen der Kamper ingezetenen tot stand kwam. gerestaureerd, doch dit is zoo weinig deskundig geschied, dat het prac- tisch niet meer bruikbaar is. Thans moet naar een oplossing worden gezocht Te hopen is, dat het speelwerk spoedig weer dienst kan doen, en. evenals voorheen, elke 7% minuten zijn wijsjes over de oude stad doen klinken. Bij de foto's: Van links naar rechts: Uw gezin wordt bedreigd door „De Burge meester van Hilversum heeft besloten om voortaan prijsopdrijvers door middel van de „schandpaal" aan de kaak te stellen. Op een groot bord wordt de naam en het adres van den overtreder aan de burgerij bekend gemaakt. (Polygoon/Zeijlemaker Pax-Hol- land-c) - Tijdens 't tweedaagsch athletiek- tournooi in het stadion te Oslo werd Osen- darp op de 100 M winnaar in den tijd var 10.6 sec., waardoor hy in het bezit kwam van den eereprüs, welke door den Noor- schen minister-president Quisling beschik baar was gesteld. Osendarp neemt de trofee in ontvangst. (V.N.P.-Heukels Pax-Holl. c). Fransche krijgsgevangenen uit het gebied van Dieppe, die in verband met de voor beeldige houding der bevolking tijdens de mislukte Britsche invasie-poging zijn vrij gelaten, nemen afscheid van hun kamera den in het krijgsgevangenenkamp. (P.K. Sanden H.H.-St. P.H. c) - Aan het Oostelijk front. Een Duitsche kanonnier van het pantser afweergeschut bakt tijdens een ge vechtspauze voor zichzelf een spiegeleitje op een spiritustoestel. (P.K. Herber Trans.-R. P.H. c) Rillerig Huiverig Laat AKKERTJES zorgen dat 't Kou-tje geen Kou wordt. Neem ze dadelijk want een kou kan gevaarlijk worden. 0e Nederlandsche Pijnstillen Muziekfilm met alle stedelijke orkesten. Gebaseerd op „Wie gaat mee..." van J. Pz. Sweelinck. Zooals men uit de bladen heeft kunnen vernemen, heeft het departement van Volks voorlichting en Kunsten een nieuwe subsi die-regeling gdtroffen voor de acht stede lijke orkesten, die Nederlandrijk is. De regeling is van dien aard, 'dat geen der aan deze orkesten verbonden musici thans nog in financieele moeilijkheden behoeft te ver- keeren. Om echter anderzijds de belangstel ling voor deze orkesten bij het publiek op te voeren, heeft het departement aan de „Nederland-Film" opdracht gegeven een film samen te stellen, waarin niet alleen deze orkesten alle voor het voetlicht ko men, doch tevens de in ons volk levende muzikaliteit (die vaak ten onrechte geloo chend wordt) naar voren gebracht-wordt Deze film is nu klaar gekomen en voert als titel „Wie gaat mee". De première vindt Vrijdag 18 September plaats en valt op een dusdanig tijdstip, dat zij niet alleen het nieuwe seizoen inluidt, .doch tevens de in leiding vormt tot het op Zaterdag 19 Sep tember beginnende Nederlandsche Muziek feest. In ontvangst nemen van goederen op Zaterdag. Aan de leden van de hoofdlroepen in dustrie en handel is de verplichting opge legd om goederen, welke uit waabns der Ned. Spoorwegen u-orden gelost, fcp den zelfden dag. ook des Zaterdags, in ontvangst te nem§n. Dit houdt verband met den eisch der spoorwegen, dat op Zaterdag aangeko men wagons reeds dienzelfden dag worden gelost, terwijl vele ondernemingen Zater dags gesloten zijn, hetgeen voor de ver voerders verschillende moeilijkheden mee bracht. Oproep Nationale Jeugdstorm. JEUGD VRAAGT DE AANDACHT (OR.) Op het oogenblik staat de jeugd in de belangstelling van Europa, in de eer ste plaats door de stichting van den Buro- peeschen Jeugdbond te "Weenen en verder door de Europeesche Jeugdkampioenschap pen, welke van 24 tot 2S September in. Milaan gehouden worden. Gelukkig blijft Nederland niet achter en de Nationale Jeugdstorm zorgt voor de belangrijke scha kel. Daardoor zal het mogelijk zijn. dat de Nederlandsche jeugd met andere landen trekt langs den weg, welke voert naar een gemeenschappelijke toekomst en naar een gemeenschappelijke samenwerking, om één groot doel te bereiken. De vraag is gesteld, welke sportieve taak de Nederlandsche jeugd in tien nieuwen tijd te vervullen heeft. Deze vraag is bijzonder actueel, omdat do Europeesche kampioen schappen voor de jeugd voor de deur staan en dezer dagen 'een arbeidsgemeenschap sport gèstlcht is. Wat het laatste betreft herinneren wij er aan, wat de Reichssport- führer Von Tschammer und Osten gezegd heeft over de gemeenschappelijke liefde der jeugd, welke van oudsher de sport heeft gegolden. De Jeugdstorm wijdt een belangrijk deel van den beschikbaren tijd aan de lichame lijke opvoeding en terecht, want ze is voor <le jeugd en daarmee voor de toekomst van het land van het hoogste belang. Het is immers noodzakelijk, dat meer aandacht besteed wordt aan de lichamelijke ontwik keling: in het verleden werd meer aan de geestelijke ontwikkeling gedacht en har monie tusschen lichamelijke en geestelijke ontwikkeling bestond er niet. Te begrijpen is het dus, dat de één-zïjdige ontwikkeling niet verwaarloosd wordt en dat de jeugd storm zich op verschillende takken van sport toelegt. Gymnastiek is wel de voor naamste. omdat die den grondslag vormt oor de beoefening van andere takken. Be oefend %yorden athletiek, zwemmen, boksen en diverse spelen. Deskundige dames en heeren zijn uitgenoodigd leiding te geven en daarbij zijn medewerkers, die vroeger lauweren hebben geoogst in verschillende takken van sport. De stormsters en stormers zijn tevens voorbereid aan wedstrijdsport deel te nemen, hetgeen gebleken is bij de kampioenschappen, welke in Deventer ge houden zijn. Daar is tevens selectie gehou den voor Milaan en ongeveer vijftig meisjes en jongens, die den leeftijd van achttien jaar nog niet bereikt hebben, zullen Nederland vertegenwoordigen. Dat het ernst is, om zoo goed mogelijk voor den dag te komen en evenals in Bres- lau, waar verleden jaar jeugdsportwed- strijden gehouden zijn, de finales te be reiken, is wel gebleken uit de voorbereidin gen. l*n Utrecht en Blaricum hebben de jeugdige deelnemers(sters) serieus geoefend en met vertrouwen mogen de verrichtingen er enkele dagen tegemoet gezien worden. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS. EN HET VRIJWILLIGERSLEGIOEN „NEDERLAND". Niemye keuringen. 's-GRAVENHAGE, 9 Sept. Het SS- Ersatzkommano deelt ons mede. dat vrij willigers voor de Waffen-SS en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen teneinde ge keurd te worden: 18.9.42 10 uur: Hengelo: Deutsches Haus: 16 uur: Zwolle: School Turfmarkt. 19.9.42, 10 uur: Assen: Dienstgebouw, Vaart 161; 14 uur: Groningen: Concerthuis, Poelestraat. 20.9.42, 10 uur: Leeuwarden: Huize Schaaf Breedstraat. 21.9.42, 10 uur: Amsterdam: School Iepen- weg 13- 16 uur: Utrecht: Wghrmachtheim, Mariaplein. 22.9.42, 10'uur: Amersfoort: Dienstgebouw Kapelweg. 23.9.42, 10 uur: Den Haag: Café Den Hout Bezu idenhoutecheweg. Tydens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS Neder land (Nederlandsche SS) willen toetreden. Jonge Nederlandsche mannen van 17 tot 25 jaar. die zich in de naaste toekomst als kaderlid van den Nationalen Jeugdstorm willen inzetten voor de leiding van de Ne derlandsche jeugd in het nieuwe Europa, die nen zich daartoe aan te melden bij het staf kwartier van den Nationalen Jeugdstorm, Koningslaan 9, te Utrecht. Van 1 November 1942 tot 1 Februari 1943 volgen zij dan een leergang voor beroeps kaderleden aan het Kaderheem te Ommen (O.) waar na gebleken geschiktheid een aan stelling volgt. De aanmelding moet voor 1 October 1942 geschieden en vermelden: Naam en voorna men (voluit), volledig adres (eventueel tele foonnummer), geboortedatum en -plaats, be roep, genoten onderwijs en opleiding. Op de enveloppe plaatst men in den linker bovenhoek „beroepskaderleergang". Lidmaat schap van den Jeugdstorm is geen vereischte, maar dient wel vermeld te worden. Na de aanmelding worden de noodige formulieren met bijzonderheden toegezonden. Voor nadere inlichtingen leze men de bla den en richte men zich tot het stafkwartier van den Nationalen Jeugdstorm, Koningslaan 9, Utrecht. Zij droeg ook een Jodenster Valsche vaderlandsliefde bestraft. Het Duitsche Landesgericht heeft de ge huwde vrouw M. C. Feenstra, wegens voort durend luisteren naar verboden zenders, het verspreiden van de zoodoende verkregen be richten en wegens voortdurende anti-Duit- sche uitlatingen, tot twee jaar tuchthuis ver oordeeld. Zij had sinds geruimen tijd geregeld naar den Oranjezender geluisterd, overal waar zij kwam de berichten van dezen zender verder verteld en zich op straat, in winkels en op kantoor steeds weer op de meest hatelijke wijze in anti-Duitschen zin uitgelaten. Toen de verordening over het dragen van de jodenster verschenen was, had zij op zeke ren dag zelf ook de jodenster op haar kleeding bevestigd en ook op straat gedragen, hoewel zü in het geheel geen jodin is. LIJK VAN ONBEKENDEN MAN GEVONDEN. De commissaris van politie van den centraleu opsporingsdienst, Laan Copes van Cattenburcn II te 's Gravenhage, verzoekt te worden bekend gemaakt met de identiteit van het lijk van een onbekenden man, dat op 15 September in de Scheveningsche Boschjes werd gevonden. Misdrijf wordt niet vermoed. Het signalement luidt: Leeftijd 60 jaar of ouder, lengte ongeveer 1.65 meter, grijs kortgeknipt op den schedel zeer dun haar, klein grijs sn_ retje, groote platte ooren, grijze oogen, breede gebogen neus, kunstgebit, heeft blauw vlekje op den kruin, draagt een bril. Kleeding als volgt: donkergrijze hoed, grauw grijze regenjas, bruin coibertcostuum, smalle grijze bretels, grijs gestreept, overhemd, wit boord (maat 17—43), egaal roode das, beige sok ken en lage bruine schoenen. De binnenkant van den zool draagt het nummer 8-8922. De onder- kleeding bestaat uit een hem en broek uit een stuk. Op het overhemd en onderkleeding was In blauwe drukinkt aangebracht het waschnum- mer 6566. De man had een parapluie bij zich. STRAKS KOMEN ZIJ TERUG....t Straks komen zij terug, de dappere front strijders, die thans met inzet van hun leven medehelpen het bolsjewistische gevaar voor goed uit te bannen. Straks komen zij terug en zij zullen vra gen „wat deed gij Nederlanders toen wij met de wapenen in de vuist uw en ons land verdedigden tegen de aanstormende horden van Stalin"? Straks komen zii terug en zullen vra gen: „wat deed gij Nederlanders om het leed van onze gewonde makkers te ver zachten? Nederlanders zorgt er voor dat u dan kunt antwoorden: „ik deed wat ik kon,, ik heb de Nederlandsche ambulance naar mijn vermogen gesteund". Maak daarom vandaag nog een bedrag over op girorekening 87600 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gra- venhage. Nederlandsche diploma's in DuitscFiland. De einddiploma's van dertien vakscholen in Nederland worden door een besluit van den Duifschen minister van onderwijs voortaan gelijkgesteld met de ingenieurs-diploma': van staats- of van staatswege erkende Duit sche architecten- en ingenieursscholen. Voorts worden de einddiploma's der afdeelingen voor chemische techniek aan de middelbaar tech nische scholen te Amsterdam, Dordrecht en Haarlem gelijkgesteld met de einddiploma's van de chemische scholen in Duitschland. AANVRAGEN STEUN WINTERHULP. Nu allerwege de aanvragen om steun bij de Winterhulp binnenstroomen, verzoekt de persdienst van deze stichting ons er nog. eens op te wijzen, dat de verzoeken om steun aan de juiste adressen aangevraagd dienen te worden. Zijn in een stad bijv. een stedelijk en een provinciaal kantoor van de W. H. N. geves tigd, dan behoon het verzoek te worden ge richt tot* het stedelijke kantoor. SPORT EN SPEL Verduisteren van 19.52 tot 7.18 u. 18 Sept.: zon op 7.18, onder 19.50 uur maan op 16.08. onder 0.56 uur (d. a. v.) 19 Sept.: zon op 7.20, onder 19.48 uur maan onder 0.56, op 17.02 uur BOKSEN Jeugdclub voor boksers Plannen van de vereeniging „De Ring". „Plannen voor de toekomst? Ik denk dan in de eerste plaats aan het vormen van een jeugdclub en wat het komende seizoen be treft. kan ik mcedeelen, dat weer verschillen de wedstrijden op het programma staan, ver telde ons de heer G. C. te Nuyl, instructeur van de Haarlemsche Boksclub „De Ring". „Het is ons gebleken, vervolgde de heer Te Nuyl. dat jongens veel belangstelling hebben voor net boksen en daarom zijn we voornejnens een cursus te houden voor jongelui van twaalf tot zestien jaren. Twee knapen zijn reeds in training en, mogelijk zal het Haarlemsche publiek in staat zijn te zien, wat zij al geleerd hebben. Woensdag 7 October worden er in het Concertgebouw wed strijden gehouden en als de autoriteiten vergun ning verleenen, zullen zij een demonstratie geven. Zooals bekend moeten de medewerkers en de be zoekers den leeftijd van zestien jaar hebben be reikt; daarom is toestemming noodig. Vermoe delijk zal het publiek een gunstigen indruk krij gen van boksen, dat als lichaamsontwikkeling ook voor de jeugd aan te bevelen is. Bij vol doende deelneming wordt op een middag ge oefend." - „En hoe gaat het met dé club?" .Sedert de opheffing van het boksverbod is het aantal leden sterk toegenómen. Zij zijn niet al leen aangesloten, om thans of in de toekomst deel te nemeri aan wedstrijden, doch er zijn ook leden, die In den winter trainen, om fit te blij ven. Zop behoorden o.a. tot de leerlingen de zwemmer joop van Merkesteyn en de wielren ners, gebr. Ooms. die hun eigen sport trouw blij ven, maar voor de llchaamsontwlkkeling een tijd een bokstraining volgen. Het ls niet zoo ge makkelijk over een paar goede krachten te be schikken, omdat daarvoor eenige Jaren getraind moet worden. In het verleden hadden we wel enkele krachten, doch hun animo verminderde, toen zij in eigen stad niet aan wedstrijden kon den deelnemen en steeds gedoemd waren naar Amsterdam of andere steden te reizen. Voor de toekomst heb ik echter goede hoop. Jammer genoeg moest ik ervaren, dat een jongeman met aanleg, die dezer dagen zijn debuut zou maken, zich terugtrok. Tegenover deze teleurstelling staaf echter, dat andere nieuwelingen serieus oefenen en zeven van hen zullen over enkele weken in de bijpartijen van het programma ih het Concertgebouw optreden. „Komt de kampioen Hessels ook weer uit?'* „Een der hoofdnummers zal zijn een partij an Hessels; het is echter niet gemakkelijk een tegenstander voor hem te vinden. Hij is op het oogenblik de sterkste in de klassen tot en me' vlieggewicht en zal dat voorloopig wel blijven. In de komende weken verschijnt hij vier keer m den ring. 24 September reist hij naar Gronin gen. om den strijd aan te binden tegen Voorn hout, die den tweeden prijs won in het kam pioenschap bantamgewicht: 30 September bokst Hessels in Den Haag tegén Groos; 7 October komt hij in Haarlem uit en eind October ver tegenwoordigt hij het district Noord-Holland in een wedstrijd tegen boksers uit Antwerpen in Amsterdam. Van Hessels ls te verwachten, dat hij de amateursport trouw zal blijven en mogelijk zal hij in de naaste toekomst gelegenheid krijgen zijn krachten te meten met andere buitenlandsche krachten, misschien wel op de aanstaande Euro peesche kampioenschappen." De heer Te Nuyl vertelde nog van "zijn functie van instructeur, welke hij belangeloos vervult, zijn liefde voor de bokssport door amateurs be dreven en verzekerde, dat de boksclub ..De Ring" al het mogelijke zal doen, om de Haar lemmers iedere maand amateurwedstrijden te laten zien. Stadgenooten zullen dan ook meewer ken en daarvoor oefenen zij zich eenige malen per week ln de gymnastiekzaal vah Stoop's Bad. DAMMEN KAMPIOENSCHAP VAN NOORD-HOLLAND. De finale om het persoonlijk hoofdklasse kam pioenschap van Noord-Holland 1942 (tevens voor wedstrijd om den meestertitel) zal in een ver sneld tempo worden verspeeld. In verband hier mede heeft het bestuur van den Districtsbond Noord-Holland voor Zondag a.s. twee rohden vastgesteld in het clublokaal der Haarlemsche Damclub. Het programma luidt: lste jonde aanvang v.m. 10 uur: B. Dukel (IJmuiden) tegen W. de Jong (Haarlem); J. H Bakhuys (Santpoort) tegen P. v. d. Horst (Zaan dijk); G. Mol (Wormerveer) tegen P. J. van Dar telen (Zandvoort); Yme de Jong (Haarlem) tegen T. Postma (IJmuiden). 2de ronde aanvang 2.30 uur n.m.: W. de Jong (Haarlem) tegen J. H. Bakhuys (Santpoort); T. Postma (IJmuiden) tegen G. Mol (Wormerveer); P. v. d. Horst (Zaandijk) tegen Yme de Jong (Haarlem); P. J. van Dartelen (Zandvoort) tege' B. Dukel (IJmuiden). ZWEMMEN ZWEMCLUB „HAARLEM". De Zwemclub „Haarlem" heeft een geslaagd seizoen achter den rug. Behaald werden, buiten het drievoudig Nederlandsch kampioenschap van Joop van Merkesteyn, negen persoonlijke kam pioenschappen en vier, estafettes van den kring Haarlem. Het kampioenschap schoonspringen voor Haar lem werd voor de dames gewonnen door mej. H Haase en Rein Kuit behaalde het voor de heeren 50 M. rugslag voor adspiranten werd bij de meis jes gewonnen door T. Kamp en bij de jongens door S. Maus. 100 M. schoolslag voor de dames door mej. C. Kraft; hetzelfde nummer voor hee ren door J. Bais ln de tijden* van resp 1 min 28.2 en 1 min. 22.2. 100 M. borstcrawl heeren jur moren door H. Smits in 1 min. 6.4, terwijl op het zelfde nummer J. van Merkesteyn tevens kam pioen van Haarlem werd bij de heeren senioren in den tijd van 1 min. 3.6. Bij de estafettes werden gewonnen: 3x50 M. wisselslag estafette dames in den tijd van 1 min. 56 sec. Hetzelfde numrae' voor heeren ln den tijd van 1 min. 37 sec. 10x50 M. borstcrawl voor dames in den tijd van 6 min 31.2 en tenslotte de 4 x 100 M. borstcrawl voor heeren in 4 min. 40.4. .Haarlem" heeft dus zoo al met al een seizoen iter den terugzien. Artikel Bon Aardappelen 47 A Aardappelen 47 B Beschuit 47 Bloem 3D2 t.ni. 395 Boter 47 Brandst. 01 t.m. 05 B.V. 01. 02. 03. K.F. Brood 47A 47B Chocolade 46. 47 Cigaretten 47 Cigarillos 47 Eenheids Zeep 335. 336. 370 LM Gprt 3S5 Huishoudzeep 370. 371 Jam 3S3 Kaas 387 t.m. 389 Koffiesurr. 300 Melk 47 Petroleum 02 Peuivr. 384 Rijst 4-49. 4-50 Scheerzeep M Sigaren 4 7 Suiker 382 Suikerwerk 48, 49 Tabak 4 7 Tap tem. 1-50, 2-50 Vermicelli 3 S 6 Vleesch 47A 47B Waschp. 371 M Kaart Aard. Aard. Besch. Alg om. Hoeveelh. i 2 kg. 19 1 kg. 19 s« 75 gr. 19 s. 100 gr. 3 0 Bot-Vet 125 gr. 24 St Brandst. 1 eenh. 31 1) Brandst. 1 eenh. 30 Apr, Brood 400 gr. 19 S Brood 50 gr. 19 s Versn. lOOgr. 3( Tabak 20 st. 19 S Tabalc 1 Algem. 1 rant. 30 s« Toiletz. 1 raat. 30 <u Algem. 250 gr. 3 0 Alg. 80/90 gr. 30 Algem, 500 gr. 3 Algem. 100 gr. 3 u, Algem. 250 gr. 3 oj Melk 1 3/4 L. 19 Petr. 2 L. 31 Algem. 250 gr. 3 Reserve 250 gr. 3 Textiel 7 5 gr. 31 D Tabak 5 st. 19 Algem. 1 kg. 3 Versn. lOOgr. Tabak 25 gr. 19 Ss Res. 1 3/4 L. 19 Se Alg. lOOgr. 3 0( Vleesch 100 gr. 19 8e Vleesoh 5 0 gr. 19 Wasóhip.2 50 gr, 30 Algem. 250 gr. 30 c. itdur t hot 1 blor - men te kt [aar Mannen - en ook Vrouwen die.de veertig zijn gepasseerd en lijden Rheumatische pijnen, moeten voorkomen dat ze de dupe worden van hun leeftijd Met de jaren verslappen de bloedzuiverende organen, verzwakt ook de spijsvertering. Dig gaan zich onzuiverheden vormen in het bloed en die hoopen zich op. Zulke menscheg -ne ir moeten Kruschen-nemen. Met Kruschu krijgen onzuiverheoen in het bloed geet vat op het gestel, omdat ze regelmatig langs natuurlijken weg worden afgevoerd Kruschen wordt over de heele wereld erkend als hei middel tegen rheumatische pijnen u als voorbehoedmiddel tegen ontijdige ouder- domskwaaltjes. Bij Apothekers en Drogistea 1.47 - 0.76 - 0.41, uitsluitend in bekende gele verpakking. .'Ze 1 ient ii! i 0 A'1 l hal „.dekt ^feden tien het aJ> kort °$ak. 1 iüerec de veran tie zooie s" aakt b tineer reren, inent', ad, f het en dit l i vai sst u cd d< uwen d i ter !ui:ei WEDSTRIJDEN VAN DE HITLER. JUGEND. Zaterdag en Zondag j.l. zijn door de fehlstelle Niederlande der Reichtsjugei fuehrung wedstrijden gehouden voor Hitler-Jugend. Naast den Fuehrer tienkai Ljj. werden voor de eerste maal de kampioe schappen schieten der verschillende bani gehouden en de wedstryd pistoolschieli Op het sportveld, in het zwembad, op schietbanen en op den weg bij den mar. met bepakking over 20 K.M., werd gestreden. De wedstrijden hadden, ir.f t door de uitstekende organisatie, een v. verloop. j. Daar de meeste jeugdleiders onder w wapenen zijn, namen aan den tienkar slechts 14 personen deel. Hiervan slaagt er 12 en wel in groep a van de tien da nemers 9 en in groep b van de 4 da nemers 3. Groep a: 1 Edmund Kaiser, ban 937; Kurt Wiegand ban 941; 3. Engelbert Je neckens, ban 940; 4. Marcel Glaser, b Ur 937; 5. Ernst Boeschoten, ban 941; 6 Kai Erich Gaulhofer, ban 937. avc Het Fuehrersportinsigne van de Hitle g e' Jugend in goud behaalden weder drie dec le nemers. Het waren: Edmund Kaiser, Haa jopp- lem, ban 937; Paul Keil, Arnhem, ban 9 en K. E. Balfgen, Eindhoven, ban lt all dage bouc Als je kruiwagens met zand gewend bent. «1 v ;ór RADIOPROGRAMMA da unsieuw lke berlcJ e Filmt:' A r.pl.). 15 VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Zang in den ochtend (gr.pl.). 7.30 B. Nieuwsberichten. 7.40 Marschen en marschlled ren (gr.pl.). 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten, t Goede manieren, hoofdstuk XI. 8.50 Rotterdam* »,i Philharmonisch orkest (opn,). 9.00 Bekende vt gers (gr.pl.). 9.30 Spiegel van den dag (opn.). 5 Gino Bordin en zun ensemble (gr.pl.). 10.00 Es semble Willy Kok en solist. 10.30 Voordracl 10.45 Ensemble Willy Kok. 11.15 ConcertgeboBl orkest (opn.). 12.00 Almanak. 12.05 Solistencffl "ert. 12.45 B. N. O. Nieuws-, en zakelijke bei t n. 13.00 Om en om programma. 14.00 De lolt. 16.00 Klassieke kamermuziek (gr.. B. N. O. Nieuws-, zakelijke en beursberichte 17.00 Orgelconcert. 17.30 Hier is de Poppenkast!! 18.00 Parade der prijswinnaars. 18.40 BerlijnS Philharmonisch orkest (gr.pl.). 19.00 Neerlai stem van het Oostfront'. 19.15 Bielefclder KindB koor (gr.pl.). 19.30 B. N. O. Nieuwsberichte 19.40 B. N. O. Binnenlandsch zakelijk praatjl 19.50- Slotconcert van het Nederlandsche Radii Muziekfeest. Omroep-Symphonie orkest en 1 (Intermezzo: Pianospel). Vanaf 20.15 alleen de Radio-Centrales die over een HjnverbindiljK,, met de studio beschikken. 21.45 B. N. O. Nieuw berichten. 22.00 Symphonie-Orkest (gr.pl.). 211 Liefdeszang (gr.pl.). 23.15—24.00 Llefdesnacl (gr.pl.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—7,40 Zie Hilversum I, 7.40 OchtendgymnU tiek. 7.50 Sportnieuws. 8.00 1-Ioe staat het met de schapenstapel, causerie. 8.15 Wekken van Anta Dvorak (gr.pl.): 8.30 B. N. O. Nieuwsbericht» 8.40 Mozartprogramma (gr.pl.). 9.00 Miliza Kor|J en Enzo de Muro Lomani (gr.pl.). 9.15 Voor i huisvrouw. 9.20 Frans von Flotowprogramma [fi )R(j p!.). 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Plani voordracht. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Sc' Orkest van Milaan (gr.pl.). 11.30 Melodisten gramofoonmuzlek. 12.30 Programma-overzlclil 12.35 Operette-muziek (gr.pl.). 12.45 B. N. 0 3 Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Streekcul trdc •- 13.30 Wagner-Llszt (gr.pl.). 14.00 Goclsdieru ij. tige uitzending. 14.30 Aansluiting met de tentow stelling „Vier eeuwen Nederlandsch Muzieï leven": Solistanconcert. 15.15 Orgelconcert tt pl.). 15.30 Voor de vrouw. 16 00 Planovoordractt 16.30 Hoprn en orkest, (gr.pl.). 16.45 B N. 0 Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.00 Vos de jeugd. 17 30 Koorconcert (gr.pl.). 17.45 Beiaaid concert. 18.00 Het wekelijksche sportpraatje. lW Gramofoonmuzlek. 18 30 B. N. O. Nieuwsbericht» 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 B. N. O. De Jef daner vertelt over sociale nooden. 19 00 Meistersextet (gr.pl.). 19.15 Manhen ln dienst 1 ons volk. 19.30 Luisterspel. ..Deventer" 20 00 N. O. Engelsche uitzending: ..Holland's politic aspects (Voor de Radio-Centrales: Pianosoil* gr.pl.). vanaf 20.15 alleen voor de Radlo-Cenü* les die over een lijnverbinding met de studto I» schikken. 20 15 Gerard van krevelen en K' orkest en solist en Dameskoor ..Aethercharmt' 21.00 Solistendéfilê (grpl.). 21.45 B. N. O. Mei J berichten. 22 00 B. N. O. Leidende staatslit schrijven. 22.10 Avondwijding. 22.20—24.00 Hilversum I. Vra< Klei W)f. ;1 SCH fer; Vo

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2