VIVOMÈL KtNDBR Bimeme Stadsnieuws De nieuwe bonnen. r ZONBgft BON! Laatste Zomerconcert der H.O.V. Dirigent: Drs. Arend Koole; Soliste: Lola van der Ben, sopraan. De pas benoemde dirigent Arend Koole leidde Donderdagavond het laatste concert van het zomerseizoen voor een zaal die, ir letterlijken zin, volgepropt was met belang- stellenden. Kij vond ter verwelkoming bloe men op zijn lessenaar en werd bij zijn ver schijnen door het publiek hartelijk toege juicht. Na de zware programma's, waaraan het zomerseizoen zoo rijk was, bracht het programma van dezen avond eenige verade ming, o.m. met Schubert's Onvoltooide, Ros sini's Teil-ouverture en Bizet's Arlésienne- suite. De symphonie werd in vlotte tenypi ge speeld; maar wat voor het eerste deel des betreffende zeer aannemelijk was, was het minder voor het tweede. Doch over het ge heel was toch weer te constateeren dat Koole o'e romantische spanningen en tevens hun kleur goed aanvoelt. De Arlésienne-suite genoot een frissche ver tolking, waarop het publiek bijzonder dank baar reageerde. Koole verdiende dit uitbun dig succes vooral om de delicate wijze waar op Jiij het. fraaie Adagietto liet reallseeren. Wat het slagwerk in de Farandole betreft, zou ik den dirigent willen raden eens uit te vorschen wat de componist daar precies be- - doelde. Het aanwenden ran den rinkelbom Uitsloven om geen verlichte vensters te krij- (tambour de Basque) lijkt mij hier onwaar- fen" D? menschen, die zoo praten, begrijpen portee van het niet-verduisteren niet, zij 'Verduisteren is niet zoo vervelend ,,Dat vervelende verduisteren, waar is het toch voor noodig en waarom moet ik mij zoo schijnlijk: het ligt eer voor de hand dat hier, naar Provencaalsch gebruik, de tambourin. een langbuikige roertrom, gebruikt wordt, die men in Provence steeds bespeelt tezafmen met de gaboulet, een soort flageolet, wier rol in Bizcfs partituur door de piccolo vervuld wordt. Wat Rossini's effectvolle ouverture betreft, deze werd na een klankschoone inleiding van alten en celli en na het pastorale Kuhreigen van althobo en fluit, pittig en met vaart bril- lant in klank gezet. Vooraf had Koole ook nog de Anacreon-ouverture van Cherubini ten beste gegeven, in den beginne eenigszins ongelijk, maar in het verdere verloop correct en goed afgewogen van klank. Alles bij elkaar kan men respect hebben voor de wijze waarop een jonge dirigent zon der ervaring, om van routine niet eens te spreken, kort na elkaar drie programma's di- rigeerrie; de flair en de handigheid van Koole wijzen wel op een bijzondere geschiktheid voor het vak en zijn spanning om het melos gestalte te geven is een zekere waarborg voor zijn innerlijke muzikaliteit. De soliste van den avond, de sopraan Lola van der Ben, toonde met de aria uit Debussy's l'Enfant prodigue geschiktheid voor het opera-genre, al legde zij het effect er wat al te dik op, Met de aria van Susanna uit Le Nozze di Figaro was zij minder gelukkig. Puccini en Massenet zouden haar m.i. béter liggen. En hiermee is voor ons orkest een buiten gewoon drukke zomercampagne ten einde. Een ongemeen groote belangstelling heeft deze reeks concerten gekenmerkt. Moge dit ook na afloop van het a.s. 'winterseizoen ge zegd kunnen worden. JOS. DE KLERK Tweede Ned. Radio- Muziekfeest. „Bonte reis door Nederland." De Nederlandsche Omroep heeft zich ook eens buiten de studio-sfeer om en midden tusschen het volk willen plaatsen. De ten toonstelling in het Rijksmuseum, „Vier eeuwen Nederlandsch muziekleven" is het prachtig resultaat var) dit streven, waar door de bezoeker o.m. de gelegenheid krijgt, de oude meesterviolen der Hollanders Hen drik Jacobs, v. d. Siide, Boumeester, Cuy- pers, te kunnen bewonderen. Maar ook aan, een feestavond heeft de Omroep gedacht. De groote zaal van Krasnapolsky ie Am sterdam herbergde Donderdagavond een groot aantal medewerkers: solisten, koren, orkesten, waarvan gedeeltelijk ook de luis teraar kon profiteeren. Gedeeltelijk: want er waren ook dansgroepen uit de provin ciën, waaronac-r de boerendansgroep uit Drente een stukj^folklore gaf, dat alleszins te bewonderen viel. Gedeeltelijk nog eens, omdat mevr. Dora Schrama hooren nog niet hetzelfde is als haar in guitige liederen als van Wettig Weissenborn ook te zien. De liederen, en ook- de koorwerkjes die gezon gen werden,, behoorden volstrekt niet tot het genre „hooge kunst". Daarom hinderde 't ook niet, dat we b.v. na Hullebroek (Vlaamsche Kermis) zoo genoeglijk bij Mascagni's Cavaleria terecht kwamen. Wel was het minder goed geplaatst, dat als componist van Staging's Oogstlied, (door een zich i/especteerend toondichter uit den weg gegaan om zijn tweevoetige trochaeën), de goedige J. A. Lijsen ten tooneele werd gevoerd. Dat heet terecht: het Nederlander schap er bij de haaren bijsleepen. Neen. dan de liedjes eft dansen die in en door het volk zijn ontstaan en zooals het prachtig bezet harmonie-orkest onder Jakma er eenige deed hooren. Ook het gemengd koor (door Fred Boshart ingestudeerd) zong er betere en mooiere. Het omroep-symphonie- orkest onder Hugo de Groot, zorgde voor een kleurrijk accompagnement en begeleid de ook (in Vlaamsche Kermis niet overal volgzaam bij de houtblazers) de zang- soliste. Wessel Dekker en zijn aardige groep droeg ook naar vermogen by om den avond „bont" te maken, Fred. Menger deed ons gevoelen wat wij in den dchter Adama van Scheltema verlorén, en zoo was er veel velerlei dat de aandacht gevangen hield. Dat het Friesche Vrouwenkoor, vooral in het eerstgezongen lied In d'iere moarn (in den vroegen morgen), zoo sterk detoneerde en pas in Simm^rjoun (Zomeravond) iet wat op dreef kv.€m, baart geen verwonde ring; ae Friesche meiskes, de famkes, heb ben in den ochtend wel wat anders te doen dan zich te hullen in haar vorstinnentooi, die eenmaal het hart van den Italiaanschen reiziger De Amicis in gloed zette. Zoo wer den wij, toeschouwers, om den minder.goed teslaagden zang ruim schadeloos gesteld en regen nog een veel beter gelukten Bar- carola op den koop. Dat Hespe's kinderkoor bijval vond, behoeft geen afzonderlijke ver melding; de jongensstemmen echter misten we noode. G. J. KALT. AGENDA VRIJDAG 18 SEPTEMBER. Frans Hals Theater: „Schoonpapa knapt het op". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 j. Palace: „In de schaduw der bergen". 2.00, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Rembrandt Theater: „Daar klopt iets niet" (tooneel). 7.30 uur. Luxor Theater: „Liefde op het tweede ge zicht". 2.30, 6.30 en 8.45 u. Toegang 18 j. Moviac: „Het gelukkigste huwelijk", 2, 4, 7 en 9 uur. Toegang alle leeftijden. ZATERDAG 19 SEPTEMBER. Stadsschouwburg: „Witte van Haemstede", 7.30 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling Hulp werk Beeldende Kunst. 16 30 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns. Haar- lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. c Derks, Haarlem Chef van Dienst en Stad S R Kuiper. Haarlem. Sport en Stad: A. Over- meer. Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag. Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten. Heemstede. Binnenland: J. A. Steen Jr., Zand- voort. Nieuws en repoiiage voor Velsen en om geving: J. J. E. van Haarsel, IJmulden. Adver tenties D. A. J. Spek, Haarlem. - zij begrijpen de consequenties van hun handel wijze niet, evenals de mensehen die slecht' verduisteren en overal kieren licht hebben. Een vlieger kan zich oriënteeren aan een niet-' verduisterde woning; zijn er veel woningen zoo, dan weet hij met een grootere plahts te doen te hebben. Een alleenstaande verlichte woning op het land is een soort baken en een verlichte woning bij water laat het water het schijnsel reflecteeren. Zooals een lamp of een kaars een aantrekkingspunt voor insecten is, zoo is een niet-verduisterde woning een aan- trekkingspunt voor vlieger, met alle gevol gen van dien. En vervelend is verduisteren niet, mits alles maar goed in orde is. Zorgt men ervoor, dat het verduisteren met enkele eenvoudige handgrepen het losmaken van een touwtje, het voor het venster plaatsen van een goed op maat gesneden stuk karton of triplex, etc. kan geschieden, dan is men zóó klaar met het donker maken van de woning, gezien voor een buitenstaander. Een verduistering, die gemakkelijk is aan fë brengen, voldoet meestal ook goed, omdat zij met zorg moet zijn aangelegd. Het werken met een stuk zwart papier, een stuk karton en punaises is heel aardig, wanneer men slechts een week be hoeft te verduisteren, doch voor langer tijd is het onvoldoende, dan gaat het papier scheu ren, er komen zóóveel gaatjes in door de punaises dat het licht doorlaat, en karton gaat kromtrekken, e.d. wanneer het niet goed in een houten lijst is geplaatst. Heeft men een goede verduistering, dsn behoeft men slechts aan een touwtje te trekken en het rolgordijn komt naar beneden, of merr plaatst met handgreep een op maat gesneden karton met houten omlijsting tegen het .kapotgaan van den rand en het kromtrekken voor het! te verduisteren venster. Verder verzuime men niet, eens in de week even buiten te gaan kijken, hoe de verduiste ring werkt en of er aan verbeterd moet wor den. Buitendien brengt het niet of onvoldoen de verduisteren nog iets onaangenaams met zich mee: u loopt een zeer groote kans, dat uw licht voor drie dagen wordt afgesneden! En dat is niet prettig, in dezen tijd waarin geen straatlantaarns branden, die binnen in huis nog wat licht gunnen brengen, en aan andere verlichting moeilijk te komen is. En denkt u eens in, dat u a.s. winter drie dagen zonder licht komt te zitten, wanneer men het licht 's middags om vijf uur al noodig heeft en er den volgenden morgen bij op moet staan Daarom, denkt om uw verduistering! Ver velend is het niet. wanneer het om uw eigen belang gaat. en bij nalatigheid zijn de conse quenties zeer grootl HAARLEMSCHE RECHTBANK. Oplichting:, verduistering en valschlieid in geschrifte. Geknoei met wekelijksche uitkeeringen. Voor de Haarlem sche rechtbank moest zich Donderdagmiddag de 30-jarige A. M., reiziger in bouillonblokjes van de Zand- voortsche fabi-iek „Carno" verantwoorden voor een hem ten laste gelegde oplichting van zijn patroon. Vorig jaar Augustus zou de man een bedrag van f 150 van zijn baas gekregen hebben, om daarmede een beslag óp zijn boedel op te heffen, dat gelegd was door den advocaat van zijn gescheiden vrouw. De oorzaak van dit beslag was het niet uitbetalen van een wekelijksch bedrag ran f 5 aan die vrouw voor zijn kind. Van dit bedrag van f 150 zou hij slechts f 110 aan den advocaat hebben overhandigd en de rest zelf hebben gehouden. De patroon, directeur van de bouillon- blokjesfabriek. verscheen als eerste ge tuige voor het hekje. Hij verklaarde dat hij A. M. in Augustus het gevraagde geld had gegeven voor de opheffing van het be slag. Een schuldbekentenis werd opge maakt, waarin M. verklaarde den directeur H. H. f 150 schuldig te zijn. Verdei' deelde de dii-ecteur mede, dat A. M. reeds f 700 aan de firma was verschuldigd, niettegen staande hij in den tijd, wtaarin hij bij de fabriek in dienst was een viertal maan den ï'eeds f 7000 verdiend had. De verdachte reiziger protesteerde tegen de verklaringen van den directeui'. In de eerste plaats zou hij niet in dienst zijn van de fabriek. Hij had n.l. in het voorjaar van 1941 H. H. ontmoet, die diep in den put zat. Hij had een klein fabriekje dat niet liep en hij verdiende niets. M. zag iets in het gefabriceerde product en stelde voor samen te gaan werken, waarbij hij zijn auto beschikbaar zou stellen. Hij wist van een vriend f 5000 los te krijgen en met behulp van dit bedrag wisten zij de fabriek omhoog te werken, zoodat tenslotte enorme bedragen verdiend werden. Hij zou adjunct directeur worden en H. H. directeur. M. was gescheiden van zijn vrouw en in Fe bruari 1941 had hij een vonnis van de Haag- sche rechtbank gekregen, waarin hij werd veroordeeld tot een wekelijksche uitkee- ring van f 5 aan de vrouw en zijn kind. dat toen net geboren was. Om deze uitbetaling draaide de geheele geschiedenis. M. deed het nogal nonchalant, d.w.z. bijna nooit. Reeds eenmaal was er beslag gelegd, doch M. had toen betaald. Toen er de tweede maal beslag werd gelegd, ging M. naar Delft, waar zijn ex-vrouw en haar advo caat woonden. Hij kwam haar toevallig te- ten en daar zij begon over het geld, betaal- le hij het haar. Hij liet haar toen op ge zegeld papier een. verklaring opmaken, waarin stond dat het bedrag op 1 Juli was betaald. Dit geschiedde in begig Augustus Met dit papier kwam hij bij den advocaat die meende dat zijn beslag dus voorbarig was geweest, gezien de datum 1 Juli. La ter bleek pas, dat het geld inderdaad pas na het beslag was betaald. De officier van justitie hield een lang re quisitoir, waarin hij o.m. den verdachte een mensch zonder mentaliteit noemde, aangezien hij niettegenstaande zijn be wering van groote verdiensten niet eens f 5 wilde betalen voor zijn kind. Hii zeide dat verdachte zich had schuldig gemaakt aan verschillende misdrijven, n.l. verduis tering. valschheid in geschrifte en oplich ting, welk laatste feit hem ten laste was gelegd. Hij eischte een jaar gevangenis straf. De raadsman van A. Mmr. P. A. Hoog bergen, vroeg vrijspraak, daar volgens hem geen wettig en overtuigend bewijs van het ten laste gelegde kon worden geleverd. Het vonnis zal op 1 October a.s. gewezen worden. Links: Boerenleider Roskam is zoojuist teruggekeerd uit Oostland (Oekraïne) en zal den boeren op Vrijdag van 1919.20 uur over Hilversum I verslag van zijn reis uitbrengen. Herhaling van deze zeer be langrijke mededeeling Zaterdagmorgen van 7.307.50 uur, eveneens over Hilversum I. (Ned. Landstand-Koper-V.N.P. Pax Holl. c) Rechts: Pantser-grenadiers.die bij den strijd aan" het Oostelijk front een belangrijke rol vervullen, bij een aanval op de versterkin gen voor Stalingrad. (P.K. Klintzsch-Atl..-H-P.H. c) De volgende week zullen de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit (voor kinderen tot 4 jaar), vleesch, aardappelen, melk (voor kinderen tot 14 jaar) taba£, enz. (voor man nen) en cigaretten (voor dames) verkrijg baar zijn op de bonnen 48. terwijl voor taptemelk zijn aangewezen de bonnen 1-51 en 2-di reserve. De taptemelkbonnen. Zooals bekend, geven de bonnen voor taptemelk tevens recht op het koopen van consumptïemelkproducten. De laatste be staan voor verreweg het grootste gedeelte uit tapte- of karnemelk; de overige be- standdeelen van de consumptiemelkproduc ten kunnen, wat de hoeveelheid betreft, gevoegelijk worden verwaarloosd. Tot nu toe gold, dat op één bon een hoe veelheid geleverd moest worden, waarin l->i Liter tapte- of karnemelk verwerkt was. Het is echter in de praktijk ondoenlijk gebleken dit precies uit te rekenen. Aan gezien dit ook feitelijk de moeite niet waard is en het bovendien aanleiding gaf tot mee- ningsverschillen tusschen publiek en han delaren, zullen, naar het departement van landbouw en visscherïj thans bekend maakt genoemde bonnen voortaan elk recht geven Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van de nieuwe dis tributiebescheiden is het morgen Zatei'dag de beurt aan de letter H van Ha tot en met Heen. NIEUWE HONINGPRIJZEN GEEN RAATHONING MEER. In de staascourant van 16 September 1942 is de prijzenbeschikking 1942 honing ge publiceerd, waarmede de oude tot nu to< geldende honingpryzen vervallen zijn. Raat honing, die uitsluitend als luxe-artikel te beschouwen is, mag voortaan niet meer worden verhandeld. Voor slingerhoning is een kleine prijsverhooging voor den ver bruiker, en een overeenkomstige verhoo ging van de tussehenhandelsprijzen noodig gebleken om de bijeenteelt voor den imker aantrekkelijker te maken en uitbreiding ervan te bevorderen. Voor de bestuiving der landbouwgewassen is een bloeiende bijenstand voor ons land immers, van on schatbaar belang. melk of lo ipen van 1 Yi L. tapl 4 L. taptemelkprodi ucten. EXTRA ZEEP VOOR „VUILEN ARBEID". Personen, die z.g. „vuilen ai'beid" ver richten, komen met ingang van 1 October 1942 wederom in aanmerking voor extra rantsoenen zeep. Deze personen dienen zich gedurende het tijdvak van 21 tot en met 30 ieptember 1942, tot de plaatselijke distri butiediensten te wenden, teneinde het hier voor bestemde aanvraagformulier MD 80 af te halen. De inleveringsdatum zal nader plaatselijk bekend worden gemaakt. De uit reiking zal geschieden voor een periode van twee maanden. De belanghebbenden worden voorts ver wezen naar de publicatie van den distri- butiedienst in de gemeente (hunner in woning. tyivo-mèll Glucose, maltose en een extr^ groote hoeveelheid Vitamine B, ,te zamen In een voedzame, smakelijke en licht ver teerbare siroop. Dat 'is de krachtig ver sterkende, gezondheid-beschermende bij- voeding, die de kinderen juist nü zoo broodnoodig hebben! Geelt hen eiken morgen na het ontbijt één eetlepel VTvo- mèl. dan kunnen ze er weer goed tegen) ■voedt en versterkt f Geldige bonnen in de week van 20 Sept. t/m 26 Sept. Beschikbaar per persoon: Ejk der vólgende bonnen GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN: 1 Vm 1 3 jaar I 14 t'm 20. jaar Volwas-1 senen Eenheid 20 SEPT. T/M 26 SEPT. 1942 48A BROOD 48B BROOD 48 BESCHUIT 48A VLEESCH 48B VLEESCH 48A AARDAPP. 48B AARDAPP. 48 MELK 1-51, 2-51 RESERVE 48 TABAK 48 SIGARETTEN 4 Rants. Vz Rants. 1 Rants. 1 Rants. Rants. 2 K G. 1 K.G Wa Liter 1-34 Liter 1 Rants. 1 Rants. i SEPT. T/M 3 OCT. 1942 382 ALGEMEEN 383 ALGEMEEN 384 ALGEMEEN 385 ALGEMEEN 386 ALGEMEEN 387 t/m 389 ALGEM. 392 t/m 395 ALGEM. 4-49, 4-50 RESERVE 46, 47, VERSNAP. 48, 49, VERSNAP. 390 ALGEMEEN 1 K.G. 500 Gram 250 Gram 250 Gram 100 Gram 100 Gram 1 Rants. 250 Gram 100 Gram 100 Gram 250 Gram 13 SEPT. T/M 24 SEPT. 1942 47 BOTER I V2 Rants. Boter 47 VETI 1/4, Rants. ..I Boter 13 SEPT. T/M 11 NOV. 1942 Nader aan te wijzen Vo Rants. Vf Rants. VS Rants, Bijzondere rantsoenen: 6 SEPT. T/M 3 OCT. 1942 377 ALGEMEEN 1100 Gram In tijdvak van één week: Brood of gebak 5 18 22 18 RaDts. Beschuit, brood of geb. 4 Rants. Vleesch of Vl.waren 1V2 3 3 3 vRants. 2 4 6 4 K.G. 1 1 3V? 1 1 K.G. Melk 5J4 Liter m m Liter n 2 Rants. - 2) 1 Rants. In tijdvak van vier weken 1 1 1 1 K.G. 500 501) 500 500 250 250 250 250 Gram. 250 250 250 250 100 100 100 100 Gram. 81)1) 800 300 300 Bloem, brood of gebak 4 4 4 4 Rants. hl II) Gram. Chocolade 20(1 200 200 200 Suikerwerk 200 200 200 200 Gram. 250 250 250 250 Gram. In tijdvak van één week I Boter Boter Boter I Chocolade of suikerw. >871/2 175 175 146 Gram. In tijdvak van vier weken 100 100 100 100 Gram. GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende bonnen Geeft recht op het koopen van Van Tot en met 02 Petroleum 01, 02, 03, 04 K.F. Brandst. 01. 02. 03 K.F. Brandst. 370 Algemeen M Ecnhcidszeep 371 Algemeen M Waschpoeder M Toiletzeep M Textiel (Mannen) 2 litei Petroleum 1 eenh. Brandstoffen 1 eenh Brandstoffen (geen anthraclet) 1 rants Eenheidszeep 1 Rants, Eenheidszeep 1 Rants Waschpoeder 1 Rants. Waschpoeder 75 gram toiletzeep 80°/o 45 gram Scheerzeep 23 Aug. 1942 11 Mei 1942 diverse data 16 Aug. 1942 16 Aug. 1942 16 Aug. 1942 16 Aug. 1942 16 Aug. 1942 1 Sept. 1942 31 Oct. 1942 31 Dec. 1942 30 Apr 1943 30 Sept. 1942 30 Sept. 1942 30 Sept. 1942 30 Sept. 1942 30 Sept. 1942 31 Dec. 1942 DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG: Na Zaterdag 19 Sept.: 47 Brood, Beschuit, Vleesch, Aardappelen, Melk, Tabak, 50 Re serve (Taptemelk). De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: t/m Woensdag 30 Sept335. 336 Algemeen (Zeep). L-Zeep. L-Toiletzeep. De bonnen waarvan de geldigheidsduur op Zondag begint, mogen op den daaraan voorafgaanden Zaterdae worden gebruikt, met uitzondering van den bon voor vleesch vleeschwaren eD aardappelen. 1) Mannelijke personen van 18 jaar en ouder. 2) Vrouw, personen van 25 jaar en ouder. De drónken dorpsschout. S.S.-P.K. SS-Hauptscharfuehrer M. be kijkt nadenkend, met zware rimpels in zijn voorhoofd, een korte aanteekening voor hem op tafel. Rapport. De Tartaar Baschka uit het dorp Bena-uli wordt ervan beschuldigd van den graanzolder van den dorpsschout graan te hebben gestolen, zich tegen twee mannen van den Tartaarschen veiligheidsdienst verzet te hebben en ten overvloede wordt hij ervan verdacht, met de Sowjet-benden in het Jaila- gebergte in verbinding te staan. Deze be schuldigingen stammen van Alabara, dorps schout van Bena-uli. Er wordt op de deur geklopt. „JaDe tolk komt binnen en met hem een opgescho ten tartaar. Koolzwarte haren hangen hém over het voorhoofd tot over de lichtgekrom- de neus, twee grijsbruine oogen nemen scherp de kamer op. „Hier is Baschka uit Bena-uli. Hauptschar- führer'meldt de tolk en het verhoor begint. „Baschka, heb je vijanden in Bena-uli?" „Neen, heer". „Heb je wel eens ingebroken en graan ge stolen?" „Ik heb nooit iets genomen, wat niet mijn eigendom was, heer". „Ik vraag je, Baschka, heb je wel eens ruzie gehad met menschen van den veilig heidsdienst in het dorp?" „Wij hebben geen veiligheidsdienst, heer". „Heb je ooit iets met een rooversbende te doen gehad?" „Ja, heer. Eens hebben tien mannen mijn huis geplunderd en toen heb ik een paar we ken bij den tartaarschen veiligheidsdienst diend". De tartaar wroet in zijn zakken en haalt eindelijk een groezelige verklaring naar bo ven. waaruit blijkt dat hij tweemaal een ge vecht aan Duitsche zijde tegen* de Sowjet- benden meemaakte. „Kun je daar een eed op doen, Baschka?" „Bij Allah, heer". De Hauptscharführer kijkt den tolk vragend an. „Kunt u dat verklaren? Of de tartaar staat hier te liegen, of de beschuldigingen van Alabara zijn zoo rot als een overrijpe appel". Baschka, ken je den dorpsschout Alabara?" ,Dieheer, hij is de grootste bedrieger. die ooit onder de aanhangers van een profeet lèefdeeen schurftige hond „Je hebt dus wèl een vijand in Bena-uli, dondert Hauptscharführer M„ „waarom heb je dat niet direct gezegd!" „Niemand vroeg mij iets omtrent Alabara, heer". Dan heb je dus ook bij den dorpsschout ingebroken?" „Neen, heer, ik heb slechts twintig fles- schen wijn in mijn emmer geleegd e mee naar huis genomen" „Hoe dat zooWijnGraan heb je gestolen". „Neen, heer, graan was er jammer genoeg niet meer.." Op het voorhoofd van den Hauptscharführer M. staan dikke zweetdruppels. Nerveus tikt zijn potlood op de tafel. „Heb je ooit zoo iets meegemaakt?" steunt hij vertwijfeld en de tolk maakt met zijn rechterwijsvinger een veelzeggend gebaar naar zijn voorhoofd. „Zoovertel maar eens, Baschka, wat had je daar op den zolder van Alabara te maken?" „Heer, toen de laatste-Sowjet- troepen ons dorp verlieten, vertelde de poli tieke commissaris ons, dat hij terug zou komen om de mannen van ons dorp te halen, maar de tartaren van Bena-uli hadden niet veel lust bij de Sowjetbenden dienst te nemen. Wij besloten èen bode naar de Duitsche sol daten te sturen om hulp. De keuze viel op Alabara. omdat hij voorgaf Duitsch te ver staan. Na zeven dagen kwam Alabara terug en vertelde dat de Duitschers hem tot dorps schout benoemd hadden Zij wilden helpen echter onder de volgende voorwaarden: de Duitschers hebben voor hun soldaten graan noodig. Elke familie staat een deel van haar voorraden af en de hulp voor Bena-uli zal niet uitblijven. Deze voorwaarde was wel iswaar niet zeer aangenaam, daar het hemd echter nader was dan de rok, werd zij ver vuld. Het graan verdween in het huls van Alabara en kort daarop verliet deze met twee zwaar beladen wagens het dorp om zich naar de Duitschers te begeven. Spoedig kwam hij terug: van hulp was echter niet veel te bespeuren. Integendeel, de rooversbenden overvielen twee maal het dorp en onze huizen werden grondig geplunderd en gebrandschat. Ik werd wantrouwig, want een van de twee moest ons bedrogen hebben, of Alabara of de Duitschers. Het viel mij op, dat Alabara bijna eiken dag stomdronken was.Dus ging ik op ze keren dag, terwijl hij niet thuis was, naar zijn vrouw en dreigde, haar naar de bandie ten in het Jailagebergte te sleepen, als zij niet oogenblikkelijk vertelde, waar haar man dien wijn vandaan had. Bevend vertelde zij mij, dat Alabara nooit bij de Ouitsche solda ten geweest was en het graan gebruikt had om op onze kosten wijn te koopen. Toen ik deze ontmoedigende feiten hoorde, ben Ik vlug naar huis gegaan en heb den grootsten emmer gegrepen, dien ik vinden kon. Daarmee ben ik naar den graanzolder van Alabara ge gaan, om tenminste in den vorm van wijn het gestolen graan terug te krijgen. Enkele uren later kwamen twee kerels naar mijn huis. Zij hadden dikke knuppels bij zich en ik wist dat zij goede vriendjes met Alabara waren. Vlug beval ik mijn vrouw de ongewenschte gasten met een emmer water te ontvangen en vloog zelf naar de keuken om het langste mes te halen, dat ik vinden kon. Toen zij de deur openbraken, werden zij door een wa terval begroet. De een kreeg de emmer naar zijn hoofa gesmeten, de tweede zag mijn mes glinsteren. Ze waren bliksemsnel verdwenen en ik heb ze nooit meer gezien. Dat is alles wat ik wèet en zeggen kan over Alabara, den dorpsschout van Bena-uli." Er wordt op de deur geklopt. De SS-man, die telefoonwacht heeft, komt binnen en geeft den Hauptscharführer een briefje. Deze kan zijn oogen nauwelijks gelooven, maar daar staat het, zwart op wit: „Bena-uli door Sow- jetbandieten overvallen, de dorpsschout Ala bara neergestoken. Twintig dronken bandie ten in zijn woning en op den graanzolder door mannen van den tartaarschen veiligheids dienst gevangen genomen. Onderteekening. Enkele oogenblikken later dringt de zin gende roepstem van den Mullah tot in de ka mer van den Hauptscharführer. Juist wil hij een doorlaatbewijs afstempelen, als hij opeens den tartaar Baschka, die een smerige doek uit zijn kiel haalt en zich diep in de richting van Mekka buigt. Om Allah te danken, dat hij de harten der Duitschers, met grootmoe digheid en gerechtigheid heeft vervuld, en hem gered heeft uit de klauwen van Alabara, den dorpsschout van Bena-uli. S.S.-oorlogsverslaggever WALTER KALWEIT. HOCK HOCKEYDAG IN BLOEMENDAAL. Zondagen 20 en 27 September zullen de hoc) dagen voor de dames worden gehouden. Zo; a.s. worden voorronden gehouden In Bloec daal, Bussum en 's Gravenhage. Wedstrijden 1 het a-lournooi worden in Bloemendaal en 5 sum gespeeld voor het b-tournooi Jrfdeze pi sen en in 's Gravenhage. De finale is bepaald Zondag 27 September in Bloemendaal. Ingeschreven zijn voor het a-tournooi, Zondag a.s. gespeeld wordt, HBS, Victoria, Hl V TOGO 1 en 2, Rood Wit 1 en 2, Kieviten, B) :!l 1 cn 2, HHYC 1 en 2, en MRHC. Twee elft; b komen 27 September in de finale. y Voor het b-tournooi schreven In: Rood w Ever Swift, CHC, Strawberries, Zandvoort 2, BDHC 3 en 4, HBS 2 en 3 en Leiden. k( OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERIj De partij tusschen dr. M. Euwe en A. j. Hoek om het kampioenschap van Nederland Maandag 21 September a.s, beginnen. Er 1 10 partijen worden gespeeld; mocht de einda 1 55 worden, dan behoudt dr. Euwe zijn Van Maandag tot en met Vrijdag wordt gea ff1 van 17—22 uur, op Zaterdag van 14—19 "s Zondags wordt niet gespeeld. Afgebroken tijen worden steeds op den volgenden och' voltooid en wel van 10—13 uur. Uitzonden; op dezen regel vormen de Zaterdag en de z dag. Dan worden geen afgebroken partijen 'v< spceld. De wedstrijd zal worden gehoude; n' het Nationaal Schaakgebouw Van Speijkstra te Den Haag. korfb HARD TEGEN HARD. Indien geen overleg meer mogelijk is. dien doodsgevaar dreigt, indien U geplaatst wordt tegenover een vijand die Uw vernieti ging wil, dan is de eenige oplossing: hard tegen hard. Inderdaad, daar is mannenmoed voor noo dig. Dien moed bezitten onze strijders tegen het bolsjewisme, omdat zij weten dat het bolsjewisme niet anders dan onze vernietiging wil. Hoort u onze vernietiging, dus ook de Uwe. En wat stelt gij daar tegenover land genoot? Natuurlijk, dan maar hard tegen hard. Maar dan «ok niet langer wachten maar U vandaag nog aanmelden bij het Vrijwilligers legioen Nederland, Koninginnegracht 22, t< 's-Gravenhage. DE NAAM DER BEWEGING. In „Volk en Vaderland" deelt de secre taris-generaal van de N.S.B. het volgende mede: In den naam der Beweging is een kleine verandering aangebracht. Zij zal voortaan heeten: „Nationaal- Socialistische Beweging der Nederlanden". De afkorting blijft echter ate^van ouds: N.S.B.dit als tegenspraak van onjuiste berichten in een gedeelte der pers. VOOR DE TWEEDE MAAL IN BLOEI De appelboomgaard van een inwoner van 's-Hertogenbosch is dit jaar voor de twee de maal in vollen bloei geraakt. SPORT EIS SPEL. SCHA! NEDERLANDSCHE KORFBALBOND. Afdeeling Haarlem. De nieuwe eerste klasser Oosthoek befcs ook 111 haar tweeden wedstrijd de overwin: Met 5—3 bleven de blauwbroeken op eigen rein baas over het uit den N.K.B. terugge) de Aurora, dat door verlies van verschei spelers wel danig verzwakt is. Niettemin keurige prestatie van Oosthoek, dat nu de vr .4 ten plukt van haar intensieve zomertrainini In een maar zeer matigen wedstrijd won Ai Ready met 41 van Watervliet, dat in het zeker niet de mindere was maar voor den faalde. Voor de Velsenaren beteekent dit tweede nederlaag In successie. Nieuw Floi i( kreeg op eigen veld met 7—3 gedecideerd klop Oosterkwartier 4. De overige uitslagen waren: Tweede klasse: Oosterkwartier 5—Animo Resif u l—1; Watervliet 2—Aurora 2 3—3 SC' Derde klasse: T.H.B. 3—Oosthoek 3 4—3; tervliet 3—Sport Vereent 3 2—1. Adspiranten. Eerste klasse: Oosterkwartier Nieusv Folra a 5—0 (regl.); Sport Vereent Arumo Ready a 0—5. Tweede klasse: Haarlem aOosterkwartit —1; T.H.B. aAurora a 50 (regl.). Derde klasse: Zwaluwen aNieuw Flora c Oosterkwartier d—Oosfeikwartier e 3—1. Voor de eerste klasse zijn wederom driei Ik strijden vastgesteld voor Zondag a.s. o® kwartier 4 ontvangt Animo Ready 1 en het a bezien staan of de bezoekers, die nog ni« kracht vertoonden van het vorig seizoen aa Zomervaart zullen kunnen winnen. Water He krijgt nu een goede kans zich na de twee nc ||e lagen te herstellen door ,thuis van T.H.F winnen, hetgeen dan in hoofdzaak van de vaardigheid zal afhangen. Nieuw Flora 1 Oosthoek op bezoek waarbij een derde oven {n? ning voor de bezoekers tegemoet gezien worden. voor de tweede klasse: Watervliet 2—Oosti tfe 2: Haarlem 2Nieuw Flora 2 en Oosterkwart i, —Aurora 2. Derde klasse: Watervliet 3—T.H.B. 3 en Zv wen 2—Sport Vereent 3. Het adsplrantenprogramma luidt: Eerste klasse: Oosterkwartier a—Sport Vê a en Oosthoek a—Nieuw Flora a. Tweede klasse: Haarlem a—T.H.B. a en K Flora b—Oosterkwartier c. Derde klasse: Animo Ready b—Zwaluwen Oosterkwartier eOosterkwaftier d. Sport-allerlei Zondag a.s. wordt in de Haarlemmers la het clubkampioenschap van Nederland vern waarvoor 19 clubs heiben ingeschreven. De verwijksche renner Arie Voorn is met 11 Lust en Schellingerhout aangewezen om de i ren van de Zaansche wielerclub D. T. S., dk 1940 het kampioenschap won, te verdedigen. Maandag 12 October zal Jan Nicolaas ii il", groote'zaal van den Haagschen Dierentuin in gevecht leveren tegen den Rotterdammer Rol ju Disch. In de bijpartijen komen R. Erkelens L, gen T. de Pouw en G. de Roode tegen Klei den ring. Dit zal tevens de eerste partij vao f.1 Roode als beroepsbokser zijn. Zoo kan het Maar zóó kan het óók ieuw ken iten. 'I KI RADIOPROGRAMMA ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 B. richten. 7.40 Opwekkende ochtendklanken pl. en opn.). 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. Een lachend weekeinde (gr.pl.). 8.50 Hongssn rhapsodie (gr.pl.). 9.00 Vroolijk en vlot (gr. 9.30 Spiegel van den dag (opn.). 9.40 VroolijX vlot (gr.pl.). 10.00 Amusementsorkest (opn.). l Actueel journalistiek praatje. 10.45 Enses Willy Kok en solist. 11.30 Zang met pianobegi ding. 12.00 Almanak. 12.05 Klaas van BeecS zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakei berichten. 13.00 Gerard van Krevelen orkest, soliste en orgelspel. 13.45 Reeks Arbc dienst: „De Arbeider en de cultuur". 14.00 S) phonie-Orkesten (gr.pl.). 14.45 Fragmenten „De Lachende Cavalier", opera. 16.00 Omn Symphonie-Orkest (opn.). 16.20 De Wind, trilo (opn.). 16.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke be-, ten. 17.00 Utrechtsehe Mannenzangvereenif (opn.), 19.00 Als ik 't voor 't zeggen had. I Marschmuziek (gr.pl.). 19.30 B. N. O. Nieu® richten. 19.40 B. N. O. De wereldmeening aether geplukt. 19.50 In de schaduw v Meester. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-t trales die over een lijnverbinding met de s: beschikken. 20.15 Zang met pianebegeleü p 20.45 Symphonlsch avondconcert (gr.pl.). 21-4 q, N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Zigeunerspel (gr; p., 22.15 Die Goldene Sieben met Hilde Kildebï^" (gr.pl.). 23.00—24.00 Gevarieerd vocaal mentaal programma (gr.pl.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtends nastiek. 7.50 Zangkoor en orkest (gr.pl.). 8.00 E Q dende kwesties, causerie (opn.) ,8.15 Lichte j mofoonmuziek, 8.30 B. N. O. NIeuwsberlchtea Symphonie Orkest (gr.pl.). 9.00 Lichte g« foonmuzlek. 9.15 iVoor de huisvrouw. 9.30 Orl van den Duitschen Arbeidsdienst. 10.00 Gc dienstige uitzending. 10.30 Orgelconcert .f Voor de jeugd. 11.20 Planosoll (gr.pl.). 11-39 kestmuziek uit het Noorden (gr.pl.). 12.30 L- gramma Overzicht. 12.35 Piano en Strijker! 'M1 (gr.pl.). 12.45 B. N. O. Nieuws» en zakelijke t v richten. 13.00 Kleine Tuinbouw. 13.15 Pianif dracht (gr.pl.). 13.30 Stedelijk orkest van H >v. tricht. 14.00 Godsdienstige uitzending. 14-30 del ijk orkest van Maastricht en solist 15.301 tende jeugd. 16.00 Salonorkest. 16.45 B. Nieuws- en zakelijke berichten. 17.00 Voor Binnenschipper. 17.15 Orgelspel. 17.30 Het id tier van den arbeid. 17.45 Or ge'spel 13 00 »ha S. B. antwoord'. 18.15 Jodeltrio Hans Walter! - pl.). 18.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 18.40 Sa» van den dag. 18.50 B. N. O. Grontngsch prU 19.00 Groeten aan Nederlandsche zeelleden. Bonte avond. Vanaf 20.15 alleen voor de Hit Centrales die over een lijnverbinding me' studio beschikken. 20.15 Humoreske (gr.pl.)-1... Bonte avond. 21.45 B. N, O. NleuwsberlcN ÏB 22.00 B, N. O. Militair overzicht. 22.10 AV« jy, wijding. 22.20—24.00 Zie Hilversum I. E]

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2