Nieuws uit Twee belangrijke v voetbal wedstrijden Kranig duikerswerk op de PROMUS. BUBBELTJE EN KNOR Al IJmniden, Velsen, Beverwijk en Omstreken Medische Sportkeuring. .Verheugende belangstelling te Velsen. Het is nog niet zoo lang geleden, datv er een commissie werd gevormd met de bedoeling tot de stichting van een bureau voor medische sportkeuring voor de gemeenten Velsen en Bever wijk over te gaan. De oprichtingsver gadering had een vlot verloop en direct kwam duidelijk tot uinng, dat er werd gepoogd in korten tijd goede resultaten te behalen. Wanneer we thans nagaan welke plaats het bureau inneemt, mag onmiddellijk worden gezegd.' dat er zeer belangrijke vorderingen zijn ge- maakt, die voor de toekomst een belofte inhouden. Er was hier een terrein te bewerken, dat nog geheel braak lag. Natuurlijk had den de sportliefhebbers wel eens een en ander over medische sportkeuring gahuord i gelezen, maar practisch waren ze toch „iet op de hoogte van den gang van zaken, jovendien zag nog lang niet iedereen de noodzaak in, terwijl tenslotte ook laksch- beid moest worden overwonnen. Degenen, die de leiding in handen heb ben, wisten echter hoe zij voor hun bureau moesten pleiten. Steeds meer clubbestuur ders gingen inzien, dat het inderdaad ge- venscht en zelfs noodzakelijk is de leden e laten keuren voor hen de sport te laten «oefenen. Het rfloge waar zijn, dat er tot dusver hier geen keuring was maar velen zulien begrijpen, dat het veel beter is wan neer iemand tevoren volkomen geschikt •oor de beoefening is gevonden. Het is hier- oor mogelijk er zooveel genoegen in te icheppen als de sport maar kan geven en tevens zijn de ouders waar noodig geheel gerustgesteld. Het duurde maar korten tijd voor de eer- Ite resultaten konden worden geboekt. Er was immers dadelijk contact met de ver- eemgingen gezocht. Vooral te Beverwijk was de belangstelling bevredigend. Het Bantal personen, dat daadwerkelijk mede werking verleende door moreeïeh steun of door zich aan de keuringen te onderwerc pen, werd groot en algemeen werd er pro paganda voor de waarde gemaakt. Te Vel den daarentegen bleef de belangstelling aan vankelijk te klein. Onze gemeente sloeg, wanneer men een vergelijking met Bever wijk maakte en dat deed men waar lijk een slecht figuur. i Maar het kan verkeeren, dat is hier weer jgebleken. Ook te Velsen is de belangstelling (geleidelijk groot geworden Steeds meer be turen van sportvereenigingen zien de be- angen, die dit bureau vertegenwoordigt, in. Wij hadden een kort onderhoud met dr. MacDaniel te Driehuis, wien t^ij naar zijn n 1 oordcel over den huldigen gang van zaken 5ll vroegen. Hij gebruikte voor zijn antwoord ^maar weinig zinnen, doch wij konden er uit opmaken, dat hij tevreden is. We spreken de verwachting uit, dat het bureau ijverig en bewust van zijn verant woordelijkheid verder zal werken. Er zul- Itn nog moeilijkheden moeten worden over wonnen, doch het doel rechtvaardigt den daarvoor te verzetten arbeid. Mogfcn de vereenigingsbesturen en hun leden alge meen toonen het werk te waardeeren en in eigen kring alles doen om de resultaten zoo goed mogelijk te doen zijn Velsensclie handballers hebben groote plannen. Op weg naar het kampioenschap? l)e Velsensche handbalclub, welke tot voor kort den naam S.S.H. voerde, schijnt voor deze com petitie groote plannen te hebben. De jonge ver- eeniging. die pas twee Jaar bestaat, heeft den laaisten tijd een veelbelovenden opgang gemaakt, vooral wat betreft het spel. Werden in het eerste jaar nog vele nederlage; (geleden, reeds in de tweede competitie waren d [prestaties aanmerkelijk beter. Het heerenelftal islaagde ér zelfs in om op de tweede plaats te tlndigen. terwijl de dames met evenveel eer op de derde plaats beslag legden. Deze resultaten beloofden veel voor de toekomst. Dezen zomer hebben de leden onder leiding van hun trainer, den heer J. A. ten Napel, hun uiterste best gedaa^j om zich op de nieuwe com petitie voor te bereiden. Deze moeite zal niet te vergeefsch zijn gewest. Op 't in Augustus ge houden handbaltournool om het kampioenschap van Haarlem hebben onze „IJmonders" ieder .verbaasd door de uitstekende prestaties. In de eerste ronde wist het heerentwaalftal, dat in de tweede klasse speelt, den ëersten klasser Rapl- ditas te verslaan. In de tweede ronde werd even eens een overwinning behaald op B.G.V., terwijl met het kleinst mogelijke verschil van den districtsklasser Concordia in de finale werd ver loren. Deze feiten rechtvaardigen voor de loo- pende competitie groote verwachtingen. De eerste wedstrijd heeft deze gegronde ver wachtingen reeds bewezen. ïn een uitwedstrijd werd de kampioen van verleden jaar, O.S.S., met 5-2 overtuigend aoor IJmond geslagen. Voor gaar een fraai resultaat, dat een even mooi be gin is en zeker hoop voor de toekomst geeft, ondanks de indeeling van het sterke Rapiditas te Haarlem in dezelfde klasse. De strijd zal dus plet te onderschatten zijn, doch de IJmonders «in ten volle bereid hun krachten te geven, waar om de' komende wedstrijden met vertrouwen worden tegemoet gezien. Zondag wordt op Watervliet een thuiswedstrijd gespeeld tegen Bato I te Haarlem. De bezoekers tullen alles in het werk stellen om IJmond een Wlnstpuntje afhandig te maken. Toch mgg aan genomen worden, dat IJmond de winst in huis houdt. De opstelling is: C. Bol. P. Barbiers, B. Kramer. G. Offerhaus, C. v. Geelen, D. Laman, C. v. Voorbergen. J. v. Woudenberg, L. Aptroot, J. ten Napel, B. Hofman. De dames-atliletiekclub. Thans reeds twintig leden. Dat de verleden week opgerichte dames-athle- tttkvereenigmg „Suomi" opgang maakt, blijk' i wel uit de loename van het ledental, dat thans reeds 20 bedraagt. Er werd met 17 leden begon De indooi training zal Dinsdag 6 October zanvangen 'n hot gymnastieklokaal der Chr. School aan de Van Langeveldstraat. Zij heeft 'savonds van half negen tot half tien en vervol gens eiken Dinsdagavond plaats. De zoogenaamde, boschtraining zal voorloopig Zondags op Watervliet worden gehouden en inn half elf tot twaalf uur. Op het oogenbllk is nog niet geheel zeker wie deze oefeningen, zal lelden, alhoewel reeds de namen zijn genoemd van de oud-Minerva-leden, de heer en mevrouw T. L. v. d. Ree. Tot heden «in 12 leden der vereeniging gekeurd. Verwacht mag worden, dat de overigen ook allen de keu- Öngsproeve zullen doorstaan. Zooals wij hebben medegedeeld bestaat hei Idagelijksch bestuur uit de dames: N. Halenbeek. voorzitster; G. Redekei. secretaresse. Parklaan S. Beverwijk en C. Westerval—Hemmes, pen- Btngmeesteiesse. Hieraan zijn als commissares- sen toegevoegd mej. J. Jurriëns en mevrouw C. v. d. Ree Uitreiking distributiebescheiden. Morgen laatste dag voor IJmuiden-O. De inwoners van IJmuiden-Oost zijn Za terdag voor het laatst in de gelegenheid om de nieuwe distributiebescheiden in ontvangst te nemen. Zij worden in het bezit gesteld van de levensmiddelenkaarten en de aardappel- kaarten voor de elfde periode, waartoe zij zich in het Patronaatsgebouw moeten vervoegen. Dit is Zaterdag alleen van negen tot twaalf uur geopend. APENSTREK (Bij Alkmaar heeft een zoon van een veehouder op het land van zijn, vader een aap gevangen, waarvan de herkomst onbekend is). „Ik schrok me een aap! „Het lijkt wel of ik slaap, „Zoo dacht'ik toen ik "m zag loopen. „Wat was er op 't land „Nou toch weer aan de hand? „Wat was daar zoo vlug weggeslopen? „Ik ging er eens heen „En zag een harig been „Ik pakte het vast en moest schrikken; „Aan 't J>een zat een aap „En die pootige knaap „Begon kalm mijn handen te likken!" Des veehouders zqon Schuwt uitbundig vertoon, Al snelde hij moedig te wapen. Het zal straks wat zijn, Ook in and'rer domein. Als d' apen elkaar na gaan apen! WAT DOEN ONZE EERSTE KLASSERS? V. S. V. (zonder v. d. Lugt) bij kampioenscandidaat op bezoek. Club van Lagendaal gast van Stormvogels. [Van onzen voetbalmedewerker) v sv £r-S %e" benauwde overwinning, welke de z?ndaS op Ajax behaalden, hoewel een ieder zal moeten erkennen, dat ze verdiend u,rh de Arnsterdammers in ieder geval v?V *een Pa?r t,kJes minder -'Peelden da -. speelde. 31 "iet 3n haar bes,en vorm Inderdaad, als de V.S.V.'ers weer zin in het kampioenschap hebben, dan zullen zij toch voetbal-van-beteren-huize moeten gaan vertoo- nen, dan zij Zondag deden. De verdediging treft geen blaam het rustige, beheerschte spel van De Vries, die Blomvliet finaal uitschakelde, deed zelfs aan de beste dagen van den stoeren V.S.V. spil denken doch in den aanval haperde wel he; een en ander, waaraan de afwezigheid van Van der Lugt en het éclipseeren van Balvers natuur lijk met vreemd was. Wat ons onder de omstan digheid, dat het binnen trio zoo faalde opviel, was het feit, dat voor de rust Sterk en daarfia Va.i Zand zoo weinig te doen werd gegeven. En nu komen de rood-witten Zondag weer tegenover een Amsterdamsche club te staan. n.l. Blauw Wit.-dat, getuige da resultaten van htfcr eerste twee wedstrijden, aR evenzeer zin in 't kampioenschap schijnt te iiebben, wat dus zou neerkomen op een prolongeeren. Zooals gezegd, wonnen de Amsterdammers, evenals V.S.V., ook hun eerste twee wedstrijden, zij 't dan ook slechts met den oneven goal. n.l. tegen D.H.C. met 2—1 en tegen Emma met 3—: Vooral in laatstgenoemden wedstrijd kregen de Amsterdammers meer dan hun toekwam, zoo zelfs, dat de Sportkroniek schreef: „Driekwart van den wedstrijd het beste van het spel te heb ben en dan toch te moeten verliezen, vormde eer begrijpelijke teleurstelling voor Emma. Uiters: snel en technisch zeer behoorlijk waren de eigen schappen, van het spel, dat Blauw Wit te bestrijden kreeg en dat zij daartegen slechts sporadisch van repliek konden dienen, pleit niet voor de Stadion-bewoners". Uit deze beschouwing valt voor V S.V. te distil- leeren, dat Blauw Wit, al won zij dan ook haar beide wedstrijden, heusch wel te verslaan is. Maardan zal de roodwitte voorhoede toch uit een ander en beter vaatje dienen te tappen dan Zondag, 't Ware voor V.S.V. te hopen, dat v. d. Lugt van de party kon zijn, maar daarop, zoo verzekerde men ons, mogen we niet rekenen. Veel gewonnen is er echter al, wanneer Balvers present zal zUn. En dan op het groote Stadion-terrein van je goede buitenspelen profiteeren, V.S.V.'ers! EN STORMVOGELS' De Stormvogels keerden we waren er oi voorbereid met een nederlaag huiswaarts, doch als we bedenken, dat de Sparta-verdediging op eigen terrein tien keer werd gepasseerd, dan mogen we over de 20 nederlaag, welke de Vo gels leden, niet ontevreden zijn. Na de ontmoeting tegen Hermes-D.V.S. valt zelfs in dezen voor Stormvogels zoo donkeren tijd een lichtpuntje waar te nemen: De verdedi ging n.l., achterspelers, zoowel als middenspelers, linie Is behoorlijk met de kanthalves als besten, maar de verdediging is 't beste deel van de ploeg. Vooral Schippers stond uitstekend -.pelen", schreef de Sportkroniek, jr Het spel der voorhoede blijft echter zorg ba- en. eenvoudig, omdat deze linie geen schutters telt. of beter gezegd, omdat de IJmuider aan vallers te veel tyd noodig hebben, om tot een schot te komen. En komt het al eens tot een schot, dan ontbreekt het verrassende element. Na de rehabilitatie van de verdediging zullen we nu maar hopen op een opleving van den aanval. Zondag komen Lagendaal c.s. op bezoek. Rotterdammers hebben nog maar één wedstrijd achter den rug, n.l. tegen E.D.O. en verloren dien met 2—0. derlaag tegen E.D.O. wel te mogen concludeeren, dat Xerxes nu niet direct tot de kampioenspre tendenten moet worden gerekend. En daar Stormvogels tc dien opzichte in 't zelfde schuitj' Moeilijke karwei. DE KILIMA HAWAIIAN'S. Het bekende Hawaiian-ensemble De Kilima Hawaiians zal Maandag en Dinsdag in Hpoie zaal van het Thaha Theater optreden, bijgestaan door den zanger Frans van Schaik, den clown Fantasio, Sayton-compagnie, Drie Hollers, Wim van Herpen. Jack Junior en Katinka Kuster. Agenda IJ mui den. VRIJDAG 18 SEPTEMBER. Thalia: Menschen-noodlot, 7.30 u. Rex: De Strooper. 7.30 u. De Pont: Een te veel aan boord, 7.30 u. ZATERDAG 19 SEPTEMBER. Bioscopen: Zie Vrijdag. [Driehuis: Jaarvergadering Ver v Fac Lijk verbranding, 11 u v.m. DIENST APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: Kennemer Apotheek. Wijk aan Zeeërweg. Dukel damt te Wijk aan Zee. Simultaanseance en blindpartij. Maandagavond zal de bekende meester- dammer B. Dukel voor leden en genoodigden van damclub „Denk en Zet" te Wijk aan Zee een prachtigen demonstratieavond verzorgen. In het clubhuis De Zwaan aan de van Bol Zwaanstraat zg,l Dukel allereerst een blind partij spelen togen den sterksten dammer te Wijk aan Zee, dus zonder zelf het bord te zien. Daarna volgt een simultaanséance voor de geheele damclub. Indien er tijd voor is zal Dukel na afloop nog een causerie houden over het damspel ih Nederland. Postzegelvereeniging bijeen. Voorzitter afgetreden. De Postzegelvereeniging IJmüiden en Omstreken zal in het komende seizoen nor maal haar gebruikelijke bijeenkomsten hou den. Alle verzamelaars worden hedenavond weer verwacht. Daar de heer Tj. Doevendans als voorzit ter is afgetreden, zal zijn taak wellicht door den heer Oman, vice-voorzitter, worden overgenomen. Ziekenfonds vergadert. Het Algemeen Ziekenfonds Velsen en Omstreken zal Dinsdagavond een buitenge wone algemeene ledenvergadering houden. Wanneer de autoriteiten toestemming ver- leenen heeft de bijeenkomst in het Nederl. Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Kalverstraat te IJmuiden-Oost plaats. De agenda vermeldt alleen drie bestuurs voorstellen tot wijziging van de statuten en het verzekeringsreglement. A. K. C. Bos jubileerde. De heer A. K. C. Bos herdacht gisteren zijn vijf en twintigjarig jubileum bij den Gemeentelijken Reinigingsdienst. Duidelijk bleek hat medeleven bij dit feestelijke feit. Zoo heeft hij namens zijn collega's een fraaie ruikejr ontvangen, evenals de gebruikelijke enveloppe met inhoud. De directeur, de heer G. Koning, kwam eveneens zijn gelukwenschen aanbieden. In zijn woning aan den Velserduïnweg 130, vierde de jubilaris dezen dag temidden van den familiekring op waardige wijze. SCHOOLWEDSTRIJDEN HEDENMIDDAG De schoolathletiekwedstrijden vóór leerlingen der Chr. School aan de Van Langeveldstraat, welke Donderdagmiddag zouden worden gehou den, zijn afgelast tot hedenmiddag op denzelfden tijd in Van Gelder's Sportpark. jtflari dubbel bclaap. We herhaalden reeds eenlge malen, dat Storm vogels in haar aanval schutters mist. Willen de blauwwitten desniettegenstaande doelpunten sco ren. dan zullen hun voorhoedemenschen kansen moeten krijgen, die. zooals men wel eens zegt niet te missen zijn. Zulke kansen ontstaan echter slechts, als men het tempo hoog opvoert „laat den bal het werk doen" en men begrijpt wat ..positie-spel" is. En nu weten we wel, dat de eerste voorwaarde een goede techniek verelscht, en dat men deze niet zoo maar één-twee-drie aanleert, maar tochlaten de Vogels er eens over nadenken! Enthousiasme bij het voetbal spel is goed, doch enthousiasme zonder overleg leidt tot niets, dus ook niet tot het binnenhalen van de winstpuntjes. En die hebben d^ Storm* pieten toch zoo hard noodig! DE SCHEIDSRECHTERS. Voor de Zondag te spelen wedstrijden zijn de [volgende scheidsrechters aangewezen: Stormvo gels—Xerxes: C. l. Eist, Blauw Wit—V.S.V.dr. J. F. van Moorsel, Santpoort—O.S.V.N. J. Twisterling, K.F.C.—De Kennemers: C. Bosma, D.E.M.'K. V. V.J. G. N. Postma, Beverwijk— ;Q.S.C G. de Boer, Zandvoortmeeuwen—Terras- vogels; D. Mlezerus, Kinheim—Halfweg: M. Seu- bring.- V.V.B.Zeevogels. F. Hoogewooninlf, A D.O.—Uitgeest: D. de Graaf. Alkmaar—Vitesse: D. Stam, Bergen—I.E.V.: H. van Dam en De Ken- nemers 2—Stormvogels 2: J. C. v. d. Horst. Motorgroep Keniiemerland. Het bestuur der Motorgroep Kennemerland is er tot nu toe nog steeds in geslaagd om zijn leden veelzijdige ontspanning te bie den. Hierdoor kon het reeds op talrijke successen terugzien. Als vanzelfspekend wil men in de toekomst op den ingeslagen weg voortgaan. Daarom zal de Woensdag te houden clubavond weer een oorspronke lijk karakter dragen. VELSEN De opstellingen. Talrijke wijzigingen Na de groote nederlaag, welke Kinhelm Zondag .an T.Y.B.B. te incasseeren kreeg heeft de com missie het elftal, dat Zondag in Van Gelder s Sportpark den strijd tegen Halfweg opneemt een grondige wijziging doen ondergaan. De outr- V.G.S.'er P. J. de oBer is als middenvoor opge steld: terwijl P Rem en W. Groeneveld van plaats hebben verwisseld, zoodat laatstgenoemde de backplaats inneemt en Rem spil wordt. Voor H. J. v. Wateren is als linkshalf K. de Jonge opgesteld. H. Groeneveld speelt dus niet mee. Kinheim ziet er als volgt uit: H. B. Daniëls; W. Groeneveld en S. de Vries; F. Cnosscn. P Rem en K. de Jonge; W. A. Raaymakers. J. Radema ker, P. j. de Boer, A. Versteeg en O. Kuilen burg. I.E.V., welke, eveneens met éclatante cijfers, te Egmond verloor, heeft ln plaats van J. Rum- pir.g als doelman A. Lute opgesteld. I.E.V. trekt naar Bergen met: A. Lute; J. v. d. Zon cn ,J v. d. Vlies: H. de Reus, G. Oorthuis en P. v. d Berghe; J. Brakenhof. D. v. d. Kolk. G. Nieuwen- huisen. A. Verkooycn en P. Schoor!, De club van de „Breesapers" heef: in zoov wijziging ondergaan, pat J. v. d. Linde weer op de ünkshalfplaats staat, ondanks het goede werk an den jeugdigen P. Vlletstra. V.V.B. verschijnt met: G. Olivier; H. Lantsink en P. Clots; P. de Greef. J. Bravenboer en J. Linden; G. Zandbergen. G. v. d. Veldt. Spruit, M. de Boer en R. Nooy. Lessen S. S, .k hervat. vmnastlekvereeniglng S.S.H. heeft, nu is achter den rug zijn. alle turnlessen hervat. Er wordt weer geoefend in de turnzaal var. de Da Costa School aan den Koningsweg te Velsen-Noord en wel op Woensdagavond dooi de adspirant-jongens en heeren, op Donderdag avond door de adsplrant-melsjes en dames en op Zaterdagmiddag door de kleuters, kleine Jongens en jongste meisjes. Alle oefeningen hebben onder leiding van den heer J. A. Ten Napel, leeraar M. O. Lichame iijke Oefening te IJmutden. plaats. Met het oog op de jeugdwedstrijden, welke Za terdag op het sportterrein Watervliet worden ge houden. zal er dien middag voor de Jongens er. de jongste meisjes in de Da Costa School geen turnen zijn. De gymnastiekles voor de kleuters gaat echter gewoon door. NED. HERVORMDE GEMEENTE. In de vacature J. de Haan is voorzien door den heer L. Tj. Kooien tot ouderling der Ned. Hervormde gemeente te benoemen. CATECHISATIE-ONDERWIJS WORDT HERVAT. De catechisaties der Nederl. Hervormde gerAeente te IJmuiden-Oost zullen in dc komende week weer normaal worden her vat. Te Assgfi is door de mannen van den Nederlandschen Arbeidsdienst een demonstratie gegeven, welke door een groot aantal bezoekers met belangstelling werd gevolgd. Aan deze demonstratie werkten de arbeidsmannen van negen verschillende kampen mede. Overzicht tijdens een massale gymnastiekuitvoering. (Ned. Arbeidsdienst-Hofmeester-V.N.P.-Pax Holland c) Van Drimmelen doet te Nieuwediep van zich spreken Op de Haaksgronden bij Nieuwediep was een groot stoomschip, de „Promus" aan den grond geloopen. Direct voeren enkele flinke sleepbooten er heen om te-trachten het schip los te trekken. Gedurende de eerste dagen was het weer te ruw om behoorlijk te wer ken, maar spoedig werd het beter en^ben kon er een onderzoek worden ingesteld. Naar bleek was de „Promus" lek gewor den, zoodat met het bergen van de rijke lading werd begonnen. Eenige dagen en nach ten gingen de sleepbooten trekken, maar dit bleef zonder resultaat aangezien het lek steeds grooter werd. Jan van Drimmelen werd gewaarschuwd, dat er voor hem werk aan den winkel was., Met de duiker machine haastte hij zich naar het stoomschip t om te kunnen nagaan waar het lek zich bevond. Bij zijn komst stond de boot reeds vol wa ter, zoodat hem een moeilijk karwei wachtte. Natuurlijk zag Oome Jan er'niet tegen op. Hij had wel meer voor heete vuren gestaan en altijd hel hoofd koel weten te houden. 's Middags kwam hij met een groote vlet langs de sleepbooten, die nog steeds aan het trekken waren zonder een noemenswaard);' resultaat te bereiken. De kapitein van ee: der vaartuigen vroeg belangstellend „Wat ga je doen. Jan .Onderzoeken en probeeren het lek 'dicht te krijgen riep Van Drimmelen. „Ik zou maar niet naar beneden gaan' werd hem toegeschreeuwd. „We hebben al naar Lloyds gèseind. dat de boot ver loren is ..Toch zal ik het maar 'ns probeeren", be sliste oe duiker. Jan van Drimmelen is nu eenmaal iemand, die juist voor karweitjes, welke hopeloos leken, eer? bijzondere voorliefde had. Opzij van het schip lag een kleine sleep boot, de „Titan", diefde duikermachine aan boord had genomen. Direct werd Van Drim melen aangekleed en zonder aarzelen begaf hij zich te water. Urenlang heeft hij gezocht en het gelukte hem tenslotte te bepalen waar het schip lek was. Het was te wijten aan de groote en twee kleine roosters'buitenboord De duiker stelde vast, dat de boot, toen zij ,in de gronden" kwam, langs een wrak was geschoven, het wrak van de „Serbia" Oome Jan indertijd onderhanden had moeten nemen en waarop hij twee maal in groot levensgevaar was komen te verkeeren door hennep en hengelstokken. Voor alle zekerheid zette hij zijn onderzoek nog voort tot hij er van overtuigd was. dat verder alles in orde moest zijn. Hij liet zich ophalen en zette uiteen hoe de situatie onder water was 's Avonds voer de ..Titan" naar de haven van Nieuwediep. waar Van Drimmelen de noodige bestellingen ging doen voor het dicht maken van de roosters, die zich juist even boven het zand bevonden, aangezien de boot langzamerhand zwaarder werd en dus meer 'ging zakken. Den volgenden morgen werd bijtijds weer uitgevaren. Er kwam een deskundige mede, die met veel aandacht de uiteenzetting van den duiker over den stand van zaken had gevolgd. Hij wilde vertellen wat er nu moest worden gedaan en maakte daarbij van een potlood gebruik. Eerst teekende hij 't rooster. J/an Drimmelen wond zich" danig op bij het zien van de zelfverzekerdheid, waarmede de deskundige te werk ging. „Weet jij het nou beter dan ik dacht hij. Natuurlijk ver zuimde hij desondanks niet naar de aanwij zingen te luisteren. „Kijk 'ns, Van Drimmelen", zei de man, „hier heb je het rooster. Als je er nu een ijzeren pen in doet, waarvan het einde wat krom is, dan krijg je vastigheid om er een schotje voor te plaatsen. Er komt nog een moer aan den buitenkant en zoo kun je het Vastdraaien. Dat is het eenige middel om het lek te stoppen Oome Jan werd driftig, omdat hij het heelemaal niet mee eens was en niet n, zijn meening was gevraagd. „Wil jij het nou beter weten zei hij. „Geef op dat stuk kfijt, dan zal ik het eens teekenen. Hier, daar gaat-ie." En hij gaf aan hoe hij zich het rkje dacht. ..No^. wat zeg je nou met je kromme ijzer vroeg hij sarcastisch. „Zooals jij* het uitteekent kan het niet, antwoordde de deskundige beslist. „Alleen mijn manier is goed." „Dat zullen we je laten zien, als het is gelukt de boot drijvende te houden en het schip eenmaal in het droogdok is geplaatst •eerkaatste Van Drimmelen. De duiker liet op de sleepboot een schotje klaar maken en ging daarna dadelijk onder water. Even onder het rooster voelde hij de kimkiel, waarop hij met twee zware ketel klemmen het schotje bevestigde. dat> boven aan twee ijzeren oogen had. Met staaldraad werd het stevig aangetrokken, waarna er twee draden aan de ijzeren oogen werden vastgemaakt. Zoo kon er aan dek van ae sleepboot worden getrokken tot het schotje •astzat. Nu moet men niet denken, dat alles gemakkelijk was te volbrengen. De duiker moest plat op het zand gaan liggen om bij het rooster te kunnen komen en hij had niet den tijd „aan zich zelf" Op den bodem voelde hij namelijk, dat het weer gauw zou veran deren. De boot moet vandaag nog dicht, an ders is ze verloren, meende hij. Haastig werkte hij verder, zich niet eerder rust gun nend dan wanneer alles achter den rug zou zijn. De omstandigheden werkten echter niet mee. Hij voelde, dat hij van stuurboord naar bakboord werd geslagen. Boven moest het water nog mooi zijn, want er werd hem geen »in gegeven. Even later lag de duiker op zijn knieën.'De boot bevond zich „dwarsstroom" en Van Drimmelen was aan den lijkant aan den slag. Hij voelde, dat het schip.ging „werken" „Bliksies, Jan, als de vloed goed doorkomt dan kun je je testament wel klaar maken dacht hij. „Als dé boot een meter wegschuift zit je er onder en kom je er nooit meer vandaan Bij wijze van voorzorgsmaatregel ging hij plat voorover liggen. Wanneer het schip iets zou „doen" zou hij zichzelf een duw kunnen geven en zoo wegglijden. Oom Jan dacht er niet aan zich te laten ophalen en op die manier £et gevaar uit den weg te gaan. Hij had de opdracht nu eenmaal aanvaard en deze moest vandaag nog worden' volbracht. Iéder uitstel kon den ondergang van de boot beteekenen. Niet zoo veel later had hij het schotje klaar, maar hij stelde vast, dat „de buiking" nog eenigszins afweek. Daarom seinde hij, dat hij wilde „opkomen". Op het dek Van de sleepboot vertelde hij eenige bossffh .„werk" noodig te hebben. Hij ging weer onder water en stopte het „werk", waar hij dit gewenscht achtte. Eén rooster had hij klaar. Nu nog *wee Het liep reeds tegen den avond. Zooals Van Drimmelen had verwacht begon de wind op te steken. Er was nu heelembal geen tijd meer te verliezen. De duiker kon er niet aan denken de roosters zorgvuldig onder handen te nemen. In haast deed hij talrijke bosjes „werk" voor de roosters. Eerst voelde hij, dat het water er nog doorzoog, maar spoedig werd dit minder. Toen ging hij weer naar boven, waar hij om een emmer vroeg, die voor de helft met een vet goedje moest wor den gevuld. Hiermede begaf hij zich onder water. De Titan -zou probeeren de boot leeg te pompen. Het werd al donker toen Oome Jan met het vet aan den gang was. Geregeld werd er geseind, dat de duiker naar boven moest komen, maar hij dacht er zelfs niet aan. .Doorhouwe". nam hij zich voor, „anders is de boot verloren I" Hij was weer bij het rooster en plakte een volle hand vet langs het „werk". Terwijl hij daarmede bezig was werd hij door het wilder wordende water weggeslagen, maar hij hield vol en zag, dat hij vorderde. '.Veer werd er gesöind- opkomen! jen direct werd de duiker opgetrokken. „Kom gauw van den ladder af. want het wordt ruw weer", riep de kapitein van de sleepboot toen Van Drimmelen boven was. „Dan is de boot misschien toch nog ver loren....", piekerde Oome Jan. De Titan had er ongeveer twintig voet water uitgepompt Door de beweging van de zee sloegen de waterslangen even later stuk. evenals de draden van het electrisch licht. Het was nu geraden zoo spoedig mogelijk een veilige haven op te zoeken. „Volle kracht vooruit" gelastte de kapitein. Spijtig keek Van Drimmelen naar de achter blijvende boot Vier groote sleepbooten, die er verbinding mee hadden, bleven er bij. 's Nachts werd Van Drimmelen gewaar schuwd, dat de „Promus" voor de haven lag. „Is het waarachtig vroeg hij verbaasd. „Zeker", wird er geantwoord, „kom maar aan dek In een ommezien was de duiker er en daar zag hij het schip voor dc haven ten anker liggen Hij vernam hoe alles in zijn werk was ge gaan. Toen de vloed kwam waren de sleep booten weer begonnen te trekken. „Ik ge loof, dat we vooruit gaan had een kapitein geschreeuwd. Dadelijk werd het dieplood bui ten boord gegooid en inderdaad bleek de boot los te komen. Direct werd er gefloten: „Volle kracht De vier groote sleepbooten stampten vervaarlijk. Nu of nooit, was het devies. De menschen, die nog op de „Promus" waren, hielden hun hart vast. Als het schot buitenboord het zou begeven zouden ze in het diepe water zonder twijfel stuk voor stuk verdrinken. Twee mannen waren er bij, die geregeld met een lantaarn naar beneden kekeij om vast te stellen of het water in de donkere machinekamer niet steeg. Maqr de boel was zoo dicht, dat er in het geheel geen water bijkwam. Was het wel ooit gebeurd, dat een boot half vol water uit de Haaks gronden werd gesleept? De mannen hadden er nog nooit van gehoord. Toen het schip voor de haven lag, ging Van Drimmelen weer duiken om te voelen hoe het schot en de andere roosters het had den uitgehouden. Het schot zat zoo vast als een muur en hij kon er zelfs zijn vingers niet tussehen krijgen. Het was volkomen vast gezogen Alles was in orde de boot kon de haven van Nieuwediep worden binnenge sleept en bij den dam worden gemeerd. Daar werd het water er uitgepompt, van binnen werd alles versterkt en toen het weer wat was opgeknapt werd het schip naar Rotter dam gesleept om in het droogdok te worden opgenomen. Van Drimmelen en de deskundige gingen mee. „Nou, meneer, heeft u het roos ter gezien vroeg Oome Jan hem. toen dc boot in het dok lag. De deskundige durfde den IJmuidenaar niet aan te kijken. Van Drimmelen's directeur was in zijn nop jes. Wanneer de boot was gezonken zou dc maatschappij een leelijke schadepost hebben gehad, want het kostte heel wat de groote sleepbooten zooveel dagen en nachten te later, draaien en sleepen. En het is nu« eenmaal de gewoonte, dat er alleen wordt betaald, wan neer er resultaat wordt bereikt v. B. LOOP DER BEVOLKING. De gemeente Velsen telde op 31 December 1941 49081 Inwoners, n.l. 24172 mannen en 24909 vrouwen. Een jaar tevoren waren er op 1 December 48967 inwoners, t.w. 24439 man nen en 24528 vrouwen. BEVERWIJK De derdeklassers gaan van start. De Beverwijksche derdeklassers, welke dóór de strubbelingen in de coihpetltle-lndcciing nog niet één wedstrijd hebben gespeeld, zullen Zoiroag a.s. eindelijk toch van start gaan. Beverwijk ontvangt hot Worniet veersche Q.S C. dat nog niet veel gepresteerd heeft en vorige week van C.V.O. verloor. De D.E.M.'ers krijgen K.V.V. op visite en zullen hieraan een zware „kluif" hebben. Ook Kinhelm speelt thuis en wel tegen Halfweg. Wat de junioren en adspiranten wacht. De nieuwe competitie-indeeling. De junioren en adspiranten. die de toekomst vertegenwoordigen van Beverwijk. De Kennz- ners. D.K.M.. Terrasvogels. Kinheim. Storm vogels, V.S.V.. I.E.V.. O.I.V.. V.V.B. cn Sant poort. zijn door de afdeeling Haarlem van den N. v. H. voor de competitie 1942—IMS in de vol gende afdeelingen ondergebracht. AFD. A: Kennemers A, Beverwijk A, I.E.V. A, Kinhelm A, D.E.M. A, V.V.B. A. Stormvogels A, V.S.V. A. AFD. B: Kennemers B. Kennemers C. Terras- vogels A. V.S.V. B. Stormvogels B. D.E.M. B, I.E.V. B. O.I.V. A. Santpoort B. De adspirantenclftallcn zyn^Us volgt Ingedeeld: AFD. F: Stormvogels A. A. O.I.V. A. Santpoort "A, V.S.V. A. Ternafogels A, Storm vogels B. V S.V. 3. AFD. H: Kennemers A, Kennemers B D.E.M. a. D.E.M. B. Kinhelm a; Kinhelm B. I.E.V. A. Beverwijk a. AFD. 1: Kennemers G. Kennemers D. D.K.M. C, DE M. D. Beverwijk B. Beverwijk C, I.E.V. B. I.E.V. C. Zooals uit de bovenstaande indeelingen blijkt is er door den Ned. Voetbal Bond naar ge- treefd de reizen van dc Jongelui zooveel moge lijk te beperken. Door ook de Katholieke ver- eenlgingen in deze afdeelingen onder te brengen is men hierin uitstekend geslaagd, want vrijwel alle vereeniglngen blijven in hun eigen plaats of in de onmiddellijke omgeving. Onderljnge wedstrijden van „Hercules". In het gemeentelijk Sportpnrk heeft de Chr. G.vmnastiekvereeniging „Hercules" tot besluit van het zomerseizoen haar onderlinge wedstrijden Igchouden. die weer een sportief en spannend ver loop hebben gehad. De uitslagen lulden als volgt: Heeren: t. Jae. Tabak 100 M. 12.8 sec.: 400 M. 33.6 sec.: koeelstooten 11.75 M.: verspringen 5.18 M.: 2. J. v. d. Ploeg: 100 M. 12.9 sec.; 400 M. 54 sec:, kogelstooten 8.90 M.; verspringen 4.75 M.; 3. E. Bakker- 400 M. 56 4 sec.; kogelstooten 9.53 M.; •erspringen 4.90 M.; 4. J. Stil: 100 M. 14.5 sec.; .kogelstooten 9.80 M.; 400 M. 1 min. 2 sec.; ver springen 4.30 M. Dames: 1. R. v. d Outenaar: snelloop 12 sec.; hoogspringen 1.S0 M grensbalwerpen 17.05 M.; 2 R Swalve: snelloop 12 4 sec hoogspringen 1.30 M.; grensbalwerpen 14.41 M.; 3. R. Tabak—Veer beek. snelloop 14.1 sec.; hoogspringen 1.25 M.; bal- werpen 1G.04 M.: 4. N. Kriek, .snelloop 13.2 sec.; hoogspringen 1.17 M.; balwerpen 13.80 M. De kermis is in aantocht. Van 19 tot en met 27 September wordt op de Oostkade te Beverwijk een kermis gehouden. Er komt o.a. een geheel nieuwe attractie, n.l. een Octopus! Verder zullen een draai- en een zweefmolen de kermis pret in de komende dagen verhoogen. AMATEI RFOTOGKAFFN WEFR BIJEEN. De Beverwijksche Amateuiifotografenver- eenigïng opent op Dinsdag '22 September a.s. het winterseizoen met een vergadering in café „De Koopman" aan de Meerstraat. De agenda vermeldt o.m. een bespreking over het winterprogramma. De volgende bijeenkomsten zijn vastge steld op 6 en 20 October. 3 en 17 November en 1 December. OUDERAVOND VAN DE DIINWÏJKSCHOOL. Hedenavond wordt in het Ned. Herv. Ver eenigingsgebouw aan dc Populierenlaan een ouderbijeenkomst gehouden van de Duin- wjjkschool. Het hoofd der school, de heer R. de Vries, zal een causerie houden over de stad Rome. Voorts zal afscheid genomen wonden van de leerlingen, die het M.U.L.O.- diploma hebben behaald, BRIDGEWEDSTRI.TDEN VAN „DE GIETELING". Evenals vorig jaar zal „De Gieteling" in het komende winterseizoen weer een serie bridge-avonden organiseeren. Zaterdag avond a.s. heeft de eerste plaats in het Ken- nemer Hotel. DE BEDEVAART NAAR HEILOO. Circa 750 personen hebben gisteren deel genomen aan de dekenale bedW'aart naar Heiloo. In vergelijking met vorig jaar be- teekent dit een stiiging van 200 bedevaart gangers. Zooals bekend zou de bedevaart reeds op 28 Mei j.l. gehouden zijn, doch onvoor ziene omstandigheden maakten uitstel nood zakelijk. „Radió-sTagers". „De nieuwste radio-slagers", zoo lazen wij op een papiertje, dat achter de dikke spiegelruiten van een winkel hing. waarin ik allerminst een slagerij vermoedde. Misschien een nieuwe' vinding van den Ned. Omroep? Een reportage van. over en met slagers? Misschien een nieuw beroep? Nee. dat kon rfiet, ik had er tenminste nog nooit van gehoord. Wel van clandestiene en „zwarte" slagers, maar nooit van radio- slagers. Toen ging in mijn bovenkamer een lichtje op. want het paniertje hing naast eenige muziekstukjes van populaire melo- dieen. welke dagelijks via den aether in 3e huiskamers klinken. De winkelier had bij het schrijven van zijn reclame een slip met 2ijn pen gemaakt! Een ongeluk ligt in een klein hoekje! LOOP DER BEVOLKING. De bevolking der gemeente Beverwijk be stond op 31 December 1941 uit 22.358 personen, n.l. 11267 mannen en 11091 vrouwen. Een jaar tevoren, op 31 December 1940, waren er 22109 inwoners, t.w. 1H72 mannen en 10937 vrou wen. Het aantal geboorten overtrof met 302 dat der sterfgevallen. Het aantal gevestigden werd door dat der verirekkenden overtroffen. Teeljenlng Hessels iPax Holland m.) CASTRICUM ALGEMEENE POLITIEVERORDENING. Do door den burgemeester op 15 Juli 1942 vastgestelde zestiende wijziging en aanvul ling der Algemeene Politieverordening is voor een ieder op de secretarie der ge meente Castricum gedurende drie maanden ter lezing neergelegd. INBRAAK OM ROOKERTJES. In de Stationskiosk is door opensnijding van een raam 's nachts ingebroken. Een hoe veelheid tabak, sigaren en sigaretten werd ontvreemd. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Wilhelmus Comelis Meijns, Bakkummerstraat 22. Overleden: J. P. Gorter. 19 j. AANVRAGEN WINTERHULP. Aanvraagformulieren voor uitkeeringen van Winterhulp Nederland zullen van Maandag af aan het Bureau van Sociale Za ken verkrijgbaaar worden gesteld. Aanvragen, welke niet op het daarvoor bestemde formulier zijn gesteld en niet vóór 28 cezer zijn ingeleverd, worden niet in behandeling genoinen. GEVONDEN VOORWERPEN. Rood geruit kussentje, bruine actetasch met inhoud cn blauwe handschoen.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3