De Nieuwe Tijd. De tweede bron, waaruit het Nederland- sche Nationaal-Socialisme leeft is de liefde voor Volk en Vaderland. Bezit de nationaal-socialist het monopolie dezer liefde? Ik zou het niet gaarne be weren. „De liefde tot zijn land is ieder aan geboren" zegt Vondel. Waarom zouden zij, die van het nationaal-socialisme niets moe ten hebben, hun vaderland en hun volk niet even krachtig kunnen beminnen? Het ware beleedigende dwaasheid dit te veron derstellen en als ik geloof, dat veel bestrij ding van het nationaal-socialisme loyale bestrijding wel te verstaan wortelt in liefde voor land en volle en beduchtheid voor het welzijn van beide, dan kan ik on mogelijk aannemen, hierin mis te zijn. Het zou met ons volk al heel ver gekomen moe ten zijn, als een ernstig mensch het tegen deel moest veronderstellen. Neen, juist uit de overtuiging, dat ons volk de verbondenheid voelt met volksge noot en bodem is de strijd van het Natio naal-Socialisme óm het volk geboren. Want niet de twijfel aan die liefde bezwaarde ons. Wat ons beduchtte was het .bewijs, dat zij in de afgeloopen jaren overal en onder alle standen kapot gemaakt werd door volks-; vreemde invloeden en volksvreemde mach ten. Was het niet- zoo? Is den arbeider niet jaren lang aangepraat, dat de bezitlooze geen vaderland heeft? Dat geen verbonden heid edeler was dan internationale verbon denheid? Bekommerde het Nederlandsche kapitaal zich om Nederlandsche nooden? Of zocht het zijn belegging in buitenlandsche belangen, die zich om Nederlandsche be langen geen dag en geen uur bekommer den Er. wat deerden breeden kringen de veiligheid van latid en volk als de leuze „Geen man en geen cent" weer eens opgeld deed en ae plaats van Nederland in de rij der naties werd toevertrouwd aan een Vol kenbond, die zijn naam niet waard was! Wie zal de tragedie, die zich aan onzen boerenstand voltrok, schetsen, een tragedie, die het rechtstreeks gevolg was van het streven, buitenlandsche belangen te bevoor- deelen ten koste van den stand, die onze eerste levensbehoeften voortbrengt Wij hebben niet misgezien. Wij hebben het gevaar herkend, dat den grootsten ramp spoed in zich dragen moest, het gevaar, dat men zich niet langer, als voorheen, zijn roe ping bewust was en volk en vaderland on vertogen prijs gaf aan een, leiding, die in wezen mis-leiding was, aan een stelsel, dat niet stelde en met her-stelde, maar ont stelde. Daarom is er onder de eerste dragers van het Nationaal-Socialisme hier te lande be zinning geweest, diepe bezinning op al wat een volk zelfbewust en krachtig kan ma ken, op al wat een land recht geeft op zijn plagts onder de zon. Bezinning op de roe ping van Nederland en voortkomend uit een terugzien naar een roemrijk verleden er een uitzien naar een bevredigende toe komst. Het was deze bezinning, die ons het ver val van ons volk toonde: verdeeldheid naar binnen, afhankelijkheid naar buiten, losge slagen van volksche waarden, verzadigd van klem-burgerlyken eigendunk. Lachend vertelde men elkander in het buitenland, dat als drie Nederlanders bijeen waren, zij onmiddellijk een vereeniging oprichtten de spot was verdiend. Vereenigingen, rich tingen. secten op elk gebied, ze waren niet te tellen. Er was verschil in stand, in gods dienst, in levensbeschouwing, in opvoe dingen nu moet ge mij goed verstaan: niet de domme eenvormigheid, niet een gelijkheid, die geen plaats biedt voor uit wisseling van beschouwing vraagt het Na tionaal-Socialisme. Het zou een saaie wereld en een leven van doodelijken sleurgang worden, waar geen hoor en wederhoor be stond. Maar het waren de schotjes en de hokjes, waarachter en waarin ons'volk leefde, die ons verdroten. Och, ten slotte niet om dooie dingen als schotjes en hokjes, die toch hun beperkten levensduur hebben, maar om de verwijdèring, de vervreemding, den, haat, die zij teweegbrachten. Het werd ons een gruwel, te zien, hoe iedere arbeid van hoofd en handen het stempel droeg van de tegenstelling die tussc'nen werk gever en werknemer heette te bestaan, hoe niet het brein maar de schoolsche opleiding iemands plaats in de maatschappij bepaal de, hoe njet bekwaamheid en geschiktheid maar de kwestie of men op de Roomsche dan wel op de Protestantsche catechisatie was geweest, beslissend was voor het ant woord op de vraag, of iemand een goed burgemeester zou zijn. Deze verdeeldheid verdroot ons. Want innerlijke verdeeldheid knaagt aan inner lijke kracht. Niet voor niets leefden onze voorouders bij de spreekwijze, die ons, ook nog thans, voorhoudt, dat eendracht macht En daar was onze afhankelijkheid naar buiten. Daar was de Volkenbond, waarvan ieder een wist, dat het niet dan een verlengstuk van het tractaat van Versailles was, een bond van Europeesche grootmachten, die met behulp van een aantal kleine staten, die hun hooge contributies mochten betalen en verder hadden te gehoorzamen en te zwijgen, hier hun belangen beveiligden. In dezen Volkenbond waren ook wij opgeno- men en het moet toch wel een naïvieteit buiten alle perken geweest zijn, die ons volk deed gelooven, dat in dit milieu van den erofsten belangenstrijd ons land ook maar iets zou kunnen bijdragen tot wereldvrede en verhoogde welvaart. Is het ons volk waarlijk nooit duidelijk geworden, dat daar in Geneve ons land tot bijwagentje van genoemde Europeesche grootmachten werd gedegradeerd, nooit goed genoeg om stem in het kapittel te verkrijgen, hoogstens goed genoeg om, door mede te werken aan dwaze „sancties", de goede verstandhouding met bevriende landen op het spel te zetten? Daar was de groeiende tegenstelling tus- schen Engeland cn Duitschland. Hier was een schoone taak voor ons weggelegd, een taak, die onze geografische ligging in het licht stelde: krachtige pogingen te doen, om deze tegenstelling te overbruggen. Wat zou den wy ons goede Nederlanders getoond hebben, indien naar buiten was gebleken, dat wy, vri' Germaanse! dat wij, vrü van iederen invloed, deze beide ene volken tot elkander zochten AGENDA ZATERDAG 19 SEPTEMBER. Stadsschouwburg: „Witte van Haamstede", 7.30 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling Hulp werk Beeldende Kunst, 16.30 uur. Frans Hals Theater: „Schoonpapa knapt het op". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Palace: „In de schaduw der bergen", 2.00, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Rembrandt Theater: „Daar klopt iets niet" (tooneel). 7.30 uur. Luxor Theater: „Liefde op het tweede ge zicht", 2.30, 6.30 en 8.45 u. Toegang 18 jaar Moviac „Het gelukkigste huwelijk", 2.00, 4,00, 7.00 en 9.00 uur. Toegang alle leeftijden. ZONDAG 20 SEPTEMBER. Stadsschouwburg„Witte van Haamstede", 7.30 uur. Bioscopen Middag- en avondvoorstellingen. MAANDAG 21 SEPTEMBER. Stadsschouwburg „De dorpsquerulant" en „Dei schone Galanthe", 7.30-yur. Bioscopen Middag- en avondvoorstellingen NACHTDIENST APOTHEKEN. Geopend van 's avonds 8 uur af Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, Tel. 10539 Firma C. G- Loomeyer en Zoon, Zijlweg 34. Tel. 12495 Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, Tel. 11174 Schoterbosch Apotheek. Rijks straatweg 19, Tel. 12711. Heemstede Apotheek Schotsman, Binnen weg 206. Telef. 28320. W.n. Hoofdredacteur: J V Baudewyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. C Derks. Haarlem Chef van Dienst en Stad. S R Kuiper. Haarlem. Sport en Stad: A. Over- meer. Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B Korsten, Heemstede. Binnenland: J. A. Steen Jr.. Zryid- voort. Nieuws en reportage voor Velsen en om geving: J. J. E. van Baarsel, IJmuiden. Adver» tenlies D. A. J. Spek, Haarlem. Links: De chef van het Opperbevel der Duitsche weermacht, generaal-veldmaarschalk Wilhelm Keitel, viert op 22 Sep tember zijn COsten verjaardag. (Hoffmann-Stapf-Pax Holland c). Rechts: Europa helpt bij den bouw van den enormen Westwal langs de Atlantische kust. In gestadigen arbeid ontstaat een nieuwe schakel in het geweldige Europeesche afweerfront aan den Atlantischen Oceaan. Duizenden werkers van vele naties hebben zich voor dit groote werk beschik baar gesteld. Nederlandsche metselaars aan den arbeid. (P.K. Andres-DV-R-P-H. c). w-jm 1 m ':'-i Links: Wintercampagne van den Nederlandschen Volksdienst. Bij het naderen van den winter staan N.V.D. en W.H.N. ge reed om het noodlijdende deel der Nederlandsche bevolking weer daadwerkelijk tc helpen. Vrijwillige medewerkers(sters) van den N.V.D. trekken er op uit, om zich, aan de hand van binnengekomen verzoeken om ondersteuning, op de hoogte te stellen van den nood der aanvragers. (V.NPJDe Keijzdr Pax Holland c). Rechts: Door bemiddeling van den Neder landschen Volksdienst vertoeven thans 600 Nèderlaridsche kinderen in Sudeten-Duitschland. Tijdens een wandeling door hét mooie plaatsje Grottau. (I.P. R.S. Van Suchtelen- Pax Holland c) De boterbon voor kinderen. Wordt nog aangewezen. Bij de laatste bonaanwijzing werd door ve len verwacht dat ook de speciale boterbon voor kinderen zou worden aangewezen, welke 50 dagen geldig is. Nu dit niot geschied is. meenen sommigen dat deze &>on niet meer wordt bekend gemaakt, hetgeen beteekenen zou dat thans ook het boterrantsoen voor kin deren vei'laagd is. Dit is echter niet hé't geval, De bon zal dezer dagen worden gepubliceerd. Technische moeilijkheden zijn oorzaak dat deze publicatie vertraagd is. Extra rantsoen versnaperingen voor patiënten in ziekenhuizen Patiënten in ziekenhuizen e.d., die bij hun opneming aldaar hun bonkaart voedings middelen 20e periode 1942 aan de administra tie van het ziekenhuis hebben afgegeven, dienen bon „377 algemeen'' van deze kaart ten spoedigste van de administratie terug te ontvangen, teneinde hierop een extra rantsoen versnaperingen te kunnen ontvan gen. WIJ BLIJVEN VRAGEN. Ja landgenoot,houden niet op. Wij blijven Uw $teun "S/ragen voor ons fonds. Immers in het Oosten woedt de strijd voort. Nog steeds geeft de bolsjewist zich niet ge wonnen, nog steeds biedt hij verbeten tegen stand. Nog steeds kampen aan het front ook onze mannen voor de vrijheid van Europa. Zoola.ng dit het geval is, blijven wij Uw aandacht op ons gironummer vestigen, want steeds meer paketten moeten aan onze dappere Oostfrontstrijders gezonden worden. Wij blijven vragen, van alle goede vader landers, dus ook van U, een flink bedrag op girorekening 432100 t. n. Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koningin negracht 22, te 's-Gravcnhage. te brengen, voor het minst een krach tig» poging daartoe wilden beproeven. Het mocht niet zijn. Engeland stelde zijn eischen en Nederland boog het hoofd. In 1935 werd ruim 25 millioen K.G. boter naar Engeland verscheept voor zes en veertig cents per K.G. In hetzelfde jaai: betaalde Duitschland ons 1.05 per K.G. (en kreeg natuurlijk veel minder). De Britsche jamfabrikanl kreeg millioenen K.G. Hollandsche suikeY voor enkele centen per K.GDuitsch- land vroeg vergeefs om handelsovereen komsten en het eenige wat het kreeg was een boycot van Duitsche waren. Menschen, die er in dezen tijd altijd den mond vol van hebben, dat Duitschland zich ruimscnoots van Nederlandsche producten voorziet, moe ten dat pok eens bedenken. En in de hooge- school der financiers koppelde men Neder land netjes aan het Goudblok vast en loen het pond kelderde, kelderde de gulden mee. Lieden met een sterk geheugen herinneren zich misschien nog, dat in 19341935 het belastbaar inkomen te -Haarlem met veer tien millioen daalde. Waartoe verdere staaltjes aan te halen, waartoe te wijzen op het tastbare sneven, Japan van ons te vervreemden, Japan, de groote tegenspeler van Engeland, zooals wij tot onze schade hebben ervaren Waartoe er aan te herinneren, dat wij terwille van het Anglo-Amerikaansche belang Suriname altijd kunstmatig vleugellam hebben ge houden? Is onze afhankelijkheid naar bui ten, onze afhankelijkheid van Engeland, dai is te zeggen: onze bewuste verwijdering van Duitschland, niet oorzaak geworden van veel, dat ons thans verdriet Dat dit alles van hoogst nadeeligen in vloed is geweest op ons economisch leven heeft de lijd bewezen en valt te betreuren. Grooter intusschen is misschien de schade, die bij dit alles werd toegebracht aan ons cultureel bestaan. Dat klinkt overdreven, ik weet het. 'in de voor-oorlogsche jaren kon men den in druk krijgen, dat ten aanzien van onderwijs kunsten en wetenschappen Nederland zich deed gelden. Doch zoo er ooit een tijd is geweest van aanbidding .voor het vreemde en van min-achting voor het eigene, dan waren het juist die jaren. Geen spoor, neen, geen spoor van een streven, in eigen land het eigene voorop te plaatsen. Herin- programma's van den schouwburg, de muziek, die het meest gevraagd werd, de literatuur, die in de bibliotheken alle mansgading was, de gedrochtelijke bouw werken, waarmede ons Nederlandsche stadsbeeld werd voorzien, de radio met haar tingeltangelrepertoire, het Engelsch- gebrabbel onzer Sorry-mannekenser. noe een Hollandsche boerderij er uitziet was men vergeten en de stille schoonheid van een polder en de uitgelaten vreugde van een boerenbruiloft of van een oud- Hollandsche kermis kende men niet meer En toen kwam op dit alles de reactie. En nu is het mogely'Jc dat ik in het voorgaande heb overdreven en het is mogelijk, dat deze reactie ook wel eens wat te ver gaat, maai het is ónmogelijk, tegen te spreken, dat ons vólk, het volk, dat eenmaal door eigen kracht de zeeën der wereld beheerschte, het volk, dat zich alle natiën der wereld zag toestroomen, zich niet allerlei vreemde, on- ;ewenschte invloeden van het lijf heeft ,;unnen houden. Het is onmogelijk, te wil len ontkennen, dat in dit volk de kiem dei ontbinding woekerde, omdat het zich wil loos plaatste onder het economisch, cultu reel en zedelijk gezag van het vreemde. Toen is de stem vernomen, die vermaan de Wees weer uzelfWees in beleving en in uiting weer het volk, dat ge op grond van traditie en( historie kunt zijn. Dat ge weinig talryk zijt (er leefden overigens zeventig millioen menschen onder onze vlag) is geen schande. Dat ge de lessen uit het verleden vergeet en de erfenis dei eeuwen op het spel zet, is het welWees weer uzelf Wees weer het volk, waarvan een Vondel, een Potgieter, een Heye heb ben gezongen en dat van de doeken van Rembrandt cn Hals op u neerziet. Weest weer Nederlanders En als ge mij nu tegenwerpt, dat dit alles wel eens op minder zachtmoedige wijze is gezegd, dan antwoord ik: Ge hebt gelijk. Erg fluweelig is de handschoen nooit ge weest. Weet ge, de tijd ontbrak daartoe, en als de tijd ontbreekt, dan zoekt men geen zoete woordjes, maar improviseert, des noods met een paar krachttermen. Maar het gaat niet om zoete woordjes, noch om krachttermen. Het ging om ons volk en ter liefde van ons volk kwam tot uiting wat op den bodem van ons hart lag. Het is deze liefde, die wij aanmerken als een der bronnen van het Nationaal-Socia lisme, D. Slotconcert van het Radio- Muziekfeest te 's-Gravenhage. Vrijdagavond werd het Tweede Neder landsche Radiomuziekfeest besloten met een concert van het Omroep-Symphonie- Orkst, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag. Uitgevoerd werden twee der werken, die in opdracht van den Ned. Omroep ge schreven- werden: Prélude, Chaconne en finale voor viool en orkest van Leo Ruyg- rok en het Tripelconcert voor piano, viool, cello en orkest van Henk Bading, dat ook reeds op het plechtige openingsconcert van verleden Zaterdag in het Concertgebouw te Amsterdam geklonken had. Twee andere bestelde werken (van Oscar van Hemel en Willem Landré), die in den Luïsterj£ds voor dezen slotavond aange kondigd waren, kwamen te vervallen, en in de plaats daarvan ging nog eens het werk van Badings en de G'ysbrecht-ouver- ture van Bernard Zweefs. De ^vond werd ingezet met een der So naten uit den „Hortus Musicus" van Jean Adam Reinken, voor strijkorkest en con tinuo. Deze nobele muziek van den De venter organist (die later in Hamburg werkte en als een der voorloopers van Bach beschouwd wordt) klonk onder de dynamische directie van Leo Ruygrok bijzonder fraai Het nieuwe werk^van dezen dirigent componist werd, wat de solo-partij betreft, ten doop gehouden door de violiste Riele Queling. Zij had er een dankbare opgave aan, die haar in de gelegenheid stelde haar opmerkelijke capaciteiten te demonstree- ren. Ruygrok's compositie is een echt vir- tuosen-stuk. Als byzondere kwaliteit kan er verder nog van gezegd worden, dat het effectvol georchestreerd is. Het werk werd dankbaar door het publiek ontvangen. Het Tripelconcert van Badings werd, evenals verleden week te, Amsterdam, door Toon Verhey gedirigeerd* en de solisten waren ook hier de leden van het nieuwe Omroep-Piano-trio: Theo van der Pas. klavier; Willem Noske, viool en Albert Loerhens, cello. Met d't werk van intiem karakter (ondanks het groote apparaat!) is er een opvallende klaarheid gekomen in de componeerwiize van Badings. Het tra gisch accent, dat hem vroeger nog al eens tot al te doffe tinten bracht, is ook dit maal niet vermeden, maar het „grübelt' niet meer en het gaat bovendien ten slotte over in een „Aufklarung", die weldadig aandoet. De componist is voor zijn doen althans soms vrij' ver gegaan om een gemakkelijk aansprekende muziek te leve ren: nochtans blijft het een knap door wrocht werk van voornaam gehalte. Het lydt geen twijfel of dit Tfipelconcert zal een standaardwerk blijven en zoo zal het de omstandigheid waaronder het ontstond, de organisatie van dit Nederlandsch Mu ziekfeest van" den Omroep, levendig in de herinnering houden. De uitvoering was prachtig en ook het Haagsche publiek heeft Badings' compositie geestdriftig:(Ont vangen. Het was tevens een groot sulces voor Verhey en het Omroep-Trio. En hiermede is het Muziekfeest op waar dige wijze besloten. Het heeft aangetoond dat scheppend en herscheppend muzikaal Nederland zijn plaats onder de zon waard KOEN RAAD VAN DEN ARBEIDSDIENST Even geduldeen kleinigheid SPO$T EN SPEL. is. Moge dit voortdurend blijken, ook bui ten het kader van goed georganiseerde muziekfeesten. JOS. DE KLERK. „Daar klopt iets niet!" De 70-jarige Piet Kohier. Kent ge ze, de mannen van zeventig rustige burgers, die hun pijpje -rooken, des morgens de bloemen in hun tuintje bekijken, na den middag een dutje doen en om tien uur naar bed gaan, om de klok welhaast „rond" te slapen Als ge alleen dezulken kent, dan kent ge Piet Kohier niet. Dan hebt ge geen idee van de prestaties van dezen zeventig jarige. die met de jonge acteurs mee doet, in deze voor de tooneelspelers zoo hindernis volle dagen lustig op tournee trekt, en die er bij zijn gouden jubileum, twee jaar ge leden, nog nèt zoo uitzag als bij zijn zilveren Dit jaar viert de nestor der Nederlandsche acteurs zijn gedenkwaardigen verjaardag bij het gezelschap „De Kluchtspelers" in „Daar klopt iets niet een klucht van Toni Tmpek- hoven en Carl Mathern en ook in de afge loopen twee jaar blijkt er niets veranderd Op de planken van het Rembrandt-Theater speelt en springt, zingt en huppelt de man met de zeven kruisjes, of het elixer van de eeuwige jeugd tenslotte toch verwezenlijkt is' Piet Kohier speelt een dubbelrol en zijn directeur. Kees van Dam, beweert bij hoog en bij laag, dat er lang gezocht is naar een stuk met een driedubbelrol„Dat zou juist iets voor Kohier zijn". In verschillende plaatsen is reeds een dave rend succes behaald met de klucht en hei is niet aan twijfel onderhevig, dat ook Haar lem den populairen komiek deze week aller hartelijkst zal begroeten. Bij de première gisteravond is daar al een voorproefje van gegeven. Namens een bescheiden comité en namens de directie van het theater huldigde de heer Henk Bakker den jubilaris in enkele treffende woorden, hem een fraai bloemstuk en eenige andere geschenken overhandigend Met zijn joviale gebaar en een snedig woord uitte Kohier zijn dankbaarheid. De klucht, een der zotste en ingewikkeld ste van het rijke kluchtenrepertoire, had een doorslaand succes. Dank zij de dolle situa ties, dank zij de knappe prestaties van Kees van Dam's gezelschap, met Sien de la Mar Martha Posno, Frans Nienhuys, Cor Smit en Kalman Knaack in de hoofdrollen maar1 bovenal dénk zij Piet Kohier, die uit. dei dubbelrol der gebroeders Van Beek een uiterst dankbare en onweerstaanbaar komi sche creatie sloeg. Hij moge veel plezic-r beleven van zijn on- onthoud te Haarlem tijdens deze tournee. M. SYBR. KOOPS. Uitreiking distributiebescheiden. y°?r de uitreiking van de nieuwe dis tributiebescheiden is het Maandag de beurt aan het restant van de letter H vanaf Heer ORGELCONCERT. Het eerstvolgend orgelconcert op Dinsdag a,s. in de Groote of St. Bavokerk zal te kwart over zeven beginnen. HET ORGEL IN DE BEGIJNHOFKAPEL. Het orgel in de Begijnhofkapel te Haar lem (Geref. Kerk H.V.) is thans gereed en zal morgen, Zondag, om tien uur in gebruik genomen worden. Na een dienst zal de organist de heer Paul Chr. van Westering het orgel nog voor belangstellenden be spelen en een uiteenzetting geven over de uitbreiding van het instrument. Het orgel heeft thans twee klavieren en vry pedaal, tien sprekende stémmen, zwcl- kast en generaal crescendo. Vooral de thans aangebrachte vulstemnjen hebben de waar de van het orgel ten zeerste verhoogd. Brabant, wat zijt pij slecht. Tijdens de zitting van de Bossche recht bank heeft de officier van justitie, mr. Du bois. de aandacht gevestig?; op de in Bra bant voortdurende stijgende criminaliteit en er op gewezen, dat er dit jaar te Den Bosch 13.000 strafzaken aanhangig zijn ge maakt. HANDBAL HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Het programma voor Zondag luidt: Dames le klasse: ConcordiaAHC 9.45 u. RapiditasNiloc 2 u. 2e klasse: IJmondBa»o. 2 u.; BGVCon cordia II, 2.15 u.; OSS—Rapiditas II, 2 u.; HOC I—HOC II. 2.15 u. Heeren, le klasse: ConcordiaAHC. 10.45 uur. 2e klasse: IJmondBato I. 3 u.: BGV Concordia II, 3.15 u. (Kleverlaan): Rapi ditas—HOC, 3 u.: OSS II—OSS I. 3 u. In ce eerste klasse damés kunnen zoowel Concordia als Rapiditas winnen. Bij de hee- kan de ontmoeting van Concordia en de pas gepromoveerde AHC een aantrek kelijke wedstrijd worden, waarin beide partijen gelijke kansen hebben. Tn de tweede klasse dames moeten Bato, BGV en OSS tot overwinningen in staat geacht worden. Bij de heeren zal IJmond het op eigen terrein tegen Bato niet ge makkelijk krijgen, terwijl de ontmoeting BGVConcordia II eveneens niet van spanning ontbloot zal zijn. Rapiditas krijgt de gelegenheid zich Zondag in den plaat selijken wedstrijd tegen H.O.C. te rehabi- liteeren. hetgeen wij dan ook verwachten. KORFBAL NED. KORFBALBOND. Voor Zondag zijn o.a. de volgende wedstrij'den van den Neet, Korfbalbond vostgesteld: Blauw Wit—DED; Koog Zaandijk—westerkwar- tier; DVD—SportiefSVK—Swift, Sport Vereent—Oosterkwartier; Haarlem—KVD; Oosterkwartier 2—Blauw Wit 4; THB—Amster dam Z 2. DAMMEN MASSAKAMP OM HET ZILVEREN DAMBORD. Door een 17—7 overwinning op „Haar lem" heeft de Haarlemsche Damclub beslag gelegd op het zilveren dambord. Voor Haar lem b'oekten G. P. Heck en C. v. d. Werff overwinningen en voor H.D.C. J. B. Slui ter, P. J. van Dartelen. J. W. van"Dartelen, P. H. Meure. D. Schrjjnemakers, J. H. Meure, P. L. Schrijnemakers. De Haarlem sche Damclub won de vier partijen met 7026; Oosterkwartier bezet de tweede plaats met vier punten uit drie wedstrij den en een stand van 4327; derde „Haar lem", met vier punten uit vier wedstrijden en een stand van 4545; vierde "Stabiel en vijfde „Het Noorden". DE DISTRIBUTIEBONN Artikel Bon Aardappel eu 4 SA Aardap|>elen 4SB Beschuit 48 Bloem 392 t.iti. 39 5 Boter 47 Brandst. 01 t.rn. 0'5 BV Brein eist, 01, 02, 03. 04 EF He «vcclh. Brood 4iSA 4SB 46. 47 377 Chocolade Chocolade Cignretten irnrillos 4S Ecnheldszecp 335. 336. 370 LM Gort &S5 Huishoudzeep 370, 371 •Tam 3S3 Kaas 3(87 firu 3 S9 Kofl'iosiirr. 3i9-0 Melk -18 Ktrolouin Penlvr. Rijst 4-49, 4-i Scheerzeep Sigaren Suiker Suikerwerk 48. 4'9 Suikerwerk 377 Tabak 48 Taptem. 1-50. 2-50 Vermicelli 3S8 Viccsch 4 SA 4SB Wasclip. 37' M 3S4 382 Kaart Aard. 2 kg. 26 Aard. 1 kg. 26 Besch. 75 gr. 26 AJgem10-0 gr. 3 Bot-Vet 125 gr. 24 Bram-det. 1 eonih. 31 Bra/nöst. I. eioinili3 0 Aj Brood 400 feir. 26 Brood 50 gr, 26 Versn. 10-0 gr. 3 Algem. 1O0 gr. 3 Tabak 20-at. 26' Tabak 10 at. 26 AJgem. 1 ramt. 30 Tciiletz. 1 ramt. 3-0 Algem. 250 gr. 3 A!g. 80/90 gr. 30 Algem. 500 gr. 3 A.lgem. 100 gr. Alge-m. 2'50gir. Melk 1 3/4 L. i Petr. 2 L. -I Algrem2 50 gir. Reserve 2'50 gr. Tratile-1 73 gir. 1 kg. 1 0-0 gir. 100 gu\ Taba.lc Algem. Versn. Algem. Tabak 2 5 gr. Res. 1 3/4 L. Al gem. 100 gr. Yleesch 100 gr. Vieesch 50 gr. A lgam. 2-5-0 gr. Wascbip.250 gr. M tk 3 y. 30 ie lui HET IS UW EIGEN BELANG bij aankoop van een tube steeds een oude, ledige tube (met do in te leveren, anders kunnen wij dit voortreffelijk product niet blijv i leveren I GROOTE TUBE 30 CT. toegevoegd: in afd. F wordt DSSH a D 1 b; Haarlem c wordt Haarlem d en to voegd wordt Haarlem e. De wedstrijden van Stormvogels zulli h, de toekomst ook om tien uur beginne"» Herinnerd wordt aan het besluit v afdeelingsbestuur, dat bij afwezigheid den aangewezen scheidsrechter, de ont gende club voor een plaatsvervanger zorgen. De wedstrijden voor de Zom junioren zullen, wegens telcort aan schf rechters, tot nader aankondiging gi moeten worden door" een door de ont; i gende vereeniging aan te wiizën schi rechter, F- Vraagt Uw Winkelier ^36 Verduisteren van 19.47 tot 7.21 u. 20 Sept.: zon op 7.21, onder 19.45 uur maan onder 2.01, op 17.48 uur 21 Sept.: zon op 7.23, onder 19.43 uur maan onder 3.13, op 18.24 uur 22 Sept.: zon op 7.24, onder 19.40 uur maan onder 4.27, op 18.57 uur C. KEG's Groothandel N.V. VOETBAL DERDE OVERWINNING VAN E. Di O.? E.D.O. is de competitie goed gestart en mei. be langstelling wordt. hot. resultaat van morgen afgewacht. D.W.S. uit Amsterdam k°nit op be zoek en als de voorwaartsen op dreef zijn, kan de derde overwinning in successie tegemoet worden gezien. Met V.S.V. gaat het ook goed. doch de club zal het in het Olympisch Stadion tegen Blauw Wit niet gemakkelijk krijgen. Haar lem en Stormvogels hebben minder goede esultaten geboekt, doch ongerust behoeft meh zich nog niet te maken. De roodbroeken brengen een bezoek aan Emma en Stormvogels ontvangt Xerxes. In belde gevallen is een overwinning oor de clubs uit deze omgeving niet uitgesloten Spannend tfeiooft de wedstrijd R.C.H.—H.B.C. worden in het Heemsteedsche Sportpark. Een gelijk spel ligt het meest voor de hand. Sanl poort zal het moeilijk krijgen tegen O.S.V. en d- taak van de Kennemers tegen K.F.C. zal niet ge makkelijk zijn. Het programma van de derde klassers luidt: Het programma van de derde klassers luidt: Beverwijk—Q.S.C. (voor 3 A). ZandvoortmeeuwenTerrasvogels, HelderScho ten. p.T.S— H.F.C., Bloem endaalT.Y.B.B. er Klnheim—Halfweg. In de vierde klas F wordi gespeeld: Spaarnevogels—T.H.B., B.S.M.—Onze Gezellen, E.H.S.—Vliegende Vogels, D.S.S.H.- Rlpperda en D.C.O.—D.I.O. NIEUWS UIT DE AFD. HAARLEM VAN DEN N.V.B. Bij loting is het rooster van aftreden van leien van het bestuur der afdeeling Haar lem van den Ned. Voetbalbond als volgt bepaald: 1943 de heeren A. van der Aart, Ferdolage en Van Gemerden; 1944 de hee ren H. Scheen. Ch. Boeree. H. Boot en M. Ponsteen: 1945 de heeren H. W. van Turn hout. A. Heimig en C. H. Vrugt. In de competitie-indeeling zijn de vol gende wijzigingen aangebracht: in afd. 4a vervalt O.I.V. 3 en wordt Bloemendaal 5 toegevoegd; in afd. 4 c vervali EDO 8 en NAS 3 wordt toegevoegd. Voor de Zondag junioren vervalt NAS a in de afdeeling D en wordt DSSH a toegevoegd; in afd. E wordt NAS b, NAS a en Haarlem c wordt 22.10 Avondwijding. RADIOPROGRAMMA ZONDAG 20 SEPTEMBER 1912. HILVERSUM I, 415.5 M. 7 30 Symphonisch Zor.dagmorgenconcert Harmoniemuzïek. 8.30 De zin van het boer 3.45 Pianospel. 9.00 B. N. O. Nieuwsberit 9.15 ,,De dag van vandaag", causerie. 9.30 Zo: ,êP morgen zonder zorgen. 10.30 Deutsche S'.i -U? 11.30 De stem der S.S. 1145 Neerlands stem hl het Oostfront. 12.00 B. N. O. Nieuwsberit ai en populair actueel praatje 12.15 Bacncan r 12.40 Uit Berlijn: Het DuitsSe volksconcert. ip Omroepsymphonieorkest. 14.40 Europet schrijvers ln dezen tijd. >15.00 Omroepsymph orkest en solist. 16.00 Ensemble Willy Ko! solist. 16.45 Marschmüziek. 17.00 Zondagmid cabaret. 17.45 B. N. O. Sportuitslagen en landpraatje. 18.00 Sport van den dag. 18.30 H potpourri. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten, Zang met pianobegeleiding. Vanaf 20.15 voor de radio-centrales, die over een lijnt ding met de studio beschikken. 20.15 Oi symphonie-orkest. 21.15 Lichte zeng- en orgi 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Mm Er orkesten spelen. 22.45—24.00 Van operette opera. HILVERSUM XI, 301.5 M. 7.309.15 zie Hilversum I. 9.15 Voor de jeug ,.De Veristen", discocausene. 10 30 Studio: 11 30 Gewijde muziek. 11 40 „De Hartog een mator der 20e eeuw". 12.00 B. N. O. Nieu richten en populair actueel praatje. 12.15 gramma-overzicht. 12.20 Theo Uden Masnu zijn dansorkest. 12.30 Een soldaat spreekt leugd. 12.4» Theo Uden Masman en zijn orkest. 13.00 Nederlandsch Verbond voor kunde: „Wie en wat waren onze vooroudt 015 13.15 Omroeporkest. 14.00 „Pieter Breughel", Ier levensroman van een schilder. 15.00 Graag hoorde operafragmenten. 16.00 Amsterdam's: voor het voetlicht. 16.15 Balletmuziek door; phonieorkest. 17.00 Nederlandsche boekensch 17.20 Eerste .Teugdconcert. 18.00 Gerard van velen en zijn orkest. 18.30 B. N. O. Nieuwsbei «U ten. .18.40 Spiegel van den dag. 18.50 B. N. 0, Utair weekoverzicht. Ë9.00 Nederlandsche club. 19,30 „Front en vaderland", een geva rrogramma. 20.00 B. N. O. Engelsehe uttze Dutch News Reel". Voor de radiocent leschwister Buchberger. Vanaf 20.15 alleen le radlocentrales, die over een lijnverbis «Dl met de studio beschikken. 20.15 De Meloa ral olist en pianospel. 21.15 Piano en orkest. 2tr N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Mi overzicht. 22.10 Avondwijding. 22.20—24.00 Zie Ha MAANDAG 21 SEPTEMBER 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Lichte gramofoonplatcn. 7.30 B. Nieuwsberichten. 7.40 „Vroeg begonnen.... B. N .O. Nieuwsberichten. 8.40 „De Omroep: denkt"*8.50 Viool en orkest. 9.00 Lichte tendkiariken. 9.30 Spiegel van den dag. 9 40 LI; ochtendklanken, 10.00 Populaire orkestmui 10.30 Voordracht. 10.45 Ensemble Willy Kol solist. 11.30 Zang met pianobegeleiding. 12.01 manak. 12.05 Klaas van Bëeck cn zijn orkest.. B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. Salonorkest en Freddy Valier's Ster Trio, ..Elck wat wils". 15.00 Herfstpoezie Europa. 15.15 „Elck wat wils". 16.45 B. 8 Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.00 on piano. 17.30 ..lek heb een groot vertrouw mijn volk", leven en sterven van den Nederlander Jan Pieterszoon Coen. 18.00 I bisten, orgel en zang. 19.00 Politiek weekprs '•9.15 Marschmüziek. 19.30 B. N. O. Nieuwste ten. 19.40 B. N. O. Internationaal zakelijk prï 19.W3 Barnabas von Ceczy en zijn orkest. Vi 20.15 alleen voor de Radiocentx-ales. die ova lijnverbinding met de studio beschikken. Rotterdamsch Philharmoniseh orkest, solist gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwste ten. 22.00 Francisco Canaro en zijn orkest. Operettefragmenten. 23.15—24.00 Dansmuziel HILVERSUM Iï, 301.5 M, 7.157.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgj Mek. 7.50 Sportnieuws. 8.00 Actueel nieuws boer en tuinder. 8.15 Lichte gramofoonplï 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.4(1 Fragmenten „Rosamunde", van Schubert. 9.00 Lichte g« foonplaten. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 roeporkest en solist. 10.00 Godsdienstige uit Ul ding. 10.30 Pianovoordracht, u.oo Voor de ters. 11.20 Kiinderkoor „Zanglust". 11.30 Kreuder. 11.-15 Amabilé-sextet. 12,30 Progtt overzicht. 12.35 Berlïjnsch Opera Orkest. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Fas de Boer. 13.15 W. A. Mozart-programma. Godsdienstige uitzending. 14.30 Zang en 15.00 Orkest en ipano. 15.30 Voor de vrouw. Salonorkest. 16.00 Klassiek middagconcert. O. Nieuws-, zakelijke- cn beursbenci Voor de jeugd. 17.80 Orgelconcert. 18.» T Reportagestaf presenteert. 18.30 B. N .O. Ni» L berichten. 18.40 Spiegel van den dag 18.50 F O. Friese,, praatje. 19.00 Twee ouvertures Frans von Suppé. 19.15 Beeks „Geheimen vani tijd: De mensch in de wereld" 19.30 Celk piano en zang met pianobegeleiding. Vanaf alleen voor de radiocentrales, die over een verbinding met de studio beschikken. 20.15 menade", gevarieerd jrogramma. 21.45 B. N Nieuwsberichten. 22.00 B. N, O. Politiek praf j, .20—24.00 Zie HilversuD Vi NI '- be Ni IIA

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2