Haarlemsche Courant Weer een groot Britsch convooi voor de Sovjet-Unie vernietigd. Duitsche troepen dringen verder in Stalingrad door. Strafmaatregelen bij overtredingen. 287e Jaargang No. 222 a»onnement p. week 0,28, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,«2, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. AdvertentlEn 3—13 n.m. J,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prUs. Advertentleabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Eennemer Editie 3—15 m.m. 1£0. Abonnement 1500 m.m. s cent p. m.m. tntff.l Grafische Bedrflven Damlate. Wnd. Roofdredacteari J. V. BAtTDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- cn feestdagen. Maandag 21 September 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat S3, Bijkantoor: Soenda» plein 37. Tel. Directie 13032, HoofdredacUe 150S4, Redactie 10400, Administratie 10724, 14325, Soendapleln 12230. Postgiro 134353. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Duitschland wint op alle fronten Binnen 6 dagen verloor de vijand 38 geladen koopvaarders, waaronder tankschepen, met een totalen inhoud van 270.000 brt. Overwinning onder zeer moeilijke omstandigheden. Het Duitsche opperbevel deelde Zondagmiddag in een extra-bericht het volgende mede: Na de volkomen vernietiging van een groot convooi in de Noordelijke IJszee in den tijd van 2 tot 7 Juli 1942 werd op 13 September van Britscihe zijde een nieuwe poging gedaan om een groot convooi, dat door sterke vlooteenheden beschermd werd. over de Noordelijke IJszee naar een Sovjet-haven te brengen. De zeer slechte weersomstandigheden en het feit, dat de ijsgrens een sterk Noordelijken koers mogelijk maakten, begunstigden dit plan. Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen en duikbooten openden den aanval en vernietigden in dagenlange moeilijke gevechten ook dit uit 45 koopvaardijschepen bestaande convooi. Onder omstandigheden die den strijd zeer bemoeilijkten, op groote afstanden, bij slecht weer en krachtigen vijandelijken afweer door lucht doelgeschut en jachtvliegtuigen, brachten onze gevechtsvliegtuigen van dit con vooi in totaal 25 koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 177.000 brt. tot linken. Acht andere schepen werden zoo zwaar beschadigd, dat zij als verloren beschouwd moeten worden. Bovendien vernietigde de luchtmacht van de be wakingsvaartuigen een torpedojager alsmede twee patrouillevaartuigen, terwijl een tweede torpedojager in brand geraakte. Onze duikbooten vernietigden in felle achtervolging vijf koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 29.000 brt. én plaatsten torpedotreffers op twee Britsche torpedojagers. De heerschende weeromstan- digheïd maakte het niet mogelijk te consta- teeren, of de beide laatstgenoemde vaar tuigen vergingen. Daarmede leed de vijand een zijner zwaar- ite nederlagen in convooigevechten. Hij ver loor binnen zes dagen tijds 38 met oorlogs materiaal van allerlei aard geladen koopvaar dijschepen, waaronder ook tankbooten met een totalen inhoud van 270.000 brt. Daar komt bij het verlies van zes oorlogsschepen. Slechts resten van het convooi, ten deele aan- tleiüijk beschadigde schepen, konden ont- ileiüi kome en. Zaterdag was in een extra-bericht reeds het volgende bekend gemaakt „Duitsche duikbooten hebben in hevige ge vechten in de Caraibische Zee, voor Afrika, in de St. Laurens-Golf en in de Noordelijke IJszee 19 schepen met een gezamenlgken in houd van 100.000 brt. alsmede een sleepboot tot zinken gebracht. Drie andere schepen wer den getorpedeerd. Naar het opperbevel meldt, bevond zich onder de 19 vijandelijke koopvaarders, die blijkens het extra-bericht van Zaterdag door Duitsche duikbooten in den grond werden ge boord. ook een zwaar bewapend vijandelijk hulpoorlogsschip van 3500 ton, dat op de St. taurens golf dienst deed bij de Amerikaan- iche kust- en convooibeveiliging. Voorts heeft een Duitsche duikboot Zater dag voor kaap Espichel een Engelsch schip getorpedeerd. Een Portugeesche visschersboot heeft 27 man van de uit 45 koppen bestaande bemanning gered. De Britsche admiraliteit heeft bekend ge maakt, dat de duikboot „Urge" over tijd is en verloren geacht moet worden. De Britsche minister van marine, Alexan der, verklaarde inmiddels in een' rede t< Sheffield, dat Engeland „een aanzienlijk aan tal torpedojagers heeft verloren". Hij be- seerde, dat deze jagers intusschen „meer dan vervangen" zijn en vermaande het En- i'jj jelsche publiek, de wijze en het tijdstip der vorming van een tweede front over te laten ran de verantwoordelijke personen. Men zou Sowjet-Rusland geen hulp verschaffen, zoo lieide hij, als men een actie ondernam, die Itot een catastrofale nederlaag der Britsche itrijdkrachten zou kunnen leiden. De Canade^che minister heeft in een ra diorede over de uitwerking van den duik bootoorlog medegedeeld, dat er b.v. in Juli geen enkele Oceaantankboot in Halifax (Nieuw Schotland) is binnengeloopen. Jas T De wederzijdsclie verliezen aan vliegtuigen in N. Afrika. Vijandelijke verkenningstroepen teruggeworpen. Inzake de Britsche beweringen van een z.g. superioriteit in de lucht boven het Noord-Afrikaansche gebied wordt van militaire zijde medegedeeld, dat de Britten in de periode van 26 Mei tot 15 Septem- 'ber in strijd met de Duitsche luchtmacht S62 jacht- en gevechtsvliegtuigen in Noord- Afrika hebben verloren. De Duitsche ver liezen bedroegen in dezelfde periode 253 vliegtuigen. Het Italiaansche weermachtbericht van ï&terdag luidt „In den Zuidelijken sector van het Egyp- iösche front werden vooruitgeschoven vijan- llijke verkenners teruggeworpen. In het ichtcrwaartsche gebied hebben formaties van le Italiaansche en Duitsche luchtmacht met kommen en mitrailleurs hevige aanvallen ge daan op tankkolonnes, waarbij zij den vijand ware verliezen toebracht. In luchtgevechten verden 3 Britsche jagers neergeschoten. Tij dens den nachtelijken aanval op Tobroek werd door de luchtdoelartillerie van de ves ting een vliegtuig neergeschoten. Op de Middellandsche Zee heeft een van "ze torpedojagers onder bevel van den len hitenant ter zee Mario de Petris, die een convooi begeleidde, een vijandelijke duikboot W zinken gebracht. Het Italiaansche weermachtbericht van londag luidde Formaties Italiaansche en Duitsche vlieg- ïigen, die in achtereenvolgende golven aan bet Egyptische front opereerden, hebben ook kterdag met zichtbaar resultaat concentra- '■«s vijandelijke voertuigen aangevallen. Een Sritsch vliegtuig werd door het luchtdoel- üschut van een onzer divisies neergehaald. &n formatie van onze bommenwerpers bracht froote branden teweeg op het vliegveld Micabba (Malta). Eon vijandelijke aanval op Navarrino (Griekenland) bracht geen schade teweeg. Zaterdagnacht hebben Engelsche vliegtuigen «nige bommen laten vallen op de omgeving Catania en Licata zonder slachtoffers te Saken. Een vijandelijk vliegtuig stortte bran dend neer bij Cattolica Eraclea (provincie *?rigento op Sicilië). Een der inzittende vlie- Krs. een Nieuw-Zeelander, die aan een val scherm uit het toestel was gesprongen, werd fevangen genomen. Tegenstand op Madagascar duurt voort. Omtrent de gevechten op Madagascar is Zaterdagavond te Vichy officieel bekend gemaakt: Sinds den avond van den 17en Septem ber, toen de Fransche troepen gevechtsaan raking met de Britsche strijdkrachten kre gen, duurt de strijd den l7en, 's ochtends om 7 uur, in de nabijheid van Antsikobe nog voort. Na de landing bij Tamatave aan de Oostkust heeft de tegenstander zich met snelle troepen naar het Zuiden gewend in de richting Brickaville. Voedsel voor Griekenland. Naar de Atheenscfce pers meldt, komt dezer da^en uit Duitschland een zending graan van 11.000 t. aan, die uitsluitend be stemd is tot dekking van" de behoeften der Grieksche bevolking. De pers wijst op het feit, dat Duitschland in staat is niet alleen het broodrantsoen dei- eigen bevolking te verhoogen. maar ook nog andere landen van broodgraan te voor zien. Koning Faroek ernstig ziek. De Turksehe pers meldt, dat Koning Faroek van Egypte plotseling ziek ge worden is en zijn toestand aanleiding geeft tot ongerustheid. Een geheel Sowjet-leger in krijgsgevangenschap. Kazematten van 15 M. diepte. Twee olietreinen tol ontploffing gebracht. Britsche aanval op München Dementi inzake geruchten over Von Kleists dood. In verbitterden strijd zjjn Zaterdag troepen van het Duitsche leger verder in de stad Stalingrad doorgedrongen. Sterke formaties Duitsche gevechtsvlieg tuigen. duikbommenwerpers en jachtvlieg tuigen hebben vooral in het Noordelijke deel van Stalingrad de tot vestingen gemaakte stel lingen en haarden van verzet der boter wisten met bommen van zwaar kaliber D( stookt. Ook het ravitailleeringsverkeer van den vijand stond ononderbroken bloot aan luchtaanvallen. Bij de zware gevechten heeft de Duit sche infanterie Sowjet-kazematten gevon den,- welke vijftien meter diep in den grond waren gebouwd: Zij waren van goed gecamoufleerde schietgaten voorzien en hadden geheime zig-zag loopende toe gangen. Drie versterkte installaties waren zelfs ver groot tot kazematten met twee verdiepingen en dienden tot gevechtsstand voor een bols jewistisch leger, dat door de Duitsche infan terie werd verrast. De opperbevelhebber wist op het laatste oogenblik te ontsnappen, doch de chef van zijn generalen staf. een kolonel, werd met alle officieren en hulpkrachten van het opperbevel over het leger door de Duit sche troepen gevangen genomen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben tijdens gewapende verkenningsvluchten twee lange petroleumtransporttreinen ontdekt op dc eenige spoorlijn van de Kaukasische petro- leumvelden naar het Noorden, waarover de bolsjewisten nog de beschikking hebben. Van geringe hoogte vielen de gevechtsvlieg tuigen de beide treinen met bommen en boordwapens aan. Treffers brachten het groot ste deel der tankwagens tot ontploffing. Beide treinen brandden in korten tijd volkomen uit Bommen van zwaar kaliber sloegen rails en spoorbaan uit elkander, zoodat ook deze voor het vijandelijke ravitailleeringsverkeer zoo itale spoorlijn voorloopig niet meer beschik baar is. Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde als volgt Aan den T e r e k braken Duitsche troepen in hevige gevechten door krachtig versterkte en van landmijnen voorziene veldversterkin- gen heen en wierpen den vijand uit verschei dene hoogtestellingen. De strijd om Stalingrad werd ondanks taai verzet met succes voortgezet. Een van het Noorden uit ondernomen plaatselijke ont- lastingsaanval van sterke vijandelijke infan terie- en pantserformaties op de Duitsche grendelstelling stortte onder zware verliezen ineen. In de eigen stellingen binnengedrongen 'Üandelijke strijdkrachten werden in schitte rende samenwerking tusschen formaties van het leger en de luchtmacht ip, de pan gehakt. erden talrijke gevangenen gemaakt en 120 tanks vernietigd. In luchtgevechten boven Stalingrad verloor de vijand Vrijdag overdag 77 vliegtuigen. Aan den benedenloop van de W o 1 g a wierpen gevechtsvliegtuigen 3 petroleum-: schepen in brand -en zetten de vernieling van belangrijke spoorwegknooppunten meti succes voort. Bij Woronesj werden voortgezette aan vallen van den vijand op het bruggehoofd in verbitterde gevechten. deels in een tegen aanval, afgeslagen. Formaties van dp Duitsche en Italiaansche luchtmacht ontlastten de troepen van het leger hierbij op doeltreffende wijze. In Noord-A f r i k a deed de Duitsche en Italiaansche luchtmacht voortdurende aan ballen met bommen en boordwapens op ge reedstaande Britsche tanks en gemotoriseerde colonnes. Bij nachtelijke storingsvluchten van Bi'it- sche bommenwerpers boven het kustgebied van de Oostzee werden 2 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Voor de Engelsche Zuidkust brachten Vrijdag lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen 1 koopvaardijschip van 1500.brt. tot zinken en beschadigden 4 andere schepen door bom- treffers. Het weermachtbericht van Zondag meldde: Aan de T e r e k hebben Duitsche troepen den vijand uit zijn versterkte stellingen ver dreven. In het gebied van Stalingrad duren de gevechten met onverminderde hevigheid voort. Verlichtingsaanvallen van den vijand uit het Noorden zijn mislukt. Bij Woro nesj werden vijandelijke aanvallen ten deele in gevechten op korten afstand onder hooge' bloedige verliezen afgeslagen. In de Middellandsche .Zee heeft een Duitsche duikboot een sehip van 1200 brt. en vier vrachtzeilbooten tot zinken gebracht, Afzonderlijke Britsche vliegtuigen onder namen overdag ondoeltreffende storings vluchten boven het Duitsche Rijksgebied. Een vliegtuig werd neergehaald. Des nachts vlogen Britsche bommenwerpers naar Zuid west- en. Zuid-Duitschland. In eenige plaatsen, o.a. in de stad München, berokkenden brisant- en brandbommen schade, overwegend in woonwijken en aan openbare gebouwen. De burgerbevolking leed verliezen. Twaalf der aanvallende bommenwerpers werden ten deele door luchtdoelgeschut, ten deele door nachtjagers neergeschoten. Na aanvallen op fabrieken aan de Brit sche Zuidoostkust bestookten Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 19 op 20 September het industriegebied van Sunderland met bommen van zwaar kaliber. Zooals in een extra-bericht is bekend ge maakt, is in de Noordelijke IJszee een groote convooislag gewonnen, (Men zie het bericht elders op deze pagina. Red.) Voorts maakt het opperbevel van de weer macht békend De van officieele Sovjetzijde verspreide en door hét Reuterbureau overge nomen bewering, dat Generaal-oberst Von Kleisl gesneuveld is, is onwaar. Tapan, Mandsjoekwo en China kern van groot-Oost-Azië. Korea provincie van Japan. De organisatie der Oostaziatische ruimte heeft den laatsten tijd niet alleen door de oprichting van het nieuwe ministerie voor Groot-Oost-Azië vorderingen gemaakt. Te vens werden Korea, Formosa en Zuid-Saeha- lin onder het ministerie van binnenlandsche zaken gesteld en aldus in bestuurrechterlijk opzicht nauw met Japan verbonden. De tot stand gekomen eenheid zal ten goede komen aan de consolideering van de kern van Groot- Oost-Azië, die uit Japan Mandsjoekwo en China bestaat. Aldus de correspondent te Tokio van het Hamburger Fremdenblatt in een belangwekkende beschouwing over de ontwikkeling der Oost-Aziatische ruimte. Deze veranderingen vallen samen met het tienjarige bestaan van Mandsjoekwo, dat zich in dit tijdperk van een achterlijk land tot een vooruitstrevende staat heeft qptwikkeld. In het Zuiden ontstond een groot industrie gebied en de hoofdstad Hsinking is een mo derne, ruim gebouwde stad geworden. De Koreanen zijn thans Japansche burgers geworden, nadat zij onlangs reeds het recht kregen om in het (Japansche leger te dienen, Korea is dus in zekeren zin een provincie van het Japansche Rijk geworden. De gene- raal-gouverneur staat onder het Japansche ministerie voor binnenlandsche zaken, nanciën, handel, opvoeding enz.*zijn onder de overeenkomstige Japansche ministeriés gesteld, In de dertig jaren Japansche heer schappij zijn de 24 millioen Koreanen syste matisch tot de Rijksgedachte van het moeder land opgevoed. In cultureel opzicht had op de scholen een vérgaande assimilatie plaats; 55°/o van de schoolplichtige bevolking is in staat Japansch te spreken en te schrijven. Olieleiding van Mosocl vernield Volgens berichten uit Beiroet is er in Syrië in de omgeving van Palmyra een opstand onder de Arabieren uitgebro ken. welke sinds 10 September aan den gang is. De gewapende opstandelingen hebben de olieleiding MosoelTripolis (Syrië) op verscheidene plaatsen ver-» nield. Een Gaullistisch bataljon is er tezamen met een compagnie Amerikaansche specia-r listen, die tot taak hadden de olieleiding te herstellen, op uitgetrokken, om den opstand te onderdrukken. Op weg naar het opstan dige gebied vielen zij echter in een hinder laag van de rebellen. De gevechten duren nog voort. JAPANSCHE VERTEGENWOORDIGER IN DE SOW JET-UNIE NAAR TOKIO ONTBODEN. De Japansche ambassadeur in de Sowjet- Unie, Mijagawa is door de Japansche regee ring naar Tokio ontboden om rapport uit te brengen. Mijagawa zal 25 September waar schijnlijk Koeibysjef verlaten. Terug in het vaderland. Als waardeering; van de voorbeeldige houding der be volking van Dieppe tijdens de mislukte Britsche invasie-poging heeft de Führer bevolen, dat een aantal Fransche krijgsgevangenen uit Dieppe en omgeving naar het vaderland mocht terugkeren. Op een station in Normandië werden de terug keerenden door vrouwen en meisjes, in haar mooie oude kleede^dracht, ver welkomd. (P.K. Koll D.V.-R. P.H. c). Willkie te Moskou aangekomen \l/endell Willkie, die Zondag te Moskou aangekomen, brengt een persoonlijke boodschap van president Roosevelt voor Stalin mede. Willkie verklaarde, dat het tweede front voor de bevolking van de Sowjet-Unie bijna tot het symbool der hulp is geworden, waarop zij naar haar gevoel van de ziide van Engeland en de Ver. Sta ten aanspraak meent te kunnen maken. Wel vijftig maal heeft men hem naar he-, tweede front gevraagd. HET GROOTSTE PARTICULIERE CREDIET. Volgens een bericht uit New York onder handelt de General Motors Corp. momen teel over het sluiten van een onderhand- sche bankcrediet ten bedrage van 1 a VA milliard dollar, waarvoor ten deele een garantie van den staat zou worden gegeven. Het betreft hier het grootste crediet, dat ooit aan een particuliere onderneming is verstrekt. PROF. SAUERBRUCH BIJ MENEMENDZJOGLOE. De Duitsche chirurg prof. dr. Sauerbruch. die den Turksehen minister van buiten- landsche zaken, Menemendzjogloe, sinds geruimen tijd behandelt, is met een speciaal vliegtuig te Ankara aangekomen, daar bij den minister ontstekingsverschijnselen aan een vroegere geopereerde plek zijn gecon stateerd. HORTIIY'S PLAATSVERVANGING. De Hongaarsche'Rijksbestuurder heeft' van zijn recht een plaatsvervanger aan te wijzen tot nu toe geen gebruik gemaakt. De minister-president heeft in de laatste par tij cpnfer en tie, die vorige week is gehouden, ook geen -concrete voorstellen ingediend voor de oplossing van de kwestie. Hii gaf te kennen, dat de Rijksbestuurder de kwestie tot nader order niet wenscht te behandelen. Hulpwerk Beeldende Kunst. Tentoonstelling in het Frans Halsmuseum. De tentoonstelling Hulpwerk Beeldende Kunst van den Nederlandschen Volksdienst welke in Amsterdam zooveel belangstelling heeft getrokken, wordt thans ook in Haarlem gehouden en wel tot 11 October. In Amster dam waren ongeveer 900 werken tentoonge steld, in Haarlem zijn het ruim honderd schil derijen, aquarellen, teekeningen en enkele beelhouwwerken, welke men over een achttal zalen van het Frans Halsmuseum heeft ver deeld. De tentoonstelling is Zaterdagmiddag in tegenwoordigheid van den heer E. G e r de s, hoofd van de afdeeling bouwkunst, beelden de kunsl en kunstnijverheid van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten, den Commissaris en bestuursraden der provincie Noordholland, de burgemeester van Haarlem en Bloemendaal, de Ortsgruppenleiter der N.S.D.A.P., M. Gerisch en andere belang stellenden geopend door den heer D. Querner, provinciaal leider van den Nederlandschen Volksdienst in Noordholland. In zijn toespraak zeide deze, dat de Nederlandsche Volksdienst het geheele volk wil dienen, dus ook die groep, die in letterlijken zin lijn en kleur geeft aan ons leven. De volksdienst wil in samenwerking met de Kultuurkamer den kunstenaar helpen aan een verbinding met het volk door het houden van tentoonstellin gen als deze, die den kunstenaar gelegenheid geven zijn werk aan het volk te toonen en het volk in de gelegenheid stellen van goede kunst te genieten. Door den verkoop van zijn werk kan de kunstenaar tevens zijn mate- rieele positie verbeteren. Mei de verklaring, dat men leering heeft getrokken uit de critiek op de Amsterdamsche tentoonstelling, en thans meer op de waarde -van de werken, dan op het aantal heeft gelet, opende de heer Querner de expositie, waarna men een rond gang door de zalen maakte. Strafbevel en strafbeschikking. Hoofd der politie krijgt bevoegdheid tot oplegging van straf. Het Verordeningenblad bevat een veror dening van den Rijkscommissaris voor het Bezette Nederlandsche gebied betreffende strafbevelen, strafbeschikkingen en aan kosten onderworpen waarschuwingen. Hierbij wordt ten aanzien van rechter lijke strafbevelen o.m. bepaald, dat ter zake van een overtreding de rechter bij schrifte lijk bevel geldboete, hechtenis van ten hoogste zes maanden of verbeurdverklaring van voorwerpen kan opleggen. Aan de uit vaardiging van een strafbevel gaat geen be handeling ter terechtzitting vooraf. De rechter vaardigt het strafbevel op vor dering van het openbaar ministerie. Acht de rechter behandeling ter terechtzitting gewenscht of bestaat geen overeenstemming tusschen den rechter en het openbaar mi nisterie ten aanzien van de op te leggen straf, dan wordt geen strafbevel uitgevaar digd. In het strafbevel wordt vermeld: 1. Het gerecht, hetwelk het strafbevel uitvaardigt; 2. voor- en achternaam, beroep en woon plaats van den verdachte; 3. het als bewe zen aangenomen feit, onder vermelding van tijd en plaats, waarop het is begaan: 4. de bewijsmiddelen: 5. de toegepaste wettelijke voorschriften; 6. de opgelegde straffen; 7. het den verdachte ter beschikking staande rechtsmiddel; 8. het kantoor, waar de op gelegde boete moet wonden voldaan. De verdachte kan binnen een termijn van twee weken, nadat hem het strafbevel is uitgereikt, daarentegen bij het gerecht schriftelijk of door een mondelinge verkla ring aan den griffier, bezwaar aanteekenen, met het verzoek behandeling ter terechtzit ting te doen plaats vinden. Indien het straf bevel aan den verdachte niet in -persoon is uitgereikt .en deze aannemelijk maakt, dat hij daarvan eerst op een later tijdstip kennis heeft kunnen krijgen, vangt de termijn op dit tijdstip aan. Wordt bezwaar aangetee- kend, dan maakt het openbaar ministerie de zaak door dagvaarding ter terechtzitting aanhangig. Voorts wordt o.a. het volgende bepaald ten aanzien van strafbeschikkingen van de plaatselijke hoofden van politie: Overtredingen van: 1. de verordening be treffende het verduisteren. 2. de luchtbe schermingsverordening, 3. de verordening betreffende de handhaving van de openbare orde. 4. de wegenverkeersregeling, of van de op grond van deze verordeningen of van de besluit uitgevaardigde uitvoeringsvoor schriften worden in plaats van door het be voegde Nederlandsche gerecht door het plaatselijk hoofd van politie berecht over eenkomstig de bepalingen van deze afdee ling. Het kan hierbij geldboete van ten hoogste honderdvijftig gulden, hechtenis van ten hoogste twee weken of verbeurd verklaring van voorwerpen opleggen. Dit is niet van toepassing in geval van samen loop van overtreding met andere dan de in lid 1 genoemde strafbare feiten. De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Justitie kan boven genoemde bevoegdheid voor plaatselijke hoofden van politie in gemeenten van minder dan tien duizend inwoners beperken. Het plaatselijk hoofd van politie kan van de zaak afstand doen ten behoeve van het Openbaar Mi nisterie wanneer hei van oordeel is. dat: 1. hoogere straffen behooren te worden op- gelegd, dan wel 2. uit anderen hoofde het aan de onteigening verbonden zijn. 7 gra schik- voeren van een gerechtelijk straf-proces doelmatig moet worden geacht. Indien het Openbaar Ministerie een andere opvatting is toegedaan, wijst het de zaak naar het plaatselijk hoofd van politie terug, ten einde deze overeenkomstig de bepalingen van deze afdeeling te berechten. De opvatting van het Openbaar Ministerie is voor het plaatselijk hoofd van politie bin dend. Dit is ook dan het geval, wanneer de aangifte rechtstreeks bij het Openbaar Mi nisterie is gedaan. Plaatselijk hoofd van politie is: 1. in gemeenten, waar een hoofdcommis saris van politie is, deze, 2. in alle andere gemeenten de burge meester.- In de strafbeschikking worden vermeld: het plaatselijk hoofd van politie, dat de strafbeschikking uitvaardigt en voorts de gebruikelijke gegevens. De verdachte kan binnen een termijn van twee weken, nadat hem de strafbeschikking is uitgereikt, bij het plaatselijk hoofd vari politie, dat deze heeft uitgevaardigd, schrif telijk of door een mondelinge verklaring, waarvan een akte wordt opgemaakt, een gerechtelijke beslissing verzoeken. Van deze gerechtelijke beslissing staat geen hooger beroep open. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Justitie oefent het recht van tie uit ten aanzien van de bii sti-afbescl king uitgesproken straffen. Ten derde bevat de verordening regelen ten aanzien van strafbeschikkingen van de gevolmachtigden van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied bin nen het kader van de Duitsche rechterlijke macht. Hierbij wordt o.m. bepaald: Ter zake van een overtreding van de Verordening no. 34/1940 betreffende het verduisteren, gewijzigd bij veroriening no. 3/1941, stelt in plaats van het Duitsche Landgerecht in het bezette Nederlandsche gebied de gevolmachtigde van den Rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied de strafvervolging in. Hij kan hierbij een geldboete van ten hoogste hon derdvijftig guldén. hechtenis van ten hoog ste twee weken of verbeurdverklaring van voorwerpen opleggen. Tenslotte bevat ce verordening nog het volgende ten aanzien van aan kosten on derworpen politioneele waarschuwingen: Ter zake van een overtreding van de ver ordening betreffende het verduisteren, welke naar aard en gevolgen van geringe beteekenis is te beschouwen, kan de optre dende. Duitsche of Nederlandsche politie ambtenaar ter plaatse tegen kwijting van een aan kosten onderworpen waarschuwing geven voor het geval de betrokkene zich daaraan uitdrukkelijk onderwerpt en de itosten onmiddellijk voldoet. De kosten mo gen een bedrag van vijf gulden niet te bo ven gaan. Deze verordening treedt in werking op 1 December 1942. KORT NIEUWS Verschillende stukken grond, die aan de Straat van Salamis liggen, zuilen dooi den Griekschen staat worden onteigend voor archeologisch onderzoek, Het Duitsch Archeologisch Instituut te Athene zal de opgravingswerkzaamheden verrichten, ter- Die arme Stalin. Bs. De stoute Duitschers zijn weer bezig geweest. Geef die beroerde lui 'n vliegtuig en 'n bom cn ze laten, als 't noodig blijkt, het Kremlin in de lucht vliegen Maar dit maal is het nog veel erger. Zij hebben de brutaliteit gehad het geallieerde plan voor de winter-campagne geheel in de war te schop pen. Het ging toch al zoo moeilijk, want zelfs Franklin kan geen schepen te voorschijn tooveren, waar ze niet zijn. en dan zenden ze daar weer het allergrootste convooi van dezen oorlog naar den bodem der zee; wel, het is een schandaal en het eerstvolgend praatje bij den haard kan zulke euveldaden niet scherp genoeg veroordeelen Kijk eens dat Stalingrad verloren zou gaan, kan zelfs Winston profeteeren. Daór- om is hij dan ook naar Moscou gereisd en dódrom heeft de bespreking in het Kremlin plaats gehad. Vriend Stalin moest volhouden, volhouden, ondanks de amputeering van da beste deelen van zijn land, want niet vol houden zou beteekenen, dat Engeland bloot stond aan de weerwraak der stuka's. Een tweede front was waarschijnlijk niet mogelijk. Het kon in elk geval eens met Canadeezen en „Gaullisten" gep'robeerd worden, maar als het niet lukte, dan draaide alles er om dat Stalin bleef doorvechten. Dat is eigenlijk erg gemakkelijk om zoo vast te stellen, maar de praktijk valt iets minder mee dan men zoo op het eerste otw zeggen zou. Want om dezen wirfter vol te'^iouden vis cr materiaal noodig, dat vóóiylien iif' Stalingrad en om geving werd gemaakt. Dus Er valt niet veel te coneludeeren. d'r is eigenlijk maar één conclusie. De bondgenooten zullen moeten zorgen, dat het materiaal in hun fabrieken gemaakt wordt en. dat Stalin het (voor loopig) in de grootst denkbare hoeveelheden gratis en franco thuis gezonden krijgt. Zóó bezien is de tocht van Winston naar Moscou. hoezeer de caricaturisten er zich ook van meester gemaakt hebben, nog zoo gek niet. Sedert deze gedenkwaardige reis hebben de Amerikaansche fabrieken dan ook in hoog spanning gewerkt. Er is alles gefabriceerd wat Stalin voor de wintereampagne op de been zou kunnen houden. Aan menschen ontbreekt het niet cn bovendien wat is nu 'n menseh in Rusland Maar materialen en nog eens materialen werden gemaakt zóóveel, dat het grootste convooi aller tijden, voorzien van een lading die haar gewicht in goud schier waard bleek te zijn, kon vertrekken „Laat Hitier zijn mannetjes in Stalingrad maar offeren. Hij zal voor de nooit gedroomde verrassing van het materiaal-wonder staan, aldus was ongeveer de redeneering en Frank lin wreef zich. ondanks Dieppe en Stalingrad, in de handen, toen hij samen met zijn Joodsch adviseur, bij den haard,"even met korte pot loodkrabbels 'n voorloopige balans ontwierp. En nu zijn daar weer die stoute Duitschers in actie geweest- Nu liggen al die prachtige tanks, die vliegmachines en verder wapen tuig op den bodem van de zee, waar zelfs de visschen er niets aan hebben, omdat ze nu eenmaal geen ijzer eten. Stalin treft het niet met zijn bondgenooten. Hij heeft ze te ver gezocht. Over zee is veel te moeilijk. Men moet de materialen recht streeks over land kunnen aanvoeren, zooals de Duitschers. Maar dat is onmogelijk zult U zeggen. Dan zijn er geen geschikte bond genooten voor dezen ongelukkigen wapen broeder. Juist, maar zooiets blijkt, als Enge land en Amerika er mee gemoeid waren, achteraf altijd het geval Josef heeft het niet getroffen en zal den harden winter in moe ten gaan. terwijl zijn mooiste wapentuig bij Stalingrad vernietigd werd, zijn fabrieken verloren gingen, zijn petroleum door anderen wordt gebruikt of ongebruikt blijven moet. Het is om er het hoofd bij te verliezen Eer weer zoo'n prachtig convooi geladen kan worden is de winter ingevallen en de vaart in Bet barre noorden onmogelijk geworden. Maar bij al die tegenslagen is er één schrale troost voor den man van het Kremlin, want zijn moeilijkheden zullen straks verdrievou digd 'de moeilijkheden worden van hen, die niet in staat gebleken zijn te zorgen, dat alles liep zooals indertijd te Moscou in kame raadschap en vertrouwen afgesproken was. Nieuwe regeling inzake de winkelsluiting. Gedurende de wintermaanden alle winkels geopend van 10-17 uur. In de Staatscourant van 18 Septem ber 1942 zün opgenomen een besluit tot wijziging van het Winkelsluitingsbcsluit 1941 cn een nieuwe uitvoeringsbeschik king daarvan, waarbij de Sccretaris- Generaal van het Departement van Handel. Nijverheid cn Scheepvaart met ingang van 1 October 1942 wijziging brengt in de thans van kracht zünde regeling inzake de verplichte openstel ling van winkels in dien zin. dat alle winkels in het algemeen op de werk- dagen voor het publiek geopend zullen moeten zijn van 10 tot 17 uur. Voor andere dan de levensmiddelenzaken blijft de vrijstelling der verplichting voor den Maandag tot 13 uur gehandhaafd. De nieuwe regeling zal evenwel slechts gelden voor liet tijdvak van 1 October tot 1 April. Voor het overige deel des jaars blijft de huidige regeling gehandhaafd. De z.g. middagpauze zal dus komen te vervallen, hetgeen noodzakelijk was om vooral dat gedeelte van het publiek, dat overdag in een vasten werkkring werkzaam is. en dat practisch na het eindigen van den dagelijkschen arbeidstijd des avonds geen gelegenheid meer zal hebben tot het doen van inkoopen. de gelegenheid daartoe in het middaguur te bieden. Verwacht mag worden, dat de winkeliers, wier arbeidstijd eenigszins verkort is en voor wie de ver plichte oj>enstelling hunner winkels thans één uur later een aanvang zal nemen en één uur vroeger zal eindigen, te dezen hun dienende taak zullen verstaan. Vorenbedoelde regeling heeft de strek king, rekening te houden met de zuinigheid, welke in den komenden winter ten aanzien van het verbruik van electrisch licht, gas en brandstoffen zal dienen te worden be tracht. Het winkelpersoneel zal voorts een redelijke mogelijkheid krijgen om nog vóór het invallen der duisternis zijn woning te bereiken. Waar het tijdstip, waarop de verplichting tot openstelling van winkels eindigt, biina een half uur vóór het vroegste tijdstip van zonsondergang ligt, volgt hieruit, dat be doelde verplichting geen bezwaren meer zal kunnen doen rijzen met betrekking tot de naleving der verduisteringsvoorschriften. Het verleenen van ontheffing om deze reden zal dus voortaan niet meer noodig ziin. In de regeling inzake de vacantie van winkelier en winke!t>ersoneel is in dien zin wijziging gebracht, dat voor wat betreft de levensmiddelenzaken voortaan ontheffing zal kunnen worden verleend hetzij voor niet meer dan tweemaal ten hoogste zes, hetzij voor niet meer dan driemaal ten hoogste vier achtereenvolgende, in één ka- lenderweek liggende, werkdagen. Hierdoor is tegemoet gekomen aan een van de zijde ■-an belanghebbende geuiten wensch. De aandacht wordt er nogmaals op ge vestigd, dat het in het tijdvak van 1 Octo ber tot 1 April mogelijk zal blijven de win kels voor het publiek geopend te hebben op de eerste vijf werkdagen der week van 5 tot 18 en op Zaterdag van 5 tot 19 uur. „ZINGENDE JEUGD". 's-Gravenhage. 21 Sept. Hedenavond spreekt Max Blokzijl om 19.00 uur voor den wijl het tevens de kosten op zich neemt, die zender Hilversum I in het pohtiek Week. aan a* «ntoi„is., 'praatje over „Zingende jeugd".

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1