AKKERTJE Mussert spreekt over de taak der Nederlandsche nationaal-socialisten in het wordende Europa. Veteranen roeien op het Spaarne. te DANSLES UWE GRACHT9 SPORT EX SPEL. VOETBAL E.D.O.—D.W.S. 1-1. Het gaat goed met E.D.O. en het spel van Zondag doet het beste voor de toekomst ver wachten. Gemakkelijk hebben zij het niet ge had, doch hun harde werken is beloond. Aangenaam was deze ontmoeting in vergelij king met die van veertien dagen geleden. Er werd fair gespeeld en het spel stond gedu rende den geheelen wedstrijd op hoog peil. Daarvoor zorgde E.D.O. in de eerste helft. Weliswaar ontstond er aanvankelijk een Am- sterdamsch overwicht, doch daarna kwam E.D.O. opzetten en met succes. Spek zette fraai voor doel, waarna middenvoor Hirs de Haarlemmers de leiding bezorgde (10). Aangemoedigd door dit resultaat bleef E.D.O. het beste van het spel vertoonen; de voor- waartsen werden goed gesteund door Schijve- naar en zetten vlotte aanvallen op. Calden- hove was echter op dreef en het was niet gemakkelijk hem te passeeren. Langzamer hand volgde een gelijk opgaande strijd, waar bij D.W.S. af en toe gevaarlijk voor het. Haar- lemsche doel kwam. Kliffen en Bulder, de rechts- en linksbuiten kregen kansen, om den achterstand in een voorsprong om te zetten, doch met schieten was het mis. Met rust was de stand 10. Na de hervatting lieten de Amsterdammers een beter spel te zien. Zij pakten beter aan en trokken gevaarlijk ten aanval. De Haarlem- sche verdediging was op zijn post en het blek, dat Steffens nog een speler is, op wien men kan rekenen. Hij onderbrak vele aan vallen. Plotseling maakte D.W.S. den gelijk maker door toedoen van den rechtsbuiten Kliffen. Onverwacht schoot hij van den vleu gel op doel. Wille viel te vroeg uit en de bal verdween via den binnenkant van den paal in doel. Enthousiast werd er verder gespeeld en in het bijzonder werkte E.D.O. hard. Wat de ploeg aan techniek tekort schoot, vergoed de zij door enthousiasme. Bijna dacht het pu bliek, dat Sch ij venaar voor een doelpunt had gezorgd. Doelman Klein viel na een schot van den Haarlemmer en men kreeg den indruk, dat de bal over de doellijn gehouden werd. De scheidsrechter kende echter geen doelpunt toe. Een zelfde geval deed zich aan den an deren kant voor, waar Wille een schot van Bulder op de doellijn stopte. Hoe er ook ge werkt werd. doelpunten bleven uit en deze vlotte wedstrijd eindigde in een gelijk spel. Emma—Haarlem 2—3. De roodbroeken hebben de prestatie van het vorig seizoen herhaald door Emma op eigen terrein een nederlaag toe te brengen. Dit succes werd bereikt door hard werken var een in gewijzigde opstelling uitkomend Haar lemelftal op een tegenpartij, die in het veld zeker niet minder sterk was en veelal zelfs den toon aangaf. De opstelling was: De Vries, Buter en Verhappen, Van Gooi, Van Wonde ren en Bakker, Hartman, De Winter, Van der Hulst, Boeree en Koning. Reeds na 3 minuten boekte Haarlem het eerste succes toen na goed werk van Van der Hulst een schijnbeweging van Boeree den bal in het bezit bracht van Koning, die met een goed schot den Emma-doelman passeerde 01. Lang behield Haarlem deze voorsprong niet want in de volgende minuut kon een van de lat terugkomende bal niet worden weggewerkt en De Vries werd gepasseerd. Emma was hierna sterker en nadat bij een uitval Koning tegen den paal had geschoten bracht de vervanger voor den inmiddels uit gevallen middenvoor van Emma met een voor De Vries onhoudbaar schot den stand op 2—1. Toen hierna bij Haarlem Van Wonderen uitviel nam De Winter, die als verbindings speler nuttig werk had verricht, de spilplaats in waar de Haarlemaanvoerder uitstekend heeft gespeeld. Bakker werd nu rechtsbinnen en Van Daalen viel in als linksmidden. Hoe wel Emma nog sterker bleef was het weer Koning, die na op fortuinlijke wijze in het bezit van den bal te zijn gekomen, een doel punt voor zijn rekening nam. Het laatste ge deelte voor de rust was geheel voor HasrleYn en na een pass van den goed spelenden Van Gooi kopte Bakker den bal door naar Boe ree, die met een kopbal den stand o{fc 23 bracht. Rust 23. In de tweede helft was het over het alge meen Emma, dat in den aanval was maar door prachtig werk van doelman De Vries, die goeden steun ontving van- Buter (die hoe- we! geblesseerd bleef doorspelen), De Winter en Van Gooi hadden de open aanvallen over de goede vleugelspelers geen succes. Door het opdringen van Emma kreeg de Haarlemvoorhoede meer bewegingsvrijheid maar dit leidde niet tot doelpunten. Aan de andere zijde stond het Haarlemdoel dikwijls onder zwaren druk maar doelman de Vries, die o.a. een hard schot van v. d. Grijp schit terend verwerkte en bij de vele hoekschop pen steeds klemvast ingreep zorgde er voor, dat de kleine voorsprong tot het einde be houden bleef. R.C.H. klopt H.B.C. De Racing was met haar volledig kam pioenselftal, dus met Dirk de Wette, best op dreef tegen H.B.C., al dient erkend, dat het spelen haar vooral in de eerste helft nog al gemakkelijk werd gemaakt. De tegenstand, dien H.B.C. bood, was niet van dien aard, dat R.C.H. zich ongerust behoefde te maken over den uitslag. R.C.H. was gedecideerd de sterk ste over alle linies, het elftal klopte als een bus. H.B.C. speelde slechts bij vlagen goed; door onoordeelkundig plaatsen werd heel veel goed werk bedorven. Het ojistellen van Joop Martin als middenvoor bleek geen suc ces te zijn. Later verwisselde hij met Smit van plaats, doch ook dit vlotte niet, omdat Smit nu eenmaal als linksbinnen het meest Bij rug-, lende-, epier- of zenuwpijn en by spit of rheumatiek zijn AKKERTJES weldadi ge pijnverlossers. Laat de AKKERTJES U daaromdadeiy k helpen. De Nederhndsche Pijnstiller AGENDA MAANDAG 21 SEPTEMBER. Stadsschouwburg: Kameropera: „De Dorps- dberulant" en „Die schone Galathee 7.30 uur. Frans Hals-Museum: Tentoonstelling Hulp werk Beeldende Kunst, 105 uur. Frans Hals Theater: „Schoonpapa knapt het op", 2.30, 6.30 en 8.45 u. Toegang 18 jaar. Palace: „In de schaduw der bergen. 2.00, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Rembrandt Theater: „Daar klopt iets niet (tooneel). 7.30 uur. Luxor Theater: „Liefde op het tweede ge zicht". 2.30, 6.30 en 8.45 u. Toegang 18 j. Moviac: „Het gelukkigste huwelijk". 2.00, 4.00 ,7.00. 9 00 u. Toegang alle leeftijden. DINSDAG 22 SEPTEMBER. Frans Hals-Museum: Tentoonstelling Hulp werk Beeldende Kunst. 105 uur. Groote Kerq: Orgelbespeling. 7.15 uur. Bioscopen: jMiddag- en avondvoorstellingen. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. C. Derks. Haarlem. Chef van Dienst en Stad. S. ji Kuiper. Haarlem. Sport en Stad: A. Over- meer. Heemstede. Buitenland: J. C. van der Lang. Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten Heemstede. Binnenland: J. A. Steen Jr., Zand- voort. Nieuws en reportage voor Velsen en om geving: J. J. E. van Baarsel, Umulden. Adver» tenUes D. A. J. Spek, Haarlem. DE DISTRIBUTIEBONNEN I Artikel Bon Aardappelen 4 SA l \ardappelen 48B Kaart Aard. Boter Brandst. 01 t.m. 05 BV Branrtst. 01. 02, 03. 04 KF Brood 48A Bot-Vc Tloevcclb. tj 2 kg. 2 C 1 kg. 2fi Sep 7 5 gr. 2 6 Sep 100 gr. 3 Og 125 gr. 24 Sq Brandei. 1 eenh. 31 D, Brandst. 1 eoinili. 30 A.pir. Brood 400 ga*. 26 Sp; Brood 50 gr. 26 Sej Versa. 100 gr. 3 oc Alsem. 100 gr. 3 O Tabak 20-st. 26 Se, Taltak lOst. 26 Sej Chocolade ■Chocolade Cigarettcn Cigarillos E'cnheldszet 35. 336, 370 Algo-rn. 1 remit. 30 SeJJjo 390 Links: Straatgevecht in Noworossisk. Duitsche infanteristen in de straten van Noworossisk, De Bolsjewisten verdedigen zich taai en verbeten, maar tegen den onweerstaanbaren aanvalsgeest der Duitsche infanterie kunnen zij geen stand houden. In den laten avond is het doel bereikt en het grootste gedeelte der stad in Duitsche handen. (PK Langl P.B.Z. R. P.H. c). Rechts: In de Bangert is thans de pruimenpluk in vollen gang. Een kijkje in de omgeving van Zwaag. Daar, waar de pruimen boven het water groeien, maakt men bij het plukken gebruik van een bootje. (Polygoon/Kuiper Pax-Holland c). tot zijn recht komt. Na 9 minuten maakti de Wette het eerste doelpunt, dat gevolgd werd door een onhoudbaar schot van J. van der Horst, die vrij spel kreeg. Na 17 minuten was de stand reeds 30 door Hanse, die van der Linden met de handen van den bal duw de, hetgeen den scheidsrechter ontging. H.B.C. deed slechts weinige aanvallen, waarbij Mar tin tweemaal tegen de lat schoot. In de twee de helft na 9 minuten spelen gaf Hoogen- doorn een hoogen voorzet, dien Hanse fraai inkopte Een kwartier voor tijd kwam er aan het overwicht van R.C.H. een einde. H.I nam het spel in handen, doch de voorhoede te zwak om succes te hebben. Het doel punt, dat ten gunste van H.B.C. kwam, werd gemaakt door Biesbrouck!, die in eigen doel kopte. Onland miste een strafschop, daar v. d. Vliet kans zag den bal uit zijn doel te slaan. Santpoort verloor wederom, thans van O.S.V. Hoewel de cijfers (14) nogal overtuigend zijn, was de wedstrijd toch veel beter dan die van vorige week. De thuisclub nam zelfs de leiding door Lunter, die als middenvoor optrad. Tegen de rust kwam de gelijkmaker. In de tweede helft beging Santpoort de fout te veel op te dringen, waarvan O.S.V. dank baar profiteerde met het hierboven gemelde resultaat. De Kennemers leden hun derde nederlaag ln successie als gasten van K.F.C. Wel was de nederlaag klein, n.l. 10, doch ook deze kostte weer twee punten. Terrasvogels' eerste nederlaag. De Terrasvogels hebben ondervonden, dat de derde klasse B niet zoo gemakkelijk is om doorheen te wandelen als de afdeelingen, waarin zij de voorafgaande seizoenen speel den. De eerste nederlaag in competitie-ver- band werd geleden tegen de Zandvoort- uwen, die met 30 de baas bleven,* dank zij doelpunten van Schut en Schuiten (2). Vooral achter klopte het niet bijzonder bij de bezoekers, terwijl de voorhoede de fout beging van te verren afstand te schieten. Kinheim boekte haar eerste overwinning, nl. op Halfweg, dat met 41 werd geklopt. T.Y.B.B. stak in kampioensvorm tegen Bloe- mendaal. Vooral de aanval van T.Y.B.B. was geweldig op dreef. Reeds voor de rust had Snoeks vijf maal en Roelofs éénmaal gedoel punt: daarna maakte Steffers een tegenpunt. Na de hervatting werd de Waard nog twee maal gepasseerd door Vessies en van Riel. (18). Nederland's oudste voetbalclub, H.F.C., die op 15 dezer 63 jaar is geworden, was de gast van den onbekenden derde klasser D.T.S. uit Oudkarspel. De H.F.C.'ers misten hun aanvoerder Kam- meijer. die verdienstelijk werd vervangen. De wedstrijd stond niet op een hoog peil; de Haarlemmers konden slecht met het hobbelige veld overweg.' D.T.S. is een forsche ploeg, welke enthousiast doch eerlijk speelt. Voor de rust slaagde Hoek erin zijn club de leiding te geven: hij deed- doelman met bal in het net verdwijnen. Tien minuten voor de rust ontstond er voor het doel van Schras een „Er is nog een diepe kloof tusschen ons en de anderen". Duizenden en nog eens duizenden uit d^ drie Noordelijke provincies hebben op de „hoerdennen" te Rolde deelgenomen aan den grooten ge westelijken landdag van de N.S.B. Vele extra-treinen reden gedurende de ochtenduren het stille Drentsche dorpje binnen en voerden in onafge broken tempo de reizigers voor de Hagespraak aan, terwijl daarnaast duizenden per rijwiel waren gekomen op getuige te zijn van het gesproken woord van Mussert, Roskam, Woudenberg en Dieters. Reeds uren tevoren w'as het een drukte van belang op het Hag^spraak- terrein, maar een stipt functioneerende organisatie droeg er zorg voor, dat iedereen een goed plaatsje kreeg en dat, toen te één uur de leider arri veerde, alles in volmaakte orde stond opgesteld. schermutseling, waaruit de gelijkmaker ont stond (11). In de tweede helft werd aan beide zijden hard gewerkt; van de vele kan sen werd echter geen gebruik" gemaakt. Schoten heeft de krachttoer van het vorige seizoen om' Helder in eigen huis te verslaan niet kunnen herhalen. Wel werd één punt bemachtigd, daar v. d. Eijkhoff c.s. een gelijk spel (22) wisten te bevechten, hetgeen een verdienstelijk resultaat is te noemen. WIELRI3DEN D. T. S. CLUBKAMPIOEN VAN NEDERLAND. D. T. S., de Zaansche wielerclub, heroverde Zondag op fraaie wijze in de Haarlemmer meer het clubkampioenschap op den weg. waarop zij twee jaar geleden voor den eer sten keer beslag legde. Vorig jaar ontging haar door pech de titel. De zegevierende ploeg bestond uit de twee prominente onaf- hankeiijken Jan Lust en B. Schellingerhout, den amateur kampioen van Nederland D. Mooy en als vierde man Arie Vooren, H. S. V. „De Kampioen" kwam uit met de renners Keizerswaard, Bijster, Portegies en P. Peters en boekte een vrij aardig succes door de derde plaats te bezetten. Nadat wij dit jaar reeds vele malen heb ben gezien hoe de jongeren elkaar op het Spaarne bekampen, waren wij nu in de ge legenheid ons er van te overtuigen dat de kwaliteit van het roeien met den leeftijd dei- roeiers vaak meer toe- dan afneemt. Dat velen met ons van deze gelegenheid gebruik gemaakt hebben, bleek wel uit de zeer groote belangstelling voor deze op Zondag gehouden nationale wedstrijden voor veteranen waar inderdaad zeer goed roeien werd getoond. Deelnemende vereenlgingen waren: Z.Z.V., die Leythe, de Hoop en het Spaarne. Van de Amstel verscheen geen ploeg aaan de startlijn. Of hiervan werkelijk de reden was dat, zoo voor de micro foon werd opgemerkt, de Amstel den moed had verloren orftdat alleen de aller beste ploegen tegen elkaar zouden uitkomen, is ons onbekend, maar een feit is het dat deze Amsterdamsche vereeniging niet had inge schreven. Na een minder interessant nummer stijl- roeien dames in overnaadsche vieren dat door het Spaarne verdiend werd gewonnen met 80 punten tegen die Leythe met 67 punten, kwam de kamp der overnaadsche vier heeren, categorie 40 jaar. Na een mooie race won de ploeg van de Zaanlandsche Zeilvereeniging in de boot Bliksem. Tweede werd htet Spaar ne. Daarna volgde het nummer gladde vier heeren om den wisselbeker van Haar lem's Dagblad. Met een tijd van 4 min 48 sec. trad het Spaarne uit dezen wedstrijd als winnaar naar voren en,legde daarmee beslag op den wisselprljs. De laatste kamp vóór de pauze was die van de overnaadsche skiffs heeren. Reeds kort na den start bij het z.g. „Kroegje" lag H. v. d Stadt, de Z.Z.V.-skif- feur, reeds - 2 lengten voor. Deze positie bleef 'ongewijzigd tot voor de loods van het Spaarne. Kwam het door de kreten van den kant, waardoor Giesberts, de skiffeur van het Spaarne, werd aangemoedigd, of door de Twee damesploegen van „Het Spaarne" boekten Zondag tijdens de wedstrijden voor veteranen successen in het nummer ovex-naadsche vier stijlroeien. Op de foto de ploegen in „De Ruyter", voorgrond en in „De Prinses", achtergrond. (Foto Stevens) vlaagwinden waardoor v. d. Stadt gehinderd werd, maar eenmaal voorbij het vereenigings- gebouw haalde Giesberts zienderoogen in en verminderde den achterstand tot minder dan een lengte. Door slecht sturen, ook van Van der-Stadt, moest hij echter achterblijven en de overwinning aan laatstgenoemde laten. Na de pauze werd de beslissing verroeid van het stijlroeien in overnaadsche vieren dames. Winnaar werd de Spaarneploeg van mevr. PeereboomChambers, terwijl de ploeg van mevr. Dumont de Zwart tweede werd met 81 resp. 79 punten. Tot slot nog de zeer sensa- tioneele wedstrijd Acht heeren. Deze werd verdiend doch slechts na harden strijd ge wonnen door de Hoop. Het Spaarne werd tweede. Na de prijsuitreiking werd deze zoo geslaag de roeidag met een hartelijk woord van dank aan de deelnemers en de toeschouwers voor hun beider medewerking, door den voorzitter van het Spaarne besloten. Uitslagen: Stijlroeien overnaadsche vieren dames, voorwedstrijd: 1. Het Spaame( mevr. Dumont de Zwart) 80 p., 2. Die Leythe 67 p. Overnaadsche vier heeren. categorie 40 jaar: 1. Z.Z.V., 2. Het Spaarne. Gladde vier heeren, categorie 30 jaar: 1. Het Spaarne, 2. De Hoop. Overnaadsche skiff heeren: 1. Z.Z.V. (H. v. d. Stadt). 2. Het Spaarne (Giesberts). Stijlroeien overnaadsche vier dames (be slissing): 1. Het Spaarne (mevr. Pcereboom Chambers) 81 p.. 2. Het Spaarne (mev^ Du mont de Zwart) 78 p. Acht heeren: 1. De Hoop, 2. Het Spaarne. LM Gort 3S5 Huishoudzeep 370. 371 Jam 383 Kaas 3<8 7 Lm. Koffiesurr. Melk Petroleum 02 'eulvr. 384 Rijst 4-49, 4-50 Seheerzcep M Sij;nren 4S Suiker 382 erk 48. 40 Suikerwerk 377 Tabalc 48 Tap te 111. 1-50. 2-50 ticelli 386 Vleescli 4 8 A 4SB Wasclip. 371 Wanneer Nederland oorlogs gebied zou worden. Na den oorlog zullen eerst recht de zorgen voor het volk komen. Met veel enthousiasme werd Mussert met zijn staf en met de Duitsche gasten ver welkomd. Het „hou-zee"-geroep hield mi nutenlang aan. Onder de eeregasten bevonden zich com missaris-generaal Schmidt, de S.S. Ober- gruppenführer Rauter, de Beauftragten voor Groningen, Friesland en Drenthe, en vele vertegenwoordigers van de weermacht en van de N. S. D- A. P. Verder de ge machtigde van den Leider voor Groningen en Drente, J. Maarsingh, en de districts- leïders van Groningen, Friesland en Drente met hun naaste medewerkers, alsook de commissaris van de provincie Groningen, Staargaard en vertegenwoordigers van den Landstand, den Volksdienst, het Ned. Ar beidsfront en den Arbeidsdienst. Voordat de boerenleider E. J. Roskam, aan het woord kwam, werden keurige volks dansen uitgevoerd, die met groot enthou siasme werden gadegeslagen. Rede van den boerenleider In zijn i*ede zeide de heer Roskam, dat den N. S. B.'er steeds een heilig doel voor oogen heeft gezweefd. Eens zal de dag ko men dat het recht zal worden hersteld en het onrecht uitgewischt. Doch zijn wij nu zoover? Immers niet, de oorlog drukt zwaar op het boerenvolk van Nederland. Vroeger streden wij tegen liberalisme, democratie en kapitalisme en nu worden we in onze poging om herziening van het onrecht door den oorlog geremd. Maar desondanks is de Landstand gekomen en zijn de bedrijfsschappen geen staatsinstel lingen meer, doch publiekrechtelijke licha men, gegrond op de beginselen, welke de ize zijn. Wij komen niet om te breken, maar om te bouwen. Hier in Rolde was het de boe- renstem van het noorden, die krachtig heeft weerklonken. Deze stem is het, die de richtlijnen moet geven voor de toekomst. Rede van den heer Woudenberg Vervolgens was het woord aan den lei der van het Ned. Arbeidsfront, H. J. Wou denberg. Spreker wees er in den aanvang van zijn rede op, dat hij vroeger ook so cialist was, maar dat hij bij het oude so cialisme had bemei-kt, dat het niet den vooruitgang bracht, doch den haat predik te Het is hem duidelijk geworden, dat het oude socialisme dat naar den klassenstrijd dreef heeft afgedaan en dat het heeft plaats gemaakt voor een socialisme, dat gelijk is te stellen met het dienen van de gemeen schap, d.w.z. dat men meer moet geven dan vragen Zijn rede beëindigend zeide spreker, dat de toekomst hoopvol is, want dat eens Ne derland in de kroon van Europa als een parel zal schitteren. Als intermezzo -heeft hierna de Jeugd storm eenige strijdliederen ten beste gege ven, terwijl daarnaast keurige velddienst oefeningen te bewonderen vielen. Toen was het groote moment aangebro ken, dat de Leider zou spreken. Met een donderend houzee-geroep werd Mussert verwelkomd. Rede van ir. Mussert .Zijn |pde aanvangend zeide Mussert dat er wel veel menschen zijn op wier mond het woord „menschlievend" bestorven ligt, maar vraagt men hun: wat doet gij voor uw vaderland, dan blijken zij geen tijd te hebben, want overdag moeten zij geld ver dienen. zeggen zij, en 's avonds kankeren zij op den toestand. Wij, nationaal-socialis ten, nebben ons altijd ingezet en willen dat nu meer dan ooit voor het gansche volk. Uitvoerig gaf Mussex*t een overzicht van het tijdperk 1920-'40. Spr. herinnerde aan de periode van de gebroken geweertjes en merkte op, dat indien gebeurd zou zijn wat men had gewild, nl. geen man en geen cent voor het militairisme, voldaan zou zijn aan het parool van Moskou en het internatio nale jodendom, dat gharne zag, dat Euro pa zoo zwak mogelijk zou zijn geworden. IJeeds van dat oogenblik af tot op heden hebben de sovjets een oorlogsapparaat in elkaar gezet en het was hun bedoeling hiermede Europa te veroveren Indien er geen nationaal-socialisme en fascisme was geweest, indien Hitier en Mussolini er niet waren, dan zouden de Russische horden over Europa gekomen zijn. Dat staat muurvast. Na 1936 zou onze weermacht met kunst en vliegwerk omhoog gebracht worden. De N. S. B. werd uit alle ambten gestöoten en nu hebben wij gezien hoe alles uit die ja ren leugen en bedrog was. Wij waren uit gesloten van alle zeggenschap en daarom zijn zij, die na drie dagen oorlog in Mei 1940 zyn gevlucht, alleen verantwoordelijk voor datgene wat nu ove/ ons is gekomen. Nu bevinden wij ons in een dieptepunt en wie zal zeggen of dit nu werkelijk het diepste punt'is? Wanneer wij van de afschuwelijke bom bardementen hooren op West-Duitsche ste den, wie geeft mii dan de verzekering dat over een tijdje bijv Den Haag, Amsterdam of Groningen niet hetzelfde lot zullen on dergaan? Wanneer het immers den Engel- sclien goed lijkt ook deze steden met bom men te bestrooien, dan zullen zij dit niet nalaten. Had men echter ons gevolgd, dan zouden wij ten eerste geen oorlog hebben gehad en dan zouden wij nu samen met de Duitschers dat gedeelte van Europa, dat ons kustgebed bestrijkt, beschermen tegen aanvallen van buiteix Europa. Wij hebben elf jaar lang alles geprobeerd om ons volk tot een eenheid te bx'engen doch het is ons niet gelukt en nog steeds is er een diepe kloof tusschea ons en de anderen. Het is onze taak, die ónderen zien de te maken en al is de verscheurdheid in Nederland op dit moment nog groot. Eens zal hieraan een einde komen en dan zal ons volk hecht zijn als nooit tevoren. In derdaad, als Rusland zou winnen, dan zou den wij, nationaal-socialisten, liet eerste worden opgehangen. Maar beseft men wel, dat binnen een week de rest van ons volk zou volgen? Degrootste ramp, welke ons land zou kunnen treffen zou zijn, als Nederland oor logsgebied zou worden. Want geqn vier kante meter zou worden prijsgegeven en de grootste verschrikkingen zouden ons dan te wachten staan. Wij weten, dat wij in dezen strijd tusschen twee wereldbe schouwingen aan den goeden kant staan. Met nieuwe Europa komt en het is onze ilicht, dat Europa te verdedigen aan alle :anten. Er zal zijn een nationaal-socialis- tisch-fascistisch Europa of geen Europa. Vraagt men ons nu of wij het pret tig vinden dat wij bezet gebied zijn, dat er weinig te eten is, dat er weinig aan kleeding is en dat er arbeidskrachten van hier worden weggenomen, dan antwoorden wij dat wij dat allerminst plezierig vinden. Er zijn in dezen tijd zoo veel dingen in strijd met het na tionaal-socialisme, maar ons is het dui delijk dat dit er moet komen, wil het beter worden. Als Hitier er niet was. dan zou ik bevreesd zijn voor het lot van Europa, dus ook van ons land, maar nu hij er wel is heb ik die vrees niet. Er is ook bij mij geen vrees voor imperialisme. Was Hitler Napoleon, dan zou het er anders voor staan, maar dat. is hij niet. Mijn vrees is alleen deze, dat ons volk in zijn geheel zou weigeren een Europeesch land te worden. Engeland heeft altijd kaïxs gezien zijn ooxdogen te voeren in een andet land dan het zijne. La ten wij dit nu ook eens probeeren. Europa moet kans zien zijn oorlogen uit te vechten in Engeland en niet omgekeerd. Negentig procent van het werk aan het oostfront wordt door het Duitsche volk ge daan. Als het goed was, zouden daar niet duizenden maar tienduizenden van onze jongens moeten staan. Ik heb dit volk lief en als het mij gegeven is, zal ik ervoor zor gen dat wij soldaten worden en geen sla ven. Zoo alleen kunnen wij, in plaats van een kolonie, een waardige plaats in hef nieuwe Europa krijgen. Het volk zal er niet zijn voor een regee ring, maar de regeering zal er zijn voor het volk. En ieder heeft op zijn plaats zijn plicht te doen voor het geheel. Er is thans oorlog en geen nationaal- spcialisme. Beseffen wij wel, dat het gaat op leven en dood en wanneer wij het zoo zien, dan zijn wij er waarlijk nog niet het slechtste aan toe. Na den oorlog zullen eerst recht onze zorgen voor ons volk komen. Wat wij thans te doen hebben is het stel len van het socialisme van de daad en daar om moeten met name de boeren hun bo dem zoo intensief mogelijk bewerken. Spreker besloot zün rede met een laat- sten raad om mee te werken voor de groo te Europeesche volkei'engemeenschap in het wordende Europeesche continent. De rede van den Leider werd stok achtig toegejuicht en kort hierop werd de landdag met een enkel woord en met het zingen van het zesde vers van het Wilhel mus gesloten. KOENRAAD VAN DEN ARBEIDSDIENST Wij hebben sterke beenen, mevrouw! Toilk-lz. ramt. 30 Sq Algem. 250 gr. 3 Oj boi A!g. S0.- 90 gr. 30 Sq Algem. 500 gr. 3 0« Algem. 100 gr. 3 Ot Algeim. 2'5 0 gr. 3 Or Me lik 1.3/4 L. 26 Sa Petr. 2 L. 31 0( Algem. 250 gr. 3 Oc Reserve 250 gr. 3 Oj TexlÉel 75 gr. 31 D El! Tabak 5 1 kg. 1 00 ga*. 100 gr. A teem. ol K Ma Algem. Tfelbak Ros. 13/4 L. Algom. 11)0 gr. Vleesch 100 gr. 2 6 Vloesch 5" gr. 2 6 Sq Algom. 2-5 0 gr. 30 Se rgy Wasohip.250 gr. 30 Sejvoo Oc* 3 Ocj, 6 Sq 6 3 O, 1,01. PLOEG VAN DEN JEUGDSTORM IN MILAAN AANGEKOMEN. De Nederlandsche ploeg .van den Nationa Jeugdstorm bestaande uit meisjes en jonge die aan de sportwedstrijden der Europees 3 z jeugd in Milaan zal deelnemen, is aldaar a j, gekomen, evenals de Spaansche vertej woordigers. Deelnemers uit andere lanc zijn onderweg, zooals bijvoorbeeld de Kr e, tische Uslaschajeugd, die met ongeveer h> ,gv derd man sterk uit Agram zijn vertrokk n In totaal worden 365 mannelijke en 110 vr jj f welijke deelnemers, alsmede een groot a i]^, tal jeugdleidsters en -leiders verwacht. Z ndc als bekend zullen de spelen Donderdag feestelijk worden geopend. Sport-allerlei vat - Zaterdag is op het terrein vai^ Ajax n Amsterdam een honkbalwedstrijden gespe a tusschen Ajax en de Rest van Nederla^gt' Ajax verloor met 15. Deze weèk vang van alle lesscas!" Inschrijving e li sew avond van 79 u Leeftijd tot 20 jai'lo^ tert feri 'loo ïev w DANSSCHOO HAARLEM RADIOPROGRAMMA DINSDAG 22 SEPTEMBER 1940. HILVERSUM I, 4X5.5 M. 7.15 Volksliederen. 7.30 B. N. O. Nieuwsbe: ten. 7.40 ..Bij "t krieken van den dag". 8.31 O. Nieuwsberichten. 3.40 ,,Van den vos en vrouw", causerie. 8.50 Zang en piano. 9.00 Si kwartel. 9.30 Spiegel van den dag. 9.40 Sjm nie-orkest. 10.00 Carlo Carcassola en zijn c en solisten. 10.30 ,.U kent hen, maar kent ook?" 10.45 Carlo Carcassola en zijn orkesl solisten. 11.15 Otto Hendriks en zijn orkest. Almanak.. 12.05 Harmonie-orkest. 12.45 B. 's- en zakelijke berichten. 13.00 Zant piano.-13.48 Viool en piano. 14.00 Groningef kestvereeniging en soliste. 14.52 Pianovoord« 15.00 „De Felle~met den l ooden baard" 15.20 ninger Orkestvereenigïng. 16.00 Sonaten. 16J N. O. Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. ,De lichte toets". 18.00 „Europeesche vrouwf [JRI Europeesche kunstenaars", causerie/ lji.30 I pianobegeleiding. 19.0 Neerlands stem het Oostfront. 19.15 Marschen en inarschlted 19.30 B. N'. O. Nieuwsberichten. 19.40 1 Gesproken bjnncnlandsch overzicht. 19 50 en piano. Vanaf 20.15 alleen voor de radio- oen trales, die over een lijnverbinding met de st oem beschikken. 20.15 Gerard van Krevelen en j. 21.00 Omroeporkest,, solisten en koor. G O. Nieuwsberichten. 22.00 Operetri-: ntenten. 22.15 Muzikaal kleurenfestijn. 23.^>t Fragmenten uit beroemde opera's. HILVERSUM II. 301.3 M. 7 15—7.40 Zie Hilversum L 7.40 Ochteni rut tiek. 7.50 Symphonte-orkest. 8.00 Politie,.- praatje." 8.15 Vocale platen. 8.30 B N. O. N berichten. 8.40 Symphonie-orkest. 9.00. Orkt zang'van Karl Schmit—Walter. 9.15 Voor de vrouw. 9.20 Orkest, en zang van Karl Sch; H Walter. 10.00 Godsdienstige uitzending. 10 s' cale dbetten met pianobegeleiding. 11.00 wenmozalek. 11 20 Scala-orkest te Milar.n. P:anovoordracht. 12.00 Concertgebouworkest Uit Neerlands Gouwen. 12.30 Programma-; zicht. 12.35 Xylofoon en orkest. Nieuws- on zakelijke berichten. 13.00 „Wat de Directie van den landbouw?" 13.15 SympW onze eert.: 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30^; kest Helmut Zacharias. 15.15 Weensche kunst. 15.30 Voor de zieken- 16.00 Sylvestre 16.45 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en beursbe 0 )0 Voor de jeugd. 17 30 Een Strijkö it U en solist. 18.10 Orgelconcert. 18.30 B. N. O. N!« een- berichten 18.40 Spiegel van den dag. 18 50 1 jjvir O. Twentsch praatje. 19.00 l,andmans LusU laafr Melodietjes van Will Glnhé. 20.00 B. N. O. sche uitzending: ..Holland and the ec eorganlsatidn". Voor de radio-centrales foonmuziek. Vanaf 20.15 alleen voor de t UVGl centrales: Gramfoonmuvlck. Vanaf 20 5 4^ de radio-centrales, die over een Iijnve ding met de studio beschikken. 20.15 Beethi concert. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22j Militair overzicht. 22.10 Avondwijding. Zie Hilversum I. gen 'c n het tfili oeic alt 99 ui ;ed! vrij Ö.9.-1 id" i*i irla en. tó fen Ji -Oos 'at r on. ipw 'on2e W it vo uw dez 'ach id c

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2