Haarlemsche Courant Twee steden aan het Terek front veroverd. 287e Jaargang No. 223 Abonnement p. week 0,28, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,12, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Adverteot1€n 13 m.m. 3,elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Advertontleabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. t cent p. m.m. Cltff.t Grafische Bedreven Damiate. Wnd. Hoofdredaetenrj 3. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. BïnsJag 22 SeptemEer 1942 Bureau* Haarlemt Groote Houtstraat S3, Bijkantoor: Soendae plein 37. TeL Directie 130». Hoofdredactie 1505». Rcdactl^ 10800, Administratie 10728, 18S25, Soendapleln 12230. Postgiro 138SS3. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. OntlastingaanvaÜen rler bolsjewisten in het Noorden van Stalingrad stortten ineen. Ook in den centralen sector tegen aanvallen afgeslagen. Actie tegen restanten van convooi bij Archangel. Uitbreiding defensiesysteem van Gibraltar. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „Aan den T c r e k werdeè na het oi nen van het moeiijjke cn met mijnen bezaaide terrein de belangrijke, door den vijand 'taai verdedigde steden Terek en Wladim.: o w s k i i stormerderhand genomen. In enkele stadsdeelcn van S t a 1 i n gr a d, dat de vijand door hct~aanvoeren van nieuwe strijdkrachten wanhopig tracht te behouden, zijn nog verbitterde straatgevechten aan den gang. Hernieuwde ontlastingsaanvallcn op de grendclstelling ten Noorden der stad stortten met vele verliezen ineen. Bij Saratof wierp de luchtmacht opslag plaatsen van vloeibare brandstof aan dt Wolga in brand. Ten Noordwesten van Woronesj misluk ten opnieuw verscheidene vijandelijke aan vallen. Ook ten Zuidoosten van het Ilmen- m e e r en -ten Zuiden van het Ladoga- meer werden herhaalde-aanvallen van de bolsjewisten door het samengebundelde vuur van alle wapens met zware, bloedige verlie zen afgeslagen. De luchtmacht bracht op het Ladogameer een vrachtschip tot zinken; een ander schip werd beschadigd en een bewa- b'ngsvaartuig werd in brand geworpen. Duitsche gevechtsvliegtuigen bestookten Zondag in de Dwinabaai bij Archange! ondanks bijzonder moeilijke weersomstandig heden de overblijfselen van het groote En- gëlsch-Amerikaansche convooi. Drie koop vaardijschepen werden verscheidene malen- getroffen. In Noord-Afnka vielen formaties van de Duitsche luchtmacht vijandelijke strijdkrach ten aan het El-Alameïnfront en in het Zui delijke woestijngebied m¥t bommen en dt boordwapens aan. Vier Britsehe jagers wer den in luchtgevechten neergeschoten. In de periode van 9 tot 20 September verloor de Britsehe luchtmacht 189 vlieg tuigen, waarvan 40 boven de Middelland- sche Zee en in Noord-Afrika. In dezelfde periode gingen in den strijd tegen Groot- Brittannië 22 eigen vliegtuigen verloren. Tijdens de gevechten in het gebied van Stalingrad schoot een Pommersch-West-Prui- sische gemotoriseerde infanteriedivisie bij de succesvolle afweer van sterke ontlastings- sanvallen van den vijand op één dlag 129 jSowjettanks stuk. Stalingrad. verdedigingswerken. De door boeien gedragen duikbootnetten zijp tot 1300 M. verlengd. Zij loopen van de kolenkade midden door de baai tot aan het Noordelijke uiteinde der Engel- sche wateren. Aan het Westelijke strand wor den talrijke uitgebrande en vernielde schépen bijeengebracht. Frankrijk had geen luchtvloot noodig Onthullingen van Jauneaud over Eng elands intenties. De generaal der luchtmacht en voormalig commandant van de Fransche luchtstrijd krachten in Syrië, Jauneaud, heeft aan een persvertegenwoordiger belangwekkende ver klaringen afgelegd over het verraad van En geland aan Frankrijk op het gebied van de luchtvaart. De Engelschen, zoo verklaarde Jauneaud o.ar, hebben sinds 1918 heimelijk onze militaire politiek te land en in de lucht gecontroleerd en hebben onze ministers van luchtvaart .Cot, Vuillemin en Guy la Chambre tot hün werk tuigen gemaakt. Engeland's plan was om Europa door een langen oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk te vernielen om daarna uit de uitputting van beide mogend heden voordeel te trekken. Het Fransche kolo niale rijk was steeds een van hun meest be- geerenswaardige objecten. De Britsehe fout was de onderschatting van Duitschlands kracht en het feit, dat zij niet zagen, Frankrijks kracht door de corruptie van het regime ondermijnd was. Vervolgens geeft Jauneaud een beeld var de Britsehe pogingen om te voorkomen, da: Frankrijk een luchtvloot ging bouwen, waar bij o.m. het volgende zegt In 1923 deed En geland een plan van generaal Buat mislukken, door- te beweren, dat Frankrijk geen offen sieve luchtvloot noodig had, daar Engeland als zijn bondgenoot de bescherming in de lucht en op zee op zich zou nemen. De plan nen die ik zelf had, aldus Jauneaud, in 1933 en 1936 heb ingediend, werden giet dezelfde opmerkingen afgedaan. Het lot van Frankrijk echter is op 15 Februari 1937 in de nationale verdedigingscopimissie beslist. Op dezen dag wezen Daladier, Cot, Gamelin en Jacomet mijn bewapeningsplan voor de luchtmacht, dat ik opnieuw had ingediend, van de hand. Op aandringen van Engeland werd ik tenslotte zelfs door mijn chef gene raal .Vuillemin verlaten, die de opdracht had mij onder alle omstandigheden uit te scha kelen. Ik werd naar Syrië overgeplaatst en ontmoette daar denzelfden hardnekkigen tegenstand tegen mijn plan om het land tot een Fransche luchtbasis in het Naburige Oosten te maken. Dit plan bedreigde natuur lijk naar Engelsche opvatting Palestina en bovendien wilde Engeland Syrië hebben. In militaire kringen te Berlijn typeert men Ben strijd te Stalingrad met de opmerking, dat de Duitsche troepen in ,de stad zelf aan vallen en het eene huizenblok na het andere nemen, terwijl de Sowjettroepen ontlasting trachten te brengen, in hoofdzaak door aan vallen" uit het Noorden. De vijandelijke aanvallen uit het Noorden, die steeds weer mislukken, worden door tal rijke pantserwagens gesteund. Duitsche mili taire kringen vestigen er de aandacht op, dat r \fl|Zaterdag boven de stad 77 Sowjetvliegtu^gen - -^verloren gingen, terwijl slechts 2 Duitsche Koestellen neerstortten. In dit verband verr s pï klaart men te Berlijn, dat de pogingen der -"bolsjewisten, die vermoedelijk de heerschap pij in de lucht in dit, gebied wilden veroveren, daardoor volkomen mislukt zijn. Vrijwilligers uit Estland. Commissaris-generaal Litzmann heeft ter .elegenheid van de herdenking van den dag der bevrijding van het bolsjewistische juk, een besluit van Adolf Hitler bekend gemaakt. Het is de wil van den Führer, dat ook Est land met een eigen eenheid naast de legioe- ien en regimenten uit Zweden, Finland. Noor- i*egen, Denemarken, Vlaanderen en Neder land in den gemeenschappelijken strijd voor een nieuw Europa zal aantreden. Deze Estlandsche troepen zullen uit de beste vrijwilligers worden samengesteld. De dienst verplichting geldt voor den duur van den oorlog, terwijl alleen vrijwilligers vart 17 tot ten hoogste 25 jaar opgenomen worden. Dit korps zal door de Waffen-S.S. worden opge leid. Met zeer veel enthousiasme is deze beschik- m ing van den Führer door de Estlandsche be "King ontvangen, want zij hebben de wel daden van het bolsjewisme aan den lijve on dervonden. In Egypte actie der luchtmacht. '•9 ca Het Italiaan,sche weermachtbericht luidt: Zondog heeft de luchtmacht van de As doeltreffend formaties gemotoriseerde strijd middelen van den vijand*aan het Egyptische Hg front met bommen en boordwapens aange- ieï, vallen. Talrijke voertuigen geraakten in II brand. Duitsche jachtvliegtuigen schoten in luchtgevechten vier vijandelijke vliegtuigen eer. Britsehe vliegtuigen bombardeerden To- stAjlbroek. Vijandelijke vliegtuigen beschoten met machinegeweren en lieten bommen vallen t ta eenige bewoonde centra van de provincie hB Agrigento (Sicilië), maar maakten geen Slachtoffers. H.if Het D.N.B. deelt voorts mede, dat naar uit ^Gibraltar gemeld wordt, men daar, na de aanvallen van Italiaansche strijdkrachten, koortsachtig werkt aan de verbetering der De chef van het opperbevel van de Duit sche weermacht generaal-veldmaarschalk Wilhelm Keitel, is heden 60 jaar oud ge worden. (Foto archief H. C.) f De strijd om Britsch Indië. Voorwaardelijke toezegging? Op den vierden dag van het debat der wetgevende vergadering te New- Delhi is door een lid van den uitvoe renden raad van den Onderkoning de verklaring afgelegd dat de Britsch- Indische regeering. indien alle Indische partijen een besluit over de vorming van een nationale regeering zouden nemen, dit besluit niet zou kunnen af wijzen. Volgens een bericht van United Press uit Bombay is de schoonzoon van Pandit Neh- toe tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens „overtreding van de bepa lingen der wet tot bescherming van Indië". In het gebied van Patna zijn negen be- hogers om het leven gekomen en zes ge jond. Communistisch verzoek. Reuter meldt uit Bombay, dat de com- - aunistischc partij in Brit=ch-Inuië een verzoekschrift aan de regeering heeft ge- publiceerd. waarin de Britsen-Indische re- jieering wordt verzocht, met het Congres andere politieke partijen te onderhande- i over de vorming van een voorloopige Nationale regeering. Britsehe vliegtuigen schenden neutraal gebied. De aanval op München, Britsehe bommenwerpers hebben Zater dagnacht gevlogen boven deelen van Zuid en Zuidwest Duitschland. Door de zware afweer van nachtjagers en luchtdoelgeschut konden zij nergens hun aanvalsplannen uitvoeren. Boven München geraakten de aanvallers in het geconcentreerde lucht doelgeschutvuur terecht en werden uiteen gedreven. Zij lieten hun brisant- en brand bommen boven gebieden aan den rand van de stad vallen, waar eenige materieele schade in woonwijken ontstond. In den zelfden nacht is in Bazel, Zürich en Bern luchtalarm gemaakt. Omtrent het overvliegen van Zwitserséh gebied door vliegtuigen werd te Bern me degedeeld: Vliegtuigen van onbekende nationaliteit hebben tweemaal gevlogèn boven het Noordelijke deel van Zwitser land. Den eersten keer verlieten zij. na boven Winterthur, Zürich en Sankt Gallen te hebben gevlogen, Zwitserland tusschen Ramsen en Diepoldsau. Den tweeden keer passeerden vliegtuigen de grens bij Schaff- hausen en Konstanz. Naar de staf der Zweedsche weermacht meldt, zijn Britsehe vliegtuigen in derf nacht van Vrijdag op Zaterdag over Zuid- Zweden gevlogen. In totaal hebben ongeveer vijftien toe stellen, afgezien van de neutraliteitsschen- ding door het vliegen boven Zweedsch ge bied. ook mijnen uitgeworpen in de Sont. Naar het Zweedsche ministerie van buiten- landsche zaken verklaart, zal dit leiden tot een protest der Zweedsche regeering te: Londen. Britsehe communisten eisclien aftreden van ministers. In Londensehe politieke kringen «verluidt dat de Engelsche communistische party het aftreden eischt van den minister van oorlog, Hen staatssecretaris voor Indië. den lord kan selier. de ambassadeurs te Madrid en Wash ington en van eenige andere diplomaten. Zij motiveert haar eisch aldus, dat de betrokken bewindslieden onbekwaam zijn om den oorlog tegen de totalitaire mogendheden te voeren. 4merika nadert het productie- maximum. Een „economisch opperbevel"? De leider van het Amerikaansche bureau voor de oorlogsproductie, Donald Nelson, heeft verklaard, dat de Ver. Staten bijna het maximum van hun productie hebben bereikt. Toen daarna aan Nelson de vraag werd gesteld, hoe de jongste verklaringen van president Roosevelt hiermede in over eenstemming kunnen zijn, antwoordde hij, dat hij met de woorden „Amerika nadert het punt van de maximumproductie" be doeld heeft, dat de tijd gekomen is, waarop het bureau voor de oorlogsproductie plan nen kan opstellen voor toekomstige mas saproductie in speciale bedrijven. President Roosevelt had n.l. Maan dag in het Congres, naar de Ameri kaansche berichtendienst meldt, een nieuw crediet aangevraagd van 2.731.154.307 dollar voor de marine. Naar United Press inmiddels meldt, zal van 2 October af een leger van vrachtauto's door de straten van New York rijden om huis aan huis afval y?an metalen in te za melen. Volgens „Time" is Roosevelt van plan ter bestrijding der inflatie een nieuw bu reau voor economische zaken in te stel len, dat o.a. zal bestaan uit den com-, missaris voor de prijzen, Henderson, den minister van landbouw, Wickard, den voorzitter van het bureau voor oorlogs werkzaamheden, Davis en den minister van financiën, Morgenthau, die blijkbaar het door de openbare meening zoozeer ge- wenschte „économische opperbevel" zal vormen. Het tijdschrift acht het succes van dit plan echter twijfelachtig, daar in hoofd zaak dezelfde mannen genoemd worden, die de moeilijkheden, die zich. \ot nu toe hebben voorgedaan, niet meester hebben kunnén worden. Communisten winnen bij Zweedsche verkiezingen. Groene aandacht voor dit feit te Berlijn. Bij de Zondag gehouden verkiezingen voor de gemeenteraden in Zweden heeft de sociaal democratische regeeringspartij volgens de voorloopige uitslagen de zwaartste nederlaag geleden. In Stockholm b.v.-heeft zij zes man daten aan de communisten moeten afstaan, die sinds vier jaar met slechts drie mandaten in het raadhuis van de hoofdstad vertegen woordigd waren en thans over negen zetels beschikken. Ook de rechtsche partij heeft zich niet kunnen handhaven en verschillende man daten moeten afstaan. Gewonnen hebben eigenlijk alleen de com munisten en vooral ook de boerenpartij. De verschuiving der zetels zal over het alge meen nauwelijks merkbaar zijn, met uitzon dering van Stockholm, waar de sociaal-demo cratische meerderheid verdwenen is. Op het platteland echter is de boerenparty het sterkst toegenomen. Volgens de Zweedsche pers moet dit feit worden toegeschreven aan de ont stemming in het land. ovt - de landbouwpoli tiek der regeering, vooral over de pryspoli- tïek voor landbouwproducten. Naar de meening van Berlijnsche politieke kringen moet het toenemen van het aantal communistische mandaten bp de Zweedsche verkiezingen ook van Europeesch standpunt bezien worden. Berlyn is door deze ontwik keling niet verrast. De ontwikkeling van po litiek en wereldbeschouwing in Zweden komt tot uiting, aldus zegt men te Berlijn, in het verlies van sociaal democratische en de winst van communistische stemmen. Zy kan niet als geëindigd beschouwd worden en zal door de Europeesche mogendheden, die een gemeenschappelpKen strijd tegen het-bolsje wisme voeren, aandachtig moeten worden ge volgd. De verkiezingen hebben tdt de volgende resultaten geleid: sociaal-democraten mandaten (verlies 33), reohtspartij 266 daten (verlies 10), boerenbond 212 mandaten (winst 36), volksparty 169 mandaten (winst 6), communisten 42 mandaten (winst 16), na tionale partij (verlies 1). In totaal leverden de verkiezingen dus 1532 mandaten tegen 1519 totdusver. Lichte Duitsche vlooteenheden tijdens een patrouillevaart voor de kust in het hooge Noorden. Voor de manschappen, die geen wacht hebben, is er altijd wat te doen. Aardappelen schillen op het achterdek. (P.K. Taureg-P.B.Z.7P.H. c) Een tweede maarschalk F och gezocht. Shinwell bestrijdt de Churchill-mythe. De „New York Post" schrijft: „Het is hoog tijd naar een „nieuwen maarschalk Foch" te zoeken. Het blad •erlangt, dat onmiddellijk een opperbevel hebber voor de Geallieerden wordt be noemd. Men heeft reeds genoeg catastrofes meegemaakt, dan dat men door het gemis van verstandige plannen nog meer veroor zaken mag. De leider van het Amerikaansche pro ductiebureau, Donald Nelson, heeft inmid dels in een rede verklaard, dat de Ver. Staten voor den oorlog offers zullen moeten brengen, die wellicht nog grooter zullen zijn dan die der Britten. De Engelsche Labour-afgevaardigde Shinwell gaf Zondag in een rede te Bred- ford als zijn zienswijze, dat de leden der regeering bij voortduring beweren, dat de Gallieeixien als overwinnaars uit dezen oor log tos voorschijn zullen komen, maar dat het echter verre was van het Britsehe pu bliek om dergelijke uitlatingen voor goede munt op te nemén. Anderzijds gaat het Engelsche publiek verkeerdelijk uit van de voorstelling, dat er geen vervanging voor den huidigen pre mier bestaat. Als men evenwel in Enge land al in een dermate desolaten toestand is gekomen, dat men gelooft, dat er slechts één enkele man in het land is, die de be kwaamheid bezit de regeering te leiden, dan kan men zich wel laten begraven, aldus Shinwell. Spr. was in ieder geval niet van meening dat de huidige Britsehe premier of de re geering in haar huidige samenstelling niet te vervangen is. Wie van een andere opvat ting is, valt ten offer aan de Churchill- mythe, die een gevaar vormt voor het land en Groot-Brittannië op zekeren dag nog eens duur te staan zal komen. Italiaansche avondbladen houden zich bezig met de meeningsverschillen tusschen Moskou eenerzijds en Londen en Washing ton anderzijds, welke een gevolg zijn van het uitblijven van een tweede front. De Russen hebben gelijk, zoo schrijft de Gior- nale d'Italia, wanneer zij van meening zijn, dat zij door him bondgenooten zijn verra den. Moskou beschouwde de overeenkom sten van Juni 1942 betreffende de vorming van eén tweede front als een concreet feil, dat niet op zich zou laten wachten. Te Londen noch te Washington heeft men dat ooit tegengesproken. Thans is het duidelijk dat Engeland en de Vereenigde Staten toen reeds moesten weten, hoe groot de moei lijkheden bij de vorming van een tweede front zouden zijn. Die moeilijkheden zijn niet een aangelegenheid van de laatste we ken. Churchill en Roosevelt hebben hun plechtige belofte slechts gedaan om Stalir. er toe te brengen nog meer mannen, mid delen en gebied te offeren in het belang van Engeland en Amerika, waarbij het hun on verschillig was of Rusland ten stotte leeg gebloed en uitgeput zou zijn, Een on-Nederlandsch voorstel. In Nederlandsche taal. Reuter verspreidt in een telegram uit Londen het voorstel om na de over winning der „Geallieerden" de Duit sche kinderen te internationaliseeren. Het in de Britsehe hoofdstad verschij nende emigrantenblad „Vrij Nederland" eischt, dat alle Duitsche kinderen in den leeftijd van 2 tot 6 jaar van hun moeders weggenomen en voor den duur van 25 jaar in het buitenland gebracht worden, om hen op deze wijze van hun nationaliteit los te maken. Tevens moet door overeenkomstige maat regelen in Duitschland zelf een mengsel van volken worden teweeggebracht, dat niet meer als Duitsch te beschouwen zou zijn. Het feit, dat het officieele Engelsche pers bureau dit voorstel van een m Brïtschen dienst staand emigrantenblad overneemt en zooveel mogelijk verspreidt, bewijst, dat de gedachte om het Duitsche volk uit te roeien in de hersens van de plutocrati sche en bolsjewistische bondgenooten tot nieuwen bloei is gekomen. Nog herinnert zich iedereen den duivelschen eisch van den Amerikaanschen jood Kaufmann om alle Duitsche mannen te steriliseeren. Men mag allengs van een opzettelijk plan spre ken, dat past in het kader van al datgene, wat vooraanstaande politici in de vijande lijke landen soms slechts aanduiden, soms ecfyter ook luid verkondigen, zooals dezer dagen nog de mihister van marine der Ver. Staten, Knox, die in Kansas City o.a. zeihe: Na de overwinning zal een vrede gedic teerd worden, waardoor de Spilmogendhe- den volkomen uitgeschakeld zullen worden, want met haar kan geen compromis wor den gesloten. In toonaangevende Duitsche kringen worden dergelijke ideeën, eischen en verklaringen op passende wijze ter ken nis genomen. Zij geven te verstaan dat met diegenen, die zulke misdadige ideeën aanhangen, inderdaad een com promis onmogelijk is en dat hun het lot, dat zij of hun voornemens ver dienen, niet bespaard zal blijven. Het Duitsche volk en zijn bondge nooten echter hiervan kunnen zij overtuigd zijn zullen den sftdjd om de eindoverwinning des te vastberade ner voeren nu hun zwart op wit ge geven is wat zij te verwachten hebben van hen, die een Sir Samuel Hoare on danks den argwaan zelfs in pro-Engel- sche neutrale kringen zoo warm in be scherming heeft willen nemen. Met welke methoden de bolsjewistische handlangers van een Churchill en Roose velt zich vergrepen hebben aan de jeugd van de door hen overweldigde gebieden, daarvoor zijn talrijke bewijzen voorhan den. Zoo meldde New York Journal Ameri can in October 1941, dat 150.000 Litauers. onder wie kinderen van twee jaar, door de Sowjets naar Siberië weggevoerd waren en dat duizenden onmondige kinderen aan hun lot werden overgelaten. Volgens Stock- holms Tidningen zijn uit Letland 200.000 bewoners van het kleinste kind af naai- de Russische steppen en naar Noord-Siberië overgebracht. Van de kinderen ontbreekt ieder spoor. Op het goederenstation in Riga werden door Duitsche troepen vier gesloten goederenwagens vol met kinderlijkjes ge vonden. Het Finsche blad „Aamulehti" meldt, dat het wegvoeren en terechtstellen van de eersten niet alleen een maatregel vormde om de politieke klasse vijanden uit den weg te ruimen, doch dat het een uit roeiingsproces was. Bij het wegvoeren heeft men kunnen eonstateeren, dat de gezinnen uiteen werden gerukt en dat de kinderen eenvoudig van de ouders werden wegge nomen. Dit zijn slechts enkele grepen uit een tooneel van ontzetting, dat de bolsjewisten overal waar zij konden verschijnen met bloed hebben geschilderd. Een soortgelijk lot wordt thans den Duitschen kinderen toegedacht. Men vergist zich nauwelijks wanneer men veronderstelt, dat dit plan zich niet beperkt alleen tot de Duitsche jeugd, doch zich ook uitstrekt tot de jeugd van alle ordelievende en tot den opbouw bereide mogendheden, die de doelstellingen van de plutocratische en bolsjewistische imperialisten in den weg staan. Het ant woord kan slechts zijn het bekrachtigen van den wil om eens en voor altijd den pesthaard uit te roeien, waarin zulke mis dadige instincten rijpen V. d. L. Waarom moet juist een blad als „Vrij Nederland", dat in het Geallieer de kamp toch een vertegenwoordiger van Nederland bedoelt te zijn, een zoo afschu welijk voorstel publiceeren, als het boven aangehaalde? Zelfs hij, die op het natio- naal-socialisme in Nederland wil aanmer ken, dat het on-Nederlandsche elementen bevat, zal toch zeker niet een dergelijk voo'rstel als Nederlandsch willen verdedi gen. Het is wellicht passend er aan te herin neren hoe tijdens en na den vorigen we reldoorlog juist Nederland gezorgd heeft voor buitenlandsche kinderen, waaronder zeer, zeer vele jonge Duitschers, die door hun vaderland in die vreeselijke uren van zijn geschiedenis niet konden worden ge voed. Thans wordt in dezelfde taal, maar stellig niet in denzelfden geest, een maat regel voorgesteld, die een zwarte schand vlek zou zijn op Nederlands internationale bemoeiingen, indien hier een Nederland sche pen zou hebben geschreven. Beseft men wat het beteekent. dit voor stel? Begrijpt men dat dergelijke dingen juist het tegenovergestelde bewerkstelligen dan intimidatie, want als zoodanig zijn zij vermoedelijk toch bedoeld? Een volk. dat met kinderroof en alge- heele vernietiging van zijn volkskracht wordt bedreigd, zal eens te feller strijden voor zijn bestaan. Zulke ondoordachte, het kenteeken van de historische misdaad dra- BEKENDMAKING. van den Weermachts- Nederland deelt het schuwd. Wie zich n.l. uitrustingsstukken ,van vijandelijke vliegers, of onderdeelen of instrumenten van vijandelijke vliegers toeeigent, en daardoor voorwerpen, die tot den in de lucht behaalden buit be- hooren aan de Duitsche weermacht ont trekt, onverschillig, of er sprake is van zaken die als onbeteekener.d voor komen, begunstigt hierdoor den vijand en kan'met den dood gestraft worden. HET VOORBEELD ZWEDEN. VAN Bs. Toen wij ons in den strijd voor het Nationaal-Socialisme geworpen hadden, ge schiedde dit omdat wij de overtuiging gekre gen hadden, d|ü Europa bij een overwinnüia der geallieerden niet meer van het bolsfl1- wisme te redden was. De handelingen van Engeland, het ln hot nauw geraakte en door onkundige politiekers bestuurde Imperium, waren van dien aard, dat een andere uitspraak niet meer mogelijk was. Daarbij kwam. dat Frankrijk, zooals wij het vóór den oorlog kenden, stormrijp open lag voor Stalin, dat in Spanje een groote partij aanwezig is. die eveneens niets liever wil en. dat men van de zegevierende bols jewistische horden ai heel bezwaarlijk kan verwachten, dat zij kalm by den Ryn zouden blijven staan, een eeresaluut brengend, om dat daar-aan-den-overkant het gebied ligt van een gekroonde bondgenoote. Van Engeland dat zyn geveehtswaarde al zoovele malen gedemonstreerd heeft en laatst in Dieppe nog uitblonk, verwachten wij n.l. niet zoo héél veel, temeer niet, omdat het immers Europa byvoorbaat als invloedssfeer aan de bolsje- wiki had toegezegd. Dit was in grove trekken de situatie zoo als wij haar zagen, wat de oorlogvoering betreft. Zy is niet volledig en zou nog met vele directer gegevens kunnen worden aan gevuld, maar het ligt niet in onze bedoeling een recapitulatie te geven van alles wat reeds zooveel maal eerder over dit onderwerp in ons blad werd behandeld. Daarnaast bestond nog het groote gevaar, dat het bolsjewisme, ook al zouden de bolsje wisten inderdaad er niet toe komen ons land te bezetten, door de wyze waarop zy op dit oogenblik in de democratischè landen als redder der geallieerden worden vertroeteld, een grooten, ja een overweldigenden vooruit gang maken zou en menig Europeesch land voor het er erg in had. op een goeden mor gen als onderdeel der Sovjet-Unie ontwaken zou. zonder dat er daarvoor één schot ge- allen was; de schoten zouden daérna wel vallen, evenals in LembergTe Moscou, in Het bureau bevelhebber ii volgende mede: Herhaaldelijk is geconstateerd, dat burgers de plaatsen naderen, waar vijandelijke vliegtuigen zijn neerge stort of waar vliegtuigonderdeelen ver spreid liggen, om zich uitrustingstuk ken of voorwerpen toe te eigenen. Hiertegen wordt dringend, gewaar- de Komintern zetelen té goede meesters der huwd. propaganda dan dat een andere gang van gende, maatregelen strooien het zaad voor steeds grooter onheilen der Londensehe jaak, maar maken wellicht ook de situatie weer moeilijker voor het volk, waarvoor men ginds zegt op de bres te staan. Uit dit alls spreekt slechts machteloos heid. Een volk, dat men op andere wijze niet aan kan, tracht men, ook al is het slechts in een wenschdroom, te treffen in zijn kinderen, het kostbaarste, wat het bezit. Wat den geest betreft, waarin deze machteloosheid tot uiting komt, zijn de aan gehaalde voorbeelden der Sowjet-methoden voldoende. Dit voorstel, on-Nederlandsch in karakter, draagt niet het stempel van het Westen: het is geschreven in een taal, welke ons maar al te bekend in de noren klinkt, de taal van het bolsjewisme, waar tegen in vroegere tijden ten onzent ïi. woord en geschrift zoo'n felle propaganda is gevoerd. Canadeezen zouden in totaal 6300 man verloren hebben. Het hoofdkwartier voor de nationale ver dediging van Canada raamt de verliezen van het Canadeesche leger aan gesneuvel den, gewonden, vermisten en gevangenen sinds het uitbreken van den oorlog op on geveer 6300 man. In een commentaar op de landing bij Dieppe verklaart het Canadeeschemini sterie van defensie, dat de derde Britsehe commandogroep nief in staat is geweest haar opdracht uit te voeren. Een Cana- deesch regiment uit Toronto kwam zoo laai aan het strand, dat het bij daglicht moest landen en buitengewoon zware verliezen leed. De Canadeesche troepen", aldus de commentaar, hebben voor de opgedane er varing een hoogen prijs betaald. Soldaat der V.S. te Belfast doodgeschoten. Naar United Press meldt, is te Belfast een Amerikaansche soldaat kort nadat h(j zfln wachtpost betrokken had, doodgeschoten. De Zwitsersche politiek. In een toespraak te Biasca in Tesslno heeft de Zwitsersche bondsraad Celio onder meer gezegd: „Wij Zwitsers hebben niet het recht op te treden als zedemeesters voor het tragi sche gebeuren, dat de wereld ,op haar grond- esten doet schudden. Onze zorg is het, dat Zwitserland blijft zooals zijn Beschermengel het wil hebben: een volk van vrije menschen op een klein gebied, een volk, dat naar niets anders streeft dan dat zijn land een middel punt van Christelijke naastenliefde, van vrede en beschaving blijft, maar ook een volk, dat tot alles bereid is voor de verdediging van zUn bestaan". De Zwitsersche verordening over den ar beidsdienstplicht van 17 Mei 1940 is gewyzigd in den zin van plaatsing van meer werkkrach ten in landbouw en industrie. In een officieelen commentaar werd hier omtrent verklaard, dat de landbouwproductie en de grondverbeteringswerkzaamheden tot het uiterste moeten worden bevorderd. Daar de tot dusver hiervoor beschikbare werk krachten onvoldoende zijn, moeten voortaan geschikte personen in veel grooter mate wor den tewerkgesteld hierbij. zaken tegenover de aan aderverkalking en algemeene ouderaomsvcrschynselen lydende, impotente, democratie denkbaar ware. Dat wij deze zaak niet van den verkeerden kant bekeken hebben, blijkt thans uit de ver kiezingsuitslagen in Zweden. Bij den eersten stoot reeds welke de democraten hebben ont vangen, liggen ze onderste boven en het bols jewisme marcheert vooruit. Nederland kan in zeker opzicht blij zyn met deze uitslagen, want een gewaarschuwd man geldt voor twee. De kerkelyke partyen, die vóór den oorlog geen kwaad genoeg van de bolsjewisten bijeen konden zamelen, de gees- telykheid die met stelligheid overtuigd was van de kerkvervolging die haar te wachten staat, zoodra het bolsjewisme over een land vaardig wordt; zy hebben gezwegen van het oogenblik af, dat de Nationaal-Socialistische revolutie begonnen was; verblind als zy wa ren door de wetenschap, dat het Nationaal- Socialisme, dat het Godsvertrouwen als eerste punt op zyn vaandel schreef, niet langer het verschijnsel van politiseerende geestelyken dulden kon. Zy hebben zich in hun kleinhar tigheid door dezen redelyken eisch. die hun Groote Voorganfer niet anders gewild zou hebben, zoozeer laten verblinden, dat zij het groote gevaar, waarmede het geheele bestaan Van zich zelf en hun kudde gemoeid is, over het hoofd gezien engezwegen. Zy hebben daarmede het gevaar een heel eind nader helpen brengen en laadden een groote schuld op zich, tegenover God en tegenover degenen die zich aan hun hoede hebben toe- •ertrouwd. Wat hier voor de kerkelijke partyen en de geestelykheid geldt is ook waar wat betreft de vele burgerlyke partijen en instanties, die moedwillig de oogen gesloten hebben en directe eigenbelangen dé richting lieten geven by het bepalen van hun standpunt. Voor hen was het begrip „volksgemeenschap" een leege ruimte geworden en thans staan zij met heel hun hebben en houden aan den kant der partij, die ons het bolsjewisme brengen zal en ons land wil doen ondergaan in een orgie van haat en misdaad. Wy hebben de gelegenheid gretig aangegre pen, omdat het voorbeeld van de Zweedsche verkiezingen duideiyke onmiskenbare/taal spreekt, maar wy stellen ons geen oogenblik voor, dat zy door hen die het betreft, zal be grepen worden en zoo dit al het geval was dat zij den mannenmoed zullen hebben er ridderlijk de consequenties uit te trekken. Intusschen: de gelegenheid is er! Beursmaatregelenyin overweging. Men neme zich in acht voor geruchten. De voorzitter van de vereeniging voor den effectenhandel deelt het volgende mede: Uit een onderhoud, hetwelk het bestuur dei» vereeniging voor den effectenhandel (bedrijfsgroep effectenhandel) met den waarnemend secretaris-generaal van het departement van financiën en president van de Nederlandsche bank N.V. heeft gehad is gebleken, dat de maatregelen, welke door de autoriteiten worden overwogen, nog in een voorbereidend stadium zyn. Hoe deze uiteindelijk zullen luiden, staat nog geenszins vast. Duidelijk is echter komen vast te staan, dat het niet de bedoeling van de autoritei ten is, den beurshandel onmogelijk te maker of zoodanig aan banden te léggen, dat koo- oers en verkoopers elkaar practisch nic" tot normale koersen zullen kunnen' vinde' ïn dat het evenmin de bedoeling is der bonafide belegger in de maatregelen tr oetrekken. Onder de gegeven omstandigheden meent het bestuur dan ook in ernstige overwe ging te moeten geven, zich niet door ge ruchten te laten beïnvloeden. Inlevering van buiten omloop gestelde munten. Uiterlijk op 5 October 1942. In de Nederlandsche Staatscourant van Maandag is afgekondigd een besluit van de secretarissen-generaal der departemen ten van financiën en van justitie, waarbij ï.s bepaald, dat met ing«ng van lieden ieder, die zilveren rijksdaalders, guldens, halve guldens, vijf-en-twintig centstukken, cn tien-centsfukken, nikkelen stuivers, bron zen twee-en-een-halve centen en centen onder zicli heeft, verplicht is, voorzoover de genoemde munten sedert 1 Maart 1942 buiten omloop zijn gesteld, deze uiterlijk 5 October 1942 in te leveren bfl een der kan toren van de Nederlandsche Bank N.V., een postkantoor, een bijkantoor der posterijen, een hulpkantoor der posterijen of ccn post station. Degenen, die na afloop van den hier boven voor de inlevering gestelden termijn munten, welke sedert 1 Maart 1942 buiten omloop zijn gesteld, onder zijn berusting «rijgt, is verplicht de munten uiterlijk den derden dag na dien. waarop hij deze ontvangen heeft, bij een der genoemde in stellingen in te leveren. Deze verplich tingen gelden niet, voor Zoover degene, die daaraan zou moeten voldoen, van den secretaris-generaal van het departement van financiën voor den afloop van de voor de inlevering gestelde termijnen schrifte lijk vergunning verkregen heeft om be paalde munten onder zich te houden. Voor de ingeleverde munten wordt bij óe inle vering de nominale waarde aan den inie- veraar vergoed in gangbare Nederlandsche betaalmiddelen. Het niet nakomen van de hiervoor op gelegde verplichtingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste dazend gudlen. De munten, ton aanzien waarvan het straf bare feit is begaan, worden verbeurd ver klaard, ook indien zii niet aan den veroor deelde toebehboren. De bij dit besluit straf baar gestelde feiten worden beschouwd als overtredingen. Geen suiker voor koffie en thee in hotels en café's. Met ingang van 4 October 1942 zullen de hotels, cafe's en restaurants niet meer in •le gelegenheid zijn suiker bij koffie en nee te geven of bij de bereiding van andere dranken te gebruiken, aldus deelt het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd mede. Bij liet ingaan van de nieuwe toewuzingsperiode zal namelijk de verstrekking van suiker voor dat doel stop gezet worden. Het Is dc bedoeling hotels en cafe's uitsluitend .suiker te verstrekken voor het bereiden van spijzen en niet mcea voor het zoeten van drark'-n.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1