Haarlemsche Courant SLAG IN DE RUÏNES VAN STALINGRAD Drie torpedojagers en korvet tot zinken gebracht. lüATIGE ACTIE IN EGYPTE 287e Jaargang No. 225 Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,«2, panco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentlën 3—15 m.m. ƒ3,— elke m.m. meer 20 cent Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Keunemer Editie 3—15 m.zn. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. bltC-i Grafische Bedrijven Damlste. Nieuwsblad voor Noord-Holland Wnd. Hoofdredacteur! J. V. BAGDEWTNS. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- Donderdag 24 September 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 83, Bijkantoor: Soenda- plein 37. TeL Directie 13082, HoofdredacUe 15051, Redactie 10G00, Administratie 10724. 14825, Soendapleln 12230. Postgiro 13*858. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Opnieuw drongen Duitschc stoottroepen in het centrum der stud vooruit. Sterke vijandelijke tegenaanvallen in den Kaukasus afgeslagen. Luchtactiviteit in het hooge Noorden. Het opperbevel van de Duitsche weermacht naakt bekend In den Kaukasus werden onze aan illen voortgezet, en werden sterke vijan eliike tegenaanvallen afgeslagen. Voor eer even van den Kaukasus werden een drijvend [ok en een vrachtschip van middelbare ton- lage door bomtreffers beschadigd. De gevechten in en om Stalingrad aan met onverminderde hevigheid verder. D het centrum der stad werd ondanks hard ekkig verzet weer terrein gewonnen. Vyan- elijke tegenaanvallen mislukten. Ten Noordwesten van Woronesj verloor Ie vijand in felle afweergevechten 25pant- eywagens. In den Centralen en Noordelijken front- ector werden eigen plaatselijken aanvals- cties met succes uitgevoerd. Sterke formaties evechtsvliegtuigen vielen overdag en des iachts opslagplaatsen en spoorlijnen der lowjets in het gebied om R zj e f met ver- lietigende uitwerking agn. Aan de kust van het Visschersschiereiland ombardeerden duikbommenwerpers een be- angrijk steunpunt der Sowjets. In luchtge- cchten schoten Duitsche en Finsche jagers n het hooge Noorden zonder eigen ver lezen 19 vijandelijke machines neer. Aan de kust van het K a h a a 1 werden bij invallen van zwakke Britsche strijdkrachten ier vijandelijke machines neergeschoten. In Zuid-E n g e 1 a n d bestookten lichte luitsche gevechtsvliegtuigen overdag belang- ijke militaire doelen met bommen van zwaar aliber. Bij Dover werden drie versperrings- allons neergeschoten. Het D. N. B. voegt hieraan toe Afzonderlijke Britsche bommenwerpers hebben Dinsdag in den loop van den dag onder bescherming van laag hangende wolken aanvallen gedaan op steden in het bezette Westelijke gebied. Daarbij leed de Nederlandsche en Fransche Iburgerbevolking. verliezen. Twee der aan vallende bommenwerpers werden neer geschoten. Stalingrad. De Duitsche stoottroepen, die in de binnen- ad te midden van brandende huizen strijden innen step voor stap terrein. De oriëntatie ordt bemoeilijkt door bijtenden walm van roote branden. Na iedere ingeslagen granaat stwikkelen zich op de wegen hooge zand- mteinen. (D.a.D.) In de verbitterde gevechten zijn og geen teekenen te bespeuren, welke wijzen i een verzwakking van den vijandelijken genstand. Het bijzondere van den huidigen rijd in Stalingrad, dat hem ook van alle ■oegere stormloopen op Sowjet-Russische Totale Roemeensche wetgevende macht in handen van Antonescu. Führer en Von Ribbentrop ontvangen plaatsvervangej^den premier. Naar men verneemt is de plaatsvervan- ende Roemeensche minister-president, Mi- ail Antonescu, na een bezoek aan minister 'on Ribbentrop door den Führer in diens oofdkwartier ontvangen. Bij het onderhoud zijn alle actueele raagstukken besproken en is de hartelijke rereenstemming, welke tusschen beide .bnden en hun staatslieden bestaat, beves- jd. De samenvatting van de geheele wet- evende macht in de handen van den Roe- ieenschen staatsleider, maarschalk Anto- lescu, is bevestigd door een Woensdag ge- «bliceerd decreet, dat door de geheele re- eering is geteekend. Zoolang er geen lieuwe grondwet is, heeft het hoogste staats erechtshof krachtens dit decreet niet meer et recht, de grondwettigheid van wetten a decreten, uitgevaardigd na de opheffing tan de grondwet van .Carol, te beoordeelen. In een schrijven van de regeering aan -in staatsleider wordt gezegd, dat Roemenië hans geen grondwet heeft en dat het hoi' tan cassatie de wetten dus ook niet aan de rondwet kan toetsen. Maarschalk Anto- escu heeft de volmacht gekregen om alge- leene en constitutioneele wetten uit te aardigen en derhalve kan op zijn hande- ngen geen censuur worden uitgeoefend. Op uitnoodiging van den Duitschen mi ster van buitenlandsche zaken Von Rib- ffitrop had de plaatsvervangende minister resident van 't verbonden Koninkrijk Roe-j lenië, Mihail Antonescu, de broer van den aarschalk, op 22 en 23 September ver- ffd in het veldkwq,rtier van den Duit- then minister van buitenlandsche zaken. De uitvoerige besprekingen tijdens welke 1 aigemeene politieke toestand en kwes- welke voor beide landen van belanf aren, werden behandeld, werden gevoerc leen geest vin hartelijke en vriendschap- ilijke overeenstemming en van trouwe ■apenbroederschap tusschen de beide vol- Onlusten in Mexico. De Mexicaanscbe regeering heeft als gevolg an de op 15 September in den staat Vera hiz uitgebroken onlusten troepencontingen- an gezonden om de rust te herstellen. Een Zondag in de Mexicaansche hoofdstad Htvangen ooggetuigeverslag meldt, dat de nlusten een grooteren omvang hebben aan komen dan aanvankelijk werd vermoed. Bij a eerste botsingen, die wegens politieke ge- chillen zijn ontstaan, zijn 11 politieke verte- enwoordigers van de nationale federatie van andarbeiders, alsmede de senator Diaz Munoz to de afgevaardigde Salvador. Gonzalez ge- flod. Te veel van het goede. Volgens berichten van United Press uit Columbia zijn de havens en stations van dat and opgepropt met goederenwagens vol koffie De oorzaak van dit euvel ligt in de moei- iftheid van de Ver. Staten importlicenties verkrijgen. De opslag van de koffie in de loorwagens hindert het vervoer van levens- liddelen in het geheele land ten zeerste, voor daar als gevolg van het ontbreken van autobanden vervoer per vrachtauto niet mo- $ijk was. CONFISCATIE BRITSCHE BELANGEN IN ROEMENIë Op grond van een beslissing van het on- «rslaatssecretariaa: voor de Roemanisee- ^3? is het geheele andeelenpaket van de [riisch-Roemeensche Post Maatschappij le toekarest aan den Roemeenschen staat Afgegaan. steden onderscheidt, is het feit, dat hij zich afspeelt op de puinhoopen van een groote stad. Nadat Stalingrad in een vroeger sta dium van den slag reeds aan hevige DuRkche luchtaanvallen was blootgesteld en vervolgend de Duitsche artillerie haar kanennen van elk kaliber op de verster kingen der stad had gericht, hebben de verbitterde straatgevechten der laatste dagen het werk der verwoesting snel doen vorderen. Engelsche correspondenten te Moskou schrijven reeds van een „slag in de ruines", welke den verdedigers uit den aard der zaak groote voordeelen biedt. Ervaren als de bolsjewisten zijn, juist in zulke gevechten, buiten zij alle mogelijkheden uit om hun posities in de stad te handhaven. Sterke mijnversperringen bemoeilijken den toegang tot de temidden van de ingestorte huizen en fabrieken aangelegde versterkingen, waar bovendien ontelbare stukken licht en zwaar geschut in stelling zijn gebracht. Des ondanks wint de Duitsche aanval hier dage lijks verder terrein. Een belangrijke steun ontvangen de Duitsche infanteristen en pio niers ook in dit stadium van den slag voor het luchtwapen, dat de bolsjewistische haar den van verzet onophoudelijk met bommen van zwaar kaliber bestookt en zoodoende den weg vrijmaakt voor den aanval op den bega- nen grond. De strijd in Egypte. Het Italiaansche weermachtbericht luidt Matige activiteit van de 'artillerie aan het Egyptische front. Duitsche jagers schoten in luchtgevechten twee Britsche toestellen neer. waarvan een in Afrika en een boven Kreta. Een vijandelijke aanval op Benghazi veroor zaakte eenige schade en maakte eenige slacht offers. Onze formaties duikbommenwerpers vielen het vliegveld Halfar op Malta met brisant- en brandbommen aan. Een van onze machines is niet teruggekeerd. Onderzoek in een Sowjet- consulaat in Bulgarije. Bij het doorzoeken van het Sovjet-consu laat te Warna, in Bulgarije zijn een zender en ontplofbare stoffen gevonden Tijdens het onderzoek trof men een gewapenden man aan, die bezig was documenten te verbran den. De Sovjet-Russische gezant heeft in een onderhoud met minister-president Filof tegen het doorzoeken van het consulaat ge protesteerd. (Bulgarije heeft de betrekkin gen met Moskou tot dusverre steeds gaande gehouden. Red.). Uitbreiding Zweedsche hulp voor Noorwegen. Zweden zal zijn humanitaire hulpverlee ning aan Noorwegen verder uitbreiden, vooral met het oogmerk, de Noorsche kin deren rijkelijker van voedsel te voorzien. Sinds eenigen tijd bestaat er een Zweedsche centrale voor kinderspijziging te Oslo en dank zij het initiatief van het Zweedsche Roode Kruis zijn er in verscheidene Noor sche plaatsen kindertehuizen opgericht. Bo vendien werden er uit elkaar neembare houten huizen naar bepaalde Noorsche stre ken gebonden, die het hevigst onder den oorlog te lijden hebben gehad. De waarde van de hulpverleening, die Zweden tot dus ver aan Noorwegen heeft verstrekt in den vprm van levensmiddelen, kleeding eri wo ningen, wordt geraamd op ongeveer negen millioen kronen^ Om de verschillende hulpmaatregelen voor het Noorsche volk met elkaar in over eenstemming te brengen; is onlangs een speciale organisatie opgericht onder den naam „Noorwegen-hulp". Hierachter staan 25 toonaangevende Zweedsche organisaties en bonden op verschillend gebied. De actie beoogt in de eerste plaats de hulp aan kin deren, zieken en ouden van dagen. Reeds zijn er belangrijke bijdragen van verschil lende kanten binnengekomen en men ver wacht, dat door de centralisatie van de hulp actie de doeltreffendheid nog verhoogd wordt Ook Spanje wenscht de Nieuwe Orde. Berlijnsch commentaar op Spaansche regeeringsverklaring. De Spaansche regeeringsverklaring, de eerste sedert de jongste kabinetswijziging, doet, naar in politieke kringen te Berlijn verklaard wordt, duidelijk de richtsnoeren naar voren komen, welke ook tijdens den burgeroorlog voor den strijd van de natio nalistische Spanjaarden gold. Derhalve wordt in de commentaren van de Spaansche bladen sterk den nadruk gelegd op het anti-communisme. Vooral de verklaring met betrekking tot der» anti-communistischen geest van de Spaansche jeugd en den wil om den nieuwen staat voor alle ontbindende elementen te beschermen, wordt in dit ver band opmerkelijk geacht. Voorts wordt in politieke kringen te Ber lijn aandacht geschonken aan de verklaring inzake de versterking van de militaire po sitie van Spanje en niet in het minst aan de verklaring inzake het vasthouden aan de gedachte var de voor het eerst in den Spaanschen burge: oorlog naar voren geko men Europeesche Nieuwe Orde. De regeering.'; erklaring oevestifU naar Duitsche opvatting in vollen omvang de in drukken, wolKe cte Britsche ambassadeur te Madrid, S-imuel Hoare, onlangs in een rede heeft weergegeven, n.l. de Europeescne nieuwe orde, waartegen Groot-Brittannië zich verzet, zonder iets hiervoor in de plaats te kunnen zetten, is den bodem, welke het Spaansche volk blijkbaar onder zijn voeten wenscht te hebben. Kinderen in Britsch kamp omgekomen. Afschuwelijk drama in Rhodesië. Reuter meldt uit Salisbury in Rhodesië. dat bij een brand die was uitgebroken in een interneeringskamp, acht geïnterneerde kin deren uit Oost-Afrika in de vlammen zijn omgekomen en vier anderen ernstig gewond zijn. Met andere kinderen tezamen bevonden zij zich in een met stroo bedekt gebouw, dat in het interneeringskamp staat. Eenige kin deren slaagden erin. door het raam te ont komen. maar den anderen werd de uitweg door de vlammen versperd. De verongelukte kinderen zijn van Duitsche en Italiaansche nationaliteit Hun identiteit kon echter nog niet worden vastgesteld. Men heeft sief hu hun verkoolde lijken gevonden. Toen de brandweer arriveerde was het stroodak reeds ingestort. Meer mensehen voor het lege: der V.S. gevraagd. En meer geld voor de schatkist. Generaal-majoor Helsey, directeur van d keuringscommissie van het Amerikaansch' leger, heeft verklaard, dat voor dezen hert- alle vrijgezellen, met inbegrip van hen, di in het onderhoud van hun familie moetei voorzien, onder de wapenen zullen wordei geroepen en dat het in December of Januar de'beurt zal zijn aan de gehuwde mannei zonder kinderen. De vroegere ambassadeur der Ver. Sta ten Grew heeft in een vergadering var Roode-Kruis-helpsters te New York een op roep gericht tot de Amerikaansche vrou wen, zich ter beschikking te stellen van he' Roode Kruis. Ik ben onlangs uit Japan teruggekeerd zoo zeide Grew. Ik ken de strijdvaardigheid van den Japanschen soldaat, van den Ja- panschen matroos en den Japanschen vlie ger. Ik ken hun fanatieke vastb^adenheid, hun Tenno en hun vaderland tot in den dood te dienen. Ik ken ook de grondige opleiding, die zij jaren lang genoten heb ben. Hun geheele land, iedere man er iedere vrouw, zijn op den totalen oorlog in gesteld. Hun mannen strijden aan talrijke fronten als tijgers en zullen dit blijven doen. Hun fabrieken produceeren zonder ophou den oorlogsmateriaal en hun vrouwen thuis en aan het front steunen de mannen met denzelfden fanatieken trouw en dapperheid. Grew richtte zich vervolgens tot de vrou wen der Ver. Staten met het verzoek, zich evenals de Japansche vrouwen vrijwillig aan te melden, om zoo de strijdvaardig heid van den Amerikaanschen soldaat aan het front te steunen. Aan een gemengde commissie uit het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden en van den Senaat, zal een plan worden voorgelegd ter invoering van een systeem van gedwongen sparen in de Ver. Staten. Door minister Morgenthau werd reeds, op de invoering van een dergelijk systeem ge zinspeeld, toen hij er onlangs op wees, dat de huidige wijze van vrijwillige inteekening op oorlogsleeningen vervangen diende te worden door een soort van gedwongen spa ren. Op deze wijze hoopt men per jaar een bedrag van 12 tot 15 milliard dollar ter be schikking van de schatkist te kunnen stellen. Britsche troepen bezetten hoofdstad van Madagascar. Naar Reuter op grond van een radiobe richt meldt, zijn Britsche troepen Waensdag te 17 uur de hoofdstad van Madagascar, Ta nanarive binnengerukt. Een officieel Fransch communiqué over den strijd op Madagascar deelt mee, dat de Britten Dinsdag het spoorwegtraject Antsi- rabeTananarive hebben gebombardeerd. Woensdagochtend kon levendige luchtactie in het Oosten van Brickaville worden waar genomen. Mahitsy, dat tot het uiterst toe verdedigd is, moest opgegeven worden. Om den Portugeeschen troon. Het a.s. huwelijk van den Portugeeschen kroonpretendent den Hertog Don Duarta Nuno van Braganza met Prinses Maria Francisca van Orleans-Braganza zal op de Portugeesche ambassade te Rio de Janeiro worden gesloten. Hierdoor is het huwelijk ook in Portugal geldig. In verband met den oorlog zal er van worden afgezien "groote feestelijkheden te organiseeren. De Portu geesche monarchisten zullen door den ba ron Saavedra vertegenwoordigd zijn, die totdus ver reeds de belangen van den Her tog in Brazilië heeft behartigd. In dit verband houdt het blad der Portugeesche monarchisten „La Voz" zich onder het opschrift „een nationaal pro bleem" bezig met het herstel van de mo narchie. Het blad schrijft, dat Portugal sinds de vernieuwing door generaal Gar- mona en Salazar practisch geen republiek van ouden stijl meer is. De regeering van deze beide mannen heeft Portugal tot nieu wen bloei gebracht. De monarchisten heb ben, zoo verklaart het blad, tegen dit re- ime geen bezwaren en toch zal eens de .jwestie van de opvolging acuut worden. Deze kwestie zal het beste opgelost worden door de monarchie. Steeds meer Duitsche duikbooten. Men moet tot zijn leedwezen constatee- ren, zoo schrijft het Engelsche blad Ob server, dat er den laatsten tijd steeds meer Duitsche duikbooten op den Atlantischen Oceaan verschijnen. Het ontbreekt de Ge allieerden nog aan geschikte wapens om de onderzeeërs te bestrijden, zoodat het waar schijnlijk nog lang zal duren voordat men het duikbootgevaar de baas wordt, wanneer dit al mogelijk zal blijken. DE FRANSCHE ARBEIDS DIENSTPLICHT Op de nieuwe arbeidsplichtwet in Frank rijk zijn thans enkele doorvoeringsveror deningen verschenen, welke het registree- ren van alle werkloozen ten doel hebben, de aanwijzing der beroepsgroepen, waarin de aanstelling en het ontslaan van arbei ders aan bepaalde beperkingen onderwor pen is. terwijl voorts het verwisselen van betrekking geregeld wordt. De arbeids plichtwet geldt voor alle mannen tusschen 18 en 50 jaar; voor zoover deze zonder vast werk zyn zijn zij verplicht daarvan kennis te geven. VIERING VERJAARDAG PACT VAN DRIE TE TOKIO. Nahr aanleiding van den verjaardag van het Driemogendhedenpact zullen a.s. Zon dag in Japan talrijke bijeenkomsten wor den gehouden, in het middelpunt waarvan een groote demonstratie staat in het Hi- bayapark te Tokio, waaraan vooraanstaan de Japansche persoonlijkheden zullen deel nemen. Ook de ambassadeurs der Spil- mogendheden zullen deze demonstratie bij wonen. Zondagmiddag zal de minister van buitenlandsche zaken Tani voor de db^Mna- tieke vertegenwoordigers der mogendheden van het Pact van Drie een diner geven in zijn ambtswoning. De Groot-Japansche vrouwenorganisaties hebben voor a.s. Maandag een plechtigheid georganiseerd voor de gewonde Japansche soldaten, waar aan ook Duitsche en Italiaansche vrouwen zullen deelnemen. MENEMENDZJOGLOE GEOPEREERD. De noodzakelijk geworden operatie op den Turkschen minister van buitenlandsche za ken Menemendzjogloe, is Woensdag verricht door prof. Sauerbruch en zijn beide assisten ten, dr. Sehmied en dr Broning. De operatie is goed geslaagd en de toestand van den pa tiënt is. de omstandigheden in aanmerking genomen, zeer bevredigend. VON PAPEN BIJ HORTHY. Hongaarsche Rijksbestuurder heeft Woensdag den Duitschen gezant in Turkije. Von Papen, die zich op doorreis in Hongarije bevond, in audiëntie ontvangen Na afloop dezer audiëntie heeft Von Papen het noen maal met den Rijksbestuurder en zijn echt- genoote gebruikt. iuec vJiiuuif,! ijke marconisten van een artillerle-afdeeling der Waffen-SS. vervaar digden uit twee onbruikbare fietsen een tandem, wel het eenige vervoermiddel van dien aard aan het Noordelijk front. Over de paden in het oerwoud van Karelië be geven zij zich naar hun batterij-stelling. (SS. P.K. Niquille Trans. R. P.H. c) Duitschland wint op alle fronten Wederom 19 Jioopvaarders door de Duitsche marine vernietigd. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt in een extra-bericht het vol gende bekend „Tusschen Spitsbergen en IJsland vielen Duitsche duikbooten een convooi aan, dat van Sovjet-havens naaiy Brilsche en Ame rikaansche havens terugkeerde en uit meer bcwakingsvaartuigen dan transportsche pen bestond. In hevige dagenlange gevech ten met de bijzondere krachtige bewaking, brachten onze duikbooten 3 torpedojagers, een hulpkruiser en 5 transportschepen met een gezamenlüken inhoud van 50.000 brt. tot zinken. Twee andere schepen werden door torpedotreffers zwaar -beschadigd. Op den Atlantischen Oceaan, voor Afrika en in de Caraibische Zee brachten andere duikbooten uit convooien en bij den strijd tegen afzonderlijk varende schepen 13 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlüken inhoud van 75.000 brt. als mede een korvet tot zinken. Een ander schip werd door torpedotreffers beschadigd. Hierdoor heeft de vyandelyke scheep vaart in de laatste vier dagen opnieuw 19 schepen met een gezamenlüken inhoud van 125.000 brt. eri bovendien 3 torpedojagers en een korvet verloren. De strijd aan de kust van den Kaukasus. In den Kaukasus hebben de beide laatste dagen de Duitschers aanzienlijke vorderingen gemaakt. Het afslaan van een bolsjewistische landingspoging ten noordwesten van Nowo- rossisk en aanvallen met goede uitwerking door de Duitsche luchtmacht op scheeps- en havendoel^n ondernomen, bewijzen opnieuw dat de kust van de Zwarte Zee en het scheep vaartverkeer in dit gebied onder controle staat van eenheden der Duitsche marine en van formaties der Duitsche luchtmacht. Acht Britsche bommenwerpers boven Duitschland neergeschoten. In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen boven het Noord-Duitsche kust gebied enkele storingsvluchten gemaakt Er werden bommen neergeworpen, waar door eenige materieele schade in woonwij ken werd aangericht. Volgens de tot dusver ontvangen rap porten werden acht Britsche bommenwer- oers neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in ien afgeloopen nacht aanvallen gedaan op voor den oorlog belangrijke doelen in eer. tad in Oost-Engeland. Willkic spreekt Stalin. Volgens een officieel Tassbericht heeft Sta lin Woensdag in aanwezigheid van den volks commissaris van buitenlandsche zaken, Molo- tof, den buitengewonen gezant van Roosevelt, Wendell Willkie, ontvangen voor een onder houd, dat omstreeks twee uur duurde. Merktvaardige Christenen. Johnson, de deken van de kathedraal van Canterbury heeft Woensdagavond te Bradford verklaard: „De Russen zijn op roemrijke en diepe wyze Christenen. Dit is de reden, waar om ik dep wensch koester, dat wij na den oor log vrienden zullen zijn en waarom ik beslist zou willen dat Engeland de Sowjet-Unie thans alle mogelijke hulp verleent. OPPERSTE VERDEDIGINGSRAAD IN MEXICO. In Mexico is de samenstelling van den op persten verdedigingsraad gepubliceerd. President Camacho zelf neemt het voorzit terschap op zich De verdedigingsraad bestaat uit vertegenwoordigers van de ministeries van oorlog, financiën, economische zaken, arbeid, landbouw en industrie. De nieuwe raad zou niet alleen competent zijn voor militaire kwesties, doch ook voor politieke en economische vraagstukken, KRUITMAGAZIJN' IN SPANJE ONTPLOFT. Te La Coruna is blijkbaar^ls gevolg van zelfontbranding een groot kruitmagazijn in de lucht gevlogen, Dank zij het ener gieke optreden van stedelijke en militaire •eddmgscolonnes zijn er.tot dusver slecht ^en doode en 72 gekwetsten, ten deele waar. Het meerendeel der gewonden wordt j ievormd door de bewoners van een ge vangenis in de nabijheid van de plaats der •onheils. Joden op ongeoorloofde wijze gehuisvest. Burgemeester van Oostzaan greep in. Dc heer De Brce, burgemeester van Oostzaan, kreeg dezer dagen een tip, dat in de gemeente Zaandijk eenige joden op ongeoorloofde wyze gehuisvest waren. Deze lieden begaven zich zonder ster en met vervalschte persoonsbewijzen op straat en leefden van den sluikhandel. Met behulp van de Zaandijker gemeente politie heeft de burgemeester verschillende invallen gedaan, doch de joden bleken inmid dels vertrokken te zijn. Een der bewoners gaf echter na verhoor toe joden op ongeoorloofde wijze gehuisvest te hebben. Pogingen worden in het werk gesteld de joden alsnog te achter halen. Tewerkstelling van Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Een uiteenzetting van Dr. Boening. In de dagelijksche persconferentie heeft dr. Boening van de Soziale Verwaltung van het Rijkscommissariaat eenige mede- deelingen gedaan over den standvan de tewerkstelling van Nederlanders in Duitsch land. Spr. herinnerde aan de actie om ongeveer 30.000 metaalarbeiders of mensehen, die eenigszins met de metaalbewerking ver trouwd waren, uit Nederland naar Duitsch land te brengen, welke actie inmiddels is beëindigd. Thans echter is een verdere te werkstelling van Nederlandsche arbeids krachten in Duitschland noodzakelijk en te dien einde zal gedurende deze maand en October nog een aantal Nederlanders voor werk buiten de grenzen worden aangewor ven. Er gaan reeds geruchten, dat het thans om DUITSCHLAND IS GEWAARSCHUWD. I Bs. Onder het opschrift „Wat op het I spel staat" schrijft minister Goebbels in Das Reich een opmerkenswaardig artikel. De diepere beteekenis van den oorlog, aldus minister Goebbels, is deze, dat hij den grondslag van het bestaan der volken op nieuw regelt. Hierop moeten alle oorlogs handelingen worden gericht, wil de oorlog niet zijn uitgangspunt en zyn doel verlie zen. De minister stelt dan vast dat de Duitsche regeering nooit tegen deze stelling heeft gezondigd. „De meeste oorlogshandelingen zijn haar j rechtstreeks opgedrongen. Haar offensie ven vonden steeds hun oorsprong in den .nationalen wensch tot zelfverdediging en na de nederlaag van den vyand onderscheidde zij zich eveneens door gematigde beperking van haar eischen, die uitsluitend waren ge- richt op het zuiver doelmatige en onmid dellijk gewenschte. Daaruit valt ook te verklaren, aldus dr. Goebbels, dat de oorlog door Duitschland zonder eenig wraakgevoel gevoerd is en wordt. De oorlog is voor ons een te ernstige zaak, dan dat wij hem zouden toevertrou wen aan brieschende heethoofden. Niemand zal ons kunnen aanwrijven, dat wij de ont binding, vernietiging en economische of physieke liquidatie van een volk, dat voor onze wapens is bezweken, als oorlogsdoel hebben geproclameerd. Als vooiueeld vermeldt schr. hier de be handeling van Frankrijk te Compiègne, die volgens hem zoo gematigd was, dat zij on geveer het tegendeel vormde van datgene, wat vriend en vijand hadden verwacht." Hiertegenover stelt Goebbels dan het op treden van de Engelschen en Amerikanen en de van dierlijken haat getuigende uit latingen die ons bereiken tijdens dezen oor log. Inderdaad: van de tallooze uitingen „en passant" tot de weloverwogen plannen in zake sterilisatie is 'n stijgende lijn te zien. Goebbels acht het dan ook mogelyk. dat de Engelschen en Amerikanen, met net oog op hun eeuwige militaire nederlagen, in zekeren zin behoefte hebben aan uitbar stingen van woede en wraak, om psychisch te kunnen afreageeren, hierdoor zijn zij dan gedwongen hun geheime bedoelingen jegens Duitschland zoo openlijk te onthullen. Van een dergelijke onmacht getuig: ook de verspreiding door Reuter van het voorstel in het emigrantenblad „Vrij Neder land" gedaan, om alle Duitsche kinderen van twee tot zes jaar aan de moeders te ontnemen en naar het buitenland te zen den voor een periode van 25 jaar. „Indien Reuter deze" idiotie niet officieel verspreid had, aldus de minister, kon men althans nog ten gunste van de Engelsche regeering aan nemen, dat dit slechts-de ontsporing van een ontoerekenbare was, zy het ook een ondubbelzinnige. „Dat is thans niet meer mogelyk. Inte gendeel, een blad onder toezicht van de Britsche regeering heeft in een onbewaakt oogenblik tot uitdrukking gebracht, wat de tegenpartij in werkelykEeid denkt en van plan is. Het Duitsche volk heeft het Versailles be leefd, waartoe onze vijand in staat is. Wij zijn vast overtuigd, dat de Engelschen en Amerikanen en vooral de ioaen, die bij hen achter de schermen werken, iets over eenkomstigs, tot in het groteske overtroefd, met ons zouden voorhebben, als het hun gelukte ons nog eens onder de voet te loopen." De#minister besluit dan als volgt: „Onze moeders weten thans, waarvoor haar zoons ginds strijden en onze vrouwen, waarvoor haar mannen aan het front staan, iedere arbeider en elke boer beseft ten volle, waar toe hij den hamer zwaait en de ploeg door de aarde drijft. Millioenen kinderen kyken ons aan. In hen ziet de vijand onze toe komst en in hen wil hij haar vernietigëh. Uit den mond van den vijand hebben wy vernomen, wat op het spel staat." Minister Goebbels heeft de situatie voor het Duitsche volk ongetwijfeld juist aan gegeven. Dergelijke uitingen mogen dan al het gevolg zijn van Joodsch-Britsche woede uitbarstingen en op dit oogenblik voorna melijk gevoelens van machteloosheid ver tolken; zij toonen Duitschland ook over duidelijk aan, wat het te wachten staat in dien het dezen oorlog niet winnen zou. Bij een eventueele ineenstorting van Duitschland, zou het land overstroomd wor den door de horden van Stalin, die, dood en vernieling brengend waar zij hun entree maken, achter zich zouden laten verschroei de aarde, doordrenkt met het bloed van millioenen en aan den anderen kant zouden de Joden, Amerikanen, Engelschen en emi granten van allerlei slag verschijnen, om het tragisch lot aan de overblijvenden te noemde dr. Boening sterk overdreven. Spr. wees er in verband met deze tewerk stelling op, dat ten gevolge van de rationa liseering van het Nederiandsche bedrijfs leven. welke rationalisatie nog lang niet is beëindigd, steeds weder werkkrachten vrijkomen, waarvoor nieuwe werkgelegen heid zou moeten worden gezocht, wil men het aantal werkloozen niet grooter doen worden. Nog steeds zijn in Nederland meer dan 50.900 werkloozen en meer dan 20.000 personen, die z.g. nul uur werken en boven dien nog meer dan 30.000 personen in de werkverruiming. De meesten van deze mensehen zijn voor de tewerkstelling in Duitschland niet ge schikt en daarom is het noodzakelijk hier voor gebruik te maken van een aantal als gevolg van genoemde rationalisatie vrij komende arbeidskrachten. Nadat dr. Boening er op gewezen had, dat men ook in Nederland zal moeten ko men tot een arbeid van 48 en eventueel tot 54 uur per «week, sprak hij de verwachting uit, dat de bedrijfsleiders de jonge krach ten, die uit hun ondernemingen worden uit gezonden, zullen vervangen, door oudere krachten uit de rüen der werkloozen. daardoor zullen zij medehelpen aan het voe ren van een practische sociale politiek. Het bovenstaande geldt, zoo deelde spr. voorts mede, ook voor het personeel in overheidsdienst, waaronder veel jonge krachten zijn, die geschikt zijn als hand arbeiders in Duitschland tewerkgesteld te worden. Van de tewerkgestelde Nederlandsche ar beidskrachten zal worden verwacht, dat zy denzelfden arbeid zullen presteeven ook voor wat den tijd betreft als de Duitsche arbeider. Naast gelijke verplichtingen heeft de Nederlandsche hrbeider ook dezelfde; rechten als de Duitsche. Dr. Boening wees er nog op, dat in eco nomisch en sociaal opzicht de uitzending van Nederlandsche krachten naar Duitsch land van beteekenis is. Doch ook politiek is zij te rechtvaardigen, wanneer men beseft, dat de Duitscher aan het front zijn leven inzet voor den opbouw van het nieuwe Europa, mag men toch zeker verwachten, dat de Nederlander met zijn arbeid daartoe bijdraagt. Ten slotte deelde dr. Boening mede, dat het plaatsen van opdrachten bij de Neder landsche industrie zal worden voortgezet in SPAANSCH GRAANSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT De Spaansche ambassade te Buenos Aires heeft meegedeeld, dat het Spaansche s.s. Monte Gordea in de buurt van Martinique tot zinken is gebracht. Nadere bijzonder heden ontbreken nog. Het schip was met een lading graan uit Buenos Aires vertrok ken en op weg naar Spanje. Naar nog wordt gemeld zün 24 leden i' oemanning gered en op Martinique aan land gezet. Onder de vermisten zouder zich de weduwe cn dochter van den voor- maligen Spaanschen gezant in Quito (Ecu ador) bevinden. - T voltrekken. .1 aantal -, Voor zooveel oprechtheid, nu het noe niet te laat is, kan het Duitsche volk slechts dankbaar zijn; dat geeft kracht om nóg meer verbeten door te strijden tot de over winning daar is waar zy behoort te zyn; dat is: bij de asmogendheden. STICHTING TOT BEHOUD VAN WAARDEVOL VOLKSGOED. De secretaris-generaal van het departe ment van opvoeding, wetenschap cn kul- tuurbesehermmg heeft een bedrag van 50.000 gulden afgezonderd om daarmede in het leven te roepen de te 's-Graven'nage gevestigde stichting tot behoud van waar devol volksgoed. Deze stichting heeft ten doel waarde volle voorwerpen van Nederlandsche volks kunst of producten van typisch Neder- landsch ambacht voor het Nederlandsche volk te behouden. Zij tracht dit doel te bereiken door aan koop van daarvoor in aanmerking komende voorwerpen en het aanvaarden van schen kingen van dergelijke voorwerpen. De geldmiddelen der stilling bestaan' uit het kapitaal waarmede zy is opgericht, subsi dies van rijk, provincies en gemeenten, renten van belegde gelden, schenkingen, legaten en erfstellingen en eventueele an dere inkomsten. Voor de eerste maal bestaat het bestuur uit de volgende personen: ir. H. J. van Hou ten, raadadviseur voor volksontwikkeling en volkskuituur aan het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescher ming, voorzitter; S. J. Bouma, directeur van het rijksmuseum voor volkskunde „Het Nederlandsch openluchtmuseum", secreta ris-penningmeester; ir. W. F. van Hecms- kerek Dueker, plaatsvervangenl voorzitter en nar. A. L. Tromp, ambtenaar bij hot de partement van volksvoorlichting en kun sten. INSTELLING GOUD- EN ZILVER- REGISTER. In de Ned. Staatscourant is opgenomen een beschikking van de secretarissen generaal van handel, nijverheid en scheepvaart van financiën en justitie tot instelling van een goud- en zilverregister. Hierbij wordT^bepaald, dat fabrikanten, groothandelaars en kleinhandelaars in een door of vanwege den directeur van het Rijks bureau voor non ferro metalen genummerd en gewaarmerkt register aanteekoning moe ten houden van alle transacties met goud- en -ilverwerken. oud goud en oud zilver ONTSLAGEN IN HET BOUWBEDRIJF. Ingaande 1 October 1942 moeten dc aanvra gen voor het verkrijgen van een ontslag vergunning oersonen. die in het bouw bedrijf bij dv oering van werkzaamheden voor de Duitsi. Weermacht te werk zijn ge steld. worden ingediend via de ..Vertrou- wensinstantie in het Bouwbedrijf, F.alck- straat 10 te Amsterdam (C.).

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1