REX IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken. Keizer Karei V bond strijd met de jutters aan. BUBBELTJE EN KNOR De virusziekten in de aardbeien. 3 Vrouwen en Verdi Et 0| Dertien kleinhandelaren verbaliseerd. Bovendien weer prijsopdrijving. Geregeld wordt bewezen, dat waakzaam heid van de politie ten aanzien van de economische voorschriften dringend nood zakelijk is. Velen trachten nog altijd meer voor hun artikelen te berekenen dan offi cieel is# toegestaan en dikwijls vragen zij zelfs prijzen, die alle perken te buiten gaan. Bovendien komt het vaak voor, dat hande laren in strijd met de bekende opdracht verzuimen hun waren van prijsaanduidin- gen te voorzien, hetgeen ^overvragen" als vanzelfsprekend ten zeerste in de hand werkt. De politie heeft weer eens op menig gebied blijk van haar oplettendheid ge geven. Het gevolg was, dat er talrijke pro cessen-verbaal werden ppgemaakt. Reeds dikwijls is er de aandacht op ge vestigd, dat de voorschriften inzake de prijsaanduiding nauwkeurig in acht dienen e worden genomen. Het publiek moet teeds in de gelegenheid zijn om in de ver- „Jcoopsruimten te controleeren of de ge- o( vraagde prijzen in overeenstemming met 0< de toegestane zijn. Het is bekend, dat menige zakenman het betreffende voor st, schrift probeert te ontduiken, hoewel hem bekend is, dal dit streng kan worden ge- straft. De politie heeft nu weer eens inge- 0( grepen en met een opmerkelijk resultaat. Niet minder dan dertien kleinhandelaren bleken hun waren niet te hebben geprijsd. Of er weer wat schrik is gezaaid, weten we niet. In. ieder geval staat echter vast, dat St er een nauwlettend toezicht zal blijven en :oo noodig verdere bekeuringen zullen Een winkelier in huishoudelijke artikelen jad den moed een gewone straatbezem, nog wel zonder stok en van slechte kwaliteit(l), voor zegge en schrijve vier gulden te ver- koopen. Soortgelijke bezems werden op 9 Mei 1940 voorveertig a vijftig cent aan den man gebracht. Twee groenlen- handelaren boden peren en appelen voor zeventig cent per kilo aan, hoewel de toe- estane priis vijftig cent is. Een turfventer iet vijf gulden voor honderd turven beta len, terwijl hij er 1.30 voor had mogen «rekenen. Een handelaar in kachelblokken everde aan iemand driehonderd kilo kachel Jlokken en had er 11.25 voor in rekening on mogen brengen. Hij verkocht het partijtje echter voor 32.50. dus 21.25 te duur [n alle gevallen werd proces-verbaal opge- SPORT-VARIA. Lof voor sportieve agenten l De Politiesportvereeniging Vel^pn heeft, hoewel zij nooit de propaganda-trom roert, in korten tijd reeds dikwijls de aan dacht op zich gevestigd Dat was te dan ken aan de voortvarendheid, waarmede steeds werd getracht den politiemannen niet alleen gezonde ontspanning, maar ook gelegenheid tot lichaamoefening te bieden. Wanneer we nagaan wat er in de mim vijf jaren van het bestaan zooal is bereikt dan is het resultaat zeer verheu- Lal Het is prettig, dat er veel waardeerin^ voor de vereeniging is, Zij wordt immers oigt door een sportieve opvatting gekenmerkt ij i bereikt daardoor indirect ook geleidelijk meer ve begrip voor de taak van de politie, welk ver- P' schijnsel eveneens niet als onbelangrijk mag vordert beschouwd. Meer dan eens hebben wij daarom lof gebracht. Thans lazen we in het officieele orgaan van den Nederlandschen Politie-sportbond, .Politie Sportnieuws", een beschouwing over eei'stt Nederlandscne Politie-handbal- ITE ourhóói, dat deze maand te Amsterdam werd chouden. „Onze collega's uit Velsen en ^Utrecht verdienen nogmaals onzen hartelij- icn dank", zoo schrijft het blad, vdat zij het, :ots hun vele moeilijkheden, mogelijk ge maakt hebben, dat dit tournooi doorgang kon linden. Men moet wel een ware sportman iljn, als men na een nachtdienst verricht te hebben, onmiddellijk op den trein naar Am sterdam stapt, om twee handbalwedstrijden ic gaan spelen, te meer, als men, zooals en kele spelers, zich reeds aan den verkeerden kant van de veertig bevindt en men met bijna wiskundige zekerheid weet met de onderste plaatsen genoegen te moeten nemen. Dit is wel een demonstratie van den waren sport- geest geweest! Zien de sportliefhebbers in mdere groote plaatsen, als bijv. Den Haag Rotterdam, nu geen kans hetzelfde te pres- Itercn als hun collega's in Utrecht en Vel sen?" Verder lezen wij nog: „Velsen heeft in dezen wedstrijd blijk gegeven over goede spelers Ie beschikken. De aanvoerder der ploeg muntte bijzonder uit." Ongetwijfeld is het verheugend, dat ook in landelijke politiekringen zooveel waardeering voor het werk van de vereeniging in onze {omeente bestaat! Personalia. Onze plaatsgenoot de heer A. G. Lindhout I; geplaatst op de voordracht voor de finan- cieele commissie der afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Voetbalbond. Aanvragen om overschrijving zijn ingediend >r J. Does, van H.R.C. naar D.E.M. en door Rijkers, van Oudorp naar Beverwijk. Scheidsrechters voor Zondag. Voor de Zondag te spelen wedstrijden zijn blijkens de Sportkroniek de volgende scheids rechters aangewezen: D.F.C.—Stormvogels: Fr. M. J. Pijnenborgh: Ï.S.V.—V.U.C: J. C. F. Bulte: Alkmaarsche Boys— Santpoort: M. J. v. d. Hoek; De Ken- :.emers—R.C.H.: C. J. Mol; Q.S.C.— D.E.M. Meyer; ZaandijkBeverwijk: G. de jBoer; TerrasvogelsKinheim: J Postma; :ejf U.S.V.U.—V.V.B.: J. Veenstra; Uitgeest— j CS.V.: K. Winter; Vitesse—A.D.O.: W. M. I r Woerden, I.E.V.—Alkmaar: H. G. Goed- ioc ^rt; ZeevogelsBergen: D. Stam; E.D.O. 2 tl De Kennemers 2: W. Melkman; Helder 2 t? VS.V. 2: L. J. J. Augustijn en Stormvogels 2 IF.C. 3: J. B. Wesselink. Oneerlijke concierge. Een alhier woonachtige concierge benadeel- r zijn werkgever door diens eigendommen - stelen. Bij een huiszoeking werden ont- Teemde voorwerpen opgespoord en in bc- ■iv. genomen. Handel in rookerskaarten. Twee Santpoortenaren betrapt. Velen ontpoppen zich tegenwoordig als .akenman". Zij maken van de gelegenheid fcbruik, nu de kooplust en de waarde van de meest uiteenloopende artikelen groot zijn. Of de „handel" geoorloofd is, daar bekommert ij" zich niet om, hoewel de gevolgen soms ■is* 'ere van aangenaam zijn. Zoo kregen twee Santpoortenaren een pro- te-verbaal, daar zij een rookerskaart ver- Sndelden. Agenda IJmuiden. DONDERDAG 24 SEPTEMBER. Thalia: Menschen-noodlot, 7.30 u. Bex: Geen voorstelling. De Pont: Geen voorstelling. VRIJDAG 25 SEPTEMBER. Thalia: Polonaise! Bex: Drie vrouwen en Verdi, 7.30 u. De Pont: De roman van een dokter, 7.30 u. DIENST APOTHEKEN. .-. Avond- en nachtdienst: IJmuider Apotheek, -* wningsplein. Clandestien aardappelen gerooid. Gratis hulp voor landeigenaar Dinsdagmorgen werd de politie gewaar schuwd, dat er in den Velser polder een man bezig was met het rooien van aardappelen op een terrein, waar hij niet gerechtigd was om een dergelijk karweitje uit te voeren. De politie kon den dader, welke reeds meer malen met haar had kennis gemaakt, arres teeren en proces verbaal opmaken. Aan den eigenaar werden de aardappelen teruggegeven, hetgeen voor hem zeker een meevallertje beteekende! Damcompetitie Noord-Holland D.C.IJ. speelt te IJmuiden. Zondag zal het eerste tiental van de Damclub IJmuiden voor de hoofdklasse-competitie van den N. D. B. uitkomen. De eerste wedstrijd wordt thuis tegen Koog aan de Zaan gespeeld. D. C. IJ. zal door het volgend tiental vertegenwoordigd worden: Bord 1. H. Laros, 2. B. Dukel, 3. H. de Boer, 4. Suyk, 5. T. Postma, 6. A. Ligthart, 7. H. v. d. Heijde. 8. Snel. 9. R. Huhl, 10. K. de Jong. Reserves zijn J. Smit, F. Dukel, A. Schager en Ott. De mogelijkheid bestaat dat te elfder uur de Damclub St. Bavo te Heemstede nog aan deze Noord-Hollandsche competitie zal deelnemen. Deze sterke R. K. club zal dan een ernstige can- didaat blijken te zijn voor het clubkampioen schap van Noord-Holland. AANRANDING EERBAARHEID. De politie arresteerde een inwoner van Amsterdam terzake feitelijke aanranding dei- eerbaarheid. SNOEP Het zal niet lang meer duren of De heeren kunnen snoepen We kunnen ons nu eens vol lof, Op onzen bon beroepen. Er was teveel van dit en dat, Hetgeen niet zoo kan blijven „Dus opgeruimd" besloot men. wat Ik graag wil onderschrijven Misschien kunnen wij chocola, Of suikerwerk bekomen Wie had (men ga zichzelf maar na) Ooit zooiets kunnen droomen Wellicht krijgen de dames thans, Eens een rantsoen sigaren, Is daarop maar eenigszins rkans. Dan zal 'k mijn snoep bewaren Snoep voor de vrouw, de man 'n sigaar. Zoo moet het immers wezen Toch haal ik straks m'n snoepgoed maar, Dan heb ik niets te vreezgn Eens nam mijn vrouw geen' snoepkaart, daar Ik niet was te genaken Nu heb ik rookte toch van haar Ik dus iets goed te maken Jeugdige.gelddief. Door de politie werd een jeugdige inwoner van IJmuiden-Oost gearresteerd, daar deze zich ten nadcele van zijn patroon een bedrag aan geld had toegeëigend. De oneerlijke jongeman zal weinig plezier van zijn onbe zonnen daad beleven. KINDER-TOONEELVOORSTELÏ.ING In de groote ,zaal van het Thalia theater zdl Zaterdagmiddag weer een kindervoor stelling worden gegeven. aHet kindertooneel- stuk Jopie Slim en Dikkie Bigmans, in drie bedrijven, zal worden opgevoerd. Strandschuimers lieten zich de wetten echter niet voorschrijven. Aan redden van schipbreukelingen werd niet gedacht. OVER KOEIENSTAARTEN VAN JUTTEN EN REDDEN. (3) EEN koe is een nuttig dier. Dat zeggen wij. die zoo gaarne aan onze maag denken. Maar de jutters in den goeden, ouden tijd dachten er al niet anders over. En daar mede bedoelen wjj niet in de eerste plaats de koe als leverancier van melk, vet en vleesch. Een knipoogje zou in dit opzicht duidelijke taal spreken. Ja, vraagt u nu niet aan menschen op Terschelling, waarvoor de koeien vroeger eigenlijk wel werden gebruikt. Van schrik zullen zij hun zelfgeroldc sigaret laten uitgaan of zelfs, de rantsoeneering ten spijt, uit den mond laten vallen. Het stellen van een dergelijke vraag houdt een be schuldiging in, weet u. Hoe durft men te denken, dat de men schen van Terschel ling ooit een koe met een licht aan den staart naar de duinen hebben gestuurd om schepen te laten stranden! Dat is onwaarheid, ten minste wat Terschelling betreft. Kijk, zeggen ze u daar, als het nou op Ameland was ge beurd. En de Ie?er, die nieuwsgierig en te goeder trouw is, gaat eens verder informeeren. Hij poogt het aan iemand te vragen, die op Ame land geboren en getogen is doch zal zich direct in een verde.digende houding moeten, opstellen, want het is laf zooiets van een rechtgeaarden Amelander te denken. Van cte dooden niets dan goeds entj.a, als het ooit eens ergens in Nederland is gebeurd, kijk-dan zou het toch op Terschilling moeten zijn geweest Natuurlijk overdrijven we. lezer. Maar er zit een kern van waarheid in. Er wordt geen koe bont genoemd of er zit een vlekje aan en de Terschellinger en Amelanderkoeien (al of niet met lichtjes) zijn nogal eens als bont gedoodverfd. Hoeveel verhalen zijn er nog steeds in omloop over de streken, die de jut ters .hebben uitgehaald! Het is een moeilijke taak voor al die overleveringen te gaan zit- nu eens netjes waarheid, overdrijving en leugen te schiften. Maar hoe het zij (we mogen het wel even herhalen), er hebben zich inderdaad en dikwijls dingen voorge daan, die allerminst door den beugel konden en de menschen van nu soms met afschuw kunnen vervullen. BEKENDE VERHALEN. Moeten we nog van die oude verhalen navertellen? We gelooven niet, dat het noodig is. De IJmuidenaar zal er zelf zijn gasten mee kunnen bezighouden en het is niet aardig een grasveld te gaan bewerken als hel gras al voor je voeten is weggemaaid. Maar over den heel ouden ,tijd mogen we wel iets zeggen, want daarvan hebben de meeste plaatsgenooten waarschijnlijk nog nooit gehoord. Een vorige maal hebben we IJsbrand 't Hoen al eens aan het woord ge laten en men zal zich herinneren, dat deze allerminst over de jutters was te spreken. Wij hadden het geluk hem aan te treffen bij het samenstellen van een rapport aan de Staten van Holland en West-Friesland, waar in hij zeide, dat de „rooveryen, excessen en onbehoorlijkheden, aan gestrande Goederen' gepleegt werdende, thans ten top gereesen. en bij ons slimmer zijn dan bij veele woeste Volkeren". Duidelijker taal is toch niet dig. Ook hebben we ons een uitstapje naar het Holland van zoo ongeveer duizend jaar terug veroorloofd, waarbij wij natuurlijk een bezoek aan het strand brachten. Wij hebben toen veel belang gesteld in de beantwoording van de vraag, hoe men eigenlijk tot het jytten ts gekomen. Daarbij zeiden wjj, dat de Hee- van de Kuststrook een barbaarsch strand recht uitoefenden. Door het zwakke staats gezag kon er niet voldoende tegen hen wor-; den opgetreden. Het jutten, dat toch al nooit een teeder kas plantje was geweest, groeide vervaarlijk tot een zoo droevig^ verschijnsel, dat de wijze üeden er reeds in het jaar 1000 terecht hun grijze hoofden over schudden Ging het hoofdzakelijk om de vrachten der gezonken schepen, ook aan de schipbreukelingen werd aandacht geschonken. Aandacht, ja! Op ruwe wijze werden ze tot slaven gemaakt en als er geen tijd was om zich lang met hen te be moeien werden ze kort en krachtig uitgescha keld door hun het leven te benemen. Moord en doodslag" heerschten aan Hollands mopie stranden, die door de zeelui als de pest wér den geschuwd, wanneer het weer hen tegen zat. Och, natuurlijk was het niet alleen in Holland zoo. Ook elders waren de jutters geen lammetjes. KEIZER NEEMT HANDSCHOEN OP. De overheid kon het niet over haar kant laten gaan, al was ze dan nog niet bij machte om haar inzicht desnoods met den sterken arm ingang te doen vinden. Keizer Karei V, die al dikwijls met misnoegen het plunderen en moorden had sloot dan ook een poging te wagen en er paal perk aan te stellen. Hij vaardigde rege lingen voor de strandvonderij uit, die onze belangstelling zeker waard zijn. We moeten immers begrijpen, dat het wel eenvoudig, maar niet doeltreffend was het strandsehuimen zonder meer te verbieden. Ef moest geregeld worden getoond, dat naleving der regelingen op z'n zachtst gezegd prijs werd gesteld. Daarom bepaalde de keizer, dat er rent meesters zouden komen, die de goederen van een gestrand schip tegen een behoorlijk berg loon voor den rechtmatigen eigenaar zouden bewaren. Hiermede werd dus in ieder geval een stap in de goede richting gedaan. Hoe de maatregel door de jutters werd ontvangen' Karei V begreep van stonde 3f aan, dat het voor hen meer dan een vriendelijke verma ning was. HU wierp de menschen immers uit hun „broodwinning"! En om maar direct goed te laten blijken, dat het harde ernst was, ver meldde hij in zijn regelingen, dat zü, die „sulcke goeden of de zeedriften aan- „vaerden en versteken tot zijn zelfs eygen „baet ende prouffyt behooren geacht en- „de gehouden te worden voor dieven"., De „dieven" hadden het maar voor lief te nemen. Karei V had er namelijk aan toege voegd, dat dc rentmeesters voortdurend toe zicht op en bij de stranden moesten uitoefe nen. Eigenaardig is echter, dat over de ir. leven gebleven schipbreukelingen niets werd bepaald Op papier waren de regelingen heel mooi. Behalve voor de jutters, die er dan ook weinig voor voelden om brave onderdanen van den keizer te worden. Eerst voorzichtig, maar al lengs brutaler bleven zij zich weren. Wat zou men hun kunnen doen? Ze kenden alle schuil plaatsen in de duinen en vormden onderling een hechte gemeenschap, die indringers geen enkele kans gaf. Het jutten leefde voort en groeide nog steeds. NAAR DEN VLEEZE. Vele vette kluiven waien cr te verove ren. Het ging den strandschuimers wèl naai den vleeze. In de zeventiende eeuw nam de Hollandsche handel steeds grootere afmetin gen aan. Voor kapitalen werd over zee ver voerd. In het jaar 1635 strandden er bij Texel vijf en dertig schepen. In 1660 waren het éi honderdtwintig! In 1683 vergingen op de zelfde plaats alleen al zes groote Hollandsche oorlogsschepen? De jutters hadden de han den vol. Bij het vergaan van de oorlogschepen kwa men negenhonderd menschen om het leven De strandschuimers stoorden zich niet aan het gezag van de rentmeesters. Het jutten zat hen in het bloed. En het bloeddat kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan.... (Wordt vervolgd). v.- B. Bij 't verscheiden van Ko Kuyt. In ons blad van gisteren deelden wij mede, dat op drie-en-zestig jarigen leeftijd te Zaan dijk is overleden schipper J. G. Kuyt, die in zellerskringen onder den naam Ko Kuyt groote bekendheid verwierf. Het was een simpel bericht, doch met hem ging een der bekende, stoere Hollandsche zeelui heen, welke nog lang in veler herinnering zal blij- en voortleven. Was hij het niet, die met de Holland een zeer gedurfden zeiltocht naar de West en Amerika ondernam Vooral in onze plaats, de zee een grooten invloed op het volksbestaan uitoefent, zal men een dergelijk feit naar waarde kunnen beoordeelen. Zijn, we zouden haast zeggen: ouderwetsche onverschrokkenheid maakte deze prestatie mogelijk. Tezamen met zijn maat Dirk Hof man trok hij er op uit, het mannelijke, ruige avontuur tegemoet. Hij deed Piet Bakker zeer terecht de opmerking maken „Ko Kuyt minstens drie eeuwen te laat geboren." In dien ouden tijd immers zou het hem mogelijk zijn geweest om belast met het commando van zoo'n avonturiersschuit, vreemde kusten te bezoeken en te zwerven naar onbekende ooraen. In Ko Kuyt zagen we een der ver tegenwoordigers van het roemrijke geslacht, waaraan Nederland voor een groot gedeelte zijn naam heeft te danken. Het bekende Hollandsche schoolliedje „Wakk're jongens, Holland's trots" is geluk kig geen holle phrase dit heeft schipper Ko Kuyt op overtuigende wijze bewezen. Bij het verscheiden" van dezen goeden be kende verliest de Holland zijn tweeden schip per. Het schip zal echter zijn nagedachtenis levendig houden. De Noorsche loods Thomas sen uit Arendal was de eerste eigenaar; hij voer met dit vaartuig ruim dertig jaren op het Skagerrak .Het zal wellicht weinigen be kend zijn, dat de heer H. Prent, de bekende voorzitter van de Geitenfokvereeniging te Driehuis, everfeens eigenaar van dit fraaie zeeschip is geweest. In samenwerking met enkele vrienden werd de „Holland" te Noorwegen gekocht, waarna Ret spoedig zijn intrede deed te IJmuiden en zijn ligplaats op het IJ kreeg. Na enkele laren de Noordzee en de Atlantic bevaren te hebben, kwamen de vrienden in contact met Ko Kuyt, welke niet aarzelde om zijn plannen voor hen uiteen te zetten. Daar al spoedig bleek, dat de man weldra dc daad bij het woord zou voegen, werd besloten om tot den verkoon aan hem over te gaan. Het schip heeft aan Ko Kuyt zijn beroemd heid te danken. Zoo maakte bijvoorbeeld Anthony Fokket te New-York aan boord van de Holland een film, welke onder groote be langstelling in alle zeilerskringen werd ver toond. Thans wordt het bekende vaartuig als stuurmans-intemaat gebezigd. Zeer zeker zal de geschiedenis van de Holland voor zijn nieuwe bemanning een stimulans zijn om het ware zeemansbloed te toonen. Er ging een bekend zeeman heen, een zee man, die de Hollandsche traditie in eere heeft gehouden Bijeenkomst Motorgroep. De motorliefhebbers weten hoe zij het onderlinge contact en een goede^stemming moeten bewaren. Dat kwam weer duidelijk tot uiting tijdens den clubavond, die in de zaal v. d. Lem werd gehouden. Zooals ge bruikelijk werd er naar hartelust gebiljart, gekaart en natuurlijk gebabbeld. Bij deze gelegenheid had Dick Renooy een hoeveel heid interessant foto-materiaal medegeno men. Talrijke flitsen van zijn avonturen bij wedstrijden in binnen- en buitenland, waar van hij onlangs een boeiend relaas gaf, pas seerden nogmaals de revue. Natuurlijk beteekende dit het hoogtepunt van het gemoedelijke samenzijn. Menigeen zal dan ook het verlangen „ik zou zoo graag" hebben moeten onderdrukken, want de herinneringen zijn mooi, doch het geduld moet elastisch zijn. Deze clubbijeenkomst zou echter niet tot zijn recht gekomen zijn, indien de heer GiesBterts niet met nieuwe plannen aller instemming had geoogst. Besloten werd om den volgenden club avond weer een bijzonder karakter te geven. Attracties zullen niet ontbreken. .Omtrent verdere plannen Icon evenwel nog niets 'worden medegedeeld. Snel is deze clubavond voorbij gegaan. Om elf uur keerden allen voldaan huis waarts, reeds nieuwsgierig naar het vol gende samenzijn, dat feestelijk zal worden. Supporters naar Dordrecht. Zooals was te verwachten heeft het bestuur van de supportersvereeniging De Stormvogel besloten zijn leden op te wekken om Zondag indien even mogelijk, naar Dordrecht te gaan. Stormvogels speelt dan tegen D. F. C. en kan een flinke aanmoediging zeker gebruiken. De overwinning op Hermes D. V. S. heeft den burger weer moed gegeven, doch oppas sen is nog altijd geboden. De supporters kun nen in dit opzicht een hartig woordje mee spreken. In vereenigingsverband vertrekken zij te tien uur ,van het station IJmiiiden. Vaardige Vereenigingen. Van spelen en spelen De bewonderaars van de speeltuin- vereeniging De Moerberg werden lan gen tijd om den tuin geleid. Het was namelijk jarenlang met mogelijk het speelterrein aan de Cornelis Drebbel- straat te gebruiken. Maar de bestuur- deren bleven er met argusoogen op letten en toen ze zagen, dat de tuin niet langer door anderen werd gebezigd, trokken zij het goede pak aan om te gaan informeeren of er weer een kansje was. Dat was er: er was zelfs een buiten kansje. Een paar weken later stonden de kinderen reeds tvnopelend van on geduld op de opening van den speel tuin te wachten en nauwelijks was het zoover of ze snelden naar de verma kelijkheden. In een wip werd de wip -bestormd, de molen leek wel een mal lemolen, omdat de jongens zoo blij wa- er weer op te zitten, de schommels gingen bedrijvig heen en weer, de rin gen werden losgezwaaider was feest in Nieuw IJmuiden. Bij een feest hoort muziek en die had De Moerberg niet. Daarom is er meteen maar werk van gemaakt. Er werd een mondaccordeonclub opge richt, en nu zijn er al 75 leden. En als men instrumenten te over had zou het nog veel drukker zijn. Even druk als Oom Henk het dikwijls in den turn had. De'Moerberg verdient, dat het haar goed gaat. want haar werk is dringend noodzakelijk. Vele. kinderen behoeven, dank zij haar arbeid, niet al hun vrijen tijd op straat door te brengen. Nu leeren ze spelenderwijze netheid, orde, enspelen. Spelen op de wip èn op de mondharmonica. Welke IJmuidensche jongen houdt daar met van? Langs IJmuidcns Stralen. De Rooker. Eiken morgen zie ik hem en eiken morgen verbaast hij mij. Ik heb hem zeker drie honderd maal achtereen ontmoet en heb geen hekel aan hem, hoewel we elkaar nooit groe ten, daar zijn we IJmuidenaren voor. Eiken morgen staat hij aan het einde van mijn straat als ik me. ietwat slaperig nog, naar mijn werk begeef. Telkens weer is hij, de melkbezorger, juist bezig melk in zijn kan te laten vloeien, wanneer ik hem passeer. Steeds doet hij dat op dezelfde plaats voor hetzelfde huis met hetzelfde gemak. Hij is dus een man van de melk. maar ook een man van de klok. Hij houdt van regelmaat, zooals ik van boerenboter. Maar dit is het niet wat mij het meeste opvalt. Want ik ben een verwoede rooker en weet dus hóe zuinig je moet zijn om met je rantsoentje toe te komen. Eiken morgen heeft hij een ferme sigaar in zijn mond, die (de sigaar) voor de helft in rook is vervlogen Dat mist nooit, dat hoort bij hem. Zooals 'de waard is verdenkt hij zijn gasten Daarom wil ik niet het vermoeden uitspreken, dat hij met zijn tabak weet te goochelen. Hoe hij het presteert weet ik niet (misschien rookt hij alleen tegen achten maar steevast heeft hij, wanneer ik hem passeer, een half-ver- brande sigaar in den mond.... Vanmorgen heb ik hem gemist. Eerst kon ik het gevoel niet goed thuis brengen, dat me bekroop bij het gaan door de Ieege straat. Maar spoedig begreep ik. dat ik mijn melkbezorger miste, evenals zijn si gaar. Het was alsof de Watertoren 's nachts was weggetooverd. Wat scheelt den goeden man Heeft hij zijn melk te laat ontvangen Maar dat zou vreemd zijn, want voorheen, toen de „tapte" nog vrij was. kwam hij toch ook geregeld op tijd. Zal hij ziek zijn Zal er iets in zijn gezin zijn gebeurd Zijn er een paar duizend gulden van hem gestolen? Is hijwellicht "2 dood....? Het moet nog erger zijn hij zal geen sigaar hebben kunnen krijgen FRYSKE TROU BIJEEN. Het selskip „Fryske Trou" zal, toestemming ■an hoogerhand voorbehouden, Woensdag avond een gezellige ledenvergadering in De Griffioen aan de Trompstraat houden, zullen vereenigingsaangelegenheden worden behandeld. Aan de bijeenkomst zal een vol komen Friesch ka raktor worden gegeven. AANVRAGEN WINTERHULP. De plaatselijke leider van Winterhulp te Velsen vestigt er de aandacht op, dat na 26 September a.s., tot nader aankondiging, geen aanvraagformulieren meer worden uitgereikt. Zij, die aanvragen willen indie nen, moeten dit derhalve vóór Zaterdag "i.s. doen. Teekenlng Hessels (Pax Holland m.) Veel overeenkomst met in het buiten land geconstateerde viren. De oorzaak van de degeneratie Optr&len van yyheksenbezemziekte In het verslag over het onderzoek naar de aardbeienzicktcn in Kennemcrland is een groote plaats ingeruimd voor dc virusziek- waarvan ook dc aanwezigheid in de cul- tiptraardbeien uit de streek Kennemcrland :s geconstateerd. Over de betcckcnis hiervan oor onze aardbciencultuur valt nog weinig te zeggen, maar in Engeland en Amerika is men echter tot dc ontdekking gekomen, dal •irusziektcn daar een zeer belangrijke fcicli zyn in dc degeneratie der aardbeien. In 1927 toonde een Amerikaan aan, dat cïe reeds eerder door hem beschreven degene- ratieziekten in aardbeien door luizen worden overgebracht. De meest typische symptomen van deze „xanthosis" op de aardbeien zijn o.a.: gewoonlijk een krullend, gekrinkeld en hol staand blad: geelkleuring der bladen langs de bladranden en tussehen de hoofdnerven; groeiremming der gcheele plant; de ziekte gaat op de jonge planten over; de zieke planten gaan niet dood, maar herstellen zich even min; de vruchten worden niet direct aange tast, maar ze blijven klein wegens de sterk erminderde groeikracht der plant. In 1933 beschrijft een Engelschman de po sitieve resultaten van proeven ter overbren ging van overeenkomstige verschijnselen op aardbeien in Engeland door stolooner.ting Het ziekteverschijnsel wordt hier „yellow- edge" genoemd; de overeenkomst niet het Amerikaansche „xanthosis" is zoo volkomen, dat beide ziekten worden beschouwd als ver oorzaakt door eenzelfde virus. Het „yellow- edge"-virus werd behalve in Californië en Engeland ook aangetroffen in Canada, Rho desia en Australië. Een tweede virusziekte in aardbeien is het crinkle". Reeds in 1925 werden de verschijn selen hiervan in het N/W. dei» Ver. Staten waargenomen: in 1933 werd aangetoond, dat de ziekte met luizen was over te brengen. Het gelukte niet, de symptomen op andere wijze op te wekken. Ook in Engeland werden sindsdien de verschijnselen van crinkle waargenomen. Door gunstige groeiomstandigheden kunnen de meeste symptomen gemaskeerd worden, hoewel de golving der bladen en dc lichter groene bladkleur met holstaande bladeren nooit geheel verdwijnt. Voorts bleek één der onderzoekers, crinkle in twee vormen voor kan komen, in een zwakken en in een zwaren vorm zwakke vorm is zeer algemeen verbreid. Deze virusziekte werd tot dusverre aangetroffen in het N.W. der Ver. Staten. Engeland Austra lië en in Rhodesia. Een minder voorkomende virusziekte is het in 1927 beschreven „Witches Broom" (hek- sembezemziekte). De ziekte kon door middel van bladluizen op gezonde planten worden overgebracht. Overeenkomst met hier te lande voorkomende verschijnselen. Zoowel in Kennemerland als in Brabant komen ziektei SVschijnseien tfoor, welke zich volgt openbaren: in "net voorjaar een sterk gele verkleuring der bladen, vanaf den blad rand zich voortzettend tussehen de hoofd nerven: zeer sterk op Deutsch Evern. echter ook op Jacunda en Moulin Rouge. In den loop van den zomer r.eemt de geelkleuring eenigs zins af Tevens treedt een sterke groeivermin- dering in. waarbij kortgesteelde, kleine, on regelmatig geplooide en gegolfde bladen en kleine misvormde vruchten ontstaan. Geen of weinig rankvorming en wortelvorming; jonge worteltjes hebben vaak afgestorven punten. Meestal plekgewijs optreden, welke plekken zich in den loop der jaren uitbrei den. Volgens ervaringen in de practijk blijft de besmetting in den grond aanwezig, zelfs bij diepspitten en na een 34-jarigen wissel bouw. Ook kan in enkele gevallen duidelijke overgang van de ziekte door gebruik van plantmateriaal uit zieke akkers worden vast gesteld. Groote overeenkomst met verschijn selen van Yellow-edge (beh. besmetting uit den grond). Een aardbeienras, dat eenige jaren geleden in Kennemerland veel opgeld deed vanwege zijn mooie op Deutsch Evern gelijkende vruchten en goede eigenschappen,' hier alge meen bekend staande onder den naam „Tho- masjes", krijgt in den voorzomer in het blad zeer merkwaardige verschijnselen, welke zich gedurende het geheele verdere seizoen blijven handhaven. De eerste bladen, welke zich vroeg in het voorjaar ontwikkelen zijn nog gaaf en Regelmatig. Daarna ontwikkelen de bladen zich onregelmatig. Door dit plaatselijk afsterven van het bladweefcel groeit het blad niet meer gelijkmatig uit maar ontstaan ster ke plooiïngen. krinkel en golven in het blad De bladstelen zijn korter. Hoewel deze ver schijnselen zich het eene jaar sterker open baren dan het andere, zijn ze geregeld aan wezig, op alle individuen van dit ras. Hoe wel hierover, zoolang dit niet experimenteel is aangetoond, niets met zekerheid is te zeg gen. doen deze verschijnselen sterk denken aan een zware aantasting door crifikle-virus pit jaar werd in Madame Moutót te Bever wijk een enkel exemplaar gevonden van een ..witches' broom" plant (heksenbezemziekte). met het voor deze ziekte zoo typische bossige uiterlijk door de ontwikkeling "van een groote massa langstelige, stijf rechtop staande bla den. met kleine bolstaande blaadjes Ranken hadden zich in het geheel niet ontwikkeld. Dergelijke planten komen in de practijk bij uitzondering in enkele exemplaren wel eens voor. maar daar ze direct opvallen door hun groeiwijze en hun onvruchtbaarheid, worden ze meestal uitgetrokken. Wat betreft de verschijnselen welke door enting der stolonen op Fragaria Vesca de wilde boschaardbei tevoorschijn zijn geroe pen. is een diagnose voorlooplg nog niet goed mogelijk. Het meest waarschijnlijk lijkt het evenwel, dat men hier met enkele viren te maken heeft. THEATER Vanaf Vrijdag a.s. BENJAMINO GIGU in Express Film TOBIS-UFA NIEUWS Toegang 14 jaar BEVERWIJK Denk en Zet. Maandag beginnen de clubavonden. De dam- cn schaakclub Denk en Zet zal van Maandagavond af weer wekelijks in De Zwaan t Wijk aan Zee haai clubavonden houden. Er ls voor nieuwe leden gelegenheid om aan de onderlinge dam- en schaak-tompetities deel te nemen. Twee gouden bruidsparen. In de laatste weck van September zullen twee echtparen den dag herdenken, dat zij 50 jaar geleden in het huwelijksbootje stapten. Voor den heer en mevr. A. Boogaard—Sint. wonende aan den Rijksstraatweg 26, v^lt deze gedenkwaardige dag op 25 September. De bruidegom is Beverwijker van geboorte 17 October 1867 aanschouwde hij hier het levens licht. Zijn vrouw, Aafje Sint, is den 12den December 1872 in het voormalig Wijk aan Zee en Duin geboren. Er is hier met recht sprake van geboren en getogen Beverwijkers. Het huwelijk werd gezegend met elf kinderen, die allen nog in leven zijn. Het gouden bruidspaar heeft 32 kleinkinderen cn 2 achterklein kinderen. De heer Boogaard is een bekend kwecker, die zich vooral interesseerde voor het winnen van nieuwe variëteiten. In het bijzonder heeft hij zijn hart verpand aan het zoeken naar nieuwe aardbeiensoorten, waarmee de krasse baas zich thans nog bezig houdt. Het tweede gouden echtpaar in September, de heer en mevr. P. F. Rijndcrs-rMarkman, wonende aan den Hoflanderweg 37 a. herdenkt op 28 September het huwelijksfeest. De heer Rijnders is op 15 October 1869 in Beverwijk geboren: zijn vrouw aanschouwde voor het eerst het levenslicht op 29 Juni 1874 te Ter Aar in Zuid-Holland. De beide oudjes hebben 30 kleinkinderen. Ongetwijfeld zal het de bruidegommen cn brulden in deze dagen en op den heugelijken dag zetf niet aan belangstelling ontbreken. WIELRENNEN. Zondagmiddag a.s. zullen de Beverwijksche renners Ar ie Voorn en Kuilman deelnemen aan de traditionecle Ronde van Purmerend. Bij de' profs zullen o.a. starten Schulte, Pel- lenaars en Braspennlnx. BEVERWIJKSCHE DAMCLUB. De Beverwijksche Damclub heeft met het samenstellen van een tiental zulke moeilijk heden ondervonden, dat zij er vanaf heeft moeten zien aan de competitie van den Neder landschen Dambond deel te nemen. Tuinbouw Studieclub. De uitslag van de keurig der inzendingen, welke op de vergadering van de „Tuinbouw Studieclub" waren ingezonden, is als volgt: Bindwerk: 1ste prijs: G v. d. Wel; 2e prijs: Martens en J. W. v. d. Mey. :Snijdahlia's: 1. J. van Rijn; 2. P. Hilbers. Beste snijdahlia: 1. Vuurgloed, inz. G. v. d. Wel; 2. Orange, inz, J. v Rijn. Afdeeling B amRteurs: J. Bakker 9 pnt.; Nellie v. d. Wel 9 pnt. Afdeeling C: 1. Mandje frezia's, Nellie v. d. Wel. Puntenstelsel: A. Mariens 8 pnt.; J. van Rijn 9, 8, 7 en 7 pnt: J.,de Weerdt 10 punten. SANTPOORT Fanfarecorps naar concours. Santpoort behaalde fraaie successen. Het fanfarecorps Santpoort heeft weer eens van zich toen spreken. En dit op een wel zeer goode wijze. Zij heeft bij het in het gebouw van de Mij, van den Werkenden Stand aan den Kloveniersburgwal te Amsterdam gehou den Groot Internationaal Zang- en Muziek concours (G.I.Z.A.M.U.C. 1942) de uitstekende reputatie die zij in den muziekwereld geniet op fraaie wijze gehandhaafd. Het tournooi, waarvoor een flinke belang stelling bestond, werd georganiseerd door het comité tot bevordering der muziekbeoefening bij dilettanten zang- en muziekverenigingen te Amsterdam. De jury werd gevormd door de heeren Theo v. d. Bijl, Fred. J. Rocske, Gerard Lecnders en B. D Peters- Wat het optreden van Santpoort in zijn geheel betreft het volgende: Reeds tijdens het uitvoeren van het eerste nummer, dc ver plichte ouverture bleek, dat onze plaatsgc- nooten naar Amsterdam waren gekomen met het plan, hun huid zoo duur mogelijk te ver- koopen. De directeur, de heer W. Meyns, gaf blijk in den besten zin van het woord leider van het corps te zijn. Vooral de uitbeelding de muzikale plastiek was bij de Santpoorters goed verzorgd, Enkele slordigheden konden den goeden indruk van zuiverheid pn mooie muzikale voordracht geenszins te niet doen. De uitvoering van dit nummer leverde onzen plaatsgenooten dan ook 51 punten op. Ook de vertolking van het tweede nummer: Suite Pastorale van Kousemaker, werd een succes. Opvallend was hierbij dat de tempi, zooals ze door den dirigent genomen werden, niet met de voorschriften van Maestoso. Adagio. Allegretto, etc. overeen kwamen. De tempi werden n.l. alle vlugger genomen. De jury bleek voor deze opvatting niets dan lof te hebben en gaf dan ook 10 punten in deze rubriek. Het nummer leverde in z'n geheel 54 punten op. Gevoegd bij de reeds behaalde 51 punten werd met 105 punten de eerste prijs behaald. Dit was echter niet de eenige wijze, waar op onze plaatsgenooten van zich deden spre ken. Een drietal van hen kwamen bovendien uit in den wedstrijd voor solisten. Alle drie. t.w. de heeren G. Kamkes Jr.. bugle: A Schip per. trombone en C. F. Krabbendam, trom bone. speelden in de eerste afdeeling. Ook de geleverde prestaties van deze heeren moch ten er blijkbaar zijn. De heer Kamkes wist met Pressel's An der Weser, met 120 punten den eersten prijs te behalen De heer Schip per kreeg met Air varié van Montagne met 106 nunten den tweeden prijs en de heer Krab bendam wist met La Triomphe van Blemants met 91 punten den derden prijs te bemach tigen. Santpoort kan dus met voldoening op zijn deelname aan het concours terugzien De successen zullen er ongetwijfeld o.m. toe bij dragen dat met enthousiasme op den inge slagen weg zal worden voortgegaan. En dat deze weg goed !s, blijkt uit de tha~.« >ieer behaalde resultaten wel zeer duidelUfc. Tegen roodvonk en diphterie. Volgende week eerste inspuiting. In de openbare lagere school aan de bur gemeester Enschedélaan te Santpoort-dorp zal door den Gemeentelijken Geneeskun digen- en Gezondheidsdienst gelegenheid tot kostelooze inenting tegen roodvonk en diphterie worden gegeven. Er zijn drie inspuitingen, telkens met ccn tusschen- ruimte van twee weken, noodig. die zullen plaats hebben op 1, 15 cn 29 October. De gelegenheid is in het bijzonder voor kinde ren van een tot en met zes jaar bedoeld, welke n goede gezondheid moeten hebben.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3