Stadsnieuws NIEUWE LITERATUUR. De nieuwe bonnen. Concert in tic Immanuëlkerk. Donderdagavond concerteerden de violon cellist Henk van Wezel en de organist Piet Halsema in de Immanuëlkerk aan de Van Egmondstraat te Haarlem-Noord. In verhouding tot de ruimte van het gebouw is daar een tamelijk uitgebreid orgel aan wezig; men mist er wel is waar een zes- tien-voets tongwerk in 't pedaal en een paar klankverry imende registers op de manualen, om het groote concertrepertoire er naar den eiseh op te kunnen vertolken, maar 't is nog de vraag of de acoustiek van de kerk dat alles zou kunnen verwer ken. Piet Halsema liet zich echter niet weerhouden een programma te maken dat een groote klankdispositie eischt: vooral is d;t het geval toch met de Prelude en Tri pelfuga in E 1 van Bach en meer nog met ae Vijfde Symphonie van Widor, waarvan de organist de deelen I en II ^n de Toc cata-finale speelde. Gegeven de middelen di$ hem ten dienste stonden, was de weer gave doorgaans zeer te prijzen; een zeer mooi effect wist Halsema te bereiken in deel II van Widor's Symphonie. waar hij de bolpijp liet dialogeeren met een goed ge troffen., combinatie, die de solo-hobo sug gereerde. Het geweldige wdrk van Bach maakte, als steeds, een verheven indruk. Alleen stoorde in de Prelude op zeker oogenblik eenige gejaagdheid. Halsema liet het orgel ook mooi klinken in Jacob Blister's Varia ties op „ïc wil my gaen vertroosten". Voor de begeleidingen van den solist vond Halsema zeer geschikte timbres op het instrument, en zijn aanpassing was voorbeeldig. Henk van Wezel, de solo-cellist van het Concertgebouw-orkest liet zich andermaa! kennen als een fijngevoelig musicus, die alle uiterlijkheid schuwt en in een rustige cantilene de synthese van klankschoonheid en zuivere expressie weet te geven. Wat hit als zoodanig in een Largo van Tartmi en in Fauré's „Après un rêve" bereikte. vim van eenzeldzame volkomenheid. Toch zou het mij wat waard geweest zijn, indien de solist, in plaats van met een programma van „kleingoed", met een of andere klas sieke sonate of suite gekomen was. Maai de indruk van zijn zielvol spel heeft er niet het minst onder geleden. JOS. DE KLERK „KIKI." Jacob van Lennep. De tooneelvereeniging Jacob van Len nep heeft gisteren het seizoen 1942—'43 ge opend met een opvoering van „Kiki" in den Stadsschouwburg. Zij heeft er een avond van gemaakt, die „in het teeken" van den lach stond, een vroolijkën avond van be gin tot einde. „Kiki" is een Fransch blijspel, dat w;i al eens onder een anderen titel zagen spe len door Johan Kaart, Adolphe Engers en anderen en het bestuur van Van Lennep heeft de goede gedachte gehad, naast den regisseur J. van Dongen. Kaart als leider aan te stellen: het waarborgde een voor stelling, die als op rolletje^ liep. De spe lers hebben den geest van dit niet hoog dravende, maar zeer onderhoudende blij spelletje weten te vatten en slaagden er in, met vaart en soepelheid al die ondeugende heeren en wantrouwende dames uit de om geving van Parijs uit te beelden. De heeren Van Dongen en De Braber vormden een vermakelijk duo als de twee schijnheilige echtelieden, die terwille van een slippertje voorgeven, een stratosfeer- vlucht mee te maken. Zij hielden zelfs de spanning in het gezochte en wel heel erg onwaarschijnlijke tweede bedrijf gaande. De dames,Van Dongen en Drei.ier dienden hun behoorlijk van repliek, terwijl alle overige medewerkenden naar beste kunnen de ge bruikelijke kluchtfiguren vertolkten: een waanwijze schoonvader, gedienstigen vol listen, een detective en een kittig verkoop stertje, om er slechts enkelen te noemen. De spelers en hun regisseurs kunnen met genoegen terugzien op het si^cces van gis teravond, M. SYBR. KOOPS. HUIZENVEILING. Tn het Notarishuls zijn gisteren de volgende perceelen geveild: Het Huis met schuurtje, vóór- en achtertuin en erf aan het Jozef Israëlsplein no. S te Heem stede. f 10.400 H. van Dalen. Opgehouden werden de winkel-woonhuizen aan het Soendaplein no. 31. 33 en 35! Het Huls met, erf te Haarlem aan de Clercq- straat no. 152-JL M. Franken qq. na loting f 4000. Het Huts met afzonderlijke bovenwoning en erf te Haarlem aan de Zuiderstraat no. 31, Th. rfyman en H. G. Zwart f 5825. Een Huis met erf en tuin te Heemstede aan de BUlitonstraat no. 24. J. Kok f4500. Een Huis er erf te Haarlem aan de Gen. Botha- straat no. 68. A. Th. Joosten q.q. f 4320. Het Landhuis met garage en tuin, aan de Jan Steenlaan no. i te Heemstede. F. Wildeboer loting f 13.500. Het Woonhuis met schuurtje, erf en tuin, aan den Leidschevaartweg no. 56 te Vogelenzang, G T. Struik na loting f 3800. Het Huls en erf te Haarlem aan de De Clercq- straat no. 16tf, J. van Opzeeland f4005. A. G. JAGT OVERLEDEN. Op 48-jarigen leeftijd is gisteren te Utrecht overleden de heer A. G. Jagt, chef van de afdeeling handelszaken der Ned. Spoorwegen. Bijna niet in staat uw dage- lijksch werk te doen? AKKER TJES zullen u weer spoedig en heelemaal kunnen opknappen. Klaag daarom niet, maar Neem'nAfCKERTJE De Nederhndsche Pijnstiller Links: In Weenen werd op 14 September de Europeesche Jeugd- bond gesticht. Hoofdstormer C. van Geelkerken zet voor Neder land zün handteekening onder het stchtingsprotocol. Naast hem de jeugdleider van Noorwegen, minister Stang. (Polygoon-foto- diënst N.S.B.-Hazewinkel Pax-Holland c). - Rechts: Duitsche soldaten tijdens een oogenblik van rust in het Oosten. (SS. P.K. Nuszbaumer O.H. P.H. c) De laatste nummers van het jonge Duit sche maandblad „Europaïsche Literatur" van den eersten jaargang is deze maand de vijfde aflevering verschenen bevatten verscheidene artikelen, die door hun ,-be- langwekkenden aard de aandacht verdienen. Uit het Augustusnummer moge in de eer ste plaats gememoreerd worden de door wrochte beschouwing van Wilhelm Schaf er „Tegen de humanisten". De schrijver trekt te velde tegen het systeem van slaafsche navolging en geleerddoeneri.i, waaraan de humanisten zich bezondigden en pleit hartstochtelijk voor het behoud van het „volksche" karakter in de dichterlijke taal. „Als de dichter de mond van het volk genoemd wordt, dan is het, omdat in de dichtkunst de omgangstaal levend is ge bleven", aldus Schafer, die aantoont, dat Goethe in zijn balladen en gedichten .-als „Uber allen Gipfehi" met eenvoudige taal de hoogste kunst bereikt, een kunst boven dien, die door iedereen verstaan wordt. In hetzelfde nummer wijdt de Finsche schrijver Arvi Kivimaa een beschouwing aan Finland's strijd op het slagveld en voor cultuur-vernieuwing, waaraan hij een uiteen zetting over de Franseh-Duitsche betrek kingen vastknoopt. Van Eugen Roth is een artikel over den humor opgenomen. „Slechts hij die over een volmaakt beeld van de wereld beschikt, kan humor, gezonden hu mor ontwikkelen", constateert Roth. Een scherp onderscheid maakt de schrijver tus- schen de begrippen humor, ironie, cynisme en „grappenmakerij". Voorts schrijft Karl Eiland over het onderwerp „Doktoren als schrijvers en dichters", waarbij o.a. het werk van Hans Klöpfer. Ludwig Fincldi, Hellmuth linger en Hans Carossa bespro ken- word- 1. Bij de illustraties treft men beelden aan uit de opvoeringen, welke de „Burg in Amsterdam en Den HaSg ge geven heeft. Friedrich Schnack, dien men in zijn werk kamer en in zijn zonnigen tuTn afgebeeld ziet. heeft voor het Septembernummer een artikel geschreven, waarin hij het verband bespreekt, dat in zijn boeken ligt tusschen zijn Frankischen geboortegrond en de „verre wereld". Zeer actueel is ongetwijfeld de bij drage Van Hans Homberg, getiteld „Kriegs- berichter Theodor Fontane". Dit artikel be vat citaten uit beschrijvingen, door Fon- tape van de Pruisische oorlogen van 1864 1866 en 70/71 gegeven. In de rubriek „Urn- scha li in Europa" wordt een scherpe eritiek van den Deen Johannes V. Jensen op den Ameriltaanschen auteur Ernest Hemingway aangehaald. Bij het hierboven gegeven overzicht zij opgemerkt, dat uiteraard een keuze is ge daan uit den inhoud der beide nummers. H. VOSKUIL. Zaterdag Zonnestraal-Collecte. Morgen, Zaterdag, wordt in Haarlem weer eens de bekende Zonnestraalcollecte gehouden. Aangezien het welslagen van deze inzameling van het grootste belang is voor het werk van Zonnestraal, worden de Haarlemmers verzocht de collecte mild :e gedenken. Zonnestraal heeft met een nijpend geldgebrek te worstelen en staat voor het moeilijke probleem bij dalende inkomsten een steeds grooter aantal pa- tienten .hulp te moeten geven. 'Collectan ten kunnen zich morgen aanmelden in café De Sierlcan, Groote Markt, café Doves, Soendastraat 2, gebouw „Onze Woning", Pepijnstraat .13, Haarlem. KERK-CONCERT BROEDERGEMEENTE. Zondagmiddag zal in het kerkgebouw der Evang. Broedergemeente, Parklaan 34, een kerk-concert gegeven worden ten bate van genoemde gemeente. Medewerking ver- leenen: Kitty Nederkoorn, sopraan; Ernst Bielke, bas; Riek Copée en Jan Hoeben, viool; Suze Tak, altviool; Onne v. d. Klas horst, cello; Bets Nederkoorn, orgel. VEREENIGING „DE NATUUR" De Vereeniging- tot Bevordering der Aquarium- en Terrariumkunde „De Na tuur" te Haarlem, houdt Woensdagavond in restaurant Brinkmann, Groote Markt, een bijeenkomst. D.e heer J. Sluiter zal een causerie houden over het inrichten van aquaria. OVER DRIE MAANDEN Dan is het Kerstmis en dan moeten duizen den Nederlandsche Oostfrontstrijders hun paketten met sigaren, tabak, sigaretten, pijp, kam, tandenborstel, scheermesjes, boeken, tijdschriften, schrijfpapier en nog vele andere nuttige verbruiksvoorwerpen en versnaperin gen ontvangen. U hebt gelijk, daar is heel wat voor noodig, daar zijn vele moeilijkheden die over wonnen moeten worden, maarhet is voor onze dappere strijders tegen de bolsjewisten en die moeten en zullen hun' paketten hebben. Landgenoot, U helpt toch mee? Neen, wij begrijpen dat U ons aan de artikelen niet kunt helpen, maar U hebt uw giroboek. Pakt U dit boekje even en gireert een flink bedrag op girorekening 432100, t. n. Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginne gracht 22 te 's-Gravenhage. Ondanks allesgeen waak. SS-PK. De kanonnier van pantser jager no. 1 was sinds drie dagen een onge nietbaar man. Zoo opgeruimd als hij toi dusver geweest was, ondanks alle ver moeienissen van den veldtocht naar den Kaukasus, zoo somber was hij sedert den dag waarop zijn beste kameraad, de kanon nier van pantserjager no. 12, zwaargewond van zijn gevechtswagen getild moest wor den. Tusschen de steden aan den voet van het gebergte, larfgs de Zwarte Zee, was, nadat de omsingeling voltrokken was, een soort guerilla ontstaan. De pantserafdeelingen hadden zich naar alle richtingen tusschen de ingesloten sovjettroepen geworpen, zoo- dat er uren kwamen, waarin geen sprake meer was van een front in den. gewonen zin. Niet voor de pantserafdeelingen en niet voor de infanterie. Op zulke dagen fluiten de kogels en granaten uit alle richtingen. Op zulke dagen kan het gebeuren, dat een toevallig alleenrijdende wagen midden in een vluchtende sovjetcolonne terecht komf en het enkel van de kalmte, den tegenwoor- en het enkel van de kalmte, de tegenwoor- den bestuurder afhangt, of hij het er met zijn passagiers levend afbrengt. Voor zulke situaties had op den bewus- ten dag der zuiveringsacties ook pantser jager no. 12 enkele malen gestaan, maai- tegen den avond was de sector, waarin deze machine opereerde, zoover gezuiverd, dat de sovjet-infanterie overal uit haar schuilplaatsen in korenvelden en boschjes Verduisteren van 19.31 tot 7.31 uur 26 Sept.: zon op 7.31, onder 19.29 uur maan onder 9.22, op 20.39 uur 27 Sept.: zon op 7.33, omler 19.29 uur maan onder 10.32, op 21.06 uur AGENDA het VRIJDAG 25 SEPTEMBER. Stadsschouwburg: „Watersport" door Noordhollandsch Tooneel, 7.30 uur. Frans Hals museum Tentoonstelling Hulp werk Beeldende Kunst, 105 uur. Luxor Theater „Mazurka", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Frans Hals Theater: „Carroussel", 2.30, 6.30 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Palace „Alles voor Gloria", 2.00, 6.30 en 8.45 uur. Toegang alle leeftijden. Rembrandt Theater: „Zoo iets doet mijn dochter niet.". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Movlac „Balnacht in Palamo", 2, 4, 7 en 9 uur. Toegang alle leeftijden. ZATERDAG 26 SEPTEMBER. Stadsschouwburg: „De gebroken kruik" en „Jan Klaaz", 7.30 uur. Gem. Concertzaal: Variété-voorstelling, 7.30 u. Fijans Hals Museum: Tentoonstelling Hulp werk Beeldende Kunst, 105 uur. Bioscopen Middag- en avondvoorstellingen. W.n. Hoofdredacteur: J. V Baudewyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. c Derks, Haarlem Chef van Dienst en Stad. S B. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Over- meer. Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten. Heemstede. Binnenland: J. A. Steen Jr., Zand- voort. Nieuws en reportage voor Velsen en om geving: J. J. E. van Baarsel, IJmulden. Adver, tenties D. A. J. Spek, Haarlem. Geldige bonnen in de week van 27 Sept. t/m 3 Oct. Elk der volgende bonnen 27 SEPT. T/M 3 OCT. 1943 49A BROOD 49B BROOD 49 BESCHUIT 49A VLEESCH 49B VLEESCH 49A AARDAPP. 49B AARDAPP. 49 MEjLK 1-52, 2-52 RESERVE 49 TABAK 4 Rants. V2 Rants. - 1 Rants 1 Rants V2 Rants. 2 K G. 1 K.G. Wa Liter 1 Liter 1 Rants. Brood of gebak Beschuit, brood of geb. Vleesch of VI.waren Aardappelen Aardappelen Melk Taptemelk Tabak 6 SEPT. T/M 3 OCT. 1942 383 ALGEMEEN 1 K.G 383 ALGEMEEN 500 Gram 500 500 384 ALGEMEEN 250 Gram 250 2,50 2.50 2,50 385 ALGEMEEN 250 Gram 250 2,50 386 ALGEMEEN 100 Gram 100 100 100 100 387 t/m 389 ALGEM. 100 Gram 300 300 300 392 t/m 395 ALGEM. 1 Rants Bloem, brood of gebak 4 4 4 4 4-49. 4-50 RESERVE 250 Gram 500 46. 47. VERSNAP. 100 Gram Chocolade 200 200 48. 49, VERSNAP. 100 Gram 200 200 200 2,00 890 ALGEMEEN 250 Gram 250 250 250 250 Gram. 25 SEPT. T/M 6 OCT. 1942 48 BOTER 1 Va Rants. 48 VETV5 Rants. Boter Boter 13 SEPT. T/M 11 NOV. 1942 2-61, 2-62 RESERVE I 3-61, 3-62 RESERVE 4-61 RESERVE j Rants. 2 Rants. 2 Rants. Boter Boter Boter Beschikbaar per persoon: 1 6.1 4 t/m 3 jaar S« i S 0 c 1 - N In tijdvak van één week: lVa 3 S'/t 3Va 18 Rants. Rants 3 Rants. 4 K.G. 1 K.G. Liter 134 Liter 1) 2 Rants In tjjdvak van vier wekep Voor het koopen van de gebruikelijke antsoenen brood, beschuit, vleesch, aard appelen, melk en tabak (voor mannen) zijn aangewezen de bonnen 49 en voor tapte melk de bonnen 1-52 en 2-52 reserve. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van de nieuwe dis tributiebescheiden is het morgen Zaterdag de beurt aan de letter Sch. Gasgeneratoren in visschers- vaartuigen. Goede resultaten. Zooals befeend, is men in het jongste voor jaar begonnen met het plaatsen van gas generatoren in motorvisschersvaartuigeft, waarvoor de overheid crediet verleent door bemiddeling van de Nederlandsche Vis- scherücentrale. Te bevoegder plaatse heeft het A.N.P. thans geïnformeerd, hoever deze verbouwingen thans gevorderd zijn e welke resultaten ermede werden bereikt. Ieder schip kan hiervoor in aanmerking- komen, indien de motor voor verbouw ge schikt is. Als eenige restrictie geldt hier, dat de ipateriaalpositie een en ander toe laat. Het is thans gelukt van de groote schepen een grapt aantal loggers met gasgenerato ren in, de vaart te brengen. Bovendien wordt aan vele loggers nog gewerkt. Ook van de kleinere schepen, welke steeds voor! de dagvisscherij bestemd waren, zijn er! vele verbouwd, waaronder* begrepen ver scheidene IJsselmeervaartuigen. Op 31 Maart kwam het eerste generator schip in de vaart. ITet was de van IJmuiden varende Sch. 130. Reeds deze eerste vaar: was een opmerkelijk succes wat de vangst betreft. Vier proefscheRen volgden en het resultaat hiervan was eveneens hetgeen er van verwacht kon worden. Natuurlijk lie pen de vangsten aanmerkelijk terug, toen in Juli de nachtvisscherij verboden werd en bovendien werden 'de vangsten op zich zelf minder, doch alles bijeengenomen, kan men over het resultaat zeer tevreden, zijn, gezien reeds het feit, dat de met olie ge stookte schepen slechts een week per twee maanden konden visschen en generator schepen de visscherij iederen dag kunnen uitoefenen. Intusschen gaat het verbouwen der mo toren met allerlei technische moeilijkheden gepaard. Het aantal fabrikaten is legiA en ieder merk vereischt voor deze bewerKing zijn eigen oplossing. Over de beginmoeilijk- heden is men nu echter heen en verwacht kan worden, dat dit werk in de toekomst I sneller zal gaan, natuurlijk weer afgezien -van stagnatie. OM HET NATIONAAL KAMPIOENSCHAP, [bf vierde partij, die Donderdagavond in hel feil Nationaal SchaaktournooJ te Den Haag werd gfrjdi speeld, was weder een Engeisehe partij. D8,ej theoretische paden werden direct verlaten, zoo. dat beide spelers voor het openingsstadium zeer^T veel tijd gebruikten. Van den Hoek kreeg een prachtige stelling, maar door een zeer omzich-»?' uge verdediging van zwart bereikte de jeugdigs G: op listige wij: deelte behandelde dr. Euwe zeer sterk hetgeei hem tenslotte een -pion opleverde, echter ter koste van raadsheeren van ongelijke kleur. Ni het verstrijken van den speeltijd werd de part »r na 47 zetten, afgebroken. Dr'. Euwe heeft no steeds een pion meer, maar winst is nog problematisch. jeg Vanmorgen is de afgebroken partij voort gezet en na 59 zetten gaf Van den Hoek de partij op, waardoor de stand werd: Euwe Slis p., v. d. Hoek li: punt. Vanavond om 5 uur begint de 5de partij, ton In tjjdvak van één week Bijzondere rantsoenen: 6 SEPT. T/M 3 OCT. 1942 377 ALGEMEEN 1100 Gram I Chocolade of suikerw. 87 y2 175 175 146 Gram. In tjjdvak van vier weken 100 100 100 100 Gram. GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende bonnen Geeft recht op het koopen van Van Tot en met 02 Petroleum 01 t/m 05 B.V. Brandst. 01, 02, 03, 04 K.F. Brandst. 370 Algemeen M Eenheidszeep 371 Algemeen M Waschpoeder M Toiletzeep M Textiel (Mannen) 1 eenh Brandstoffen 1 eenh Brandstoffen (geen anthraciet) 1 rants Eenheidszeep 1 Rants. Eenheidszeep 1 Rants Waschpoeder 1 Rants. Waschpoeder 75 gram toiletzeep 80°/o 45 gram Scheerzeep 23 Aug. 1942 11 Mei 1942 diverse data 16 Aug. 1942 16 Aug. 1942 16 Aug. 1942 16 Aug. 1942 16 Aug. 1942 1 Sept. 1942 31 Oct. 1942 31 Dec. 1942 30 Apr. 1943 30 Sept. 1942 30 Sept. 1942 30 Sept. 1942 30 Sept. 1942 30 Sept. 1942 31 Dec. 1942 DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNEN KORT NIET MEER GELDIG: Na Zftterdag 26 Sept.: 48 Brood, Beschuit, Vleesch, Aardappelen, Melk, Tabak, Sigaret ten. 51 Reserve (Taptemelk). De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: t/m Woensdag 30 Sept335. 336 Algemeen (Zeep), L-Zeep, L-Toiletzeep. De bonnen, waarvan de geldigheidsduur op Zondag begint, mogen op den daaraan voorafgaanden Zaterdas worden gebruikt, met uitzondering van den bon voor vleesch vleeschwaren en aardappelen. I) Mannelijke personen van 18 Jaar en ouder. te voorschijn kwam en zich krijgsgevangen Taf. Doch bij een laatste troepje van zes, lat met de handen boven het hoofd op den pantserwagen kwam toegeloopen, was er één die een pistool in den mouw van zijn bruine blouse verborgen had en op het moment, dat de kanonnier zich uit zijn dekking ver hief, om den krijgsgevangenen de richting te wijzen waarin zij zich begeven moesten h®i zwaar verwondde met een schot uit zijn wapen. 'Uit verbetenheid om deze laffe daad. waarvan zijn beste vriend het slachtoffer [eworden was, was de kanonnier van pant- ;erjager no. 1 sedert drie dagen in een stemming, welke neerdrukkend werkte op de geheele bezetting van zijn gevechtswa gen. „Den eersten den besten sovjet, die het waagt met zijn handen boven zijn hoofd naast me op te duiken, schiet ik neer als een hond", had hij in woede gezegd. Den derden dag na het gebeurde had pantserjager no. 1 van den vroegen morgen tot in den laten namiddag door uitgestrekte velden, over heuvels en door bosschen ge- boerst, zonder dat de bezetting een enkel kwartier rust genoten had. Ook dien dag waren reeds vele krijgsgevangenen naar achteren gebracht. De pantser jager hield weer stil, omdat de kanonnier in de verte een vijandelijke colonne ontdekt had, die onder schot geno men zou worden. Nadat hij zijn bevelen gegeven had, nam de kanonnier, terwijl de bezetting het geschut richtte, heel even den tijd zich de leden te rekken. Om zich heen ziende, zag hij tien meter naar rechts, een zich tusschen de halmen van het koren ver schuilende sovjetsoldaatHet uur dei- wraak. Op het bevel van den kanonnier op te staan en zich te melden aan den wagen, antwoordde de man jammerend, dat het hem onmogelijk was op te staan. Hij was aan beide beenen gewond, en hij had dorst. Zou hij een slok, één slok maar, mogen drinken uit de veldflesch, die hij aan koppel van den kanonnier zag hangen Deze steeg, met de hand aan den trekker van zijn pistool, uit zijn gevechtswagen. Geen man van de bezetting die hem iets durfde vragen. Doodelijke angst lag er op het gelaat van dien sovjetsoldaat, toen hij de koude oogen zag van den man, die, het pistool in den aanslag,op hem toeliep. Nu stond de kanonnier voor de gewonde Twee, drie seconden stond hij daar. En dan opeens stak hij zijn revolver weer in zijn koppel, haakte zijn veldflesch af, en gaf den gewonde te drinken. Zonder een woord te zeggen, liep hij toen terug naar zijn pantserjagef, die gereed was den staart van de vijandelijke colonne onder vuur te pemen. SS-Kriegsberichter A. v. Breugel. Het rooien van aardappelen en le gevaren der aardappelziekte Hoewel de aardappelziekte momenteel belangryk in omvang is afgenomen, dient er rekening mede te worden gehouden, dat zy nog niet geheel yerdwenen is en in het bijzonder nog in het loof aanwezig kan zijn. In verband hiermede dient het rooien op een oordeelkundige wijze te ge schieden om te voorkomen, dat dc be smetting van het loof overgaat op de khollen. Hiertoe is het noodig. dat knollen en loof niet met elkaar in aanraking komen, wat het best te bereiken is door het loof eerst weg te halen, dus voor het rooien. Aangeraden wordt ver,der om perceelen aardappelen, waarin de aardappelziekte nog in het begin- of het middenstadium verkeert,, niet direct te rooien, maar eerst in den grond te laten uitzieken. Aan den opslag van de gerooide aardappe len dient de grootst mogelijke aandacht te worden besteed. Er dient voor te worden ge waakt, dat goede en slechte aardappelen niet bij en door elkander worden opgeslagen, dat uit door de ziekte aangetaste partijen eerst de zieke knollen worden uitgesorteerd en dat de aardappelen droog worden bewaard. Af dekking van de opgeslagen aardappelen met aardappelloof mag nimmer plaats hebben, omdat dan in ieder geval de bovenste laag der aardappelen wordt besmet en bovendien bij nat weer de schimmelsporen, die de aan tasting veroorzaken, nog verder in de opge slagen partij doorregenen. Voor het afdekken der aardappelen dient men stroo te gebruiken, of, indien stroo ontbreekt, zonder meer dun laagje grond, Kenteekenen van de zoo gevreesde aard appelziekte zijn, in het loof: gele en grijze, schimmelachtige vlekken op de bladeren, die naar gelang de ziekte voortwoekert. eerst bruin en daarna zwart worden. In de knol len: bruine vlekken onder een iets gedeukte schil. Ten slotte wordt er de beroepstelers op gewezen, dat ze goed zullen doen. bij den plaatselijken bureauhouder direct een z g. veevoederverklaring aan te vragen voor die partijen aardappelen welke beslist niet goed te houden of te maken zijn. Algeheel bederf kan op die wijze worden voorkomen. Oorspronkelijk was de animo onder de visschers zeer groot en voorwat de logger- visscherij betreft, is deze nu nog aanwezig Anders is het bij de eigenaars van schok kers, de kust- en IJsselmeervissehers. Deze lieden dienen te bedenken, dat waarschijn lijk in de toekomst valt te verwachten, dat voor schepen zonder generator geen olie meer beschikbaar kan worden gesteld. Er zijn ruim 600 van deze laatste vaartuigen, die echter niet alle geschikt zijn, om deze bewerking te kunnen ondergaan. Voor die, welke die geschiktheid wel bezitten dat zijn over het algemeen de schepen met een veel voorkomend motortype verdient het aanbeveling, alsnog over te gaan tot gene- ratorbouw. Volgens de generatorbeschik king moet 15 procent van het Vermoedelijk benoodigde bedrag contant worden betaald. Verder betaalt men een klein percentage van iedere bruto besomming als aflossing en van het niet afgeloste gedeelte 1 pCt. rente. Waarom ongepelde garnalen? Gebrek aan arbeidskrachten. Onlangs hebben wij de vraag beantwoord waarom er zoo weinig garnalen waren. Op het oogenblik zijn er echter wel garnalen, maar zit men met het euvel, dat zij grootendeels ongepeld op de markt worden gebracht. Huismoeders heb ben immers in het. algemeen niet de routine van het pellen, zoodat men waarlijk van een euvel mag spreken. Wie heeft er bovendien nu nog den tijd voor, eenige uren te besteden aan het schoonmaken van een kilogram garnalen? Bij ervaren pellers bedraagt het netto-rendement ongeveer 30 pet., maar wie dit werk niet gewoon is, mag tevceden zijn, als hij uit een kilogram een half pond haalt, welke hoeveelheid voor een mid delmatig gezin nauwelijks genoeg is. In kringen van den garnalenhandel hebben wij de klacht gehoord, dat de aangevoerde kwalitei ten veelal te slecht zijn om ze te pellen, voor zoo ver er pellers beschikbaar zijn. De oorzaak hier van zou zijn, dat de garnalen niet gezeefd we den. Te bevoegder plaatse ontkent men dit echter. Er .worden absoluut langs den normalen weg geen garnalen in den handei gebracht, welk; niet behoorlijk gezeefd zijn. De Nederlandscht visscherij-centrale, die de geheele productie over neemt, keurt de vangst onmiddellijk bij aanvoer door haar te zeven. Garnalen, die niet aan de te stellen eischen voldoen, worden voor de normale consumptie afgekeurd en tot veevoeder verwerkt. Dat er thans veel ongepelde garnalen aan de markt worden gebracht, moet men aldus werd ons verzekerd uitsluitend zien als een gevola van het gebrek aan arbeidskrachten voor het pellen, doordat de landarbeid in Zeeland waar juist vele en goede kwaliteiten garnalen vandaan kwamen thans alle beschikbare werkkrachten opeischt. DAMMEN De hoofdklasse competitie 1942/1943 van den No- derlandschen Dambond, district Noord-Holland, si is Donderdag begonnen met den wedstrijd „Woi. M mer" tegen „Zaandam". Het programma voor Zondag 27 September aj luidt: Haarlemschë Damclub tegen „Stabiel" (Santpoort) aanvang 10.30 uur. „Oosterlcwartieit tegen „Wormerveer" aanvang 10.30 uur. Dam. club IJmuiden tegen „Koog-Zaandijk" aanvauj elt 10 uur. Wielerronde van Blocmendaal De Haarlemsche Wielervereenigingen H. R. 1 Excelsior en H. R. C. de Jonge Kampioen orga-fcim niseeren 3 October de ronde van Bloemendaal. De De autoriteiten hebben vergunning verleend. om!|oc deze ronde te doen verrijden op den ZeewegL deze is berijdbaar tot de laatste hoogte naar heil Bloemendaalsche strand waar gedraaid word, het restaurant Het witte Huis, deze afstam!ir^ bedraagt rond (SU K.M. Amateurs moeien II n maal en Nieuwelingen 5 maal dezen afstand lUl'l rijden. De beste amateurs en nieuwelingen vasentï Nederland schreven in o,a. Vooren, BeverwQÏgn j die reeds negen ronden heeft gewonnen; Karei-., Neeft, die amateur ls geworden behoorde tori- de beste nieuwelingen en stond No. 1 op de rang- J SPORT ETS SPEL. Europeesche jeugdspelen begonnen. De Europeesche jeugdspelen 1942 zijn Donder dagmiddag feestelijk geopend. De ploegen van elf landen betraden het met vlaggen getooide stadion en stelden zich voor de eeretribune op. Na de plechtige vlaghijsching nam de algemeen vlce-commandant. der Giuventu Italiana der Lit- torio (G.I.L.), Sandro Bonamico het woord èn bracht de groeten over van den partij-secretaris en algemeen commandant Vidussonl. Vervolgen; namen de sportgebeurtenissen een aanvang. De eerste beslissing viel in den wegwestrljd wielrennen, waarbij geen Duitsche deelnemers waren. De eindstrijd werd tusschen Italianen uit gevochten. Logli werd winnaar en legde het 92 kilometer lange traject af ln 2 uur 22 min. 35 4 sec. Daarna volgden zijn landgenooten Coppl Rinarello en Brignole en als vijfde de Spanjaard Orbaiceta in 2 uur 29 min. 15.6 sec. In de voorronde van het tennlstournool sloeg de Duitsche jeugdkampioene Obst met 6—1, 6—0 de Nederlandsche deelneemster van Beijm wijl mej. Hoogeboom (Nederland) niet 6—1 verloor van de voorjaarskamDioene Lotte Tegtmeijer (Duitschland). De Nederlandsche wielrenners hebben zich duchtig geweerd" en wel in het bijzonder de 17- jarige Bol uit Uithoorn, die in uitstekenden vorm bleek te zijn. Onmiddellijk na den start kreng hij bandenpech en was hierdoor gedwongen het geheele bergpasconcours, dat zeer zwaar was, ai- leen te rijden. Hier kwam nog bij. dat hij dezen afstand zonder versnelling moest afleggen. Dat nij ondanks dit alles den rit tot een goed einde heeft gebracht, is Sfeker hol vermelden waard Men kan dan ook zeggen, dat hij van alle deel nemers het meeste heeft gepresteerd. Kerckhof was de eerste Nederlandei van de vier, die ovei de eindstreep ging. De andere drie hebben even eens den rit kunnen uitrijden. Als men in aan merking neemt, dat bijv. alle Vlamingen uit vielen, dan hebben onze landgenooten goed ge reden. Kerckhof kwam als dertiende aan met een tijd van 2 uur 30 min. 49 sec. waarna Bol zeventiende werd in 2 uur 34 min. 54 sec. Jan Ruben en Van Westringh, die in het begin het tempo al niet konden bijhouden, kwamen onge veer als de laatsten aan. HONKBAL H. C. K.—QUICK. Zaterdag 26 September zal de beslissingswed- itrJJd gespeeld worden voor de promotie- en de gradatie le klasse tusschen H. C. K—-Quick op het terrein van E. D. O. ln het Nooraer Sport park. vallen, bevrijdde Eu wij f zijn stelling. Het nu volgende ge. 5n stprk hptfppn WIELRENNEN em wn i EV lijst van Nederland. Deze ronde zal zijn debuul als Amateur zijn. Verder Jan v. Eikeren, Kuil-1 hi man. Beverwijk, Cor Bijster, Haarlem, kampioen [U van Nederland Sprint en 2de met gering verscüll ju' te Beverwijk, achter Vooren, Harry Veerman, si 1 Herman Tichelaar. - De Nieuwelingen starten om 3 uur en de Ami. teurs om 4 uur. KORFBAl NEDERLANDSCHE KORFBALBOND, AFD. HAARLEM. Hoewel er na slechts eenige competitie Zon dagen nóg niet bepaald van teekening in rangorde kan worden gesproken, mogen wij toe) Slu we! aannemen, 'dat Oosthoek Zondag haar vieidf ram overwinning zal behalen. T.H.B. 2 behoort nici tot de sterkere 12-tallen en zal zeekr niet in staal geacht kunnen worden om de' Oosthoekers ll doen struikelen^ Animo Ready ontvangt bezoek van Aurora, dat nog slechts éénmaal in het veld kwam a toen van Oosthoek verloor. Wij achten de thuis Sn f club, die nog niet haar ouden vorm terugvónd ieis; toch wel tot een kleine overwinning in staat. jar Van de tweede klassers ontvangt Oosthoek 1 de Haarlem-reserves, die Zondag j.l. een monstei» overwinning behaalden en met grootsche plan- b nen rondloopen. Ook hier zullen zij de puntei laa'J wel kunnen veroveren. -Watervliet 2—Animo Ready 2 kan eenige span- ning brengen maar Oosterkwartier 5 zal te sterk ven' blijken voor Nieuw Flora 2. Voor de derde klasse wordt gespeeld: Haar lem 3—T.H B. 3 en Zwaluwen 2—Watervliet De Zwaluwen-reserves zullen hun beste beentjs voor moeten zetten. Het klasse verschil met hei eerste twaalftal is wel wat erg groot. BOKSEN HESSELS IN GRONINGEN. Donderdag nam de Haarlemmer H. Hessels deei _an wedstrijden, georganiseerd door de boks school Abelsma. Hij kwam in het bantamgewlcht uit tegen c: Voornhout uit Groningen: de uitsla? -as onbeslist. RADIOPROGRAMMA ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Volksliedjes door het Meistersextet, N. O. Nieuwsberichten. 7.40 Optimistische och tendklanken. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.4) Werkelijkheid en verbeelding; causerie. 8.50 Celio- soli met pianobegeleiding. 9.00 Populaire orkest muziek. 9.30 Spiegel vah den dag. 9.40 Populaire orkestmuziek. 10.00 Viool- en pianosoli. f0.30 Naar den grond terug. 10.45 Ensemble Jack der Kinde ren en solist. 11.30 Pianovoordracht. 12.00 Alma nak. 12.05 Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 130) Amusementsorkest en solist. 13.45 Reeks „Arbeids dienst: Karakter". 14.00 Parijsch Symphonle-j orkest en soliste. 14.30 Europeesche tijdschriften- schouw. 15.00 Bonte Middag. 16.45 B. N. 0. Nieuw- en zakelijke berichten. 17.00 Citaarvoor- dracht. 17.30 „De vliegende Hollander"., luister-, spel. 18.00 Orkest Gregor Serban en solist. 19." Als ^k "t voor 't zeggen had. 19.15 Perpetuum mo-'1 bile .19.30 B". N. O. Nieuwsberichten. 19.40 B. O. De wereldmeenlng uit den aether geplukt. 19.50 Hier spreekt Mahatma Gandhi/ causerie- Vanaf 20.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken, 20.15 Stedelijk orkest van Maastricht, solist en gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberich ten. 22.00 Operette ln 15 minuten. 22.15 U raadt wie wij laten spelen. 22.15—24.00 Een vroolP dansje. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnas tiek. 7.50 Groot orkest. 8.00 Brandende kwesties, causerie. 8,15 Schoon klaart de dag! 8.30 B. N. 0, Nieuwsberichten, 8.40 Plano en orkest. 9.50 Popu laire gramofoonplaten. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.30 Afwisselend spel en zang. 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Zang met pianobegeleiding. 11.00 Voor de jeugd. 11.20 Matrozenkoor. 11-3) Klassieke gramofoonplaten. 12.30 Programma- overzicht. 12.35 Wij trekken langs de bane. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Streekcultuur. 13.30 Cello en piano. 14.00 Gods dienstige uitzending. 14.30 Zang en plano. 15.00 De hoofdstormer van den N. J. S.. C. van Geel kerken spreekt tot de jeugd. 15.15 Luisterspel voor de jeugd. 16.00 -De Haagsche Zangsehaar. 16.15 Ensemble Willy Kok. 16.45 B, N. O Nieuws- en zakelijke berichten. 17.00 Voor de binnenschip pers, 17 15 Itajlaansche volksliedjes. 17.30 Kwar tier van den Arbeid. 17.45 Orgelconcert. 18.00 De N. S B, antwoordt. 18.15 Orgelconcert. 18.30 B N'. O. Nieuwsberichten. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 B. N. O. Gronlngsch praatje. 19.00 Groeten Nederlandsche zeelieden. 19.30 Nederlandsche volksklanken. Vanaf 20.15 alleen voor dc radio- centrales, die over een lijnverbinding mei de studio beschikken. 20.15 Van de eene melodie li andere. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten, 22.08 N. O. Militair overzicht. 22.10 AvondwUding. 22,20—24.00 Zie Hilversum I. m '-'ran Babi Wie 'r* Zl lO- hl

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2