De Nieuwe Tijd. Stadsnieuws VII. Mochten wij de vorige week iets opmerken over de liefde voor het volk, ditmaal een enkel woord over de liefde voor het Vader land als een der bronnen van het Nationaal Socialisme. Liefde voor het vaderland. Een rechtgeaard kind houdt van zijn vader, ook als die te kort schiet in vaderlijke deugden, ook als die vader hem minder kan geven dan vergelijkenderwijs een andere vader een ander kind. Een recht geaard kind voelt daarnaast den plicht, zijn vader steun en hulp te bieden als deze een maal zekere afhankelijkheid toont. Dit alles weten wij zoo goed. dat het weinig betoog' behoeft. Het toont eenvoudig de niet weg te cijferen verbondenheid van den mensch aan zijn afkomst. Zooals het kind deze verbondenheid aan zijn vader gevoelt, zoo vertoont de landszoon dien algemeenen trek, die hem ver bindt aan zijn vaderland, het land van zijn geboorte, hel land, waar zijn voorgeslacht heeft geleefd en dat hem dat ondefinieerbare gevoel van verbondenheid geeft, dat andere landen, hoezeer misschien bevoordeeld boven zijn vaderland, hem nimmer kunnen schen ken. Verbondenheid aan de betrekkelijke waarden van dat land. Een Fin. die aan de op zichzelf weinig aantrekkelijke poelen en plassen van zijn land nationale liederen wijdt, een Zwitser, die niets mooier kent dan de op zichzelf barre en ruwe rotswanden en sneeuw toppen van Helvetic, een Nederlander, die zich nergens beter thuis voelt dan in zijn „met stiefmoedershand geschapen" land, ze leveren allen het voorbeeld, dat zijn lana, hoezeer in vele opzichten minder-waardig aan den vreemde, den ingeborene iets te ge ven heeft, dat .geen andere plek ter wereld hem kan vergoeden. Valt deze verbondenheid, als gezegd, moei lijk te omschrijven, wel is het mogelijk, ten aanzien van een land een opsomming te geven van de waarden, die in de oogen van den landzaat het verheffen boven een ander en als wij ons dan tot ons eigen land bepalen, valt het ieder onzer gemakkelijk, in een min of meer volledige omschrijving te treden. Wij beminnen den bodem van ons land in zijn ver schillende "vormen, ons heidetafereel, onze dui nen, de Fr-iesche meren en de Brabantscne vennen, de Zeeuwsche wateren en de Hol- landsche polders, wij houden van de kust en de zee. Wij roemen in het bezit van onze kunstschatten, wij waardeeren dc vervoers mogelijkheden. die wij binnen on buiten de grenzen aanwendden, onze cultures en onze veeteelt, onze folklore heeft ons veel te zeg gen, onze volksaard met zijn gewestelijke nuances schenkt inhoud aan ons leven.men kan zoo doorgaan.de som van dit alles ligt kortweg, in de uitdrukking: Liefde voor het vaderland. 4 Deze liefde heeft tweeërlei basis: vooreerst onze zin voor historische traditie en het ver langen, eens verkregen waarden te handha ven. Zij leidt tot een, min of meer sterk aan den dag tredend vertrouwen in de toekomst. Een kenmerk van dezen tijd is, dat zoowel hot een als het ander tot sterke verlevendiging wordt gewekt. Deze liefde uit zich op tweeerlei wijze. Daar is vooreerst het min of meer onberedeneer de gevoel, dat ons doet zingen van den blan ken top der duinen en van ons dierbaar plek je grond, het gevoel, dat ons reikhalzend doet uitzien naar het eerste Nederlandsche grens station als wij uit den vreemde huiswaarts reizen en dat ons de tranen in de oogen brengt, als wij," duizend uren van hier verwijderd. Nederlandsch hooren spreken. Daar is m de tweede plaats het beredeneerde gevoel dat ons er toe brengt, de belangen van ons land voor te staan en zijn veiligheid te verdedigen, moet het zijn met inzet van goed en bloed, het gevoel, dat ons tot plicht stelt, baas te blijven in eigen huis en ons stoffelijk en gees telijk eigendom te waarborgen. Wie dit alles doorgrondt verleent aan de liefde voor het vaderland een hoogen, zeer hoogen aanslag. Maar hij doet meerhg begrijpt, dat de liefde voor het vader land tevens waardeering schept voor gelijk soortige gevoelens van nabuurvolken. En daaruit vloeit voort, dat een goede verstand houding tusschen twee volken ten zeerste ge baat is bij een bewuste liefde voor het vader land, gebaseerd op de hierboven geseheiste gevoelens. Dan kan, bij erkenning van weder- zijdsche aanspraken, gezamenlijk voordeel ge zocht en gevonden worden. In het vorig artikel is opgemerkt, dat de liefde voor volk en vaderland geen geprivi legieerd bezit is van den Nationaal-Sofialist. dat, irftegendeci. aangenomen moet worden, dat in breede lagen van ons volk deze iietae leeft, is blijven leven. Maar toen tien jaar geleden in ons land veel radeloosheid en redeloosheid aan den dag trad en een kleine groep Nederlanders zich verdiepte in de vraag, welke oorzaken ten grondslag lagen aan onze nationale in zinking. bleek met onverbiddelijke duidelijk heid, dat in menig opzicht en bij menigen volksgenoot de liefde voor het vaderland ho peloos kapotgeslagen was. Laten we dat. voor- of tegenstanders van dezen nieuwen tijd, erkennen. Men ziet in onze dagen af en toe een wat geëxalteerd jongmcnsch of een strijdvaardige jonge dame met een zakdoekje, waarop geborduurd staat: „Ik hou van Hol land". We kennen de waarde van dergelijke demonstraties, maar. in trouwe, wat zou men tien jaar geleden gezegd hebben, wanneer iemand on 's Heerer. straten had verkondigd, dat hij of zij „van Holland hield"? Had men zoo iemand niet bejegend alsof hij eerder in Meerenberg dan in een normale wereld thuis hoorde? Hopeloos kapotgeslagen! Dat is niet te sterk gezegd. Wij hadden geen vlag meer. De roode vlag werd door Amsterdam gedragen en het rood-wit-blauw om maar heelemaal niet te spreken van oranje-wit-bleu was ver boden. Wij hadden geen leger meer. Op een Kaart Höëvei Aaird. 2 kg. Aard1 kg. Be-solt. 7 3 gir. 2 O.-1 Alsem.. 75 sr. 3 O Bot-Vet 12 Artikel Bon Aardappelen 41! A Aardappelen 49B Beschuit 41) 392 t.m. 395 Boter 44» 2-61. 2-62 3-61, 3-62 en 4-61 Reserve 125 gr. 11 N Brands t. t.m. Os BV Braiulst. 01, 02, 03, 04 KF :r. 3 O n3 0-' m. 3 o 3 O ;ll Vv....tii <,m het bezit der passen in den Kaukasus. Dit geschut, dat door bergjagers wordt bediend, kan dank zij zUn constructie in een zeer stcilen hoek vuren, zoodat de stellingen achter de berghoogten getroffen kunnen worden. (P.K. Kintscher-HH-St.-P.H. c) - Voor Stalingrad. Scherpschutters in den strijd. Zij halen den vijand uit de huizen. Op den achtergrond het brandende Stalin grad. (PK. Dieck H.H.-St. P.H. c). - Herfsttijd, inmaaktijd. Dc kuipers hebben liet thans druk met de vervaardiging van inmaakvaten. Een kijkje in een oude Haarlem- sche kuiperij. (J. A. Stevens-Pax Holland c) •erkiezingsaffiche werd een officier afge beeld, die met een klomp geschopt werd. Wij hadden geen volkslied meer.' Van den Utrecht- schen dom beierde de Internationale. Wij had den geen regeerende dynastie meer. In ge- illustreerde schotschriften werden de leden van het koninklijk huis beleedigd, dat de flarden er bij hingen, wij hadden geen natio naal zelfrespect meer: Indië los van Holland! was de leuze. Wij hadden geen nationale lie deren meer: Aalebessen, aalebessen, hi-Ha-ho of: Beatrix. Beatrix, geef me een gulden of een riksdat werden onze nationale hym nen. Wij hadden geen gezag meer naar bin nen: zelf heb ik het meegemaakt, dat ergens in het Gooi de A. J. C. aan een villabewoner den eisch stelde, dat de vlag 'werd binnen gehaald en wij hadden geen gezag meer naar buiten: Engelands grenzen zoo zeide Chamberlain immers liggen aan d?n Rijn En toen kwam het Nationaal Socialisme en hief waarschuwend den vinger op en voor spelde, dat dit alles en nog zooveel meer zich wreken zou, zich wreken moestwaar schuwde, dat een volk, dat zijn liefde voor zijn land aldus verloochende, aan den rand van het verderf moest staan, wekte op tot in keer en zelf-Jierzieningen toen noemde Henri Polak ons „de zwarte moordpest". En nu.... neen, niet de onmondige massa verwijten wij haar gebrek aan liefde voor het vaderland. Die balkte mee op het treurige voorbeeld. Ons verwijt ging uit en richt zich nóg tot haar beteren, tot hen, die voldoende oordeel des onderscheids bezaten, maar, uit 'elke beweegredeneo zij hier nu daargelaten, onze nationale en volksche waarden negeer den, den eerlijken arbeider degradeerden tot een verworpene der aarde en den Nederlan der, in wien nog iets van vaderlandsch besef was gebleven, kerk en sacrament ontzegden. Want onze methoden mogen wel eens wre vel hebben gewekt, en ons optreden moge wel eens minder zachtzinnig zijn geweest en wij zullen meer dan eens fouten hebben ge maaktgoed, goed, alles goedwij heb ben in tijden van diepen nationalen neergang onze liefde voor het vaderland getoond en hebben het zakdoekje niet noodig, om mede te deelen, dat wij zooveel van Holland hou den. Wij kennen een beter, een sterker ver langen: ops volk, dit goede volk, terug te voeren naar een bestaan, dat geadeld zal zijn door het besef, Nederlander te zijn, waard, om te wonen en te werken, te leven en te streven in zijn vaderland. Dit verlangen sterkt ons blijvend tot onzen goeden strijd. Zij, die ons de brandende be- leediging hebben aangedaan, ons „landver raders" te noemen, mogen het beseffen. Rembrandt AGENDA ZATERDAG 26 SEPTEMBER. Stadsschouwburg: „De gebroken kruik" en „Jan Klaaz", 7.30 uur. Gem. Concertzaal: Variétévcforstellmg, 7.30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Hulp werk Beeldende Kunst. 105 uur. Luxor Theater: „Mazurka", 2.30. 6.3,0 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Frans Hals Theater: „Carrousscl2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Palace: „Alles voor Gloria", 2.00, 6.30 en 8.45 uur. Toegang alle leeftijden. Rembrandt Theater: „Zoo iets doet mijn dochter niet". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toe gang 18 jaar. Moviac: ..Balnacht in Palamo". 2, 4, 7 en 9 uur. Toegang alle leeftijden. ZONDAG 27 SEPTEMBER. Gem. Concertzaal: Variétévoorstelling. 7.30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Hulp werk Beeldende Kunst. 15 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. MAANDAG 28 SEPTEMBER. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Hulp werk Beeldende Kunst. 105 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. NACHTDIENST APOTHEKEN. Geopetv in 's avonds 8 uur of: Bosch en Vaart apotheek. Bosch en Vaartstraat 26, tel. 13290: Apotheek Florijn, Gr. Houtstraat 78. tel. 10500: H. Remmers en Zn., Kruis straat 6. tel. 10354; Noorder Apotheek, Jan Giizenkade 181. tel. 23821. Heemstede: Geopend Apotheek Schots man, Binnenweg 206, tel. 28320. W.n. Hoofdredacteur: J. V Baudewyns. Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F Berks. Haarlem Chef van Dienst en Stad. r Kuiper. Haarlem. Sport en Stad: A. Over- mcer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der L.TOR, Heemstede. Haagsch Redacteur: B, Korsten Heemstede, Binnenland: J. A. Steen Jr., Zand- voort. Nieuws en reportage voor Velsen en om- Ïcvlng: J. J. E. van Baarsel, IJmulden. Adver, mttcs D. A. J. Spek. Haarlem. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van de nieuwe dis tributiebescheiden is het Maandag de beurt aan de letters O en P. ALB. DE KLERK SPEELT IN BRUSSEL De Haarlemsche organist Albert de Klerk is door de leiding van den radiozender Brus sel uitgenoodïgd, zijn medewerking te ver- leenen aan een radio-uitzending in Novem- ber.a.s. De heer De Klerk zal daar o.m. zijn eigen concert voor orgel en orkest, tezamen met het omroep-symphonie-orkest ten ge- hoore brengen. JUBILEUM K. P. OLTHOFF. Op 1 October a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer K. P. Olthoff, hoofdcom mies ter gemeente-secretarie te Haarlem, bij de gemeente in dienst trad. De heer Olthoff is belast met de dage- lijksche leiding van de onderafdeeling Pen sioenen en Sociale Verzekering. Het zal hem dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken, ZILVEREN JUBILARIS BIJ DE TRAM. Onder vele blijken van belangstelling vierde de heer J. West zijn zilveren jubi leum in dienst der Noord-Zuid-Hollandsche Trammaatschappij. Des morgens werd hij namens de directie gelukgewenscht door de heeren J. Jurissen, onder-directeur, ir. B. Nugteren, chef van den technischen dienst en Van der Schuit, opzichter van de boven leiding. Den jubilaris werd na een hartelijke toespraak een geschenk onder envelop en een oorkonde aangeboden: Ook verscheen een deputatie van het jubileumfonds en een geschenk werd aangeboden. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Beenkap, v. Kouteren. Kruistochtstraat 74 rd.; boekje, Bijster, Pleyadenstraat 75; ceintuur, Fa. Gerzon, Gr, Houtstraat; étui. v. Wijngaarden. Oost-Indicstraat 16: hondje, Houfour, Einden- houtstraat 57; hondje, van Bolkland, Amster- damschevaart 12: handschoen. Metz, Coornhert- straat 4; handschoen. Gerzon, Gr. Houtstraat, kettinkje. Koomen. Kloppersingel 133; ketttnkic, Kroon. Gierstraat 73; kettinkje. Bureau van Po litie. Smedestraat 9: kwast. v. d. Linden. Noor der Tuindorplaan 66: kousen. Faa Gerzon. Gr. Houtstraat; mesje. Fa. Gerzon. Gr. Houtstraat; portemonnate met inh., Galén, Lange Lakenstraat 22; paraplule. koordje. Fa. Gerzon, Gr. Hout straat; ring. Desier, Oranje Nassaulaan 164, Over- veen; regenpijpen, Louwéh, Spaarndamscheweg 50B; stootijzer, v. d, Spek, Papentorenvest 50, schoentje, Calandt, Dr. Leydsstraat 113; stopzijde, Gerzon. Gr. Houtstraat; tasch met inh.. Hoed, Vrouwenhekstraat 10: turnpakje, Pijnappel, v. Nieveldstraat 19; tasch. Stroer, Zaanenlaan 102; vulpen. Reijndërs. Zomervaart 134; zeepspaarder. Fa. Gerzon, Gr. Houtstraat. BELOONDE DAPPERHEID. Geregeld lezen wij in de couranten over onze vrijwilligers in het Oosten, die wegens' betoonde dapperheid onderscheiden zijn. Het zijn moedige kerels, die Nederlandsche Oostfrontstrijders. Zij zijn gegaan omdat zij hun plicht wenschen te vervullen. Zij doen hun plicht onder de moeilijkste omstandig heden en zij zullen niet rusten voordat het bolsjewisme voorgoed vernietigd is en Europa bevrijd zal zijn van het vreeselijke gevaar dat haar bedreigde. Landgenoot, die dappere kerels in het Oos ten vragen zich af wanneer u eindelijk tot het inzicht gekomen zuil zijn dat ook uw plaats is in hun gelederen. Het vaderland heeft U noodig. Europa rekent op U. Meldt U aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koningin negracht 22 te 's-Gravenhage. Bioscopen Zooiets doet mijn dochter niet. De vraag wat een jong meisje wel en wat zij niet mag, wordt in deze film aan de orde gesteld. De vader van de levenslustige jon gedame in kwestie (Ralph Arthur Roberts) houdt er dienaangaande een andere theorie op na dan de moeder (Erika von Thellmann) en beider meening wijkt weer aanzienlijk af van die der welgestelde erftante. En daar de dochter overigens haar eigen gang gaat, geven haar gedragingen aanleiding tot menige on derlinge botsing. De komst van een neef uit verre gewesten blijkt heilzame gevolgen te hebben. De avontuurtjes, die het meisje in opspraak brachten, behooren spoedig tot het verleden, wantenfin, men begrijpt, dat de vraag wie in de toekomst het rijke land goed van tante zullen bewonen evenmin lang op een antwoord behoeft le wachten. Een film, waarin paedagogische problemen op half serieuze, half komische wijzerwordèn behandeld. Jammer is, dal; de discussies soms te veel uitgesponnen zijn, waardoor enkele tafereélen een gerekt karakter krijgen. Do hoofdpersonen laten uitstekend spel zien, het geen vooral geldt voor Geraldine Katt als de levenslustige Lisa Kugler en R. A. Roberts als de zonderlinge, vrij onevenwichtige vader. H. VOSKUIL. Frans Hals: Carrousel. Het meespelen van Marika RÖklc in de film „Carrousel" beteekent, dat er vlot spel vertoond wordt en daarbij komt nog haar zang en dans, welke elkaar "af wisselen. In een snel tempo volgt de toeschouwer de belevenissen van het jeugdige meisje, dat verliefd is. doch allerlei middelen gebruikt, om tot het doel, een huwelijk aan te gaan, te komen. Daardoor geraakt zij echter in verschillende moeilijkheden, maar het slot is toch, dat alles in orde komt. Leuk is haar zang, maar haar dans wat lawaaierig. Het geheel is een amusante film, waaraan ook Paul Henckels. Georg Alexander e.a. mee werken. A. O VERMEER. Palace: Alles voor Gloria. Gloria is niet, wat men wellicht zou den ken, de naam van een aardig meisje, maar van een Berlijnsche gramofoonplatenfabriek, die onder, directie staat van een even char mante als kordate jongedame. Het is geen wonder, dat de productieleider dr. Gerlach verliefd op haar is, maar hij vergooit bijna zijn goede kansen door de manier, waarop hij in Italië een contract probeert af te sluiten met een beroemd duo. Anita en Fernando. Fernando is afwezig en het lijkt er erg veel op. dat dr. Gerlach Anita het hof maakt, zoo zelfs dat zijn directrice argwaan krijgt en zelf poolshoogte gaat nemen. Zij krijgt een totaal verkeerden indruk van het gedrag des productieleiders, die dan ook bij zijn terug keer prompt ontslagen wordt. De jongeman begrijpt er niets van, totdat Anita de situatie opheldert en vele misverstanden uit den weg geruimd worden. Het is een alleraardigste film met uitste kend spel van Laura Solari, Lizzi Waldmüller. Johannes Rieman en Leo Slezak. Herbert Weissbach zorgt voor eenige extra vroolïjke momenten met zijn gaapdemonstraties. SJ. KUIPER. Moviac: Balnacht in Palamo. Het hertogdom Palamo zal men tevergeefs op de landkaart zoeken, aangezien dit idyl lisch landje alleen maar in de fantasie van den regisseur van deze film bestaat. Er is in dat landje een charmante hertogin, terwijl de hertog van Palamo zich beter thuis voelt als de zanger Torelli. De film begint met een ministerraad op het middernachtelijk uur ten einde te beraadslagen over_de geheele nieuwe situatie, waarin de regeering is gekomen door het voorhanden hebben van twee kroon pretendenten Na een reeks genoeglijke scènes, waarin een hofbal een voorname rol speelt, wordt echter een zeer voor de hand liggende syn these tusschen de wenschen van beide pre tendenten gevonden. Camilla Horn, Heinz Rühmann en Theo Lingen spelen de hoofdrollen in deze rol prent, die een aaneenschakeling is van kos- telijken humor. In het voorprogramma draait een zeer goed muzikaal filmpje over het leven van den grooten zanger Giacomo Puccini. Het Hollandsch nieuws brengt ons eenige aardige opnamen van den grooten Landdag van de Nationaal Socialistische Beweging in Rolde. In het buitenlandsch nieuws trekken de reportages van den strijd in het Qostei wederom sterk de aandacht. ANTH. STEEN. Luxor: Mazurka. ..i „Luxor" wordt een herhaling gegeven van „Mazurka", de film, die Pola Negri ge legenheid biedt tot een buitengewoon knappe creatie, die haar hoogtepunt vindt in een rechtz.aalscène. Het journaal geeft o.m. een reportage een tocht van een Duitsche duikboot naar de Amerikaansche wateren, waar, op de St. Laurens, een vrachtschip aan de duikboot ten offer valt. AANMELDING VOOR KADERLÏD NATIONALE JEUGDSTORM STOPGEZET Gezien de honderden aanmeldingen uit bijkans alle lagen der bevolking om zich in dé toekomst in te zetten als kaderlid van den jeugdstorm, heeft het stafkwartier be sloten de aanmelding voorloopig stop te zetten. Het tijdstip, waarop de gelegenheid tot aanmelding weer wordt opengesteld, zal nader bekend worden gemaakt. HET SLUITEN VAN KLEINE STATIONS OP ZONDAG. De Nederlandsche spoorwegen vestigen de aandacht van de reizigers er op, dat i kleine stations des Zondags alleen zijn als er treinbediening moet zijn. Wil men dus des Zondags op een dergelijk station zijn rijwiel in ontvangst nemen, dan raadplege men de reisgids om te zien, op welken tijd het station voor de treinbediening geopend moet fcijn. Men komt dan op een tijd, dal het station geopend is en voorkomt daardoor teleurstelling. HET TOONEEL VAN VROEGER. Jan Vos, een drakendichter uit de 17e eeuw. Nederland heeft enkele bloeiperioden gekend in zijn tooneelgeschiedenis. Schouw burgbezoekers die den middelbaren leeftijd gepasseerd zijn, spreken nog met weemoed en eerbied over de laatste, over den tijd van Willem Royaards; velen van hen ver wonderen zich er over, dat deze glans periode nauwelijks enkele decennia heeft geduurd. En in menig gesprek blijkt, dan de meening, dat de vermaarde bloeiperiode in de 17e eeuw om ende bij honderd jaren heeft voortgeduurd. Wat een volslagen misverstand is- Nemen we aan. dat deze gelukkige tijd voor ons vaderlandsch (lees: Amster- damsch) tooneel begon in 1637, bij de stichting van den eersten schouwburg, die Vondels grootsche werken zou omlijsten reeds lang vóór Vondels dood in 1679 hadden de regenten van den schouwburg water in den wijn gedaan. De laag bij der. grondsche klücht verving het verheven treurspel der Renaissance, de opera in haar slechtsten vorm begon opgang te maken. Natuurlijk is de schuld aan dit verval, zooals altijd, bij het publiek te zoeken, doch een feit is, dat in de „gouden eeuw'' een man leefde, die op tooneelgebied dat publiek grondig wist te misleiden. Jan Vos, glazenmaker en wijnroeier van beroep, had kennis gemaakt met Spaansche en Engelsche romantische drama's. Na jaren van noeste oefening (Oefening baart kunst, zeiden onze voorvaderen) wierp hij zich op als volksdichter en weldra maakte hij naam met zijn treurspelen „Aran en Titus" en .JVIedea". Welhaast een eeuw achtereen zijn deze verschrikkelijke draken gespeeld voor volle zalen, deze en de wer ken van Vos' tallooze navolgers. Geen wonder, dat naast deze gruwelstukken vol bloed, schrik en ar.gst de zuivere verzen van een Vondel, de eenvoudige boert van een Breeroo niet gedijen wilden. Dat Jan Vos ook door hooggeplaatste^ serieus werd genomen, blijkt duidelijk uit enkele namen van hen die als zijn bewon deraars genoemd worden. De bekende bio graaf en schrijver Ceerard Brandt be hoorde tot hen en ook de latijnsche dich ter prof. Barlaeus. die zich zoowaar af vroeg. of Sophocles herleefd was! Hoezeer Jan Vos den smaak van het volk beheerschte, blijkt - wel uit het volgende historische feit: In 1660 bezocht Maria Stuart, weduwe van Willem II, met haai zoon Amsterdam. Ter gelegenheid van dit hooge bezoek werd een allegorische op tocht samengesteld, bestaande uit twintig wagens, waarover Vos. destijds schouw burgdirecteur. de leiding had. Dat hij met veel vertoon den optocht te paard vooraf ging als een legeraanvoerder, is daar aar: toe de smakeloosheid die zich uitte in de aankleeding van den derden wagen, liep echter de spuigaten uit. Daarop werd zoowaar een vertooning gegeVen van de terechtstelling van 'koning Karei I, den vader der vorstelijke gast! En een zeer realistische vertooning. Jan Vos beheerschte den smaak van het volk dier dagen, de gevoelens van een vorstin wist hü niet te ontzien. De reactie van Maria Stuart laat zich raden. Een hevige polemiek ontstond, waarbij Vos het onderspit dreigde te delven. Het. zou ons te verboeren, indien wij ook maar iets onthulden van de middelen, waarvan dc theaterdirecteur zich bediende om de ge volgen van zijn onkiesch optreden onge daan te maken. Een feit is. dat zijn car rière er niet door gebroken werd en da' hij nog jaren later troonde als heerscher over het Amsterdamsch tooneel. Het zal duidelijk zijn, dat van een bloei periode geen sprake meer kon zijn met zoo'n man aan het roer van 's lands eer sten schouwburg. K. Invalide smokkelde sigaren mee in zijn kunstbeen. De poltie te Tilburg heeft een 21-jarigen jongeman aangehouden, die op een fabriek aldaar als sigarenmaker werkte. De man. die enkele jaren geleden bij een ongeval zijn beide beenen verloren had. werd ervan verdacht sigaren uit de fabriek te stelen. Men kon er echter maar niet achter komen, hoe hij dit deed, totdat iemand op het idee kwam, bij het verlaten der fabriek de kunstbeenen van den inva lide eens te onderzoeken. Toen kwamen hieruit ruim 50 sigaren voor den dag. Bij zijn verhoor vertelde de man openhartig reeds maandenlang op deze manier sigaren te hebben meegesmokkeld, zoodat het totaal in de duizenden loopt. De dief is thans in arrest gesteld. Zoo doet Winterhulp Een vader van een groot gezin, die f 24 week van maatschappelijk hulpbetoon ont ving, was langzamerhand zoo verzwakt, dat ingrijpen noodig bleek, om dit gezin voor een totalen ondergang te behoeden. Met geld van de Winterhulp en medewer king van den Volksdienst is hierin verbetering gebracht en dezer dagen getuigde deze huis vader. „Ik ben een ander mensch geworden, vol moed ga ik mijn plaats in de maatschappij weer innemen." Deze man staat evenwel niet alleen; zooals hij zijn er helaas nog velen. Bedenk dit, als straks Winterhulp weer een beroep op u doet. Geef dan niet, doch offer! DE SOCIALE WETTEN EN INWONENDE KINDEREN. Het besluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken, waarbij wordt bepaald, dat voor de toepassing van de ongevallenwetten, de ziektewet en de invali diteitswet zestienjarige en oudere inwonende eigen, aangetrouwde of stiefkinderen van den werkgever die in diens onderneming werk zaam zijn, beschouwd worden als werkman, onderscheidenlijk arbeider, in den zin van vorengenoemde wetten, zal niet met ingang van 1 October 1942, doch met ingang van 1 Januari 1943 in werking treden. NIEUWE DIRIGENT KAMERORKEST TOONKUNST. In verband met de benoeming van Jan v Epenhuyscn tot 2en dirigent bij de Groninger Orkestvereeniging zal deze, naar Het Volk meldt, als dirigent van het Kamerorkest dei- Mij. voor Toonkunst opgevolgd worden door Anton Krelage. Dienstbode bad aanranding verzonnen. Zij had een „babbeltje" gemaakt. Dezer dagen berichtten wij, dat een 20- jarige dienstbode bij de politie te Hilversum aangifte had gedaan te zijn aangerand op de heide achter het gemeentelijk sportpark. Zij zou door twee mannen zijn aangehouden en r een auto gesleept, maar zij had nog tijdig weten te ontkomen. De recherche, die reeds dadelijk het verhaal in twijfel trok, heeft het meisje aan een langdurig verhoor onderworpen, waarna zij tenslotte bekende, dat zij het geheele verhaal had verzonnen. Zij had dit gedaan, omdat zij dien bewusten dag op de betreffende plaats met een man een babbeltje had gemaakt en uit vrees, dat dit haar verloofde ter oore zou komen, had zij de aanranding verzonnen. om zich bij voorbaat te kunnen verontschuldigen. Het meisje heeft thans echter een proces-verbaal gekregen wegens het doen van valsche aan gifte. WEER- EN STERREKUNDIGE KRING. De Haarlemsche Weer- en Sterrekundige Kring houdt Zaterdagmiddag 3 October een bijeenkomst in Lion d'Or, waar dr. P. Th. Oósterhoff uit Leiden zal spreken over Supernovae. SPORT EIS SPEL Europeesclie jeugdkainpioenschappen. Het programma van den tweeden wedstrijd dag van de Europeesche jeugdsportspelen be vatte voornamelijk athletieknummers. De schietwedstrijd klein kaliber in de tweede afdeeling eindigde met een schitte rende overwinning van de Duitsche jeugd met 2723 punten (maximaal te behalen 3000 pnt.) Tweede werd Italië met 2573. derde Honga rije met 2506, vierde Spanje met 2392, vijfde Kroatië met 2196 en zesde Noorwegen met 1257 punten. Eerste bij het hoogspringen ij voor jongens werd Hribac (Italië) met 1.80 meter, gevolgd door Pilhatsch (Duitschland). eveneens met meter. Het speerwerpen werd gewonnen door de Salvi (Italië) met een worp van 55.58 meter; tweede werd Werther (Duitschland) met 54.30 meter. Bij het kogelstooten werd de Hongaar Gaspar winnaar met 14.41 nieter, gevolgd door Magura (Slowakije) met 14.27 M. Bij de meisjes won Helga Isberg (Duitsch land) het nummer Discuswerpen met een af stand van 36.90 meter. De Italiaansche Taglia Pietra werd tweede met 36.82 meter. Ver springen: 1. Franco (Italië) 5.49 meter. 2 Misere (Duitschland) 5.39 meter. Sportagenda voor Zondag. Haarlem heeft Zondag jn de voetbalcompetitie een overwinning behaald en te verwachten is. dat er meer successen zullen volgen. Gemakkelijk zal het niet gaan, want Zondag a.s. komt Blauw Wit op bezoek en een week later V.S.V. Als er met geestdrift gespeeld wordt, achten wij de roodoroeken morgen in staat, te winnen. Zal E.D.O. zijn fraaie positie handhaven? Een lastige taak wacht de club van Schijvenaar in het Zui derpark in Den Haag, waar A.D.O. de tegenstan der is. V.S.V. zal ongeslagen blijven, hoewel V.U.C. tot goede prestaties in staat is en Storm vogels zal trachten D.F.C. er onder te houden. In Beverwijk komen voor de tweede klas Ken- nemers en R.C.H. tegenover elkaar, waarbij de bezoekers de beste kans hebben. Santpoort brengt een bezoek aan de Alkmaarsche Boys. Voor de derde klas zijn de volgende wedstrij den vastgesteld' Schoten—Zandvoortmeeuwen; H.F C.—Helder; T.Y.B.B D.T S.; Halfweg—Bloe- mendaal; Terras vogels—Kinheim. In Bloemendaal wordt Zondag de hockeydag der dames voortgezet; aan hef a. tournooi. nemen dertien ploegen deel en aan het b. tournooi acht. Rood Wit zal trachten den eindstrijd te bereiken en in de andere afdeeling vertegenwoordigen B.D.H.C. 3 en Strawberries Kennemerland. Om halftwaalf wordt begonnen en de finale kwart voor vijf. De heeren-competitie begint morgen en de meeste elftallen komen in het veld. B.M.H C. trekt naar Amsterdam en gezien het succes van de afgeloopen weken, vermoeden wij, dat de gasten zullen winnen. Verder zijn vastgesteld. ".M.H.C. 2—Strawberries; Zandvoort—Victoria: I.B.S.—H.O.C. 2; Amsterdam 3—B.M.H.C. 3 Alliance 2—H.H.Y.C. 5; H.D.S.—H.B.S. 2; H.O.C. 4 —Alliance: B.M.H.C.5—Amsterdam 6; Strawber ries 2B.M.H.C. 4; Alkmaar 2Zandvoort 2; C. H.C.Strawberries 3; B.M.H.C. Hermes; Alk- :r 4—B.M.H.C. 7; H.B.S. 3—Alliance 3. Oo^terkwartier I moet as. Zondag op eigen terrein tegen de reserves van Westerkwartier spelen. Wij achten de reserves van Westerkwar tier dit jaar minder sterk dan andere jaren, aan gezien Westerkwartier I ook dit jaar met spelers materiaal te kampen heeft,' zoodat Oosterkwar- tier wel de beide puntjes zal veroveren. Sport Vereent dat dit seizoen met twee nederlagen i begonnen gaat thans naar Amsterdam Zuid. eei twaalftal, dat vroeger tot de prominenten van de tweede klasse behoorde. Sport Vereent verloor van Amstelodanum met 14—2 en Amsterdam Zut-1 speelde gelijk, tegen dat twaalftal (4—4), dus zou men concludeeren, dar Sport Vereent ook 'a.s Zondag verliest. Aan de Santpoortenaren te be wijzen, dat bovenvermelde stelregel niet steeds opgaat. Verder worden in deze afdeeling nog ge speeld S.V.K. 2—D.E D. 2 dat wellicht door S.V.K zal worden gewonnen en Amstelodanum—Ooster park; ook hier zal de thuisclub wel zegevieren. In de derde klasse C heeft Haarlem I een vrijen Zondag: hier worden gespeeld Blauw Wit—Koog Zaandijk 3 en Meervogels—Z.K.V. 2. Wij voor spellen overwinningen voor Koog Zaandijk en Meervogels. De reserves van Sport Vereent gaan evenals het eerste ook naar Amsterdam en ver liezen aldaar van Victoria, terwijl Oosterkwartier 2 wel van Togo in Amsterdam zal kunnen win nen. Zwaluwen heeft een vrijen Zondag. In >e derde klasse E moet T.H.B, het opnemen tegen A. W. 2 uit Amsterdam. -Dit laatste 12-tal klopte 14 dagen geleden Oosterkwartier 3 met 16—2. zoo dat wij zeer benieuwd zijn. wat The Boys tegen dat 12-tal zullen presterren. Oosterkwartier speelt tegen D.T.V. 2 om 12 uur aan de Zomei vaart en zal wel niet tegen dat twaalftal opge- ontmoeten de het hoofdstedelijke A.D A., waartegen een winning niet gemakkelijk zal vallen, daar de gas ten bekend staan om hun goede verdediging, waarin vooral de nationale doelvrouwe. mej. A de Heer. vaak een geducht struikelblok is. Wan neer de roodwitten er echter alles op zetten, looven wij in een kleine overwinning voor waarschijnlijk, dat de zwart-witlen in den uit wedstrijd tegen Vriendschap niet de meerderen zullen blijven. Wij rekenen althans op een zege voor de Haarlemsche dames. De Concordla-heeren krijgen het in den uit- DE DISTR1BUTIEBONNEI Till. 1 en.li Brood 49A Brood 40C 49B Brood 50 Chocolade 46. 47 Versa 100 Chocolade 377 Algem. 100 Cign 11* tiert 49 Tabak OigaHlIos 49 T.ibak 10 Eenheids-zee 335. 336, 370 Gort 3-8'ö Ajlgeni. 250 gil'. 3 0 Huishoudzeep ,1c 370 371 Ader. 80/90 gr. 30 Sr :c Jnm 383 Afecm. 500 gir. 3 0 y Kaas 3«7 t.m. 389 AV-re-m. 100 ga\ 3 O Koffiesurr. 390 AAgem. 350 er. 3 0 r Melk 49 M-eOk 1 3/4 L. 3 O Petroleum '02 Pet-r. 2 L 31 'i Peulvr. 384 A,lge 111. 250 «r. 3 0 Hijst- 4-49. 4-50 Reserve 250 gr. 3 0 m Scheerzeep M Texitliiea 75 gir. 31 i •h Sigaren 49 Talbode 5 (3 L 3 11 Suiker 38 2 Alsem. 1 leg'. 3 Q Suikerwerk 4 49 Vfflwn. 100 gir. 3 0 if Suikerwerk 377 Alsem. 100 gr. 3 0 ,n Tabak 40 Tabak 25 gr. 3 O Tapteni. 1-52, 2-52 Res. 1 3/4 L. 3 O Vermicelli 3S6 A.lgem. 100 gr. 3 (J a; Vlcesch 49 A Vleesch 100 gr. 3 0 49B Vlecsc.h 50 sr. 3 0 ■tl Wasclip. 371 Ailgvm. 250 gr. 30 0 M "WascJrp.250 gr. 30 a Pil wedstrijd tegen Aalsmeer zeker niet gemak lijk en wanneer de rood-witte aanval geen an spel vertoont dan in den eersten wedstrijd te A.H.C., kunnen wij moeilijk aan een overwint denken. Met G. Osterthun weer in de gelede ekenen wij er echter op. dat de Haarlem^ een beter aanvalspel kunnen ontwikkelen vorige week en wanneer het zware terrein al te veel moeilijkheden oplevert, zorgen wellicht voor een verrassing. SCHAK VIERDE ZEGE VOOR EUWE. In de vijfde partij, die Vrijdagavond speeld werd in het Nat. schaakgebouw Den Haag. keerde v. d. Hoek na ae slee ervaring opgedaan met de Spanjaard de Caro-Kann verdediging terug.' Het w nu de Panoff variant, waarin v. d. Hoek den zesden zet een pion-offer tot nu tot hier nooit anders dan nadeel mee bereik! bracht. Het verging hem ook hier niet andi Euwe behandelde de -partij zeer sterk om het middenspel in het centrum door te st Jf' ten. Het zwarte spel stortte als een kaart ij huis ineen en reeds na 23 zetten bleef v. Hoek niets anders over dan te capitulee;?! Een door v. d. Hoek zwak behandelde pa: ij- De stand is nu Dr. Euwe 4V2 pnt. Hoek punt. Dr. ALJECHIN EUROPEESCH KAMPIOl In het schaaktournooi om het Europee ft. kampioenschap, eindigde in de slotronde ec partij Bogoljubow—Aljechin spoedig in mise, evenals het damegambiet .JungeKe Na deze beide resultaten was reeds besl jv dat dr. Aljechin (Frankrijk) naast zijn 1 reldkampioenschap met 8V2 punt nu ook kampioenstitel van Europa gewonnen he Keres (Estland) behaalde „met IV2 punt tweede plaats. Dan volgen Bogoljubow Richter ieder met 7 punten. RADIOPROGRAMMA ZONDAG 27 SEPTEMBER 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.30 Solistenconcert (gr.). 8.15 Harmonie Jnia 11 (gr.). 8.30 De zin van het boor zijn. 8.45 Kan orkest (gr.). 9.00 B. N. O. Nieuwsberichten. Lof der Zotheid. 9.30 Zondagmorgen zonder gen. 10.30 Deutsche Stunde. 12 00 B. N. O. Nieufcr berichten en populair actueel praatje. 12.15 roepkamerkoor en orgel (Opn. en gr.pl.). 1 Uit Berlijn: Het Duitsche Volksconcert 1 Omroep-Symphonie-Orkest met inleiding. I Op den steiger, door Prof. Dr. T. Goedevaa; 13 15.05 Omroep-Symphonie-Orkest. 15.45 Jonge f' zang (gr.). 16.00 Luisterspel: ..De dwaze Tulp handel". 17.00 Zondagmiddagcabaret. 17.45 B j. O. Sportberichten en Oostlandpraatje. 18.00 St pi van den dag. 18.30 Melodisten. orgelspel en n 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.50 Clavec belvoordracht. Vanaf 20.15 alleen voor de Rac Centrales die over een lijnverbinding met studio beschikken. 20.15 Schuman—Sibelius pl.). 21.15 Otto Hendriks en zijn orkest, il.45 B, c, 0. Nieuwsberichten. 22.00 Kurt Engel, xylofoi virtuoos (gr.pl.). 22.15 Instrumentaal Öpere Programma (gr.pl.). 22.50 U raadt wel1"* wij laten zingen (gr.pl.). 23.45—24.00 pianocomposities (gr.pl.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.309.15 Zie Hilverseum I. 0.15 Een mandje: fruit, luisterspel voor de jeugd. 9.45 Uit den s len bloemhof, voordracht. 10.30 Studiodienst. 1 Gewijde muziek (opn.). 11.40 Lezing: „De Hart een reformator der 20ste eeuw". II. 12,00 B. X. Nieuwsberichten en populair actueel praatje. Programma-overzicht. 12.20 Zang en orkest pl.). 12,30 Toespraak door de nheer H. J. Woud berg. 12.45 Orkestconocert. (gr.pl.). 13.00 Het In derlandsch Verbond voor Stbbekunde: „Wie i waf waren onze voorouders. 13.15 Theo Uden 1! 1 man en zijn dansorkest. 13.40 Jeugd Accordfes Club. 14.00 Luisterspel: ..Orlando di Lasso". ..Boccaccio", operette. 17 00 Nederlandsche fin kenschouw. 17.20 Muziek uit den Renaissance; 18.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 13.30 B. N Nieuwsberichten. 18.40 Spiegel van den dag. I B. N. O. Militair weekoverzicht. 19.00 onze derlandsche Taalclub. I. 19 30 „Hebt U dat lezen?", gevarieerd programma. 20.00 B. Engelsche uitzending: Dutch News Reel, de Radio-Centrales: Piano- en Vioolsoli Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales over een lijnverbindinge met de studio bescS ken. 20.15 Omroeporkest. 21.15 Concertgebo. orkest (opn.). 21.45 B. N. O. Nieuwsbericht 22.00 B. N. O. Militair overzicht. 22.10 Avondi ding. 22.20—2400 Zie Hilversum 'I. MAANDAG 28 SEPTEMBER 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Orgelspel en gemengd koor (opn.). 7.35 N. O. Nieuwsberichten. 7.40 Opstaan met mui (gr.pl.). 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.40 en om net als vroeger. 8.50 .Kamerorkest! pl.). 9.00 Adalbert Lutter en zijn orkest (gr.t 9.30 Spiegel van den dag (opn.). 9.40 Robert Gs en zijn orkest (opn.). 10.00 Instrumenten Acrd tiek (gr.pl.). 10.30 Voordracht. 10.45 Ams! Sextet. 11.30 Pianovoordracht. 12.01 Almac 12.05 Piet van Dfjk en zijn orkest. 12.45 I Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Mus orkest en soliste. 13.30 Tilelmelodïeén uit fi (gr.pl.). 14.00 Elck wat wils, gevarieerd progn ma. 15.00 „Waar wonen de Friezen", voordrar 15.15 Elck wat wils, gevarieerd programma. 1 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en beursbericht 17.00 Vroeg-Kenalssance Koorzang (gr.pl.). In de taveerne ,.'t Koggeschip". 18.00 Om en programma. 19.00 Politiek weckpraatje. 19.15 koor van het Scala theater te Milaan (gr.pl.). B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 B. N. O. In! nationaal zakelijk praatje. 19.50 Zang en pis Vanaf 20.15 alleen voor dc Radio-Centrales over een lijnverbinding met de studio beschikt 20.35 Utrechtseh Stedelijk Orkest. 2100 Mis f hpkenrii» Irnmprmii7iplr fpr „1 01 r> x* 1 bekende kamermuziek (gr.pl.). 21,45 Nieuwsberichten. 22 00 Orgelsoli (gr.pl.) 32.15 Ft inenten uit komische opera's (gr.pl.). 23.15—S In een herfstnacht (gr.pl.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgvm» j tiek. 7.50 Sportnieuws. 8.00 Actueel nieuws v! boer en tuinder. 8.15 Orkestconcert (gr.pl.). I B. N. O. Nieuwsberichten. 8.40 Pianocompos' van W. A. Mozart (gr.pl.). 9.00 Lichte viooü (gr.pl.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Amuseme orkest en solist (opn.). 10.00 Godsdienstige zending. 10.30 Zang met pianobegeleiding. 8 voor de kleuters. 11.20 Symphonie-orkest (gr.? 11.30 Orkest Willy Kok en solist en gramote muziek, 12.30 Programma-overzicht. 12.35 Op< Orkest (gr.pl.). 12.45 B. N. O. Nieuws- en zal lijke berichten. 13.00 Familie de Boer. 13.15 Fh c-n piano. 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 8 kestconcert (gr.pl.). 15.30 Voor de vrouw. 15 Berlijnsch Philharmoniscti orkest (gr.pl.). K Kamermuziek (gr.pl 16.45 B. N. O. Nieuws-, kelijke- en beursberichten. 17.00 Voor de jet? 17.30 Zang met pianobegeleiding en gramofci mujick. 18.00 Van heinde en verre klinkt nieuws. 18.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 18.40 Sr gel van den dag. 18.50 B N. O. Friesch pratJ 19.00 Marschmuziek (gr.pl.). 19.15 Reeks Socialisten". 19.30 Utrechtseh Stedelijk Ortt en solist. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-C# trales over een lijnverbinding met de stué1 beschikken. 20.15 Promenade, gevarieerd P-' gramma. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.06' N. O. Politiek praatje. 22.10 Avondwijding. -24.00 Zie Hilversum I.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2