I IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken. i BUBBELTJE EN KNOR Reddingmaatschappijen verrichtten prachtig werk. I or?! Voetbalprogramma voor Zondag. Interessante wedstrijden Er staan voor Zondag weer Interessante wed strijden op het voetbalprogramma. 'v.S.V. gaat op bezoek bij .Haarlem, welke wedstrijd als steeds de moeite van liet aanschouwen waard za), zijn. De Haarlemmers, die Zondag op eigen ter rein met 14 van Blauw Wit hebben verloren, nemen met twee punten (drie dor' vier gespeelue wedstrijden werden verloren) de negende plaa's op de ranglijst in. Stormvogels gaat na haar gelijk spel in Dord recht tegen D.F.C. de aandacht van de ïJmuiae- naren op haar eigen terrein bezig houden door een wedstrijd tegen D.W.S. Evenals de Storm- pieten hebben de Amsterdammers tot nu toe cjrie punten uit vier wedstrijden behaald, waardoor zij in de onderste helft van de ranglijst voor komen. Santpoort heeft Zondag eindelijk (met Bak- kum) een punt veroverd en zal daarom in eigen domein wel belangstelling trekken. Er wordt gespeeld tegen Z.F.C., welke met 1—2 van Wesi- Frisla heeft verloren, maar nog de vierde plaats bezet met vier punten uit drie wedstrijden. Wat de vierde klasse betreft wachten even eens aardig wedstrijden. Het Velsensche V.V.B., dai Zondag voor het eerst (van U.S.V.U.) ver loor. krijgt Uitgeest op bezoek, welke club de punten niet cadeau zal geven. U.S.V.U. ontvangt Zeevogels en het Velsen Noordsche I.E.V., dat tien doelpunten tegen Alkmaar maakte, zal te Heemskerk tegen A.D.O. spelen. Te Castricum trekt een „derby" de aandacht: C.S.V.—Vitesse! Het zal niet aan spanning ontbreken. Stormvogels 2 speelt een uitwedstrijd tegen E.D.O. 2 en V.&ft/. 2 zal op eigen terrein R.C.H. 2 ontiVioeten. Voetballende wandelaars. »e wandelsportvereeniglng De Stormvogels heeft Zondag aan den sportdag voor tippelaars te Haarlem deelgenomen. Per trein werd tot Bloe- mendaal gereisd, vanwaar naar de Gemeentelijke Sportterreinen werd gewandeld. Daar kwamen acht voetbal-elftallen van den N. H. W. B actie. De Stormvogels speelden te half twaalf tegen Laatste Loodjes, te Zaandam en was over het al gemeen sterker. Telkens waren de Vogels in den aanval, zoodat twee-derde deel van den wedstrijd op de Zaansche helft werd gevoetbald. De IJmui- der voorhoede was echter niet schotvaardig ge noeg. Bovendien had De Stormvogels het onge. luk. dat de bal bij het nemen van een hoekschop op de knie van de -rechtsachter terecht kwam en in eigen doel ging. De voorsprong werd hier door te niet gedaan (11). De wedstrijd moest twee maal vijf minuten worden verlengd, maar de beslissing bleef uit. Daarna werden door elke club drie vrije schop pen genomen, waardoor de Zaandammers met I—1 wonnen. Ziehier de opstelling der IJmuidenaren: Jac Thijssen; Joh. Rademaker en R. van Vliet: P Verhoeven, C. Meerhof en W. van Ontbergen: P. Engelhart, M. v. d. Steen. E. Dik, K. v. d. Lugt en P. Guijt. Al is er voor hen van de finale niets gekomen, toch zien de Vogels met genoegen op den dag Jrug. handelaars gaan „knobbelen" Nieuwe idee van den N. II. W. B. Er bestaan vele sporten en liefhebberijen, die geregeld trouw beoefend worden, doch geen en kele is zoo eenvoudig en toch zoo afwisselend als de wandelsport. Menigeen, die louter uit ple zier voor het eerst eens aan een wandeltochtje deelnam, werd een enthousiast tippelaar. Zeer zeker zullen er evenwel nog zijn. die zich af vragen: Is het nu zoo interessant om na enkele uren vermoeid en met bla'zen huiswaarts te kee- ren? Deze groep buitenstaanders vermindert echter geleidelijk maar zeker. Indien het wandelen doeltreffend beoefend wordt, dan is het een ongekende bron van genot Niet zelden heerscht er bij de tochtjes een op- i gewekte stemming en de afstanden tusschen de contröles gaan vaak ongemerkt voorbij. De wan delsport heeft zelfs haar bekende figuren, zoo als Jan de Tippelaar. Deze krasse wandelaar wist In den loop der jaren talrijke tochten te volbren gen en velen zullen zich dan ook zijn keurige met wandelonderscheidingen behangen, fluwee- len jassen nog herinnerenBehalve dergelijke rasechte liefhebbers, kent men de zoogenaamde blikjesjagers. Meestal zijn dit jongelui, welke er uitsluitend naar streven om een record-aantal va herinneringen te bemachtigen. I periode van geringe activiteit gebruikt men thans ten volle de geboden gelegenheid. In onze ge meente zijn De Kennemer Jagers en Stormvogels de vereenigingen waarin de Velsensche wande laars uitkomen. De besturen wedijveren mei elkaar om nieuwe plannen te ontwerpen en het behoeft dus niemand te verwonderen, dat de be langstelling voor deze sport toeneemt. Naast de gebruikelijke wandeltcohten heeft men thans een nieuwe regeling ontworpen, welke ongetwijfeld bij de wandelsportliefhebbers in dén smaak zal vallen. Te Zaandam organiseert de N. H. W. B. Zaterdag 10 en Zondag 11 October namelijk ee.i „knobbeltocht". Dit nieuwste snufje op wandel sportgebied zal stellig een succes worden. Bij den start bestaat er gelegenheid om te „knobbe len". door middel van het gooien met dobbel- steenen. De worp bepaalt het doel en de plaats der eerste controlepost. Het gevolg is dus, dat de wandelaars «aar verschillende richtingen tip pelen. Bij de tweede contróle wordt het knob belen herhaald, terwijl mén na de derde stop plaats naar Zaandam terugkeert. Een ieder kan spart werpen, doch voor groepen van twee drie of vier personen gooit één persoon. De stad van Czaar Peter ep de plaatsjes Zaandijk en Wormer- veer, Oostzaan, Westzaan, en Wijde Wormen leenden zich uitstekend voor een dergelijk wan delsportevenement. Het spreekt als vanzelf dat het ontmoeten der wandelaars onderling de noo- dige vroolijkheid zal veroorzaken. De wandelsportvereenigingen De Stormvogels er> De Kennemer Jagers zullen niet ontbreken.: ^■Het is te verwachten, dat deze wandeltocht van; [■den N. H. W. B. volgens een nieuwe methode door. zal worden gevolgd. 't Nut blijft actief. Gang van zaken besproken. Het departement IJmuiden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen Zal zich ook gedurende de komende maanden actief toonen. Natuurlijk zul len de gewone werkzaamheden worden verricht maar bovendien zal er een reeks bijeenkomsten worden georgani seerd. die een voor onze gemeente bijzonder karakter zal dragen. Tijdens de jaarlijksche algemeene leden vergadering heeft de secretaris, de hee: W. G. Meijboom, zijn iaarverslag over 1941- 1942 vr.tgebracht. Hierin memoreerde hi de werkzaamheden in het afgeJoopen sei zoen. zooals voor den voordrachtsavonc "an Truus Heyer, het solisten-concert in d~ Bethlehemkerk door Riek Coppée, Miep de Geus en Roel Riphagen en de lezing van •Jan P. Strijbos. De vierde avond moest door omstandigheden worden geannuleerd. Tevens werd aan de buitengewoon grooie belangstelling voor de Nutsbibliotheek her innerd, die tot gevolg had, dat het aanne men van nieuwe lezers spoedig moest" worden gestaakt. De Nutsspaarbank, die in het afgeloopen jaar haar vijf en twintig jarig bestaan herdacht, mocht zich in een toenemende belangstelling van de beleg gers verheugen- Met blijdschap werd geconstateerd, da( het ledental met rond vijftig procent is uitgebreid. Naar aanleiding van het jaarverslag van ■ie Nutsbibliotheek werd groote waardee ring uitgesproken voor het belangelooze werk der helpers en helpsters bij het uit- leenen der boeken, die onder vaak zeer moeilijke omstandigheden nog zoovelen het genot van een goed boek kon verschaffen, waarmede een taak van bijzondere opvoed kundige waarde werd vervuld. Het komende seizoen. Het bestuur "heeft zich ijverig geweerd om voor het nieuwe seizoen toch nog een aantrekkelijk programma samen te stel len. Daarbij ging het van de gedachte uit, dat dit niet alleen onderhoudend, maar ook leerzaam moest zijn. Reeds thans mag ongetwijfeld worde.n gezegd, dat het doel zal worden bereikt. Enkeïe bekende spre kers ziin uit-genoodigd om naar IJmuider. te komen. Het seizoen zal Maandag 19 October wor den geopend met een lezing vanjhr. dr. J. C. Mollerus te Haarlem, die als onder werp heeit: „Per Zeppelin heen en terug naar Brazilië". Er zal tevens een door dei- spreker opgenomen smalfilm worden ver toond. In December heeft de tweede avond plaats. De directeur-secretaris van de Volksuniversiteit te 's Gravenhage, de heer H. C. G. J. v. d. Mandere, zal wordén uit- genoodigd om een causerie te houden over „Nederlandsche staatslieden: Oldenbarne- veldt. Jan de Witt. Heinsius, Rutger Jan Schimmelpenninck, Van Hogendorp en an dere". Voor Maart staat een lezing door Gerard Pilger op het programma, die reeds vaker voor 't Nut-te IJmuiden optrad. Ditmaal behandelt hij: „Stille Zuidzee-avond; de Zuidzee-eilanden, hun bevolking en ont staan." Ter besparing van brandstoffen acht het bestuur het beter gedurende de naar ver wachting koudste maanden geen avonderf te organiseeren. Wel heeft het uit de toe neming van het ledental den moed gepu! tot het aanvatten van een nieuwe taak. namelijk het doen plaats hebben van een cursus van vier avonden. Hiervoor is mei. dr. M. H. v. d. Zeyde uitgenoodigd die als onderwerp heeft: „Lezen en waarnemen". Slaagt het bestuur in zijn voornemen aan zal de cursus zeker in de toekomst door vele andere worden gevolgd. Gg. Het Leger des Heils. De geloofsgemeenschap Het Leger des H^ils zal Zaterdagavond in het gebouw Oranjestraat 2, een stonde van gewijde zang houden. De leiding zal in handen zijn van den heer F. van Steutel, terwijl de zangbrigade van Amsterdam V, onder lei ding van den heer H. L. Vroom, zal mede werken. Het programma vermeldt het op treden der zangbrigade; van een mannen- kwartet en een cornettrio, alsmede sö- praansQli. WIJ OP DE TRIBUNE. Wanneer wij over de Oostersche sprook- jesmat hadden kunnen beschikken zouden wij Zondagmiddag menig luchtreisje heb ben gemaakt om eens op verschillende voetbalvelden een kijkje te nemen. We zouden op talrijke tribunes een plaatsje hebben veroverd en aldus een veeiomvat- ¥nd overzicht hebben gekregen. We zou- rcn wellicht dit hebben -geschreven Twee uur dertigWij op de tribune kunnen maar geen behagen scheppen in den wedstrijd V. S. V.V. U. C. Na de teleurstelling bij Ajax hadden we gehoopt, de Velsenoorders een knap spelletje te zien vertolken, maar ook ditmaal krijgen we niet voldoende voetballekkernijen te eten. Bewaren de V. S. V.'ers de fijne maaltijden voor de uitwedstrijden en ach ten ze ons voor „surrogaat" voldoende? Of maakt het spelen in c ?n huis hen iet wat verlegen, daar ze vo" de .r.'lie zeker in dezen tiid geen se i lijken Drie uur twintig.j de tribune kijken in spanning nr :i: rijd van I. E. V. tegen Alkrru. - e.en. niet. wat de Velsen-Noorders fccziéld, maar ze hebben er zin in vandaag. De doelpunten zijn'niet van de lucht en Nieuwenhuysen kan er maar geen genoeg van krijgen. Was het niet verstandiger geweest als I. E. V. wat goaltjes had gehamsterd voor de vol gende wedstrijden Of is haar provisiekast zóó welgevuld Half vierWij op de tribune kijken verbaasd naar den wedstrijd Terrasvogels -Kinheim. We dachten, dat de Santpoor ters trek in het kampioenschap hadden en inderdaad wonnen ze tweemaal flink. Maar verleden week verloren ze en nu ziet het er ook al leelijk uit. Op, Terrasvogels, de moed is er toch niet uit Dat gelooven we niet, wacht maar. Drie uur veertig.... Wij op de tribune moedigen de Stormpieten tegen D. F. C. Hink aan. Zijn we IJmuidenaren of niet? Ze begonnen de competitie slecht, maar herstelden zich aardig. Een wedstrijd werd gewonnen en deze.... 't Staat er goed voor! Nog een paar minuten moet er wor den gespeeld en de IJmuidenaren hebben de leidingVolhouden nu Nog een mi nuutje, kunnen we nog kwaad Maar wat •nu? Doelpunt. Gelijk spel. Het is maar goed, dat we niet echt op een mat hebben plaats genomen. We zouden er vier maal zijn afgerold en aldus de sfeer hebben verstoord, te IJmuiden- Oost, omdat V. S. V. ons teveel in span ning hield, te Santpoort, daar de Terras- kogels geen groote verwachtingen gaven, te V^lsen-Noord, aangezien goaltjes maken geen- kunst leek en te Dordrecht, omdat Stormvogels od het nippertje.niet won. En daarom lees je de verslagen maar in de krant en droom je: als Bedrijvigheid in Kennemer gaarde. Voorbereidingen voor 1943. De wisseling der jaargetiiden weerspie gelt zich als het ware in het werk van den Plantsoendienst. Degenen, die hiervoor da gelijks in actie zijn, weten, dat er steeds iets is te coen. In de lente worden bijvoorbeeld overal de planten uitgezet, terwijl gedu rende de zomerperiode bet onderhouden der perken en plantsoenen aller aandacht vergt. Thans, nu de herfst zijn entree hééft ge maakt, zijn de plantsoenen vrijwel van hun kleurenrijkdom ontdaan. Wellicht zou men dus denken, dat er op het oogenbiik weinig te doen is. Er worden evenwel reefs voorbereidin gen getroffen voor het komende seizoen: zomer 1943. Het centrale punt van deze activiteit be vindt zich in Driehuis, verscholen achter de restanten van het loover der boomen met zijn herfsttintenschakeering, aan den Duin en Kruidbergerweg. Dat is de Kennemer gaarde, omvattende de ruime kassen en bakken van den gemeentelijken Plantsoen dienst. Sinds enkele weken is men hier reeds bezig met het kweeken, opdat te zijner tijd ide perken en borders weer, zoo als gewoonlijk, uitstekend tot hun recht zullen komen. In de kweekbakken hebben honderden violen reeds hun bestemming gekregen en een aantal bedden duizendschoon ontbreekt evenmin. Nog vele bezigheden staan op het programma, want het valt niet mee, om al les in gereedheid te brengen. In tegenstel ling met Augustus, toen de Kennemer gaarde leeg en verlaten was, wordt er thans weer met volle toewijding gewerkt. Zonder op de belangstelling van de bevolking te kunnen bogen, brengt men alles in gereed heid, doch zeer zeker kunnen de Velsenaren in het voorjaar de resultaten waarnemen Nauwelijks is de zomer voorbij, of de voor bereidingen voor het nieuwe bloeitijdperk met zijn kleurenweelde worden getroffen. Vijftig jaar lief en leed gedeeld. OOK EEN MANIER (Een sigarenmaker te Tilburg blee' gedurende drie vier maanden 40'T sigaren te hebben gestolen, welke h in zijn kunstbeen had meegenomen) Wie heeft ooit kunnen denken. Dat er zooiets zou gebeuren? Het zou den man erg krenken, Wat men zeker zou betreuren. Maar 't ergste was te weten, Dat er steeds weer werd gestolen. Daarom werd een verbeten Strijd door velen aanbevolen. Besloten werd de gangen Van een elk te controleeren. 't Besluit werd koel ontvangen, Maar het was toch te probeeren. F,n toén rees het vermoeden Tegen dezen invalide. Die wellicht niet bevroedde. Dat men hem steeds weef bespiedde En zoo kon men ontdekken. Dat hij telkens had gestolen. De buit (kön 't aandacht trekken?) Was danin zijn been verscholen! Met duizenden sigaren Heeft de man het durven wagen. Het is niet te verklaren Als hij steen en been gaat klagen. V.V.IJ. voor het voetlicht. Vier tooneelavonden. Sinds maanden liet de Voetbalvereeni- ging IJmuiden slechts zeer weinig van zich hooren. Toch zijn er aardige plannen. Velen zullen zich nog herinneren met welk een succes de jubileum-tooneelvoorstellin- gen werden gehouden. Daarom heeft men niet geaarzeld om te besluiten ook dit sei zoen weer voor het' voetlicht te verschijnen. De voorbereidingen zijn van dien aard, dat reeds thans enkele bijzonderheden kunnen wonden medegedeeld. Het bestuur heeft het voornemen om Woensdag 21. Donderdag 22, Dinsdag 27 en Woensdag 28 October behoudens onvoorziene omstan digheden in het Vereenigingsgebouw aan de Kalverstraat een aantal voorstellingen te laten geven van de bekende klucht Het Gouden Haantje. Het echtpaar LcvijnDe Visser (Familiefoto) Het echtpaar A. Levijn en W. LevijnDe Visser, wonende President Krugerstraat 22, zal in de komende dagen wel veel medele ven ondervinden. 13 October zal het name lijk vijftig jaren in den echt zijn verbon den en al dien tijd heeft het te IJmuiden gewoond. De heer Levijn werd 27 December 1867 te Waarde in Zeeland geboren. Op achttien- jarigen leeftijd werd hij in den landbouw te werk gesteld, waar hij bleef tot in 1889, toen hij bij Volker en Bos te IJmuiden in dienst trad. Eerst was hij dekknecht op een baggermolen, maar dank zij zijn werklust wist hij 'het tot schipper tc br.engen, wat hij negentien jaar bleef. In 1918 ging hij voor de V.E.M. werken als losser en an derszins. Het laatste was hij wachtsman. Zijn echtgenoote werd 6 October 1867 te Zevenbergen in Noord-Brabant geboren. Het huwelijk werd door drie kinderen gezegend, waarvan een dochter en een zoon nog in leven zijn, die in hun eigen huwelijksbootjes zijn gestapt en acht kin« deren hebben. Hoewel zij hun geheele leven hard heb ben gewerkt, zijn d<^ heer Levijn en zijn vrouw nog gezond, fhnk en opgewekt, zoo dat ze gaarne voor wat jaartjes willen bii- teekenen. Vaardige Vereenigingen. IN VEILIGE HAVEN. In Veilige Haven is een prachtige, ken merkende naam voor een IJmuidensche speeltuinvereeniging. In weinige woorden wordt uitgedrukt wat nu eigenlijk wel precies het doel is. In Veilige Haven houdt er, misschien hierdoor aangespoord van, niet te veel te praten, maar kort en krachtig besluiten te nemen. Daaraan is het te danken, dat het niet steeds bij plannen blijft, maar de aardige denk beelden van bestuurderen en leden ook^ worden verwezenlijkt. Oom Piet heeft aan de vereeniging een opmerkelijke populariteit te danken, zoo als ook het tegenovergestelde het geval is. Wie „Oome Piet" zegt, denkt aan In Veilige Haven en wie de speeltuinver eeniging noemt spreekt ook over den heer Reek. Hij is de man van de poppenkast, hij is kind aan huis bij Jpn Klaassen en Katrijn, hij laat politie-agenten, lakeien, ministers en vorsten volkomen naar zijn pijpen dansen, hij veroordeelt misdadigers tot de cel en het schavot, hij laat panne koeken aanbranden en den wijzen rech ter besluiten nemen, die rechtstreeks van Oome Piet stammen. Een buitenstaander zou het den heer Reek niet aanzien, hetgeen bewijst, dat Oom Piet de juiste man op de juiste plaats is. Ondanks zijn uitgebreide, door geen mensch geëvenaarde machtsbevoegd heden blijft hij netjes brieven en post- pakjes wegbrengenDe bescheiden heid siert den meester Maar er is nog een populaire figuur en dat is de heer v. d. Braver, die zijn jon gens en meisjes braaf en goed op de mondharmonica laat spelen. Hij weet uit stekend met het jonge volkje om te gaan en heeft ons reeds dikwijls muzikaal ge noegen verschaft. En verder zijn er de stille werkers achter de schermen, die stuk voor stuk, met voorzitter Kluft voorop, altijd gaarne bereid zijn om den kinderen aangename en leerzame ontspanning te bieden. In Veilige HavenWie de jeugd heeft heeft de toekomst Welk een toekomst moet deze vereeni ging dan wel wachten Teekening Hessels (Pax Holland m.) Hoe er geleidelijk een radicale verandering kwam Thans: „Schip in nood, de reddingboot vaart uit!" ONZE OUDE REDDERS.... wij de eerste maal reeds hebben geschre ven. In 1768 bracht hij een rapport aan de Staten uit, waarin hij den vinger op de wantoestanden legde, welke hem zeer had den geërgerd. Hij bepaalde zich niet tot een beschrijving van de droevige gebeurte nissen, maar gaf tevens de middelen aan om den toestand te verbeteren, voor welker onmiddellijke invoering hij pleitte. Hij ver zocht „generale" en particuliere strandvon ders aan te stellen. Verder hoopte hij: „Dat Haar Edel Groot Mogendeniden „wijders geliefden goed te vinden, om 1 „ten kosten van den Lande te doen „maaken, en op ieder Zeedorp van deze „Provincie te doen onderhouden een „Boot, met al desselfs toebehooren, „mitsgaders een Waagen, ter vervoe- „ringe van de voorsz. Boot nabij de „plaats, daar een schip komt te stran- „den, waartoe hiernevens gevoegt is „een model van soodanigen Boot en „Waagen, zijnde zulks ter redding van „Menschen en conservatie van de Goe deren geensints een nieuwigheid, na dien soortgelijke Booten op de Dorpen „van Scheeveningen, Catwijk en Ca- „landsoog gevonden werden, waardoor „men in geleegentheeden. wanneer alle „andere hulpmiddelen vrugteloos en te „vergeefsch geexponeert geweest, heeft „gered, en bij het leeven behouden; en „waarmeede men zelfs gestrande sche- „pen heeft ontladen, en deselve daar door weeder vlot gekreegen hebbende, „in de Havens van deese Provincie „heeft binnen gebragt". 't Hoen mocht tevreden zijn over zijn rap port, want het bracht er de Staten toe di- ï^ct onder oogen te zien. wat er in kort bestek mogelijk zou zijn. Slechts korte tijd werd door de bestudcering van 't Hoen's J. TT aanwijzingen in beslag genomen en toen. onzen vriend IJsbrand 't Hoen. waarover werden er fluks spijkers met koppen ge- N' dc achttiende eeuw hooren wjj nog meer dan eens melding maken van ge vallen, waarin jutters moedwillig sche pen deden stranden. Een vorige maal hadden wij het over dc welbekende verhalen die rond koeienstaarten zijn geweven. Er werden ook misleidende lichten in de duinen geplaatst, waaraan de kapitein en stuurlui hun ver trouwen meenden te mogen geven. Wanneer zij eenmaal dichtbij waren kwamen zij tot de ontstellende ontdekking, dat zij verra derlijk in een val waren gelokt, hetgeen Iiun weinig goeds beloofde. Spoedig werd hun vrees bewaarheidEr wordt verder ge wag gemaakt van onbetrouwbare loodsen, die de schepen met opzet lieten veronge lukken en dus blijkbaar in verbinding met de jutters stonden. Eerst in ce tweede helft van de acht tiende eeuw kan er een belangrijke veran dering worden ge boekt. In 1767 werd de ..Maatschappij ter Behoudenis van Drenkelingen" opge richt. welke later den naam ..Maatschappij tot Redding van Drenkelingen" ver kreeg en nog steeds bestaat. Bovendien de den de Staten steeds meer van zich spre ken. In onze vorige beschouwing citeerden wij een ordonnantie uit-de achttiende eeuw. waarin scherp stelling werd genomen tegen het jutten en tevens een ieder werd ver plicht om aan in nood verkeerende schepen allejnogclijke hulp te verleennen. IJsbrand 't Hoen. Wc moeten nu weer aandacht wijden aan VAN JUTTEN EN REDDEN. (5 en Slot) slagen. In Januari 1769 verscheen er een ordonnantie, door middel waarvan de denk beelden van den rapporteur werden ver wezenlijkt. Geleidelijk werden er verbete ringen merkbaar.maar nog altijd bestond er een leemte. Hierin werd in 1824 voorzien door de oprichting van ide Noord- en Zuid- Hol landsche Redding-Maatschappij en de Zuid-HoUandsche Maatschappij tot Red ding van Schipbreukelingen. Er was dus eindelijk een grootseh particulier initiatief genomen! Dankbaarheid. Wanneer men thans nagaat wat er is be reikt beseft men reden tot groote dankbaar heid tc hebben. Aan de heerschappij derf jutters is voorgoed een einde gemaakt. Maar dat is niet alles. Hoe prachtig is de balans wanneer men voor oogen houdt, welke resultaten het menschlievend werk der reddingmaatschappijen heeft gehad. Niet langer schuwden de schipbreukelingen de Hollandsche kust uit vrees bun goederen tc zien kapen en zelf onvriendelijk te worden behandeld. De zeelieden van de geheele we reld gingen inzien, dat het kleine Holland over moedige, onversaagde' mannen be schikt, die altijd paraat zijn om medemen- schen te helpen. S.O.S.! Schip in nood! Dat was en bleef een tijding, die schrik en ont steltenis zaaide. Maar tevens klopte het hart bij het vernemen daarvan warm door de gedachte, dat de reddingboot zou ui'?- varen. Hollandsche mannen zonder bom barie stonden en staan klaar om hun leven op het spel te zetten w anneer een schip met den ondergang werd en wordt bedreigd. De vreemde zeelieden hebben het Hollandsche reddingswerk leeren waardeeren! Van jutten en redden.... Eeuwenlang heeft het geduurd voor het tot redden was gekomen. Laten wij verheugd zijn over de radicale verandering, die op menschelijk- heid steunt. Laat ons steeds bereid ziin om pal te staan voor de handhaving van het geen er met oneinrig veel moeite is bereikt. En laten we ze niet vergeten de redders, de mannen van stavast, die in de kracht van hun leven zichzelf wilden offeren voor anderen, voor menschen. die ze zelfs niet kenden. Ze leven meestal vergeten voort, afhankelijk van anderen en met veel zor gen. Waar blijft onze waardeering voor de redders op hun ouden dag? Dat wij deze toonen: door steun te verleenen aan het reddingswerk en door niet te vergeten, dat er bij ons in de buurt een bejaa'rde redder woontV- b. Hockeyniouws Strawberries. De prestaties* van Zondag. Het eerste dameselftal, dat Zondag in het eindtoumooi te Bloemendaal uitkwam, heeft het er leelijk bij laten zitten: het verlooi den eerstal den besten wedstrijd tegen het Rotterdamsche Aeolus, en wel met 31, waardoor het dus direct was uitgeschakeld. Het spelpeil was over de geheele linie lager dan ae vorige week en ook werd er niet enthousiast genoeg gespeeld. De eenige goal voor Strawberries werd door H. Gra- per gescoord. In de competitie beter, dames Heeren I bracht het er beter af, dat zag namelijk kans een 5--1-overwinning op B. M. H. C. II te behalen, hetgeen inderdaad een goed begin is, al was de uitslag wat geflatteerd. B.M.H.C. was meestentijds in den aanv maar v. d. Bliek en zijn mannen wisten elk gevaar te keeren. Intusschen zag de voor hoede kans door verrassende aanvallen voor ae rust driemaal te scoren en wel via resp. Maters, Brunink en Stada. In de tweede helft werd Strawberries min of meer inge sloten, maar toch wist Schaap nog tot twee maal toe het doel te doorboren, den laat- sten keer op fenomenale wijze van vlak bij de achterlijn, hoog in het net. Kort voor het einde redde Bloemendaal de eer door een tegenpunt te scoren. Strawberries II, dat tegen Alliance II uitkwam, heeft minder goed gespeeld, hoe wel het toch kans zag met 43 te winnen. De rust ging in met 21 voor Strawberries; Bekker en Brunink hadden voor de goals gezorgd. In de tweede helft stond het door enkele foutjes van de Aardbeien al spoedig 32 voor Alliance. Toen was het blijkbaar voldoende, want de Strawberries veerden uit hun dommel op' en Verbaan en Bleker zorgden voor den eindstand 43. Straw berries III speelde te Beverwijk een wed strijd tegen C.H.C. I, die vooral door het optreden der gastheeren nogal met „levens gevaar" gepaard ging; de Aardbeien lieten zich totaal overspelen en het resultaat was 3—0 voor C.H.C. Strawberries V speelde een vriendschap- pelijken wedstrijd tegen Alliance IV, waar bij het tempo nu niet bepaald adembene mend was. Deze wedstrijd leverde een 53 zege op voor de^Aardbeien. SANTPOORT Uitreiking distributiebescheiden. Woensdag Santpoort-Station. De inwoners van Santpoort Station zijn alleen Woensdag in de gelegenheid de nieuwe distributiebescheiden te halen. Zij moeten zich als steeds in De Toorts ver voegen, welk gebouw van negen tot twaalf en van twee tot vijf uur is geopend. Uitge reikt worden de levensmiddelenkaarten en aardappelkaarten voor de elfde periode. GEZANGENBUNDEL In de Ned. Herv. Kapel heeft de voor ganger dr. J. Adr. Visser, bekend gemaakt dat binnenkort de nieuwe Gezangenbundel in de diensten in de kapel zal worden in gevoerd. VELSEN Vitesse aan den kop. In de vierde klasse C ^rhijnt Vitesse on genaakbaar, want ongeslagen gaan de Cas- uicummers mei mooie doelcyiers aan he: hoofd van de afdeeling. De Egmonders volgen hun echter op den voet; in de vier wedstrijden is de Zeevogels-voorhoede zeer schotvaardig geweest. Zes doelpunten per wedstrijd is zeer behoorlijk. A.D.O., V.V.B. en I.E.V. vertoeven in de middenmoot en zullen ongetwijfeld nog een hartig woordje meespreken in deze competitie. Vooral ver wachten wij dit van de Heemskerkers. Zoo goed als Vitesse het doet, zoo slecht doen de C.S.V.'ers het. Drie wedstrijden zonder puntenwinst is het resultaat. Kom Castri- cummers dit kan toch anders Het ranglijstje ziet er als volgt uit Vitesse Zeevogels 4 U.S.V.U. 4 A.D.O. 4 V.V.B. 4 I.E.V. 4 Alkmaar 4 Uitgeest 3 Bergen 4 C.S.V. 3 15—6 24—4 12—7 11—5 8—8 14—17 7—19 4—9 4—14 4—12 BEVERWIJK De vervangingsmeststoffen. Beverwijksch beltvuil of Amsterdamsche bagger. Reeds eenige jaren wordt door de ge meente Beverwijk bij wijze van werkver ruiming de oude vuilnisbelt aan de Pijp- kade gezeefd voor het verkrijgen van een meststof, die, zooals in de praktijk is ge bleken, goed voldoet. In verband met de schaarschte aan stalmest zijn er in de afge loopen twee jaren door de. tuinders in Ken- nemerland verschillende soorten mest in den grond gebracht en wel hoofdzakelijk het Beverwijksche gezeefde beltvuil en dc Amsterdamsche bagger. Dit laatste „surro gaat" is vorig jaar m groote hoeveelheden via de Beverwijksche veilingen gekocht waardoor de belangstelling voor het plaat selijke product veel minder werd. De ge meente bleef toen zelfs zitten met een kwantum van ruim 2000 Mr., dat echter later aan de gemeente Amsterdam verkocht werd. De hoofdstad vond de Beverwijksche beltmest dus waarschijnlijk beter dan de| Amsterdamsche bagger. Evenals vorig jaar kunnen de tuinders uit Kennemerland het Beverwijksche pro duct onder dezelfde voorwaarden weer be trekken en zij hebben dus wederom de voorkeur boven andere gegadigden. De beide vervangingsmeststoffen bevat ten o.a. de volgende percentages stoffen per 1000 K.G.: B'wijksch beltvuil stikstof 3 K.G, fosforzuur 3.4 K.G. kali (en water) 1.5 K.G. kalk 24.- K.G. vocht tot luchtdroog 31.6 water organische stof chloor A'damsche bagger 3.8 K.G. 2.5 K.G. 0.7 K.G. 22.3 K.G. 543 K.G. 104 K.G. 1.2 K.G. Voorn's tiende overwinning. De Beverwijksche renner Arie Voorn heeft Zondag in de Ronde van Purmerend een prachtige overwinning behaald waarvoor hij reeds in de eerste ronden van het 80 K.M. lange traject den grondslag legde door een uitlooppoging. In den eindsprint liet hij al zijn rivalen weer overtuigend achter zich en bewees daarmee, dat hij op dit oogenbiik ongetwijfeld de sterkste amateur is. Het was zijn tiende overwinning in dit seizoen hetgeen ongetwijfeld een unieke prestatie in de wielersport is. Aat Kuilman werd twaalfde. R.K. LAGERE TUINBOUWSCHOOL. Sinds de oprichting van de R.K. Lagere Tuinbouwschool mag dit instituut zich ir. een steeds stijgende belangstelling bij de tuindersbevolking verheugen. Ongetwijfeld is dit een verblijdend verschijnsel, want 90k in het tuindersvak blijkt in de laatste jaren dai naast practische kennis een ge degen theoretische opleiding van groot nut is. Aan het nieuwe schooljaar zullen 60 leerlingen deelnemen, n.l. 12 in de eerste klas, 29 in de tweede en 19 in de derde. De inschrijving voor de eerste klas is nog steeds geopend, zoodat het de verwachting wekt dat nog meerdere jonge tuinders de school zullen bezoeken d"n het aantal, dat nu reeds bereikt is. Terugblik op orgelconcerten. Met het laatste in de Neder!Herv. Kerk gegeven concert heef: de organist dezer .-cerk, de musicus G. J. Moed, de derde cy clus orgelconcerten gedurende het zomer seizoen afgesloten. De heer Moed vestigde zich Januari 1937 hier ter stede toen hij directeur werd van .de bekende muziek school Hofmeester. 27 November 1939 werd hij tot organist van bovengenoemde kerk benoemd en werd hij zoodoende de bespeler van het beroemde Muller-orgel. een kleinere uit voering van het prachtige instrument, dat de Bavo te Haarlem siert. Het is begrijpe lijk, dat bij den juistbenoemden organist plannen rezen het Muller-orgel, dat een grondige restauratie, door den orgelbouwer Flentrop verricht, door middel van regel matig te geven concerten meerdere bekend heid te geven en de muziekminnaars van dit instrument te laten genieten. Het eerste officieelc concert vond op den tweeden Paaschdag 1940 plaats. Voor een stampvol kerkgebouw werd een uitmun tend geslaagde uitvoering gegeven met medewerking van het Haariemsche man nenkoor ,.De Spaarnezangers'' onder lei ding van Lieven Duvosel. de leermeester van den organist. Het succes van deze uit voering was een aanmoediging voor den laatste om ce gerijpte plannen werkelijk heid te laten worden en in aansluiting op dit Paaschconcert volgden twee orgel bespelingen. De cyclus 1941 volgde met een zevental en die van 1942 met acht concerten Lang zaam maar zeker wist de onvermoeide mu sicus zijn publiek te binden zoodat hij thans rekenen kan op een vaste schaar toehoor ders en de belangstelling nog steeds groeiende is. Veelal werken solisten aan deze concer ten mede. Zoo hoorden we dezen zomer de altzangeres. Beatrix Schut, de sopraan An nie Schoen, den bariton Kees Deenik, Barta de GraafVerdam (violiste) en den fluitist W. v. d. Werff. De solisten worden zooveel mogelijk uit de omgeving gerecru- teerd. daar de onkosten voor deze gratis concerten zoo laag mogelijk gehouden moe ten worden en de reiskosten voor de repe tities e.d. natuurlijk een geringe oost op het bescheiden budget moeten uitmaken. Twee gast-organisten lieten zich in de zomervacantie hooren: Egbert Vos. organist der kapel Nieuw Vredenhof te Heemstede en Piet Halsema. Het vorig jaar hoorden we o.m. Evert Haak. die door zijn spel voor de microfoon bekendheid verwierf. Deze laatste heeft verschillende competi ties van den heer Moed meerdere bekend heid gegeven; 15 radio-uitzendingen wer den reeds gewijd aan werken van zijn hand. want de Beverwijksche toonkunste naar is een veelzijdig georiënteerd compo nist. die reeds eenige werken, wier belang rijkheid bij het analyseeren ervan opvallen, op zijn naam heeft staan. In dit verband noem ik b.v. de orgelsonate in c-moll en een kersttriptiek, een introductie-dubbel- fuga en koraal opus 9, e,a„ die alle hun weg mettertijd ongetwijfeld wel zullen vin- den. Sterk van bouw met logischen opzet en serieus uitgewerkt zullen zij, al ligt de melodische lijn niet steeds „in het ge hoor" waneer zij een eerste maal beluis terd worden, dezen componist doen op nemen in de (helaas kleine) lijst van Ne derlandsche orgelcomponisten van dezen tijd. Het spreekt vanzelf, dat naast werken van eigen hand de uitvoerende musicus een ruime plaats toekende aan composities van reeds befaamde meesters: Bach was dezen zomer vertegenwoordigd met de fantasie in G-dur. het praeludium en fuga in c- klein, de toccata, adagio en fuga in c- groot, de passacaglia en triple-fuga in c- moll. en ander,- kleiner werk. Van Franek hoorde ik het prachtige monumentale Choral III, het tweede Choral, ae prelude fugue et variations: de zangrijke partita in D-dur. een symphonisch koraal van Sigfi-. Karg-Elert, de fnspireerende eerste sonate van Borowski. een melodieuze rhapsodie van Saint-Saëns. Dubois' beken de toccata, kleiner werk van Muffat, Scheidt, Handel, Frescobaldi, Widor en Walther vulden de programma's, waarop niet in het minst recht gedaan werd aan meesters van eigen bodem als: Brandts- Buys, (wiens toccata en fuga een kostelijke vondst geweest is van den heer Moed): Wagenaar, (vertegenwoordigd door een waardevol intermezzo), Alph. Diepenbrock, Cor Kee, George Stam. Hendrik Andries- sen( sonata da chiesa, een zijner bekendste orgelwerken) en Adr. Antonisse. Begunstigd door de omstandigheid, dat de Beverwijksche musicus een fraaiklin- kend instrument te zijner beschikking heeft (dat door de beperkte ouderwctsche kla- viatuur echter groote moeilijkheden ;n het vlugge passagespel oplevert) heeft hij mede door de verschillende hierboven gereleveer de omstandigheden deze orgelbespelingen tot belangrijke evenementen in het plaat selijke muziekleven gemaakt waar be langstellenden ook uit de omliggende plaatsen graag naar luisteren gaan. Onver moeid, taai en volhardend streeft de orga nist er naar zijn concerten op steeds hoo- ger peil te brengén, zijn bespelingen steeds volmaakter te doen zijn. Het enkele uurtje orgelmuziek, eenmaal in de veertien dagen, vergt vele uren stu die. De voldoening van een geslaagd con cert is de grootste belooning voor den uit voerend musicuc. die, gedragen door zijn geloof in Apollo's kunst, met het beëindi gen van dezen derden cyclus weer een belangrijke cultureele werkperiode afge sloten heeft. A. J. VAN DER WEIJDEN. Jeugd van Hercules" in actie. De uitslagen van de onderlinge wedstrij den, welke de Chr. Gymnastiekvereniging „Hercules" voor haar meisjes- en jongens- adspiranten organiseerde, luiden als volgt: Oudste meisjes: 1. R. Hofman 23 p.: 2. D. Visser 20 p.; 3. J. Klinkenberg 18 p 4, R. Boogaard 17 p.; 5. J; van Kampen 12 p.; 6. J. Mensing 11 p. De beste resultaten waren: 60 M.: R. Boogaard 10 sec.; verspringen R. Hofman 3.55 M. en balwerpen M. de Jager 13 M. Jongste jongens: 1. J. Donken 25 p.; 2. G. Mensing 22 p.; 3. B. de Ruiter 21 p.; 4. K. Fiseier 18'/2 p.; 5. H. Mol 16'/> p.; 6. H. Don ken 11 p. Beste resultaten: 60 M. in 10.1. vèrsprin- gen 3.35 M. en balwerpen 15.85 M., G. Men- sing. Oudste jongens: 1. C. Mak 28 p.; 2. J de Graaf 22 p.; 3 A. Mak 21 p.; 4. B. Bakker 14 p.; 5. S. Bakker 13J/2 p.; 6. A. Steegink' '2 P- i Sï ;?verd0.»°. Mi!k de bes,c prestaties, n.l. 80 M. in 12.1verspringen 4.16 M. en balwerpen 24.70 M. De wedstrijden hadden een buitengewoon prettig en spannend verloop. De deelnemers werden tenslotte nog onthaald op een trac- OUDERAVOND j£?W**e«de., JJuliana van Stolbergschool wordt op Donderdag 1 October een ouder avond gehouden in gebouw „De Harmonie" aan ae Groenelaan. Do agenda vermeldt o.m. inleidingen van de heeren F de Jong en J. A. H. dc Klerk resp. over de vorderingen der leerlingen en over het onderwerp ..Wat is Heemkunde?- 2S™ dï1 o t, ezinE van 'lrle n'euwe leden der Oudercommissie aan de orde Agenda IJuiuidcn.' DWSDAO 29 SEPTEMBER. Ï5£LIA- Geen voorstelling, nv T>öïvTn?r,e J?»uwen en Vcrdi. 7,30 uur. a ?n De roman van een dokter, uur, ROYAL. Clubcompetitie D.C.I.T nT^e.JKS5£SDAG 30 SEPTEMBER. BIOSCOPEN. Zie Dinsdag. DE GRIFFIOEN Fricschc 'avond Fvyske Trou, 8 uur. DIENST APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: Kennemer Apo theek, Wijk aan Zeeërweg.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3