IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken. Installatie van Velsen's burgemeester. BUBBELTJE EN KNOR N nk: Plannen der jeugdige postzegelverzamelaars. Zaterdag eerste bijeenkomst. De postzegels, hoe klein en nietig ze ook zijn vormen voor velen een kostbaar bezit. Er wordt zelfs een ware verzamelwoede §etoond. Zeer zeker mag de waarde van eze liefhebberij dan ook niet worden on derschat want de postzegels vertegenwoor digen een groote hoeveelheid wetenswaar digheden op schier elk gebied. Behalve bij zonderheden over landen en volken, zijn er de herdenkingszegels met hun beroemde Eersoonlijkheden als hoofdmotief, terwijl eelden van tentoonstellingen, bijzondere gebeurtenissen, enz., veelal op zegels als Herinnering worden afgedrukt. Het is juist deze variatie, welke op de verzamelaars zoo'n aantrekkingskracht uit oefent, terwijl de cultureele waarde even eens een belangrijke factor genoemd kan worden. In beginsel zijn het vrijwel uitsluitend de ouderen geweest, die een groote inte resse voor deze liefhebberij toonden. Zij beseften volkomen, dat deze tak van ont spanning tevens een uitstekende mogelijk heid biedt om den basis der algemeene ont wikkeling te verstevigen en te verdiepen. Waar de volwassenen in dit opzicht een iuist inzicht aan den dag leggen, is het Dijna. vanzelfsprekend, dat de jongeren hen hierin navolgen. Onwillekeurig denken wij hierbij aan de ieugdafdeeling der Postzegelvereniging IJmuiden en Omstreken, welke reeds bijna honderd leden telt. Een dergelijke belang stelling der jeugd kan ten zeerste worden toegejuicht, want zij bewijst weer eens heel dyidelijk hoe groot de behoefte was. Het is een feit, dat een ieder, die zich eenige moei te getroost, een aantal postzegels kan bijeen brengen, doch het uitwisselen en de doel treffende uitbreiding der collecties kan slechts verwezenlijkt'worden op de bekende bijeenkomsten der postzegelverzamelaars. Teneinde ten volle de belangen dezer jon geren te kunnen behartigen, is er dan ook een bestuur gevormd, bestaande uit de volgende personen: Johan Hardebol, voor zitter; Tom van Diest, secretaris; Gijs Hoek, Penningmeester; Piet Droppert en Wim van on, commissarissen. Nu het seizoen voor de deur staat zullen zij er stellig in slagen om het werk der af deeling in omvang te doen toenemen. Zaterdag komt men voor het eerst in een der zalen van het Patronaatsgebouw bijeen voor de z.g. „ruilmiddag". Evenals voorheen; zal ook ditmaal een der oudere leden aan wezig zijn, teneinde met adviezen bijstand en deskundige voorlichting te verleenen. Het ruilen der zegels vormt eigenlijk het hoofddoel dezer samenkomsten, doch er zijn meer attracties. De grabbelton bevat n.l. talrijke aardige zegels van Nederland. Bovendien zullen er boekjes der oudere leden aanwezig zijn, zoodat eventueele ge gadigden ook betere zegels kunnen beko men. Verder zullen de jongelui zeer zeker met voldoening vernemen, dat er eind Octo ber een groote verloting zal worden 'ge houden. Het kranige jonge bestuur heeft dus vol doende plannen en men gaat dan ook vol; goeden moed het nieuwe postzegelseizoen tegemoet. Uit Haarlem, Beverwijk en de geheele gemeente Velsen zullen iederen Za terdag enthousiaste verzamelaars naar IJmuiden-Oast komen. Het beloven inte ressante middagen te worden VOETBAL-VARIA En tochV.S.V. „Feijenoord op weg naar het kampioen schap". „Eerste misstap van V.S.V." Ziedaar enkele koppen, die we boven verslagen van Zondag gespeelde wedstrijden aantroffen. Nog steeds zijn de voetbaHérs van IJmuiden Oost ongeslagen, maar tegen V.U.C. hebben ze het niet verder dan tot een gelijk spel gebracht, waardoor zij de eerste plaats aan de Rotterdammers hebben moeten afstaan. De wedloop tusschen Feijenoord en V.S.V. is voorloopig in het voordeel van eerstgenoemde beslist. Het is een eigenaardig geval. Van de uit wedstrijden der IJmuide'naren lazen we ver slagen, waarin hoog werd opgegeven van de 'prestaties. Meer dan eens werd een vergelij king gemaakt met het .vorige seizoen, toen vrijwel dezelfde ploeg niet ver van de laat- ia, \ste plaats op de ranglijst eindigde. Maar wei nigen zullen dan ook ditmaal 'aan een kam pioenschap hebben gedacht, zoodat het een prettige verrassing was, dat V.S.V. uit haar eerste drie wedstrijden alle punten wist te halen. Toch gaf de thuiswedstrijd tegen Ajax geen grooten indruk. En ook de krachtmeting aan de Frans Halsstraat met V.U.C. stond niet bepaald op een hoog peil. Daar zullen supporters zijn, die zich teleur gesteld gevoelen, omdat ze al te veel hebben verwacht, nu het plotseling zoo bijzonder goed ging. Zij moeten zich hoeden voor over drijving. Inderdaad heeft V.S.V. een flinke _ploeg, maar daar staat tegenover, dat er heel wat voor komt kijken om kampioen te worden. Het is een zware afdeeling, waarin de rood- witten spelen en vooral Feijenoord zal het hun moeilijk maken. Evenmin behoeven wij echter in het uiter ste te vervallen. Laten we begrijpen, dat V.S.V. nog steeds uitstekende kansen heeft. Het tot nu toe behaalde resultaat is prachtig en geeft ongetwijfeld reden tot voldoening. We zijn er van overtuigd, dat V.S.V. thans alles in het werk zal stellen om Feijenoord in te halen. Het is een lastige taak, die de spelers op hun schouders nemen, maar zij kunnen er wel tegen. De rood-witte leeuw heeft ondervonden, dat ér voor elke overwin ning hard moet worden gewerkt en zal, nu hij niet meer mag twijfelen, klauwen, dat het een lust is. Men kan er van op aan, dat de Rotterdammers zich allerminst zeker zullen voelen wanneer zij 11 October te IJmuiden- Oost tegen V.S.V. in het veld moeten komen. Dat zullen interessante wedstrijden met een record-aantal bezoekers worden! Liefhebbers van cijferen zullen hebben na gegaan, dat van alle klassers acht ploegen zeven of meer punten uit vier wedstrijden hebben weten te halen. In de eerste afdeeling blijkt V.S.V. het kleine aantal doelpunten in de eigen veste te hebben zien gaan, terwijl zij na Feijenoord het beste schiet. Feijenoord heeft de leiding in district 1 en tochV.S.V. zal Zondag op deze vraag antwoorden. Dan wordt er een u i twedstrljd gespeeld! VOETBAL AFD. HAARLEM N. V. B. Voor de Junioren-competities worden Zondag a.si de volgende wedstrijden gespeeld: AFD. A: Beverwijk a—DEM a, 12 uur; WB- VSV a. 10 uur: Stormvogels a— Kennemers a, .10 uur;' JEV a—Kfnheim a, 12 uur. AFD. B: VSV b—Stormvogels b, 12 uur; DEM b -OIV, 12 uur; Kennemers bTerrasvogels a, 10 uur; Kennemers cIEV b, 12 uur. Zaterdagmiddag worden gespeeld: AFD. F: VSV a—Stormvogels b. 3 uur; VSV b VVB, 3 uur; Terrasvogels aOIV, 3 uur; Sant poort a—Stormvogels a, 3 uur. AFD. G: Stormvogels c—Terrasvogels b, 3 uur; VSV d—VSV e. 4 uur; VSV f—Santpoort b, 4 uur; OIV b—Stormvogels d, 3 uur. AFD. H: Kinheim a—Kennemers b, S uur; Kinheim b—DEM a, 3 uur; DEM b—Beverwijk a, 3 uur; IEV a—Kennemers a, 3 uur. AFD. I: Kennemers c—IEV b, 3 uur; Kenne mers d—IEV c, 3 uur; DEM c—Beverwijk b, 3 uur; DEM d—Beverwijk c, 4 uur. De Stormvogels. Op verzoek van de leden heeft het bestuur van de wandelsportvereenigmg De Stormvo gels besloten een wijziging in het programma voor de komende maanden té brengen. De 4 October te houden tocht zal nu 22 November plaats hebben. Het programma ziet er dus als volgt uit: 11 October „knobbelmarsch" Zaahdam, 25 October eerste-, 8 November tweede en 22 November derde herfstserietocht te Alkmaar. 'N.C.G.O.V. groeit. Filmavond op het programma. Het bestuur der afdeeling IJmuiden van de N.C.G.O.V. lean met voldoening vaststel len, dat de interesse voor het streven der Christelijke Drankbestrijding In een nieuw stadium van bloei is gekomen. Dit is een be moedigend verschijnsel., want wellicht zal een en ander van invloed zijn op de plannen voor het komende seizoen. Aanvankelijk telde de afdeeling slechts dertig leden, doch sinds korten tijd vermeerderde dit aantal tot vijf en veertig. Onder de huidige tijdsomstandigheden is dit een mooi succes. Er werd dan ook beslo ten om niet bij de pakken neer te zitten. In tegendeel, reeds zijn er voorbereidingen voor een filmavond gaande." Men kan behoudens onvoorziene omstandigheden Woensdag 16 October de eerste voorstelling tegemoet zien. Geen groote honden in treinrijluigen. Naar we vernemen mogen tot nader be richt grootere honden dan schoothonden niet meer in de rijtuigafdeelingen der treinen worden medegenomen Geleidehonden van blinden zijn hiervan .uitgezonderd. PERSONALIA.. Bij de te 's Gravenhage gehouden exa mens voor scheepswerktuigkundige is ge slaagd voor het diploma motordriiver, de heer G. Mooij te Velsen. MARKTBERICHT IJMUIDEN 28 September 1942. Prijzen: tarbot f 8—f 3,50, griet f 5—f 2,50, ton gen f7,50—fl, middelschol f3, kl. middelschol f 2,50, kleine jschol 2e soort f 2, 3e soort f 0,80, 4e soort f 0,50, bot f 1, schar le soort-f 0,60, 2e soort f 0,30, vischpuf f0,10, gullen f 0,80, wijting f 0,30 pieterman f 1,50, roode poon le soort f 3, 2e soort f 1,20, horsmakreel f 0,40. Toespraak van den commissaris der provincie. De burgemeester over de wijze, waarop hij zijn taak opvat. Yelen in Raadszaal bijeen. De Commissaris der Provincie feliciteert den nieuwen burgemeester van Velsen na zijn installatie. Geheel rechts op de foto de dochter van den Burgemeester, die haar vader het eerst feliciteerde. (Foto T. Wout) gedrukt. Ik heb geleerd in de moeilijkste omstandigheden besluiten te nemen, weet wat discipline is en heb geleerd te doen gehoorzamen. Hier in Velsen zal het gezag worden hooggehouden en erkend. Wat er ook gebeurt, welke groote verschrikkingen ook zouden mogen komen, nooit zal men kunnen zeggen, dat ik mijn koelbloedigheid, rust en kalmte verlies, Spr. zeide altijd een nauw contact met de N.S.B. te zullen onderhouden en richtte zich hierna tot de familieleden van hen. die naaT het Oostfront gingen en speciaal tot de gezinnen, waarvan leden niet zullen terugkomen. We zijn erkentelijk en zullen dat blijven, aldus spr., de vrijwilligers strij den tegen het grootste gevaar voor de Wes telijke cultuur. Tien jaar geleden was ik een der drie eersten, die hier het nationaal-socialisme verkondigden en een groep der N.S.B. op richtte. Ik aanvaard mijn ambt met vreug de, omdat ik Velsen van een zeer goede zijde heb leeren kennen: hier zijn trouwe kameraden, waar we op aan kunnen. Jan Pietersz. Coen moet eens van Indië hebben gezegd: daar is iets grootsch te doen. Deze woorden zijn van toepassing op de ge'- meente Velsen. IJmuiden is bestemd om de grootste visschershaven zoo niet van de wereld, dan toch yan Europa te worden, Ik hoop den dag te beleven, waarop de traw lers en loggers weer uitvaren om te vis- schen op de Noordzee, tot IJsland -toe. Ik voel me hier volkomen op mijn plaats. Vraagt men: is het moeilijk en hebt u geen last van tegenwerking, dan zeg ik: niet moeilijk en geen last van tegenwerking en daar zal ik nooit last van krijgen. Van be neden niet, omdat ik „mans genoeg ben zelfs de eerste poging in den kiem te smo ren en van boven niet, omdat ik er nooit reden toe zal geven. Ik zal voldoen aan mijn plicht om de voorschriften uit te voeren en na te komen en zal me steeds persoonlijk op de hoogte stellen van de behoeften der gemeente en haar bevolking; waar noodig zal ik het initiatief nemen. Streven naar populariteit zal ik niet, want dat zou opoffering'van mijn beginsel beteekenen. Mijn taak is het rustig en kalm mijn gang te gaan en (door mijn persoonlijk optreden en mijn ideaal in de praktijk te toonen) de bevolking begrip voor het nationaal-socialisme bijte bren gen. We vragen niet: wat ben jé geweest? maar: wat ben je van plan? Onvoorwaar delijk sta ik aan de zijde van het nationaal- socialisme. Van Winterhulp en den Nederlandschen Volksdienst zal ik een toegewijd medewer ker en propagandist zijn, evenals van alle instellingen, die de- nieuwe tijd heeft ge bracht. Het is onmogelijk een gemeente te besturen zonder een goed functioneerend apparaat. Men moet er rekening mede houden, dat men niét kan volstaan met op den langen duur rustig en kalm zijn werk te doen zonder aan den nieuwen geest te denken. Het is niet gemakkelijk, maar ik zal helpen, niet om de menschen N.S.B.'er te laten worden, maar om den nieuwen geest te doen begrijpen. Ik heb veel geduld. Nooit zal iemand zeggen, dat het hieraan bij me ontbreekt, maar evenmin, dat het geduld van den burgemeester eindeloos is geweest. Ik zie hier niets dan oude bekende ge zichten van kameraden, die mijn vrienden zijn geworden. Ik zal probeeren hier steeds meer goede vrienden te makqn. Getrouw aan mijn ambtseed zal ik mijn ambtsplich ten nauwgezet vervullen. Hou zee Op de rede, die herhaaldelijk door (Ia"'" - g üHg De commissaris der provincie Noorcl-Hol- land, mr. A. J. Backer, heeft gistermiddag in de raadszaal van het Velsensche ge meentehuis den heer Tj. O. v. d. Weide als burgemeester geïnstalleerd. Tot degenen, die van him belangstelling blijk gaven, be hoorden Duitsche autoriteiten en vele leden der N.S.B.. waarbij hooge functionarissen en verscheidene burgemeesters. De nieuwe burgemeester gaf in een uitvoerige rede een veelomvattend overzicht van de wijze, waarop hü zijn taak ziet, zich hierbij con sequent voor het nationaal-socialisme ver klarend. Hij zeide het als zijn plicht te be schouwen de behoeften der gemeente en haar bevolking te behartigen en daarbij steeds zijn ideaal te willen uitdragen, waar van niets hem zal kunnen weerhouden. In de raadszaal, die tot de laatste plaats: bezet was, zagen wij den gevolmachtigde vari den. Rijkscommissaris voor Noord-Hol land, den Örtsgruppenleiter der N.S.D.A.P, te Haarlem, den Ortskommandant te Vel sen, den Hafenkommandant te IJmuiden, den gevolmachtigde van den leider der N.S, B. voor Noord-Holland, de burgemeesters van Den Haag, Rotterdam, Haarlem, Heem stede, Baarn, Landsmeer, Bunnik, ZaandanJ, Alkmaar, Bloemendaal en Castricum, den waarnemend burgemeester van Beverwijk, hoofden en leden van het personeel van gemeente-diensten en functionarissen en leden der N.S.B. en den Nationalen Jeugd storm te IJmuiden en omgeving. Toespraak commissaris. Mr. A. J. Backer, commissaris der pro vincie Noord-Holland, die als eerste het woord nam, vergeleek het burgemeesters ambt met den arbeid van een dirigent van een orkest. De leden van een orkest, die zich bereid hebben verklaard om mede te werken, schikken zich disciplinair naar het groote geheel, den invloed ondervindend van de kracht en de bezieling, die bij den dirigent tegenwoordig moeten zijn. Deze legt zijn wil en ideeën op en drukt zoo zijn stempel op de uitvoeringen; Ge moet uw taak zóó verstaan, aldus spr., tot den burgemeester. Eenerzijds moet men niet bemerken, dat ge er zijt, anderzijds dient men uw invloed te bespeuren. Dat ge hiertoe in staat zult zijn gelooven allen, die u kennen. Ge hebt niets liever gewild dan voor deze plaats te worden geroepen en was reeds in de gelegenheid te toonen wat gé voor Velsen kunt doen. Neemt u mijn woorden in acht, dan zult ge de rechtte man op de rechte plaats blijken te zijn. Velsen neemt een eigenaardige plaats in de provincie in. In deze mooie gemeente vindt men veel wat als symboliek voor onze Hollandsche samenleving kan worden be schouwd: de zee, een onvergelijkelijk schoon duinlandschap en een recht -kanaal naar het hart van Nederland, Amsterdam. Uw ge meente ligt aan den slagader. Hier uw werk verrichtende, zult ge u meer dan ooit bewust van uw Nederlandsche taak zijn. Ge zult doen wattge kunt en u niet bekomme ren om het belang van één groep uitslui tend, van de N.S.B. en de leden daarvan uitsluitend, omdat ge weet, dat de N.S.B. alleen vooraan staat, daar ze zich om de belangen van het Nederlandsche volk wil bekommeren. Na een beschouwing over gemeenschap en individu uitte spr. den wensch, dat de burgemeester de voldoening zou hebben, die hem in zijn ambt toekomt, om dezen vervolgens den ambtsketen om te hangen. Rede burgemeester. De burgemeester bracht dank aan den Rijkscommissaris voor zijn benoeming, de instanties, die. er aan medewerkten en aan den leider der N.S.B. voor zijn vertrouwen en' goedkeuring om de functies in de bewe ging neer te leggen. Tevens dankte spr. den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor diens steun, belovende, dat hij de Duitsche instanties alle gewenschtg mede werking zal verleenen. Spr. wil een voor beeld zijn, daar hij er van overtuigd is. dat de beide volken van nu af gemeenschap pelijk in de beste harmonie moeten werken voor het verkrijgen en behouden van de groote Germaansche ruimte. Als symbool van het-samengaan beschouwde de burge meester de foto aan een der wanden van de raadszaal, waarop is afgebeeld, hoe Hit- Ier en Mussert elkaar de hand drukken. Spr. dankte ook den commissaris der pro vincie. Ik zal mijn uiterste best doen om Velsen zoo sterk en krachtig mogelijk te maken, ging de heer v. d. Weide verder. Een groot deel van mijn leven bracht ik in Indië door en dat heeft zijn stempel op me applaus werd onderbroken, volgde een luid handgeklap. Er was vervolgens gelegenheid met den burgemeester kennis te maken. Ter gelegenheid van de officïeele ambts aanvaarding van den burgemeester woei van den toren te Velsën de vlag der N.S.B. Ook vele particuliere gebouwen waren met de rood-zwarte kleuren getooid. Zóó groot was de belangstelling bij de installatie-plechtigheid, dat de belangstel lenden niet alleen de raadszaal, maar het geheele portaal vulden en zelfs op dé trap hadden plaats genomen. Na afloop der plechtigheid had in de benedenvertrekken van het Raadhuis een geanimeerde ont vangst plaats. HERFST. De zomer heeft nauwelijks afscheid genomen Of reeds is de herfst ingeluid. De kachel is nu al te vooi schijn gekomen En heeft het bij voorbaat verbruid. De schoorsteen is weer aardig schoon na het vegen; We namen de wenken in acht. Verdulkterlngszwart heerscht reeds weer allerwege, Nog voor we het hadden verwacht. We hebben de jassen bevrijd van de motten, Wier extra rantsoentje verdwijnt. We kijken ze na en bedenken tenslotte: •Als 't zonnetje nog maar vaak schijnt. We zitten nu 's avonds weer knus bij elkander, De lamp gaat al heel spoedig aan. We lezen ook weer menig boek van een ander Dat bij ónze boeken blijft staan O herfst, wil zoo nu en dan vriendelijk wezen Dus heersch tactisch in je domein, Want anders moet ik wel het ergste gaan vreezen Ik blijk reeds verkouden te zijn Economische Rechter TARWEHANDELAREN. De economische rechter kreeg Dinsdag morgen een aantal personen uit IJmuiden en Velsen voor zich, die zich schuldig had den gemaakt aan het verhandelen van clan destiene tarwe. De chauffeurs J. N. Klaver en J. F. de Vries hadden tarwe, die zij ge stolen hadden, verhandeld en vervoerd. Beiden hoorden drie maanden tegen zich eischen. De economische rechter veroor deelde hen tot den eiscb, de minimumstraf gesteld op het clandestien verhandelen van tarwe. Aangezien zii beiden reeds een be hoorlijke straf hadden gekregen van de rechtbank in Alkmaar voor den diefstal van dezelfde tarwe, werd in het vonnis de gra tie-clausule opgenomen, zoodat zij een gratie-request kunnen indienen. J. van Gastel en C. Molenaar uit Velsen kregen voor het verhandelen van tarwe vier maanden gevangenisstraf. P. Broersen. P. J. van Ewijk, J. Vuijk en C. Timmer uit IJmuiden en Velsen-Noord kregen ieder drie maanden gevangenisstraf voor het zelfde feit. VELSEN Uitreiking distributiebescheiden. Donderdag Velsen-Noord. De inwoners van Velsen-Noord zijn van Donderdag tot en met Zaterdag in de gelegen heid om de nieuwe distributiebescheiden te halen. Zij moeten zich vervoegen in het be kende gebouw aan den Wijkerstraatweg, dat van negen tot twaalf en van twee tot vijf uur is geopend. Uitgereikt worden de levensmid delen- en aardappelkaarten voor de elfde pe riode. De juiste data voor ieder persoonlijk zijn op de thans in gebruik zijnde bonkaarten vermeld. BEVERWIJK Van alles wat. In de week van 21 tot en met 27 September zijn aan het bureau van politie de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: Dameshandschoen, jonge bok, bril met hoornen montuur, heerenrijwiel, geborduurde 'ceintuur, zilveren broche, wit geborduurd kleedje, bruine dameshandschoen, groen le deren portemonnaie, portemonnaie met in houd, glacé handschoen, autoped, armbandje met ketting, lederen beursje met inhoud, sleu telring met drie sleuteltjes, rijwielsleutel van slot, rugzak, gouden oorknopje, ceintuur van regenmantel. JAARVERGADERING VAN D.E.M. De R.K. Sportvereeniging „D.E.M." houdt Donderdagavond a.s. voor alle onder-afdee- lingen de jaarvergadering in het K.S.A-ge bouw. De agenda vermeldt o.m. de benoeming van den Raad van Bestuur. jüil 'utlimuideu^ NA DEN ZOMER. Het is herfst. Onze gedachten gaan terug .aar den zomer, die soms al weer ver achter ons lijkt te zijn. We halen dankbare herin neringen op aan de wijze, waarop we van de1 gelegenheid gebruik hebben gemaakt om te-, midden van het natuurschoon onze zorgen een oogenblik te vergeten en kracht op te doen voor de komende maanden. We zien weer hoe we wandelden in onze gemeente, die zooveel ontspanning biedt aan een ieder, welke de lust heeft er naar te zoeken. Ook dit jaar hebben we dikwijls de eigen om geving „verkend" en daarbij werden we er opnieuw van overtuigd, dat we nog altijd te weinig van de gemeente, waar we toch al zoo lang wonen, weten. We hebben gewandeld in het fraaie Drie huis, waar de rust ons steeds weer goed deed. We verpoosden ons in het stemmige Sant poort, dat zoovele plaatsen bezit, waar het de moeite waard is om er zich een tijdlang op te houden. Tevens stonden we weer bij de ponten om ons te verdiepen in het bedrijvige beeld van menschen-met-haast. En we wan delden door Velsen-Noord, langs den eigen- aardigen Wijkerstraatweg, die altijd talrijke wandelaars ziet passeeren., Ook in deji afgeloopen zomer hebben we onze bosschen opgezocht. We kwamen we derom tot de overtuiging, dat zij een rijk bezit vormen. We zagen er de kinderen bij hun dartel spel, we bewonderden het rijk gevarieerde groen en ademden dankbaar de verkwikkende, frissche lucht in. Natuurlijk hebben wij er geen spijt van, dat we al dien tijd in de eigen gemeente heb ben doorgebracht. Nog vaker zouden we. achteraf bezien, de beenen hebben moeten strekken. Nog meer zouden we hebben moe ten genieten van de natuurpracht, die steeds vol verrassingen blijft en niet alleen den kin deren, maar ook en misschien vooral, den ouderen, het gevoel geeft „uit" te zijn. Nu, fn den herfst, kijken we nog graag naar de fraaie plantsoenen, die onze herinneringen gaaf houden. Terwijl we het werk van de mannen van den Plantsoenendienst bewon deren, groeit onze waardeering over het feit. dat deze. plekjes temidden van de rijen hui zen zijn bewaard. Zoo'n stukje groen breekt den sleur en leidt de gedachten even af Onderzoek naar aardbeien- ziekten uitgebreid. Alle centra worden er bij betrokken. Uit de onderzoekingen naar de oorzaken van de ziekten, welke het aardbeiengewas in Kennemerland degenereeren, is in de laat ste jaren komen vast te staan, dat niet alleen deze streek maar ook andere aardbeiencentra met ziekten te kampen hebben. Vele. hiervan vertoonen overeenkomst met de hiér en in het buitenland geconstateerde ziekten, wat o.a. het geval schijnt te zijn met eenige viren Daarbij trad bijv. vorig jaar in de omgeving van Zundert in ernstige mate aaltjesziek'op. wat maar in enkele gevallen te Beverwijk werd geconstateerd. Uit deze feiten blijkt dus wel, dat de ziekten niet in een bepaalde streek, maar landelijk optreden. Daarom heb ben de officieele instanties bgsloten de be strijding van dit kwaad en het onderzoek hiernaar landelijk aan te vatten. In verband hiermede gaat mej. Ir. Hester G. Kronenberg, die belast was met het on derzoek naar de aardbeienziekten in Kenne merland, binnenkort Beverwijk verlaten en zich weer vestigen te Wageningen. Van hier uit zal het onderzoek worden voortgezet, waarbij alle aardbeiencentra uit het geheele land betrokken zullen worden. Jaarvergadering Schaakclub „Weenink". De nieuwe competitie. In het Witte Kruisgebouw hield de Schaak club „Weenink" Dinsdagavond onder voor zitterschap van den heer V. Ph. v. d. Kolk een ledenvergadering, hoofdzakelijk voor een bespreking over het a.s. winterseizoen. Medegedeeld werd, dat het Hilversumsch Schaakgenootschap ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan een schaaktournooi orga niseert op de Zaterdagen 17, 24 en 31 Octo ber. Vermoedelijk zullen eenige leden van .Weenink" hieraan deelnemen. De voorzitter herinnerde vervolgens aan de gewoonte om ieder jaar voor het begin van het seizoen een propaganda-avond te houden. Aanvankelijk was het de bedoeling van het bestuur voor dezen avond één van de groote schaakstèrren uit te noodigen, maar door de omstandigheden is hiervan afgezien. Thans zullen de keeren Ph. Bak ker, P. Stet en F. van Turnen Jr. als simul- taanspelers fungeeren. De propaganda- avond werd vastgesteld op Dinsdag 6 Octo ber in het Witte Kruisgebouw. De wedstrijdleider, de heer Ph. Bakker, gaf een overzicht van de afgeloopen com petitie, die een zeer vlot en spannend ver loop had. De eerstgeplaatsten van iedere groep promoveerden naar een hoogëre af deeling, terwijl de laagst geplaatste degra deerde. De uitslag van de wintercompetitie luidde als volgt: Groep I: Ph. Bakker 14^ p.; 2 en 3 F. v. Tuinen en P. Stet 14 p.; groep 2: 1. F. Hen driks 13 p.; 2. D. Kikke 11 p.; 3. A. Nijman p.; groep 3: 1. C. Koomen 13 j.: 2. J. lemeins 11 p.; 3. N. Rozen 10 V2 P- Groep 4: 1. N. Molenaar 7Vz P-: 2. F. Geissler Jiv 3. J. Groot. De winnaars van de zomercompetitie (af- valwedstrijd) waren V. Ph. v. d. Kolk, C. v. Zijl, F. Geissler, J. Groot'en J. Meyer. Bij de bespreking over het komende sei zoen werd besloten de groepen 3 en 4 te combineeren. De automatische promotie- en degradatieregeling bleef wederom ge handhaafd. Op voorstel van het bestuur werd beslo ten niet deel te nemen aan de competitie van den Ned. Schaakbond. „Weenink" zal in den winter eenige wedstrijden spelen tegen de Hoogoven Schaakclub en vermoe delijk nog tegen enkele clubs uit de om geving. De voorzitter reikte vervolgens met een toepasselijk woord de prijzen uit aan de winnaars in de verschillende groepen. De clubkampioen, de heer Ph. Bakker, ontvinj den wisselbeker met een hartelijke felici tatie van den voorzitter. Den clubkampioen van het vorige jaar, den heer P. Stet, werd een draagmedaille overhandigd. De overige prijzen bestonden uit boekwerken en fraaie kunstvoorwerpen. Met de gebruikelijke woorden van dank werd de vergadering gesloten. Tot besluit speelden de leden nog een gong wedstrijd, waarbij het geanimeerd toe ging. De stand in de derde klasse A. Zooals uit het onderstaand/ ranglijstje blijkt, heeft de competitie in deze afdeeling allerminst een vlot verloop. Den afgeloopen Zondag zijn er slechts twee wedstrijden van de vier gespeeld, n.l. tusschen D.E.M. en K.V.V. en Succes en Schagën. Veel valt over het verloop in deze afdeeling nog niet te zeggen. Vier clubs gaan met evenveel punten aan den kop, maar kampioenscan- didaten zien wij hier niet in. H.R.C. zal binnenkort de leiding wel overnemen. Ook de beide Beverwijksche derdeklassers zul len niet lang de onderste plaatsen bezetten, maar zullen met een vriendelijk gebaar het lantaarntje aan een anderen candidaat overhandigen." De stand in deze afdeeling luidt als volgt; K.V.V. 2 1 1 0 3 5—1 Zaandijk.. 2 1 1 0 3 42 Schagen. .3 1 2 0 3 32 Succes 3 0 3 0 3 77 G.V.O. ..2 1 0 1 2 3—3 Q. S. C. 2 1 0 1 2 4—5 H. R. C. 2 0 1 1 1 5—f Beverwijk 1 0 0 1 0 2—3 D. E. M. 1 0 0 1 0 1—5 VEREENIGDE VEILINGEN ..KENNEMER LAND" EN „VRIJE VEILING". Pr(jsnoteering van 28 Sept. 1942. Spinazie per kg 810, Natuursla per krop 2'/s, Sla per kg 7, Andijvie per kg 5, Raap stelen per kg 7, Selderij per bos 2J/2, Peterselie per bos 3. Tomaten 1-2-3-4 per kg 12—16, To maten kriel en gescheurd per kg 7, Bloem kool IA per st. 14V2, Bloemkool 1 per st. 13'/2, Bloemkool 2 per st. 8, 'Boerenkool per kg 3, Stamboonen z. dr. per kg 17, Stoksnijboonerf per kg 17, Pronkboonen per kg 11, Koolrabi 1 per st. 3, Chineesche kool per kg 3. Roode kool per kg 3'/2, Savoye kool per kg 3V2, Bos- peen per bos 4.80—5, Peen z. lof gew. 1 kg 7, Komkommers 1 per st II—13V2. idem 2 per st. 8 V2, idem 3 per st. 0V2 PERSONALIA. De heer H. J. de Rooy. dief van het on derdistrict Beverwijk van'het P.E.N., is met ingang van 1 October benoemd tot hoofd van het district West-Friesland van het P.E.N., met als standplaats Hoorn. GESLAAGD. Te Amsterdam slaagden voor het politic diploma de heeren J. Bakker (met aanteeke- ning) en H. Wapstra, beiden agent van' politie, alhier. POSTZEGELVERZAMELAARS BIJEEN. De Beverwijksche leden en eventueele be langstellenden der Postzegelvereen. IJmuiden en Omstreken, komen Maandag 12 October in het Witte Kruis-gebouw aan de Baan- straat bijeen. Teekenlng Hessels fPax Holland m.) l/ó bbwlbje. Langs IJmuiden's straten. WIMPJE. „Wimpic!" riep het tengere vrouwtje, ..kom 'ns bii moeder, jong!" Ze had even goed den Watertoren kunnen vragen op het Kennemerplein te gaan staan. Wimpie stond te kijken naar een poes. die op een clak liep. Z'11 oogen aten het beest als het ware op. terwijl het behoedzaam over de pannen wandelde. Waarschijnlijk bekroop de lust hem het eens te gaan nadoen. „Wimpie, kom d'r is hier!" vroeg het moedertje nogmaals. Toch klonk het al minder vriendelijk dan den eersten keer, toen haar geduld nog ongerept was. Het knaapje kon echter maar niet genoeg van het boeiende schouwspel krijgen. De kat maakte een fermen sprong, waarbij haar leven aan het traditioneele zijden draadje leek te hangen. Hij vond het mooier dan een spurt van een athleet ou het journaal in de kindermatinee en dacht er niet aan verder te loopen. ..Wimpie!" Nu werd het ernst! Het vrouwtje plaatste haar knokkelige ellebo gen in haar zijde en opende vervaarlijk haar mond. die een venijnig stel tanden te zien gaf. „Kom ;e nou of kom je niet., nap .■an een jongen!" Hè, dacht Wimpie. hoe is het mogelijk, dat een kat zoo mooi kan springen „Ik zeg: kom hier, zeg-ik!" Ze had bet nog vaak kunnen zeggen zonder resultaat fe hebben. Het pleitte voor haar, dat ze het probeerde. Haar stem was schril geworden. Je kon ■den, dat ze zoonlief het liefst door elkaar zou hebben gerammeld volgens van-dik- hout-zaagt-men-planken. Maar wat zouden de menschen daarvan zeggen? „Kom hier!'' schreeuwde ze, zoodat een postbode vergat een man van <uc a.i„ .- zijn en ging staan kijken. Het grof geschut hielp niet. Moedertje zou het eens parlementair probeeren. „Toe, m'n lieve jongen; kom ms bij moeder, wil je?" Maar Wimpie raakte niet uitgekeken. De kat; was bii een goot gekomen en maakte aanstalten op een ander dak te springen. Het had wel iets weg van een circusvoor stelling. De toeschouwers hoorden als het ware opwindend tromgeroffel, als aankon diging, dat het momen>t-op-leven-en-dood was gekomen. Wimpie stond, zijn tong uit zijn mond hangend, te kijken. Met geen tien paarden zou men hem kunnen weg trekken. Maar moedertje' kende Wimpie. Ze kreeg een goeden inval en lachte veel'oe- teekenend. „Hier heb je een dubbeltje, Wimpie, dan ken je een ijssie holen." Twee minuten later liep Wimpie heer lijk aan een wafel likkend, keurig netjes en gehoorzaam naast haar. De kat was vergeten en vlooide zich vol droefenis 25 jaar concierge. Donderdag a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer P. Bakker werd aangesteld als concierge van het vereenigingsgebouw der Ned. Hervormde Gemeente. De jubila ris was reeds concierge van het eerste ver eenigingsgebouw: aan den Alkmaarscheweg. Door het steeds toenemende vereenigings- leven werd dit lokaal al gauw te Klein. Toen het nieuwe gebouw aan de Ooster wijkstraat werd gesticht, werd de heer Bak ker hiervan concierge. Het behoeft wel'geen betoog, dat de heer en mevr. Bakker groote bekendheid genieten bij tal van vereenigin- "en en vooral bij de Chv. vereenigingen. Hun waardeering voor het vele werk. dat de jubilaris en diens vrouw voor de vereeni gingen hebben verricht, zal ongetwijfeld op 1 October wel tot uiting komen. CASTRICUM C.O'.V. tien jaar. 17 October bestaat de Castricumsche Or kest Vereeniging tien jaar. Op dien dag zal in Hotel Heerema een familiefeest worden georganiseerd. Voor leden en donateurs zal 18 October een uitvoering worden gegeven. Als bi.izonderheid verdient vermelding, dat dirigent Kabel te Uitgeest, alsmede voor zitter P. v. d. Touw en mej. Vennink te Heiloo onafgebróken lid der vereeniging zijn geweest. De C.O.V. heeft in de laatste jaren veel van zich laten hooren door het geven van concerten, waarvan de opbrengst werd be steed voor de zieken en hulpbehoevenden in de gemeente. VITESSE—A.D.O. 3—2. Met 3 invallers (die zeer goed hebben vol daan) stelde Vitesse zich op. terwijl A.D.O. volledig was. Toen Vitesse een goeden aan val ondernam, kreeg de linksbuiten den bal; de backs van A.D.O. begrepen elkaar niet en het leer vloog den uitersten hoek in- (10). Er was ongeveer een half uur gespeeld. Vitesse zette steeds goede aanvallen op, de rechtsbuiten kreeg den bal en gaf en goeden voorzet-, waaruit de linksbuiten op schitterende wijze 2—0 maakte. Nu had de Vitesse-achterhoede het zwaar te verant woorden, maar zij gaf geen krimp. Prachtig werd de bal steeds weggewerkt, maar ze had niet over pech te klagen, want A.D.O. had in deze periode wel een tegenpunt ver diend. De rust ging in met 20 voor Vi tesse. In de tweede helft gaf A.D.O. den toon aan en ze was dan ook steeds voor het Vi- tessedoel, waar met man en macht werd verdedigd. Vitesse kon maar niet los komen. A.D.O. kreeg dan een corner te nemen, welke door De Winter prachtig werd voor geplaatst. De V.-keeper miste en de stand was 21. Luide aangemoedigd, zette A.D.O. een geweldig offensief in. maar Vitesse ver dedigde stug, terwijl de keeper menig prachtig schot wist te keeren. Toch maakte A.D.O. na een kwartier gelijk, door een mooi schot van den linksbuiten (22). Nu was A.D.O. niet meer te houden: steeds zweefde de bal voor het Vitesse-doel. maar de achterhoede had er goed het oog in, want telkens werd het leer weggewerkt. Vitesse kwam zelden voor het A.D.O,-doel, doch de aanvallen waren gevaarlijker; bij een hiervan ging de bal van man tot man en'het was de rechtbinnen, die den stand op 32 bracht. Er waren nog enkele minuten te spelen en A.D.O. zette alles op alles om een gelijk spel te forceeren. Het gelukte niet. Onder geweldige spanning en geiuich der Vitesse-supporters floot de scheidsrech ter het einde van dezen snor tie ven wed- ".trjjd. SANTPOORT T.V.S. -nieuws. De heer R Zuurland, lid der Turnver eniging Santpoort, zal deelnomen aan den :ursus grondgymnastiek, welke op initiatief ■an den Amsterdamschen Turnbond voor leiders en voorturners gehouden zal wordtn. In het geheel zullen slechts twintig per sonen uit Noord-Holland hieraan deelnemen. Begin October komt men voor het eerst bijeen. Verder kan nog worden medegedeeld, dat dc eerste feestavond op 21 November niet in het Jeugdhuis, doch in hotel De Weijman zal worden gehouden. Agenda IJmuiden. WOENSDAG 30 SEPTEMBER. Thaliar Polonaise, 7.30 u. Rex: Drie Vrouwen en Verdi. 7.30 u. De Pont: De'Roman van een dokter, 7.30 u. DONDERDAG J OCTOBER. Thalia: Baron Kneut. ftoonecl) 7.30 u. Rex: Geen voorstelling. De Pont: Geen voorstelling. DIENST DER APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst. Kenrfemer Apo theek, Wijk aan Zeeörweg.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3